PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

cool11
06-06-13, 13:49
Popmaniac, ενδιαφερουσες οι επισημανσεις σου, αλλα μαλλον εγω δεν το κατεστησα αρκετα σαφες.
Η ερωτηση μου αφορουσε το ποσο 'σταθερος' και 'αμετακινητος' εισαι σε μια πολη, εκει που δουλευεις, οχι σε ποιο 'δίκαιο' ανήκεις και τι εργασιακα δικαιωματα εχεις.

8anos
06-06-13, 13:52
Προφανως αυτο εχει να κανει με την φυση της εργασίας και με την συμφωνια που εχεις κάνει

PopManiac
06-06-13, 14:24
Popmaniac, ενδιαφερουσες οι επισημανσεις σου, αλλα μαλλον εγω δεν το κατεστησα αρκετα σαφες.
Η ερωτηση μου αφορουσε το ποσο 'σταθερος' και 'αμετακινητος' εισαι σε μια πολη, εκει που δουλευεις, οχι σε ποιο 'δίκαιο' ανήκεις και τι εργασιακα δικαιωματα εχεις.

Αυτό που λέει ο Θάνος παραπάνω αλλά και εδώ μπαίνουν και προσωπικά στοιχεία.

Εγώ - ξέρω είμαι τρελός :p :p :p - ας πούμε αγαπώ τις Βρυξέλλες και με όσα αρνητικά και αν έχουν μέχρι στιγμής δεν θέλω να μετακινηθώ.

Αλλά, όντας δουλεύοντας σε πολυεθνική τρόπον τινά, τα πάντα είναι και θέμα ανταλλαγμάτων ή όπως σωστά λέει ο CEO της εταιρείας στην οποία δουλεύω (Σημ.: μου κάνει εντύπωση που αρκετοί λένε "της εταιρείας μου", σίγουρα δεν είναι εταιρεία μου :p :p :p) "every man has his price" ;)

Αν αύριο π.χ. είχα μια προσφορά με πολύ καλύτερους οικονομικούς όρους για να πάω αλλού θα το σκεφτόμουν σοβαρά.

Βέβαια, δεν έχω οικογένεια και επομένως μου είναι σχετικά εύκολο.

Πάντως, αν έχω καταλάβει τώρα τι ρωτάς, δεν υπάρχει κάποια ενιαία απάντηση, είναι (αρνητικά ή θετικά) δυναμική όσο και η ζωή

cool11
06-06-13, 14:29
Καλα, με πιθανοτητες μιλαμε, κανεις δεν μπορει να ξερει σιγουρα.
Πολυεθνικες vs μη πολυεθνικες, για θεματα μετακινησης ενδοεταιρικα, σε αλλες πολεις, ή ακομη και σε αλλες χωρες.

PopManiac
06-06-13, 14:31
Καλα, με πιθανοτητες μιλαμε, κανεις δεν μπορει να ξερει σιγουρα.
Πολυεθνικες vs μη πολυεθνικες, για θεματα μετακινησης ενδοεταιρικα, σε αλλες πολεις, ή ακομη και σε αλλες χωρες.

Και πάλι σου απαντώ όπως και ο Θάνος πως εξαρτάται από το πόστο αλλά και - επιμένω - και από το συμβόλαιο.

xhaos
06-06-13, 14:34
Καλα, με πιθανοτητες μιλαμε, κανεις δεν μπορει να ξερει σιγουρα.
Πολυεθνικες vs μη πολυεθνικες, για θεματα μετακινησης ενδοεταιρικα, σε αλλες πολεις, ή ακομη και σε αλλες χωρες.

μην το σκέφτεσαι έτσι, π.χ. μια πολυεθνική μπορεί να σε στέλνει συχνά για ταξίδια, δηλαδή κάθε μήνα για μερικές μέρες, και μια εθνική εταιρία μπορεί να σε σκίσει και να σε κάνει traveling salesman. για να πάρεις απαντήσεις πρέπει να σκεφτείς εσύ τη έχεις στο μυαλό σου σαν μετακινήσεις. για εμενα μετακινησεις θεωρουνται αν πρεπει να πάρεις το σπιτικό μαζί ή αν θα είμαι στο αεροδρόμιο κάθε μέρα. το να πρέπει κάθε μήνα να πας στο αεροδρόμιο το θεωρώ συν για μια δουλειά.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
06-06-13, 17:33
Καλα, με πιθανοτητες μιλαμε, κανεις δεν μπορει να ξερει σιγουρα.
Πολυεθνικες vs μη πολυεθνικες, για θεματα μετακινησης ενδοεταιρικα, σε αλλες πολεις, ή ακομη και σε αλλες χωρες.

Ρε συ cool11, πάλι τα ίδια :rofl:
Ίσα ίσα που αν μετακινείσαι θα δεις και περισσότερα μέρη :oneup:.
Αν φτάσει η εταιρία να σε στείλει με το ζόρι σε άλλη χώρα, σημαίνει μάλλον ότι είσαι αρκετά καλός στη δουλειά σου.
Αν είσαι αρκετά καλός στη δουλειά σου, μπορείς να βρεις κι αλλού δουλειά.

Αν έχεις οικογένεια, πάω πάσο.

Πλάκα πλάκα, κανένα "Λονδρέζο"-"Βρετανό" έχουμε στο thread;; :clap:

lewton
06-06-13, 18:42
Πλάκα πλάκα, κανένα "Λονδρέζο"-"Βρετανό" έχουμε στο thread;; :clap:
Μαζευτείτε και την επόμενη φορά που θα περάσω για προσκύνημα στα θέατρα του Λονδίνου βρισκόμαστε και για καφέ (ή Ινδικό φαγητό :p).

megahead13
06-06-13, 19:12
Πλάκα πλάκα, κανένα "Λονδρέζο"-"Βρετανό" έχουμε στο thread;; :clap:
Όχι ακριβώς Λονδίνο, αλλά πολύ κοντά. Δες την "Περιοχή" στο προφίλ μου ;)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
06-06-13, 19:14
Μαζευτείτε και την επόμενη φορά που θα περάσω για προσκύνημα στα θέατρα του Λονδίνου βρισκόμαστε και για καφέ (ή Ινδικό φαγητό :p).

Persian Palace θα πας και δεν θα ξαναβάλεις κάρυ στην κουζίνα σου :rofl:

cool11
06-06-13, 19:14
Και πάλι σου απαντώ όπως και ο Θάνος πως εξαρτάται από το πόστο αλλά και - επιμένω - και από το συμβόλαιο.

Αρα να υποθεσω μπορω να τους δηλωσω εξαρχης, οτι δεν θελω συστηματικες μετακινησεις (καθε μηνα ταξιδια), ουτε και μετακινησεις μονιμες σε αλλες πολεις/χωρες που τυχον δραστηριοποιουνται, ωστε αν συμφωνησουν, να γραφτει στο συμβολαιο.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
06-06-13, 19:15
Όχι ακριβώς Λονδίνο, αλλά πολύ κοντά. Δες την "Περιοχή" στο προφίλ μου ;)

Α από την άλλη είσαι εσύ, εγώ είμαι Uxbridge :)

megahead13
06-06-13, 19:19
Α από την άλλη είσαι εσύ, εγώ είμαι Uxbridge :)
Τί λέει το Uxbridge? Ξέρω ότι έχει πολλές μεγάλες εταιρείες εκεί, όπως και το Brunel Uni

- - - Updated - - -


Αρα να υποθεσω μπορω να τους δηλωσω εξαρχης, οτι δεν θελω συστηματικες μετακινησεις (καθε μηνα ταξιδια), ουτε και μετακινησεις μονιμες σε αλλες πολεις/χωρες που τυχον δραστηριοποιουνται, ωστε αν συμφωνησουν, να γραφτει στο συμβολαιο.
Ρε cool11, ψυρίζεις τη μαϊμού κυριολεκτικά. Ότι λέει το job role σου, ανεξάρτητα αν είναι πολυεθνική ή όχι.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
06-06-13, 19:20
Τί λέει το Uxbridge? Ξέρω ότι έχει πολλές μεγάλες εταιρείες εκεί, όπως και το Brunel Uni

Στο Brunel κάνω διδακτορικό :).
Οι μεγάλες εταιρίες νομίζω πως είναι ακριβώς δίπλα στο Slough. Εμείς έχουμε τα Pinewood studios (πριν 1.5 χρόνο έψαχναν κομπάρσους για το Les Miserables, κάπου 20' από το σπίτι μου, είχα επισκέψεις τότε και δεν πήγα :rofl:)

megahead13
06-06-13, 19:21
Στο Brunel κάνω διδακτορικό :).
Οι μεγάλες εταιρίες νομίζω πως είναι ακριβώς δίπλα στο Slough. Εμείς έχουμε τα Pinewood studios (πριν 1.5 χρόνο έψαχναν κομπάρσους για το Les Miserables, κάπου 20' από το σπίτι μου, είχα επισκέψεις τότε και δεν πήγα :rofl:)
Ναι, το Slough έχει πολλές εταιρείες. Αλλά δε μένεις εκεί ούτε με σφαίρες! :whistle:

jose_ee1985
06-06-13, 19:21
Αρα να υποθεσω μπορω να τους δηλωσω εξαρχης, οτι δεν θελω συστηματικες μετακινησεις (καθε μηνα ταξιδια), ουτε και μετακινησεις μονιμες σε αλλες πολεις/χωρες που τυχον δραστηριοποιουνται, ωστε αν συμφωνησουν, να γραφτει στο συμβολαιο.

Δεν νομίζω ότι γράφεται στο συμβόλαιο κάτι τέτοιο (για τα ταξίδια, όχι για τοποθετήσεις σε άλλη χώρα). Μπορείς να ρωτήσεις από την αρχή βέβαια αν αυτή η θέση "involves travelling". Δεν θα σου πουν ψέματα.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
06-06-13, 19:25
Ναι, το Slough έχει πολλές εταιρείες. Αλλά δε μένεις εκεί ούτε με σφαίρες! :whistle:
Ναι, από ότι ξέρω είναι λίγο dodgy, δεν το έχω δει με τα μάτια μου.
Το Uxb είναι ότι πρέπει για ηρεμία, γυναίκα και παιδιά, όσοι έρχονται εδώ "για να σπουδάσουν στο Λονδίνο" τρώνε μια κρυάδα...!!!

Crosswind
06-06-13, 19:25
Αρα να υποθεσω μπορω να τους δηλωσω εξαρχης, οτι δεν θελω συστηματικες μετακινησεις (καθε μηνα ταξιδια), ουτε και μετακινησεις μονιμες σε αλλες πολεις/χωρες που τυχον δραστηριοποιουνται, ωστε αν συμφωνησουν, να γραφτει στο συμβολαιο.

Αν δεν είσαι ο super gamao που είσαι χιλιόμετρα μπροστά από τους υπόλοιπους που έκαναν αίτηση, το πιο πιθανό είναι - πολυεθνική ή όχι - να μη σε απαντήσουν καν αν αρχίσεις να το παίζεις high maintenance πριν καν σε προσλάβουν.

megahead13
06-06-13, 19:33
Ναι, από ότι ξέρω είναι λίγο dodgy, δεν το έχω δει με τα μάτια μου.
Το Uxb είναι ότι πρέπει για ηρεμία, γυναίκα και παιδιά, όσοι έρχονται εδώ "για να σπουδάσουν στο Λονδίνο" τρώνε μια κρυάδα...!!!
Το λίγο dodgy μου αρέσει. :p


Αν δεν είσαι ο super gamao που είσαι χιλιόμετρα μπροστά από τους υπόλοιπους που έκαναν αίτηση, το πιο πιθανό είναι - πολυεθνική ή όχι - να μη σε απαντήσουν καν αν αρχίσεις να το παίζεις high maintenance πριν καν σε προσλάβουν.
:oneup: :oneup:

kover
06-06-13, 21:00
Οι εταιρείες θέλουν να ξέρουν πως είσαι mobile. Τους αρέσει. Ειδικά οι πολυεθνικές. Ολός ο κόσμος mobile δηλώνει και βλέποντας και κάνοντας. Ας σου σωθεί η ευκαιρία να σε στείλουν κάπου αλλού, προφανώς on better terms, και το αποφασίζεις τότε τι θα κανείς. Φτηνές δικαιολογίες πάντα υπάρχουν για να αποφύγεις μια μετακίνηση. Εσύ δεν έχεις καν μετακινηθεί απο Ελλάδα και σκέφτεσαι απο τώρα αν θα σε αλλάξει έδρα η εταιρεία που ακόμα δεν έχεις βρει;

cool11
06-06-13, 22:45
Οι εταιρείες θέλουν να ξέρουν πως είσαι mobile. Τους αρέσει. Ειδικά οι πολυεθνικές. Ολός ο κόσμος mobile δηλώνει και βλέποντας και κάνοντας. Ας σου σωθεί η ευκαιρία να σε στείλουν κάπου αλλού, προφανώς on better terms, και το αποφασίζεις τότε τι θα κανείς. Φτηνές δικαιολογίες πάντα υπάρχουν για να αποφύγεις μια μετακίνηση. Εσύ δεν έχεις καν μετακινηθεί απο Ελλάδα και σκέφτεσαι απο τώρα αν θα σε αλλάξει έδρα η εταιρεία που ακόμα δεν έχεις βρει;

Οπως το βλεπει ο καθενας. Θα θελα να παω να 'στεριωσω' καπου αλλου. Κακό ειναι? Ειναι προσωπικη επιλογη. Επιθυμία έστω. Αλλο αν θα μου βγει ετσι.
Δεν θα θελα να αλλαζω τοπο διαμονης καθε 2 χρονια.
Ειναι αλλοι που αυτο δεν τους ενοχλει. Πχ. μπορει να βαριουνται στο ιδιο μερος. Ή πχ. προκειμενου να ανεβουν 'βαθμό' ιεραρχικά, και μισθο, να ειναι προθυμοι να βρεθουν στην αλλη ακρη της γης.
Οποτε ειναι το τι επιδιωκει ο καθενας.

KLG
07-06-13, 00:32
Οπως το βλεπει ο καθενας. Θα θελα να παω να 'στεριωσω' καπου αλλου. Κακό ειναι? Ειναι προσωπικη επιλογη. Επιθυμία έστω. Αλλο αν θα μου βγει ετσι.
Δεν θα θελα να αλλαζω τοπο διαμονης καθε 2 χρονια.
Ειναι αλλοι που αυτο δεν τους ενοχλει. Πχ. μπορει να βαριουνται στο ιδιο μερος. Ή πχ. προκειμενου να ανεβουν 'βαθμό' ιεραρχικά, και μισθο, να ειναι προθυμοι να βρεθουν στην αλλη ακρη της γης.
Οποτε ειναι το τι επιδιωκει ο καθενας.

Δώσε ΑΣΕΠ τότε ;)

FuS
07-06-13, 01:05
Άσχετα του τι πιστεύεις εσύ (εννοώ, εσύ πίστευε ό,τι θέλεις) η εταιρία θέλει να πιστεύει (όχι για εσένα αλλά για τον καθένα) πως η εταιρία είναι η ζωή του και η πρώτη του προτεραιότητα :rolleyes:
Αυτό δεν σημαίνει πως κι εσύ θα πρέπει να το βλέπεις έτσι :p
Όμως θα πρέπει να τους κάνεις να πιστεύουν πως είσαι έτσι διότι θα φας άκυρο.

Η εταιρία θέλει να βλέπει (ξέρει) πως είσαι ευέλικτος, βολικός, ευπροσάρμοστος, ικανοποιημένος και(κυρίως) να μην δυσανασχετείς.
Αν δεν είσαι τα παραπάνω, δύσκολα τα πράγματα..

Να διορθώσω αυτό που είπα.
Δεν χρειάζεται να είσαι έτσι. Αλίμονο.
Χρειάζεται όμως να τους κάνεις να πιστέψουν πως είσαι έτσι.
(και να μην είσαι χύμα γενικά)

Αν αρχίσεις (στους άγγλους τουλάχιστον) και τους λες "αυτό δεν το θέλω έτσι" ή "αυτό θα προτιμούσαν να μην το κάνω" ή αυτό δεν με βολεύει" κλπ..... ζόρικα τα πράγματα...

Δείξε ότι είσαι ευέλικτος και ευπροσάρμοστος.
Και ας μην είσαι.
Απλά στο λέω για να μην καείς από μόνος σου.

anon
07-06-13, 07:55
Δώσε ΑΣΕΠ τότε ;)

Τώρα άνευ πλάκας. Το mobility, η κινητικότητα στην εργασία, ποτέ μέχρι τώρα δεν ήταν ένα μάντρα που θα έπρεπε να ακολουθεί κανείς. Πάντα όσοι δουλεύανε μια απο εδώ μια απο εκεί το κάνανε είτε γιατί το είχανε στο αίμα τους (μακρια απο τα σπίτια τους, ξέρεις τώρα, οικογένεια παιδια, θα ζήσω ελεύθερο πουλί κλπ κλπ κλπ) ή λόγω επαγγέλματος (ναυτικοί, μπουλούκια, περιστασιακοί οικονομικοί μετανάστες, τσίρκο κλπ κλπ). Ενα χαρακτηριστικό στην κινητικότητα απο παλιά (και μέχρι σήμερα) ήταν ότι όσοι ήταν στην μετακίνηση αμοίβονται καλύτερα απο την ίδια δουλειά (περίπου) με όσους δεν χρειάζονταν να μετακινηθούν.

Αυτή η τάση υπερ μιας μεγαλύτερης κινητικότητας δεν έχει τίποτε άλλο κατα την γνώμη μου παρα να χτυπήσει ακριβώς αυτό. Το θεσμικά μεγαλύτερο κόστος εργασίας όσων μετακινούνται. Εαν τους κάνεις όλους να μετακινούνται, λογικά το κόστος τους θα πέσει.

Επιπλέον δεν είναι ότι καλύτερο για μια οικογένεια να είναι στην μετακίνηση. Οταν είσαι μόνος σου ειναι διαφορετικά τα πράγματα, αλλά μια οικογένεια, παιδιά; Να αλλάζεις σπίτι, έπιπλα; Αλλο να αλλάζεις μια εργένικη γκαρσονιέρα, μπορείς να νοικιάσεις και επιπλωμένο, με ελάχιστα μεγαλύτερο κόστος απο ανεπίπλωτο, άλλο ένα μέσο οικογενειακό σπίτι. Επιπλωμένο βγαίνει αρκετά ακριβό. Ανεπιπλωτο; Το κόστος και η ταλαιπωρία μιας μετακίνησης είναι άλλο πράγμα. Ρωτήστε κάποιον που το έχει κάνει... Το ψυχολογικό κόστος; Ρωτηστε παιδιά στρατιωτικών να σας πούν. Ρωτήστε εκπαιδευτικούς που αλωνίζουν την ελλάδα για καμμιά δεκαριά χρόνια μέχρι να πάνε σπίτι τους και τι κόστος έχει αυτό στην προσωπική τους ζωή. Δεν κάνεις οικογένεια, δεν έχεις σταθερούς φίλους, και το συνηθέστερο είναι να διαλύονται οικογένειες. Γιατί ΟΚ, καλά εσύ, σήμερα λόγω κινητικότητας σε στέλνουν ας πούμε σε ένα γκλαμουράτο μέρος, Ρώμη, Παρίσι (μην μιλήσω για "επαρχειακές" πόλεις όπως Αιντχόβεν, Μπόχουμ κλπ κλπ). Η γυναίκα σου; Θα βρεί δουλειά; Αμέσως σίγουρα όχι, ίσως και ποτέ. Τα παιδιά; Ξεκινάνε εδώ σχολείο ελληνικό, και βρίσκεσαι όχι σε μια πρωτεύουσα χώρας, αλλά σε μια "επαρχειακή" πόλη, και όχι μόνο ελληνικό σχολείο δεν θα έχει, ούτε διεθνές μπορεί να μην έχει (στα αγγλικά). Το κόστος θα έχει αυτό στην εκπαιδευτική τους εξέλιξη; ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Ειναι αποδεδειγμένο ότι το να βρίσκεσαι σε σχολείο όπου η κύρια γλώσσα δεν είναι η μητρική σου, και την οποία δεν μιλάς ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ έχει ως αποτέλεσμα πολύ χαμηλές ακαδημαικές επιδόσεις. Και μην μου πείτε που το ξέρω, σε σχολείο με πάνω απο 50% αλλοδαπούς είμαι και το βλέπω. ΑΡΑ; Τραβολογόντας την οικογένεια σου απο εδώ και απο εκεί (ειδικά εαν μιλάμε για άλλες χώρες) είναι βέβαιο ότι θα έχουν σοβαρό πρόβλημα ακαδημαικών επιδόσεων στο σχολείο τα παιδιά. Να τους αφήσεις σπίτι σου; Δυο ενοίκια, δύο κόστη, και στην τελική μπορεί να μην περισσεύει τίποτε. Χώρια, που μάτια που δεν βλέπονται γρήγορα λησμονιούνται που λέει η παροιμία και όχι τυχαία, μιας και είναι λόγος των περισσοτέρων διαζυγίων σε ζευγάρια που τελούν σε απόσταση λόγω εργασίας.

Καλή η κινητικότητα, αλλά για εργένηδες, και ειδικά για όσους έχουν όρεξη για νέους τόπους και ορίζοντες. Εδω ακόμα και περιοδεύοντες πωλητες πολλές φορές έχουν πρόβλημα όταν πρέπει συνεχώς να λείπουν απο τα σπίτια τους, 2-3 μέρες την εβδομάδα, συνεχώς. Η' για να το πάμε απο την άλλη. Σκεφτείτε να παντρευτείτε μια γυναίκα που θα πρέπει να ειναι σπίτι 1-2 μέρες την εβδομάδα και τις υπόλοιπες να περιοδεύει λόγω εργασίας και να μένει μακριά... :wink:


Δυστυχώς η σύγχρονη "θεωρία" θέλει να λέμε ότι η δουλειά, η επιχείρηση, είναι το σπίτι μας, η οικογένεια μας. Μπορεί στην πράξη να αφιερώνουμε πολύ περισσότερο χρόνο σε αυτή, παρα στην οικογένεια μας. Δεν θα τρέξει η εταιρία στο προσκεφάλι μας εαν βρεθούμε στο νοσοκομείο. Δεν θα μας κρατήσει η εταιρία στο μισθολόγιο της, εαν τα νούμερα λένε ότι δεν την συμφέρει και πρέπει να πάρει έναν νεώτερο οικονομικότερο εργαζόμενο. Δεν θα κλάψει η εταιρία εαν πεθάνουμε και μάλιστα στον χώρο εργασίας, το μόνο που θα πληρώσει ίσως τα έξοδα κηδείας, και απο εδώ πάνε και αλλοι (το βίωσα όταν συνάδελφος με 30+ χρόνια εργασίας στην εταιρία πέθανε απο ανακοπή, σημαντικότατο και θεωρητικά αναντικατάστατο μέλος και αγαπητό... Πέθανε, πέραν των διπλανών της συναδέλφων, όλοι την ξέχασαν...) Θεωρώ λοιπόν βλακεία την γιαπωνέζικη υποταγή και πίστη στην εταιρία, στην Ελλάδα και στις δυτικές χώρες γενικά, γιατί εδώ και γενικά στην δύση, δεν θεωρούν τον εργαζόμενο οικογένεια, τα αφεντικά. Απλά σου χρυσώνουν το χάπι (εταιρία=οικογένεια) προκειμένου να σε μ@μήσουν περισσότερο....Θέλουν κινητικότητα; ΟΚ, αλλά με αδρά ανταλλάγματα (αν και πολλές φορές μπορεί οποιοδήποτε αντάλλαγμα, οικονομικό, να μην αξίζει όσα θα θυσιάσεις)

ΥΓ. Για όσους νομίζουν ότι οι ΔΥ δεν έχουν κινητικότητα. Πρώτα απο όλα στο σύνολο των ΔΥ της απογραφής, κάπου 760 χιλιάδες, οι 200.000 είναι στην εκπαίδευση, και άλλοι 100.000 είναι στα σώματα ασφαλείας και άλλοι 90.000 στην υγεία. Οι πρώτοι και οι δεύτεροι έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ κινητικότητα, ανέκαθεν. Οι εκπαιδευτικοί (πλην κάποιων μικρών εξαιρέσεων - βύσματα) πρέπει να περάσουν πολύ καιρό οργώνοντας την επαρχία και ειδικά ακριτικές περιοχές προκειμένου να βρεθούν σπίτια τους. Οι στρατιωτικοί; Τα ξέρετε, μην πω περισσότερα. Ακόμα και στα νοσοκομεία, έχει θέσει πχ στην Κω, θα πας Κω, αν θέλεις, αλλιώς θα πάει άλλος. Πάτε σε ένα νοσοκομείο και θα δείτε κολλημένα χαρτια απο αγγελιες για αμοιβαίες μεταθέσεις (μόνο έτσι μπορούν να πάνε κοντά σπίτι τους). Μόνο του άλλου δημοσίου (γραφειοκράτες των υπουργείων) είναι βολεμένοι ως προς την κινητικότητα.

YΓ2. To θέμα "κινητικότητα" έχει διαβαθμίσεις. Απο το δεν κουνιέμαι απο την καρέκλα μου, μέχρι το σημείο να είμαι συνεχώς με μια βαλίτσα στο χέρι, έχει πολλές διαβαθμίσεις. Σίγουρα μερικά ταξίδια, είτε για συναντήσεις, εκπαιδεύσεις, σεμινάρια, είναι μέσα στο πρόγραμμα. Πόσο; Θάλεγα περίπου 15 εργάσιμες ημέρες τον χρόνο θεωρείται ότι δεν είσαι σε μετακίνηση. Απο κεί και πέρα αρχίζει να είσαι μετακινούμενος, με μέγιστο φυσικά το να είσαι το 80% του χρόνου δεξιά και αριστερά (δηλαδή με 42 εργάσιμες εβδομάδες τον χρόνο σημαίνει 168 ημέρες περίπου συνολικά). 100% δεν μπορεί νασαι, πρέπει και κάποιον χρόνο να αφιερώνεις στα "κεντρικά" για "ενημέρωση"...

kover
07-06-13, 08:24
Cool11 νομίζω το έχεις πάρει στραβά το όλο θέμα και αν φύγεις από τη χώρα με αυτή τη διάθεση θα ζοριστείς αρκετά στη πορεία.

Εντελώς φιλικά θα σε συμβούλευα αν είναι να φύγεις να το κάνεις με σκοπό να ενταχθείς εκεί που θα πας πλήρως και όχι ως τουρίστας/περαστικός. Εσύ μου δίνεις την εντύπωση πως είσαι πολύ αρνητικός με το οτιδήποτε είναι διαφορετικό σε σχέση με την Ελλάδα ή μπορεί να χαλάσει τη βόλεψη σου. Τα πάντα θα είναι διαφορετικά και πουθενά δε θα βολευτείς αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό (άσχετα το πως το βλέπεις σήμερα)

Μη ψιρίζεις τα πάντα, δε χρειάζεται. Δες το ως μια νέα εμπειρία στη ζωή σου, ως κάτι το καινούριο, που θα σε εξελίξει επαγγελματικά, προσωπικά, πολιτισμικά, ό,τι άλο θες βάλε εδώ γιατί όντως όλα αυτά θα γίνουν. Τώρα αν ο manager σου είναι λίγο μαλάκας, ή σε σταματήσει η αστυνομία στο δρόμο για εξακρύβωση, ή σε στείλουν και 2-3 ταξίδια (χώσιμο) δεν έγινε και κάτι. Δες τη μεγαλύτερη εικόνα. Νομίζω αναλώνεσαι σε πράγματα που δε θα έπρεπε και δε δείχνεις διατεθημένος να αλλάξεις πολλά πολλά στη ζωή σου, ενώ θα έπρεπε στη φάση που δηλώνεις πως είσαι.

Μου θυμίζεις τους Έλληνες φοιτητές στην Αγγλία που πήγανε να σπουδάσουν 4-5 χρόνια και κάναν παρέα μόνο με Ελληνες, πηγαίναν μόνο σε Ελληνικά μαγαζιά, τρώγαν μόνο Ελληνικό φαγητό και στο τέλος περάσαν 4 χρόνια και δεν είχαν καταλάβει τίποτα ούτε από τη χώρα που ζήσαν, ούτε από τις ανθρώπους της, ούτε από της συνήθειές της. Ωραία η Ελλάδα δε λέω αλλά υπάρχουν και πιό ωραίες χώρες, και πιό ωραίες συνήθειες και πιό ωραίοι άνθρωποι. Μη τρελένεσαι.

ps. Αν είσαι ελεύθερος τα επαγγελματικά ταξίδια και οι μετακινήσεις είναι ό,τι πρέπει για κάποιο καιρό. Τα πρώτα χρόνια είναι ωραία. Από ένα σημείο και μετά ακούς για αερδόμιο και βγάζεις καντήλες. Στην αρχή και σε μικρή ηλικία είναι μιά χαρά όμως.

Φανερός Πράκτωρ
07-06-13, 09:58
Παιδια, ο cool δεν ενδιαφέρεται να φύγει. Απλά του αρέσει ο κοινωνικός προβληματισμός... :)

cool11
07-06-13, 10:10
Συμφωνω με τις παρατηρησεις του FuS και του anon.

Φανερε πρακτωρ, δεν χανω το χρονο μου να συζητω θεματα που δεν με ενδιαφερουν, ελπιζω αυτο να απαντα σε αυτα που λες...

kover, αν παω εξω, θα ηθελα να ενταχτω κανονικα στα εκει δεδομενα, και φυσικα θα το επιδιωξω.
Εννοειται οτι οπου κι αν βρεθω, θα ειναι ενας νεος κοσμος. Στην ελλαδα, οσο χαλια και να ειναι, εχω και εχουμε οι περισσοτεροι βολευτει σε διαφορα πραγματα, κι ειναι ανθρωπινο νομιζω, η δυναμη της συνηθειας κλπ. Αλλα δεν παει αλλο με τη χωρα μας.

Το mobility ειναι ενα θεμα απο μονο του, και ορθα αναλυθηκε απο τους προλαλλήσαντες.

xhaos
07-06-13, 11:32
Συμφωνω με τις παρατηρησεις του FuS και του anon.

Φανερε πρακτωρ, δεν χανω το χρονο μου να συζητω θεματα που δεν με ενδιαφερουν, ελπιζω αυτο να απαντα σε αυτα που λες...

kover, αν παω εξω, θα ηθελα να ενταχτω κανονικα στα εκει δεδομενα, και φυσικα θα το επιδιωξω.
Εννοειται οτι οπου κι αν βρεθω, θα ειναι ενας νεος κοσμος. Στην ελλαδα, οσο χαλια και να ειναι, εχω και εχουμε οι περισσοτεροι βολευτει σε διαφορα πραγματα, κι ειναι ανθρωπινο νομιζω, η δυναμη της συνηθειας κλπ. Αλλα δεν παει αλλο με τη χωρα μας.

Το mobility ειναι ενα θεμα απο μονο του, και ορθα αναλυθηκε απο τους προλαλλήσαντες.

απλά το ψειρίζεις πάρα πολύ το θέμα. στο εξωτερικό είναι σχετικά εύκολο και συνηθισμένο το να αλλάζεις δουλειές. αν σε δεχτούν, δεδομένου ότι εδώ δεν δουλεύεις, τράβα και θα δεις. στο χειρότερο σενάριο αν δεις ότι δεν σου αρέσει, από εκεί που θα είσαι κοντά θα μπορέσεις να ψάξεις για άλλη δουλειά. απλά δίνεις την αίσθηση ότι ψάχνεις αιτίες για να πεις ότι δεν πάω. το να μπεις στο αεροπλανο είναι το πιο δύσκολο τμήμα της υπόθεσης λόγο ανασφάλειας και φόβου για το άγνωστο. αλήθεια έχεις πάει καθόλου εξωτερικό;

chat1978
07-06-13, 11:43
Εγώ μια βασική διάφορα έχω δει στο εξωτερικο στο θέμα εργασία.
Παρολοπου κατα βαση την ζωή μας δινουμε για μια πολυεθνική, τουλαχιστον στο εξωτερικο κρατιούνται τα προσχήματα όσον αφορα τον σεβασμο στην εργασία και την ζωή του υπαλλήλου, τόσο κατα την διαρκεια εύρεσης όσο και μετα. Και αν τύχει να σε στείλουν κάπου τα πληρώνουν όλα και όχι σαν τους έλληνες τσιπιδες των παλιών καιρών.

Γενικά υπάρχει μια προσπαθεια να φανεί οτι η εργασία είναι κάτι σαν χόμπυ. Κάτι που πραγματικα θες να κανεις γιατί γουσταρεις τρέλα και όχι γιατί πρεπει. Η πραγματικότητα είναι οτι η δουλεια είναι κάτι που πρεπει να κάνουμε με το ζόρι αλλά τουλαχιστον ας κάνουμε και ενα κόπο να το πλασαρουμε όσο καλυτερα γίνεται. Προσωπικά Συμφωνώ με αυτό αλλά έχω δει κατι περιπτωσεις που κάπως ξεχνάμε οτι στην πραγματικότητα είναι εργασία και όχι η προσωπική τους ζωή.

kover
07-06-13, 11:54
Εγώ μια βασική διάφορα έχω δει στο εξωτερικο στο θέμα εργασία.
Παρολοπου κατα βαση την ζωή μας δινουμε για μια πολυεθνική, τουλαχιστον στο εξωτερικο κρατιούνται τα προσχήματα όσον αφορα τον σεβασμο στην εργασία και την ζωή του υπαλλήλου, τόσο κατα την διαρκεια εύρεσης όσο και μετα. Και αν τύχει να σε στείλουν κάπου τα πληρώνουν όλα και όχι σαν τους έλληνες τσιπιδες των παλιών καιρών.

Γενικά υπάρχει μια προσπαθεια να φανεί οτι η εργασία είναι κάτι σαν χόμπυ. Κάτι που πραγματικα θες να κανεις γιατί γουσταρεις τρέλα και όχι γιατί πρεπει. Η πραγματικότητα είναι οτι η δουλεια είναι κάτι που πρεπει να κάνουμε με το ζόρι αλλά τουλαχιστον ας κάνουμε και ενα κόπο να το πλασαρουμε όσο καλυτερα γίνεται. Προσωπικά Συμφωνώ με αυτό αλλά έχω δει κατι περιπτωσεις που κάπως ξεχνάμε οτι στην πραγματικότητα είναι εργασία και όχι η προσωπική τους ζωή.

Εγώ θα έλεγα το αντίθετο. Στο εξωτερικό, στην Αγγλία τουλάχιστον, πάντα γούσταρα πολύ περισσότερο τις μικρές εταιρείες πάρα τις πολυεθνικές. Εταιρείες των 50-100-200 ανθρώπων ήταν πάντα προτιμότερες των πολυεθνικών για εμένα λόγω ελευθερίας αποφάσεων κυρίως. Τα χρήματα επίσης ήταν καλύτερα ειδικά αν πιάσεις την εταιρεία όσο είναι μικρή και μεγαλώσει στη πορεία (σχετικά όλα αυτά απλά στις πολυεθνικές για να ανέβεις πρέπει να περιμένεις πολύ κόσμο που προηγείται και να να είσαι και αρχηγός στο pr εντός εταιρείας). Στην Ελλάδα δίνουμε τη ζωή μας για πολυεθνική γιατί εκτός αυτών είναι το απόλυτο χάος οπότε περισσότερο σα βόλεμα λειτουργεί το να δουλέψεις σε αυτές. Σε χώρες που οι κανόνες και η αγορά λειτουργεί, κατά τη γνώμη μου, είναι καλύτερα να βρίσκεσαι σε μία μικρη εταιρεία.

Στα υπόλοιπα συμφωνούμε.

megahead13
07-06-13, 14:27
Εγώ θα έλεγα το αντίθετο. Στο εξωτερικό, στην Αγγλία τουλάχιστον, πάντα γούσταρα πολύ περισσότερο τις μικρές εταιρείες πάρα τις πολυεθνικές. Εταιρείες των 50-100-200 ανθρώπων ήταν πάντα προτιμότερες των πολυεθνικών για εμένα λόγω ελευθερίας αποφάσεων κυρίως. Τα χρήματα επίσης ήταν καλύτερα ειδικά αν πιάσεις την εταιρεία όσο είναι μικρή και μεγαλώσει στη πορεία (σχετικά όλα αυτά απλά στις πολυεθνικές για να ανέβεις πρέπει να περιμένεις πολύ κόσμο που προηγείται και να να είσαι και αρχηγός στο pr εντός εταιρείας). Στην Ελλάδα δίνουμε τη ζωή μας για πολυεθνική γιατί εκτός αυτών είναι το απόλυτο χάος οπότε περισσότερο σα βόλεμα λειτουργεί το να δουλέψεις σε αυτές. Σε χώρες που οι κανόνες και η αγορά λειτουργεί, κατά τη γνώμη μου, είναι καλύτερα να βρίσκεσαι σε μία μικρη εταιρεία.

Στα υπόλοιπα συμφωνούμε.
Όλα είναι σχετικά. Φίλος μου είχε δουλέψει και σε πολυεθνική και σε μικρότερες εταιρείες όταν ήταν στην Αγγλία και έχει ανάμικτες εμπειρίες τόσο από την πολυεθνική, όσο και από τις μικρότερες εταιρείες που ήταν. Προσωπικά δουλεύω σε Ταϊβανέζικη πολυεθνική και η μέχρι τώρα εμπειρία είναι πολύ καλή, τόσο στο επαγγελματικό επίπεδο, όσο και σε πιο προσωπικό. Εντάξει πάντα υπάρχουν πράγματα να γκρινιάξεις, αλλά το πρόσημο είναι θετικό.

kover
07-06-13, 14:48
Καλά ναι όλα σχετικά είναι. Τι προτιμώ εγώ είπα:)

chat1978
07-06-13, 15:51
Εγώ θα έλεγα το αντίθετο. Στο εξωτερικό, στην Αγγλία τουλάχιστον, πάντα γούσταρα πολύ περισσότερο τις μικρές εταιρείες πάρα τις πολυεθνικές. Εταιρείες των 50-100-200 ανθρώπων ήταν πάντα προτιμότερες των πολυεθνικών για εμένα λόγω ελευθερίας αποφάσεων κυρίως. Τα χρήματα επίσης ήταν καλύτερα ειδικά αν πιάσεις την εταιρεία όσο είναι μικρή και μεγαλώσει στη πορεία (σχετικά όλα αυτά απλά στις πολυεθνικές για να ανέβεις πρέπει να περιμένεις πολύ κόσμο που προηγείται και να να είσαι και αρχηγός στο pr εντός εταιρείας). Στην Ελλάδα δίνουμε τη ζωή μας για πολυεθνική γιατί εκτός αυτών είναι το απόλυτο χάος οπότε περισσότερο σα βόλεμα λειτουργεί το να δουλέψεις σε αυτές. Σε χώρες που οι κανόνες και η αγορά λειτουργεί, κατά τη γνώμη μου, είναι καλύτερα να βρίσκεσαι σε μία μικρη εταιρεία.

Στα υπόλοιπα συμφωνούμε.

Και εγώ στην Ελλάδα έχω δουλέψει σε όλες τις κατηγορίες εκτός πολυεθνικής!
Οι τράπεζες όμως θεωρώ ότι είναι σχετικά κοντά.

Προτιμώ την μικρή εταιρία αν και κυριολεκτικά έφαγα τα μούτρα μου να σου πω. Έχει όμως καλύτερες προοπτικές αλλά και μεγαλύτερο ρίσκο.

redfever7
07-06-13, 21:08
Στο Brunel κάνω διδακτορικό :).
Οι μεγάλες εταιρίες νομίζω πως είναι ακριβώς δίπλα στο Slough. Εμείς έχουμε τα Pinewood studios (πριν 1.5 χρόνο έψαχναν κομπάρσους για το Les Miserables, κάπου 20' από το σπίτι μου, είχα επισκέψεις τότε και δεν πήγα :rofl:)
να υποθέσω School of Engineering and Design ?

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
08-06-13, 03:47
να υποθέσω School of Engineering and Design ?
Προφανώς έπαιξες με τις πιθανότητες, γιατί κοντεύουν να κρεμάσουν Ελληνική και Κυπριακή σημαία εκεί :p
Παρόλα αυτά εγώ είμαι στο IS.
Στο Eng έκανα το master πάντως :oneup:

redfever7
08-06-13, 12:17
Προφανώς έπαιξες με τις πιθανότητες, γιατί κοντεύουν να κρεμάσουν Ελληνική και Κυπριακή σημαία εκεί :p
Παρόλα αυτά εγώ είμαι στο IS.
Στο Eng έκανα το master πάντως :oneup:
μεγάλη αλήθεια :p ε είναι και μερικά μέλη του adslgr που έχουν μια πιο στενή σχέση με το Eng οπότε ήταν η προφανής επιλογή :Ρ

cool11
09-06-13, 18:35
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/45_foros_stis_katatheseis_ellhnwn_metanastwn.2288299.html

Γι αυτο, πριν την αναχωρηση απο τη χωρα, οπωσδηποτε δηλωση για την 'ΔΟΥ κατοικων του εξωτερικου"

PopManiac
09-06-13, 21:41
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/45_foros_stis_katatheseis_ellhnwn_metanastwn.2288299.html

Γι αυτο, πριν την αναχωρηση απο τη χωρα, οπωσδηποτε δηλωση για την 'ΔΟΥ κατοικων του εξωτερικου"

Θα πάρουν μια φόρα και τρέχοντας θα μας ........ τα ...............

lewton
09-06-13, 21:44
Για να καταλάβω, αν έχω στείλει πχ συνολικά 5000€ στην Ελλάδα μέσα στο 2013 (ή μιλάμε για το 2012; ), θα με καλέσουν να πληρώσω 2250€ φόρο;

Καλά έχω κρατήσει κάτι ελληνικές πιστωτικές. Θα τις καταχρεώσω και δε θα δουν μια από εμένα. :)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
09-06-13, 21:49
Κάποτε κατηγορούσαν όσους έβγαζαν λεφτά από τη χώρα, τώρα κατηγορούν και όσους βάζουν :confused:

chat1978
09-06-13, 23:41
1)Καλά ποιος έχει αφήσει λεφτά στην Ελλάδα;
2)Τι διαφορά έχει αυτός από τον αιώνια άνεργο;

Φανερός Πράκτωρ
10-06-13, 00:08
Θα πάρουν μια φόρα και τρέχοντας θα μας ........ τα ...............
:lol:

Για να καταλάβω, αν έχω στείλει πχ συνολικά 5000€ στην Ελλάδα μέσα στο 2013 (ή μιλάμε για το 2012; ), θα με καλέσουν να πληρώσω 2250€ φόρο;
όντως ούτε εγώ κατάλαβα καλά. Γιατί αν είναι αυτό, δεν είναι φορολόγηση, είναι κλοπή (και μάλιστα σε εισόδημα που παράγεται και λογικά φορολογείται αλλού κλπ κλπ)

2)Τι διαφορά έχει αυτός από τον αιώνια άνεργο;
Έχει μισθό και μάλιστα ευρωπαϊκό οπότε τα κοράκια μύρισαν χρήμα.

redfever7
10-06-13, 00:18
αν κατάλαβα καλά (που και να κατάλαβα, ποιός ξέρει αν ισχύσει όπως περιγράφεται με αυτούς που μπλέξαμε)
σε περίπτωση που στέλνει κάποιος λεφτά στην Ελλάδα θα του ζητηθεί να αποδείξει την προέλευση τους, αν δε το κάνει τότε ισχύει ο φόρος του 45% αυτών των χρημάτων. Όμως απ'οσο ξέρω αυτό ισχύει ήδη και ακολουθείται απο διαδικασίες ελέγχου ξεπλύματος " μαύρου χρήματος ".

Φανερός Πράκτωρ
10-06-13, 00:29
σε περίπτωση που στέλνει κάποιος λεφτά στην Ελλάδα θα του ζητηθεί να αποδείξει την προέλευση τους, αν δε το κάνει τότε ισχύει ο φόρος του 45% αυτών των χρημάτων.
δεν λέει να αποδείξεις κάτι κάπου. Μιλάει για αυτόματες διαδικασίες. :p
Ξέχασες να δηλώσεις κάτοικος εξωτερικού στην Ελληνική εφορία => φοροφυγάς => 45% φόρο στα λεφτά που έστειλες πίσω (άσχετα αν έχουν ήδη φορολογηθεί μια φορά & υπάρχουν και συμβάσεις αποφυγής διπλής φορολόγησης με πάρα πολλές χώρες κλπ κλπ)
:cool:

- - - Updated - - -

πάντως μυρίζει για πολύ μούφα το ζήτημα. Παραείναι λαμογιά ακόμα και για ελληνικά δεδομένα για να είναι αληθινό! :p

sonic
10-06-13, 00:40
Και εμένα μπαρούφα μου ακούγεται...

chat1978
10-06-13, 00:50
Εγώ πάντως είτε είναι αλήθεια αυτό είτε όχι, το καλοκαίρι πάω στην εξωτερικού!
Οι άνθρωποι θα απλώσουν χερούκλες όπου βρουν.

voithostyrempora2
10-06-13, 02:52
πάντως μυρίζει για πολύ μούφα το ζήτημα. Παραείναι λαμογιά ακόμα και για ελληνικά δεδομένα για να είναι αληθινό! :p

Ακριβώς.Νομίζω ότι αυτό ξεπερνάει ακόμη και τα ελληνικά στάνταρ :p.

Ελπίζω να μην ισχύσει ίδιος φόρος και για κατοικους εξωτερικού που έχουν εισοδήματα στην Ελλάδα.

PopManiac
10-06-13, 08:47
Ανά τα χρόνια έχουν κάνει διάφορα τα οποία έχουν μετά από χρόνια καταρριφθεί από το ΣτΕ (αν και πλέον το ΣτΕ είναι απλά όργανο της κυβέρνησης)... Θυμάμαι που προ 7ετίας περίπου σε εποχή Horsecap ζήτησαν από όλους του Έλληνες υπάλληλους ΕΕ να δηλώσουν εισοδήματα και καλά για λόγους τάξης....

Ορισμένοι που ξέρουν την ελληνική ματσαραγκιά και απάτη που έχουμε στο αίμα μας, τον έγραψαν κανονικά αλλά κάποιοι άλλοι την είδαν πιο νομοταγείς και έσπευσαν να δηλώσουν. Κατόπιν τους ήρθαν χαρτιά να πληρώσουν φόρο και σε μερικούς (αφού προφανώς κανείς δεν πλήρωσε) ξεκίνησαν και πρόστιμα κλπ... Πέρασε μια 4ετία στα δικαστήρια για να βγει η προφανής απόφαση ;)

Καλό είναι βέβαια οι του εξωτερικού να δηλωθούν ως μόνιμοι κάτοικοι για να αποφύγουν αυθαιρεσίες.

cool11
10-06-13, 19:21
http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=285247

Για το Βελγιο αναφερεται αλλα ομως λεει και γενικοτερες αληθειες, ανεξαρτητως χωρας υποδοχης.

PopManiac
10-06-13, 21:05
http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=285247

Για το Βελγιο αναφερεται αλλα ομως λεει και γενικοτερες αληθειες, ανεξαρτητως χωρας υποδοχης.

Δυστυχώς το Βέλγιο έχει αρχίσει να στεγνώνει επικίνδυνα ακόμα και για εμάς τους insiders που μια στραβή να γίνει, στην καλύτερη άντε να βρεις κάτι με καλό haircut μισθολογικά όμως...

@ ADSLgr.com All rights reserved.