PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

kover
03-07-12, 22:18
Μπορει να κληθείς να πληρώσεις τη διάφορα αν είναι μικρότερος ο γερμανικός φόρος, που σιγουρα είναι, σε σύγκριση με τον ελληνικό. Αυτο ισχύει αλλα μέχρι στιγμής δε ξέρω κάποιον που να του έχει συμβεί. Γενικότερα ισχύει το ότι το εισόδημα σου φορολογείται στη χώρα που είσαι κάτοικος. Αν εσύ δεν έχεις δηλώσει πως μένεις άλλου πλέον ίσως να σε πιάσει κάτι τέτοιο.

Πολλοί ζαμπλουτοι αλλάζουν χώρα διαμονής ή ακόμα απαρνιουνται την υπηκοότητα τους για να φορολογησοθν λιγότερο σε άλλη χώρα ως φυσικά πρόσωπα.

KLG
03-07-12, 23:30
Τι εννοείς με το να μπλέκεις με γραφειοκράτες; Είναι κάτι το περίεργο και δύσκολο να δηλώσεις κάτοικος εξωτερικού και πιθανά στο μέλλον να ξαναδηλώσεις κάτοικος Ελλάδας;
Για τις αποδείξεις εννοείς ότι πρέπει να μαζέψεις αποδείξεις 150ευρώ;

Εγώ φοβάμαι λίγο αυτόν τον φόρο επιτηδεύματος. Φοβάμαι ότι θα τον βάλουν είτε έχεις εισόδημα είτε όχι.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Πρέπει να μαζέψω αποδείξεις χιλιάδων ευρώ. Με μηδεν αποδείξεις και μηδεν εισόδημα μου βγηκε το μπουγιουρντι στα 150-160 ευρω τα οποια και αποφασισα να πληρώσω σαν φόρο τεμπελιάς..

Δεν σου λεώ οτι η λύση μου ειναι η βέλτιστη, απλά σου λέω να μην τρελενεσαι :p :p

voithostyrempora2
03-07-12, 23:37
Σίγουρα ειναι αποδείξεις χιλιάδων ευρώ? δεν είναι "αυτό που θα είχες να πληρωνεις" επί 10 (άρα 1500 ευρώ) ?

Εχω παααααααααρα πολλές αποδειξεις.Αν το ξερα,θα στις έδινα,τζαπα.Απλά θα με κερνουσες μια μπύρα και μάλιστα θα πληρωνα εγώ τον ΦΠΑ της μπύρας :P:P:P .

(αστειευομαι)

KLG
03-07-12, 23:56
Σίγουρα ειναι αποδείξεις χιλιάδων ευρώ? δεν είναι "αυτό που θα είχες να πληρωνεις" επί 10 (άρα 1500 ευρώ) ?


Αχα.. η αλήθεια ειναι οτι δεν εκανα πολλά πειράματα... πάντως επειδη οι γονείς είναι λίγο τσιφουτηδες δεν θα ειχαμε ουτε 1600e περισσευουμενες αποδείξεις :lol: :lol:

voithostyrempora2
04-07-12, 00:28
Μπορείς να βρεις παντού πολύ εύκολα,πχ αν εχετε καποιο φίλο με καφετερια/ταβερνα/μινι μαρκετ. Αλλά και γενικά κυκλοφορουν,ειδικά φέτος που πρεπει να μαζεψεις ένα συγκεκριμενο ποσο αποδείξεων για να μην πληρωσεις έξτρα φορο.Αν μαζεψεις πάνω από αυτο το ποσο,δεν κερδιζεις τίποτα.

(αντίθετα,πέρυσι αν ξεπερνουσες το ελάχιστο όριο αποδείξεων για να μην επιβαρυνθεις,είχες και ανάλογη έκπτωση φόρου,οπότε όλοι τις κρατουσαν για τον εαυτό τους)

Σε κάθε περίπτωση,έχασα την ευκαιρία τζάπα μπύρας συνοδεία ιστοριών KLG από το Νησί :p

chat1978
04-07-12, 00:56
Αυτό κοίταξέ το επειδή εγώ έμαθα από τους δικούς μου (και τον λογιστή τους μάλλον) ότι αν δεν είχα δηλώσει μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, το ελληνικό δημόσιο θα ήταν έτοιμο να μου φορολογήσει για 2η φορά το εισόδημά μου στη Γερμανία (πέρα από τους φόρους που πληρώνω στο Γερμανικό κράτος). Μου φαίνεται ψιλοκουφό αλλά κοίταξέ το μια που τώρα πια λογικά κάνουν και διασταυρώσεις Ευρωπαϊκά.
Εγώ ήξερα (μάλλον λάθος) ότι φορολογείσαι μια φορά στο εισόδημα.


Πρέπει να μαζέψω αποδείξεις χιλιάδων ευρώ. Με μηδεν αποδείξεις και μηδεν εισόδημα μου βγηκε το μπουγιουρντι στα 150-160 ευρω τα οποια και αποφασισα να πληρώσω σαν φόρο τεμπελιάς..

Δεν σου λεώ οτι η λύση μου ειναι η βέλτιστη, απλά σου λέω να μην τρελενεσαι :p :p
Δεν με προβληματίζει τόσο αυτό, όσο φόροι εισοδήματος όπως αναφέρθηκε από τα άλλα μέλη, και αυτούς τους έκτακτους φόρους, μέσα στο χρόνο.
Θα μου πεις και οι αποδείξεις έκτακτες ήταν όπως κάθε νέος φόρος.

Είναι γενικώς δύσκολο να δηλώσεις κάτοικος εξωτερικού; Και μετά ξανά κάτοικος Ελλάδος; Αν είσαι κάτοικος εξωτερικού πρέπει να κάνεις δηλώσεις;

Φανερός Πράκτωρ
04-07-12, 01:03
Εγώ ήξερα (μάλλον λάθος) ότι φορολογείσαι μια φορά στο εισόδημα.
μπορεί και να μπορούσα να διεκδικήσω τους Γερμανικούς φόρους πίσω (μια που επιβάλλονται σχετικά αυτόματα - ανά μήνα, και στο τέλος ζητάς επιστροφή αν θεωρείς ότι δικαιούσαι) αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα πλήρωνα περισσότερα λεφτά για φόρους αν γινόταν φορολόγηση στην Ελλάδα.

megahead13
04-07-12, 01:19
Είναι γενικώς δύσκολο να δηλώσεις κάτοικος εξωτερικού; Και μετά ξανά κάτοικος Ελλάδος; Αν είσαι κάτοικος εξωτερικού πρέπει να κάνεις δηλώσεις;
Εγώ συμπλήρωσα M0, M1, M7 και μια φωτοτυπία ταυτότητας. Σε ένα από αυτά έβαλα κάποιον από τους γονείς μου ως αντίκλητο. Ότι άλλο είναι λέει θα το στείλουν σπίτι. Επίσης μόλις βρήκα κι αυτό:

http://www.gsis.gr/forologikos_odigos/xrisimes_plirofories/foros_eisodimatos/foreign.html

chat1978
04-07-12, 09:27
Εγώ συμπλήρωσα M0, M1, M7 και μια φωτοτυπία ταυτότητας. Σε ένα από αυτά έβαλα κάποιον από τους γονείς μου ως αντίκλητο. Ότι άλλο είναι λέει θα το στείλουν σπίτι. Επίσης μόλις βρήκα κι αυτό:

http://www.gsis.gr/forologikos_odigos/xrisimes_plirofories/foros_eisodimatos/foreign.html

Όταν κάνεις δήλωση τώρα, συμπληρώνεις κενή ή βάζεις το ξένο εισόδημα σου στο κουτάκι με τα εισοδήματα εξωτερικού;

xhaos
04-07-12, 09:43
Όταν κάνεις δήλωση τώρα, συμπληρώνεις κενή ή βάζεις το ξένο εισόδημα σου στο κουτάκι με τα εισοδήματα εξωτερικού;

πρέπει να ρωτήσεις λογιστή, αν θέλεις μπορώ να ρωτήσω τον δικό μου αλλά δεν είμαι σίγουρος για τις γνώσεις του στο θέμα.

megahead13
04-07-12, 12:26
Όταν κάνεις δήλωση τώρα, συμπληρώνεις κενή ή βάζεις το ξένο εισόδημα σου στο κουτάκι με τα εισοδήματα εξωτερικού;
Αυτό δεν το γνωρίζω καθώς μέχρι τώρα έκανα μηδενικές δηλώσεις λόγω του στρατού, σπουδών, κτλ που ανέφερα πιο πάνω. Θα ρωτήσω τους δικού μου που ασχολούνται (είναι κι ένας καλός μας γείτονας οικονομολόγος με γνώσεις σε λογιστικά και θέματα φορολογίας που μας βοηθάει όλα αυτά τα χρόνια).

tsigarid
04-07-12, 12:37
Εγώ βάζω μηδέν τα πάντα... Αν δηλώσω το εισόδημα του εξωτερικού θα απαιτήσω επιστροφή φόρου, γιατί στις ΗΠΑ η φορολογία είναι ψηλότερη απ' ότι στην Ελλάδα :p

chat1978
04-07-12, 22:43
πρέπει να ρωτήσεις λογιστή, αν θέλεις μπορώ να ρωτήσω τον δικό μου αλλά δεν είμαι σίγουρος για τις γνώσεις του στο θέμα.


Αυτό δεν το γνωρίζω καθώς μέχρι τώρα έκανα μηδενικές δηλώσεις λόγω του στρατού, σπουδών, κτλ που ανέφερα πιο πάνω. Θα ρωτήσω τους δικού μου που ασχολούνται (είναι κι ένας καλός μας γείτονας οικονομολόγος με γνώσεις σε λογιστικά και θέματα φορολογίας που μας βοηθάει όλα αυτά τα χρόνια).


Εγώ βάζω μηδέν τα πάντα... Αν δηλώσω το εισόδημα του εξωτερικού θα απαιτήσω επιστροφή φόρου, γιατί στις ΗΠΑ η φορολογία είναι ψηλότερη απ' ότι στην Ελλάδα :p
Σε μια συζήτηση που είχα σήμερα, μου είπαν ότι κανονικά πρέπει.
Αλλά μετά περιπλέκει το σύστημα και ο λογιστής του παιδιού του είχε αφήσει να εννοηθεί, άστο καλύτερα!

kover
06-07-12, 20:05
Σίγουρα πρέπει αλλα ξέρω άπειρες περιπτώσεις ανθρώπων που το κάνουν εδώ και πολλά χρόνια απο διαφορετικές χώρες και κανένας δεν είχε ποτε πρόβλημα. Αλλα ότι πρέπει πρέπει.

chat1978
06-07-12, 21:26
Σίγουρα πρέπει αλλα ξέρω άπειρες περιπτώσεις ανθρώπων που το κάνουν εδώ και πολλά χρόνια απο διαφορετικές χώρες και κανένας δεν είχε ποτε πρόβλημα. Αλλα ότι πρέπει πρέπει.

Κάνεις και το ανάποδο; Γιατί τώρα πρέπει να κάνω του 2011 για το Βέλγιο και μου ζητάει το εισόδημα της Ελλάδας!

kover
07-07-12, 11:00
IMO μη κανείς τίποτα. Αν επρόκειτο για κέρδη που κανείς με εταιρίες σε άλλες χώρες ίσως να ήταν επικίνδυνο αν και πάλι ξέρω πολλούς που κάνουν ένα σκασμο κέρδη έτσι και δε δηλώνουν τίποτα. Ξέρω και Άγγλους που ζούνε εδώ και στην ισπανία και δε δηλώνουν πουθενά τίποτα. Κάποια στιγμή στο μέλλον (αν ενωθεί η Ευρώπη που όπως παει το πράγμα θα γίνει μπουρλωτο) ίσως χρειαστεί να δηλωθούν. Όπως έχει τώρα η κατάσταση κανένας δε δηλώνει τίποτα απο εξωτερικό. Οι διασταυρώσεις που συζητάνε στοχεύουν πρώτα στα εταιρικά κέρδη που αποκομίζοντις σε διαφορετική χώρα απο τη μόνιμη του φυσικού προσώπου.

Τώρα αν θες να είσαι καθόλα νόμιμος μη σε πάρω στο λαιμό μου. Προσωπικά έχει η γυναίκα μου ένα σπίτι στο Λονδίνο που απέκτησε τη δωδεκαετια που ζούσε και δούλευε εκεί. παίρνουμε κάτι νοικιά που πληρώνουν το mortgage και αφήνουν και 300 λίρες το μήνα. Αυτα πρέπει να δηλωθούν εδω αλλα φοβάμαι πως αν το παίξουμε νόμιμοι και τα δηλώσουμε με τη πρώτη ευκαιρία θα μας πάρουν το κεφάλι.

lewton
03-08-12, 14:27
To CERN ψάχνει νέους τεχνικούς:
https://ert.cern.ch/browse_www/wd_portal.show_job?p_web_site_id=1&p_web_page_id=10501

redfever7
03-08-12, 17:56
http://www.lavorare.net/offerte-di-lavoro-in-corso/4880/capgemini-assumera-400-laureati-entro-la-fine-del-2012
εντος του ετους η CapGemini Italia σκοπευει να προσλαβει εως 400 αποφοιτους πανεπιστημιων ( οπου το κομματι των 180 ειναι επιβεβαιωμενο;) ενω η απαιτηση για α ιστουχους οπως περιγραφεται στο λινκ δεν ισχυει απολυτως) . Απαραιτητη η καλη γνωση Αγγλικων και Ιταλικων. Το λινκ στα ιταλικα για εραιτερω για οσους μπορει να ενδιαφερονται.:oneup:

voithostyrempora2
10-08-12, 17:21
Αύριο το πρωί μεταναστεύω για Ολλανδία (Πολυτεχνείο του Αϊντχόφεν).Καμιά συμβουλή της τελευταίας στιγμής?

lewton
10-08-12, 18:51
Αύριο το πρωί μεταναστεύω για Ολλανδία (Πολυτεχνείο του Αϊντχόφεν).Καμιά συμβουλή της τελευταίας στιγμής?

Κρύψε πολλά ευρώ μέσα στα εσώρουχά σου. :crazy:

skyliner34
10-08-12, 21:09
Χαιρετισμούς από Σουηδία όπου ανέβηκα δεύτερη φορά για τουρισμό (Την τρίτη και φαρμακερή με βλέπω οικονομικό μετανάστη). Πριν 2 χρόνια που είχα ξανάρθει ήταν 10 κορώνες για ένα ευρώ. Τώρα 8.2 Κορώνες = 1ευρώ οπότε όλα εδώ πάνω είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ακριβά! Πάντος οι μισθοί είναι πολύ καλοί απ ότι ρώτησα...

voithostyrempora2
10-08-12, 22:32
Κρύψε πολλά ευρώ μέσα στα εσώρουχά σου. :crazy:

Σε ευχαριστώ,αλλά κάτι πιο χρήσιμο ?

Δεν περιμενα κάτι καλύτερο από τον Πληροφορικάριο :twisted::twisted::twisted:

Φανερός Πράκτωρ
10-08-12, 22:37
φάε κανένα σπιτικό φαγητό. Αν θυμάμαι καλά κάτι παχυντικές μαλακίες έχουν για φαγητό οι Ολλανδοί.
Καλή αρχή!

IoStefo1
10-08-12, 23:20
Όπως εμείς έχουμε τον σουβλάκι οι Ολλανδοι έχουν τις frites και τις frikadel.

https://www.google.nl/search?q=frites&hl=nl&client=firefox-a&hs=fRH&rls=org.mozilla:nl:official&prmd=imvnse&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=uGolUISwCsGw0AXPooGwCg&ved=0CGcQsAQ&biw=1024&bih=687

https://www.google.nl/search?q=frikandel&hl=nl&client=firefox-a&hs=a7b&rls=org.mozilla:nl:official&prmd=imvnse&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=3molUIXSAfOU0QWGloCoCg&ved=0CF8QsAQ&biw=1024&bih=687

Καλό ταξίδι.

megahead13
11-08-12, 01:43
Αύριο το πρωί μεταναστεύω για Ολλανδία (Πολυτεχνείο του Αϊντχόφεν).Καμιά συμβουλή της τελευταίας στιγμής?
Ναι, να γνωριστείς με παιδιά απ' όλο τον κόσμο. Μην κολλήσεις μόνο με Ελληνάρες ;)

Φανερός Πράκτωρ
11-08-12, 10:38
Ναι, να γνωριστείς με παιδιά απ' όλο τον κόσμο. Μην κολλήσεις μόνο με Ελληνάρες ;)

x2
καλοί οι Έλληνες αλλά αν το παρακάνεις, θα νιώσεις ότι βρίσκεσαι σε μικρό χωριό, θα ακούς κατινιές και θα καταλήξεις να κάνεις παρέα με ανθρώπους που δεν θα έκανες σε κανονικές συνθήκες (π.χ. Ελλάδα).

Κάνε παρέα με αυτούς που ταιριάζεις ανεξαρτήτως χώρας προέλευσης.

megahead13
11-08-12, 14:16
x2
καλοί οι Έλληνες αλλά αν το παρακάνεις, θα νιώσεις ότι βρίσκεσαι σε μικρό χωριό, θα ακούς κατινιές και θα καταλήξεις να κάνεις παρέα με ανθρώπους που δεν θα έκανες σε κανονικές συνθήκες (π.χ. Ελλάδα).

Κάνε παρέα με αυτούς που ταιριάζεις ανεξαρτήτως χώρας προέλευσης.
Έτσι ακριβώς! Το χειρότερο είναι να είσαι σε παρέα ελληναράδων στη σχολή/μεταπτυχιακό σου που πάνε με ελληναράδικη νοοτροπία του τύπου φοιτηταράς, έχουμε κι άλλο εξάμηνο, αντιγράφουμε, κτλ Ειδικά σε θέματα αντιγραφής αν σε πιάσουν μπορούν άνετα να σε σκίσουν. Καλό είναι να ξέρεις 1-2 συμπατριώτες (όχι αναγκαστικά μέσα από το πανεπιστήμιο) που να μπορείς να συνεννοηθείς σε περίπτωση που χτύπα ξύλο γίνει κάτι να υπάρξει μια βοήθεια. Όχι ότι άλλοι δε μπορούν να σε βοηθήσουν ή δε θα βοηθήσουν ή το ίδιο το πανεπιστήμιο (σε αυτό είχα τρομερή εμπειρία με το δικό μου πανεπιστήμιο στο Εδιμβούργο :respekt:), απλώς είναι θέμα ότι νιώθεις μια άνεση/σιγουριά όταν έχεις κάποιον με τον οποίο μιλάτε την ίδια γλώσσα. Κατά τ' άλλα γνώρισε και κάνε παρέα με παιδιά απ' οποιαδήποτε χώρα και θα είναι σα να έχεις κάνει ταξίδι σε όλον τον κόσμο! :oneup:

voithostyrempora2
11-08-12, 17:05
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.Σας γραφω μεσα από το τραίνο κατά τη διαδρομη Αμστερνταμ-Αϊντχόφεν :).

George978
11-08-12, 17:10
μακρια απο τους Ελληνες, κοιταξε να ισορροπησεις τις παρεες σου ετσι ωστε να παρεις πραγματα απο τους ανθρωπους εκει και οχι να πας και να ερθεις περιπου ο ιδιος. Στην αγγλια ειχε ατομα που τα αγγλικα τους χειροτερεψαν στην αγγλια (χωρια τις επιδοσεις τους στα μαθηματα) για να καταλαβεις ποσο κακο μπορει να σου κανει φιλια αποκλειστικα με ΕΛληνες, καλα να περνας.

Lord Basil
11-08-12, 17:34
οποιος ενδιαφερεται να φυγει , πριν αποφασισει που θα παει καλα θα κανει να μαθει αρχικα πολυ καλα την γλωσσα και δευτερον να διαβασει τους ισχυοντες νομους για την χωρα που θα επισκεφτει ωστε να μην βρεθει προ εκπληξεων .


η ευρωπαικη ενωση εχει μια σελιδα με λινκς για καθε χωρα http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=858&langId=el ( καλο θα ηταν να μπει το λινκ στο αρχικο θεμα ) η οποια βοηθαει παρα πολυ οποοιον ενδιαφερεται ωστε να δει τα ισχυοντα σε καθε χωρα .εχει και μεταφραση για καθε χωρα.

διαλεξτε με σοφια και γνωση πριν παρετε μια αποφαση ζωης

button
11-08-12, 20:26
Ναι, να γνωριστείς με παιδιά απ' όλο τον κόσμο. Μην κολλήσεις μόνο με Ελληνάρες ;)

Γιατί τόσους πολλούς έχουμε στην Ολλανδία

- - - Updated - - -


οποιος ενδιαφερεται να φυγει , πριν αποφασισει που θα παει καλα θα κανει να μαθει αρχικα πολυ καλα την γλωσσα και δευτερον να διαβασει τους ισχυοντες νομους για την χωρα που θα επισκεφτει ωστε να μην βρεθει προ εκπληξεων .


η ευρωπαικη ενωση εχει μια σελιδα με λινκς για καθε χωρα http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=858&langId=el ( καλο θα ηταν να μπει το λινκ στο αρχικο θεμα ) η οποια βοηθαει παρα πολυ οποοιον ενδιαφερεται ωστε να δει τα ισχυοντα σε καθε χωρα .εχει και μεταφραση για καθε χωρα.

διαλεξτε με σοφια και γνωση πριν παρετε μια αποφαση ζωης

Πολλή καλό !!!! και έχω ένα Βουνό απορίες βεβαία είμαι κολλημένος εδώ για 2 χρόνια ακόμα και ένας θεός ξέρει τι θα γίνει με αυτή χώρα

IoStefo1
11-08-12, 20:26
Γιατί τόσους πολλούς έχουμε στην Ολλανδία


Αν και 21 είσαι τσακάλι.:oneup:

megahead13
11-08-12, 21:01
Γιατί τόσους πολλούς έχουμε στην Ολλανδία
Απ' όσο ξέρω στα Ολλανδικά πανεπιστήμια υπάρχουν αρκετά Ελληνόπουλα για μεταπτυχιακά κυρίως


Αν και 21 είσαι τσακάλι.:oneup:
:)

kover
12-08-12, 13:43
Ναι, να γνωριστείς με παιδιά απ' όλο τον κόσμο. Μην κολλήσεις μόνο με Ελληνάρες ;)

Η πιο σωστή συμβουλή που θα σου δώσει κανείς. Να προσθέσω πως προσπάθησε να ζήσεις τη χώρα ως πολίτης της και όχι ως περαστικός. Καλές σπουδές.

chat1978
12-08-12, 13:50
Η πιο σωστή συμβουλή που θα σου δώσει κανείς. Να προσθέσω πως προσπάθησε να ζήσεις τη χώρα ως πολίτης της και όχι ως περαστικός. Καλές σπουδές.

Θα συμφωνήσω. Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική των μεταναστών που δεν προσπαθούν να ενσωματωθούν στην κοινωνία.
Αυτό νομίζω είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουν με τους μουσουλμάνους. Κρίνοντας δηλαδή από το Βέλγιο.

zianna
12-08-12, 13:53
Αυτό νομίζω είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουν με τους μουσουλμάνους. Κρίνοντας δηλαδή από το Βέλγιο.
Γιατί εσύ αν βρεις εργασία και πας να ζήσεις στην Σαουδική Αραβία θα φοράς αυτά που φοράν οι Άραβες και θα βάλεις κελεμπίες στη γυναίκα και στην κόρη σου; Ή μήπως θα τηρείς το ραμαζάνι και δεν θα τρως τίποτα από το ξημέρωμα μέχρι το βράδυ και θα ψάχνεις από πού ανατέλλει ο ήλιος για ν'αρχίσεις τις μετάνοιες;

xhaos
12-08-12, 14:18
Γιατί εσύ αν βρεις εργασία και πας να ζήσεις στην Σαουδική Αραβία θα φοράς αυτά που φοράν οι Άραβες και θα βάλεις κελεμπίες στη γυναίκα και στην κόρη σου; Ή μήπως θα τηρείς το ραμαζάνι και δεν θα τρως τίποτα από το ξημέρωμα μέχρι το βράδυ και θα ψάχνεις από πού ανατέλλει ο ήλιος για ν'αρχίσεις τις μετάνοιες;

μόνη σου το σκέφτηκες όλο αυτό ή είχες και παρέα;
Αν πας σε μια χώρα ή τηρείς τους νόμους και τα ήθη της χώρας ή μαζεύεις το κουβαράκι σου και πας σε άλλη παραλία.

Παρεμπιπτόντως γιατί έχω πάει Σ.Αραβια, το να τηρήσεις το ραμαζάνι και πρακτικά ΟΛΟΥΣ τους θρησκευτικούς τους κανόνες δεν είναι optional.....

zianna
12-08-12, 14:35
Ναι, γι'αυτό όλοι οι δυτικοί γυρνάνε με κελεμπίες όταν πάνε να δουλέψουν σε αραβικές χώρες.
Και ναι, μόνη μου το σκέφτηκα, γιατί ζω στο Βέλγιο, και το πρόβλημα που έχουν με τους μουσουλμάνους δεν είναι οι κελεμπίες τους, αλλά είναι η εγκληματικότητα, είναι το ότι θα τους νοικιάσουν σπίτι και δεν θα δίνουν το ενοίκιο και δεν θα μπορούν να τους βγάλουν, κανείς δεν έχει πρόβλημα γιατί η μουσουλμάνα θα φοράει κελεμπία.

Και με την ευκαιρία, ξέρω δεκάδες παιδιά μουσουλμάνων στο πανεπιστήμιο και έχω περάσει μέρες ολόκληρες μαζί τους, ποτέ δεν είδα κανένα ν'απλώνει μαντιλάκι και ν'αρχίζει τις μετάνοιες όπως κάνουν στις μουσουλμανικές χώρες. Το να τηρούν κάποια από τα ήθη και έθιμά τους δεν είναι καθόλου κακό.

Στο κάτω κάτω γιατί ο Έλληνας που θα πάει στην Ευρώπη θα ψάξει για ορθόδοξη εκκλησία να γιορτάσει το Πάσχα και δεν το γιορτάζει μαζί με τους καθολικούς; Για ποιον λόγο;

Η συμβουλή που έδωσε κάποιος στο παιδί, να ζήσει την χώρα σαν πολίτης και όχι σαν περαστικός δεν έχει να κάνει με το να ξεχάσει τα ελληνικά ήθη και έθιμα και να υιοθετήσει τα ολλανδικά. Έχει να κάνει με το να προσαρμοστεί στην κοινωνία. Παράδειγμα, αν θα σου φέρουν την μπύρα και τον δεις να την κρατάει από το στόμιο με τα δάχτυλα, στην Ελλάδα θα τον σκυλοβρίσεις και θα του την γυρίσεις πίσω και θα κάνεις παράπονα στ'αφεντικό. Εδώ θα την πιεις και θα πεις και ένα τραγούδι. Έχει να κάνει με το να τηρείς τους νόμους τις χώρας, με το να μην είσαι απόλυτος και να λες "τι μαλακίες κάνουν εδώ" γιατί έτσι λειτουργεί το σύστημα της χώρας, έχει να κάνει με το να γνωρίσει άτομα από διαφορετικές κουλτούρες και όχι μόνο από την δική μας, κτλ.

Ξεκόλλα.
Και όσον αφορά Σαουδική Αραβία, ο λόγος που ο ξένος "τηρεί" το ραμαζάνι είναι γιατί φέρνει σε δύσκολη θέση τον μουσουλμάνο θρησκευόμενο. Δεν ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να μην μπορείς να φας ούτε να πιεις τίποτα μέσα στο κατακαλόκαιρο μέχρι να δύσει ο ήλιος. Αν γυρίσει την πλάτη του, άνετα μπορείς να πιεις νερό. Αντίθετα, δεν έχω δει κανέναν μουσουλμάνο εδώ στο Βέλγιο να επιμένει να μην φάω εγώ τίποτα επειδή αυτός αποφάσισε να τηρήσει το ραμαζάνι και με βλέπει και ζηλεύει. Αυτός θα γυρίσει την πλάτη του όταν εγώ θα τρώω.

IoStefo1
12-08-12, 14:43
Ενσωμάτωση των Ολλανδών στους Ελληναραδες.


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=4AcgZhzZso0#!

chat1978
12-08-12, 14:50
Γιατί εσύ αν βρεις εργασία και πας να ζήσεις στην Σαουδική Αραβία θα φοράς αυτά που φοράν οι Άραβες και θα βάλεις κελεμπίες στη γυναίκα και στην κόρη σου; Ή μήπως θα τηρείς το ραμαζάνι και δεν θα τρως τίποτα από το ξημέρωμα μέχρι το βράδυ και θα ψάχνεις από πού ανατέλλει ο ήλιος για ν'αρχίσεις τις μετάνοιες;


Ναι, γι'αυτό όλοι οι δυτικοί γυρνάνε με κελεμπίες όταν πάνε να δουλέψουν σε αραβικές χώρες.
Και ναι, μόνη μου το σκέφτηκα, γιατί ζω στο Βέλγιο, και το πρόβλημα που έχουν με τους μουσουλμάνους δεν είναι οι κελεμπίες τους, αλλά είναι η εγκληματικότητα, είναι το ότι θα τους νοικιάσουν σπίτι και δεν θα δίνουν το ενοίκιο και δεν θα μπορούν να τους βγάλουν, κανείς δεν έχει πρόβλημα γιατί η μουσουλμάνα θα φοράει κελεμπία.

Και με την ευκαιρία, ξέρω δεκάδες παιδιά μουσουλμάνων στο πανεπιστήμιο και έχω περάσει μέρες ολόκληρες μαζί τους, ποτέ δεν είδα κανένα ν'απλώνει μαντιλάκι και ν'αρχίζει τις μετάνοιες όπως κάνουν στις μουσουλμανικές χώρες. Το να τηρούν κάποια από τα ήθη και έθιμά τους δεν είναι καθόλου κακό.

Στο κάτω κάτω γιατί ο Έλληνας που θα πάει στην Ευρώπη θα ψάξει για ορθόδοξη εκκλησία να γιορτάσει το Πάσχα και δεν το γιορτάζει μαζί με τους καθολικούς; Για ποιον λόγο;

Η συμβουλή που έδωσε κάποιος στο παιδί, να ζήσει την χώρα σαν πολίτης και όχι σαν περαστικός δεν έχει να κάνει με το να ξεχάσει τα ελληνικά ήθη και έθιμα και να υιοθετήσει τα ολλανδικά. Έχει να κάνει με το να προσαρμοστεί στην κοινωνία. Παράδειγμα, αν θα σου φέρουν την μπύρα και τον δεις να την κρατάει από το στόμιο με τα δάχτυλα, στην Ελλάδα θα τον σκυλοβρίσεις και θα του την γυρίσεις πίσω και θα κάνεις παράπονα στ'αφεντικό. Εδώ θα την πιεις και θα πεις και ένα τραγούδι. Έχει να κάνει με το να τηρείς τους νόμους τις χώρας, με το να μην είσαι απόλυτος και να λες "τι μαλακίες κάνουν εδώ" γιατί έτσι λειτουργεί το σύστημα της χώρας, έχει να κάνει με το να γνωρίσει άτομα από διαφορετικές κουλτούρες και όχι μόνο από την δική μας, κτλ.

Ξεκόλλα.
Και όσον αφορά Σαουδική Αραβία, ο λόγος που ο ξένος "τηρεί" το ραμαζάνι είναι γιατί φέρνει σε δύσκολη θέση τον μουσουλμάνο θρησκευόμενο. Δεν ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να μην μπορείς να φας ούτε να πιεις τίποτα μέσα στο κατακαλόκαιρο μέχρι να δύσει ο ήλιος. Αν γυρίσει την πλάτη του, άνετα μπορείς να πιεις νερό. Αντίθετα, δεν έχω δει κανέναν μουσουλμάνο εδώ στο Βέλγιο να επιμένει να μην φάω εγώ τίποτα επειδή αυτός αποφάσισε να τηρήσει το ραμαζάνι και με βλέπει και ζηλεύει. Αυτός θα γυρίσει την πλάτη του όταν εγώ θα τρώω.

Νομίζω τα ανακατεύεις. Εγώ και ο xhaos δεν λέμε να ξεχάσεις την ταυτότητα σου. Αυτό που λέμε είναι ότι πρέπει να ενσωματωθείς στην κοινωνία και να μην δημιουργείς πρόβλημα σε αυτή. Να μην βλέπεις δηλαδή τον εαυτό σου σαν κάτι εκτός της κοινωνίας. Αν δεν θες ή δεν μπορείς να αποδεχτείς τους συμβιβασμούς που απαιτεί μια τέτοια κίνηση, τότε απλά δεν μεταναστεύεις.
Επειδή μένω και εγώ Βέλγιο, ξέρω και εγώ κάποιους Μαροκινούς που μια χαρά κρατάνε ταυτότητα αλλά και είναι ενσωματωμένη με την κοινωνία. Οι ίδιοι όμως μου λένε για κάποιους που χαντακώνουν τα παιδιά τους για "πολιτισμικούς" λόγους κτλ κτλ.
Οι Βέλγοι έχουν πρόβλημα με αυτή την τόσο επιδεικτική παρουσίαση της διαφορετικότητας τους. Έχει διαφορά να κρατάω την ταυτότητα μου και να διατυμπανώ όλη την ώρα. Και οι Έλληνες το έχουμε αυτό αρκετά.

Και στην Ελλάδα με αρκετούς μετανάστες είχαμε το πρόβλημα της μη αφομοίωσης πιθανά για διαφορετικούς λόγους. Στο Βέλγιο το κράτος προβλέπει πολλά για να μην ζουν στην εξαθλίωση όπως στην Ελλάδα.

Βέβαια εμείς οι ΈΛληνες μιλάμε εκτου ασφαλούς καθώς δεν έχουμε τόσες διαφορές. Από την άλλη όμως, η μετανάστευση είναι ένα ζήτημα μεγάλο, και πρέπει να καταλάβεις ότι είσαι φιλοξενούμενος στην χώρα. Αυτό σημαίνει πρωτίστως σεβασμό και όχι να προσπαθείς να επιβάλεις τα δικά σου έθιμα στον ξένο τόπο. Και βασικότερο όλων, πρέπει να μάθεις την γλώσσα.


Σε αυτό το πνεύμα νομίζω έγιναν και οι παραπάνω συμβουλές.

xhaos
12-08-12, 14:52
Σου το ξανά λέω ο λόγος που το τηρείς δεν είναι θέμα etiquette, είναι θέμα αστυνομίας που σε μαζεύει...
αυτό που εννοεί ο demelene και μάλλον δεν κατάλαβες είναι άτομα κυρίως μουσουλμάνοι οι οποίοι έχουν περάσει πρακτικά όλη τους τη ζωή σε μια "ξένη" χώρα και δεν μιλάνε λέξη στης γλώσσας της χώρας. Είναι άλλο πράγμα να μιλάς π.χ. Ελληνικά στο σπίτι σου και Αγγλικά έξω και στη δουλειά, και άλλο πράγμα να μην μπορείς να αρθρώσεις συλλαβή στα Αγγλικά ενώ ζεις στο Λονδίνο από μικρο παιδί ενώ ταυτόχρονα απαιτείς να έχεις και τα προνόμια της χώρας.

chat1978
12-08-12, 19:08
Σου το ξανά λέω ο λόγος που το τηρείς δεν είναι θέμα etiquette, είναι θέμα αστυνομίας που σε μαζεύει...
αυτό που εννοεί ο demelene και μάλλον δεν κατάλαβες είναι άτομα κυρίως μουσουλμάνοι οι οποίοι έχουν περάσει πρακτικά όλη τους τη ζωή σε μια "ξένη" χώρα και δεν μιλάνε λέξη στης γλώσσας της χώρας. Είναι άλλο πράγμα να μιλάς π.χ. Ελληνικά στο σπίτι σου και Αγγλικά έξω και στη δουλειά, και άλλο πράγμα να μην μπορείς να αρθρώσεις συλλαβή στα Αγγλικά ενώ ζεις στο Λονδίνο από μικρο παιδί ενώ ταυτόχρονα απαιτείς να έχεις και τα προνόμια της χώρας.

Και να μην αναφέρουμε τι γίνεται στα σχολεία κτλ κτλ.
Κράτος εν κράτη σε κάποιες πτυχές.


Πάντως ξέρω και έχω ακούσει για Έλληνες και Ευρωπαίους στο Βέλγιο που δεν έχουν φιλοτιμηθεί να μάθουν καμιά από τις δύο επίσημες γλώσσες της χώρας. Για να μην λέμε μόνο για τους μουσουλμάνους κτλ κτλ.

voithostyrempora2
14-08-12, 17:59
Εννοείται ότι προσπαθώ να κάνω παρέα και να γνωριζω συναδέλφους από όλες τις χωρες.Εδώ έχει ~280 πρωτοετείς international students σε όλα τα courses μαζί.Εξ αυτών οι ~100 ειναι Κινέζοι και μετά δεύτερη δύναμη Μεξικανοι, Έλληνες και Ινδοι με 20-25 εκπροσώπους η κάθε χώρα.

Να ρωτήσω και κάτι πρακτικό.Ξερει κανεις για καρτοκινητή στην Ολλανδία? ψάχνω ένα πακέτο στα ~10 ευρώ να δίνει κανα 50αρι SMS, 10-20 λεπτά ομιλία και 1 GB data plan.

Κοίταξα εδώ (http://www.2call.nl/sim-only-abonnement/),αλλά άκρη δεν εβγαλα...

SchumiGr1985
15-08-12, 00:38
Lyca mobile παρε, δινουν δωρο την διπλασια αξια ανανεωσης απο αυτην που θα βαλεις.Πχ αν βαλεις μια καρτα 10ε σου βαζουν 20. Σπιτι βρηκες? Η ευρεση σπιτιου στην Ολλανδια ειναι να χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο.Τουλαχιστον στο ανατολικο κομματι που μενω εγω.
Ο,τι χρειαστεις στειλε μηνυμα-δουλευω Ενσεντε.

voithostyrempora2
15-08-12, 10:15
Κι εγώ για τη LycaMobile ή τη Lebara (δίνει κι αυτή διπλασιασμό) έλεγα,αλλά δεν εχω βρει data plan ούτε για τη μία ούτε για την άλλη.Υπάρχει κάτι σχετικό ?

chat1978
15-08-12, 12:37
Ξέρεις κανείς και αντίστοιχες εναλλακτικές προτάσεις για Βέλγιο;

Είμαι με Base prepaid for all και βασικά με ενοχλεί το πολύ ακριβό sms και το κόστος ελάχιστης κλίσης.
Έχουν και αυτό το κακό εδώ με τους τηλεφωνητές να βγαίνουν στους τρεις χτύπους και να χρεώνεσαι.
Ξέρω την MobileVikings αλλά με αυτήν ουσιαστικά μεταφέρεσαι σε ελάχιστον κόστος τον μήνα 15 ευρώ.

George978
15-08-12, 12:58
heads up, Ξεκινησαν διαπραγματευσεις με την Αυστραλια για χορηγηση τουριστικης βιζας με δικαωμα εργασιας. Ο πιο φτηνος τροπος για να πας εκει.

xhaos
15-08-12, 13:02
heads up, Ξεκινησαν διαπραγματευσεις με την Αυστραλια για χορηγηση τουριστικης βιζας με δικαωμα εργασιας. Ο πιο φτηνος τροπος για να πας εκει.

κανενα Link....???

George978
15-08-12, 13:08
http://www.tanea.gr/latestnews/article/?aid=4745177

sdikr
15-08-12, 13:27
heads up, Ξεκινησαν διαπραγματευσεις με την Αυστραλια για χορηγηση τουριστικης βιζας με δικαωμα εργασιας. Ο πιο φτηνος τροπος για να πας εκει.

Τώρα βρήκανε;
Πριν 10 χρόνια το ήθελα!! κλαψ
Και φυσικά δεν με πιάνει πλέον λόγο ηλικίας double κλαψ

@ ADSLgr.com All rights reserved.