PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

KLG
19-03-13, 04:37
Το DoctorWho-οσιμο :hmm:

lewton
19-03-13, 09:42
Πρεπει να υπολογιστεί όμως και το council tax και το tv licence (πάγια εξοδα).
Τα ασφαλιστικά είναι ήδη υπολογισμένα στο net salary που δίνει;

sonic
19-03-13, 11:32
Πρεπει να υπολογιστεί όμως και το council tax και το tv licence (πάγια εξοδα).

Αν είναι έτσι να βάλουμε και το φως/νερό/τηλέφωνο πάγια είναι και αυτά. :lol:

Βασικά δεν τα βάζει γιατί το council tax διαφέρει από περιοχή σε περιοχή και είναι ανάλογο με το μέγεθος του σπιτιού που μένεις.

redfever7
19-03-13, 11:47
Κάνοντας μια πρόχειρη σύγκριση πάντως, η φορολογία είναι ανάλογη της Ιταλικής :hmm: ασχέτως το κόστος ζωης.

KLG
19-03-13, 12:17
Αν είναι έτσι να βάλουμε και το φως/νερό/τηλέφωνο πάγια είναι και αυτά. :lol:

Βασικά δεν τα βάζει γιατί το council tax διαφέρει από περιοχή σε περιοχή και είναι ανάλογο με το μέγεθος του σπιτιού που μένεις.

Ε καλα ναι. Απλά το council tax + tv licence είναι πάγιοι φόροι. Φανταζομαι το CT κανα 120 τον μηνα min.

Tsene
19-03-13, 12:58
Πρεπει να υπολογιστεί όμως και το council tax και το tv licence (πάγια εξοδα).

Το council tax είναι περίπου £1200 το έτος. Τρία χρόνια δεν έχω πληρώσει άδεια τηλεόρασης :whistle:

sonic
19-03-13, 13:26
Ε καλα ναι. Απλά το council tax + tv licence είναι πάγιοι φόροι. Φανταζομαι το CT κανα 120 τον μηνα min.

Επίσης, αυτό ισχύει αν μένεις μόνος, αν μένεις με άλλους το μοιράζεσαι, οπότε καλώς δεν μπαίνουν.

ownagE_
20-03-13, 22:57
Χελόου

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα στην έκδοση visa για δουλειά στην Αμερική αν δεν έχω εκπληρώσει το στρατιωτικό μου;
Έχω απαλλαγή μέχρι 2016 (ή 2017, δεν θυμάμαι :p).

Δεν γνωρίζω βέβαια ακριβώς για τι κατηγορίας visa μιλάμε.
Μόλις αποφοίτησα και υπάρχει μια περίπτωση να "κάτσει" κάποια δουλειά εκεί, τις διαδικασίες θα αναλάβει/σπρώξει η εταιρία..

Απλά να έχω μια ιδέα.

Φανερός Πράκτωρ
20-03-13, 23:19
Χελόου

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα στην έκδοση visa για δουλειά στην Αμερική αν δεν έχω εκπληρώσει το στρατιωτικό μου;
Έχω απαλλαγή μέχρι 2016 (ή 2017, δεν θυμάμαι :p).

Δεν γνωρίζω βέβαια ακριβώς για τι κατηγορίας visa μιλάμε.
Μόλις αποφοίτησα και υπάρχει μια περίπτωση να "κάτσει" κάποια δουλειά εκεί, τις διαδικασίες θα αναλάβει/σπρώξει η εταιρία..

Απλά να έχω μια ιδέα.

Θα μου κάνει πάρα πολύ μεγάλη εντύπωση αν υπάρξει πρόβλημα ενώ είσαι νόμιμα εκτός στρατεύματος. Ακόμα και ανυπότακτος να είσαι πάλι εντύπωση θα μου κάνει.

kennyyy
21-03-13, 01:49
Χελόου

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα στην έκδοση visa για δουλειά στην Αμερική αν δεν έχω εκπληρώσει το στρατιωτικό μου;
Έχω απαλλαγή μέχρι 2016 (ή 2017, δεν θυμάμαι :p).

Δεν γνωρίζω βέβαια ακριβώς για τι κατηγορίας visa μιλάμε.
Μόλις αποφοίτησα και υπάρχει μια περίπτωση να "κάτσει" κάποια δουλειά εκεί, τις διαδικασίες θα αναλάβει/σπρώξει η εταιρία..

Απλά να έχω μια ιδέα.
Κανένα. Δεν ενδιαφέρει το USCIS αν πήγες στρατό, αν έχει η Ελλάδα στρατό και για να πούμε την αλήθεια, οι πιο πολλοί δεν ξέρουν καν ότι υπάρχουν χώρες στον 1ο κόσμο που είναι υποχρεωτικό να πας στρατό.

PopManiac
21-03-13, 12:03
Χελόου

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα στην έκδοση visa για δουλειά στην Αμερική αν δεν έχω εκπληρώσει το στρατιωτικό μου;
Έχω απαλλαγή μέχρι 2016 (ή 2017, δεν θυμάμαι :p).

Δεν γνωρίζω βέβαια ακριβώς για τι κατηγορίας visa μιλάμε.
Μόλις αποφοίτησα και υπάρχει μια περίπτωση να "κάτσει" κάποια δουλειά εκεί, τις διαδικασίες θα αναλάβει/σπρώξει η εταιρία..

Απλά να έχω μια ιδέα.

Συμβουλή: Πήγαινε πρώτα στρατό και ξεμπέρδευε.... Θα είναι τραγικό λάθος να πας ΗΠΑ χωρίς να έχεις τελειώσει στρατιωτικό. Αν σου πάνε καλά τα πράγματα, σιγά μην κόψεις καρριέρα εκεί για να γυρίσεις (και καλά θα κάνεις). Πριν το καταλάβεις θα είσαι ανυπότακτος και θα έρχεσαι Ελλάδα με τον φόβο και μια φορά τον χρόνο ;)

Πήγαινε και ξεμπέρδευε και μετά τράβα και Αυστραλία ;)

KLG
21-03-13, 12:31
Ειμαι και εγω αυτής της άποψης γενικά, αλλά οι ευκαιρίες για ΗΠΑ είναι σπάνιες και οταν εμφανίζονται καλύτερα να τις παίρνουν (όσοι ενδιαφέρονται).

Άσε που με αυτό το χαος εγω δεν θα δινα ουτε λεπτό απο τον χρόνο μου σε αυτό το κράτος. Ανυπότακτος φορεβα :p

Crosswind
21-03-13, 12:38
Χελόου

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα στην έκδοση visa για δουλειά στην Αμερική αν δεν έχω εκπληρώσει το στρατιωτικό μου;
Έχω απαλλαγή μέχρι 2016 (ή 2017, δεν θυμάμαι :p).

Δεν γνωρίζω βέβαια ακριβώς για τι κατηγορίας visa μιλάμε.
Μόλις αποφοίτησα και υπάρχει μια περίπτωση να "κάτσει" κάποια δουλειά εκεί, τις διαδικασίες θα αναλάβει/σπρώξει η εταιρία..

Απλά να έχω μια ιδέα.

Αν σου κάτσει, φύγε όσο πιο γρήγορα μπορείς.

PopManiac
21-03-13, 12:38
Ειμαι και εγω αυτής της άποψης γενικά, αλλά οι ευκαιρίες για ΗΠΑ είναι σπάνιες και οταν εμφανίζονται καλύτερα να τις παίρνουν (όσοι ενδιαφέρονται).

Άσε που με αυτό το χαος εγω δεν θα δινα ουτε λεπτό απο τον χρόνο μου σε αυτό το κράτος. Ανυπότακτος φορεβα :p

To λες έχοντας όμως ξεμπερδέψει και εκ του ασφαλούς ;)

Προσωπικά επιμένω 100% στο στρατός πρώτα και μετά τα υπόλοιπα, ακόμα και μεταπτυχιακό (παρόλο που εγώ πήρα αναβολή και πήγα στην προχωρημένη ηλικία των 29 :p).

Από εκεί και πέρα, ΟΚ, αν η προσφερόμενη θέση είναι CEO Microsoft ή γενικά έχει τέτοιες αποδοχές που εξασφαλίζουν την εξαγορά μετά από 20 χρόνια ανυποταγης, πάσο :p

Αλλά, τους έχω δει τους ανυπότακτούς και πώς ζούνε, δεν θα ήθελα με τίποτα να βρεθώ στην θέση τους

xhaos
21-03-13, 14:02
από όσο ξέρω μπορείς να κάνεις εξαγορά στα 32 χρονών. πας 40 μέρες δίνεις 6 χιλιάρικα και είσαι κύριος.

έχω ένα φίλο που μένει Ελλάδα, ανυπότακτος μέχρι τώρα (31 χρονών ) και ετοιμάζεται για την εξαγορά. κάτοικος Ελλάδας.
και εγώ πήγα 29 χρονών και πραγματικά δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί το έκανα αυτό το πράγμα στον εαυτό μου.

ownagE_
21-03-13, 15:05
* Αναβολή εννοούσα, όχι απαλλαγή.


Άσε που με αυτό το χαος εγω δεν θα δινα ουτε λεπτό απο τον χρόνο μου σε αυτό το κράτος. Ανυπότακτος φορεβα :p

Κι εγώ έτσι λέω..


To λες έχοντας όμως ξεμπερδέψει και εκ του ασφαλούς ;)

Προσωπικά επιμένω 100% στο στρατός πρώτα και μετά τα υπόλοιπα, ακόμα και μεταπτυχιακό (παρόλο που εγώ πήρα αναβολή και πήγα στην προχωρημένη ηλικία των 29 :p).

Από εκεί και πέρα, ΟΚ, αν η προσφερόμενη θέση είναι CEO Microsoft ή γενικά έχει τέτοιες αποδοχές που εξασφαλίζουν την εξαγορά μετά από 20 χρόνια ανυποταγης, πάσο :p

Αλλά, τους έχω δει τους ανυπότακτούς και πώς ζούνε, δεν θα ήθελα με τίποτα να βρεθώ στην θέση τους

CEO όχι, στο άλλο είσαι (πάρα πολύ) κοντά :lol:

Αν είναι 6k η εξαγορά, όπως είπε ένα παιδί πιο πάνω, και αν είμαι μέχρι τότε (μέχρι 32 είναι σίγουρα; ) εκεί, φαντάζομαι θα έχω αρκετά savings για να το κανονίσω.. :p

Βέβαια είναι νωρίς.. έχω πολύ δρόμο (interviews κλπ.) να περάσω..

PopManiac
21-03-13, 15:12
* Αναβολή εννοούσα, όχι απαλλαγή.



Κι εγώ έτσι λέω..



CEO όχι, στο άλλο είσαι (πολύ) κοντά :lol:

Αν είναι 6k η εξαγορά, όπως είπε ένα παιδί πιο πάνω, και αν είμαι μέχρι τότε (μέχρι 32 είναι σίγουρα; ) εκεί, φαντάζομαι θα έχω αρκετά savings για να το κανονίσω.. :p

Tι να σου πω, σε καιρούς σημερινούς θα ήμουν τουλάχιστον στον κόσμο μου αν σου έλεγα να αγνοήσεις την προσφορά στις ΗΠΑ και να πας σώνει και καλά στρατό - αλήθεια είναι ;)

Επιμένω όμως πως το σωστό είναι στρατός πρώτα και μέχρι τα 32 έχεις 10 χρόνια μπροστά σου. Πολλά συμβαίνουν, πολλά αλλάζουν και επίσης σε προσωπικό επίπεδο.

Έχω δει ανυπότακτους που δεν μπορούσαν να πάνε πίσω ούτε για γονείς που τρέχαν σε νοσοκομεία, ή πηγαινοέρχονταν με την καρδιά τους να τρέμει. Επίσης, μην ξεχνάς πως θα είσαι ΗΠΑ όχι σε χώρα Σέγκεν και συνεπώς αν μπεις σε λίστα σε βρίσκουν πολύ ευκολότερα.

Τι να σου πω, τουλάχιστον αν επιλέξεις ανυπότακτος (γιατί θεωρώ ανούσιο να ξεκινήσεις καριέρα ΗΠΑ και να διακόψεις για στρατό) ψάξε το πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ καλά. Νομίζω πως στα 32 δεν ισχύει μόνο απλή εξαγορά αλλά ΚΑΙ θητεία.

Έχω φίλο μου που πήγε στρατό προ 4ετίας στα 39 (ανυπότακτος) και εξαγόρασε αλλά πάλι έκανε 3μηνο ;) Νομίζω πως πλήρη εξαγορά παίζει από 40κάτι και άνω...

Ψάξτο και σκέψου το πάρα μα πάρα πολύ καλά. Ουσιαστικά ανυπότακτος τελειώνεις με Ελλάδα

xhaos
21-03-13, 15:30
το πιο μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει κανένας να σου πει πραγματικά τι και πως. ο μοναδικός φορέας που θα μπορούσε να σου βάλει τα περί αποφυγής στράτευσης σε μια σειρά είναι η στρατολογία, η οποία δεν θα το κάνει ποτέ γιατί οι ίδιοι οι εργαζόμενοι εκεί θεωρούν πιο κάλο το να πας.

πάντως το 2007 που είχα παρουσιαστεί δυο παιδιά (30 something yo) από το θάλαμο έκαναν τη βασική και 2 βδομάδες ακόμα και τσίμπησαν την απόλυση από το στρατόπεδο Β.Ε. το κακό είναι ότι δεν έλεγαν τη καβάτζα με την οποία το έκαναν.

SchumiGr1985
21-03-13, 20:38
Μπορεις να παρεις απαλλαγη στρατευσης και να μην πας ουτε μια μερα μεσα. Για περισσοτερες πληροφοριες www.omiroi.gr

Για μενα προσωπικα ειναι χασιμο χρονου ο στρατος σημερα. Σε ερωτηση που εκανα σε στρατονομο οικογενειακο φιλο, μου ειπε οτι οι ανυποτακτοι εξωτερικου ειναι χιλιαδες, ελεγκτικοι μηχανισμοι δεν υπαρχουν (πλεον) ή δεν εφαρμοζονται και οτι εκ του νομου εχεις δικαιωμα παραμονης στην Ελλαδα 1 μηνα τον χρονο. Εαν λοιπον στην περιπτωση σου πετας απο ΗΠΑ προς πχ Φρανκφουρτη και απο Φρανκφουρτη-Ελλαδα, κανεις δεν μπορει να βεβαιωσει αυτον τον μηνα διοτι πετας με ταυτοτητα.

Βεβαια, αν σε ανακαλυψουν πας αυτοφωρο και κατευθειαν εισαγγελεα, πληρωνεις το προστιμο και υπηρετεις αμεσως.

kover
21-03-13, 20:52
Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, αν και ξέρω πολλούς διδακτορικους φοιτητές οι οποίοι είναι ήδη 30+ και ανυποτακτοι.
Εκανα το 2005 ναυτονομός και μια φορά την εβδομάδα πήγαινα με μεικτό κλιμάκιο (αερονομοί, στρατονομοι) στο Ελ. Βέλ. Για φρουραρχειό. Είχαμε ένα τόμο, κυριολεκτικά, μαζί μας κάπου 1000 σελίδες με ονόματα. Υποτίθεται είμασταν εκεί για να βρούμε κάποιον. Τρωγαμέ σουβλάκια δίπλα απο τα ταξί, κάναμε 2 τσιγάρα, και φεύγαμε. Απο το αμάξι έβγαινε μόνο αυτός που έπαιρνε τα σουβλάκια.

Ακόμα και να θέλαμε να πιάσουμε κάποιον δεν είχαμε φωτογραφίες. Ο μονιμάς που δε θυμάμαι τι βαθμό είχε μας έλεγε πως ο μόνος τρόπος για να πετύχουμε κάποιον ανυποτακτο κτλ. Ηταν να εμφανιστεί κάποιος με στολή, γιατι δεν είχαμε δικαίωμα να απευθυνθούμε σε πολίτες, να μας πει το όνομα του, να ψάξουμε στη λίστα των δεκάδων χιλιάδων ονομάτων και να τον τσακωσουμέ. Οσον αφορά λοιπόν το Ελ. Βέλ. σε βεβαιώνω πως πιθανότερο είναι να κατεβούν αριανοί και να παίξετε τάβλι παρά να σε κάνουν τσακωτο στο αεροδρόμιο.

Κανένας δε μπορει να σου πει τι να κανείς. Είναι δικιά σου απόφαση. Απλά σου περιγράφω μέσα απο τη στρατιωτική μου θητεία το τροπο που ψάχνει ο ελληνικός στρατός τους ανυποτακτους.

jose_ee1985
21-03-13, 21:30
Πέρναω για δεύτερη φορά τον εφιάλτη αναζήτησης οικίας στο Παρίσι!

Το τι πράγματα έχουν δει τα μάτια μου δεν περιγράφεται!!

- Το μόνο παράθυρο που σπιτιού είναι σε στοά! Ουρανός ούτε για ανέκδοτο. 23τμ, ζητούσε 950Ε. Ήταν βέβαια σε τσιμπιμένη περιοχή.

- Παραθυρο σε ακάλυπτο με τον απέναντι τοίχο στο 1 μέτρο κυριολεκτικά!! Πάλι φως ούτε για αστείο! 26 τμ, 880Ε σε όχι καλή γειτονιά.

- Και το αποκορύφωμα: Βλέπω 900ευρώ σε καλή περιοχή σχετικά, 26τμ, καλούτσικη τιμή για την περιοχή. 5ος, ασανσέρ κομπλέ! Ωραίες φώτο. Too good to be true σε αυτήν την περιοχή λέω. Πάω το βλέπω, μια χαρά το σαλόνι του στούντιου, μπαλκονάκι (!!!), θέα σε πάρκο. Κάτι αρχίζει να μην φαίνεται καλό... Πάω να δω μπάνιο και κουζίνα. Μια πόρτα μόνο όμως. Λέω θα μπαίζεις στο μπάνιο από την κουζίνα... Αμ δε! Η χ@@@ρα ήταν μέσα στην κουζίνα, σε ένα σαν βαθούλωμα του τοίχου και είχαν κοτσάρει μια κουρτίνα μπροστά. Το ίδιο και το ντουζ, στην γωνία της κουζίνας!!! Τουλάχιστον χάρηκα που κατάλαβα ότι κάτι δεν θα πήγαινε καλά με αυτό!!

euri
21-03-13, 21:39
Χμμμ, κι έλεγα ότι τέτοιες τιμές έπαιζαν μόνο εδώ στο Ελσίνκι...

PopManiac
21-03-13, 21:40
Χμμμ, κι έλεγα ότι τέτοιες τιμές έπαιζαν μόνο εδώ στο Ελσίνκι...

Mπα, έχω ακούσει τα χειρότερα Παρίσι. Και αυτό που δεν λέει ο jose είναι πως για τέτοιες τρώγλες θέλεις και εγγυήσεις κλπ... Παρίσι είναι ΙΜΗΟ ο χειρότερος εφιάλτης στέγασης στην ΕΕ

cool11
21-03-13, 22:28
Σε αυτονομη αποστολη cv - cover letter σε εταιρια, αν στο cover letter η προσφωνηση ειναι 'Dear Hiring Manager', ειναι ok?

PopManiac
21-03-13, 22:30
Σε αυτονομη αποστολη cv - cover letter σε εταιρια, αν στο cover letter η προσφωνηση ειναι 'Dear Hiring Manager', ειναι ok?

Dear Madam,

Dear Sir,

Παλιομοδίτικο αλλά κλασσικό ;)

cool11
21-03-13, 22:46
Dear Madam,

Dear Sir,

Παλιομοδίτικο αλλά κλασσικό ;)

Ποιο καλο το Dear Sir , λες? Κλασικη αξια μαλλον. Βεβαια, αν δεν ξερεις ακριβως, δεν ξερω αν πειραζει να λεει Sir και να καταληξει στα χερια μιας Madam.

doctor_667
21-03-13, 23:07
Γιατί δεν στέλνεις ένα μέιλ να ρωτήσεις που να απευθυνθείς; Τους αρέσουν τέτοιες πρωτοβουλίες γενικά και είναι πάντα καλύτερο να γράψεις συγκεκριμένο όνομα. Σε περίπτωση που δν είναι δυνατό αυτό, εγώ βάζω Dear Hiring Manager.

Για το άλλο το παιδί που ρώτησε για στρατό, εννοείται να μην τον νοιάζει για την ανυποταξία, ειδικά αν δουλεύει Αμερική που οι μέρες διακοπών είναι ελάχιστες και σίγουρα λιγότερες από το μήνα που μπορεί να είναι Ελλάδα. Αν και αν πετάς από χώρα Σένγκεν, δεν μπορούν αν ελέγξουν πόσες μέρες είσαι Ελλάδα

thiseas.GP
21-03-13, 23:17
Ποιο καλο το Dear Sir , λες? Κλασικη αξια μαλλον. Βεβαια, αν δεν ξερεις ακριβως, δεν ξερω αν πειραζει να λεει Sir και να καταληξει στα χερια μιας Madam.

Dear Sir/Madam είναι το κατάλληλο όταν δεν ξέρεις σε ποιόν απευθύνεσαι.

megahead13
21-03-13, 23:20
Ποιο καλο το Dear Sir , λες? Κλασικη αξια μαλλον. Βεβαια, αν δεν ξερεις ακριβως, δεν ξερω αν πειραζει να λεει Sir και να καταληξει στα χερια μιας Madam.
Dear sir or madam

Και είσαι κομπλέ

- - - Updated - - -


Mπα, έχω ακούσει τα χειρότερα Παρίσι. Και αυτό που δεν λέει ο jose είναι πως για τέτοιες τρώγλες θέλεις και εγγυήσεις κλπ... Παρίσι είναι ΙΜΗΟ ο χειρότερος εφιάλτης στέγασης στην ΕΕ
Χειρότερα κι απο Λονδίνο και Βρετανία γενικότερα;; :hmm:

thiseas.GP
21-03-13, 23:35
Σε αυτονομη αποστολη cv - cover letter σε εταιρια, αν στο cover letter η προσφωνηση ειναι 'Dear Hiring Manager', ειναι ok?

είναι λάθος να προσφωνήσεις κάποιον με βάση την λειτουργική του θέση.

- - - Updated - - -


Dear sir or madam

Και είσαι κομπλέ



το or είναι επίσης λάθος

- - - Updated - - -


Χελόου

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα στην έκδοση visa για δουλειά στην Αμερική αν δεν έχω εκπληρώσει το στρατιωτικό μου;
Έχω απαλλαγή μέχρι 2016 (ή 2017, δεν θυμάμαι :p).

Δεν γνωρίζω βέβαια ακριβώς για τι κατηγορίας visa μιλάμε.
Μόλις αποφοίτησα και υπάρχει μια περίπτωση να "κάτσει" κάποια δουλειά εκεί, τις διαδικασίες θα αναλάβει/σπρώξει η εταιρία..

Απλά να έχω μια ιδέα.

εφ' όσον μόλις αποφοίτησες σημαίνει ότι θα είσαι 22-23 χρόνων σωστά;

πήγαινε Αμερική και γράψου για Διδακτορικό και αμέσως θα πάρεις αναβολή μέχρι τα 28-30,
μετά αν πας για post doc, μπορείς να πάρεις μερικά χρόνια ακόμα,
μετά αν όλα πάνε καλά βλέπεις τι κάνεις αλλά όλα αυτά τα χρόνια θα μπαίνω-βγαίνεις νόμιμα στην Ελλάδα.
Όταν είσαι 35+ νομίζω θα το εξαγοράσεις, άντε να πας και κανα μήνα.

Φανερός Πράκτωρ
21-03-13, 23:49
Χελόου

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα στην έκδοση visa για δουλειά στην Αμερική αν δεν έχω εκπληρώσει το στρατιωτικό μου;
Έχω απαλλαγή μέχρι 2016 (ή 2017, δεν θυμάμαι :p).

Δεν γνωρίζω βέβαια ακριβώς για τι κατηγορίας visa μιλάμε.
Μόλις αποφοίτησα και υπάρχει μια περίπτωση να "κάτσει" κάποια δουλειά εκεί, τις διαδικασίες θα αναλάβει/σπρώξει η εταιρία..

Απλά να έχω μια ιδέα.




Συμβουλή: Πήγαινε πρώτα στρατό και ξεμπέρδευε.... Θα είναι τραγικό λάθος να πας ΗΠΑ χωρίς να έχεις τελειώσει στρατιωτικό. Αν σου πάνε καλά τα πράγματα, σιγά μην κόψεις καρριέρα εκεί για να γυρίσεις (και καλά θα κάνεις). Πριν το καταλάβεις θα είσαι ανυπότακτος και θα έρχεσαι Ελλάδα με τον φόβο και μια φορά τον χρόνο ;)

Πήγαινε και ξεμπέρδευε και μετά τράβα και Αυστραλία ;)


Ειμαι και εγω αυτής της άποψης γενικά, αλλά οι ευκαιρίες για ΗΠΑ είναι σπάνιες και οταν εμφανίζονται καλύτερα να τις παίρνουν (όσοι ενδιαφέρονται).

Άσε που με αυτό το χαος εγω δεν θα δινα ουτε λεπτό απο τον χρόνο μου σε αυτό το κράτος. Ανυπότακτος φορεβα :p


από όσο ξέρω μπορείς να κάνεις εξαγορά στα 32 χρονών. πας 40 μέρες δίνεις 6 χιλιάρικα και είσαι κύριος.

έχω ένα φίλο που μένει Ελλάδα, ανυπότακτος μέχρι τώρα (31 χρονών ) και ετοιμάζεται για την εξαγορά. κάτοικος Ελλάδας.
και εγώ πήγα 29 χρονών και πραγματικά δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί το έκανα αυτό το πράγμα στον εαυτό μου.

Επειδή λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του:
1) Αν είσαι ανυπότακτος που κατοικείς εξωτερικό έχεις τον τίτλο του ανυπότακτου εξωτερικού που σου εξασφαλίζει διαβατήριο αλλά και επιστροφή στην Ελλάδα για 1 μήνα (+ κάποια έξτρα π.χ. εκλογές κλπ). Στην πράξη από όσο έχω καταλάβει δεν το ελέγχει κανένας.
2) Αν έχεις βιοποριστική εγκατάσταση στο εξωτερικό για 7 συνεχόμενα έτη παίρνεις αναβολή ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού όσο διατηρείς αυτή την ιδιότητα
3) Αν βγεις ανυπότακτος σου βάζουν πρόστιμο ~6Κ ευρώ και αναθέτουν στην εφορία την είσπραξή του. Σε περίπτωση αναβολής αυτό σβήνεται και επιστρέφεται αλλά αυτό να το κοιτάξει αυτός που ενδιαφέρεται.
4) Στα 35 μπορείς να κάνεις ~1,5 μήνα θητεία και να εξαγοράσεις το υπόλοιπο (άλλα 6K ευρώ)

Με λίγα λόγια τίποτα δεν είναι τραγικό και ο 1 μήνας στην Ελλάδα θα είναι οι διακοπές σου. Βασικά σου λένε αν θες να μείνεις έξω μείνε απλά θα το κάνεις αν αποφασίσεις να επιστρέψεις Ελλάδα.

Τελευταία συμβουλή. Επειδή παίζει πολύ ράδιο αρβύλα στο ζήτημα ακόμα και από σχετικά επίσημες πηγές, μην ακούς κανέναν και απλά διάβασε τα ΦΕΚ.

- - - Updated - - -

ΑΑΑ και όπως σου είπα θα μου κάνει τρομερή εντύπωση αν η Αμερική ασχοληθεί με τα στρατολογικά σου. Εδώ δεν ασχολείται η Ελλάδα όσο είσαι "νόμιμα εκτός στρατεύματος" ακόμα και αν έχει πάψει ο λόγος για τον οποίο πήρες αναβολή (π.χ. έχεις τελειώσει/σταματήσει τις σπουδές σου)

kostarcng
21-03-13, 23:50
Παλιά απο τον στρατό έβγαινες τεχνίτης, οδηγός (με δίπλωμα) κ.ο.κ. (Εποχές 60-70) Αν ήσουν λίγο εργατικός έβγαινες με επάγγελμα στα χέρια. Σήμερα ο στρατός είναι για να σκουριάσεις και να ξεχάσεις αυτά που ήξερες, να σε τρελλάνουν στην χαζομάρα και αντί να σε εκπαιδεύσουν να σε παιδέψουν. Αν βρήκες κάτι καλό μην το αφήνεις.

voithostyrempora2
21-03-13, 23:55
Ούτε μια ωρα στο στρατό.Μην το σκέφτεσαι καν.Σκυλομετάνιωσα που πήγα.

Φανερός Πράκτωρ
22-03-13, 00:01
Ούτε μια ωρα στο στρατό.Μην το σκέφτεσαι καν.Σκυλομετάνιωσα που πήγα.

Από εσένα τυρέμπορα ακόμα περιμένω απάντηση στην ερώτησή μου πάνω στα SIP :p

lewton
22-03-13, 01:00
Χειρότερα κι απο Λονδίνο και Βρετανία γενικότερα;; :hmm:
Paris Vs London:
http://www.economist.com/blogs/graphicdetail/2012/02/daily-chart-7?fsrc=scn/fb/wl/dc/zurich

Γενικότερα για τις δυο χώρες θα ήταν λάθος να προσπαθήσεις να βγάλεις συμπέρασμα. Προτιμώ να συγκρίνω συγκεκριμένες περιοχές.

jose_ee1985
22-03-13, 02:27
Χειρότερα κι απο Λονδίνο και Βρετανία γενικότερα;; :hmm:

Σίγουρα! Στη Βρετανία αν έχεις δουλειά και τους πας συμβόλαιο και payslips καθάρισες. Έτσι δεν είναι;

Εδω δεν τους φτάνουν αυτά! Πάνω από το 50% των ιδιοκτητών, θέλουν και guarrantor για την περίπτωση που απολυθείς (βασικά η πρώτη ερώτηση που μου κάνουν όταν ακούνε ότι δουλεύω σε διεθνή οργανισμό είναι: "Υπάρχει περπίτωση να απολυθείς;" :lol: ), ο οποίος θα είναι μόνιμος κάτοικος Γαλλίας Οι περισσότεροι δε, ζητάνε να έχει και δικό του σπίτι (δείχνοντας ότι δεν έχει έτσι να πληρώσει ενοίκιο και θα καλύπτει μόνο το δικό σου). Πολλοί ζητάνε και 2 guarrantors!

- - - Updated - - -

Επίσης όλοι ζητάνε για deposit 2 ενοίκια και αν ασχοληθείς με μεσιτικά, άλλο ένα νοικι (+ ΦΠΑ!!!) εκεί!

Φανερός Πράκτωρ
22-03-13, 02:35
Σίγουρα! Στη Βρετανία αν έχεις δουλειά και τους πας συμβόλαιο και payslips καθάρισες. Έτσι δεν είναι;

Εδω δεν τους φτάνουν αυτά! Πάνω από το 50% των ιδιοκτητών, θέλουν και guarrantor για την περίπτωση που απολυθείς (βασικά η πρώτη ερώτηση που μου κάνουν όταν ακούνε ότι δουλεύω σε διεθνή οργανισμό είναι: "Υπάρχει περπίτωση να απολυθείς;" :lol: ), ο οποίος θα είναι μόνιμος κάτοικος Γαλλίας Οι περισσότεροι δε, ζητάνε να έχει και δικό του σπίτι (δείχνοντας ότι δεν έχει έτσι να πληρώσει ενοίκιο και θα καλύπτει μόνο το δικό σου). Πολλοί ζητάνε και 2 guarrantors!

Αν μιλάς για Παρίσι μάλλον υπερβάλεις λίγο.

- - - Updated - - -

ειδικά οι 2 garants και να έχουν και δικό τους σπίτι δεν μου έχει τύχει ποτέ αλλά και ούτε το έχω ακούσει ως προαπαιτούμενο. Άλλα είναι τα προαπαιτούμενα (ορισμένα τα ανέφερες)

- - - Updated - - -

υγ: βγάζεις πολύ ωραίες φωτό. ΑΑ και να πιούμε κανέναν καφέ κάποια μέρα μια που είμαστε κοντά από ότι κατάλαβα!

konenas
22-03-13, 02:51
Επειδή λέει ο καθένας konenas το μακρύ του και το κοντό του:
1) Αν είσαι ανυπότακτος που κατοικείς εξωτερικό έχεις τον τίτλο του ανυπότακτου εξωτερικού που σου εξασφαλίζει διαβατήριο αλλά και επιστροφή στην Ελλάδα για 1 μήνα (+ κάποια έξτρα π.χ. εκλογές κλπ). Στην πράξη από όσο έχω καταλάβει δεν το ελέγχει κανένας.
2) Αν έχεις βιοποριστική εγκατάσταση στο εξωτερικό για 7 συνεχόμενα έτη παίρνεις αναβολή ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού όσο διατηρείς αυτή την ιδιότητα
3) Αν βγεις ανυπότακτος σου βάζουν πρόστιμο ~6Κ ευρώ και αναθέτουν στην εφορία την είσπραξή του. Σε περίπτωση αναβολής αυτό σβήνεται και επιστρέφεται αλλά αυτό να το κοιτάξει αυτός που ενδιαφέρεται.
4) Στα 35 μπορείς να κάνεις ~1,5 μήνα θητεία και να εξαγοράσεις το υπόλοιπο (άλλα 6K ευρώ)

Με λίγα λόγια τίποτα δεν είναι τραγικό και ο 1 μήνας στην Ελλάδα θα είναι οι διακοπές σου. Βασικά σου λένε αν θες να μείνεις έξω μείνε απλά θα το κάνεις αν αποφασίσεις να επιστρέψεις Ελλάδα.

Τελευταία συμβουλή. Επειδή παίζει πολύ ράδιο αρβύλα στο ζήτημα ακόμα και από σχετικά επίσημες πηγές, μην ακούς κανέναν και απλά διάβασε τα ΦΕΚ.

- - - Updated - - -

ΑΑΑ και όπως σου είπα θα μου κάνει τρομερή εντύπωση αν η Αμερική ασχοληθεί με τα στρατολογικά σου. Εδώ δεν ασχολείται η Ελλάδα όσο είσαι "νόμιμα εκτός στρατεύματος" ακόμα και αν έχει πάψει ο λόγος για τον οποίο πήρες αναβολή (π.χ. έχεις τελειώσει/σταματήσει τις σπουδές σου)

Στρατός = χαμένος χρόνος
Δουλειά καλοπληρωμένη στα 22 = αξία ανεκτίμητη

Οι ευκαιρίες πιάνονται απ' τα μαλλιά.

ownagE_
22-03-13, 13:02
Παιδιά δεν πρόκειται να αφήσω τέτοια ευκαιρία, ανεξάρτητα από τις όποιες συνέπειες εδώ..
Btw, αυτοί με ρώτησαν που προτιμώ να δουλέψω και νομίζω ήταν προφανής επιλογή η Silicon valley.

Wish me luck :p

PopManiac
22-03-13, 13:04
Παιδιά δεν πρόκειται να αφήσω τέτοια ευκαιρία, ανεξάρτητα από τις όποιες συνέπειες εδώ..
Btw, αυτοί με ρώτησαν που προτιμώ να δουλέψω και νομίζω ήταν προφανής επιλογή η Silicon valley.

Wish me luck :p

Ολόψυχα!!!! :oneup:

jose_ee1985
22-03-13, 15:27
Αν μιλάς για Παρίσι μάλλον υπερβάλεις λίγο.

- - - Updated - - -

ειδικά οι 2 garants και να έχουν και δικό τους σπίτι δεν μου έχει τύχει ποτέ αλλά και ούτε το έχω ακούσει ως προαπαιτούμενο. Άλλα είναι τα προαπαιτούμενα (ορισμένα τα ανέφερες)

- - - Updated - - -

υγ: βγάζεις πολύ ωραίες φωτό. ΑΑ και να πιούμε κανέναν καφέ κάποια μέρα μια που είμαστε κοντά από ότι κατάλαβα!


Κοίτα ίσως παρασύρθηκα λίγο και φάνηκε ότι αυτές οι 2 extreme απαιτήσεις είναι ο κανόνας. Δεν τα ζητάνε όλοι, αλλά δυστυχώς 2 guarantors μου έχουν ζητήσει agencies αρκετές φορές (και όταν λέω ότι δεν έχω ούτε πρώτο με κοιτάν σαν εξωγήινο :p ). Οι ιδιοκτήτες από pap κλπ δεν ζητάνε πάντως. Κ την δικαιολογία ότι δεν δεχόμαστε τον guarrantor σου διότι μένει στο ενοίκιο και αυτός, και θεωρούμε ότι δεν μπορεί να εξυπηρετήσει και σένα σε περίπτωση που εσύ δεν μπορείς, την έχω ακούσει από (αρκετούς) γνωστούς.

Ευχαριστώ για το σχόλιο περί φώτο και βεβαίως να τα πούμε από κοντά όταν ξεκαθαρίσει η κατάσταση με το σπίτι!

konenas
22-03-13, 17:33
Παιδιά δεν πρόκειται να αφήσω τέτοια ευκαιρία, ανεξάρτητα από τις όποιες συνέπειες εδώ..
Btw, αυτοί με ρώτησαν που προτιμώ να δουλέψω και νομίζω ήταν προφανής επιλογή η Silicon valley.

Wish me luck :p

make your dream come true

chat1978
22-03-13, 20:30
Παιδιά δεν πρόκειται να αφήσω τέτοια ευκαιρία, ανεξάρτητα από τις όποιες συνέπειες εδώ..
Btw, αυτοί με ρώτησαν που προτιμώ να δουλέψω και νομίζω ήταν προφανής επιλογή η Silicon valley.

Wish me luck :p

Συνήθως οι Έλληνες που πάμε έξω αφήνουμε τα "χέρι του θεού κτλ" και κάνουμε τις τύχες μας γιατί είμαστε ικανοί!

Επειδή όμως το ζήτησες καλή τύχη και απλά χρησιμοποίησε το ταλέντο/ικανότητα που σε στέλνει εκεί εξαρχής!

ownagE_
22-03-13, 23:08
Συνήθως οι Έλληνες που πάμε έξω αφήνουμε τα "χέρι του θεού κτλ" και κάνουμε τις τύχες μας γιατί είμαστε ικανοί!

Επειδή όμως το ζήτησες καλή τύχη και απλά χρησιμοποίησε το ταλέντο/ικανότητα που σε στέλνει εκεί εξαρχής!

'ντάξει μωρέ, έκφραση είναι :p

Όπως είπα, τίποτα δεν είναι σίγουρο, πρέπει να περάσω από interviews κλπ., απλά ήθελα να 'χω μια ιδέα :)

Φανερός Πράκτωρ
22-03-13, 23:11
Όπως είπα, τίποτα δεν είναι σίγουρο, πρέπει να περάσω από interviews κλπ.

ααα είσαι στα τελευταία βήματα βλέπω :p
Μη μασάς, καλή επιτυχία!

ownagE_
22-03-13, 23:15
ααα είσαι στα τελευταία βήματα βλέπω :p
Μη μασάς, καλή επιτυχία!

Έχω περάσει ένα interview ήδη :p :p

cool11
24-03-13, 19:09
Οταν στελνεις cv σε μια εταιρια, αυτονομα, διχως να εχει ανακοινωσει συγκεκριμενη θεση, για πειτε μου, στο γνωστό σε ολους europass cv, στο desired occupation section, επειδη διαφορα(και οχι μονο ενα) ειναι τα ενδιαφεροντά μου, κι επιπλεον δεν απευθυνομαι σε συγκεκριμενη θεση(ωστε να μπορω να το εξειδικευσω), ειναι 'κακο' να βάλω δυο-τρεις γραμμές, με όλες τις πιθανες θεσεις που θα ηθελα να απασχοληθω; Όχι κανενα κατεβατό φυσικά, αλλα οχι και μια θεση μονο. Τι λετε?

PopManiac
24-03-13, 19:47
Οταν στελνεις cv σε μια εταιρια, αυτονομα, διχως να εχει ανακοινωσει συγκεκριμενη θεση, για πειτε μου, στο γνωστό σε ολους europass cv, στο desired occupation section, επειδη διαφορα(και οχι μονο ενα) ειναι τα ενδιαφεροντά μου, κι επιπλεον δεν απευθυνομαι σε συγκεκριμενη θεση(ωστε να μπορω να το εξειδικευσω), ειναι 'κακο' να βάλω δυο-τρεις γραμμές, με όλες τις πιθανες θεσεις που θα ηθελα να απασχοληθω; Όχι κανενα κατεβατό φυσικά, αλλα οχι και μια θεση μονο. Τι λετε?

Την σήμερον ημέραν θεωρώ λιγάκι χαμένο χρόνο την σπέκουλα με θέσεις εργασίας - δεν χάνεις βέβαια και τίποτα.

Εν τοιαύτη στείλε ένα cover letter γενικό (και σύντομο) περιγράφοντας τι μπορείς να κάνεις, τι προϋπηρεσία έχεις, και τι μπορείς να "φέρεις" στην εταιρία ως skills, χαρακτήρα κλπ

Tsene
24-03-13, 21:29
Οταν στελνεις cv σε μια εταιρια, αυτονομα, διχως να εχει ανακοινωσει συγκεκριμενη θεση, για πειτε μου, στο γνωστό σε ολους europass cv, στο desired occupation section, επειδη διαφορα(και οχι μονο ενα) ειναι τα ενδιαφεροντά μου, κι επιπλεον δεν απευθυνομαι σε συγκεκριμενη θεση(ωστε να μπορω να το εξειδικευσω), ειναι 'κακο' να βάλω δυο-τρεις γραμμές, με όλες τις πιθανες θεσεις που θα ηθελα να απασχοληθω; Όχι κανενα κατεβατό φυσικά, αλλα οχι και μια θεση μονο. Τι λετε?

speculative cv (https://www.google.com/#hl=en&sugexp=cappsweb&gs_rn=7&gs_ri=psy-ab&tok=7BN5Cvi2yLTzOr43eZTQoA&cp=14&gs_id=1h&xhr=t&q=speculative+cv&es_nrs=true&pf=p&output=search&sclient=psy-ab&oq=speculative+cv&gs_l=&pbx=1&bav=on.2,or.r_cp.r_qf.&bvm=bv.44158598,d.d2k&fp=6530b81cdd265a1e&biw=1127&bih=878)

Gianniskriti
24-03-13, 22:16
Οταν στελνεις cv σε μια εταιρια, αυτονομα, διχως να εχει ανακοινωσει συγκεκριμενη θεση, για πειτε μου, στο γνωστό σε ολους europass cv, στο desired occupation section, επειδη διαφορα(και οχι μονο ενα) ειναι τα ενδιαφεροντά μου, κι επιπλεον δεν απευθυνομαι σε συγκεκριμενη θεση(ωστε να μπορω να το εξειδικευσω), ειναι 'κακο' να βάλω δυο-τρεις γραμμές, με όλες τις πιθανες θεσεις που θα ηθελα να απασχοληθω; Όχι κανενα κατεβατό φυσικά, αλλα οχι και μια θεση μονο. Τι λετε?

Δεν είναι κακό να δείχνεις σε έναν πιθανό μελλοντικό σου εργοδότη σε ποια αντικειμενα πιστευεις οτι θα εισαι ανωτερος, κι ας μην ψαχνει στην παρουσα χρονικη στιγμη άτομα για τα συγκεκριμενα αντικειμενα. Επιπλέον, δεν νομιζω οτι κλεινεις την πορτα σε αντικειμενα που δεν ανεφερες και που πιθανον να ψαχνει ατομα για τα συγκεκριμενα αντικειμενα, ερκει να ειναι τα λογια σου ζυγιασμενα (δηλαδη οχι να αναφερεις οτι σε ενδιαφερουν αποκλειστικα τα συγκεκριμενα αντικειμενα)

@ ADSLgr.com All rights reserved.