PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

lewton
10-06-13, 22:39
Aφού κράξαμε ας πούμε και κάτι πρακτικό: πώς περνάω στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού;

chat1978
10-06-13, 23:44
Aφού κράξαμε ας πούμε και κάτι πρακτικό: πώς περνάω στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού;

Εγώ θα πάω στην εφορία που ανήκω στο Βέλγιο για να μου υπογράψουν ένα συγκεκρίμενο χαρτί στα Ελληνικά και Αγγλικά που λέει λίγο πολύ ότι φορολογούμαι ήδη εδώ.
Μετά θα πάω στο μητρώο στην εφορία μου στην Ελλάδα και θα με προωθήσουν στο οικονομικό να ελέγξουν ότι μπορώ να πάω στην εξωτερικού και αυτά.

Εύκολα δεν τα είπα;;; ε; ε;

lewton
11-06-13, 00:02
Εγώ θα πάω στην εφορία που ανήκω στο Βέλγιο για να μου υπογράψουν ένα συγκεκρίμενο χαρτί στα Ελληνικά και Αγγλικά που λέει λίγο πολύ ότι φορολογούμαι ήδη εδώ.
Μετά θα πάω στο μητρώο στην εφορία μου στην Ελλάδα και θα με προωθήσουν στο οικονομικό να ελέγξουν ότι μπορώ να πάω στην εξωτερικού και αυτά.

Εύκολα δεν τα είπα;;; ε; ε;
Και θα πρέπει να το κάνεις κάθε χρόνο;

chat1978
11-06-13, 00:06
Και θα πρέπει να το κάνεις κάθε χρόνο;

Δεν είμαι σίγουρος για το όλο πακέτο.

cool11
11-06-13, 00:36
Εγώ θα πάω στην εφορία που ανήκω στο Βέλγιο για να μου υπογράψουν ένα συγκεκρίμενο χαρτί στα Ελληνικά και Αγγλικά που λέει λίγο πολύ ότι φορολογούμαι ήδη εδώ.
Μετά θα πάω στο μητρώο στην εφορία μου στην Ελλάδα και θα με προωθήσουν στο οικονομικό να ελέγξουν ότι μπορώ να πάω στην εξωτερικού και αυτά.

Εύκολα δεν τα είπα;;; ε; ε;

Δεν ξερω την ακριβη διαδικασια, κι αν ξερει καποιος ας μας πει, αλλα αυτο που λες ειναι πολυ καλο/ευκολο για να ειναι αληθινο, στην ελληνικη πραγματικοτητα....

chat1978
11-06-13, 00:43
Ένας φίλος διάβασε και αυτό http://www.forin.gr/articles/article/6198/h-forologhsh-twn-katoikwn-ekswterikou-epikaropoihsh-arthrou και έκανε το παραπάνω.
Εγώ έχω υπογράψει το χαρτί στο Βέλγιο και στις 24 θα ειμαι στο μητρώο.

cool11
11-06-13, 00:45
Ένας φίλος διάβασε και αυτό http://www.forin.gr/articles/article/6198/h-forologhsh-twn-katoikwn-ekswterikou-epikaropoihsh-arthrou και έκανε το παραπάνω.
Εγώ έχω υπογράψει το χαρτί στο Βέλγιο και στις 24 θα ειμαι στο μητρώο.

Τι σεντόνι ρε γμτ....

Αμα την κανεις την διαδικασια, κανε ενα καλο και ενημερωσε τελικα τι χρειαζεται να κάνει κάποιος, από την αρχή ως το τέλος τα βήματα.
Αν και στην ελλαδα ποτε δεν ξερεις, στον καθενα συχνα ζητάνε κι αλλα...

lou.nick
11-06-13, 01:12
Εγώ να κάνω άλλη ερώτηση. Εγώ που είμαι με υποτροφία και δεν φορολογούμαι εδώ όντας φοιτητής πρέπει να κάνω κάτι;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
11-06-13, 01:17
Εγώ να κάνω άλλη ερώτηση. Εγώ που είμαι με υποτροφία και δεν φορολογούμαι εδώ όντας φοιτητής πρέπει να κάνω κάτι;
Την ίδια απορία είχα κι εγώ.
Απλά υποθέτω πως εφόσον δεν είμαστε γραμμένοι στα φορολογικά μητρώα (υποθέτω πως ούτε εσύ είσαι), δεν μας πιάνει.
Ο μπαμπα-gioannou ρώτησε μια φίλη εφοριακό και του είπε ότι πρέπει να καταθέσω στη ΔΟΥ μου ένα χαρτί που πιστοποιεί τη φορολογική μου κατοικία.
Κατάλαβα ότι προφανώς δεν γνωρίζει την περίπτωση (οποία έκπληξις-δεν παίζει να ρωτήσεις εφοριακό και να μη σου υπαγορεύσει να κάνεις 800 πράγματα) και κάνω τον χαζό.

lou.nick
11-06-13, 01:33
Ναι όντως δεν έχω καμία σχέση με εφορίες. Ούτε σκωτσάζικες ούτε ελληνικές. Οπότε θα κάνω την πάπια σε κανένα loch. :lol:

PopManiac
11-06-13, 10:57
Μόνιμοι κάτοικοι θεωρούνται εκείνοι που βρίσκονται - νομίζω - μια 5ετία εξωτερικό

cool11
11-06-13, 11:15
Μόνιμοι κάτοικοι θεωρούνται εκείνοι που βρίσκονται - νομίζω - μια 5ετία εξωτερικό

Απλα για να το διευκρινησω το λεω, το οτι κατοικος εξωτερικου θεωρειται αυτος που ειναι 5 χρονια εξωτερικο, δεν σημαινει οτι δεν πρεπει οποιος φευγει απο τη χωρα, απο τον 1ο χρονο, να παει να δηλωθει στην εφορια ελληνων του εξωτερικου, ετσι δεν ειναι?

PopManiac
11-06-13, 11:29
Απλα για να το διευκρινησω το λεω, το οτι κατοικος εξωτερικου θεωρειται αυτος που ειναι 5 χρονια εξωτερικο, δεν σημαινει οτι δεν πρεπει οποιος φευγει απο τη χωρα, απο τον 1ο χρονο, να παει να δηλωθει στην εφορια ελληνων του εξωτερικου, ετσι δεν ειναι?

Συγνώμη, δεν διευκρίνησα πως το εννοούσα και εισοδηματικά, δλδ να φορολογείσαι εξωτερικό. Από εκεί και πέρα, εισοδήματα στην ημεδαπή (εφόσον κανείς έχει) φορολογούνται κανονικά

cool11
11-06-13, 11:56
Δηλαδη λες, οτι η δηλωση στη ΔΟΥ ελληνων του εξωτερικου, γινεται στην 5ετια, αν εισαι ακομη εκτος ελλαδας;

crypter
11-06-13, 11:59
Αυτό με τις καταθέσεις απο το εξωτερικό σε ελληνικούς λογαριασμούς δεν το κατάλαβα. Δηλαδή αν απλά στέλνω κάποια λεφτα στην prepaid και αγοράζω πράγματα παίζει να μου τα φορολογήσουν στο τελος του χρόνου; Κάτω απο 2-3000 σύνολο το ποσό αλλα και πάλι.

Φανερός Πράκτωρ
11-06-13, 14:11
Μόνιμοι κάτοικοι θεωρούνται εκείνοι που βρίσκονται - νομίζω - μια 5ετία εξωτερικό
7 εργάσιμα χρόνια. Αυτό είναι όμως άσχετο (η δεν συνδέεται άμεσα) με το που είναι η πρώτη σου φορολογική κατοικία, αν πρέπει να δηλωθείς στην ΔΟΥ εξωτερικού κλπ κλπ. Δλδ εγώ δηλώθηκα στην ΔΟΥ εξωτερικού πολύ πριν κλείσω 7 χρόνια.

redfever7
11-06-13, 18:15
Νομίζω πως τα χρόνια στα οποία αναφέρεστε αφορούν την απόκτηση της τοπικής υπηκοότητας. Κάτοικος εξωτερικού θεωρείσαι από τη στιγμή που θα γινεις δεκτός από τις τοπικές αρχές και μεταφέρεις τη διαμονή σου.

lewton
11-06-13, 20:24
Νομίζω πως τα χρόνια στα οποία αναφέρεστε αφορούν την απόκτηση της τοπικής υπηκοότητας. Κάτοικος εξωτερικού θεωρείσαι από τη στιγμή που θα γινεις δεκτός από τις τοπικές αρχές και μεταφέρεις τη διαμονή σου.
Θα 'θελες.
Από εκείνη τη στιγμή μπορεί ουσιαστικά να είσαι, αλλά για να σε θεωρήσει το ελληνικό κράτος δεν είναι τόσο απλό.

megahead13
11-06-13, 22:10
7 εργάσιμα χρόνια. Αυτό είναι όμως άσχετο (η δεν συνδέεται άμεσα) με το που είναι η πρώτη σου φορολογική κατοικία, αν πρέπει να δηλωθείς στην ΔΟΥ εξωτερικού κλπ κλπ. Δλδ εγώ δηλώθηκα στην ΔΟΥ εξωτερικού πολύ πριν κλείσω 7 χρόνια.
Κι εγώ το ίδιο. Τώρα, τι χαρτιά συμπλήρωσα ούτε που θυμάμαι (πέρσι περίπου τέτοια εποχή τα είχα κάνει). Μια φορά μόνο πήγα και μετά από κάτι μήνες (κι αφού είχει μπει το νέο έτος :rofl:) έστειλαν στους δικούς μου επιστολή ότι έγινε η μεταβολή και υπάγομαι πλέον στη ΔΟΥ μονίμων κατοίκων εξωτερικού.

chat1978
11-06-13, 22:31
Τι σεντόνι ρε γμτ....

Αμα την κανεις την διαδικασια, κανε ενα καλο και ενημερωσε τελικα τι χρειαζεται να κάνει κάποιος, από την αρχή ως το τέλος τα βήματα.
Αν και στην ελλαδα ποτε δεν ξερεις, στον καθενα συχνα ζητάνε κι αλλα...

Και εγώ δεν αντέχω αυτά τα κείμενα. Το διάβασε όμως ένα άλλο παιδί και επαλήθευσε λίγο πολύ αυτό που είπα. Άλλωστε το έκανε αυτός σχεδόν πετυχημένα και τα βήματα αυτά θα κανονίσω και εγώ.
Το σχεδόν έχει σχέση με το ότι πρέπει να ορίσεις και ένα αντιπρόσωπο και αυτός δεν πρόλαβε γιατί έπρεπε να φύγει.

tsigarid
11-06-13, 23:31
Κι εγώ το ίδιο. Τώρα, τι χαρτιά συμπλήρωσα ούτε που θυμάμαι (πέρσι περίπου τέτοια εποχή τα είχα κάνει). Μια φορά μόνο πήγα και μετά από κάτι μήνες (κι αφού είχει μπει το νέο έτος :rofl:) έστειλαν στους δικούς μου επιστολή ότι έγινε η μεταβολή και υπάγομαι πλέον στη ΔΟΥ μονίμων κατοίκων εξωτερικού.

Συμπλήρωσες ημερομηνία μετανάστευσης, ή θεωρείται η ημερομηνία που καταθέτεις τα χαρτιά;

redfever7
11-06-13, 23:37
Θα 'θελες.
Από εκείνη τη στιγμή μπορεί ουσιαστικά να είσαι, αλλά για να σε θεωρήσει το ελληνικό κράτος δεν είναι τόσο απλό.

Στη ΔΟΥ εξωτερικού πάντως εγώ μεταφέρθηκα με μια βεβαίωση διαμονής στο εξωτερικό επικυρωμένη με σφραγίδα της Χάγης, οπότε και να μην ήθελα στη δική μου περίπτωση ήταν τόσο απλο.

megahead13
12-06-13, 00:39
Συμπλήρωσες ημερομηνία μετανάστευσης, ή θεωρείται η ημερομηνία που καταθέτεις τα χαρτιά;
Πραγματικά ούτε που θυμάμαι... :sorry:

lewton
12-06-13, 10:20
Στη ΔΟΥ εξωτερικού πάντως εγώ μεταφέρθηκα με μια βεβαίωση διαμονής στο εξωτερικό επικυρωμένη με σφραγίδα της Χάγης, οπότε και να μην ήθελα στη δική μου περίπτωση ήταν τόσο απλο.

Μιλάς συγκεκριμένα για τη ΔΟΥ και μιλάς για αναγνώριση ως κάτοικο εξωτερικού για τη φορολογία (χωρίς τη λέξη μόνιμος).
Κάποιοι (πχ τα ποστ στα οποία απαντούσες) έχουμε και άλλα θέματα, πχ στρατός. Η αναγνώριση ως μόνιμο κάτοικο εξωτερικού απαιτεί 7 χρόνια βιοποριστικής διαβίωσης στο εξωτερικό. Στο ενδιάμεσο μπορείς να είσαι στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού αλλά μόνιμος κάτοικος εξωτερικού δεν είσαι.


Επίσης κάτι ανέφερες για υπηκοότητα στα 7 χρόνια το οποίο είναι τελείως άκυρο, αφού κάθε κράτος δεν υπηκοότητα οπότε θέλει.

cool11
12-06-13, 10:37
Αρα στη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου, πας και κανεις δηλωση λιγο πριν αναχωρησεις απο τη χωρα;
Και τι χαρτια ζητανε εκει?
Σε οποιαδηποτε ΔΟΥ το κανουν;

redfever7
12-06-13, 10:59
Μιλάς συγκεκριμένα για τη ΔΟΥ και μιλάς για αναγνώριση ως κάτοικο εξωτερικού για τη φορολογία (χωρίς τη λέξη μόνιμος).
Κάποιοι (πχ τα ποστ στα οποία απαντούσες) έχουμε και άλλα θέματα, πχ στρατός. Η αναγνώριση ως μόνιμο κάτοικο εξωτερικού απαιτεί 7 χρόνια βιοποριστικής διαβίωσης στο εξωτερικό. Στο ενδιάμεσο μπορείς να είσαι στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού αλλά μόνιμος κάτοικος εξωτερικού δεν είσαι.


Επίσης κάτι ανέφερες για υπηκοότητα στα 7 χρόνια το οποίο είναι τελείως άκυρο, αφού κάθε κράτος δεν υπηκοότητα οπότε θέλει.

Πάμε πάλι

Νομίζω πως τα χρόνια στα οποία αναφέρεστε αφορούν την απόκτηση της τοπικής υπηκοότητας. Κάτοικος εξωτερικού θεωρείσαι από τη στιγμή που θα γινεις δεκτός από τις τοπικές αρχές και μεταφέρεις τη διαμονή σου.

Όσο για τη στρατολογική χρήση που αναφέρεσαι, ζητείται είτε 7 χρόνια στο εξωτερικό ως εργαζόμενος αλλιώς 11 για να κάνεις χρήση των ευνοϊκών διατάξεων του στρατολογικού νόμου (όπως φαντάζομαι θα γνωρίζεις ήδη). Αυτό όμως δε σημαίνει πως δεν είσαι κάτοικος εξωτερικού για το ελληνικό κράτος.
Καλημέρα :)

cool11
12-06-13, 14:12
Τι ειναι αυτα που διαβαζω?
http://www.news.gr/kosmos/evroph/article/72959/1-stoys-2-germanoys-syntaxioyhoys-psahnei-doyleia.html

anon
12-06-13, 14:14
Τι ειναι αυτα που διαβαζω?
http://www.news.gr/kosmos/evroph/article/72959/1-stoys-2-germanoys-syntaxioyhoys-psahnei-doyleia.html

Απληστοι!!!! :p :p :p

chat1978
13-06-13, 21:14
Ερώτηση για την φορολογική δήλωση;

Στον κωδικό 319 "Είστε κάτοικος εξωτερικού και υποχρεούσθε να υποβάλετε φορολ. δήλωση στην Ελλάδα;" τι δηλώνουμε;
Εγώ δεν είμαι στην εφορία κατοίκων εξωτερικού και επίσης τα στοιχεία μου είναι με Ελληνική διεύθυνση των γονιών σαν φιλόξενος τους.

chat1978
15-06-13, 17:57
Ερώτηση για την φορολογική δήλωση;

Στον κωδικό 319 "Είστε κάτοικος εξωτερικού και υποχρεούσθε να υποβάλετε φορολ. δήλωση στην Ελλάδα;" τι δηλώνουμε;
Εγώ δεν είμαι στην εφορία κατοίκων εξωτερικού και επίσης τα στοιχεία μου είναι με Ελληνική διεύθυνση των γονιών σαν φιλόξενος τους.

Επίσης έχω ένα χαρτί για φορολογική ενημερότητα στο Βέλγιο για το 2012. Αρχικά νόμιζα ότι αυτό το χαρτί είναι για να μπορέσω να μεταφερθώ στην ΔΟΥ εξωτερικού για το 2013 αλλά ένας φίλος μου είπε ότι είναι για το 2012.
Αληθεύει αυτό; Γνωρίζει κανένας;

Επίσης, αν αληθεύει το πρόβλημα μου είναι ότι στο taxisnet.gr έχω ήδη επιβεβαιώσει την διεύθυνση μου με την Ελληνική. Είναι αυτό το πρώτο βήμα της διαδικασίας.

Έχεις κανείς κάποια γνώση να με βοηθήσει;

cool11
20-06-13, 10:09
Ετσι για την ιστορια να ρωτησω....υπαρχει κανείς, που για οποιονδηποτε λογο, έχει στείλει/στελνει προσφατα, βιογραφικα, τυπωμενα σε χαρτι, με κλασικο ταχυδρομειο?

dpa2006
20-06-13, 10:35
Τι ειναι αυτα που διαβαζω?
http://www.news.gr/kosmos/evroph/article/72959/1-stoys-2-germanoys-syntaxioyhoys-psahnei-doyleia.html

στον Bild δεν το βρήκα αλλά στην die Welt έχουν σχετικό άρθρο.

Immer mehr deutsche Rentner gehen arbeiten (http://www.welt.de/finanzen/altersvorsorge/article108828952/Immer-mehr-deutsche-Rentner-gehen-arbeiten.html)
και στην braunschweiger-zeitung
Eine Million deutsche Rentner gehen arbeiten (http://www.braunschweiger-zeitung.de/wirtschaft/wirtschaft_region/eine-million-deutsche-rentner-gehen-arbeiten-id1038594.html)
άπληστοι δεν νομίζω να είναι,έχω ακούσει ότι και εκεί τα πράγματα δεν πάνε καλά.:hmm:

anon
20-06-13, 11:36
Ετσι για την ιστορια να ρωτησω....υπαρχει κανείς, που για οποιονδηποτε λογο, έχει στείλει/στελνει προσφατα, βιογραφικα, τυπωμενα σε χαρτι, με κλασικο ταχυδρομειο?

Nαι, εγώ! Με συστημένη επιστολή. Σε παρακλάδι της ΕΕ παρακαλώ... (eu-LISA). Γιατί έτσι το ήθελαν, όχι απο δικό μου βίτσιο.

cool11
20-06-13, 23:34
Προσπαθω να ερμηνευσω σωστα, και να αξιολογησω, διαφορες κρουσεις/απαντησεις απο εταιριες.
Σημερα μια εταιρια μου απαντησε, με καθυστερηση αρκετων εβδομαδων απο την δικη μου πρωτη προσεγγιση (αραγε εξεταζαν τοσο καιρο το cv μου, το επεξεργαζονταν?), οτι 'Παρα το ενδιαφερον που εχουν για την περιπτωση μου, δεν εχουν προς το παρον καποια θεση να μου προσφερουν. Ωστόσο, προτεινουν να βαλουν το αιτημα μου σε αναμονη για τους επομενους 3 μηνες, για τυχον νεες ευκαιριες που θα προκυψουν'

Οκ, θετικα ειδα το cv, αυτο το καταλαβα, σε καμια περιπτωση δεν ηταν η τυπικη αρνητικη απαντηση, αλλα τελικα, τι εννοουν οτι θελουν να βαλουν το αιτημα μου σε αναμονη; Ειναι καποια τακτικη που συνηθιζεται απο τις εταιριες; Και τι τελικα σημαινει αυτο?
Μαλλον τους κανω, αλλα δεν εχουν προς το παρον καταλληλη/διαθεσιμη/κενη θεση?
Προσπαθω να ερμηνευσω σωστα τις προθεσεις τους.

crypter
20-06-13, 23:41
Το ίδιο μου έχουν στείλει και εμένα σε αρκετές θέσεις. Ειναι standard απάντηση. Και απλά υποθέτω οτι σε κρατάνε στην βάση με τα "πρόσφατα" cv. Μπααας και τύχει κάτι και δεν βρούν άλλον απο ενα σωρό άλλους κύκλους.

jose_ee1985
20-06-13, 23:55
Δεν έχεις πολλές ελπίδες για την συγκεκριμένη μάλλον. Είναι μια στάνταρ απάντηση. Μέχρι να ανοίξει θέση θα έχουν στείλει και άλλοι πολλοί, οπότε είναι πιθανότερο να επιλέξουν κάποιον που θα έχει στείλει CV πιο πρόσφατα. Συνέχισε τις αιτήσεις και μην το παρατάς!

cool11
23-06-13, 16:36
Βεβαια πολλοι παραγοντες παιζουν ρολο(εως πάρα πολλοί...), αλλά ετσι για την ιστορία και εντελώς ενδεικτικά, για πείτε, πόσο καιρό σας πήρε μέχρι να τα καταφέρετε να φύγετε σε εταιρία του εξωτερικού, από τη στιγμή που ξεκινήσατε την προσπάθεια;

- - - Updated - - -

-------------
Μια απορια: εργασία σε μη κερδοσκοπικους οργανισμους, είναι καλή; τι χάνεις και τι κερδίζεις σε σχέση με μια κλασική εταιρία;
Φανταζομαι οτι η εισοδος εκει θα εχει ιδιαιτερη δυσκολια, αλλα μηπως κι η ευρεση δουλειας σε ιδιωτικη εταιρια ειναι ευκολη υποθεση? :(

8anos
23-06-13, 16:59
Βεβαια πολλοι παραγοντες παιζουν ρολο(εως πάρα πολλοί...), αλλά ετσι για την ιστορία και εντελώς ενδεικτικά, για πείτε, πόσο καιρό σας πήρε μέχρι να τα καταφέρετε να φύγετε σε εταιρία του εξωτερικού, από τη στιγμή που ξεκινήσατε την προσπάθεια;



10 μήνες περίπου, βεβαια στην Ελλάδα δούλευα οποτε δεν υπήρχε πιεση για αμεση εξασφαλιση εργασίας
ξεκίνησα απο ολλανδια οπου εφαγα πόρτα (ήταν και η πρώτη προσπάθεια), συνέχισα Βέλγιο οπου ειχα πρόσφορά για εργασία αλλα σχεδόν ταυτόχρονα ειχα πρόταση και απο Σουηδία οπότε το Βέλγιο εφαγε πόρτα απο μένα :p
Είναι θέμα συγκυριών, και κακα τα ψέματα χρειάζονται και καποια χρήματα για την αρχή, ενας Ούγγρος συνάδελφος μου έλεγε οτι αναγκάστηκε να πουλήσει το διαμερισμα του στη πατρίδα του για να εξασφαλισει τα χρήματα για την καινούρια αρχή.

Φανερός Πράκτωρ
23-06-13, 17:09
Είναι θέμα συγκυριών, και κακα τα ψέματα χρειάζονται και καποια χρήματα για την αρχή, ενας Ούγγρος συνάδελφος μου έλεγε οτι αναγκάστηκε να πουλήσει το διαμερισμα του στη πατρίδα του για να εξασφαλισει τα χρήματα για την καινούρια αρχή.

Καλά αυτός το τράβηξε από τα μαλλιά. Εκτός και αν ήθελε να νοικιάσει σπίτι με τα όλα του, να εγκατασταθεί για τα καλά και μετά να αρχίσει να ψάχνει εργασία με το πάσο του (συζητώντας το παράλληλα και σε forums :p).

Σε γενικές γραμμές η αλλαγή έδρας έχει κάποια χιλιάρικα κόστος (μετακόμιση, διπλά νοίκια, εγγυήσεις κλπ κλπ).

@cool κάνε αιτήσεις και μην το ψειρίζεις πολύ. Οι χρόνοι παίζουν πολύ και εξαρτώνται από προσόντα, τύχη, θέληση κλπ

IoStefo1
23-06-13, 17:15
10 μήνες περίπου, βεβαια στην Ελλάδα δούλευα οποτε δεν υπήρχε πιεση για αμεση εξασφαλιση εργασίας
ξεκίνησα απο ολλανδια οπου εφαγα πόρτα (ήταν και η πρώτη προσπάθεια), συνέχισα Βέλγιο οπου ειχα πρόσφορά για εργασία αλλα σχεδόν ταυτόχρονα ειχα πρόταση και απο Σουηδία οπότε το Βέλγιο εφαγε πόρτα απο μένα :p
Είναι θέμα συγκυριών, και κακα τα ψέματα χρειάζονται και καποια χρήματα για την αρχή, ενας Ούγγρος συνάδελφος μου έλεγε οτι αναγκάστηκε να πουλήσει το διαμερισμα του στη πατρίδα του για να εξασφαλισει τα χρήματα για την καινούρια αρχή.

oftopic: 8anos έχεις επαφή με Έλληνες;
http://www.grekiska-foreningen.se/

8anos
23-06-13, 17:20
ε ναι αλλα σκεψου τους μισθους ουγγαρίας -και πλεον τους μισθούς στην ελλάδα.
Ποσο ευκολο ειναι καποιος πλεον να μπορέσει να μαζεψει μερικα χιλιαρικα (εισητηρια για αυτον και την οικογένεια, ενοικια και εγγυση, ενας μηνας διαβιωσης μεχρι τον πρωτο μισθο, κλπ κλπ)

- - - Updated - - -


oftopic: 8anos έχεις επαφή με Έλληνες;
http://www.grekiska-foreningen.se/

ε ναι :p

- - - Updated - - -

η σελιδα στο φατσοβιβλιο ειναι πιο ενημερωμενη

https://www.facebook.com/grekiskaforening.malmo?fref=ts

cool11
23-06-13, 17:27
Πιστευω την ιστορια με τον ουγγρο.
Προσφατα διαβαζα ενα αρθρο, δεν θυμαμαι σε ποια εφημεριδα ηταν (εθνος? google it), που ελεγε οτι πολλοι ελληνες θελουν να φυγουν, αλλα περαν όλων των αλλων εμποδιων, εχουν και το προβλημα οτι δεν εχουν χρηματα για να φυγουν!!! Και φυσικα δεν εννοουσε μονο τα αεροπορικα εισητηρια!

Φανερός Πράκτωρ
23-06-13, 21:36
Γνώμη μου είναι ότι αν κάποιος θέλει να φύγει, φεύγει. Στην χειρότερη μένει όπου όπου τον πρώτο μήνα/μήνες και μετά μόλις στρώσει κάπως η κατάσταση βρίσκει κάτι καλύτερο κλπ κλπ. Αν θέλεις με το καλημέρα σας να πας με όλη την οικογένεια ή να κάνεις άνετη ζωή τότε πρέπει να είσαι διατεθειμένος να τα σκάσεις. (προφανώς θεωρώ ότι κάποιος φεύγει για μια εργασία που του επιτρέπει να βάλει και κάτι στην άκρη αλλιώς μένει Ελλάδα)

Με λίγα λόγια το να γίνεις μετανάστης έχει δυσκολίες. Δυσκολίες που βρίσκεις εκεί που πας αλλά και δυσκολίες με το τι αφήνεις πίσω. Και αυτές τις δυσκολίες δεν είναι αρκετοί που κάνουν κέφι να τις υποστούν ή και "δεν χρειάζεται" να τις υποστούν αν έχουν κάτι αρκούντως καλό που τους ικανοποιεί στην Ελλάδα. Άλλοι αυτό το κάνουν/αποφασίζουν/παραδέχονται ευθέως και άλλοι απλά με υπεκφυγές.

anon
24-06-13, 09:54
Γνώμη μου είναι ότι αν κάποιος θέλει να φύγει, φεύγει. Στην χειρότερη μένει όπου όπου τον πρώτο μήνα/μήνες και μετά μόλις στρώσει κάπως η κατάσταση βρίσκει κάτι καλύτερο κλπ κλπ. Αν θέλεις με το καλημέρα σας να πας με όλη την οικογένεια ή να κάνεις άνετη ζωή τότε πρέπει να είσαι διατεθειμένος να τα σκάσεις. (προφανώς θεωρώ ότι κάποιος φεύγει για μια εργασία που του επιτρέπει να βάλει και κάτι στην άκρη αλλιώς μένει Ελλάδα)

Με λίγα λόγια το να γίνεις μετανάστης έχει δυσκολίες. Δυσκολίες που βρίσκεις εκεί που πας αλλά και δυσκολίες με το τι αφήνεις πίσω. Και αυτές τις δυσκολίες δεν είναι αρκετοί που κάνουν κέφι να τις υποστούν ή και "δεν χρειάζεται" να τις υποστούν αν έχουν κάτι αρκούντως καλό που τους ικανοποιεί στην Ελλάδα. Άλλοι αυτό το κάνουν/αποφασίζουν/παραδέχονται ευθέως και άλλοι απλά με υπεκφυγές.

Φεύγεις εαν είσαι χωρίς οικογένεια. Εαν έχεις μόνο τον εαυτό σου. Δεν μπορείς να υποβάλεις εύκολα σε τέτοια δοκιμασία γυναίκα και παιδιά, χωρίς να ξέρεις τι ξημερώνει αύριο, εκτός και εαν και στον τόπο σου έχεις ακριβώς τα ίδια. Ε, εδώ δεν φτάσαμε ακόμα σε αυτο το σημείο, γιαυτό είναι δύσκολο για οικογενειάρχες να την κάνουν για έξω. Χώρια που έξω θέλουν φρέσκο αίμα, όχι καναν 40φεύγα, για να δουλέψει για λίγα, και να δώσει και την ψυχή του στην δουλειά (αυτό ισχύει παντού). Ειναι ελάχιστες οι θέσεις που απαιτούν εμπειρία, δίνουν καλά χρήματα, και απευθύνονται σε 40φε'υγα.

sonic
24-06-13, 13:34
+1 Για το παραπάνω.

Crosswind
24-06-13, 13:46
-1 για UK/Ireland. Απλά οι πιο πολλές agencies δεν τις διαφημίζουν πλέον τις καλές θέσεις. Συνήθως τις στέλνουν πρώτα σε άτομα που έχουν ήδη στις βάσεις δεδομένων τους και γνωρίζουν προσωπικά και αν δε βρεθεί κανείς που να ενδιαφέρεται τότε τις βγάζουν παραέξω.

--EDIT-- Να διευκρινίσω ότι αναφέρομαι σε ΙΤ και Engineering θέσεις. Για άλλους κλάδους δεν έχω ιδέα.

Wilfred
24-06-13, 13:59
Βεβαια πολλοι παραγοντες παιζουν ρολο(εως πάρα πολλοί...), αλλά ετσι για την ιστορία και εντελώς ενδεικτικά, για πείτε, πόσο καιρό σας πήρε μέχρι να τα καταφέρετε να φύγετε σε εταιρία του εξωτερικού, από τη στιγμή που ξεκινήσατε την προσπάθεια;

αυγουστο ξεκινησα απο ολλανδια (αποφοιτουσα), γεναρη ξεκινησα δουλεια. ολο αυτο τον καιρο ΠΟΛΛΑ βιογραφικα τη μερα, ΠΑΡΑ πολλα (δεν ειχα κ προυπηρεσια).

cool11
24-06-13, 19:16
Φεύγεις εαν είσαι χωρίς οικογένεια. Εαν έχεις μόνο τον εαυτό σου. Δεν μπορείς να υποβάλεις εύκολα σε τέτοια δοκιμασία γυναίκα και παιδιά, χωρίς να ξέρεις τι ξημερώνει αύριο, εκτός και εαν και στον τόπο σου έχεις ακριβώς τα ίδια. Ε, εδώ δεν φτάσαμε ακόμα σε αυτο το σημείο, γιαυτό είναι δύσκολο για οικογενειάρχες να την κάνουν για έξω. Χώρια που έξω θέλουν φρέσκο αίμα, όχι καναν 40φεύγα, για να δουλέψει για λίγα, και να δώσει και την ψυχή του στην δουλειά (αυτό ισχύει παντού). Ειναι ελάχιστες οι θέσεις που απαιτούν εμπειρία, δίνουν καλά χρήματα, και απευθύνονται σε 40φε'υγα.

Πολυ σωστά τα θέτεις.

Πάντως, πιστεύω ότι οι 20's παίζουν διαφορετικές θέσεις από τους 40's. Ειδικά για το εξωτερικό μιλάω. Όπου μπορεί να εκτιμηθεί και να τους είναι χρήσιμη η εμπειρία και οι αποκτημένες γνώσεις των 40's.

Τωρα βεβαια, στο ελλάντα, της ελάχιστης ειδίκευσης(λίγες θέσεις εξειδικευμενες-'χαμηλη' οικονομία/αγορα), των μισθων πεινας, της ισοπέδωσης, και των ελληνων λαμογιο-επιχειρηματιων, ε ναι, εδω παντα θα προτιμουν τον πιτσιρικά έναντι ενός μεγαλύτερου. Ανήκει κι αυτο στις γνωστες στρεβλώσεις της ελληνικής αγοράς, που όλα τα έχει 'αχταρμά', και κοιτά να βγάζει από τη μύγα ξύγκι.

Btw, εγω δεν είδα την samsung να κάνει κέντρο R'n'D σε καμια επαρχία της Κίνας. Στο espoo της φινλανδίας πάει και το ανοίγει...Θελω να πω, οι άνθρωποι στις πολιτισμένες χώρες, ξέρουν να εκτιμούν τις γνώσεις, ξέρουν να αμοίβουν ανάλογα δίχως καρμιριές, θέλουν ένα επίπεδο και εν τέλει το επιδιωκουν και το καταφερνουν.

Πιστευω οτι σε ανεπτυγμενες/πολιτισμενες χωρες, ο καθένας, 20αρης, 30αρης, 40αρης κλπ, έχει στο σύστημα την θέση που του αρμόζει.
Στις τριτοκοσμικές χώρες σαν τη δική μας, γίνεται κανιβαλισμός.

anon
24-06-13, 19:58
Μαθετε τότε ότι όπου βλέπετε μεγάλους δείκτες ανάπτυξης, και μπορείτε να το ελέγξετε εαν θέλετε, έχουμε μεγάλη φτώχεια, ανιση κατανομη πλούτου, και μπλα μπλα μπλα....

Οπότε η μεγάλη ανάπτυξη που βαυκαλίζονται κάποιοι δεν θα είναι τελικά για την κοινωνία, αλλά για την πλουτοκρατία. Βάλτε το στην άκρη του μυαλού σας μεταξύ άλλων παραμυθιών περι ανάπτυξης.

Φανερός Πράκτωρ
24-06-13, 20:33
Φεύγεις εαν είσαι χωρίς οικογένεια. Εαν έχεις μόνο τον εαυτό σου. Δεν μπορείς να υποβάλεις εύκολα σε τέτοια δοκιμασία γυναίκα και παιδιά, χωρίς να ξέρεις τι ξημερώνει αύριο, εκτός και εαν και στον τόπο σου έχεις ακριβώς τα ίδια. Ε, εδώ δεν φτάσαμε ακόμα σε αυτο το σημείο, γιαυτό είναι δύσκολο για οικογενειάρχες να την κάνουν για έξω. Χώρια που έξω θέλουν φρέσκο αίμα, όχι καναν 40φεύγα, για να δουλέψει για λίγα, και να δώσει και την ψυχή του στην δουλειά (αυτό ισχύει παντού). Ειναι ελάχιστες οι θέσεις που απαιτούν εμπειρία, δίνουν καλά χρήματα, και απευθύνονται σε 40φε'υγα.

Από περιέργεια, όταν λες ότι δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει αύριο μιλάς για στην περίπτωση που έχεις δουλειά ή που δεν έχεις; Γιατί αν δεν έχεις περιμένεις πρώτα να βρεις και να σταθεροποιηθείς και αν έχεις νομίζω ότι οι πιθανότητές σου να μείνεις στη δουλειά σου είναι καλύτερες από Ελλάδα. Προφανώς το θέμα παιδιών είναι πολύ σοβαρό και περιορίζει άμεσα τις κινήσεις σου (π.χ. δεν ξανά-αλλάζεις εύκολα χώρα).

Πάντως και οικογενειάρχη ξέρω που έφυγε για κάποιο διάστημα μόνος του (χρόνια νομίζω) και μετά πήγε η οικογένειά του. Αυτό έγινε όταν ο άνθρωπος σταθεροποιήθηκε για τα καλά στο νέο περιβάλλον, ήξερε ότι δεν θα αλλάξει χώρα κλπ. Σε γενικές γραμμές είναι αρκετά ζόρικες καταστάσεις.

Τα πιο πολλά μου παραδείγματα πάντως είναι από ανθρώπους νέους (25 με 35) που είτε λένε κάτι του στυλ "αχ και να έφευγα" και δεν έχουν ψάξει ποτέ είτε που έχουν κάνει 5-10 αιτήσεις και απλά το συζητάνε και το ξανασυζητάνε και στο τέλος απλά γυρίζουν γύρω από τον εαυτό τους επειδή πραγματικά δεν θέλουν να φύγουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.