PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

prekageo
31-07-13, 20:17
Στην ουσία η μεγαλύτερη εκκρεμότητα που θα αφήσω αναγκαστικά είναι η είσπραξη της επιστροφής φόρου, η οποία προβλέπω να γίνεται σε αρκετούς μήνες μιας και μου ζητήθηκε να προσκομίσω τα δικαιολογητικά στη ΔΟΥ. Στην καλύτερη περίπτωση η επιστροφή θα γίνει με κατάθεση στο λογαριασμό που έχω δηλώσει. Την τελευταία φορά που είχα επιστροφή φόρου, όμως, θυμάμαι ότι έπρεπε να πάω να παραλάβω την επιταγή από τη ΔΟΥ.

Σχετικά με τη ΔΟΥ εξωτερικού είναι υποχρεωτικό να πάει κανείς εκεί; Αν έχεις χρόνο μπορείς να αναφέρεις τα θετικά και τα αρνητικά;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
31-07-13, 20:22
Στην ουσία η μεγαλύτερη εκκρεμότητα που θα αφήσω αναγκαστικά είναι η είσπραξη της επιστροφής φόρου, η οποία προβλέπω να γίνεται σε αρκετούς μήνες μιας και μου ζητήθηκε να προσκομίσω τα δικαιολογητικά στη ΔΟΥ. Στην καλύτερη περίπτωση η επιστροφή θα γίνει με κατάθεση στο λογαριασμό που έχω δηλώσει. Την τελευταία φορά που είχα επιστροφή φόρου, όμως, θυμάμαι ότι έπρεπε να πάω να παραλάβω την επιταγή από τη ΔΟΥ.
Αν δηλώσεις αριθμό τράπεζας στα καταθέτουν απευθείας.
Απλά να μην το αφήσεις και χρονίσει το θέμα γιατί δεν αποκλείεται να σε "ξεχάσουν".

Carno
01-08-13, 00:00
Απορία στο θέμα εργασία στο εξωτερικό:

Ένας νέος με τα πτυχία του κτλ, που όμως έχει μηδέν προϋπηρεσία και καθόλου επαφή με την αγορά εργασίας του εξωτερικού και θέλει να εργαστεί στο εξωτερικό, από που να αρχίσει το ψάξιμο; Τι προτείνουν οι ήδη ξενιτεμένοι, ως συνταγή επιτυχίας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
01-08-13, 00:07
Στην Αγγλία υπάρχουν αρκετές θέσεις για αποφοίτους όπου δεν ζητάνε προϋπηρεσία, φυσικά με χαμηλότερες αμοιβές από τους υπόλοιπους, αλλά συνήθως με αρκετά καλές προοπτικές.
Το κακό στην προκειμένη περίπτωση (και ψιλοαναμενόμενο) είναι ότι δείχνουν μια μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στους αποφοίτους των Αγγλικών πανεπιστημίων.

Δεν χάνεις πάντως τίποτα να δοκιμάσεις, κοίτα για θέσεις που χαρακτηρίζονται 'Graduate'.

megahead13
01-08-13, 01:22
Αρκετές εταιρείες (κυρίως οι μεγάλες) έχουν Graduate programs. Επίσης ψάξε για internships.

tolisscsd
01-08-13, 01:26
Απορία στο θέμα εργασία στο εξωτερικό:

Ένας νέος με τα πτυχία του κτλ, που όμως έχει μηδέν προϋπηρεσία και καθόλου επαφή με την αγορά εργασίας του εξωτερικού και θέλει να εργαστεί στο εξωτερικό, από που να αρχίσει το ψάξιμο; Τι προτείνουν οι ήδη ξενιτεμένοι, ως συνταγή επιτυχίας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ξεκινάς με σημαντικό μειονέκτημα εκτός και αν έχεις στο βιογραφικό σου κάτι exceptional (κάποιο award, internship, etc). Αν είναι ένα κοινό βιογραφικό, τότε οι ελπίδες να βρεις κάτι αξιόλογο μειώνονται σημαντικά.

Στη θέση σου θα ξεκίναγα με φίλους / γνωστούς αν μπορούσαν να με κάνουν refer στις εταιρείες που δουλεύουν. Αν δεν πετύχει αυτό, headhunters και απευθείας αποστολή CV/cover letter σε εταιρείες που θα με ενδιέφεραν.Μην περιμένεις πολλά όμως...

Carno
01-08-13, 22:48
Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Είναι προφανές ότι το βιογραφικό είναι απλό και ότι για αρχή θα πρέπει να ξεκινήσω από τα χαμηλά. Λογικό και αναμενόμενο. Όπως επίσης προφανές ότι δεν έχω φίλους και γνωστούς που θα μπορούσαν να κάνουν σχετική εισήγηση.

Με αυτά τα δεδομένα, θα πρέπει να δοκιμάσω την τύχη μου και να κάνω την αρχή στον επαγγελματικό στίβο. Επειδή δεν γνωρίζω επακριβώς τις διαδικασίες, πώς ακριβώς να κινηθώ, ώστε να βρω θέσεις graduate και internship που αναφέρθηκαν; Ψάχνω για εταιρείες που σχετίζονται με το αντικείμενο των σπουδών μου, μπαίνω στις ιστοσελίδες τους και στέλνω βιογραφικό και cover letter; Στα πανεπιστήμια; Ή μήπως ψάχνω σε ιστοσελίδες τύπου eures; Γενικά τι ειθίσται να κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις;

Φανερός Πράκτωρ
01-08-13, 23:33
όλα; :p

Carno
01-08-13, 23:45
όλα; :p
Ομολογώ αποστομωτική απάντηση. :p

Βασικά η αγορά εργασίας του εξωτερικού με την Ελλάδα είναι η μέρα με τη νύχτα. Κι όταν είσαι εξοικειωμένος μόνο με τα ελληνικά δεδομένα, η βουτιά που πρέπει να κάνεις, είναι μεγάλη, όμως την κάνεις με κλειστά τα μάτια. :p

Υγ. Ώστε ΝΥC; :worthy:

megahead13
02-08-13, 00:58
Για Βρετανία κοίτα αυτό:

http://www.prospects.ac.uk/

Φανερός Πράκτωρ
02-08-13, 01:10
Υγ. Ώστε ΝΥC; :worthy:
περαστικός είμαι από Νέα Υόρκη (τουλάχιστον για τώρα...)

Κατά τα άλλα ψάξε σε αυτά που είπες και σου είπαν τα παιδιά και μην το φιλοσοφείς πολύ με κάθε αίτηση - χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν την/τις κάνεις σοβαρά. Όπως είπαν και άλλοι σε προηγούμενες σελίδες το να κάνεις σοβαρά αιτήσεις για δουλειά είναι δουλειά από μόνο του. Και θα προσέθετα εγώ ότι έχει και πολλές απορρίψεις/απογοητεύσεις χωρίς ο λόγος απόρριψης να είσαι απαραίτητα εσύ & το CV σου (απλά επειδή σου ψάχνουν τον κώλο εκείνη την περίοδο τα παίρνεις όλα στραβά). Οπότε μην απογοητεύεσαι και καλή αναζήτηση!

Carno
02-08-13, 01:42
περαστικός είμαι από Νέα Υόρκη (τουλάχιστον για τώρα...)

Κατά τα άλλα ψάξε σε αυτά που είπες και σου είπαν τα παιδιά και μην το φιλοσοφείς πολύ με κάθε αίτηση - χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν την/τις κάνεις σοβαρά. Όπως είπαν και άλλοι σε προηγούμενες σελίδες το να κάνεις σοβαρά αιτήσεις για δουλειά είναι δουλειά από μόνο του. Και θα προσέθετα εγώ ότι έχει και πολλές απορρίψεις/απογοητεύσεις χωρίς ο λόγος απόρριψης να είσαι απαραίτητα εσύ & το CV σου (απλά επειδή σου ψάχνουν τον κώλο εκείνη την περίοδο τα παίρνεις όλα στραβά). Οπότε μην απογοητεύεσαι και καλή αναζήτηση!

Ουδέν μονιμότερον του προσωρινού. Πόσω μάλλον σε τέτοια πόλη και χώρα. :p

Ουδόλως απογοητεύομαι. Η ερωτική απόρριψη/ απογοήτευση, λιγότερο επώδυνη είναι. :p Σοβαρά απαντώντας τώρα, ευχαριστώ για τις συμβουλές. Όντως είναι ζόρι, μέχρι να βρεθεί κάτι. Μετά, θέλω να πιστεύω, μπαίνει το νερό στο αυλάκι.

chat1978
02-08-13, 09:44
Βασικά εργαλεία σαν και αυτό (http://www.bestprice.gr/search?q=%CE%A6%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%81%CE%B1)που βρίσκεις συμπεριλαμβανομένου και online shop.
Πιστεύω θα στέλνουν και από Ελλάδα αλλά η τιμή θα αυξάνει πολύ!

cool11
04-08-13, 14:13
Στο cover letter (doc/pdf), εχετε μηπως και σκαναρισμενη την υπογραφή σας, ή απλα μόνο το όνομά σας;

Tsene
04-08-13, 14:23
Μόνο το όνομα.

sdikr
04-08-13, 14:37
Βασικά εργαλεία σαν και αυτό (http://www.bestprice.gr/search?q=%CE%A6%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%81%CE%B1)που βρίσκεις συμπεριλαμβανομένου και online shop.
Πιστεύω θα στέλνουν και από Ελλάδα αλλά η τιμή θα αυξάνει πολύ!

Τι να το κάνεις όταν ο καφες που έχουν εκεί δεν κάνει για φραπέ;

cool11
04-08-13, 14:48
Τι να το κάνεις όταν ο καφες που έχουν εκεί δεν κάνει για φραπέ;

Μου θυμισες ενα παλιόφιλο που ελεγε.... 'οσο και να το χτυπάς, φραπέ δεν γίνεται'!!!!!!! :)

chat1978
04-08-13, 15:41
Τι να το κάνεις όταν ο καφες που έχουν εκεί δεν κάνει για φραπέ;
Ναι αλλά κάνει ο εσπρέσο για φρέντο καπουτσίνο!
Νεσκαφέ πάντως βρίσκεις!

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
04-08-13, 16:44
Τι να το κάνεις όταν ο καφες που έχουν εκεί δεν κάνει για φραπέ;

Δεν κάνει δεν κάνει...
(gioannou ρουφάει τη φραπεδούμπα του)

button
04-08-13, 16:50
Αχ..... Όσο περνάει ο καιρός 1-2 χρόνια ακόμα θα είναι καλή εποχή να φύγω η θα χειροτερέψουν τα πράγματα ?

- - - Updated - - -


Βασικά εργαλεία σαν και αυτό (http://www.bestprice.gr/search?q=%CE%A6%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%81%CE%B1)που βρίσκεις συμπεριλαμβανομένου και online shop.
Πιστεύω θα στέλνουν και από Ελλάδα αλλά η τιμή θα αυξάνει πολύ!

Και εγω σκεφτόμουν για ώρα τι σχέση έχει με το θέμα :rofl:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
04-08-13, 16:53
Αχ..... Όσο περνάει ο καιρός 1-2 χρόνια ακόμα θα είναι καλή εποχή να φύγω η θα χειροτερέψουν τα πράγματα ?
Χειρότερα από ότι είναι στην Ελλάδα;...στη Συρία ίσως

jose_ee1985
04-08-13, 23:54
Τον Δεκέμβρη πάντως θα πάω μερικές μέρες, για δουλειά, στην Oυγκάντα. Θα σας πω λοιπόν αν το περίφημο "Χειρότερα από Ουγκάντα γίναμε!" ισχύει :p

Carno
05-08-13, 00:29
Αχ..... Όσο περνάει ο καιρός 1-2 χρόνια ακόμα θα είναι καλή εποχή να φύγω η θα χειροτερέψουν τα πράγματα ?
Μάλλον προς τα κάτω θα πάνε. Οπότε το γοργόν και χάριν έχει.

tolisscsd
05-08-13, 00:30
Χειρότερα από ότι είναι στην Ελλάδα;...στη Συρία ίσως

Καλά, ας μην υπερβάλλουμε... Στην Ελλάδα δεν είναι καλά τα πράγματα, αλλά υπάρχουν συγχρόνως και σημαντικές ευκαιρίες. Όπως και κάθε άλλη χώρα δεν αποτελεί εργασιακό παράδεισο.

ttsesm
05-08-13, 00:35
Αχ..... Όσο περνάει ο καιρός 1-2 χρόνια ακόμα θα είναι καλή εποχή να φύγω η θα χειροτερέψουν τα πράγματα ?

βασικά έπρεπε να έχεις φύγει ήδη χθες...
ούτε δευτερόλεπτο εκεί κάτω, μόνο καλοκαιράκι για διακοπές και τίποτα άλλο...

Φανερός Πράκτωρ
05-08-13, 01:05
Τον Δεκέμβρη πάντως θα πάω μερικές μέρες, για δουλειά, στην Oυγκάντα. Θα σας πω λοιπόν αν το περίφημο "Χειρότερα από Ουγκάντα γίναμε!" ισχύει :p

Δηλαδή τώρα θα είσαι "άστεγος στην Ουγκάντα";;;!!! :p
Ελπίζω τουλάχιστον να σου βρούνε σπίτι! :p

jose_ee1985
05-08-13, 01:34
Δηλαδή τώρα θα είσαι "άστεγος στην Ουγκάντα";;;!!! :p
Ελπίζω τουλάχιστον να σου βρούνε σπίτι! :p

Μια βδομαδούλα θα είναι, οπότε ελπίζω να μου βρουν κανά αξιοπρεπές ξενοδοχειάκι και όχι καλύβα!

Αν και αυτό την πλάκα του θα είχε, το εντελώς άστεγος θα ήταν πρόβλημα :p

megahead13
05-08-13, 11:06
βασικά έπρεπε να έχεις φύγει ήδη χθες...
ούτε δευτερόλεπτο εκεί κάτω, μόνο καλοκαιράκι για διακοπές και τίποτα άλλο...
Πωπω ρε φίλε Aalborg;; Χωρίς διάθεση ειρωνείας την παλεύεις εκεί; :hmm:

ttsesm
05-08-13, 11:20
Πωπω ρε φίλε Aalborg;; Χωρίς διάθεση ειρωνείας την παλεύεις εκεί; :hmm:

κοίτα για εμένα μια χαρά είναι, βεβάια λίγο παραπάνω ζωή στους δρόμους δεν θα με χαλουσε άλλα παλευεται.
κάποιοι άλλοι βεβαια, εδώ πέρα δεν την παλευουν καθόλου και θέλουν να την κάνουν όσο το δυνατόν γρηγορότερα, άλλα εντάξει γούστα είναι αυτά.
Αν και με κάτι τελευταίες εξελίξεις με βλέπω να κατηφορίζω και 'γω για κοπενχάγη...let's see

megahead13
05-08-13, 11:39
Όταν βρέθηκα εκεί πριν δυο χρόνια μου έκανε εντύπωση πως ακόμα και οι φοιτητές το πρωί στο λεωφορείο δεν ακουγόντουσαν (το γραφείο της εταιρείας που εργάζομαι βρίσκεται στην περιοχή του πανεπιστημίου). Ήταν λες και όλη η πόλη είχε πάει διακοπές (κάτι σαν την Αθήνα τον Αύγουστο)!

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
05-08-13, 12:13
Καλά, ας μην υπερβάλλουμε... Στην Ελλάδα δεν είναι καλά τα πράγματα, αλλά υπάρχουν συγχρόνως και σημαντικές ευκαιρίες. Όπως και κάθε άλλη χώρα δεν αποτελεί εργασιακό παράδεισο.
Από περιέργεια καθαρά και χωρίς διάθεση εμπαιγμού, για ποιες ευκαιρίες ακριβώς μιλάς;
Από τον εργασιακό παράδεισο μέχρι την εργασιακή κόλαση υπάρχει μια μεγάαααααααλη απόσταση.

ttsesm
05-08-13, 13:48
Όταν βρέθηκα εκεί πριν δυο χρόνια μου έκανε εντύπωση πως ακόμα και οι φοιτητές το πρωί στο λεωφορείο δεν ακουγόντουσαν (το γραφείο της εταιρείας που εργάζομαι βρίσκεται στην περιοχή του πανεπιστημίου). Ήταν λες και όλη η πόλη είχε πάει διακοπές (κάτι σαν την Αθήνα τον Αύγουστο)!

κοίτα η πόλη είναι ήσυχη, και ο κόσμος κλασσικά με σκανδιναβική νοοτροπία, που σημαίνει ήρεμα και μεθοδικά και οργανωμένα, δεν έχουν λόγο να τρέχουν και να φωνάζουν. Αυτά μέχρι την παρασκευή το απόγευμα :p, από την παρασκευή το απόγευμα μέχρι την κυριακκή γίνονται τα σόδομα και τα γομορα σε όλη την πολή. Βασικά δεν ξέρω τι μήνα ήρθες και σου φάνηκε τόσο άδεια, αλλα ειδικά το ιούλιο και αυγουστο που όλοι οι σκανδιναβοί λοίπουν σε διακοπές η πόλη είναι κυριολεκτικά φάντασμα δεν κυκλοφορεί ψυχή. Τους άλλους μήνες οπως σου είπα παλευεται.

megahead13
05-08-13, 15:22
κοίτα η πόλη είναι ήσυχη, και ο κόσμος κλασσικά με σκανδιναβική νοοτροπία, που σημαίνει ήρεμα και μεθοδικά και οργανωμένα, δεν έχουν λόγο να τρέχουν και να φωνάζουν. Αυτά μέχρι την παρασκευή το απόγευμα :p, από την παρασκευή το απόγευμα μέχρι την κυριακκή γίνονται τα σόδομα και τα γομορα σε όλη την πολή. Βασικά δεν ξέρω τι μήνα ήρθες και σου φάνηκε τόσο άδεια, αλλα ειδικά το ιούλιο και αυγουστο που όλοι οι σκανδιναβοί λοίπουν σε διακοπές η πόλη είναι κυριολεκτικά φάντασμα δεν κυκλοφορεί ψυχή. Τους άλλους μήνες οπως σου είπα παλευεται.
Αρχές Μάη είχα έρθει. Δεν είπα ότι η πόλη ήταν άδεια, αλλά ότι έδινε αυτή την εντύπωση. Καταλαβαίνω τι λες περί σκανδιναβικής νοοτροπίας, αλλά βρε παιδάκι μου, ούτε οι παρέες των φοιτητών δεν ακουγόντουσαν το πρωί στο λεωφορείο. Δεν ένοιωθα αυτόν τον πρωινό παλμό όταν ο κόσμος πάει στις δουλειές του. Λες και ήταν σε διακοπές το καλοκαίρι. Το ΣΚ δε βγήκα, γιατί δούλευα στο server room με το Δανό συνάδελφο.

cool11
05-08-13, 15:29
Οταν ήρθε η ώρα, ο καιρός, να φύγετε από την ελλάδα, έχοντας φυσικά βρει πλεον δουλειά έξω, πως το αντιμετωπίσατε; Η ψυχολογία σας πως ήταν;

ttsesm
05-08-13, 15:31
@megahead13 τι ώρα πήγαινες για δουλειά? γιατί αυτος ο παλμός που λες εδώ θα τον πετύχεις από τις 06:30 μέχρι τις 07:30, γενικά 07:30 ο δανός είναι στην δουλεια του, ώστε να φύγει 15:00 για το σπίτι. Συν του ότι μην φανταστείς ότι ο δανός σκοτώνεται στην δουλειά, όλα με το πάσο του, άλλα η οργάνωση και η μεθοδικότητα που δουλεύουν, όταν δουλευουν, δίνει παραγωγή. Αφού να φανταστείς στην αρχή μου έκανε εντύπωση πως λειτουργεί το κράτος με αυτόν τον χαλαρό ρυθμό που δουλευουν

megahead13
05-08-13, 15:43
@megahead13 τι ώρα πήγαινες για δουλειά? γιατί αυτος ο παλμός που λες εδώ θα τον πετύχεις από τις 06:30 μέχρι τις 07:30, γενικά 07:30 ο δανός είναι στην δουλεια του, ώστε να φύγει 15:00 για το σπίτι. Συν του ότι μην φανταστείς ότι ο δανός σκοτώνεται στην δουλειά, όλα με το πάσο του, άλλα η οργάνωση και η μεθοδικότητα που δουλεύουν, όταν δουλευουν, δίνει παραγωγή. Αφού να φανταστείς στην αρχή μου έκανε εντύπωση πως λειτουργεί το κράτος με αυτόν τον χαλαρό ρυθμό που δουλευουν
Περίπου 8:30. Τα υπόλοιπα που λες τα ζω από τότε που προσλήφθηκα στην εταιρεία και τα είδα και από κοντά όταν πήγα εκεί. Για απόγονοι των Βίκινγκς όντως είναι πολλοί χαλλλλλαροί :lol: :p

ttsesm
05-08-13, 15:44
Οταν ήρθε η ώρα, ο καιρός, να φύγετε από την ελλάδα, έχοντας φυσικά βρει πλεον δουλειά έξω, πως το αντιμετωπίσατε; Η ψυχολογία σας πως ήταν;

πάντα έχεις τον φόβο του άγνωστου, άλλα όταν το έχεις πάρει απόφαση, έχεις αγανακτήσει όσο δεν πάει από αυτό το κράτος και τους νεοέλληνες που το απαρτίζουν τότε τον ξεπερνάς αυτόν τον φόβο άνετα. Συν του ότι οταν σκάσεις στο καινούργιο μέρος είσαι σαν μικρό παιδί κάθε μέρα μαθαίνεις και κάτι καινούργιο οπότε ψιλοξεχνιέσαι, στην πορεία θα συναντήσεις και αλλους έλληνες τριγύρω (όχι ότι αυτό είναι και πάντα πολύ καλό :p γιατί μπορεί να πεσεις σε κανενα νεοέλληνα οπως ανεφερα παραπάνω, ναι ξενιτεύονται και αυτοί καμια φορά, βλέπεις τώρα που είναι μόδα....και ότι είναι μόδα πουλάει) και γενικά θα βάλεις την ζωή σου σε ένα πρόγραμμα. Πιστεψε με το μόνο που θα σου λέιψει από την ελλάδα είναι το φαγητό, κάποιες μέρες λιακάδας και η οικογενεια σου. Το τελευταίο βασικά μόνο άν είσαι πολυ δεμενος με αυτούς.

tolisscsd
05-08-13, 15:50
Από περιέργεια καθαρά και χωρίς διάθεση εμπαιγμού, για ποιες ευκαιρίες ακριβώς μιλάς;
Από τον εργασιακό παράδεισο μέχρι την εργασιακή κόλαση υπάρχει μια μεγάαααααααλη απόσταση.

Φρέσκο παράδειγμα - της προηγούμενης εβδομάδας - σε ΙΤ στο telecom industry με 3 χρόνια προϋπηρεσία: 2.500 ευρώ μεικτά + καινούριο αυτοκίνητο (leasing) + κινητό + πληρωμένες υπερωρίες + διάφορα άλλα ψευτο-benefits. Δεν θα το έλεγα και άσχημο το πακέτο για μια θέση που δεν απαιτεί ιδιαίτερο specialization και έχει μεγάλο exposure. Παίζουν και καλύτερα πακέτα ανάλογα με προυπηρεσία και αποτελεσματικότητα - μιλάω από προσωπική πείρα.

Εργασιακή κόλαση μπορείς πολύ εύκολα να συναντήσεις παντού. Συζήταγα με γνωστό τις προάλλες που ήταν Λονδίνο για δουλειά ότι πλεόν μεγάλες εταιρίες (finance) προσφέρουν internships με 10.000 λίρες και άλλες μικρότερες με συμβολικά ποσά για την απόκτηση εμπειρίας.

lewton
09-08-13, 00:32
Eγώ σήμερα είπα στο αφεντικό ότι δε με ενδιαφέρει να συνεχίσω στην εταιρία επειδή ο ρόλος μου γίνεται όλο και πιο tecnical αντί για business που με ενδιαφέρει.
Ήδη άρχισα να στέλνω αιτήσεις για να δω τι παίζει στην αγορά (έχω μείνει εκτός 20 μήνες, από όταν ξεκίνησα εδώ που είμαι τώρα).
Συγκεκριμένα έστειλα 2 αιτήσεις απόψε.

Έδωσα στον εαυτό μου περιθώριο μέχρι τις 30 Απρίλη που λήγει το ενοικιαστήριο του σπιτιού μου. Αν ως τότε δε βρω τίποτα, λέω να πεταχτώ μια Αυστραλία για 2-3 χρόνια. :p

chat1978
09-08-13, 01:25
Eγώ σήμερα είπα στο αφεντικό ότι δε με ενδιαφέρει να συνεχίσω στην εταιρία επειδή ο ρόλος μου γίνεται όλο και πιο tecnical αντί για business που με ενδιαφέρει.
Ήδη άρχισα να στέλνω αιτήσεις για να δω τι παίζει στην αγορά (έχω μείνει εκτός 20 μήνες, από όταν ξεκίνησα εδώ που είμαι τώρα).
Συγκεκριμένα έστειλα 2 αιτήσεις απόψε.

Έδωσα στον εαυτό μου περιθώριο μέχρι τις 30 Απρίλη που λήγει το ενοικιαστήριο του σπιτιού μου. Αν ως τότε δε βρω τίποτα, λέω να πεταχτώ μια Αυστραλία για 2-3 χρόνια. :p

Εκεί δεν θέλουν πράσινη κάρτα; καποτε είχα ακούσει για ενα τρελό ποσο.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
09-08-13, 01:36
Eγώ σήμερα είπα στο αφεντικό ότι δε με ενδιαφέρει να συνεχίσω στην εταιρία επειδή ο ρόλος μου γίνεται όλο και πιο tecnical αντί για business που με ενδιαφέρει.
Ήδη άρχισα να στέλνω αιτήσεις για να δω τι παίζει στην αγορά (έχω μείνει εκτός 20 μήνες, από όταν ξεκίνησα εδώ που είμαι τώρα).
Συγκεκριμένα έστειλα 2 αιτήσεις απόψε.

Έδωσα στον εαυτό μου περιθώριο μέχρι τις 30 Απρίλη που λήγει το ενοικιαστήριο του σπιτιού μου. Αν ως τότε δε βρω τίποτα, λέω να πεταχτώ μια Αυστραλία για 2-3 χρόνια. :p

Consulting; Marketing; Πρέπει να παίζει πολύ εκεί, Ολλανδία δεν είσαι;

- - - Updated - - -


Εκεί δεν θέλουν πράσινη κάρτα; καποτε είχα ακούσει για ενα τρελό ποσο.

Αν πάρει job offer θα πρέπει να είναι πιο εύκολο...

Φανερός Πράκτωρ
09-08-13, 06:02
Έδωσα στον εαυτό μου περιθώριο μέχρι τις 30 Απρίλη που λήγει το ενοικιαστήριο του σπιτιού μου. Αν ως τότε δε βρω τίποτα, λέω να πεταχτώ μια Αυστραλία για 2-3 χρόνια. :p

έχει καλό LTE? :p

lewton
09-08-13, 09:32
Εκεί δεν θέλουν πράσινη κάρτα; καποτε είχα ακούσει για ενα τρελό ποσο.
Ε, εγώ πρώτα το αποφασίζω και μετά το εκτελώ. :p
Θα το ψάξω. Έχω 8,5 μήνες.
Έχω συγγενείς 2ου βαθμού και ελπίζω να βοηθήσει.


έχει καλό LTE? :pΤο ελπίζω.... :rtfm:

cool11
18-08-13, 15:18
Πόσο τυποποιημένες οι απαντήσεις των ξένων εταιριών, σε αποστολή βιογραφικού;
Μπορούν να εμπεριέχουν κάποιες χρήσιμες πληροφορίες, στο πως 'βλεπουν' οι εταιρίες τον υποψήφιο;
Δεν μιλώ για θετικές απαντήσεις.
Αλλά ούτε και για τις καταφανώς αρνητικές. (έχω πολλές τέτοιες-πχ δεν ξερεις την τοπική γλώσσας, είσαι απορριπτέος)
Μιλώ για απαντήσεις, που ναι μεν εν τελει μπορεί να τις πεις αρνητικές, καθώς δεν προχωρά η διαδικασία(συνέντευξη κλπ), αλλά όμως μιλούν πολύ θετικά αναφερόμενοι στον υποψήφιο.
Είναι απλά μια 'υποκριτική' και τυποποιημένη ευγένεια;
Ή τέτοιου είδους απαντητικά mail δεν ειναι τυποποιημένα αλλά γραμμένα ειδικά για τον κάθε εργαζόμενο;
Παρότι έχω αρνητικές απαντήσεις, κάποιες δεν είναι ξερά αρνητικές, αλλά μου λένε για 'impressive testimonials', ή ότι τους ταιριάζω απόλυτα σαν προφίλ εργαζόμενου αλλά δεν έχουν αυτή την περίοδο θέση, άλλοι μου λένε ότι 'we are sure your qualifications will benefit many employers' και άλλα παρόμοια.
Προσπαθώ να δω αν υπάρχει κάποια χρήσιμη πληροφορία για μένα στις απαντήσεις τους, ή είναι απλώς ευγενικές τυποποιημένες απαντήσεις.

KLG
18-08-13, 18:41
Είναι ευγενικές τυποποιημένες απαντήσεις. Φυσικά ο υποψήφιος μπορεί να κάνει χιλιάδες σενάρια για το τι μπορεί να σημαίνει και η καθε λέξη, αλλά παραμένουν τυποιημένες. Αν είχαν κάτι ουσιαστικό να σου πουν (π.χ. ξανακάνε σε μερικούς μήνες) θα στο λέγανε.

KLG
23-08-13, 21:25
Πως είναι οι επαγγελματικές προοπτικές για μηχανολόγο μηχανικό σε sustainable και renewable energy (στον τομεα αυτό ακαδημαϊκή ok, αλλα επαγγελματική εμπειρία so and so), επαγγελματική εμπειρία σε ελληνικες τεχνικές εταιρίες σε διαφορα project μηχανολογικά και internships σε διεθνεις οργανισμους αλλά οχι στην παραγωγή για Ολλανδία και Βέλγιο αντίστοιχα?

Πέρα απο τις προοπτικές, χρειάζεται γλώσσα ή εστω κάποια ενδειξη προθεσης να μαθεις κάποια απο τις γλωσσες σε αυτες τις χωρες?

Τσιριό !!!

(οχι δεν είναι για μένα :p :p )

chat1978
23-08-13, 22:09
Από Λουξεμβούργο γνωρίζει κανείς;
Έχω ακούσει για κάτι πολύ χαμηλά ποσοστά φορολογίας αλλά μήπως έχει κρυφά έξοδα σαν την Ελβετία που σε φέρνουν πάλι κοντά στο 40%;

anon
23-08-13, 22:11
Aπο όσο ξέρω έχει πανάκριβη κατοικία, και πολλοί μένουν παραδίπλα, Γαλλία και Γερμανία, και πηγενοέρχονται.

Kurozuka
23-08-13, 22:19
πανακριβη...στο οσλο σε 50τμ,1.2-1.5 κ ευρω :D(τζαπα πραμα λεμε )

lewton
24-08-13, 08:19
Από Λουξεμβούργο γνωρίζει κανείς;
Έχω ακούσει για κάτι πολύ χαμηλά ποσοστά φορολογίας αλλά μήπως έχει κρυφά έξοδα σαν την Ελβετία που σε φέρνουν πάλι κοντά στο 40%;

Που το έχεις ακούσει; Δεν ισχύει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.