PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

SchumiGr1985
08-09-13, 02:12
Δεν έχει προμήθεια από το μισθό μου (δεν είπα ότι έχει).
Πήρε το Χ ποσό τη στιγμή που πέρασαν οι 3 δοκιμαστικοί μήνες που είχα βάση του συμβολαίου μου. Αν με έδιωχναν πριν τους 3 μήνες ή αν εγώ έφευγα δε θα έπαιρνε τίποτα.

Ναι, δεν εχει προμηθεια η οποια να αναγραφεται στην μισθοδοσια σου, αλλα πιθανως το agency που σ εκανε recruit να κραταει καποια χρηματα απο την εταιρεια που δουλευεις. Ετσι βγαζουν λεφτα. Πχ, η εταιρεια για την θεση σου πληρωνει 1000 φραγκα την μερα. Το agency σου λεει οτι πληρωνει 800 και την διαφορα την παιρνουν αυτοι. Ισως στην περιπτωση σου επειδη ησουν πολυ καλος να εδωσαν επιπλεον μπονους στην recruiter ή να λειτουργουν διαφορετικα. Σε γενικες γραμμες παντως ετσι δουλευουν.

Τελικα θα μας ανεβεις Ζυριχη ή θα την κανεις Μελβουρνη ?

lewton
08-09-13, 08:48
Ναι, δεν εχει προμηθεια η οποια να αναγραφεται στην μισθοδοσια σου, αλλα πιθανως το agency που σ εκανε recruit να κραταει καποια χρηματα απο την εταιρεια που δουλευεις. Ετσι βγαζουν λεφτα. Πχ, η εταιρεια για την θεση σου πληρωνει 1000 φραγκα την μερα. Το agency σου λεει οτι πληρωνει 800 και την διαφορα την παιρνουν αυτοι. Ισως στην περιπτωση σου επειδη ησουν πολυ καλος να εδωσαν επιπλεον μπονους στην recruiter ή να λειτουργουν διαφορετικα. Σε γενικες γραμμες παντως ετσι δουλευουν.

Τελικα θα μας ανεβεις Ζυριχη ή θα την κανεις Μελβουρνη ?

Δεν είναι απαραίτητο να δουλεύουν όλοι με ένα συγκεκριμένο μοντέλο.
Και ειδικά για permanent positions δεν ισχύει σε καμία περίπτωση αυτό που περιγράφεις.


ΥΓ. Δεν ξέρω που θα πάω γιατί δεν ψάχνω βάση του μέρους αλλά θα πάω όπου βρεθεί η δουλειά που θα νιώσω ότι είναι το επόμενο βήμα.

xhaos
12-09-13, 13:01
για τις startup και για το Βερολίνο τι γνώμη - πληροφορίες έχετε;

Φανερός Πράκτωρ
12-09-13, 17:01
το Βερολίνο έχει καλή ανάπτυξη επειδή η ζωή είναι φθηνή και οι μισθοί πιο χαμηλοί από άλλες γερμανικές μεγαλουπόλεις όπως Μόναχο. Είναι και πολιτιστικό κέντρο οπότε δεν είναι μονόχνοτη πόλη. Επιπλέον οι ανατολικογερμανοί πρέπει να είναι πιο εύπεπτοι από τους δυτικούς (τους οποίους εγώ δεν πάω).

Με λίγα λόγια πρέπει να είναι ωραία πόλη για να ζεις αλλά δεν θα περίμενα και κανέναν τρελό μισθό για κεντροευρωπαϊκά standards. Από εκεί και πέρα κοιτάς τι δουλειά είναι/τι εταιρεία είναι κλπ κλπ

lewton
12-09-13, 22:46
Συμφωνώ.
Αν νομίζεις ότι η start-up μπορεί να πιάσει και μπορείς να ζήσεις με το (χαμηλό υποθέτω) μισθό για κάποιο διάστημα, είναι μια επένδυση στο μέλλον σου που μπορεί και να πιάσει.

voithostyrempora2
13-09-13, 02:39
Απ'όσα έχω ακούσει, υπάρχουν δύο Γερμανιες : το Βερολινο και η Γερμανια πλην Βερολίνου, εννοώντας ότι το Βερολίνο ειναι ΜΑΚΡΑΝ η πιο ζωντανή Γερμανική πόλη.

Πέρυσι είχα πάει στο Γκελσενκίρχεν για να δω το Σάλκε-Ολυμπιακός και στις ~11 Γερμανίας που πήγαμε στο κέντρο της πόλης μετά τον αγωνα για να περιμενουμε το τραίνο, δεν κυκλοφορούσε ΨΥΧΗ. Είχε 20 άτομα σε δύο κεμπαπτζίδικα που μέχρι τις 12 είχαν φάει και είχαν φύγει και 2 αστεγους που μάζευαν πλαστικά/αλουμινενια κουτάκια για να τα ανακυκλώσουν επί πληρωμη :cool:.

Φανερός Πράκτωρ
13-09-13, 02:43
Είχες πάει στο ποιο;;;; :) :p

- - - Updated - - -

Καλά συγκρινεις ένα χωριό των 256,652 κατοίκων με κανονική πόλη; :p

- - - Updated - - -

Πέρα από την πλάκα τέτοια παίζουν στη Γερμανία αλλά δεν νομίζω ότι και κάποιος που θα πάει στο Μόναχο θα πλήξει.

voithostyrempora2
13-09-13, 04:02
Γκελσενκίρχεν (http://en.wikipedia.org/wiki/Gelsenkirchen) :p .

(ψάχνω και εισιτηριο για το Αντερλεχτ-Ολυμπιακός btw, οι Βρυξελλες ειναι 104 χιλιόμετρα από εδώ,όποιος έχει info,pm please)

Και το Αϊντχοφεν τόσο πληθυσμό έχει,αλλά δεν είναι τοσο νεκρό :p.

Μοναχο? το άντρο του ναζισμού :p .

xhaos
13-09-13, 07:48
απλά τα περισσότερα που βρίσκω είναι για start ups. οποτε νομίζω ότι είναι η πιο πιθανή μέθοδος για να κάνω kick off το ex-pat μου.

lewton
13-09-13, 08:24
απλά τα περισσότερα που βρίσκω είναι για start ups. οποτε νομίζω ότι είναι η πιο πιθανή μέθοδος για να κάνω kick off το ex-pat μου.

Έτσι συμφωνώ.
Το Βερολίνο λόγω χαμηλού κόστους ζωής (ως φοιτητής δεν χάλασα ποτέ πάνω από 900€/μήνα μαζί με διαμονή) είναι κέντρο για start-ups από όλη την Ευρώπη.
Αν σου προσφέρουν κάποια θέση μπορείς να πας και αν δεις ότι έπεσες σε εντελώς χαβαλέ κατάσταση χωρίς ελπίδα να γίνει κάτι καλό μπορείς να ψαχτείς και άλλο.

PopManiac
13-09-13, 12:28
Aν και κάποια στιγμή θα πρέπει να κάνουμε ίσως νέο νήμα, θα είμαι από σήμερα απόγευμα και μέχρι και Κυριακή Παρίσι - Αν κανείς βρίσκεται εκεί ΡΜ για μπυρίτσα από Σάββατο απόγευμα και έπειτα και ίσως και το παιχνίδι με Σλοβενία;;;;;;;

lewton
13-09-13, 20:31
Count me in εκτός απροόπτου :oneup:

Kανείς άλλος δε με καταδέχεται.... :(

megahead13
13-09-13, 22:21
Kανείς άλλος δε με καταδέχεται.... :(
Όπως είχα γράψει:


Παίζει να είμαι εκτός νησιού τις συγκεκριμένες ημερομηνίες, αλλά ακόμα και να μην είμαι μάλλον χλωμό το κώβο. Καθημερινές δε με τίποτα.
Και τελικά όντως θα είμαι εκτός για επαγγελματικούς λόγους.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
18-09-13, 23:53
Meanwhile...
«Πείτε αντίο» στο κοινωνικό κράτος λέει στους Ολλανδούς ο βασιλιάς (http://news.in.gr/world/article/?aid=1231265654)
Σφίγγουν οι πωποί :p

jose_ee1985
19-09-13, 00:01
Meanwhile...
«Πείτε αντίο» στο κοινωνικό κράτος λέει στους Ολλανδούς ο βασιλιάς (http://news.in.gr/world/article/?aid=1231265654)
Σφίγγουν οι πωποί :p

Είναι εμετικό να ακούς κάτι τέτοιο από έναν που παρασιτεί εις βάρος των πολιτών του...

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
19-09-13, 00:04
Έτσι του είπαν να πει, έτσι είπε...

jose_ee1985
19-09-13, 00:11
Το παράδοξο του όλου θέματος ήθελα να τονίσω.

voithostyrempora2
19-09-13, 03:47
Meanwhile...
«Πείτε αντίο» στο κοινωνικό κράτος λέει στους Ολλανδούς ο βασιλιάς (http://news.in.gr/world/article/?aid=1231265654)
Σφίγγουν οι πωποί :p

Yeap. Πρώτη ειδηση παντού εδώ.

(οι αυταπάτες του σημερινού Καπιταλισμού τελειώνουν)

Φανερός Πράκτωρ
19-09-13, 04:00
Yeap. Πρώτη ειδηση παντού εδώ.

(οι αυταπάτες του σημερινού Καπιταλισμού τελειώνουν)

Αφού είναι λαμόγια και τεμπέληδες. Ουστ που θέλουν και κοινωνικό κράτος!

anon
19-09-13, 08:19
Oι δημόσιοι υπάλληλοι της Ολλανδίας φταίνε :p

chat1978
19-09-13, 10:06
Σοβαρά τώρα εγώ απορώ.
Μετά από 2-3 χρόνια φούσκας με τις τράπεζες και τις διάφορες διαροές, υπάρχει ακόμα κάποιος που δεν καταλαβαίνει τι γίνεται;

Δηλαδή και σαν εξιλαστήριο θύμα να της δεις, αντί για το ΟΤΕ φταίει => οι τράπεζες φταίνε, πάλι δίκιο θα έχεις!

Πέρα από το γεγονός του τι έχει δανειστεί το κράτος.....

Μάλλον τελικά αυτό το ωχ αδερφέ δεν είναι μεσογειακό φαινόμενο!

anon
19-09-13, 11:06
Μάλλον η εκμετάλλευση δεν έχει γένος μεσογειακό. Εδώ ήταν εύκολη η δικαιολογία (και την βλέπουμε στους λαικισμούς που τρέχουν ανα την Ευρώπη) ώστε να γίνει το ΣΟΚ και ΔΕΟΣ εδώ, και στις λοιπές μεσογειακές χώρες. Είναι αναμενόμενο ότι το φαινόμενο δυστυχώς θα περάσει και αλλού, παντού... Γιατί; Γιατι ειναι πολλά τα λεφτά. Πάρα πολλά... Εννοώ τα λεφτά που απο τους πολλούς θα περάσουν στους λίγους. Ηδη στην ανακοίνωση των πλουσιοτέρων ανθρώπων του Forbes βλέπουμε ότι οι πλουσιότεροι άνθρωποι του κόσμου όχι μόνο έγιναν πλουσιότεροι (αλήθεια με ύφεση που όλοι υποτίθεται ότι χάνουμε, πως γίνεται κάποιος να αυγατίζει τον πλούτο του; ρητορική ερώτηση, και μη μου πείτε οτι είναι καλός μανατζερ) αλλά το εξαιρετικά δυσοίωνο είναι ότι έγιναν σημαντικά πλουσιότεροι τα τελευταία δύσκολα χρόνια. Που σημαίνει, με απλή λογική, ότι βγάζουν πολύ περισσότερα. Και δεν τα βγάζουν με τον ιδρώτα του προσώπου τους κυριολεκτικά, αλλά μεταφορικά με τον ιδρώτα όλων όσων δουλεύουν για αυτούς, πράγμα που σημαίνει ότι γίνεται μια κακη (απο κοινωνική άποψη) διανομή του πλούτου. Μην θυμίσω τα λόγια του Μπάφετ (δεύτερος ή τρίτος πλουσιότερος νομίζω) ότι πληρώνει λιγότερους φόρους απο την καθαρίστριά του.... Δούλευε λοιπόν χαμάλη, για να πληρώνεις και τους φόρους των αφεντικών... Και τις μίζες των Ακηδων... Και τα δάνεια που έχουν μοιραστεί οι διάφοροι ημέτεροι διαπλεκόμενοι...

cool11
30-09-13, 10:54
Βεβαια λογικο κι αναμενομενο ειναι, οσο περνα ο καιρος απο την ληψη ενος cv σε μια εταιρια, να μειωνονται και η πιθανοτητες κρουσης απο αυτην, αλλα για πειτε, ποιο ειναι το max διαστημα, αν εχετε μια τετοια εμπειρια, που μια εταιρια εκανε πολυ χρονο να επικοινωνησει μαζι σας για δουλεια, ενω ειχατε στειλει βιογραφικο πολυ καιρο πριν;
Εμενα στην ελληνικη αγορα, παλιοτερα βεβαια, μου ειχε τυχει να επικοινωνησει μαζι μου εταιρια, που της ειχα στειλει βιογραφικο περιπου 1 χρονο πριν! Σχεδον ειχα ξεχασει οτι τους ειχα στειλει!

Xguru
04-10-13, 14:36
Κλείνουν τα σύνορα της Ε.Ε. για τους Έλληνες που αναζητούν εργασία (http://www.diorismos.gr/Dpages/news/viewnews.php?nid=16706&spec=job&type=1)
Ένας βασικός λόγος για τον οποίο υποτίθεται ότι έγινε η Ε.Ε. παύει να υπάρχει (?). Ή η κινητικότητα εργασίας είναι καλή μόνο μεταξύ κρατών με υγιείς οικονομίες... να δούμε τί άλλο θα δούμε

(πρόσθεσα εκ των υστέρων ? καθότι το δημοσίευμα είναι αρκετά παραπλανητικό...)

xhaos
04-10-13, 15:12
Κλείνουν τα σύνορα της Ε.Ε. για τους Έλληνες που αναζητούν εργασία (http://www.diorismos.gr/Dpages/news/viewnews.php?nid=16706&spec=job&type=1)
Ένας βασικός λόγος για τον οποίο υποτίθεται ότι έγινε η Ε.Ε. παύει να υπάρχει. Ή η κινητικότητα εργασίας είναι καλή μόνο μεταξύ κρατών με υγιείς οικονομίες... να δούμε τί άλλο θα δούμε

άρες μάρες. με ποιο αιτιολογικό θα έχουν ποινική κύρωση οι επιχειρήσεις; τρελό FUD

PopManiac
04-10-13, 16:17
Κλείνουν τα σύνορα της Ε.Ε. για τους Έλληνες που αναζητούν εργασία (http://www.diorismos.gr/Dpages/news/viewnews.php?nid=16706&spec=job&type=1)
Ένας βασικός λόγος για τον οποίο υποτίθεται ότι έγινε η Ε.Ε. παύει να υπάρχει. Ή η κινητικότητα εργασίας είναι καλή μόνο μεταξύ κρατών με υγιείς οικονομίες... να δούμε τί άλλο θα δούμε

Mην παραπληροφορείστε, δεν είναι καν επίσημη πρόταση αλλά μάλλον προτροπή από Ολλανδία / Σουηδία / ΗΒ (αν θυμάμαι καλά) προς το Κολλέγιο Επιτρόπων και θα πάει άκλαυτη.

Βέβαια, είναι ενδεικτική του "όμορφου" κλίματος αλληλλεγγύης της σημερινής ΕΕ :down:

nfotis
04-10-13, 18:21
Σχετικό σχόλιο απο το http://www.techiechan.com/?p=2045



Το άρθρο είναι μια ανυπόστατη ΑΗΔΙΑ που υποδαυλίζει τις εμμονές των ιθαγενών πως όλοι απεργάζονται την καταστροφή της φυλής.

στη Γερμανία τα επιμηλητήρια και οι φορείς έχουν πάρει σβάρνα όλες τις χώρες να φέρουν καταρτισμένους νέους να δουλέψουν γιατί έχουν έλλειψη και η κυβέρνηση ταχαμ δεν τους θέλει. τι μαλακίες είναι αυτές;

εκτός και αν οι Γερμανοι είναι ΤΟΣΟ τσακάλια που σπρώξουν Σουηδία, Ολλανδία και ΗΒ να ορίσουν περιορισμούς, για να πηγαίνουν ΟΛΟΙ μόνο στη Γερμανία.

για τους έχοντες κοινή λογική είναι μουφα.

για τους αριστερίζοντες καημενοέλληνες έχω να επισημάνω πως η νεοκλασσική σχολή θεωρεί την κινητικότητα των εργαζομένων βασικό στοιχείο του καπιταλισμού. λες να έχουν πέσει σε αντιφάσεις;

…H Eυρωπαϊκή Ενωση ετοιμάζεται να κλείσει τα σύνορα της για τους Έλληνες…

…Απειλούν μάλιστα όσες επιχειρήσεις τολμήσουν περαιτέρω «εισαγωγή» εργαζομένων από τις καθημαγμένες από την ανεργία ευρωπαϊκές περιοχές με ποινικές κυρώσεις….

…το Κολέγιο Επιτρόπων ενημερώθηκε πως στις προθέσεις Ολλανδών, Βρετανών και Σουηδών ευρωβουλευτών είναι….

…το οξύμωρο είναι πως η συγκεκριμένη Σουηδή επίτροπος συντονίζει τις δράσεις κατά της λαθρομετανάστευσης…

αλλα ντ΄άλλα της παρασκευής το γάλα!



Ν.Φ.

KLG
04-10-13, 19:06
Εν τω μεταξυ οργιαζει με το δημοσιευμα ολη η ακροδεξια blogoσφαιρα και ο φιλελευθεροταλιμπαν τα αποδίδει στην αριστερα :rofl:

Γελειοποιείται αυτός που τα γράφει και φυσικά αυτός που τα αναπαράγει...

nfotis
05-10-13, 20:25
Υπόψιν ότι το σχόλιο που αντέγραψα ΔΕΝ είναι δικό μου...

Ν.Φ.

cool11
08-10-13, 22:56
Υπαρχει κανεις, οντας ακομη στην ελλαδα, που να ψαχνει για δουλεια στο εξωτερικο αυτή την εποχή, και να βλεπει θετικές εξελιξεις στην προσπάθειά του;

kover
09-10-13, 08:38
Υπαρχει κανεις, οντας ακομη στην ελλαδα, που να ψαχνει για δουλεια στο εξωτερικο αυτή την εποχή, και να βλεπει θετικές εξελιξεις στην προσπάθειά του;

Εγώ. Έχω 2 interviews για Δεκέμβριο (Αγγλία-Λονδίνο) σε δουλειές structural engineering/managment. Μέτρια χρήματα, μικρομεσαίες εταιρείες. Τι ενοείς θετικές εξελίξεις? Αν δεν πέσουν υπογραφές δεν υπάρχει καμία θετική εξέλιξη ειδικά όταν έχεις μία μπέμπα να ταίσεις. Όσο είσαι solo no prob.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
09-10-13, 09:28
Καλή τύχη :oneup:

kover
09-10-13, 09:40
Καλή τύχη :oneup:
Αν δε κλείσω τουλάχιστον 2 interview ακόμα δε θα υπάρξει τύχη. Ήδη έκανα ένα άκυρο ταξίδι το Σεπτέμβρη. Ειδωμεν.

Φανερός Πράκτωρ
09-10-13, 10:44
στο πλήρωσαν;

kover
09-10-13, 11:34
στο πλήρωσαν;

Όχι. Ούτε το Δεκέμβρη θα τα πληρώσει κανείς, οπότε κοιτάω να μαζευτούν αρκετά interviews μαζί για να βγεί κάτι. Το καλό είναι πως υπάρχει σπίτι φιλοξενίας στο Λονδίνο και αρκετοί γνωστοί/φίλοι. Το κακό είναι πως τα αεροπορικά είναι πλέον πανάκριβα.

Φανερός Πράκτωρ
09-10-13, 12:18
Όχι. Ούτε το Δεκέμβρη θα τα πληρώσει κανείς, οπότε κοιτάω να μαζευτούν αρκετά interviews μαζί για να βγεί κάτι. Το καλό είναι πως υπάρχει σπίτι φιλοξενίας στο Λονδίνο και αρκετοί γνωστοί/φίλοι. Το κακό είναι πως τα αεροπορικά είναι πλέον πανάκριβα.

Γιατί δεν τους το πετάς εμμέσως πλην σαφώς; Στο έχουν αποκλείσει; Ειδικά τα αεροπορικά είναι παραπάνω από λογικό να στα καλύψουν. Βέβαια μετά εξαρτάται από το μέγεθος της εταιρείας, πόσο ενδιαφέρονται κλπ κλπ

- - - Updated - - -

Βέβαια έτσι κόβεις και ποιοι ενδιαφέρονται πραγματικά αλλά θέτεις και εσύ από τη μεριά σου μέχρι που είσαι διατεθειμένος να φτάσεις σε διαπραγματεύσεις/υποχωρήσεις κλπ. Αυτό μπορεί να το θέλεις αλλά μπορεί και όχι (ανάλογα το CV σου αλλά και την θέση).

kover
09-10-13, 12:23
Γιατί δεν τους το πετάς εμμέσως πλην σαφώς; Στο έχουν αποκλείσει; Ειδικά τα αεροπορικά είναι παραπάνω από λογικό να στα καλύψουν. Βέβαια μετά εξαρτάται από το μέγεθος της εταιρείας, πόσο ενδιαφέρονται κλπ κλπ

Μιλάμε για δουλειές των 40-50k σε εταιρείες των 100-500 ανρθώπων. Η γυναίκα μου που πάει για άλλα νούμερα, τις καλύπτουν μέχρι και ξενοδοχεία. Έκανε interview μέσα στο heathrow με την CEO της net-a-porter και μετά από 5 ώρες έφυγε πίσω για Ελλάδα. Αν σε θέλουν πολύ και το βιογραφικό σου μετράει όλα γίνονται. Αν όχι πληρώνεις και ελπίζεις.

KLG
11-10-13, 01:58
Και εγώ επέστρεψα Δανία μετά απο 6 μηνες "διακοπες" και 8μηνη μανιωδη αναζήτηση εργασίας για οπουδήποτε αλλου εκτός απο Δανία... μεχρί που ενέδωσα :mrgreen:

xhaos
11-10-13, 07:53
Και εγώ επέστρεψα Δανία μετά απο 6 μηνες "διακοπες" και 8μηνη μανιωδη αναζήτηση εργασίας για οπουδήποτε αλλου εκτός απο Δανία... μεχρί που ενέδωσα :mrgreen:

lazy Hawaiian bastard

Φανερός Πράκτωρ
11-10-13, 09:28
Και εγώ επέστρεψα Δανία μετά απο 6 μηνες "διακοπες" και 8μηνη μανιωδη αναζήτηση εργασίας για οπουδήποτε αλλου εκτός απο Δανία... μεχρί που ενέδωσα :mrgreen:

δουλειά η postdoc KLG?

KLG
11-10-13, 11:40
δουλειά η postdoc KLG?

Βρε αναχαθεις απο κει "δουλειά η post-doc"... Oλοι οι που πηγατε στη βιομηχανία την ψωνισατε :lol: :p

postdoc. (το δευτερο.... στο τρίτο καίγομαι)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
11-10-13, 11:42
Μην το παίρνεις κατάκαρδα :p
129982

KLG
11-10-13, 11:45
Μην το παίρνεις κατάκαρδα :p
129982

Ακριβως αυτό... και απο καναπε σε καναπε μεχρι να βρεθει κανα σπιτι.

cool11
11-10-13, 14:12
Καλα, το cv ειναι αυτο που ειναι, με παραθεση στοιχειων για τα προσοντα μας, τα επαγγελματικα μας κλπ.

Για το cover letter ομως αναρωτιεμαι, ποσο 'αυστηρο' πρεπει να ειναι στην γραφή του, ή αν μπορεί να ειναι και καπως πιο χαλαρα γραμμένο.
Πχ θα μπορουσα σε μια-δυο γραμμες να υποστηριξω στο cover letter, καποιες πτυχες της προσωπικοτητας μου, που θα μπορουσαν να κανουν την διαφορα στην προτίμησή τους σε μένα/εξάλλου στο cover letter επικεντρωνομαστε στο γιατι νομιζουμε οτι ταιριαζουμε για μια θεση και πρεπει να μας επιλεξουν.
Μπορω να το κανω αυτο, ή δεν ενδείκνυται;

Αν πχ. ειναι αυστηρος και απαραβατος κανονας οτι στο cover letter πρεπει κανεις να πει συγκεκριμενα επιτευγματα-ανδραγαθηματα, τοτε μιλαμε για σκετα-ξερά facts, περιπου αντεγραμμενα απο το cv, αντε ισως πιο εμφατικα γραμμενα.

Αν ομως υπαρχει γενικως και ειναι αποδεκτη, μια πιο χαλαρη γραφη, θα μπορουσα να γραψω και οτι σας ανεφερα πιο πανω.

Να πω οτι κυριως αναφερομαι σε εταιριες με νεες τεχνολογιες, πληροφορικη, και συναφεις δραστηριοτητες.

KLG
11-10-13, 15:39
To cover letter δεν πρέπει να ξεπερνάει την σελίδα μαζί με τις τυπικούρες (διευθυνσεις κτλ), εκτός αν φυσικά σου ζητάνε να γράψεις κατι extra. Οπότε συνοπτικά το background, πως αντιλαμβάνεσαι εσυ τι θέση και γιατι νομιζεις οτι το background σου ταιριάζει αρκουν.

Αλλά νομίζω οτι τα έχεις ξαναρωτήσει αυτά και εχεις παρει αντιστοιχες απαντήσεις. Ασε το κόσκινο ;)

Φανερός Πράκτωρ
11-10-13, 20:17
Βρε αναχαθεις απο κει "δουλειά η post-doc"... Oλοι οι που πηγατε στη βιομηχανία την ψωνισατε :lol: :p

postdoc. (το δευτερο.... στο τρίτο καίγομαι)

:lol: :lol: :lol: :lol:

και μου βγήκε αυθόρμητα, φαντάσου. :p
Επί της ουσίας δεν θεωρώ ότι ένα σοβαρό/καλό doc/post-doc θέλει λιγότερη δουλειά από μια γερή δουλειά. Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα.

Άντε το τρίτο θα είναι και μόνιμη θέση ;)

jose_ee1985
11-10-13, 21:18
Καλα, το cv ειναι αυτο που ειναι, με παραθεση στοιχειων για τα προσοντα μας, τα επαγγελματικα μας κλπ.

Για το cover letter ομως αναρωτιεμαι, ποσο 'αυστηρο' πρεπει να ειναι στην γραφή του, ή αν μπορεί να ειναι και καπως πιο χαλαρα γραμμένο.
Πχ θα μπορουσα σε μια-δυο γραμμες να υποστηριξω στο cover letter, καποιες πτυχες της προσωπικοτητας μου, που θα μπορουσαν να κανουν την διαφορα στην προτίμησή τους σε μένα/εξάλλου στο cover letter επικεντρωνομαστε στο γιατι νομιζουμε οτι ταιριαζουμε για μια θεση και πρεπει να μας επιλεξουν.
Μπορω να το κανω αυτο, ή δεν ενδείκνυται;

Αν πχ. ειναι αυστηρος και απαραβατος κανονας οτι στο cover letter πρεπει κανεις να πει συγκεκριμενα επιτευγματα-ανδραγαθηματα, τοτε μιλαμε για σκετα-ξερά facts, περιπου αντεγραμμενα απο το cv, αντε ισως πιο εμφατικα γραμμενα.

Αν ομως υπαρχει γενικως και ειναι αποδεκτη, μια πιο χαλαρη γραφη, θα μπορουσα να γραψω και οτι σας ανεφερα πιο πανω.

Να πω οτι κυριως αναφερομαι σε εταιριες με νεες τεχνολογιες, πληροφορικη, και συναφεις δραστηριοτητες.

Προσωπική άποψη: Μπορείς να βάλεις και στοιχεία της προσωπικότητας σου που πιστεύεις ότι ταιριάζουν στην θέση ειδικά αν πας για κάτι Junior. Όσο πας σε πιο senior θέσεις, είναι καλύτερο να αποφεύγεις αυτά και να μιλάς με facts.

cool11
11-10-13, 22:43
Το glassdoor το εμπιστευστε;
Γραφουν εκει για ολες τις εταιριες του κοσμου, νυν και πρωην εργαζομενοι, για εργασιακες συνθηκες, προοπτικες, απολαβες κλπ.

humanious
12-10-13, 00:15
Υπάρχουν headhunters στην Ελλάδα;

Όχι με την έννοια που υπάρχει σε κάτι adecco και icap αλλά να σε παίρνει,
να σου φτιάχνει το βιογραφικό και εν τέλει να σε προωθεί.

mesmer
12-10-13, 00:19
Ναι.. Μια που μου έρχεται στο μυαλό είναι αυτή (grecruitment.com).

@ ADSLgr.com All rights reserved.