PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

jose_ee1985
12-04-13, 14:55
ειδοποίησε για εντυπώσεις. Οπτική ίνα είναι; arrondissement?
9eme. HFC ειναι. Θα σας πω εντυπωσεις απο την τριτη θελω ν πιστευω.

tsigarid
13-04-13, 07:08
Εγώ όταν ζούσα στο Παρίσι είχα free και ήμουνα απόλυτα ευχαριστημένος, ούτε traffic shaping ούτε τίποτα... Έχουν περάσει 5 χρόνια όμως από τότε, και τα πράματα αλλάζουν.

cool11
13-04-13, 13:22
Για να επανελθω στο θεμα που εθεσα/ρωτουσα και προηγουμενως, περι του χρονου αναμονης για απαντηση απο εταιριες κλπ
Παντως, με δεδομενο οτι εχουμε δυσφημιστει γενικοτερα ως ελληνες, αλλα και γενικοτερα ως τακτικη ανεξαρτητως εθνικοτητας, δεν ξερω τελικα ποσο ισχυει αυτο που λενε, οτι αν δεν λαβεις απαντηση, δεν ειναι ασχημο να τους ρωτησεις ξανα, και οτι με αυτο τον τροπο δειχνεις ενδιαφερον κλπ.
Δεν ξερω αν ειναι ετσι. Ισως. Εξαρτάται.

Και γιατι να μην σκεφτω, οτι αν επικοινωνησω μαζι τους για να μαθω τι εγινε με το cv μου/αιτησή μου, δεν θα με σταμπάρουν ως απελπισμένο/απεγνωσμένο? Ειδικα ως ελληνες, και ειδικα με την κρίση στην ελλαδα που την ξερουν ως τα πέρατα της γης. Γιατι να μην σκεφτουν δηλαδη, "αυτος 'καιγεται' για δουλεια, ας του κανουμε μια εξευτελιστικη/χαμηλη οικονομικη προσφορα και αν θελει ας τη δεχτει" ?
Εγω δεν μπορω να δωσω ακριβεις πιθανοτητες γι αυτο το σεναριο, αλλα δεν το θεωρω και απιθανο.

Οποτε, μηπως τελικά οι κρουσεις να μαθει καποιος τι εγινε με το cv του, στο τέλος γυρισουν και μπουμεραγκ, κι αντι για εκδηλωση ενδιαφεροντος, εκληφθεί ως απελπισμένη προσπάθεια εύρεσης δουλειάς; (με ότι αυτό σημαίνει)

Φανερός Πράκτωρ
13-04-13, 13:32
Οποτε, μηπως τελικά οι κρουσεις να μαθει καποιος τι εγινε με το cv του, στο τέλος γυρισουν και μπουμεραγκ, κι αντι για εκδηλωση ενδιαφεροντος, εκληφθεί ως απελπισμένη προσπάθεια εύρεσης δουλειάς; (με ότι αυτό σημαίνει)

Δεν είναι παράλογο να τους ρωτήσεις μετά από μερικές βδομάδες τι έγινε. Αν το παρεξηγήσουν ή αν φερθούν ως φτοχομπινέδες τόσο το καλύτερο να γίνει νωρίς. Να μην ασχολείσαι και με μαλάκες.

Όπως και να έχει εσύ έχεις τον τελικό λόγο σε μια πρόταση.

Ingenius
13-04-13, 13:39
Για να επανελθω στο θεμα που εθεσα/ρωτουσα και προηγουμενως, περι του χρονου αναμονης για απαντηση απο εταιριες κλπ
Παντως, με δεδομενο οτι εχουμε δυσφημιστει γενικοτερα ως ελληνες, αλλα και γενικοτερα ως τακτικη ανεξαρτητως εθνικοτητας, δεν ξερω τελικα ποσο ισχυει αυτο που λενε, οτι αν δεν λαβεις απαντηση, δεν ειναι ασχημο να τους ρωτησεις ξανα, και οτι με αυτο τον τροπο δειχνεις ενδιαφερον κλπ.
Δεν ξερω αν ειναι ετσι. Ισως. Εξαρτάται.

Και γιατι να μην σκεφτω, οτι αν επικοινωνησω μαζι τους για να μαθω τι εγινε με το cv μου/αιτησή μου, δεν θα με σταμπάρουν ως απελπισμένο/απεγνωσμένο? Ειδικα ως ελληνες, και ειδικα με την κρίση στην ελλαδα που την ξερουν ως τα πέρατα της γης. Γιατι να μην σκεφτουν δηλαδη, "αυτος 'καιγεται' για δουλεια, ας του κανουμε μια εξευτελιστικη/χαμηλη οικονομικη προσφορα και αν θελει ας τη δεχτει" ?.
Εγω δεν μπορω να δωσω ακριβεις πιθανοτητες γι αυτο το σεναριο, αλλα δεν το θεωρω και απιθανοΟποτε, μηπως τελικά οι κρουσεις να μαθει καποιος τι εγινε με το cv του, στο τέλος γυρισουν και μπουμεραγκ, κι αντι για εκδηλωση ενδιαφεροντος, εκληφθεί ως απελπισμένη προσπάθεια εύρεσης δουλειάς; (με ότι αυτό σημαίνει)

Φυσικά και παίζουν όλα αυτά! Και οι Ελβετοί δεν είναι και οι ποιο εύκολοι και ανεκτικοί άνθρωποι απέναντι στους ξένους. Ειδικά άμα το επάγγελμά σου σχετίζεται με άμεση επαφή με τον κόσμο -πχ ιατρός σε νοσοκομείο- παίζει να σου ζητήσουν και διάφορα τρελά του τύπου "ξέρετε πρέπει να μιλάτε και σε διαλέκτους τύπου Fränkli und Grüezi :blink:". Παρόλο που γράφουν σε hochdeutsch η ομιλία τους είναι σχεδόν ακαταλαβίστικη! Στο γαλλικά καντόνια είναι σαφώς καλύτερα τα πράγματα. Ειρωνικά σχόλια του τύπου "είστε από την Ελλάδα που είναι δίπλα στην Κύπρο; :rolleyes:" παίζουν δυστυχώς.

FuS
13-04-13, 16:03
Για να επανελθω στο θεμα που εθεσα/ρωτουσα και προηγουμενως, περι του χρονου αναμονης για απαντηση απο εταιριες κλπ
Παντως, με δεδομενο οτι εχουμε δυσφημιστει γενικοτερα ως ελληνες, αλλα και γενικοτερα ως τακτικη ανεξαρτητως εθνικοτητας, δεν ξερω τελικα ποσο ισχυει αυτο που λενε, οτι αν δεν λαβεις απαντηση, δεν ειναι ασχημο να τους ρωτησεις ξανα, και οτι με αυτο τον τροπο δειχνεις ενδιαφερον κλπ.
Δεν ξερω αν ειναι ετσι. Ισως. Εξαρτάται.

Και γιατι να μην σκεφτω, οτι αν επικοινωνησω μαζι τους για να μαθω τι εγινε με το cv μου/αιτησή μου, δεν θα με σταμπάρουν ως απελπισμένο/απεγνωσμένο? Ειδικα ως ελληνες, και ειδικα με την κρίση στην ελλαδα που την ξερουν ως τα πέρατα της γης. Γιατι να μην σκεφτουν δηλαδη, "αυτος 'καιγεται' για δουλεια, ας του κανουμε μια εξευτελιστικη/χαμηλη οικονομικη προσφορα και αν θελει ας τη δεχτει" ?
Εγω δεν μπορω να δωσω ακριβεις πιθανοτητες γι αυτο το σεναριο, αλλα δεν το θεωρω και απιθανο.

Οποτε, μηπως τελικά οι κρουσεις να μαθει καποιος τι εγινε με το cv του, στο τέλος γυρισουν και μπουμεραγκ, κι αντι για εκδηλωση ενδιαφεροντος, εκληφθεί ως απελπισμένη προσπάθεια εύρεσης δουλειάς; (με ότι αυτό σημαίνει)

Mην πιάνεις τα δύο άκρα. Θέλει ισορροπίες.

Όταν κάνεις κάτι, το κάνεις με τρόπο διεκδικητικό. Κανείς δεν θα σε σταμπάρει ως απελπισμένο αν δεν το δείξεις εσύ πρώτα. Και να θυμάσαι πως ο απελπισμένος φαίνεται από μακρυά ακόμη κι από ένα mail.

Με αυτοποεποίθηση ζητάς αυτό που θέλεις, ξεκαθαρίζεις τα όρια σου και δεν ζητάς τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Τέλος, καλό είναι να μην σκέφτεσαι αρνητικά, το άγχος και οι φοβίες σου είναι ο χειρότερος εχθρός σου και αν διαβάσεις προσεκτικά το κείμενο σου θα δεις ότι σε έχουν βάλει (οι σκέψεις σου) στο τριπάκι αυτό.

Να είσαι διεκδικητικός.
Δεν θα το μετανιώσεις ποτέ.
(και ανεβαίνει επίσης ένα σκαλί η χαμηλή αυτοεκτίμηση σου)

SchumiGr1985
14-04-13, 19:59
Για να επανελθω στο θεμα που εθεσα/ρωτουσα και προηγουμενως, περι του χρονου αναμονης για απαντηση απο εταιριες κλπ
Παντως, με δεδομενο οτι εχουμε δυσφημιστει γενικοτερα ως ελληνες, αλλα και γενικοτερα ως τακτικη ανεξαρτητως εθνικοτητας, δεν ξερω τελικα ποσο ισχυει αυτο που λενε, οτι αν δεν λαβεις απαντηση, δεν ειναι ασχημο να τους ρωτησεις ξανα, και οτι με αυτο τον τροπο δειχνεις ενδιαφερον κλπ.
Δεν ξερω αν ειναι ετσι. Ισως. Εξαρτάται.

Και γιατι να μην σκεφτω, οτι αν επικοινωνησω μαζι τους για να μαθω τι εγινε με το cv μου/αιτησή μου, δεν θα με σταμπάρουν ως απελπισμένο/απεγνωσμένο? Ειδικα ως ελληνες, και ειδικα με την κρίση στην ελλαδα που την ξερουν ως τα πέρατα της γης. Γιατι να μην σκεφτουν δηλαδη, "αυτος 'καιγεται' για δουλεια, ας του κανουμε μια εξευτελιστικη/χαμηλη οικονομικη προσφορα και αν θελει ας τη δεχτει" ?
Εγω δεν μπορω να δωσω ακριβεις πιθανοτητες γι αυτο το σεναριο, αλλα δεν το θεωρω και απιθανο.

Οποτε, μηπως τελικά οι κρουσεις να μαθει καποιος τι εγινε με το cv του, στο τέλος γυρισουν και μπουμεραγκ, κι αντι για εκδηλωση ενδιαφεροντος, εκληφθεί ως απελπισμένη προσπάθεια εύρεσης δουλειάς; (με ότι αυτό σημαίνει)

Mην σκεφτεσαι τοσο πολυ για μια αιτηση. Στελνε με το κιλο και οτι κατσει. Επισης δεν απαντουν ολες οι εταιρειες. Πολλες μαλιστα γραφουν οτι εαν δεν εχεις νεα τους μεσα σε 1-2 βδομαδες, η αιτηση σου ηταν ανεπιτυχης.

Κατα την γνωμη μου, δεν χρειαζεται να ρωτας τι εγινε με την αιτηση σου. Oι recruiters αν πραγματικα σε χρειαζονται, θα ερθουν σε επαφη μαζι σου.

cool11
15-04-13, 17:07
Ενα άρθρο, περι της νέας ελληνικης μετανάστευσης...
http://www.alopsis.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=2677

- - - Updated - - -



Κατα την γνωμη μου, δεν χρειαζεται να ρωτας τι εγινε με την αιτηση σου. Oι recruiters αν πραγματικα σε χρειαζονται, θα ερθουν σε επαφη μαζι σου.

Αυτο , οπως το λες, ειναι το μονο σιγουρο. Αν δεν ενδιαφερονται για σενα, οσες κρουσεις 'ενδιαφεροντος' και να κανεις, στα χαμενα θα πανε. Οποιος θέλει, ....σε βρίσκει!
Απλα ξερετε, σε διαφορα σχετικα αρθρα, που τελικα παιζει και πολυ παραμυθιασμα εκει μέσα τελικα, λενε, με ευγενεια(ε, τι αλλο!), να δειξεις ενδιαφερον κι οχι αδιαφορια, κλπ κλπ.
Ιστορίες γι' αρκουδες μαλλον.
Όπως αυτο που λενε, οτι σε αυτοκλητη αποστολη cv, να ρωτας το ονομα του HR manager. Ναι, τιποτε αλλο? Dear Hiring Manager και τελος. Το εχουν κανει ομηρου οδύσσεια το θέμα.
cv+cover letter, αντε και dossier αμα το ζητησουν.
period

Crosswind
15-04-13, 17:12
Ενα άρθρο, περι της νέας ελληνικης μετανάστευσης...
http://www.alopsis.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=2677

Ας πει κάποιος στον σεβάσμιο κύριο καθηγητή πως:
1) Αυτοί που πρωτοστάτησαν στο γερμανικό θαύμα ήταν οι ξένοι εργάτες που πήγαν μαζικά στη Γερμανία μετά το τέλος του πολέμου.
2) Οι Γερμανοί κάτσαν στη χώρα τους γιατί ήταν ανεπιθύμητοι οπουδήποτε αλλού (πλην Αργεντινής)

HELL_pegaSOS
15-04-13, 23:07
Ας πει κάποιος στον σεβάσμιο κύριο καθηγητή πως:
1) Αυτοί που πρωτοστάτησαν στο γερμανικό θαύμα ήταν οι ξένοι εργάτες που πήγαν μαζικά στη Γερμανία μετά το τέλος του πολέμου.

Λείπει το φτηνοί από το εργάτες.
Κατά τα άλλα παίξαν σημαντικό ρόλο και οι επενδύσεις και οι χρηματοδοτήσεις και αργότερα τα λογιστικά θαύματα στην επανένωση των δύο γερμανιών!
Ας είναι καλά ο ψυχρός πόλεμος στον οποίο η (δυτική) Γερμανία έπρεπε να είναι "γερμανικός ποιμενικός" απέναντι στον σοβιετικό μπαμπούλα.



2) Οι Γερμανοί κάτσαν στη χώρα τους γιατί ήταν ανεπιθύμητοι οπουδήποτε αλλού (πλην Αργεντινής)

:lol::lol::lol:

Πράγματι...
Αν και την λατινική αμερική την επιλέξαν κυρίως όσοι αυτοεξορίστηκαν.
Αυτοί που χαν ψάχναν εξωτικούς προορισμούς για να γλιτώσουν...:whistle:

- - - Updated - - -


Υπάρχουν ανάμεσά μας πολίτες-οπλίτες, έτοιμοι να βγουν στο πεδίο τής δράσης;

Κύριε καθηγητά παραληρείτε!

jose_ee1985
16-04-13, 12:06
Στα περί ιντερνετ στο Παρίσι,τελικά πήγα σε numericable fiber με 25€/μήνα (τηλέφωνο, ιντερνετ, TV).

Κατά την διαδικασία της online αίτησης, επέλεξα την ημέρα/ώρα που θα έρθει σπίτι ο τεχνικός να κάνει την εγκατάσταση. Το συντομότερο ήταν την ερχόμενη Τρίτη 8πμ, οπότε έκλεισα τότε. Είδωμεν, υποτίθεται ότι την Τρίτη θα είμαι online από ότι κατάλαβα.

Ήρθε ο τεχνικός πουρνό πουρνό, κατά τις 7.45, συνέδεσε ρουτερ και TV με ομοαξονικό από την κεραία, πήρε ένα τηλέφωνο του στιλ "ενεργοποίησε μου Raphael την γραμμή με κωδικό τάδε", και μετά από συνολική δουλειά 20 λεπτών ήμουν online. Δεν είμαι σίγουρος που ακριβώς έγινε η σύνδεση ομοαξονικού- fiber στην περίπτωσή μου (είμαι στην κατηγορία της numericable έως 30Mbps, ενώ υπάρχουν ήδη έως 100 και έως 200, χάρτης εδώ (http://fibreoptique.numericable.fr/)) και ήμουν πολύ νυσταγμένος για να πιάσω κουβέντα στα αγγλικά με Γάλλο.... :p Επειδή έπρεπε να φύγω για δουλειά, το μόνο τεστ που έκανα ήταν να κατεβάσω ένα αρχείο από τον ftp του ntua. To κοντέρ έδειξε 2.3Μb/s.

ΥΓ. Αν πιστεύει κάποιος μοδερατορας ότι πρέπει να μεταφέρει τα μηνύματα περί σταθερής/κινητής Παρισιού σε νέο θέμα, ας το κάνει.
ΥΓ2. Καμιά συνάντηση θα κανονίσουμε οι πεφωτισμένοι του Παρισιού;;

tsigarid
16-04-13, 18:37
ΥΓ2. Καμιά συνάντηση θα κανονίσουμε οι πεφωτισμένοι του Παρισιού;;

Είχα προσπαθήσει κάποτε (http://www.adslgr.com/forum/threads/37752) αλλά μάλλον τότε ήμουνα μόνος μου. Τώρα που έφυγα αυξηθήκατε; :p

jose_ee1985
16-04-13, 20:53
Κρίμα, θα μπορούσαμε να συναντηθούμε όλοι μαζί να φάμε ταρτάρ :p

Συνέχεια περι Numericable για όσους ενδιαφέρονται:

http://www.speedtest.net/result/2649886121.png (http://www.speedtest.net)

johnson
16-04-13, 21:44
ΥΓ2. Καμιά συνάντηση θα κανονίσουμε οι πεφωτισμένοι του Παρισιού;;

Εγώ εννοείται μέσα αλλά μέχρι τις 24 του μήνα (ίσως και για λίγο μετά) είμαι μη διαθέσιμος.

Φανερός Πράκτωρ
17-04-13, 00:41
μέσα και εγώ. Θα με βόλευε βέβαια περισσότερο αυτό το ΣΚ

konenas
08-05-13, 11:31
Στο Βέλγιο έρχεται στο σπίτι σου και κάνει έλεγχο η αστυνομία για το πόσα άτομα μένουν μέσα;

Ξέρει κανείς άλλη χώρα που να ισχύει κάτι τέτοιο, έστω και έλεγχος από άλλη υπηρεσία; πχ πρόνοια;

Δεν μιλάμε βέβαια για φοιτητικές εστίες / ξενοδοχεία.

Kurozuka
08-05-13, 12:27
Στο Βέλγιο έρχεται στο σπίτι σου και κάνει έλεγχο η αστυνομία για το πόσα άτομα μένουν μέσα;

Ξέρει κανείς άλλη χώρα που να ισχύει κάτι τέτοιο, έστω και έλεγχος από άλλη υπηρεσία; πχ πρόνοια;

Δεν μιλάμε βέβαια για φοιτητικές εστίες / ξενοδοχεία.

Εγω που ειμαι Νορβηγια,ουτε κατα διανοια να το κανουν αυτο

chat1978
08-05-13, 12:27
Στο Βέλγιο έρχεται στο σπίτι σου και κάνει έλεγχο η αστυνομία για το πόσα άτομα μένουν μέσα;

Ξέρει κανείς άλλη χώρα που να ισχύει κάτι τέτοιο, έστω και έλεγχος από άλλη υπηρεσία; πχ πρόνοια;

Δεν μιλάμε βέβαια για φοιτητικές εστίες / ξενοδοχεία.

Στο εξωτερικό γενικά πρέπει να γραφτείς στο δημαρχείο που ανήκεις.
Στο Βέλγιο, για να ολοκληρωθεί η εγγραφή, η αστυνομία έρχεται στο σπίτι σου σε μη προκαθορισμένο χρόνο και ανάλογα με τον αστυνομικό κοιτάζουν διάφορα.
Σε μένα που είναι ένας παλιάς σχολής αστυνομικός, κοίταξε ντουλάπια, ψυγείο και γενικά το σπίτι.
Είχε τύχει τότε η γυναίκα μου να είναι επίσης σπίτι χωρίς να έχει κάνει ακόμα αίτηση εγγραφής και ρώτησε ειδικά για αυτήν.

Γενικά ο δήμος παίρνει λεφτά από τον μισθό σου απευθείας και γιαυτό θέλουν να ξέρουν σε ποιον ανήκεις!

konenas
08-05-13, 14:19
Φασίστες οι τύποι. Ο Όργουελ αυτούς θα είχε στο μυαλό του.
Συμβαίνει το ίδιο σε Ολλανδία, Λουξεμβούργο, Ελβετία ή μόνο οι Βέλγοι είναι έτσι;

No-Name
08-05-13, 14:21
5 χρονια στην Ολλανδια δεν μου συναιβει ποτε αυτο......

konenas
08-05-13, 14:22
Στο εξωτερικό γενικά πρέπει να γραφτείς στο δημαρχείο που ανήκεις.
Στο Βέλγιο, για να ολοκληρωθεί η εγγραφή, η αστυνομία έρχεται στο σπίτι σου σε μη προκαθορισμένο χρόνο και ανάλογα με τον αστυνομικό κοιτάζουν διάφορα.
Σε μένα που είναι ένας παλιάς σχολής αστυνομικός, κοίταξε ντουλάπια, ψυγείο και γενικά το σπίτι.
Είχε τύχει τότε η γυναίκα μου να είναι επίσης σπίτι χωρίς να έχει κάνει ακόμα αίτηση εγγραφής και ρώτησε ειδικά για αυτήν.

Γενικά ο δήμος παίρνει λεφτά από τον μισθό σου απευθείας και γιαυτό θέλουν να ξέρουν σε ποιον ανήκεις!

ΨΥΓΕΙΟ!!!

Φανερός Πράκτωρ
08-05-13, 15:21
Στο εξωτερικό γενικά πρέπει να γραφτείς στο δημαρχείο που ανήκεις.
Στο Βέλγιο, για να ολοκληρωθεί η εγγραφή, η αστυνομία έρχεται στο σπίτι σου σε μη προκαθορισμένο χρόνο και ανάλογα με τον αστυνομικό κοιτάζουν διάφορα.
Σε μένα που είναι ένας παλιάς σχολής αστυνομικός, κοίταξε ντουλάπια, ψυγείο και γενικά το σπίτι.
Είχε τύχει τότε η γυναίκα μου να είναι επίσης σπίτι χωρίς να έχει κάνει ακόμα αίτηση εγγραφής και ρώτησε ειδικά για αυτήν.

Γενικά ο δήμος παίρνει λεφτά από τον μισθό σου απευθείας και γιαυτό θέλουν να ξέρουν σε ποιον ανήκεις!

ούτε οι Γερμανοί δεν κάνουν τέτοιες γελοιότητες...

IoStefo1
08-05-13, 15:36
Στην Ολλανδία που μένω ξέρω πως δεν μπορεί να μένουν στο σπίτι σου αδήλωτα άτομα,πρέπει να είναι δηλωμένα στο δημαρχείο.

voithostyrempora2
08-05-13, 15:58
Στην Ολλανδία που μένω ξέρω πως δεν μπορεί να μένουν στο σπίτι σου αδήλωτα άτομα,πρέπει να είναι δηλωμένα στο δημαρχείο.

Τυπικά πράγματι αυτό ισχύει,αλλά κανένας σχετικός έλεγχος δε γινεται. Ξέρω κάμποσες περιπτωσεις εδώ στο Eindhoven που μένουν σε σπίτια ("φιλοξενουνται") αδήλωτοι.

Φανερός Πράκτωρ
08-05-13, 15:59
Στην Ολλανδία που μένω ξέρω πως δεν μπορεί να μένουν στο σπίτι σου αδήλωτα άτομα,πρέπει να είναι δηλωμένα στο δημαρχείο.
Δηλαδή αν επισκεφθεί η γυναίκα σου/φίλη σου πρέπει να το δηλώσεις; Από πόσες μέρες και πάνω πρέπει να το δηλώσεις; Σε λίγο θα δηλώνουμε και το πήδημα... Αυτές είναι συμπεριφορές που ταιριάζουν σε εστίες και όχι σε προσωπικές κατοικίες. Ειδικά οι έλεγχοι στο σπίτι παραπέμπουν σε ολοκληρωτικά καθεστώτα.

konenas
08-05-13, 16:05
Δηλαδή αν σ'επισκευθεί η γυναίκα σου/φίλη σου πρέπει να το δηλώσεις; Από πόσες μέρες και πάνω πρέπει να το δηλώσεις; Σε λίγο θα δηλώνουμε και το πήδημα... Αυτές είναι συμπεριφορές που ταιριάζουν σε εστίες και όχι σε προσωπικές κατοικίες. Ειδικά οι έλεγχοι στο σπίτι παραπέμουν σε ολοκλρωτικά καθεστότα.
:oneup:
Αυτό είπα κι εγώ σε μια κοπέλα που μου είπε :
- άκου να δεις.αυτους τους νομούς έχουν.αν δεν θες φεύγεις.εγω πήγα εκει για δουλεια κ έπρεπε να ακολουθήσω τις διαδικασίες τους.
- Το γεγονός ότι ισχύει η Χ νομοθεσία σε κάποιες χώρες, δεν σημαίνει ότι αυτή είναι υπεράνω κριτικής

Εγώ θα έφευγα.

Μακρυά από Βέλγιο, λοιπόν;

IoStefo1
08-05-13, 16:18
Τυπικά πράγματι αυτό ισχύει,αλλά κανένας σχετικός έλεγχος δε γινεται. Ξέρω κάμποσες περιπτωσεις εδώ στο Eindhoven που μένουν σε σπίτια ("φιλοξενουνται") αδήλωτοι.

Αν φιλοξενείς στο σπίτι σου άτομα για μακρύ χρονικό διάστημα πρέπει να είναι δηλωμένα στο δημαρχείο,το να είναι αδήλωτα είναι παράνομο.
Όπως το ξέρεις είναι σούπερ οργανωμένη κοινωνία.

ΥΓ πριν ένα μήνα ήμουν Eindhoven.:)

voithostyrempora2
09-05-13, 01:56
Είναι παράνομο,αλλά κανεις δε σε ελέγχει,οπότε μπορείς (εχεις τη δυνατότητα αλλά όχι το δικαίωμα) να το κάνεις. Συμφωνουμε.

chat1978
09-05-13, 02:27
Τι σας πειράζει αν ο δήμος ξέρει που μένετε; Αν πρέπει να πληρώσεις φόρους για μένα καλύτερο να τους πληρώνεις εκεί που μένεις!
Η αστυνομία απλά επιβεβαιώνει την εγγραφή σου.
Λες και κάτι έγινε αν δει ότι στο ψυγείο έχει τρόφιμα και στις ντουλάπες ρούχα. Το κάνει για να επιβεβαιώσει ότι είσαι περαστικός.
Τα δημαρχεία δεν είναι σαν της Ελλάδας εδώ.
Πραγματικά προσφέρουν στον πολίτη και αν θες να ασχοληθείς είναι σοβαρός παράγοντας και κοινωνικοποίησης!

voithostyrempora2
09-05-13, 02:45
Εμένα δε με πειράζει :p. Ισα-ίσα που αν θες να πιάσεις δουλειά ή να γραφτείς σε ένα Μαστερ,σου ζητανε το Social Security Number ,το οποίο παίρνεις απ το Δημο εφόσον δηλώσεις μόνιμος κάτοικος του δήμου,το οποίο αποδεiκνυεται με μισθωτηριο σπιτιού που να συμπεριλαμβανεται το όνομά σου.Αρα in the long run, είναι αναπόφευκτο.

PopManiac
09-05-13, 02:57
Τι σας πειράζει αν ο δήμος ξέρει που μένετε; Αν πρέπει να πληρώσεις φόρους για μένα καλύτερο να τους πληρώνεις εκεί που μένεις!
Η αστυνομία απλά επιβεβαιώνει την εγγραφή σου.
Λες και κάτι έγινε αν δει ότι στο ψυγείο έχει τρόφιμα και στις ντουλάπες ρούχα. Το κάνει για να επιβεβαιώσει ότι είσαι περαστικός.
Τα δημαρχεία δεν είναι σαν της Ελλάδας εδώ.
Πραγματικά προσφέρουν στον πολίτη και αν θες να ασχοληθείς είναι σοβαρός παράγοντας και κοινωνικοποίησης!

Στο Βέλγιο η λογική ελέγχων από αστυνομία είναι τριπλή:

1. Μένουν αυτοί που μένουν και το διαμέρισμα δεν έχει υπενοικιαστεί (με αντίστοιχη φοροδιαφυγή ενοικίου)

2. Μένουν αυτοί που μένουν και - σε περιπτώσεις μη ΕΕ πολιτών - δεν έχουν φέρει και 48 άλλα άτομα που και δεν πληρώνουν φόρο στην commune και πιθανώς να είναι παράνομοι/ες μετανάστες

3. Μένουν αυτοί που μένουν :p

Τώρα, στις Βρυξέλλες η αστυνομία έχει πάψει προ πολλού να κάνει τέτοιους ελέγχους σε πολίτες ΕΕ λόγω φόρτου εργασίας ή / και Συνθηκών ΕΕ (Πιθανώς λόγω Grexit να είναι λιγάκι πιο λεπτομερείς με τους Έλληνες :p :p) αλλά το κύριο θέμα είναι ο φόρος προς commune.

Από εκεί και πέρα, γιατί το διάβασα και αυτό :p, αν κανείς θεωρεί αυτό ως αποτροπή από το να δουλέψει Βέλγιο ενώ έχει έτοιμη θέση, τότε ας την ποστάρει παραέξω Ελλάδα, είμαι βέβαιος πως θα βρεθούν εκατοντάδες Έλληνες διατεθειμένοι να υποστούν αυτήν την παραβίαση δικαιωμάτων προκειμένου να δουλέψουν εδώ

konenas
09-05-13, 07:28
...
Από εκεί και πέρα, γιατί το διάβασα και αυτό :p, αν κανείς θεωρεί αυτό ως αποτροπή από το να δουλέψει Βέλγιο ενώ έχει έτοιμη θέση, τότε ας την ποστάρει παραέξω Ελλάδα, είμαι βέβαιος πως θα βρεθούν εκατοντάδες Έλληνες διατεθειμένοι να υποστούν αυτήν την παραβίαση δικαιωμάτων προκειμένου να δουλέψουν εδώ

Χαίρομαι που συμφωνείς ότι είναι παραβίαση δικαιωμάτων, αλλά θα μου επιτρέψεις να το θεωρώ επικίνδυνο.
Αν βάζεις την ασφάλεια πάνω από την ελευθερία, σύντομα χάνεις και τα δυο.
Στο Βέλγιο έχουν χάσει το μέτρο.

redfever7
09-05-13, 13:33
Ιταλία όταν κάνεις αίτηση για μεταφορά διαμονής έρχεται ένας υπάλληλος του δήμου όπου κάνει ένα τυπικότατο έλεγχο, συνήθως δε μπαίνει ούτε καν στο σπίτι και αρκείται σε δυο τρεις ερωτήσεις για να βεβαιώσει πως είσαι αυτός που δήλωσες.

Φανερός Πράκτωρ
09-05-13, 20:41
Τώρα, στις Βρυξέλλες η αστυνομία έχει πάψει προ πολλού να κάνει τέτοιους ελέγχους σε πολίτες ΕΕ λόγω φόρτου εργασίας ή / και Συνθηκών ΕΕ (Πιθανώς λόγω Grexit να είναι λιγάκι πιο λεπτομερείς με τους Έλληνες :p :p) αλλά το κύριο θέμα είναι ο φόρος προς commune.
Ο φόρος είναι η μόνη "λογική" εξήγηση. Παρόλα αυτά η όλη πράξη είναι τραβηγμένη από τα μαλλιά.
Όσο για Ευρωπαίους κλπ: Ελπίζω να κάνουν τα ίδια και στους Βέλγους γιατί την τελευταία φορά που το κοίταξα δεν υπήρχαν περιορισμοί στην διακίνηση, παραμονή και εγκατάσταση Ευρωπαίων πολιτών μέσα στην ΕΕ (και χωρίς να παίρνω και όρκο δεν πρέπει να γίνονται και διακρίσεις με βάση την εθνικότητα κλπ.).


Από εκεί και πέρα, γιατί το διάβασα και αυτό :p, αν κανείς θεωρεί αυτό ως αποτροπή από το να δουλέψει Βέλγιο ενώ έχει έτοιμη θέση, τότε ας την ποστάρει παραέξω Ελλάδα, είμαι βέβαιος πως θα βρεθούν εκατοντάδες Έλληνες διατεθειμένοι να υποστούν αυτήν την παραβίαση δικαιωμάτων προκειμένου να δουλέψουν εδώ
Όπως το βλέπει κανείς. Σε γενικές γραμμές, σιγά και την χώρα για να πας και να σε κοιτάνε και στα δόντια (επειδή αυτό είναι το να δηλώνεις ανά πάσα στιγμή ποιον φιλοξενείς και να έρχονται μπάτσοι σπίτι σου για να ελέγχουν το σωστό της δήλωσης). Πέρα από το να δουλέψεις για την ΕΕ δεν βλέπω κάποιο σοβαρό λόγο στο να το προτιμήσει κάποιος ως χώρα.

chat1978
09-05-13, 20:56
Τι παει να πει σιγά την χώρα στην συσχέτιση αυτή;

Φανερός Πράκτωρ
09-05-13, 21:07
Τι παει να πει σιγά την χώρα στην συσχέτιση αυτή;
Όταν σου κάνουν (ψιλο)γυμνάσια πρέπει να υπάρχει και ένας λόγος στο βάθος για να τα δεχτείς. Επιπλέον τέτοιες συμπεριφορές (όπως αυτή του σπιτιού) συνήθως δείχνουν και μια γενικότερη νοοτροπία της κοινωνίας. Δλδ θα το συναντήσεις πολύ πιθανόν και σε άλλους τομείς μπροστά σου και όχι μόνο στο σπίτι.

Εεε το σιγά τη χώρα πάει στο ότι αν θες να κάνεις επιλογή χώρας υπάρχουν πιο μεγάλες αγορές που προσφέρουν πιο πολλές προοπτικές από το Βέλγιο και σαν κράτος δεν σου κάνουν τέτοια γυμνάσια.

button
10-05-13, 08:54
ΨΥΓΕΙΟ!!!

Για να μην έχεις ληγμένα μέσα και τρέχεις σε νοσοκομεία

chat1978
10-05-13, 11:06
Όταν σου κάνουν (ψιλο)γυμνάσια πρέπει να υπάρχει και ένας λόγος στο βάθος για να τα δεχτείς. Επιπλέον τέτοιες συμπεριφορές (όπως αυτή του σπιτιού) συνήθως δείχνουν και μια γενικότερη νοοτροπία της κοινωνίας. Δλδ θα το συναντήσεις πολύ πιθανόν και σε άλλους τομείς μπροστά σου και όχι μόνο στο σπίτι.

Εεε το σιγά τη χώρα πάει στο ότι αν θες να κάνεις επιλογή χώρας υπάρχουν πιο μεγάλες αγορές που προσφέρουν πιο πολλές προοπτικές από το Βέλγιο και σαν κράτος δεν σου κάνουν τέτοια γυμνάσια.

Φυσικά και καταλαβαίνω το "σιγά την χώρα". Απλά δεν δέχομαι τον χαρακτηρισμό αυτό.
Κάθε χώρα και οι πολίτες της είναι περίφανοι.
Πως χαρακτηρίζεις κάποιον που αυτομάτως έχει τσουβαλιάσει ένα λαό και χώρα, χωρίς να τον ξέρει και χωρίς να έχει ζήσει εκεί με βάση και μόνο ένα γεγονός που διαβάζει στο ιντερνετ;
Απλά αυτός ο χαρακτηρισμός μου θύμησε το χρόνια "οι ξένοι είναι βλάκες" και ούτε καν ξέραμε πόσο ποιο βλάκες είμασταν εμείς!

Δεν μπαίνω στην διαδικασία να σου πω τι και τι είναι στραβό εδώ. Θα σου πω όμως ότι όποιος είναι στην λογική ακόμα του "οι ξένοι είναι βλάκες" καλύτερα να μείνει στην Ελλάδα. Γιατί οι μετανάστες που κάνουν πάντα του κεφαλιού τους στις χώρες που μεταναστεύουν είναι λίγο γελοίοι, όπως γελοίους για να μην πω χειρότερα θεωρούσαμε και εμείς τους δικούς μας.

IoStefo1
10-05-13, 11:44
Φυσικά και καταλαβαίνω το "σιγά την χώρα". Απλά δεν δέχομαι τον χαρακτηρισμό αυτό.
Κάθε χώρα και οι πολίτες της είναι περίφανοι.
Πως χαρακτηρίζεις κάποιον που αυτομάτως έχει τσουβαλιάσει ένα λαό και χώρα, χωρίς να τον ξέρει και χωρίς να έχει ζήσει εκεί με βάση και μόνο ένα γεγονός που διαβάζει στο ιντερνετ;
Απλά αυτός ο χαρακτηρισμός μου θύμησε το χρόνια "οι ξένοι είναι βλάκες" και ούτε καν ξέραμε πόσο ποιο βλάκες είμασταν εμείς!

Δεν μπαίνω στην διαδικασία να σου πω τι και τι είναι στραβό εδώ. Θα σου πω όμως ότι όποιος είναι στην λογική ακόμα του "οι ξένοι είναι βλάκες" καλύτερα να μείνει στην Ελλάδα. Γιατί οι μετανάστες που κάνουν πάντα του κεφαλιού τους στις χώρες που μεταναστεύουν είναι λίγο γελοίοι, όπως γελοίους για να μην πω χειρότερα θεωρούσαμε και εμείς τους δικούς μας.

:oneup::oneup::oneup::oneup::oneup:

cool11
10-05-13, 11:53
Το πιο συντομο ανεκδοτο, ξέρετε πλέον ποιο είναι:
' αγορά εργασίας στην Ελλάδα'!

Από που να το πιάσεις, και που να τ'αφήσεις!

phlbprince
15-05-13, 20:55
Γεια σας,
υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μεταναστεύσω στην Ελβετία και να δουλέψω ως οικιακή παιδαγωγός(nanny).Θα ήθελα τη γνώμη σας για το μισθό που προσφέρουν.θα μπορούσα να γράψω εδώ την αμοιβή;

lewton
15-05-13, 22:16
Σε ενδιαφέρει να μάθεις αν με το συγκεκριμένο μισθό ζεις άνετα;
Αν δε θέλεις να γράψεις το ποσό δημόσια στείλε μου πμ. Αν δε σε ενοχλεί για λόγους προσωπικών δεδομένων, δε νομίζω το φόρουμ να έχει πρόβλημα.

Φανερός Πράκτωρ
15-05-13, 23:53
Φυσικά και καταλαβαίνω το "σιγά την χώρα". Απλά δεν δέχομαι τον χαρακτηρισμό αυτό.
Κάθε χώρα και οι πολίτες της είναι περίφανοι.
Πως χαρακτηρίζεις κάποιον που αυτομάτως έχει τσουβαλιάσει ένα λαό και χώρα, χωρίς να τον ξέρει και χωρίς να έχει ζήσει εκεί με βάση και μόνο ένα γεγονός που διαβάζει στο ιντερνετ;
Απλά αυτός ο χαρακτηρισμός μου θύμησε το χρόνια "οι ξένοι είναι βλάκες" και ούτε καν ξέραμε πόσο ποιο βλάκες είμασταν εμείς!

Δεν μπαίνω στην διαδικασία να σου πω τι και τι είναι στραβό εδώ. Θα σου πω όμως ότι όποιος είναι στην λογική ακόμα του "οι ξένοι είναι βλάκες" καλύτερα να μείνει στην Ελλάδα. Γιατί οι μετανάστες που κάνουν πάντα του κεφαλιού τους στις χώρες που μεταναστεύουν είναι λίγο γελοίοι, όπως γελοίους για να μην πω χειρότερα θεωρούσαμε και εμείς τους δικούς μας.

Δεν καταλαβαίνω γιατί θίγεσαι. Δεν την "τσουβάλιασα" απλά έκρινα τις προοπτικές που δίνει σε ένα μετανάστη σαν και μένα.
Και αυτό προφανώς όχι από αυτό που είπες. Απλά αυτό που είπες μπαίνει σαν ένα ακόμα (μεγάλο για μένα) μείον. Όλα τα άλλα που λες δεν βγάζουν ιδιαίτερο νόημα.

υγ: επιπλέον προφανώς και δεν θα κάνεις του κεφαλιού σου στη χώρα που θα πας. Απλά θα διαλέξεις τη χώρα που σου ταιριάζει ή τουλάχιστον τη χώρα που οι περιορισμοί της/τα αρνητικά της θεωρείς ότι ισοσκελίζονται από άλλα πράγματα.

chat1978
16-05-13, 20:16
Δεν καταλαβαίνω γιατί θίγεσαι. Δεν την "τσουβάλιασα" απλά έκρινα τις προοπτικές που δίνει σε ένα μετανάστη σαν και μένα.
Και αυτό προφανώς όχι από αυτό που είπες. Απλά αυτό που είπες μπαίνει σαν ένα ακόμα (μεγάλο για μένα) μείον. Όλα τα άλλα που λες δεν βγάζουν ιδιαίτερο νόημα.

υγ: επιπλέον προφανώς και δεν θα κάνεις του κεφαλιού σου στη χώρα που θα πας. Απλά θα διαλέξεις τη χώρα που σου ταιριάζει ή τουλάχιστον τη χώρα που οι περιορισμοί της/τα αρνητικά της θεωρείς ότι ισοσκελίζονται από άλλα πράγματα.

Αν το θέτεις έτσι να σου πω συνοπτικά για το Βέλγιο τα καλά και τα κακά,όπως τα έχω ζήσει εγώ 1.5 χρόνο τώρα.

Καλά
Τα πράγματα θέλουν τον χρόνο τους. Σε κάποια πράγματα πνίγονται σε μια κουταλιά νερό. Ένας γενικότερος συνδυασμός πραγμάτων σαν και αυτών προκαλούν μια χαλαρότητα και γενικά τήρηση κανόνων εργασίας
Από όσο γνωρίσω η οικονομία του Βελγίου είναι ισχυρά εξαγωγική και βασίζεται σε μια μεγάλη ποικιλία διαφορετικών προϊόντων. Επίσης είναι οδικώς κόμβος προς τα λιμάνια του βορρά και του νότου. Από φορτηγά χαμός

Κακά
Η χώρα είναι διγλωσική, συνεπώς θέλουμε όλοι 500 χρόνια να μάθουμε τις τοπικές γλώσσες.
Τα ολλανδικά που τα μιλάνε καθολικά στην Φλάνδρα έχουν 500 διαφορετικούς διαλέκτους και η γλώσσα που διδάσκεσαι είναι η 501η.
Ο καιρός. Όχι τόσο το κρύο όσο η έλλειψη σταθερότητας και ηλίου.
Το τοπίο. Αν και πολύ πράσινο, είναι τόσο επίπεδο που καταντάει βαρετό και μονότονο.

Εμένα πέρσυ το καλοκαίρι μάρεσε. Σε σχέση με τους 40βαθμούς και το φούρνο της Αθήνας το προτιμώ. Αν το συγκρίνεις με καλοκαίρι επαρχίας τότε εντάξει δεν το συζητάμε.

vamvakoolas
22-05-13, 11:12
να προσθεσω (για Βελγιο)

-για υπαλληλους γραφειου "περιεργο ωραριο"(ολοι αρχιζουν απο 8)
-Απειρες δουλειες "χειρονακτικου τυπου
-Σουπερ μαρκετ φθηνα, εξοδος για φαι ακριβη
-Πολυ δικαιος λαος

aleksi
28-05-13, 15:20
αγαπητέ φανερέ πράκτορα γιατί μαυρίζεις το Βέλγιο? Έχεις κάποια στοιχεια για να λες ότι δεν έχει προοπτικές για μετανάστευση?

Εγώ παραθέτω τα δικά μου στοιχεια από την προσωπική μου εμπειρία :

Είναι μια χωρα με γενικa τίμιο και ειλικρινή κόσμο, δουλειές υπάρχουν ευτυχώς ακόμα, σε μερικές κατηγοριες επαγγελμάτων δεν συμπληρώνονται οι αγγελίες ούτε μετά από 1χρόνο(νοσοκομεία-γηροκομεία-βιομηχανία για παράδειγμα). Οι μέσοι μισθοί είναι ακόμα διπλάσιοι από τους αντιστοιχους ελληνικούς. Το βόρειο μέρος του Βελγίου, είναι ολλανδόφωνο(φλαμανδία) έχει πιο πολλές δουλειές από το γαλλόφωνο (Brussels και πιο νότια ).

Για οποιον θέλει να έρθει να δουλέψει στο Βέλγιο, καλύτερα να ξεκινήσει πρώτα με μια από τις γλώσσες(ολλανδικά - γαλλικά) και μετά θα βρει σύντομα μια δουλειά, οποια δουλειά τελοσπάντων, για να του δώσει το δικαίωμα μακράς παραμονής στην χωρα (είναι μια κάρτα από το δημαρχείο που ανανεώνεται κάθε 5χρονια.) Και ναι έρχεται ο αστυνομικός σπίτι να ελέγξει ποιος είσαι και πως ζεις πριν πάρεις την κάρτα παραμονής. Λογαριασμό στην τράπεζα ανοίγεις εύκολα αφού πρώτα έχεις διεύθυνση κατοικίας στην χωρα.

Η ασφάλιση για υγεία είναι σχετικά φτηνή και η αγορά απελευθερωμένη, διαλέγεις μονο σου τον φορέα που θέλεις, με η όχι extra κόστος ασφαλειας για νοσοκομειακή περίθαλψη για παράδειγμα. Αν και πολλές εταιρίες δίνουν νοσοκομειακή περίθαλψη δωρεάν bonus για τους εργαζομενους τους. Με την βασική ασφάλεια υγείας πας στον οικογενειακό σου γιατρό, οδοντογιατρό etc πληρώνεις 25-35euro την επίσκεψη και παίρνεις μετά το 60-70% πίσω από το φορέα που είσαι γραμμένος.

Η φορολογία είναι βαρεία αλλα δικαια. Για παράδειγμα πληρώνεις 45% φόρο για ετήσιο εισόδημα 19-36000 euro. Φυσικά υπάρχουν ελαφρύνσεις ανάλογα με οικογενειακή κατάσταση. Εισφορά σύνταξις φεύγει αυτόματα από το μισθό, όριο ηλικίας σύνταξις είναι τα 65 εκτος αν έχεις 40χρονια εργασίας πριν τα 65σου. Υπάρχουν μεγάλες διαφορες στις συντάξεις, πάντως ξέρω ότι και οι χαμηλότερες συντάξεις είναι αξιοπρεπείς.

Η βασική άδεια εργασίας είναι 20 πληρωμένες μέρες τον χρόνο για 5μέρες την εβδομάδα εργασία 37,5 όρον. Για εργασία 40όρον έχεις 32 μέρες άδειας, για εργασία με βάρδιες φτάνει έως και 72 μέρες άδεια, ελεύθερος να τις πάρεις οποτε θες.
Επιπλέον έχεις μέρες άδειας για αρχαιότητα, συνήθως 1μέρα για κάθε 5χρονια υπηρεσίας, άδεια για μητρότητα είναι σύντομη μονο τρίμηνες μετά την γέννηση του μωρού. Αλλα κάθε γονέας έχει 4μήνες ανά παιδί δικαίωμα σε άδεια γονική έως το παιδί γίνει 12χρόνον, τότε πληρώνεσαι μονο 800euro τον μηνα.

Για μεταφορές πας σχεδόν παντού με τρένα και λεωφορεία, αλλα αν πας στην δουλειά σου με το ποδήλατο έχεις κέρδος και αφορολόγητο, 15λεπτά/χιλιόμετρο πρέπει να σε πληρώνει ο εργοδότης σου.


το website του αντιστοιχου ΟΑΕΔ στο Βελγιο (http://www.vdab.be/english/) εχει παρα πολλες αγγελιες και πληροφοριες

Wilfred
28-05-13, 15:52
δηλαδη μεσος μισθος βελγιου ειναι στο διχιλιαρο λεμε;

aleksi
28-05-13, 16:28
δηλαδη μεσος μισθος βελγιου ειναι στο διχιλιαρο λεμε;

οχι αλλα εκει κοντα, συμφωνα με αυτα τα στατιστικα (http://statbel.fgov.be/nl/statistieken/cijfers/arbeid_leven/lonen/maandloon/) για το 2010 ηταν 3182ευρω για ανδρες και 2863ευρω για γυναικες, μικτα παντα. Αφαιρεσε τωρα ενα 40% μεση φορολογια και εχεις 1910ευρω καθαρα.

Ειναι στη Ελλαδα τωρα με την κριση ο μεσος μισθος 1000 ευρω?ειναι μικτα αυτα?

cool11
28-05-13, 19:44
Τουλαχιστον στο εξωτερικό, έχεις μια ζωή, έτσι, αλλιώς, κάπως......
ελλάδα τι?

tsavman
28-05-13, 20:04
Ειναι στη Ελλαδα τωρα με την κριση ο μεσος μισθος 1000 ευρω?ειναι μικτα αυτα?


Τελευταία φορά που εργάστηκα νόμιμα, προς τα τέλη του 2012 έπαιρνα 690 καθαρά και όλοι οι γνωστοί μου λέγαν "μια χαρά", καθώς αντίστοιχες δουλειές δίναν ~450. Ποια 1000, με τόσα θεωρείσαι πλούσιος πλέον.

@ ADSLgr.com All rights reserved.