PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

anon
26-11-13, 12:30
Γιατί, αλλιώς διαβατήριο δεν θα είχες;
Ή θεωρείς πως θα σου έκαναν χάρη;

Πριν 30 χρόνια δηλαδή δεν υπήρχαν Έλληνες στο εξωτερικό;

Παλιά ήταν πιο δύσκολα. Επρεπε να έχουν πρόσκληση για δουλειά. Οπως οι γονείς μου που πήγαν στα 60'ς Γερμανία.

tsavman
26-11-13, 12:32
Γιατί τώρα υπάρχει κάποιος που πάει τουρίστας και "το ψάχνει" από εκεί;

KLG
26-11-13, 12:47
Το θέμα κατα την γνώμη μου δεν είναι η έλλειψη θέσεων εργασίας, πουθενά στην βορειοδυτική ευρώπη, αλλά η μείωση όσο δυνατόν του κόστους απασχόλησης. Στα πλαίσια δήθεν της ενίσχυσης ή της κινητικότητας κλπ κλπ, θα δίνουν δουλειές σε νότειους πεινασμένους για ένα κομμάτι ψωμί, και μοιραία, και οι ντόπιοι θα δεχθούν ειτε στασιμότητα είτε και μείωση μισθών κατα τα πρότυπα των νοτίων, όσο ακόμα είναι πολύ καλύτερα απο αυτούς.

Αυτό ισχύει, αλλά για τις χώρες που δεν προστατευονται απο κλαδικές συμβάσεις εργασίας. Δεν ξέρω αν το Βέλγιο είναι σε αυτή τη κατηγορία, αλλά αν είναι μου φαίνεται λογικό αυτό που ισχυρίζονται οι Βέλγοι, οτι δηλαδή δεν υπάρχει έλλειψη ντόπιων ΙΤ. Αυτό που έχει σημασία είναι να υπάρχουν οργανώσεις υποδοχής των νέων μεταναστών, ωστε να εντασσονται γρήγορα στη αγορά εργασίας και μετά απο 1 χρόνο να είναι σε θέση να διεκδικήσουν τα δικαιωματα που προβλέπουν οι τοπικές νομοθεσίες.


Το μονο που μας σωζει παντως παιδια, ως ελπιδα για δικη μας μεταναστευση εντος ευρωπης, ειναι οτι ειμαστε ως χωρα εντος ΕΕ.
Για πολλα μπορει να βριζω την ΕΕ, αλλα για την ελευθερη κινητικοτητα και τις δυνατοτητες που μας δινει, δεν μπορω παρα να νιωθω ευγνωμων.
Αλλιως δεν νομιζω να μας 'δεχονταν' κανενας στη χωρα του, ειδικα μετα τις εξελιξεις των τελευταιων ετων.
Δεν ξερω πως το βλεπετε το θεμα.

Αυτό δεν μας σωζει καθόλου γιατί η ΕΕ έχει αποδείξει οτι νομοθετεί κατά περίσταση. Δες τι γίνεται αυτή τη στιγμή στο ΗΒ με τους μετανάστες απο Βουλγαρία, Ρουμανία, τι έγινε στη Γαλλία με τους Ρομά, πως μπαίνουν εξαιρέσεις στη Σεγκεν, αλλά και τη γενικότερη κατευθυνση της ΕΕ η οποία για να κρατήσει ισορροπίες ενδίδει όλο και περισσότερο σε αντι-ενδωμεταναστευτικές πολιτικές + την ανοδο των ακροδεξιών κομμάτων που πολυ συντομα (αν οχι ήδη) δεν θα στρέφονται μόνο κατα των μελαψων, αλλά και κατά των "τριχωτών".

Επισης με θεωρώ θύμα της κινητικότητας και σε καμία περίπτωση δεν αισθάνομαι την ευγνωμοσύνη που αναφέρεις. Οι πολιτικές τους αυξησαν το χάσμα μεταξυ Βορρά και Νότου και η κινητικότητα ήταν μια αναγκαιότητα όταν βρέθηκαν εκατομμύριοι νέοι χωρίς προοπτικές στις χώρες τους. Και πάλι κερδισμένος βρέθηκε ο Βορράς απο αυτή τη διαδικασία και χαμένος ο Νότος σε κόστος πολύ μεγαλύτερο απο τα δις των χρεών.

aroutis
26-11-13, 14:48
Παλιά ήταν πιο δύσκολα. Επρεπε να έχουν πρόσκληση για δουλειά. Οπως οι γονείς μου που πήγαν στα 60'ς Γερμανία.
Γιατί, εκτός ΕΕ πως είναι; Και προσωπικα πιστεύω ότι η ΕΕ δεν ειναι ή δεν ΘΑ είναι για πολύ, η καλύτερη λύση..

SotSirx
26-11-13, 15:22
Αστέρι η αδερφή.

Axaxaxaxa μαλλον :p

lewton
26-11-13, 15:54
Γιατί, εκτός ΕΕ πως είναι; Και προσωπικα πιστεύω ότι η ΕΕ δεν ειναι ή δεν ΘΑ είναι για πολύ, η καλύτερη λύση..
Άσε να μαντέψω: να μπούμε στην ένωση του Πούτιν. :rofl:

chat1978
27-11-13, 01:20
Νομίζω ότι είναι βασικό να καταλάβει κανείς τι σημαίνει οικονομικός μετανάστης από ανάγκη!
Οι Ευρωπαίοι έχουν μια προϊστορία στο να δουλεύουν σε άλλες χώρες. Πχ αρκετοί Άγγλοι δουλεύουν στην Ολλανδία και ανάποδα, όπως επίσης Βέλγοι με Λουξεμβούργο και ανάποδα και Βέλγιο με Ολλανδία κτλ κτλ.
Έχω παρατηρήσει ότι για αυτούς είναι απλά μια ενδιαφέρουσα δουλειά και μια ευκαιρία για αλλαγή. Μέχρι πρόσφατα δηλαδή δεν αισθανόντουσαν σαν οικονομικοί μετανάστες από ανάγκη και γιαυτό δεν τους αγγίζαν ζητήματα όπως εκμάθηση της γλώσσας και φθηνότερη εργασία με μετανάστες. Αυτοί είναι η μια κατηγορία που αλλάζει χώρα σαν να αλλάζει γειτονιά.
Υπάρχει όμως και η δεύτερη κατηγορία, συνήθως από χώρες του νότου ή της Ανατολής που δεν το βλέπουν ακριβώς έτσι και φυσικά είναι αντικείμενο εκμετάλευσης. Εγώ πιστεύω ότι ανέκαθεν υπήρχε ρατσισμός και εκμετάλευση απλά ήταν κάπως μετριασμένη και καμουφλαρισμένη. Όπως και να είχε ο μετανάστης είχε μια αξιοπρεπή ζωή και τα παιδιά του κάποιο μέλλον.Όχι το ίδιο με το παιδί του Ιθαγενή αλλά και πάλι αρκετά καλό.

KLG
27-11-13, 17:53
He (Cameron) also suggested freedom of movement should only be fully allowed if the average income of a country's people was not too far below the EU average.

Αυτά είναι τα ωραία που έρχονται !!!

http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-25114890

chat1978
28-11-13, 01:04
He (Cameron) also suggested freedom of movement should only be fully allowed if the average income of a country's people was not too far below the EU average.

Αυτά είναι τα ωραία που έρχονται !!!

http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-25114890
Αυτό το "New migrants not getting out-of-work benefits for the first three months" έβγαλε μάτι!

Ingenius
28-11-13, 02:31
Πλάκα έχουν όλοι οι Tories αυτού του κόσμου... από τη μια καίγονται για φτηνό εργατικό δυναμικό από την άλλη δε γουστάρουν την πλέμπα με τπτ... :rolleyes:

megahead13
28-11-13, 12:40
Αυτό το "New migrants not getting out-of-work benefits for the first three months" έβγαλε μάτι!
Γιατί αυτό;;

He told the BBC controls were "not just aimed at Romanians and Bulgarians" but would apply to "anyone in other EU countries thinking of coming to Britain because it is easier to claim benefits".

Τόσες δεκαετίες που δίνουν τα benefits για πλάκα στους ντόπιους είναι εντάξει, αλλά τώρα μας πείραξαν οι μετανάστες. Όπως λέει νωρίτερα στη συνέντευξη:

But the prime minister said: "British people expect fairness."

"That is what this is about," he told BBC political editor Nick Robinson. "It is about fair treatment for people who work hard and do the right thing."

Ακριβώς αυτό φλώρε Κάμερον. Ακόμα και οι ίδιοι οι Βρετανοί διαμαρτύρονται γι' αυτό το χάλι. Πόσες φορές το έχω ακούσει: «Η αδερφή/αδερφός μου βγάζει περισσότερα από τα benefits, απ' ότι βγάζω εγώ που δουλεύω έχοντας τα τάδε χαρτιά/εμπειρία.» Θλιβερά ανθρωπάκια που το παίζουν ηγέτες τάχα μου. :down:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
28-11-13, 12:44
Πλάκα έχουν όλοι οι Tories αυτού του κόσμου... από τη μια καίγονται για φτηνό εργατικό δυναμικό από την άλλη δε γουστάρουν την πλέμπα με τπτ... :rolleyes:
Ενώ οι άλλοι...

Labour says he should have acted sooner and a European commissioner warned the UK risked being seen as "nasty".

cool11
28-11-13, 12:47
Ξερω κοπελα στη Βρετανια, που εχει παιδι, και μενει μαζι με τον ανδρα της στο ιδιο σπιτι αλλα σχεδον 'κρυφα', γιατι δεν ειναι δηλωμενη ως παντρεμενη, για να παιρνει τα 'benefits' που λες.
Και χωρις να ξερω λεπτομερειες, ζει/ζουν αρκετα καλα! Αυτη δεν δουλευει καν! Επαγγελμα...μαμα! Δουλευει μονο ο ανδρας της, κι οχι τιποτε σπουδαια πραγματα, και παρολα αυτα, ζουνε αξιοπρεπως.

Πως γινεται τωρα, εμεις στην ελλαδα, να δουλευουμε, να σκιζομαστε, και να μην τα βγαζουμε περα, και αλλοι να ζουν απο τα benefits, ας το σκεφτει ο καθενας.
Αν ειναι ετσι, να σκεφτει ο καθενας 'πονηρα', και απο το να τρωει το χαμαλικι της ελλαδας, να βρει ενα τροπο (πχ σαν την αλλη, 'ανυπαντρη' μητερα-και μη εργαζομενη), και να ζει χωρις να δουλευει, ισως καλυτερα κι απο οτι θα ζουσε εργαζομενος στην ελλαδα!

PopManiac
28-11-13, 13:22
He (Cameron) also suggested freedom of movement should only be fully allowed if the average income of a country's people was not too far below the EU average.

Αυτά είναι τα ωραία που έρχονται !!!

http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-25114890

Dream on, εκτός και αν θέλει να αλλάξει την Συνθήκη καθώς υπάρχει Άρθρο 35 για ελεύθερη διακίνηση εργαζόμενων και οδηγία 2004/38 ενώ για πολίτες είναι το Άρθρο 20.

Με άλλα λόγια, δεν παίζει εκτός και αν το ΗΒ ζητήσει Διακυβερνητική Διάσκεψη να αλλάξουν οι Συνθήκες και όλοι θυμούνται το χάλι του "Ευρωσυντάγματος" και τον πανικό με την Λισσαβώνα.

Κοινώς, ούτε για αστείο και ας χτυπιέται....

Εκτός βέβαια αν ξέρει πως δεν αλλάζει η Συνθήκη (που δεν γίνεται να μην το ξέρει) και θέλει να ξεκινήσει να χαράζει "κόκκινες γραμμές" για διαπραγμάτευση με τους Ευρωπαίους πριν το δημοψήφισμα και ΗΒ εκλογές του 2016.

Καλό παιχνίδι εσωτερικής πολιτικής αλλά φοβάμαι πως δεν έχει υπολογίσει - άλλωστε όλοι οι Τόρυς με εξαίρεση την Θάτσερ και τον Μέϊτζορ μια ζωή από διπλωματία δεν σκάμπαζαν και πολλά - πως οι Ευρωπαίοι σήμερα απλά θα του δείξουν την πόρτα ;)

megahead13
28-11-13, 13:29
Dream on, εκτός και αν θέλει να αλλάξει την Συνθήκη καθώς υπάρχει Άρθρο 35 για ελεύθερη διακίνηση εργαζόμενων και οδηγία 2004/38 ενώ για πολίτες είναι το Άρθρο 20.

Με άλλα λόγια, δεν παίζει εκτός και αν το ΗΒ ζητήσει Διακυβερνητική Διάσκεψη να αλλάξουν οι Συνθήκες και όλοι θυμούνται το χάλι του "Ευρωσυντάγματος" και τον πανικό με την Λισσαβώνα.

Κοινώς, ούτε για αστείο και ας χτυπιέται....

Εκτός βέβαια αν ξέρει πως δεν αλλάζει η Συνθήκη (που δεν γίνεται να μην το ξέρει) και θέλει να ξεκινήσει να χαράζει "κόκκινες γραμμές" για διαπραγμάτευση με τους Ευρωπαίους πριν το δημοψήφισμα και ΗΒ εκλογές του 2016.

Καλό παιχνίδι εσωτερικής πολιτικής αλλά φοβάμαι πως δεν έχει υπολογίσει - άλλωστε όλοι οι Τόρυς με εξαίρεση την Θάτσερ και τον Μέϊτζορ μια ζωή από διπλωματία δεν σκάμπαζαν και πολλά - πως οι Ευρωπαίοι σήμερα απλά θα του δείξουν την πόρτα ;)
Όπως λένε και στο χωριό μου: Nough said! :oneup: Ψευτονταηλίκια και δηλώσεις για εσωτερική κατανάλωση :down:

Crosswind
28-11-13, 13:44
Τι παίζει στο Ντουμπάι και βλέπω πολλές senior IT & PM θέσεις τελευταία? Εννοείται πως δε θα πήγαινα ποτέ εκεί μετά τα όσα είχαν γίνει πριν λίγα χρόνια, απλά μου φαίνεται πολύ περίεργο...

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
28-11-13, 14:03
Καλό παιχνίδι εσωτερικής πολιτικής αλλά φοβάμαι πως δεν έχει υπολογίσει - άλλωστε όλοι οι Τόρυς με εξαίρεση την Θάτσερ και τον Μέϊτζορ μια ζωή από διπλωματία δεν σκάμπαζαν και πολλά - πως οι Ευρωπαίοι σήμερα απλά θα του δείξουν την πόρτα ;)
Απορία, πόσο πολύ έχει ανάγκη την ΕΕ το ΗΒ ώστε να φοβάται ο Κάμερον το παραπάνω σενάριο;
Και αντίστοιχα, πόσο ανάγκη έχει η ΕΕ το ΗΒ ώστε να το παίζει νταής ο Κάμερον; :hmm:

TSITSO
28-11-13, 14:08
Τι παίζει στο Ντουμπάι και βλέπω πολλές senior IT & PM θέσεις τελευταία? Εννοείται πως δε θα πήγαινα ποτέ εκεί μετά τα όσα είχαν γίνει πριν λίγα χρόνια, απλά μου φαίνεται πολύ περίεργο...

Στο Ντουμπάι ανατέθηκε χθες η διοργάνωση του EXPO 2020 και προβλέπεται μπουμ τα επόμενα χρόνια, κυρίως στις κατασκευές αλλά και γενικότερα (εμπόριο, υπηρεσίες, τουρισμός κλπ.)

Το κόστος ζωής αναμένεται να πάει στα ουράνια, ίσως όμως ακολουθήσουν κι οι μισθοί...

PopManiac
28-11-13, 14:11
Απορία, πόσο πολύ έχει ανάγκη την ΕΕ το ΗΒ ώστε να φοβάται ο Κάμερον το παραπάνω σενάριο;
Και αντίστοιχα, πόσο ανάγκη έχει η ΕΕ το ΗΒ ώστε να το παίζει νταής ο Κάμερον; :hmm:

Ανοίγεις μεγάλο θέμα και offtopic :p

Τηλεγραφικά, κανείς δεν ξέρει, σαφώς η ΕΕ δεν θα ήθελε να δει το ΗΒ να βγαίνει και μάλιστα σε μία περίοδο όπου τρίζουν τα θεμέλιά της και το μέλλον της ΕΕ άγνωστο.

ΙΜΗΟ, επίσης κανείς στο ΗΒ - τουλάχιστον που έχει μια έστω και στοιχειώδη εικόνα της οικονομίας της χώρας και τι σημαίνει να είναι μέλος της ΕΕ - θέλει έξοδο. Ούτε ο Κάμερον νομίζω πως θέλει έξοδο ή η πλειοψηφία των Τόρις. Αλλά, επειδή μιλάμε για μαθητευόμενους μάγους περισσότερο μπορεί να παίξει ρόλο το ατύχημα λόγω βλακείας.

Πάρε, πχ, το συγκεκριμένο παράδειγμα εδώ, όπου ο Κάμερον θα μπορούσε να το σπρώξει στα άκρα για να κερδίσει πόντους στο παιχνίδι "δεν έχουμε λεφτά σιγά μην πληρώνουμε τις βδέλλες από την ΕΕ που έχουν έρθει και μας τρώνε τα επιδόματα", αλλά να καεί ζητώντας αλλαγές στην Συνθήκη και να φάει ένα μεγαλοπρεπέστατο "Nein / Non / Όχι / Nej κλπ".

Και τότε τι κάνει; Ή γυρνάει πίσω σαν βρεμένη γάτα και παραιτείται ή θα κλιμακώσει με ύφος Τσώρτσιλλ και "we shall fight them on the beaches" και συνεπώς θα κινηθεί προς την έξοδο ;)

Ο Κάμερον στην τελική δεν ήταν και ποτέ πολιτικός, ένας πολύ καλός δημοσιοσχεσίτης ήταν

KLG
28-11-13, 18:35
Η ολη συζήτηση για το επίδομα ανεργίας στους μετανάστες πάντως δεν ειναι παραλογη. Η ρητορική και ο τρόπος με τον οποιο το θέμα χρησιμοποιείται σαν leverage είναι όμως.

Ενας ανθρωπος ο οποιος μεταναστευει σε μια χώρα δεν έχει καμία συνεισφορά μέχρι να εργαστεί μιας και δεν πληρώνει φόρους. Χρειάζεται επίδομα ανεργίας ή επιδομα ενσωμάτωσης? Αν το ονομάζαμε επίδομα ενσωμάτωσης θα ήταν ρεαλιστικό να συνεισφέρουν οι φορολογουμενοι μιας χώρας την εγκατάσταση των μεταναστών στην χώρα τους? Αν αυτός ο μετανάστης ή φορολογουμενος ντόπιος μεταφεροταν σε αλλη πόλη της ίδιας της χώρας του θα ήταν ρεαλιστικό ενα επιδομα ενσωματωσης? Δεδομένης της οικονομικής κρίσης και συρρικνωσης των εισοδημάτων έχει νόημα να ζητάμε αυτου του είδους την αλληλεγγύη απο πιεσμένα νοικοκυριά? Φαινεται οτι η ρητορική στο ΗΒ δεν εστιαζεται στο αν συμφερει να επιδοτούν οι φορολογούμενοι τους μετανάστες για να έρθουν στην χώρα τους. Προσεγγιζει σε "συναισθηματισμό" την ρητορική της αριστεράς που μιλάει για ανθρωπισμό και αλληλεγγύη και μένει σε ένα ξερό "εξω οι τεμπέληδες που ερχονται και τρωνε τα λεφτά μας".

Θα είχε ενδιαφερον μια ορθολογική απάντηση στο επιχειρημα. Δεδομένου οτι ενας μετανάστης θα έρθει οπως και να χει σε μια χώρα, και οτι για ενα διαστημα θα είναι ανεργος, ποιο ειναι το κόστος στο συστημα? Ποσο αντιπαραγωγικοί θα είναι οι ανθρωποι που τον φιλοξενουν και προσπαθουν να τον δικτυώσουν? Αν η απουσία πόρων τον οδηγήσει στη παραβατικότητα ποιο το οικονομικό κόστος λειτουργίας της αστυνομίας? Το κοινωνικό κόστος απο την εγκληματικότητα? Ασφάλειες και λοιπα εξοδα? Γραφειοκρατικό κόστος απο ελέγχους? Καθυστερηση σε αεροδρόμια? Μήπως τελικά ενα επιδομα στο 1/3 του βασικου μισθου μπορεί να μας γλυτώσει απο πολλά περισσότερα?

Η αλλη απορία που έχω ειναι αν οι Ευρωπαίοι που αντιδρουν στην αντιδραση του Καμερον έχουν επιδόματα ανεργίας και αν οι ξένοι έχουν προσβαση σε αυτά.

no_logo
28-11-13, 20:16
Πλάκα έχουν όλοι οι Tories αυτού του κόσμου... από τη μια καίγονται για φτηνό εργατικό δυναμικό από την άλλη δε γουστάρουν την πλέμπα με τπτ... :rolleyes:

Δεν είναι σε αντιδιαστολή
η ρατσιστική πολιτική, οι περιορισμοί, η παρανομία ρίχνουν κι άλλο τα μεροκάματα
Αμφίδρομα φαινόμενα

chat1978
28-11-13, 20:32
Εγώ βλέπω φθηνότερο κόστος εργασίας. Κάθε τρίμηνο θα γίνεται κάποιο μαγικό κολπάκι και θα ξανα ξεκινάει από την αρχή.
Εγώ βλέπω μια ολόκληρη Ευρώπη να μπορεί να εκμεταλευτεί την μεγαλύτερη διάθεση του δουλεύω για ένα κομμάτι ψωμί.

Όσον αφορά τα επιδόματα, μήπως τα επιδόματα και το κοινωνικό κράτος δεν είναι το πρόβλημα αλλά τα παραθυράκια στον νόμο και ή μη σωστή χρήση αυτών; Σας θυμίζει κάτι; Εμένα Ελλάδα πάντως. Νόμους είχαμε και μερικούς πολύ καλούς.
Αντί να τιμωρήσουμε την ανομία ξυλώσαμε ή ρίξαμε λάσπη σε αυτούς. Φυσικά όλοι βλέπουμε πως εξελίζονται τέτοια φαινόμενα

PopManiac
28-11-13, 21:04
Η ολη συζήτηση για το επίδομα ανεργίας στους μετανάστες πάντως δεν ειναι παραλογη. Η ρητορική και ο τρόπος με τον οποιο το θέμα χρησιμοποιείται σαν leverage είναι όμως.

Ενας ανθρωπος ο οποιος μεταναστευει σε μια χώρα δεν έχει καμία συνεισφορά μέχρι να εργαστεί μιας και δεν πληρώνει φόρους. Χρειάζεται επίδομα ανεργίας ή επιδομα ενσωμάτωσης? Αν το ονομάζαμε επίδομα ενσωμάτωσης θα ήταν ρεαλιστικό να συνεισφέρουν οι φορολογουμενοι μιας χώρας την εγκατάσταση των μεταναστών στην χώρα τους? Αν αυτός ο μετανάστης ή φορολογουμενος ντόπιος μεταφεροταν σε αλλη πόλη της ίδιας της χώρας του θα ήταν ρεαλιστικό ενα επιδομα ενσωματωσης? Δεδομένης της οικονομικής κρίσης και συρρικνωσης των εισοδημάτων έχει νόημα να ζητάμε αυτου του είδους την αλληλεγγύη απο πιεσμένα νοικοκυριά? Φαινεται οτι η ρητορική στο ΗΒ δεν εστιαζεται στο αν συμφερει να επιδοτούν οι φορολογούμενοι τους μετανάστες για να έρθουν στην χώρα τους. Προσεγγιζει σε "συναισθηματισμό" την ρητορική της αριστεράς που μιλάει για ανθρωπισμό και αλληλεγγύη και μένει σε ένα ξερό "εξω οι τεμπέληδες που ερχονται και τρωνε τα λεφτά μας".

Θα είχε ενδιαφερον μια ορθολογική απάντηση στο επιχειρημα. Δεδομένου οτι ενας μετανάστης θα έρθει οπως και να χει σε μια χώρα, και οτι για ενα διαστημα θα είναι ανεργος, ποιο ειναι το κόστος στο συστημα? Ποσο αντιπαραγωγικοί θα είναι οι ανθρωποι που τον φιλοξενουν και προσπαθουν να τον δικτυώσουν? Αν η απουσία πόρων τον οδηγήσει στη παραβατικότητα ποιο το οικονομικό κόστος λειτουργίας της αστυνομίας? Το κοινωνικό κόστος απο την εγκληματικότητα? Ασφάλειες και λοιπα εξοδα? Γραφειοκρατικό κόστος απο ελέγχους? Καθυστερηση σε αεροδρόμια? Μήπως τελικά ενα επιδομα στο 1/3 του βασικου μισθου μπορεί να μας γλυτώσει απο πολλά περισσότερα?

Η αλλη απορία που έχω ειναι αν οι Ευρωπαίοι που αντιδρουν στην αντιδραση του Καμερον έχουν επιδόματα ανεργίας και αν οι ξένοι έχουν προσβαση σε αυτά.

Μα το θέμα είναι πως ο Κάμερον δημαγωγεί...

Το μόνο επίδομα στο οποίο δικαιούνται πρόσβαση οι πολίτες ΕΕ που είναι μετανάστες στο ΗΒ είναι το job seeker allowance όπως προβλέπεται από την εθνική νομοθεσία. Εάν δεν υπάρχει (Ελλάδα! :lol:) τότε δεν το έχουν, τελεία και παύλα.

Στα υπόλοιπα που μιλά, τεχνηέντως μπλέκει πρόσφυγες από την Σομαλία με Πολωνούς ;)

Γι'αυτό και μιλώ για accident waiting to happen μια έξοδο ΗΒ από ΕΕ επειδή κάποια στιγμή θα την κάνει την βλακεία του σε μια κρίσιμη διεθνή διαπραγμάτευση - χαρακτηριστικό των Torries, αν όχι των Βρετανών :p

voithostyrempora2
30-11-13, 03:15
Νομιζω 2-3 σελίδες πριν είχατε πιάσει το θέμα με το συνταξιοδοτικό. Ερώτηση: είμαι ασφαλισμένος στο ΤΕΕ στην Ελλάδα. Αν ασφαλιστώ και εδώ (γινεται?) και συνεχισω έτσι για τα επομενα ... 50 :twisted: χρόνια (καλά να'μαστε), θα παρω και καλά δύο συνταξεις? είναι ένα φλέγον θέμα :pπου με αφορά άμεσα:p,οπότε ψάχνω την απάντηση.

lewton
30-11-13, 10:32
Νομιζω 2-3 σελίδες πριν είχατε πιάσει το θέμα με το συνταξιοδοτικό. Ερώτηση: είμαι ασφαλισμένος στο ΤΕΕ στην Ελλάδα. Αν ασφαλιστώ και εδώ (γινεται?) και συνεχισω έτσι για τα επομενα ... 50 :twisted: χρόνια (καλά να'μαστε), θα παρω και καλά δύο συνταξεις? είναι ένα φλέγον θέμα :pπου με αφορά άμεσα:p,οπότε ψάχνω την απάντηση.
Και θα την βρεις 2 σελίδες πριν. ;)

ΥΓ. Αυτό το ΤΕΕ έχει κάψει πολύ κόσμο αλλά δε σας λυπάμαι γιατί βγαίνετε με ένα "ΕΓΩ" 3 φορές το μπόι σας και 5 φορές το πάχος σας από το ΕΜΠ και τρέχετε να γραφτείτε για να το κατοχυρώσετε ότι είστε μηχανικοί πλέον.

KLG
30-11-13, 15:25
1-2 μηχανικοί phdηδες που έχω γνωρίσει εδω έχουν παγώσει τις εισφορές του TEE επειδή ηδη πληρώνουν ασφαλιστικές εισφορές εδώ. Το ΤΕΕ το δέχεται αυτό (νομιζω οτι είναι της ΕΕ νόμος να μην πληρώνεις διπλά ασφαλιστικές εισφορές?).

aroutis
30-11-13, 15:37
Άσε να μαντέψω: να μπούμε στην ένωση του Πούτιν. :rofl:
Don't change your day job... Σκεφτόμουν Καναδα και Αυστραλια.

chat1978
01-12-13, 14:48
Ποια είναι η γνώμη σας σχετικά με το πρόσφατο δημοψήφισμα στην Ελβετία για το 1:12 σε μισθούς;
Προσωπικά θεωρώ ότι θα ήταν μια πολύ σωστή εξέλιξη!

http://www.businessinsider.com/switzerlands-112-initiative-why-executives-are-worried-2013-11

john dubi
01-12-13, 21:24
Ποια είναι η γνώμη σας σχετικά με το πρόσφατο δημοψήφισμα στην Ελβετία για το 1:12 σε μισθούς;
Προσωπικά θεωρώ ότι θα ήταν μια πολύ σωστή εξέλιξη!

http://www.businessinsider.com/switzerlands-112-initiative-why-executives-are-worried-2013-11

Αμα ο CEO αξιζει γιατι να μην παιρνει μερικα εκατομμυρια παραπανω. Αφεντικα και δουλοι σκ@τ@ γινηκαμε ουλοι.

chat1978
01-12-13, 23:24
Αμα ο CEO αξιζει γιατι να μην παιρνει μερικα εκατομμυρια παραπανω. Αφεντικα και δουλοι σκ@τ@ γινηκαμε ουλοι.
Υποθέτω ειρωνεύεσαι!

anon
02-12-13, 09:15
Ποια είναι η γνώμη σας σχετικά με το πρόσφατο δημοψήφισμα στην Ελβετία για το 1:12 σε μισθούς;
Προσωπικά θεωρώ ότι θα ήταν μια πολύ σωστή εξέλιξη!

http://www.businessinsider.com/switzerlands-112-initiative-why-executives-are-worried-2013-11

Σαν ιδέα είναι πολύ καλό. Ομως αν κατάλαβα καλά, δεν αναφέρεται γενικά σε όλη την χώρα ότι θα υπάρχει μια κλίμακα, παντού, ότι ο μέγιστος μισθός θαναι το πολύ Χ12 του βασικού, αλλά στην ίδια εταιρία. Οπότε κάλλιστα όλοι οι "αναλωσιμοι" και χαμηλά αμοιβόμενοι εργαζόμενοι (γραμματείς, καθαρίστριες, εργάτες κλπ κλπ), μπορεί ναναι απο εταιρίες ενοικίασης εργαζομένων. Δεν φαίνονται στο μισθολόγιο, αποτελούν απλά μια δαπάνη, έξοδο, προς μια τρίτη εταιρία, όπως πχ εταιρία καθαριότητας. Ετσι εξανεμίζεται το γεγονός του βασικού μισθού ως χαμηλότερου μισθού, και ο χαμηλότερος μισθός θαναι πολύ υψηλότερος, μιας και θαναι κάποιου στελέχους... Βέβαια και πάλι μια αλλαγή προς τα κάτω κάποιων προκλητικά μεγάλων μισθών θα μειωθούν.

Μένει όμως και το γεγονός ότι μπορεί πληρωμές ναναι έμμεσες και με άλλο τρόπο. Μπορεί να πληρώνεται σε benefits, πχ σπίτι - έπαυλη, πληρωμένες διακοπές, υγειονομικές καλύψεις, έξοδα παραστάσεως κλπ κλπ κλπ, και χίλιους δυο άλλους τρόπους.

xhaos
02-12-13, 09:21
Σαν ιδέα είναι πολύ καλό. Ομως αν κατάλαβα καλά, δεν αναφέρεται γενικά σε όλη την χώρα ότι θα υπάρχει μια κλίμακα, παντού, ότι ο μέγιστος μισθός θαναι το πολύ Χ12 του βασικού, αλλά στην ίδια εταιρία. Οπότε κάλλιστα όλοι οι "αναλωσιμοι" και χαμηλά αμοιβόμενοι εργαζόμενοι (γραμματείς, καθαρίστριες, εργάτες κλπ κλπ), μπορεί ναναι απο εταιρίες ενοικίασης εργαζομένων. Δεν φαίνονται στο μισθολόγιο, αποτελούν απλά μια δαπάνη, έξοδο, προς μια τρίτη εταιρία, όπως πχ εταιρία καθαριότητας. Ετσι εξανεμίζεται το γεγονός του βασικού μισθού ως χαμηλότερου μισθού, και ο χαμηλότερος μισθός θαναι πολύ υψηλότερος, μιας και θαναι κάποιου στελέχους... Βέβαια και πάλι μια αλλαγή προς τα κάτω κάποιων προκλητικά μεγάλων μισθών θα μειωθούν.

Μένει όμως και το γεγονός ότι μπορεί πληρωμές ναναι έμμεσες και με άλλο τρόπο. Μπορεί να πληρώνεται σε benefits, πχ σπίτι - έπαυλη, πληρωμένες διακοπές, υγειονομικές καλύψεις, έξοδα παραστάσεως κλπ κλπ κλπ, και χίλιους δυο άλλους τρόπους.

+1 σαν ιδέα πολύ καλό αλλά απλά δεν μπορεί να εφαρμοστεί.

anon
02-12-13, 10:06
+1 σαν ιδέα πολύ καλό αλλά απλά δεν μπορεί να εφαρμοστεί.

Mπορεί. Εμμεσα. και αυτό με την φορολογία εισοδήματος. Πχ βασικό εισόδημα = αφορολόγητο εισόδημα. Οσο ανεβαίνει το εισόδημα ανεβαίνει και η φορολόγηση, αλλά ουσιαστικά πάνω απο το 12πλάσιο εισόδημα ανειδίκευτου εργάτη η φορολογία θα ανεβαίνει εξαιρετικά, και φυσικά εννοείται ότι περιμένουμε οι φόροι ναχουν αποτέλεσμα, ναναι ανταποδοτικοί.

Αυτό σημαίνει ότι σε ελληνικά δεδομένα εισόδημα εργένη 12Χ580 (σημερινό επίσημα κατώτατο εισόδημα) = 6960 ευρώ/χρόνο, αφορολόγητο για εργένη. Για ζευγάρι 12Χ 580 Χ 2 = 13960 αφορολόγητο. Προσαύξηση για κάθε εξαρτώμενο μέλος το μισό του αφορολόγητου εισοδήματος, δηλαδή 3480 ευρώ ετησίως για κάθε μέλος.
Απο εκεί και πέρα μέχρι το 12πλάσιο κλιμακωτά να ανεβαίνει ο φόρος μέχρι ποσοστού 40% φόρο, και πάνω απο το δωδεκαπλάσιο, πχ φόρος 60%.
Δηλαδή ένας εργένης (ή ανάλογα οποιοσδήποτε) που έχει εισόδημα μέχρι 83000 και ετήσιο 6960 περίπου θα πληρώνει πχ φόρο:

0% για το βασικό εισόδημα στην κατηγορία που ανήκει (οικογενειακό εισόδημα συνυπολογιζόμενο των τέκνων), στην περίπτωσή μας για τα 6960
10% για επιπλέον του βασικού Χ 3, πχ για τα επιπλέον 6960*2
15%, για το επιπλέον του βασικού Χ 2, πχ για το επιπλέον 6960*2
20%, για το επιπλέον του βασικού Χ 2, πχ για το επιπλέον 6960*2
30%, για το επιπλέον του βασικού Χ 2, πχ για το επιπλέον 6960*2
40%, για το επιπλέον του βασικού Χ 2, πχ για το επιπλέον 6960*1

Πάνω απο το 12πλάσιο, ο φόρος πάει για το επιπλέον ποσό στο 60%.
Οι φόροι είπαμε εννοείται ότι λειτουργούν ανταποδοτικά σε μια ευνομούμενη κοινωνία σωστών πολιτών, οπότε θα καλύπτουν ανάγκες με μια έμμεση αναδιαμομή του πλούτου υπο μορφή κοινωνικών παροχών υψηλής ποιότητας, όπως υγεία, εκπαίδευση κλπ

chat1978
02-12-13, 11:09
Εγώ νομίζω ότι αν μια κοινωνια θέλει να εφαρμόσει την ιδέα τότε μπορεί. Δεν λέω ότι η ιδέα είναι 100% σωστή απλά μου κάνει εντύπωση η αποδοχή ότι είναι οκ ένας άνθρωπος στην ίδια εταιρία να βγάζει 1000 φορές τα λεφτά ενός άλλου.
Όσο ικανός όσο θεός και να είσαι σίγουρα δεν έβγαλες δουλειά για 1000 για να μην πω ότι χωρίς τους βλάκες αέρα κοπανιστό θα είχαν να διαχειριστούν.
Επειδή είχα μια συζήτηση με ένα φίλο περί πολιτικών συστημάτων, εγώ δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να το ορίσεις μέσα σε ένα πολιτικό σύστημα. Είναι ζήτημα κοινής λογικής και θα έπρεπε να λύνεται όπως τα περισσότερα.
Όπως για παράδειγμα βγάζω δύο φορές καλύτερα λεφτά, έχω περισσότερα δικαιώματα; Ναι και όχι εξαρτάται από τον νόμο και την εφαρμογή.

Εν κατακλείδι δεν χρειάζεται να αμοίβονται όλοι το ίδιο αν και ακόμα δεν έχω αποφασίσει περί αυτού με τις υπόλοιπες πτυχές που έχει. Δεν μπορώ όμως να δεχθώ τέτοιες διαφορές.

xhaos
02-12-13, 11:41
όποιος βγάζει περισσότερα λεφτά ΝΑΙ έχει περισσότερα δικαιώματα.-
π.χ. εσύ βγάζεις τα διπλάσια λεφτά από εμένα, άρα έχεις το δικαίωμα να αγοράσεις διπλάσια ποσότητα από στραγάλια από ότι έχω εγώ. άρα έχεις το δικαίωμα να αγοράσεις 1 κιλό στραγάλια (το 1 παραπάνω κιλό που εγώ δεν μπορώ).

δηλαδή σε πιο καθημερινά παραδείγματα. το σχολείο της πόλης μας είναι για τα μπάζα. ο πλούσιος έχει το δικαίωμα να στείλει το παιδί του σε ιδιωτικό, ο φτωχός όχι. αντίστοιχα και για νοσοκομείο. αντίστοιχα και σε αποταμιευσεις (περισσότερα λεφτά σημαίνουν και μεγαλύτερα επιτόκια, ενώ σε κάποια επενδυτικά πακέτα πρέπει να έχεις Χ λεφτά ελάχιστο για να μπορείς να συμμετέχεις).

στο τέλος είναι αυτό που λένε ταξικές κοινωνίες. ανάλογα με την τάξη σου έχεις και τα αντίστοιχα δικαιώματα.
θυμάμαι πιτσιρικάς που είχα πάει σε ένα αποβατικό του ΝΑΤΟ που είχε έρθει στην Πάτρα, και μίλαγα με έναν εκεί, ο οποίος έλεγε ότι υπηρετεί για να ξεπληρώσει το κόστος του πανεπιστημιου. όταν του είπαμε ότι εμείς απλά δίνουμε και πάμε πανεπιστήμιο μας είπε: να χαίρεστε που μπορείτε να αλλάζετε κοινωνικές τάξεις τόσο εύκολα μέσα από το σύστημα εκπαίδευσης σας.

PopManiac
02-12-13, 11:55
Ξεφεύγουμε τραγικά από το νήμα αλλά νομίζω πως περισσότερο είναι θέμα του πόσο βγάζουν οι κατώτερα αμοιβόμενοι παρά απλά μια φόρμουλα.

Αν πχ εγώ βγάζω έναν πολύ καλό μισθό που μου εξασφαλίζει μια άνετη διαβίωση (ΟΚ νεφελώδη αυτά που γράφω) ας βγάζει 100 πιο πάνω ο CEO, δεν με νοιάζει.

Επίσης, είναι συνάρτηση και τζίρου εταιρίας εννοείται επειδή άλλο να πληρώνεται €1000 ένας υπάλληλος ρεσεψιόν στην Popmaniac Inc με τζίρο €2εκ ετησίως και άλλο να λαμβάνει τα ίδια στην Microsoft π.χ.

Η αναλογία μισθού κατώτατου/ανώτατου αμοιβόμενα υπαλλήλου σε εταιρεία είναι ένας καλός μπούσουλας αλλά νομίζω σαν μέτρο δεν λέει τίποτα ;) Και είναι και άδικο για μικρές εταιρείες ;)

Όσο για την φορολογική "πρόταση" του Άνονα, ΟΚ ήδη ισχύει εν μέρει - τουλάχιστον σε μερικές χώρες - και είναι φόρος εισοδήματος αλλά πού ο φόρος γίνεται τιμωρία επειδή πχ είμαι καλός δικηγόρος και έχω ένα πολύ καλό εισόδημα και πού είναι ανταπόδωση;

Δέστε Βέλγιο πχ όπου αν κανείς έχει μισθό από €100Κ και άνω τον χρόνο τρώει συνολικά ένα φόρο περίπου 60%.

ΟΚ, δίκαιο, δικαιότατο. Αλλά ίσα και όμοια εκείνος που πληρώνεται 100Κ και τρώει 60% και ίσα εκείνος που πληρώνεται €1εκ ή 10;;;;; Μιλώ για μισθωτούς εννοείται

john dubi
02-12-13, 20:18
Υποθέτω ειρωνεύεσαι!

Ναι ειρωνευομαι! Το 12:1 σαν ιδεα ειναι καλο αλλα στην πραξη μπαζει! Απλα δεν επαιζε να το ψηφιζανε οι ελβετοι. Εδω ειχαν φαει το κραξιμο της αρκουδας το 2009 με την κατρακυλα της UBS για τους υπερογκους μισθους στα διαφορα στελεχοι. Τι κανανε; Την επομενη χρονια τους δωσανε ακομα περισσοτερα. Δες π.χ. Βαζελα Νοβαρτις κλπ. Οποιος φευγει παντελονιαζει και μερικα εκατομυρια για το καλο/κακο που εκανε στην εταιρια.
Εγω προσπαθησα σου λεει. Η Ελβετια εχει αρκετο παρασκηνιο με λαμογια,μονοπωλια κλπ. Απλος δεν βγαινουν εξω οπως π.χ. στην Ελλαδα. Πρωτα απ ολα το image και ο λαος να καθεται ησυχος.

SotSirx
02-12-13, 20:40
Aπο τον λιγο καιρο που παρακολουθω το νημα γιατι κανεις δεν ενδιαφερεται να παει αμερικη για δουλεια η στην αυστραλια??

kover
02-12-13, 20:55
Λόγω visa και απόσταση.

john dubi
02-12-13, 22:10
Λόγω visa και απόσταση.

Θα ειχε ενδιαφερον να ακουγαμε νεα απο φρεσκους μεταναστες σε Αμερικη,Αυστραλια. Σαν τουριστας τα βλεπεις ολα διαφορετικα.

Carno
02-12-13, 23:59
Aπο τον λιγο καιρο που παρακολουθω το νημα γιατι κανεις δεν ενδιαφερεται να παει αμερικη για δουλεια η στην αυστραλια??
Γιατί απλά δε μπορούν, λόγω βίζας.
Αλλιώς ήδη θα διάβαζες ιστορίες επιτυχίας- αποτυχίας από τις εν λόγω χώρες.

Γενικά η μετανάστευση διεθνώς γίνεται όλο και πιο δύσκολη με την πάροδο των χρόνων- σφίγγουν τα λουριά.

tsigarid
03-12-13, 04:01
Η Αμερική είναι κορεσμένη αγορά, πρέπει πρώτα να βρεις δουλειά και μετά να έρθεις, άρα πρέπει να σε θέλουν πραγματικά πολύ. Γίνεται, αλλά δεν είναι εύκολο.

- - - Updated - - -


Θα ειχε ενδιαφερον να ακουγαμε νεα απο φρεσκους μεταναστες σε Αμερικη,Αυστραλια. Σαν τουριστας τα βλεπεις ολα διαφορετικα.

Χωρίς ερωτήσεις, δεν υπάρχουν απαντήσεις :p

chat1978
03-12-13, 10:35
Χωρίς ερωτήσεις, δεν υπάρχουν απαντήσεις :p
Και τα blogs αλλά και τα φόρουμς είναι το αντίθετο:whistle: (ο σπαστικός)

No-Name
04-12-13, 16:39
Έχει κανείς εμπειρία από προξενείο Χάγης?
Αυριο έχω ραντεβού για την ανυποταξία μου :twisted:

KLG
04-12-13, 16:40
Έχει κανείς εμπειρία από προξενείο Χάγης?
Αυριο έχω ραντεβού για την ανυποταξία μου :twisted:

Αν εχει Ελληνα μπάτσο απεξω μην μπεις :p

No-Name
04-12-13, 16:42
Μπα σιγά μην πληρώνουν για μπάτσους.
Σπάστικα όμως διότι άφησα την αναβολή σπουδώ να τρέχει μέχρι 31/12/2013 ενώ εργαζομαι Ολλανδία από 09/1/2009 και το διαστημα αυτο δεν μετράει ώς βιοποριστικό επειδή έτρεχε η αναβολή.
Δηλαδή ΜΚΕ μπορώ να βγώ το 2021.......

+6000 Euros πρόστιμο το οποίο εαν δεν πληρωθεί προσαυξάνεται.

Τέλεια νεα πάλι

vamvakoolas
04-12-13, 17:01
δε βγαζεις ολλανδικο διαβατηριο να τελειωνεις; (αλλιως να πας κανα 3 μηνο και εξαγορασε την)

No-Name
04-12-13, 17:17
Θα πάω για το διαβατηριο τον Ιανουάριο που κλινω 5 χρόνια εδώ.
Το πρόστιμο παρολα αυτα θα υπάρχει..... και θα αυξάνεται. :closed::cry:

IoStefo1
04-12-13, 17:54
Πως τα πας με τα Ολλανδικά, γιατί πρέπει να ετοιμαστείς για εξετάσεις.

https://kdw.ind.nl/OverviewDetail.aspx?knowledge_id=Samenvattingscherm37NederlanderWordenViaNaturalisatie&maintab=1

No-Name
04-12-13, 17:56
Μια χαρά ειμαι 5 χρόνια ήδη..... είναι τουλάχιστον επιπέδου Α2 :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.