PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

PopManiac
13-02-13, 18:36
πρεμιουμ κουαλιτι... οχι αστεία. Και οταν ήμουν στον δρόμο χτυπούσα κανα goody.. (περίπου 1-2 μερες) την εβδομαδα, κατα τα αλλα επαιζε οπωσδήποτε ενα ντιλιβερι την εβδομάδα. Με ενα πεντακοσάρικο ήμουν αρχηγός, οι αιματολογικές εξετάσεις φυσιολογικές και για το υψος μου λίγο πιο αδυνατος απο το "κανονικός".

Gyros... Its good for you !!!


Mάλλον ισχύει το ότι ήσουν μερικά χρονάκια νεότερος και in your 20s όταν και Goodys καθημερινά να τρως ο οργανισμός τα μασά και τα φτύνει χαλαρά. Για δοκίμασε την ίδια δίαιτα τώρα η σε 2-3 χρονάκια και έλα να μου πεις για βάρος και χοληστερίνη, αν και με τσιγάρο μαζί θα παίζεσαι αν προφταίνεις να φτάσεις στον γιατρό :-k

KLG
13-02-13, 18:44
Σοβαρά πάντως, στην Αγγλία το 'φτηνό' (ότι προϊόν και να είναι) είναι κατά πολύ χειρότερο από το 'φτηνό' που θα πάρεις στην Ελλάδα. Άσε που το φτηνό εδώ είναι το premium Ελληνικό, και ειδικά στα τρόφιμα δεν παίζεις.

Φυσικά. Οπωσδήποτε ερευνα αγοράς.

Και για τους νιουμπλετς, μπορεί να φαίνεται "καλή προσφορά" τα 6 burgers για μια λίρα, αλλά αρκεί μια φορά να το μαγειρεψεις για να καταλάβεις οτι προκειται για σιχαμα.

Αν δεν βγαίνετε οικονομικώς, να φέρνετε φαγητά απο Ελλάδα, ψητα/ χυτρας/ κατσαρόλας, μαγειρεμενα και χωρισμένα σε μερίδες σε polly-bags και μεσα σε ταπεράκια. Και για όσους ντρεπονται, δεν χρειαζεται να το ανακοινωσετε σε γνωστους και φίλους :p

- - - Updated - - -



Mάλλον ισχύει το ότι ήσουν μερικά χρονάκια νεότερος και in your 20s όταν και Goodys καθημερινά να τρως ο οργανισμός τα μασά και τα φτύνει χαλαρά. Για δοκίμασε την ίδια δίαιτα τώρα η σε 2-3 χρονάκια και έλα να μου πεις για βάρος και χοληστερίνη, αν και με τσιγάρο μαζί θα παίζεσαι αν προφταίνεις να φτάσεις στον γιατρό :-k

Τhey don't make them like they used to..

Δεν εμπιστευομαι τους σημερινους γυράδες :p Aσε που ειναι τοσο ακριβο που δε λέει.

doctor_667
13-02-13, 18:44
Ολλανδία πάντως τρώγονται πολύ άνετα οι γύροι από τα τούρκικα και ελληνικά φαστφουντάδικα και οι Τούρκοι έχουν και το Kapsalon που είναι γύρος με πατάτες και λιωμένο κασέρι από πάνω. Και είναι και ανοιχτά μέχρι το πρωί, ο,τι πρέπει για ξενύχτηδες. Πιο πολύ μου λείπει ο ελληνικός φούρνος δηλαδή με τυρόπιτες, μπουγάτσες κλπ παρά τα σουβλατζίδικα. Αν και σε αυτό είμαι τυχερός, γιατί δίπλα στο σπίτι μου είναι ένας Κούρδος που έμενε πολλά χρόνια Ελλάδα και έχει φοβερή στριφτή τυρόπιτα.

sonic
13-02-13, 18:49
Ολλανδία πάντως τρώγονται πολύ άνετα οι γύροι από τα τούρκικα και ελληνικά φαστφουντάδικα και οι Τούρκοι έχουν και το Kapsalon που είναι γύρος με πατάτες και λιωμένο κασέρι από πάνω. Και είναι και ανοιχτά μέχρι το πρωί, ο,τι πρέπει για ξενύχτηδες. Πιο πολύ μου λείπει ο ελληνικός φούρνος δηλαδή με τυρόπιτες, μπουγάτσες κλπ παρά τα σουβλατζίδικα. Αν και σε αυτό είμαι τυχερός, γιατί δίπλα στο σπίτι μου είναι ένας Κούρδος που έμενε πολλά χρόνια Ελλάδα και έχει φοβερή στριφτή τυρόπιτα.

Στην κεντρική Ευρώπη σέβονται πιο πολύ ότι έχει να κάνει με φαγητό, στην Αγγλία αν δεν έχεις φράγκα, ψώφα. Και τώρα που το σκέφτομαι, για πολλά ισχύει αυτό.

megahead13
13-02-13, 19:00
Γενικά, στην Αγγλία το καλό φαγητό το πληρώνεις σχεδόν κυριολεκτικά χρυσό και είναι σημαντικός παράγοντας που πρέπει να ληφθεί υπόψιν σε τυχόν μετανάστευση. Ξέρω πως μπορεί να φαίνεται ψιλά γράμματα αλλά αν κανείς το κοιτάζει μακροπρόθεσμα δεν είναι καθόλου να το παίρνει αψήφιστα
Μισό. Όταν λες ότι στην Αγγλία το καλό φαγητό το πληρώνεις χρυσό, σε τί αναφέρεσαι; Γιατί το σούπερ μάρκετ σε τιμές μια χαρά είναι. Εστιατόριο αν ξέρεις που πας μπορείς να φας πολύ καλά χωρίς να το χρυσοπληρώσεις, ενώ όσον αφορά το γρήγορο φαγητό πάλι παίζουν μέρη που έχουν απίστευτα καλό και φθηνό φαγητό και όχι πλαστικούρα τύπου Fish & Chips ή Burger King, κτλ. Πχ, Εδιμβούργο το εστιατόριο στο τζαμί έχει και γαμώ τα φαγητά! :worthy: :worthy: :worthy:


Ολλανδία πάντως τρώγονται πολύ άνετα οι γύροι από τα τούρκικα και ελληνικά φαστφουντάδικα και οι Τούρκοι έχουν και το Kapsalon που είναι γύρος με πατάτες και λιωμένο κασέρι από πάνω. Και είναι και ανοιχτά μέχρι το πρωί, ο,τι πρέπει για ξενύχτηδες. Πιο πολύ μου λείπει ο ελληνικός φούρνος δηλαδή με τυρόπιτες, μπουγάτσες κλπ παρά τα σουβλατζίδικα. Αν και σε αυτό είμαι τυχερός, γιατί δίπλα στο σπίτι μου είναι ένας Κούρδος που έμενε πολλά χρόνια Ελλάδα και έχει φοβερή στριφτή τυρόπιτα.
Και μένα ρε γμτ. Κάτι τύπου Greggs εδώ είναι πανάθλια. Και δεν είναι μόνο οι τυρόπιτες, κτλ. Λέμε κυριολεκτικά το ψωμί, ψωμάκι εδώ. Έχω βαρεθεί το sliced bread. Αν και υπάρχουν κάτι ωραία φρατζολάκια στο σούπερ μάρκετ που και που, αλλά και πάλι δεν. Σ' αυτό το θέμα οι Βρετανοί είναι γτπκ σε αντίθεση με Γερμανούς, Δανούς, κτλ

PopManiac
13-02-13, 19:02
Μισό. Όταν λες ότι στην Αγγλία το καλό φαγητό το πληρώνεις χρυσό, σε τί αναφέρεσαι; Γιατί το σούπερ μάρκετ σε τιμές μια χαρά είναι. Εστιατόριο αν ξέρεις που πας μπορείς να φας πολύ καλά χωρίς να το χρυσοπληρώσεις, ενώ όσον αφορά το γρήγορο φαγητό πάλι παίζουν μέρη που έχουν απίστευτα καλό και φθηνό φαγητό και όχι πλαστικούρα τύπου Fish & Chips ή Burger King, κτλ. Πχ, Εδιμβούργο το εστιατόριο στο τζαμί έχει και γαμώ τα φαγητά! :worthy: :worthy: :worthy:




Για το καλό σου και για την σωματική σου ακεραιότητα ελπίζω πως μόνο εδώ στο φόρουμ κάνεις το λάθος να αναφέρεις το Εδιμβούργο σε συζήτηση για Αγγλία ειδάλλως πρέπει να είσαι πολύ τυχερός άνθρωπος :twisted:

megahead13
13-02-13, 19:13
Για το καλό σου και για την σωματική σου ακεραιότητα ελπίζω πως μόνο εδώ στο φόρουμ κάνεις το λάθος να αναφέρεις το Εδιμβούργο σε συζήτηση για Αγγλία ειδάλλως πρέπει να είσαι πολύ τυχερός άνθρωπος :twisted:
Τι να σου πω;; Μάλλον είμαι. Όχι μόνο το αναφέρω, αλλά έχω βγει έξω και με μπλουζάκι που γράφει Scotland σαν αυτό εδώ:

http://i.ebayimg.com/t/Mens-Ladies-Highland-Cattle-Cow-Scotland-Flag-T-Shirt-Fun-Scottish-Gift-/00/s/NjAwWDgwMA==/$(KGrHqZ,!oQFB,BwnRyyBQnQ56h-cw~~60_35.JPG

:yahoo:

lewton
13-02-13, 23:48
Για το καλό σου και για την σωματική σου ακεραιότητα ελπίζω πως μόνο εδώ στο φόρουμ κάνεις το λάθος να αναφέρεις το Εδιμβούργο σε συζήτηση για Αγγλία ειδάλλως πρέπει να είσαι πολύ τυχερός άνθρωπος :twisted:
Ή να κάνεις παρέα μόνο με Έλληνες που ούτως ή άλλως δεν καταλαβαίνουν τη διαφορά.

megahead13
14-02-13, 00:00
Ότι και να λέτε μια χαρά κυριλέ είναι οι άνθρωποι εδώ κάτω :)

voithostyrempora2
14-02-13, 02:08
Ολλανδία πάντως τρώγονται πολύ άνετα οι γύροι από τα τούρκικα και ελληνικά φαστφουντάδικα και οι Τούρκοι έχουν και το Kapsalon που είναι γύρος με πατάτες και λιωμένο κασέρι από πάνω. Και είναι και ανοιχτά μέχρι το πρωί, ο,τι πρέπει για ξενύχτηδες. Πιο πολύ μου λείπει ο ελληνικός φούρνος δηλαδή με τυρόπιτες, μπουγάτσες κλπ παρά τα σουβλατζίδικα. Αν και σε αυτό είμαι τυχερός, γιατί δίπλα στο σπίτι μου είναι ένας Κούρδος που έμενε πολλά χρόνια Ελλάδα και έχει φοβερή στριφτή τυρόπιτα.

ΠΕΣ ΤΑ.

Μια μπουγατσα και ένα φρέσκο κρουασαν θέλω ο καψερός.Καμία ελπίδα εδώ στην Ολλανδία :( . Στο Αϊντχοφεν δεν εχω καν βρει φούρνο,όλα Albert Heijn ...

(έχουν 2, ολογραφως: ΔΥΟ, κρεοπωλεία σε πόλη με 400.000 κόσμο,μιας και όλοι παίρνουν και κρέας από το Albert Heijn ... )

anon
14-02-13, 10:13
Το θέμα ειναι οτι μπορει κάποιος να τρεφεται αποκλειστικά με τον σαντουιτς-πατατογυρο (ας είμαστε ακριβείς) της Θεσσαλονίκης επι καθημερινής βάσεως, αλλά αν κάνεις το ίδιο με τα ντονερ βιομάζας κατα πασα πιθανότητα θα φυτρώσει καμια ουρα, ή κανα βυζί.

Χαράς ευαγγέλια σε γυναίκες, που δεν μπορούν να κάνουν πλαστική. Θα μπαλονιάσουν τα στήθη τους; Να βγαλουμε οδηγία;

- - - Updated - - -

Ολα αυτά που λέτε και ειδικά για Αγγλία, μου γεννούν το εξής ερώτημα:
Ειναι οι άγγλοι άσχετοι και αδιάφοροι για την διατροφή τους; Η' απλά βρίσκονται υπο το έλεος των συνθηκών που τους κάνουν να διατρέφονται έτσι;
Εαν ισχύει το δεύτερο, τότε αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν σοβαρές επαγγελματικές προοπτικές στον χώρο αυτό. Οπως επίσης για Βρυξέλλες, τουλάχιστον πριν χρόνια, που φίλος μου (όχι ο Ποπ) μου έλεγε ότι δεν έχει σοβαρό delivery. Για φαγητό, δεν μιλάμε για πίτσες και γενικώς junk food. Και ότι κάτι τέτοιο, θα έκανε πιθανόν θραύση...

PopManiac
14-02-13, 11:01
Ολα αυτά που λέτε και ειδικά για Αγγλία, μου γεννούν το εξής ερώτημα:
Ειναι οι άγγλοι άσχετοι και αδιάφοροι για την διατροφή τους; Η' απλά βρίσκονται υπο το έλεος των συνθηκών που τους κάνουν να διατρέφονται έτσι;
Εαν ισχύει το δεύτερο, τότε αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν σοβαρές επαγγελματικές προοπτικές στον χώρο αυτό. Οπως επίσης για Βρυξέλλες, τουλάχιστον πριν χρόνια, που φίλος μου (όχι ο Ποπ) μου έλεγε ότι δεν έχει σοβαρό delivery. Για φαγητό, δεν μιλάμε για πίτσες και γενικώς junk food. Και ότι κάτι τέτοιο, θα έκανε πιθανόν θραύση...


(Και) Εγώ σου το έλεγα δεν θυμάσαι;;;;;; :p

Επειδή τα τελευταία χρόνια συγχρωτίζομαι πάρα πολύ μαζί τους και το έχω συζητήσει το θέμα εκτενέστατα η απάντηση εν συντομία είναι πως πραγματικό food culture στο ΗΒ ξεκίνησε κάπου στα 90s. Μέχρι τα 60s σχεδόν μην ξεχνάς πως είχαν ακόμα δελτία τροφίμων ενώ στην (τότε) ΕΟΚ μπήκαν μόλις το 1973 και μέχρι τα mid-80s η μόνη κουζίνα που γνώριζαν ήταν η ινδική. Η δε Αγγλία (ΗΒ!) δεν είχε γενικά και καμιά τρελή γκάμα σε λαχανικά (σε σύγκριση με Γαλλία ή Ιταλία) λόγω κλιματολογικών συνθηκών ενώ το κρέας τους δεν ήταν και ποτέ καλό.

Βέβαια τα πράγματα έχουν αλλάξει δραματικά αλλά για τα κατώτερα στρώματα ακόμα και σήμερα το fish n chips είναι ΤΟ φαγητό.

Από την άλλη οι Βρετανοί το βλέπουν και κάπως πατριωτικά το ζήτημα και είναι περήφανοι για πράγματα όπως kidney pie ή κάτι τραγικά γλυκά που έχουν :lol:

- - - Updated - - -

Πάντως περί Βρυξελλών το delivery έχει φτιάξει αρκετά έως πάρα πολύ αν και παράδοση (και είμαι περήφανος που μου έχει κολλήσει) είναι να βγαίνεις για φαγητό

gsenso
14-02-13, 11:19
Και πας στα νησιά το καλοκαίρι και έρχονται τα κυδώνια τα μύδια τα σαγανάκια οι φούσκες τα μαριδάκια τα καλαμαράκια τα ούζα... Ελλάδα και με 300 ευρώ

cool11
14-02-13, 11:20
Φαγητο-συζητηση....

Burning Skies
14-02-13, 11:22
Και πας στα νησιά το καλοκαίρι και έρχονται τα κυδώνια τα μύδια τα σαγανάκια οι φούσκες τα μαριδάκια τα καλαμαράκια τα ούζα... Ελλάδα και με 300 ευρώ

Ναι αλλα με 300 ευρω ουτε στα νησια πας ουτε μπαινεις μεσα στα μαγαζια για να φας αυτα που λες...

KLG
14-02-13, 12:31
Ολα αυτά που λέτε και ειδικά για Αγγλία, μου γεννούν το εξής ερώτημα:
Ειναι οι άγγλοι άσχετοι και αδιάφοροι για την διατροφή τους; Η' απλά βρίσκονται υπο το έλεος των συνθηκών που τους κάνουν να διατρέφονται έτσι;
Οτι σου είπε ο agent. Nα προσθέσω επίσης οτι οι Αγγλοι είναι σχετικά αδιαφοροι για τη διατροφή τους, αλλά τους ενδιαφέρει πάρα πολυ το μαγείρεμα -όταν το κάνει κάποιος άλλος-. Να σου θυμίσω οτι η τρέλα με τους celebrity chefs ξεκίνησε απο κεί, η τηλεοραση δειχνει πολλά μαγειρικά show/ ντοκυμαντέρ την εβδομάδα, και ο κόσμος περιμένει για μήνες για να βρει τραπέζι σε ενα απο τα εστιατόρια τους. Αλλά ο ίδιος κόσμος που βλεπει αφιερωμα στα κρασία της Τοσκάνης και μαθαίνει πως να τα συνδιάζει με συκα και τυρί, είναι ο ίδιος που πάει στο σουπερ, χτυπάει το φτηνόκρασο Ν. Αφρικής και το ετοιμο λαζάνι για να φάει στο σπίτι του, ενώ το μεσημέρι για να φαει στο γραφειο πηγαίνει και παίρνει τη σαλατα απο το Marks and Spencer (το πιο υπερτιμημένο μαρουλάκι στην Αγγλία).

Μπέρδεμα! Το ΗΒ ειναι μια ακρως καταναλωτική κοινωνία (σε βαθμό που απορώ) και η προσεγγιση που έχουν στο φαγητό είναι καταναλωτική και οχι διατροφική... Τα πράματα βέβαια είναι πιο απλά όταν πας στη low-working class: πατάτες με μαγιονεζα στην εφημερίδα και energy drinks και καθε είδους junk food -αποκλειστικά-.


Ναι αλλα με 300 ευρω ουτε στα νησια πας ουτε μπαινεις μεσα στα μαγαζια για να φας αυτα που λες...

Tα σερβίρεις και παίρνεις 300Ε :p

megahead13
14-02-13, 12:46
(Και) Εγώ σου το έλεγα δεν θυμάσαι;;;;;; :p

Επειδή τα τελευταία χρόνια συγχρωτίζομαι πάρα πολύ μαζί τους και το έχω συζητήσει το θέμα εκτενέστατα η απάντηση εν συντομία είναι πως πραγματικό food culture στο ΗΒ ξεκίνησε κάπου στα 90s. Μέχρι τα 60s σχεδόν μην ξεχνάς πως είχαν ακόμα δελτία τροφίμων ενώ στην (τότε) ΕΟΚ μπήκαν μόλις το 1973 και μέχρι τα mid-80s η μόνη κουζίνα που γνώριζαν ήταν η ινδική. Η δε Αγγλία (ΗΒ!) δεν είχε γενικά και καμιά τρελή γκάμα σε λαχανικά (σε σύγκριση με Γαλλία ή Ιταλία) λόγω κλιματολογικών συνθηκών ενώ το κρέας τους δεν ήταν και ποτέ καλό.

Βέβαια τα πράγματα έχουν αλλάξει δραματικά αλλά για τα κατώτερα στρώματα ακόμα και σήμερα το fish n chips είναι ΤΟ φαγητό.

Από την άλλη οι Βρετανοί το βλέπουν και κάπως πατριωτικά το ζήτημα και είναι περήφανοι για πράγματα όπως kidney pie ή κάτι τραγικά γλυκά που έχουν :lol:

Οτι σου είπε ο agent. Nα προσθέσω επίσης οτι οι Αγγλοι είναι σχετικά αδιαφοροι για τη διατροφή τους, αλλά τους ενδιαφέρει πάρα πολυ το μαγείρεμα -όταν το κάνει κάποιος άλλος-. Να σου θυμίσω οτι η τρέλα με τους celebrity chefs ξεκίνησε απο κεί, η τηλεοραση δειχνει πολλά μαγειρικά show/ ντοκυμαντέρ την εβδομάδα, και ο κόσμος περιμένει για μήνες για να βρει τραπέζι σε ενα απο τα εστιατόρια τους. Αλλά ο ίδιος κόσμος που βλεπει αφιερωμα στα κρασία της Τοσκάνης και μαθαίνει πως να τα συνδιάζει με συκα και τυρί, είναι ο ίδιος που πάει στο σουπερ, χτυπάει το φτηνόκρασο Ν. Αφρικής και το ετοιμο λαζάνι για να φάει στο σπίτι του, ενώ το μεσημέρι για να φαει στο γραφειο πηγαίνει και παίρνει τη σαλατα απο το Marks and Spencer (το πιο υπερτιμημένο μαρουλάκι στην Αγγλία).

Μπέρδεμα! Το ΗΒ ειναι μια ακρως καταναλωτική κοινωνία (σε βαθμό που απορώ) και η προσεγγιση που έχουν στο φαγητό είναι καταναλωτική και οχι διατροφική... Τα πράματα βέβαια είναι πιο απλά όταν πας στη low-working class: πατάτες με μαγιονεζα στην εφημερίδα και energy drinks και καθε είδους junk food -αποκλειστικά-.
Επιβεβαιώνω τους από πάνω! Πάντως κάτι οι εκπομπές μαγειρικής, κάτι ότι είναι μαζεμένες όλες οι φιλές του Ισραήλ και οι Βρετανοί έχουν αρχίσει να αποκτούν μια κάποια κουλτούρα στο φαγητό. Στα εστιατόρια μπορείς να βρεις ωραία πιάτα χωρίς να ξεπαραδιαστείς απαραίτητα. Πχ, πέρσι ήμουν στο Canterbury όπου έφαγα ένα πολύ ωραίο κοτόπουλο τυλιγμένο με προσούτο και ντρέσινγκ φέτα με πιπεριά. Μιαμ, μιαμ! :p Από την άλλη στην εργατική τάξη και στην πιτσιρικαρία δυστυχώς το junk food πάει σύννεφο όπως είπε κι ο γιατρός :(


Tα σερβίρεις και παίρνεις 300Ε :p
:lol: :lol:

doctor_667
14-02-13, 13:30
ΠΕΣ ΤΑ.

Μια μπουγατσα και ένα φρέσκο κρουασαν θέλω ο καψερός.Καμία ελπίδα εδώ στην Ολλανδία :( . Στο Αϊντχοφεν δεν εχω καν βρει φούρνο,όλα Albert Heijn ...

(έχουν 2, ολογραφως: ΔΥΟ, κρεοπωλεία σε πόλη με 400.000 κόσμο,μιας και όλοι παίρνουν και κρέας από το Albert Heijn ... )
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν παραπάνω κρεοπωλεία, απλά δεν ξέρεις που είναι. Με μια πρόχειρη αναζήτηση:

https://maps.google.nl/maps?ie=UTF-8&q=slagerij+eindhoven&fb=1&gl=nl&hq=slagerij&hnear=0x47c6d91b5579c39f:0xf39ad2648164b998,Eindhoven&cid=0,0,9472189137006799903&ei=ALscUfyTAfCZ0QWk_IDIBA&ved=0CKgBEPwSMAA

Μη φανταστείς πάντως για καμιά μεγάλη διαφορά στην ποιότητα από τα μάρκετ. Επίσης, σίγουρα στη λαϊκή θα υπάρχει χασάπης. Φούρνοι επίσης σίγουρα υπάρχουν, αλλά δεν είναι το ίδιο με τους ελληνικούς. Τυρόπιτες και ψωμί θα βρεις και συχνά σε ντονεράδικα.

sonic
14-02-13, 13:44
Φαγητο-συζητηση....

Για πολλούς είναι το μεγαλύτερο σοκ όταν πάνε σε ξένη χώρα. Και σε ένα βαθμό είναι δικαιολογημένο, αλλά κάποιοι από εμάς είναι πιο συνηθισμένοι στα ταψιά που έφτιαχνε η μάνα/γιαγιά και ξινίζουν πιο πολύ από άλλους.

Εμένα η μάνα μου ήταν χάλια μαγείρισσα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.:whistle:

KLG
14-02-13, 13:46
Μη φανταστείς πάντως για καμιά μεγάλη διαφορά στην ποιότητα από τα μάρκετ. Επίσης, σίγουρα στη λαϊκή θα υπάρχει χασάπης. Φούρνοι επίσης σίγουρα υπάρχουν, αλλά δεν είναι το ίδιο με τους ελληνικούς. Τυρόπιτες και ψωμί θα βρεις και συχνά σε ντονεράδικα.

Κάποιος απο δω νομίζω είχε αναφέρει το τέστ του κιμα, δλδ να πας στον χασαπη, να διαλέξεις ενα ωραιο κομμάτι μοσχάρι και να του πεις κανε το κιμα. Περνάει στην Ολλανδία?

Πλεον η ιστορία με τους κιμάδες έχει γίνει μαστιγα... και στη Γερμανία αλογάκι.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-21456388

doctor_667
14-02-13, 13:56
Κάποιος απο δω νομίζω είχε αναφέρει το τέστ του κιμα, δλδ να πας στον χασαπη, να διαλέξεις ενα ωραιο κομμάτι μοσχάρι και να του πεις κανε το κιμα. Περνάει στην Ολλανδία?

Πλεον η ιστορία με τους κιμάδες έχει γίνει μαστιγα... και στη Γερμανία αλογάκι.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-21456388
Δεν έχω ιδέα, από κιμάδες το μόνο που παίρνω είναι έτοιμα μπιφτέκια, τα οποία προφανώς μπορεί να περιέχουν το οτιδήποτε.
Ignorance is bliss

sonic
14-02-13, 14:19
Το άλογο δεν νομίζω ότι είναι κακό κρέας, απλά δεν είναι σωστό να το πουλάνε για μοσχάρι. Και φυσικά υπάρχουν και άλλα προβλήματα, όπως αν δεν ξέρουμε από τι ζώο προέρχεται, δεν μπορεί να ξέρουμε και τι άλλο του βάζουν.

Είχα δει στο BBC για ένα προϊόν κόλλας για κρέατα, που μπορείς να βάλεις μικρά κομμάτια από κρέας και να τα κάνει σαν να ήταν πάντα ένα. Πραγματικά απίστευτο, κάτι με ένζυμα είχε να κάνει.

cool11
14-02-13, 14:20
Παντως, μιας και πιασατε το θεμα του φαγητου, κι οι περισσοτεροι μεταναστευουν με σκοπο την εργασία,
νομιζω οτι οι μεσαιες και μεγαλυτερες επιχειρησεις, διαθετουν συνηθως εστιατοριο για τους εργαζομένους τους, και σε σχετικα καλες τιμες.(τωρα περι ποιοτητας και ποικιλιας δεν ξερω)
Κανω λαθος;

sonic
14-02-13, 14:26
Ανάλογα την περίπτωση, δεν το έχουν όλες. Η δικιά μου εταιρία δεν έχει λ.χ. συνήθως αν είσαι σε κάποιο βιομηχανικό πάρκο έχει, αν είσαι στο κέντρο ή κοντά σε μαγαζιά, δεν έχει. Γενικό αυτό, αλλά περίπου ισχύει.

KLG
14-02-13, 14:28
Παντως, μιας και πιασατε το θεμα του φαγητου, κι οι περισσοτεροι μεταναστευουν με σκοπο την εργασία,
νομιζω οτι οι μεσαιες και μεγαλυτερες επιχειρησεις, διαθετουν συνηθως εστιατοριο για τους εργαζομένους τους, και σε σχετικα καλες τιμες.(τωρα περι ποιοτητας και ποικιλιας δεν ξερω)
Κανω λαθος;

Εξαρτάται. Είχα διαβάσει ενα πολυ ωραίο αρθρο για την lunch break κουλτουρα στο Βερολίνο και για το πως μπορεις να βρεις φτηνο και καλό φαγητο στις "καντίνες".

http://www.bbc.co.uk/news/magazine-19703080

megahead13
14-02-13, 14:31
Παντως, μιας και πιασατε το θεμα του φαγητου, κι οι περισσοτεροι μεταναστευουν με σκοπο την εργασία,
νομιζω οτι οι μεσαιες και μεγαλυτερες επιχειρησεις, διαθετουν συνηθως εστιατοριο για τους εργαζομένους τους, και σε σχετικα καλες τιμες.(τωρα περι ποιοτητας και ποικιλιας δεν ξερω)
Κανω λαθος;
Όπως είπαν τα παιδιά εξαρτάται. Η δικιά μου εταιρεία στα γραφεία της Βρετανίας και της Αμερικής (στην Ανατολική ακτή τουλάχιστον που ξέρω) δεν έχει τέτοια παροχή, ενώ στο γραφείο της Δανίας υπάρχει εστιατόριο/καντίνα (και με φοβερό φαγητό :p) το οποίο οι εκεί εργαζόμενοι δεν το πληρώνουν από την τσέπη τους.

crypter
14-02-13, 15:28
Είναι κανένας που εργάζεται στην ουγγαρία/βουδαπέστη; Θα πάει ενας φίλος σε 2-3 εβδομάδες για πρακτική ενός χρόνου και ψάχνει παντού πληροφορίες για σπίτια, τηλεπικοινωνίες (κάποιο πακετο για κινητό ίσως) και ότι άλλο μπορεί να χρειαστεί. Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

doctor_667
14-02-13, 15:29
Εδώ οι καντίνες είναι πανάκριβες και με ψιλοχάλια φαγητό. Βασικά παρέχουν το εδώ lunch, που είναι σάντουϊτς ή/και σούπα. Δεν βρίσκω λόγο να μην φέρεις από το σπίτι δικά σου σάντουϊτς.

voithostyrempora2
14-02-13, 16:10
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν παραπάνω κρεοπωλεία, απλά δεν ξέρεις που είναι. Με μια πρόχειρη αναζήτηση:

https://maps.google.nl/maps?ie=UTF-8&q=slagerij+eindhoven&fb=1&gl=nl&hq=slagerij&hnear=0x47c6d91b5579c39f:0xf39ad2648164b998,Eindhoven&cid=0,0,9472189137006799903&ei=ALscUfyTAfCZ0QWk_IDIBA&ved=0CKgBEPwSMAA

Μη φανταστείς πάντως για καμιά μεγάλη διαφορά στην ποιότητα από τα μάρκετ. Επίσης, σίγουρα στη λαϊκή θα υπάρχει χασάπης. Φούρνοι επίσης σίγουρα υπάρχουν, αλλά δεν είναι το ίδιο με τους ελληνικούς. Τυρόπιτες και ψωμί θα βρεις και συχνά σε ντονεράδικα.

Ναι,αυτο ειναι το ένα από τα ΔΥΟ κρεοπωλεια ολόκληρου του Αϊντχοφεν για 400.000 κόσμο 8-) .Το άλλο ειναι στον ίδιο δρόμο (ειναι η πλευρά της πόλης με τα συνοικιακά μαγαζια).Αυτα τα ΔΥΟ ειναι για 400.000 κόσμο και τέλος...

(εχω ρωτήσει και PhDάδες που ειναι 3-4 χρονια στο Πολυτεχνείο του Αϊντχοφεν)

Πράγματι,έχει και λαϊκες με ψάρια (παίρνω σολωμό και φρέσκο τόνο),κρέας και λαχανικά/σαλατικά, αλλά η λαϊκη γίνεται σχετικά κοντά μου μόνο 1 φορά τη βδομάδα.

Η μητερα ενός συναδελφου Ελληνολλανδού :P (γεννηθηκε και μεγάλωσε στο ακριτικο Παλαιο Φάληρο) μεγάλωσε στο Αμστερνταμ. Πρόσφατα πέρασε από την παλιά της γειτονιά στο Αμστερνταμ για να παει στο χασάπη που πηγαινε πριν ~30 χρονια (θα της εκανε το τραπεζι μια φιλικη οικογενεια και εκείνη ήθελε να αγορασει τα υλικά). Αφαντος. Πήγε σε έναν άλλον : και αυτός είχε κλεισει οριστικά.Πήγε στον επόμενο,το ίδιο.Τελικά για να μην στα πολυλογώ , βρηκε ΕΝΑ κρεοπωλειο σε μια τεράστια περιοχή του Αμστερνταμ. Πήγε εκει,πήρε αυτο που ήθελε και ρωτώντας σχετικά τον κρεοπώλη,εκεινος της απάντησε οτι εχουν κλεισει σχεδον όλα τα κρεοπωλεια του Αμστερνταμ γιατι ολοι ψωνίζουν σε Albert Heijn, Aldi, Jan Linders, Jumbo κοκ, τα οποία φέρνουν κρέας σε τεράστιες ποσοτητες και επιτυγχανουν πολύ χαμηλότερες τιμές λόγω οικονομιων κλίμακος. Σημείωσε ότι ηταν ο τελευταιος κρεοπωλης της περιοχης,αλλά επειδή δεν ειχε παρά ελάχιστη δουλειά ,ετοιμαζοταν να κλεισει τους επόμενους μηνες...

;)

Νομιζω ότι είναι και λογικό: η Ολλανδία είναι πιο ανεπτυγμένη καπιταλιστικά χώρα από την Ελλάδα και είναι αναμενόμενο να έχει περάσει ήδη στο επομενο στάδιο του Καπιταλισμού,δηλαδή τη συγκέντρωση Κεφαλαίου και Μέσων Παραγωγής.

Οπότε αναγκάζομαι να παιρνω κρέας από το σουπερ μαρκετ,ενώ τα αλλαντικά δεν εχουν τμήμα να σου κόβουν όσο θες,αλλά είναι προ-κομμένα σε ζελατίνες σε στανταρ ποσοτητες και με εκνευριστικά μικρη ποικιλία.Ανείπωτη τραγωδία...

PopManiac
14-02-13, 16:22
@Ολλανδούς :p

Μπείτε στο αμαξάκι και ελάτε καταδώ μεριά στους βλαχογείτονές σας, έχω να σας προτείνω μέρη για ψώνια ;)

KLG
14-02-13, 16:44
!!!

Για τους Ελβετόπληκτους... Το Λουγκάνο και η Λωζανη είναι commuting distance σε σχέση με τη Ζυρίχη?

doctor_667
14-02-13, 16:53
Ναι,αυτο ειναι το ένα από τα ΔΥΟ κρεοπωλεια ολόκληρου του Αϊντχοφεν για 400.000 κόσμο 8-) .Το άλλο ειναι στον ίδιο δρόμο (ειναι η πλευρά της πόλης με τα συνοικιακά μαγαζια).Αυτα τα ΔΥΟ ειναι για 400.000 κόσμο και τέλος...

(εχω ρωτήσει και PhDάδες που ειναι 3-4 χρονια στο Πολυτεχνείο του Αϊντχοφεν)

Πράγματι,έχει και λαϊκες με ψάρια (παίρνω σολωμό και φρέσκο τόνο),κρέας και λαχανικά/σαλατικά, αλλά η λαϊκη γίνεται σχετικά κοντά μου μόνο 1 φορά τη βδομάδα.

Η μητερα ενός συναδελφου Ελληνολλανδού :P (γεννηθηκε και μεγάλωσε στο ακριτικο Παλαιο Φάληρο) μεγάλωσε στο Αμστερνταμ. Πρόσφατα πέρασε από την παλιά της γειτονιά στο Αμστερνταμ για να παει στο χασάπη που πηγαινε πριν ~30 χρονια (θα της εκανε το τραπεζι μια φιλικη οικογενεια και εκείνη ήθελε να αγορασει τα υλικά). Αφαντος. Πήγε σε έναν άλλον : και αυτός είχε κλεισει οριστικά.Πήγε στον επόμενο,το ίδιο.Τελικά για να μην στα πολυλογώ , βρηκε ΕΝΑ κρεοπωλειο σε μια τεράστια περιοχή του Αμστερνταμ. Πήγε εκει,πήρε αυτο που ήθελε και ρωτώντας σχετικά τον κρεοπώλη,εκεινος της απάντησε οτι εχουν κλεισει σχεδον όλα τα κρεοπωλεια του Αμστερνταμ γιατι ολοι ψωνίζουν σε Albert Heijn, Aldi, Jan Linders, Jumbo κοκ, τα οποία φέρνουν κρέας σε τεράστιες ποσοτητες και επιτυγχανουν πολύ χαμηλότερες τιμές λόγω οικονομιων κλίμακος. Σημείωσε ότι ηταν ο τελευταιος κρεοπωλης της περιοχης,αλλά επειδή δεν ειχε παρά ελάχιστη δουλειά ,ετοιμαζοταν να κλεισει τους επόμενους μηνες...

;)


Τι να πω, μου ακούγονται λίγο υπερβολικά αυτά. Να φανταστείς στο Λάιντεν ξέρω έτσι πρόχειρα που το σκέφτομαι 6 χασάπηδες και μιλάμε για κέντρο τώρα. Κι εγώ από Aldi και Hoogvliet παίρνω κρέατα πάντως, δεν έχει καμιά τραγική διαφορά στην ποιότητα.

lewton
15-02-13, 00:08
!!!

Για τους Ελβετόπληκτους... Το Λουγκάνο και η Λωζανη είναι commuting distance σε σχέση με τη Ζυρίχη?

2 ώρες και 10 λεπτά με το τρένο η Λοζάνη, κοντά 3 ώρες το Λουγκάνο.
Για κανέναν καμμένο θεωρείται commutable....
Εγώ έμενα Γενεύη και μετακόμισα Λοζάνη όταν βρήκα δουλειά εδώ. Σιγά μην έτρωγα 1+1 ώρες από τη ζωή μου κάθε μέρα. Κάνω στη χειρότερη 20 λεπτά να μπω γραφείο από τη στιγμή που θα κλειδώσω την πόρτα μου. :)

KLG
15-02-13, 00:18
2 ώρες και 10 λεπτά με το τρένο η Λοζάνη, κοντά 3 ώρες το Λουγκάνο.
Για κανέναν καμμένο θεωρείται commutable....
Εγώ έμενα Γενεύη και μετακόμισα Λοζάνη όταν βρήκα δουλειά εδώ. Σιγά μην έτρωγα 1+1 ώρες από τη ζωή μου κάθε μέρα. Κάνω στη χειρότερη 20 λεπτά να μπω γραφείο από τη στιγμή που θα κλειδώσω την πόρτα μου. :)

E πάνω απο 1.30 ώρα δεν είναι commutable... αλλιως συμφέρει commute Λουγκάνο - Μιλάνο :lol:

Απο όσα λες υποθέτω οτι Λοζάνη - Γενεύη, 1 ώρα με το τραίνο.

crypter
15-02-13, 00:48
Απο όσα λες υποθέτω οτι Λοζάνη - Γενεύη, 1 ώρα με το τραίνο.

Γύρω στα 50 λεπτά ναι.
Επίσης bump

Είναι κανένας που εργάζεται στην ουγγαρία/βουδαπέστη; Θα πάει ενας φίλος σε 2-3 εβδομάδες για πρακτική ενός χρόνου και ψάχνει παντού πληροφορίες για σπίτια, τηλεπικοινωνίες (κάποιο πακετο για κινητό ίσως) και ότι άλλο μπορεί να χρειαστεί. Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

voithostyrempora2
15-02-13, 00:59
@Ολλανδούς :p

Μπείτε στο αμαξάκι και ελάτε καταδώ μεριά στους βλαχογείτονές σας, έχω να σας προτείνω μέρη για ψώνια ;)

Για πες,για πες :P .




Τι να πω, μου ακούγονται λίγο υπερβολικά αυτά. Να φανταστείς στο Λάιντεν ξέρω έτσι πρόχειρα που το σκέφτομαι 6 χασάπηδες και μιλάμε για κέντρο τώρα. Κι εγώ από Aldi και Hoogvliet παίρνω κρέατα πάντως, δεν έχει καμιά τραγική διαφορά στην ποιότητα.

Τί συμφερον έχω να μην πω την αλήθεια? :P

KLG
15-02-13, 01:04
E καλά το Leiden είναι posh σε σχέση με το Eidhoven.

voithostyrempora2
15-02-13, 01:39
Πιθανώς,αλλά πολύ θα ήθελαν να έχουν κάτι τέτοιο (http://www.hightechcampus.com/companies/).

:p

Crosswind
15-02-13, 11:40
Πιθανώς,αλλά πολύ θα ήθελαν να έχουν κάτι τέτοιο (http://www.hightechcampus.com/companies/).

:p

Table './hightech/encage_images' is marked as crashed and should be repaired
Να χαρώ εγώ High Tech Campus :p

doctor_667
15-02-13, 13:15
Τί συμφερον έχω να μην πω την αλήθεια? :P
Δεν λέω ότι δεν σε πιστεύω, απλά ότι μου φαίνεται περίεργο που το Λάιντεν που είναι και πιο μικρό έχει αρκετά κρεοπωλεία.

Πιθανώς,αλλά πολύ θα ήθελαν να έχουν κάτι τέτοιο (http://www.hightechcampus.com/companies/).

:p
Χαχα, έχουμε άλλες χάρες εδώ, εσείς θέλετε μια ώρα+ να πάτε Άμστερνταμ. Και επειδή είσαι και μηχανικός αν δεν κάνω λάθος, όσους ξέρω εδώ (http://www.esa.int/About_Us/ESTEC) θέλουν να δουλέψουν :p

cool11
24-02-13, 22:47
Το europass cv εχω διαμορφωσει ως cv μου, και αναρωτιεμαι, αν πρεπει, και πως/που, να καταχωρηθει η στρατιωτική θητεία, για εμας τους ανδρες.
Το σκεφτηκα, γιατι μεταξυ των σπουδων, και την πρωτης εργασιας, υπαρχει ενα χρονικο κενο που ισως να προβληματισει καποιον.
Βεβαια, δεν ξερω που και πως, στο europass cv, ειναι καλυτερο να το γραψω. Greek army, ως εργοδοτης; Ή απλα σε μια σημειωση στο τελος 'Greek military service, απο τοτε μεχρι τοτε'?

Επικουρικά δε, πανω σε αυτο το θεμα, να ρωτησω, μηπως ως αποδεικτικο/τεκμηριωση-οπως σε ολα τα αλλα θεματα που ισχυριζομαστε στο βιογραφικο-χρειαζεται και καμια φωτοτυπια απο κανενα επισημο χαρτι απο στρατολογια/κεπ.

anon
24-02-13, 23:30
Το europass cv εχω διαμορφωσει ως cv μου, και αναρωτιεμαι, αν πρεπει, και πως/που, να καταχωρηθει η στρατιωτική θητεία, για εμας τους ανδρες.
Το σκεφτηκα, γιατι μεταξυ των σπουδων, και την πρωτης εργασιας, υπαρχει ενα χρονικο κενο που ισως να προβληματισει καποιον.
Βεβαια, δεν ξερω που και πως, στο europass cv, ειναι καλυτερο να το γραψω. Greek army, ως εργοδοτης; Ή απλα σε μια σημειωση στο τελος 'Greek military service, απο τοτε μεχρι τοτε'?

Επικουρικά δε, πανω σε αυτο το θεμα, να ρωτησω, μηπως ως αποδεικτικο/τεκμηριωση-οπως σε ολα τα αλλα θεματα που ισχυριζομαστε στο βιογραφικο-χρειαζεται και καμια φωτοτυπια απο κανενα επισημο χαρτι απο στρατολογια/κεπ.

Εγώ στο europass cv έχω βάλει την στρατιωτική μου θητεία ως δόκιμος αξιωματικός, και πιο πολύ λόγω ειδικότητας, διαχειριστής υλικού πολέμου, και λόγω management, μιας και είχα υπο τις "διαταγές" μου 3 πολίτες και καμμια δεκαριά οπλίτες, και την διαχείρηση ανταλλακτικών όλου του Β'ΣΣ (κανονικά έπρεπε μόνιμος αξιωματικός να την έχει). Οπότε σαν διοίκηση προσωπικού, παίζει σαν καλή εμπειρία, και σαν διαχειριστής logistics.

τώρα επίσημο χαρτί απο στρατολογία, δεν ξέρω, το βρίσκω λίγο χλωμό, αλλά εαν μάθεις κάτι σχετικό, με ενδιαφέρει και μένα.

cool11
25-02-13, 00:40
Εγώ στο europass cv έχω βάλει την στρατιωτική μου θητεία ως δόκιμος αξιωματικός, και πιο πολύ λόγω ειδικότητας, διαχειριστής υλικού πολέμου, και λόγω management, μιας και είχα υπο τις "διαταγές" μου 3 πολίτες και καμμια δεκαριά οπλίτες, και την διαχείρηση ανταλλακτικών όλου του Β'ΣΣ (κανονικά έπρεπε μόνιμος αξιωματικός να την έχει). Οπότε σαν διοίκηση προσωπικού, παίζει σαν καλή εμπειρία, και σαν διαχειριστής logistics.

τώρα επίσημο χαρτί απο στρατολογία, δεν ξέρω, το βρίσκω λίγο χλωμό, αλλά εαν μάθεις κάτι σχετικό, με ενδιαφέρει και μένα.

Δυστυχως, παρα τα προσοντα που ειχα, εμενα ο στρατος εκρινε σωστο να με αφησει απλο...κολοφανταρο! Ισως επαιξε ρολο βεβαια και η σειρα στην οποια καταταχτηκα τοτε(πολλοι πτυχιουχοι, οποτε δεν μπορουσαν να γινουν ολοι λοχιες κλπ)
Οποτε για μου δωσει ποντους, δεν μου δινει.
Απλα για μην φαινεται κενο στο βιογραφικο, αν το δηλωσω καπου.
Να το γραψω τερμα κατω στο additional information?

PopManiac
25-02-13, 09:55
Πάντα βάζουμε την στρατιωτική θητεία αν μη τι άλλο για να μην φαίνεται ένα κενό Χ μηνών άνευ λόγου και αιτίας ;) Δεν χρειάζεται να γράψουμε βέβαια κατεβατά για την εμπειρία στο Σουφλί Έβρου (:p) ή για ειδικότητες παρεκτός και αν θεωρούμε πως έχουν άμεση σχέση με την θέση που κοιτάμε.

Αλλά, για να φαίνεται και μόνο πως για τους Χ μήνες αυτούς δεν καθόμασταν, το αναγράφουμε ως mandatory military service. Αρκετοί ξένοι το θεωρούν πολύ θετικό (έχοντας υπόψιν βέβαια τους δικούς τους στρατούς και όχι τους σκοπάνθρωπους :lol:)

anon
25-02-13, 15:18
Εχω διαβάσει σε κάποια ανακοίνωση εργασίας (ΕU) ότι σε κάθε περίπτωση προυπηρεσίες θα ζητηθούν σχετικά αποδεικτικά έγγραφα. Οπότε λογικά, στην περίπτωση θητείας, τι να βάλεις; Ο στρατός δεν δίνει, πχ σε μένα, χαρτί με την θέση και τα καθήκοντα ώστε να τους το πάω....

KLG
25-02-13, 15:25
Εχω διαβάσει σε κάποια ανακοίνωση εργασίας (ΕU) ότι σε κάθε περίπτωση προυπηρεσίες θα ζητηθούν σχετικά αποδεικτικά έγγραφα. Οπότε λογικά, στην περίπτωση θητείας, τι να βάλεις; Ο στρατός δεν δίνει, πχ σε μένα, χαρτί με την θέση και τα καθήκοντα ώστε να τους το πάω....

Αν ζητηθεί χαρτί μπορεις να δώσεις το απολυτήριο φαντάζομαι.

PopManiac
25-02-13, 15:34
Αν ζητηθεί χαρτί μπορεις να δώσεις το απολυτήριο φαντάζομαι.

Ναι, και σπανίως ζητάται παρεκτός και αν πρόκειται για θέση "δημοσίου" βλ. ευρωπαϊκοί θεσμοί πχ, αν η εκπλήρωση θητείας είναι προϋπόθεση ή / και για θέση που απαιτεί δεξιότητες που αποκτούνται κατά την θητεία (σκοπέτο, λάτζα, φίδισμα, στρίψιμο τσιγάρου με το ένα χέρι κλπ :p :p :p)

anon
25-02-13, 17:25
Μιλάω για εμπειρία στην θητεία τύπου μανατζεριλίκι. Ως ΔΕΑ είχα όλοκληρο λόχο υλικού πολέμου σε ΠΑΥΠ, θέση αποκλειστικά για μονιμους, ελλείψει μονίμων εκείνη την περίοδο την χρεώθηκα εγώ (και όχι με Ε108, αλλά με πρωτόκολλα παράδοσης - παραλαβής, και κόκκινο έλεγχο απο το Οικονομικό, τρία χρόνια αφού απολύθηκα!). Το θέμα είναι ότι μια τέτοια διαχείρηση, που περιλαμβάνει και έμψυχο υλικό, είχα τρείς πολίτες και καμμιά δεκαριά φαντάρους στις αποθήκες που μου είχαν χρεώσει και στο λογιστήριο, και το μέγεθος της διαχείρησης δεν φαίνεται στο απλό απολυτήριο στρατού, αν και σαν εμπειρία θεωρώ ακόμη και σήμερα ότι ήταν εξαιρετικά σημαντική.

PopManiac
25-02-13, 17:27
Μιλάω για εμπειρία στην θητεία τύπου μανατζεριλίκι. Ως ΔΕΑ είχα όλοκληρο λόχο υλικού πολέμου σε ΠΑΥΠ, θέση αποκλειστικά για μονιμους, ελλείψει μονίμων εκείνη την περίοδο την χρεώθηκα εγώ (και όχι με Ε108, αλλά με πρωτόκολλα παράδοσης - παραλαβής, και κόκκινο έλεγχο απο το Οικονομικό, τρία χρόνια αφού απολύθηκα!). Το θέμα είναι ότι μια τέτοια διαχείρηση, που περιλαμβάνει και έμψυχο υλικό, είχα τρείς πολίτες και καμμιά δεκαριά φαντάρους στις αποθήκες που μου είχαν χρεώσει και στο λογιστήριο, και το μέγεθος της διαχείρησης δεν φαίνεται στο απλό απολυτήριο στρατού, αν και σαν εμπειρία θεωρώ ακόμη και σήμερα ότι ήταν εξαιρετικά σημαντική.

OK αλλά εκτός και αν αποτελεί έναν κρίκο σε αλυσίδα αντίστοιχων πόστων (managerial όχι απαραίτητα στρατιωτικών) και εκτός και αν είναι εντός 3ετίας, συγνώμη αλλά δεν λέει και τίποτα ;)

Και πάλι όμως σημαντικό - από χρονολογικής άποψης - είναι να παραθέσει κανείς και την θητεία στο CV ;)

KLG
25-02-13, 17:46
Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές... η θητεία μπαινει στο cv για να δικαιολογήσει το κενό ή τον ένα++ χρόνο παραπάνω στο πανεπιστήμιο και για τα μόρια που παίρνουν οι ΔΕΑ σε συγκεκριμένες θέσεις. Σαν "επαγγελματική" εμπειρία δεν λέει και κάτι όμως. Αντε το πολυ πολυ αν δουνε κάτι χτυπητο σαν "Reserve Army Officer, current rank: Major" να σε ρωτησουν τίποτα στη συνεντευξη (απο περιέργια κυρίως ή απο άγνοια... σου λέει Major ειναι αυτός, θα εχει πείρα σε managerιλικι)... αλλά αμφιβάλλω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.