PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

andre74
17-11-13, 21:40
Γεια σας παιδια
διαβάζω που και που εδώ και πολύ καιρό το νήμα, είχα καιρό να μάθω νέα σας και βλέπω τώρα πως αρκετοί είστε στο Βέλγιο.
Μιλάω με μια εταιρία και μάλλον αν τελειώσει καλά το Δεκεμβριο θα είμαι κι εγώ Φλαμανδία, κοντά στο Geel.
Θέλω μια βοήθεια για αρχή, προορίζομαι για χημική βιομηχανία και όχι για ΙΤ δουλειά όπως οι περισσότεροι. Περιμένω εδώ και μέρες να μου στείλουν πρόταση-συμβόλαιο (είναι σχεδόν 2 βδομάδες από το τελευταίο skype interview με όλη την ομάδα διευθυντών και ανησυχώ λίγο, το HR με διαβεβαιώνει πως καθυστερούν από τα κεντρικά που βρίσκονται εκτός Ευρώπης να τους στείλουν υπογραμμένα χαρτιά) και το θέμα είναι πως δεν ξέρω πως να αξιολογήσω την πρόταση.
Τι μισθός αρχίζει να θεωρείται καλός στο Βέλγιο και πόσα λεφτά μένουν στη τσέπη μετά από φόρους κλπ;
Μια μέση εκτίμηση για μηνιαίο κόστος διαβίωσης;
Θα είναι βασικό για μένα και όρος να μάθω γρήγορα Ολανδικά, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος/φορέας για εσάς που είστε ήδη εκεί;
Ευχαριστώ και ελπίζω να κεράσω καμιά μπύρα στη Louven την άνοιξη :) γιατί με το ταμείο ανεργίας στην Ελλάδα δε πρόβλεπονται κεράσματα...

chat1978
17-11-13, 22:51
Γεια σας παιδια
διαβάζω που και που εδώ και πολύ καιρό το νήμα, είχα καιρό να μάθω νέα σας και βλέπω τώρα πως αρκετοί είστε στο Βέλγιο.
Μιλάω με μια εταιρία και μάλλον αν τελειώσει καλά το Δεκεμβριο θα είμαι κι εγώ Φλαμανδία, κοντά στο Geel.
Θέλω μια βοήθεια για αρχή, προορίζομαι για χημική βιομηχανία και όχι για ΙΤ δουλειά όπως οι περισσότεροι. Περιμένω εδώ και μέρες να μου στείλουν πρόταση-συμβόλαιο (είναι σχεδόν 2 βδομάδες από το τελευταίο skype interview με όλη την ομάδα διευθυντών και ανησυχώ λίγο, το HR με διαβεβαιώνει πως καθυστερούν από τα κεντρικά που βρίσκονται εκτός Ευρώπης να τους στείλουν υπογραμμένα χαρτιά) και το θέμα είναι πως δεν ξέρω πως να αξιολογήσω την πρόταση.
Τι μισθός αρχίζει να θεωρείται καλός στο Βέλγιο και πόσα λεφτά μένουν στη τσέπη μετά από φόρους κλπ;
Μια μέση εκτίμηση για μηνιαίο κόστος διαβίωσης;
Θα είναι βασικό για μένα και όρος να μάθω γρήγορα Ολανδικά, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος/φορέας για εσάς που είστε ήδη εκεί;
Ευχαριστώ και ελπίζω να κεράσω καμιά μπύρα στη Louven την άνοιξη :) γιατί με το ταμείο ανεργίας στην Ελλάδα δε πρόβλεπονται κεράσματα...
Να σου ευχηθώ κάθε επιτυχία και με το καλό στο Βέλγιο.
Αναλόγως με το που μένεις έχεις και διαφορα έξοδα. Υπάρχουν κάποια site που σου εξηγούν τα μικτά και καθαρά.
Για παράδειγμα http://www.admb.be/nl/admb/e-tools/bruto-netto-module

Υπολόγησε γενικά ένα φόρο της τάξης του 45% με 50% ανάλογα με την κλίμακα που θα ανήκεις. Γενικά αν θες σε πμ μπορώ να σου κάνω προβλέψεις.

Στο Βέλγιο γενικά δίνουν και company car και πολλά διαφορετικά benefits με αποτέλεσμα το θέμα καθαρά να περιπλέκεται.
Επίσης κάποιες δίνουν και rellocation package

Σε πμ μπορώ επίσης να σου πω τα κόστη μου.

Αν με το καλό λοιπόν έρθεις και δεις άσπρη μέρα τότε

Σχετικά με τα Ολλανδικά. Γνώμη μου είναι ότι πρέπει οπωσδήποτε να τα μάθεις. Γενικά η κατάσταση έχει στραβώσει με τους μετανάστες σε κάποιο βαθμό και σε συνδυασμό με την φαγομάρα των φλαμανδών με τους Βαλλόνους, η φλαμανδική κυβέρνηση πιέζει πολύ στο θέμα αυτό. Ευτυχώς το κράτος παρέχει αρκετά σχολεία για την εκμάθηση της γλώσσας αν και αυτό δεν σημαίνει ότι θα τους καταλαβαίνεις, καθώς υπάρχει πολύ έντονο το φαινόμενο διάλεκτοι και γενικώς άστα να πάνε. Μερικές εταιρίες παρέχουν εκμάθηση ολλανδικών στην εταιρία μέσα ενώ μπορείς να την μάθεις και σε κρατικά σχολεία. εγώ κάνω τρίμηνα επίπεδα με κρατήσου μόλις 45 ευρώ το τρίμηνο και τα μισά επιδοτούμενα από τον τοπικό ΟΑΕΔ. Κάπως έτσι είναι και τα βιβλία. Κοινώς αν θες να μάθεις ξένες γλώσσες, τότε στο Βέλγιο θα τις μάθεις όλες τσάμπα. Φυσικά εξετάσεις και άλλα καραγκιοζιλίκια τύπου lower δεν έχει. Το καλύτερο αν και όχι υποχρεωτικό, κάθε χρόνο δικαιούσαι δέκα μέρες εκπαιδευτική άδεια αν την αποδέχεται ο εργοδότης σου. Πολύ χρήσιμο τον πρώτο χρόνο (δες παρακάτω για την άδεια).

Γενικά δεν ήξερα το μέρος που ανάφερες αλλά δεν φαίνεται μακρυά από την Αμβέρσα. Έχε υπόψη ότι στην βόρεια ευρώπη και ειδικά στο Βέλγιο θα επαναπροσδιορίσεις τι πάει να πει κίνηση στους δρόμους. Αν θες κοίτα ενα πρωί το traffic στο maps από τις 8-10. Το λέω αυτό για να έχεις υπόψη σχετικά με το ποιο μέρο σκοπεύεις να μείνεις με το καλό. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου δώσω και κάποιους ενδεικτικούς χρόνους αποστάσεων.

Επίσης κάτι που δεν είναι γνωστό για το Βέλγιο αλλά πρέπει να προετοιμαστείς ψυχολογικά. Πρώτο χρόνο κανονική άδεια δεν έχει, όπως επίσης δεν έχει και δώρο το καλοκαίρι. Ο λόγος είναι ότι όλοι μα όλοι παίρνουν άδεια με βάση τις μέρες που έχουν δουλέψει το προηγούμενο έτος. Εγώ ξεκίνησα τέλη νοέμβρη του 2011 και φέτος πήρα σοβαρή άδεια.

Το Leuven είναι μακρυά από το Geel!:twisted:

andre74
18-11-13, 00:09
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. την περιοχη την εχω επισκευθει παλιοτερα, ε ποσο μακρια ειναι ; θα κεραστουν αλλου οι μπυρες που να βολευει! πως λεγεται η σχολη που πας για τη γλωσσα; στις Βρυξέλες είναι; θα τα πουμε και σε πμ. απλά πιστευω πως ισως ενδιαφερουν κι αλλους οι ερωτησεις μου.

chat1978
18-11-13, 02:26
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. την περιοχη την εχω επισκευθει παλιοτερα, ε ποσο μακρια ειναι ; θα κεραστουν αλλου οι μπυρες που να βολευει! πως λεγεται η σχολη που πας για τη γλωσσα; στις Βρυξέλες είναι; θα τα πουμε και σε πμ. απλά πιστευω πως ισως ενδιαφερουν κι αλλους οι ερωτησεις μου.
Η Ολλανδία και το Βέλγιο από όσο γνωρίζω κάνουν πολύ σοβαρές προσπάθειες για την εκμάθηση της γλώσσας τους στους ξένους. Γιαυτό και σχεδόν σε κάθε κομούνα υπάρχουν κρατικά σχολεία που διδάσκουν τα Ολλανδικά όπως επίσης και άλλες ξένες γλώσσες.
Επειδή τα σχολεία δεν είναι ακριβώς πάντα κρατικά αλλά μπορεί να επιδοτούνται δεν έχουν ένα σταθερό όνομα. Δεν είμαι σίγουρος αλλά γενικώς πολλά πράγματα είναι ιδιωτικοποιήμενα αλλά με κρατική επιδότητση.
Εγώ πήγαινε σε ένα TSM (Technishe Scholen Mechelen) αλλά πάω και γαλλικά σε ένα CVO - Crescendo.
Αν ψάξεις στον δήμο σίγουρα θα βρεις. Επίσης υπάρχει ένας οργανισμός (PRISMA) στον οποίο πας και σου λέει σε πιο σχολείο να πας με βάση την δυναμικότητα σου. Στο Mechelen για παράδειγμα όλοι οι πτυχιούχοι στέλνονται στο TSM χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι υπάρχει περιορισμός.

Σε κάθε περίπτωση ετοιμάσου για πολιτισμικό σοκ στον τρόπο εκμάθησης αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Έλα και αυτό είναι λεπτομέρια.

vamvakoolas
18-11-13, 13:37
demelene περιπου ετσι ειναι αλλα:

-Σε πολυεθνικες εταιριες αν και στραβωνουν αν δε ξερεις φλαμανδικα, αν ξερεις αλλες ευρωπαικες γλωσσες (τουλαχιστον 3) κανουν τη παπια και εχεις και respect
-περιεργα ωραρια και υπαρωριες ειναι must
-εγω οπως και το 40% των συναδελφων κινουμαστε με...ποδηλατο (να δεις γιαγια να ποδηλατει με χιονι και παγο και να μενεις @#$ας)
ασχετο αλλα οταν ειχα ΙΧ επειδη ειναι τοσο τελειο το συστημα σταθμευσης (δηλαδη #@$λο οπως λενε και οι ντοπιοι) αν και μπορουσα να βγαλω καρτα μονιμου τελικα εφαρμοσα το συστημα οτι 8 η ωρα το πρωι ελεγχουν για κλησεις ιοποτε περνω το ΙΧ απο τη θεση σταθμευσης και το παω για πλυσιμο ή κρυβω. Αν ξερεις κανεις τι παιζει ας το εξηγησει με απλα λογια


Υ.Γ:κανεις Αμβερσσα? ολοι στα χωρια εχετε μαζευτει..

Crosswind
18-11-13, 13:44
Crosswind, google?

Μακριά από μας! σιξ-σιξ-σιξ :p
Μία φορά έκανα αίτηση εκεί (πριν δύο χρόνια αν θυμάμαι καλά) και δεν το ξανακάνω. Πρέπει να ξοδέψεις τη μισή ετήσια άδειά σου μέχρι να σου πουν ότι προσλαμβάνεσαι.

chat1978
18-11-13, 14:20
demelene περιπου ετσι ειναι αλλα:

-Σε πολυεθνικες εταιριες αν και στραβωνουν αν δε ξερεις φλαμανδικα, αν ξερεις αλλες ευρωπαικες γλωσσες (τουλαχιστον 3) κανουν τη παπια και εχεις και respect
-περιεργα ωραρια και υπαρωριες ειναι must
-εγω οπως και το 40% των συναδελφων κινουμαστε με...ποδηλατο (να δεις γιαγια να ποδηλατει με χιονι και παγο και να μενεις @#$ας)
ασχετο αλλα οταν ειχα ΙΧ επειδη ειναι τοσο τελειο το συστημα σταθμευσης (δηλαδη #@$λο οπως λενε και οι ντοπιοι) αν και μπορουσα να βγαλω καρτα μονιμου τελικα εφαρμοσα το συστημα οτι 8 η ωρα το πρωι ελεγχουν για κλησεις ιοποτε περνω το ΙΧ απο τη θεση σταθμευσης και το παω για πλυσιμο ή κρυβω. Αν ξερεις κανεις τι παιζει ας το εξηγησει με απλα λογια


Υ.Γ:κανεις Αμβερσσα? ολοι στα χωρια εχετε μαζευτει..
Και εγώ στο Μέχελεν με ποδήλατο αλλά προς την δουλειά αυτοκίνητο. Κατά την γνώμη μου αν η εταιρία δεν έχει ντους το ποδήλατο για δουλειά είναι απογορευτικό. Εγώ θέλω 8χλμ και στα 2-3 έχω αρχίσει να ιδρώνω. Το έκανα μια φορά και έφτασα λούτσα. Γενικά το ποδήλατο στο Βέλγιο δεν είναι τόσο προχωρημένο όσο πχ Ολλανδία και νομίζω ότι οι Βέλγοι απλά μουλαρώνουν και πάνε κόντρα στην έλλειψη αυτή. Βέβαια τα χλμ κίνησης που έχει μόνο αυτό δεν λένε αλλά οκ.
Μια φορά με παγωμένο το δρόμο, έφαγα μια σούπα με το ποδήλατο μπαίνοντας στο σχολείο που ακόμα θυμάμαι τον σούπερμαν που έκανα. Ευτυχώς δεν έπαθα μόνιμη ζημιά αλλά ήταν πραγματικά πολύ επικίνδυνο και χτύπησε αρκετά το γόνατο.

vamvakoolas
18-11-13, 14:31
exeis dikio αλλα στην Αμβερσσα οι φαμπρικες :rofl: δεν ειναι μακρυα απο το κεντρο οποτε μεχρι να φτασεις δε προλαβαινεις να..ιδρωσεις;)

Ασχετο ειχα παει με κατι φιλους Ελληνες σε ενα καφε στη Μπριζ (απο τα πιο κεντρικα) και οι μισοι σερβιτοροι ηταν....Ελληνες!

PopManiac
18-11-13, 14:32
exeis dikio αλλα στην Αμβερσσα οι φαμπρικες :rofl: δεν ειναι μακρυα απο το κεντρο οποτε μεχρι να φτασεις δε προλαβαινεις να..ιδρωσεις;)

Ασχετο ειχα παει με κατι φιλους Ελληνες σε ενα καφε στη Μπριζ (απο τα πιο κεντρικα) και οι μισοι σερβιτοροι ηταν....Ελληνες!

Για κάντε και καμιά βόλτα ωρέ σεις από Βρυξέλλες

vamvakoolas
18-11-13, 14:38
ετοιμασε καφε σου ερχομαι (καλα στανταρ ερχομαι γιατι εχεις αεροδρομιο, δε λεει να μπω σε βαπορι για Ελλαδα) θα ανακοινωσω ποτε

chat1978
20-11-13, 10:29
Έχει ψάξει κανείς τι ισχύει με τα συνταξιοδοτικά ένσημα; Πέρα από το δεν θα πάρουμε σύνταξη κτλ, αν τύχει να πάρουμε καλό είναι να ξέρουμε.

Τι γίνεται αν αλλάξεις μια χώρα. Δηλαδή φύγεις από Ελλάδα και πας πχ στο Βέλγιο;
Τι γίνεται αν αλλάξεις δύο χώρες. Δηλαδή φύγεις από Ελλάδα και πας πχ στο Βέλγιο και μετά από κάποια χρόνια πας Ολλανδία.

Εμένα με προβληματίζει και το γεγονός ότι ξεκίνησα με ΤΕΒΕ δύο χρόνια και μετά μεταπήδησα ΙΚΑ. Τώρα είμαι δύο χρόνια στο Βέλγιο και βλέπω να είμαι κάποιο διάστημα ακόμα αλλά πιθανά να επιστρέψουμε ή να πάμε σε άλλη χώρα.
Δηλαδή δεν υπάρχει κάποιο σχέδιο κατασταλαγμένο. Το πλέον απίθανο είναι να επιστρέψουμε εκτός και αν αναγκαστούμε...

cool11
20-11-13, 10:36
Υπαρχουν διακρατικες συμφωνιες 'λενε', και δεν αντιλεγω μεν, αλλα πως θα βγει καποτε, μια εστω μικρη συνταξη οταν καποιος εχει δουλεψει σε καμια 10αρια χωρες, δεν το εχω καταλαβει...

lewton
20-11-13, 10:44
Στην Ελβετία δεν υπάρχει το τριτοκοσμικο συστημα των ενσημων, αντίθετα συγκεντρώνεις κεφάλαιο το οποίο όταν γίνεις 65 μπορείς να επιλέξεις να το πάρεις μια και έξω (και αν ζήσεις πάρα πολλά χρόνια πρόβλημά σου) ή να δεχθείς τη σύνταξη που σου προτείνει το pension fund με βάση αυτό το ποσό.
Αν είσαι ευρωπαίος και λάβεις σύνταξη και από άλλο κράτος της ΕΖΕΣ στο οποίο κατοικεις πλέον, προβλέπεται η δυνατότητα να στέλνει η Ελβετία τα λεφτά στο κράτος αυτό και να τα λαμβανεις όλα μαζί.

Αν ως Έλληνας λάβεις σύνταξη στην Ελλάδα έχοντας δουλέψει σε Ελλάδα, Ολλανδία, Δανία και Ελβετία, δεν ξέρω τι ισχύει για τις άλλες χώρες. Πάντως το κομμάτι της Ελβετίας είναι όπως το περιέγραψα.

cool11
20-11-13, 11:17
'Χαζή' ερώτηση αλλα μπαινω στην πειρασμο να την κανω:
Επ'ουδενι λογο δεν συγκρινεται η 'πραγματικη' εμπειρια και προϋπηρεσια, με οτιδηποτε αλλο συναφες.
Αλλα πχ αν μια εταιρια με θελει να εργαστω σε αυτην και μου το πουν προφορικα(σας δεχομαστε, να προχωρησουμε κλπ), αλλά για λογους -πραγματικά- ανωτερας βιας και απο τα δυο μερη(εμενα & την εταιρια), δεν ευοδωθει να εργαστω σε αυτην, αν ειχα μια επιστολη απο στα χερια μου απο την εταιρια που λεει ακριβως αυτο, οτι 'επιθυμια μας ηταν να εργαστει μαζι μας ο κ.ταδε, αλλα...μπλα μπλα', δεν θα ηταν μια θετικη προσθηκη στο βιογραφικο μου;
Πχ. αν με δεχτει η (παραδειγμα απλα για να γινει πιο κατανοητο) google (λεμε τωρα) ή η μια αλλη super wow εταιρια, αλλα ομως δεν τελεσφορησει η εναρξη της συνεργασιας μας, και μονο το γεγονος οτι με εκριναν ως 'δεκτό' και 'επιθυμητο' για εργασια στην εταιρια τους, δεν λέει κι αυτο κάτι; (αλλο που δεν 'εκατσε').
Ειπα εξαρχης, δεν συγκρινω αληθινη προϋπηρεσια, με μια επιστολη που λεει οτι 'τον θελαμε αλλα'. Αλλα εν τελει, απο το τιποτε(μη ευοδωση), και το γεγονος αυτο δεν λεει απο μονο του κατι;

PopManiac
20-11-13, 12:36
'Χαζή' ερώτηση αλλα μπαινω στην πειρασμο να την κανω:
Επ'ουδενι λογο δεν συγκρινεται η 'πραγματικη' εμπειρια και προϋπηρεσια, με οτιδηποτε αλλο συναφες.
Αλλα πχ αν μια εταιρια με θελει να εργαστω σε αυτην και μου το πουν προφορικα(σας δεχομαστε, να προχωρησουμε κλπ), αλλά για λογους -πραγματικά- ανωτερας βιας και απο τα δυο μερη(εμενα & την εταιρια), δεν ευοδωθει να εργαστω σε αυτην, αν ειχα μια επιστολη απο στα χερια μου απο την εταιρια που λεει ακριβως αυτο, οτι 'επιθυμια μας ηταν να εργαστει μαζι μας ο κ.ταδε, αλλα...μπλα μπλα', δεν θα ηταν μια θετικη προσθηκη στο βιογραφικο μου;
Πχ. αν με δεχτει η (παραδειγμα απλα για να γινει πιο κατανοητο) google (λεμε τωρα) ή η μια αλλη super wow εταιρια, αλλα ομως δεν τελεσφορησει η εναρξη της συνεργασιας μας, και μονο το γεγονος οτι με εκριναν ως 'δεκτό' και 'επιθυμητο' για εργασια στην εταιρια τους, δεν λέει κι αυτο κάτι; (αλλο που δεν 'εκατσε').
Ειπα εξαρχης, δεν συγκρινω αληθινη προϋπηρεσια, με μια επιστολη που λεει οτι 'τον θελαμε αλλα'. Αλλα εν τελει, απο το τιποτε(μη ευοδωση), και το γεγονος αυτο δεν λεει απο μονο του κατι;

Συνοπτικά, όχι παρεκτός και αν έχεις κάποια συστατική επιστολή από τον ίδιο τον CEO μιας σούπα ντούπα εταιρείας την οποία εσύ απέρριψες ή δεν ευόδωσε επειδή έπρεπε να πας να βοηθήσεις τα ορφανά στην Σομαλία....

Κοινώς αν ανήκεις σε μια ομάδα 100 ατόμων πιο περιζήτητων στον πλανήτη ;)

Αλλά, αν μπορείς να έχεις τέτοια επιστολή από τέτοια εταιρεία τότε δε νομίζω πως χρειάζεται να στέλνεις βιογραφικά, απλά κάθεσαι και επιλέγεις σε ποιες κλήσεις από ποιες εταιρείες θα απαντήσεις όσο πίνεις φρέντο στο Ντα Κάπο :-k

vamvakoolas
20-11-13, 12:56
demelene επειδη ρωτησα και ενα φιλο που ηταν εξω και ηρθε, με απλα λογια (για χωρες τις Ε.Ε)

Αν εχεις ενσημα και απο Ελλαδα->Ε.Ε συνηθως κανενα προβλημα απλως χρονικα αργει λογω Ελλαδας
Αν εχεις ενσημα απο Ε.Ε->Επιστρεψεις Ελλαδα τοτε @#σε τα γιατι ναι μεν ο ξενος φορεας θα τα στειλει αλλα εδω Ελλαδα το ψαχνουν πολυ λες και σου στελνουν ενσημα απο Νιγηρια ή εισαι το χειρεοτερο λαμογιο

αυτα τα ωραια....

SotSirx
20-11-13, 15:38
Καλησπερα στην παρεα

Θα ηθελα να μου πειτε σε ποιες χωρες ειναι πιο ευκολο για καποιον που θελει να ασχοληθει σε δικτυα ως αποφοιτος παρεμφερους σχολης και σχετικα λιγη προυπηρεσια με καλη γνωση αγγλικων και πιστοποιηση ccnp.
Επισης αξιζει να φυγει κανεις στο εξωτερικο για να εργασθει πανω σε δικτυα ή να κατσει στην ελλαδα και να το κυνηγησει οσο μπορει...

Ευχαριστω

vamvakoolas
20-11-13, 17:12
προφανως μια αγγλοφωνη χωρα

π.χ Γερμανια Γαλλια Βελγιο ξεχνα το (τα γραφω εκ πειρας)

tsigarid
20-11-13, 19:36
Στην Ελβετία δεν υπάρχει το τριτοκοσμικο συστημα των ενσημων, αντίθετα συγκεντρώνεις κεφάλαιο το οποίο όταν γίνεις 65 μπορείς να επιλέξεις να το πάρεις μια και έξω (και αν ζήσεις πάρα πολλά χρόνια πρόβλημά σου) ή να δεχθείς τη σύνταξη που σου προτείνει το pension fund με βάση αυτό το ποσό.
Αν είσαι ευρωπαίος και λάβεις σύνταξη και από άλλο κράτος της ΕΖΕΣ στο οποίο κατοικεις πλέον, προβλέπεται η δυνατότητα να στέλνει η Ελβετία τα λεφτά στο κράτος αυτό και να τα λαμβανεις όλα μαζί.

Αν ως Έλληνας λάβεις σύνταξη στην Ελλάδα έχοντας δουλέψει σε Ελλάδα, Ολλανδία, Δανία και Ελβετία, δεν ξέρω τι ισχύει για τις άλλες χώρες. Πάντως το κομμάτι της Ελβετίας είναι όπως το περιέγραψα.

Ωχ, έχει και η Ελβετία το καπιταλιστικό σύστημα που έχουν και οι ΗΠΑ; Είναι φρικτό, χίλιες φορές τρίτος κόσμος με ένσημα.

Όσο για την αρχική ερώτηση, όταν έρθει η ώρα της σύνταξης πρέπει να κοιτάξει κανείς το τι συμφωνίες υπάρχουν, καθώς αυτές αλλάζουν.

john dubi
20-11-13, 19:59
Ωχ, έχει και η Ελβετία το καπιταλιστικό σύστημα που έχουν και οι ΗΠΑ; Είναι φρικτό, χίλιες φορές τρίτος κόσμος με ένσημα.

Όσο για την αρχική ερώτηση, όταν έρθει η ώρα της σύνταξης πρέπει να κοιτάξει κανείς το τι συμφωνίες υπάρχουν, καθώς αυτές αλλάζουν.

Σωστα τα λες. Αμα δεν εχεις πληρη συνταξη στην Ελβετια απλως πρεπει να την κανεις απ τη χωρα. Αλλιως μονο με το ταμειο απορων συμπληρωμα μπορεις να τη βγαλεις.

Μια αλλη λυση ειναι να ανοιξεις ενα ειδικο λογαριασμο και να βαζεις λεφτα μεσα για τα γηρατεια.

SotSirx
20-11-13, 20:17
προφανως μια αγγλοφωνη χωρα

π.χ Γερμανια Γαλλια Βελγιο ξεχνα το (τα γραφω εκ πειρας)

Πες μου συνοπτικα τους λογους για το βελγιο,επισης σκεφτομουν και σκανδιναβικες χωρες αλλα μαλλον θα πρεπει να μαθω και την γλωσσα τους αναγκαστικα...

KLG
20-11-13, 20:29
Πες μου συνοπτικα τους λογους για το βελγιο,επισης σκεφτομουν και σκανδιναβικες χωρες αλλα μαλλον θα πρεπει να μαθω και την γλωσσα τους αναγκαστικα...

Σε μικρές εταιρίες η γλώσσα παίζει σημαντικό χώρο ακόμα και στις σκανδιναβικές χώρες που μεχρι και η γιαγια 80 χρονών σου μιλάει αγγλικά στον δρόμο.... επίσης η γλώσσα ορίζει και πολιτισμικό κριτήριο το οποιο παίζει ρόλο όσο και αν χτυπιουνται οτι δεν παίζει. Πολύ απλα, μεταξυ εσενα και ενος Σκανδιναβου με ακριβώς τα ίδια προσόντα, θα πάρουν αυτον, λογω πολιτισμικής ομογένειας το οποίο μεταφράζεται σε ενιαία εργασιακό ήθος και λόγω της προσαρμογής στη γραφειοκρατική πραγματικότητα και το κόστος το οποίο την συνοδευει δλδ να βρεις σπίτι στη Κοπενχαγη είναι full time απασχόληση και μια μικρή εταιρία δεν θα μπορεί να σε υποστηρίξει σε αυτό.

Καταλαβαίνεις οταν πηγαίνεις σε σωβινιστικές χώρες όπως Γερμανία, Γαλλία, Βελγιο τα πράγματα γίνονται πολύ χειρότερα. Για τις light σκανδιναβικες χώρες αν η προκυρηξη δεν απαιτει τη ντόπια γλώσσα και εσύ κρίνεις (αντικειμενικά όμως) οτι δεν θα την χρειαστεις αμεσα τους λες οτι σκοπευεις να μάθεις... έτσι και αλλιώς τα μαθηματα ειναι δωρεάν (τουλαχιστον στη Δανία).

Για πολυεθνικές, στις οποιες η γλώσσα ή οι πολιτισμικές διαφορές δεν παίζουν ρόλο, πλεον νομίζω οτι εκτός graduate program είναι σημαντική η προυπηρεσία. Επειδή το παρακολουθω το τελευταίο διάστημα, αυτό που βλέπω ειναι οτι οι πολυεθνικές ζητάνε ενα 3-5 χρόνια προυπηρεσίας, ενω οι μικρές συνήθως οχι, οι οποιες ομως θέλουν γλώσσα. Οπότε μην το κουράζεις... διάλεξε χώρα και ξεκίνα το φτιαρισμα :p

SotSirx
20-11-13, 21:18
Εχουμε την προυπηρεσια που μας κυνηγαει εχουμε και το σοβινισμο τωρα...:p

Περα του προβληματος της γλωσσας που λυνεται σχετικα ευκολα το κοστος διαβιωσης σε αυτες τις χωρες πως διαμορφωνεται??Τον πρωτο καιρο που θα πας εκει τι γινεται με την ευρεση κατοικιας(υπαρχει περιπτωση να σε βοηθησει καθολου η εταιρια σου)???

chat1978
20-11-13, 22:35
demelene επειδη ρωτησα και ενα φιλο που ηταν εξω και ηρθε, με απλα λογια (για χωρες τις Ε.Ε)

Αν εχεις ενσημα και απο Ελλαδα->Ε.Ε συνηθως κανενα προβλημα απλως χρονικα αργει λογω Ελλαδας
Αν εχεις ενσημα απο Ε.Ε->Επιστρεψεις Ελλαδα τοτε @#σε τα γιατι ναι μεν ο ξενος φορεας θα τα στειλει αλλα εδω Ελλαδα το ψαχνουν πολυ λες και σου στελνουν ενσημα απο Νιγηρια ή εισαι το χειρεοτερο λαμογιο

αυτα τα ωραια....
Αν και αρχικά μου απάντησες σε πμ που το συζητάγαμε θα θέσω εδώ το ερώτημα μήπως υπάρχει και 2η άποψη.
Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνουμε τώρα;

Πχ να πω στο Βέλγιο να εισάγει τα ένσημα της Ελλάδας! Γίνεται καταρχήν αυτό; Υπάρχει κάποια χασούρα; Παλιά στην Ελλάδα η μεταφορά μεταξύ των ταμείων είχε πρόστιμο.
Και τέλος άντε και τα έφερα στο Βέλγιο και θέλω να αλλάξω χώρα ή να επιστρέψω. Γίνεται;

cool11
20-11-13, 22:49
Γιατι εχω την εντυπωση, οτι για τις ξενες εταιριες (περι ελληνικης εργοδοσιας δεν μιλω πια...ανεκδοτο το τι θελουν/ζητουν) πιο μεγαλη βαρυτητα εχει η επαγγελματικη εμπειρια, παρά οι τυχόν ακαδημαϊκοι τιτλοι και πιστοποιησεις; Προσοχη, δεν λεω οτι δεν μετρουν αυτα ή οτι δεν εχουν την αξια τους. Αλλωστε νομιζω τα βασικοτερα μερη που απαρτιζουν το cv, με διαφορα σημαντικοτητας απο τα υπολοιπα, ειναι η 'εκπαιδευση' και η 'επαγγελματικη εμπειρια'. Η 'επαγγελματικη εμπειρια' τελικα εχει μεγαλυτερη βαρύτητα για τους ξενους εργοδοτες ή όχι;

PopManiac
20-11-13, 22:52
Γιατι εχω την εντυπωση, οτι για τις ξενες εταιριες (περι ελληνικης εργοδοσιας δεν μιλω πια...ανεκδοτο το τι θελουν/ζητουν) πιο μεγαλη βαρυτητα εχει η επαγγελματικη εμπειρια, παρά οι τυχόν ακαδημαϊκοι τιτλοι και πιστοποιησεις; Προσοχη, δεν λεω οτι δεν μετρουν αυτα ή οτι δεν εχουν την αξια τους. Αλλωστε νομιζω τα βασικοτερα μερη που απαρτιζουν το cv, με διαφορα σημαντικοτητας απο τα υπολοιπα, ειναι η 'εκπαιδευση' και η 'επαγγελματικη εμπειρια'. Η 'επαγγελματικη εμπειρια' τελικα εχει μεγαλυτερη βαρύτητα για τους ξενους εργοδοτες ή όχι;

Η μεγαλύτερη βαρύτητα ακόμα και να είσαι δικηγόρος με ακαδημαϊκές δημοσιεύσεις και μεταπτυχιακό με άριστα από το Harvard School of Law - συγκεκριμένη περίπτωση που γνωρίζω ;)

cool11
20-11-13, 23:00
Η μεγαλύτερη βαρύτητα ακόμα και να είσαι δικηγόρος με ακαδημαϊκές δημοσιεύσεις και μεταπτυχιακό με άριστα από το Harvard School of Law - συγκεκριμένη περίπτωση που γνωρίζω ;)

Συμφωνεις. Μεσα επεσα λοιπον.

lewton
20-11-13, 23:43
Ωχ, έχει και η Ελβετία το καπιταλιστικό σύστημα που έχουν και οι ΗΠΑ; Είναι φρικτό, χίλιες φορές τρίτος κόσμος με ένσημα.

Όσο για την αρχική ερώτηση, όταν έρθει η ώρα της σύνταξης πρέπει να κοιτάξει κανείς το τι συμφωνίες υπάρχουν, καθώς αυτές αλλάζουν.

Τι εννοείς καπιταλιστικό;
Όπως το λες, ότι εμείς έχουμε καπιταλιστικό και οι άλλοι όχι, θα μας βγάλεις κομμουνιστική όλη την Ε.Ε. :p

Το σύστημα δεν έχει καμία σχέση με εσάς στην άλλη μεριά της θάλασσας γιατί το κράτος ρυθμίζει αυστηρά τους κανόνες με τους οποίους λειτουργούν τα συνταξιοδοτικά ταμεία και τα κριτήρια βιωσιμότητάς τους. Ο εργοδότης επιλέγει τι ποσοστό του μισθού του βάζει ο υπάλληλος και τι ποσοστό ο ίδιος ο εργοδότης (δηλαδή πέραν του μικτού μισθού σου πληρώνει και αυτές τις εισφορές όπως και στον "Κομμουνισμό"), με 2 όρους:
1. ο εργοδότης να βάζει τουλάχιστον όσα και ο υπάλληλος
2. το άθροισμα να είναι τουλάχιστον 10% του μικτού μισθού.
Άρα το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί είναι 5% και 5%. Στην εταιρία μου βάζω 8% εγώ και 10% ο εργοδότης, δηλαδή αν είχα τον ίδιο μικτό μισθό σε εταιρία με το 5%+5% θα είχα στο χέρι λίγο περισσότερα κάθε μήνα και θα έβαζα στην άκρη αρκετά λιγότερα για τα 65* μου.

Πέρα αυτών των ποσοστών, ο νόμος ορίζει με σαφήνεια τους κανόνες λειτουργίας και το ελβετικό δημόσιο εγγυάται τα χρήματα (σε περίπτωση που κάποιο τέτοιο fund πέσει κάτω από τα όρια ρευστότητας που ορίζει ο νόμος, τότε το κράτος ζητάει προσφορές από εταιρίες που διαχειρίζονται τέτοια funds για να αναλάβουν τις συντάξεις και τις εισφορές του εν λόγω, και καλύπτει τη χασούρα για να βρεθεί κάποιος να το αναλάβει).
Κάποιες εταιρίες έχουν τα δικά τους συνταξιοδοτικά funds αλλά πλέον η τάση είναι να τα κάνουν outsourced σε εταιρίες που ασχολούνται με αυτό. Σαν να υπήρχαν στην Ελλάδα πολλά ιδιωτικά ΙΚΑ, υπό την αυστηρή εποπτεία του κράτους, και η κάθε εταιρία να μπορεί αν επιλέξει σε ποιο από αυτά θα βάζει τις εισφορές των υπαλλήλων της.

Όταν αλλάζεις εταιρία, τα λεφτά που έχεις ως κεφάλαιο τα μεταφέρεις αυτούσια στο συνταξιοδοτικό fund της νέας εταιρίας σου και την σύνταξη (ή τα λεφτά στο χέρι) τα παίρνεις από το fund στο οποίο τα έχεις όταν γίνεις 65.
Αν κάποια στιγμή σταματήσεις να εργάζεσαι ή εγκαταλείψεις προσωρινά τη χώρα, είναι υποχρεωμένος να τα μεταφέρεις σε ειδικό vested λογαριασμό όπου περιμένουν μέχρι να γίνεις 65 ή μέχρι να ξαναμπείς στην αγορά εργασίας.

Γενικά λειτουργεί καλά το σύστημα και επειδή είναι ανταποδοτικό δεν τίθεται θέμα μη βιωσιμότητάς του με την ίδια λογική που τίθεται στις "κομμουνιστικές" χώρες, όπου λένε ότι εφόσον οι νέοι είναι λιγότεροι και οι συνταξιούχοι ζουν περισσότερο πρέπει να αυξηθούν τα όρια.
Στο ανταποδοτικό σύστημα ο καθένας αποταμιεύει το δικό του κεφάλαιο.
Τίθεται όμως ένα διαφορετικό θέμα βιωσιμότητας, αν ξαφνικά αρχίζουν να καταρρέουν πολλά ταμεία και κάποια στιγμή το ελβετικό δημόσιο δεν αντέχει να τα διασώζει με το μηχανισμό που περιέγραψα πιο πάνω.

Γενικά αν και σας έχω δώσει την εντύπωση μέχρι εδώ ότι λατρεύω το ελβετικό μοντέλο, στην πραγματικότητα με προβληματίζει η μακροπρόθεσμη βιωσιμότητά του και προσωπικά θεωρώ κάθε φράγκα που πάει σε αυτό το κεφάλαιο χαμένο για εμένα.
Για αυτό και όταν σε συνεντεύξεις μου λένε με υπερηφάνεια από το HR ότι "ορίστε, εκτός του μισθού, έχουμε και πολύ καλό 2nd pillar plan" τους απαντώ ότι αυτό το θεωρώ μειονέκτημα καθώς μεταφράζεται σε λιγότερα λεφτά στο χέρι κάθε μήνα.


*που για εμένα μάλλον θα είναι 75 :p

- - - Updated - - -


Σωστα τα λες. Αμα δεν εχεις πληρη συνταξη στην Ελβετια απλως πρεπει να την κανεις απ τη χωρα. Αλλιως μονο με το ταμειο απορων συμπληρωμα μπορεις να τη βγαλεις.

Μια αλλη λυση ειναι να ανοιξεις ενα ειδικο λογαριασμο και να βαζεις λεφτα μεσα για τα γηρατεια.

Προσωπικά δεν έχω σκοπό να περάσω το υπόλοιπο της ζωής μου στην Ελβετία (στόχος είναι να φύγω εντός του 2014), οπότε όταν με το καλό φτάσω στο όριο ηλικίας για συνταξιοδότηση, απλά θα τους πω να μου δώσουν μια και έξω όσα έχω μαζέψει.

KLG
21-11-13, 00:07
Οι τεχνικές πιστοποιήσεις (οι οποίες στις σοβαρες χώρες έρχονται μαζί με προυπηρεσία και δεν συλλέγονται σαν χαρτια οπως στην Ελλάδα) εχουν μεγαλύτερη σημασία απο τα ακαδημαικά προσοντα, ακόμα και για εξειδικευμένο software (προσφατα κοιτουσα θέσεις για procurement specialist). Δυστυχώς το internιλίκι έχει πηδήξει την entry level αγορα εργασίας.

- - - Updated - - -



Προσωπικά δεν έχω σκοπό να περάσω το υπόλοιπο της ζωής μου στην Ελβετία (στόχος είναι να φύγω εντός του 2014), οπότε όταν με το καλό φτάσω στο όριο ηλικίας για συνταξιοδότηση, απλά θα τους πω να μου δώσουν μια και έξω όσα έχω μαζέψει.

Εμαθα προσφατα οτι για τη Δανία αν το κάνεις αυτό το κράτος σε φορολογεί αναδρομικά επειδή οι εισφορές είναι αφορολητες... οπότε χάνεις το 45%. Αν πας να τα μαζεψεις πριν το οριο, το κράτος παρακρατεί το 60% σαν stamp duty, και στο υπόλοιπο φορολογείσαι παλι με 45% Τσαααααακ.... γενικώς όποιος μιλήσει για σκανδιναβικό welfare state θα τον πάρει ο διάολος :lol:

lewton
21-11-13, 00:45
Εμαθα προσφατα οτι για τη Δανία αν το κάνεις αυτό το κράτος σε φορολογεί αναδρομικά επειδή οι εισφορές είναι αφορολητες... οπότε χάνεις το 45%. Αν πας να τα μαζεψεις πριν το οριο, το κράτος παρακρατεί το 60% σαν stamp duty, και στο υπόλοιπο φορολογείσαι παλι με 45% Τσαααααακ.... γενικώς όποιος μιλήσει για σκανδιναβικό welfare state θα τον πάρει ο διάολος :lol:

Παίζει να ισχύει κάτι τέτοιο και στην Ελβετία τώρα που το σκέφτομαι. :hmm:

KLG
21-11-13, 01:19
To οποίο σημαίνει οτι αν πληρώνομαι σε αλλη χωρα θα πληρώνω 45% στο συμπλήρωμα που φερνω απο Δανία+τον φόρο που πληρωνω στην αλλη χώρα, αν πληρωνομαι στη Δανία θα πληρώνω ετσι και αλλιως τον φόρο που μου αναλογει.

8anos
21-11-13, 10:21
Αν και αρχικά μου απάντησες σε πμ που το συζητάγαμε θα θέσω εδώ το ερώτημα μήπως υπάρχει και 2η άποψη.
Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνουμε τώρα;

Πχ να πω στο Βέλγιο να εισάγει τα ένσημα της Ελλάδας! Γίνεται καταρχήν αυτό; Υπάρχει κάποια χασούρα; Παλιά στην Ελλάδα η μεταφορά μεταξύ των ταμείων είχε πρόστιμο.
Και τέλος άντε και τα έφερα στο Βέλγιο και θέλω να αλλάξω χώρα ή να επιστρέψω. Γίνεται;

για τα της συνταξιοδότησης δείτε εδώ: http://europa.eu/youreurope/citizens/work/retire/state-pension-claims-and-calculation/index_el.htm



Υποβολή αίτησης συνταξιοδότησης
Σύνταξη γήρατoς

Πού υποβάλλεται η αίτηση

Αν έχετε εργαστεί σε διάφορες χώρες της ΕΕ, μπορεί να έχετε συσσωρεύσει συνταξιοδοτικά δικαιώματα σε καθεμιά απ ' αυτές.

Όταν φθάσει η στιγμή να ζητήσετε σύνταξη, πρέπει να υποβάλετε αίτηση στη χώρα όπου ζείτε, εκτός εάν δεν έχετε εργαστεί ποτέ εκεί. Στην περίπτωση αυτή, θα πρέπει να υποβάλετε αίτηση στη χώρα όπου εργαστήκατε για τελευταία φορά.

Η χώρα αυτή είναι υπεύθυνη για τη διεκπεραίωση της αίτησής σας και για τη συγκέντρωση όλων των αρχείων των εισφορών που καταβάλλατε σε όλες τις χώρες που εργαστήκατε.

Αν δεν εργαστήκατε ποτέ στη χώρα όπου ζείτε, πρέπει να υποβάλετε αίτηση στον αρμόδιο συνταξιοδοτικό φορέα της τελευταίας χώρας στην οποία εργαστήκατε. Εκεί θα διεκπεραιωθεί η αίτησή σας.

Ο συνταξιοδοτικός φορέας της χώρας όπου ζείτε (ή εργαστήκατε την τελευταία φορά) πρέπει να σας στείλει το έντυπο της αίτησης συνταξιοδότησης προτού συμπληρώσετε την ηλικία συνταξιοδότησης που προβλέπεται στη χώρα αυτή. Αν δεν το λάβετε, πρέπει να επικοινωνήσετε μαζί τους.

Μπορείτε να υποβάλετε αίτηση συνταξιοδότησης στη χώρα όπου ζείτε μόνον εφόσον έχετε συμπληρώσει τη νόμιμη ηλικία συνταξιοδότησης στη συγκεκριμένη χώρα.
Αν έχετε συνταξιοδοτικά δικαιώματα από άλλες χώρες, το μέρος αυτό της σύνταξής σας θα το λάβετε μόνον όταν συμπληρώσετε τη νόμιμη ηλικία συνταξιοδότησης που προβλέπεται σ 'αυτές τις άλλες χώρες.

Την αίτηση συνταξιοδότησης πρέπει να την υποβάλετε τουλάχιστον 6 μήνες προτού συνταξιοδοτηθείτε, επειδή η χορήγηση σύνταξης από διάφορες χώρες μπορεί να συνεπάγεται χρονοβόρες διαδικασίες.

Τι έγγραφα θα χρειαστείτε

Τα έγγραφα αυτά ποικίλλουν από χώρα σε χώρα, αλλά συνήθως πρέπει να δώσετε τα τραπεζικά σας στοιχεία και κάποια στοιχεία ταυτότητας.

Για περισσότερες πληροφορίες, επικοινωνήστε με τον συνταξιοδοτικό φορέα που θα διεκπεραιώσει την αίτησή σας.

Διαφορές στα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης

Σε ορισμένες χώρες της ΕΕ χρειάζεταινα περιμένετε περισσότερο για να συνταξιοδοτηθείτε από ό,τι σε άλλες.

Συνεπώς, έχει σημασία να μάθετε εκ των προτέρων, από όλες τις χώρες στις οποίες εργαστήκατε, ποια θα είναι η κατάστασή σας αν θελήσετε να αλλάξετε την ημερομηνία που θα αρχίσετε να παίρνετε τη σύνταξή σας.

Αν λάβετε μια σύνταξη νωρίτερα από μια άλλη, αυτό μπορεί να επηρεάσει τα ποσά που θα λαμβάνετε.

Μπορείτε να ζητήσετε περισσότερες πληροφορίες από τον αρμόδιο φορέα της χώρας όπου ζείτε και/ή των χωρών όπου εργαστήκατε.

Μια αληθινή ιστορία

Προσέξτε μήπως ισχύουν διαφορετικά (ανώτερα!) όρια ηλικίας συνταξιοδότησης σε άλλες χώρες

Η Καρολίν από τη Γαλλία εργάστηκε 15 χρόνια στη Δανία και, εν συνεχεία, στα τέλη της σταδιοδρομίας της επέστρεψε στη Γαλλία. Όταν έγινε 60 ετών, υπέβαλε αίτηση για σύνταξη, όπως συνηθίζεται στη Γαλλία, αλλά η σύνταξη που έλαβε ήταν πολύ χαμηλή.

Στα 60 της η Καρολίν δικαιούται μόνο το γαλλικό μέρος της σύνταξής της. Τη σύνταξη που δικαιούται από τη Δανία θα την λάβει όταν γίνει 65 ετών - που είναι η νόμιμη ηλικία συνταξιοδότησης στη Δανία για την ηλικιακή ομάδα της Καρολίν.

Πώς υπολογίζεται η σύνταξή σας;
Βήμα 1 — Εθνικός συντελεστής

Αν έχετε εργαστεί σε διάφορες χώρες της ΕΕ, ο συνταξιοδοτικός φορέας κάθε χώρας θα υπολογίσει τη σύνταξή σας χρησιμοποιώντας πρώτα τους δικούς του κανόνες, με βάση τις εισφορές που καταβάλατε εκεί (" αυτοτελής παροχή " ).

Αν είχατε κάλυψη για λιγότερο από ένα χρόνο σε μια χώρα, μπορεί να εφαρμοστεί ένας ειδικός κανόνας, επειδή ορισμένες χώρες δεν χορηγούν σύνταξη για μικρά χρονικά διαστήματα: οι μήνες ασφάλισης ή διαμονής σας στη χώρα όπου εργαστήκατε για σύντομο χρονικό διάστημα δεν χάνονται, αλλά λαμβάνονται υπόψη κατά τον υπολογισμό της σύνταξή σας από τις χώρες όπου εργαστήκατε για μεγαλύτερο διάστημα.
Αν συναντάτε κάποιο πρόβλημα σε σχέση με την εξασφάλιση σύνταξης για περιόδους εργασίας μικρότερες του έτους, μπορείτε να ζητήσετε βοήθεια.

Βήμα 2 — Ισοδύναμος συντελεστής ΕΕ

Εν συνεχεία, κάθε χώρα συνυπολογίζει τις περιόδους εισφορών σας σε όλες τις χώρες και υπολογίζει πόση σύνταξη θα παίρνατε αν όλες αυτές οι εισφορές είχαν καταβληθεί στο δικό της ασφαλιστικό σύστημα.

Κατόπιν, το ποσό αυτό αναπροσαρμόζεται ώστε να αντανακλά τον πραγματικό χρόνο κάλυψής σας στη χώρα αυτή (" αναλογική παροχή " ).

Αποτέλεσμα

Αυτά τα 2 ποσά συγκρίνονται και εσείς λαμβάνετε το υψηλότεροαπό τα δύο.

Η απόφαση κάθε χώρας σε σχέση με την αίτησή σας επεξηγείται σε ειδικό σημείωμα που θα λάβετε, στο έντυπο P1.

Παράδειγμα

Η Ρόζα εργάστηκε 20 χρόνια στη χώρα Α και 20 χρόνια στη χώρα Β.

Με βάση τους εθνικούς συντελεστές, αναμένεται ότι θα λάβει 800 ευρώ τον μήνα από τη χώρα Α και 900 ευρώ τον μήνα από τη χώρα Β, δηλαδή συνολικά η σύνταξή της θα είναι 1.700 ευρώ τον μήνα.

Αν όμως ληφθούν υπόψη οι περίοδοι εισφορών της στο εξωτερικό ("συντελεστές ΕΕ"), η σύνταξη της Ρόζας θα είναι 1.000 ευρώ τον μήνα από τη χώρα Α και 1.150 ευρώ τον μήνα από τη χώρα Β.

Η Ρόζα δικαιούται αυτό το υψηλότερο ποσό σύνταξης, δηλαδή 2.150 ευρώ τον μήνα.

Καταβολή της σύνταξης
Κάθε χώρα που σας χορηγεί σύνταξη καταβάλλει συνήθως το αντίστοιχο ποσό σε τραπεζικό λογαριασμό της χώρας διαμονής σας - εφόσον ζείτε σε χώρα της ΕΕ.

Αν δεν ζείτε σε χώρα της ΕΕ, μπορεί να χρειαστεί να ανοίξετε τραπεζικό λογαριασμό σε κάθε χώρα της ΕΕ που σας καταβάλλει σύνταξη.

Σύνταξη αναπηρίας/επιζώντων

Οι παραπάνω κανόνες εφαρμόζονται επίσης και για τον υπολογισμό της σύνταξης αναπηρίας και της σύνταξης επιζώντων. Αξίζει να σημειωθεί ότι:

Αν ζητήσετε σύνταξη ή παροχές λόγω αναπηρίας, κάθε χώρα όπου εργαστήκατε μπορεί να ζητήσει να σας εξετάσει χωριστά— και βέβαια να αποφανθεί διαφορετικά. Μια χώρα μπορεί να κρίνει ότι έχετε σοβαρή αναπηρία, ενώ μια άλλη ότι δεν έχετε καθόλου.
Ορισμένες χώρες της ΕΕ δεν πληρώνουν συντάξεις επιζώντων. Αν ο/η σύζυγός σας εργάζεται στο εξωτερικό και υπολογίζετε στη δυνατότητα σύνταξης επιζώντων, ελέγξτε κατά πόσον η συγκεκριμένη χώρα χορηγεί τέτοιες συντάξεις.

xhaos
21-11-13, 10:37
δηλαδή συμφέρει αν κατάλαβα καλά να τελειώσεις έστω και σαν ελεύθερος επαγγελματίας σε μια χώρα της βόρειας Ευρώπης.

lewton
21-11-13, 10:42
δηλαδή συμφέρει αν κατάλαβα καλά να τελειώσεις έστω και σαν ελεύθερος επαγγελματίας σε μια χώρα της βόρειας Ευρώπης.

Αν όμως έχεις 5 χρόνια σε αυτή τη χώρα και 40 στην Ελλάδα, η σύνταξη των.... 1000€ της Ελλάδας με το ζόρι θα φτάνει για να πληρώσεις το σπίτι σε αυτήν την χώρα.
Ή εννοείς να πάρεις τη σύνταξη και να γυρίσεις να τα κακαρώσεις κάτω στα θερμά κλίματα;

xhaos
21-11-13, 12:12
να πάρεις σύνταξη εκεί (ανάλογα με το που βγαίνουν περισσότερα λεφτά) και να πας να τα φας όπου θέλεις...

cool11
21-11-13, 12:35
Ενα ωραιο αρθρο για συνεντευξεις μεσω skype
http://www.news.gr/oikonomia/agora-ergasias/article/76558/okto-symvoyles-gia-na-entyposiasete-sth-synentefxh.html

kover
21-11-13, 12:56
Για τη σύνταξη το είχα ψάξει πριν 3-4 χρόνια καθώς και εγώ και η γυναίκα μου έχουμε συντάξιμα χρόνια από Αγγλία.

Γενικά είχαμε 2 επιλογές. Είτε να μεταφέρουμε τώρα τη προϋπηρεσία μας στην Ελλάδα (όχι χρηματικά), δηλαδή να αναγνωρίσει το ΙΚΑ τη προϋπηρεσία μας (με σκοπό να ανέβουμε σε ημέρες αδείας βασικά, δεν έχει κάποια άλλη αξία, ίσως και οι 3ετίες να μετράνε αλλά δε θυμάμαι) και όταν φτάσουμε στη συνταξιοδότηση (σε 30χρόνια+) να μη χρειάζεται να κάνουμε κάτι και να συνταξιοδοτηθούμε με 2 συντάξεις (μία Αγγλίας μία Ελλάδας)
Η άλλη επιλογή ήταν να περιμένουμε 30+ χρόνια ώστε για να γίνουν τα απαραίτητα.

Και στις δύο περιπτώσεις το μόνο που χρειαζεται από Αγγλία είναι το social security number και από εκεί και πέρα τα βρίσκουν τα ΙΚΑ μεταξύ τους.

Προτιμήσαμε τα 30 χρόνια αναμονής γιατί φοβόμασταν πως αν δείξουμε δρατηριότητα στην Αγγλία θα αρχίσουν να ψάχνουν για σπίτια, εισοδήματα, δε ξέρω τι σκατά άλλο μπορεί να σκεφτούν (έκτακτη αναδρομική εισφορά από το 2004 ας πούμε). Επίσης φοβηθήκαμε πως αν τα μαζέψουμε όλα εδώ και άυριο φύγουμε για μιά άλλη χώρα μπορεί όταν έρθει η ώρα να πάμε αλλού να έχουν "χαθεί" όλα ή οι Ελληνικές αρχές να μας πίξουν στη γραφιοκρατία μέχρι να στείλουν τα απαραίτητα.

PS. όλα τα παραπάνω έχουν ελάχιστη πρακτική αξία καθώς το 2035+ ανάθεμα και αν θα υπάρχει σύνταξη από οποιαδήποτε χώρα.

mesmer
25-11-13, 17:17
Δε νομίζω να είμαι offtopic, μιας και είναι για γνώμες/απόψεις το νήμα.

Είμαι τελειόφοιτος του τμήματος Αυτοματισμού Πειραιά και κάνω το στρατιωτικό μου. Το έχω πάρει απόφαση ότι θα βγω έξω για εργασία και συγκεκριμένα σε χώρες κεντρικής Ευρώπης (Γερμανία, Ελβετία, Ολλανδία κτλ).
Έχω αφήσει πτυχιακή/πρακτική ώστε να έχει σχέση με το αντικείμενο που θα ακολουθήσω.
Λόγω του ότι το αντικείμενο μου δίνει δυνατότητα ασχολίας σε διάφορους τομείς, θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το τι θα έχει ζήτηση σε βάθος 1.5-2 χρόνων.

Τέλος μια ερώτηση πιο γενική. Είναι περίεργο που δεν έχω κατασταλάξει ακόμα με τι θέλω να ασχοληθώ;

jose_ee1985
25-11-13, 18:48
Για το τελευταίο σαφώς και δεν είναι!

Από γλώσσες πως τα πας; γνωρίζεις κάτι άλλο πέρα από αγγλικά (θεωρώ ότι έχεις ένα καλό επίπεδο αγγλικών αλλιώς πρέπει να φροντίσεις αυτό πρώτα.);

SotSirx
25-11-13, 23:41
Παιδια αληθευει στην ελβετια οτι ο κατωτατος μισθος για ανειδικευτο ειναι 2500 ευρω???

KLG
26-11-13, 00:05
Σε ποιο πλανήτη ? :p

SotSirx
26-11-13, 00:50
Απλως μου το ειπε μια φιλη μου που σπουδαζει η αδερφη της εκει,αλλα μου υποστηριξε οτι το κοστος διαβιωσης ειναι πανακριβο....

mesmer
26-11-13, 01:21
Για το τελευταίο σαφώς και δεν είναι!

Από γλώσσες πως τα πας; γνωρίζεις κάτι άλλο πέρα από αγγλικά (θεωρώ ότι έχεις ένα καλό επίπεδο αγγλικών αλλιώς πρέπει να φροντίσεις αυτό πρώτα.);

Αγγλικά είμαι σε πολύ καλό επίπεδο. Γενικά προσπαθώ να βλέπω ταινίες/σειρές χωρίς subs ώστε να συνηθίσω και την προφορά αλλά και την αργκό.
Από άλλες γλώσσες, γερμανικά επίπεδο Β1, τα οποία έχω παρατήσει εδώ και 6 χρόνια.

lewton
26-11-13, 10:33
Απλως μου το ειπε μια φιλη μου που σπουδαζει η αδερφη της εκει,αλλα μου υποστηριξε οτι το κοστος διαβιωσης ειναι πανακριβο....
Αστέρι η αδερφή.

chat1978
26-11-13, 10:51
Άκουγα σήμερα στο ραδιόφωνο ότι ο Βέλγικος ΟΑΕΔ θα αναζητήσει μηχανικούς και IT στην Ελλάδα καθώς στην Ελλάδα έχει λέει πολλούς χωρίς δουλειά και στο Βέλγιο έλλειψη.
Κάτι αντίστοιχο έκανε και τα προηγούμενα χρόνια συμπληρώνοντας 200 θέσεις εργασίας από Πορτογαλία και Ισπανία.
www.vdab.be

Με κάποια επιφύλαξη καθώς δεν είμαι και σούπερ στην κατανόηση Ολλανδικών.

Το δικό μου σχόλιο για την είδηση είναι ότι εγώ δεν βλέπω και τόσο πολύ έλλειψη καθώς οι ίδιοι οι Βέλγοι έχουν αρχίσει και παραπονιούνται.

anon
26-11-13, 11:15
Άκουγα σήμερα στο ραδιόφωνο ότι ο Βέλγικος ΟΑΕΔ θα αναζητήσει μηχανικούς και IT στην Ελλάδα καθώς στην Ελλάδα έχει λέει πολλούς χωρίς δουλειά και στο Βέλγιο έλλειψη.
Κάτι αντίστοιχο έκανε και τα προηγούμενα χρόνια συμπληρώνοντας 200 θέσεις εργασίας από Πορτογαλία και Ισπανία.
www.vdab.be

Με κάποια επιφύλαξη καθώς δεν είμαι και σούπερ στην κατανόηση Ολλανδικών.

Το δικό μου σχόλιο για την είδηση είναι ότι εγώ δεν βλέπω και τόσο πολύ έλλειψη καθώς οι ίδιοι οι Βέλγοι έχουν αρχίσει και παραπονιούνται.

Το θέμα κατα την γνώμη μου δεν είναι η έλλειψη θέσεων εργασίας, πουθενά στην βορειοδυτική ευρώπη, αλλά η μείωση όσο δυνατόν του κόστους απασχόλησης. Στα πλαίσια δήθεν της ενίσχυσης ή της κινητικότητας κλπ κλπ, θα δίνουν δουλειές σε νότειους πεινασμένους για ένα κομμάτι ψωμί, και μοιραία, και οι ντόπιοι θα δεχθούν ειτε στασιμότητα είτε και μείωση μισθών κατα τα πρότυπα των νοτίων, όσο ακόμα είναι πολύ καλύτερα απο αυτούς.

cool11
26-11-13, 11:19
Το θέμα κατα την γνώμη μου δεν είναι η έλλειψη θέσεων εργασίας, πουθενά στην βορειοδυτική ευρώπη, αλλά η μείωση όσο δυνατόν του κόστους απασχόλησης. Στα πλαίσια δήθεν της ενίσχυσης ή της κινητικότητας κλπ κλπ, θα δίνουν δουλειές σε νότειους πεινασμένους για ένα κομμάτι ψωμί, και μοιραία, και οι ντόπιοι θα δεχθούν ειτε στασιμότητα είτε και μείωση μισθών κατα τα πρότυπα των νοτίων, όσο ακόμα είναι πολύ καλύτερα απο αυτούς.

Πως μου φαινεται οτι εχεις δικιο...
Βεβαια, ο ανεργος ελληνας, λογικο ειναι, θα πει και wow...
Καπως ετσι σκεφτονται και οι μεταναστες που λαθραια μπαινουν στη χωρα μας....σου λεει απο τη δικη μας χωρα, οσο χαλια κι να ειναι η ελλαδα, καλυτερα θα ειναι.
Παντως, μιλαμε για συμπιεση ολων προς τα κατω.:(

anon
26-11-13, 11:27
Πως μου φαινεται οτι εχεις δικιο...
Βεβαια, ο ανεργος ελληνας, λογικο ειναι, θα πει και wow...
Καπως ετσι σκεφτονται και οι μεταναστες που λαθραια μπαινουν στη χωρα μας....σου λεει απο τη δικη μας χωρα, οσο χαλια κι να ειναι η ελλαδα, καλυτερα θα ειναι.
Παντως, μιλαμε για συμπιεση ολων προς τα κατω.:(

ακριβώς. Και ήδη στην βόρεια ευρώπη το έχει μυριστεί ο κόσμος, και ενώ μέχρι πρότεινος το έπαιζαν και πολύ large τύποι όσον αφορά το μεταναστευτικό, και δεν είμαστε ρατσιστές, ξαφνικά βλέπουμε μεταστροφή όλων αυτών, ακόμα και σε πολιτικό επίπεδο, και προσπάθεια με έντεχνο τρόπο όπου μπορούν, να είναι πολύ δύσκολο να πάει κάποιος μετανάστης στις χώρες τους.

cool11
26-11-13, 11:32
Το μονο που μας σωζει παντως παιδια, ως ελπιδα για δικη μας μεταναστευση εντος ευρωπης, ειναι οτι ειμαστε ως χωρα εντος ΕΕ.
Για πολλα μπορει να βριζω την ΕΕ, αλλα για την ελευθερη κινητικοτητα και τις δυνατοτητες που μας δινει, δεν μπορω παρα να νιωθω ευγνωμων.
Αλλιως δεν νομιζω να μας 'δεχονταν' κανενας στη χωρα του, ειδικα μετα τις εξελιξεις των τελευταιων ετων.
Δεν ξερω πως το βλεπετε το θεμα.

tsavman
26-11-13, 12:29
Το μονο που μας σωζει παντως παιδια, ως ελπιδα για δικη μας μεταναστευση εντος ευρωπης, ειναι οτι ειμαστε ως χωρα εντος ΕΕ.
Για πολλα μπορει να βριζω την ΕΕ, αλλα για την ελευθερη κινητικοτητα και τις δυνατοτητες που μας δινει, δεν μπορω παρα να νιωθω ευγνωμων.
Αλλιως δεν νομιζω να μας 'δεχονταν' κανενας στη χωρα του, ειδικα μετα τις εξελιξεις των τελευταιων ετων.
Δεν ξερω πως το βλεπετε το θεμα.

Γιατί, αλλιώς διαβατήριο δεν θα είχες;
Ή θεωρείς πως θα σου έκαναν χάρη;

Πριν 30 χρόνια δηλαδή δεν υπήρχαν Έλληνες στο εξωτερικό;

@ ADSLgr.com All rights reserved.