PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

kover
13-03-13, 08:42
ζώνες 1-2-3 λογικά, δε θα ήθελα να ξεφύγω από τα 45' max με tube.

Για να κρατήσεις το μηνιαίο κόστος στις 1200 λύρες δε μένεις ζώνη 1,2 με τίποτα, γιατί ακόμα και τα east areas (ακόμα και το whitechapel) έχουν τσιμπήσει αρκετά από τους ολυμπιακούς και μετά. Πας για ζώνη 3+ να βρείς ένα one bedroom στις 500-600-700 λύρες και κατά προτίμηση east για να είσαι και κοντά στο city. Δε ξέρω πόσο είχαν τα travelcard το 2010 αλλά πλέον για μηνιαίο θές κάπου 140-170 λύρες από ζώνη 3 εώς και 4. Φαγητό όπως τα ήξερες, utility bills έχει ανέβει λίγο το αέριο και θα ανέβει και άλο το ίδιο και το ηλεκτρικό (για One bedroom σκέψου ένα 20λυρο παραπάνω το μήνα και τα δύο μαζί). Τα ταξί πανάκριβα όπως πάντα - υπάρχουν και τα minicab βέβαια. Τηλεπικοινωνίες είναι φτηνότερες της Ελλάδας (ειδικά τα κινητά). Council tax όπως ήταν δεν έχει αλλάξει κάτι όπως και η φορολογία εισοδημάτων (νομίζω έχει μειωθεί λίγο ο συντελεστής για τα εισοδήματα μέχρι 20.000).

Νομίζω με 1.200 λύρες, ζώνη 3 και πάνω και προσεχτική διαχείρηση θα είσαι οκ με αρκετό tube καθημερινά. Τώρα αν πας πιό μέσα Λονδίνο τα πράγματα αλλάζουν δραματικά και ειδικά στα ενοίκια. Για ζώνη 1 θές ένα average ενοίκιο 1100-1500 λύρες για one bedroom (35-55τμ) σε decent περιοχές. Σε καλές δεν έχει ταβάνι, κακές δεν υπάρχουν πλέον. Για αρχή δεν έχεις λόγο να πας σε τέτοια ενοίκια, εκτός αν έχεις παιδιά και σε ενδιαφέρουν τα σχολεία. Είναι μεγάλη κουβέντα αυτή γιατί τα σχολεία διαφοροποιούνται πάρα πολύ ανάλογα τη περιοχή. Αν είσαι solo προτίμησε κάτι east (λόγω city) και λίγο πιό έξω, δες πως πάει η δουλειά και το μόνο εύκολο είναι να μετακομίσεις σε καλύτερο σπίτι του χρόνου. Αν έχεις οικογένεια-παιδί θα πρέπει να τα στάξεις και να μείνεις κάπου καλύτερα για να μη καταλήξει το παιδάκι σου να κάνει παρέα με chav Αγγλάκια.

Επίσης στα λέω όλα αυτά γιατί δε τη παλέυω σε studio. Προτιμώ να μείνω σε one bedroom, έστω και απόμακρα, παρά σε studio και κέντρο. Αυτά είναι γούστα βέβαια και περί ορέξεως. Καταλαβαίνεις πως αν μείνεις σε studio πέφτουν και άλλο τα κόστη.

lewton
13-03-13, 10:22
Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως ζει ο κόσμος στο Λονδίνο με αυτήν την αναλογία κόστους ζωής/μισθών......

kover
13-03-13, 10:36
Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως ζει ο κόσμος στο Λονδίνο με αυτήν την αναλογία κόστους ζωής/μισθών......

Αν φτάσεις τα 50k/year το Λονδίνο ομορφαίνει επικύνδυνα και τέτοιοι μισθοί παίζουν αρκετοί (για 30-35ρηδες+ και με μια καλή προυπηρεσία). Κάτω από 30k/year δε ζεις κεντρικό Λονδίνο (ή φυτοζωείς για να πληρώνεις ενοίκιο) - πρέπει να πας έξω. Τα 30k κατά τη γνώμη μου είναι το όριο του να ζήσεις πρώτη ζώνη ή όχι. Solo πάντα, γιατί με οικογένεια 30k οικογενειακό εισόδημα, σε στέλνει στο Manchester.

Επίσης κάτι ακόμα. Στο κεντρικό Λονδίνο δε ζούνε Άγγλοι. Ζούνε περισσότερο Ρώσσοι, Άραβες, Κινέζοι, Αμερικανοί και πλούσιοι Ευρωπαίοι παρά Άγγλοι. Οι Άγγλοι λόγω κόστους ζωής έχουν φύγει εδώ και χρόνια. Οι τιμές των ενοικίων/αξιών κρατιούνται στο θεό λόγω της συνεχής εισροής ξένων πλουσίων. Ακόμα και τα 50k/year που λέω παραπάνω φαίνονται ψίχουλα συγκριτικά με το lifestyle που αντιλαμβάνεται κανείς γύρω του (αυτοκίνητα, brands, εστιατόρια, ακόμα και οι συναυλίες είναι πανάκριβες και τις περισσότερες φορές exclusive).

redfever7
13-03-13, 13:59
Για να κρατήσεις...

Σ'ευχαριστώ πολύ, κατατοπιστικότατος! :oneup: Και επίσης θα συμφωνήσω πως τα studios δε με ψήνουν καθόλου. Το '10 ήμουν φοιτητής στο Uxbridge (ζώνη 6) με accommodation στο university (Brunel), οπότε βάση αυτού έδωσα και αυτό το 1200 ως νούμερο έχοντας υπόψην πως θα ήταν το πολύ minimum. Αρχικά υπολόγιζα πως 1.500 λίρες ως basic expenses αν και θαρρώ πως ίσως είναι κ πιο πάνω τελικώς:hmm:.

PopManiac
13-03-13, 14:03
1500 λιριά basic expenses Λονδίνο;;;;;; Κοντά €2000 τον μήνα;;;; Βρυξέλλες με τέτοιο προϋπολογισμό μένετε σε διαμέρισμα 130τμ και άνω σε εξαιρετική περιοχή ΚΑΙ με γκαράζ πιθανότατα!!!!!!!! Και έχετε πιάσει και utilities

George978
13-03-13, 14:13
ναι αλλα τι μισθο παιρνεις στο Βελγιο, επιπεδων λονδινου?

PopManiac
13-03-13, 14:18
ναι αλλα τι μισθο παιρνεις στο Βελγιο, επιπεδων λονδινου?

Ποιος είπε ότι επίπεδα Λονδίνου είναι 50Κ λίρες τον χρόνο;;;;; Λίγοι τυχεροί βγάζουν τόσα, μπες κατά LinkedIn μεριά π.χ. και δες αγγελίες για managerial θέσεις σε Λονδίνο. Συνήθως πάνε περίπου στα 30 με 35Κ λίρες ακαθάριστα και άντε βγάλτα πέρα Λονδίνο και μόνος ακόμα αν θέλεις να μείνεις σε ένα 2άρι (δεν παίζει).... Βέλγιο οι managerial μισθοί καθαροί είναι περίπου 40Κ € και πολλά βάζω και εξασφαλίζουν ανετότατη διαβίωση

George978
13-03-13, 14:25
Μαλιστα, ωραια δεν ηξερα ποσο στοιχιζει στο Βελγιο το κοστος ζωης, μακαρι να ξεραμε Γαλλικα:p

redfever7
13-03-13, 14:26
Δεν αντιλέγω, το πρόβλημα στο Βέλγιο φαντάζομαι πως είναι περισσότερο η γλώσσα (Γαλλικά/Φλαμανδικά) :sorry:

PopManiac
13-03-13, 14:27
Μαλιστα, ωραια δεν ηξερα ποσο πανε στο Βελγιο κοστος ζωης, μακαρι να ξεραμε Γαλλικα:p

Μίλησα για managerial πόστα και άνω, ΟΚ; ;) Συνήθως μισθοί Βέλγιο καθαροί γενικά κινούνται στα €2000 με €2500 μηνιαίως

- - - Updated - - -

Με τέτοιους μισθούς την βγάζεις ανθρώπινα αλλά όχι large εννοείται

cool11
13-03-13, 14:34
Να φανταστω οτι για την επικοινωνια εντος-εκτος ελλαδας, ο καθενας με τους δικους του ανθρωπους, εχει παρει φωτια το skype, σωστα;

Βεβαια και ο οτε και οι εναλλακτικοι, νομιζω με λιγα ευρω το μήνα, δινουν απεριοριστες κλησεις σε σταθερα τηλεφωνα της ευρωπης, για φωνητικη συνομιλία.

George978
13-03-13, 14:37
Μίλησα για managerial πόστα και άνω, ΟΚ; ;) Συνήθως μισθοί Βέλγιο καθαροί γενικά κινούνται στα €2000 με €2500 μηνιαίως

- - - Updated - - -

Με τέτοιους μισθούς την βγάζεις ανθρώπινα αλλά όχι large εννοείται

ναι εννοειτε, δεν νομιζω οτι οποιος φευγει απο τη χωρα φευγει με σκοπο να παει για διευθυντης με το καλημερα, σιγα σιγα ερχονται και οι αυξησεις και η καταξιωση.

PopManiac
13-03-13, 14:44
Να φανταστω οτι για την επικοινωνια εντος-εκτος ελλαδας, ο καθενας με τους δικους του ανθρωπους, εχει παρει φωτια το skype, σωστα;

Βεβαια και ο οτε και οι εναλλακτικοι, νομιζω με λιγα ευρω το μήνα, δινουν απεριοριστες κλησεις σε σταθερα τηλεφωνα της ευρωπης, για φωνητικη συνομιλία.

Προσωπικά έχω πρόγραμμα διεθνών κλήσεων του ΒελγΟΤΕ που είναι αρκετά ανταγωνιστικό. Άσε που είχα ένα Skypephone και με κάτι upgrades στο σύστημα Skype δεν λειτουργεί πλέον επομένως δεν το πολυχρησιμοποιώ

redfever7
13-03-13, 14:50
Να φανταστω οτι για την επικοινωνια εντος-εκτος ελλαδας, ο καθενας με τους δικους του ανθρωπους, εχει παρει φωτια το skype, σωστα;

Βεβαια και ο οτε και οι εναλλακτικοι, νομιζω με λιγα ευρω το μήνα, δινουν απεριοριστες κλησεις σε σταθερα τηλεφωνα της ευρωπης, για φωνητικη συνομιλία.

Εγώ στην Ιταλία τη βγάζω με εισερχόμενες απο Ελλάδα με ένα πρόγραμμα της Forthnet που δίνει δωρεάν κλήσεις σε σταθερά σε Ευρώπη καθώς και με Vodafone Europe οπου δέχομαι κλήσεις σαν να ήμουν στην Ελλάδα. Οπότε παίζει αρκετή αναπάντητη :oops:

kover
13-03-13, 14:53
Ποιος είπε ότι επίπεδα Λονδίνου είναι 50Κ λίρες τον χρόνο;;;;; Λίγοι τυχεροί βγάζουν τόσα, μπες κατά LinkedIn μεριά π.χ. και δες αγγελίες για managerial θέσεις σε Λονδίνο. Συνήθως πάνε περίπου στα 30 με 35Κ λίρες ακαθάριστα και άντε βγάλτα πέρα Λονδίνο και μόνος ακόμα αν θέλεις να μείνεις σε ένα 2άρι (δεν παίζει).... Βέλγιο οι managerial μισθοί καθαροί είναι περίπου 40Κ € και πολλά βάζω και εξασφαλίζουν ανετότατη διαβίωση

Κανένας δεν είπε πως τα επίπεδα του Λονδίνου είναι 50k (ακαθάριστα πάντα) το χρόνο. Είπα πως το Λονδίνο αρχίζει να ομορφαίνει στα 50k και υπάρχουν πολλές τέτοιες managerial θέσεις ειδικά σε retail/finance/trading/banking. Επίσης να ξεχωρίζουμε το zone 1 του Λονδίνου με το υπόλοιπο. Τα 30k solo σε zone 1 σε φτάνουν ίσα ίσα για ενοίκιο(50τμ)+φαγητό. Τα 30k πιό έξω σε φτάνουν για επιπλέον αξιοπρέπεια.

Με άλλα λόγια το 30k το θέτω ως όριο για το αν θα ζήσει κάποιος zone1 ή όχι. Σίγουρα Βέλγιο, Γερμανία, Ολλανδία μπορεί να ζήσει κάποιος με πολύ λιγότερα και αξιοπρεπέστερα, δε το συζητάμε. Το κεντρικό Λονδίνο είναι πολύ ακριβό για αυτό και ο πολύς ο κόσμος δουλεύει κεντρικά και ζεί έξω. Τα τετραγωνικά στο κεντρικό Λονδίνο αξίζουν χρυσάφι. Διαμερίσματα 130τμ έχουν εκατομμυριούχοι και οι μισθωτοί των 100k+ (ίσως και παραπάνω).

PopManiac
13-03-13, 14:59
Κανένας δεν είπε πως τα επίπεδα του Λονδίνου είναι 50k (ακαθάριστα πάντα) το χρόνο. Είπα πως το Λονδίνο αρχίζει να ομορφαίνει στα 50k και υπάρχουν πολλές τέτοιες managerial θέσεις ειδικά σε retail/finance/trading/banking. Επίσης να ξεχωρίζουμε το zone 1 του Λονδίνου με το υπόλοιπο. Τα 30k solo σε zone 1 σε φτάνουν ίσα ίσα για ενοίκιο(50τμ)+φαγητό. Τα 30k πιό έξω σε φτάνουν για επιπλέον αξιοπρέπεια.

Με άλλα λόγια το 30k το θέτω ως όριο για το αν θα ζήσει κάποιος zone1 ή όχι. Σίγουρα Βέλγιο, Γερμανία, Ολλανδία μπορεί να ζήσει κάποιος με πολύ λιγότερα και αξιοπρεπέστερα, δε το συζητάμε. Το κεντρικό Λονδίνο είναι πολύ ακριβό για αυτό και ο πολύς ο κόσμος δουλεύει κεντρικά και ζεί έξω. Τα τετραγωνικά στο κεντρικό Λονδίνο αξίζουν χρυσάφι. Διαμερίσματα 130τμ έχουν εκατομμυριούχοι και οι μισθωτοί των 100k+ (ίσως και παραπάνω).

Συμφωνώ και γι'αυτό λέω πως ΙΜΗΟ Λονδίνο μεταναστευτικά είναι μόνο είτε για νέους ανθρώπους που τώρα ξεκινούν καριέρα και μπορεί να τους κάτσει κάτι στην πορεία (ή να αποκτήσουν σημαντική προϋπηρεσία για να πάνε μετά αλλού πιο αξιοπρεπέστερα) ή για τους λίγους εκλεκτούς / τυχερούς που θα έχουν τους μισθούς εκείνους να επιτρέπουν άνετη σχετικά διαβίωση μιας και όπως σωστά επισημαίνεις το "άνετο" στο Βέλγιο είναι υπερπολυτέλεια στο Λονδίνο.

Βέβαια, υπάρχει και η μετανάστευση ανάγκης όπου πας όπου βρεις ;)

Προσωπικά είμαι της άποψης better a king in Hell (Βρυξέλλες) than a servant in Heaven (Λονδίνο) :p αν και υποκειμενικά δεν μου άρεσε και δεν μου αρέσει το Λονδίνο για να ζήσω εκεί.

anon
13-03-13, 15:03
Ψάχνω για έναν θρόνο στην Κόλαση.... Τίποτις διαθέσιμο; :p

PopManiac
13-03-13, 15:08
Ψάχνω για έναν θρόνο στην Κόλαση.... Τίποτις διαθέσιμο; :p

Εδώ τρίζει ο δικός μας ρε τι να λέμε τώρα :lol: :lol:

kover
13-03-13, 15:13
Συμφωνώ και γι'αυτό λέω πως ΙΜΗΟ Λονδίνο μεταναστευτικά είναι μόνο είτε για νέους ανθρώπους που τώρα ξεκινούν καριέρα και μπορεί να τους κάτσει κάτι στην πορεία (ή να αποκτήσουν σημαντική προϋπηρεσία για να πάνε μετά αλλού πιο αξιοπρεπέστερα) ή για τους λίγους εκλεκτούς / τυχερούς που θα έχουν τους μισθούς εκείνους να επιτρέπουν άνετη σχετικά διαβίωση μιας και όπως σωστά επισημαίνεις το "άνετο" στο Βέλγιο είναι υπερπολυτέλεια στο Λονδίνο.

Βέβαια, υπάρχει και η μετανάστευση ανάγκης όπου πας όπου βρεις ;)

Προσωπικά είμαι της άποψης better a king in Hell (Βρυξέλλες) than a servant in Heaven (Λονδίνο) :p αν και υποκειμενικά δεν μου άρεσε και δεν μου αρέσει το Λονδίνο για να ζήσω εκεί.

Η όλη συζήτηση ξεκίνησε με ένα interview στο city οπότε κινήθηκε στο τι παίζει με το Λονδίνο. Στα υπόλοιπα συμφωνώ σε όλα. Είτε είσαι νέος (μέχρι 35) και πας υπομονετικά να ανέβεις, χωρίς πολλές απαιτήσεις στην αρχή, με ατελείωτες ώρες δουλειάς και πολύ περιορισμένος στα τετραγωνικά για να φτάσεις στα 40 σου να παίρνεις 50k (παραμένεις περιορισμένος στα τετραγωνικά αλλά έχεις ξεχάσει πλέον πως είναι τα 100τμ οπότε δε το καταλαβαίνεις), είτε είσαι από τους τυχερούς/εκλεκτούς που σου κάθεται η θέση των 50k+ ζεις αξιοπρεπώς (εώς και καλά αν είσαι solo) από την αρχή και σχεδόν σίγουρα θα ανέβεις σε πολύ περισσότερα χρήματα.

Προσωπικά το λατρεύω και θα έκανα τα πάντα για να ζήσω εκεί, έστω και κάποια χρόνια, αλλά οι μηχανολόγοι στο Λονδίνου καταλήγουν να αλλάζουν σωλήνες και σιφώνια οπότε μάλον θα μείνει όνειρο ανεκπλήρωτο. Εκτός φυσικά αν κάτσει η θέση στη BP και σχεδιάζω offshore πλατφόρμες αραχτός στον 50ο όροφο.

KLG
13-03-13, 15:14
Αν βρει κάποιος single bed apartment στα 1.2κ λίρες zone 1 ενδιαφέρομαι (για να το υποενοικιάσω στα 1.5κ-2κ :p). Δεν νομίζω να βρει τέτοια νοίκια. Επίσης πρέπει να υπολογίσει το fee του letting agency, και φυσικά το council tax. Νομιζω οτι για zone 1 τα living expenses θα βγουνε 2 - 2.2κ. Αμα είναι να δουλευουμε για αν μην χρειαστεί να καταλήξουμε στο παγκάκι, χίλιες φορές στο παγκάκι με ένα κουτάκι carlsberg elephant (9%) στο χέρι. Ωρες ωρες βλέπω το ΗΒ και αναρωτιέμαι πως γίνεται να τα κάνανε τόσο σκατά σε όλα.

PopManiac
13-03-13, 15:22
Αν βρει κάποιος single bed apartment στα 1.2κ λίρες zone 1 ενδιαφέρομαι (για να το υποενοικιάσω στα 1.5κ-2κ :p). Δεν νομίζω να βρει τέτοια νοίκια. Επίσης πρέπει να υπολογίσει το fee του letting agency, και φυσικά το council tax. Νομιζω οτι για zone 1 τα living expenses θα βγουνε 2 - 2.2κ. Αμα είναι να δουλευουμε για αν μην χρειαστεί να καταλήξουμε στο παγκάκι, χίλιες φορές στο παγκάκι με ένα κουτάκι carlsberg elephant (9%) στο χέρι. Ωρες ωρες βλέπω το ΗΒ και αναρωτιέμαι πως γίνεται να τα κάνανε τόσο σκατά σε όλα.

Δεν είναι Λονδίνο μόνο, είναι όπου το urban center είναι εξαιρετικά περιορισμένο λόγω γεωγραφίας κλπ και η ζήτηση διεθνώς τεράστια.

Τα ίδια πάνω-κάτω Παρίσι (και χειρότερα από ορισμένες απόψεις) ενώ ΝΥ που γνωρίζω καλά, δεν υπάρχει περίπτωση να μένεις Μανχάτταν σε single room χωρίς κατ'ελάχιστον ένα 10Κ δολλάρια τον μήνα μισθό παρεκτός και αν σου κάτσει rent-control διαμέρισμα που στο δίνει μια 80χρονη στην αρχική του τιμή με κάποιο αντάλλαγμα που θα της προσφέρεις σε είδος :p

KLG
13-03-13, 15:25
Το σχόλιο μου για το fail του ΗΒ δεν αφορά μόνο στο Λονδίνο, αλλά είναι γενικότερο. H Αγγλία είναι ενα τεράστιο "σπιτι με ροζ φωτάκι στη πόρτα". Ενταξει, αντιλαμβάνομαι την ειρωνία αυτός ο ισχυρισμός να γίνεται απο Έλληνα, αλλά ας το προσπεράσουμε :p

kover
13-03-13, 15:36
Αν βρει κάποιος single bed apartment στα 1.2κ λίρες zone 1 ενδιαφέρομαι (για να το υποενοικιάσω στα 1.5κ-2κ :p). Δεν νομίζω να βρει τέτοια νοίκια. Επίσης πρέπει να υπολογίσει το fee του letting agency, και φυσικά το council tax. Νομιζω οτι για zone 1 τα living expenses θα βγουνε 2 - 2.2κ. Αμα είναι να δουλευουμε για αν μην χρειαστεί να καταλήξουμε στο παγκάκι, χίλιες φορές στο παγκάκι με ένα κουτάκι carlsberg elephant (9%) στο χέρι. Ωρες ωρες βλέπω το ΗΒ και αναρωτιέμαι πως γίνεται να τα κάνανε τόσο σκατά σε όλα.

Αν δε βρει zone 1 θα βρει στα όριά της με zone 2 που δεν υπάρχει πρακτική διαφορά. Τα ενοίκια πέφτουν από zone3 και έξω. Το fee του letting agency χρεώνεται στον landlor(8-10%) όχι στον ενοικιαστή (όχι ότι έχει σημασία αφού ο ίδιος τα πληρώνει στο τέλος) και είναι ήδη συνυπολογισμένο όταν βλέπει κάποιος τη τιμή. Είναι επίσης συχνό το φαινόμενο του να βγάλεις το estate agent έξω μετά τον πρώτο χρόνο. Τα βρίσκετε κάπου στη μέση και κερδίζετε και οι δύο. Κατά τα άλλα αν δεν έχεις λεφτά ή καλή δουλειά είναι όπως τα λες.

voithostyrempora2
13-03-13, 15:41
Να φανταστω οτι για την επικοινωνια εντος-εκτος ελλαδας, ο καθενας με τους δικους του ανθρωπους, εχει παρει φωτια το skype, σωστα;

Βεβαια και ο οτε και οι εναλλακτικοι, νομιζω με λιγα ευρω το μήνα, δινουν απεριοριστες κλησεις σε σταθερα τηλεφωνα της ευρωπης, για φωνητικη συνομιλία.

Εγώ έχω ελληνικό αριθμό VoIP (http://www.viva.gr/numbers/prefix/) με 1 ευρώ το μηνα από viva. Οσοι εχουν απεριοριστα αστικά από το νομό μου ή υπεραστικά εκτός του νομού με παίρνουν χωρίς χρέωση,αλλιώς υπάρχει η αντίστοιχη αστική/υπεραστική χρεωση ( ο ΟΤΕ τα Σαββατοκυριακα νομιζω έχει ακόμα το υπεραστικα=αστικά).Επίσης, καλώ οποιοδήποτε ελληνικό σταθερό με 1,9 σεντ ανά λεπτό ομιλίας,που δεν το λες και άσχημη χρέωση για να κάνεις τη δουλειά σου. Συνολικά, ζητημα να πληρώνω 2 ευρώ το μηνα (πάγιο+κλήσεις).



Το σχόλιο μου για το fail του ΗΒ δεν αφορά μόνο στο Λονδίνο, αλλά είναι γενικότερο. H Αγγλία είναι ενα τεράστιο "σπιτι με ροζ φωτάκι στη πόρτα". Ενταξει, αντιλαμβάνομαι την ειρωνία αυτός ο ισχυρισμός να γίνεται απο Έλληνα, αλλά ας το προσπεράσουμε :p

Χωρίς να γνωρίζω και πολλά (όντας εκτός Ελλαδος μόλις 7 και κάτι μήνες και μάλιστα σε μία χώρα μόνο), για την κατασταση αυτή πιστεύω ότι φταίει ο (με την κακή έννοια) υπερ-ανεπτυγμενος Καπιταλισμός του ΗΒ,μιας και πρόκειται για τις "ΗΠΑ της Ευρώπης". Καθαρός νεοφιλελευθερισμός ,καταστροφή κοινωνικών δομών και απουσία λαϊκού κινηματός έφεραν τα πράγματα εκεί που ηθελε το Κεφάλαιο.

KLG
13-03-13, 15:52
Αν δε βρει zone 1 θα βρει στα όριά της με zone 2 που δεν υπάρχει πρακτική διαφορά. Τα ενοίκια πέφτουν από zone3 και έξω. Το fee του letting agency χρεώνεται στον landlor(8-10%) όχι στον ενοικιαστή (όχι ότι έχει σημασία αφού ο ίδιος τα πληρώνει στο τέλος) και είναι ήδη συνυπολογισμένο όταν βλέπει κάποιος τη τιμή. Είναι επίσης συχνό το φαινόμενο του να βγάλεις το estate agent έξω μετά τον πρώτο χρόνο. Τα βρίσκετε κάπου στη μέση και κερδίζετε και οι δύο. Κατά τα άλλα αν δεν έχεις λεφτά ή καλή δουλειά είναι όπως τα λες.

Δεν αναφέρομαι στο παγιο κόστος (το οποιο τυπικα χρεωνεται στον landlord, αλλά πρακτικα μπαινει στο νοίκι), αλλά στο κόστος της μεσιτείας. Δεν υπαρχει κάποιο stand alone fee οταν παίρνεις το κλειδί? π.χ. στο Southampton ηταν 500-1000 λίρες στα περισσότερα High Street letting agencies στο 2008.

- - - Updated - - -



Χωρίς να γνωρίζω και πολλά (όντας εκτός Ελλαδος μόλις 7 και κάτι μήνες και μάλιστα σε μία χώρα μόνο), για την κατασταση αυτή πιστεύω ότι φταίει ο (με την κακή έννοια) υπερ-ανεπτυγμενος Καπιταλισμός του ΗΒ,μιας και πρόκειται για τις "ΗΠΑ της Ευρώπης". Καθαρός νεοφιλελευθερισμός ,καταστροφή κοινωνικών δομών και απουσία λαϊκού κινηματός έφεραν τα πράγματα εκεί που ηθελε το Κεφάλαιο.

Μπορώ να σου πω οτι τα κατάφεραν εξ ίσου καλα (στο μπάχαλο) στην υλοποίηση τόσο των φιλελευθερων πολιτικών, όσο και των σοσιαλδημοκρατικών. π.χ. βλέπε το μπάχαλο με το council housing και τα επιδόματα.

cool11
13-03-13, 18:06
Εγώ έχω ελληνικό αριθμό VoIP (http://www.viva.gr/numbers/prefix/) με 1 ευρώ το μηνα από viva. Οσοι εχουν απεριοριστα αστικά από το νομό μου ή υπεραστικά εκτός του νομού με παίρνουν χωρίς χρέωση,αλλιώς υπάρχει η αντίστοιχη αστική/υπεραστική χρεωση ( ο ΟΤΕ τα Σαββατοκυριακα νομιζω έχει ακόμα το υπεραστικα=αστικά).Επίσης, καλώ οποιοδήποτε ελληνικό σταθερό με 1,9 σεντ ανά λεπτό ομιλίας,που δεν το λες και άσχημη χρέωση για να κάνεις τη δουλειά σου. Συνολικά, ζητημα να πληρώνω 2 ευρώ το μηνα (πάγιο+κλήσεις).


To εξηγεις λιγο αυτο?
Πληρωνεις στην viva 2 ευρω το μηνα?
O vo-ip αριθμος, θεωρειται οτι δεν ειναι βρισκεται καπου γεωγραφικα?
Ειναι 'ελληνικος' αριθμος μεν, αλλα χωρις να ειναι σαφως καθορισμενος γεωγραφικα, σε καλουν λες και θα καλουσαν εντος ελλαδας?
Τα πακετα των ελληνικων παροχων με απεριοριστα αστικα εντος ελλαδας(ανεξαρτητα σε ποια περιοχη της ελλαδας βρισκονται), σε καλουν με αστικη χρεωση;
Κι εσυ πως 'εχεις' εκει στο ΗΒ τον ip αριθμο της viva? Εννοω τεχνικα πως γινεται?

KLG
13-03-13, 19:05
Νομιζα οτι είναι παράνομο να έχεις ελληνικό νουμερο voip το οποιο χρησιμοποιείς στο εξωτερικό.

xhaos
13-03-13, 20:16
Νομιζα οτι είναι παράνομο να έχεις ελληνικό νουμερο voip το οποιο χρησιμοποιείς στο εξωτερικό.

Όχι δέν είναι. Καί εμένα όι περισσότερι φίλοι μού πού είναι έξω μέ viva παίζουν. Είναι 30 € τό χρόνο γιά νά σέ καλούν. Αν ήταν παράνομο θά έπρεπε η εταιρία νά έχει geo. IP block. ή νά τό έλεγε στούς όρους χρήσης

KLG
13-03-13, 20:25
Ειχα την εντυπωση οτι οταν αντιστοιχείς το ελληνικό VoIP νούμερο πρέπει να δηλώσεις ελληνική διευθυνση. Νομιζα οτι ηταν κάτι που απαιτεί η ΕΕΤΤ (αυτό ειχα δει οταν προσπαθησα πριν απο 2 χρονια να ασχοληθώ με το VoIP).

Φανερός Πράκτωρ
13-03-13, 20:36
οπότε τι χρειάζεται για να παίξει; Απλά ένα ATA;

xhaos
13-03-13, 20:49
οπότε τι χρειάζεται για να παίξει; Απλά ένα ATA;

Νάι ένα ATA αρκεί. Sip είναι. Πολύ καλά δουλεύει το gigaset IP.

Γενικά ζητά τοποθεσία γιά νά λειτουργούν αριθμοί έκτακτης ανάγκης μόνο. Λειτουργεί μία χαρά καί χωρίς νά τό ρυθμίσεις

patch
13-03-13, 20:55
Νορβηγία σε offshore έχουμε κανέναν από εδώ να μας τα πει από πρώτο χέρι ;

megahead13
13-03-13, 21:07
Σχετικά με το κόστος στο Λονδίνο: Φίλος μου νοικιάζει με £650 all inclusive Canary Wharf. Συγκατοικεί όμως με άλλους τρεις. Εγώ που είμαι Kent μια ώρα από το Λονδίνο δίνω το ίδιο αλλά μόνο για το νοίκι (λογαριασμοί συν £200 χοντρικά) χωρίς να συγκατοικώ σε μικρό διαμέρισμα με 2 δωμάτια. Στο Λονδίνο βέβαια ως γνωστόν η μετακίνηση είναι φωτιά και λαύρα (όχι ότι κι εδώ που είμαι εγώ είναι καλύτερα βέβαια). Γενικά ο νότος και όλες οι περιοχές γύρω από το Λονδίνο ακριβές. Κοίταζα πρόσφατα τα νοίκια στο Εδιμβούργο για να συγκρίνω και να δω πως/αν έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε που έφυγα και δεν υπάρχει καμία σύγκριση με εδώ κάτω. Πολύ φθηνότερα

cool11
13-03-13, 21:37
To εξηγεις λιγο αυτο?
Πληρωνεις στην viva 2 ευρω το μηνα?
O vo-ip αριθμος, θεωρειται οτι δεν ειναι βρισκεται καπου γεωγραφικα?
Ειναι 'ελληνικος' αριθμος μεν, αλλα χωρις να ειναι σαφως καθορισμενος γεωγραφικα, σε καλουν λες και θα καλουσαν εντος ελλαδας?
Τα πακετα των ελληνικων παροχων με απεριοριστα αστικα εντος ελλαδας(ανεξαρτητα σε ποια περιοχη της ελλαδας βρισκονται), σε καλουν με αστικη χρεωση;
Κι εσυ πως 'εχεις' εκει στο ΗΒ τον ip αριθμο της viva? Εννοω τεχνικα πως γινεται?

voithostyrempora2 ή οποιος αλλος γνωριζει, ας επεξηγησει.
ΑΤΑ - SATA κλπ, ειναι για τους μυημενους, και δεν καταλαβα τιποτε.

KLG
13-03-13, 21:45
Υπάρχει σχετικό section για voip ;)

cool11
13-03-13, 21:59
Υπάρχει σχετικό section για voip ;)

http://www.adslgr.com/forum/forums/158-Voice-over-IP-%28VoIP%29-Software
Εδω εννοεις? Αν ναι, ok, ανοιγω θεμα να το συζητησω εκει.

voithostyrempora2
13-03-13, 23:45
To εξηγεις λιγο αυτο?
Πληρωνεις στην viva 2 ευρω το μηνα?
O vo-ip αριθμος, θεωρειται οτι δεν ειναι βρισκεται καπου γεωγραφικα?
Ειναι 'ελληνικος' αριθμος μεν, αλλα χωρις να ειναι σαφως καθορισμενος γεωγραφικα, σε καλουν λες και θα καλουσαν εντος ελλαδας?
Τα πακετα των ελληνικων παροχων με απεριοριστα αστικα εντος ελλαδας(ανεξαρτητα σε ποια περιοχη της ελλαδας βρισκονται), σε καλουν με αστικη χρεωση;
Κι εσυ πως 'εχεις' εκει στο ΗΒ τον ip αριθμο της viva? Εννοω τεχνικα πως γινεται?

Στη viva πληρώνω 1 ευρω το μηνα .Βασικά πλήρωσα 24 ευρώ για 2 χρονια. Τιμοκατάλογος εδώ (http://www.viva.gr/pricelist/). Μπορείς να το δοκιμάσεις και εσύ με την προσφορά από εδώ (http://www.viva.gr/voipsolutions) με δύο μηνες δωρεάν συν δύο ευρώ για κλήσεις χωρίς να έχεις υποχρεωση μετά να συνεχισεις με συνδρομη.Είναι free trial για 2 μηνες.Εγώ έτσι τη βόλεψα από Σεπτέμβρη έως Νοέμβρη και το Νοέμβρη πήρα τον αριθμο για 2 χρόνια πληρώνοντας 24 ευρώ.Η ποιότητα κλήσεων είναι εξαιρετική ,αν και παίζει να κόβεται ένα τηλεφωνημα την εβδομαδα πάνω-κάτω.Για ένα ευρω το μηνα που κοστίζει δεν έχω κανένα παράπονο :) .

Μπορείς να διαλέξεις σε ποιο νομό θα αντιστοιχεί το νούμερό σου από το διαθεσιμο αριθμητικό φάσμα εδώ (http://www.viva.gr/numbers/prefix/). Εγώ για παραδειγμα που είμαι απο Δωδεκάνησα,πήρα αριθμό Ρόδου (2241ΧΥΖΑΒΓ) και γονεις/αδερφια με παίρνουν με αστική χρέωση,ενώ από Αθηνα με υπεραστική , αν δεν έχουν πακετο με απεριοριστα (υπερ)αστικά (οπότε και είναι δωρεάν).


Νομιζα οτι είναι παράνομο να έχεις ελληνικό νουμερο voip το οποιο χρησιμοποιείς στο εξωτερικό.

Νομιζω ότι γενικά πράγματι έτσι είναι :p. Νομιζω ότι ισχύει αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/637045-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CF%83%CE%B5-voip-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C?p=4731348#post4731348). Επίσης:


Ειχα την εντυπωση οτι οταν αντιστοιχείς το ελληνικό VoIP νούμερο πρέπει να δηλώσεις ελληνική διευθυνση. Νομιζα οτι ηταν κάτι που απαιτεί η ΕΕΤΤ (αυτό ειχα δει οταν προσπαθησα πριν απο 2 χρονια να ασχοληθώ με το VoIP).

Πράγματι έχει να δηλώσεις ελληνική διευθυνση,αλλά προαιρετικά,μόνο και μόνο για να ρυθμιστούν οι αριθμοι έκτακτης ανάγκης της γραμμής. Εγώ δεν το έκανα,αλλα και υποχρεωτικό να γίνει,θα δηλώσω τη διεύθυνση των γονιών μου στην Ελλάδα.Σιγά,τζάπα είναι :p.


Όχι δέν είναι. Καί εμένα όι περισσότερι φίλοι μού πού είναι έξω μέ viva παίζουν. Είναι 30 € τό χρόνο γιά νά σέ καλούν. Αν ήταν παράνομο θά έπρεπε η εταιρία νά έχει geo. IP block. ή νά τό έλεγε στούς όρους χρήσης

Δεν είναι 30 ευρώ το χρόνο για να σε καλούν.Είναι 18 ευρώ για ένα χρόνο ή 24 ευρώ για δύο χρόνια,συν φυσικά όσες εξερχόμενες κάνεις. Αλλά με την προσφορά των δύο δωρεάν μηνων συν 2 ευρω τζάπα από viva,δοκιμάζεις πώς πάει και βλεπεις. Επίσης,μπορείς όσο διαρκεί η προσφορά να παίρνεις άλλο νουμερο ανα δίμηνο και αν έχεις εσαεί τζάπα εισερχόμενες :cool::cool::cool: .


οπότε τι χρειάζεται για να παίξει; Απλά ένα ATA;

Ναι,απλά ένα ΑΤΑ.Απ'όσα έχω καταλάβει και για να απαντήσω και σε αυτό:


voithostyrempora2 ή οποιος αλλος γνωριζει, ας επεξηγησει.
ΑΤΑ - SATA κλπ, ειναι για τους μυημενους, και δεν καταλαβα τιποτε.

υπάρχουν οι εξής τρόποι για να παίξει το VoIP

α)έχεις ήδη router με θύρες FXO , δηλαδή router που από τη μάνα του υποστηρίζει και VoIP (ξεκλείδωτο).Το σετάρεις,κουμπώνεις το τηλεφωνο σου (εγω εχω μια τηλεφωνικη συσκευη-γονδολα των 5 ευρώ) και παίζεις άνετα
β)έχεις router ,αλλά δεν υποστηριζει VoIP.Αγοράζεις ένα ΑΤΑ (Analog Telephony Adaptor και όχι Αυτόματη Τιμαριθμική Αναπροσαρμογή του Ανδρέα το 1981 :lol:) για να κάνεις τη δουλειά σου.Κουμπώνεις το ΑΤΑ στο router σου,το τηλέφωνο στο ΑΤΑ ,ρυθμίζεις το ΑΤΑ και είσαι έτοιμος.Προσωπικά πήρα το Cisco SPA 122 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613948) με 45 ευρω (που υποστηρίζει δύο αριθμους για να έχω και σταθερό Ελλάδας και σταθερό Ολλανδίας),αλλά υπάρχουν και πιο φθηνες και πολύ πιο ακριβές λύσεις. Αντί για ΑΤΑ μπορείς να κουμπώσεις τηλέφωνο VoIP (κάτι τέτο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.532093)ιο πχ).

Το βασικό πλεονέκτημα των α) και β) είναι ότι έχεις τηλεφωνική συσκευη physically όπως εχεις συνηθισει τόσα χρόνια,η οποία κουδουνιζει κανονικά.Βεβαια,θα πρέπει να αγοράσεις σίγουρα τηλεφωνική συσκευή και πιθανώς ΑΤΑ.Υπάρχουν όμως ακόμα δυο τρόποι.

γ)με ένα softphone πρόγραμμα στον υπολογιστή .Είναι δωρεάν (έχει και open source) ,το κατεβαζεις,το εγκαθιστας,βάζεις τις ρυθμισεις και μιλάς μέσω μικροφωνου. Βεβαια,έτσι έχεις τηλέφωνο μόνο όσο είναι αναμμένος ο υπολογιστής σου και δε διαφερει τόσο πολύ από το να έχεις ... Skype.Πάντως είναι ένας πρκτικά δωρεάν τρόπος.
δ)εάν έχεις smartphone , βάζεις έναν SIP client .Στο Samsung Galaxy Note II μου τρέχω το CSipSimple (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.csipsimple&hl=el) που είναι δωρεάν,πανάλφρος και άψογος :).Οταν σε παίρνουν,χτυπάει το κινητό σου και απαντάς από εκεί.Εφόσον έχεις smartphone (υπάρχουν sip clients για όλα τα λειτουργικά),είναι δωρεάν και αυτός ο τρόπος. Το καλό με αυτό τον τρόπο είναι ότι απαντάς αν είσαι στη δουλειά και εισαι συνδεδεμενος με wi-fi ή και στο δρόμο εφόσον έχεις πακέτο 3G. Με έχουν πάρει πάμπολλες φορές τηλ στο ελληνικό σταθερό ενώ είμαι στο ποδήλατο στο κέντρο του Αϊντχοφεν και απαντάω κανονικότατα μέσω του κινητού μου και του 3G δικτύου της ΚΡΝ (ο Ολλανδικός ΟΤΕ :p) .

Συνοψίζοντας,οι τρόποι α και β είναι λιγάκι ακριβοί (50-60 ευρώ),αλλά έχει το φυσικό κουδουνισμα του σταθερού,ενώ οι γ και δ είναι πρακτικά δωρεάν.Εγω έχω το ΑΤΑ στο router μου (δηλαδή το β) και το CSipSimple στο Note II 24/7 (χτυπάνε και τα δύο :cool:).

Οπου λεω για ρυθμίσεις,είναι απλά ένα username και ένα password που σου δινει η viva συν τη διευθυνση του voice server της Viva.Τρία πραγματάκια συμπληρώνεις δηλαδή σε κάποιο web-based interface.

Αξίζει σίγουρα αυτό το 1 ευρώ το μηνα,μιας και μπορείς να έχεις εισερχόμενες απο Ελλάδα με αστικη/υπεραστική χρέωση.Είναι πολύ διαφορετικό απο το Skype,μιας και παίζει 24/7 ανεξάρτητα από τον υπολογιστή σου και μπορουν να σε πάρουν όλοι τηλ,χωρις να τους έχεις σε contacts κτλ συν ότι έχεις το φυσικό ήχο του κουδουνίσματος :).

Παρακαλώ να μη σβηστεί/μεταφερθεί το post,καθως εντάσσεται στο ευρυυυυυυυυυτερο context του topic.Αλλά ας λήξουμε και μεις οι χρήστες εδώ το offtopic :). Περισσότερα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/637045-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CF%83%CE%B5-voip-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C?p=4731111#post4731111).

Φανερός Πράκτωρ
14-03-13, 00:35
αν και βοηθός τυρέμπορα, έγραψες! :oneup:

- - - Updated - - -

επιπλέον να πω ότι μόλις έκανα λογαριασμό με τους 2 μήνες δωρεάν, έβαλα την εφαρμογή για iphone και το δοκίμασα. Πολύ καλή ποιότητα. Εφάμιλλη του voip που μου δίνει ο πάροχός μου (Γαλλικό νούμερο) :oneup: :oneup: :oneup:

over & από εμένα - συνεχίζω αν είναι στο άλλο thread

lewton
14-03-13, 02:01
Θα μου πέσουν τα μαλλιά με τους μισθούς που γράφετε για Λονδίνο.
Εγώ ξέρω από τον πρώην συγκάτοικό μου εδώ στην Ελβετία άτομα που ασχολήθηκαν με τα χρηματοοικονομικά και γύρω στα 30 τους έβγαζαν πολύ περισσότερα από 50 χιλιάρικα το χρόνο (μαζί με τα bonus). Αλλά όλοι αυτοί ξεκίνησαν γύρω στις 25 τους προ κρίσης, κάπου το 2006 (τελείωσαν το ίδιο master που τελείωσε αυτός, αλλά ενώ οι περισσότεροι έμπλεξαν με τα χρηματοοικονομικά, αυτός κατέληξε στην Ελβετία σε πραγματική* εταιρία).

Ξέρω βέβαια και Ελληνίδα που ασχολείται με τη μετάφραση και πήρε πρώτο μισθό ελάχιστα παραπάνω από 1000 λίρες καθαρά.
Αλλά μου κάνει εντύπωση το τριαντάρης που δουλεύει στο ΙΤ (υποθέτω) να βγάζει μόνο 30 χιλιάδες το χρόνο...

*πραγματική εταιρία=εταιρία που παράγει κάποιο προϊόν ή παρέχει κάποια πραγματική υπηρεσία, σε αντίθεση με τα παράσιτα του City

KLG
14-03-13, 02:17
FYI τα χιλιάρικα στο Λονδίνο είναι σε λίρες (τουλαχιστον τα νουμερα που έδωσα εγω).

Αλλά παραμένουν χαμηλά όπως και να χει. Ειδικά για εκτός City, σε μηχανικούς, ΙΤ είναι ξεφτύλα. Χίλιες φορές μηχανικός και δάσκαλος σε σχολείο στην Αγγλία, παρά στο επάγγελμα.

kover
14-03-13, 09:22
Θα μου πέσουν τα μαλλιά με τους μισθούς που γράφετε για Λονδίνο.
Εγώ ξέρω από τον πρώην συγκάτοικό μου εδώ στην Ελβετία άτομα που ασχολήθηκαν με τα χρηματοοικονομικά και γύρω στα 30 τους έβγαζαν πολύ περισσότερα από 50 χιλιάρικα το χρόνο (μαζί με τα bonus). Αλλά όλοι αυτοί ξεκίνησαν γύρω στις 25 τους προ κρίσης, κάπου το 2006 (τελείωσαν το ίδιο master που τελείωσε αυτός, αλλά ενώ οι περισσότεροι έμπλεξαν με τα χρηματοοικονομικά, αυτός κατέληξε στην Ελβετία σε πραγματική* εταιρία).

Ξέρω βέβαια και Ελληνίδα που ασχολείται με τη μετάφραση και πήρε πρώτο μισθό ελάχιστα παραπάνω από 1000 λίρες καθαρά.
Αλλά μου κάνει εντύπωση το τριαντάρης που δουλεύει στο ΙΤ (υποθέτω) να βγάζει μόνο 30 χιλιάδες το χρόνο...

*πραγματική εταιρία=εταιρία που παράγει κάποιο προϊόν ή παρέχει κάποια πραγματική υπηρεσία, σε αντίθεση με τα παράσιτα του City

Της ίδιας γενιάς, σχεδόν, είμαστε και εγώ για τους ίδιους 30άρηδες μιλάω. Ξεκίνημα στα 24-25 όταν φτάσαν 30 έβλεπα τα μηνιαία payslip τους να γράφουν 8.000-15.000 λίρες, πέρα των bonus, ταξιδιών, εξόδων, εστιατορίων πληρωμένων και ό,τι άλο μπορεί να φανταστεί κανείς. Όχι ένας αλλά 3 που κάναμε στο ίδιο πανεπιστήμιο master (αυτοί finance έγω engineering) απλά δε μπορώ να τους πάρω ως μέσο μισθό Λονδίνου γιατί εμένα η πρώτη δουλειά μου έδινε 23.000 το χρόνο με προοπτικές σχεδόν μηδενικές. Τώρα δε ξέρω πόσο έχει αλλάξει η μισθοδοσία στη μετά κρίσης εποχή αλλά οι συγκεκριμένοι παίρνουν ακόμα περισσότερα. Οι νεοεισερχόμενοι ίσως παίρνουν λιγότερα, δε το γνωρίζω.

Έχω επίσης γνωστούς (2 συμφοιτητές) που το γυρίσαν από aeronautical engineering σε economics engineering στέλνοντας τυχαία και για "πλάκα" βιογραφικά σε τράπεζες, οι οποίοι επίσης κονομάνε χοντρά.

Η γυναίκα μου έφυγε από το Λονδίνο με σπουδές σε fashion+marketing και 7 χρόνια εργασίας, ο μισθός που άφησε πίσω ήταν πάνω από 50k+bonus και οι συνθήκες εργασίας ήταν google like (ανά 2 χρόνια άλλαζε εταιρεία με +10k τουλάχιστον).

Ο δικός μου μισθός σχεδόν στο μισό και με ώρες εργασίες παλαβές (βράδια, Κυριακές, αργίες, on hold τα περισσότερα Σ/Κ, πρόγραμμα γιατρού κανονικά) και άγχος που ξεφλούδιζε η μούρη μου, έτριζα τα δόντια μου στον ύπνο μου- γενικά καταστάσεις απίθανης πίεσης.

Τι θέλω να πω, το Λονδίνο έχει τομείς που πληρώνει κέρατα. Ένας floor manager σε retail κατάστημα παίρνει σίγουρα περισσότερα από έναν μηχανικό στα 30 του. Ένας γραφίστας πιθανόν να παίρνει περισσότερα από εναν IT manager.

Το engineering στο Λονδίνο έχει πολύ μέτριους-κακούς μισθούς (εκτός αν δουλεύεις για super nieche design εταιρεία, που σιγά πόσες είναι)


FYI τα χιλιάρικα στο Λονδίνο είναι σε λίρες (τουλαχιστον τα νουμερα που έδωσα εγω).

Αλλά παραμένουν χαμηλά όπως και να χει. Ειδικά για εκτός City, σε μηχανικούς, ΙΤ είναι ξεφτύλα. Χίλιες φορές μηχανικός και δάσκαλος σε σχολείο στην Αγγλία, παρά στο επάγγελμα.

Και εγώ σε λίρες μιλάω. Είναι όντως ξεφτύλα για αυτό και τα μάζεψα και έφυγα και μάλον κατέστρεψα και τη γυναίκα μου και εμένα :) θα δείξει ο χρόνος.

euri
14-03-13, 11:12
kover, με το συμπάθειο κιόλας, αλλά άλλο η λύρα (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CF%8D%CF%81%CE%B1) και άλλο η λίρα (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%AF%CF%81%CE%B1).

kover
14-03-13, 11:33
kover, με το συμπάθειο κιόλας, αλλά άλλο η λύρα (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CF%8D%CF%81%CE%B1) και άλλο η λίρα (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%AF%CF%81%CE%B1).

Α για αυτό το είχε bold ένα παιδί πριν? E fail.

megahead13
14-03-13, 14:28
Θα μου πέσουν τα μαλλιά με τους μισθούς που γράφετε για Λονδίνο.
Εγώ ξέρω από τον πρώην συγκάτοικό μου εδώ στην Ελβετία άτομα που ασχολήθηκαν με τα χρηματοοικονομικά και γύρω στα 30 τους έβγαζαν πολύ περισσότερα από 50 χιλιάρικα το χρόνο (μαζί με τα bonus). Αλλά όλοι αυτοί ξεκίνησαν γύρω στις 25 τους προ κρίσης, κάπου το 2006 (τελείωσαν το ίδιο master που τελείωσε αυτός, αλλά ενώ οι περισσότεροι έμπλεξαν με τα χρηματοοικονομικά, αυτός κατέληξε στην Ελβετία σε πραγματική* εταιρία).

Ξέρω βέβαια και Ελληνίδα που ασχολείται με τη μετάφραση και πήρε πρώτο μισθό ελάχιστα παραπάνω από 1000 λίρες καθαρά.
Αλλά μου κάνει εντύπωση το τριαντάρης που δουλεύει στο ΙΤ (υποθέτω) να βγάζει μόνο 30 χιλιάδες το χρόνο...

*πραγματική εταιρία=εταιρία που παράγει κάποιο προϊόν ή παρέχει κάποια πραγματική υπηρεσία, σε αντίθεση με τα παράσιτα του City
Να μη σου κάνει καθόλου εντύπωση. Για να χτυπήσεις πάνω από £35κ στο IT θες μια εργασιακή εμπειρία πάνω από 5 χρόνια και να τα κάνεις όλα. Και όταν λέμε όλα εννοούμε (σχεδόν) όλα, ήτοι Linux/Unix (plus αν ξέρεις και κάνα Solaris), networking (routers, switches, firewalls κυρίως Cisco, Juniper αν και παίζει και πολύ μπάλα Brocade και HP, όπως και F5 για traffic management και VPNs ή Riverbed για WAN acceleration), storage systems (EMC, NetApp, IBM κυρίως), windoze Active Directory ή LDAP/NIS, virtualisation (VMware κυρίως ή Citrix δευτερευόντως και KVM ή OpenVZ κάπου, κάπου), mail servers (Postfix, Exchange), web servers (Apache, IIS, nginx). Πτυχία πανεπιστημίου θα δεις πολύ συχνά να ζητιούνται, αλλά μεγαλύτερο συν είναι να έχεις πιστοποιήσεις (τύπου CCNP και πάνω και αντίστοιχα για Redhat, VMware, κτλ). Αν δε ξέρεις και τίποτα όχι τόσο συνηθισμένα ή περίεργα software για clusters κυρίως ή και γενικότερα είσαι πολύ άρχοντας. Αυτοί που παίζουν ξεχωριστή μπάλα και μπορούν να ανέβουν πιο γρήγορα θα έλεγα πως είναι όσοι ασχολούνται με θέματα security ή είναι database devs/admins. Προγραμματιστές είναι άλλη περίπτωση για την οποία λεπτομέρειες δεν ξέρω, αλλά κι εκεί δεν περιμένω τα πράγματα να είναι πολύ καλύτερα.

sonic
18-03-13, 11:44
Λονδίνο σε λογικές ζώνες (1-2-3) μένεις μόνο με συγκάτοικο πλέον, εκτός και αν βγάζεις +50κ που και πάλι θα τα τρως στο νοίκι τα ποιο πολλά.

lewton
19-03-13, 00:18
Να ρωτήσω αν βγάζεις μεικτά 50 χιλιάρικα το χρόνο, τι μένει καθαρά;

redfever7
19-03-13, 01:23
http://www.netsalarycalculator.net/
μια προχειρη αναζήτηση μου έβγαλε αυτό, αν και θα ήθελα και εγώ κάποια πληροφορία παραπανω :oneup:

sonic
19-03-13, 02:54
Το σαϊτ είναι σωστό.

KLG
19-03-13, 03:11
Πρεπει να υπολογιστεί όμως και το council tax και το tv licence (πάγια εξοδα).

megahead13
19-03-13, 03:15
Πρεπει να υπολογιστεί όμως και το council tax και το tv licence (πάγια εξοδα).
Το ποιο license; :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.