PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

KLG
12-10-13, 04:27
Ναι.. Μια που μου έρχεται στο μυαλό είναι αυτή (grecruitment.com).

Καταραμένη Γερμανία, αφήστε και καμια δουλεια για τους υπόλοιπους.

humanious
12-10-13, 12:15
Μες στην απελπισία έφυγε και ένα βιογραφικό και εκεί.

cool11
15-10-13, 08:41
Ποσο 'σημαντικο' ειναι το section του 'desired occupation' στο europass cv, στην πρωτη σελιδα, αμεσως κατω απο τα προσωπικα στοιχεια;
Παλιοτερα, σε μη-europass cv, σε δικο μου βιογραφικο γραμμενο στο word, δεν ειχα ποτε καποια αναλογη ενοτητα. Εστελνα αυτονομα, και εκρινε η καθε εταιρια, αν και που, θα μπορουσα να προσφερω.

Τωρα ομως με το europass?
Σε αυτονομη αποστολη europass cv προς εταιρια, που δεν αναφερεσαι σε συγκεκριμενη θεση, αλλα για οποια θεση τυχον προκυψει και ταιριαζει, τελικα αξιζει τον κοπο να εχει κανεις το 'desired occupation' section ή όχι;
Απο τη μια δινεις ενα στιγμα για το τι θες/ψαχνεις, αλλα απο την αλλη επειδη ακριβως πας 'ψαχνοντας', ισως αυτο να 'κοβει' και θεσεις που δεν θα μπορουσαν να φανταστεις.

euri
15-10-13, 10:08
Επειδή γενικά το ψάχνεις πολύ, δες ένα παράδειγμα (http://www.adslgr.com/forum/threads/54607-A%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%A6%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B5%CF%82-(%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF)?p=5214924&viewfull=1#post5214924) προς αποφυγή αναφορικά με αίτηση για εργασία.

mesmer
23-10-13, 15:59
Πριν κάτι μέρες μου έστειλε άλλος ένας talent recruiter. Αν ενδιαφέρεται κανείς

Dear George,

Recently I came across your profile / resume on LinkedIn and we found it very interesting.

In Holland we have some industries where we expect a high demand of well educated and experienced engineers from 2014. This is the reason why Van Kooten Consultants starts with the service International Engineers!

International Engineers is a service that is specialized in International Recruitment of Electrical, Industrial Automation and Mechanical Engineers for our multiple Dutch clients.

Via this mail we would like to make an enquiry and see if you are interested in working in The Netherlands.

If you are we would like to receive your CV with a short motivation why you would like to work in Holland.
You can send you CV to: niels@vankootenconsultants.nl
Then we will contact you when we have a suitable job for you. Please do not expect this before the beginning of 2014.

Kind regards,

Niels van Kooten

International Talent Recruiter

PopManiac
23-10-13, 16:01
Πριν κάτι μέρες μου έστειλε άλλος ένας talent recruiter. Αν ενδιαφέρεται κανείς

Dear George,

Recently I came across your profile / resume on LinkedIn and we found it very interesting.

In Holland we have some industries where we expect a high demand of well educated and experienced engineers from 2014. This is the reason why Van Kooten Consultants starts with the service International Engineers!

International Engineers is a service that is specialized in International Recruitment of Electrical, Industrial Automation and Mechanical Engineers for our multiple Dutch clients.

Via this mail we would like to make an enquiry and see if you are interested in working in The Netherlands.

If you are we would like to receive your CV with a short motivation why you would like to work in Holland.
You can send you CV to: niels@vankootenconsultants.nl
Then we will contact you when we have a suitable job for you. Please do not expect this before the beginning of 2014.

Kind regards,

Niels van Kooten

International Talent Recruiter

Πολύ προσοχή σε κάτι τέτοια, πάρα πολύ προσοχή ;)

No-Name
23-10-13, 16:04
Πολύ προσοχή σε κάτι τέτοια, πάρα πολύ προσοχή ;)

O συγκεκριμενος δεν ειναι ειναι σκαμ


Van Kooten Consultants

Vondellaan 86
3521 GH | Utrecht

030-260 06 21
info(at)vankootenconsultants.nl

KvK 52593266

mesmer
23-10-13, 16:06
Τι εννοείς; Δε γνωρίζω τι παίζει, μιας και δεν έχω ενδιαφερθεί για εργασία ακόμα... απλώς επειδή πολλοί δυσκολεύονται να βρουν μόνοι τους, σκέφτηκα να το παραθέσω.

PopManiac
23-10-13, 16:12
O συγκεκριμενος δεν ειναι ειναι σκαμ


Van Kooten Consultants

Vondellaan 86
3521 GH | Utrecht

030-260 06 21
info(at)vankootenconsultants.nl

KvK 52593266


Τι εννοείς; Δε γνωρίζω τι παίζει, μιας και δεν έχω ενδιαφερθεί για εργασία ακόμα... απλώς επειδή πολλοί δυσκολεύονται να βρουν μόνοι τους, σκέφτηκα να το παραθέσω.

Δεν αναφέρομαι σε scam με την έννοια της απάτης. Αναφέρομαι στο ότι συνήθως αρκετοί headhunters για να φτιάξουν μπούγιο σε πόστα που έχουν αναλάβει να στελεχώσουν για πελάτες βγαίνουν στην πιάτσα και μαζεύουν αβέρτα βιογραφικά για να δείξουν όγκο υποψηφίων ;)

Είναι παλιό κόλπο και ενίοτε έχω ξεγελαστεί κι εγώ και έχω αποστείλει βιογραφικό άνευ λόγου. Έκτοτε έχω μάθει να ρωτώ πρώτα μέσω email μερικές λεπτομέρειες είτε για το πόστο (αν ζητούν βιογραφικά γενικά για κάποια θέση χωρίς να δίνουν λεπτομέρειες για αυτή έστω και σε επίπεδο απαιτήσεων) ή έστω ένα email πρώτα με 2-3 ερωτήσεις από εσένα ως υποψήφιο. Όχι τίποτε άλλο αλλά επειδή γενικά κι αόριστα δεν λέει να γίνεται κανείς μέρος μιας database στην οποία θα δίνεται πρόσβαση σε πιθανούς εργοδότες χωρίς να γνωρίζεις κάτι παραπάνω ;)

mesmer
23-10-13, 20:56
Δε μου κάνει εντύπωση ο τρόπος που λειτουργούν. Φυσικά αν είσαι συνειδητοποιημένος για το τι ψάχνεις, θα κάνεις μια αναγνωριστική πρώτα.
Πάντως scam δεν είναι γιατί έκανα μια επιβεβαίωση πριν το ανεβάσω εδώ.

PopManiac
23-10-13, 21:02
Δε μου κάνει εντύπωση ο τρόπος που λειτουργούν. Φυσικά αν είσαι συνειδητοποιημένος για το τι ψάχνεις, θα κάνεις μια αναγνωριστική πρώτα.
Πάντως scam δεν είναι γιατί έκανα μια επιβεβαίωση πριν το ανεβάσω εδώ.

Nαι δεν είναι scam αλλά είναι ανήθικο και στην τελική χτίζουν ελπίδες και δημιουργούν προσδοκίες και παίζουν τα δικά τους επιχειρηματικά παιχνίδια με τον δικό σου επαγγελματικό προϊόν που στην τελική είναι το CV σου.

ΔΕΝ λέω επουδενί πως η εταιρεία που αναφέρεις είναι τέτοια, να εξηγούμαι! Μπορεί πραγματικά να ψάχνουν να πληρώσουν θέσεις εργασίας!

Αυτό στο οποίο εφιστώ την προσοχή είναι σε όλους τους headhunters που βρίσκονται εκεί έξω και που έτσι γενικά λένε "γεια σου, είδα το προφίλ σου στο LinkedIn και θέλω το βιογραφικό σου". Αν κανείς προσωπικά μου το ζητήσει, τουλάχιστον θα κάνω κάποιες ερωτήσεις και κατόπιν θα το δώσω.

Αυτά, τίποτε παραπάνω ;)

mesmer
23-10-13, 21:10
Κατανοητό.. Καλά εμένα τι ελπίδες να μου δημιουργήσει... ακόμα πτυχίο δεν έχω χεχε!
Να ρωτήσω τη γνώμη σας στο εξής. τον επόμενο Σεπτέμβρη που θα τελειώσω το στρατιωτικό, με το καλό, θα κοιτάξω για εργασία έξω.
Εντωμεταξύ έχω αφήσει την πρακτική, με το σκεπτικό να βρω μια εταιρία όπου θα κάνω την πρακτική με την προοπτική να με κρατήσουν.. Γενικά παίζουν τέτοια έξω;
Γιατί θέλω να δουλέψω πάνω στο αντικείμενο μου και όχι να είμαι ο καφετζής/ταχυδρόμος/υδραυλικός/ηλεκτρολόγος/κ.ο.κ.

Τις προάλλες κοίταξα λίγο τις πρακτικές που έχουν ανακοινώσει στη σχολή.. Όλοι ψάχνουν άτομα για κατασκευή/συντήρηση ιστοσελίδων.. Απογοήτευση πλήρης..

KLG
23-10-13, 21:19
Το να κάνεις πρακτική έξω είναι αρκετά περίπλοκη διαδικασία. Στην καλύτερη να πέσεις σε κάποιον καθηγητή που έχει άκρες και να σε στείλει. Μπορείς να ρωτήσεις επίσης στο Γραφείο Διασύνδεσης σου αν συνεργάζεται με εταιρίες έξω, αν και το βρίσκω χλωμό.

Αν και ξεπερνάει το συγκεκριμένο θέμα, αν έχεις σκοπό να αναζητήσεις εργασία στο εξωτερικό καλύτερο θα ήταν να κάνεις ενα μεταπτυχιακό έξω. Το έχουμε συζητήσει σε αυτό το νήμα εκτενέστατα και υπάρχουν "πολλοί" (ο εξής ένας lewton :p) που δεν το θεωρουν απαραίτητο. Δεν είναι απαραίτητο, αλλά σε διευκολύνει πολυ. Μην ξεχνας οτι η αγορα εργασίας είναι εδώ και πολλά χρόνια διεθνής, και ειδικά τα τελευταία χρόνια ακόμα περισσότερο. Πέρα απο τον γονατισμένο Νότο (οι Ισπανοί και Ιταλοί βρίσκονται παντου) υπάρχουν και οι νεοεισερχόμενοι στο club (Βαλκάνια, Αν. Ευρωπη, Βαλτικές) που μετακινουνται πολύ. Οπότε το μεταπτυχιακό θα σου δώσει ευκαιρίες.

Επίσης πρέπει να σκεφτείς πολυ σοβαρά αν θα κάνεις το στρατιωτικό σου. Αν σκοπευεις να πας εξω νομίζω οτι είναι ασκοπος χρόνος (εγώ βέβαια πρωτα τελείωσα και μετά εφυγα).

mesmer
23-10-13, 21:56
Κοίτα το στρατιωτικό το κάνω ήδη.. Είμαι στο δεύτερο μήνα.. Χάσιμο χρόνου, αλλά θα το συνδυάσω με την πτυχιακή.
Είχα βρει μια δουλίτσα στην Ολλανδία, πέρυσι, αλλά μου ζητούσαν να μην έχω υποχρεώσεις με τη χώρα μου (αυτό το έχω ακούσει και από Έλληνα που θέλησε να κάνει research στην Αγγλία, μετά το διδακτορικό του).. Οπότε επέλεξα να το κάνω για να ξεμπερδεύω.

Τώρα, σε ότι αφορά την πρακτική θέλω να ψάξω μόνος μου. Να στείλω στην χ,y εταιρία και να τους πω ότι ενδιαφέρομαι να εργαστώ εκεί και θα ήθελα να κάνω την πρακτική μου με την προοπτική, αν ανταποκρίνομαι στις προσδοκίες τους να εργαστώ και μετά το πέρας της. Απλώς δε γνωρίζω αν γίνονται αυτά ή ζω στο ροζ συννεφάκι μου :p

Τέλος, για το MSc, το έχω σκεφτεί και έχω την εξής άποψη. Καλύτερα να αποκτήσω εργασιακή εμπειρία κάποια χρόνια σε ένα αντικείμενο και ύστερα να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό σε αυτό, ώστε να πιστοποιήσω τις γνώσεις μου με ένα χαρτί.

chat1978
23-10-13, 22:00
Nαι δεν είναι scam αλλά είναι ανήθικο και στην τελική χτίζουν ελπίδες και δημιουργούν προσδοκίες και παίζουν τα δικά τους επιχειρηματικά παιχνίδια με τον δικό σου επαγγελματικό προϊόν που στην τελική είναι το CV σου.

ΔΕΝ λέω επουδενί πως η εταιρεία που αναφέρεις είναι τέτοια, να εξηγούμαι! Μπορεί πραγματικά να ψάχνουν να πληρώσουν θέσεις εργασίας!

Αυτό στο οποίο εφιστώ την προσοχή είναι σε όλους τους headhunters που βρίσκονται εκεί έξω και που έτσι γενικά λένε "γεια σου, είδα το προφίλ σου στο LinkedIn και θέλω το βιογραφικό σου". Αν κανείς προσωπικά μου το ζητήσει, τουλάχιστον θα κάνω κάποιες ερωτήσεις και κατόπιν θα το δώσω.

Αυτά, τίποτε παραπάνω ;)

Εγώ θεωρώ κατά βάση "ανήθικο" το πως παρουσιάζουν την δουλειά τους οι head hunters και πως ακριβώς δουλεύουν.

PopManiac
23-10-13, 22:30
Εγώ θεωρώ κατά βάση "ανήθικο" το πως παρουσιάζουν την δουλειά τους οι head hunters και πως ακριβώς δουλεύουν.

Όχι όλοι, ένας με τον οποίο συνεργάζομαι είναι εξαιρετικά έντιμος και εχέμυθος....

Carno
23-10-13, 23:19
Κοίτα το στρατιωτικό το κάνω ήδη.. Είμαι στο δεύτερο μήνα.. Χάσιμο χρόνου, αλλά θα το συνδυάσω με την πτυχιακή.
Είχα βρει μια δουλίτσα στην Ολλανδία, πέρυσι, αλλά μου ζητούσαν να μην έχω υποχρεώσεις με τη χώρα μου (αυτό το έχω ακούσει και από Έλληνα που θέλησε να κάνει research στην Αγγλία, μετά το διδακτορικό του).. Οπότε επέλεξα να το κάνω για να ξεμπερδεύω.

Τώρα, σε ότι αφορά την πρακτική θέλω να ψάξω μόνος μου. Να στείλω στην χ,y εταιρία και να τους πω ότι ενδιαφέρομαι να εργαστώ εκεί και θα ήθελα να κάνω την πρακτική μου με την προοπτική, αν ανταποκρίνομαι στις προσδοκίες τους να εργαστώ και μετά το πέρας της. Απλώς δε γνωρίζω αν γίνονται αυτά ή ζω στο ροζ συννεφάκι μου :p

Τέλος, για το MSc, το έχω σκεφτεί και έχω την εξής άποψη. Καλύτερα να αποκτήσω εργασιακή εμπειρία κάποια χρόνια σε ένα αντικείμενο και ύστερα να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό σε αυτό, ώστε να πιστοποιήσω τις γνώσεις μου με ένα χαρτί.
Πρακτική:
Αν βρεις καθηγητή που να συνεργάζεται με φορέα στο εξωτερικό, τότε ίσως είναι εφικτό. Βέβαια δεν σου εγγυάται ότι θα μείνεις στην εταιρεία αυτή μετά το πέρας της πρακτικής, όμως θα έχεις ήδη μία εξοικείωση με την χώρα, ώστε να μείνεις μόνιμα για εργασία κτλ.

Μεταπτυχιακό:
Αν δε βγει το πλάνο της πρακτικής, είναι η δεύτερη καλύτερη λύση. Όντας φοιτητής, θα έχεις όλα τα προνόμια του φοιτητή, θα ενσωματωθείς ευκολότερα στην ξένη χώρα (τοπικά ΑΜΚΑ κτλ), θα αποκτήσεις παραστάσεις από τη νέα χώρα και μέσω των σπουδών, θα έρθεις ευκολότερα σε επαφή με τοπικές εταιρείες που ψάχνουν αποφοίτους για graduate jobs κτλ.

Βέβαια εξ όσων καταλαβαίνω, είσαι των θετικών επιστημών, οποτε και το σενάριο που έχεις σκεφτεί- να μαζέψεις προϋπηρεσία και μετά μεταπτυχιακό- ίσως δουλέψει στην περίπτωσή σου. Όμως να ξέρεις, έχουν δυσκολέψει πολύ τα πράγματα, όλη η Νότιος και η Ανατολική Ευρώπη θέλει να μεταναστεύσει, με ό,τι σημαίνει αυτό.

Φανερός Πράκτωρ
23-10-13, 23:53
Είχα βρει μια δουλίτσα στην Ολλανδία, πέρυσι, αλλά μου ζητούσαν να μην έχω υποχρεώσεις με τη χώρα μου (αυτό το έχω ακούσει και από Έλληνα που θέλησε να κάνει research στην Αγγλία, μετά το διδακτορικό του).. Οπότε επέλεξα να το κάνω για να ξεμπερδεύω.

Είσαι σίγουρος ότι κατάλαβες καλά το τι σου είπαν και αυτοί αλλά και ο φίλος σου; Ακόμα και για μόνιμες θέσεις σε ευρωπαϊκά πανεπιστήμια δεν έχεις πρόβλημα αν δεν έχεις κάνει στρατιωτικό, όχι τώρα για ένα post-doc ή μια απλή δουλειά στον ιδιωτικό τομέα. Μόνο για (μόνιμες) θέσεις της ίδιας της ΕΕ έχω δει τέτοιους περιορισμούς που προφανώς είναι βέτο της Ελλάδας.

PopManiac
24-10-13, 00:28
Είσαι σίγουρος ότι κατάλαβες καλά το τι σου είπαν και αυτοί αλλά και ο φίλος σου; Ακόμα και για μόνιμες θέσεις σε ευρωπαϊκά πανεπιστήμια δεν έχεις πρόβλημα αν δεν έχεις κάνει στρατιωτικό, όχι τώρα για ένα post-doc ή μια απλή δουλειά στον ιδιωτικό τομέα. Μόνο για (μόνιμες) θέσεις της ίδιας της ΕΕ έχω δει τέτοιους περιορισμούς που προφανώς είναι βέτο της Ελλάδας.

Δεν είναι βέτο Ελλάδας ακριβώς είναι disclaimer της Επιτροπής αλλά εδώ στο Βέλγιο τουλάχιστον έχω δει και ιδιωτικές εταιρείες να ρωτάνε για στρατιωτικές υποχρεώσεις περισσότερο προς αποφυγή καταστάσεων που ξαφνικά ο εργαζόμενος να αναγκαστεί να την κάνει ;) Δεν είναι ο κανόνας αλλά σαφώς και μερικές ρωτάνε...

Φανερός Πράκτωρ
24-10-13, 00:38
Τι να πω, εκπλήσσομαι πραγματικά.

chat1978
24-10-13, 00:41
Όχι όλοι, ένας με τον οποίο συνεργάζομαι είναι εξαιρετικά έντιμος και εχέμυθος....

Πρέπει να αναλύσω λίγο το πως δουλεύουν για να εξηγήσω ότι δεν έχει ακριβώς σχέση.

Συνοπτικά για ένα υποτιθέμενο γραφείο αλλά καλό γραφείο
1)Ο recruiter δουλεύει για τον καλύτερο συνδυασμό εταιρία υπαλλήλου
2)Ο recruiter και η εταιρία πληρώνεται με ποσοστά από τα συμβόλαια που κλείνει
3)Το γραφείο δίνει bonus αποδοτικότητας όπου αποδοτικότητα είναι ο αριθμός των συμβολαίων που κλείνει.

Βλέπει κανείς το πρόβλημα; Αν όχι βάλτε στο πρώτο και το "για όσο χρόνο χρειαστεί".

Υπάρχουν αντικρούμενα συμφέροντα ακόμα και στις καλύτερες περιπτώσεις γραφείων.

Το παραπάνω είναι αόριστο και φανταστικό αλλά βασίζεται σε αλήθειες των καλύτερων που έχω γνωρίσει και εγώ.

PopManiac
24-10-13, 00:47
Πρέπει να αναλύσω λίγο το πως δουλεύουν για να εξηγήσω ότι δεν έχει ακριβώς σχέση.

Συνοπτικά για ένα υποτιθέμενο γραφείο αλλά καλό γραφείο
1)Ο recruiter δουλεύει για τον καλύτερο συνδυασμό εταιρία υπαλλήλου
2)Ο recruiter και η εταιρία πληρώνεται με ποσοστά από τα συμβόλαια που κλείνει
3)Το γραφείο δίνει bonus αποδοτικότητας όπου αποδοτικότητα είναι ο αριθμός των συμβολαίων που κλείνει.

Βλέπει κανείς το πρόβλημα; Αν όχι βάλτε στο πρώτο και το "για όσο χρόνο χρειαστεί".

Υπάρχουν αντικρούμενα συμφέροντα ακόμα και στις καλύτερες περιπτώσεις γραφείων.

Το παραπάνω είναι αόριστο και φανταστικό αλλά βασίζεται σε αλήθειες των καλύτερων που έχω γνωρίσει και εγώ.

OK πριν πω κάτι άλλο νομίζω πως δεν έχω καταλάβει το 1)... Εννοείς πως ο recruiter προσπαθεί να βρει το καλύτερο match μεταξύ των υποψηφίων που έχει και των θέσεων που καλείται να πληρώσει;

Και το conflict να φανταστώ πως πάει στο ότι πρέπει να κλείνεις πολλά συμβόλαια και άρα σε συμφέρει να μην βρίσκεις τον πιο κατάλληλο υποψήφιο;

Χάνω κάτι, αυτό θέλεις να πεις; (Δεν σε έχω καταλάβει)

cool11
24-10-13, 10:39
Ευρωπαίοι σκοτωνονται μεταξυ τους για τις θεσεις εργασιας;
http://news247.gr/eidiseis/kosmos/vretania_dolofonhsan_italo_giati_ekleve_th_doyleia_apo_toys_aggloys.2469221.html

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
24-10-13, 10:50
Έχει φάση που το άρθρο του news247 χρησιμοποιεί σαν πηγή ένα άρθρο το οποίο παρουσιάζει τα γεγονότα ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικά:
Four Lithuanians in court charged with murdering young Italian man Joele Leotta in Maidstone flat (http://www.kentonline.co.uk/kent_messenger/news/seven-held-in-murder-probe-7735/)

megahead13
24-10-13, 12:00
Έχει φάση που το άρθρο του news247 χρησιμοποιεί σαν πηγή ένα άρθρο το οποίο παρουσιάζει τα γεγονότα ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικά:
Four Lithuanians in court charged with murdering young Italian man Joele Leotta in Maidstone flat (http://www.kentonline.co.uk/kent_messenger/news/seven-held-in-murder-probe-7735/)
Ρε αυτό έγινε στην πόλη που μένω (και όχι πολύ μακριά από εκεί που είναι το σπίτι μου)! :blink: Κρίμα το παλικάρι :( Και όντως το news247 γράφει ότι να 'ναι (πάλι καλά που έβαλε και την αρχική πηγή δηλαδή) :down: :down:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
24-10-13, 12:11
Αν πετύχεις Λιθουανό ξέρεις...we are friends και τέτοια :mrgreen:

KLG
24-10-13, 12:22
Αν πετύχεις Λιθουανό ξέρεις...we are friends και τέτοια :mrgreen:

Πάμε για κανα μπασκετάκι κτλ κτλ...

Δεν τους έφτανε το ντόπιο hate crime τους Αγγλους, το εισάγουν κιόλας. Αυτή η χώρα αποκτηνώνει τους ανθρώπους της.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
24-10-13, 12:42
Πάμε για κανα μπασκετάκι κτλ κτλ...

Δεν τους έφτανε το ντόπιο hate crime τους Αγγλους, το εισάγουν κιόλας. Αυτή η χώρα αποκτηνώνει τους ανθρώπους της.

Με μπέρδεψες :p Τελικά το εισάγουν, ή το εμποτίζουν σε όσους κατοικούν εκεί;

Ας μη βιαστούμε να το πούμε hate crime ακόμα (με τη στενή έννοια του όρου)...τα κίνητρα τους δεν τα γνωρίζουμε, μπορεί να είχαν και προσωπικές διαφορές, μπορεί να έγινε παρεξήγηση...δεν ξέρουμε καν αν οι Λιθουανοί είναι μετανάστες, ή 2ης γενιάς. Όπως επίσης δεν ξέρουμε καν αν τους έστειλε κάποιος άλλος για να τον φάνε. Πάντως το ότι του την πέσανε γιατί αυτός είχε δουλειά κι αυτοί όχι, το κόβω για μεγάλη μούφα.

chat1978
24-10-13, 19:00
OK πριν πω κάτι άλλο νομίζω πως δεν έχω καταλάβει το 1)... Εννοείς πως ο recruiter προσπαθεί να βρει το καλύτερο match μεταξύ των υποψηφίων που έχει και των θέσεων που καλείται να πληρώσει;

Και το conflict να φανταστώ πως πάει στο ότι πρέπει να κλείνεις πολλά συμβόλαια και άρα σε συμφέρει να μην βρίσκεις τον πιο κατάλληλο υποψήφιο;

Χάνω κάτι, αυτό θέλεις να πεις; (Δεν σε έχω καταλάβει)
Κάπως έτσι.

Πως είναι δυνατόν κάποιος που δουλεύει υποτίθεται για τον καλυτερο ανθρώπινο συνδυασμό να παιρνει bonous αν κανει χ συμβόλαια το μήνα;

Δεν ζω σε παραμύθι και καταλαβαίνω οτι δεν δουλεύουν τσαμπα, αλλά λίγο παρουσιάζονται οτι κανουν και λειτούργημα.

Εγώ βλέπω καθαρη σύγκρουση συμφερόντων όπως οπου υπαρχουν λεφτά. Απλα με ενοχλεί το παραμυθι.

Επιπλέον αδυνατω να καταλάβω γιατί μια εταιρία δίνει και μέχρι 10000 για μια πρόσληψη;

megahead13
24-10-13, 19:03
Πάμε για κανα μπασκετάκι κτλ κτλ...
Κι αν σου πω ότι έχει τύχει να παίξω μπασκετάκι πριν ~3-3,5 χρόνια με Λιθουανούς όταν ακόμα ήμανε στο Έντιμπρα;; :p :p

KLG
24-10-13, 19:06
Επιπλέον αδυνατω να καταλάβω γιατί μια εταιρία δίνει και μέχρι 10000 για μια πρόσληψη;

Απο την στιγμή που ψάχνει κάποιον εξειδικευμένο που θα παραξει πολλαπλάσια υπεραξία δεν υπάρχει όριο στο πόσο θα δώσει. Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι με τις εταιρίες εργολαβιων τύπου Manpower που διοχετευουν "απλους" πτυχιουχους για ας πουμε clerk jobs ή internships (δλδ οχι graduate entry προγράμματα) και η αμοιβή τους αφαιρείται απο το μισθό του νέου εργαζομένου. Για μενα αυτοί είναι παράσιτα.

- - - Updated - - -


Κι αν σου πω ότι έχει τύχει να παίξω μπασκετάκι πριν ~3-3,5 χρόνια με Λιθουανούς όταν ακόμα ήμανε στο Έντιμπρα;; :p :p

Το φαντάζομαι. Και εγώ όσους Λιθουανους έχω γνωρίσει μου λένε "κάθε Χ πάμε για μπάσκετ, έρχεσαι?".

PopManiac
24-10-13, 21:08
Κάπως έτσι.

Πως είναι δυνατόν κάποιος που δουλεύει υποτίθεται για τον καλυτερο ανθρώπινο συνδυασμό να παιρνει bonous αν κανει χ συμβόλαια το μήνα;

Δεν ζω σε παραμύθι και καταλαβαίνω οτι δεν δουλεύουν τσαμπα, αλλά λίγο παρουσιάζονται οτι κανουν και λειτούργημα.

Εγώ βλέπω καθαρη σύγκρουση συμφερόντων όπως οπου υπαρχουν λεφτά. Απλα με ενοχλεί το παραμυθι.

Επιπλέον αδυνατω να καταλάβω γιατί μια εταιρία δίνει και μέχρι 10000 για μια πρόσληψη;

Δεν παίζει έτσι αυτομάτως, το έχεις αντιληφθεί πολύ λάθος και έχεις μια τεράστια λογική αντίφαση στην σκέψη σου...

Παρεκτός και αν είσαι manpower agency όπως λέει ο Σταλίνας που γεμίζεις πόστα σε εταιρεία low paid (hourly wage) / low skilled, τότε ένας headhunter που απλά βγάζει άτομα σε πόστα με την προσδοκία πως σε λίγο θα βγούνε άχρηστοι και θα ξανακυνηγήσει άλλα συμβόλαια για την ίδια θέση (και συνεπώς αυξήσει τζίρο) τότε είναι καμένος από χέρι μιας και οι εταιρείες θα τον στείλουν από εκεί που ήρθε...

Πρόσφατα βρέθηκα σε επαφή με headhunter για να πληρωθεί θέση στην εταιρεία που είμαι (ήμουν) και σε καμία περίπτωση δεν έπαιζε έτσι.

Αν υπάρχει κάτι σε έναν headhunter είναι η φήμη που έχει στην πιάτσα και έτσι και γίνει γνωστό πως δίνει σαπάκια ακριβώς για να αυξήσει τζίρο, τέλος - πάπαλα.

Αλλού είναι το πρόβλημα με αρκετούς headhunters και έγκειται σε αυτό που έλεγα δλδ πως μαζεύουν βιογραφικά σε στυλ "Γεια σου Γιάννη / Κώστα / ΧΨΩ, είδαμε το προφίλ σου στο LinkedIn και θα θέλαμε να έχουμε το βιογραφικό σου για πιθανές θέσεις που θα ανοίξουν σε 5-10-15-20 μήνες από τώρα. Do not contact us, we will contact you. Yours faithfully".... ;)

lewton
24-10-13, 22:37
Η εταιρία μου γεμίζει περίπου το 50% των υπαλλήλων στα κεντρικά στη Λοζάνη από συγκεκριμένη head-hunter (η οποία βρήκε και εμένα).
Η γυναίκα είναι εξαιρετική στη δουλειά της και πάντα θα φέρει μόνο έναν υποψήφιο για κάθε θέση και ο υποψήφιός της είναι πάντα στην short list.
Η εταιρία μου απασχολεί στα κεντρικά σε θέσεις management/finance/marketing/administration γύρω στα 600 άτομα και κάθε χρόνο το πολύ να προσλάβει σε αυτές τις θέσεις 50-60 άτομα.
Η εταιρία έχει αποφασίσει ότι αντί να προσλάβει 5-6 άτομα που θα βάζουν αγγελίες και θα ψάχνουν κόσμο για μια εταιρία που πολλοί λίγοι γνωρίζουν και άρα θα την προσπερνούν στις λίστες αγγελιών, είναι προτιμότερο να δουλεύει με head-hunters.
Προσωπικά διαφωνώ αλλά δε μπορώ να μη δω και τη λογική της πολιτικής αυτής.
Βγαίνει σαφώς ακριβότερο (έχω δει πόσα πήρε για την πρόσληψή μου και μου έφυγε το μάτι) αλλά τα αποτελέσματα είναι ικανοποιητικότατα.
Α, και αν ο υπάλληλος δεν περάσει τους 3 μήνες δοκιμαστικής περιόδου ο head-hunter δεν παίρνει τίποτα.

PopManiac
24-10-13, 22:52
Η εταιρία μου γεμίζει περίπου το 50% των υπαλλήλων στα κεντρικά στη Λοζάνη από συγκεκριμένη head-hunter (η οποία βρήκε και εμένα).
Η γυναίκα είναι εξαιρετική στη δουλειά της και πάντα θα φέρει μόνο έναν υποψήφιο για κάθε θέση και ο υποψήφιός της είναι πάντα στην short list.
Η εταιρία μου απασχολεί στα κεντρικά σε θέσεις management/finance/marketing/administration γύρω στα 600 άτομα και κάθε χρόνο το πολύ να προσλάβει σε αυτές τις θέσεις 50-60 άτομα.
Η εταιρία έχει αποφασίσει ότι αντί να προσλάβει 5-6 άτομα που θα βάζουν αγγελίες και θα ψάχνουν κόσμο για μια εταιρία που πολλοί λίγοι γνωρίζουν και άρα θα την προσπερνούν στις λίστες αγγελιών, είναι προτιμότερο να δουλεύει με head-hunters.
Προσωπικά διαφωνώ αλλά δε μπορώ να μη δω και τη λογική της πολιτικής αυτής.
Βγαίνει σαφώς ακριβότερο (έχω δει πόσα πήρε για την πρόσληψή μου και μου έφυγε το μάτι) αλλά τα αποτελέσματα είναι ικανοποιητικότατα.
Α, και αν ο υπάλληλος δεν περάσει τους 3 μήνες δοκιμαστικής περιόδου ο head-hunter δεν παίρνει τίποτα.

Eκτός και αν μου ξέφυγε κάτι εδώ και χρόνια να υποθέσω πως δεν είναι εταιρεία σου αλλά εταιρεία στην οποία δουλεύεις :-k

Η παρούσα διευκρίνιση τίθεται και ως ψυχολογική προειδοποίηση μην τυχόν - κούφια η ώρα - εσύ τη νομίζεις εταιρεία σου αλλά εκείνη έχει πολύ διαφορετική άποψη ;)

lewton
24-10-13, 23:01
Eκτός και αν μου ξέφυγε κάτι εδώ και χρόνια να υποθέσω πως δεν είναι εταιρεία σου αλλά εταιρεία στην οποία δουλεύεις :-k

Η παρούσα διευκρίνιση τίθεται και ως ψυχολογική προειδοποίηση μην τυχόν - κούφια η ώρα - εσύ τη νομίζεις εταιρεία σου αλλά εκείνη έχει πολύ διαφορετική άποψη ;)

Δεδομένου ότι μάλλον θα την κάνω αρχές του 2014, σίγουρα δεν τη θεωρώ δική μου. :p

No-Name
25-10-13, 12:22
Δεδομένου ότι μάλλον θα την κάνω αρχές του 2014, σίγουρα δεν τη θεωρώ δική μου. :p

που θα πας πάλι? :P

lewton
26-10-13, 00:06
που θα πας πάλι? :P

Tα έγραφα πριν λίγες σελίδες αλλά πλέον έχω και νεότερα.

Που θα πάω δεν ξέρω, αλλά η νέα δομή δε μου αρέσει γιατί κατάργησαν το Group Controlling ως τμήμα (σε αυτό ανήκω τώρα) και θέλουν να με μεταφέρουν στο Consolidation, του οποίου Consolidation ο manager είναι συμπαθέστατος μερικές φορές σε προσωπικό επίπεδο, άλλες δε μπορείς να του μιλήσεις, και το χειρότερο είναι ότι είναι εντελώς ανισόρροπος σε επαγγελματικό επίπεδο.

Οπότε ψάχνω άλλη δουλειά που δεν ξέρω πότε θα βρεθεί και εν τω μεταξύ το μεγάλο αφεντικό μου πέταξε σαν ιδέα ότι μπορούμε να συμφωνήσουμε να κάτσω 6 μήνες για να κάνω καλό hand-over σε όποιον βρουν για να με αντικαταστήσει, με αντάλλαγμα (για τη δέσμευσή μου να μη φύγω ένα ωραίο πρωί και τους αφήσω στα κρύα του λουτρού) ένα καλό bonus στο τέλος και μια πολύ καλή συστατική.
Επειδή όμως άλλο το να το λέμε σαν ιδέα για να κερδίσουμε χρόνο και άλλο το να το κάνουμε πράξη, εγώ ψάχνω κανονικά για άλλη δουλειά και το ξέρουν και το μεγάλο αφεντικό, και ο τωρινός μου manager, και οι άλλοι 3-4 analysts του Controlling που είναι στην ηλικία μου πάνω-κάτω και μιλάμε πολύ, και την ερχόμενη εβδομάδα θα πρέπει να μιλήσω με τον μελλοντικό μου manager καθώς θα έρθει να μου πει ότι είναι ώρα να αλλάξω γραφείο. Οπότε θα του πω ότι δε με ενδιαφέρει καθόλου να εργαστώ στο Consolidation (δε θα του πω ότι είναι ανισόρροπος :p ) και ότι προσωπικά έχω αρχίσει να ψάχνομαι και άρα καλό θα είναι να αρχίσει να κοιτάει να βρει άλλον για την ομάδα του. Τώρα, αναλόγως του πως θα απαντήσει, ή θα μας ακούσει όλο το κτίριο ή θα συζητήσουμε σαν πολιτισμένοι άνθρωποι.

Εμένα εν πάση περιπτώσει, αν δε βρω άλλη δουλειά που να μου κάνει κλικ, με ενδιαφέρει να μείνω στην εταιρία μέχρι τέλος Απριλίου που λήγει και το ενοικιαστήριο του διαμερίσματός μου, και στη συνέχεια να φύγω για ένα εξάμηνο να γυρίσω τον κόσμο (και να φάω τις ελβετικές οικονομίες μου).

Ίσως προσπαθήσω να μείνω Αυστραλία ή US για να βελτιώσω τα Αγγλικά μου.
Η ιδέα είναι ότι αν μετά από 10 μήνες δεν έχω καταφέρει να βρω τίποτα πουθενά, επιστρέφω Ελβετία και χτυπάω επίδομα ανεργίας. Για να το πάρω πρέπει να κάνω αίτηση εντός 12 μηνών από τη στιγμή που θα μείνω άνεργος και μετά θα λαμβάνω για 18 μήνες καθαρά κάπου 4 χιλιάδες φράγκα το μήνα. Sounds like a plan. :cool:

doctor_667
26-10-13, 13:12
Πόσα χρόνια δουλεύεις εκεί και δικαιούσαι 18 μήνες επίδομα ανεργίας; Κι επίσης το ύψος της αποζημίωσης από τι εξαρτάται, από τον τελευταίο σου μισθό;
Ολλανδία είναι 1 μήνας για κάθε χρόνο δουλειάς, γι' αυτό μουυ κάνει εντύπωση.

lewton
26-10-13, 13:55
Πόσα χρόνια δουλεύεις εκεί και δικαιούσαι 18 μήνες επίδομα ανεργίας; Κι επίσης το ύψος της αποζημίωσης από τι εξαρτάται, από τον τελευταίο σου μισθό;
Ολλανδία είναι 1 μήνας για κάθε χρόνο δουλειάς, γι' αυτό μουυ κάνει εντύπωση.

http://geneva.angloinfo.com/information/working/unemployment/

In general in order to receive unemployment benefits a person must:

be a Swiss national or
hold a valid residence permit and
be resident in Switzerland, unemployed, able to work and have contributed to the unemployment scheme for at least 12 months within the last 24 months

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-10-13, 17:06
Άντε!
Δηλαδή αν δεν είσαι Ελβετός και δίνεις εισφορά υπέρ ανέργων δικαιούσαι και επίδομα ανεργίας, αλλιώς πάπαλα. (υποθέτω πως αυτό σημαίνει το unemployment scheme)
Αν κατάλαβα σωστά, εφόσον πληρώνεις εισφορά μια φορά στους 2 μήνες είσαι καλυμμένος.

KLG
26-10-13, 17:39
Άντε!
Δηλαδή αν δεν είσαι Ελβετός και δίνεις εισφορά υπέρ ανέργων δικαιούσαι και επίδομα ανεργίας, αλλιώς πάπαλα. (υποθέτω πως αυτό σημαίνει το unemployment scheme)
Αν κατάλαβα σωστά, εφόσον πληρώνεις εισφορά μια φορά στους 2 μήνες είσαι καλυμμένος.

Πρέπει να έχεις δουλέψει 12 μήνες στους τελευταίους 24. Δλδ αν είσαι λιγοτερο απο 24 μηνες (και ας τους έχεις δουλεψει όλους) δεν δικαιουσε επίδομα (?)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-10-13, 17:45
have contributed to the unemployment scheme for at least 12 months within the last 24 months

Όχι "have been employed for at least 12 months within the last 24 months" :hmm:
Έτσι το διαβάζω εγώ τουλάχιστον...:whistle:

Carno
27-10-13, 14:42
Ίσως προσπαθήσω να μείνω Αυστραλία ή US για να βελτιώσω τα Αγγλικά μου.
Η ιδέα είναι ότι αν μετά από 10 μήνες δεν έχω καταφέρει να βρω τίποτα πουθενά, επιστρέφω Ελβετία και χτυπάω επίδομα ανεργίας. Για να το πάρω πρέπει να κάνω αίτηση εντός 12 μηνών από τη στιγμή που θα μείνω άνεργος και μετά θα λαμβάνω για 18 μήνες καθαρά κάπου 4 χιλιάδες φράγκα το μήνα. Sounds like a plan. :cool:
Κατ' αρχάς καλή επιτυχία στα μελλοντικά σχέδιά σου. Έχεις καταρτίσει εξαιρετικό πλάνο. :) Ομως διαβάζοντας το μήνυμά σου, μου δημιουργήθηκε μία απορία: είχα την εντύπωση ότι χώρες όπως ΗΠΑ και Αυστραλία είναι σχεδόν απαγορευτικές για μακρά παραμονή και φυσικά εργασία χωρίς υπηκοότητα. Σφάλλω;

lewton
27-10-13, 14:54
Πρέπει να έχεις δουλέψει 12 μήνες στους τελευταίους 24. Δλδ αν είσαι λιγοτερο απο 24 μηνες (και ας τους έχεις δουλεψει όλους) δεν δικαιουσε επίδομα (?)

Δικαιούσαι κανονικά. Έχεις πληρώσει εισφορές για 12 μήνες, άρα το παίρνεις εφόσον κάνεις την αίτηση πριν περάσουν άλλοι 12 μήνες. Για αυτό εγώ έχω σκοπό να γυρίσω Ελβετία (το plan B) αν μετά από 8-10 μήνες δεν έχω καταφέρει να κάνω μια καινούρια αρχή κάπου αλλού.

doctor_667
02-11-13, 11:12
Έχω αρχίσει και σκέφτομαι να κάνω καμιά αίτηση για άλλη δουλειά και αναρωτιέμαι σε αυτές τις περιπτώσεις πως μπορώ να χειριστώ το θέμα των συνεντεύξεων, συστατικών, κλπ με την τωρινή εταιρία.
Δεν νομίζω να φύγω, ούτε θα κάνω πολλές αιτήσεις ώστε να τους το πω ξεκάθαρα, απλά θα ήθελα να ξέρω τι παίζει στην αγορά και την αξία μου κι αν κάτσει κάτι το εξαιρετικό βλέπουμε. Είμαι νέοπας στα εργασιακά οπότε ευπρόσδεκτη κάθε συμβουλή.

tsavman
03-11-13, 00:09
Δεν τους λες τίποτα μέχρι να βρεις κάτι στάνταρ.

No-Name
04-11-13, 12:16
Πόσα χρόνια δουλεύεις εκεί και δικαιούσαι 18 μήνες επίδομα ανεργίας; Κι επίσης το ύψος της αποζημίωσης από τι εξαρτάται, από τον τελευταίο σου μισθό;
Ολλανδία είναι 1 μήνας για κάθε χρόνο δουλειάς, γι' αυτό μουυ κάνει εντύπωση.

Ολλανδία ειναι 3 μήνες by default + 1 μήνα για κάθε χρόνο εργασίας , επίσης τα εργασιμα χρονια στην Ελλάδα αναγνωρίζονται

doctor_667
04-11-13, 13:13
Ναι κακώς δεν αναφέρθηκα στους 3 στάνταρ μήνες, παραμένει πάντως αρκετά αυστηρό σε σχέση με Ελβετία.
Ξέρεις πόσο αυστηρά τσεκάρουν μετά την αναζήτηση δουλειάς και αν βοηθάνε με αυτό;

chat1978
04-11-13, 13:49
Στο Βέλγιο ισχύει το εξής πληροφοριακά.
Δεν υπάρχει αποζημείωση απολύσεως. Ο εργοδότης πρέπει να δώσει όμως notice απολύσεως 3+(Χρόνια εργασίας/3)*3 μήνες όπου η διαίρεση κρατά το ακέραιο μόνο.
Δηλαδή τα πρώτα τρία χρόνια τρεις μήνες
Τα τρία επόμενα έξι μήνες.

Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει δυνατότητα προσβολής της σύμβασης αν σε αυτή την περίοδο δεν κάνεις τίποτα και γιαυτό συνήθως σε στέλνουν σπίτι. Βέβαια αυτό δεν λέει και πολλά για μένα αν είσαι 50 αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Επίσης αν θες να παρατηθείς πρέπεις να το δηλώσεις το μισό από αυτό πριν.

Θα έλεγα εξαιρετικά περίεργο σύστημα. Μετά από δέκα χρόνια αν θες να αλλάξεις δουλειά μπορείς να το κάνεις μετά από περίπου 5 μήνες;

cool11
04-11-13, 14:58
Και προσοχη στους απατεωνες
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/ergasia/famprika_yposxesewn_gia_doyleia_se_ypopshfioys_ellhnes_metanastes.2486431.html

@ ADSLgr.com All rights reserved.