PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

PopManiac
25-02-13, 17:47
Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές... η θητεία μπαινει στο cv για να δικαιολογήσει το κενό ή τον ένα++ χρόνο παραπάνω στο πανεπιστήμιο και για τα μόρια που παίρνουν οι ΔΕΑ σε συγκεκριμένες θέσεις. Σαν "επαγγελματική" εμπειρία δεν λέει και κάτι όμως. Αντε το πολυ πολυ αν δουνε κάτι χτυπητο σαν "Reserve Army Officer, current rank: Major" να σε ρωτησουν τίποτα στη συνεντευξη (απο περιέργια κυρίως ή απο άγνοια... σου λέει Major ειναι αυτός, θα εχει πείρα σε managerιλικι)... αλλά αμφιβάλλω.

Ή αν κάνεις αίτηση στην Blackwater και έχεις εμπειρία ΟΥΚ ;)

KLG
25-02-13, 17:49
Ή αν κάνεις αίτηση στην Blackwater και έχεις εμπειρία ΟΥΚ ;)

ή για δυτης σε εταιρία που περνάει υποθαλλάσια καλώδια... Αλλά εδω μιλάμε για πολυ συγκεκριμένες θέσεις.

lefe
25-02-13, 19:57
εννοειται το γραφεις και για να μην φαινεται μεγαλο διαστημα ανεργιας και μηπως εισαι απτους τυχερους που κανανε θητεια με καποια αξια(ειτε αξια στο ονομα ειτε αξια στην πραξη) , πχ αν εισαι πολιτικος μηχανικος και υπηρετησες στον ΕΣ στο μηχανικο ακομα και σκοπιες να εκανες μονο μπορεις να το φουσκωσεις (μεσα σε καποια ορια) και να πεις να στο engineer corps ημουν ρε παιδια εκανα το και το σχετικο με τις σπουδες μου ...

ps : Hellenic army ειναι η επισημη ονομασια

PopManiac
25-02-13, 20:08
εννοειται το γραφεις και για να μην φαινεται μεγαλο διαστημα ανεργιας και μηπως εισαι απτους τυχερους που κανανε θητεια με καποια αξια(ειτε αξια στο ονομα ειτε αξια στην πραξη) , πχ αν εισαι πολιτικος μηχανικος και υπηρετησες στον ΕΣ στο μηχανικο ακομα και σκοπιες να εκανες μονο μπορεις να το φουσκωσεις (μεσα σε καποια ορια) και να πεις να στο engineer corps ημουν ρε παιδια εκανα το και το σχετικο με τις σπουδες μου ...

ps : Hellenic army ειναι η επισημη ονομασια

Σύμφωνοι, αλλά αυτό έχει να κάνει πολύ και με την χρονική περίοδο που έχει περάσει.

Αν, π.χ., τέλειωσες θητεία προ 2ετίας (και δεν είσαι 42 ετών :p) τότε αξίζει και μάλιστα στο motivation letter να γράψεις και τις αξίες που αποκόμισες όπως team work, task management κλπ κλπ (ΟΚ, γνωρίζοντας εκ των προτέρων πως δεν θα υπάρχουν Έλληνες εκεί που θα το διαβάσουν :lol: και χωρίς να περιγράφεις σκηνές από πεδία μάχης :p)...

Αν έχει περάσει 4ετία και άνω τότε δεν έχει και πολύ νόημα - το ίδιο βέβαια ισχύει με άλλες εργασιακές εμπειρίες που δεν αποτελούν κομμάτι μιας αλυσίδας ;)

chat1978
26-02-13, 00:54
Μια παρατήρηση σχετικά με το europass cv.
Σχετικά πρόσβατα, μια βέλγικη εταιρία και μετά μια Βελγίδα recruiter μου είπαν ότι στο Βέλγιο μισούν τα europass CVs. Δεν ξέρω πόσο ισχύει αλλά μου λέγαν διάφορα του τύπου ότι δεν του αρέσει η τυποποιήση κτλ κτλ.

PopManiac
26-02-13, 01:33
Μια παρατήρηση σχετικά με το europass cv.
Σχετικά πρόσβατα, μια βέλγικη εταιρία και μετά μια Βελγίδα recruiter μου είπαν ότι στο Βέλγιο μισούν τα europass CVs. Δεν ξέρω πόσο ισχύει αλλά μου λέγαν διάφορα του τύπου ότι δεν του αρέσει η τυποποιήση κτλ κτλ.

Κλάϊν μάϊν πες τους, νταξ υπάρχει και η περίφημη ρήση Κάλλαχαν για τις απόψεις ;)

- - - Updated - - -

Να προσθέσω πως λειτουργούν πάντως ως τυφλοσούρτης και ορισμένοι απλά τα φτιάχνουν για να τα φτιάχνουν αλλά μου έχει τύχει να είμαι σε recruitment επιτροπή κάποτε και προσωπικά προτιμώ τα τυποποιημένα από το να βλέπω από τηλεγραφήματα, μέχρι μακρυνάρια και πολλά ασυνάρτητα

lewton
26-02-13, 09:49
To τελευταίο γράμμα που έβαλε ο Πιτσιρίκος από το εξωτερικό (Ισλανδία) το είδατε;
Τι έχετε να σχολιάσετε για αυτό το απόσπασμα:

Για όσους σας ρωτάνε πως να επικοινωνήσουν μαζί μου, σας παρακαλώ να τους αποτρέπετε. Η μετανάστευση και ο ξεριζωμός, είναι μια προσωπική υπόθεση. Ένα ταξίδι που απαιτεί από τους εαυτούς μας να ανακαλύψουν τις εσωτερικές δυνάμεις τους. Ο πηγαιμός για την Ιθάκη του καθενός, δυστυχώς, δεν περιλαμβάνει πυξίδα ή κάποιο εγχειρίδιο. Είναι περισσότερο κάτι σαν το γλείφεις το δάχτυλο για να δεις από πού φυσάει ο άνεμος… γιατί ο μετανάστης είναι αυτό ακριβώς όταν εγκαταλείπει τη χώρα του… ένα φτερό στον άνεμο… μια ριξιά του νομίσματος… στον καθένα κάθεται διαφορετικά.




Μια παρατήρηση σχετικά με το europass cv.
Σχετικά πρόσβατα, μια βέλγικη εταιρία και μετά μια Βελγίδα recruiter μου είπαν ότι στο Βέλγιο μισούν τα europass CVs. Δεν ξέρω πόσο ισχύει αλλά μου λέγαν διάφορα του τύπου ότι δεν του αρέσει η τυποποιήση κτλ κτλ.
Λογικό.
Μια εταιρια θέλει να δει ότι πήγες στη σελίδα της, βρήκες τη θέση που σε ενδιαφέρει και ετοίμασες το CV/cover letter σου για αυτήν τη θέση. Ή έστω ότι έκανες spontaneous application σε αυτούς.

- - - Updated - - -



Να προσθέσω πως λειτουργούν πάντως ως τυφλοσούρτης και ορισμένοι απλά τα φτιάχνουν για να τα φτιάχνουν αλλά μου έχει τύχει να είμαι σε recruitment επιτροπή κάποτε και προσωπικά προτιμώ τα τυποποιημένα από το να βλέπω από τηλεγραφήματα, μέχρι μακρυνάρια και πολλά ασυνάρτητα
Α, δηλαδή δε σε ενδιαφέρει να δεις ότι ο υποψήφιος δε μπορεί να γράψει μια σελίδα χωρίς να κάνει ορθογραφικά και συντακτικά λάθη; Ή ότι δε μπορεί να βάλει σε τάξη 5-10 βασικά πράγματα για τις σπουδές του, τις γνώσεις του και την εμπειρία του; Ή ότι δε μπορεί να ξεχωρίσει το ουσιώδες από το επουσιώδες και σου φτάχνει CV 3 σελίδων;
Μάλλον αγγαρεία έκανες. ;)

Κάτω τα χέρια από το CV μου. Του έχω βάλει και 5 σημαιούλες οριζόντια (οι γλώσσες στις οποίες έχω τη δυνατότητα να εργαστώ) που το κάνουν να ξεχωρίζει και την επόμενη φορά θα έχει και 6η σημαιούλα.
Αν ήταν να ακολουθήσω standard format θα έπιαναν ήδη 7-8 γραμμές μόνο οι γλώσσες.

cool11
26-02-13, 10:03
Απο ποτε η προτυποποιηση θεωρειται κατι 'κακο'?
Ενταξει, δεν θα απορριψεις και καποιον με non-standard, αλλα οχι να την λενε και σε αυτους με το europass!
Ωραια η βελγιδα! Στην καρδια της ΕΕ, απορριπτει το επισημο cv προτυπο της ΕΕ!

Anyway, επειδη ο καθενας εγραφε οτι ηθελε, οπως το θελε, για να μπει μια σειρα, εχει σχεδον καθιερωθει το europass, χωρις να σημαινει αυτο φυσικα οτι απαγορευονται και τα custom cv. Αλλα μη φτανουμε και στο αλλο το ακρο, να την λεμε και σε αυτους με το europass, παει πολυ νομιζω.

PopManiac
26-02-13, 10:14
Α, δηλαδή δε σε ενδιαφέρει να δεις ότι ο υποψήφιος δε μπορεί να γράψει μια σελίδα χωρίς να κάνει ορθογραφικά και συντακτικά λάθη; Ή ότι δε μπορεί να βάλει σε τάξη 5-10 βασικά πράγματα για τις σπουδές του, τις γνώσεις του και την εμπειρία του; Ή ότι δε μπορεί να ξεχωρίσει το ουσιώδες από το επουσιώδες και σου φτάχνει CV 3 σελίδων;
Μάλλον αγγαρεία έκανες. ;)

Κάτω τα χέρια από το CV μου. Του έχω βάλει και 5 σημαιούλες οριζόντια (οι γλώσσες στις οποίες έχω τη δυνατότητα να εργαστώ) που το κάνουν να ξεχωρίζει και την επόμενη φορά θα έχει και 6η σημαιούλα.
Αν ήταν να ακολουθήσω standard format θα έπιαναν ήδη 7-8 γραμμές μόνο οι γλώσσες.

Καλά, βάλε και φωτογραφίες από τον αγαπημένο σου καλλιτέχνη for all I care αλλά μην παραπληροφορείς και μην γράφεις με ύφος 1000 καρδιναλίων όταν τελείς υπό πλήρη άγνοια.

Το europass δεν έχει τίποτε άλλο πλην μια απλή φόρμα όπου βάζεις εσύ και κανονίζεις εσύ και γράφεις και συντάσσεις εσύ αυτά που νομίζεις και όπως νομίζεις πως πρέπει. Απλά σου έχει τις κατηγορίες, όπως πρέπει να είναι σε ένα βιογραφικό.

Τώρα, αν εσύ προτιμάς να βάλεις πρώτα τις γλωσσικές σου ικανότητες και κατόπιν την εργασιακή σου πείρα, ΟΚ, μεγειά σου αλλά δεν ανακάλυψες και την Αμερική σε δημιουργικότητα.

Ξεκόλλα, ή ψάξε και μάθε τι είναι, δεν είναι η πρώτη φορά που γράφεις κάτι και εκτίθεσαι λόγω ξερολίασης

- - - Updated - - -

Και αν σε χαλάει το logo του Europass, απλά το αφαιρείς, φαντάζομαι πως γνωρίζεις να επεξεργαστείς ένα κείμενο... :-k

xhaos
26-02-13, 10:16
πάντα είναι θέμα και για τι θέση ελπίζεις. π.χ.
http://mashable.com/2013/01/24/amazon-page-best-resume-ever/

γενικά τι έκταση θεωρείτε καλή; δικό μου είναι 2 σελίδες γιατί αναλύω λίγο τα highlights αλλά και το τι έκανα στην κάθε δουλειά.

PopManiac
26-02-13, 10:22
πάντα είναι θέμα και για τι θέση ελπίζεις. π.χ.
http://mashable.com/2013/01/24/amazon-page-best-resume-ever/

γενικά τι έκταση θεωρείτε καλή; δικό μου είναι 2 σελίδες γιατί αναλύω λίγο τα highlights αλλά και το τι έκανα στην κάθε δουλειά.

Το CV είναι ενδεικτικό, κατά πολλούς δευτερεύον σε σχέση με το cover / motivation letter και συμφωνώ. Το CV δείχνει κάποια βασικά πράγματα για έναν υποψήφιο, είναι δεσμευτικό (επομένως τσιτώνουμε ίσως λιγάκι έως πολύ τις πληροφορίες για να 'προσαρμοστούν' στην θέση που κάνουμε αίτηση αλλά αν γράψουμε ψέμματα παίρνουμε ρίσκο ;)) αλλά το cover letter λέει περισσότερα. Από την άλλη, καλό είναι πάντα το CV να το προσαρμόζουμε για την θέση που χτυπάμε με την έννοια που τονίζουμε εκείνες τις πληροφορίες που θεωρούμε πως είναι περισσότερο σημαντικές για την θέση που χτυπάμε.

Από εκεί και πέρα, είναι ζήτημα τύχης αρκετά (συγκριτικά με τα CV ανταγωνιστών) και προφανώς 75% εξαρτάται πλέον από την συνέντευξη εάν και εφόσον φτάσουμε εκεί.

Αλλά, πρώτη φορά ακούω πως "βλέπω Europass και απορρίπτω", τότε ο HR manager είναι σαφώς προς απόλυση.

Σημαντικό είναι το περιεχόμενο και ο τρόπος γραφής.

Τέλος, λέγεται πως CV άνω των 2 σελίδων θεωρείται υπερβολή

cool11
26-02-13, 10:25
Εχω διαβασει οτι μετα τις 3 σελιδες cv, αρχιζουν να μην σε παιρνουν σοβαρα....
Πρεπει να εισαι ο 'τουταγχαμων' για να εχεις μεγαλυτερο cv....
Οποτε εγω το εχω συμπτηξει σε 3 σελιδες.
Το τι κοπτοραπτικη εχει πεσει βεβαια, δεν περιγραφεται με λογια.
Font size, paragraph spaces, page margins, table/cell width κλπ κακός χαμός, για να τα χωρεσω ολα μεσα σε 3 σελιδες...

PopManiac
26-02-13, 10:31
Εχω διαβασει οτι μετα τις 3 σελιδες cv, αρχιζουν να μην σε παιρνουν σοβαρα....
Πρεπει να εισαι ο 'τουταγχαμων' για να εχεις μεγαλυτερο cv....
Οποτε εγω το εχω συμπτηξει σε 3 σελιδες.
Το τι κοπτοραπτικη εχει πεσει βεβαια, δεν περιγραφεται με λογια.
Font size, paragraph spaces, page margins, table/cell width κλπ κακός χαμός, για να τα χωρεσω ολα μεσα σε 3 σελιδες...

Γι'αυτό και βοηθά το Europass μιας και έχει κάπως καλύτερες τις φόρμες ;) ΙΜΗΟ, 3 σελίδες CV μαζί με cover letter είναι υπέρ αρκετά ως επί το πλείστον, αν σκεφτεί κανείς πως θα τα κοιτάξουν άνθρωποι που έχουν άλλες 50 αιτήσεις τουλάχιστον και συνεπώς μόνο και μόνο το υπερβολικό μήκος προδιαθέτει αρνητικά.

Από εκεί και πέρα, εξαρτάται από την θέση, π.χ. ακαδημαϊκά πόστα που απαιτούν συγγραφές και βιβλιογραφία απαιτούν κάπως διαφορετικά διαμορφωμένα CV από άλλα "της πιάτσας". Γι'αυτό και λέω πως το Europass είναι ένας καλός τυφλοσούρτης αλλά όχι πανάκεια.

xhaos
26-02-13, 10:34
Το CV είναι ενδεικτικό, κατά πολλούς δευτερεύον σε σχέση με το cover / motivation letter και συμφωνώ. Το CV δείχνει κάποια βασικά πράγματα για έναν υποψήφιο, είναι δεσμευτικό (επομένως τσιτώνουμε ίσως λιγάκι έως πολύ τις πληροφορίες για να 'προσαρμοστούν' στην θέση που κάνουμε αίτηση αλλά αν γράψουμε ψέμματα παίρνουμε ρίσκο ;)) αλλά το cover letter λέει περισσότερα. Από την άλλη, καλό είναι πάντα το CV να το προσαρμόζουμε για την θέση που χτυπάμε με την έννοια που τονίζουμε εκείνες τις πληροφορίες που θεωρούμε πως είναι περισσότερο σημαντικές για την θέση που χτυπάμε.

Από εκεί και πέρα, είναι ζήτημα τύχης αρκετά (συγκριτικά με τα CV ανταγωνιστών) και προφανώς 75% εξαρτάται πλέον από την συνέντευξη εάν και εφόσον φτάσουμε εκεί.

Αλλά, πρώτη φορά ακούω πως "βλέπω Europass και απορρίπτω", τότε ο HR manager είναι σαφώς προς απόλυση.

Σημαντικό είναι το περιεχόμενο και ο τρόπος γραφής.

Τέλος, λέγεται πως CV άνω των 2 σελίδων θεωρείται υπερβολή

έχω δει cv 200+ σελίδες από έναν 25αρη. hint είχε την διπλωματική του included.

cool11
26-02-13, 10:40
Ενα σχετικο προβλημα που αντιμετωπιζω, ειναι οτι με την προσκτηση διαφορων 'τιτλων', δυσκολευομαι να τα στριμωξω στο 3σελιδο cv.
Και καθομαι καθε φορα να δω τι μπορω να αλλαξω/μικρυνω/κοψω κλπ.
Συμφωνα με οσα διαβαζω, θα πρεπει να αφαιρεθουν, ή να αφαιρουνται σταδιακα οσα εχουν πιο μικρη σχεση ή αξία, με αυτο που μας ενδιαφερει...
Αλλα ειναι μια επιπονη διαδικασια. Να εχεις παλεψει να αποκτησεις καποιες δεξιοτητες, και μετα ο ίδιος, μονος σου, να πρεπει να 'κοψεις' να εμφανιζονται στο cv. Εξαλλου, ετσι κι αλλιως, μεσα εχω σημαντικα/ενδιαφεροντα/συσχετιζομενα με τις θεσεις που θελω, πραγματα. Τι στο καλο να 'βγαλω'; Μεχρι ωρας το αποφευγω, αλλα δεν νομιζω να μπορω να το κανω για πολυ ακομη, γιατι στο cv μου πλεον, και παρολες τις αλχημειες, δεν χωρανε παρα ελαχιστα πραγματα. Να δω τι θα κανω.
Εσεις πως το αντιμετωπιζετε αυτο το θεμα;

chat1978
26-02-13, 10:41
Εγώ θεωρώ το europass το πιο ουδέτερα όμορφο layout για CV. Τώρα τα υπόλοιπα είναι τα ίδια για μένα!
Εγώ πιστεύω με τα βιογραφικά ισχύει το περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Να μην πω τι και τι έχω ακούσει στην Ελλάδα σε συνεντεύξεις.....
Από κείμενα σαν του PopManiac μέχρι ένα PopManiac μέρα με την νύχτα.
Το μακρύ και το κοντό του καθενός για το μέγεθος του CV. Μια φορά ένας στο εξωτερικό μου ζήτησε να γράψω με τόση λεπτομέρια που βγήκε 7 σελίδες και μου είπε λίγο πολύ "τώρα μπορούμε να μιλήσουμε..."

Όταν ανέφερα το θέμα Europass για το Βέλγιο περισσότερο αναφερόμουν στο layout και στην στάμπα. Ίσως στο πνεύμα του "τι όμορφα που είναι να δουλεύω αλλά πωπω Δευτέρα και Παρασκευή δεν την παλεύω" που αισθάνεσαι από παντού, η κανονικοποιήση του layout να χτυπάει περίεργα σε μάτια που ψάχνον την ομορφιά στα CV για αν τους φτιάξει η μέρα.

Όπως είπα.... Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα και ο καθένας με το στραβό και το κοντό του....

PopManiac
26-02-13, 10:45
Εγώ θεωρώ το europass το πιο ουδέτερα όμορφο layout για CV. Τώρα τα υπόλοιπα είναι τα ίδια για μένα!
Εγώ πιστεύω με τα βιογραφικά ισχύει το περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Να μην πω τι και τι έχω ακούσει στην Ελλάδα σε συνεντεύξεις.....
Από κείμενα σαν του PopManiac μέχρι ένα PopManiac μέρα με την νύχτα.
Το μακρύ και το κοντό του καθενός για το μέγεθος του CV. Μια φορά ένας στο εξωτερικό μου ζήτησε να γράψω με τόση λεπτομέρια που βγήκε 7 σελίδες και μου είπε λίγο πολύ "τώρα μπορούμε να μιλήσουμε..."

Όταν ανέφερα το θέμα Europass για το Βέλγιο περισσότερο αναφερόμουν στο layout και στην στάμπα. Ίσως στο πνεύμα του "τι όμορφα που είναι να δουλεύω αλλά πωπω Δευτέρα και Παρασκευή δεν την παλεύω" που αισθάνεσαι από παντού, η κανονικοποιήση του layout να χτυπάει περίεργα σε μάτια που ψάχνον την ομορφιά στα CV για αν τους φτιάξει η μέρα.

Όπως είπα.... Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα και ο καθένας με το στραβό και το κοντό του....

Nαι ρε φίλε, αλλά ο επαγγελματισμός είναι επαγγελματισμός...

ΟΚ, να βλέπω 90 Europass από τα 100 CVs την ημέρα είναι απίστευτα σπαστικό, το καταλαβαίνω αλλά όχι και να το φτύσουμε. Το περιεχόμενο μετράει, τελεία και παύλα και απλά ο lewton φτύνει κάτι χωρίς να καταλαβαίνει περί τίνος πρόκειται και την λέει και από πάνω. ΟΚ, δεν είναι και η πρώτη φορά ;)

Τα υπόλοιπα για μεγέθη CV κλπ όντως μπορεί να πέσεις και στον εργοδότη που θέλει πρώτα έκθεση ιδεών αντί για CV και ανάλυση των πόσων απιδιών παίρνει ένας σάκκος :p Αλλά, μιλώ γενικά πάντοτε...

anon
26-02-13, 11:08
Να προσθέσω πως λειτουργούν πάντως ως τυφλοσούρτης και ορισμένοι απλά τα φτιάχνουν για να τα φτιάχνουν αλλά μου έχει τύχει να είμαι σε recruitment επιτροπή κάποτε και προσωπικά προτιμώ τα τυποποιημένα από το να βλέπω από τηλεγραφήματα, μέχρι μακρυνάρια και πολλά ασυνάρτητα

συμφωνω και επαυξάνω
Oταν πρέπει να ελέγχεις βιογραφικά, πολλα, και ειδικά εαν είναι και πολλές φορές που θα κάνεις αυτή την δουλειά, ότι χειρότερο είναι να σου στέλνουν με ότι είδους μορφή και να μην βγάζει άκρη. Ηδη υπάρχουν πρότυπα για το πώς πρέπει ναναι ένα βιογραφικό, λίγο πολύ όλα οδηγούν στην μορφή του Europass. Και σίγουρα για να δείς και το κάτι άλλο, υπάρχουν τα motivational letters (sic!) και φυσικά οπωσδήποτε η συνέντευξη, απαραίτητη, χωρίς αυτή και μόνο με τα βιογραφικά ακόμα και εαν όλα όσα γράφουν είναι αληθινά (που δεν θα είναι, πιος κάθετε να ελέγξει εαν έχεις όλα τα πτυχία που γράφεις; και μιλώ για ιδιωτικές εταιρίες ειδικά) πρέπει να είσαι προετοιμασμένος και για εκπλήξεις, δυσάρεστες.

- - - Updated - - -


Λογικό.
Μια εταιρια θέλει να δει ότι πήγες στη σελίδα της, βρήκες τη θέση που σε ενδιαφέρει και ετοίμασες το CV/cover letter σου για αυτήν τη θέση. Ή έστω ότι έκανες spontaneous application σε αυτούς.


Τα στοιχεία όπως προσωπικά (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, ημερομηνία γεννησης κλπ), καθώς εργασιακή εμπειρία / προυπηρεσία, και ότι έχεις σπουδάσει, γλώσσες που γνωρίζεις (και πόσο καλά) ή πιστοποιήσεις έχεις λάβει, δεν αλλάζουν. Μπορεί κάλλιστα ναναι έτοιμο template σε βιογραφικό σου, που αλλάζεις το "Απευθύνεται προς:" κλπ κλπ. Αμα ομως ειναι με την μορφή του europass το template αυτό, πειράζει; μάλλον υποκριτικό το βλέπω αυτό. Και που ξέρω ότι αυτός που στέλνει ένα βιογραφικό, με την δική του μορφή, ότι δεν στέλνει ΤΟ ΙΔΙΟ απαράλλαχτο βιογραφικό, σε όποια δουλειά του τύχει, αλλάζοντας μόνο το που απευθύνεται; Υπάρχει τρόπος να το γνωρίζω ότι κάθισε και σπατάλησε χρόνο για την δική μου εταιρία; η΄μόνο αποκλειστικά επειδή διαφέρει στην μορφή απο τα υπόλοιπα;

Ε λοιπόν, οι εταιρίες, και η ΕΕ έχουν βρεί τον τρόπο να δείχνεις ότι ασχολήθηκες για την συγκεκριμένη περίπτωση. Και αυτό λέγεται motivational letter, αν και νομίζω ότι ισχύει και για το βιογραφικό, ισχύει και για εδώ. Αλλάζεις λίγο την σύνταξη, του τι θέλεις να πετύχεις στην θέση που διαφημίζεται και πόσο καλά θα "κολλήσεις" γιατί αποτελεί η συγκεκριμένη δουλειά το όνειρο ζωής σου όπου θα δώσεις όλο το είναι σου, άρα αλλάζεις μερικά μόνο σημεία σε ένα ήδη συγκεκριμένο template, και πάλι πάει και τέλειωσε (ελπίζω να το καταλάβουν γρήγορα ότι το motivational letter είναι μια π@π@ρι@ για το πόσο καλές π@π@ριες και ψέμματα θα πεί κάποιος, πόσο καλά θα "πουλήσει" τον ευατό του, όπως θα πουλούσε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, και ότι καλύτερα να επένδυαν σε ουσιαστικό interview σε περισσότερα άτομα που θα περνούσαν το σκρινάρισμα των βιογραφικών).

- - - Updated - - -


T
Α, δηλαδή δε σε ενδιαφέρει να δεις ότι ο υποψήφιος δε μπορεί να γράψει μια σελίδα χωρίς να κάνει ορθογραφικά και συντακτικά λάθη; Ή ότι δε μπορεί να βάλει σε τάξη 5-10 βασικά πράγματα για τις σπουδές του, τις γνώσεις του και την εμπειρία του; Ή ότι δε μπορεί να ξεχωρίσει το ουσιώδες από το επουσιώδες και σου φτάχνει CV 3 σελίδων;
Μάλλον αγγαρεία έκανες. ;)

Ασε, ορθογραφία και συντακτικό κάνει το word. Εαν κάποιος θέλει να δεί αυτά τα προσόντα, θα πρέπει να βάλει τον υποψήφιο να γράψει μπροστά του μια μικρή έκθεση, με το χεράκι του.

- - - Updated - - -


Τέλος, λέγεται πως CV άνω των 2 σελίδων θεωρείται υπερβολή

Στα CV που θέλει η ΕΕ, καθώς και στο europass άνετα ξεπερνάς τις τρείς σελίδες.

kover
26-02-13, 11:26
Βλέπω τη χρησιμότητα του europass αλλά με αφήνει αδιάφορο και διαφωνώ με τα cv καλούπια.

Τα cv και η εικόνα τους πρέπει να εκφράζουν το δημιουργό τους.

Ένας marketing/sales/merchandise/product developer/design/fashion/architect/ etc. manager δε μπορεί να έχει ίδιο cv με έναν mechanical engineer/finance/broker/academic/etc. Ένας λογιστής δε μπορεί να έχει το ίδιο καλούπι στο cv του με μία σχεδιάστρια μόδας. Τι να κάνουμε τώρα. Europass or not υπάρχουν θέσεις που πληρώνονται για τη δημιουργικότητα τους (και πολύ καλά αμοιβόμενες) και το πρώτο στάδιο για να πείσεις για τη δημιουργικότητα σου είναι το βιογραφικό.

Προσωπικά προτρέπω όποιον συντάξει cv να τολμήσει και να βγάλει στο cv του το γούστο του, το χαρακτήρα του, το ύφος του, τη δημιουργικότητά του, χωρίς να κουράζει-να πλατιάζει- να ψεύδεται. Όχι πολλές σελίδες (προσάρμοσε τo cv σου για τη συγκεκριμένη θέση ίσως) αλλά βγάλε χαρακτήρα στο cv. Αν ένα τμήμα hr ζορίζεται στο να διαβάζει διαφοροποιημένα cv τότε τι ρόλο βαράει? Ας παραιτηθεί και να αφήσουν 2-3 ρομποτάκια να κάνουν την ίδια δουλεια πολύ φτηνότερα.

cool11
26-02-13, 11:29
Ε καλα, και το europass, ουσιαστικα, ο καθενας το παραμετροποιει οπως θελει, απλα μενει σαν βασικος σκελετος.
Εγω εχω αλλαξει διαστηματα, font size κλπ, αλλα την δομη την εχω αφησει, βολευει εμενα, βολευει κι αλλους.
Τωρα αν ο καθενας θελει να 'δημιουργησει' και να αφησει την φαντασια του αχαλινωτη πανω στο...cv, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!

anon
26-02-13, 11:38
Eίναι χρήσιμο ναι είναι σε ίδια μορφή τα βιογραφικά. Κρατούνται σε αρχείο. Ερχονται πχ 100 βιογραφικά για μια ή περισσότερες θέσεις. Θέλεις πολύ γρήγορα να μπορείς να κάνεις αντιπαραβολή υποψηφίων για να μπορείς να διαλέξεις, σύμφωνα με τα τυπικά προσόντα, τους πιο κατάλληλους, τους οποίους θα μπείς στον κοπο να περάσεις και απο συνέντευξη. Δεν θα περάσεις και τους 100. Θα σκρινάρεις, και θα αφήσεις πχ Χ5 για όσες θέσεις έχεις, για το επόμενο στάδιο, της συνέντευξης. Αρα, μπορεί πχ οι 50 απο τους 100 να βγαίνουν εκτός λίστας εύκολα, ή έστω οι 60, λόγω τυπικών προσόντων, αλλα απο κεί και πέρα τα πράγματα δυσκολεύουν.

Η΄θα έχεις μια δική σου βάση, όπου θα περάσεις του καθενός τα στοιχεία, και θα σορτάρεις και θα συγκρίνεις με διάφορα κριτήρια προκειμένου να βγάλεις απο τους 40-50 τους 5, ή θα είναι όλα τα βιογραφικά, αναγκαστικά στην ίδια μορφή, πχ europass, όπου με μια ματιά μεταξύ τους μπορείς να ξεχωρίσεις πιο περνά μπροστά απο το άλλο. Εαν είναι σε διαφορετικές, "δημιουργικές", δεν μπορείς να βγάλεις τόσο εύκολα άκρη, απαιτείται κόπος να διαβάζεις κάθε βιογραφικά, ξανά και ξανά, για να ξεχωρισεις την εμπειρία, σπουδές, κλπ κλπ κλπ... Σίγουρα σε κάποιες περιπτώσεις, πχ εργασιών στον δημιουργικό τομέα (όπως γραφίστες, μάρκετινγκ κλπ), το διαφοροποιημένο βιογραφικό αποτελεί ένα παράδειγμα της δουλειάς του. Αλλά και πάλι θα προτιμούσα τυποποιημένο βιογραφικό, και αλλού παραδείγματα της δουλειάς, και όχι δημιουργικά βιογραφικά. Σε εκείνες τις θέσεις (δημιουργικού), συνηθίζεται να υπάρχει το λεγόμενο portfolio απο δουλειές και ζητείται.

kover
26-02-13, 11:44
Ε καλα, και το europass, ουσιαστικα, ο καθενας το παραμετροποιει οπως θελει, απλα μενει σαν βασικος σκελετος.
Εγω εχω αλλαξει διαστηματα, font size κλπ, αλλα την δομη την εχω αφησει, βολευει εμενα, βολευει κι αλλους.
Τωρα αν ο καθενας θελει να 'δημιουργησει' και να αφησει την φαντασια του αχαλινωτη πανω στο...cv, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!

Όπως είπα, διαφορετικό cv περιμένω να δω από έναν λογιστή και διαφορετικό από μία σχεδιάστρια μόδας. Αν είσαι στην κατηγορία λογιστή και πολλά έκανες (χωρίς να υποτιμώ τους λογιστές). Αν είσαι στην άλλη είτε το στείλεις είτε όχι το ίδιο και το αυτό. Δεν είναι θέμα ορέξεως. Είναι θέμα τι πουλάς πως το πουλάς.

xhaos
26-02-13, 11:45
συμφωνώ με τον anon. το cv είναι σταθερό και μόνο μικρές αλλαγές κάνω, κυρίως για να χωρέσω κάτι πιο σχετικό με τη δουλειά αφήνοντας έξω κάτι πιο άσχετο. Η μόνη διαφοροποίηση παίζει στο motivational όπου γράφω ποια από τα past experiences νομίζω ότι θα με βοηθήσουν να κάνω καλύτερα τη συγκεκριμένη δουλειά και πως πιστεύω ότι η συγκεκριμένη δουλειά θα μου επιτρέψει να αναπτύξω τα skills μου για να τους κάνω ακόμα πιο καλή δουλειά. σημαντικό για το motivational για μηχανικούς είναι να γράφεις και το added value που είχες προσφέρει στις προηγούμενες εταιρίες σου.

KLG
26-02-13, 12:25
Όπως είπα, διαφορετικό cv περιμένω να δω από έναν λογιστή και διαφορετικό από μία σχεδιάστρια μόδας. Αν είσαι στην κατηγορία λογιστή και πολλά έκανες (χωρίς να υποτιμώ τους λογιστές). Αν είσαι στην άλλη είτε το στείλεις είτε όχι το ίδιο και το αυτό. Δεν είναι θέμα ορέξεως. Είναι θέμα τι πουλάς πως το πουλάς.

Comics Sans για τη σχεδιάστρια μόδας... επίσης καταγγέλω τον σεξισμό σου. Γιατί οχι, λογίστρια και σχεδιαστής μόδας? :lol: :lol: :p

kover
26-02-13, 12:30
Comics Sans για τη σχεδιάστρια μόδας... επίσης καταγγέλω τον σεξισμό σου. Γιατί οχι, λογίστρια και σχεδιαστής μόδας? :lol: :lol: :p

Γιατί στα δημιουργικά μπορεί να έχεις τίτλο Mr./Dr./Sir/Duke αλλά στη πραγματικότητα είσαι Miss και το ξέρεις!!!

megahead13
26-02-13, 14:14
Όταν ήμουν στο πανεπιστήμιο παρακολούθησα πολλά σεμινάρια για το θέμα CV, συνέντευξη, τεστ, κτλ. Είχα πάει και στα student support services για συμβουλές/βοήθεια πάνω στο βιογραφικό μου. Όλοι, μα όλοι λίγο έως πολύ έλεγαν τα ίδια πράγματα. Βιογραφικό όχι πάνω από 3 σελίδες, εκτός κι αν είσαι διδακτορικός/ακαδημαϊκός που εκεί αναφέρεις και τα όποια συγγράμματα έχεις, κτλ, και με ένα καθαρό layout. Κανένας δεν επέμεινε στο Europass.

HELL_pegaSOS
26-02-13, 15:24
Σχετικά off-topic αλλά είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση για φοιτητές

US Educational Trip 2013 (http://useducationaltrip.blogspot.gr/p/us-educational-trip-2013.html)

Δεν πας κάθε μέρα με δωρεάν αεροπορικά στην Silicon Valley!

Tsene
26-02-13, 15:26
συμφωνω και επαυξάνω
Oταν πρέπει να ελέγχεις βιογραφικά, πολλα, και ειδικά εαν είναι και πολλές φορές που θα κάνεις αυτή την δουλειά, ότι χειρότερο είναι να σου στέλνουν με ότι είδους μορφή και να μην βγάζει άκρη.


Αν περιμένεις τόσα πολλά βιογραφικά για μια θέση τότε φτιάχνεις δικιά σου online φόρμα με κουτάκια, πεδία, κτλπ. ;)

HELL_pegaSOS
26-02-13, 17:44
Όταν ήμουν στο πανεπιστήμιο παρακολούθησα πολλά σεμινάρια για το θέμα CV, συνέντευξη, τεστ, κτλ. Είχα πάει και στα student support services για συμβουλές/βοήθεια πάνω στο βιογραφικό μου. Όλοι, μα όλοι λίγο έως πολύ έλεγαν τα ίδια πράγματα. Βιογραφικό όχι πάνω από 3 σελίδες, εκτός κι αν είσαι διδακτορικός/ακαδημαϊκός που εκεί αναφέρεις και τα όποια συγγράμματα έχεις, κτλ, και με ένα καθαρό layout. Κανένας δεν επέμεινε στο Europass.

To Europass θεωρείται overkill για τα ελληνικά δεδομένα?
Εννοώ για θέση εργασίας σε ελληνική επιχείριση.

megahead13
26-02-13, 17:48
To Europass θεωρείται overkill για τα ελληνικά δεδομένα?
Εννοώ για θέση εργασίας σε ελληνική επιχείριση.
Μιλάω για Βρετανία και το πανεπιστήμιο που παρακολούθησα εδώ πάνω

KLG
26-02-13, 17:55
To Europass θεωρείται overkill για τα ελληνικά δεδομένα?
Εννοώ για θέση εργασίας σε ελληνική επιχείριση.

Χμμμμ. Μαζι με το σημείωμα "επικοινωνω μαζί σας μετά απο προτροπη του κ. Ταδεβυσματόπουλου" ή χωρίς? :p

PopManiac
27-02-13, 02:35
Ξεκολλάτε μερικοί, ουδέποτε έδωσα το Europass ως πανάκεια για πάσα νόσο κλπ.... Απλά, είπα πως είναι ένας καλός τυφλοσούρτης με καλή διάρθρωση CV για να ξεκινήσει κανείς και να στήσει ό,τι θέλει.

Αλλά, για κάποιον που ξέρει λίγα από Word κλπ, αποτελεί σωτήριο εργαλείο μιας και τουλάχιστον έχει έτοιμα τα βασικά.

Τίποτε παραπάνω και από εκεί και πέρα τα "έβαλα" με παραπληροφορητές που το έφτυναν για πράγματα που δεν πραγματοποιεί λόγω δικής τους άγνοιας

lewton
27-02-13, 10:12
Ε λοιπόν, οι εταιρίες, και η ΕΕ έχουν βρεί τον τρόπο να δείχνεις ότι ασχολήθηκες για την συγκεκριμένη περίπτωση. Και αυτό λέγεται motivational letter, αν και νομίζω ότι ισχύει και για το βιογραφικό, ισχύει και για εδώ. Αλλάζεις λίγο την σύνταξη, του τι θέλεις να πετύχεις στην θέση που διαφημίζεται και πόσο καλά θα "κολλήσεις" γιατί αποτελεί η συγκεκριμένη δουλειά το όνειρο ζωής σου όπου θα δώσεις όλο το είναι σου, άρα αλλάζεις μερικά μόνο σημεία σε ένα ήδη συγκεκριμένο template, και πάλι πάει και τέλειωσε (ελπίζω να το καταλάβουν γρήγορα ότι το motivational letter είναι μια π@π@ρι@ για το πόσο καλές π@π@ριες και ψέμματα θα πεί κάποιος, πόσο καλά θα "πουλήσει" τον ευατό του, όπως θα πουλούσε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, και ότι καλύτερα να επένδυαν σε ουσιαστικό interview σε περισσότερα άτομα που θα περνούσαν το σκρινάρισμα των βιογραφικών).Δεν είναι "π@π@ρι@" το να έχεις επενδύσει μια ώρα από τη ζωή σου για να συνδέσεις την εμπειρία και τις γνώσεις σου με τις ανάγκες τις εταιρίας. Έτσι αποφεύγουν αυτούς που στέλνουν CV όπου να 'ναι χωρίς να κάτσουν να διαβάσουν καλά τι χρειάζεται η κάθε θέση.


Ασε, ορθογραφία και συντακτικό κάνει το word. Εαν κάποιος θέλει να δεί αυτά τα προσόντα, θα πρέπει να βάλει τον υποψήφιο να γράψει μπροστά του μια μικρή έκθεση, με το χεράκι του.Δέχομαι την ορθογραφία στα Αγγλικά (στα Ελληνικά ή άλλες γλώσσες ούτε καν την ορθογραφία), αλλά όχι το συντακτικό (σε καμία Ινδοευρωπαϊκή γλώσσα). Το Word μπορεί να σταμπάρει μερικά πράγματα που δε στέκουν, αλλά μπορείς πολύ εύκολα να αποφύγεις αυτά τα λάθη που βρίσκει το Word και παρόλα αυτά να μην έχει ειρμό το κείμενο.
Και αυτό κυρίως στο cover letter (στο CV σε πολύ μικρότερο βαθμό). Μια ακόμα χρησιμότητα του cover letter.


Eίναι χρήσιμο ναι είναι σε ίδια μορφή τα βιογραφικά. Κρατούνται σε αρχείο. Ερχονται πχ 100 βιογραφικά για μια ή περισσότερες θέσεις. Θέλεις πολύ γρήγορα να μπορείς να κάνεις αντιπαραβολή υποψηφίων για να μπορείς να διαλέξεις, σύμφωνα με τα τυπικά προσόντα, τους πιο κατάλληλους, τους οποίους θα μπείς στον κοπο να περάσεις και απο συνέντευξη. Δεν θα περάσεις και τους 100. Θα σκρινάρεις, και θα αφήσεις πχ Χ5 για όσες θέσεις έχεις, για το επόμενο στάδιο, της συνέντευξης. Αρα, μπορεί πχ οι 50 απο τους 100 να βγαίνουν εκτός λίστας εύκολα, ή έστω οι 60, λόγω τυπικών προσόντων, αλλα απο κεί και πέρα τα πράγματα δυσκολεύουν.
Διαφωνώ.
Γράφεις: "θέλεις πολύ γρήγορα να μπορείς να κάνεις αντιπαραβολή υποψηφίων".
Και αναρωτιέμαι: αν το ένα CV έχει πρώτα τις σπουδές και μετά την εμπειρία και το άλλο πρώτα την εμπειρία και μετά τις σπουδές, πόσο σου κοστίζει αυτό σε χρόνο; Πόση ώρα θέλει το μάτι για να εντοπίσει σε μια σελίδα Α4 την ενότητα "Studies" και την ενότητα "Working experience"; 1 sec/CV; 2 sec/CV;
Δηλαδή για τα 100 CV (το σενάριό σου) θα σου κοστίσει 200 δευτερόλεπτα χρόνο. Τρομερό.

anon
27-02-13, 10:42
Συντακτικό χρειάζεται να ξέρεις καλό για να γράφεις έκθεση. Ισως χρειάζεται στο motivational letter εαν δεν κάνει καλή δουλειά ο επεξεργαστης κειμένου. Στο υπόλοιπο βιογραφικό που ειναι απλή παράθεση στοιχείων δεν χρειάζεται.

Οσο για το ερώτημα σου στο τέλος, θα σου πω την εμπειρία μου, δυο φορές που χρειάστηκε να είμαι υπεύθυνος για πρόσληψη (στην Ελλάδα και αυτό πριν 10+ χρόνια περίπου), και στις δυο περιπτώσεις τα βιογραφικά δεν ακολουθούσαν μια γενική πεπατημένη. Αλλα ήταν free form, άλλα με κάποια δομή, άλλα με την εμπειρία μπροστα, άλλα με τις σπουδές (αναλόγως τι βολεύει τον καθένα) και πάει λέγοντας. Ε λοιπόν, προκειμένου να μπορούμε να αντιπαραβάλουμε τα βιογραφικά, εκτός του ότι έπρεπε να τα διαβάζουμε πάρα πολύ καλά και περισσότερες απο μια φορές προκειμένου να "βγάλουμε" τις πληροφορίες, αναγκάστηκα, και για διευκόλυνση των άλλων που συμμετείχαν στην διαδικασία, σε κάθε βιογραφικό να σημειώνω τι έχω εκμαιεύσει απο αυτό, όσον αφορά σπουδές και εμπειρία, σε σχόλια επάνω στο βιογραφικό. Ε λοιπόν όλοι οι συνάδελφοι που ήταν στην επιτροπή ας πούμε επιλογής, δεν διάβασε κανένας κανένα βιογραφικό, όσο και σπουδάτο και όμορφο ήταν, το πρώτο ξεσκαρτάρισμα ήταν με βάση τα σχόλια μου!!!! Γιατί; Δεν ήταν 100, δεν ήταν καν 50, καμμιά δεκαπενταριά ήταν, αλλά παρόλο που η διαδικασία επιλογής είναι μια πολύ σημαντική διαδικασία, τα στελέχη που τους φορτώνεται αυτός ο ρόλος το βλέπουν οι περισσότεροι σαν αγγαρεία, μιας και δεν είναι αυτή η δουλειά τους, τους καλούν να κάνουν ένα έργο που το θεωρούν "κλέψιμο" απο τον χρόνο στην κανονική δουλειά τους.... Καλώς ή κακώς έτσι είναι, οπότε τι γίνεται; Αντί να δούν ένα δομημένο σωστό βιογραφικό, κοιτάνε τις σημειώσεις, ή εαν τα έχει βάλει σε ένα εξελάκι τα στοιχεία (δεν κοιτάνε δηλαδή καν το βιογραφικο, ούτε καν οπτικά πως είναι). Οσο και καλό βιογραφικό να έχεις, οπτικά / αισθητικά, απο όσο ξέρω απο την δική μου εμπειρία και απο κάποιες άλλες περιπτώσεις, ο κανόνας είναι ότι κρατάνε σημειώσεις επάνω στο βιογραφικό σου! Αρα αισθητικά θα γίνει κ@λος απο τις σημειώσεις, ούτως ή αλλως. Και τις κρατάνε επάνω στο βιογραφικό σου, γιατί είναι το πιο κοντινό προκειμένου να παραμένουν σαν σημείο αναφοράς, με την αίτηση σου/ βιογραφικό σου. Αρα όσο και καλαίσθητο να έχεις το βιογραφικό, εαν χρειαστεί να γεμίσει σημειώσεις, όπως να "εξαχθούν" οι πληροφορίες που δεν είναι δομημένες, τι πρέπει να δούν / να διερευνήσουν εαν σε δούν, ένα σχόλιο με την άποψη του ενός, ένα σχόλιο με την άποψη του άλλου, πάει τέλειωσε το καλαίσθητο του πράγματος. Δυστυχώς νομίζετε ότι το βιογραφικό σας το προσέχουν σαν κόρη οφθαλμού, και το διαβάζουν με προσήλωση και προσοχή σαν να ήταν ευαγγέλιο. Εμ, δεν είναι έτσι. Οταν θα πάτε για συνέντευξη, και πέρασα και απο αυτό το στάδιο, αρκετές φορές, είδα το βιογραφικό μου γεμάτο με σημειώσεις, με μολύβι, στυλό, κόκκινο στυλο!!! και πάει λέγοντας....

Αρα, είναι προς όφελος σας εαν το βιογραφικό χρειάζεται όσο το δυνατόν λιγότερες σημειώσεις επάνω, ή βοηθάει, ώστε οι σημειώσεις να μην το κάνουν μ@@νι. Οπως πχ το να έχεις αρκετό περιθώριο ελεύθερο, ώστε να μην σημειώνουν μέσα στο κείμενο, αλλά να οδηγεί τον εξεταστη να γράψει την σημείωσή του στο επίτηδες δοθέν περιθώριο, κάνοντας και τις σημειώσεις, πιο καλαίσθητες, ευανάγνωστες και δομημένες μαζί με το βιογραφικό. Δεν είπαμε ότι το europass είναι πανάκεια, αλλά ακολουθεί τις ήδη απο πολλούς επιβεβαιωμένες σωστές πρακτικές.

Και εαν δεν με πιστεύετε κάντε ένα γουγλάρισμα "cv templates" για να δείτε. Μην μείνετε στο τι φοντ και μέγεθος έχει χρησιμοποιήσει για το όνομα πχ, γιατι αυτό επίσης μπορείτε να το φτιάξετε στο europass. To κατεβάζετε σε μορφή Word, και του αλλάζετε φοντς, μεγέθη, αφαιρειτε εαν δεν το θέλετε όλα τα εικονίδια που λένε europass κλπ. Aυτο που πρέπει να προσέξετε είναι ότι παντού ακολουθούν λίγο πολύ μια συγκεκριμένη δομή, για τα δεδομένα που αφορούν εσάς (προσωπικά στοιχεία, εμπειρία, σπουδές, γλώσσες, ειδικές δεξιότητες) για να μην υπάρχει ότι ναναι. Και θα δώσετε το επιπλέον βάρος που αφορά την προσωπικότητα σας και ίσως πλευρές των ικανοτήτων σας, με ξεχωριστό τρόπο, όπως motivational letter, portfolio εργασιών κλπ.

Mπορεί να διαφωνείς όσο θέλεις, αλλά δυστυχώς έτσι είναι η πραγματικότητα. Στις περιπτώσεις προσλήψεων μεγάλων εταιριών, είτε χρησιμοποιούν ανθρώπους της δουλειάς στον τομέα τους, που το θεωρούν αγγαρεία, ακόμα και εαν σπαταλήσουν ένα δευτερόλεπτα ανα βιογραφικό (που πίστεψέ με, σε μη δομημένα βιογραφικά δεν είναι 1 δευτερόλεπτο, ούτε καν 1 λεπτό, είναι κυριολεκτικά pain in the ass) είτε σε τμήματα HR αλλά τα οποία και πάλι έχουν πολύ δουλειά, και θα εξετάσουν πολλά βιογραφικά (για να έχεις ξεχωριστό τμήμα HR σίγουρα έχεις και προσωπικό της τάξης >500 εργαζομένων, και σε μια ανακοίνωση πρόσληψης με βιογραφικό μιλάμε για μεσαίο στέλεχος, θα έχεις πολλά, δεκάδες βιογραφικά, ανώτερα στελέχη προσλαμβάνονται με άλλους τρόπους, και στο χαμηλό προσωπικό δεν παίζει δα και τόσο ρόλο το βιογραφικό, περισσότερο για ξεσκαρτάρισμα) οπότε τους ειναι κουραστικό το μη δομημένο βιογραφικό, και θα καταλήξουν τα βιογραφικά αυτά με σημειώσεις μπροστά, με μια ματιά τι είναι, χωρίς να χρειαστεί να διαβάζουν την έκθεση ιδεών του υποψήφιου.

ΥΓ. Να προσθέσω ότι σίγουρα επίσης παίζει ρόλο και ο τομέας που θες να πας. Εγώ μιλώ για τον τομέα των επιχειρήσεων. Επίσης για παράδειγμα στην ΕΕ (στην κοινότητα ή σε υπηρεσίες αυτής), ζητάνε europass ή αλλού έχουν δική τους φόρμα, αλλά είναι σχεδόν 90% του europass, και αυτό γιατί λόγω μεγάλου κρατικής μορφής οργανισμού, το πρώτο και βασικό ξεσκαρτάρισμα γίνεται με βάση σπουδές, γλώσσες, δεξιότητες και εμπειρία σε συγκεκριμένους τομείς. Ζητάνε πχ τετραετής φοίτηση, δυο γλώσσες της κοινότητας πολύ καλά επαρκώς μια τρίτη, αυτομάτως, βλέπουν τα συγκεκριμένα κουτάκια, και περνάει ή δεν περνάει για την επόμενη φάση (υποθέτουμε ότι ειναι ακριβή και αληθινά τα στοιχεία που δίνει ο υποψήφιος). Ζητά πτυχίο πχ σε πληροφορική, αυτομάτως περνά ή κόβεται το βιογραφικό. Φίλος μου στην κοινότητα που ήταν πολλές φορές σε επιτροπή πρώτης αξιολόγησης, μου είχε πεί ότι με αυτό το σκρινάρισμα "κοβονται" πάνω απο το 50%, φθάνει και το 70%, των βιογραφικών που αποστέλλονται. Θα μου πείτε, καλά δεν διάβασε ο άλλος τι ζητάνε και τι το έστειλε; Εμ, τα στέλνουν. Και πρέπει να σκριναριστούν. Και δεν κόβουν απαραίτητα μόνο όσους δεν έχουν τα προσόντα, αλλά και εαν είσαι over-qualified. Θα έχεις διδακτορικό, δυο πτυχία, τέσσερις γλώσσες, και θα κάνεις αίτηση για γραμματέας (AST5). Σορρυ, έχασες. Το ίδιο και στον ιδιωτικό τομέα. Στην πρώτη μου δουλειά (και αυτή που κράτησα για σχεδόν 20 χρόνια), θεωρήθηκα πολύ over-qualified. Θέλαν ένα παιδί, να αλλάζει μελανοταινίες, να τρέχει εκτυπώσεις batch και να τις μοιράζει στα τμήματα, να παίρνει backup, και να βοηθάει τους χρήστες στην εφαρμογή. Εγώ ήμουν ήδη με πτυχίο, ήδη με προυπηρεσία ως προγραμματιστής κλπ. Στο τσάκ με πήρανε, ασε τι εξέλιξη υπήρχε μετά. Αρα καμμιά φορά δεν αρκεί να δίνεις την εντύπωση ότι είσαι γκουρού κλπ κλπ.. Γιατί εύλογα, και μπείτε στην θέση αυτού που προσλαμβάνει, έχει στο μυαλό του μια θέση με συγκεκριμένες αρμοδιότητες που απαιτούν κάποιες ικανότητες. Και έρχεται ένα ατομο με ικανότητες επι 10. Θα σκεφτεί, "τι να τον πάρω αυτόν; Θα παίρνει λεφτά πολυ υποδεέστερα των ικανοτήτων του. Μοιραία, μετα απο λίγο θα σκεφτεί ότι αξίζει για πολύ περισσότερα. Οπότε θα ζητήσει πολύ περισσότερα, αλλά εγώ δεν θέλω άτομο τοσο qualified για να τον πληρώνω περισσότερα. Θα είναι λοιπόν δυσαρεστημένος επειδή δεν παίρνει όσο θα άξιζε να παίρνει, άρα δεν θα είναι και τόσο αποδοτικός. Η΄θα φύγει με την πρώτη καλύτερη δουλειά και κοντύτερα στις ικανότητες του. Και εγώ θα ψάχνω ξανά - μανά άτομο; Και να μάθει ότι τέλος πάντων μπορεί να χρειάζεται για την δουλειά; Αστο καλύτερα."

ΥΓ2. Δεν γνωρίζω καλά να σας πω για τα Motivational letters και τα καινούργια κόλπα που υπάρχουν για τις προσλήψεις. Στην εποχή μου, μετα το σκρινάρισμα του βιογραφικού, ακολουθούσε συνέντευξη, απλά γινόταν σε στάδια. Δηλαδή μια πρώτη σχετικά σύντομη συνέντευξη (όχι παραπάνω απο 20 λεπτά) με τον υποψήφιο, προκειμένου να σκρινάρεις, και να μείνουν Χ3 ή Χ4 άτομα ανα θέση το πολύ. Μετα γινόταν και μια δεύτερη συνέντευξη, πολύ πιο μεγάλης διάρκειας και με περισσότερα άτομα να δούν τον/την υποψήφιο/α. Και μπορεί και τρίτο. Υποθέτω, ότι προκειμένου να κόψουν το κόστος της όλης διαδικασίας πρόσληψης, βάζουν και το πρώτο σκρινάρισμα να γίνεται με πιο εύκολο τρόπο, πχ motivational letter.

George978
27-02-13, 10:45
europass το φτιαχνω εγω, και καλο θα ηταν να το ακολουθουσαν ολοι για να εχουμε και ενα standardization στα βιογραφικα, ωφελημενοι θα βγαινανε ολοι.

megahead13
27-02-13, 14:04
Ξεκολλάτε μερικοί, ουδέποτε έδωσα το Europass ως πανάκεια για πάσα νόσο κλπ.... Απλά, είπα πως είναι ένας καλός τυφλοσούρτης με καλή διάρθρωση CV για να ξεκινήσει κανείς και να στήσει ό,τι θέλει.

Αλλά, για κάποιον που ξέρει λίγα από Word κλπ, αποτελεί σωτήριο εργαλείο μιας και τουλάχιστον έχει έτοιμα τα βασικά.

Τίποτε παραπάνω και από εκεί και πέρα τα "έβαλα" με παραπληροφορητές που το έφτυναν για πράγματα που δεν πραγματοποιεί λόγω δικής τους άγνοιας
Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με το Europass. Μια χαρά είναι, απλώς εμένα δε με βολεύει. Τώρα αν στο μέλλον για κάποια θέση θέλουν βιογραφικό με αυτό κανένα πρόβλημα. Άλλοι έχουν τις δικές τους online ή word φόρμες, οπότε μία ή άλλη. Στην τελική σημασία έχει να έχεις δουλέψει το βιογραφικό σου καλά.

Sovjohn
28-02-13, 14:46
Να προσθέσω σε αυτό το σημείο, για χάρη της συζήτησης που κάνετε, ότι ορισμένες χώρες έχουν άλλα "πρότυπα" για τα βιογραφικά τους σε σχέση με άλλες. Στην Αγγλία, ας πούμε, το Europass τους μπερδεύει συνήθως.

Αλλά υπάρχει και η νεότερη μόδα: Σκανάρουν bots το βιογραφικό με OCR. Ε βέβαια, σιγά μην καθόντουσαν να διαβάζουν (έστω και 30'' το ένα) π.χ. 10.000 βιογραφικά για την Χ ή Υ θέση πολυεθνικής...

Ενδιαφέρον σχετικό άρθρο: http://www.bbc.co.uk/news/business-19440255

megahead13
28-02-13, 15:49
Να προσθέσω σε αυτό το σημείο, για χάρη της συζήτησης που κάνετε, ότι ορισμένες χώρες έχουν άλλα "πρότυπα" για τα βιογραφικά τους σε σχέση με άλλες. Στην Αγγλία, ας πούμε, το Europass τους μπερδεύει συνήθως.

Αλλά υπάρχει και η νεότερη μόδα: Σκανάρουν bots το βιογραφικό με OCR. Ε βέβαια, σιγά μην καθόντουσαν να διαβάζουν (έστω και 30'' το ένα) π.χ. 10.000 βιογραφικά για την Χ ή Υ θέση πολυεθνικής...

Ενδιαφέρον σχετικό άρθρο: http://www.bbc.co.uk/news/business-19440255
Spot on, που θα έλεγαν και οι Βρετανοί :p, σε όλα! :oneup:

lewton
04-03-13, 09:27
Από χθες τα έχω βάψει μαύρα και ετοιμάζομαι να εγκαταλείψω την κομμουνιστική χώρα όπου με έριξε η μοίρα.

Από κλασικό media:
Swiss referendum backs executive pay curbs (http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-21647937)

Και από ένα από τα αγαπημένα μου blogs (όποιος δεν το έχει στα RSS feeds του πράγματι χάνει):
Swiss "Fat Cats" Clobbered As 70% Just Say Non/Nein/No To Excessive Executive Pay (http://www.zerohedge.com/news/2013-03-03/swiss-fat-cats-clobbered-70-just-say-nonneinno-excessive-executive-pay)
Μου αρέσει ο επίλογος:

Meanwhile in the country in which the rich-poor gap is the widest it has ever been, there is not a single solitary voice of activism seeking to impose the same curbs on ridiculous executive compensation which has ballooned out of any proportion and can best be summarized by inforgraphics such as this:
(τα infographics δεν τα βάζω, όποιος θέλει ας τα δει στο link)

cool11
10-03-13, 02:34
Αν και καποιοι ισως την θεωρησουν χαζη ερωτηση...
αν και μπορω να φανταστω καποιους τροπους αντιμετωπισης και πιθανες απαντησεις..... (ας ειναι καλα το internet στις μερες μας!)...
ωστοστο, θα το ρωτησω:
το ελληνικο λεξιλογιο, την πλουσια ελληνικη μας γλωσσα, πως την διατηρειτε οσοι διαμενετε εξωτερικο? Εχετε νιωσει με τα χρονια ότι φτωχυνατε 'γλωσσικα'/ελληνικα;

tsigarid
10-03-13, 05:57
Αν και καποιοι ισως την θεωρησουν χαζη ερωτηση...
αν και μπορω να φανταστω καποιους τροπους αντιμετωπισης και πιθανες απαντησεις..... (ας ειναι καλα το internet στις μερες μας!)...
ωστοστο, θα το ρωτησω:
το ελληνικο λεξιλογιο, την πλουσια ελληνικη μας γλωσσα, πως την διατηρειτε οσοι διαμενετε εξωτερικο? Εχετε νιωσει με τα χρονια ότι φτωχυνατε 'γλωσσικα'/ελληνικα;

Εννοείται. Γυρνάω στην Ελλάδα και υπάρχουν φορές που νομίζω ότι δεν μπορώ να μιλήσω. Προσπάθησε να γράφεις Ελληνικά (όχι greeklish), με τόνους, και διάβαζε Ελληνικά sites. Τι άλλο να κάνεις...

Φανερός Πράκτωρ
10-03-13, 13:26
το ωραίο είναι να λες "πως το λέμε το Χ στο Ελλαντα" το οποίο μου συμβαίνει που και που :lol:
cool, μη μου πεις ότι έφυγες!;

- - - Updated - - -

παρεμπιπτόντως αν θελουμε να κρατήσουμε τα Ελληνικά μας σε αξιοπρεπές επίπεδο το πρώτο που πρέπει να κάνουμε είναι κόψουμε τα forums αλλά και ορισμένα ειδησεογραφικά sites. Ειδικά τα forums είναι το βασίλειο της ανορθογραφιας και της ασυνταξιας.

cool11
10-03-13, 17:55
Ρε παιδια, εχω ενα ταλεντο στο γραψιμο, γραφω διαφορα αρθρα κατα καιρους, και πιστευω οταν φυγω, οτι αυτο θα ατονησει....
Ολα, τροπος εκφρασης στα ελληνικα, λεξιλογιο κλπ
Ψυλλοι στ'αχυρα θα πει καποιος, για να φυγει καποιος στο εξωτερικο, σημαινει αγωνας επιβιωσης, οποτε τα αλλα περνουν σε δευτερη μοιρα.
Απλα καλλιεργεις ενα ταλεντο, και μετα βλεπεις αλλαζουν ολα και...
Αραγε στο μελλον θα εχω το ιδιο ταλεντο και κλιση, ή θα ειναι μια αναμνηση?
Anyway....
Δεν ειπα οτι θα ξεχασουμε τα ελληνικα, αλλα ομως η 'ευφράδεια' λογου, γραπτου και προφορικου, ειναι αλλο πραγμα.

Bhaal
11-03-13, 21:00
παρεμπιπτόντως αν θελουμε να κρατήσουμε τα Ελληνικά μας σε αξιοπρεπές επίπεδο το πρώτο που πρέπει να κάνουμε είναι κόψουμε τα forums αλλά και ορισμένα ειδησεογραφικά sites. Ειδικά τα forums είναι το βασίλειο της ανορθογραφιας και της ασυνταξιας.
Συμφωνώ κι επαυξάνω, αλλά αυτό συμβαίνει σε όλα τα φόρουμ ανεξαρτήτως γλώσσας. Αν δεις πώς βιάζουν την Αγγλική, π.χ., ειδικά σε φόρουμ παιχνιδιών, θα σε πιάσει κατάθλιψη.


Ρε παιδια, εχω ενα ταλεντο στο γραψιμο, γραφω διαφορα αρθρα κατα καιρους, και πιστευω οταν φυγω, οτι αυτο θα ατονησει....
Ολα, τροπος εκφρασης στα ελληνικα, λεξιλογιο κλπ
Ψυλλοι στ'αχυρα θα πει καποιος, για να φυγει καποιος στο εξωτερικο, σημαινει αγωνας επιβιωσης, οποτε τα αλλα περνουν σε δευτερη μοιρα.
Απλα καλλιεργεις ενα ταλεντο, και μετα βλεπεις αλλαζουν ολα και...
Αραγε στο μελλον θα εχω το ιδιο ταλεντο και κλιση, ή θα ειναι μια αναμνηση?
Anyway....
Δεν ειπα οτι θα ξεχασουμε τα ελληνικα, αλλα ομως η 'ευφράδεια' λογου, γραπτου και προφορικου, ειναι αλλο πραγμα.
Να διαβάζεις ελληνικά βιβλία, καθώς και αρθρογράφους στο νετ οι οποίοι κάνουν καλή χρήση της Ελληνικής.
Αν έχεις έφεση και ταλέντο στο γράψιμο αυτά δεν πρόκειται να εξαφανιστούν, αρκεί να συνεχίσεις να τα εξασκείς. Χωρίς εξάσκηση και άσκηση δεν καλλιεργείς τίποτα, όπου κι αν ζεις, ακόμη και στην Ελλάδα.
Εξαρτάται αποκλειστικά από σένα να συνεχίσεις να καλλιεργείς το όποιο ταλέντο σου. Ο χώρος και ο χρόνος ουδεμία σχέση έχουν.

tsigarid
12-03-13, 01:49
Εξαρτάται αποκλειστικά από σένα να συνεχίσεις να καλλιεργείς το όποιο ταλέντο σου. Ο χώρος και ο χρόνος ουδεμία σχέση έχουν.

Στο θέμα της γλώσσας, διαφωνώ. Χρειάζεται συνεχώς να ακούς τη γλώσσα για να μη φτωχύνει το λεξιλόγιό σου.

lewton
12-03-13, 09:19
Από το 2008 που ήρθα Ελβετία δεν έχω χάσει ούτε μια εκπομπή της Ελληνοφρένειας.
Νομίζω αρκεί. :p

redfever7
12-03-13, 13:00
Καλημέρα,
ήθελα να κάνω μια ερώτηση για κάποιον που είναι/έχει σχέση με Λονδίνο. Έχω στα χέρια μου μια αρχική πρόταση για δουλεία στο city και μιας και με ενδιαφέρει λίγο, ήθελα να υπολογίσω λίγο το κόστος ζωής. Το είχα αφήσει όντας στο Uxbridge το 2010 στα περίπου 1.200 pounds per month ως βασικά έξοδα (accommodation, utilities, transportation και βασικά έξοδα διαβίωσης). Κάποιος που να μπορεί να μου κάνει ένα update στα κόστη ?

ευχαριστώ ;)

kover
12-03-13, 17:04
Που έχεις σκοπό να μείνεις; Απο εκεί ξεκινάνε και τελειώνουν όλα.

redfever7
12-03-13, 19:10
Που έχεις σκοπό να μείνεις; Απο εκεί ξεκινάνε και τελειώνουν όλα.

ζώνες 1-2-3 λογικά, δε θα ήθελα να ξεφύγω από τα 45' max με tube.

voithostyrempora2
13-03-13, 03:45
Ενα πολύ χρήσιμο λινκ για την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας εδώ (https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.europa.ec.ehic) (υπάρχει και για iOS και για Windows Phone ,λινκ εδώ (http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=509&langId=el),αλλά δεν ξέρω αν είναι και εκεί δωρεάν). Εχει όλες τις πληροφορίες συμπυκνωμενες και έτοιμες προς αναγνωση με 2 κλικ.Πολύ χρησιμο και ιδιαίτερα πρακτικό :).

Το κακό ειναι βεβαια ότι βλέπω το σύστημα και παρατηρώ ότι το "Κοινωνικό Κράτος" έχει πάει προ πολλού περιπατο,κάπου μακριά από την καρδιά της Ευρωπης. Για οδοντίατρο ,τόσο σε Κάτω Χώρες (Βέλγιο,Λουξεμβούργο και Ολλανδία),όσο και στη Γερμανια , πληρωνεις όλο το ποσο και δικαιούσαι 0% επιστροφή :down::down::down: .Εξαίρεση επί αυτού μόνο αν ο ασφαλιστικός σου φορεας στη χώρα σου καλύπτει οδοντιατρικά έξοδα . Απύθμενη τραγωδία :down::down::down: .

@ ADSLgr.com All rights reserved.