PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

johnson
25-03-13, 14:33
Ευχαριστώ για το σχόλιο περί φώτο και βεβαίως να τα πούμε από κοντά όταν ξεκαθαρίσει η κατάσταση με το σπίτι!

Αν κανονιστεί κάτι, ενημερώστε, ζω και εγώ "εδώ κοντά" ~2μήνες τώρα :p

Link
26-03-13, 14:08
Χελόου

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα στην έκδοση visa για δουλειά στην Αμερική αν δεν έχω εκπληρώσει το στρατιωτικό μου;
Έχω απαλλαγή μέχρι 2016 (ή 2017, δεν θυμάμαι :p).

Δεν γνωρίζω βέβαια ακριβώς για τι κατηγορίας visa μιλάμε.
Μόλις αποφοίτησα και υπάρχει μια περίπτωση να "κάτσει" κάποια δουλειά εκεί, τις διαδικασίες θα αναλάβει/σπρώξει η εταιρία..

Απλά να έχω μια ιδέα.

Οι αμερικανοι δεν εχουν κανενα προβλημα να σου εκδώσουν visa, ειδικά εφόσον βρίσκεσαι νόμιμα εκτός στρατεύματος. Ακόμα και ανυπότακτος να ήσουν θα μπορούσες να πάρεις πράσινη κάρτα με adjustment of status στις ΗΠΑ. Επίσης στα περισσότερα σχετικά με το στρατό με κάλυψε ο Φανερος πρακτωρ. Πρόβλημα δεν θα έχεις κανένα να έρχεσαι Ελλάδα αφού βγεις ανυποτακτος εξωτερικου με "τυπικό" όριο τον 1 μηνα το χρόνο. Πρακτικά μπορείς να έρχεσαι και να φέυγεις για όσο θές αρκεί να μην ξεπερνάς τον ένα μήνα διαμονής κάθε φορά.Κατά προτίμηση από χώρα Σένγκεν. Αυτό μέχρι να κλείσεις τα 7 χρόνια διαμονής στο εξωτερικό οπότε και μπορείς πλέον να παρει αναβολη επ'αόριστων από το στρατό και να έρχεσαι για 6 μήνες το χρόνο τυπικά. Και φυσικά ΑΝ μέχρι τότε υπάρχει θητεία ακόμα(επίκειται και σύνοδος μέσα στο 2013 για κοινή αμυντική πολιτική καθώς και υποδείξεις της Κομισιόν για κατάργηση θητείας και αντικατάσταση από πλήρως επαγγελματικό στρατό).

Για περισσοτερα μπες στο www.omhroi.gr και διάβασε και τα ΦΕΚ. Και για οποιαδήποτε ερωτησή σου σχετικά με την Αμερικη, visa κτλ μπες στο www.diavatirio.com και θα σου λυθούν πολλές απορίες σχετικά με την Αμερική.

Το μόνο ""ασχημο" της ανυπταξιας ειναι τα 6.000 που σε χρεώνουν πλέον αλλά και αυτό αν το σκεφτεις δεν είναι τίποτα καθώς αν υπολογίσεις τα έξοδα της ιδιας της θητείας(που πλεον μεχρι και τις καταστασεις επιβιβασης μειωσαν) συν τους 9 μήνες χαμένου εισοδήματος που θα είχες αν δούλευες όχι απλά δεν χρεώνεσαι αλλά και πάλι κερδισμένος βγαίνεις.

lewton
26-03-13, 16:01
Έτσι ακριβώς.
Το πληρώνω και εγώ αυτό το χαράτσι ανυποταξίας και δε με χαλάει καθόλου. Στέλνω 400€ το μήνα στην Ελλάδα για αυτό, τα οποία εν πάση περιπτώσει απλά θα τα αποταμίευα. Ήδη αποταμιεύω too much και μάλιστα σκέφτομαι ότι πρέπει να βρω κάτι να τα κάνω πριν έρθει και η σειρά της Ελβετίας να μας κουρέψει. :p

Wilfred
26-03-13, 16:29
Χμ, lewton για πες περί χαρατσιού. Νόμιζα πως είναι πρακτικά αδύνατο να το πληρώσεις καθώς δέχεται μηνιαίες προσαυξήσεις.

Κι απ' όσο ξέρω η πληρωμή του ποσού δε σε απαλάσσει καθώς και πάλι θα πρέπει να παρουσιαστείς. Τα ξέρω λάθος;

(Γενικά πείτε όσοι το έχετε ''φάει'', τι γίνεται...)

xhaos
26-03-13, 16:30
Το μόνο ""ασχημο" της ανυπταξιας ειναι τα 6.000 που σε χρεώνουν πλέον αλλά και αυτό αν το σκεφτεις δεν είναι τίποτα καθώς αν υπολογίσεις τα έξοδα της ιδιας της θητείας(που πλεον μεχρι και τις καταστασεις επιβιβασης μειωσαν) συν τους 9 μήνες χαμένου εισοδήματος που θα είχες αν δούλευες όχι απλά δεν χρεώνεσαι αλλά και πάλι κερδισμένος βγαίνεις.

για βάλε στους 9 μήνες και ένα εξάμηνο που ήθελες πριν για να ξανάβρεις μια δουλειά. καλά σήμερα δεν το συζητώ καν. και το χειρότερο από όλα είναι οτι δεν μαθαίνεις τίποτα, μηδέν, nada.

lewton
26-03-13, 18:44
Χμ, lewton για πες περί χαρατσιού. Νόμιζα πως είναι πρακτικά αδύνατο να το πληρώσεις καθώς δέχεται μηνιαίες προσαυξήσεις.

Κι απ' όσο ξέρω η πληρωμή του ποσού δε σε απαλάσσει καθώς και πάλι θα πρέπει να παρουσιαστείς. Τα ξέρω λάθος;

(Γενικά πείτε όσοι το έχετε ''φάει'', τι γίνεται...)

Kοίτα, εγώ από την αρχή (άνοιξη του 2012) τα πληρώνω γιατί δεν ήθελα να βαρέσουν κανένα εγκεφαλικό οι γονείς μου αν πήγαινε η εφορία και τους κάνει παρατήρηση. :p
Από εκεί και ύστερα, δε με ενδιαφέρει να επιστρέψω ποτέ να ζήσω στην Ελλάδα οπότε δε με ενδιαφέρει αν ο νόμος λέει ότι αν ποτέ γυρίσω θα πρέπει να παρουσιαστώ.

Όσον αφορά την πληρωμή, το ποσό προσαυξάνεται κατά 1% το μήνα. Αυτό που βλέπω είναι ότι κάθε μήνα που περνάει ένα επιπλέον 0,9% πάει για προσαυξήσεις. Δηλαδή όταν έβαλα τα πρώτα 400€ τον πρώτο μήνα, πήγαν όλα σε αποπληρωμή του χρέους. Τον επόμενο το 0,9% πήγε σε προσαυξήσεις. Τον επόμενο το 1,8%. Την τελευταία φορά πέρασα το 10%. Έχω πληρώσει 4 χιλιάρικα μέχρι στιγμής και το ποσό που χρωστάω είναι κάπου στα 2200€. Αλλά πλέον θα μειώσω κατά πολύ το ποσό που στέλνω (ίσως το κάνω 300€/δίμηνο) γιατί βλέπω το κανόνι να έρχεται στην Ελλάδα. Ήθελα να μειώσω το χρέος σημαντικά όσο η προσαύξηση είναι χαμηλότερη από 10%, και πλέον μπορώ να τηρήσω στάση αναμονής. Εκτός αυτού η εφορία στον τόπο κατοικίας των γονιών μου έκλεισε (άρα πρέπει κάποια στιγμή να ασχοληθώ να μάθω αν γίνεται πληρωμή από e-banking) και είχαμε πολλά οικογενειακά προβλήματα το τελευταίο τετράμηνο που σημαίνουν ότι πλέον και οι γονείς μου δεν ενδιαφέρονται αν πληρώνω ή αν χρωστάω στο χρεοκηπημένο ελληνικό δημόσιο.

8anos
26-03-13, 23:12
lewton Οταν με το καλό θα πλήρεις τα κριτήρια για μονιμος κατοικος εξωτερικού να κάνεις τα χαρτιά σου, θα πάρεις τα λεφτα του προστίμου - σε τι νόμισμα δεν ξέρω - πίσω

lewton
27-03-13, 01:02
lewton Οταν με το καλό θα πλήρεις τα κριτήρια για μονιμος κατοικος εξωτερικού να κάνεις τα χαρτιά σου, θα πάρεις τα λεφτα του προστίμου - σε τι νόμισμα δεν ξέρω - πίσω

Αυτό το έχεις δει κάπου γραμμένο;
Απίστευτο μου ακούγεται.
Εννοείται ότι δε θα με χαλάσει καθόλου αν ξαφνικά σε καμια δεκαριά χρόνια σκάσουν από το πουθενά 6 χιλιάδες ευρώ (βέβαια επειδή δε θα είναι ευρώ οπότε θα μου είναι άχρηστα όπου θα βρίσκομαι τότε - απλά θα τα αφήσω σε έναν ελληνικό λογαριασμό για τις βόλτες μου στα πάτρια εδάφη :p ).

Φανερός Πράκτωρ
27-03-13, 08:48
Αυτό το έχεις δει κάπου γραμμένο;
Απίστευτο μου ακούγεται.
Εννοείται ότι δε θα με χαλάσει καθόλου αν ξαφνικά σε καμια δεκαριά χρόνια σκάσουν από το πουθενά 6 χιλιάδες ευρώ (βέβαια επειδή δε θα είναι ευρώ οπότε θα μου είναι άχρηστα όπου θα βρίσκομαι τότε - απλά θα τα αφήσω σε έναν ελληνικό λογαριασμό για τις βόλτες μου στα πάτρια εδάφη :p ).

ΦΕΚ Β΄ 517/5.4.2011

Άρθρα 2 (Βεβαίωση και είσπραξη του χρηματικού προστίμου, που επιβάλλεται στους ανυπότακτους, λιποτάκτες) &
3 (∆ιαδικασία επιστροφής αχρεωστήτως καταβληθέντων)

Τώρα η αλήθεια είναι ότι δεν διάβασα ότι αν πάψεις να είσαι ανυπότακτος θεωρείται ότι δεν χρειαζόταν να καταβάλεις τα 6000 (για να μπεις στο Άρθρο 3). Αλλά νομίζω ότι αυτό υπονοείται. Επιπλέον το ότι επιστρέφεται το άκουσα και από φίλο που το είχε ψάξει (με προξενεία & στρατολογίες) γιατί τον ενδιέφερε. Τελικά όμως δεν χρειάστηκε να συμβεί κάτι τέτοιο για να σου πω αν ισχύει στην πράξη.

Εγώ δεν το έψαξα παραπάνω γιατί δεν με απασχολούσε/απασχολεί άμεσα.

xhaos
27-03-13, 09:04
ΦΕΚ Β΄ 517/5.4.2011

Άρθρα 2 (Βεβαίωση και είσπραξη του χρηματικού προστίμου, που επιβάλλεται στους ανυπότακτους, λιποτάκτες) &
3 (∆ιαδικασία επιστροφής αχρεωστήτως καταβληθέντων)

Τώρα η αλήθεια είναι ότι δεν διάβασα ότι αν πάψεις να είσαι ανυπότακτος θεωρείται ότι δεν χρειαζόταν να καταβάλεις τα 6000 (για να μπεις στο Άρθρο 3). Αλλά νομίζω ότι αυτό υπονοείται. Επιπλέον το ότι επιστρέφεται το άκουσα και από φίλο που το είχε ψάξει (με προξενεία & στρατολογίες) γιατί τον ενδιέφερε. Τελικά όμως δεν χρειάστηκε να συμβεί κάτι τέτοιο για να σου πω αν ισχύει στην πράξη.

Εγώ δεν το έψαξα παραπάνω γιατί δεν με απασχολούσε/απασχολεί άμεσα.

το κράτος, το Ελληνικό κράτος, υπονοεί οτι μπορεί και να σου δώσει τα λεφτά σου πίσω; :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

εδώ δεν δίνει επιστροφές φόρου και λοιπά που λέει βάση νόμου ότι είναι υποχρεωμένο να σου δώσει.....εσύ λες να δώσει εκείνα που υπονοεί; lol

Φανερός Πράκτωρ
27-03-13, 09:23
το κράτος, το Ελληνικό κράτος, υπονοεί οτι μπορεί και να σου δώσει τα λεφτά σου πίσω; :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

εδώ δεν δίνει επιστροφές φόρου και λοιπά που λέει βάση νόμου ότι είναι υποχρεωμένο να σου δώσει.....εσύ λες να δώσει εκείνα που υπονοεί; lol

και άλλα "υπονοούνται". Π.χ. ότι αν είσαι ανυπότακτος εξωτερικού θα σε αφήσουν να βγεις από τη χώρα στην περίπτωση που επιστρέψεις (αλλά όλοι σε διαβεβαιώνουν ότι θα σε αφήσουν). Με τον όρο "υπονοώ" εννοώ επίσης ότι μπορεί να υπάρχει και κάποιος νόμος που καλύπτει την περίπτωση που δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου.

υγ: άλλο το τι υποχρεούνται να κάνει και άλλο το τι κάνει το κράτος. Επιπλέον η σοβαρή & εποικοδομητική απάντηση όταν παραθέτω ΦΕΚ δεν είναι rolf. Αν είναι έτσι να μην σπάω και εγώ τα αρχίδια μου και να πάω να βάλω κανένα αστείο βιντεάκι.

xhaos
27-03-13, 09:34
και άλλα "υπονοούνται". Π.χ. ότι αν είσαι ανυπότακτος εξωτερικού θα σε αφήσουν να βγεις από τη χώρα στην περίπτωση που επιστρέψεις (αλλά όλοι σε διαβεβαιώνουν ότι θα σε αφήσουν). Με τον όρο "υπονοώ" εννοώ επίσης ότι μπορεί να υπάρχει και κάποιος νόμος που καλύπτει την περίπτωση που δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου.

υγ: άλλο το τι υποχρεούνται να κάνει και άλλο το τι κάνει το κράτος. Επιπλέον η σοβαρή & εποικοδομητική απάντηση όταν παραθέτω ΦΕΚ δεν είναι rolf. Αν είναι έτσι να μην σπάω και εγώ τα αρχίδια μου και να πάω να βάλω κανένα αστείο βιντεάκι.


μην το παίρνεις προσωπικά. οι νόμοι είναι αυτοί που είναι και μπράβο σου που ασχολήθηκες να βρεις το ΦΕΚ. απλά όταν βλεπω τις φράσεις: κράτος - υπονοεί - επιστροφή χρημάτων σε πολίτη, κάτι γίνεται με τους νευρώνες μου.

lewton
27-03-13, 10:33
Ενδιαφέρον παιδιά, σας ευχαριστώ.
Θα το ψάξω σε 10 χρόνια που θα με ενδιαφέρει. :p

8anos
27-03-13, 10:59
7 συνεχή χρόνια βιοπορισμού
στο όμηροι υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα

Wilfred
27-03-13, 14:12
ναι να επιστραφουν δε νομιζω. μην κοροιδευομαστε.

το θεμα ειναι πως υποτιθεται οτι υπαρχει κινδυνος να ξαναφας το 6χιλιαρο αν δεν παρουσιαστεις κι αφου το πληρωσεις. αν ισχυει κι αυτο, μαλλον τρελοχαρτο =)

kostasls
30-03-13, 13:26
Καλησπέρα σε όλους!
Δεν έχω διαβάσει τις 108 σελίδες ακόμα, αλλά θα το κανω σιγά σιγά!

Lewton πιστεύω ότι είσαι ο κατάλληλος να με βοηθήσει διαφωτίσει σε μερικά θεματάκια!:)
Διαβάζοντας το θεμά εδώ. (http://www.adslgr.com/forum/threads/586191-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%B2%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%B1/page2)
είδα ότι έκανες μεταπτυχιακό στην Ελβετία και αν κατάλαβα καλά ζεις ακόμα εκεί.

Από Σεπτέμβριο ξεκινάω κι εγώ μεταπτυχιακό στην Ζυρίχη (1.5 χρόνο είναι) και σκέφτομαι μήπως πάρω μαζί μου αυτοκίνητο (αφού εδώ το έχουμε παρκαρισμένο από όταν χάσαμε τον πατέρα μου και δεν το χρησιμοποιούμε)!

Πιστεύεις συμφέρει να πάω με αυτό και να το έχω στην Ελβετία;(Δεδομένου ότι δεν θα δουλεύω αλλά θα είμαι για μεταπτυχιακό)

σε ευχαριστώ
Κωνσταντίνος

lewton
01-04-13, 00:03
Καλησπέρα σε όλους!
Δεν έχω διαβάσει τις 108 σελίδες ακόμα, αλλά θα το κανω σιγά σιγά!

Lewton πιστεύω ότι είσαι ο κατάλληλος να με βοηθήσει διαφωτίσει σε μερικά θεματάκια!:)
Διαβάζοντας το θεμά εδώ. (http://www.adslgr.com/forum/threads/586191-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%B2%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%B1/page2)
είδα ότι έκανες μεταπτυχιακό στην Ελβετία και αν κατάλαβα καλά ζεις ακόμα εκεί.

Από Σεπτέμβριο ξεκινάω κι εγώ μεταπτυχιακό στην Ζυρίχη (1.5 χρόνο είναι) και σκέφτομαι μήπως πάρω μαζί μου αυτοκίνητο (αφού εδώ το έχουμε παρκαρισμένο από όταν χάσαμε τον πατέρα μου και δεν το χρησιμοποιούμε)!

Πιστεύεις συμφέρει να πάω με αυτό και να το έχω στην Ελβετία;(Δεδομένου ότι δεν θα δουλεύω αλλά θα είμαι για μεταπτυχιακό)

σε ευχαριστώ
Κωνσταντίνος
A όχι, εγώ δε σπούδασα στην Ελβετία. Εγώ σπούδασα σε φθηνά μέρη και ήρθα στην ακριβή Ελβετία για να εργαστώ (γιατί ο λόγος μισθών/κόστους ζωής είναι ασύγκριτα καλύτερος από οπουδήποτε αλλού στην Ευρώπη με μόνη πιθανή εξαίρεση την Νορβηγία που δε με ενδιαφέρει σαν μέρος γιατί θέλω να έχω ημέρα και νύχτα όλο το χρόνο).

Όσον αφορά το αυτοκίνητο, που θα σπουδάσεις και που θα μείνεις; Ενδέχεται να μη μπορείς να το παρκάρεις δωρεάν και να πρέπει να το μετακινείς κάθε 1,5 ώρα. Θα έλεγα να ξεκαθαρίσεις που θα μένεις και να ρωτήσεις τη γνώμη όσων είναι στη Ζυρίχη, πχ του John dubi. ;)
Είναι κάτι που πραγματικά εξαρτάται από την κοινότητα όπου μένεις, οπότε εγώ σε αυτό το θέμα δε μπορώ να βοηθήσω αξιόπιστα. :)

kostasls
01-04-13, 00:16
Όσον αφορά το αυτοκίνητο, που θα σπουδάσεις και που θα μείνεις; Ενδέχεται να μη μπορείς να το παρκάρεις δωρεάν και να πρέπει να το μετακινείς κάθε 1,5 ώρα. Θα έλεγα να ξεκαθαρίσεις που θα μένεις και να ρωτήσεις τη γνώμη όσων είναι στη Ζυρίχη, πχ του John dubi. ;)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ :)
Θα μένω σίγουρα Ζυρίχη γιατί θα σπουδάζω στο ETH και UZH. Καθώς και στην Αθήνα μετακινούμε με ποδήλατο (παρόλο που μένω Άνω Ιλίσια κι έχει πολύ ανηφόρα), σίγουρα και εκεί είτε θα αγοράσω κανένα μεταχειρισμένο :)
Τώρα για το αυτοκίνητο έχω αρχίσει να το ψάχνω από τώρα (αν και θα πάω τον Σεπτέμβριο) γιατί αν τελικά δεν συμφέρει θα πρέπει να κοιτάξω μήπως καταφέρουμε και το πουλήσουμε.
Θα ρώτησω τον "John dubi" για περισσότερες πληροφορίες για την Ζυρίχη :)

σε ευχαριστώ και πάλι :)

tsigarid
01-04-13, 17:06
Έτσι ακριβώς.
Το πληρώνω και εγώ αυτό το χαράτσι ανυποταξίας και δε με χαλάει καθόλου. Στέλνω 400€ το μήνα στην Ελλάδα για αυτό, τα οποία εν πάση περιπτώσει απλά θα τα αποταμίευα. Ήδη αποταμιεύω too much και μάλιστα σκέφτομαι ότι πρέπει να βρω κάτι να τα κάνω πριν έρθει και η σειρά της Ελβετίας να μας κουρέψει. :p

<παγκόσμια πρωτοτυπία>
Στέλνεις λεφτά από την Ελβετία στην Ελλάδα; :respekt:
</παγκόσμια πρωτοτυπία>

cool11
02-04-13, 10:21
Οποιος εχει την καλοσυνη, ας επεξηγησει λιγο τι ειναι καλυτερο να κανω...


Μου εξηγει καποιος λιγο περισσοτερο για τα συστηματα με τη διαχειριση προφιλ υποψηφιων, αναρτησης cv στις πλατφορμες των εταιριων?
Ειμαι, κακώς κατά ορισμένους, οπαδός των spontaneous applications.
Αν βρεθει κατι για μενα, καλως. Αλλιως, ας συρταριασουν το cv μου.
Ομως, πολλές εταιριες, οι μεγαλυτερες στα σιγουρα, εχουν τα δικα τους συστηματα.

Κανε εγγραφη μου λενε, υπεβαλε εκει το cv σου, και θα σου φερει θεσεις που ταιριαζουν στο προφιλ σου.
Μα ετσι, ουσιαστικα δεν με εξαναγκαζουν να υποβαλλω αιτημα για συγκεκριμενη θεση?
Παλιοτερα, εστελνες το cv και την εκανε αυτη τη δουλεια ο HR manager της καθε εταιριας.
Τωρα, για καθε εταιρια που στελνω cv, πρεπει εγω να κοιταζω αν κατι μου ταιριαζει, και να υποβαλλω?
Αν ειναι ετσι, και για δεκαδες εταιριες, δεν πρεπει κανεις να κανει αλλη δουλεια, αλλα να κοιτα συνεχεια αγγελιες θεσεων εργασιας στην καθε πλατφορμα εταιριας.
Δεν ξερω, το βρισκω αρκετα complicated οπως εχει δομηθει το ολο συστημα. Το ξερω, ισως ετσι εχει γινει πια, αλλα θελει πολυ χρονο και η παρακολουθηση ειναι δυσκολη νομιζω.

Και πειτε μου, μηπως το εκτιμω λαθος: φτιαχνοντας προφιλ καπου, δεν πρεπει να παρακολουθω καθε μερα τις αγγελιες που βγαινουν; Πιθανως ερχονται ειδοποιησεις στο mail βεβαια αν κατι ταιριαζει, αλλα ποσο καλο matching κανουν αυτα τα αυτοματοποιημενα συστηματα αν δεν μπει ανθρωπινο ματι, ειτε απο εμενα, είτε απο καποιον HR manager?
Και ουσιαστικα, κανοντας προφιλ καπου, πόσο μπορω να θεωρω οτι κανω spontaneous application? Αφου με βαζει 'μεσα' στο συστημα, και μετα παιζει 'matching' με το τι υπαρχει διαθεσιμο. Αρα, ή θα ψαχνεις μονος και θα πρεπει να μπεις στη λογικη, οτι υποβαλλω αιτημα για συγκεκριμενη θεση, ή δεν εχει νοημα να κανω εγγραφη ως spontaneous applicant.

Αν επιμεινω στην spontaneous λογικη, μηπως τελικα ειναι καλυτερο να στελνω mail μονο σε εταιριες που δινουν email για επικοινωνια με το HR τους και δεν εχουν τετοιες πλατφορμες;

8anos
02-04-13, 16:08
ψάξε για recruitment agencies πάνω στο αντικείμενο σου

KLG
02-04-13, 16:19
Cool11 spontaneous applications στέλνουμε μονο σε εταιρίες που έχουν κουμπάκι "Send your spontaneous application" το οποίο θα σε οδηγήσει στη καταλληλη φόρμα. To να στείλεις ενα cover letter + CV σε μια διευθυνση στο ιντερνετ δεν νομιζω να σε βγαλει κάπου. Αμφιβάλλω αν θα περάσει το spam filter τους ;)

Και ναι, το να βρεις δουλεία είναι μια δουλειά απο μόνο του. Οπότε θα πρέπει να κάνεις ακριβώς αυτό που περιγράφεις:

Αν ειναι ετσι, και για δεκαδες εταιριες, δεν πρεπει κανεις να κανει αλλη δουλεια, αλλα να κοιτα συνεχεια αγγελιες θεσεων εργασιας στην καθε πλατφορμα εταιριας.
Δεν ξερω, το βρισκω αρκετα complicated οπως εχει δομηθει το ολο συστημα. Το ξερω, ισως ετσι εχει γινει πια, αλλα θελει πολυ χρονο και η παρακολουθηση ειναι δυσκολη νομιζω.

Στα site που αναφέρεις το matching είναι όσο καλό το θες εσύ να είναι. Αν τους δώσεις μεγαλο ευρος παραμέτρων θα σε σπαμμαρει ατελειωτα, αν γίνεις πολυ συγκεκριμένος θα παίρνεις ελάχιστες αγγελείες. Πάντως να ξέρεις οτι θέλει δουλειά και προετοιμασία.

Αν θέλεις να επιμείνεις στην spontaneous λογική θα πρέπει να απευθυνθείς μόνο σε εταιρίες που ζητάνε spontaneous app, είτε με email είτε μεσω μιας φόρμας τους. Να ξέρεις όμως οτι οι spontaneous apps μεταφέρουν το κόστος αναζήτησης απο τον υποψηφιο στον recruiter με οτι αυτό συνεπάγεται. Εκτός απο αυτό θα πρέπει να απορρίψεις ενα σωρό εταιρίες που δεν υποστηρίζουν spontaneous app, ενω θα κανεις ηδη την αναζητηση για να βρεις ποιες το υποστηρίζουν. Τελικα τον χρόνο που νομίζεις οτι θα κερδίσεις, θα τον χάσεις έτσι και αλλιώς.

Για αρχή, θα σου ελεγα να αποφύγεις τα recruiting agencies. Tα περισσότερα δρουν σαν "εργολαβίες" και στην ουσία υπενοικιάζουν εργαζόμενους... καποια απο τα γραφεια εχουν καλές προσφορές αλλά τα περισσότερα έχουν θέσεις με μισθους interns.

8anos
02-04-13, 16:34
ε ναι να αποφυγει τους δουλέμπορους και να βρει μια καλή εταιρία :p
προσωπικα νομίζω οτι ετσι θα του είναι λίγο πιο εύκολο για να κάνει το πρώτο βήμα απο το να στέλνει τυχαία βιογραφικά

KLG
02-04-13, 16:36
ε ναι να αποφυγει τους δουλέμπορους και να βρει μια καλή εταιρία :p
προσωπικα νομίζω οτι ετσι θα του είναι λίγο πιο εύκολο για να κάνει το πρώτο βήμα απο το να στέλνει τυχαία βιογραφικά

Να τα στέλνει με προγραμμα τότε :p

Πάντως το δίλλημα ισχύει... ή δουλεμπορους ή full time απασχοληση η ευρεση εργασίας. Μεσοβέζικες λύσεις δεν δίνουν αποτελέσματα.

cool11
02-04-13, 17:34
ψάξε για recruitment agencies πάνω στο αντικείμενο σου

Αυτοι ψαχνουν για 'σκλαβους' οποτε λεω να τους αποφυγω, καθως το θεμα δεν ειναι απλα να βρεθει μια καποια εργασια!

- - - Updated - - -


Cool11 spontaneous applications στέλνουμε μονο σε εταιρίες που έχουν κουμπάκι "Send your spontaneous application" το οποίο θα σε οδηγήσει στη καταλληλη φόρμα. To να στείλεις ενα cover letter + CV σε μια διευθυνση στο ιντερνετ δεν νομιζω να σε βγαλει κάπου. Αμφιβάλλω αν θα περάσει το spam filter τους ;)

Και ναι, το να βρεις δουλεία είναι μια δουλειά απο μόνο του. Οπότε θα πρέπει να κάνεις ακριβώς αυτό που περιγράφεις:

Αν ειναι ετσι, και για δεκαδες εταιριες, δεν πρεπει κανεις να κανει αλλη δουλεια, αλλα να κοιτα συνεχεια αγγελιες θεσεων εργασιας στην καθε πλατφορμα εταιριας.
Δεν ξερω, το βρισκω αρκετα complicated οπως εχει δομηθει το ολο συστημα. Το ξερω, ισως ετσι εχει γινει πια, αλλα θελει πολυ χρονο και η παρακολουθηση ειναι δυσκολη νομιζω.

Στα site που αναφέρεις το matching είναι όσο καλό το θες εσύ να είναι. Αν τους δώσεις μεγαλο ευρος παραμέτρων θα σε σπαμμαρει ατελειωτα, αν γίνεις πολυ συγκεκριμένος θα παίρνεις ελάχιστες αγγελείες. Πάντως να ξέρεις οτι θέλει δουλειά και προετοιμασία.

Αν θέλεις να επιμείνεις στην spontaneous λογική θα πρέπει να απευθυνθείς μόνο σε εταιρίες που ζητάνε spontaneous app, είτε με email είτε μεσω μιας φόρμας τους. Να ξέρεις όμως οτι οι spontaneous apps μεταφέρουν το κόστος αναζήτησης απο τον υποψηφιο στον recruiter με οτι αυτό συνεπάγεται. Εκτός απο αυτό θα πρέπει να απορρίψεις ενα σωρό εταιρίες που δεν υποστηρίζουν spontaneous app, ενω θα κανεις ηδη την αναζητηση για να βρεις ποιες το υποστηρίζουν. Τελικα τον χρόνο που νομίζεις οτι θα κερδίσεις, θα τον χάσεις έτσι και αλλιώς.

Για αρχή, θα σου ελεγα να αποφύγεις τα recruiting agencies. Tα περισσότερα δρουν σαν "εργολαβίες" και στην ουσία υπενοικιάζουν εργαζόμενους... καποια απο τα γραφεια εχουν καλές προσφορές αλλά τα περισσότερα έχουν θέσεις με μισθους interns.

Πολυ σημαντικες επισημανσεις. :)

PopManiac
02-04-13, 17:36
Αυτοι ψαχνουν για 'σκλαβους' οποτε λεω να τους αποφυγω, καθως το θεμα δεν ειναι απλα να βρεθει μια καποια εργασια!

Εάν τότε έχεις την δυνατότητα να περιμένεις (υποθέτοντας πως δουλεύεις ήδη κάπου - ή έχεις απόθεμα / στήριξη ικανά να σε κρατούν εκτός και κάπως άνετο - και δεν νιώθεις σκλάβος) τότε καλύτερα τον χρόνο που θα φας σε αναζητήσεις που κατά 99% θα καταλήγουν σε αδιέξοδα (και θα φας πολύ χρόνο, πίστεψέ με) τζογάροντας στην μία θέση, να ασχοληθείς με ενίσχυση των skills σου.

Π.χ. ξένες γλώσσες, κατάρτιση σε υπολογιστές (λέω γω τώρα), whatever ;) και να κοιτάς υπομονετικά και κάπως επιλεκτικά.

Προσοχή όμως μην πας στο άλλο άκρο και περιμένεις την μία εκείνη αγγελία για την μία εκείνη ονειρική θέση γιατί δεν θα έρθει ποτέ (κάτι σαν τις γυναίκες :lol:)

cool11
02-04-13, 18:53
Εάν τότε έχεις την δυνατότητα να περιμένεις (υποθέτοντας πως δουλεύεις ήδη κάπου - ή έχεις απόθεμα / στήριξη ικανά να σε κρατούν εκτός και κάπως άνετο - και δεν νιώθεις σκλάβος) τότε καλύτερα τον χρόνο που θα φας σε αναζητήσεις που κατά 99% θα καταλήγουν σε αδιέξοδα (και θα φας πολύ χρόνο, πίστεψέ με) τζογάροντας στην μία θέση, να ασχοληθείς με ενίσχυση των skills σου.

Π.χ. ξένες γλώσσες, κατάρτιση σε υπολογιστές (λέω γω τώρα), whatever ;) και να κοιτάς υπομονετικά και κάπως επιλεκτικά.

Προσοχή όμως μην πας στο άλλο άκρο και περιμένεις την μία εκείνη αγγελία για την μία εκείνη ονειρική θέση γιατί δεν θα έρθει ποτέ (κάτι σαν τις γυναίκες :lol:)

Οσον αφορα την βελτiωση του skillset, αυτο το κανω ετσι κι αλλιως, μας εχουν βαλει στο αναποφευκτο τρυπακι της 'δια βιου μαθησης' εδω και χρονια...


Οσον αφορα τις δουλειες, ναι καπως ετσι το σκεφτομαι. Χωρίς να έχω την σουπερ ανεση,-εξαλλου δεν θα ψαχνομουν και για μεταναστευση αν την ειχα-, μπορω να περιμενω μεχρι να βρεθει κατι πραγματικα καλο.
Και νομιζω αυτο ειναι το ιδανικοτερο. Θα ειναι που θα ειναι ξενιτεια, αν δεν κανεις και κατι που να το θες και να αξιζει τον κοπο, από χρηματικής άποψης/αντικειμένου κλπ, ε τότε ποιο το νόημα?

Απλα ειμαι της λογικης των spontaneous applications. Δεν μπορω να μπω στη λογικη να επιλεγω μια θεση που την επιλεγουν αλλες δεκα χιλιαδες ατομα.
Θελω να στελνω αυτονομα. Αν νομισουν οτι τους κανω για καποια θεση, ας με καλεσουν. Αλλιως never mind.

Φανερός Πράκτωρ
02-04-13, 19:01
Απλα ειμαι της λογικης των spontaneous applications. Δεν μπορω να μπω στη λογικη να επιλεγω μια θεση που την επιλεγουν αλλες δεκα χιλιαδες ατομα.
Θελω να στελνω αυτονομα. Αν νομισουν οτι τους κανω για καποια θεση, ας με καλεσουν. Αλλιως never mind.

Έχεις βιογραφικό (εννοώ προσόντα - όχι το πως θα τα παρουσιάσεις) που θα κάτσουν να του ρίξουν μια ματιά αλλά και θα σε θυμούνται στο μέλλον αν δημιουργηθεί θέση;
Μπορεί ναι μπορεί και όχι (ανάλογα την εταιρία). Αλλά το πιο προσγειωμένο είναι να υποθέσεις το όχι. Με λίγα λόγια αν ο στόχος είναι "να στείλω 5-10 βιογραφικά και αν θέλουν με καλούν" νομίζω ότι δεν αξίζει καν να ταλαιπωρηθείς. Όπως είπαν και πιο πάνω, η αναζήτηση δουλειάς είναι δουλειά από μόνη της (έτσι ήταν και για μένα επίσης).

cool11
02-04-13, 19:15
Έχεις βιογραφικό (εννοώ προσόντα - όχι το πως θα τα παρουσιάσεις) που θα κάτσουν να του ρίξουν μια ματιά αλλά και θα σε θυμούνται στο μέλλον αν δημιουργηθεί θέση;
Μπορεί ναι μπορεί και όχι (ανάλογα την εταιρία). Αλλά το πιο προσγειωμένο είναι να υποθέσεις το όχι. Με λίγα λόγια αν ο στόχος είναι "να στείλω 5-10 βιογραφικά και αν θέλουν με καλούν" νομίζω ότι δεν αξίζει καν να ταλαιπωρηθείς. Όπως είπαν και πιο πάνω, η αναζήτηση δουλειάς είναι δουλειά από μόνη της (έτσι ήταν και για μένα επίσης).

Αν ο HR manager εχει μια θεση διαθεσιμη, και καποια βιογραφικα στα χερια του, δεν θα κοιταξει να δει ποια απο τα βιογραφικα που εχει διαθεσιμα, ταιριαζουν για την εν λογω θεση, ωστε να τους καλεσει για συνεντευξη;
Μου λες οτι αυτο δεν γινεται?

KLG
02-04-13, 19:27
Αν ο HR manager εχει μια θεση διαθεσιμη, και καποια βιογραφικα στα χερια του, δεν θα κοιταξει να δει ποια απο τα βιογραφικα που εχει διαθεσιμα, ταιριαζουν για την εν λογω θεση, ωστε να τους καλεσει για συνεντευξη;
Μου λες οτι αυτο δεν γινεται?

Ο ΗR εχει δεκάδες θέσεις διαθέσιμες, επίσης είναι και λίγο κουρασμένος και ψιλοβαριέται και θέλει να φυγει στις 6 σημερα.. οπότε δεν θα το κουράσει και πάρα πολυ το ζήτημα. Στο κάτω κάτω δεν θα πάθει και τίποτα αν δεν προσλάβει τον σουπερ-υπάλληλο. Θα κοιτάξει το cover letter, θα απορρίψει τα μισα απο την πρωτη παράγραφο, και θα τσεκάρει οσα ειναι για να πάνε στις εξετάσεις με τα ηλίθια τεστάκια. Για τις starter / graduate jobs. Τωρα για high / med jobs υπάρχουν εξειδικευμενες υπηρεσίες και τα πράγματα γίνονται αλλιώς.

Αν κατα κάποιο τρόπο μπορεις να βρεις εταιριες κάτω των 5-10 ατόμων χωρις να απευθυνθείς σε αγγελειοsite τοτε το βιογραφικό σου θα πάρει άλλο δρόμο σιγουρα (θα γίνει οτι λες). Αν όμως στοχευεις σε μια πολυεθνική τοτε θα παρουν τον δρόμο που σου περιγράφω. Επισης να ξέρεις οτι το HR είναι heavily outsourced, οποτε μια HR φιρμα μπορεί να δουλευει για πολλές εταιρίες και εκτος και αν έχεις να πεις κάτι σαν "εθελοντής στη Ζαμπία για 1 χρόνο" (btw πλεον ο εθελοντισμός κοντευει να γίνει νόρμα) κανενας δεν πει "ουαου, give that man a job". Το συστημα είναι εντελώς απροσωπο και μόνο στις τελευταιες φάσεις του recruitment μπορείς να τους καταπλήξεις με οτι έχεις.

Φανερός Πράκτωρ
02-04-13, 19:29
Αν ο HR manager εχει μια θεση διαθεσιμη, και καποια βιογραφικα στα χερια του, δεν θα κοιταξει να δει ποια απο τα βιογραφικα που εχει διαθεσιμα, ταιριαζουν για την εν λογω θεση, ωστε να τους καλεσει για συνεντευξη;
Μου λες οτι αυτο δεν γινεται?

Νομίζω ότι ήμουν αρκετά σαφής. Όπως και οι παραπάνω που σου απάντησαν.

Αλλά επειδή το θες "λιανά": αν ήμουν υπεύθυνος να προσλάβω κάποιον για κάποια θέση (δεν το έχω κάνει ποτέ) θα κοιτούσα τις spontaneous applications (αν είχαν φτάσει στα χέρια μου) αλλά δεν θα έχανα και τίποτα να βγάλω και μια δημόσια προκήρυξη για τη θέση για να δω και τι άλλα ψάρια θα πιάσω.

Για να μην πάω στη δημόσια προκήρυξη, θα πρέπει να με έχεις πείσει ότι κάνεις για την θέση και ότι είσαι τέτοιο κελεπούρι που δεν αξίζει να κουραστώ παραπάνω. Και η βασική ερώτηση είναι: Είσαι κελεπούρι; Έχεις τα προσόντα που κάνουν κρα οι εταιρείες να σε πάρουν; Και ακόμα και αν είσαι, είσαι σίγουρος ότι ο κάθε manager θα δώσει με την πρώτη ματιά τη σωστή βαρύτητα στο CV σου; Εγώ όταν έψαχνα για μένα απάντησα μάλλον όχι στα παραπάνω γιατί αυτό είναι το safe choice.

Οπότε στέλνεις και spontaneous applications αν θεωρείς εξαιρετικό το match με την εταιρεία αλλά σε γενικές γραμμές στέλνεις (πολλά) applications. Οι ενδιάμεσες καταστάσεις είναι για τους πάρα πολύ καλούς, αυτούς που έχουν κάνει πολύ καλή μελέτη αγοράς ή για τους αναποφάσιστους (που απλά λένε ότι κάνουν αιτήσεις για να έχουν κάτι να που με τα online & offline φιλαράκια).

cool11
02-04-13, 20:00
Πολυ σημαντικά τα όσα λετε.

Όμως, για να έχω σφαιρική άποψη, θα ήθελα να μου πείτε, αν πιστεύετε ότι το spontaneous application, είναι εν τελει-οπως το θέτετε- θέμα τύχης/συγκυριας εν τελει, αν αυτο το στηριζετε στην λογική σας σκέψη.

Θελω να το γνωριζω αυτο, γιατί, η προσωπική μου πείρα, είναι ότι το spontaneous σε μένα, δούλεψε.
Με δύο σημειώσει όμως: α) στην ελλάδα(οχι εξωτερικο), και β) λίγο παλιότερα (δεν έχω αλλάξει θέση εργασίας τα τελευταία χρόνια)

Δεχομαι τα λογικοτατα επιχειρήματά σας.

Αν σας πω ομως, ότι εγω απο spontaneous application στην ελλαδα, από μικρή εταιρία των τριάντα ατόμων, βρέθηκε το cv μου στην μεγαλύτερη εταιρία στον κλάδο της, στην ελληνική αγορά, και μάλιστα μου έγινε και πρόσληψη?
Κουφό? Ήμουν τυχερός?
Τα σουπερ προσόντα παντως, ειδικά τότε, δεν τα είχα.
Εστελνα ομως βιογραφικά με το τσουβάλι. Διχως να κοιτώ αν ειχαν ανακοινώσει θέσεις.
Η μικρή εταιρία στη οποια ειχα στειλει, είχε απορροφηθεί από την ελληνική εταιρία κολοσσο. Και αφού με προσέλαβε η μικρή, πολύ συντομα βρέθηκα να δουλευω στον κολοσσό.
Αν δεν είχα στείλει απο μονος μου το cv, δεν θα ειχα κανει τιποτε. Δεν ηξερα περι της απορρόφησης, ούτε οτι θα κατέληγα στη μεγάλη εταιρία. Κι όμως, συνέβη, σε μένα προσωπικά.

Τι θέλω να πω?
Ότι πάντα, σε ολα τα πραγματα, υπάρχουν διαφορες οπτικές γωνίες.
Πχ ακόμη και σημερα μες στην τραγωδία βρισκω ατομα αισιοδοξα, που αναρωτιεμαι πως το καταφερνουν, οταν εγω και το ενενήντα τοις εκατο των ελληνων, ειμαστε απαισιοδοξοι για το μελλον.
Ετσι και με τις αυτοκλητες αποστολες.
Πληθος γνωστών κλπ υποστηρίζουν, και με θέρμη, οτι η αυτοκλητη αποστολη ειναι σχεδον αχρηστη.
Άλλοι δε, υποστηρίζουν και με θέρμη μάλιστα, ότι σήμερα πια, αν δεν πας σε recruiters, δεν εχεις πια να ελπιζεις.
Κι ειδικα οι ελληνες, εχουμε ο καθενας και μια αποψη, δυσκολα ομαδοποιουμαστε.

Φυσικα, εδω ρωτω, για να μαθω για πραγματα που δεν ξερω, ή αν τα ξερω, για να ακουσω κι αλλες σχετικες αποψεις. Ασχετα που θα καταληξω τελικα και το τι θα αποφασισω να κανω.
Απλα, πιστευω το να ειναι απολυτος καποιος, με βαση τις εμπειριες του, ισως δεν μας δινει όλη την πραγματικοτητα. Γιατι καποιος αλλος, με αλλες εμπειριες, που ισως δεν ειναι σε αυτο το νημα, θα ειχε να πει και κατι αλλο, που κανεις μας δεν εζησε.

Γι' αυτο επανερχομαι στο αρχικο-επικαιροποιημενο ερωτημα:
η 'απορριψη' ουσιαστικά, εκ μέρους σας, του spontaneous application, εχει να κάνει με δική σας προσωπική εμπειρία? με την λογική; με ότι εχετε ακουσει? με τις πιθανοτητες;

Γιατί η δική μου εμπειρία, και όχι μονο στην περίπτωση μου που περιέγραψα πιο πανω, λέει οτι η ευκαιρία ειναι εκεί που δεν την περιμένεις(κι οι αλλοι δεν φαντάζονται). Φυσικα, με τις επιφυλαξεις που ο ίδιος ανεφερα(παλιότερα, ελλάδα).
Το έζησα, και γι αυτο και το υποστηριζω. Δεν μπορω να αρνηθω κάτι που έζησα. Γιατι να μην μου ξανατύχει;

redfever7
02-04-13, 21:29
Λίγο πολύ θα συμφωνήσω και εγώ με όσα γράφτηκαν πριν, απλά να προσθέσω και τις δικές μου εμπειρίες απο αναζήτηση εργασίας, τόσο Ελλάδα όσο και εξωτερικό.
(να σημειώσω εδώ πως από Ελλάδα ουδείς μπήκε ποτέ στην διαδικασία να μου απαντήσει, αντίθετα στις εταιρίες εξωτερικού σπάνια δεν περνούσα το αρχικό screening)

Πέρα από τα διάφορα cover letter & cv προσαρμοσμένα πάντα στη θέση έχε υπόψην σου πως η διαδικασία είναι ψιλοstandar αν κοιτάζεις για θέσεις graduate/entry σε εταιρίες με 50+ εργαζόμενους και εξηγούμαι. Αφού βρεις τη θέση που σε ενδιαφέρει εσένα, μιας και δύσκολα μια τέτοια εταιρία θα μπει στη διαδικασία να σε ταυτίσει με πιθανές θέσεις (γιατί να το κάνει όταν δέχεται 10αδες αιτήσεις) προετοιμάσου για :

1) Διάφορα tests, τύπου numerical, verbal, reasoning. Τουλάχιστον το numerical είναι σχεδόν standard, οπότε καλό θα ήταν αυτά να τα "προπονήσεις".
2) Αρχικό interview με κάποιον του HR για motivation και background/cv screening και φυσικά γνώση για το τι κάνει η εταιρία (σε βάθος και όχι "φτιάχνει πίτσες" :p).
3) Technical interview.
4) Mixed interview.
5) Assessment day. (optional και κυρίως για graduate θέσεις)

Λίγο πολύ αυτή είναι η διαδικασία, αν τώρα θες να μπεις στη διαδικασία των recruiter έχε υπόψην σου πως προσθέτεις δυνητικά άλλο ένα interview.
To screening του βιογραφικού πλεον γίνεται αυτόματα με χρήση διαφόρων ad hoc προγραμμάτων, μέχρι και find στο word, ανάλογα με τα προαπαιτούμενα της θέσης, δλδ ζητείται πχ j2ee s/w developer με γνώση των χ frameworks etc etc. Αν δε περάσει το autoscreening δε μπαίνει καν στη διαδικασία ο recruiter να ψαχουλέψει το βιογραφικό σου και τη συνοδευτική επιστολή.

Το spontaneous application παύει να ισχύει από τη στιγμή που θα κάτσεις να γράψεις συνοδευτική επιστολή. Αντίθετα μπορεί να δουλέψει, ή τουλάχιστον προσωπικά είχα ανταπόκριση μέσω Linkedin στέλνοντας μόνο το CV σε recruiter. Όσο για το περιστατικό που περιέγραψες, την απάντηση λίγο πολύ τη δίνεις μόνος σου, εργαζόσουν σε εταιρία με την οποία ο επόμενος εργοδότης σου είχε συναλλαγές.

Καλη επιτυχία!:oneup:

cool11
02-04-13, 21:56
Δεν ξερω, ειμαι προβληματισμενος.
Σκεφτομαι ποσο 'σχετικά' ειναι τα πράγματα και οι καταστάσεις.
Πως το εννοω?
Ειναι κοινη πρακτικη για χιλιάδες εταιριες και εκατομμυρια κοσμο φυσικα, τα προγραμματα και τα αυτοματα συστηματα 'ξεκαθαρισματος' των βιογραφικων. Και το συστημα, προφανως δουλευει, δεν αντιλεγω.
Ομως, εν γνωσει του καποιος μπαινει, οταν μπαινει σε τετοιο συστημα, βρισκεται στην 'χοανη' με τους χιλιαδες. Μετα, οπως ειπωθηκε και απο τους συμφορουμιτες, ειναι και θεμα του πως εχεις συνταξει το cv, αν θα σε 'ανακαλυψουν' τα 'spiders' και οι αυτοματοι wizards των εξειδικευμενων προγραμματων κλπ, κοινώς θελω να καταληξω, ειναι ένα θέμα πως μπορεί κανεις να τα καταφερει να 'ξεχωρισει' από τον 'σωρό' των βιογραφικων.
Ενω, σε spontaneous, υποθετοντας βεβαια οτι μιλαμε και για μικροτερου μεγεθους εταιρια, και συνεπως πιθανοτατα δεχεται και σχετικα μικροτερο ογκο cv, υπαρχει μια πιθανοτητα, ενα καλογραμμενο και σωστα δομημενο και πλουσια σε δεξιοτητες βιογραφικο, να 'γυαλίσει' στα ανθρωπινα ματια ενος HR manager. Εννοω, οτι ισως ειναι λιγο περισσοτερες οι πιθανοτητες, χωρις φυσικα να μπορει κανεις με βεβαιοτητα, καθως υπεισερχονται χιλιοι δυο παραγοντες.

PopManiac
02-04-13, 22:05
@cool11 et al :p, να σου πω ένα μεγάλο μυστικό σε όλα αυτά:

Ό,τι και να κάνεις να ξέρεις πως 50% τουλάχιστον στο θέμα αυτό είναι τύχη, άσχετα από όσα γράφουν οι διάφοροι ειδικοί σε self-help βιβλία ;)

cool11
02-04-13, 22:16
@cool11 et al :p, να σου πω ένα μεγάλο μυστικό σε όλα αυτά:

Ό,τι και να κάνεις να ξέρεις πως 50% τουλάχιστον στο θέμα αυτό είναι τύχη, άσχετα από όσα γράφουν οι διάφοροι ειδικοί σε self-help βιβλία ;)

Νομιζω αυτο ειναι μεγαλη αληθεια.
Δεν αναιρει την αξια της προετοιμασιας. Και σιγουρα ο καθενας καταστρωνει τη δικη του στρατηγικη.
Απλα μαλλον η συζητηση γινεται για τις διαφορες προσεγγισεις, και τις πιθανοτητες που απομενουν...μετά την τύχη, τουλάχιστον οπως το βλεπει ο καθενάς μας.

Φανερός Πράκτωρ
02-04-13, 22:26
cool χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, νομίζω ότι μόνο κοσκινίζεις και αν συνεχίσεις έτσι μόνο αυτό θα κάνεις (είναι μήνες που σε θυμάμαι να ρωτάς παρόμοια πράγματα). Άρχισε να κάνεις αιτήσεις σοβαρά και τα υπόλοιπα θα τα βρεις και μόνος. :)

cool11
02-04-13, 22:28
cool χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, νομίζω ότι μόνο κοσκινίζεις και αν συνεχίσεις έτσι μόνο αυτό θα κάνεις (είναι μήνες που σε θυμάμαι να ρωτάς παρόμοια πράγματα). Άρχισε να κάνεις αιτήσεις σοβαρά και τα υπόλοιπα θα τα βρεις και μόνος. :)

Εχω κανει ηδη αιτησεις...
Απλα πριν ξεκινησω κατι σοβαρο στη ζωη μου, το ξετινάζω για τα καλα, οσο μπορω να αποφεύγω αστοχίες...
...το να αλλαξεις χωρα/περιβαλλον, αν μη τι αλλο ειναι τεράστια αλλαγη...

- - - Updated - - -

Αυτα τα ....τεστακια που λετε, οταν σου κανουν τηλεφωνικη συνεντευξη απο αλλη χωρα, πως τα δινεις?
Αλλα μαλλον εδω κανεις δεν εκανε τηλεφωνικη συνεντευξη απο αλλη χωρα για να μας πει.
Υπαρχουν και οι τηλεφωνικες συνεντευξεις, για να μην πω και για skype πια.

Φανερός Πράκτωρ
02-04-13, 22:45
Εχω κανει ηδη αιτησεις...
Απλα πριν ξεκινησω κατι σοβαρο στη ζωη μου, το ξετινάζω για τα καλα, οσο μπορω να αποφεύγω αστοχίες...
...το να αλλαξεις χωρα/περιβαλλον, αν μη τι αλλο ειναι τεράστια αλλαγη...
Το γνωρίζω από πρώτο χέρι όπως και οι περισσότεροι που σου απαντούν & το κατανοώ. Απλά κάποια στιγμή πάρε την απόφαση και πέσε με τα μούτρα στις αιτήσεις & μην αναλώνεσαι σε πάρα πολλές αναλύσεις (υποθέτω ότι έχεις κάνει σχετικά λίγες αιτήσεις, αν όχι sorry λάθος μου).


Αυτα τα ....τεστακια που λετε, οταν σου κανουν τηλεφωνικη συνεντευξη απο αλλη χωρα, πως τα δινεις?
Αλλα μαλλον εδω κανεις δεν εκανε τηλεφωνικη συνεντευξη απο αλλη χωρα για να μας πει.
Υπαρχουν και οι τηλεφωνικες συνεντευξεις, για να μην πω και για skype πια.

Αυτά που μου έχουν τύχει εμένα: Σου περιγράφουν το τεστ μέσω τηλεφώνου και περιμένουν απάντηση στο πρόβλημα που σου περιγράφουν. Πρέπει να τους πεις κάποια λύση αποδοτική (αλγοριθμικό πρόβλημα ήταν). Οι συνεντεύξεις εμένα οι πρώτες ήταν μέσω skype/τηλεφώνου και μετά από κοντά. Τα εισιτήρια πάντα δικά τους - δεν δεχόμουν να πάω αν δεν πληρώσουν το εισιτήριο ή τουλάχιστον ένα μεγάλο ποσοστό του (τελικά πάντα το πλήρωναν όλο & το εισιτήριο αλλά και τη διαμονή).

kennyyy
02-04-13, 23:25
Εχω κανει ηδη αιτησεις...
Απλα πριν ξεκινησω κατι σοβαρο στη ζωη μου, το ξετινάζω για τα καλα, οσο μπορω να αποφεύγω αστοχίες...
...το να αλλαξεις χωρα/περιβαλλον, αν μη τι αλλο ειναι τεράστια αλλαγη...

- - - Updated - - -

Αυτα τα ....τεστακια που λετε, οταν σου κανουν τηλεφωνικη συνεντευξη απο αλλη χωρα, πως τα δινεις?
Αλλα μαλλον εδω κανεις δεν εκανε τηλεφωνικη συνεντευξη απο αλλη χωρα για να μας πει.
Υπαρχουν και οι τηλεφωνικες συνεντευξεις, για να μην πω και για skype πια.
skype γενικά, με shared screen κ camera να βλέπει τι κάνεις. Εναλλακτικά google docs ή κάτι παρόμοιο για να γράφεις σε ένα κοινό σημείο ενώ σου αναλύει το πρόβλημα απτο τηλέφωνο (ή στο κάνει paste στο document). Αλλά βασικά το skype έχει ξεφύγει σαν ποιότητα κλήσεων, μιλάς με την άλλη άκρη του κόσμου με καλύτερη ποιότητα από την cosmote πέραμα-παλούκια...

redfever7
02-04-13, 23:40
σε περιπτώσεις numerical verbal etc συνήθως SHL ή kinexa. Έχει τύχει να κάνω και java τεστ στην shl οπου σου δίνουν block code και πρεπει να απαντήσεις σε κάποιες ερωτήσεις.

cool11
02-04-13, 23:51
Ποσο σχετικα ειναι ολα...
Καλα, αντε σε εναν πληροφορικαριο του βαζει ενα τεστακι.
Σε θεωρητικες ειδικοτητες τι μπορει να τεσταρει? Γραψε μου ενα δοκίμιο, εδώ και τωρα? Και θα σε περιμενω online να σε βλεπω, για να μη μου κανεις και σκονακι?
Δεν νομιζω γινονται τετοια 'μπαμ και κατω' τεστ σε πολλες ειδικοτητες.

Tsene
03-04-13, 01:11
Need a job? Learn to impress the robots (http://www.bbc.co.uk/news/business-19440255)

cool11
03-04-13, 08:43
Need a job? Learn to impress the robots (http://www.bbc.co.uk/news/business-19440255)

Πραγματικα δεν μπορω να φανταστω ποσο αξιοπιστα μπορει να ειναι τετοιου ειδους προγραμματα, κι ας εχουν και artificial intelligence κλπ.
Στο τελος της ημερας θα πρεπει να εχεις προσλαβει εναν ανθρωπο, οχι ενα robot που μπαινει σε νορμες και εχει τεχνικα χαρακτηριστικά.
Το human feeling δεν νομιζω οτι μπορει να αντικατασταθει.

anon
03-04-13, 09:58
Need a job? Learn to impress the robots (http://www.bbc.co.uk/news/business-19440255)

71% ψευδονται στα βιογραφικά τους! Χμμμ, μάλλον αυτό με φέρνει σε μειονεκτική θέση εαν είμαι ειλικρινής. Επίσης έχω αρχίσει να βλέπω αγγελίες που μοιάζουν με τις ελληνικές που κατηγορούσαμε παλαιότερα. Πχ ζητείται μηχανικός πληροφορικής, που να ξέρει MS Windows Server, Linux, IIS, Apache, Virtualization (VMWare), Cisco (και ο κατάλογος συνεχίζεται), με τον ιλλιγγιώδη μισθό των περίπου 3500 ευρώ τον μήνα (σε Αγγλία, που τόσα είναι σαν να παίρνεις χίλια και κάτι εδώ). Κάτι μάλλον δεν πάει καλά... (ΥΓ. Δεν πρόκειται για κρετίνους, αλλά για υπηρεσία της ΕΕ που τουλάχιστον θέλεις να πιστεύεις ότι υπάρχει κάποια σοβαρότητα)

- - - Updated - - -


Πραγματικα δεν μπορω να φανταστω ποσο αξιοπιστα μπορει να ειναι τετοιου ειδους προγραμματα, κι ας εχουν και artificial intelligence κλπ.
Στο τελος της ημερας θα πρεπει να εχεις προσλαβει εναν ανθρωπο, οχι ενα robot που μπαινει σε νορμες και εχει τεχνικα χαρακτηριστικά.
Το human feeling δεν νομιζω οτι μπορει να αντικατασταθει.

Είμαι σίγουρος ότι χρησιμοποιούνται και όλο και περισσότερο, και ίσως είναι και ένας απο τους λόγους για uniform CV. Με τo CV νομίζω φιλτράρονται οι βασικές απαιτητές προυποθέσεις, οπότε γίνεται το πρώτο αυτόματο ξεκαθάρισμα (πτυχία,γλώσσες, εμπειρία, προυπηρεσία). Εαν σου έρθουν χιλιάδες βιογραφικά για κάποια (καλή) θέση εργασίας, δεν μπορείς να τα κοιτάξεις όλα. Αρα θα ήταν βολικό, βάζω τον εαυτό μου στην θέση του HR και το καταλαβαίνω, όσο και αν είναι απρόσωπο, και μπορεί να έχει ίσως σημαντικό ποσοστό αστοχιών, αστοχίες τόσο απο ψεύτικα στοιχεία σε βιογραφικά (false positives) όσο και κακογραμμένα βιογραφικά απο άρτια όμως άτομα (false negatives).
Aνάλογη ίσως με περισσότερη ΑΙ θα παίζει μάλλον στο motivational letter, επειδή είναι ελεύθερο κείμενο, αλλά και απο εκεί μπορούν να κόψουν σημαντικό ποσοστό υποψηφίων.
Δηλαδή έχεις πχ 3 θέσεις, σου έρχονται 500 βιογραφικά, και φυσικά δεν θέλεις να φάς ένα μήνα να τα σκανάρεις manually όλα προκειμένου να καταλήξεις σε 9-10 υποψηφίους, τους οποίους θα τους περάσεις και συνέντευξη ώστε να καταλήξεις στους 3 που θέλεις. Αρα βάζεις το αυτόματο λογισμικό να σου κόψει το 90%, δηλαδή 450 απο τα 500. Σκανάρεις "χειροκίνητα" τα υπόλοιπα 50 καλύτερα υποτίθεται που άφησε το λογισμικό, και τα περιορίζεις στα 9-10 (συνήθως τριπλάσιο αριθμό απο τις θέσεις εργασιας που θέλεις να καλύψεις) και αυτούς τους βλέπεις και προσωπικά.

ΥΓ. Θα με ενδιέφερε να δώ ένα τέτοιο λογισμικό ή και αρθρογραφία σχετική επ αυτού. Οταν ξέρεις πως δουλεύει το σύστημα τότε μπορείς να το "κοροιδέψεις" για να βγείς στην κορυφή των καλύτερων αποτελεσμάτων...

PopManiac
03-04-13, 15:00
71% ψευδονται στα βιογραφικά τους! Χμμμ, μάλλον αυτό με φέρνει σε μειονεκτική θέση εαν είμαι ειλικρινής. Επίσης έχω αρχίσει να βλέπω αγγελίες που μοιάζουν με τις ελληνικές που κατηγορούσαμε παλαιότερα. Πχ ζητείται μηχανικός πληροφορικής, που να ξέρει MS Windows Server, Linux, IIS, Apache, Virtualization (VMWare), Cisco (και ο κατάλογος συνεχίζεται), με τον ιλλιγγιώδη μισθό των περίπου 3500 ευρώ τον μήνα (σε Αγγλία, που τόσα είναι σαν να παίρνεις χίλια και κάτι εδώ). Κάτι μάλλον δεν πάει καλά... (ΥΓ. Δεν πρόκειται για κρετίνους, αλλά για υπηρεσία της ΕΕ που τουλάχιστον θέλεις να πιστεύεις ότι υπάρχει κάποια σοβαρότητα)




Είπαμε της γριάς να αυτό κι εκείνη αυτό :-k

Κόψε κάτι βρε άνονα, €3500 δεν είναι δα και χιλιαρικάκι στο ΗΒ μια χαρά υψηλός μισθός είναι. Αν βέβαια μου θέλεις διαμέρισμα καρδιά Λονδίνου κάπου κοντά στο Mayfair τότε δεν σου καλύπτουν ούτε τα κοινόχρηστα αλλά μην το μαμάμε ;)

Επίσης, ΙΤ δεν είμαι και δεν ξέρω αλλά γνωρίζω πως αγγελίες ΕΕ πάντοτε γράφουν το max απαιτήσεων, δεν σημαίνει κιόλας πως τα θέλουν όλα. Αν εμφανιστεί βέβαια κάποιος που να πληρεί με πιστοποιητικά όλες τις προϋποθέσεις πάω πάσο :-k

Πάντα σε αγγελίες ΕΕ κοιτάς τα Essentials, εκεί είναι το ζουμάκι και αν δεν τα έχεις αυτά τουλάχιστον τότε όντως ξέχνα το

megahead13
04-04-13, 00:55
@Anon και PopManiac: Όσον αφορά το IT sto HB, δείτε το προηγούμενο ποστ μου: http://www.adslgr.com/forum/threads/204022-%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%93%CE%BD%CF%8E%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC?p=5010488&viewfull=1#post5010488

Βέβαια διαβάζοντας τις αγγελίες καταλαβαίνες ποιες είναι πραγματικά οι απαιτήσεις των θέσεων, αν και σε γενικές γραμμές ζητάνε γνώσεις σε πολλά και διαφορετικά συστήματα (τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα αν πρόκειται καθαρά για δικτυάδες).

@Anon: Δεν ξέρω αν τα 3500 (€ ή £) είναι καθαρά ή μεικτά και τι benefits υπάρχουν (συνταξιοδωτικό, ιδιωτική ασφάλιση, κτλ), σε οποιαδήποτε περίπτωση όμως είναι ένας πολύ καλός μισθός όπως είπε και ο Ποπ. Μη λέμε ότι θέλουμε δηλαδή. Ο μέσος όρος στο ΗΒ αυτή τη στιγμή είναι περίπου στις £30000 και το νούμερο που έδωσες το ξεπερνάει. Ειδικα αν πρόκειται για βόρεια Αγγλία ή Σκωτία (για Ουαλία δεν ξέρω) όπου το κόστος ζωής (και αναφέρομαι κυρίως στο νοίκι) είναι χαμηλότερο από νότια είσαι μια χαρά, αν είναι δε και καθαρός μισθός είσαι σούπερ!

cool11
04-04-13, 08:20
Εκτος απο το cv και το cover letter, κατά την πρώτη κρούση στέλνετε και το αρχειο με τα πιστοποιητικά σας/τίτλους, ή περιμένετε αν εκδηλώσουν ενδιαφέρον και σας το ζητήσουν, να τους το στειλετε μετά;

Wilfred
04-04-13, 13:37
ε αναφερεις τι εχεις στο cv, δε χρειαζεται σπαμμιν

jose_ee1985
04-04-13, 14:03
Εκτος απο το cv και το cover letter, κατά την πρώτη κρούση στέλνετε και το αρχειο με τα πιστοποιητικά σας/τίτλους, ή περιμένετε αν εκδηλώσουν ενδιαφέρον και σας το ζητήσουν, να τους το στειλετε μετά;

Νope, σε καμιά περίπτωση. Αν θέλουν θα στα ζητήσουν όταν έρθει η ώρα. Αν θες να δουν κάτι που θεωρείς σημαντικό από τα πιστοποιητικά σου (πχ βαθμός πτυχίου 9/10), επισήμανε το στο CV σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.