PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

cool11
11-02-13, 00:50
Για να ακουσω τωρα...
Πως ειναι το αισθημα του να 'πεφτεις' σε ενα εντελως νέο και ξένο περιβαλλον, οπου δεν ξερεις κανεναν και τιποτε? Οπου ολα, μα ολα, ειναι εντελως καινουρια, και πρεπει να βρεις και να δεις πως λειτουργει το καθετι, εκει, στην καθημερινή ζωή;
Ειναι μια κατασταση χαοτική; Υπαρχει αισθημα αγχους; Υπαρχει ανασφαλεια; Υπαρχει...?

Αν καποιος αλλαξει περιοχη, εντος της χωρας του, λογου χαρη ελλαδα για εμας τους ελληνες, μπορει να μην γνωριζει ανθρωπους και την περιοχη, αλλα ξερει πχ, πως λειτουργει το καθετι εντος της χωρας, ανεξαρτητα αν εισαι στην στον Εβρο ή στην Κρητη.
Οταν αλλαζεις κράτος ομως;
Ποσο εύκολη ή δυσκολη ειναι αυτη η προσαρμογη;
Και πως μπορει να γινει ηπιότερη και ομαλότερη;

chat1978
11-02-13, 00:54
Για να ακουσω τωρα...
Πως ειναι το αισθημα του να 'πεφτεις' σε ενα εντελως νέο και ξένο περιβαλλον, οπου δεν ξερεις κανεναν και τιποτε? Οπου ολα, μα ολα, ειναι εντελως καινουρια, και πρεπει να βρεις και να δεις πως λειτουργει το καθετι, εκει, στην καθημερινή ζωή;
Ειναι μια κατασταση χαοτική; Υπαρχει αισθημα αγχους; Υπαρχει ανασφαλεια; Υπαρχει...?

Αν καποιος αλλαξει περιοχη, εντος της χωρας του, λογου χαρη ελλαδα για εμας τους ελληνες, μπορει να μην γνωριζει ανθρωπους και την περιοχη, αλλα ξερει πχ, πως λειτουργει το καθετι εντος της χωρας, ανεξαρτητα αν εισαι στην στον Εβρο ή στην Κρητη.
Οταν αλλαζεις κράτος ομως;
Ποσο εύκολη ή δυσκολη ειναι αυτη η προσαρμογη;
Και πως μπορει να γινει ηπιότερη και ομαλότερη;
Υπερβολές θέλω να σου πω.
Κάθε αρχή και δύσκολη που λένε.
Μάλλον έχουμε ξεσυνηθίσει πολύ τα δύσκολα μου....

cool11
11-02-13, 00:57
Σιγουρα κακο πραγμα η συνηθεια...
Αλλα θα θελα να ακουσω γνωμες και εμπειριες πανω σε αυτο.

chat1978
11-02-13, 01:50
Σιγουρα κακο πραγμα η συνηθεια...
Αλλα θα θελα να ακουσω γνωμες και εμπειριες πανω σε αυτο.

Πιστεύεις πραγματικά ότι η ζωή εκτός Ελλάδος είναι τόσο διαφορετική;
Συγνώμη που στο φέρνω έτσι, αλλά μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει.

Η αλλαγή χώρας είναι μια ιδέα. Σίγουρα κάποιες συνήθειες είναι διαφορετικές σίγουρα η χώρα είναι διαφορετική.
Δεν είναι θέμα του πόσο δύσκολα ήταν όσο του κατά πόσο σαν άνθρωπος έχεις διάθεση να δεχθείς το διαφορετικό και πιο σημαντικά πόσο είσαι έτοιμος να δεχτείς ότι αυτά που θεωρούσες αξιωματικά σωστά απλά δεν είναι.


Φυσικά και κάποια πράγματα θα στα εξηγήσουν, φυσικά και θα κάνεις και λάθη αλλά εντάξει δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου.

megahead13
11-02-13, 01:54
Σωστός ο Demelene! :oneup:

ttsesm
11-02-13, 02:22
Πιστεύεις πραγματικά ότι η ζωή εκτός Ελλάδος είναι τόσο διαφορετική;
Συγνώμη που στο φέρνω έτσι, αλλά μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει.

Η αλλαγή χώρας είναι μια ιδέα. Σίγουρα κάποιες συνήθειες είναι διαφορετικές σίγουρα η χώρα είναι διαφορετική.
Δεν είναι θέμα του πόσο δύσκολα ήταν όσο του κατά πόσο σαν άνθρωπος έχεις διάθεση να δεχθείς το διαφορετικό και πιο σημαντικά πόσο είσαι έτοιμος να δεχτείς ότι αυτά που θεωρούσες αξιωματικά σωστά απλά δεν είναι.


Φυσικά και κάποια πράγματα θα στα εξηγήσουν, φυσικά και θα κάνεις και λάθη αλλά εντάξει δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου.

+1 :oneup:

πραγματικά έτσι όπως τα λεέι ο Demelene είναι, όλα εξαρτώνται από 'σένα και το πόσο ευκολά μπορείς να δεχτείς τις όποιες διαφορές μπορει να βρείς, οι οποίες διαφορές τις περισσοτερες φορες είναι προς το καλύτερο ;)

Bhaal
11-02-13, 02:35
Σιγουρα κακο πραγμα η συνηθεια...
Αλλα θα θελα να ακουσω γνωμες και εμπειριες πανω σε αυτο.
Βασικά, το μόνο διαφορετικό είναι η γλώσσα. Αυτό κάνει όλη την διαφορά όταν πηγαίνεις εκτός Ελλάδας. Ύστερα, είναι η νοοτροπία. Η κάθε χώρα έχει τη δική της, και δεν θα ξέρεις αν σου ταιριάζει ή όχι παρά μόνον όταν ζήσεις για ένα διάστημα εκεί.

Εν ολίγοις, δεν πρόκειται για ταξίδι στο διάστημα, μην αγχώνεσαι.

SchumiGr1985
11-02-13, 18:15
Θα συμφωνήσω με τους προλαλησαντες με την προϋπόθεση ότι έχεις λεφτα (budget προσαρμογης εννοω) και έτοιμη δουλεια. Ή τουλάχιστον γνωρίζεις την γλωσσα και καποια βασικα της κάθε χώρας. Διότι αλλιώς, δύσκολα τα πράγματα. Επίσης παίζει ρόλο και η πολη\χωρα. Αλλιώς η προσαρμογή στο Düsseldorf και αλλιώς στο Milan.

Dorothea
11-02-13, 18:16
γεια σε όλους!

Εγώ έχω δουλέψει στην Αγγλία και όλα έγιναν αυτόματα αφου είμαστε πολίτες της ΕΕ. Δλδ κανονικά ασφάλιση και όλα τα συναφή. Τα ένσημα που έχεισ εκεί αναγνωρίζονται σαν συντάξιμα από το εδώ ΙΚΑ.
Όσο για ΗΠΑ τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά! Εκεί πρώτα απόλα χρειάζεσαι χαρτιά!!! Προσπάθησα κι εκεί την τύχη μου αλλά δεν κατάφερα να πάρω την βίζα. Στο blog desperategreekinnyc.blogspot.com μπορείτε να μάθετε περισσότερα για Αμερική!
Ευχαριστώ

PopManiac
11-02-13, 19:10
@all:

Πάντως όσοι/ες κοιτάζετε προς Βέλγιο, you have been warned: Δεν θα βρείτε χειρότερη και ακριβότερη χώρα σε τηλεπικοινωνίες / πακέτα σύνδεσης στην ΕΕ και τονίζω το "χειρότερη" από πλευράς υπηρεσιών, καθυστέρησης κλπ... :p

chat1978
11-02-13, 19:40
+1 :oneup:

πραγματικά έτσι όπως τα λεέι ο Demelene είναι, όλα εξαρτώνται από 'σένα και το πόσο ευκολά μπορείς να δεχτείς τις όποιες διαφορές μπορει να βρείς, οι οποίες διαφορές τις περισσοτερες φορες είναι προς το καλύτερο ;)
Μερικά είναι προς το χειρότερο αλλά οκ τίποτα δεν είναι τέλειο ούτε και εμείς σωστή σε όλα....
Λέμε τώρα...

Σοβαρά, κάποια πράγματα είναι λάθος αλλά δεν πας έξω για να βρεις τον παράδεισο.


@all:

Πάντως όσοι/ες κοιτάζετε προς Βέλγιο, you have been warned: Δεν θα βρείτε χειρότερη και ακριβότερη χώρα σε τηλεπικοινωνίες / πακέτα σύνδεσης στην ΕΕ και τονίζω το "χειρότερη" από πλευράς υπηρεσιών, καθυστέρησης κλπ... :p

Είναι λίγο τα ζώα μου τα αργά όπως γενικά είναι και η εργασία. Αν όλα θέλουν το χρόνο τους, προφανώς και οι υπηρεσίες προς τα σένα θα θέλουν.
Έχει και άλλη πλευρά το νόμισμα δηλαδή.
Αλλά έχει δίκιο. Από αυτά που έχω ακούσει και δει, ebanking, internet, τηλέφωνο, νερό, ενέργεια και συγκοινωνίες είναι λίγο προβληματικά τουλάχιστον για τα στάνταρ της Κεντρικής/Βορείου Ευρώπης

PopManiac
11-02-13, 19:50
To Bέλγιο είναι ο Νότος της Β. Ευρώπης :p :p :p

George978
11-02-13, 20:41
Εχουμε κανενα φιλο που να δουλευει στις κατασκευες Αφρικη? να διασταυρωσω πληροφοριες...

chat1978
11-02-13, 21:37
To Bέλγιο είναι ο Νότος της Β. Ευρώπης :p :p :p
Έχω την αίσθηση ότι οι Γάλλοι είναι αυτοί, τουλάχιστον σαν άνθρωποι και στιλ ζωής.

PopManiac
11-02-13, 21:50
Έχω την αίσθηση ότι οι Γάλλοι είναι αυτοί, τουλάχιστον σαν άνθρωποι και στιλ ζωής.

Kαρακαμία σχέση εκτός Νότιας Γαλλίας ;) Το Βέλγιο είναι ο Νότος από πλευράς χαλαρότητας, βραδύτητας και γενικού μπαχάλου στις υποδομές και τις υπηρεσίες ;)

thiseas.GP
11-02-13, 23:12
Kαρακαμία σχέση εκτός Νότιας Γαλλίας ;) Το Βέλγιο είναι ο Νότος από πλευράς χαλαρότητας, βραδύτητας και γενικού μπαχάλου στις υποδομές και τις υπηρεσίες ;)

so you feel right at home!

Tsene
12-02-13, 03:10
Για να ακουσω τωρα...
Πως ειναι το αισθημα του να 'πεφτεις' σε ενα εντελως νέο και ξένο περιβαλλον, οπου δεν ξερεις κανεναν και τιποτε? Οπου ολα, μα ολα, ειναι εντελως καινουρια, και πρεπει να βρεις και να δεις πως λειτουργει το καθετι, εκει, στην καθημερινή ζωή;
Ειναι μια κατασταση χαοτική; Υπαρχει αισθημα αγχους; Υπαρχει ανασφαλεια; Υπαρχει...?

Αν καποιος αλλαξει περιοχη, εντος της χωρας του, λογου χαρη ελλαδα για εμας τους ελληνες, μπορει να μην γνωριζει ανθρωπους και την περιοχη, αλλα ξερει πχ, πως λειτουργει το καθετι εντος της χωρας, ανεξαρτητα αν εισαι στην στον Εβρο ή στην Κρητη.
Οταν αλλαζεις κράτος ομως;
Ποσο εύκολη ή δυσκολη ειναι αυτη η προσαρμογη;
Και πως μπορει να γινει ηπιότερη και ομαλότερη;

Προσπαθείς να ενταχθείς σε διάφορες κοινωνικές ομάδες ανάλογα με τα χόμπι και τα ενδιαφέροντα που έχεις (εγώ ξεκίνησα από ένα φωτογραφικό club στην περιοχή μου. Είδα μια διαφήμιση στην εφημερίδα και πήγα χωρίς να γνωρίζω κανέναν. Σιγά σιγά έμαθα τα μέλη, γίναμε φίλοι και τώρα πάμε για μπύρες.). Έτσι σιγά-σιγά θα κάνεις φιλίες και θα αρχίσεις να μαθαίνεις πράματα και συνήθειες των ανθρώπων στη χώρα που πήγες. Έτσι η μετάβαση γίνεται πιο ομαλή και επιπλέον θα γεμίζει ο ελεύθερος χρόνος σου.

Vasilis32
12-02-13, 14:54
Ειμαι 2.5 χρονια Αγγλια και το μονο που λειπει ειναι το φαγητο απ'εξω, δλδ γυρος/σουβλακι κτλ....
Ολα τα αλλα ρυθμιζονται εκτος απο το φαι, αν δεν ηξερα μαγειρευω σπιτικα φαγητα θα επρεπε να μαθω
γιατι δεν παλευεται αλλιως.

lou.nick
12-02-13, 17:22
Και οι μπουγάτσες... :(

KLG
12-02-13, 17:29
Και οι μπουγάτσες... :(

νερό, αλευρι, αυγα και τυρί υπάρχουν στο εξωτερικό... γυροκουλουρες όμως οχι :(

lou.nick
12-02-13, 17:54
Σιγά μην κάτσω να ανοίγω φύλλο για μπουγάτσα. Είναι τέχνη και δεν την κατέχω... Αλλά μπουγάτσες και γυρόνια είναι μεγάλο πρόβλημα..

KLG
12-02-13, 18:03
Σιγά μην κάτσω να ανοίγω φύλλο για μπουγάτσα. Είναι τέχνη και δεν την κατέχω... Αλλά μπουγάτσες και γυρόνια είναι μεγάλο πρόβλημα..

Μια φορά αρκεί και σου φευγει η ορεξη για πάντα... τουλαχιστον αυτή ηταν η εμπειρία μου με την απόπειρα μου να φτιάξω σπανακόπιτα :lol: :lol:

megahead13
12-02-13, 19:03
Μια φορά αρκεί και σου φευγει η ορεξη για πάντα... τουλαχιστον αυτή ηταν η εμπειρία μου με την απόπειρα μου να φτιάξω σπανακόπιτα :lol: :lol:
Σπανακόπιτα;; Το πιο εύκολο πράγμα. Φυσικά φύλλο έτοιμο από το τούρκικο σούπερ μάρκετ της περιοχής. :p

George978
12-02-13, 19:04
η μανα ενος κυπριου στην αγγλια του εστελνε τυροπιτες κατεψυγμενες με κουριερ μεσα σε φελυζολ και ετσι, καιλα ε? παντως εγω ειχα βολευτει μια χαρα με cheese& onion απο Greggs (αληθεια αυτα παιζουν ακομα?)

PopManiac
12-02-13, 19:07
Σπανακόπιτα;; Το πιο εύκολο πράγμα. Φυσικά φύλλο έτοιμο από το τούρκικο σούπερ μάρκετ της περιοχής. :p

Παίξατε / χάσατε, ένα από τα καλά του Βελγίου (και είναι πολλά εκτός από τηλέφωνο / ίντερνετ βέβαια :evil:) είναι πως έχουμε ελληνικό σούπερ μάρκετ Βρυξέλλες με φύλο και φέτα και τα όλα του και - το κυριότερο - κάτι απίστευτα επαγγελματικά (δλδ μη Κανάκης και αηδίες αλλά από αυτά που έχουν και εστιατόρια :p) σπανακοτυροπιττάκια και ταραμά :yahoo:

George978
12-02-13, 19:09
και οι τιμες? πχ ενα τοταλ γιαουρτακι ποσο το παιρνεις?

PopManiac
12-02-13, 19:10
και οι τιμες? πχ ενα τοταλ γιαουρτακι ποσο το παιρνεις?

Τοτάλ / Δωδώνη έχει το Delhaize που είναι αλυσίδα σούπερ μάρκετ και έχουν - νομίζω - αγοράσει μερίδιο από Βασιλόπουλο ή κάτι τέτοιο. Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά δεν έχω προσέξει και καμιά τρελή διαφορά συγκριτικά με Ελλάδα

megahead13
12-02-13, 19:38
Παίξατε / χάσατε, ένα από τα καλά του Βελγίου (και είναι πολλά εκτός από τηλέφωνο / ίντερνετ βέβαια :evil:) είναι πως έχουμε ελληνικό σούπερ μάρκετ Βρυξέλλες με φύλο και φέτα και τα όλα του και - το κυριότερο - κάτι απίστευτα επαγγελματικά (δλδ μη Κανάκης και αηδίες αλλά από αυτά που έχουν και εστιατόρια :p) σπανακοτυροπιττάκια και ταραμά :yahoo:
Μια χαρά φέτα έχουμε κι εδώ φιλαράκι και φύλο και total και ταραμά έχω βρει και χαλβά και ταχίνι κι απ΄όλα. :p Ετοιματζίδικα πράγματα ποτέ! :nono:

chat1978
12-02-13, 22:12
Ειμαι 2.5 χρονια Αγγλια και το μονο που λειπει ειναι το φαγητο απ'εξω, δλδ γυρος/σουβλακι κτλ....
Ολα τα αλλα ρυθμιζονται εκτος απο το φαι, αν δεν ηξερα μαγειρευω σπιτικα φαγητα θα επρεπε να μαθω
γιατι δεν παλευεται αλλιως.

Και εγώ το φαγητό πίστευα ότι θα μου λείψει και κυρίως το φαγητό στα κάρβουνα.
Τελικά όταν ήρθα Ελλάδα το καλοκαίρι συνειδητοποίησα ότι περίεργος μου έλειψε η απόλαυση ενός κρύου καφέ (φραπέ ή φρέντο καπουτσίνο) καθισμένος έξω με ζέστη και βερμούδα ή παραλία.
Και λέω περιέργος γιατί δεν είμαι και φανατικός του καφέ!

xhaos
13-02-13, 09:17
Και εγώ το φαγητό πίστευα ότι θα μου λείψει και κυρίως το φαγητό στα κάρβουνα.
Τελικά όταν ήρθα Ελλάδα το καλοκαίρι συνειδητοποίησα ότι περίεργος μου έλειψε η απόλαυση ενός κρύου καφέ (φραπέ ή φρέντο καπουτσίνο) καθισμένος έξω με ζέστη και βερμούδα ή παραλία.
Και λέω περιέργος γιατί δεν είμαι και φανατικός του καφέ!

ίσως να μην είναι ο καφές που σου έκανε κλικ, αλλά είτε η παρέα είτε η νοσταλγία;

sonic
13-02-13, 15:23
Για όποιον είναι Λονδίνο, μπορεί να πάει από Stratford μεριά στο Westfield και να φάει στο Olive Oil & Oregano (http://uk.westfield.com/shop/stores/oliveoiloregano/stratfordcity?retailer=45155) που το έχουν Έλληνες (από Ελλάδα) και έχει γύρο όπως πατρίδα....(δάκρυα, πολλά δάκρυα).

Tsene
13-02-13, 15:27
Για όποιον είναι Λονδίνο, μπορεί να πάει από Stratford μεριά στο Westfield και να φάει στο Olive Oil & Oregano (http://uk.westfield.com/shop/stores/oliveoiloregano/stratfordcity?retailer=45155) που το έχουν Έλληνες (από Ελλάδα) και έχει γύρο όπως πατρίδα....(δάκρυα, πολλά δάκρυα).

Ω τι λες τώρα! Είναι λίγο μακρυά όμως γμτ

sonic
13-02-13, 15:35
Όπως Ελλάντα λέμε! Η πίτα με χαλάει λίγο, πολύ λίγο, αλλά όλα τα άλλα είναι σούπερ!

megahead13
13-02-13, 16:14
Για όποιον είναι Λονδίνο, μπορεί να πάει από Stratford μεριά στο Westfield και να φάει στο Olive Oil & Oregano (http://uk.westfield.com/shop/stores/oliveoiloregano/stratfordcity?retailer=45155) που το έχουν Έλληνες (από Ελλάδα) και έχει γύρο όπως πατρίδα....(δάκρυα, πολλά δάκρυα).
Το γνωρίζω, αλλά δεν έχω πάει ρε γμτ. Την επόμενη φορά που θ' ανέβω Λονδίνο θα το επισκεφτώ όπως και δήποτε :) Πάντως κι εδώ που μένω έχω δίπλα μου κάτι Τουρκαλάδες (χαριτολογώντας το λέω μην αρχίσει κανείς :nono:) που φτιάχνουν κάτι γύρους απίστευτους! :worthy:

PopManiac
13-02-13, 16:25
Το γνωρίζω, αλλά δεν έχω πάει ρε γμτ. Την επόμενη φορά που θ' ανέβω Λονδίνο θα το επισκεφτώ όπως και δήποτε :) Πάντως κι εδώ που μένω έχω δίπλα μου κάτι Τουρκαλάδες (χαριτολογώντας το λέω μην αρχίσει κανείς :nono:) που φτιάχνουν κάτι γύρους απίστευτους! :worthy:

Μα, δική τους επινόηση είναι 1000000%, εμείς το κλέψαμε ;) Να φας αυθεντικό ντουρούμ στην Γερμανία να πάθεις πλάκα αν και καμία σχέση με Ελλάδα που τιγκάρεται σε τζατζίκια, πατάτες και τα συναφή με μια πίτα θεόχοντρη ;) Κλάσεις ανώτεροι οι Τούρκοι ασυζητητί και ευλόγως :oneup:

sonic
13-02-13, 16:26
Για Τούρικο στο Λονδίνο πας Dalston, σις κεμπαπ γιαουτρλού και άγιος ο Θεός! Το ντονερ το σιχαίνομαι.

KLG
13-02-13, 16:31
Πολλά ντεζαβιά βλέπω να ρχονται :lol:

megahead13
13-02-13, 17:04
Μα, δική τους επινόηση είναι 1000000%, εμείς το κλέψαμε ;) Να φας αυθεντικό ντουρούμ στην Γερμανία να πάθεις πλάκα αν και καμία σχέση με Ελλάδα που τιγκάρεται σε τζατζίκια, πατάτες και τα συναφή με μια πίτα θεόχοντρη ;) Κλάσεις ανώτεροι οι Τούρκοι ασυζητητί και ευλόγως :oneup:
Μια χαρά είναι και με το τζατζίκι :cool: (αν και προσωπικά προτιμώ μουστάρδα ή ακόμα καλύτερα τυροκαυτερή :worthy:) Πάντως, και σίγουρα το ξέρεις, γενικά το σουβλάκι στη Βρετανία δεν έχει καμία σχέση με αυτό σε Γερμανία, κτλ Μιλάμε πάντα για σουβλάκι από Τούρκους. Εδώ πέρα το έχουν βρετανοποιήσει εντελώς.


Για Τούρικο στο Λονδίνο πας Dalston, σις κεμπαπ γιαουτρλού και άγιος ο Θεός! Το ντονερ το σιχαίνομαι.
Θα το έχω υπ' όψη. Ευχαριστώ. Τα ντονέρ τί έχουν και τα σιχαίνεσαι;;

anon
13-02-13, 17:12
Μα, δική τους επινόηση είναι 1000000%, εμείς το κλέψαμε ;) Να φας αυθεντικό ντουρούμ στην Γερμανία να πάθεις πλάκα αν και καμία σχέση με Ελλάδα που τιγκάρεται σε τζατζίκια, πατάτες και τα συναφή με μια πίτα θεόχοντρη ;) Κλάσεις ανώτεροι οι Τούρκοι ασυζητητί και ευλόγως :oneup:

Πριν χρονια στο κέντρο των Βρυξελλών ήταν γωνία μεριά ένας Αλγερινός νομίζω, και έκανε γύρους τεράστιους με κοτόπουλο όμως, αλλά απίστευτα νόστιμους...

PopManiac
13-02-13, 17:22
Πριν χρονια στο κέντρο των Βρυξελλών ήταν γωνία μεριά ένας Αλγερινός νομίζω, και έκανε γύρους τεράστιους με κοτόπουλο όμως, αλλά απίστευτα νόστιμους...

Τώρα έχει τιγκάρει σε Τούρκους αλλά και αυτοί έχουν βελγοποιήσει το ντουρούμ τους εδώ προς την υγιεινή φάση τιγκάροντάς το σε σαλάτα.... Πάντως το προτιμώ σίγουρα από τον πιτόγυρο (με ελάχιστες εξαιρέσεις προς Θεσσαλονίκη μεριά)

Ας είναι καλά η Γερμανία όπου τηρούν τα πατροπαράδοτα ;)

sonic
13-02-13, 17:54
Θα το έχω υπ' όψη. Ευχαριστώ. Τα ντονέρ τί έχουν και τα σιχαίνεσαι;;

Βασικά είναι τα χειρότερα κρέατα, ότι μένει και δεν μπορεί να πουληθεί. Και στην Αγγλία δεν θες να φας τέτοια.

PopManiac
13-02-13, 17:57
Βασικά είναι τα χειρότερα κρέατα, ότι μένει και δεν μπορεί να πουληθεί. Και στην Αγγλία δεν θες να φας τέτοια.

Δεν γνωρίζω αν το έμαθες αλλά έπαιξε και πολύ άλογο προς ΗΒ (και όχι μόνο) τελευταία, συγκριτικά τα ντονέρ Λονδίνου είναι φιλεττάκια Αργεντινής :p :p :p

KLG
13-02-13, 18:06
Το θέμα ειναι οτι μπορει κάποιος να τρεφεται αποκλειστικά με τον σαντουιτς-πατατογυρο (ας είμαστε ακριβείς) της Θεσσαλονίκης επι καθημερινής βάσεως, αλλά αν κάνεις το ίδιο με τα ντονερ βιομάζας κατα πασα πιθανότητα θα φυτρώσει καμια ουρα, ή κανα βυζί.

megahead13
13-02-13, 18:08
Βασικά είναι τα χειρότερα κρέατα, ότι μένει και δεν μπορεί να πουληθεί. Και στην Αγγλία δεν θες να φας τέτοια.
Ενώ αλλού... Δες τι λέει και ο Pop. Άστο, πονεμένη ιστορία το όλο θέμα.

KLG
13-02-13, 18:09
Sorry κιολας, αλλά αν τρώτε τα microwave λαζάνια και τις μπολονεζ απο τα cheap deals του tesco και του aldi δεν δικαιουστε να κάνετε κριτική στο ντονερ.

PopManiac
13-02-13, 18:10
Το θέμα ειναι οτι μπορει κάποιος να τρεφεται αποκλειστικά με τον σαντουιτς-πατατογυρο (ας είμαστε ακριβείς) της Θεσσαλονίκης επι καθημερινής βάσεως, αλλά αν κάνεις το ίδιο με τα ντονερ βιομάζας κατα πασα πιθανότητα θα φυτρώσει καμια ουρα, ή κανα βυζί.

Τώρα πλέον εξηγούνται αρκετά :-k

sonic
13-02-13, 18:23
Ξέρω για τα αλογίσια μπεργκερ, αλογάκι είναι, δεν είναι βιομάζα.:lol:

Σοβαρά πάντως, στην Αγγλία το 'φτηνό' (ότι προϊόν και να είναι) είναι κατά πολύ χειρότερο από το 'φτηνό' που θα πάρεις στην Ελλάδα. Άσε που το φτηνό εδώ είναι το premium Ελληνικό, και ειδικά στα τρόφιμα δεν παίζεις.

megahead13
13-02-13, 18:27
Sorry κιολας, αλλά αν τρώτε τα microwave λαζάνια και τις μπολονεζ απο τα cheap deals του tesco και του aldi δεν δικαιουστε να κάνετε κριτική στο ντονερ.
Σωστός!


Ξέρω για τα αλογίσια μπεργκερ, αλογάκι είναι, δεν είναι βιομάζα.:lol:

Σοβαρά πάντως, στην Αγγλία το 'φτηνό' (ότι προϊόν και να είναι) είναι κατά πολύ χειρότερο από το 'φτηνό' που θα πάρεις στην Ελλάδα. Άσε που το φτηνό εδώ είναι το premium Ελληνικό, και ειδικά στα τρόφιμα δεν παίζεις.
Και σωστός!

PopManiac
13-02-13, 18:28
Ξέρω για τα αλογίσια μπεργκερ, αλογάκι είναι, δεν είναι βιομάζα.:lol:

Σοβαρά πάντως, στην Αγγλία το 'φτηνό' (ότι προϊόν και να είναι) είναι κατά πολύ χειρότερο από το 'φτηνό' που θα πάρεις στην Ελλάδα. Άσε που το φτηνό εδώ είναι το premium Ελληνικό, και ειδικά στα τρόφιμα δεν παίζεις.

Συμφωνώ πως Αγγλία το κατεψυγμένο τους είναι κυριολεκτικά αλογοκρέας και μάλιστα ειλικρινά δεν εξεπλάγην όταν έμαθα τα νέα :p

Εδώ Βέλγιο, έχουν προ-μαγειρευμένο φαγητό αλλά φτάνει και σε γκουρμεδιές κυριολεκτικά που δεν ντρέπεσαι να σερβίρεις σε καλεσμένους ;) Από την άλλη βέβαια είναι ενδεικτική η ποιότητα από το ότι λήγουν σε 2-3 μέρες και όχι 8 μήνες...

Γενικά, στην Αγγλία το καλό φαγητό το πληρώνεις σχεδόν κυριολεκτικά χρυσό και είναι σημαντικός παράγοντας που πρέπει να ληφθεί υπόψιν σε τυχόν μετανάστευση. Ξέρω πως μπορεί να φαίνεται ψιλά γράμματα αλλά αν κανείς το κοιτάζει μακροπρόθεσμα δεν είναι καθόλου να το παίρνει αψήφιστα

KLG
13-02-13, 18:33
Τώρα πλέον εξηγούνται αρκετά :-k

πρεμιουμ κουαλιτι... οχι αστεία. Και οταν ήμουν στον δρόμο χτυπούσα κανα goody.. (περίπου 1-2 μερες) την εβδομαδα, κατα τα αλλα επαιζε οπωσδήποτε ενα ντιλιβερι την εβδομάδα. Με ενα πεντακοσάρικο ήμουν αρχηγός, οι αιματολογικές εξετάσεις φυσιολογικές και για το υψος μου λίγο πιο αδυνατος απο το "κανονικός".

Gyros... Its good for you !!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.