PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

cool11
28-05-13, 21:36
Ναι, δειτε κι αυτη την πουλημενη ερευνα
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/oi_10_theseis_ergasias_me_th_megaluterh_dyskolia_kalypshs_gia_to_2013.2271814.html
που και καλα ψαχνουν εργαζομενους, ενω στην ουσια ψαχνουν για σκλαβους και δεν βρισκουν!

Ο κοσμος μεταναστευει, δεν ειναι διατεθειμενος να δουλευει για ψιχουλα, να τον περνανε για μ@@@α, να μην εχει καμια προοπτικη, και να τον ποδοπατα ο ελλην εργοδοτης-λαμογιο καθε μερα.
Ο κοσμος θελει οι θυσιες του να πιασουν τοπο, οι κοποι του να σπουδασει, να μαθει καποια πραγματα κλπ, και δεν θα τα πεταξει χαρισμα στα ποδια τους.
Εκει λοιπον. Με 30% ανεργια, και να μην βρισκουν κανεναν να δουλεψει στις βρωμοδουλειες τους που θελουν τον εργαζομενο να εχει ενα καρο πτυχια, να δουλευει διχως ωραριο, και να πληρωνεται σαν σκλαβος!
Δυστυχως, αυτη ειναι η ελληνικη πραγματικοτητα.

konenas
28-05-13, 21:48
Μόνο πωλητές ψάχνουν.
Οι άλλες θέσεις είναι ψεύτικες.

anon
28-05-13, 22:10
οχι αλλα εκει κοντα, συμφωνα με αυτα τα στατιστικα (http://statbel.fgov.be/nl/statistieken/cijfers/arbeid_leven/lonen/maandloon/) για το 2010 ηταν 3182ευρω για ανδρες και 2863ευρω για γυναικες, μικτα παντα. Αφαιρεσε τωρα ενα 40% μεση φορολογια και εχεις 1910ευρω καθαρα.

Ειναι στη Ελλαδα τωρα με την κριση ο μεσος μισθος 1000 ευρω?ειναι μικτα αυτα?

O μισθός ενός που πιάνει δουλειά τώρα είναι κατα μέσο όρο περίπου 450 ευρώ το μήνα καθαρά. Κάπου 600 ευρώ μικτά. Ολοι όσοι πιάνουν δουλειά σήμερα ακόμα και μεγάλοι άνθρωποι τόσα παίρνουν, ή έστω κάτι παραπάνω, αλλά με απίστευτες ώρες. Πχ πρόσφατα απολυμένος απο την προηγούμενη μου δουλειά, παντρεμένος με ένα παιδί, βρήκε δουλειά, ως ανειδίκευτος, με 490 ευρώ καθαρά, 10-12 ώρες εργασία καθημερινά + Σάββατο (δεν πληρώνονται οι εξτρά ώρες, είναι μέσα στο "πακέτο" των 490 ευρώ)

lewton
28-05-13, 22:16
Ελπίζω να μην το πάρετε στραβά.
Οι μισθοί που αναφέρετε για το Βέλγιο μου φαίνονται πάρα πολύ χαμηλοί.
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί να ξεκινήσει κάποιος να πάει να ψάξει δουλειά στο Βέλγιο αντί για την Ελβετία όπου η ανεργία είναι στο μισό και οι μισθοί τουλάχιστον διπλάσιοι...

anon
28-05-13, 23:06
Ελπίζω να μην το πάρετε στραβά.
Οι μισθοί που αναφέρετε για το Βέλγιο μου φαίνονται πάρα πολύ χαμηλοί.
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί να ξεκινήσει κάποιος να πάει να ψάξει δουλειά στο Βέλγιο αντί για την Ελβετία όπου η ανεργία είναι στο μισό και οι μισθοί τουλάχιστον διπλάσιοι...

Ισως είναι πιο δύσκολο όμως να βρείς δουλειά στην Ελβετία. Και έχει να κάνει και με το κόστος ζωής. Εαν σε μια χώρα παίρνω 2000 ευρώ καθαρά, και την βγάζω με νοίκι στα 600 ευρώ, και σε άλλη παίρνω 4000 ευρώ, αλλά πρέπει να δίνω μόνο στο νοίκι 2000 και έχω και τα άλλα έξοδα (ρεύμα, νερό, κοινόχρηστα, δημοτικα τέλη κλπ κλπ) διπλα και τριπλά, τότε τι να το κάνω ότι παίρνω 4000? Βασικά αυτό που παίζει ρόλο είναι εαν με το ίδιο επίπεδο ζωής, πόσα περισσεύουν... Πχ στην Ελλάδα ακόμα και σε επίπεδο ζωής πολύ χαμηλό, και πάλι δεν περισσεύουν...

Πάντως οπουδήποτε πρέπει ναναι καλύτερα απο Ελλάδα αυτή την στιγμή, τουλάχιστον σε σύγκριση με της χώρες της ΕΕ πλην του νότου και βαλκανίων/ανατολικής ευρώπης. Το κακό εδώ είναι ότι έχει γίνει εσωτερική υποτίμηση μόνο στους μισθούς, αλλά όχι στο κόστος ζωής. Απο την μια οι φόροι που έχουν αυξηθεί στο Θεό, αλλά και οι διάφορες ανελαστικές δαπάνες δεν έχουν μειωθεί. Αντιθέτως. Εχουν αυξηθεί.

lewton
28-05-13, 23:14
Ισως είναι πιο δύσκολο όμως να βρείς δουλειά στην Ελβετία. Και έχει να κάνει και με το κόστος ζωής. Εαν σε μια χώρα παίρνω 2000 ευρώ καθαρά, και την βγάζω με νοίκι στα 600 ευρώ, και σε άλλη παίρνω 4000 ευρώ, αλλά πρέπει να δίνω μόνο στο νοίκι 2000 και έχω και τα άλλα έξοδα (ρεύμα, νερό, κοινόχρηστα, δημοτικα τέλη κλπ κλπ) διπλα και τριπλά, τότε τι να το κάνω ότι παίρνω 4000? Βασικά αυτό που παίζει ρόλο είναι εαν με το ίδιο επίπεδο ζωής, πόσα περισσεύουν... Πχ στην Ελλάδα ακόμα και σε επίπεδο ζωής πολύ χαμηλό, και πάλι δεν περισσεύουν...

Πάντως οπουδήποτε πρέπει ναναι καλύτερα απο Ελλάδα αυτή την στιγμή, τουλάχιστον σε σύγκριση με της χώρες της ΕΕ πλην του νότου και βαλκανίων/ανατολικής ευρώπης. Το κακό εδώ είναι ότι έχει γίνει εσωτερική υποτίμηση μόνο στους μισθούς, αλλά όχι στο κόστος ζωής. Απο την μια οι φόροι που έχουν αυξηθεί στο Θεό, αλλά και οι διάφορες ανελαστικές δαπάνες δεν έχουν μειωθεί. Αντιθέτως. Εχουν αυξηθεί.
Mε μόλις 3 χρόνια συνολική εμπειρία σε σχετική θέση (και άλλον έναν χρόνο σε δουλειές του ποδαριού εντελώς άσχετες) αφήνω κάθε μήνα στην άκρη χωρίς να προσπαθήσω (τρώγοντας έξω πολύ συχνά, πηγαίνοντας για σκί ή για άλλα outdoor sports το καλοκαίρι) τουλάχιστον 1300 φράγκα, δηλαδή πάνω από 1000€. Για το σπίτι μου (διάρι όπου μένω μόνος) πληρώνω 1200 φράγκα/μήνα all included και μάλλον θα έχω και επιστροφή στο τέλος του χρόνου επειδή άναψα ελάχιστα τη θέρμανση όλο το χειμώνα.
Αν στο Βέλγιο έβγαζα καθαρά 2500€ (νορμάλ μισθός για 3 χρόνια σχετική εμπειρία από ο,τι κατάλαβα) θα μου έμεναν στην άκρη τα 1000€;

anon
28-05-13, 23:17
Εχεις δίκιο, είναι καλύτερα.... Πιστεύεις ότι μπορεί κάποιος να έρθει στο ασχετο Ελβετία και να ψάξει για δουλειά ή πρέπει να πάει "καλεσμένος";

HELL_pegaSOS
28-05-13, 23:29
Μόνο εξωτερικούς πωλητές ψάχνουν.
Οι άλλες θέσεις είναι ψεύτικες.
Το διόρθωσα.;)

Το άλλο που παρατήρησα είναι ότι εκτός από τα τουριστικά θέρετρα, τα μεγάλα καταστήματα στην Βόρεια Ελλάδα λόγω της όλο και μεγαλύτερης εξάρτησης του λιανικού εμπορίου από τους σλαύοφωνους τουρίστες ζητάνε μαζί με αγγλικά και ρωσσικά ή μόνο ρωσσικά(!).

Για την ακρίβεια κάτι τέτοιο ψάχνει τώρα το Public Θεσσαλονίκης...

Οι ξένοι όλο και περισσότερο παρέχουν σημαντικότατο κομμάτι του τζίρου στο λιανεμπόριο της Θεσσαλονίκης.
Μία βόλτα σε IKEA, Cosmos, Lerroy Merlin θα σας πείσει.

ΥΓ.
Την τελευταία εικοσαετία η μόνη κατηγορία ανθρώπων που δε τους πιάναν τα χαράτσια ήταν οι ΡουΠου. \
Ακόμη και τώρα εν μέσω κρίσης, η τύχη τους χαμογελά με αρκετές (ταπεινές έστω) θέσεις εργασίας.

ΥΓ.2
Επόμενη "εξωτική" γλώσσα που θα μπορούσε να είναι διαβατήριο για εργασία είναι τα κινέζικα, ίσως. Εκεί στον Πειραιά ας ψάχνουν από τώρα φροντιστήρια μπας και τους προσλάβει η ΖΤΕ...:lol:

lewton
28-05-13, 23:31
Και επαναλαμβάνω: δεν το γράφω για να πουλήσω μούρη ή να μου πείτε μπράβο.
Το γράφω γιατί έχω την ειλικρινή απορία: πριν ξεκινήσει κανείς να φύγει μετανάστης κάνει τη σχετική "έρευνα αγοράς";

Δεν αναφέρομαι σε όσους έφυγαν από Ελλάδα έχοντας βρει δουλειά. Τότε πολύ καλά έκαναν και πήγαν εκεί που τη βρήκαν (εγώ είχα την τύχη να μου κάτσει η πρώτη στην Ελβετία).
Αναφέρομαι σε αυτούς που φεύγουν για να ψάξουν δουλειά.
Το μεγαλύτερο μέρος πάει βουρ στο "Νησί" λόγω γλώσσας. Όπου η κρίση κατά τη γνώμη μου θα χειροτερέψει.
Το δεύτερο μεγαλύτερο μέρος φεύγει για Γερμανία, επειδή παίζει πολύ στις ειδήσεις.
Σε κάποιες περιπτώσεις, ανάλογα με τις σπουδές κάποιου, μπορεί να ενδείκνυται.

Πάντως φίλος μου Καταλανός, που είχε δουλέψει 2 χρόνια στην Deloitte στη Βαρκελώνη, ήρθε μέσα του 2011 στη Λοζάνη έτσι χωρίς να έχει τίποτα. Έκανε μαθήματα Γαλλικών και παράλληλα με διάφορες δουλειές "του ποδαριού" (μέχρι και υποδοχή στο σαλόνι αυτοκινήτου τη Γενεύης) έβγαζε αρκετά για να ζει.
Μέχρι που τα Γαλλικά του έφτασαν σε καλό σημείο και χτύπησε θέση στην KPMG (σχετική με τις σπουδές του και με την προηγούμενη εμπειρία του στην Deloitte) όπου δουλεύει 9 μήνες το χρόνο και 3 μήνες έχει μετεκπαίδευση (η οποία από ο,τι λέει είναι μεγαλύτερο παλούκι από τη δουλειά, αλλά άσχετο) και βγάζει λίγο λιγότερα από εμένα ώντας 2 χρόνια νεότερος.
Βέβαια έχω και το παράδειγμα φίλης επίσης Καταλανής που αρνείται να κάνει δουλειές άσχετες με τις σπουδές της, δεν έχει ακόμα μάθει και καλά Γαλλικά, με αποτέλεσμα να έχει μια πολύ βαρετή και κακοπληρωμένη θέση σε start-up και να μην της φτάνουν τα λεφτά για να ζήσει.

Αλλά γενικά αν έχεις όρεξη να στρωθείς να μάθεις τη ντόπια γλώσσα και στο μεταξύ να κάνεις ο,τι δουλειά κάτσει, το θεωρώ απίθανο μετά από 2 χρόνια στην Ελβετία να μη βγάζεις αρκετά για να ζεις, να κάνεις τα ταξίδια σου στην Ελλάδα, και να περισσεύουν και αρκετά για ένα μεγάλο ταξίδι κάθε χρόνο (πολύ σημαντικό αυτό για εμένα, ο κόσμος είναι πανέμορφος και κάποιοι επιμένουν να είναι μόνιμα μεταξύ τόπου διαμονής και Ελλάδας).

chat1978
28-05-13, 23:39
Mε μόλις 3 χρόνια συνολική εμπειρία σε σχετική θέση (και άλλον έναν χρόνο σε δουλειές του ποδαριού εντελώς άσχετες) αφήνω κάθε μήνα στην άκρη χωρίς να προσπαθήσω (τρώγοντας έξω πολύ συχνά, πηγαίνοντας για σκί ή για άλλα outdoor sports το καλοκαίρι) τουλάχιστον 1300 φράγκα, δηλαδή πάνω από 1000€. Για το σπίτι μου (διάρι όπου μένω μόνος) πληρώνω 1200 φράγκα/μήνα all included και μάλλον θα έχω και επιστροφή στο τέλος του χρόνου επειδή άναψα ελάχιστα τη θέρμανση όλο το χειμώνα.
Αν στο Βέλγιο έβγαζα καθαρά 2500€ (νορμάλ μισθός για 3 χρόνια σχετική εμπειρία από ο,τι κατάλαβα) θα μου έμεναν στην άκρη τα 1000€;
Ναι χωρίς αυτοκινητο.
Απλα 2500 καθαρά δεν τα παίρνεις εύκολα.

Απο την αλλη έχω ακούσει διάφορα κακά για Ελβετία. Δεν ξέρω τι ακριβως είναι αλήθεια.
Πιστεύω έχει καλυτερο καιρο . συγκεκριμενα πιο σταθερο αν και πιο κρύο.
Όμως αν θα βγάλει ήλιο αυτός θα μείνει. Έτσι κατάλαβα απο μια φθινοπωρινή εβδομαδα

jose_ee1985
29-05-13, 00:02
Και επαναλαμβάνω: δεν το γράφω για να πουλήσω μούρη ή να μου πείτε μπράβο.
Το γράφω γιατί έχω την ειλικρινή απορία: πριν ξεκινήσει κανείς να φύγει μετανάστης κάνει τη σχετική "έρευνα αγοράς";

Δεν αναφέρομαι σε όσους έφυγαν από Ελλάδα έχοντας βρει δουλειά. Τότε πολύ καλά έκαναν και πήγαν εκεί που τη βρήκαν (εγώ είχα την τύχη να μου κάτσει η πρώτη στην Ελβετία).
Αναφέρομαι σε αυτούς που φεύγουν για να ψάξουν δουλειά.
Το μεγαλύτερο μέρος πάει βουρ στο "Νησί" λόγω γλώσσας. Όπου η κρίση κατά τη γνώμη μου θα χειροτερέψει.
Το δεύτερο μεγαλύτερο μέρος φεύγει για Γερμανία, επειδή παίζει πολύ στις ειδήσεις.
Σε κάποιες περιπτώσεις, ανάλογα με τις σπουδές κάποιου, μπορεί να ενδείκνυται.

Πάντως φίλος μου Καταλανός, που είχε δουλέψει 2 χρόνια στην Deloitte στη Βαρκελώνη, ήρθε μέσα του 2011 στη Λοζάνη έτσι χωρίς να έχει τίποτα. Έκανε μαθήματα Γαλλικών και παράλληλα με διάφορες δουλειές "του ποδαριού" (μέχρι και υποδοχή στο σαλόνι αυτοκινήτου τη Γενεύης) έβγαζε αρκετά για να ζει.
Μέχρι που τα Γαλλικά του έφτασαν σε καλό σημείο και χτύπησε θέση στην KPMG (σχετική με τις σπουδές του και με την προηγούμενη εμπειρία του στην Deloitte) όπου δουλεύει 9 μήνες το χρόνο και 3 μήνες έχει μετεκπαίδευση (η οποία από ο,τι λέει είναι μεγαλύτερο παλούκι από τη δουλειά, αλλά άσχετο) και βγάζει λίγο λιγότερα από εμένα ώντας 2 χρόνια νεότερος.
Βέβαια έχω και το παράδειγμα φίλης επίσης Καταλανής που αρνείται να κάνει δουλειές άσχετες με τις σπουδές της, δεν έχει ακόμα μάθει και καλά Γαλλικά, με αποτέλεσμα να έχει μια πολύ βαρετή και κακοπληρωμένη θέση σε start-up και να μην της φτάνουν τα λεφτά για να ζήσει.

Αλλά γενικά αν έχεις όρεξη να στρωθείς να μάθεις τη ντόπια γλώσσα και στο μεταξύ να κάνεις ο,τι δουλειά κάτσει, το θεωρώ απίθανο μετά από 2 χρόνια στην Ελβετία να μη βγάζεις αρκετά για να ζεις, να κάνεις τα ταξίδια σου στην Ελλάδα, και να περισσεύουν και αρκετά για ένα μεγάλο ταξίδι κάθε χρόνο (πολύ σημαντικό αυτό για εμένα, ο κόσμος είναι πανέμορφος και κάποιοι επιμένουν να είναι μόνιμα μεταξύ τόπου διαμονής και Ελλάδας).

2 χρόνια εμπειρίας στην Delloite του Καταλανού vs ???(nothing?) της Καταλανής δεν το λες και δίκαιη σύγκριση!

Ι see your point though. Κανείς δεν θα σε προσλάβει με τους δικούς σου όρους.

PopManiac
29-05-13, 00:09
Ελπίζω να μην το πάρετε στραβά.
Οι μισθοί που αναφέρετε για το Βέλγιο μου φαίνονται πάρα πολύ χαμηλοί.
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί να ξεκινήσει κάποιος να πάει να ψάξει δουλειά στο Βέλγιο αντί για την Ελβετία όπου η ανεργία είναι στο μισό και οι μισθοί τουλάχιστον διπλάσιοι...

Σωστός ο άνον:


Ισως είναι πιο δύσκολο όμως να βρείς δουλειά στην Ελβετία. Και έχει να κάνει και με το κόστος ζωής. Εαν σε μια χώρα παίρνω 2000 ευρώ καθαρά, και την βγάζω με νοίκι στα 600 ευρώ, και σε άλλη παίρνω 4000 ευρώ, αλλά πρέπει να δίνω μόνο στο νοίκι 2000 και έχω και τα άλλα έξοδα (ρεύμα, νερό, κοινόχρηστα, δημοτικα τέλη κλπ κλπ) διπλα και τριπλά, τότε τι να το κάνω ότι παίρνω 4000? Βασικά αυτό που παίζει ρόλο είναι εαν με το ίδιο επίπεδο ζωής, πόσα περισσεύουν... Πχ στην Ελλάδα ακόμα και σε επίπεδο ζωής πολύ χαμηλό, και πάλι δεν περισσεύουν...

Πάντως οπουδήποτε πρέπει ναναι καλύτερα απο Ελλάδα αυτή την στιγμή, τουλάχιστον σε σύγκριση με της χώρες της ΕΕ πλην του νότου και βαλκανίων/ανατολικής ευρώπης. Το κακό εδώ είναι ότι έχει γίνει εσωτερική υποτίμηση μόνο στους μισθούς, αλλά όχι στο κόστος ζωής. Απο την μια οι φόροι που έχουν αυξηθεί στο Θεό, αλλά και οι διάφορες ανελαστικές δαπάνες δεν έχουν μειωθεί. Αντιθέτως. Εχουν αυξηθεί.

Ιndeed, διάβασέ τον... Δεν είναι και τέτοιος παράδεισος η Ελβετία οικονομικά και το λέω μετά λόγου γνώσης...

Το Βέλγιο είναι από τις φθηνότερες (μέχρι στιγμής) χώρες αν και φοβάμαι πως αλλάζει ραγδαία γιατί λόγω του πολύ ευνοϊκού καθεστώτος που έχει για τους super rich (απείρως καλύτερου από Ελβετία), έχουν αρχίσει και εισρέουν Ρώσοι και Τούρκοι με τρελά λεφτά και φτιάχνουν μια φουσκίτσα εδώ ;)

- - - Updated - - -

Βάλτε και ξένους expats και υπαλλήλους θεσμών ΕΕ με τους δεύτερους να έχουν τρελούς μισθούς και you get the picture

- - - Updated - - -


Και επαναλαμβάνω: δεν το γράφω για να πουλήσω μούρη ή να μου πείτε μπράβο.
Το γράφω γιατί έχω την ειλικρινή απορία: πριν ξεκινήσει κανείς να φύγει μετανάστης κάνει τη σχετική "έρευνα αγοράς";

Δεν αναφέρομαι σε όσους έφυγαν από Ελλάδα έχοντας βρει δουλειά. Τότε πολύ καλά έκαναν και πήγαν εκεί που τη βρήκαν (εγώ είχα την τύχη να μου κάτσει η πρώτη στην Ελβετία).
Αναφέρομαι σε αυτούς που φεύγουν για να ψάξουν δουλειά.
Το μεγαλύτερο μέρος πάει βουρ στο "Νησί" λόγω γλώσσας. Όπου η κρίση κατά τη γνώμη μου θα χειροτερέψει.
Το δεύτερο μεγαλύτερο μέρος φεύγει για Γερμανία, επειδή παίζει πολύ στις ειδήσεις.
Σε κάποιες περιπτώσεις, ανάλογα με τις σπουδές κάποιου, μπορεί να ενδείκνυται.

Πάντως φίλος μου Καταλανός, που είχε δουλέψει 2 χρόνια στην Deloitte στη Βαρκελώνη, ήρθε μέσα του 2011 στη Λοζάνη έτσι χωρίς να έχει τίποτα. Έκανε μαθήματα Γαλλικών και παράλληλα με διάφορες δουλειές "του ποδαριού" (μέχρι και υποδοχή στο σαλόνι αυτοκινήτου τη Γενεύης) έβγαζε αρκετά για να ζει.
Μέχρι που τα Γαλλικά του έφτασαν σε καλό σημείο και χτύπησε θέση στην KPMG (σχετική με τις σπουδές του και με την προηγούμενη εμπειρία του στην Deloitte) όπου δουλεύει 9 μήνες το χρόνο και 3 μήνες έχει μετεκπαίδευση (η οποία από ο,τι λέει είναι μεγαλύτερο παλούκι από τη δουλειά, αλλά άσχετο) και βγάζει λίγο λιγότερα από εμένα ώντας 2 χρόνια νεότερος.
Βέβαια έχω και το παράδειγμα φίλης επίσης Καταλανής που αρνείται να κάνει δουλειές άσχετες με τις σπουδές της, δεν έχει ακόμα μάθει και καλά Γαλλικά, με αποτέλεσμα να έχει μια πολύ βαρετή και κακοπληρωμένη θέση σε start-up και να μην της φτάνουν τα λεφτά για να ζήσει.

Αλλά γενικά αν έχεις όρεξη να στρωθείς να μάθεις τη ντόπια γλώσσα και στο μεταξύ να κάνεις ο,τι δουλειά κάτσει, το θεωρώ απίθανο μετά από 2 χρόνια στην Ελβετία να μη βγάζεις αρκετά για να ζεις, να κάνεις τα ταξίδια σου στην Ελλάδα, και να περισσεύουν και αρκετά για ένα μεγάλο ταξίδι κάθε χρόνο (πολύ σημαντικό αυτό για εμένα, ο κόσμος είναι πανέμορφος και κάποιοι επιμένουν να είναι μόνιμα μεταξύ τόπου διαμονής και Ελλάδας).

Ένα στέλεχος Deloitte (δεν μιλάμε για πρώην stagiaire ή κάτι τέτοιο θεωρώ πως μιλάμε για στέλεχος) δεν είναι ο μέσος run of the mill expat πάντως και είναι λάθος οποιοδήποτε συμπέρασμα με την ίδια λογική που θα μιλούσαμε για δικηγόρο που δούλευε μεν στην Ισπανία αλλά σε μια μεγαλοφίρμα ΗΠΑ (πχ KL Gates). Δεν είναι ο μέσος δικηγόρος που πάει εις άγραν νέας ζωής στα κουτουρού ;)

kontinos
29-05-13, 00:11
Συνεργατης/υπαλληλος της Ροδης Κρατσα παιρνει 4κ για... δεν ξερω! Αυτο δεν εχει καμια σχεση με τον κλασσικο μισθο στο Βελγιο, που κινειται γυρω στα 900-1300ευρω.

cool11
29-05-13, 08:13
Καποιος να ενημερωσει τους γιατρους μας, που ομαδικα ετοιμαζονται κι αυτοι οπως κι αλλες επαγγελματικες κατηγοριες (οπου φυγει φυγει) για μεταναστευση, να περασουν απο την manpower να τους μιλησεις για τις λαμπρες προοπτικες εργασιας στην ελλαδα
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/ergasia/feugoyn_oi_ellhnes_giatroi_sth_germania.2272593.html

Στο τελος θα μεινουν στην ελλαδα γιατροι εκ ρουμανιας, βουλγαριας....μιλαμε για επιπεδο στην ιατρικη. :(

konenas
29-05-13, 08:18
Συνεργατης/υπαλληλος της Ροδης Κρατσα παιρνει 4κ για... δεν ξερω! Αυτο δεν εχει καμια σχεση με τον κλασσικο μισθο στο Βελγιο, που κινειται γυρω στα 900-1300ευρω.

λογικό

Οι συνεργάτες είναι συνήθως συγγενείς ή στενοί φίλοι.ή απλοί φίλοι
Δεν ξέρω αν επιστρέφουν μέρος του μισθού τους στον βουλευτή

George978
29-05-13, 12:43
Καποιος να ενημερωσει τους γιατρους μας, που ομαδικα ετοιμαζονται κι αυτοι οπως κι αλλες επαγγελματικες κατηγοριες (οπου φυγει φυγει) για μεταναστευση, να περασουν απο την manpower να τους μιλησεις για τις λαμπρες προοπτικες εργασιας στην ελλαδα
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/ergasia/feugoyn_oi_ellhnes_giatroi_sth_germania.2272593.html

Στο τελος θα μεινουν στην ελλαδα γιατροι εκ ρουμανιας, βουλγαριας....μιλαμε για επιπεδο στην ιατρικη. :(

τι σε κανει να πιστευεις οτι οι ιατροι που τελειωσαν κανονικα στις χωρες αυτες ειναι χειροτεροι απο τους ντοπιους?

xhaos
29-05-13, 13:41
τι σε κανει να πιστευεις οτι οι ιατροι που τελειωσαν κανονικα στις χωρες αυτες ειναι χειροτεροι απο τους ντοπιους?

ίσως το οτι μπορούν να αγοράσουν το πτυχίο; ίσως το ότι κάνουν μεταγραφές από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο για να περάσουν μάθημα; κλασσική τακτική αυτή. ναι το ξέρω ότι δεν είναι όλοι έτσι, ούτε καν οι περισσότεροι. αλλά πολλοί ΕΙΝΑΙ έτσι.

cool11
29-05-13, 13:49
Στην ελλαδα μπορει να μην εχουμε τα 'σουπερ' πανεπιστημια, αλλα σε γενικες γραμμες η τριτοβαθμια εκπαιδευση ειναι σε ενα ικανοποιητικο-ανεκτο επιπεδο. Κι ειναι και κριμα να επενδυει η χωρα σου σε εκπαιδευση σε σενα, και μετα να φευγεις για αλλη χωρα, αλλα αφου δεν δινουν ευκαιριες και δυνατοτητες στον κοσμο, δεν μπορει να γινει αλλιως...

xhaos
29-05-13, 14:30
Στην ελλαδα μπορει να μην εχουμε τα 'σουπερ' πανεπιστημια, αλλα σε γενικες γραμμες η τριτοβαθμια εκπαιδευση ειναι σε ενα ικανοποιητικο-ανεκτο επιπεδο. Κι ειναι και κριμα να επενδυει η χωρα σου σε εκπαιδευση σε σενα, και μετα να φευγεις για αλλη χωρα, αλλα αφου δεν δινουν ευκαιριες και δυνατοτητες στον κοσμο, δεν μπορει να γινει αλλιως...

δες κανένα μάθημα από mit opencourceware και σκέψου πόσο κάτω είμαστε. γενικά τα Ελληνικά πανεπιστήμια είναι άθλια κατά τη γνώμη μου. δεν θα ξεχάσω ένα παλικάρι ηλεκτρολόγο από αριστοτέλειο με κατεύθυνση υπολογιστών που ήταν στο ίδιο μεταπτυχιακό με εμένα όπου η μόνη επαφή με προγραμματισμό που είχε ήταν με ψευδοκώδικα σε χαρτί. το μόνο που κρατάει ακόμα είναι οτι δεν έχουμε μεταναστεύσεις προκειμένου να περάσεις ένα μάθημα που στο πανεπιστήμιο σου είναι δύσκολο και στο Β πανεπιστήμιο είναι γελοίο.

Crosswind
29-05-13, 14:43
ίσως το οτι μπορούν να αγοράσουν το πτυχίο; ίσως το ότι κάνουν μεταγραφές από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο για να περάσουν μάθημα; κλασσική τακτική αυτή. ναι το ξέρω ότι δεν είναι όλοι έτσι, ούτε καν οι περισσότεροι. αλλά πολλοί ΕΙΝΑΙ έτσι.

Ενώ τα ελληνικά είναι παράδειγμα προς μίμηση. Είτε θα γραφτείς σε ΔΑΠ-ΠΑΣΠ για να παίρνεις τα θέματα, είτε γράφεις με τόμους σκονάκια ενώ ο επιβλέπων πίνει καφεδάκι, είτε παρακαλάς όταν βαθμολογεί ο καθηγητής και πετάει τα χαρτιά στον αέρα, το δικό σου να κάτσει από τη σωστή μεριά (πραγματικός τρόπος βαθμολόγησης γραπτών στην οδοντιατρική Θεσ/νίκης μέχρι πριν λίγα χρόνια). Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης.

konenas
29-05-13, 15:06
Να ναι καλά οι επιδοτήσεις ...
Τα Ελληνικά πανεπιστήμια επένδυσαν τα χρήματα σε σωστό μέρος ( τσέπες των καθηγητών ) που κλαίγονται. ( Πάντα υπάρχουν φωτεινές εξαιρέσεις σε ποσοστό μικρότερο του 10% )

lefe
29-05-13, 17:35
εχω μια απορια , εχει νοημα να στειλω καμια αιτηση για πρακτικη σε εταιριες στην Ελβετια(Γερμανοφωνη)? μπαινουν στον κοπο κ την "ταλαιπωρια" να φερουν καποιον για πρακτικη απτο εξωτερικο ή προτιμουν το πολυ-πολυ καναν γερμανο/γαλλο που ειναι και διπλα και ουτε πολυ ρισκο εχεις για αυτους(πχ προσαρμογη/γλωσσα)?

lewton
29-05-13, 23:11
εχω μια απορια , εχει νοημα να στειλω καμια αιτηση για πρακτικη σε εταιριες στην Ελβετια(Γερμανοφωνη)? μπαινουν στον κοπο κ την "ταλαιπωρια" να φερουν καποιον για πρακτικη απτο εξωτερικο ή προτιμουν το πολυ-πολυ καναν γερμανο/γαλλο που ειναι και διπλα και ουτε πολυ ρισκο εχεις για αυτους(πχ προσαρμογη/γλωσσα)?
Φυσικά και έχει νόημα, όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε.
Εγώ πάντως έψαξα μέσω AIESEC και σίγουρα βοήθησε.

lefe
29-05-13, 23:29
απλα ειχα ενδοιασμους γιατι αν γινοταν το αντιστοιχο απο ξενο για πρακτικη ελλαδα λογικα θα λεγανε ποιος τον κουβαλαει τωρα τον φραγκο εδω... .. :D
να φανταστω και CV στα γερμανικα λογικα αν στειλω προς ζυριχη μερια ή δεν εχουν θεμα με αυτα κ τους αρεσουν κ τα αγγλικα?

Φανερός Πράκτωρ
30-05-13, 01:12
αγαπητέ φανερέ πράκτορα γιατί μαυρίζεις το Βέλγιο? Έχεις κάποια στοιχεια για να λες ότι δεν έχει προοπτικές για μετανάστευση?

Πρώτα απ'όλα να σ'ευχαριστήσω για τις πληροφορίες. Ότι λέμε καλό είναι - για να πληροφορούνται και τρίτοι που διαβάζουν (αλλά και εγώ :)).

Από εκεί και πέρα νομίζω ότι είπα 1 και το κάνατε 10 (δλδ κάνατε την τρίχα τριχιά :) ). Να απαντήσω. Δεν είπα ότι δεν έχει προοπτικές για μετανάστευση αλλά απλά πιστεύω ότι αν κάποιος σκέφτεται να φύγει το πιο λογικό είναι να κοιτάξει άλλες χώρες πρώτα. Π.χ. για πληροφορική που ταιριάζει στην περίπτωσή μου:

Μερικά παραδείγματα:
- αν θέλει κάποιος βόρεια και τετράγωνη λογική γιατί να μην πάει Γερμανία; Δεν θα ξετρελαθεί από μισθούς αλλά θα είναι σε μια ισχυρή χώρα. Αν δε θέλει Γερμανία, μπορεί να πάει π.χ. Ολλανδία.
- αν θέλει κάποιος λίγο πιο σταρχιδισμό και λίγο πιο γλετζέδικό & μεσογειακό λαό, γιατί να μην πάει Γαλλία;
- αν θέλει να πάρει περισσότερα λεφτά γιατί να μην πάει Ελβετία;
κλπ

Αυτά που έχω συγκρατήσει από/γνωρίζω για το Βέλγιο (χωρίς ποτέ να ψάξω σοβαρά δουλειά εκεί) είναι:
- ότι έχει υπηρεσίες της ΕΕ (που πληρώνονται καλά)
- ότι είναι μικρή χώρα (με ότι συνεπάγεται για το μέγεθος της αγοράς εργασίας)
- ότι κάνανε 1+ χρόνο χωρίς κυβέρνηση
- ότι έχουν προβλήματα ταυτότητας (είναι Γάλλοι; είναι Ολλανδοί; κάτι ενδιάμεσο; πόσο ενδιάμεσο; )

Από τα παραπάνω το μόνο που θα με τράβαγε είναι η ΕΕ (και οι μπύρες του! :p)

Με βάση τα παραπάνω, αν έψαχνα τώρα για δουλειά στην Ευρώπη, θα ήταν άλλες χώρες πάνω από αυτό στην λίστα (ανέφερα μερικές). Προφανώς και δεν είναι κάτι προσωπικό και φυσικά αν έβρισκα καλή δουλειά στο Βέλγιο θα πήγαινα εκεί. Απλά το που πας θέλει όπως είπε και ο lewton και τη σχετική "έρευνα αγοράς" (και για τις πραγματικές προοπτικές στο επάγγελμά σου αλλά και για το αν σου ταιριάζει σαν ψυχοσύνθεση το μέρος & ο λαός).

υγ: όλα τα παραπάνω με κάμποσα χρόνια σε Γαλλία & Γερμανία.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
30-05-13, 01:50
δες κανένα μάθημα από mit opencourceware και σκέψου πόσο κάτω είμαστε. γενικά τα Ελληνικά πανεπιστήμια είναι άθλια κατά τη γνώμη μου. δεν θα ξεχάσω ένα παλικάρι ηλεκτρολόγο από αριστοτέλειο με κατεύθυνση υπολογιστών που ήταν στο ίδιο μεταπτυχιακό με εμένα όπου η μόνη επαφή με προγραμματισμό που είχε ήταν με ψευδοκώδικα σε χαρτί. το μόνο που κρατάει ακόμα είναι οτι δεν έχουμε μεταναστεύσεις προκειμένου να περάσεις ένα μάθημα που στο πανεπιστήμιο σου είναι δύσκολο και στο Β πανεπιστήμιο είναι γελοίο.

Χαίρω πολύ, πήγες να κάνεις σύγκριση με την κορωνίδα των πανεπιστημίων :D
Δεν ξέρω με ποιο πανεπιστήμιο συγκρίνεις το Ηλ/Μηχ του ΑΠΘ, παρόλα αυτά οι μεταπτυχιακοί που συναντώ στην Αγγλία με πτυχίο από Ελληνικό πανεπιστήμιο τα πάνε αρκετά καλά σε σχέση με Ευρωπαίους συμφοιτητές τους.
Μη με ρωτάς πως γίνεται (κι εγώ την ίδια απορία έχω :p) αλλά γίνεται.

Πάντως δεν κάνουν μόνο ψευδοκώδικα στο ΑΠΘ. Άλλο αν εσύ πέτυχες τον τουρίστα :lol:

cool11
30-05-13, 08:32
τι σε κανει να πιστευεις οτι οι ιατροι που τελειωσαν κανονικα στις χωρες αυτες ειναι χειροτεροι απο τους ντοπιους?

Μιας και δεν γνωριζες
http://www.zougla.gr/greece/article/skandalo-maimou-proponiton-sti-pigmaxia

πέραν της ποιοτητας σπουδων σε βουλγαρια - ρουμανια, επιπλεον πάει η 'μαϊμού' σύννεφο.

chat1978
30-05-13, 09:28
Πρώτα απ'όλα να σ'ευχαριστήσω για τις πληροφορίες. Ότι λέμε καλό είναι - για να πληροφορούνται και τρίτοι που διαβάζουν (αλλά και εγώ :)).

Από εκεί και πέρα νομίζω ότι είπα 1 και το κάνατε 10 (δλδ κάνατε την τρίχα τριχιά :) ). Να απαντήσω. Δεν είπα ότι δεν έχει προοπτικές για μετανάστευση αλλά απλά πιστεύω ότι αν κάποιος σκέφτεται να φύγει το πιο λογικό είναι να κοιτάξει άλλες χώρες πρώτα. Π.χ. για πληροφορική που ταιριάζει στην περίπτωσή μου:

Μερικά παραδείγματα:
- αν θέλει κάποιος βόρεια και τετράγωνη λογική γιατί να μην πάει Γερμανία; Δεν θα ξετρελαθεί από μισθούς αλλά θα είναι σε μια ισχυρή χώρα. Αν δε θέλει Γερμανία, μπορεί να πάει π.χ. Ολλανδία.
- αν θέλει κάποιος λίγο πιο σταρχιδισμό και λίγο πιο γλετζέδικό & μεσογειακό λαό, γιατί να μην πάει Γαλλία;
- αν θέλει να πάρει περισσότερα λεφτά γιατί να μην πάει Ελβετία;
κλπ

Αυτά που έχω συγκρατήσει από/γνωρίζω για το Βέλγιο (χωρίς ποτέ να ψάξω σοβαρά δουλειά εκεί) είναι:
- ότι έχει υπηρεσίες της ΕΕ (που πληρώνονται καλά)
- ότι είναι μικρή χώρα (με ότι συνεπάγεται για το μέγεθος της αγοράς εργασίας)
- ότι κάνανε 1+ χρόνο χωρίς κυβέρνηση
- ότι έχουν προβλήματα ταυτότητας (είναι Γάλλοι; είναι Ολλανδοί; κάτι ενδιάμεσο; πόσο ενδιάμεσο; )

Από τα παραπάνω το μόνο που θα με τράβαγε είναι η ΕΕ (και οι μπύρες του! :p)

Με βάση τα παραπάνω, αν έψαχνα τώρα για δουλειά στην Ευρώπη, θα ήταν άλλες χώρες πάνω από αυτό στην λίστα (ανέφερα μερικές). Προφανώς και δεν είναι κάτι προσωπικό και φυσικά αν έβρισκα καλή δουλειά στο Βέλγιο θα πήγαινα εκεί. Απλά το που πας θέλει όπως είπε και ο lewton και τη σχετική "έρευνα αγοράς" (και για τις πραγματικές προοπτικές στο επάγγελμά σου αλλά και για το αν σου ταιριάζει σαν ψυχοσύνθεση το μέρος & ο λαός).

υγ: όλα τα παραπάνω με κάμποσα χρόνια σε Γαλλία & Γερμανία.
Συνοπτικά να σου πω γιατί εγώ πήγα εξαρχής benelux.
Γερμανία και Γαλλία υπάρχει θέμα με την γλώσσα. Δεν ξέρω γαλλικά και δεν θυμάμαι γερμανικά.
Αν τύχει και βρεθείς χωρίς δουλειά τότε δύσκολα τα πράγματα.
Αγγλία δεν μου πολυ αρέσει η επιλογή Λονδίνο και αν θα πήγαινα κάπου μάλλον θα διάλεγα Σκωτία. η Σκωτία όμως και οι σκανδιναβικές χώρες είναι πολύ βόρεια και δεν το ένιωθα και πολύ καλά!

Στο benelux μέχρι πρότινως τα αγγλικά ήταν υπεραρκετά.

Θα συμφωνήσω ότι οι Γάλλοι είναι πιο γλετζέδες. Αυτό φαίνεται και μέσα στο Βέλγιο με τους φλαμανδούς και τους βαλλώνους να είναι αρκετά διαφορετικοί.

Επίσης πρέπει πάντα να παίρνεις υπόψη και το θέμα διαθεσιμότητας σε δουλειές!
Λίγο πολύ στο Βέλγιο δεν θέλει να έρθει κανείς λόγω καιρού. Επίσης για κάποιο λόγω θεωρείται κάτι σαν τους πόντιους στα Ελληνικά ανέκδοτα. Ίσως για αυτό και μέχρι πρότινως να είχε πληθώρα θέσεων και ζήτηση σε επαγγέλματα τεχνολογίας.

Προσωπικά η Ολλανδία δεν μάρεσε όταν την επισκέφτηκα. Κάτι δεν μου κάθησε καλά και λίγο πολύ την είχα αποκλίσει στο μυαλό μου και έψαχνα Βέλγιο, Λουξεμβούργο και Ελβετία. Η Ελβετία δεν γλίστρυσε στο παρά τσακ.

Να ξανα πω κάτι που έχω ξαναπει και άλλες φορές.

Η οικονομική μετανάστευση δεν είναι ακριβώς επιλογή με την έννοια τι γεύση παγωτό θες. Αναλόγως με τις ικανότητες σου και την μοναδικότητα σου περιορίζεσαι κιόλας στις επιλογές σου.
Καταλαβαίνω πλήρως το να θες να ζήσεις κάπου που να γουστάρεις αλλά για μένα αυτή η επιλογή ήταν η επαρχία της Ελλάδας. Από την στιγμή που δεν μπορούσα να δουλέψω στο επάγγελμα μου εκεί και αξιοκρατικά, και από την στιγμή που η οικογένεια δεν έχει θυρίδα με λεφτά, και από την στιγμή που δεν πάω για σπουδές (προσωρινά) πιστεύω ότι το να έχεις και δύο επιλογές είναι πολυτέλεια.
Όποιος το σκαλίζει πάρα πολύ και το ψηρίζει τότε μάλλον δεν αντιλαμβάνεται τι συμβαίνει και γιατί μεταναστεύει. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο θα στραβώσει άγρια σαν μετανάστης σε οποιαδήποτε χώρα!

Και όλα τα παραπάνω έχουν αλλάξει πάρα πολύ καθώς έχει πήξει η Βόρεια Ευρώπη από Νότιους, Ινδούς και Αφρικανούς!

Ας σκεφτούμε και λίγο πως συμπεριφερθήκαμε εμείς στους μετανάστες και ας αναλογίστουμε λίγο.

Για όποιος πιστεύει ότι πρέπει να μεταναστεύσει, η συμβουλή μου είναι να το πάρει απόφαση και να αποδεχτεί αυτή την νέα του ιδιότητα! Το λέω αυτό από προσωπική εμπειρία που 5 χρόνια το σκεφτόμουν για έξω. Επί της ουσίας όποιος δεν θέλει να ζυμώσει 10 χρόνια κοσκινίζει! Όταν το αποφάσησα ή αναγκάστηκα σε 3 μήνες τα είχα κανονήσει αν και ίσως να ήμουν λίγο τυχερός.

cool11
30-05-13, 09:43
Demelene καλα τα λες. Η αποφαση για το εξωτερικο, ειναι παρα πολυ σοβαρη. Δεν ειναι το αποφασισα κι εφυγα σε λιγους μηνες. Η σκεψη, το 'βασανισμα', η προετοιμασία, η εύρεση μιας καλής σχετικα δουλειας, θελουν κατ'εμε, χρόνια.
Αυτο, αν καποιος θελει να κανει ενα προσεκτικο βημα, μελετημενο, κι οχι αλμα στο κενο.
Ειναι που ειναι δυσκολη η αποφαση/μεταβαση/ευρεση, αν ειναι και 'οτι να ναι', τοτε οι πιθανοτητες επιτυχιας πιστευω οτι ειναι λιγες.
Ακομη κι αν βρεις κατι και πας εξω, αν δεν το εχεις 'δουλεψει', το πως θα ζησεις πια, που στοχευεις, τι θελεις να κανεις κλπ, δεν θα σε βγαλει πολυ μακρια.
Ειναι πολυ σοβαρο θεμα για να ειναι μια επιπολαια κινηση.

------------------------
Εχω γνωστο, που πηρε την αποφαση και πηγε αμερικη. Ολα καλα. Ζει το δικο του american dream. Δουλεια καλη(ελλαδα δεν εβρισκε τιποτε!-της προκοπης), λεφτα, και για να δεσει το γλυκο-ετσι για την ιστορια, ακομη και σε επιπεδο σχεσεων-γυναικες, ολα τέλεια.
Αλλα, υπαρχει ενα μεγαλο αλλα.
Δεν εχει ξεμπλεξει με την visa. Ειναι τουριστικη. Ληγει, δεν μπορει να το λυσει το θεμα, ουσιαστικα ειναι 'παρανομος' κλπ και κινδυνευουν να τιναχτουν ολα στον αερα.
Γι' αυτο λεω. Οσο καλυτερα το δουλεψει και το προετοιμασει κανεις, τοσο το καλυτερο.
--------------------------------------

Πχ. εγω δεν θα αντεχα να μην παω σε μια εταιρια/κλαδο που δεν γουσταρω, ετσι για να πω οτι φευγω.
Ξερω δεν θα ειμαι παραγωγικος πολυ, θα σπαζομαι, δεν θα τα καταφερω κλπ.
Αρα: πρεπει η εταιρια που θα με παρει, να θελω κι εγω πολυ να δουλεψω εκει.
Ναι, θα κανω συμβιβασμους, αλλα μεχρι ενος σημειου.
Δηλαδη δεν παω απο ενα επιπεδο μισθου και κατω, ή δεν παω σε μια εταιρια που δεν θελω να δουλεψω.
Το να ειμαι ο 'πακιστανος' της εκει ξενης χωρας, δεν θα το επιτρεψω.
Ισως αν φτασω σε τρομερα κακη κατασταση στην ελλαδα, να το κανω κι αυτο, αλλα θα ειναι κινηση απελπισιας.
Μεχρι τοτε ομως, ειμαι της λογικης 'το καλό το πράγμα αργεί να γίνει'. Θελει το χρονο του. Βιαστικες κινησεις πατ-κιουτ, θα φερουν προβληματα.
Ή θα γινει ενα βημα στο εξωτερικο οπως πρεπει να γινει, ή αλλιως ας μη γινει. Αν ειναι να παω εξω και να ειμαι για τον α' β' λογο χάλια(λεφτα, δουλεια, προβληματα διαμονης, οτιδήποτε), μενω κι εδω που παλι χαλια ειναι.
Αν γινει κατι, πρεπει να γινει με σωστο τροπο. Ναι σε συμβιβασμους, αλλα υπαρχουν κοκκινες γραμμες.
Αυτα.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
30-05-13, 10:39
@cool11

Τα παρακάτω αφορούν τη δική μου εμπειρία και ότι συμπεραίνω από τους υπόλοιπους Έλληνες που συναναστρέφομαι εδώ που βρίσκομαι.

Ακόμα κι αν βρεις κάτι που δεν σου ταιριάζει, αν δεν νιώθεις παραγωγικός (btw γιατί να μας καθορίζει τόσο πολύ πια η δουλειά μας και όχι η κοινωνική μας ζωή - απορία :hmm:), αν αποτύχεις και αναγκαστείς να γυρίσεις πίσω...
Και μόνο η όλη διαδικασία που θα περάσεις είναι μια εμπειρία. Και μόνο που θα κάνεις ένα πέρασμα από μια άλλη κουλτούρα σε επίπεδο κοινωνικό και εργασιακό θα σου δοθεί η ευκαιρία να ξανασκεφτείς πολλά πράγματα.

Σαφώς και δεν αξίζει να χάσεις λεφτά για την εμπειρία και μόνο, ειδικά τώρα που είναι και λειψά. Αν είναι να ζυγίσεις κάτι, ας είναι τα λεφτά και όχι ο κόπος και η ταλαιπωρία.


Το να ειμαι ο 'πακιστανος' της εκει ξενης χωρας, δεν θα το επιτρεψω.

Τέτοιους 'πακιστανούς' μόνο στην Ελλάδα έχουμε. Και αν εσύ πας Γερμανία ή Βέλγιο θα πας με το αεροπλάνο, όχι με το καραβάνι. Και στην τελική μένεις σε ένα σπίτι με άλλους 2-3 στην αρχή και τι έγινε;;;

Αυτό που θέλω να σου πω, επειδή σε βλέπω διστακτικό αλλά δεν καταλαβαίνω αν διστάζεις για τους σωστούς λόγους, είναι να μην το ψηρίζεις τόσο. Θα εκπλαγείς με το πόσες αντοχές έχεις.

voithostyrempora2
30-05-13, 20:52
Πολύ σωστά όσα ειπώθηκαν παραπάνω. Θα παραθέσω και κάτι που είχε πει παλαιότερα ο σοφός KLG : το να πάρεις την απόφαση να φύγεις στο εξωτερικό είναι το πιο δύσκολο που εχεις να κάνεις μέχρι να φύγεις.

Δηλαδή, όσο κάθεσαι και το σχεδιάζεις,το πιο δύσκολο είναι πράγματι να πάρεις την απόφαση.Αλλά άπαξ και φύγεις και ξεκινήσεις την αναζήτηση δουλειάς,τη μετακόμιση,την προσαρμογή σε ξένη χωρά κτλ, ενώ ταυτόχρονα είναι στο μυαλό σου η απόσταση και το τί στερείσαι από οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον, τότε σταματάει σαφώς το πιο δυσκολο της όλης διαδρομής σου να είναι η απόφαση που είχες πάρει να μεταναστευσεις.

FuS
30-05-13, 21:28
cool11, όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι θεωρώ και εγώ πως πολύ το ψειρίζεις.
Είναι σωστό να σχεδιάσεις τα βήματα σου αλλά χωρίς υπερβολές γιατί ο καιρός περνάει, εσύ μεγαλώνεις κλπ κλπ.

Όλα μια απόφαση είναι.
Να θυμάσαι ένα πράγμα. Το πιο δύσκολο κομμάτι δεν είναι το μετά (εκεί στην ξένη χώρα) αλλά το να πάρεις την απόφαση.
Τέλος, θα σε συμβούλευα να μην ψάχνεις το "τέλειο" ή το σχεδόν "τέλειο", όχι μόνο γιατί δεν υπάρχει αλλά γιατί θα πέσεις και από το συννεφάκι. Θα βρείς αυτό που θέλεις και θα το τελειοποιήσεις (στα μάτια σου) εσύ ο ίδιος.

Τα πάντα είναι εμπειρίες.
Δεν στο εύχομαι φυσικά, αλλά και μια αναποδιά να έχεις, και εφόσον δεν μπορείς να την αποφύγεις, τότε να χαίρεσαι γιατί κάτι μαθαίνεις από αυτήν. Κάτι από τον εαυτό σου.

Σου εύχομαι να το πάρεις σύντομα απόφαση και να φύγεις έξω.
Μετά θα μας γράφεις εδώ μέσα και θα μας λες ότι τελικά ήταν πιο εύκολα τα πράγματα απ' ότι τα είχες στο μυαλό σου. Απλά έχεις το άγχος τώρα και είναι λογικό.

George978
30-05-13, 21:39
Μιας και δεν γνωριζες
http://www.zougla.gr/greece/article/skandalo-maimou-proponiton-sti-pigmaxia

πέραν της ποιοτητας σπουδων σε βουλγαρια - ρουμανια, επιπλεον πάει η 'μαϊμού' σύννεφο.

κριμα γιατι γνωριζω πολυ καλα αλλα εσυ μαλλον δεν προσεξες τι εγραψα στο αρχικο μυνημα μου, "οσοι τελειωσαν ΚΑΝΟΝΙΚΑ" ειπα. Το κανονικα σημαινει νομιμα, πληροντας ολες τις κανονικες προυποθεσεις για αποφοιτηση συμφωνα με τους νομους και διαταξεις της καθε χωρας ή πανεπιστημιου.

ξερεις και εδω εχουν γινει παρομοια http://www.cosmo.gr/Epikairotita/Ellada/Eidiseis/maimou-ptyxia-iatrikhs-apo-to-apth.1252123.html να πχ ενα. Τι σημαινει αυτο, οτι στην Ελλαδα δινονται πλαστα πτυχια με το τσουβαλι? Δεν νομιζω να συμφωνεις, γιατι δεν ειναι αληθεια.

john dubi
30-05-13, 23:22
Μεγαλο ρολο παιζει η ηλικια! Αλλο να φυγεις στα 25, αλλο στα 35 και αλλο στα 45. Τεραστια διαφορα. Οσο μεγαλυτερος εισαι ειναι καλυτερα να το ψειριζεις περισσοτερο. Εχουν αλλαξει πολυ τα πραγματα απο το 2004 που εφυγα απ την Ελλαδα. Μιλαω για Ελβετια,Γερμανια που γνωριζω.

patch
30-05-13, 23:22
κριμα γιατι γνωριζω πολυ καλα αλλα εσυ μαλλον δεν προσεξες τι εγραψα στο αρχικο μυνημα μου, "οσοι τελειωσαν ΚΑΝΟΝΙΚΑ" ειπα. Το κανονικα σημαινει νομιμα, πληροντας ολες τις κανονικες προυποθεσεις για αποφοιτηση συμφωνα με τους νομους και διαταξεις της καθε χωρας ή πανεπιστημιου.

ξερεις και εδω εχουν γινει παρομοια http://www.cosmo.gr/Epikairotita/Ellada/Eidiseis/maimou-ptyxia-iatrikhs-apo-to-apth.1252123.html να πχ ενα. Τι σημαινει αυτο, οτι στην Ελλαδα δινονται πλαστα πτυχια με το τσουβαλι? Δεν νομιζω να συμφωνεις, γιατι δεν ειναι αληθεια.

είμαστε ανώτερη φυλή ρε, τι δεν καταλαβαίνεις
Ανήκομεν εις την Δύση

aleksi
31-05-13, 00:27
Εγω δεν μετανιωσα ουτε λεπτο που εφυγα απο την ελλαδα, οπου γης και πατρις, αλλα ουτε και οι αλλοι ελληνες που γνωριζω εδω στην αμβερσα.
Και ουτε σκοπευουμε να γυρισουμε πισω. Εγραψα πολλα στοιχεια πιο πανω γιατο πως ειναι δουλεια κτλ εδω, αν μπορω να βοηθησω καποιον πιο εξειδικευμενα στειλτε PM

Αν εισαι μαγκας και βρεις δουλεια στην EU στις βρυξελλες τοτε οκ εισαι βασιλιας, 4χιλιαρικα και αφορολογητα. Τα 900 - 1300 τον μηνα που εγραψε καποιος σιγουρα δεν ειναι σωστα για το Βελγιο, αυτοι ηταν κατωτεροι μισθοι ανειδικευτου του 2004-05.

Αλλα και τα 2χιλιαρικα ο μεσος μισθος ειναι αρκετος για να ζησεις καλα, και αμα εχεις την τυχη να μοιραζεσαι σπιτι με συντροφο-συγκατοικο τοτε μπορεις να αποταμιευσεις ενα σοβαρο ποσο καθε χρονο. Η ζωη δεν ειναι πολυ πιο ακριβη απο την ελλαδα, και το βασικοτερο ειναι πολυ προβλεψιμη σε βαθος χρονου. Για οποιον το σκεφτεται σοβαρα, και τα καταφερνει λιγο με την γλωσσα,just go for it: Ο τολμων νικα.

και εμεις οι Ελληνες δεν χανομαστε, και αλληλοβοηθιομαστε και ειμαστε απο τους πιο αξιοπρεπεις μεταναστες και καλοστεκουμενους εδω τουλαχιστον στο Βελγιο και στην Φλαμανδια ειδικοτερα.

HELL_pegaSOS
31-05-13, 01:41
Χαίρω πολύ, πήγες να κάνεις σύγκριση με την κορωνίδα των πανεπιστημίων :D
Δεν ξέρω με ποιο πανεπιστήμιο συγκρίνεις το Ηλ/Μηχ του ΑΠΘ, παρόλα αυτά οι μεταπτυχιακοί που συναντώ στην Αγγλία με πτυχίο από Ελληνικό πανεπιστήμιο τα πάνε αρκετά καλά σε σχέση με Ευρωπαίους συμφοιτητές τους.
Μη με ρωτάς πως γίνεται (κι εγώ την ίδια απορία έχω :p) αλλά γίνεται.

Γίνεται γιατί μπορεί το ελληνικό σύστημα να έχει τις τρύπες των ολλανδικών τυριών για να πέρνουνε πτυχία και αξιώματα όσοι δεν αξίζαν απολυτήριο καν Λυκείου αλλά ταυτόχρονα παρέχει και ευρύτερων δεξιοτήτων εφόδια. Ενας καλός μαθητής παίρνει ένα κακέκτυπο έστω της κλασσικής παιδείας + το πολύ υψηλό επίπεδο στα μαθηματικά.
Οσους φίλους γνωστούς βγήκαν έξω, ήταν πολύ άνετοι στα μαθηματικά σε σχέση με τους συμφοιτητές τους από άλλες χώρες, μερικοί μάλιστα εξ αυτών βοηθούσαν κι εξηγούσαν στους άλλους (και μάλιστα τους εκεί ντόπιους). :p
Οι περισσότεροι μου λέγαν ότι όσα διδάσκεται ο μαθητής της Τρίτης Λυκείου εδώ στο εξωτερικό τα μαθαίνουν στο Πανεπιστήμιο...



Πάντως δεν κάνουν μόνο ψευδοκώδικα στο ΑΠΘ. Άλλο αν εσύ πέτυχες τον τουρίστα :lol:

Ψευδοκώδικα κάναμε οι της τεχνολογικής στο Λύκειο. Είναι δυνατόν να κάνουνε ψευδοκώδικα στο ηλεκτρολόγων μηχανικών? :hmm:
Πρέπει να ήταν πρωτοετής ή αιώνιος φοιτητής "το παλικάρι"!

Από τις παρέες που είχα ξέρω πως οι ηλεκτρολόγοι δεν μαθαίνουν προγραμματισμό ως αντικείμενο εργασίας όπως οι πληροφορικάριοι αλλά ως εργαλείο για να κάνουν την δουλειά τους. ;) Με άλλα λόγια δεν ασχολούνται οι καθηγητές τους να τους μάθουν προγραμματισμό γιατί πολύ απλά αυτό το κάνουν οι πληροφορικάριοι. Αντιθέτως εκείνοι στα 5 χρόνια σπουδών έχουν να καλύψουν πολύ περισσότερη κι ευρύτερη ύλη.
Φυσικά αν το επιθυμήσουν οι φοιτητές μπορούν να εξειδικευτούν στον κλάδο της πληροφορικής ή των τηλεπικοινωνιών αλλά μπορεί να κινηθούν σε εντελώς διαφορετικό κλάδο όπως της ενέργειας.

lewton
31-05-13, 08:58
2 χρόνια εμπειρίας στην Delloite του Καταλανού vs ???(nothing?) της Καταλανής δεν το λες και δίκαιη σύγκριση!

Ι see your point though. Κανείς δεν θα σε προσλάβει με τους δικούς σου όρους.

Δεν το είδες το point που ήθελα να κάνω. :p
Ο Καταλανός μέχρι να βρει τη σχετική και σωστά πληρωμένη δουλειά με το αντικείμενό του, δέχθηκε να κάνει δουλειές του ποδαριού (σερβιτόρος, υποδοχή σε εκθέσεις κλπ) και παράλληλα εντατικά μαθήματα Γαλλικών. Με αυτές τις δουλειές του ποδαριού έβγαζε μια χαρά λεφτά.
Η Καταλανή δε θέλησε να κάνει κάτι άσχετο, με αποτέλεσμα να κάνει ένα πολύ κακοπληρωμένο internship σε marketing σε μια startup (η ίδια παραδέχεται ότι από τις 40 ώρες την εβδομάδα, έχει κάτι να κάνει τις.... 20).

Το point μου λοιπόν είναι ότι στην Ελβετία μπορείς να έρθεις χωρις δουλειά και αν έχεις όρεξη πιθανότατα θα βρεθεί κάτι που θα σου επιτρέπει να βγάζεις τα προς το ζην και με το παραπάνω.

cool11
31-05-13, 11:51
H φυγη των αριστων...
http://www.naftemporiki.gr/finance/story/658900

xhaos
31-05-13, 12:05
H φυγη των αριστων...
http://www.naftemporiki.gr/finance/story/658900


Μήπως γιατί κουράστηκαν νωρίς από το «παραμύθι» της ρευστότητας, ή εξαντλήθηκαν από το «κρυφτούλι» με τη φοροδιαφυγή;
ειδικά το δεύτερο.....

chat1978
31-05-13, 16:52
H φυγη των αριστων...
http://www.naftemporiki.gr/finance/story/658900

[/QUOTE]

Πωπω τι βλακείες??? ΕΛΕΟΣ

konenas
31-05-13, 17:58
Πωπω τι βλακείες??? ΕΛΕΟΣ[/QUOTE]
:oneup:


Το παράχωσε

Τα «μυαλά» της χώρας όμως έχουν βάσεις και μάλιστα γερές, αφού δεν είναι λίγες οι πανεπιστημιακές μας σχολές που βρίσκονται στα υψηλότερα σκαλοπάτια της παγκόσμιας γνώσης. Ισως και γι αυτό προτιμούν να μην ζήσουν τη νέα «φούσκα», αλλά να φτιάξουν, μακριά από την Ελλάδα, το δικό τους όνειρο, με τα δικά τους χέρια.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΡΟΣ - gkouros@naftemporiki.gr

IoStefo1
31-05-13, 18:29
Πωπω τι βλακείες??? ΕΛΕΟΣ[/QUOTE]

+1000000000000000000000000:oneup::oneup:

kover
31-05-13, 21:30
αφού δεν είναι λίγες οι πανεπιστημιακές μας σχολές που βρίσκονται στα υψηλότερα σκαλοπάτια της παγκόσμιας γνώσης.
Τι έκανε λέει;

Φανερός Πράκτωρ
01-06-13, 00:22
τελικά θα πάμε γι'αυτο το ποτό οι του Παρισιού; :p

jose_ee1985
01-06-13, 00:35
τελικά θα πάμε γι'αυτο το ποτό οι του Παρισιού; :p

Σερβίρουν και ποτά; Εγώ μόνο κρασιά και μπύρες βλέπω :p

Είμαι διαθέσιμος σχεδόν όλες τις μέρες μέχρι τις 20/06 εκτός από το επόμενο ΠΣΚ. Πείτε μου πότε βολεύει;

johnson
01-06-13, 04:14
τελικά θα πάμε γι'αυτο το ποτό οι του Παρισιού; :p

Ψηθείτε για μεθαύριο αύριο (Κυριακή) :p

Φανερός Πράκτωρ
01-06-13, 09:54
Ας το συνεχίσουμε "offline" και το θέμα της συνάντησης του Παρισιού για να μην γεμίζουμε το θέμα με offtopic. Αν κάποιος άλλος ενδιαφέρεται ας στείλει pm σε κάποιον από τους 3 μας (johnson, jose_ee1985 ή εμένα).

cool11
06-06-13, 13:26
Αναφορικά με τον τόπο εγκατάστασης και μόνιμης διαμονής: πόσο 'σταθερή' σε μια πόλη (πχ εκεί που προσλήφθηκες) μπορει να θεωρηθεί μια εργασία, όταν η εταιρία ειναι πολυεθνική; Σε μια πολυεθνική, οι αλλαγες πόλεων αλλα και χωρών, θεωρούνται σχεδόν δεδομένες;
Ή εξαρτάται από την θέση που έχεις, και προσλαμβανόμενος σε μια θέση, γνωρίζεις εξαρχής, αν παίζει αυτο το σενάριο μελλοντικής μετακίνησης ή είσαι περίπου αμετακίνητος;

Μήπως, για οποιον δεν επιθυμεί πολλές 'αλλαγές' και μετακινήσεις (πόλεων εντός της ίδιας χώρας/ ή και μεταξυ διαφορετικών χωρων), είναι καλυτερα να προσανατολιστεί σε κλασικές (μονο)'εθνικές'(ας μου επιτραπει ο όρος) εταιρίες, με μία έδρα και ισως λίγα μικρά/ελαχιστα παραρτήματα;

PopManiac
06-06-13, 13:30
Αναφορικά με τον τόπο εγκατάστασης και μόνιμης διαμονής: πόσο 'σταθερή' σε μια πόλη (πχ εκεί που προσλήφθηκες) μπορει να θεωρηθεί μια εργασία, όταν η εταιρία ειναι πολυεθνική; Σε μια πολυεθνική, οι αλλαγες πόλεων αλλα και χωρών, θεωρούνται σχεδόν δεδομένες;
Ή εξαρτάται από την θέση που έχεις, και προσλαμβανόμενος σε μια θέση, γνωρίζεις εξαρχής, αν παίζει αυτο το σενάριο μελλοντικής μετακίνησης ή είσαι περίπου αμετακίνητος;

Μήπως, για οποιον δεν επιθυμεί πολλές 'αλλαγές' και μετακινήσεις (πόλεων εντός της ίδιας χώρας/ ή και μεταξυ διαφορετικών χωρων), είναι καλυτερα να προσανατολιστεί σε κλασικές (μονο)'εθνικές'(ας μου επιτραπει ο όρος) εταιρίες, με μία έδρα και ισως λίγα μικρά/ελαχιστα παραρτήματα;

Αν μιλάμε για ΕΕ, σταθερότατη είναι στον βαθμό που προσλαμβάνεσαι από την πολυεθνική σύμφωνα με τους κανόνες του εθνικού εργατικού δικαίου. Αν πχ δουλεύεις στην Unilever στο Βέλγιο τότε υπάγεσαι στο βελγικό δίκαιο με όλα τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις.

Σπάνια, σπανιότατα (και συνήθως για high στελέχη) μπορεί να σε προσλάβουν με αμερικανικό, π.χ., συμβόλαιο αλλά θα πρέπει να είσαι δηλωμένος στο Βέλγιο. Δεν μπορεί Έλληνας να βρεθεί αύριο στις Βρυξέλλες και να δουλεύει με αμερικανικό συμβόλαιο.

Τα παραπάνω στο πλαίσιο μισθωτής εργασίας και όχι ελεύθερου επαγγελματία όπου αν έχεις μια εταιρεία με έδρα Ελλάδα δυνητικά δουλεύεις και σε άλλες χώρες με συμβόλαια νομοθεσίας τρίτων χωρών.

Από τα λίγα που γνωρίζω, εννοείται ;) ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.