PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

KLG
11-07-13, 13:33
Στο Βέλγιο πάντως εγώ γνωρίζω ότι πράγματα έχουν στενέψει πολύ.
Κάποτε έβρισκες μια δουλειά (όχι IT) και με Αγγλικά μόνο αλλά τώρα ζητάνε πολύ έντονα και τις δύο γλώσσες (Γαλλικά/Ολλανδικά)

Αυτό όμως επηρεάζει τους Ελληνες όσο επηρεάζει τους Αγγλους και τους Γερμανούς.

chat1978
11-07-13, 14:28
Αυτό όμως επηρεάζει τους Ελληνες όσο επηρεάζει τους Αγγλους και τους Γερμανούς.
Πιστευω πως ναι.

vamvakoolas
11-07-13, 14:51
Στο Βέλγιο πάντως εγώ γνωρίζω ότι πράγματα έχουν στενέψει πολύ.
Κάποτε έβρισκες μια δουλειά (όχι IT) και με Αγγλικά μόνο αλλά τώρα ζητάνε πολύ έντονα και τις δύο γλώσσες (Γαλλικά/Ολλανδικά)

εχεις δικιο αλλα κυριως γαλλικα/ ΦΛΑΜΑΝΔΙΚΑ

chat1978
11-07-13, 16:37
εχεις δικιο αλλα κυριως γαλλικα/ ΦΛΑΜΑΝΔΙΚΑ
Χαχα!!!

vamvakoolas
11-07-13, 16:40
απλως να προσθεσω οτι στο Βελγιο υπαρχει αναγκη για πιο "λαικες δουλειες" οπως ταξιτζης, σοφερ, υδραυλικος, ηλεκτρολογος, σερβιτοροι, οικ βοηθοι,

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
11-07-13, 16:44
Mόλις μπλέξεις με αυτό το ανοσιουργημα που λέγεται EPSO θα καταλαβείς πόση λίγη σημασία έχουν τα προαπαιτούμενα (πολλά ή λίγα).

Δεν αναφέρομαι στη σημασία, αλλά στην ποσότητα :)
Να μην μπλέξω δηλαδή αν προκύψει; :p

KLG
12-07-13, 13:31
Δεν αναφέρομαι στη σημασία, αλλά στην ποσότητα :)
Να μην μπλέξω δηλαδή αν προκύψει; :p

Αν θες να κρινέσαι οχι με βαση τα προσόντα σου, αλλά με παρανοικά numerical / abstract / verbal reasoning tests τότε welcome to the club :p

8anos
12-07-13, 21:56
η λογίστρια μου ετοιμάζει την φορολογική δήλωση που θα γίνει σαν κάτοικος Ελλάδας μια και το μεγαλύτερό μέρος του 2012 ήμουν Ελλάδα.
Μου λεει οτι πρέπει να δηλώσουμε και τα εισοδήματα του εξωτερικού, οκ να το δεχτώ για να είμαστε απόλυτα τυπικοί.
Ρωτάει στην εφορία και της λένε οτι πρέπει να της πάω επίσημο χαρτί από την Σουηδική τράπεζα στο οποίο θα φαίνεται το ποσό σε σουηδικές κορώνες ανά μήνα και η αξία του σε ευρώ τη συγκεκριμένη ημέρα με την ισοτιμία της συγκεκριμένης ημέρας :crazy:
σας έχουν ζητήσει κάτι αντίστοιχο; ειναι μούρλα του συγκεκριμένου υπαλλήλου ή επίσημη κρατική ηλιθιότητα;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
12-07-13, 22:48
Νομίζω πως είναι η κλασική μούρλα του ωχ-δεν-ξέρω-τι-να-κάνω-καλά-φέρε-ότι-κωλόχαρτο-έχεις-για-να-καλύψω-τον-πωπό-μου εφοριακού.

Δηλαδή τώρα σοβαρά, θα δίνει η εφορία στη Σουηδία τέτοιο έγγραφο; Αμφιβάλλω αν έχουν καν εκτυπωτές εκεί πέρα :p

lewton
12-07-13, 23:14
Εμένα η λογίστρια μου ζήτησε να της δώσω βεβαίωση κατοικίας στην Ελβετία, βεβαίωση από το εργοδότη μου ότι δουλεύω στην εταιρία και την απόδειξη πληρωμής φόρου του 2012.
Δεν είναι σίγουρη ότι θα χρειαστούν όλα, αλλά της τα ανέφεραν από την εφορία (με άλλα λόγια της είπαν να τα έχει μαζί αλλά ίσως και να μην τα ζητήσουν....).

Τα πήρα λοιπόν, τα πήγα για μετάφραση στους επίσημους μεταφραστές του προξενείου στη Γενεύη, και σήμερα έλαβα το λογαριασμό. 292 φράγκα (240€)! :blink: :stunned:
Πάει το μεροκάματο (και κάτι παραπάνω)....

Στην Αθήνα θα είχαν κοστίσει γύρω στα 50€ το πολύ, αλλά βαρέθηκα να τα στείλω στον αδερφό μου να τα πάει για μετάφραση. Περίμενα να κοστίσει το πολύ τα διπλά ή τριπλά.

Μόνο μην μου πουν ότι δεν τα χρειάζονται στο τέλος. :p

8anos
12-07-13, 23:24
μάλιστα, οποτε πιθανόν να της ειπε βλακείες για να την ξεφορτωθεί.
έψαξα και βρήκα τα ποσά σε κορώνες και τις ημερομηνίες από το e-banking, οπότε μου φαίνεται οτι θα ετοιμάσω το "επίσημο" έγγραφο που ζήτησε :whistle:

megahead13
13-07-13, 01:08
Πραγματικά όμως ακόμα κάθεστε κι ασχολείστε με αυτούς;; :hmm:

- - - Updated - - -


Η ρετσινιά του 'ελληνα', που εχει καταντησει συνωνυμο πολλων αρνητικών πραγματων, και αποτρέπει κι αυτο αρκετούς HR managers.

Που την είδες την ρετσινιά του Έλληνα?
Όπως λέει κι ο γιατρός καμία ρετσινιά.του Έλληνα. Μην αναπαράγουμε/χάφτουμε τις βλακείες του Τράγκα και του κάθε Τράγκα που ουρλιάζει στα ραδιόφωνα και στις τηλεοράσεις :down:

cool11
13-07-13, 15:25
Στην αρχη, με καθε αποστολη βιογραφικου σε εταιρια, εστελνα και το dossier με ολα τα certificates.
Μετα καταλαβα οτι αυτο ηταν μαλλον εκ του περισσου, τουλαχιστον γι'αρχη, κι ετσι μου ειπατε κι εσεις.
Οτι αν χρειαστει, θα μου τα ζητησουν.

Θα ηταν σκοπιμο/χρησιμο ισως, να εγραφα μια γραμμη στο τελος του cover letter, εκει που λεω οτι μπορουν να επικοινωνησουν μαζι μου κλπ, να γραψω οτι αν θελουν μπορουν να μου ζητησουν να τους στειλω το dossier μου;
Δεν νομιζω θα ηταν κακη ιδεα, αλλα δεν ξερω τι συνηθιζεται.

KLG
13-07-13, 16:14
Είναι προφανές οτι αν τα θέλουν θα στα ζητήσουν. Το να στέλνεις αντίγραφα πτυχίων σε αναγνωριστικές αποστολές βιογραφικών είναι υπερβολή.

Απλά στο τέλος του cover letter μεταξύ των άλλων που λες γράψε κάτι σαν αυτό:

"I would gladly provide any additional information that you may require. Thank you for your consideration."

cool11
18-07-13, 07:58
Παντως, τελικα ξερω αρκετους ελληνες που καταφεραν και εφυγαν εξω, μεσω των πολυεθνικων εταιριων που ηδη δουλευαν οταν ηταν στην ελλαδα.
Η αυτονομη προσληψη σε εταιρια του εξωτερικου, το να πεισεις οτι εισαι καλος, οτι ξεχωριζεις απο αλλους, οτι πρεπει να σε προτιμησουν κλπ, οταν ουσιαστικα δεν σε ξερουν και ξεκινας κι απο ελλαδα, φανταζει καποια σκαλια δυσκολοτερο.
Ενω οταν πχ εισαι ηδη σε πολυεθνικη, πας συστημενος, δεν εισαι ανωνυμος μες το πληθος των πολλων...
Βεβαια, ποιος μπορουσε να προβλεψει, να δουλεψει ειδικα γι αυτο το λογο σε πολυεθνικη, ωστε να μπορει να φυγει απο ελλαδα σε μια συγκυρια σαν κι αυτη.

Αληθεια, για πειτε μερικοι απο εσας, πως βρηκατε τη δουλεια σας εξω.
Μονοι σας, με αυτονομη αποστολη cv σε εταιρια, μεσω headhunters, σας ανακαλυψαν, μεσω πολυεθνικης απο ελλαδα κλπ ???

chat1978
18-07-13, 14:44
Παντως, τελικα ξερω αρκετους ελληνες που καταφεραν και εφυγαν εξω, μεσω των πολυεθνικων εταιριων που ηδη δουλευαν οταν ηταν στην ελλαδα.
Η αυτονομη προσληψη σε εταιρια του εξωτερικου, το να πεισεις οτι εισαι καλος, οτι ξεχωριζεις απο αλλους, οτι πρεπει να σε προτιμησουν κλπ, οταν ουσιαστικα δεν σε ξερουν και ξεκινας κι απο ελλαδα, φανταζει καποια σκαλια δυσκολοτερο.
Ενω οταν πχ εισαι ηδη σε πολυεθνικη, πας συστημενος, δεν εισαι ανωνυμος μες το πληθος των πολλων...
Βεβαια, ποιος μπορουσε να προβλεψει, να δουλεψει ειδικα γι αυτο το λογο σε πολυεθνικη, ωστε να μπορει να φυγει απο ελλαδα σε μια συγκυρια σαν κι αυτη.

Αληθεια, για πειτε μερικοι απο εσας, πως βρηκατε τη δουλεια σας εξω.
Μονοι σας, με αυτονομη αποστολη cv σε εταιρια, μεσω headhunters, σας ανακαλυψαν, μεσω πολυεθνικης απο ελλαδα κλπ ???

Στο Βέλγιο γνωρίζω μόνο ένα παιδί που τον βρήκαν στην Ελλάδα και του πλήρωσαν να έρθει εδώ να κάνει το interview και να μείνει τον πρώτο καιρό. Γιαυτό και ακριβώς οι εταιρίες το αποφεύγουν ποια.
Αυτό που έχουν κάνει πάρα πολλοί όπως και εγώ, ήρθαμε σε φίλο εδώ και ψάξαμε από το Βέλγιο. Μας έστειλαν Βέλγικα κινητά, είπαμε κάτι ψεματάκια από Ελλάδα αρχικά αλλά ήμασταν αποφασισμένοι να τα παρατήρουμε όλα και να έρθουμε όλα για όλα εδώ να βρούμε δουλειά.
Και φυσικά υπάρχουν και αυτοί με τις εσωτερικές μεταγραφές ή αυτοί που τους έστειλα από Ελλάδα με ελληνικό μισθό απευθείας εδώ σαν consultants.

vamvakoolas
18-07-13, 15:55
Για πολυεθνικη που ειναι στην Ελλαδα:

Αν θες να πας εξω π.χ Αγγλια Γαλλια τοτε σιγουρα μπορεις να παρεις "μεταγραφη" αρκει
-να εισαι καλος (δηλαδη να σε προτεινουν/υποστηριξουν οι Ελληνες)
-να ξερεις οτι θα παρεις μεγαλυτερο μισθο αλλα χαμηλοτερο απο τους ξενους εκει!

Τωρα οπως γραφτηκε και απο πανω δεν ειναι χαζος εργοδοτης π.χ στο Βελγιο να πληρωνει αεροπορικα, λεφτα relocation κοκ για εναν υπαλληλο οταν εκει κανουν ουρες Σλοβακοι, Ουγγροι Ισπανοι κοκ. Για να βρεις δουλεια σε ξενη χωρα επιπεδου ΤΕΙ και πανω πρεπει να πας να μεινεις εκει και να ψαχνεις...

cool11
20-07-13, 17:46
Σημερα τυχαια επεσα πανω σε αυτο
http://www.transfeco.gr/2013/07/blog-post.html
Μπορει να το χρειαστει καποιος.

KLG
20-07-13, 18:05
Σημερα τυχαια επεσα πανω σε αυτο
http://www.transfeco.gr/2013/07/blog-post.html
Μπορει να το χρειαστει καποιος.

Καλά τα λέει το site, αλλά οι ενδιαφερόμενοι ΠΑΝΤΑ να τσεκάρουν τα ταχυδρομεία και τις εταιρίες courier (ειδικά για αποστολή απο τό εξωτερικό). Ελληνας μεταφορέας σε ταξίδι επιστροφής απο Γερμανία ζητουσε παπάδες, μέχρι που αρχίσαμε να ψαχνουμε εναλλακτικές.40 ευρω η κουτα 30 κιλών με το γερμανικό ταχυδρομείο και άσε τους μεταφορείς να ζητάνε κατοστάρια...

cool11
20-07-13, 18:16
Καλά τα λέει το site, αλλά οι ενδιαφερόμενοι ΠΑΝΤΑ να τσεκάρουν τα ταχυδρομεία και τις εταιρίες courier (ειδικά για αποστολή απο τό εξωτερικό). Ελληνας μεταφορέας σε ταξίδι επιστροφής απο Γερμανία ζητουσε παπάδες, μέχρι που αρχίσαμε να ψαχνουμε εναλλακτικές.40 ευρω η κουτα 30 κιλών με το γερμανικό ταχυδρομείο και άσε τους μεταφορείς να ζητάνε κατοστάρια...

Δεν εχω εμπειρία ταχυδρομειων του εξωτερικου.
Απο Ελλαδα οσο ξερω, δεν χρησιμοποιησε κανεις τα Ελτα, για μετακομιση και μεταφορα πραγματων! Ουτε και τα ελληνικα courier νομιζω κανουν τετοια πραγματα. Κανω λαθος

megahead13
20-07-13, 18:18
Καλά τα λέει το site, αλλά οι ενδιαφερόμενοι ΠΑΝΤΑ να τσεκάρουν τα ταχυδρομεία και τις εταιρίες courier (ειδικά για αποστολή απο τό εξωτερικό). Ελληνας μεταφορέας σε ταξίδι επιστροφής απο Γερμανία ζητουσε παπάδες, μέχρι που αρχίσαμε να ψαχνουμε εναλλακτικές.40 ευρω η κουτα 30 κιλών με το γερμανικό ταχυδρομείο και άσε τους μεταφορείς να ζητάνε κατοστάρια...
Σωστός! Κι εγώ με courier είχα μεταφέρει κάποιες κούτες όταν κατέβηκα από Εδιμβούργο στο Κεντ. Με περίπου £60 είχα κάνει δουλειά :oneup: Πολύ οικονομικότερα από τους μεταφορείς που ζητάγαν τη μάνα τους και τον πατέρα τους. Βασικά αυτοί για μεγάλες μετακομίσεις είναι. Πάρτε και δυο site που βγάζουν προσφορές από courier:

http://www.wedelivertheworld.co.uk/quote/index.php
http://www.parcelmonkey.co.uk/

voithostyrempora2
20-07-13, 18:20
Ωραία links παιδιά. Bookmarked already :). Thanx.

cool11
20-07-13, 18:22
Σωστός! Κι εγώ με courier είχα μεταφέρει κάποιες κούτες όταν κατέβηκα από Εδιμβούργο στο Κεντ. Με περίπου £60 είχα κάνει δουλειά :oneup: Πολύ οικονομικότερα από τους μεταφορείς που ζητάγαν τη μάνα τους και τον πατέρα τους. Βασικά αυτοί για μεγάλες μετακομίσεις είναι. Πάρτε και δυο site που βγάζουν προσφορές από courier:

http://www.wedelivertheworld.co.uk/quote/index.php
http://www.parcelmonkey.co.uk/

Μονο για αγγλια?

KLG
20-07-13, 18:26
Δεν εχω εμπειρία ταχυδρομειων του εξωτερικου.
Απο Ελλαδα οσο ξερω, δεν χρησιμοποιησε κανεις τα Ελτα, για μετακομιση και μεταφορα πραγματων! Ουτε και τα ελληνικα courier νομιζω κανουν τετοια πραγματα. Κανω λαθος

Δεν έχει κάποιος λόγο να μεταφέρει κουτες απο Ελλάδα. Ακόμα και στις ακριβές χώρες η οικοσυσκευή είναι φτηνότερη, και οι περισσότερες κανονικές αεροπορικές εταιρίες πουλάνε το δικαιωμα δευτερης αποσκευης απο 20 ευρω. Αν σκοπευει να μεταφέρει καμια 100αρια κιλά γιατί πάει οικογένειακως σε σπίτι που έχει ήδη βρει συμφέρει να πάει και με αμαξι (αν και νομίζω οτι ενα ζευγαρι μερακλήδων μπορεί να ταξιδεψει με 100 κιλά αποσκευες = 20Χ2 + 20Χ2 στο αεροπλάνο, 10+10 στις πλάτες).

Απο εξωτερικό υπάρχει ανταγωνισμός και ευκαιρίες. Και εγω νομιζα οτι 100 ευρω για μια βαλιτσάρα 40 κιλά δεν ηταν άσχημα μεχρι που αρχισα ψάχνω.

- - - Updated - - -


Μονο για αγγλια?

Βρες εσύ τη χώρα και θα σου βρουμε φτηνούς μεταφορείς :p

cool11
20-07-13, 18:36
Destination: switzerland.

chat1978
20-07-13, 18:43
Δεν έχει κάποιος λόγο να μεταφέρει κουτες απο Ελλάδα. Ακόμα και στις ακριβές χώρες η οικοσυσκευή είναι φτηνότερη, και οι περισσότερες κανονικές αεροπορικές εταιρίες πουλάνε το δικαιωμα δευτερης αποσκευης απο 20 ευρω. Αν σκοπευει να μεταφέρει καμια 100αρια κιλά γιατί πάει οικογένειακως σε σπίτι που έχει ήδη βρει συμφέρει να πάει και με αμαξι (αν και νομίζω οτι ενα ζευγαρι μερακλήδων μπορεί να ταξιδεψει με 100 κιλά αποσκευες = 20Χ2 + 20Χ2 στο αεροπλάνο, 10+10 στις πλάτες).

Απο εξωτερικό υπάρχει ανταγωνισμός και ευκαιρίες. Και εγω νομιζα οτι 100 ευρω για μια βαλιτσάρα 40 κιλά δεν ηταν άσχημα μεχρι που αρχισα ψάχνω.

- - - Updated - - -



Βρες εσύ τη χώρα και θα σου βρουμε φτηνούς μεταφορείς :p
Εμείς με 900€ φέραμε πράγματα από δύο σπίτια δυάρια.
Αν ήθελα να πάρω ότι φέραμε θα είχα δώσει τουλάχιστον 2000€.

Θεωρώ παραπλανητική την απάντηση αυτή. Για μένα εξαρτάται από το τι έχεις και τι θες να μεταφέρεις και πόσο θα κοστίσουν να τα αγοράσεις.

- - - Updated - - -


Destination: switzerland.

Βρήκες δηλαδη;

Ingenius
20-07-13, 18:45
Destination: switzerland.

Θα τα καταφέρεις; Βλέπω ότι δυσκολεύεσαι για αρχή στα απλά σε διπλανό Thread όπως η εύρεση χρησιμοποιημένων χαρτόκουτων... :p

cool11
20-07-13, 18:46
Εμείς με 900€ φέραμε πράγματα από δύο σπίτια δυάρια.
Αν ήθελα να πάρω ότι φέραμε θα είχα δώσει τουλάχιστον 2000€.

Θεωρώ παραπλανητική την απάντηση αυτή. Για μένα εξαρτάται από το τι έχεις και τι θες να μεταφέρεις και πόσο θα κοστίσουν να τα αγοράσεις.

- - - Updated - - -



Βρήκες δηλαδη;

Οχι, αλλα οσο ζω ελπιζω! The quest goes on!

- - - Updated - - -


Θα τα καταφέρεις; Βλέπω ότι δυσκολεύεσαι για αρχή στα απλά σε διπλανό Thread όπως η εύρεση χρησιμοποιημένων χαρτόκουτων... :p

Αστεϊσμοι, ε?

Ingenius
20-07-13, 19:05
Αστεϊσμοι, ε?

Εξ ου και το κατάλληλο emoticon... ;)

lewton
20-07-13, 21:16
Σωστός! Κι εγώ με courier είχα μεταφέρει κάποιες κούτες όταν κατέβηκα από Εδιμβούργο στο Κεντ.


Μονο για αγγλια?

Το Εδιμβούργο δεν είναι Αγγλία.

megahead13
20-07-13, 21:37
Μονο για αγγλια?
Ότι χώρα θες βάζεις για να σου βγάλει τιμή,αλλά ναι είναι κυρίως από/προς Βρετανία. Πιστεύω θα υπάρχουν και αντίστοιχα site/εταιρείες για τις άλλες χώρες


Το Εδιμβούργο δεν είναι Αγγλία.
Σωστά!! :p

cool11
21-07-13, 02:30
Tα HR των εταιριων του εξωτερικου δουλευουν κανονικα το καλοκαιρι, ή πεφτουν σε πιο χαλαρους ρυθμους;

megahead13
21-07-13, 02:43
Πολύ το ψειρίζεις...

cool11
21-07-13, 21:54
Δεν μπορω να μην αναφερω το ποσο θετικη εντυπωση μου κανει, που στις ιστοσελιδες των ξενων εταιριων που κοιταζω, διαβαζω σε ειδικες σελιδες μες τα εταιρικα sites, για 'working benefits', για 'working hours', 'health pack' , 'work/life balance' , τυχόν υπερωτιακή απασχόληση-αποζημίωση, και τα συναφή. Φαίνεται ότι αντιμετωπίζουν τον εργαζόμενο, ως προσωπικότητα και με τον αντίστοιχο σεβασμό, και όχι ως αναλώσιμο σκουπίδι προς ξεζούμισμα(οπως στην ελλαδα κανει η συντριπτικη πλειοψηφια των εργοδοτων).
Τα ανακοινώνουν, προσδοκούν μαλλον στην προσέλκυση αξιόλογου ανθρώπινου δυναμικού (οπότε σαν να σου λενε-ορίστε τι προσφέρουμε), και ουσιαστικα αυτο λειτουργεί και ως δημόσια δέσμευση της εταιρίας, όσον αφορά τις συγκεκριμένες πτυχες της εργασιακής ζωής.
Οποιαδήποτε σύγκριση με τα ελληνικά δεδομένα είναι απλά αδιανόητη.

chat1978
21-07-13, 23:28
Δεν μπορω να μην αναφερω το ποσο θετικη εντυπωση μου κανει, που στις ιστοσελιδες των ξενων εταιριων που κοιταζω, διαβαζω σε ειδικες σελιδες μες τα εταιρικα sites, για 'working benefits', για 'working hours', 'health pack' , 'work/life balance' , τυχόν υπερωτιακή απασχόληση-αποζημίωση, και τα συναφή. Φαίνεται ότι αντιμετωπίζουν τον εργαζόμενο, ως προσωπικότητα και με τον αντίστοιχο σεβασμό, και όχι ως αναλώσιμο σκουπίδι προς ξεζούμισμα(οπως στην ελλαδα κανει η συντριπτικη πλειοψηφια των εργοδοτων).
Τα ανακοινώνουν, προσδοκούν μαλλον στην προσέλκυση αξιόλογου ανθρώπινου δυναμικού (οπότε σαν να σου λενε-ορίστε τι προσφέρουμε), και ουσιαστικα αυτο λειτουργεί και ως δημόσια δέσμευση της εταιρίας, όσον αφορά τις συγκεκριμένες πτυχες της εργασιακής ζωής.
Οποιαδήποτε σύγκριση με τα ελληνικά δεδομένα είναι απλά αδιανόητη.

Κρατάνε τουλάχιστον τα προσχήματα. Προσπαθούν να φαίνεται και να νιώθει ο εργαζόμενος ότι έχει κάποια σημαντική αξία για την εταιρία έστω και αν στην πραγματικότητα είναι ένα μυρμηγκάκι σε σχέση με τα υψηλά στελέχη.

lewton
22-07-13, 00:11
Tα HR των εταιριων του εξωτερικου δουλευουν κανονικα το καλοκαιρι, ή πεφτουν σε πιο χαλαρους ρυθμους;

Καλά μας δουλεύεις;
Δηλαδή βρίσκεις αγγελία μιας θέσης που σε ενδιαφέρει και που θεωρείς ότι έχεις ελπίδες να χτυπήσεις, και αναρωτιέσαι αν πρέπει να κάνεις αίτηση ή όχι επειδή το HR μπορεί να είναι διακοπές;
Για να την έχουν ανεβάσει τη θέση, σημαίνει ότι κάποιος manager χρειάζεται κάποιο άτομο να κάνει τη δουλειά....

Φανερός Πράκτωρ
22-07-13, 02:23
Καλά μας δουλεύεις;

Εδώ και πολύ καιρό...

cool11
22-07-13, 09:30
Εδώ και πολύ καιρό...

Πολυ ειρωνεια παιδια.

- - - Updated - - -


Καλά μας δουλεύεις;


Αλλος αρπαγμενος απο εδω...

- - - Updated - - -

Για να μην απαντω στον καθενα ξεχωριστα, γιατι το μυαλο σας δουλευει αναποδα κι οχι κανονικα, κι αφου ψαχνουμε την αιτιολογια της ερωτησης μου, ας σας πω οτι την εκανα την συγκεκριμενη ερωτηση, γιατι σε αντιθεση με τον υπολοιπο καιρο που επαιρνα καποιες απαντησεις, εστω και αρνητικες, τωρα δεν μου στελνουν καν απαντησεις, ελαχιστοι μου απαντουν αυτη την περιοδο, μες τον Ιουλιο.
Οποτε, εκανα μια λογικη υποθεση, μηπως 'χαλαρωνουν' καπως τα καλοκαιρια....
Πριν την πειτε λοιπον σε καποιον, να σκεφτεστε διπλα, γιατι δεν ειστε παντογνωστες να ξερετε τι αντιμετωπιζει ο αλλος.

xhaos
22-07-13, 10:26
απλά δίνεις την αίσθηση οτι ψάχνεις δικαιολογίες για άκυρα. σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι να βρεις σύντομα μια καλή δουλειά.

cool11
22-07-13, 11:03
απλά δίνεις την αίσθηση οτι ψάχνεις δικαιολογίες για άκυρα. σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι να βρεις σύντομα μια καλή δουλειά.

Να σαι καλα. :)

megahead13
22-07-13, 12:23
απλά δίνεις την αίσθηση οτι ψάχνεις δικαιολογίες για άκυρα. σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι να βρεις σύντομα μια καλή δουλειά.
Έτσι ακριβώς. Δεν είναι θέμα ειρωνείας cool11. Κάθεσαι και ρωτάς και ξαναρωτάς και κόντρα ερωτήσεις για την κάθε μικρή λεπτομέρεια που πολλές φορές δεν έχει και νόημα. Έχω δει αρκετούς που όλο έλεγαν ότι θα φύγουν και τελικά ποτέ δεν έφυγαν, βρίσκοντας συνεχώς προφάσεις και δικαιολογίες, ενώ ρωτούσαν και ξαναρωτούσαν «για να είναι προετοιμασμένοι για το μεγάλο βήμα», κτλ, κτλ. Αυτοί που πραγματικά ήθελαν να φύγουν το έκαναν χωρίς πολλά, πολλά.

Η ουσία είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία: Το έχεις πάρεις απόφαση να την κάνεις για εξωτερικό; ΝΑΙ ή ΟΥ; Αν ναι, ένας δρόμος υπάρχει: Φτιάχνεις ένα καλό βιογραφικό και ξεσκίζεσαι να το στέλνεις και να κάνεις αιτήσεις. Όπως έχει πει ο KLG το να ψάχνεις να βρεις δουλειά, είναι από μόνο του δουλειά. Βρες τη δουλειά και στα υπόλοιπα θα σε βοηθήσουν και οι άνθρωποι στο καινούργιο μέρος που θα πας. Ούτε ο πρώτος είσαι, ούτε ο τελευταίος. Όπως και να 'χει καλή τύχη :)

Φανερός Πράκτωρ
22-07-13, 16:42
Έτσι ακριβώς. Δεν είναι θέμα ειρωνείας cool11. Κάθεσαι και ρωτάς και ξαναρωτάς και κόντρα ερωτήσεις για την κάθε μικρή λεπτομέρεια που πολλές φορές δεν έχει και νόημα. Έχω δει αρκετούς που όλο έλεγαν ότι θα φύγουν και τελικά ποτέ δεν έφυγαν, βρίσκοντας συνεχώς προφάσεις και δικαιολογίες, ενώ ρωτούσαν και ξαναρωτούσαν «για να είναι προετοιμασμένοι για το μεγάλο βήμα», κτλ, κτλ. Αυτοί που πραγματικά ήθελαν να φύγουν το έκαναν χωρίς πολλά, πολλά.

Η ουσία είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία: Το έχεις πάρεις απόφαση να την κάνεις για εξωτερικό; ΝΑΙ ή ΟΥ; Αν ναι, ένας δρόμος υπάρχει: Φτιάχνεις ένα καλό βιογραφικό και ξεσκίζεσαι να το στέλνεις και να κάνεις αιτήσεις. Όπως έχει πει ο KLG το να ψάχνεις να βρεις δουλειά, είναι από μόνο του δουλειά. Βρες τη δουλειά και στα υπόλοιπα θα σε βοηθήσουν και οι άνθρωποι στο καινούργιο μέρος που θα πας. Ούτε ο πρώτος είσαι, ούτε ο τελευταίος. Όπως και να 'χει καλή τύχη :)

Ακριβώς αυτό. Παρόμοια έχω πει και εγώ σε κάποιο παλιότερο μήνυμά μου εδώ αλλά η συζήτηση επαναλαμβάνεται.

patch
22-07-13, 16:51
να αλλάξει τίτλο το νήμα σε κάτι το νήμα του cool11 ας πούμε :whistle:

Kurozuka
30-07-13, 21:33
λοιπον ημουν 7 χρονια αιωνιος φοιτητης στο χημικο αθηνων.ποτε δεν γουσταρα αυτη την σχολη αλλα επρεπε να παω καπου(βασικα ευελπιδων ηθελα αλλα δεν με αφησαν οι γονεις-και πολυ καλα εκαναν).Στρατο κτλ.
τα παρατησα ολα και εφυγα τον νοεμβρη για νορβηγια(απλως ξερωντας λιγα νορβηγικα/γερμανικα/αγγλικα).Το βασικο ειναι οτι ειχα σπιτι να μεινω και αφου ειχα μαζεψει 5κ ευρω σηκωθηκα και εφυγα.
Δουλεια βρηκα κατα τυχη(ενας ελληνας που γνωρισα εδω,παντρεμενος με πολωνεζα στην ελλαδα αλλα εδω τον σπιτωσε μια νορβηγιδα που γνωρισε σε ελληνικο νησι,του βρηκε δουλεια αλλα μετα η πολωνεζα δεν ηθελε να ερθει ,πηγε αυτος ελλαδα ,του πηρα εγω την δουλεια).
Με μια βαλιτσα εφυγα και πιστευω πως ειναι το καλυτερο πραγμα που μου εχει συμβει.Δουλευω 5 ωρες την ημερα για περιπου 20 ευρω την ωρα.Σε 5 χρονια παιρνω υποκοοτητα,η φορολογια ειναι στο 36% που στο τραβανε καθε μηνα και το βλεπεις στον αναλυτικο που σου ερχεται στο σπιτι .Τα πραγματα ειναι απλα,κανεις μια δηλωση και λες τι εχεις,σου λενε οτι πρεπει να πληρωσει τοσο φορο για τον επομενο χρονο,εαν ξεπερασεις το οριο συνεχιζουν να τραβανε αλλα στο τελος σου επιστρεφουν την διαφορα με τοκο(ή αντιστοιχα εαν εβγαλες πολυ περισσοτερα τους δινεις κατι παραπανω)Ο κατωτατος ειναι 20κ κορωνες δλδ περιπου 2500 ευρω αλλα εγω ειμαι στα 14-15κ λογω του 5ωρου.στο 8ωρο δικαιουσαι 5 εβδομαδες αδεια και πληρωνεσαι κανονικα.Επισης ολοι παιρνουν καθε καλοκαιρι το δωρο που αντιστοιχει στο 10% του συνολικου ποσου που εβγαλες την τελευταια χρονια.
Ως λαος μια χαρα τους βλεπω και οι τιμες ειναι ποιο ακριβες αλλα σε συγκριση με τα ποσα βγαζουν .....ουτε καν.Εκτος απο ενοικια,ταξι(10κμ ,50 ευρω).τσιγαρα το πακετο 10 ευρω οπως και μια μπυρα σε bar).Aλλα σε πολλα αλλα εχουν ποιο φθηνα και απο ελλαδα πχ το νιντεντο 3dsxl 120 ευρω.Η νορβηγια ειναι απιστευτη ως ομορφια αλλα για νυχτερινη ζωη ουτε καν( κατι το οποιο δεν με νοιαζει).Οι αστυνομικοι δεν με εχουν καν ρωτησει απο που ειμαι ,εχουν πολλες φορες ποδηλατο και δεν κυκλοφορουν με οπλο.Απο καιρο,το χειμωνα φτανει στους -25 αλλα δεν το καταλαβα μιας και δεν ειχαν υγρασια,ενω τωρα το καλοκαιρι ειναι σταθερα απο 25-40 με ψιλοβροχη που και που.Επισης απλως οταν πας σε μια τετοια χωρα ,καταλαβαινεις ποσο χωριατες,κομπλεξικοι ειναι οι ελληνες(δεν θα το αναλυσω τωρα)
Ευχομαι να μην γυρισω ποτε πισω,τοσο απλα.
Εαν εχετε καμια ερωτηση εδω ειμαι

cool11
30-07-13, 21:37
Kurozuka, απο αγγλικα πως τα πανε στην νορβηγία, τα μιλάνε?

8anos
30-07-13, 21:43
Σχεδόν ολοι οι σκανδιναβοί μιλάνε καλα αγγλικά. Ιδιαίτερα οι Νορβηγοί.
@KurozukaΠηγες κατευθείαν στο Eidsvoll, ή βρήκες δουλεια και πήγες;

Kurozuka
30-07-13, 21:46
δουλευω σε ξενοδοχειο στα πρωινα-μπουφετζης για 1000 ατομα.Εαν δεν μιλουσα νορβηγικα,δεν θα ειχα προβλημα με την καμια,ουτε με τους απο πανω ουτε με πελατες.Μια χαρα δλδ.Εαν ομως θελεις κατι καλυτερο ,ε πρεπει να μαθεις και νορβηγικα.Ειδικα τον πρωτο καιρο ,με ολους αγγλικα μιλαγα και αυτο γιατι σε τετοιες δουλειες ειναι πολλοι μεταναστες.

ΥΣ ξυπολυτος στα αγγουρια πηγα,εδω απλως βρηκα στα μαθηματα νορβηγικων εναν ελληνα (και με την ιστορια που ειπα ποιο πανω) και ετσι βρηκα δουλεια.Βασικα απλως σιχαθηκα στην ελλαδα,δουλεια αμα ηθελα ειχα στην ελλαδα μιας και ο πατερας μου εχει ξενοδοχειο στην ροδο αλλα πραγματικα δεν αντεχα αλλο σε αυτη τη χωρα.27 χρονων και να με ταιζει ο πατερας μου.....ουτε καν
Δεν ειναι μονο τα χρηματα ,ειναι και η αξιοπροπεια(ποσο μαλλον ειρωνια να δουλευω σαν σερβιτορος οταν εχω δικο μου ξενοδοχειο)
ΥΣ 2 σουηδια ε?ανατολικη ευρωπη σας λεμε εδω :D

prekageo
30-07-13, 21:48
Μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει ως προς το θέμα του πληρεξούσιου όσον αφορά θέματα φορολογικά, ασφαλιστικά, τραπεζικά, κλπ.; Το ερώτημά μου είναι: Αξίζει να φτιάξω ένα πληρεξούσιο; Μπορώ αντί αυτού να φτιάξω μερικές παλιές κλασικές εξουσιοδοτήσεις (με γνήσιο υπογραφής) για τα θέματα που ενδέχεται να προκύψουν (όσα μπορώ να σκεφτώ);

8anos
30-07-13, 21:53
Μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει ως προς το θέμα του πληρεξούσιου όσον αφορά θέματα φορολογικά, ασφαλιστικά, τραπεζικά, κλπ.; Το ερώτημά μου είναι: Αξίζει να φτιάξω ένα πληρεξούσιο; Μπορώ αντί αυτού να φτιάξω μερικές παλιές κλασικές εξουσιοδοτήσεις (με γνήσιο υπογραφής) για τα θέματα που ενδέχεται να προκύψουν (όσα μπορώ να σκεφτώ);

Κατα την γνωμη μου αυτο εξαρταται απο το εαν θα αφησεις ανοιχτά θέματα που πρέπει να λυθούν και εαν εκει που πας εχεις κοντά προξενείο.

chat1978
31-07-13, 19:39
Η εξουσιοδότηση από όσο ξέρω έχει χρονικό όριο 3μηνών.
Αν πας στην ΔΟΥ εξωτερικού τότε πρέπει οπωσδήποτε να ορίσεις αντίκλητο που ουσιαστικά είναι σαν πληρεξούσιος για τα ζητήματα εφορίας !

@ ADSLgr.com All rights reserved.