PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

chat1978
04-04-13, 23:11
Νομίζω θα χρειαστεί να ξεκινήσουμε ειδικό thread για το φορολογικό.

Άκουσα ότι φέτος εξαιτίας μιας νομοθεσίας της ΕΕ θα είναι υποχρεωτικό (όχι όπως άλλες χρονιές) να δηλώνουμε το εισόδημα εξωτερικού στην εφορία της Ελλάδας.
Έχει καταλάβει κανείς τι ακριβώς θα γίνεται; Δεν υποτίθεται ότι το εισόδημα φορολογείται μια φορά;

Φανερός Πράκτωρ
04-04-13, 23:21
ναι μάλλον πρέπει να ξεκινήσουμε άλλο thread. Όσο γι'αυτό που είπες: Ποιος; Που; Πότε; Γιατί; :p
Με λίγα λόγια δώσε πληροφορίες για το που το διάβασες κλπ κλπ. Δεν έχει καμία λογική να φορολογείται και στην Ελλάδα πλούτος που παράγεται και φορολογείται κανονικά σε 3η χώρα. Δλδ φόρος λόγω εθνικότητας; Αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

chat1978
04-04-13, 23:36
ναι μάλλον πρέπει να ξεκινήσουμε άλλο thread. Όσο γι'αυτό που είπες: Ποιος; Που; Πότε; Γιατί; :p
Με λίγα λόγια δώσε πληροφορίες για το που το διάβασες κλπ κλπ. Δεν έχει καμία λογική να φορολογείται και στην Ελλάδα πλούτος που παράγεται και φορολογείται κανονικά σε 3η χώρα. Δλδ φόρος λόγω εθνικότητας; Αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
Δεν το διάβασα. Μου το είπε ένας φίλος εδώ που έχει θείο λογιστή!
Αλλά δεν με κάλυψε και πολύ στην εξήγηση και πριν ξεκινήσω το ραδιο αρβύλα είπα να το θέσω μήπως και έχει ακούσει τίποτα κάποιος άλλος!

Φανερός Πράκτωρ
04-04-13, 23:43
ΑΑΑΑ καλά ΟΚ. Μπορεί και να τα μπέρδεψε με την αίτηση αποφυγής διπλής φορολόγησης στην περίπτωση που έχεις και εισόδημα Ελλάδα. Που και εκεί δεν δηλώνεις τα εισοδήματά σου έξω αλλά το ότι η κύριά σου κατοικία και ο κύριος τόπος φορολόγισής σου είναι εκτός Ελλάδας.

tsigarid
05-04-13, 00:41
Φόρος λόγω εθνικότητας υπάρχει στις ΗΠΑ. Αν ζεις στο εξωτερικό (των ΗΠΑ) και είσαι ΗΠΑνος, αν βγάζεις πάνω απο 100Κ το χρόνο πρέπει να πληρώσεις (μικρό) φόρο και στις ΗΠΑ, εκτός της χώρας που ζεις.

chat1978
05-04-13, 00:44
ΑΑΑΑ καλά ΟΚ. Μπορεί και να τα μπέρδεψε με την αίτηση αποφυγής διπλής φορολόγησης στην περίπτωση που έχεις και εισόδημα Ελλάδα. Που και εκεί δεν δηλώνεις τα εισοδήματά σου έξω αλλά το ότι η κύριά σου κατοικία και ο κύριος τόπος φορολόγισής σου είναι εκτός Ελλάδας.
Κάνεις μας δεν έχει εισόδημα στην Ελλάδα

redfever7
05-04-13, 00:58
http://www.forologikanea.gr/news/paratasi-upobolis-dikaiologitikon-katoikon-allodapis-gia-to-2012/

Νομίζω πως αυτό ξεκαθαρίζει τα πράγματα, τουλαχιστον ως προς το παρών..

chat1978
05-04-13, 09:40
http://www.forologikanea.gr/news/paratasi-upobolis-dikaiologitikon-katoikon-allodapis-gia-to-2012/

Νομίζω πως αυτό ξεκαθαρίζει τα πράγματα, τουλαχιστον ως προς το παρών..

Εγώ δεν καταλαβαίνω.
Δεν είμαι στην εφορία κατοίκων εξωτερικού και έχω μηδενικό εισόδημα στην Ελλάδα!

jose_ee1985
08-04-13, 21:03
Προς κάτοικους Γαλλίας...

Μιας και μετακομίζω μόνος μου, πρέπει να βρω παροχο ADSL. Εσείς τι έχετε;

Θα εμπιστευόσασταν freebox; Πόσο καιρό κάνουν πάνω κάτω για ενεργοποίηση;

Για κινητή έχω free εδώ και κάνα χρόνο, έχει τα προβληματάκια της (πχ ποτέ 3g σήμα στο μετρό, σερνεται το νετ συχνά) αλλά δεν με απασχολούν ιδιαίτερα. Η τιμή + παροχές είναι ασυναγώνιστες. Η σταθερή όμως θέλει αξιοπιστία..

Για πείτε καμιά άποψη

ΥΓ. Το adslgr equivalent στην Γαλλία ποιο είναι (ή μάλλον ποιο προσπαθεί να γίνει :D );

lewton
08-04-13, 22:41
Προς κάτοικους Γαλλίας...

Μιας και μετακομίζω μόνος μου, πρέπει να βρω παροχο ADSL. Εσείς τι έχετε;

Θα εμπιστευόσασταν freebox; Πόσο καιρό κάνουν πάνω κάτω για ενεργοποίηση;

Για κινητή έχω free εδώ και κάνα χρόνο, έχει τα προβληματάκια της (πχ ποτέ 3g σήμα στο μετρό, σερνεται το νετ συχνά) αλλά δεν με απασχολούν ιδιαίτερα. Η τιμή + παροχές είναι ασυναγώνιστες. Η σταθερή όμως θέλει αξιοπιστία..

Για πείτε καμιά άποψη

ΥΓ. Το adslgr equivalent στην Γαλλία ποιο είναι (ή μάλλον ποιο προσπαθεί να γίνει :D );
H Free έχει πολύ καλό όνομα στη σταθερή.

Δε μας είχες πει τόσο καιρό ότι έχεις κινητό Free. Σκέφτομαι να πάρω ένα για εμένα, αλλά last time I checked (πριν κανένα εξάμηνο είναι η αλήθεια, ίσως πρέπει να το ξαναψάξω) η ιστοσελίδα της δε με βοήθησε καθόλου να βγάλω άκρη. Θέλω έναν γαλλικό αριθμό για να έχω Internet όταν πηγαίνω στις γαλλικές Άλπεις. Ξέρεις αν υπάρχει περιορισμός αν είμαι μόνιμα εκτός κάλυψης Free, και άρα σε εθνικό roaming;

Φανερός Πράκτωρ
08-04-13, 22:49
Προς κάτοικους Γαλλίας...

Μιας και μετακομίζω μόνος μου, πρέπει να βρω παροχο ADSL. Εσείς τι έχετε;

Θα εμπιστευόσασταν freebox; Πόσο καιρό κάνουν πάνω κάτω για ενεργοποίηση;

Για κινητή έχω free εδώ και κάνα χρόνο, έχει τα προβληματάκια της (πχ ποτέ 3g σήμα στο μετρό, σερνεται το νετ συχνά) αλλά δεν με απασχολούν ιδιαίτερα. Η τιμή + παροχές είναι ασυναγώνιστες. Η σταθερή όμως θέλει αξιοπιστία..

Για πείτε καμιά άποψη

ΥΓ. Το adslgr equivalent στην Γαλλία ποιο είναι (ή μάλλον ποιο προσπαθεί να γίνει :D );

internet κατεβάζει μια χαρά (νομίζω ότι μπορώ να κατεβάσω κάπου στα 2MB/sec) αλλά κολλάει το youtube τα βράδια οπότε τι να το κάνεις...
Τηλεφωνία ΟΚ (χωρίς υπερβολές), τηλεόραση ΟΚ.

Βασικά το θέμα του youtube είναι ψιλοαπαράδεκτο αλλά βαριέμαι να μπω στον κόπο να το ψάξω/αλλάξω πάροχο.
Αν έχεις τηλέφωνο και σταθερό internet από free έχεις και 5 ευρώ έκπτωση (στο πάγιο του κινητού).

Σε 1 βδομάδα (άντε 10 μέρες) από τη στιγμή που έκανα αίτηση είχα εξοπλισμό στα χέρια μου και ενεργοποιημένη γραμμή (διαμέρισμα μέσα στο Παρίσι).

lewton
08-04-13, 23:00
Μάλιστα, την επόμενη που θα περάσω από Παρίσι κάνουμε και meeting adslgr.fr. :p

jose_ee1985
09-04-13, 00:08
lewton, και μένα τo κινητό έτσι κ αλλιώς την περισσότερη ώρα με roaming στην Orange είναι, ακόμα και μέσα στο Παρίσι... Δεν έχεις θέμα δλδ. Βέβαια στο android, στα mobile network settings έχω τικαρισμένο κουτάκι με "Enable National Roaming". Θυμάμαι ότι μια φορά που είχα περάσει rom που δεν είχε αυτήν την επιλογή, δεν είχα νετ, με έκοβε λόγω roaming...

Πράκτορα ευχαριστώ... Το youtube είναι ένα σημαντικό θέμα, το διάβασα κ κάπου αλλού με ένα γρήγορα ψάξιμο... Σέρνεται δλδ, η είναι αδύνατο να δεις; Αν είναι έτσι με βλέπω για SFR / bouygues..

johnson
09-04-13, 00:15
Για κινητή τηλεφωνία για ρίξτε μια ματιά και στην SFR, νομίζω προσφέρει αντίστοιχα δυνατό πακέτο όπως το "ακριβό" της Free στην ίδια τιμή (20ε/μήνα).
Η Free πάντως έχει θεματάκια, αλλά με τέτοιες τιμές...

Για σταθερή τηλεφωνία, αγαπάμε bouygues (Bbox), δίνουν thomson :whistle: :p

Φανερός Πράκτωρ
09-04-13, 00:17
Πράκτορα ευχαριστώ... Το youtube είναι ένα σημαντικό θέμα, το διάβασα κ κάπου αλλού με ένα γρήγορα ψάξιμο... Σέρνεται δλδ, η είναι αδύνατο να δεις; Αν είναι έτσι με βλέπω για SFR / bouygues..

8+ με 11 το βράδυ: Σέρνεται. Πρέπει να το αφήσεις λίγο να κάνει buffering (5 λεπτά+). Δλδ βλέπεις αλλά είναι λίγο τραγικό να πρέπει να κάνει buffering όταν οι ταχύτετές σου είναι 2ΜΒ/sec.

Κάπου πήρε το μάτι μου (μάλλον στο metro) ότι κάποιος πάροχος πουλάει fiber. Ρίξε και μια ματιά προς τα εκεί.

- - - Updated - - -


Η Free πάντως έχει θεματάκια, αλλά με τέτοιες τιμές...

οι τιμές την σώζουν. Ειδικά στην κινητή δεν παίζεται με τις απεριόριστές ακόμα και στο εξωτερικό!

KLG
09-04-13, 00:19
H ζωή στο Παρίση σας έχει επηρεάσει καθόλου στα νευρα? Επίσης τα ελληνικά / αγγλικά σας επηρεαζονται απο την εκφραστικότητα των γαλλικών? :lol: :p

Φανερός Πράκτωρ
09-04-13, 00:23
H ζωή στο Παρίση σας έχει επηρεάσει καθόλου στα νευρα? Επίσης τα ελληνικά / αγγλικά σας επηρεαζονται απο την εκφραστικότητα των γαλλικών? :lol: :p

χαλαρά... :p


http://www.youtube.com/watch?v=F7G-LSN9vCs

jose_ee1985
09-04-13, 00:33
H ζωή στο Παρίση σας έχει επηρεάσει καθόλου στα νευρα? Επίσης τα ελληνικά / αγγλικά σας επηρεαζονται απο την εκφραστικότητα των γαλλικών? :lol: :p

1. Ναι. Το βρισίδι στο μετρό πάει σύννεφο :p

2. Ήταν ο μόνος τρόπος να με καταλάβουν οι landlords... Καταλαβαίνουν αγγλικά, μόνο με γαλλική προφορά :lol:

- - - Updated - - -


8+ με 11 το βράδυ: Σέρνεται. Πρέπει να το αφήσεις λίγο να κάνει buffering (5 λεπτά+). Δλδ βλέπεις αλλά είναι λίγο τραγικό να πρέπει να κάνει buffering όταν οι ταχύτετές σου είναι 2ΜΒ/sec.

Κάπου πήρε το μάτι μου (μάλλον στο metro) ότι κάποιος πάροχος πουλάει fiber. Ρίξε και μια ματιά προς τα εκεί.

- - - Updated - - -



οι τιμές την σώζουν. Ειδικά στην κινητή δεν παίζεται με τις απεριόριστές ακόμα και στο εξωτερικό!

Όλοι έχουν πακέτα με fider πλέον και σε καλές τιμές. Το πρόσεξα σήμερα με μια ματιά στα sites τους. Δεν με ψήνει πάντως να γίνω πειραματόζωο, θέλω κάτι να δουλεύει και γρήγορα..

johnson
09-04-13, 00:51
H ζωή στο Παρίση σας έχει επηρεάσει καθόλου στα νευρα? Επίσης τα ελληνικά / αγγλικά σας επηρεαζονται απο την εκφραστικότητα των γαλλικών? :lol: :p

Εγώ βρίσκομαι λίγο καιρό εδώ οπότε... καλά είναι μέχρι στιγμής, αν γνώριζα και τη γλώσσα θα ήταν καλύτερα :rolleyes:

lewton
09-04-13, 07:16
Όταν είπα για Free, εννοούσα FTTH από την Free.
Πλέον σχεδόν όλο το Παρίσι πρέπει να καλύπτεται.



H ζωή στο Παρίση σας έχει επηρεάσει καθόλου στα νευρα? Επίσης τα ελληνικά / αγγλικά σας επηρεαζονται απο την εκφραστικότητα των γαλλικών? :lol: :p
Τι έχει η εκφραστικότητα των Γαλλικών;
Μου αρέσει το 'η' στο Παρίση. Μπορούσες να γράψεις "στου Παρίση" κατά το "στου Γουδή". :p

KLG
09-04-13, 11:26
Στου Παρίση :lol: Οντως τραγικό.

jose_ee1985
09-04-13, 13:24
Όταν είπα για Free, εννοούσα FTTH από την Free.
Πλέον σχεδόν όλο το Παρίσι πρέπει να καλύπτεται.



Φαίνεται ότι πέφτει πολύ traffic shaping κατά τις βραδυνές ώρες.. Μάλλον προς Bouygues με κόβω...

Φανερός Πράκτωρ
09-04-13, 13:28
Δεν έχει και πολύ νόημα το fiber στη free αν κόβουν το youtube. Εννοώ ότι εγώ δεν έχω παρατηρήσει να μπουκώνει γενικότερα η γραμμή (ή τουλάχιστον όχι πολύ) τα βράδια. Αντιθέτως έχω παρατηρήσει το youtube να σέρνεται. Οπότε το πρόβλημα πρέπει να είναι πιο "ψηλά" από τον τελικό χρήστη και το να μεγαλώσεις το τελικό bandwidth (fiber) δεν θα αλλάξει και πολλά.

cool11
09-04-13, 23:33
Η νέα μετανάστευση
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/ergasia/panw_apo_120_000_ellhnes_episthmones_egkateleipsan_th_xwra.2202667.html

lewton
09-04-13, 23:39
Εσείς που είστε στο Παρίσι και λέτε για τη γλώσσα, έχετε σκεφτεί αν σας ενδιαφέρει να μείνετε εκεί μακροπρόθεσμα;
Μην την πατήσετε όπως διάφοροι ex-pats γνωστοί μου εδώ στην Ελβετία. Γενικά σχεδόν όλοι όσοι ξέρω ήρθαν εδώ επειδή είχαν βρει δουλειά που απαιτούσε μόνο γνώση Αγγλικών. Όσοι δεν στρώθηκαν να μάθουν Γαλλικά, μετά από 3-4 χρόνια βρέθηκαν στη δυσάρεστη θέση να μην μπορούν να εξελιχθούν όσο γρήγορα θα το επιθυμούσαν στην εταιρία τους αλλά και διαπίστωσαν ότι το να βρεις αγγλόφωνη δουλειά ενώ είσαι εδώ και ψάχνεις συγκεκριμένα εδώ, με μερικά χρονάκια εμπειρία, είναι πιο δύσκολο από ότι όταν είσαι ένας νεαρός πίσω στη χώρα του που ψάχνει μια ενδιαφέρουσα δουλειά οπουδήποτε και κατά τύχη του έκατσε να τη βρει εδώ. Το αστείο είναι ότι έχω γνωστούς που είχαν την τύχη να βρουν και δεύτερη και τρίτη δουλειά που απαιτούσε μόνο Αγγλικά, τη στιγμή που οι συγκεκριμένοι μιλούν πολύ καλά Γαλλικά. Αδικία. :p
Πολλοί γνωστοί μου έχουν βρεθεί σε αυτό το επαγγελματικό αδιέξοδο. Άλλοι που απολύθηκαν χρειάστηκε να κάτσουν έως και ένα χρόνο με το επίδομα ανεργίας (δεν πείνασαν πάντως, είναι καλό :p ) με ότι αυτό συνεπάγεται για την καριέρα τους, ενώ στο τέλος πολλοί έφυγαν αφού δεν έβρισκαν τίποτα.
Γενικά τα Γαλλικά είναι εύκολη γλώσσα και είναι πολύ εύκολο να τα φέρεις σε επίπεδο επαγγελματικής επικοινωνίας. Κρίμα να χάσετε την ευκαιρία.

Γνώμη μου. :)

voithostyrempora2
09-04-13, 23:40
Για Ζυριχη αν ξέρεις Γερμανικά είσαι ΟΚ ?

chat1978
09-04-13, 23:43
Εσείς που είστε στο Παρίσι και λέτε για τη γλώσσα, έχετε σκεφτεί αν σας ενδιαφέρει να μείνετε εκεί μακροπρόθεσμα;
Μην την πατήσετε όπως διάφοροι ex-pats γνωστοί μου εδώ στην Ελβετία. Γενικά σχεδόν όλοι όσοι ξέρω ήρθαν εδώ επειδή είχαν βρει δουλειά που απαιτούσε μόνο γνώση Αγγλικών. Όσοι δεν στρώθηκαν να μάθουν Γαλλικά, μετά από 3-4 χρόνια βρέθηκαν στη δυσάρεστη θέση να μην μπορούν να εξελιχθούν όσο γρήγορα θα το επιθυμούσαν στην εταιρία τους αλλά και διαπίστωσαν ότι το να βρεις αγγλόφωνη δουλειά ενώ είσαι εδώ και ψάχνεις συγκεκριμένα εδώ, με μερικά χρονάκια εμπειρία, είναι πιο δύσκολο από ότι όταν είσαι ένας νεαρός πίσω στη χώρα του που ψάχνει μια ενδιαφέρουσα δουλειά οπουδήποτε και κατά τύχη του έκατσε να τη βρει εδώ. Το αστείο είναι ότι έχω γνωστούς που είχαν την τύχη να βρουν και δεύτερη και τρίτη δουλειά που απαιτούσε μόνο Αγγλικά, τη στιγμή που οι συγκεκριμένοι μιλούν πολύ καλά Γαλλικά. Αδικία. :p
Πολλοί γνωστοί μου έχουν βρεθεί σε αυτό το επαγγελματικό αδιέξοδο. Άλλοι που απολύθηκαν χρειάστηκε να κάτσουν έως και ένα χρόνο με το επίδομα ανεργίας (δεν πείνασαν πάντως, είναι καλό :p ) με ότι αυτό συνεπάγεται για την καριέρα τους, ενώ στο τέλος πολλοί έφυγαν αφού δεν έβρισκαν τίποτα.
Γενικά τα Γαλλικά είναι εύκολη γλώσσα και είναι πολύ εύκολο να τα φέρεις σε επίπεδο επαγγελματικής επικοινωνίας. Κρίμα να χάσετε την ευκαιρία.

Γνώμη μου. :)


Για μένα είναι"υποχρέωση" όταν πας να ζήσεις. Εστω και στην φαση πάμε και βλέπουμε.

Φανερός Πράκτωρ
09-04-13, 23:48
Βασικά εγώ το βλέπω μακροπρόθεσμα και δουλεύω ήδη και στα Γαλλικά. Προηγουμένως αστειευόμουν.

- - - Updated - - -


Για μένα είναι"υποχρέωση" όταν πας να ζήσεις. Εστω και στην φαση πάμε και βλέπουμε.
Υπερβολές. Για σένα το κάνεις και το κάνεις αν σου ταιριάζει η χώρα και θέλεις να ενταχθείς στην κοινωνία. Σιγά μη σου κάνουν χάρη που σου δίνουν και δουλειά.

lewton
09-04-13, 23:59
Για Ζυριχη αν ξέρεις Γερμανικά είσαι ΟΚ ?
Δεν καταλαβαίνω το ερώτημα.
Θα είχε νόημα το ερώτημα "αν δεν ξέρεις Γερμανικά, είσαι ΟΚ;". Και η απάντηση είναι η ίδια με αυτή για το γαλλόφωνο κομμάτι.
Υπάρχουν πολλές δουλειές που απαιτούν μόνο Αγγλικά. Ξέρω κόσμο που είναι χρόνια στην Ελβετία χωρίς να μιλάει τη ντόπια γλώσσα σε επαγγελματικό επίπεδο (10-15 λέξεις όλοι μαθαίνουν μετά από τόσο καιρό). Κάποιοι έχουν καταφέρει να έχουν και μια εξαιρετική καριέρα. Αλλά κατά έναν περίεργο τρόπο, όταν την ψάχνεις την αγγλόφωνη θέση δεν τη βρίσκεις πάντα. :p
Η θεωρία μου είναι ότι, δεδομένων των πολύ υψηλών μισθών σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη, όταν μια εταιρία δεν χρειάζεται να μιλάς τη ντόπια γλώσσα ψάχνει κατευθείαν στο εξωτερικό. Έτσι μπορεί να ψαρώσει πολύ εύκολα κάποιον και να τον φέρει εδώ ως φθηνότερο υπάλληλο (βέβαια αν το παρακάνει και του δώσει ψίχουλα μάλλον θα της φύγει με την πρώτη ευκαιρία).

- - - Updated - - -

Βέβαια όλα αυτά τα λέω και ελαφρώς εκ του ασφαλούς μιας και όταν ήρθα Γενεύη (για 100% αγγλόφωνη δουλειά σε αμερικάνικη εταιρία) τα Γαλλικά μου ήταν ήδη ικανοποιητικότατα, οπότε ήταν πιο εύκολο απλά να τα εξασκήσω, και 3 χρόνια μετά, την πρώτη μέρα στη νέα μου εταιρία τους είπα ότι δεν υπάρχει λόγος να μιλάμε Αγγλικά (είχα όμως κάνει όλες τις συνεντεύξεις στα Αγγλικά για να μην πω κατά λάθος καμια ανοησία παραπάνω από αυτές που είχa σκοπό να πω :p ).
To θετικό είναι ότι πλέον μιλάω Γαλλικά με native speakers, κάτι που σημαίνει ότι κάθε εβδομάδα γίνομαι καλύτερος. Στην προηγούμενη μου δουλειά μιλούσα Αγγλικά τη στιγμή που το 50% των συναδέλφων ήταν native γαλλόφωνοι και το 40% οτιδήποτε άλλο εκτός από native αγγλόφωνοι, οπότε σε τελική ανάλυση δεν με βοηθούσε να βελτιώσω καμία από τις 2 γλώσσες.

voithostyrempora2
10-04-13, 00:17
Εννοω αν στη Ζυριχη ζητάνε μόνο Γερμανικά ή και Γερμανικά και Γαλλικά.

Φανερός Πράκτωρ
10-04-13, 00:22
To θετικό είναι ότι πλέον μιλάω Γαλλικά με native speakers, κάτι που σημαίνει ότι κάθε εβδομάδα γίνομαι καλύτερος.
πως φαίνονται οι οικονομικοτέτοιοι! :p

jose_ee1985
10-04-13, 01:21
Προσωπικά, επειδή δεν το βλέπω μακροπρόσθεσμα να μένω εδώ, δεν έχω ασχοληθεί πάρα πολύ. Κάνω κάποιες εβδομάδες κάποια 2ωράκια που προσφέρονται από την δουλειά αλλά δεν έχω την πρόοδο που θα έπρεπε καθώς δεν έχω κίνητρο.

Btw, δεν είμαι γκρινιάρης γενικά, αλλά ο καιρός του Παρισιού δεν παλεύεται... :p

lewton
10-04-13, 08:40
Εννοω αν στη Ζυριχη ζητάνε μόνο Γερμανικά ή και Γερμανικά και Γαλλικά.
Τι να τα κάνουν τα Γαλλικά στη Ζυρίχη; :eek:
Για μια θέση μηχανικού 99% απίθανο να χρειαστούν.

Σε άλλους τομείς μπορεί να υπάρχουν συγκεκριμένα πόστα μόνο, πχ για marketing/finance σε γενικές γραμμές είναι άχρηστα, αλλά για θέση local brand manager με ευθύνη ολόκληρη την ελβετική αγορά προφανώς θέλουν και τις δύο ντόπιες γλώσσες.

chat1978
10-04-13, 10:08
Υπερβολές. Για σένα το κάνεις και το κάνεις αν σου ταιριάζει η χώρα και θέλεις να ενταχθείς στην κοινωνία. Σιγά μη σου κάνουν χάρη που σου δίνουν και δουλειά.
Τι λογική ένας άνθρωπος που μακροπρόθεσμα δεν θέλει να ενταχθεί στην κοινωνία;

KLG
10-04-13, 11:16
Τι λογική ένας άνθρωπος που μακροπρόθεσμα δεν θέλει να ενταχθεί στην κοινωνία;

Tαλιμπάν :p

Ε δεν θα πέσεις και με τα μούτρα εκτός και αν πραγματικά βλέπεις σημαντικές ευκαιρίες επαγγελματικής εξέλιξης ή είναι το χομπυ σου οι ξένες γλώσσες. Το "μαθαίνω την ξένη γλώσσα για να ενταχθω" δεν στέκει και πολύ πάντως... μην ξεχνας οτι δεν αρκεί να θέλεις εσύ να ενταχθείς, αλλά θα πρέπει κάποιος να θέλει να σε "εντάξει".

PopManiac
10-04-13, 11:18
Tαλιμπάν :p

Ε δεν θα πέσεις και με τα μούτρα εκτός και αν πραγματικά βλέπεις σημαντικές ευκαιρίες επαγγελματικής εξέλιξης ή είναι το χομπυ σου οι ξένες γλώσσες. Το "μαθαίνω την ξένη γλώσσα για να ενταχθω" δεν στέκει και πολύ πάντως... μην ξεχνας οτι δεν αρκεί να θέλεις εσύ να ενταχθείς, αλλά θα πρέπει κάποιος να θέλει να σε "εντάξει".

Συμφωνώ... Π.χ. Βέλγιο μπορώ να πω με τεράστια βεβαιότητα πως γνώση γλώσσας (ΟΚ, γλωσσών εδώ αλλά επιλέγει κανείς ανάλογα πού ζει) = ένταξη. Αλλά μιλάμε για χώρα της οποίας ο χαρακτηριστικός προσδιορισμός της "βελγικότητας" είναι η γλώσσα και σχεδόν τίποτε άλλο

anon
10-04-13, 11:31
Παντού, το να μιλάς την γλώσσα των γηγενών, ακόμα και όχι τέλεια, σε κάνει πιο αποδεκτό. Ακόμα και σαν τουρίστας. Πήγα Γερμανία πχ, δεν μιλώ γρι Γερμανικά, και παρόλο που υποτίθεται ότι όλοι οι γερμανοί διδάσκονται ως δεύτερη γλώσσα, υποχρεωτικά, την αγγλική, με κοιτούσαν σαν χάνοι ή με απέφευγαν να με εξυπηρετήσουν. Μα σχεδόν όλοι! Και μιλώ αγγλικά πολύ πολύ καλά. Πάω στο Παρίσι (όχι μια, πολλές φορές) σαν τουρίστας, μιλώ Γαλλικά, και τα γαλλικά μου πάσχουν επειδή δεν μιλιούνται και ούτε προσπαθώ, και παρόλο που μιλώ μέτρια προς χάλια, σκίζονται να με εξυπηρετήσουν. Ποιοί; Οι γάλλοι οι γνωστοί σωβινιστές. Και δεν μιλώ για τα καθαρά τουριστικά μέρη, εκεί το κάνουν λόγω δουλειάς, και ότι γλώσσα και αν μιλάς, αλλά λεω σε περιοχές που δεν είναι αμιγώς τουριστικές τουλάχιστον για ξένους (πχ Vincennes, Place d'Italie κλπ *). H γυναίκα μου (μαζί πήγαμε τρείς φορές), έμεινε έκπληκτη ολες τις φορές που πήγαμε, γιατι το στερεότυπο ειναι του κακοχρονου αφιλόξενου σωβινιστή γάλλου...

Το ίδιο βέβαια γίνεται και εδώ. Πως αισθάνετε, πως αντιμετωπίζει ο μέσος έλληνες τον ξένο (αλβανό, γεωργιανό, βούλγαρο, αρμένιο,ρώσο κλπ κλπ) που μιλά την δική του γλώσσα και δεν μιλά την δική μας;

(*) Εκεί είχε καλα ξενοδοχεία σε πολύ καλύτερες τιμές, απο τα γνωστά στο κέντρο τουριστικά.

chat1978
10-04-13, 11:49
Tαλιμπάν :p

Ε δεν θα πέσεις και με τα μούτρα εκτός και αν πραγματικά βλέπεις σημαντικές ευκαιρίες επαγγελματικής εξέλιξης ή είναι το χομπυ σου οι ξένες γλώσσες. Το "μαθαίνω την ξένη γλώσσα για να ενταχθω" δεν στέκει και πολύ πάντως... μην ξεχνας οτι δεν αρκεί να θέλεις εσύ να ενταχθείς, αλλά θα πρέπει κάποιος να θέλει να σε "εντάξει".


Συμφωνώ... Π.χ. Βέλγιο μπορώ να πω με τεράστια βεβαιότητα πως γνώση γλώσσας (ΟΚ, γλωσσών εδώ αλλά επιλέγει κανείς ανάλογα πού ζει) = ένταξη. Αλλά μιλάμε για χώρα της οποίας ο χαρακτηριστικός προσδιορισμός της "βελγικότητας" είναι η γλώσσα και σχεδόν τίποτε άλλο

Τουλάχιστον το Βέλγιο κάνει μεγάλες προσπάθειες εκμάθησης των γλωσσών στους ξένους!
Προσωπικά, το βλέπω πάντα με σύγκριση όπως την Ελλάδα!

Γνωρίζω ανθρώπους στην Ελλάδα που είναι χρόνια εκεί και ακόμα δεν ξέρουν την γλώσσα ή αν θα μιλήσουν θα τα πούνε εντελώς όπως να ναι.
Δεν μιλάω για περαστικούς του ενός χρόνου αλλά ανθρώπους που έχουν κάνει την ζωή τους εκεί.
Αν ήμουν πχ μαγαζάτορας ή ένας υπάλληλος, τότε θα καταλάβαινα ότι δεν ξέρει Ελληνικά τον πρώτο καιρό.
Μετά από κάποιο διάστημα όμως θα έπερνα και λίγο στο κρανίο. Όταν δηλαδή αυτός ο άνθρωπος πάει στο ίδιο σουπερμαρκετ χρόνια, στο ίδιο μπακάλικο και μιλάει πάντα πχ Αγγλικά!
Όταν είσαι χρόνια σε μια χώρα δεν είσαι περαστικός και θα πρέπει εσύ να πλησιάσεις την τοπική κοινωνία και όχι αυτή εσένα!

Το μεγάλο ερώτημα λοιπόν είναι πότε είναι μεγάλο διάστημα και τι κάνεις όταν η αρχικά προσωρινή εκτίμηση έχει γίνει χρόνια και ακόμα δεν έχεις ξεκινήσει;
Εγώ δεν ξέρω τι θα κάνω στο πολύ βάθος χρόνου στο Βέλγιο. Επειδή όμως δεν ξέρω και επειδή δεν μας βλέπω να γυρνάμε Ελλάδα και επειδή ιστορικά τέτοιες μεταναστεύσεις καταλήγουν μόνιμες, προτιμώ να μάθω την γλώσσα και ας μην μου χρειαστεί και ας μην μου αρέσει! Δεν θέλω να καταλήξω σαν τους Έλληνες μετανάστες του 60 που δεν ξέρουν καμιά γλώσσα ούτε σαν τους μαρόκο κτλ που δεν κάνουν την παραμικρή προσπάθεια να προσαρμοστούς στην χώρα που τους φιλοξενεί. Γιατί φιλοξενούμενος είσαι όταν είσαι μετανάστης.

Επίσης δεν ξέρεις τι θα σκαρφιστεί κάθε χώρα στο μέλλον. Εδώ πχ στην περιφέρεια της Αμβέρσας έχουν λυσάξει να μιλάνε μόνο Ολλανδικά στις κρατικές υπηρεσίες. Δεν ήταν πάντα έτσι και από πέρσυ είχα πρόβλημα.
Μέχρι πότε θα εξαρτάμαι από την γραμματέα και συναδέρφους; Και αν πχ είχα έρθει 5 χρόνια πριν και πέρσι γινόταν αυτή η αλλαγή;

Τα λέω αυτά γιατί λόγω αρμένικης καταγωγής έχω μεγαλώσει σε δι-πολιτιστικό περιβάλλον και τα έχω ζήσει μέσα στην Ελλάδα!

Άλλωστε εδώ στο Βέλγιο πρακτικά τσάμπα είναι! Δεν ξέρω αν είναι και σε άλλες χώρες αλλά στο Βέλγιο 25 ευρώ το τρίμηνο για Ολλανδικά σε κρατικά σχολεία.

Όπως και να κοιτάξω, για μένα η γνώση της γλώσας στην οποία μεταναστεύεις είναι σημαντική. Τουλάχιστον η προσπάθεια εκμάθησης της. Δείχνει και κάτι στον υπήκοο.
Τώρα να θα με δεχτούν οι όχι οι Βέλγοι στις παρέες τους; θα δείξει. Από παιδιά που έχω γνωρίσει πο έχουν μάθει την γλώσσα, μια χαρά κάνουν παρέες!

PopManiac
10-04-13, 11:50
Nαι αλλά π.χ. στην Ελλάδα ισχύει το "δεν θα γίνεις Έλληνας ποτέ Αλβανέ" ή - για να μην γίνομαι μονόπλευρος - στην Γερμανία δεν σημαίνει δα και κάτι τόσο σημαντικό να ενταχθείς ως Γερμανός το να μιλάς μόνο Γερμανικά.

Αναφέρθηκα στο Βέλγιο όπου η γλώσσα αποτελεί ουσιαστικά το διαβατήριο ένταξης γιατί εδώ μετρά περισσότερο η κοινότητα. Και μάλιστα στην γαλλόφωνη πλευρά, αρκεί και μόνο η γλώσσα, οι Φλαμανδοί είναι 10000 φορές πιο "άρειοι" :p

jose_ee1985
11-04-13, 01:09
Στα περί ιντερνετ στο Παρίσι,τελικά πήγα σε numericable fiber με 25€/μήνα (τηλέφωνο, ιντερνετ, TV).

Κατά την διαδικασία της online αίτησης, επέλεξα την ημέρα/ώρα που θα έρθει σπίτι ο τεχνικός να κάνει την εγκατάσταση. Το συντομότερο ήταν την ερχόμενη Τρίτη 8πμ, οπότε έκλεισα τότε. Είδωμεν, υποτίθεται ότι την Τρίτη θα είμαι online από ότι κατάλαβα.

Φανερός Πράκτωρ
11-04-13, 09:34
Στα περί ιντερνετ στο Παρίσι,τελικά πήγα σε numericable fiber με 25€/μήνα (τηλέφωνο, ιντερνετ, TV).

Κατά την διαδικασία της online αίτησης, επέλεξα την ημέρα/ώρα που θα έρθει σπίτι ο τεχνικός να κάνει την εγκατάσταση. Το συντομότερο ήταν την ερχόμενη Τρίτη 8πμ, οπότε έκλεισα τότε. Είδωμεν, υποτίθεται ότι την Τρίτη θα είμαι online από ότι κατάλαβα.
ειδοποίησε για εντυπώσεις. Οπτική ίνα είναι; arrondissement?

lewton
11-04-13, 10:58
Δεν είναι οπτική, είναι cable (DOCSIS 3.0), εκτός αν έχω χάσει πολλά επεισόδια.

cool11
11-04-13, 19:22
Να ρωτησω το εξης: οταν μια εταιρια του εξωτερικου(εταιρια σοβαρη, με αντιστοιχη σοβαρη αντιμετωπιση-οχι ελληνική αδιαφορια), αργεί πολύ να απαντησει σε αποστολη cv, τοτε αυτο τι σημαινει συνηθως; Απόρριψη? Το εξετάζουν?
Θέτω το ερωτημα επειδή θεωρω δεδομενο οτι απαντουν(έστω και αρνητικά), τουλάχιστον σε συντριπτικά υψηλότερο ποσοστό σε σχέση με ελληνικές εταιρίες.
Στην ελλάδα δεν είχα ποτέ αρνητική απάντηση. Επικοινωνούσαν μαζί μου όσοι ενδιαφέρονταν για να κανουμε συνέντευξη. Όσοι δεν ενδιαφερονταν, δεν μου απαντούσαν καν.
Αλλα οι σοβαρες ξενες εταιριες, οταν στελνεις cv, δεν νομιζω αφηνουν αναπαντητο καποιο mail.
Προσπαθω να μαντεψω τι μπορει να σημαινει. Πριν αποφασισω να στειλω 2ο mail και να ρωτω τι εγινε.

sdikr
11-04-13, 19:30
Αν το έστειλες στο ξεκάρφωτο μάλλον δεν θα έχεις απάντηση, αν είχαν ανεβάσει κάποια αγγελία μπορεί και να σου απαντήσουν, έστω και αρνητικά.

Φανερός Πράκτωρ
11-04-13, 21:05
Πριν αποφασισω να στειλω 2ο mail και να ρωτω τι εγινε.

Στείλε 2o email ρωτώντας γενικές πληροφορίες (πότε να περιμένεις απάντηση κλπ) υπενθυμίζοντάς τους ότι έχεις κάνε αίτηση κλπ κλπ. Προφανώς αφήνεις να περάσουν και 2-3 βδομάδες εκτός και αν υπάρχει λόγος.

Υπήρχε προκήρυξη;

aroutis
11-04-13, 21:05
Να ρωτησω το εξης: οταν μια εταιρια του εξωτερικου(εταιρια σοβαρη, με αντιστοιχη σοβαρη αντιμετωπιση-οχι ελληνική αδιαφορια), αργεί πολύ να απαντησει σε αποστολη cv, τοτε αυτο τι σημαινει συνηθως; Απόρριψη? Το εξετάζουν?
Θέτω το ερωτημα επειδή θεωρω δεδομενο οτι απαντουν(έστω και αρνητικά), τουλάχιστον σε συντριπτικά υψηλότερο ποσοστό σε σχέση με ελληνικές εταιρίες.
Στην ελλάδα δεν είχα ποτέ αρνητική απάντηση. Επικοινωνούσαν μαζί μου όσοι ενδιαφέρονταν για να κανουμε συνέντευξη. Όσοι δεν ενδιαφερονταν, δεν μου απαντούσαν καν.
Αλλα οι σοβαρες ξενες εταιριες, οταν στελνεις cv, δεν νομιζω αφηνουν αναπαντητο καποιο mail.
Προσπαθω να μαντεψω τι μπορει να σημαινει. Πριν αποφασισω να στειλω 2ο mail και να ρωτω τι εγινε.
Μεγάλη εταιρεία μου απάντησε μετά κοντά στους 3 μήνες. Αν αυτό σου απαντά..

cool11
11-04-13, 21:55
Στείλε 2o email ρωτώντας γενικές πληροφορίες (πότε να περιμένεις απάντηση κλπ) υπενθυμίζοντάς τους ότι έχεις κάνε αίτηση κλπ κλπ. Προφανώς αφήνεις να περάσουν και 2-3 βδομάδες εκτός και αν υπάρχει λόγος.

Υπήρχε προκήρυξη;

Οχι, αυτονομη αποστολη.

- - - Updated - - -


Μεγάλη εταιρεία μου απάντησε μετά κοντά στους 3 μήνες. Αν αυτό σου απαντά..

Αρα, με δεδομενο οτι η αποστολη μου δεν εχει κλεισει μηνα, μαλλον πρεπει να περιμενω. Απλα καποιοι απαντησαν αμεσως, και γι αυτο αναρωτιεμαι για τις αλλες εταιριες που δεν εδωσαν καμια απαντηση.

Πιστευω οτι μια θετικη απαντηση, μπορει να ερθει σχεδον οποτεδηποτε.
Πχ. απο τη δικη μου εμπειρια, με καλουσαν για συνεντευξη, μεχρι και ενα χρονο μετα απο τοτε που τους ειχα στειλει cv!
Ομως, δεν θα ηταν λογικο, αν εμπαιναν στον κοπο οι ελληνικες εταιριες(απο αυτες εχω εμπειρια) να απαντησουν , να μου απαντησουν ενα χρονο μετα!
Απλα υποθετω οτι η αρνητικη απαντηση, αν ειναι αρνητικη τελικα, λογικα, πρεπει να φτανει σχετικα συντομα.
Ειναι βεβαια θεμα εκτιμησης, ποιο ειναι το ευλογο χρονικο διαστημα για μια αρνητικη απαντηση.

FuS
11-04-13, 22:14
Δεν απαντούν πάντα αμέσως στα cv's.
Έχει τύχει να μου απαντήσουν (στο ΗΒ ήταν η εταιρία) και μετά από 5-6 μήνες (θετικά :p)
Έχει τύχει παρόλα αυτά να μην μου απαντήσουν και καθόλου.
Τις περισσότερες φορές όμως παίρνω αυτόματη απάντηση μέσα σε 1-2 εργάσιμες. Και μετά από κάποιο διάστημα είτε θα εγκρίνουν unconditional offer (ή και conditional) είτε θα παίξει rejection.
Ελάχιστες φορές πάντως με έχουν "γράψει" κανονικά.

Προτείνω να κάνεις ότι σου είπε ο Φανερός Πράκτωρ


Στείλε 2o email ρωτώντας γενικές πληροφορίες (πότε να περιμένεις απάντηση κλπ) υπενθυμίζοντάς τους ότι έχεις κάνε αίτηση κλπ κλπ. Προφανώς αφήνεις να περάσουν και 2-3 βδομάδες εκτός και αν υπάρχει λόγος.

Αλήθεια, σε ποια χώρα είναι η εταιρία;

cool11
11-04-13, 22:55
Στην ελβετια στελνω.

FuS
12-04-13, 01:34
Δεν έχω ιδέα από Ελβετία δυστυχώς και όσο για τα παραπάνω που έγραφα αναφερόμουν συγκεκριμένα για ΗΒ και μόνο.

Αν σε 1-2 μήνες δεν σου έχουν απαντήσει ίσως είναι καλή ιδέα να στείλεις και ένα 2ο mail.
(με μεγάλη επιφύλαξη γιατί δεν γνωρίζω τίποτα από Ελβετία)
.

@ ADSLgr.com All rights reserved.