PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

lewton
10-02-10, 15:29
Α, τώρα κατάλαβα καλύτερα.
Αν έχεις ακόμα την επιλογή της πόλης, θα πρότεινα Άμστερνταμ, Κοπεγχάγη, Στοκχόλμη, Όσλο.
Για την ακρίβεια δεν υπάρχει λόγος να επιλέξεις πρωτεύοσα, άλλωστε σε τόσο μικρές χώρες όπου και να είσαι (εκτός από το βορά της Σουηδίας και της Νορβηγίας) πας εύκολα παντού για συνεντεύξεις.
Μάλιστα από όλες θα πρότεινα Κοπεγχάγη επειδή είναι και καλύτερη από τις άλλες αναφορικά με την ποιότητα της ζωής, αλλά και επειδή είναι δίπλα στο σουηδικό νότο όπου εδρεύουν πολλές πολυεθνικές.

Link
10-02-10, 15:35
Thank you.:oneup::oneup::oneup:

weedness
02-03-10, 00:17
Καλισπερα,

Μολις εχω αποφοιτηση ΤΕΙ πληροφορικης και ενδιαφερομαι να εργαστω στο εξωτερικο. Συγκεκριμενα εχω δει την παρακατω σελιδα:

http://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=en

Ειδα π.χ. αγγλια και ειδα να εχουν 8000+ αγγελιες εργασιας για τον τομεα μου. και μου φανηκε περιεργο, γιατι να προτιμισουν εναν ξενο παρα εναν ντοπιο.

Και θελω να ρωτησω αν ειναι σωστες και σοβαρες αγγελιες, ή γενικα θελω να πω οτι υπαρχει εργασια στο εξωτερικο για μας?

ευχαριστω.

vamvakoolas
02-03-10, 11:02
Δυστηχως οι σοβαρες εταιριες δε προτιμανε ξενους παρα μονο ντοπιους....στο τομεα μας (κυριως στο Λονδινο). Επιπλεον εκει η διαδικασια προσλήψης δεν ειναι οπως στη μπανανια, εχεις τουλαχιστον 2 συναντησεις ενω αναλογα με την εταιρια θα εχεις απο εξετασεις μεχρι και διαστημα εργασιας χωρις μισθο!
Απο την αλλη δεν εντυπωσιαζονται τοσο απο τη χαρτουρα (αν και τα ελληνικα ιδρυματα εχουν καλο ονομα) αλλα απο την πραξη, αν κανεις για οτι σε θελουν. Εννοειται οτι αν μενεις Ελλαδα και σκεφτεσαι να στειλεις βιογραφικο ξεχνα το (και αυτοι ξενερωνουν αλλα ειναι και οικονομικα για σενα ασυμφορο αν σε καλουν για συνεντευξη)
Οτι αλλη απορια εχεις πες

Ατομο που δουλεψε σε πολυεθνικη στο Λονδινο

nikoker
02-03-10, 14:06
Το site φαίνεται πολύ καλό πάντως...

gnikolakak
02-03-10, 22:48
Με ενδιαφέρει να βρω δουλειά στην Ολλανδία.
Καμία ιδέα;Κανένα γραφείο εύρεσης εργασίας;

uncharted
02-03-10, 23:10
Με ενδιαφέρει να βρω δουλειά στην Ολλανδία.
Καμία ιδέα;Κανένα γραφείο εύρεσης εργασίας;
στην χρυση ευκαιρια εχει στο τελος μερικες σχετικες αγγελιες, αλλα πρεπει να το ψαξεις τι παιζει απο εκμεταλλευση (αν εισαι "ενοικιαζομενος") κλπ.

lewton
24-07-10, 11:50
Επειδή πάλι δέχθηκα email σχετικά με εύρεση εργασίας στην Ελβετία από μέλος που δε μπορεί να μου στείλει πμ λόγω του γεμάτου inbox μου, να πω ότι αν θέλει κανείς να δει τι θέσεις παίζουν, μπορεί να επισκεφθεί το monster.ch και το jobup.ch για:
1. αναζήτηση θέσεων
2. ανέβασμα προφίλ για να τον βρίσκουν οι recruiters (δουλεύει καλά, αρκεί να βάλετε όλα τα skills με κάθε δυνατό λεκτικό τρόπο για να τα βρίσκουν ως keywords)
3. σετάρισμα αυτόματου mailer που σας στέλνει νέες θέσεις εργασίας που ταιριάζουν τις προτιμπήσεις που έχετε βάλει.
Υπάρχουν και άλλα sites αλλά εγώ ασχολούμαι μόνο με αυτά. Το jobup είναι κλάσεις καλύτερο αλλά έχει ικανοποιητικό αριθμό θέσεων μόνο από τη γαλλοφωνη Ελβετία όπου είναι συνώνυμο του job search, ενώ το monster έχει αρκετό περιεχόμενο από όλη τη χώρα.
Και φυσικά μην ξεχνάμε και το LinkedIn. Φίλος μου ξεκίνησε πρόσφατα στη Yahoo! σε πολύ ενδιαφέρουσα θέση με εξαιρετικό μισθό, από αγγελία που είχε ανέβει μόνο στο LinkedIn.

Εγώ από την πλευρά μου ετοιμάζομαι να φύγω από την Ελβετία για άλλες πολιτείες, και με τσαντίζει ότι δε μου δίνουν τα χρήματα που είχα μαζέψει στο pension plan. Αν συνεχίσω να αλλάζω χώρες με αυτό το ρυθμό, αν ποτέ έρθει η ώρα να πάρω σύνταξη θα πρέπει να συνδυάσω κεφάλαια από 6-7 διαφορετικά ασφαλιστικά συστήματα. :p

hammer21
24-07-10, 13:15
Οπου και αν πας αναμενουμε εντυπωσεις.Καλη συνεχεια και καλη επιτυχια:)

john dubi
25-07-10, 00:39
...Εγώ από την πλευρά μου ετοιμάζομαι να φύγω από την Ελβετία για άλλες πολιτείες, και με τσαντίζει ότι δε μου δίνουν τα χρήματα που είχα μαζέψει στο pension plan. Αν συνεχίσω να αλλάζω χώρες με αυτό το ρυθμό, αν ποτέ έρθει η ώρα να πάρω σύνταξη θα πρέπει να συνδυάσω κεφάλαια από 6-7 διαφορετικά ασφαλιστικά συστήματα. :p

Με το B permit ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα να παρεις τα χρηματα εδω και 3 χρονια που εχουν αλαξει το νομο οι ελβετοι.

tsigarid
25-07-10, 00:41
Με το B permit ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα να παρεις τα χρηματα εδω και 3 χρονια που εχουν αλαξει το νομο οι ελβετοι.
ο οποίος νόμος θα ξαναλλάξει δεκάδες φορές μέχρι να φτάσεις στην ηλικία συνταξιοδότησης ;)

lewton
25-07-10, 00:48
Με το B permit ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα να παρεις τα χρηματα εδω και 3 χρονια που εχουν αλαξει το νομο οι ελβετοι.

Δεν έχω B, έχω L, αλλά ανεξάρτητα από το permit όντας Έλληνας που φεύγει για άλλη χώρα της Ε.Ε. (και όχι πχ για τίποτα Αμερικές ή Αυστραλίες) δεν είναι δύσκολο αλλά εντελώς αδύνατο από ό,τι έμαθα. Τα χρήματα μένουν στο ασφαλιστικό σύστημα της Ελβετίας, οχι στο κράτος αλλά στον ιδιωτικό οργανισμό που έχει επιλέξει ο τελευταίος εργοδότης σου, για να τα ενσωματώσεις στην όποια σύνταξη πάρεις ως κάτοικος χώρας ΕΖΕΣ.
Αλλά ίσως αυτό δεν είναι κακό, ειδικά αν σε 18 μήνες είμαι και πάλι Ελβετία όπως σχεδιάζω.

john dubi
25-07-10, 00:52
ο οποίος νόμος θα ξαναλλάξει δεκάδες φορές μέχρι να φτάσεις στην ηλικία συνταξιοδότησης ;)

Οι ελβετοι την πατησαν οταν πολλοι ξενοι παλιοτερα περνανε τα λεφτα της πενσιον τα πηγαιναν στη πατριδα τους και ξαναγυρναγαν στην Ελβετια μπαινοντας στο ταμειο απορων.

........Auto merged post: john dubi πρόσθεσε 2 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν έχω B, έχω L, αλλά ανεξάρτητα από το permit όντας Έλληνας που φεύγει για άλλη χώρα της Ε.Ε. (και όχι πχ για τίποτα Αμερικές ή Αυστραλίες) δεν είναι δύσκολο αλλά εντελώς αδύνατο από ό,τι έμαθα. Τα χρήματα μένουν στο ασφαλιστικό σύστημα της Ελβετίας για να τα ενσωματώσεις στην όποια σύνταξη πάρεις ως κάτοικος χώρας ΕΖΕΣ.
Αλλά ίσως αυτό δεν είναι κακό, ειδικά αν σε 18 μήνες είμαι και πάλι Ελβετία όπως σχεδιάζω.

Αμα κανεις αγορα κατοικιας στη Γενευη θα σου δωσουν ενα μερος! :p

tsigarid
25-07-10, 01:02
Αφού σχεδιάζεις να γυρίσεις στην Ελβετία τι αγχώνεσαι;

lewton
25-07-10, 01:04
Αφού σχεδιάζεις να γυρίσεις στην Ελβετία τι αγχώνεσαι;

Δεν αγχώνομαι, μόνο τσαντίζομαι που δε μπορώ να τα αξιοποιήσω τώρα που αποφάσισα να κάνω ένα αρκετά ακριβούτσικο μεταπτυχιακό.

john dubi
25-07-10, 01:15
Τα χρηματα μπορεις να τα βαλεις στο δικο σου ελβετικο λογαριασμο. Σου ανοιγουν ενα δευτερο ειδικο λογαριασμο και μετα την παραιτηση σου μεταβιβαζεις τα χρηματα απ την ασφαλεια του εργοδοτη σου στο δικο σου.
Το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να τα παρεις στο χερι. Το αλλο θεμα ειναι ποσο τοκο θα περνεις. Για παραδειγμα εγω αφησα 580 fr. πριν απο 2 χρονια και τωρα ειναι 600 fr! :)
Γιατι δεν σου εχουν δωσει ακομα το Β? Περιεργο :hmm:

lewton
26-07-10, 16:45
Τα χρηματα μπορεις να τα βαλεις στο δικο σου ελβετικο λογαριασμο. Σου ανοιγουν ενα δευτερο ειδικο λογαριασμο και μετα την παραιτηση σου μεταβιβαζεις τα χρηματα απ την ασφαλεια του εργοδοτη σου στο δικο σου.
Το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να τα παρεις στο χερι. Το αλλο θεμα ειναι ποσο τοκο θα περνεις. Για παραδειγμα εγω αφησα 580 fr. πριν απο 2 χρονια και τωρα ειναι 600 fr! :)
Γιατι δεν σου εχουν δωσει ακομα το Β? Περιεργο :hmm:

Δε μου έχουν δώσει Β γιατί δεν είχα μόνιμη θέση.
Θα μιλήσω με την εταιρία στην οποία έχουμε το pension plan για να δω τι μπορεί να γίνει. Ευχαριστώ. :oneup:

cool11
29-08-10, 19:41
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=351032&dt=29/08/2010#ixzz0xzoWZDbQ

prosolotaxos
29-08-10, 19:46
Εργασία στο εξωτερικο.
Ρώτα δηλαδη εναν αλβανο που δουλευει στην Ελλαδα. Γι αυτον εξωτερικο ειναι εδω.

pakitis
29-08-10, 20:30
Εργασία στο εξωτερικο.
Ρώτα δηλαδη εναν αλβανο που δουλευει στην Ελλαδα. Γι αυτον εξωτερικο ειναι εδω.




αχαχχααχαχαχαχαχαχχααχα :rofl:

zara13
01-09-10, 11:16
δεν συνιστώ την εργασία στο εξωτερικό, εκτός κι αν κάποιος/α έχει διάθεση να γίνει "δούλος".

ckbond
01-09-10, 13:10
μαζί σου... γιατί εγώ εδώ στην Ελλάδα νοιώθω "Άρχοντας"...

Αν νομίζεις ότι το να "δουλεύεις" και όχι να "ΤΟΥΣ δουλεύεις" είναι κάτι που σε κάνει δούλο τότε πάω πάσο.

contime
01-09-10, 14:12
μαζί σου... γιατί εγώ εδώ στην Ελλάδα νοιώθω "Άρχοντας"...

Εγραψες...:oneup:

ntoremi
01-09-10, 14:40
Ειδα π.χ. αγγλια και ειδα να εχουν 8000+ αγγελιες εργασιας για τον τομεα μου. και μου φανηκε περιεργο, γιατι να προτιμισουν εναν ξενο παρα εναν ντοπιο.


"εναν ντοπιο"... Τι αντιληψη θεε μου...
Σε γιγαντουπολεις οπως το Λονδινο, η Νεα Υορκη κλπ, δεν υπαρχει η εννοια "ντοπιος". Ολοι απο καπου ηρθαν. Ολοι ειναι ευπροσδεκτοι. Εκει δεν ειναι Ελλαδα να σε ρωτουν "τινος εισαι;"...
Πρεπει ομως να πας εκει να μενεις. Πηγαινε για 1-2 μηνες και δοκιμασε. Βεβαια τωρα ειναι ζορικα τα πραγματα λογω κρισης. Πριν χρονια, οταν δεν υπηρχε κριση, φιλος μου στον χωρο των υπλογιστων βρηκε πιο ευκολα δουλεια στο λονδινο, παρα σπιτι. Τοτε ομως ηταν προ κρισης.

gentux
01-09-10, 14:45
Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η πρώτη γλώσσα, όχι τόσο το αν είσαι ντόπιος.

Παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο το επίπεδο ειδίκευσης του ατόμου.

Τα λοιπά είναι λεπτομέρειες.

lewton
01-09-10, 16:39
δεν συνιστώ την εργασία στο εξωτερικό, εκτός κι αν κάποιος/α έχει διάθεση να γίνει "δούλος".
Δεν ξέρω πώς ορίζεις την έννοια "δούλος", αλλά τους 20 μήνες που εργάστηκα στην Ελβετία αυτό που θυμάμαι ήταν ότι κανείς δε με έβρισε όσες φορές πήγα στο γραφείο μετά τις 10 (και συνέβη συχνά :p ). Ούτε με απείλησε ποτέ κανείς με απόλυση, ούτε έλεγχε πόσες ώρες πέρασα γράφοντας στο adslgr, ούτε είχα πρόβλημα να φύγω από το γραφείο νωρίτερα όσες μέρες είχα κάποια δουλειά να κάνω. Πράγματα που έχουν συμβεί σε φίλους στην Ελλάδα.
Πάντα στο χώρο του ΙΤ, σε πασίγνωστη πολυεθνική και εγώ στην Ελβετία και οι φίλοι στην Ελλάδα (σε διαφορετική εγώ από αυτούς εδώ).

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 5 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δυστηχως οι σοβαρες εταιριες δε προτιμανε ξενους παρα μονο ντοπιους....στο τομεα μας (κυριως στο Λονδινο). Επιπλεον εκει η διαδικασια προσλήψης δεν ειναι οπως στη μπανανια, εχεις τουλαχιστον 2 συναντησεις ενω αναλογα με την εταιρια θα εχεις απο εξετασεις μεχρι και διαστημα εργασιας χωρις μισθο!
Πολύ τριτοκοσμικό μου ακούγεται αυτό με την εργασία χωρίς μισθό αλλά καλά σας κάνουν αφού μαζεύεστε όλοι στο Λονδίνο λες και δεν υπάρχουν ένα σωρό πολύ πιο ανεπτυγμένες και ανθρώπινες χώρες/πόλεις με αποτέλεσμα να υπάρχει υπερ-ζήτηση εργασίας.

Εγώ έφυγα για internship στην Ελβετία με μια τηλεφωνική συνέντευξη (bachelor από ΑΣΟΕΕ - χωρίς master) και πολύ καλό μισθό φυσικά από την πρώτη στιγμή. Όταν λέω πολύ καλό, προφανώς για Ελβετία ήταν χαμηλός, αλλά επέτρεπε να πληρώνω διαμονή και όλα τα εξοδά μου και να βάζω και στην άκρη μερικές εκατοντάδες ευρώ το μήνα.

vamvakoolas
01-09-10, 17:50
ο φιλος πιο πανω μαλλον διαβασε...στα Ελβετικα! Αλλο Αγγλια αλλο Ελβετια αλλο...Ελλαδα

Εγω προσωπικα εμενα σε αλλη πολη αρκετα μακρυα απο Λονδινο και αναγκαζομουν και εκανα ταξιδι καθημερινα με τρενο και μαλιστα σχεδον ολοι οι επιβατες ταξιδευαν για το λογο αυτο...

Δυστηχως ή ευτηχως εκει εχει πολλες ευκαριες απασχολησης σε σχεση με υπαιθρο. Επιπλεον αυτο που εγραψα σχετικα με χωρα καταγωγης αν και ρατσιστικο εχει βαση δυστηχως.
Εγω δεν ανακατευτηκα με πανεπιστημια, να μου βρει δουλεια ο μπαμπας, γνωστος κοκ. Σαν επαγγελματιας εστειλα βιογραφικα και μετα συνεντευξεις κοκ...
Το ευκολο ηταν να δουλεψω σε μια μικρη εταιρια σε επαρχιακη πολη με ενα μετριο προς χαλια μισθο.Ειναι θεμα καριερας αλλα και τροπου ζωης
Τελος κανενας δε δουλευει τσαμπα:wall: (αν δε βγαζεις λεφτα εκει πως θα ζησεις? εχει τρελο κοστος ζωης).

Υ.Γ: Σε λιγες εβδομαδες παλι....Αγγλια:oops:

ntoremi
01-09-10, 18:01
ο φιλος πιο πανω μαλλον διαβασε...στα Ελβετικα! Αλλο Αγγλια αλλο Ελβετια αλλο...Ελλαδα

Εγω προσωπικα εμενα σε αλλη πολη αρκετα μακρυα απο Λονδινο και αναγκαζομουν και εκανα ταξιδι καθημερινα με τρενο και μαλιστα σχεδον ολοι οι επιβατες ταξιδευαν για το λογο αυτο...


Γιατι στην αθηνα δεν χρειαζεσαι ταξιδι;; Και μαλιστα πιο κουραστικο (με αθλια λεωφορια και τρολλεϋ) ή πιο δαπανηρο (με αμαξι, στα υψη που εφτασε η βενζινη);; Ξερεις ποσο κοσμο ξερω που ζει στα βορεια και δουλευει στα νοτια ή το αναποδο;; Για να διασχισεις την αθηνα θες 1 ωρα τουλαχιστον...

gkarak
01-09-10, 18:33
Δουλέυω Αγγλία τα τελευταία 7 χρόνια και απο προσωπική εμπειρία μπορώ να πώ οτι αν ξέρεις να κάνεις καλό βιογραφικό, να έχεις όρεξη για δουλειά και να ξέρεις να "πουλάς" τις δυνατότητες σου τοτε έχεις πολλές πιθανότητες να βρείς δουλειά. Aρχικού μισθοί με πτυχίο ξεκινούν απο τα £20κ εως τα £30κ ετησίως.

Το πρόβλημα ειναι μέχρι να μάθεις πως λειτουργεί το recruitement εδώ. Δεν βασίζονται πολύ στο τι ξέρεις αλλα στο τί μπορείς να κάνεις. Θα κάνεις αρκετά interview και θα μπείς στο ζουμί.

Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με πολυεθνικές, μπές σε ενα software house μάθε καλά ενα programming language και ασχολείσου με contracting. Δες www.cwjobs.co.uk για μισθούς και σε permanent και se contracting.

Αν γνωρίσεις και το κατάλληλο κόσμο, θα μπορέσεις με κάποια άτομα να φτιάξετε δική σας startup company αργότερα.

Στείλε βιογραφικά (με UK address, δύσκολα θα σε καλέσουν για interview με ελληνική) και δες τι απαντήσεις θα πάρεις. Good Luck!

cool11
01-09-10, 19:20
gkarak για αλλες χωρες(ειδικα για uk δεν γνωριζω) νομιζω δεν ειναι απαραιτητο να εχεις πανω στο cv σου, διευθυνση διαμονης εντος της χωρας που δραστηριοποιείται η εταιρια που στελνεις το cv.
Εννοω, οτι ειναι ασυμφορο, και οι εταιριες το ξερουν, να πας στην ξενη χωρα διχως δουλεια, και να καθεσαι μονο και μονο μηπως σε καλεσουν για interview, και να εχει το cv μια local address.
Ειδικα στην εποχη του internet, και οταν πλεον γινονται(σε πρωτο σταδιο παντα) και τηλεφωνικες συνεντευξεις.

alexandrozz
01-09-10, 21:43
δεν συνιστώ την εργασία στο εξωτερικό, εκτός κι αν κάποιος/α έχει διάθεση να γίνει "δούλος".
Χαχαχαχα!
Καλό!

gkarak
02-09-10, 17:44
Εννοω, οτι ειναι ασυμφορο, και οι εταιριες το ξερουν, να πας στην ξενη χωρα διχως δουλεια, και να καθεσαι μονο και μονο μηπως σε καλεσουν για interview, και να εχει το cv μια local address.

Yπάρχουν διάφορες περιπτώσεις, cool11. Ασύμφορο είναι όμως και να ταξιδέυεις καθε φορά που σε καλούν σε interview. Τηλεφωνικό interview δεν κάνουν όλοι και συνήθως γίνονται στα graduate schemes (δουλείες για απόφοιτους) όπου εκει εχεις 10.000 αιτήσεις για 2-3 θέσεις.

Αν δεν βάλεις διευθυνση στο cv, αναγκαστικά θα τη γράψεις ειτε στο web application ειτε θα τη δώσεις στο agency (αν ψάξεις δουλειά με τέτοιο τρόπο αρκέι να βρείς καλο headhunter με πολλα industry connections).

Αυτο που εκαναν αρκετοί φίλοι απο ελλάδα, μετακόμισαν Αγγλία, έμειναν σε flatshare (με περίπου £250 ενοίκιο το μήνα) εκτός λονδίνου, δούλευαν part time και έψαχναν δουλεία. Μόλις βρήκαν δουλεια, μετακόμισαν μόνιμα στο μέρος εργασίας με κάποιο relocation fund απο την εταιρία. Μερικοί βρήκαν δουλεια σε 1 μήνα άλλοι σε 6 μήνες. Θέλει υπομονή, επιμονή και να μάθεις πως λειτουργεί το σύστημα.

contime
03-09-10, 14:19
Yπάρχουν διάφορες περιπτώσεις, cool11. Ασύμφορο είναι όμως και να ταξιδέυεις καθε φορά που σε καλούν σε interview. Τηλεφωνικό interview δεν κάνουν όλοι και συνήθως γίνονται στα graduate schemes (δουλείες για απόφοιτους) όπου εκει εχεις 10.000 αιτήσεις για 2-3 θέσεις.

Αν δεν βάλεις διευθυνση στο cv, αναγκαστικά θα τη γράψεις ειτε στο web application ειτε θα τη δώσεις στο agency (αν ψάξεις δουλειά με τέτοιο τρόπο αρκέι να βρείς καλο headhunter με πολλα industry connections).

Αυτο που εκαναν αρκετοί φίλοι απο ελλάδα, μετακόμισαν Αγγλία, έμειναν σε flatshare (με περίπου £250 ενοίκιο το μήνα) εκτός λονδίνου, δούλευαν part time και έψαχναν δουλεία. Μόλις βρήκαν δουλεια, μετακόμισαν μόνιμα στο μέρος εργασίας με κάποιο relocation fund απο την εταιρία. Μερικοί βρήκαν δουλεια σε 1 μήνα άλλοι σε 6 μήνες. Θέλει υπομονή, επιμονή και να μάθεις πως λειτουργεί το σύστημα.

Αν μπορουσες να μας δωσεις τα φωτα σου στο τελευταιο θα μας βοηθουσες πολύ.:)

vamvakoolas
03-09-10, 15:23
οσα εχει γραψει ο gkarak ειναι σωστα :oneup:

μαλιστα αυτο δε το κανουν μονο οι Ελληνες αλλα και οι ντοπιοι! Και να πω και ενα σχετικο:
ελληνιδα μολις τελιωσε σπουδες ελεγε να ποιασει μια ασχετη δουλεια ωστε να βγαζει λεφτα για να συνεχιζει να μενει πανω και παραλληλα να ψαχνει για "σοβαρη" απασχοληση...τελικα βρηκε ασχετη δουλεια στο ζωολογικο κηπο της πολης. Περναγε ο καιρος και δεν εβρισκε καποια "σοβαρη" δουλεια...Τι εγινε? την καναν μονιμη στο ζωολογικο:respekt: με καλυτερες αποδοχες!

Αν βρεις μια ασχετη δουλεια καταρχην βγαζεις social number ή ΑΜΚΑ/ΑΦΜ που λεμε εδω. Μετα εχεις καβαντζα και καποιο recommendation απο αυτη τη δουλεια που ειναι πολυ σημαντικο να ξερεις καποιο ντοπιο επαγγελματια. Τελος ο εργοδοτης καταλαβαινει οτι εσυ επιθυμεις να συνεχισεις να ζεις σε αυτη τη χωρα για καιρο μιας και ηδη εχεις βρει καποια δουλεια και οχι να δουλεψεις 1-2 χρονια και να φυγεις....:oops:

Darth_Sidius
03-09-10, 16:35
Πρόσφατα ήμουν στην Ουαλία για ενα contract 2-μηνών (σαν off-site υπάλληλος απο την εταιρία μου). Οι εντυπώσεις μου ήταν πολύ καλές, επίσης απο ότι μου λέγανε οι "ντόπιοι" συνάδελφοι μου δουλειές γενικά υπήρχανε. Πιο συγκεκριμένα J2EE developers 5-ετούς προυπηρεσίας (εμένα εκεί με ενδιέφερε να κοιτάξω) παίρνανε μισθούς από 40k->60k GBP per year αναλόγως προσόντων (και ναι το να μήν είσαι ντόπιος μετράει ως αρνητικό).

Κοίτα δεν λέω πως το να φύγεις είναι σιγουρα καλύτερα, αλλά:
1) Αν συνεχίσει η κατάσταση στην Ελλάδα να χειροτερεύει καποια στιγμή η ψαλίδα θα ειναι μεγάλη.
2) Υπάρχει πάντα η δυνατότητα να πας για ενα σχετικά μικρό διάστημα έξω (απο εσένα εξαρτάται ποσο μικρό) να δουλεψεις ως Intramuro (υπάλληλος Ελληνικής εταιρίας δηλαδή) και βλεπεις πως είναι τα πράγματα εκεί και κρίνεις αν σε παίρνει να πάς.

cool11
03-09-10, 18:44
Επειδη κατεβασα απο το internet πολλα βιογραφικά διαφόρων, για να τα δω, βλεπω οτι αρκετοί (μειοψηφία), δεν δηλώνουν διεύθυνση, δηλαδη έχουν απαλείψει το πεδίο address, και άλλοι έχουν βάλει απλά 'nationality' (πχ. greek).

Με στόχο να μην αποτελέσει αρνητικό παράγοντα ο τρέχων τόπος διαμονής(πχ ελλαδα) και με την λογική ότι 'αγαπητή εταιρία, αρκεί να με επιλέξεις για interview και εγω θα ερθω εκεί, μη σε νοιαζει που βρισκομαι/δεν παιζει ρολο', και δεδομενου οτι οπως ειπα αρκετοι δεν αναφερουν ταχ.δ/νση στο cv, όπως δεν αναφερεται πουθενα αν εισαι εγγαμος, ή σεξ.προτιμησεις, ώστε να μην γινονται διακρίσεις δίχως λόγο, καταλήγω:
έχει νοημα να μην γράψουμε ταχ.δ/νση στο cv? κοινώς, πειράζει; ναι ή οχι και γιατί;

cool11
07-09-10, 15:32
Να σημειωσω επισης, το επιχειρημα ενος αρκετά ειδικου με το θέμα, σχετικα με τη διευθυνση, οτι αν δεν επιθυμουσαν κοσμο απο οπουδηποτε στον κοσμο, δεν θα εδιναν δημοσιοτητα ωστε να εχει ο καθενας προσβαση απο παντου (πχ θα δημοσιευαν αγγελιες μονο σε τοπικες εφημεριδες), ή θα έβαζαν 'κοφτες' πχ οταν πας να συμπληρωσεις online ερωτηματολογιο για εκδηλωση ενδιαφεροντος για μια θεση και το συστημα δει ip απο ελλαδα, να σε κοψει. Δεν το κανουν ομως.
Γιατι, νομιζω, τους ενδιαφερει να βρουν το ατομα με τα καταλληλα προσοντα, και οχι απο που θα τους ερθει(δηλαδη το που μενει).

ckbond
07-09-10, 16:34
Μην παίρνεις και όρκο γι' αυτό...

Μπορεί να μην βάζουν τους "κόφτες" όπως λες και εσύ γιατί δεν μπορούν... και δεν αναφέρομαι σε τεχνικούς λόγους αλλά σε νομικούς...

Μπορεί το παράδειγμα μου να μην είναι για εύρεση εργασίας αλλά σίγουρα είναι ενδεικτικό παράδειγμα.

Η γυναίκα μου πριν μερικά χρόνια έκανε σε μερικά πανεπιστήμια στην Αγγλία αίτηση για Ντοκτορά. Ήταν θέσεις με υποτροφία και παράλληλα σου παραχωρούσαν και θέση εργασίας επί πληρωμή.
Στους όρους της αίτησης δεν ανέφερε πουθενά ότι προτιμούνται αυτοί που ζουν στην Αγγλία, οπότε συνεχίσαμε τις διαδικασίες και μάλιστα πληρώναμε και ένα σεβαστό ποσό για την κάθε αίτηση στο κάθε πανεπιστήμιο.

Εννοείτε ότι δεν έγινε τίποτε, κατόπιν εορτής μάθαμε ότι όσα χρόνια είναι αυτός ο θεσμός Ποτέ μα Ποτέ δεν έδωσαν μια θέση σε κάποιον που κατοικούσε εκτός Αγγλίας. Προσοχή δεν τους ενδιέφερε να είσαι Άγγλος αλλά ήθελαν να μένεις στην Αγγλία.

Ο λόγος που δεν ανέφεραν τέτοια λεπτομέρεια ήταν γιατί δεν μπορούσαν νομικά να κάνουν κάτι τέτοιο λόγο συμφωνίας με την EU και συν ότι "τσίμπησαν" και το κόστος της αίτησης.

Κρίμα και ήταν μια καλή ευκαιρία να φύγουμε από εδώ...:(

vamvakoolas
07-09-10, 16:36
καλα βρεσυ χαλαρωσε δε στελνεις βιογραφικιο στη cia ή στη NSA...:p

στειλε οτι εσυ νομιζεις οτι ειναι καλο και πες μας πως θα κυλισει....


Παντως συμφωνα με το νομο οι εργοδοτες εκει ειναι υποχρεωμενοι να μη κανουν διακρισεις (φυλλο, εθνικοτητα, σεξ προτιμησεις) αλλα στη πραξη ειδικα οταν γινεται η επιλογη των βιογραφικων κανεις απο εμας δε ξερει τι παιζει (και τι εντολες εχουν)..

δεν ασχολουνται με ips και απο που το εστειλες μονο το βιογραφικο κοιτουν, τοπο διαμονης ή εθνικοτητα για παραδειγμα (που μαλλον πρεπει να βαλεις)

cool11
07-09-10, 17:10
Οι τοποθετησεις σας με προβληματισαν...
Ναι μεν δεν το λενε ανοιχτα τα περι διαμονης, αλλα στην πραξη τι ισχυει ειναι αλλο θεμα, οπως καταλαβα.

ntoremi
07-09-10, 17:31
Οι τοποθετησεις σας με προβληματισαν...
Ναι μεν δεν το λενε ανοιχτα τα περι διαμονης, αλλα στην πραξη τι ισχυει ειναι αλλο θεμα, οπως καταλαβα.

Βαλε κι εσυ βρε πουλακι μου μια διευθυνση στην αγγλια απο το μυαλο σου. Λες να ερθουν να σε ψαξουν;;

vamvakoolas
07-09-10, 17:34
+1000 :oneup:

cool11
07-09-10, 18:10
Βαλε κι εσυ βρε πουλακι μου μια διευθυνση στην αγγλια απο το μυαλο σου. Λες να ερθουν να σε ψαξουν;;

Ε δεν νομιζω να ειναι τοσο απλα! Κι αν στειλουν απαντητικη επιστολη, εστω αρνητικη, στη διευθυνση που εβαλα? Εγω ακομη θα περιμενω και αυτοι θα εχουν απαντησει, ή αν μιλησω τηλεφωνικα θα κανω οτι ξερω οτι ελαβα κατι διχως να εχω λαβει τιποτε?

gkarak
07-09-10, 18:44
Καλύτερα να βάλεις διευθυνσή ακόμα και Ελλάδας. Ειδικά για δουλειές στην Αγγλία, πρεπει να βεβαιωθούν οτι εχεις "right to live and work in the UK" χωρίς να χρειάζεσαι Residence Permit (Visa).

ntoremi
07-09-10, 20:45
Ε δεν νομιζω να ειναι τοσο απλα! Κι αν στειλουν απαντητικη επιστολη, εστω αρνητικη, στη διευθυνση που εβαλα? Εγω ακομη θα περιμενω και αυτοι θα εχουν απαντησει, ή αν μιλησω τηλεφωνικα θα κανω οτι ξερω οτι ελαβα κατι διχως να εχω λαβει τιποτε?

Αν ενδιαφερονται, θα σου στειλουν email και θα κανετε 1000 συνεννοησεις πριν σου στειλουν κατι εγγραφως. Σιγα μην στειλουν ετσι απαντητικη επιστολη. Ελληνικο δημοσιο νομιζεις οτι ειναι;;;

lewton
07-09-10, 22:49
Μην παίρνεις και όρκο γι' αυτό...

Μπορεί να μην βάζουν τους "κόφτες" όπως λες και εσύ γιατί δεν μπορούν... και δεν αναφέρομαι σε τεχνικούς λόγους αλλά σε νομικούς...

Μπορεί το παράδειγμα μου να μην είναι για εύρεση εργασίας αλλά σίγουρα είναι ενδεικτικό παράδειγμα.

Η γυναίκα μου πριν μερικά χρόνια έκανε σε μερικά πανεπιστήμια στην Αγγλία αίτηση για Ντοκτορά. Ήταν θέσεις με υποτροφία και παράλληλα σου παραχωρούσαν και θέση εργασίας επί πληρωμή.
Στους όρους της αίτησης δεν ανέφερε πουθενά ότι προτιμούνται αυτοί που ζουν στην Αγγλία, οπότε συνεχίσαμε τις διαδικασίες και μάλιστα πληρώναμε και ένα σεβαστό ποσό για την κάθε αίτηση στο κάθε πανεπιστήμιο.

Εννοείτε ότι δεν έγινε τίποτε, κατόπιν εορτής μάθαμε ότι όσα χρόνια είναι αυτός ο θεσμός Ποτέ μα Ποτέ δεν έδωσαν μια θέση σε κάποιον που κατοικούσε εκτός Αγγλίας. Προσοχή δεν τους ενδιέφερε να είσαι Άγγλος αλλά ήθελαν να μένεις στην Αγγλία.

Ο λόγος που δεν ανέφεραν τέτοια λεπτομέρεια ήταν γιατί δεν μπορούσαν νομικά να κάνουν κάτι τέτοιο λόγο συμφωνίας με την EU και συν ότι "τσίμπησαν" και το κόστος της αίτησης.

Κρίμα και ήταν μια καλή ευκαιρία να φύγουμε από εδώ...:(

Και πολύ καλά σαs έκαναν οι Άγγλοι αφού επιμένετε να τουs κάνετε μάγκες. Λεs και χάθηκαν ένα σωρό πραγματικά πολιτισμένες χώρες. Φιλη μου 26 ετών έφυγε πέρυσι για διδακτορικό στη Φραγκφούρτη και τώρα καθαρίζει σχεδόν 2 χιλιάρικα το μήνα. Μισθός σίγουρα όχι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά τηs επιτρέπει να ζει ανετότατα μέχρι να το τελειώσει ενώ παράλληλα κάνει κάτι το οποίο είναι η τρέλα τηs.

microelec
07-09-10, 23:15
Kαλησπέρα,είμαι νέο μέλος και ενδιαφέρθηκα να συμμετάσχω στο συγκεκριμένο θέμα καθ'ότι τους τελευταίους 2-3 μήνες με καίει!!
Ψάχνω εντατικά μέσω headhunters (φύσικα δίνοντας πλήρη στοιχεία δ/σεις,οικ/κή κατ/στη κλπ) καθ'οτι εργάζομαι σε εταιρεία, οπότε δεν μπορώ να τα αποκρύψω.
Πιστεύω ότι δεν εστιάζουν στα παραπάνω, αν κρίνω απο συνεντεύξεις που μεχρι τωρα έχω δώσει. Τους ενδιαφέρουν προσόντα,καλα αγγλικα και αν εισαι πραγματικά έτοιμος να μετακομίσεις.
Προσωπικά, προτιμώ χώρες όπως Γερμανία, Αυστρία, Βέλγιο ( για Αγγλία δεν τρελαίνομαι ), χώρες δηλαδή που φημίζονται οτι μπορούν να προσφέρουν ποιότητα ζωής, αυξημένες αποδοχές και προοπτικές εξέλιξης.
Είμαι διατεθιμένος να μείνω μόνιμα αν όλα τα παραπάνω πληρούνται.
Ομως πόσο δύσκολο τελικά είναι να γίνεις αποδεκτός απο μια εταιρεία, τι άλλο χρειάζεται να κάνεις η να έχεις εκτός απο προσόντα, εμπειρία, επιμονή?
Γνωρίζει κανείς κάποιον άλλο τρόπο εύρεσης εργασίας στο εξωτερικό εκτος headhunters?

vamvakoolas
08-09-10, 12:10
εγω προσωπικα ευρισκα εργασια με παραδοσιακους τροπους:

εμπαινα σε sites ξενων εταιριων και εβλεπα για δουλειες, σε ηλεκτρονικες τοπικες εφημεριδες ενω οταν δεν επιαναν αυτα βρηκα καποιο τοπικο (στη πολη που ενδιαφερομουν) γραφειο ευρεσης και ευτηχως ειχε επιτυχη καταληξη....


Τωρα προσωπικα το εργασιακο περιβαλλον δεν εχει καμια σχεση με Ελλαδα: Υπαρχει ιεραρχια, αξιοκρατια και βεβαια αρκετες παροχες (εκδρομες, προσθετη ασφαλιση, bonus κοκ) βεβαια υπαρχει συνεχης ελεγχος προοδου/αποδοσης αλλα αν γουσταρεις ή εισαι σωστος σε αυτο που κανεις δε θα εχεις κανενα θεμα....:oneup:

ckbond
08-09-10, 12:35
Και πολύ καλά σαs έκαναν οι Άγγλοι αφού επιμένετε να τουs κάνετε μάγκες. Λεs και χάθηκαν ένα σωρό πραγματικά πολιτισμένες χώρες. Φιλη μου 26 ετών έφυγε πέρυσι για διδακτορικό στη Φραγκφούρτη και τώρα καθαρίζει σχεδόν 2 χιλιάρικα το μήνα. Μισθός σίγουρα όχι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά τηs επιτρέπει να ζει ανετότατα μέχρι να το τελειώσει ενώ παράλληλα κάνει κάτι το οποίο είναι η τρέλα τηs.

Θα συνεχίσω στο δικό σου ύφος...

Ο π@π@ρ@ς δεν σκέφτηκα να συνδεθώ στο MATRIX και να μου "κατεβάσουν" στον εγκέφαλο μου (τον ποιόν μου??? λέμε και καμία χαζομάρα να περνάει η ώρα) την Γερμανική γλώσσα...
Ζητώ ταπεινά συγγνώμη... οοοο master of the Univerce... παν σοφέ.. lewton...:evil:

lewton
08-09-10, 15:37
Θα συνεχίσω στο δικό σου ύφος...

Ο π@π@ρ@ς δεν σκέφτηκα να συνδεθώ στο MATRIX και να μου "κατεβάσουν" στον εγκέφαλο μου (τον ποιόν μου??? λέμε και καμία χαζομάρα να περνάει η ώρα) την Γερμανική γλώσσα...
Ζητώ ταπεινά συγγνώμη... οοοο master of the Univerce... παν σοφέ.. lewton...:evil:

Ποιόs αλήθεια σου είπε ότι η κοπέλα που κάνει το διδακτορικό στη Φραγκφούρτη γνωρίζει Γερμανικά; :p
Ή ότι εγώ 2 χρόνια που δούλεψα στην Ελβετία χρειάστηκα Γαλλικά; Τα μιλάω αλλά δε μου χρειάστηκαν. Πολύς κόσμος ζει χρόνια στην Ελβετία χωρίς να έχει μάθει ντόπια γλώσσα. ;)
Αλλά εγώ φταίω που ασχολούμαι. Αντί να κοιτάξειs να δειs τι μπορείs να κάνειs, προτιμάs να μου απευθύνεσαι με ειρωνικούς χαρακτηρισμούς και να προκαλείς οίκτο για την συνομωσία των παρηκμασμένων βρετανικών πανεπιστημίων και την αδικία που σαs έκαναν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.