PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

chat1978
24-08-13, 11:09
Που το έχεις ακούσει; Δεν ισχύει.

Και εγω το 2011 αυτο ειχα καταλαβει.
Αλλα κατι μερες πριν ενας Βελγος που ειχε μεγαλωσει εκει αυτα μου ελεγε. Γενικα ολοι οι Βελγοι το λενε

lewton
24-08-13, 12:37
Και το κοντά στο 40% της Ελβετίας επίσης δεν ισχύει.

Εγώ υπολόγισα ότι αν ο μισθός μου πάει στα 115 (σχεδόν 9 χιλιάδες το μήνα αν μετρήσουμε 13 μισθούς) μεικτά, θα παίρνω καθαρά στο χέρι λίγο πάνω από 6 χιλιάδες. Δηλαδή 6/9 => θα παίρνω καθαρά λίγο πάνω από τα 2/3.
Τώρα παίρνω καθαρά γύρω στο 72%.

Και αυτό:
1. με εταιρία που έχει πολύ καλό pension plan (μας το λένε για καλό αλλά προσωπικά θα προτιμούσα χειρότερο pension plan, άρα περισσότερα λεφτά στο χέρι τώρα και λιγότερα στη σύνταξη).
2. στο καντόνι του Vaud που είναι από τα ψιλο-ακιβά (υπάρχουν μερικά με ακόμα ψηλότερη φορολογία αλλά στα περισσότερα είναι από αρκετά έως πολύ χαμηλότερη).

chat1978
24-08-13, 12:54
Και το κοντά στο 40% της Ελβετίας επίσης δεν ισχύει.

Εγώ υπολόγισα ότι αν ο μισθός μου πάει στα 115 (σχεδόν 9 χιλιάδες το μήνα αν μετρήσουμε 13 μισθούς) μεικτά, θα παίρνω καθαρά στο χέρι λίγο πάνω από 6 χιλιάδες. Δηλαδή 6/9 => θα παίρνω καθαρά λίγο πάνω από τα 2/3.
Τώρα παίρνω καθαρά γύρω στο 72%.

Και αυτό:
1. με εταιρία που έχει πολύ καλό pension plan (μας το λένε για καλό αλλά προσωπικά θα προτιμούσα χειρότερο pension plan, άρα περισσότερα λεφτά στο χέρι τώρα και λιγότερα στη σύνταξη).
2. στο καντόνι του Vaud που είναι από τα ψιλο-ακιβά (υπάρχουν μερικά με ακόμα ψηλότερη φορολογία αλλά στα περισσότερα είναι από αρκετά έως πολύ χαμηλότερη).
Αναφέρεσαι μετά από όλες τις κρατήσεις που σε άλλα κράτη είναι τμήμα της φορολογίας του κράτους ή στα παίρνουν απευθείας από τον μισθό.
Πάντως 72% είναι καλά αλλά πολλοί φίλοι ψαρώνουν με το πολύ χαμηλό ποσοστό φορολογίας. Θέλω να πω ότι υπάρχει μια σοβαρή διαφορά αρκετές φορές μεταξύ καθαρών μετά φόρων και τι σου μένει πραγματικά στο χέρι!

Φανερός Πράκτωρ
24-08-13, 15:09
Εγώ υπολόγισα ότι αν ο μισθός μου πάει στα 115 (σχεδόν 9 χιλιάδες το μήνα αν μετρήσουμε 13 μισθούς) μεικτά

έχετε χάσει την αίσθηση του χρήματος εκεί στην Ελβετία :p

lewton
24-08-13, 22:42
Αναφέρεσαι μετά από όλες τις κρατήσεις που σε άλλα κράτη είναι τμήμα της φορολογίας του κράτους ή στα παίρνουν απευθείας από τον μισθό.
Πάντως 72% είναι καλά αλλά πολλοί φίλοι ψαρώνουν με το πολύ χαμηλό ποσοστό φορολογίας. Θέλω να πω ότι υπάρχει μια σοβαρή διαφορά αρκετές φορές μεταξύ καθαρών μετά φόρων και τι σου μένει πραγματικά στο χέρι!
Τόσα παίρνω καθαρά στο χέρι. Είμαι taxed on source επομένως δε μένει να πληρώσω τίποτα άλλο για φόρους, ασφαλιστικές κρατήσεις και pension plan.

Όμως μετά πρέπει να πληρώσω κάπου 310 φράγκα/μήνα για health insurance. Έχω ένα μέτριο health insurance scheme. Οι περισσότεροι γνωστοί μου έχουν πολύ χειρότερο, βλ. φθηνότερο. Αν παρεις τα απολύτως υποχρεωτικά από το νόμο, βγαίνει λίγο κάτω από 200 φράγκα στο καντόνι του Vaud όπου μένω, και γενικά σε όλα τα καντόνια πρέπει να είναι γύρω στα 200 φράγκα το απόλυτα φθηνότερο health insurance scheme.
Και επειδή το πληρώνεις χώρια ΔΕΝ αυξάνεται καθώς αυξάνεται ο μισθός σου.

Spery
25-08-13, 01:25
Καλό κι ωραίο το Vaud, αλλά σαν το Zug..... πουθενά φθηνότερα!

cool11
25-08-13, 16:07
Καλό κι ωραίο το Vaud, αλλά σαν το Zug..... πουθενά φθηνότερα!

Φορολογειται καποιος, στο καντονι που δουλευει, ή στο καντόνι που διαμένει μόνιμα;

lewton
25-08-13, 16:18
Φορολογειται καποιος, στο καντονι που δουλευει, ή στο καντόνι που διαμένει μόνιμα;

Εξαρτάται από τον τύπο της άδειας παραμονής. Δεν έχω χρόνο να το γκουγκλάρω τώρα (δε με αφορά γιατί πάντα έμενα και εργαζόμουν στο ίδιο μέρος), τσέκαρέ το ή περίμενε να απαντήσει κάποιος.

SchumiGr1985
25-08-13, 18:03
Φορολογειται καποιος, στο καντονι που δουλευει, ή στο καντόνι που διαμένει μόνιμα;

Φορολογεισαι στο καντονι που μενεις, ανεξαρτητα με το που δουλευεις. Αυτα, εφοσον τοπος διαμονης και εργασιας βρισκονται επι Ελβετικου εδαφους. Αν μενεις Γερμανια και δουλευεις Ελβετια πληρωνεις 4.5% φορο στο Ελβετικο κρατος τα υπολοιπα φορολουγουνται στη Γερμανια. Ειναι πολυπλοκο μοντελο και θα πρεπει να απευθυνθεις σε Γερμανο λογιστη για να υπολογισεις το ακριβες ποσο μετα φορων.
Για να παρεις μια ιδεα σχετικα με τους φορους εισοδηματος στην Ελβετια μπες στο www.comparis.ch

anon
26-08-13, 14:21
Για όσους θέλουν να μάθουν το σχετικό κόστος διαβίωσης, βρήκα ένα πολύ καλό site. Και τα νούμερά του φαίνονται να είναι κοντά στην πραγματικότητα (τα δίνουν οι registered users). Eπίσης έχει και άλλους δείκτες όπως ποιότητα ζωής. Και μετράνε πάρα πολλά όσον αφορά το κόστος ζωής.

http://www.numbeo.com/cost-of-living/

Oσοι περισσότεροι δίνουν στοιχεία, στατιστικά, τόσο πιο ακριβής θαναι και η εκτίμηση.

john dubi
26-08-13, 21:35
Καλό κι ωραίο το Vaud, αλλά σαν το Zug..... πουθενά φθηνότερα!

Ολα τα ελβετολαμογια εκει ειναι μαζεμενα! :p

lewton
26-08-13, 22:37
Εγώ δεν ξέρω που θα είμαι σε λίγους μήνες...
Η εταιρία μου θέλει να με κρατήσει αλλά κάνω και μερικές συνεντεύξεις, μια μεγάλη πολυεθνική στη Λοζάνη, δύο με κάτι εταιρίες που δεν τις ξέρει η μάνα τους στη Ζυρίχη (με τραβάει όμως να ζήσω και λίγο Ζυρίχη....), και έχει παιχτεί και κάτι πολύ ενδιαφέρον με Παρίσι.

Δε θα έλεγα όχι να ζήσω 2-3 χρόνια στην πόλη του φωτός (άντε όμως να βρεις σπίτι με ασανσέρ, χωρίς ποντίκια, να μην είναι στο διαόλου τη μάνα και να μην κοστίζει μισό μισθό).

Φανερός Πράκτωρ
26-08-13, 22:50
Στην εταιρία σου τι λες τώρα που φεύγεις κάποιες μέρες για συνεντεύξεις; Τους το έχεις πει ευθέως ότι ψάχνεις;

lewton
26-08-13, 23:08
Στην εταιρία σου τι λες τώρα που φεύγεις κάποιες μέρες για συνεντεύξεις; Τους το έχεις πει ευθέως ότι ψάχνεις;
Αρκετά ευθέως θα έλεγα.

Tελειώσαμε ένα πολύ χοντρό project (πλήρης αντικατάσταση των πανάρχαιων consolidation/reporting tools με τη νέα έκδοση SAP EPM) στο οποίο έλιωσα πάνω από εξάμηνο ως ο βασικός business key user που έτρεχε πίσω από τους consultants για να μην κάνουν πολύ χοντρές μ....ίες, και κατά σύμπτωση το ίδιο διάστημα διώξαμε τον CFO και ο νέος θα ανακοινώσει το νέο του οργανόγραμμα σε λίγες εβδομάδες. Επομένως έχουν γίνει πολλές συζητήσεις για το που θα καταλήξει ο καθένας μας με τη νέα οργάνωση του Finance department, και αυτό που είπα εγώ στο νυν boss είναι ότι αυτό που θέλουν αυτοί να κάνω με ενδιαφέρει βραχυπρόθεσμα σαν γνώση αλλά όχι μεσο-μακροπρόθεσμα (του είπα 6-8 μήνες), αλλά και παράλληλα δε βλέπω κάτι πολύ ενδιαφέρον στην εταιρία για μετά τους 6-8 μήνες και άρα το κύριο μου motivation για να μείνω παραπάνω θα είναι τα λεφτά.
Μάλλον το κατάλαβε γιατί είπε "άι, άι, άι".

Φανερός Πράκτωρ
26-08-13, 23:29
OK, οπότε έδενε με το όλο σκηνικό γι'αυτό φαντάζομαι ότι το πήραν και ομαλά

tolisscsd
27-08-13, 00:47
Αρκετά ευθέως θα έλεγα.

Tελειώσαμε ένα πολύ χοντρό project (πλήρης αντικατάσταση των πανάρχαιων consolidation/reporting tools με τη νέα έκδοση SAP EPM) στο οποίο έλιωσα πάνω από εξάμηνο ως ο βασικός business key user που έτρεχε πίσω από τους consultants για να μην κάνουν πολύ χοντρές μ....ίες, και κατά σύμπτωση το ίδιο διάστημα διώξαμε τον CFO και ο νέος θα ανακοινώσει το νέο του οργανόγραμμα σε λίγες εβδομάδες. Επομένως έχουν γίνει πολλές συζητήσεις για το που θα καταλήξει ο καθένας μας με τη νέα οργάνωση του Finance department, και αυτό που είπα εγώ στο νυν boss είναι ότι αυτό που θέλουν αυτοί να κάνω με ενδιαφέρει βραχυπρόθεσμα σαν γνώση αλλά όχι μεσο-μακροπρόθεσμα (του είπα 6-8 μήνες), αλλά και παράλληλα δε βλέπω κάτι πολύ ενδιαφέρον στην εταιρία για μετά τους 6-8 μήνες και άρα το κύριο μου motivation για να μείνω παραπάνω θα είναι τα λεφτά.
Μάλλον το κατάλαβε γιατί είπε "άι, άι, άι".

Αν θέλουν πράγματι να σε κρατήσουν όπως λες, θα σου δώσουν τα παραπάνω χρήματα. Σε διαφορετική περίπτωση, έχουν ήδη κάνει τα κουμάντα τους.

lewton
27-08-13, 00:50
Αν θέλουν πράγματι να σε κρατήσουν όπως λες, θα σου δώσουν τα παραπάνω χρήματα. Σε διαφορετική περίπτωση, έχουν ήδη κάνει τα κουμάντα τους.

Ακόμα δεν τα έχουν κάνει αλλά ξέχασα να πω πριν ότι θύμισα στο αφεντικό την περασμένη εβδομάδα ότι πρέπει να ανεβάσει τη θέση για τον junior που θα πάρουμε για "να με βοηθάει" (=για να με αντικαταστήσει).

Spery
27-08-13, 19:49
Ολα τα ελβετολαμογια εκει ειναι μαζεμενα! :p

:respekt:

john dubi
27-08-13, 19:55
Εγώ δεν ξέρω που θα είμαι σε λίγους μήνες...
Η εταιρία μου θέλει να με κρατήσει αλλά κάνω και μερικές συνεντεύξεις, μια μεγάλη πολυεθνική στη Λοζάνη, δύο με κάτι εταιρίες που δεν τις ξέρει η μάνα τους στη Ζυρίχη (με τραβάει όμως να ζήσω και λίγο Ζυρίχη....), και έχει παιχτεί και κάτι πολύ ενδιαφέρον με Παρίσι.

Δε θα έλεγα όχι να ζήσω 2-3 χρόνια στην πόλη του φωτός (άντε όμως να βρεις σπίτι με ασανσέρ, χωρίς ποντίκια, να μην είναι στο διαόλου τη μάνα και να μην κοστίζει μισό μισθό).

Lewton ελα Ζυριχη! Του χρονου θα παμε μαζι και στο streetparade :p

lewton
27-08-13, 20:17
Lewton ελα Ζυριχη! Του χρονου θα παμε μαζι και στο streetparade :p
Μόνο αν βρέχει καταρρακτωδώς.

pakitis
28-08-13, 23:04
Για όσους θέλουν να μάθουν το σχετικό κόστος διαβίωσης, βρήκα ένα πολύ καλό site. Και τα νούμερά του φαίνονται να είναι κοντά στην πραγματικότητα (τα δίνουν οι registered users). Eπίσης έχει και άλλους δείκτες όπως ποιότητα ζωής. Και μετράνε πάρα πολλά όσον αφορά το κόστος ζωής.

http://www.numbeo.com/cost-of-living/

Oσοι περισσότεροι δίνουν στοιχεία, στατιστικά, τόσο πιο ακριβής θαναι και η εκτίμηση.

Ωραίος σύνδεσμος μαν. Χάζευα σε πολλές χώρες πόσο έχουν τα τσιγάρα. :p

jose_ee1985
28-08-13, 23:34
Α ρε Paris, number 1!
Λάθος, είναι νο1 στις δημοφιλείς. Νορβηγία και Ελβετία σαρώνουν στις πρωτιές.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
30-08-13, 10:29
Έχει αλλάξει κάτι στις χρεώσεις των Ελληνικών τραπεζών για αναλήψεις με κάρτες από ξένες τράπεζες;
Έχω έρθει διακοπές και με έχουν μαδήσει!

Vasilis32
30-08-13, 11:09
Έχει αλλάξει κάτι στις χρεώσεις των Ελληνικών τραπεζών για αναλήψεις με κάρτες από ξένες τράπεζες;
Έχω έρθει διακοπές και με έχουν μαδήσει!

Με αγγλικη καρτα, εβγαζα τον Απριλη απο Ελλαδα με 2 λιρες χρεωση σε καθε αναληψη.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
30-08-13, 11:54
Με αγγλικη καρτα, εβγαζα τον Απριλη απο Ελλαδα με 2 λιρες χρεωση σε καθε αναληψη.

Ακριβώς τα ίδια κι εγώ. Τώρα από 3 διαφορετικές Ελληνικές τράπεζες χρεώθηκα και με 3% επί του ποσού για κάθε ανάληψη. :angryr:

lewton
30-08-13, 12:12
Ακριβώς τα ίδια κι εγώ. Τώρα από 3 διαφορετικές Ελληνικές τράπεζες χρεώθηκα και με 3% επί του ποσού για κάθε ανάληψη. :angryr:

Kαι είσαι σίγουρος ότι φταίνει η ελληνική τράπεζα και όχι η τράπεζα της οποίας είσαι πελάτης;

jose_ee1985
30-08-13, 12:17
Το πιθανότερο είναι να φταίει η τράπεζα σου όπως λέει και ο lewton. Συχνά πυκνά, πρέπει να σου στέλνουν κάποια μηνύματα/emails με "Change to aggrements terms" ή κάτι τέτοιο. Ρίξε εκεί μια ματιά αν αναφέρουν τίποτα για αλλαγές στις χρεώσεις ανάληψης από το εξωτερικό.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
30-08-13, 16:41
Όντως η Αγγλική την έκανε την αλλαγή...

jose_ee1985
30-08-13, 16:41
Έχεις κάποιος γιατρός εμπειρία από Αυστρία; Περί ειδικοτήτων κλπ.

Tsene
30-08-13, 18:05
Όντως η Αγγλική την έκανε την αλλαγή...

HSBC ?

chat1978
30-08-13, 20:34
Μέχρι και Ιούλιο από Βέλγιο χωρίς χρέωση!

cool11
31-08-13, 00:14
Μου εξηγει καποιος τι παιζει με τον αντιστοιχο 'τεβε' των ελευθ.επαγγελματιων σε αλλες ευρωπαϊκες χωρες;
Αν δεν ισχυει το παραλογο ελληνικο συστημα που απαιτει καθε μηνα σχεδον υπερογκο ποσο, ακομη και χωρις τζιρο, πως διασφαλιζεται μια μελλοντικη συνταξη, και πως υπαρχει ευελιξια ωστε να μην πνιγεται ο επιχειρηματιας στα χρεη προς την ασφαλεια, εν τη γενεσει της δραστηριοτητας του;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
02-09-13, 10:14
HSBC ?

Lloyd's

lewton
02-09-13, 11:00
Lloyd's

Kαπιτάλα.....


PS. Στις 14-18 (ή 14-17) μάλλον θα είμαι Λονδίνο.
Adslgr meeting στις όχθες του Τάμεση;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
02-09-13, 11:11
Kαπιτάλα.....


PS. Στις 14-18 (ή 14-17) μάλλον θα είμαι Λονδίνο.
Adslgr meeting στις όχθες του Τάμεση;
Count me in εκτός απροόπτου :oneup:

lewton
02-09-13, 23:27
OK, περιμένω να μαζευτούν και οι υπόλοιποι. (μα που πήγε το smiley με τις μπύρες; )

megahead13
03-09-13, 00:38
Παίζει να είμαι εκτός νησιού τις συγκεκριμένες ημερομηνίες, αλλά ακόμα και να μην είμαι μάλλον χλωμό το κώβο. Καθημερινές δε με τίποτα.

cool11
07-09-13, 15:10
Ποια η γνώμη σας για τις υπηρεσίες που εχουν αναπτυχθει τα τελευταια χρονια, που αναλαμβανουν ειδικές εταιρίες, την αναμόρφωση/φτιάξιμο του βιογραφικου;

Εχω διαβασει για ειδικα προγραμματα που χρησιμοποιουν τα HR, τα οποια εχουν τεχνητη νοημοσυνη και 'σκαναρουν' τα βιογραφικα με συγκεκριμενα κριτηρια, λεξεις κλειδια κλπ
Εκει πεφτει πολυ 'κοψιμο' πολλων βιογραφικων.
Μου λεγε ενας φιλος με πολυ δυνατο βιογραφικο, οτι εστειλε πανω απο εκατο αποστολες cv, και ειχε ελαχιστη αποκριση, και πιστευει οτι ισως μια τετοια υπηρεσια απο ειδικους, που ξερουν τα 'τερτιπια' των προγραμματων, ισως θα τον εκανε να εχει πιο πολλες θετικες κρουσεις.
Βασικα το φανταζομαι οπως seo με τις θεσεις αποτελεσματων στο google, που αναλαμβανουν εταιριες να ανασκευασουν ενα site για να βρισκεται σε καλο ranking στο google.
Καπως ετσι.

Και μιλω για βιογραφικα 'δουλεμενα', οχι προχειροφτιαγμενα. Ομως, ακομη και γι'αυτα, μου ειπαν κι αυτη την αποψη, ειδικα δε, και για cv στην αγγλικη γλωσσα.
Ποια η δικη σας αποψη;

anon
07-09-13, 16:42
Σίγουρα πλέον παίζει το πρώτο ξεσκαρτάρισμα να γίνεται με ηλεκτρονικό αυτόματο τρόπο. Αυτό φαίνεται και απο το γεγονός ότι και οι εταιρίες που λειτουργούν ως πράκτορες - μεσάζοντες, θέλουν τυποποιημένα πολλά πράγματα, που δείχνει ότι είναι για μηχανιστική επεξεργασία.

Απο την άλλη πόσο πραγματικά βοηθάνε τέτοιες εταιρίες, δεν ξέρω. Ξέρω όμως απο γνωστούς, ότι για Αγγλία τουλάχιστον και σε μεγάλο βαθμό Γερμανία, δουλειά βρηκαν μέσω πρακτορείων και όχι στέλνοντας απευθείας βιογραφικο στην ενδιαφερόμενη εταιρία. Επίσης ξέρω ότι άλλο είδους βιογραφικό θέλει σε κεντρικη Ευρώπη (Γερμανία), και άλλο σε Αγγλία. Στην Γερμανία θέλουν τύπου Europass, με φωτο και την συγκεκριμένη δομή. Στην Αγγλία πάλι δεν θέλουν με τίποτε φωτό, βλέπουν europass και το πετάνε κατευθείαν στα σκουπίδια. Ετσι μου είπαν, όχι ένας.

chat1978
07-09-13, 18:04
Εγώ νομιζω απλα κοροιδευομαστε.
Μου θυμίζει σχέση καθηγητή και ύπαρξης λυσαριου

KLG
07-09-13, 18:40
Ποια η γνώμη σας για τις υπηρεσίες που εχουν αναπτυχθει τα τελευταια χρονια, που αναλαμβανουν ειδικές εταιρίες, την αναμόρφωση/φτιάξιμο του βιογραφικου;

Εχω διαβασει για ειδικα προγραμματα που χρησιμοποιουν τα HR, τα οποια εχουν τεχνητη νοημοσυνη και 'σκαναρουν' τα βιογραφικα με συγκεκριμενα κριτηρια, λεξεις κλειδια κλπ
Εκει πεφτει πολυ 'κοψιμο' πολλων βιογραφικων.
Μου λεγε ενας φιλος με πολυ δυνατο βιογραφικο, οτι εστειλε πανω απο εκατο αποστολες cv, και ειχε ελαχιστη αποκριση, και πιστευει οτι ισως μια τετοια υπηρεσια απο ειδικους, που ξερουν τα 'τερτιπια' των προγραμματων, ισως θα τον εκανε να εχει πιο πολλες θετικες κρουσεις.
Βασικα το φανταζομαι οπως seo με τις θεσεις αποτελεσματων στο google, που αναλαμβανουν εταιριες να ανασκευασουν ενα site για να βρισκεται σε καλο ranking στο google.
Καπως ετσι.

Και μιλω για βιογραφικα 'δουλεμενα', οχι προχειροφτιαγμενα. Ομως, ακομη και γι'αυτα, μου ειπαν κι αυτη την αποψη, ειδικα δε, και για cv στην αγγλικη γλωσσα.
Ποια η δικη σας αποψη;

To εχουμε ξανασυζητήσει (http://www.adslgr.com/forum/threads/204022-%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%93%CE%BD%CF%8E%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC?p=4995826#post4995826) το θέμα εκτενέστατα μετά απο σχετικό άρθρο του BBC.

Αλλο ενα αρθρο περα απο αυτο που αναεφερεται πάνω

http://www.bbc.co.uk/news/business-20255387

lewton
07-09-13, 18:51
Πάντως εγώ την τωρινή μου θέση από headhunter τη βρήκα.
Μάλιστα της είχα στείλει το CV μου για άλλη θέση και με κάλεσε για να μου προτείνει μια που θεωρούσε καλύτερη για εμένα.
Και επειδή είμαι στο Finance είδα και πόσα της έσκασε η εταιρία μου για το ταλέντο (εμένα εννοώ) που της βρήκε. Δε θέλετε να ξέρετε....

anon
07-09-13, 20:17
Πάντως εγώ την τωρινή μου θέση από headhunter τη βρήκα.
Μάλιστα της είχα στείλει το CV μου για άλλη θέση και με κάλεσε για να μου προτείνει μια που θεωρούσε καλύτερη για εμένα.
Και επειδή είμαι στο Finance είδα και πόσα της έσκασε η εταιρία μου για το ταλέντο (εμένα εννοώ) που της βρήκε. Δε θέλετε να ξέρετε....

Θέλουμε να ξέρουμε. Θέλουμε να ξέρουμε. Θέλουμε να ξέρουμε. :p :p :p

Απο την άλλη έχω δεί πολλάκις ότι εταιρίες την πατάνε πολύ εύκολα και ειδικα σε περιπτώσεις στελεχών ή ατόμων υψηλής τεχνογνωσίας, οπότε εαν κάνει καλή δουλειά ο headhunter, τότε μάλλον τα αξίζει τα λεφτά του.

redfever7
07-09-13, 20:35
είχα διαβάσει σε ένα άθρο ενός recruiter πως το fee είναι συνήθως 20% - 30% του annual gross salary..

lewton
07-09-13, 21:53
Θέλουμε να ξέρουμε. Θέλουμε να ξέρουμε. Θέλουμε να ξέρουμε. :p :p :p

Δε μπορώ να πω, αλλιώς δεν ήθελα παρακάλια, θα το είχα γράψει εξαρχής. :p

SchumiGr1985
07-09-13, 22:43
Πάντως εγώ την τωρινή μου θέση από headhunter τη βρήκα.
Μάλιστα της είχα στείλει το CV μου για άλλη θέση και με κάλεσε για να μου προτείνει μια που θεωρούσε καλύτερη για εμένα.
Και επειδή είμαι στο Finance είδα και πόσα της έσκασε η εταιρία μου για το ταλέντο (εμένα εννοώ) που της βρήκε. Δε θέλετε να ξέρετε....

Oταν λες της τα εσκασε, εννοεις one-time-bonus περα απο την προμηθεια που κρατανε απο τον μισθο σου ?

lewton
07-09-13, 22:45
Oταν λες της τα εσκασε, εννοεις one-time-bonus περα απο την προμηθεια που κρατανε απο τον μισθο σου ?

Δεν έχει προμήθεια από το μισθό μου (δεν είπα ότι έχει).
Πήρε το Χ ποσό τη στιγμή που πέρασαν οι 3 δοκιμαστικοί μήνες που είχα βάση του συμβολαίου μου. Αν με έδιωχναν πριν τους 3 μήνες ή αν εγώ έφευγα δε θα έπαιρνε τίποτα.

Carno
07-09-13, 23:03
Απο την άλλη πόσο πραγματικά βοηθάνε τέτοιες εταιρίες, δεν ξέρω. Ξέρω όμως απο γνωστούς, ότι για Αγγλία τουλάχιστον και σε μεγάλο βαθμό Γερμανία, δουλειά βρηκαν μέσω πρακτορείων και όχι στέλνοντας απευθείας βιογραφικο στην ενδιαφερόμενη εταιρία. Επίσης ξέρω ότι άλλο είδους βιογραφικό θέλει σε κεντρικη Ευρώπη (Γερμανία), και άλλο σε Αγγλία. Στην Γερμανία θέλουν τύπου Europass, με φωτο και την συγκεκριμένη δομή. Στην Αγγλία πάλι δεν θέλουν με τίποτε φωτό, βλέπουν europass και το πετάνε κατευθείαν στα σκουπίδια. Ετσι μου είπαν, όχι ένας.
Να συμπληρώσω ότι τουλάχιστον στην Αγγλία, δε θέλουν να γίνεται αναφορά σε προσωπικά δεδομένα όπως φύλο, ηλικία, σεξουαλικός προσανατολισμός κτλ, που θα μπορούσαν να επηρρεάσουν θετικά ή αρνητικά τον εργοδότη ως προς την πρόσληψη. Είναι νομοθεσία του κράτους.
Όμως λογικά αν υπάρχουν ιδιαίτερες περιστάσεις που πρέπει να ληφθούν υπόψη, όπως λόγοι υγείας, λογικά θα ενημερώνεται ο headhunter, ώστε αν υπάρχει σχετική ευνοϊκή νομοθεσία, να την χρησιμοποιήσει προς όφελος του υποψήφιου, να γίνουν οι απαράτητες τροποποιήσεις κτλ.

Φανερός Πράκτωρ
07-09-13, 23:12
Και σε Αμερική πρέπει να απαγορεύεται να ρωτάς ηλικία. Ήταν το πρώτο που ρώτησα προχθές έναν που τον πέρασα συνέντευξη και ψιλοσάστισε. :p

KLG
08-09-13, 00:07
Να συμπληρώσω ότι τουλάχιστον στην Αγγλία, δε θέλουν να γίνεται αναφορά σε προσωπικά δεδομένα όπως φύλο, ηλικία, σεξουαλικός προσανατολισμός κτλ, που θα μπορούσαν να επηρρεάσουν θετικά ή αρνητικά τον εργοδότη ως προς την πρόσληψη. Είναι νομοθεσία του κράτους.
Όμως λογικά αν υπάρχουν ιδιαίτερες περιστάσεις που πρέπει να ληφθούν υπόψη, όπως λόγοι υγείας, λογικά θα ενημερώνεται ο headhunter, ώστε αν υπάρχει σχετική ευνοϊκή νομοθεσία, να την χρησιμοποιήσει προς όφελος του υποψήφιου, να γίνουν οι απαράτητες τροποποιήσεις κτλ.

Στη Γερμανία όμως στα βιογραφικά κολλάνε φωτογραφίες... :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.