PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

ckbond
08-09-10, 16:02
αχαχαχαχαχα... είσαι το κάτι άλλο.... :worthy:

cool11
08-09-10, 18:36
lewton μην μασάς, συνεχισε να μας λες οτι ξερεις, ειναι χρησιμα.

Vasilis32
08-09-10, 19:18
Ποιόs αλήθεια σου είπε ότι η κοπέλα που κάνει το διδακτορικό στη Φραγκφούρτη γνωρίζει Γερμανικά; :p
Ή ότι εγώ 2 χρόνια που δούλεψα στην Ελβετία χρειάστηκα Γαλλικά; Τα μιλάω αλλά δε μου χρειάστηκαν. Πολύς κόσμος ζει χρόνια στην Ελβετία χωρίς να έχει μάθει ντόπια γλώσσα. ;)
Αλλά εγώ φταίω που ασχολούμαι. Αντί να κοιτάξειs να δειs τι μπορείs να κάνειs, προτιμάs να μου απευθύνεσαι με ειρωνικούς χαρακτηρισμούς και να προκαλείς οίκτο για την συνομωσία των παρηκμασμένων βρετανικών πανεπιστημίων και την αδικία που σαs έκαναν.

Δηλαδη οι σπουδες στην Αγγλια δεν αξιζουν?? Το ρωταω εντελως φιλικα, μιας και σε μια βδομαδα παω newcastle για μεταπτυχιακο και δουλεια αργοτερα..

tsavman
08-09-10, 20:10
Αν με το που τελειώσεις μείνεις κ όλας για δουλειά, αξίζουν με το παραπάνω.

Αν γυρίσεις πίσω τότε την πάτησες..

vamvakoolas
08-09-10, 20:17
Αν με το που τελειώσεις μείνεις κ όλας για δουλειά, αξίζουν με το παραπάνω.

Αν γυρίσεις πίσω τότε την πάτησες..

φυσικα! μη πας καν newcastle....

εγω να σκεφτεις που πηγα και Η.Π.Α ακομα πιο μεγαλο σφαλμα...

επρεπε να εμενα Ελλαδα για σπουδες και επισης μετα τις σπουδες μου να μην ασχολουμαι με ευρεση εργασιας στην Ελλαδα:sorry::sorry::sorry:ποσο θυμα ειμαι:down:

lewton
09-09-10, 12:51
Δηλαδη οι σπουδες στην Αγγλια δεν αξιζουν?? Το ρωταω εντελως φιλικα, μιας και σε μια βδομαδα παω newcastle για μεταπτυχιακο και δουλεια αργοτερα..
To thread αφορά εργασία στο εξωτερικό. Ό,τι έχω γράψει είναι η γνώμη μου για την εργασία στο εξωτερικό και όχι για τις σπουδές.


Θα βγω λίγο off-topic μιας και ρώτησες τη γνώμη μου, και θα πω ότι όσον αφορά τις σπουδές το σωστό είναι να κρίνεις την κάθε σχολή χωριστά και όχι να αναφέρεσαι σε χώρες. Βρετανικά πανεπιστήμια είναι τα κορυφαία της Ευρώπης σε πάρα πολλούς τομείς οπότε αν είναι να πας πχ. στο Imperial College προφανώς να πας. Αν είναι να πας σε κάποιο δεύτερο πανεπιστήμιο της βρετανικής επαρχίας, τότε χίλιες φορές να βρεις αγγλόφωνο πτυχίο σε μια Ολλανδία, μια Σουηδία, μια Δανία, που σίγουρα θα σου κοστίσει απείρως λιγότερο, το πτυχίο θα είναι ανώτερο, και θα σου μείνει και παρακαταθήκη για το μέλλον μια ντόπια γλώσσα που έμαθες έστω και μέτρια (και αυτές οι χώρες έχουν πολύ καλύτερες προοπτικές για δουλειά σε σχέση με την παρακμάζουσα βρετανική οικονομία).

Αν μιλάμε για σπουδές σε Business, τότε το ότι οι (βρετανικοί) Financial Times έχουν κατατάξει (http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/european-business-school-rankings) πολλά πανεπιστήμια από την ηπειρωτική Ευρώπη πάνω από τα καλά βρετανικά κάτι δείχνει. Ειδικά λοιπόν για Business Schools θεωρώ την Αγγλία τελείως λάθος επιλογή. Γιατί ένα μέτριο βρετανικό Business School θα κοστίσει όσο ένα γαλλικό Business School της πρώτης εικοσάδας.

Για μηχανικούς ή άλλες σπουδές δεν έχω ιδέα γιατί δεν είναι ο κλάδος μου και πρέπει να το βλέπεις κατά περίπτωση και όχι να κοιτάς να βγάζεις κανόνες κατά χώρα.


........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 2 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν με το που τελειώσεις μείνεις κ όλας για δουλειά, αξίζουν με το παραπάνω.

Αν γυρίσεις πίσω τότε την πάτησες..

Έτσι. :oneup:
Δε μπορώ να φανταστώ πιο ηλίθια επένδυση από το να ξοδέψει κανείς ένα κάρο λεφτά για σπουδές στο εξωτερικό (μόνο το κόστος ζωής είναι τεράστιο και όταν μιλάμε για Βρετανία συνήθως τα δίδακτρα είναι άλλο τόσο) και πρώτο του μέλημα με το που θα τελειώσει να είναι να γυρίσει να βρει δουλειά στην Ελλάδα. Δεν τα πέταγες καλύτερα στη θάλασσα τα λεφτά;

ckbond
09-09-10, 13:46
To thread αφορά εργασία στο εξωτερικό. Ό,τι έχω γράψει είναι η γνώμη μου για την εργασία στο εξωτερικό και όχι για τις σπουδές.


Θα βγω λίγο off-topic μιας και ρώτησες τη γνώμη μου, και θα πω ότι όσον αφορά τις σπουδές το σωστό είναι να κρίνεις την κάθε σχολή χωριστά και όχι να αναφέρεσαι σε χώρες. Βρετανικά πανεπιστήμια είναι τα κορυφαία της Ευρώπης σε πάρα πολλούς τομείς οπότε αν είναι να πας πχ. στο Imperial College προφανώς να πας. Αν είναι να πας σε κάποιο δεύτερο πανεπιστήμιο της βρετανικής επαρχίας, τότε χίλιες φορές να βρεις αγγλόφωνο πτυχίο σε μια Ολλανδία, μια Σουηδία, μια Δανία, που σίγουρα θα σου κοστίσει απείρως λιγότερο, το πτυχίο θα είναι ανώτερο, και θα σου μείνει και παρακαταθήκη για το μέλλον μια ντόπια γλώσσα που έμαθες έστω και μέτρια (και αυτές οι χώρες έχουν πολύ καλύτερες προοπτικές για δουλειά σε σχέση με την παρακμάζουσα βρετανική οικονομία)....

Κάτσε ρε lewton γιατί θα με κάνεις να χάσω και το λίγο που μπορεί να μου έχει μείνει...

Αφού ΔΕΝ έχεις κανένα πρόβλημα με τις σπουδές στην Αγγλία τότε ΓΙΑΤΙ μου την είπες έτσι άγαρμπα και άσχημα που έγραψα ότι η γυναίκα μου έκανε αίτηση για PhD ή όπως αλλιώς λέγετε / γράφεται, στην ειδικότητα της???

lewton
09-09-10, 15:57
Κάτσε ρε lewton γιατί θα με κάνεις να χάσω και το λίγο που μπορεί να μου έχει μείνει...

Αφού ΔΕΝ έχεις κανένα πρόβλημα με τις σπουδές στην Αγγλία τότε ΓΙΑΤΙ μου την είπες έτσι άγαρμπα και άσχημα που έγραψα ότι η γυναίκα μου έκανε αίτηση για PhD ή όπως αλλιώς λέγετε / γράφεται, στην ειδικότητα της???

To Phd είναι κατά κύριο λόγο εργασία, τουλάχιστον στο εξωτερικό. Πληρώνεσαι για να κάνεις κάποια δουλειά (ερευνητική) για τη σχολή ή το ινστιτούτο. Παράλληλα με τη δουλειά αυτή κάνεις και την εκπόνηση της εργασίας σου, αλλά η σχέση σου με τη σχολή ή το ινστιτούτο είναι σχέση εργοδότη-υπαλλήλου.

Αυτό που λέω λοιπόν είναι ότι οι Άγγλοι (και καλά κάνουν κατά τη γνώμη μου μιας και δε ζούμε σε κόσμο αγγελικά πλασμένο) εκμεταλεύονται το γεγονός ότι πολύς κόσμος λόγω άγνοιας της νέας πραγματικότητας στην Ευρώπη του 21ου αιώνα δεν ερευνά τι ευκαιρίες έχει αλλού και τυφλά ψάχνει αποκλειστικά τις ευκαιρίες στο νησί τους. Έτσι χαρατσώνουν αλύπητα ακόμα και το να κάνεις αίτηση, μαζεύουν χιλιάδες αιτήσεις, και φυσικά οι αιτήσεις αυτές θα φιλτραριστούν από υπολογιστή πριν τις κοιτάξει άνθρωπος.
Χρειάζεσαι λοιπόν τρομερή τύχη για να περάσεις το φίλτρο του υπολογιστή και να φτάσεις στο στάδιο που ένας άνθρωπος θα δει το CV σου. Ή κάποιο γνωστό που θα φροντίσει να περάσει το CV στο στάδιο που τα ελέγχει άνθρωπος. Από εκεί και ύστερα η επιλογή γίνεται σε γενικές γραμμές αξιοκρατικά, δηλαδή ο γνωστός μπορεί να φροντίσει να φτάσει το CV σου στα χέρια ενός recruiter αλλά δεν πρόκειται να πείσει τον recruiter να σε προτιμήσει από κάποιον αντικειμενικά καλύτερο.
Αντιθέτως όσοι γνωστοί μου κάνουν αυτή τη στιγμή Phd σε άλλες χώρες (δηλαδή η κοπέλα που ανέφερα στη Γερμανία και 3 φίλοι μου στην Ελβετία) είχαν τελείως διαφορετική αντιμετώπιση, αφού από τη στιγμή που έκαναν την αίτηση υπήρξε επικοινωνία με το πανεπιστήμιο γιατί οι άνθρωποί είδαν τα CV και ενδιαφέρθηκαν.

Και για να κλείσω, δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι υπάρχει άγραφος νόμος να μην παίρνουν ξένους εκεί όπου έκανε την αίτηση η γυναίκα σου. Για εμένα αυτό είναι ράδιο αρβύλα που έβγαλε κάποιος που απορρίφθηκε για να νιώσει καλύτερα.

doctor_667
09-09-10, 16:18
Και για να κλείσω, δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι υπάρχει άγραφος νόμος να μην παίρνουν ξένους εκεί όπου έκανε την αίτηση η γυναίκα σου. Για εμένα αυτό είναι ράδιο αρβύλα που έβγαλε κάποιος που απορρίφθηκε για να νιώσει καλύτερα.

Δεν είπε ακριβώς αυτό νομίζω, αλλά απ' ότι κατάλαβα η γυναίκα του με μόνες σπουδές μέχρι τότε στην Ελλάδα, έκανε την αίτηση. Αυτό έχει μια βάση, χωρίς να σημαίνει ότι συμφωνώ με την τακτική τους. Από εκεί και πέρα εννοείται ότι υπάρχουν πάρα πολλοί Έλληνες με τουλάχιστον μάστερ στο ΗΒ, που συνεχίζουν για Phd

ckbond
09-09-10, 17:16
Ξεκινάω μ' ένα offtopic...

Δεν είναι καλύτερα τώρα που απάντησες κόσμια και αναλυτικά χωρίς επιθετικές εκφράσεις του τύπου "Και καλά σας έκαναν" έτσι να μπορώ να σου απαντήσω / εκφέρω την άποψη μου χωρίς εκνευρίζομαι και να γίνομαι εριστικός????

και συνεχίζω...

Έτσι ακριβώς όπως τα λες θα ήταν οι συνθήκες σε περίπτωση που δέχονταν την γυναίκα μου σε κάποιο πανεπιστήμιο.

Το ότι έκανε αίτηση εκεί που έκανε για αρχή πριν πεις / γράψεις οτιδήποτε θα έπρεπε τουλάχιστον να ρωτήσεις με ποιο σκεπτικό διάλεξε να κάνει αίτηση σε Αγγλικό (και για να είμαι ακριβής Σκοτσέζικο) Πανεπιστήμιο και όχι σε κάποια άλλη χώρα όπως επίσης και τις προτιμήσεις που μπορεί να έχει κάποιος για να επιλέξει την χώρα που θέλει να πάει να ζήσει.

Επίσης καλό θα ήταν να αναρωτηθείς αν ΟΛΟΙ είναι διατεθειμένοι να μάθουν μια ακόμα ξένη γλώσσα για να μπορέσουν να πάνε να μείνουν σε μια άλλη χώρα ή ακόμα και αν θα τους άρεσε να πάνε κάπου αλλού πέραν της επιλογής τους.

Τώρα όσον αφορά την φίλη σου, μπορεί να μην χρειάζεται τα Γερμανικά για την σχολή της και τον χώρο εργασίας της αλλά όταν θα πάει στο Σούπερ Μάρκετ έλα πες μου αν θα τα χρειασθεί ή όχι να μιλήσει Γερμανικά... από προσωπική εμπειρία μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν μου μίλαγαν Αγγλικά ούτε σε καθαρά τουριστικά μέρη, αν δεν τους ζήταγα νερό στα Γερμανικά δεν υπήρχε περίπτωση να μου δώσουν και με κοίταγαν λες και τους ζητούσα να με στείλουν μια βόλτα στο φεγγάρι.

Επίσης να ξεκαθαρίσω κάτι ακόμα…
Αν διαβάσεις ξανά το αρχικό μου post θα δεις να γράφω ότι ίσως ο λόγος που την απέρριψαν δεν ήταν γιατί ήταν Ελληνίδα αλλά γιατί ΔΕΝ ζούσε στην Αγγλία και ότι αν το ξέραμε νωρίτερα θα είχαμε δώσει για διεύθυνση (αν αυτό μπορούσε να τους ξεγελάσει ως ένα βαθμό) γνωστών που έχουμε στην Αγγλία όπου θα μπορούσε να είχε πάει μάλιστα να μείνει εκεί για ένα μεγάλο διάστημα αν χρειαζόταν μέχρι να επικοινωνήσουν μαζί της.

Την λεπτομέρεια αυτή δεν την μάθαμε από κάποιον πικραμένο από το σύστημα τους αλλά από Άγγλο που εργάζεται σε Πανεπιστήμιο (όχι κάποιο από αυτά που ήθελε η γυναίκα μου).
Θα μου πεις που το ξέρεις ότι δεν σε παραμύθιασε…. ε να είμαι ειλικρινής δεν βάζω και το χέρι στην φωτιά ότι δεν το έκανε, αλλά δεν ήταν και κάνα παιδαρέλι που του άρεσε να παραμυθιάζει κόσμο.

Darth_Sidius
10-09-10, 10:42
Χωρίς να θέλω να δικαιολογίσω το "τουπέ" των Άγγλων μου φαίνεται φυσικό επακόλουθο αφου τόσος κόσμος θέλει να παει εκέι.

Το θέμα της γλώσσας ΕΙΝΑΙ συμαντικό το παραδέχομαι, αλλά υπάρχουν και άλλες αγγλόφωνες χώρες. Αυστραλία/Καναδάς είναι πολύ καλές λύσεις (και πολύ ευκολότερο να παρεις work permit απο οτι στις ΗΠΑ).

@lewton:
Πιστεύεις οτι στην Ελβετία (δεν ξέρω γι'αυτό και σε ρωτάω) ένας μηχανικός μπορεί να πάρει τους μισθούς που δίνουνε UK?

lewton
10-09-10, 12:47
@lewton:
Πιστεύεις οτι στην Ελβετία (δεν ξέρω γι'αυτό και σε ρωτάω) ένας μηχανικός μπορεί να πάρει τους μισθούς που δίνουνε UK?
Ναι, αν τουs δώσει την εντύπωση ότι είναι τελείως απελπισμένος για μια δουλειά και η εταιρία δεν είναι πολύ σοβαρή, δεν μπορώ να αποκλείσω το ενδεχόμενο να του δώσουν τόσο λίγα.

gkarak
10-09-10, 15:20
Δεν υπαρχει κανόνας που να λεεί αν δουλέυεις Αγγλία θα πέρνεις πιο πολλα λεφτά απο καποια άλλη ευρωπαική χώρα. Ο μισθός εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες άλλα πιο πολύ απο το πόσο καλα μπορείς να "πουλήσεις" τον εαυτό σου.

Και ας μην κοιτάμε μόνο τον μισθό αλλα και το κόστος ζωής, κόστος σπιτιού και οικογένειας (μαζί με σχολείο).

Αν υπάρχει θέληση πάντως, τα καταφέρνεις όπου και να πάς...

Darth_Sidius
10-09-10, 15:41
Προφανώς και παίζουν ρόλο αρκετά πραγματα για το ποσα τελικά θα πάρεις ως μισθό.

Παρ' όλαυατα η αγορά σε κάθε χώρα έχει ενα μέσο ορο που κειμένεται (ανα ειδικότητα + προυπηρεσία συνήθως). Εκέι αναφέρθικα εγώ, και μακάρι να είναι ΤΟΣΟ ψηλά ο μεσος ορος οσο υπαινυσεται ο lewton (κάτι παραπάνω θα ξέρει).

gkarak
10-09-10, 16:23
Για μια ιδεα για μεσους όρους σε IT μισθούς στην Αγγλία ανα ειδικότητα

http://www.cwjobs.co.uk/SalaryChecker/SalaryCheckerSearch.aspx

psyxakias
10-09-10, 16:31
Για μια ιδεα για μεσους όρους σε IT μισθούς στην Αγγλία ανα ειδικότητα

http://www.cwjobs.co.uk/SalaryChecker/SalaryCheckerSearch.aspxΑυτά άραγε είναι μεικτά ή καθαρά; Σε σύγκριση με τους μισθούς που έχω πάρει στην Ελλάδα, που δεν ήταν και οι κατώτεροι για την εκάστοτε θέση (κάθε άλλο), είναι 2πλασιοι με 3πλασιοι (μετά την μετατροπή σε ευρώ). :rolleyes:

Darth_Sidius
10-09-10, 16:42
Αν και φαντάζομαι οτι θα φορολογούνται καπως ... ΣΙΓΟΥΡΑ οι τιμές αυτές ισχύουν.

Ας μας πει κάποιος που ξέρει τι παίζει με τη φορολογία UK...

apple3
10-09-10, 17:32
Πόσο πιθανό θεωρείται κάποιος χωρίς εμπειρία σε μία δουλειά και με μόνο ένα ελληνικό πτυχίο να βρει δουλειά στο εξωτερικό πάνω στην πληροφορική?

Νομίζω η φορολογία και η ασφάλιση είναι 25% στους μισθούς που αναφέρονται

vamvakoolas
10-09-10, 17:32
ουτε καν ειδα το λινκ αλλα για Αγγλια οι μισθοι ειναι απο 15κ ως οσα θες καθαρα

http://jobs.scotsman.com/cgi-bin/advsearch?front_page_keyword_search=1&location_within=20&fp_skill_include=it&location_include=Edinburgh%2C+Midlothian

(ουσιαστικες θεσεις μπορειτε να κανετε apply)

Παντα σε καθε σωστη εταιρια αναφερεται ειτε ο μισθος ειτε τα επιδοματα bonus κοκ...

Darth_Sidius
10-09-10, 17:46
Πόσο πιθανό θεωρείται κάποιος χωρίς εμπειρία σε μία δουλειά και με μόνο ένα ελληνικό πτυχίο να βρει δουλειά στο εξωτερικό πάνω στην πληροφορική

Κοίτα σίγουρα υπάρχουν θέσεις για junior ατομα. Το θέμα είναι τι ξέρεις κιολας έτσι...

@Vamvakoolas:
Τελικά οι τιμές που αναφέρουν οι αγγελίες είναι "καθαρά"? Ο εργοδότης μπορεί να σου δίνει τοσα στο χέρι, αλλά το κράτος δε ζηταει εισφορές?

apple3
10-09-10, 17:55
http://www.digital-era.org/blog/?p=3214

εδώ εξηγεί πολλές απορίες.
και αναφέρει και για το 25% που έγραψα πιο πάνω

wintech2003
10-09-10, 18:12
Αυτά άραγε είναι μεικτά ή καθαρά; Σε σύγκριση με τους μισθούς που έχω πάρει στην Ελλάδα, που δεν ήταν και οι κατώτεροι για την εκάστοτε θέση (κάθε άλλο), είναι 2πλασιοι με 3πλασιοι (μετά την μετατροπή σε ευρώ). :rolleyes:

Είναι μικτά και υπολογίζεις το μηνιάτικο σου αν κάνεις (salary/12) -25% περίπου για εφορία, ασφάλεια, συνταξιοδοτικό (αφαιρούνται αυτόματα κάθε μήνα απο τον μισθό σου).

Άρα αν μιλάμε π.χ. 40.000 λίρες το χρόνο για IT jobs σημαίνει οτι παίρνεις περίπου 2500 λίρες = ~ 3000 ΕUR καθαρά για full time job.

john dubi
10-09-10, 18:34
Δεν υπαρχει κανόνας που να λεεί αν δουλέυεις Αγγλία θα πέρνεις πιο πολλα λεφτά απο καποια άλλη ευρωπαική χώρα. Ο μισθός εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες άλλα πιο πολύ απο το πόσο καλα μπορείς να "πουλήσεις" τον εαυτό σου.

Και ας μην κοιτάμε μόνο τον μισθό αλλα και το κόστος ζωής, κόστος σπιτιού και οικογένειας (μαζί με σχολείο).

Αν υπάρχει θέληση πάντως, τα καταφέρνεις όπου και να πάς...

Αυτο πιστευω κ εγω. Το θεμα ειναι να κανεις την αρχη για τα τυπικα. Συμβολαιο με εταιρια,αδεια παραμονης/εργασιας,κατοικια.
Ολα τα αλλα ειναι στο χερι του καθενα τι θα δειξει και ποσα λεφτα μπορει να φτασει.
Εχω δει αρκετες περιπτωσεις στη Ζυριχη με ξενους που ηρθαν πριν μερικα χρονια με ασυλο και τωρα ειναι σε πολυ καλυτερη οικονομικη θεση ακομα και απο ελβετους.

gkarak
10-09-10, 22:35
Για την Αγγλια υπάρχουν 4 φορολογικές κλίμακες.

0-£6000 = 0%
6000-37000 = 20%
37000-150000 = 40%
150000+ = 50%

Tα παραπάνω ειναι για income tax μόνο. Το national insurance (πχ ΙΚΑ) ειναι περίπου 5-10%.

Αν παίρνεις πχ 40.000, τα πρώτα 6000 ειναι αφορολόγητα, μετα στα 6000-37000 πληρώνεις 20% και στα 37000 εως 40000 πληρώνεις 40% income tax. Στο μισθό σου ομως δεν φαίνεται η παραπάνω διαδικασία. Με ενα τύπο τα υπολογίζουν μηνιαίως και σου αντιστοιχεί ενα tax code.

Οι μισθοί σε permanent θέσεις ειναι pre-tax και υπολογίζονται ετησίως (12 μισθοί).

Σε αυτο το λινκ μπορείτε να υπολογίσετε ενα Αγγλικό μισθό μετα τους φόρους http://listentotaxman.com/

cool11
16-09-10, 08:36
Μπορει στις ευρωπαικες χωρες να επιβραβευονται απο την αγορα εργασιας τα πολλα προσοντα, στην ελλαδα ομως προτιμωνται αυτοι με τα λιγοτερα!
http://trupokarudos.blogspot.com/2010/09/jeffrey-papandreos.html

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 6 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231059275

20% επισημη ανεργια, και οι εργαζομενοι θα παιρνουν μισθους πεινας.

Μονο πακιστανοι θα μεινουν σε τουτη τη χωρα. Το πλοιο βουλιαζει.

lou.nick
16-09-10, 09:33
Σιγά μη μείνουν οι πακιστανοι. Ολοι οι ξένοι θα φύγουν αργά ή γρήγορα. Οι έλληνες θα μείνουν μόνο και μόνο επειδή δεν μπορούν να πάνε αλλού.

No-Name
17-09-10, 22:08
Την προηγούμενη Τρίτη ξεκίνησα νέο κύκλο στην καριέρα μου στην British Telecom στο Αμστερνταμ.

Κάθε μέρα πιάνω τον εαυτό μου να σκέφτομαι "Γιατί ποτέ δεν ήταν στην Ελλάδα αυτό ή το άλλο" λάθος μου βεέβαια αλλά ακόμα υπάρχει η "θλίψη" γιατί να μην έιμαστε και εμείς έτσι

Η εργασία στην Ολλανδία και τα δικαιώματα των εργαζομένων είναι έτη φωτός μπροστά σε σχέση με ότι είχα γνωρίσει στην Ελλάδα.

Και φυσικά μπορώ να συγκρίνω τον κλάδο των Τηλεπικοινωνιών μιάς και είχα εργαστεί στην ΟΤΕνετ και στην Νετονε, απλά είναι σαν να συγκρίνω μαύρο-άσπρο.

Σεμινάρια για την ασφαλή εργασία σου είναι must , όπως security regulations, σωστοί τρόποι να κάθεσαι στο γραφείο για αποφυγή σωματικών βλαβών και πολλά πολλά ακόμα που ίσως ακούγονται τρελά....

Για το μισθοδοσία έχω να πώ τα καλύτερα :clap: καθώς επίσης για τις ώρες εργασίας: ουσιαστικά είσαι στο χώρο εργασίας 8.5 ώρες αλλά έχεις μια ώρα συνολικά break :)

Εννοείται επίσης ότι σου πληρώνουν τα έξοδα για την μετακίνηση από/προς την εργασία

Τέλος θα ήθελα να επισημάνω πώς και στις 3 δουλειές που έχω αλλάξει εδώ οι ημέρες άδεια ανά έτος είναι ~25 (στις προηγούμενες 2 είχα 25 τώρα έχω 30)

Πριν 10 ημέρες ήμουν Ελλάδα και συνειδητοποίησα ότι εαν εξαιρέσεις:
Τσιγάρα 4,80 Ολλανδία 3,90 Ελλάδα
Ταξί .... δεν το ακουμπάς στην Ολλανδία φθηνό ακόμα στην Ελλάδα

Στα υπόλοιπα είμαστε πάνω κάτω τα ίδια.

Ακόμα και η βενζίνη στο γωνιακό βενζινάδικο στοιχίζει 1,469

(ευτυχώς η Ολλανδία είναι από τις χώρες όπου η ανεργία μειώνεται κατα 4,000 ατόμα το μήνα τους τελευταίους 6 μήνες)

john dubi
17-09-10, 23:35
Για το μισθοδοσία έχω να πώ τα καλύτερα :clap: καθώς επίσης για τις ώρες εργασίας: ουσιαστικά είσαι στο χώρο εργασίας 8.5 ώρες αλλά έχεις μια ώρα συνολικά break :)

Μια ωρα ειναι επισημο διαλλειμα?
8.5 ωρες ειναι και στην Ελβετια αλλα εχεις μονο 30 λεπτα διαλλειμα που ενα 99% των εταιριων το κανει στις 12:00 για να δουλευουν τα φαγαδικα :p!

cool11
17-09-10, 23:56
NoName καλο ξεκινημα. Απολαυσε τα καλα της νέας σου ζωης, κι ασε γιατι στην ελλαδα δεν ειναι ετσι...και ουτε προκειται ποτε να ειναι ετσι...

Πως ειναι το ωραριο εκει που δουλευεις? Εχεις υπογραψει συμβολαιο που γραφει συγκεκριμενο αριθμο ωρων τη βδομαδα?
(επιστημονικη φαντασια Star Trek για τους Ελληνες κομπογιαννιτες εργοδοτες αυτα...)
Τηρειται σε γενικες γραμμες? Στις 8,5 ωρες την κάνεις σαν κύριος, ή εχεις πιέσεις να μένεις παραπάνω στη δουλεια?

No-Name
18-09-10, 00:03
To ωράριο ειναι 8:00 με 16:30 ή 9:00 με 17:30.

Για 40 ώρες την εβδομάδα υπέγραψα, οι υπερωρίες πληρώνονται αλλά δεν είναι πολιτική της εταιρείας να κάνεις υπερωρίες.

Ναι τηρείται από ότι είδα οταν έρθει η ώρα κλείνεις pc και την κάνεις για σπίτι σου.

Το καλό είναι ότι τα ΜΜΜ έχουν συγκεκριμένο ωράριο σε καθημερινή βάση και με online πληροφόρηση οπότε ξέρεις κατα βάση τι ώρα θα είσαι σπίτι σου.

contime
18-09-10, 13:44
Στη δουλεια σου μιλας ολλανδικα ή αγγλικα? Γενικα ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια αν δεν ξερεις τα ολλανδικα και ξερεις μονο αγγλικα?

No-Name
18-09-10, 14:09
Στη δουλεια σου μιλας ολλανδικα ή αγγλικα? Γενικα ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια αν δεν ξερεις τα ολλανδικα και ξερεις μονο αγγλικα?

Aγγλικά μιλάω μόνο....

Έχει αρχίσει να κινείται πάλι και για τους αγγλόφωνους αλλά δεν είναι τόσο εύκολο όσο παλαιότερα

(Τα Ολλανδικά μου ακόμα δεν είναι σε business επίπεδο:p)

contime
19-09-10, 02:01
Θετικο αυτο, γιατι εχω ακουσει οτι τα ολλανδικα ειναι αρκετα δυσκολα.:cool:

No-Name
19-09-10, 02:03
Ανάλογα...έχουν παραπάνω εξαιρέσεις από ότι κανόνες :down:

lewton
19-09-10, 02:55
Ανάλογα...έχουν παραπάνω εξαιρέσεις από ότι κανόνες :down:

Σαν τα Ελληνικά ένα πράγμα.

lewton
19-09-10, 20:20
To ωράριο ειναι 8:00 με 16:30 ή 9:00 με 17:30.

Για 40 ώρες την εβδομάδα υπέγραψα, οι υπερωρίες πληρώνονται αλλά δεν είναι πολιτική της εταιρείας να κάνεις υπερωρίες.

Ναι τηρείται από ότι είδα οταν έρθει η ώρα κλείνεις pc και την κάνεις για σπίτι σου.

Το καλό είναι ότι τα ΜΜΜ έχουν συγκεκριμένο ωράριο σε καθημερινή βάση και με online πληροφόρηση οπότε ξέρεις κατα βάση τι ώρα θα είσαι σπίτι σου.

Κάπως έτσι είναι και τα πράγματα για φίλη μου που δουλεύει στην Ελβετία στην εξυπηρέτηση πελατών ασφαλιστικής. Κάνει 100% το ωράριό της και φεύγει.
Εγώ είχα πολύ πιο ευέλικτο ωράριο, αλλά όσες φορές έκατσα στο γραφείο πάνω από 9 ώρες καθόμουν λιγότερο την επόμενη ημέρα γιατί ο μάνατζέρ μου μου είχε ξεκαθαρίσει ότι ως intern δεν είναι δουλειά μου να κάνω υπερωρίες.

alexandrozz
20-09-10, 01:00
Εγώ είχα πολύ πιο ευέλικτο ωράριο, αλλά όσες φορές έκατσα στο γραφείο πάνω από 9 ώρες καθόμουν λιγότερο την επόμενη ημέρα γιατί ο μάνατζέρ μου μου είχε ξεκαθαρίσει ότι ως intern δεν είναι δουλειά μου να κάνω υπερωρίες.
Χαχα!!!
Αυτά είναι! Σαν και εδώ ένα πράγμα.

redfever7
20-09-10, 01:23
Κάπως έτσι είναι και τα πράγματα για φίλη μου που δουλεύει στην Ελβετία στην εξυπηρέτηση πελατών ασφαλιστικής. Κάνει 100% το ωράριό της και φεύγει.
Εγώ είχα πολύ πιο ευέλικτο ωράριο, αλλά όσες φορές έκατσα στο γραφείο πάνω από 9 ώρες καθόμουν λιγότερο την επόμενη ημέρα γιατί ο μάνατζέρ μου μου είχε ξεκαθαρίσει ότι ως intern δεν είναι δουλειά μου να κάνω υπερωρίες.

την όλη διαδικασία του internship πως περίπου τη κανόνισες αν επιτρέπεται ; :cool:

lewton
20-09-10, 01:24
Μέσω AIESEC. :oneup:

contime
20-09-10, 01:28
Μέσω AIESEC. :oneup:

Γιατι ειχα την εντυπωση οτι τα intership δεν πληρωνονται?

lewton
20-09-10, 08:50
Γιατι ειχα την εντυπωση οτι τα intership δεν πληρωνονται?

Ράδιο-αρβίλα.
Υπάρχουν τα εθελοντικά όπου παρέχουν μόνο στέγη-τροφή άντε και τα αεροπορικά και κάνειs δουλειά κυρίως ανθρωπιστική (πx γνωστή μου δούλεψε σε ίδρυμα κάπου στη Νότια Αμερική όπου υποστήριζαν ανήλικες μητέρες, πx κρατούσαν τα παιδιά τουs όσο αυτέs ήταν στο σχολείο), αλλά υπάρχουν και πρακτικές σε εταιρίες όπου πληρώνεσαι, και στην περίπτωση μου ιδιαίτερα καλά επειδή κυνήγησα πρακτική σε χώρα όπου δεν γουστάρουν να έχουν κακοπληρωμένους υπαλλήλουs.

cool11
20-09-10, 13:04
http://pentapostagma.blogspot.com/2010/09/blog-post_4320.html

KLG
20-09-10, 13:23
Μέσω AIESEC. :oneup:

Με τους μασόνους και εσύ? :p :p :p

lewton
20-09-10, 14:42
Με τους μασόνους και εσύ? :p :p :p

Δε λες τίποτα.
Με πμ σου γράφω και λεπτομέρειες για τις τελετές που κάναμε πριν μπω... :scared:

Link
20-09-10, 20:02
Nα ρωτησω και εγω κατι λιγο ασχετο-σχετικο; Εχω μονο Lower αλλα τα αγγλικα μου ειναι επιπεδου proficiency. Για δουλεια εκτος Ελλαδας τι προτεινετε να κανω; Να δωσω για proficiency ή Τoefl; Εχω ακουσει οτι π.χ. για μεταπτυχιακα πολλες φορες δεν μετραει το proficiency και πρεπει κανεις να δωσει κατι αναλογο του Toefl. Για εργασια τι ισχυει; Ελεγα να προτιμησω το Τoefl καθως εχει λιγοτερη "μανουρα".
Ευχαριστω προκαταβολικα.:)

alexandrozz
20-09-10, 20:49
Δεν παίζει ρόλο. Δεν κάνεις αίτηση για πανεπιστήμιο. Όμως σίγουρα πρέπει να μιλάς άριστα αγγλικά γιατί το πιο πιθανό είναι να σου πάρουν συνέντευξη στα αγγλικά και μπορεί να σε βάλουν να γράψεις και τίποτα.

No-Name
20-09-10, 20:52
Nα ρωτησω και εγω κατι λιγο ασχετο-σχετικο; Εχω μονο Lower αλλα τα αγγλικα μου ειναι επιπεδου proficiency. Για δουλεια εκτος Ελλαδας τι προτεινετε να κανω; Να δωσω για proficiency ή Τoefl; Εχω ακουσει οτι π.χ. για μεταπτυχιακα πολλες φορες δεν μετραει το proficiency και πρεπει κανεις να δωσει κατι αναλογο του Toefl. Για εργασια τι ισχυει; Ελεγα να προτιμησω το Τoefl καθως εχει λιγοτερη "μανουρα".
Ευχαριστω προκαταβολικα.:)

Kανείς δεν μου έχει ζητήσει πιστοποιητικό ξένης γλώσσας.

Επειδή τα interviews ειναι στα αγγλικά το μόνο σίγουρο είναι ότι σε τσεκάρουν επί τόπου.

Τώρα αν δηλώσεις ότι ξέρεις άλλες γλώσσες όπως Γαλλικά Γερμανικά κατά 99% θα έχει και τεστάκι....;)

Link
20-09-10, 21:04
Ακομη καλυτερα!:respekt:
Thanks και τους δυο σας.

KLG
21-09-10, 01:19
Nα ρωτησω και εγω κατι λιγο ασχετο-σχετικο; Εχω μονο Lower αλλα τα αγγλικα μου ειναι επιπεδου proficiency. Για δουλεια εκτος Ελλαδας τι προτεινετε να κανω; Να δωσω για proficiency ή Τoefl; Εχω ακουσει οτι π.χ. για μεταπτυχιακα πολλες φορες δεν μετραει το proficiency και πρεπει κανεις να δωσει κατι αναλογο του Toefl. Για εργασια τι ισχυει; Ελεγα να προτιμησω το Τoefl καθως εχει λιγοτερη "μανουρα".
Ευχαριστω προκαταβολικα.:)

Μπορεί να σου ζητήσουν να δωσεις καποιο "δικό τους" εσωτερικό τεστ ή κάποιο στανταρ εμπορικό και γρήγορο τεστ (toefl, ielts). Πάντως θα μετρήσει πολυ η επικοινωνία σας γραπτή και προφορική. Αν σκοπευεις να πας στην αγγλία, ψάξε καμια ταινια του guy ritchie ή το trainspotting για να συνηθίσει λίγο το αυτί σου και να ξεχάσει τις αμερικανιες (πλάκα σου κάνω, αυτες οι ταινίες εχουν πολυ δυσκολα αγγλικα, καλύτερα ταινιες εποχης με λόρδους και μεγαλα φουστανια - αλλα πρόσεχε μην σου μείνει κανα κουσούρι :p :p )

Τα πτυχία μετράνε μόνο αν εχουν περάσει μεχρι 2 χρονια απο την ημερομηνία αποκτησης... τουλαχιστον για τα πανεπιστήμια στην Αγγλία... αντε και την Σκωτία :p

Και εδω βασικα φαίνεται η καλοστημένη απάτη που επιβαρύνει την ελληνική οικογένεια με τουλαχιστον 4 πτυχία αγγλικών, ενω χρειάζονται το πολυ 2.

Φανερός Πράκτωρ
21-09-10, 19:07
Τα πτυχία μετράνε μόνο αν εχουν περάσει μεχρι 2 χρονια απο την ημερομηνία αποκτησης... τουλαχιστον για τα πανεπιστήμια στην Αγγλία... αντε και την Σκωτία :p

καλά, απαράδεκτοι τελείως σε αυτό. Δεν μου αναγνώριζαν το proficiency τετραετίας και μου ζητούσαν toefl...

@ ADSLgr.com All rights reserved.