PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

anon
24-06-13, 21:11
Mιλάω για την περίπτωση που δεν έχεις. Υπάρχουν ορισμένοι που ξενιτεύονται έτσι ακριβώς, χωρίς δουλειά, είτε γιατί είναι απελπισμένοι αφού και εδώ είναι στην ίδια μοίρα της ανεργίας, είτε γιατί έχουν το ρίσκο στο αίμα τους (για να το πω κάπως πολιτικά ορθά).

Ας παρουμε λοιπόν μια περίπτωση οικογενειάρχη με δυο μικρά παιδιά (εγώ έχω 4, οπότε για μένα είναι σαφώς πιο δύσκολα). Ας κάνουμε την υπόθεση ότι πάει αφού έχει ήδη βρεί δουλειά
Εχει δυο επιλογές:
α) Να πάει με όλη την οικογένεια. Αυτό σημαίνει ότι σε πρώτη φάση θα πρέπει να συντηρεί ολόκληρη την οικογένεια, μιας και είναι λίγο απίθανο να βρεί και η σύζυγος αμέσως δουλειά. Πόσα πρέπει να βγάζει λοιπόν για να νοικιάζει για οικογένεια, και να τα φέρνει βόλτα τουλάχιστον (με την υπόθεση ότι εαν πιάσει δουλειά και η σύζυγος θαναι καλύτερα οικονομικά) ;;; Κάντε μόνοι σας τον λογαριασμό.
β) Να πάει μόνος του. Η οικογένεια ίσως έρθει αργότερα αφού στεριώσει επαγγελματικά μετά δηλαδή απο ένα - δυο χρόνια ίσως. Αυτό μπορεί να βοηθήσει κιόλας να γίνει η ανάλογη προεργασία στα παιδιά όσον αφορά την ξένη γλώσσα. Ο εργαζόμενος θα ζεί με το ελάχιστο δυνατόν, άρα βάλτε νοίκι έστω σε τρύπα και λοιπά έξοδα (διατροφή, μετακινήσεις κλπ) ώστε να στέλνει στην πατρίδα χρήματα, που πρέπει ναναι αρκετά περισσότερα απο όσα έβγαζε (ή θα έβγαζε) εκεί, ώστε να αξίζει τον κόπο.

Αυτό κάνει την μετανάστευση πιο δύσκολη, αρκετά πιο δύσκολη, σε οικογενειάρχες, μια και οι οικονομικές απαιτήσεις είναι μεγαλύτερες.

cool11
24-06-13, 23:15
Φανερε Πρακτως οπως βλεπεις, καθένας είναι μια ξεχωριστή και διαφορετική περίπτωση. Και πολυ απλά, μεγαλύτερη ηλικία+οικογένεια, σημαίνει όχι ότι ειναι αδύνατη η μετανάστευση(ξέρω ανθρώπους που φεύγουν και στα 50 τους), αλλά θέλει ψάξιμο και 'ζυγισμα' το καθετί.
Αυτο το λέω γιατι πολλές απόψεις εύκολα λέγονται εδώ, στο ελαφρά τη καρδία στυλ, 'μην το ψειρίζεις' , 'μην το πολυσκέφτεσαι-κάντο' κλπ κλπ κλπ.

Δεν ειναι ετσι. Υπάρχει κόσμος που και υποχρεώσεις έχει πίσω(κι όχι μονο το τομαράκι του), και για διάφορους λόγους δεν μπορεί να αλλάζει χώρες δεξιά αριστερά.
Άρα, αυτός ο κόσμος, που 'δικαιούται' να μεταναστεύσει κι αυτός αφού στην ελλάδα δεν βιοπορίζει (να τους χαιρόμαστε όσους κατέστρεψαν τη χώρα μας), όχι απλά θα το ψαξει, όχι θα το ψειρίσει, αλλά και θα μάθει τη χώρα και το περιβάλλον εργασίας που τον ενδιαφέρει 'απέξω κι ανακατωτά' πριν πάει. Ελπίζω να είναι κατανοητό. :)

jose_ee1985
25-06-13, 00:14
Φανερε Πρακτως οπως βλεπεις, καθένας είναι μια ξεχωριστή και διαφορετική περίπτωση. Και πολυ απλά, μεγαλύτερη ηλικία+οικογένεια, σημαίνει όχι ότι ειναι αδύνατη η μετανάστευση(ξέρω ανθρώπους που φεύγουν και στα 50 τους), αλλά θέλει ψάξιμο και 'ζυγισμα' το καθετί.
Αυτο το λέω γιατι πολλές απόψεις εύκολα λέγονται εδώ, στο ελαφρά τη καρδία στυλ, 'μην το ψειρίζεις' , 'μην το πολυσκέφτεσαι-κάντο' κλπ κλπ κλπ.

Δεν ειναι ετσι. Υπάρχει κόσμος που και υποχρεώσεις έχει πίσω(κι όχι μονο το τομαράκι του), και για διάφορους λόγους δεν μπορεί να αλλάζει χώρες δεξιά αριστερά.
Άρα, αυτός ο κόσμος, που 'δικαιούται' να μεταναστεύσει κι αυτός αφού στην ελλάδα δεν βιοπορίζει (να τους χαιρόμαστε όσους κατέστρεψαν τη χώρα μας), όχι απλά θα το ψαξει, όχι θα το ψειρίσει, αλλά και θα μάθει τη χώρα και το περιβάλλον εργασίας που τον ενδιαφέρει 'απέξω κι ανακατωτά' πριν πάει. Ελπίζω να είναι κατανοητό. :)


Αυτό το bold πάντως δεν γίνεται. Δεν γίνεται όταν πας για δουλειά, όχι μόνο σε ξένη χώρα, αλλά ούτε και στην ίδια σου. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα συναντήσεις και αν αυτό που θα έχεις θα ανταποκρίνεται στις προσδοκίες σου και στην ιδέα που είχες για την ζωή που θα έκανες πριν πας. Ρίσκο θα υπάρχει πάντα, δεν πας σε κανένα παράδεισο.

Ένα απλό παράδειγμα, το πόσο καλός (σαν άνθρωπος και στην δουλειά του) είναι ο προϊστάμενος/manager σου, είναι για μένα η αρχή και το τέλος. Αν πέσεις σε σκάρτο, δεν πα να δουλεύεις και στη google, θα υποφέρεις.

chat1978
25-06-13, 01:18
Ρε παιδιά πήγα να κάνω την δήλωση με μηδενικά εισοδήματα, αυτοκίνητο 3500€ και μηδενικές αποδείξεις μου έβγαλε ότι το ποσό είναι χρεωστικό σε 500€;

Τι κλέφτες είναι αυτοί; Και δυστυχώς δεν μπορώ να αλλάξω το θέμα ΔΟΥ Εξωτερικού μάλλον.

Έβαλα έτσι δοκιμαστικά 2000 ευρώ αποδείξεις και το ποσό πήγα στα 250€ χρεωστικό!

Ελλεϊστε το φτωχό με μια απόδειξη παρακαλώ!!!!



Αύριο πάω πάντως εφορία για να πάω ΔΟΥ εξωτερικού. Έχω το χαρτί από την εφορία Βελγίου και ελπίζω να ξεμπλέξω. Περιμένω πολύ ταλαιπωρία στο θέμα μιας και φυσικά όλοι για οι εφορίες έχουν συγχωνευτεί, όλοι τελευταία στιγμή για τον κλειδάριθμο και φυσικά η εφορία τα έχει κάνει μπάχαλο και τρέχουν όλοι αριστερά δεξιά.

Καλή μου τύχη και καλό διάβασμα στην ουρά.

voithostyrempora2
25-06-13, 01:42
Νομιζω οτι από φέτος μετρανε και οι αποδειξεις εντός ΕΕ,οπότε χρησιμοποιησε από το Βέλγιο όσες εχεις ;) .

chat1978
25-06-13, 11:36
Νομιζω οτι από φέτος μετρανε και οι αποδειξεις εντός ΕΕ,οπότε χρησιμοποιησε από το Βέλγιο όσες εχεις ;) .

Κανείς δεν κρατάει αποδείξεις στις χώρες του εξωτερικού εκτός και αν είναι εταιρικές δικές του ή εταιρικού ταξιδιού!

- - - Updated - - -

Λοιπόν γύρισα από την εφορία που είχα πάει για να πάω ΔΟΥ εξωτερικού.
Θα τα γράψω εδώ και όποιον βοηθήσει.

Αρχικά χρειάζεσαι ένα χαρτί φορολογική κατοικίας από την χώρα που διαμένεις. Εγώ χρησιμοποιήσα αυτό.
Στην ΔΟΥ πας στο Μητρώο και αυτά που τελικά κατέληξα να παραδώσω είναι

Μ0: με αριθμό πρωτοκόλλου με θέμα κάτι σε μεταφορά στην ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού
Εξουσιοδότηση Αντικλητου: Μια εξουσιοδότηση που λέει ότι επιθυμώ να κάνω τον τάδε (πλήρης στοιχεία, ΑΦΜ και διεύθυνση) αντίκλητο μου (είναι κάτι σαν proxy). Αυτή με γνήσιο της υπογραφής. Εγώ το έκανα στην ίδια με το πρωτόκολλο.
Μ7: όπου αναγράφονται τα στοιχεία του αντικλήτου
Μ1: με την νέα διεύθυνση στο εξωτερικό
Βεβαίωση φορολογικής κατοικίας στο εξωτερικό.



Με όλα τα παραπάνω, έκαναν κάτι σαν φάκελο και αυτός θα πάει για οικονομικό έλεγχο. Αν γίνει δεκτός τότε πάπαλα.

Στην ερώτηση για το πότε έχει ισχύ μου είπε ότι αφορά το 2013. Δηλαδή παρόλο που η βεβαίωση φορολογικής κατοικίας αναφέρει το έτος 2012, η πράξη αφορά το έτος που διανύουμε και όχι το προηγούμενο.

Κάθε χρόνο θέλει παραπλήσια διαδικασία με την βεβαίωση και κατάθεση στην εφορία. Αυτό θα μπορεί να το κάνει και αντίκλητος.



Ο τίτλος της βεβαίωσης είναι

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΑΠΟΦΥΓΗΣ ΤΗΣ ∆ΙΠΛΗΣ
ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΜΕΤΑΞΥ ΕΛΛΑ∆ΟΣ ΚΑΙ (1) …………………………
και είναι στα Ελληνικά και στα Αγγλικά

FOR THE APPLICATION OF THE DOUBLE TAXATION
CONVENTION BETWEEN GREECE AND (1) ……………

voithostyrempora2
25-06-13, 13:57
Κανείς δεν κρατάει αποδείξεις στις χώρες του εξωτερικού εκτός και αν είναι εταιρικές δικές του ή εταιρικού ταξιδιού!

Οπότε εγώ που έχω αποδειξεις ~5.000 ευρώ από φέτος είμαι optical illusion, ε?

:shock::blink::tease::hammered::hammer::shoot::2guns::rifle::dwarf:ork:jedi::viking:hit:

:p

Φανερός Πράκτωρ
25-06-13, 14:26
Κάθε χρόνο θέλει παραπλήσια διαδικασία με την βεβαίωση και κατάθεση στην εφορία. Αυτό θα μπορεί να το κάνει και αντίκλητος.



Ο τίτλος της βεβαίωσης είναι

και είναι στα Ελληνικά και στα Αγγλικά

Ενδιαφέρον... για το 2012 μου είπαν ότι δεν θέλουν βεβαίωση και βολεύτηκαν με αντίγραφο της φορολογικής δήλωσης μια που όπως είπαν "απλοποίησαν τις διαδικασίες".

Για το 2011 επέμεναν για τη συγκεκριμένη βεβαίωση αποφυγής διπλής φορολόγησης που και τελικά τους πήγα.

Ότι να ναι, κυριολεκτικά...

cool11
25-06-13, 14:31
Demelene, καποιες διευκρινησεις αν ξερεις:

- καθε χρονο θελει αιτηση? δηλαδη δεν ισχυει επ'αοριστον, μεχρι που ο ενδιαφερομενος να ξαναδηλωσει αν ποτε ξαναγυρισει μονιμα ελλαδα, και τοτε παει να δηλωθει κανονικά στην ΔΟΥ ξανα?

- γιατι λες "φάκελο και αυτός θα πάει για οικονομικό έλεγχο. Αν γίνει δεκτός τότε πάπαλα." Δηλαδη μπορει και να σου αρνηθουν οτι εισαι εξωτερικο και οτι πρεπει να μεταφερθεις στην ΔΟΥ εξωτερικου; Και γιατι αν γινει δεκτος ο φακελος παπαλα?

- αντικλητος ειναι ο εν ελλαδι αντιπροσωπος; πχ. καποιος συγγενης μας; πρεπει να ειναι μαζί μας στην ΔΟΥ οταν κανεις την δήλωση για την μεταφορα στην ΔΟΥ εξωτερικου;

chat1978
25-06-13, 18:57
Ενδιαφέρον... για το 2012 μου είπαν ότι δεν θέλουν βεβαίωση και βολεύτηκαν με αντίγραφο της φορολογικής δήλωσης μια που όπως είπαν "απλοποίησαν τις διαδικασίες".

Για το 2011 επέμεναν για τη συγκεκριμένη βεβαίωση αποφυγής διπλής φορολόγησης που και τελικά τους πήγα.

Ότι να ναι, κυριολεκτικά...
Όχι που δεν θα ήταν!! Πάντως οι ΜεχΈλλην (Έλληνες του Μέχελεν) όλοι λίγο πολύ την βεβαίωση αναγκάστηκαν να πάνε.


Demelene, καποιες διευκρινησεις αν ξερεις:

- καθε χρονο θελει αιτηση? δηλαδη δεν ισχυει επ'αοριστον, μεχρι που ο ενδιαφερομενος να ξαναδηλωσει αν ποτε ξαναγυρισει μονιμα ελλαδα, και τοτε παει να δηλωθει κανονικά στην ΔΟΥ ξανα?

- γιατι λες "φάκελο και αυτός θα πάει για οικονομικό έλεγχο. Αν γίνει δεκτός τότε πάπαλα." Δηλαδη μπορει και να σου αρνηθουν οτι εισαι εξωτερικο και οτι πρεπει να μεταφερθεις στην ΔΟΥ εξωτερικου; Και γιατι αν γινει δεκτος ο φακελος παπαλα?

- αντικλητος ειναι ο εν ελλαδι αντιπροσωπος; πχ. καποιος συγγενης μας; πρεπει να ειναι μαζί μας στην ΔΟΥ οταν κανεις την δήλωση για την μεταφορα στην ΔΟΥ εξωτερικου;

- Όπως μου απάντησε και μεταφράζω, με την τωρινή εγκύκλιο ναι αλλά μην το δέσεις και γάιδαρο γιατί από εγκυκλίους άλλο τίποτα.

- Ναι! Κανονικά δεν δικαιούσαι να είσαι στην ΔΟΥ Εξωτερικού αν πληρής κάποια κριτήρια οικονομικών συμφερόντων. Με άλλα λόγια πχ, Αν νοικιάζεις ένα διαμέρισμα και μένεις εξωτερικό μάλλον δεν γίνεσαι δεκτός στο κλάμπ

- Είναι επί της ουσίας μόνιμη εξουσιοδότηση. Εγώ τον είχα μαζί μου γιατί αποδείχθηκε ότι χρειάστηκε να συμπληρώσει ένα χαρτί. Αν τα έχεις όλα κομπλέ τότε νομίζω όχι. Να μην ξεχάσω θέλει και φωτοτυπία ταυτότητας του αντικλήτου αλλά τζογάρω ότι όλοι το είχα μαντέψει ήδη!

cool11
26-06-13, 13:17
Για το linkedin να κανουμε εδω μια κουβεντουλα, ή να ανοιξω νεο τοπικ?

cool11
28-06-13, 14:03
Το 'prefer to work as an individual' θεωρειται χειροτερο από το 'prefer to work in teams', οταν μιλαμε γενικα για τις προτιμησεις και τις δυνατοτητες καλυτερης αποδοσης ενος εργαζομενου, χωρις να εχουμε υποψη καποια συγκεκριμενη θεση εργασιας; (spontaneous application)

8anos
28-06-13, 14:28
εξαρτάται απο τη χώρα, την εταιρία, τη φυση της εργασίας κλπ
στη δικιά μου δουλειά πχ θα πόνταρα στο 'prefer to work in teams', και έχω την αίσθηση ότι ταιριάζει στις περισσότερες των περιπτώσεων

KLG
28-06-13, 20:13
Και τα δυο είναι λάθος να τα γράψεις μόνος σε μια spontaneous applications. Αν θέλεις να γράψεις κάτι καλύτερα να γραψεις οτι μπορεις να δουλέψεις as individual andas part of a team. Aν και καλύτερα να μην γράψεις τίποτα. Σιγουρα παντως το να γραψεις "prefer to work individually" είναι λάθος, δείχνει αντικοινωνική συμπεριφορά.

lewton
28-06-13, 20:28
Το 'prefer to work as an individual' θεωρειται χειροτερο από το 'prefer to work in teams', οταν μιλαμε γενικα για τις προτιμησεις και τις δυνατοτητες καλυτερης αποδοσης ενος εργαζομενου, χωρις να εχουμε υποψη καποια συγκεκριμενη θεση εργασιας; (spontaneous application)

Δηλαδή δε σε ενδιαφέρει να γράψεις τι σου αρέσει αλλά σε ενδιαφέρει να γράψεις τι θέλουν να σου αρέσει;

cool11
28-06-13, 23:43
Τελικα καλυτερα δεν θα γραψω τιποτε, και αναλογα με την περιπτωση απαντω αν με ρωτησουν.

Απλα εθεσα την ερωτηση, γιατι καλα τα λενε σε 'βιβλια' και 'ιστοσελιδες', αλλα στην πραξη οι εργοδοτες περιμενουν στις περισσοτερες περιπτωσεις, συγκεκριμενες απαντησεις ως αποδεκτες, και εν τελει οτι αποκλινει, μαλλον αποκτα αρνητικη χροια.

cool11
01-07-13, 18:04
Τι λέει ρε παιδια αυτος ο τυπος?
http://www.proslipsis.gr/cmCat_treePrd.php?&cm_catid=69&cm_prdid=18929
Τον ειχα σε εκτιμηση μεχρι προτινος, ειχε καλα αρθρα, αλλα μαλλον τωρα λεει ανοησιες. Λογω συμφεροντος ισως? (το site ζει απο το 'ονειρο' των θεσεων εργασιας κυρίως σε ελληνικο δημοσιο, και επικουρικα και σε επιλεγμενες θεσεις ελληνικου ιδιωτικου τομεα).
Προσπαθει να μας πεισει οτι δεν έφυγε και δεν φευγει κοσμος τα τελευταια χρονια?
Ενταξει, για να ειμαι ειλικρινης, και μενα μου χει περασει απο το μυαλο οτι τα πουλημενα ΜΜΕ μας, το 'φουσκωνουν' το θεμα, αλλα απο την αλλη, αν μετρησει ο καθενας μας το ποσους γνωστους εχει, που την εκαναν για εξω, ειναι παρα πολλοι τελικα!
Ποια η γνώμη σας για την νεα ελληνικη μετανάστευση και τα οσα λεει το εν λογω αρθρο;

Φανερός Πράκτωρ
01-07-13, 18:29
Η γνώμη μου είναι ότι λέει μαλακίες και απλά υποβιβάζει τη μετανάστευση των επιστημόνων (ανθρώπων με ανώτατη μόρφωση και πάνω που μιλάνε ξένες γλώσσες) όλων των ειδικοτήτων. Αλλά μπορεί και το δείγμα μου να μην είναι αντιπροσωπευτικό.

jose_ee1985
01-07-13, 18:44
Συμφωνώ με τον Πράκτορα. Ο τύπος στο συγκεκριμένο τουλάχιστον, καθώς δεν το ξέρω γενικά, λέει π@π@ριές. Εντάξει μπορεί να μην έφυγε το 30% του πληθυσμού αλλά ένα 20-30% των αποφοίτων προπτυχιακών σχολών έφυγε για μεταπτυχιακό για να το χρησιμοποιήσει ως εφαλτήριο για την εύρεση εργασίας έξω. Τι σημαίνει δηλαδή το "...η κινητικότητα λόγω σπουδών δεν είναι μετανάστευση", αν ο άλλος δεν γυρίζει με το που τελειώσει τις σπουδές του στην Ελλάδα; Πλάκα μας κάνει;

Σε απόφοιτους πολυτεχνείων και οικονομικών σχολών, η μετακίνηση με απώτερο σκοπό την εύρεση εργασίας, τείνει να γίνει κανόνας. Ειδικά για τους μηχανικούς, εκτιμώ σύντομα ότι θα φύγουν και πολλοί που αποφοίτησαν μετά το 2010, και είχαν μείνει πίσω λόγω Φ/Β που κίνησαν τον κλάδο, σχεδόν αποκλειστικά, τα τελευταία χρόνια...

anon
01-07-13, 18:45
Τι λέει ρε παιδια αυτος ο τυπος?
http://www.proslipsis.gr/cmCat_treePrd.php?&cm_catid=69&cm_prdid=18929
Τον ειχα σε εκτιμηση μεχρι προτινος, ειχε καλα αρθρα, αλλα μαλλον τωρα λεει ανοησιες. Λογω συμφεροντος ισως? (το site ζει απο το 'ονειρο' των θεσεων εργασιας κυρίως σε ελληνικο δημοσιο, και επικουρικα και σε επιλεγμενες θεσεις ελληνικου ιδιωτικου τομεα).
Προσπαθει να μας πεισει οτι δεν έφυγε και δεν φευγει κοσμος τα τελευταια χρονια?
Ενταξει, για να ειμαι ειλικρινης, και μενα μου χει περασει απο το μυαλο οτι τα πουλημενα ΜΜΕ μας, το 'φουσκωνουν' το θεμα, αλλα απο την αλλη, αν μετρησει ο καθενας μας το ποσους γνωστους εχει, που την εκαναν για εξω, ειναι παρα πολλοι τελικα!
Ποια η γνώμη σας για την νεα ελληνικη μετανάστευση και τα οσα λεει το εν λογω αρθρο;

Πουλημένη δημοσιογραφία ή ζωή σε παράλληλο σύμπαν.
Εγώ μόνο προσωπικά γνωρίζω δυο άτομα που φύγαν καθαρα και αποκλειστικά έξω, γιατί εδώ δεν είχε δουλειά ή δεν αμοίβονταν καλά. Ο ένας με διδακτορικό ο άλλος με μάστερ.

voithostyrempora2
01-07-13, 18:56
Ποια η γνώμη σας για την νεα ελληνικη μετανάστευση και τα οσα λεει το εν λογω αρθρο;

Οτι ο τύπος λέει μπούρδες.Αυτό μπορούμε να το αξιολογησουμε οι δεκάδες Ελληνες επιστημονες που γράφουμε στο παρόν topic και έχουμε ευρυτερο επαγγελματικό,ακαδημαϊκό και εργασιακό κύκλο χιλιάδων Ελληνων επιστημονων συνολικά

:).

redfever7
01-07-13, 19:56
Πουλημένη δημοσιογραφία ή ζωή σε παράλληλο σύμπαν.
Εγώ μόνο προσωπικά γνωρίζω δυο άτομα που φύγαν καθαρα και αποκλειστικά έξω, γιατί εδώ δεν είχε δουλειά ή δεν αμοίβονταν καλά. Ο ένας με διδακτορικό ο άλλος με μάστερ.

Και να ήταν μόνο δύο ο καθένας μας.. Τουλάχιστον απ'όσο ακούω από φίλους και γνωστούς, όποιος έχει τα qualifications για να βρει μια δουλειά έξω το ψάχνει σοβαρά (αν δεν είναι έξω ήδη). Ναι, σίγουρα δεν υπάρχει το ρεύμα μετανάστευσης του '60 η παλαιότερα, που απευθυνόταν σε ένα πολύ ευρύ φάσμα ανθρώπων αλλα σίγουρα μεταξύ των " σπουδαγμένων " είναι πολύ ισχυρό.

euri
01-07-13, 20:16
Να βάλω καμιά 15αριά άτομα στο τραπέζι για να ξεκινήσει παιχνίδι και μετά ο καθένας να ποντάρει όπως νομίζει;

:biggrin:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
01-07-13, 20:47
Απλά.Εμετικός.

cool11
01-07-13, 21:43
Εγω ξερω καλά, 5 ατομα γνωστους και φιλους, που εχουν φυγει για διαφορες χωρες τα τελευταια τέσσερα χρόνια.

tolisscsd
02-07-13, 00:24
Μετανάστευση υπήρχε και τα προηγούμενα χρόνια - προ κρίσης. Δεν είναι ούτε σημερινό φαινόμενο, ούτε κάτι που γίνεται αποκλειστικά στην Ελλάδα. Ας μην τραγικοποιούμε τα πράγματα και κάνουμε βαρύγδουπα posts.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
02-07-13, 00:32
Μετανάστευση υπήρχε και τα προηγούμενα χρόνια - προ κρίσης. Δεν είναι ούτε σημερινό φαινόμενο, ούτε κάτι που γίνεται αποκλειστικά στην Ελλάδα. Ας μην τραγικοποιούμε τα πράγματα και κάνουμε βαρύγδουπα posts.

Υπήρχε σε νορμάλ πλαίσια, όχι στην ίδια κλίμακα όπως τώρα.

PopManiac
02-07-13, 00:47
Παραδόξως θα συμφωνήσω εν μέρει με τον γράφοντα αν και τα έχω ξαναπεί και κουράζομαι :p

Σίγουρα δεν έχουμε μετανάστευση όπως στα 60s γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει μαζική ζήτηση γενικά για Έλληνες στο εξωτερικό, πόσο μάλλον για ανειδίκευτους. Εκείνοι οι Έλληνες που - ακόμα - βρίσκουν δουλειά στο εξωτερικό είναι εμπειρότατα στελέχη με καλά βιογραφικά ή σπεσιαλίστες ή επιστήμονες με επίσης πολύ δυνατά βιογραφικά. Και γράφω "ακόμα" γιατί όσο πάει ο καιρός τα πράγματα ζορίζουν παντού ;)

Και η τραγωδία της Ελλάδας θα είναι πως αυτά τα λαμπρά στελέχη και επιστήμονες, ενώ ουσιαστικά εκπαιδεύτηκαν με Ελληνική δαπάνη, προσφέρουν εκτός Ελλάδας. Και οι λίγοι αξιόλογοι που απομένουν στην Ελλάδα αναγκάζονται πλέον να εργάζονται με εξαιρετικά δυσάρεστους όρους.

Υπό αυτή την έννοια συνεπώς, σίγουρα δεν έχουμε μαζική μετανάστευση αλλά θα ήθελα πολύ - αν γινόταν - να είχα κάποιο statistical breakdown των όσων έχουν φύγει σε σταδιοδρομία, βιογραφικά, μόρφωση κοκ γιατί τότε μπορεί να έχουμε μαζική μετανάστευση σε άκρως εξειδικευμένους όπως έχω την αίσθηση πως γίνεται ήδη με γιατρούς

8anos
02-07-13, 00:54
απο τους 10 που ξεκινησαμε σχεδόν μαζι ειδικότητα, στο ιδιο εργαστήριο, και την τελειωσαμε το 2008-2009, οι δυο δουλευουν στην αγγλία, ενας γερμανία και ενας σουηδία.
Δυο παλευουν στον ιδιωτικό τομέα -τα περιφημα μπλοκάκια, δυο εχουν μπεί στη διαδικασια επικουρικο-ανεργια-επικουρικό, και δυο ειναι άνεργοι

χαιρετίσματα

xhaos
02-07-13, 08:15
Υπό αυτή την έννοια συνεπώς, σίγουρα δεν έχουμε μαζική μετανάστευση αλλά θα ήθελα πολύ - αν γινόταν - να είχα κάποιο statistical breakdown των όσων έχουν φύγει σε σταδιοδρομία, βιογραφικά, μόρφωση κοκ γιατί τότε μπορεί να έχουμε μαζική μετανάστευση σε άκρως εξειδικευμένους όπως έχω την αίσθηση πως γίνεται ήδη με γιατρούς

αν έχεις πραγματικά όρεξη μπορείς να ψάξεις στα γραφεία διασύνδεσης αποφοίτων...

anon
02-07-13, 08:17
Παραδόξως θα συμφωνήσω εν μέρει με τον γράφοντα αν και τα έχω ξαναπεί και κουράζομαι :p

Σίγουρα δεν έχουμε μετανάστευση όπως στα 60s γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει μαζική ζήτηση γενικά για Έλληνες στο εξωτερικό, πόσο μάλλον για ανειδίκευτους. Εκείνοι οι Έλληνες που - ακόμα - βρίσκουν δουλειά στο εξωτερικό είναι εμπειρότατα στελέχη με καλά βιογραφικά ή σπεσιαλίστες ή επιστήμονες με επίσης πολύ δυνατά βιογραφικά. Και γράφω "ακόμα" γιατί όσο πάει ο καιρός τα πράγματα ζορίζουν παντού ;)

Και η τραγωδία της Ελλάδας θα είναι πως αυτά τα λαμπρά στελέχη και επιστήμονες, ενώ ουσιαστικά εκπαιδεύτηκαν με Ελληνική δαπάνη, προσφέρουν εκτός Ελλάδας. Και οι λίγοι αξιόλογοι που απομένουν στην Ελλάδα αναγκάζονται πλέον να εργάζονται με εξαιρετικά δυσάρεστους όρους.

Υπό αυτή την έννοια συνεπώς, σίγουρα δεν έχουμε μαζική μετανάστευση αλλά θα ήθελα πολύ - αν γινόταν - να είχα κάποιο statistical breakdown των όσων έχουν φύγει σε σταδιοδρομία, βιογραφικά, μόρφωση κοκ γιατί τότε μπορεί να έχουμε μαζική μετανάστευση σε άκρως εξειδικευμένους όπως έχω την αίσθηση πως γίνεται ήδη με γιατρούς

Διαφωνώ Pop. Ενας είναι ο euri που έφυγε γιατί εδώ δεν έχει δουλειά και το ξέρεις. Ενας άλλος που ξέρω απο πρώτο χέρι, συνάδελφος εκπαιδευτικός με διδακτορικό, έφυγε για Γερμανία. Εδώ έπαιρνε 900 ευρώ τον μήνα. Εκεί ξεκίνησε σαν μηχανικός απο το μηδέν (σαν να μην είχε καν διδακτορικό, μισθολογικά, έπαιξε ρόλο όμως για τον πάρουν) με 2500 ευρώ, και ήδη σε ένα χρόνο έχει πιάσει τα 3000 καθαρά. τον μήνα. Απο συγγενείς και φίλους έχω ακούσει πολλές άλλες περιπτώσεις, αλλά δεν τις αναφέρω, είναι δεύτερο χέρι. Και ξέρω επισης πάρα πολλούς (και εγώ μέσα με αυτούς) που θα φεύγαν με την πρώτη καλή ευκαιρία. ΟΧΙ λόγω κινητικότητα και μ@λ@κίες. Αυτά ισχύουν (κυρίως) για πιτσιρικάδες κάτω των 30, ανύπαντρους, που θέλουν εμπειρίες και απο άλλες χώρες κλπ κλπ κλπ. Καθαρα για βιοποριστικούς λόγους φίλε μου.


ΥΓ. Ψεμματα. Δεν είναι δύο. Ανακάλυψα τον κολλητό μου φίλο απο το γυμνάσιο-λύκειο, ναναι Αγγλία εδώ και έναν χρόνο. Ηλεκτρολόγος Μηχανικός εξειδικευμένος σε θέματα φωτισμού. Εδώ απλά φυτοζωούσε, και όπως μου είπε ο ίδιος, όχι ότι έγινε πλούσιος εκεί, αλλά επιτέλους έχει ένα αξιοπρεπές εισόδημα, και μια αξιοπρεπής διαβίωση. ΣΥΝΟΛΟ, τρείς.

cool11
07-07-13, 23:12
Νομιζω θα ηταν χρησιμη, και με απατα η μνημη μου δεν το εχουμε επιχειρησει ως ωρας σε αυτο το θεμα, να γινει με γενική έστω εκτίμηση, του κόστους μετεγκατάστασης, σε μια χώρα επί του ευρωπαϊκού εδάφους.
Ξέρω ξέρω, είναι τόσοι πολλοί και τόσοι αστάθμητοι παράγοντες.
Ας το περιορίσουμε κάπως, και νομιζω οτι στη δυσκολη συγκυρία πολλοί θα συμφωνούσαν, σε μια μετεγκατάσταση δίχως μεταφορά οικοσκευής από ελλάδα(όχι κλασικες μετακομισεις δηλαδη), ενοικίαση ενός εντελώς βασικού σπιτιου (πχ 20-30τμ) για αρχή, και με όλα τα αρχικά βασικα κόστη εγκατάστασης. Τώρα για όταν μιλάμε για μια εκτίμηση χιλιάδων ευρώ(δυστυχώς...), λίγες εκατοντάδες ευρώ πάνω κάτω, δεν νομίζω να χαλάσουν τη γενική εκτίμηση.
Μια τάξη μεγέθους τελωσπάντων.

euri
07-07-13, 23:22
Για ποια χώρα; Παίζει ρόλο, διότι ανάλογα με τη χώρα (αλλά και την πόλη στην ίδια χώρα) τα ενοίκια ποικίλουν και διαφέρουν τάξεις μεγέθους.

Επιπλωμένο σπίτι ή όχι; Το ενοίκιο μπορεί να αλλάξει ριζικά.

Ναι, οι παράγοντες είναι αρκετοί (και αστάθμητοι... :p )

jose_ee1985
07-07-13, 23:39
Για Παρίσι/Λονδίνο, 3000-6000. Ανάλογα το πόσο γρήγορα θα βρεις σπίτι, αν θα είναι μέσω μεσιτικού ή όχι, αν θα δώσεις ένα ή δυο μήνες εγγύηση, επιπλωμένο ή όχι κλπ. Γενικά το σπίτι είναι το μεγαλύτερο πάγιο έξοδο συνήθως, οπότε παίζει και τον μεγαλύτερο ρόλο.

Προσωπικά χρειάστηκα γύρω στα 3500-4000 νομίζω, αλλά βρήκα σπίτι "ανεπίσημα", με ένα μήνα εγγύηση, χωρίς λοιπά έξοδα. Χρειάστηκα ένα μήνα πάνω κάτω για να βρω σπίτι. Μέχρι τότε τις μισές μέρες έμενα σε φίλο, τις άλλες πλήρωσα ξενοδοχείο και κάποιον από δουλειά που ήταν εκτός Γαλλίας. Δεν χρειάστηκα έπιπλα (ευτυχώς) αλλά πήρα τα πάντα από σεντόνια, κουβέρτες, παπλώματα, πετσέτες κλπ. Στα έξοδα βάζω και εισιτήρια από Ελλάδα, φαγητά/ (λίγα) ποτά ενός μήνα, καθώς κ λοιπά έξοδα (κάρτες μετρό, κινητό μέχρι να κάνεις συμβόλαιο - χαλάς άπειρα παίρνοντας τηλ για σπίτια- κλπ)

Η δουλειά μου, έδωσε πριμ μετεγκατάστασης 3000, αλλά με τον πρώτο μισθό, οπότε δεν σώζεσαι, πρέπει να φύγεις με λεφτά από Ελλάδα...

chat1978
08-07-13, 14:22
Πολλές εταιρίες δίνουν κάποια προκαταβολή μισθού η δάνειο αν το ζητήσεις.

Ξέρω ένα φίλο πχ που ξεκίνησε με τέτοια δανεικά και του κραταγαν από το μισθό.

εκτός και η εταιρία ψάχνει κυριολεκτικά να εκμεταλευτεί πολλά πράγματα λύνονται πάντα με την συμβολή των HR τους

xhaos
08-07-13, 14:49
Πολλές εταιρίες δίνουν κάποια προκαταβολή μισθού η δάνειο αν το ζητήσεις.

Ξέρω ένα φίλο πχ που ξεκίνησε με τέτοια δανεικά και του κραταγαν από το μισθό.

εκτός και η εταιρία ψάχνει κυριολεκτικά να εκμεταλευτεί πολλά πράγματα λύνονται πάντα με την συμβολή των HR τους

γενικά το HR στις εταιρίες μπορεί να προσφέρει πάρα πολλές υπηρεσίες ακόμα και μετά την πρόσληψη. Δεν έχει καμιά σχέση με το HR στην Ελλάδα που τον ρόλο το παίζει το αφεντικό και το λογιστήριο.

chat1978
08-07-13, 16:30
γενικά το HR στις εταιρίες μπορεί να προσφέρει πάρα πολλές υπηρεσίες ακόμα και μετά την πρόσληψη. Δεν έχει καμιά σχέση με το HR στην Ελλάδα που τον ρόλο το παίζει το αφεντικό και το λογιστήριο.
Από την αγορά της πληροφορικής που γνωρίζω εγώ...
Στην Ελλάδα το HR είναι η θέση που δικαιολογεί την πρόσληψη της ωραίας κοπέλας ειδικά στον χώρο της πληροφορικής.

anon
08-07-13, 17:21
Από την αγορά της πληροφορικής που γνωρίζω εγώ...
Στην Ελλάδα το HR είναι η θέση που δικαιολογεί την πρόσληψη της ωραίας κοπέλας ειδικά στον χώρο της πληροφορικής.

Για την Τούλα λές, έτσι; :p :p :p

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
08-07-13, 19:25
Στο Λονδίνο είναι πολύ πιθανόν να σου ζητήσουν και τραγικά μεγάλη προκαταβολή (τύπου 6 μήνες μπροστά) αν για αυτούς είσαι "ουρανοκατέβατος", δηλαδή δεν έχεις συστατική από προηγούμενο σπιτονοικοκύρη ή έστω γενικά δεν μπορείς να δείξεις κάποιο προηγούμενο εισόδημα στην Αγγλία. Ειδικά αν η συναλλαγή γίνει μέσω μεσίτη.
Κάποιοι ιδιοκτήτες είναι γενικά πιο χαλαροί και θα αρκεστούν μόνο σε ένα μήνα μπροστά.
Τώρα για να ανοίξεις την προίκα σου στο σπίτι (σεντόνια, κουζινικά κλπ.) έχει μαγαζιά με τραγικά χαμηλές τιμές (και αντίστοιχη ποιότητα βέβαια) ώστε να ξεκινήσεις.

kennyyy
08-07-13, 20:09
γενικά το HR στις εταιρίες μπορεί να προσφέρει πάρα πολλές υπηρεσίες ακόμα και μετά την πρόσληψη. Δεν έχει καμιά σχέση με το HR στην Ελλάδα που τον ρόλο το παίζει το αφεντικό και το λογιστήριο.
Στο εξωτερικό το HR δουλεύει και υπηρετεί τα τμήματα στο σκοπό τους να προσλάβουν κόσμο και να τον διατηρούν χαρούμενο μετά την πρόσληψη. Στην Ελλάδα τα τμήματα δουλεύουν ώστε να είναι χαρούμενο το HR. Άσε που ο επαγγελματισμός τους είναι υπό του ναδίρ και ακούς αίσχη που στο εξωτερικό είναι αιτία απόλυσης χωρίς δεύτερη κουβέντα (διακρίσεις κατά γυναικών το πιο σύνηθες). Μεγάλη απογοήτευση και ενδεικτική του επιπέδου και του γιατί η "αγορά εργασίας" στην Ελλάδα είναι αστείο...

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
08-07-13, 20:40
Στο εξωτερικό το HR δουλεύει και υπηρετεί τα τμήματα στο σκοπό τους να προσλάβουν κόσμο και να τον διατηρούν χαρούμενο μετά την πρόσληψη. Στην Ελλάδα τα τμήματα δουλεύουν ώστε να είναι χαρούμενο το HR. Άσε που ο επαγγελματισμός τους είναι υπό του ναδίρ και ακούς αίσχη που στο εξωτερικό είναι αιτία απόλυσης χωρίς δεύτερη κουβέντα (διακρίσεις κατά γυναικών το πιο σύνηθες). Μεγάλη απογοήτευση και ενδεικτική του επιπέδου και του γιατί η "αγορά εργασίας" στην Ελλάδα είναι αστείο...

Στην Ελλάδα και το εξωτερικό το HR όπως και όλα τα τμήματα ακολουθούν την νοοτροπία που επιβάλλεται από τη διεύθυνση...:whistle:

kennyyy
08-07-13, 21:22
Στην Ελλάδα και το εξωτερικό το HR όπως και όλα τα τμήματα ακολουθούν την νοοτροπία που επιβάλλεται από τη διεύθυνση...:whistle:
Καλά, προφανώς δεν είναι παρθενογέννεση τίποτα..Για αυτό είπα για το επίπεδο που έχουμε, αυτό ξεκινά από τέρμα πάνω και φτάνει μέχρι τέρμα κάτω. Το ενθαρρυντικό είναι ότι σιγά σιγά αλλάζει η νοοτροπία, αφού όσοι δεινόσαυροι δουλεύανε με Δημόσιο (Ελληνικό και Ευρωπαικό) έχουν αρχίσει τους επιθανάτιους ρόγχους μετά από τόσο καιρό ασφυξίας...
Σε παράπλευρο θέμα (side note) , είναι απορίας άξιον πως γίνεται η διεύθυνση να σου επιβάλλει να κάνεις διακρίσεις και πως (αν?...) αντιδράς σε κάτι κατάφορα παράνομο...

KLG
10-07-13, 11:52
Hackers δείτε αυτό:

ICT Security Analysts and Assistants wanted

http://europa.eu/epso/apply/jobs/cas...y/index_en.htm

alxandros
10-07-13, 12:58
Hackers δείτε αυτό:

ICT Security Analysts and Assistants wanted

http://europa.eu/epso/apply/jobs/cas...y/index_en.htm

Λάθος λινκ έβαλες.

http://europa.eu/epso/apply/jobs/cast/2013/ictsecurity/index_en.htm

KLG
10-07-13, 16:02
Λάθος λινκ έβαλες.

http://europa.eu/epso/apply/jobs/cast/2013/ictsecurity/index_en.htm

Χμμμ... ατιμο copy-paste :p

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
10-07-13, 19:52
Πολύ λίγα προαπαιτούμενα έχει...αλλά μάλλον επειδή αφορά assistants και όχι senior staff.

KLG
11-07-13, 00:10
Πολύ λίγα προαπαιτούμενα έχει...αλλά μάλλον επειδή αφορά assistants και όχι senior staff.

Mόλις μπλέξεις με αυτό το ανοσιουργημα που λέγεται EPSO θα καταλαβείς πόση λίγη σημασία έχουν τα προαπαιτούμενα (πολλά ή λίγα).

cool11
11-07-13, 11:45
Γνωριζω ποσο σχετικα είναι καποια θεματα, και ποσο υποκειμενικά επίσης, αλλά άραγε μετά από πόσες προσπάθειες/κρούσεις/χρόνο κλπ, θα ήταν περίπου ασφαλής μια 'ομολογία' αποτυχίας της όλης διαδικασίας για εύρεση δουλειάς στο εξωτερικο;

Βεβαια, αν καποιος αγωνιζεται εσαει, βελτιωνει την τεχνική του, τα προσόντα του, προσπαθει κλπ, τι στο καλό, λογικά κάτι καλό θα προκύψει στο τελος.

Παντως, δεν ξερω αν εχω λαθος εντυπωση, αλλα νομιζω οτι για οσους το προσπαθουν τωρα να μεταναστευσουν απο ελλαδα προς εξωτερικο, η συγκυρια ειναι πολυ αρνητικη ρε παιδια.
Ευρωπαϊκός νότος που μεταναστεύει συσσωμος
Δουλειές διαθέσιμες, σαφώς λιγότερες.
Γενικότερη συγκράτηση σε θεματα προσλήψεων, παρότι τα χάλια της ελλαδας κανεις δεν τα φτανει.
Η ρετσινιά του 'ελληνα', που εχει καταντησει συνωνυμο πολλων αρνητικών πραγματων, και αποτρέπει κι αυτο αρκετούς HR managers.
Και αλλα πολλα.

Πιστευω, οτι ελληνες με προσοντα και καλο cv, αν και αξιζουν και θα πρεπε να βρισκουν αναλογικα ευκολα τον δρομο τους στην αγορα αφου ειναι αρκετα προικισμενοι, δυσκολευονται πια να μπορεσουν να κανουν το νεο ξεκινημα σε μια ξενη εταιρια. Για τους λογους που ανεφερα, και για αλλους ακομη.
Βεβαια, ποτε δεν ξερεις, ποτε δεν ειναι αργα, ο επιμενων νικά, και ο καλός δεν χάνεται. Αλλά...

Πριν 5 χρονια, μια αντιστοιχη προσπαθεια πιστευω θα ηταν πολυ ευκολοτερη...

Εσεις πως κρινετε αυτή την κατάσταση;

KLG
11-07-13, 12:26
Που την είδες την ρετσινιά του Έλληνα? Η μόνη ρετσινιά που είχε Έλληνας ήταν η εντονη κινητικότητα, δλδ οτι αν εβρισκε τη δουλεια που γουσταρε Ελλάδα ή καλύτερη στο εξωτερικό εφευγε και μην τον είδατε. Αυτό πλεον δεν το κάνει εξ αιτίας της ελλειψης δουλιών στην Ελλάδα και του ανταγωνισμού στο εξωτερικό.

Τα πραγματα δεν είναι τοσο χειρότερα σημερα απο οτι ηταν πριν απο 5 χρόνια. Να μην ξεχνάμε οτι πριν απο 5 χρόνια η αγορά εργασίας ήταν περισσότερο εσωστρεφής. Δεν θα έλεγα οτι μειωθηκαν οι πιθανότητες ευρεσης εργασίας, αλλά οτι σίγουρα χειροτέρεψαν οι συνθήκες για όλους.

chat1978
11-07-13, 12:30
Που την είδες την ρετσινιά του Έλληνα? Η μόνη ρετσινιά που είχε Έλληνας ήταν η εντονη κινητικότητα, δλδ οτι αν εβρισκε τη δουλεια που γουσταρε Ελλάδα ή καλύτερη στο εξωτερικό εφευγε και μην τον είδατε. Αυτό πλεον δεν το κάνει εξ αιτίας της ελλειψης δουλιών στην Ελλάδα και του ανταγωνισμού στο εξωτερικό.

Τα πραγματα δεν είναι τοσο χειρότερα σημερα απο οτι ηταν πριν απο 5 χρόνια. Να μην ξεχνάμε οτι πριν απο 5 χρόνια η αγορά εργασίας ήταν περισσότερο εσωστρεφής. Δεν θα έλεγα οτι μειωθηκαν οι πιθανότητες ευρεσης εργασίας, αλλά οτι σίγουρα χειροτέρεψαν οι συνθήκες για όλους.

Στο Βέλγιο πάντως εγώ γνωρίζω ότι πράγματα έχουν στενέψει πολύ.
Κάποτε έβρισκες μια δουλειά (όχι IT) και με Αγγλικά μόνο αλλά τώρα ζητάνε πολύ έντονα και τις δύο γλώσσες (Γαλλικά/Ολλανδικά)

@ ADSLgr.com All rights reserved.