PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

IoStefo1
04-12-13, 18:01
Τότε προχώρα.:oneup:

lefe
04-12-13, 18:20
Με πεντε χρονια δηλαδη αν καταλαβα καλα δινουν και υπηκοοτητα ή ειναι μονο διαβατηριο? επειδη τα μπερδευω λιγο ποσο διαστημα χρειαζεται στις διαφορες χωρες και αν παιρνεις διαβατηριο σαν μονιμος κατοικος μονο ή εχεις και υπηκοοτητα...
Για το προστιμο αποσο ειχα διαβασει καποτε μπορουσες να το πληρωνεις σε δοσεις νομιζω ή κατι τετοιο... αλλο ζορι κ αυτο ακομα δεν εχω αποφασισει ποτε θα παω κ εγω..

No-Name
04-12-13, 18:24
Eφόσον εχεις υπηκοοτητα της χωρας μπορείς να εκδοσεις και διαβατηριο.
Δεν νομιζω να υπάρχει χωρα που εκδιδει διαβατηριο σε μη υπηκοους της.

KLG
04-12-13, 18:38
δε βγαζεις ολλανδικο διαβατηριο να τελειωνεις; (αλλιως να πας κανα 3 μηνο και εξαγορασε την)

Για να τελειωσει (πέρα απο το να την εξαγοράσει) θα πρέπει να "παραδόσει" και την ελληνική υπηκοότητα νομίζω. Η ελληνική υπηκοότητα είναι συνδεδεμένη με την θητεία για τους ανδρες.

No-Name
04-12-13, 18:40
H Ολλανδία αναγνωρίζει την Ελλάδα ώς χωρα όπου η υπηκοοτητα δεν μπορεί να αφαιρεθεί οπότε νομικά σε ότι αφορά στο διαβατήριο δεν εχω κόλλημα.

Σε νορμαλ περιπτώσεις όμως όταν γινεσαι Ολλανδός υπήκοος πρέπει να αποποιηθείς την προηγουμενη υπηκοοτηα σου.

crypter
04-12-13, 18:43
Για να τελειωσει (πέρα απο το να την εξαγοράσει) θα πρέπει να "παραδόσει" και την ελληνική υπηκοότητα νομίζω. Η ελληνική υπηκοότητα είναι συνδεδεμένη με την θητεία για τους ανδρες.
Ισχύει. Δεν έχει σημασία αν έχεις δυο υπηκοότητες, δεν γλιτώνεις τον στρατό. Στην καλύτερη αν υπάρχει συμφωνία μεταξύ των δυο χωρών σου να πάς απο ενα 6μηνο (?) στον στρατό ελλάδα και τα υπόλοιπα στην άλλη χώρα (αν έχει θητεία εκεί).
Αν δεν έχεις καμια περιουσία (σπίτια, οικόπεδα κτλ) στην ελλάδα βέβαια και ανυπότακτος να είσαι τι θα σου κάνουν; Σιγά μην σε κυνηγάνε σε αεροδρόμια οποτε έρχεσαι.

KLG
04-12-13, 18:48
H Ολλανδία αναγνωρίζει την Ελλάδα ώς χωρα όπου η υπηκοοτητα δεν μπορεί να αφαιρεθεί οπότε νομικά σε ότι αφορά στο διαβατήριο δεν εχω κόλλημα.

Σε νορμαλ περιπτώσεις όμως όταν γινεσαι Ολλανδός υπήκοος πρέπει να αποποιηθείς την προηγουμενη υπηκοοτηα σου.

Ναι οκ, απλά απαντάω τον βαμβακουλα οτι και να αποκτησεις την ολλανδική υπηκοότητα, όσο κρατάς την ελληνική θα είσαι "στρατευσιμος". Ειδικά και για στην περίπτωση χρεους δεν θα ξεμπερδέψεις "απλά" με αποποίηση της ελληνικής. Αν και συμφωνω με τον crypter, αφενός ποτε δεν ξέρεις τι γίνεται στο μέλλον (π.χ. αν θες να γυρίσεις), αφετέρου κάποια είδους τραπεζική/ φορολογική ενοποίηση θα υπάρξει στο μέλλον, οποτε το χρεος σου στην Ελλάδα θα εμφανίζεται και στην Ολλανδία.

vamvakoolas
05-12-13, 12:27
παιδια χθες τα κοιταζα http://www.isla-offshore.com/second-passport/eu-citizenship-facts/

στο βελγιο θελει μονο 3 χρονια τι @#%ας που ειμαι τοσο καιρο:wall:

KLG
05-12-13, 13:05
Μιας και αγγίζουμε το θεμα της υπηκοότητας δείτε εδω μια ιστορία:

http://cphpost.dk/news/ims-law-closer-to-becoming-reality.7988.html

Im and her mother were sent back to Thailand after Im’s Danish stepfather died of cancer and the immigration authorities ruled that the family had lost their legal ties to Denmark. The case generated intense national debate and all parties in parliament – with the exception of Dansk Folkeparti – agreed to amend the immigration law to help Im and Suthida Nielsen return to Denmark and prevent similar deportation cases in the future.

Ποσο φριχτοι είναι οι "μεταναστευτικοί" νόμοι, και πόσο σημαντικό είναι να υπάρχει επαγρυπνηση ώστε να διορθώνονται οι αδικίες, αλλά και φυσικά διαθεση απο το κράτος να μην κρυβεται πίσω απο γραφειοκρατία.

lewton
06-12-13, 22:53
Σήμερα αναθερμάνθηκε το ενδιαφέρον μου να πεταχτώ για μερικούς μήνες Αυστραλία. :)
Αυστραλία: Η Αυστραλία θα υπογράψει την συμφωνία με την Ελλάδα για βίζες με δικαίωμα εργασίας

Αλλά αυτοί οι αριστεροί μου τη σπάνε.... :down:
Working holiday visas under fire - Unions call for review of agreements with Greece and other countries (http://neoskosmos.com/news/en/working-holiday-visas-under-fire)

megahead13
07-12-13, 03:38
Σήμερα αναθερμάνθηκε το ενδιαφέρον μου να πεταχτώ για μερικούς μήνες Αυστραλία. :)
Αυστραλία: Η Αυστραλία θα υπογράψει την συμφωνία με την Ελλάδα για βίζες με δικαίωμα εργασίας

Αλλά αυτοί οι αριστεροί μου τη σπάνε.... :down:
Working holiday visas under fire - Unions call for review of agreements with Greece and other countries (http://neoskosmos.com/news/en/working-holiday-visas-under-fire)
Δεν έχεις βάλει σωστά το πρώτο link :)

pan.nl
08-12-13, 16:29
Θα πάω για το διαβατηριο τον Ιανουάριο που κλινω 5 χρόνια εδώ.
Το πρόστιμο παρολα αυτα θα υπάρχει..... και θα αυξάνεται. :closed::cry:

Πρόσεχε όμως: ένας από τους όρους για να πάρεις ολλανδική υπηκοότητα είναι να μην έχεις δεχθεί πρόστιμο μεγαλύτερο από 460-κάτι Ευρώ για αδίκημα τα τελευταία 4 χρόνια. Δυστυχώς το πρόστιμο λόγω ανυποταξίας μάλλον εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία και πιθανόν να δημιουργηθούν προβλήματα όταν κάνεις αίτηση για υπηκοότητα.

Φανερός Πράκτωρ
08-12-13, 17:04
το πρόστιμο διαγράφεται αν πάψει η ανυποταξία. Δηλαδή αν πας στρατό ή αν είσαι δικαιολογημένα εκτός στρατεύματος (αναβολή κλπ).
Στα 7 χρόνια εργασίας στο εξωτερικό θεωρείσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και έχεις αναβολή επ' αόριστον

pan.nl
08-12-13, 18:24
Δηλαδή σου επιστρέφουν και τα χρήματα που έχεις ήδη πληρώσει για το πρόστιμο; (:offtopic:)

Φανερός Πράκτωρ
08-12-13, 18:37
Δηλαδή σου επιστρέφουν και τα χρήματα που έχεις ήδη πληρώσει για το πρόστιμο; (:offtopic:)

Νομίζω ότι η νομοθεσία λέει για ακύρωση ή διαγραφή. Τώρα πως εφαρμόζεται αν έχεις πληρώσει κάποιες δόσεις δεν ξέρω. Ας το ψάξει ο ενδιαφερόμενος.
Εμένα πάντως μέχρι να μου επιδώσει η εφορία το πρόστιμο μου ήρθε και η αναβολή ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Οπότε το διέγραψαν αυτόματα χωρίς να χρειαστεί να πληρώσω κάτι.

lewton
08-12-13, 19:35
Εγώ πάλι το πληρώνω για να μην έχω τρεχάματα.
Όταν με το καλό αναγνωριστώ ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, θα δούμε.

john dubi
08-12-13, 20:42
Εγώ πάλι το πληρώνω για να μην έχω τρεχάματα.
Όταν με το καλό αναγνωριστώ ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, θα δούμε.

Κλεισε 12 χρονια στην Ελβετια να παρεις το κοκκινο διαβατηριο. Ειναι και προσφορα. Παλια επρεπε να δωσεις 2 μηνιατικα να στο δωσουν. :p

No-Name
10-12-13, 16:19
το προστιμο όταν το φάω θα είναι περίπου μέσα στο Σεπτέμβριο 2014.Οπότε δεν ανησυχώ.
Βάσει προξενείου δεν θα έχω πρόβλημα so far. :)

cool11
11-12-13, 13:26
1 στους 3 Γερμανούς θέλουν να φύγουν οριστικά από τη χώρα τους
http://www.news.gr/kosmos/evroph/article/114715/1-stoys-3-germanoys-theloyn-na-fygoyn-oristika-apo.html

Ειναι με τα καλά τους; Να ειναι συνταξιούχος καποιος και να θελει να παει να 'αραξει' σε μια 'ζεστη' χωρα του νοτου, να το καταλαβω.
Αλλα να φυγουν απο τη Γερμανια, να πανε που καλυτερα για δουλεια? Αν εξαιρεσουμε λιγες μικρες χωρες που ειναι θυλακες που αντιστεκονται στην υποβαθμιση της Ευρωπης (πχ νορβηγια, ελβετια, λουξεμβουργο, σουηδια κλπ), να φυγουν απο Γερμανια να πανε που;
Καλα για τα περι 'ερωτα' να μη σχολιασω...

Εγω λεω να ερθουν Ελλαδα. Να βρουν τις καλυτερες εργασιακες συνθηκες που ζητουν. Σε μια βδομαδα θα γυρισουν τρεχοντας πισω στη Γερμανια.

PopManiac
11-12-13, 13:30
Τα έχουμε ξαναγράψει, έχουν γραφτεί και αλλού και επισήμως.

Για κάνε μια βόλτα προς Γερμανία να δεις όλους αυτούς τους flexi-time εργαζόμενους και τι μισθούς / διαβίωση έχουν και θα καταλάβεις ;)

KLG
11-12-13, 13:35
Καλα για τα περι 'ερωτα' να μη σχολιασω...


Γιατι να μην το σχολιάσεις? Όσοι έχουν εμπιστοσύνη στις δυνατότητες τους μια χαρά τολμάνε να ακολουθήσουν τον /την συντροφο τους οταν βρίσκει μια νεα δουλειά. Συνηθίζεται...

Ingenius
11-12-13, 14:01
να φυγουν απο Γερμανια να πανε που;



Ελβετία που είναι ακριβώς δίπλα! ;)

dpa2006
11-12-13, 14:08
Eurozone debt crisis: the key charts you need to understand what's happening (http://www.theguardian.com/news/datablog/2011/nov/07/euro-debt-crisis-data)
Generation jobless (http://www.economist.com/news/international/21576657-around-world-almost-300m-15-24-year-olds-are-not-working-what-has-caused)
Με τα χρήματα που βγάζουν οι περισσότεροι (στην Γερμανία) δεν "βγαίνουν"...
το γεγονός ότι έχει χαμηλή ανεργία ίσως είναι προσωρινό...
για την Ελλάδα άστα καλύτερα...!!!:(

chat1978
11-12-13, 15:18
Απορώ ποιος εμπιστεύεται ακόμα τα στατιστικά νούμερα; Δεν αναφέρομαι στο αν το 40% είναι σωστό ή όχι αλλά στο τι αντιπροσωπεύει αυτό το ποσοστό.
Σαν μαθηματικός γνωρίζω ότι τα θεωρήματα δεν μαγειρεύονται και δεν χωράνε υποκειμενική ερμηνεία ακόμα και η θεωρία της στατιστικής.
Όταν κάναμε όμως ένα μάθημα που προσεγγίζε την εφαρμογή της στατιστικής ήταν πολύ φανερό ότι πως θα χρησιμοποιήσεις την επιστήμα χωράει πολύ συζήτηση και συνήθως εξαρτάται με το τι θέλεις να δείξεις.
Δηλαδή είναι πολύ εύκολο να παράγεις όχι τα μαγειρεμένα νούμερα αλλά μελέτες όπως τα νούμερα παρουσιάζουν κάτι ψεύτικο.

konenas
11-12-13, 22:32
Απορώ ποιος εμπιστεύεται ακόμα τα στατιστικά νούμερα; Δεν αναφέρομαι στο αν το 40% είναι σωστό ή όχι αλλά στο τι αντιπροσωπεύει αυτό το ποσοστό.
Σαν μαθηματικός γνωρίζω ότι τα θεωρήματα δεν μαγειρεύονται και δεν χωράνε υποκειμενική ερμηνεία ακόμα και η θεωρία της στατιστικής.
Όταν κάναμε όμως ένα μάθημα που προσεγγίζε την εφαρμογή της στατιστικής ήταν πολύ φανερό ότι πως θα χρησιμοποιήσεις την επιστήμα χωράει πολύ συζήτηση και συνήθως εξαρτάται με το τι θέλεις να δείξεις.
Δηλαδή είναι πολύ εύκολο να παράγεις όχι τα μαγειρεμένα νούμερα αλλά μελέτες όπως τα νούμερα παρουσιάζουν κάτι ψεύτικο.
Αν θες να πεις ένα ψέμα και να γίνει πιστευτό, πες το με στατιστική.

chat1978
11-12-13, 22:38
Αν θες να πεις ένα ψέμα και να γίνει πιστευτό, πες το με στατιστική.
Πολύ σωστό!!!! Δεν το είχα σκεφτεί έτσι.
Νομίζω το technobubble ανά είδος δίνει κάποιος κύρος στις αρλούμπες που λένε (Τι μου θυμίζει;;; χεχεχε )

john dubi
12-12-13, 20:30
Eurozone debt crisis: the key charts you need to understand what's happening (http://www.theguardian.com/news/datablog/2011/nov/07/euro-debt-crisis-data)
Generation jobless (http://www.economist.com/news/international/21576657-around-world-almost-300m-15-24-year-olds-are-not-working-what-has-caused)
Με τα χρήματα που βγάζουν οι περισσότεροι (στην Γερμανία) δεν "βγαίνουν"...
το γεγονός ότι έχει χαμηλή ανεργία ίσως είναι προσωρινό...
για την Ελλάδα άστα καλύτερα...!!!:(

Για ποιους γερμανους μιλαμε βεβαια! Δεν ειναι ολοι το ιδιο. Οι "καλοι" γερμανοι μια χαρα περνανε στη χωρα τους. Τωρα απο Ost μερια εκει εχει πικρα.

chat1978
13-12-13, 00:01
Για ποιους γερμανους μιλαμε βεβαια! Δεν ειναι ολοι το ιδιο. Οι "καλοι" γερμανοι μια χαρα περνανε στη χωρα τους. Τωρα απο Ost μερια εκει εχει πικρα.

και οι βουλευτές στην Ελλάδα μαζί με το κύκλωμα καλά περνάνε.
Σοβαρά τώρα, και στην Ελλάδα αν πεις ότι η ανεργία είναι 50% κάπου το 10% θα έχει μια καλή σχετική δουλειά.
Αυτό ακριβώς προσπαθούσε να χρησιμοποιήσει ένας υπουργός πρόσφατα σε μια από τις παρωδίες για εκπομπή που έχουν καταλήξει στον ενικο

Crosswind
13-12-13, 17:05
Επειδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να με μεταθέσει η εταιρεία στο Λονδίνο (προσπαθώ να το αποφύγω, αλλά με βλέπω να χάνω), αν μπορούν οι Λονδρέζοι συμφορουμίτες να βοηθήσουν στα παρακάτω :)

1) Household income (2 adults/1 child) θα είναι 90k λίρες/χρόνο. Θα είναι αρκετά για μία αξιοπρεπή ζωή? (όταν λέω αξιοπρεπή εννοώ να μπορώ να αγοράζω κανα γκάτζετ, να πηγαίνω Ελλάδα 2-3 φορές το χρόνο κτλ)
2) Τα γραφεία είναι στο Moorgate. Σε ποιες περιοχές (το πολύ 40-45 λεπτα απόσταση με ΜΜΕ) να ψάχνω για σπίτι? Απλά να είναι σχετικά ήσυχη και ασφαλής περιοχή.
3) Most important. Ελληνικά φαγάδικα. Ποια και πού ειναι? :p

Αυτά μου έρχονται τώρα αλλά θα σκεφτώ σίγουρα και άλλα στη συνέχεια.

KLG
13-12-13, 17:35
90k euros ή pound? after ή pre tax ? ενας ή δυο εργαζόμενοι?

megahead13
13-12-13, 17:55
Όσον αφορά το 1 πιστεύω πώς είσαι σχετικά άνετος ακόμα και pre-tax. Για το 3 φαντάζομαι τα περισσότερα θα είναι στην περιοχή του Hyde Park

Crosswind
13-12-13, 17:59
90k euros ή pound? after ή pre tax ? ενας ή δυο εργαζόμενοι?

pounds/pre-tax/2 εργαζομενοι

PopManiac
13-12-13, 18:01
pounds/pre-tax/2 εργαζομενοι

Νομίζω πως είστε ΟΚ με συνολικό pre tax 90K λίρες ετησίως για Λονδίνο αλλά προφανώς θα μένετε στα sticks (δλδ εκτός πόλης και θα κινείστε με τρένο) αν θέλετε να βρείτε κανένα διαμέρισμα της προκοπής.

Καλή κίνηση αν έπεται αργότερα και προαγωγή με εισόδημα πια - μαζί και οι δύο - σε εξαψήφια ;) ;)

Crosswind
13-12-13, 18:02
Όσον αφορά το 1 πιστεύω πώς είσαι σχετικά άνετος ακόμα και pre-tax. Για το 3 φαντάζομαι τα περισσότερα θα είναι στην περιοχή του Hyde Park

Βάζω Hyde Park στο rightmove/ 2 δωμάτια/εώς 1400 λίρες και δε μου βγάζει σχεδόν τίποτα. Τόσο φαρμακείο είναι εκει? :p

PopManiac
13-12-13, 18:03
Βάζω Hyde Park στο rightmove/ 2 δωμάτια/εώς 1400 λίρες και δε μου βγάζει σχεδόν τίποτα. Τόσο φαρμακείο είναι εκει? :p

Καλά, γράφεις αστεία τώρα ;)

megahead13
13-12-13, 18:18
Βάζω Hyde Park στο rightmove/ 2 δωμάτια/εώς 1400 λίρες και δε μου βγάζει σχεδόν τίποτα. Τόσο φαρμακείο είναι εκει? :p
Eεεε, ναι...; Φίλος που μετακόμισε πρόσφατα στην περιοχή για διαμέρισμα με 1 δωμάτιο πληρώνει 1600 λίρες. Με την κοπέλα του, αλλιώς δε βγαίνεις με τέτοιες τιμές.

kover
13-12-13, 18:23
90 το χρόνο είναι κάπου 5 το μήνα καθαρά. Άνετοι θα είστε αρκεί να μη μείνεις σε καμία περιοχή κοντά στο hyde park. Αν ψάχνεις για 1400/month για 2 bedroom δες σε Killburn, Shepherd's Bush, Isnlington (κοντά στη δουλεία σου αλλά με μία επιφύλαξη πως δεν έχουν ξεφύγει τα νούμερα) και στη τελική δες και Hackney που μετά τους Ολυμπιακούς έχει γίνει γαμώ τις περιοχές. Σε zone1 και 2 bedroom δε θα βρεις κάτι και αν βρεις θα κλάψεις γιατί είτε θα είναι 45sqm, χωρίς υπερβολή ακριβώς τόσα, είτε θα είναι σε κατάσταση γκρεμίσματος (που δε νομίζω πως έχει μείνει unfurbished 2bedroom σε zone1). Το μεγαλύτερο κόστος στον Λονδίνο είναι το σπίτι με διαφορά. Αν ούτε σε αυτές τις περιοχές βρεις πήγαινε πιό έξω zone3 ή zone4.

Ελληνικά φαγάδικα υπάρχουν πολλά κυρίως στο βόρειο Λονδίνο και πλέον υπάρχουν και καλά στο κεντρικό Λονδίνο -bayswater, soho- και σε διάφορα άλλα μέρη (κορυφαίο από τα καλά είναι το Lemonia στο primrose hill και το vrisaki στο wood green).

Σκέψου επίσης το σχολείο του παιδιού. Αν θες Ελληνικό, στο κεντρικό Λονδίνο πρέπει να πληρώσεις. Υπάρχουν διάφορα στο βόρειο Λονδίνο που είναι δωρεάν. Αν δε θες Ελληνικό δες τα gcse scores και προσπάθησε να βρεθείς κοντά σε ένα από τα καλά σχολεία (πρόσεξε λίγο τα hardcore catholics/boys only/girls only γιατί έχουν τεράστια διαφορά νοοτροπίας και τα παιδία παθαίνουν ένα σοκ, όπως και εσείς). Γενικά το θέμα σχολείο είναι επίσης μεγάλο και θέλει ψάξιμο αρκετό. Με τις αποστάσεις μη τρελένεσαι γιατί 45 λεπτά απόσταση είναι σχεδόν τα πάντα με το underground.

Από sites δες το zoopla.co.uk. Ανώτερο του rightmove και έχει απίθανα στατιστικά για κάθε περιοχή/δρόμο (criminality, average income, politics, ό,τι γουστάρεις για ενημερωθείς για το που θα ζήσεις) και σου δίνει και τα σχολεία που μπορείς να γράψεις το παιδί σου ανάλογα της διεύθυνσης του σπιτιού που θα νοικιάσεις.

ps. Επειδή έψαξες hyde park, νομίζω πως το κτίριο στη hyde park corner που λέγεται hyde park one είναι το κτίριο με τα ακριβότερα διαμερίσματα στο κόσμο εδώ και 2-3 χρόνια που χτίστηκε - δές ένα πεντάρι ας πούμε http://www.zoopla.co.uk/for-sale/details/17064366

megahead13
13-12-13, 18:51
Ελληνικά φαγάδικα υπάρχουν πολλά κυρίως στο βόρειο Λονδίνο και πλέον υπάρχουν και καλά στο κεντρικό Λονδίνο -bayswater, soho- και σε διάφορα άλλα μέρη (κορυφαίο από τα καλά είναι το Lemonia στο primrose hill).
Ναι, μωρέ Bayswater εννοούσα όταν έγραψα Hyde Park. Να μου πεις ακριβώς από δίπλα είναι :p


ps. Επειδή έψαξες hyde park, νομίζω πως το κτίριο στη hyde park corner που λέγεται hyde park one είναι το κτίριο με τα ακριβότερα διαμερίσματα στο κόσμο εδώ και 2-3 χρόνια που χτίστηκε - δές ένα πεντάρι ας πούμε http://www.zoopla.co.uk/for-sale/details/17064366
Άντε γεια!! :rofl: :rofl: :rofl:

kover
13-12-13, 19:06
Ναι, μωρέ Bayswater εννοούσα όταν έγραψα Hyde Park. Να μου πεις ακριβώς από δίπλα είναι :p


Άντε γεια!! :rofl: :rofl: :rofl:

Γενικά ό,τι ακουμπάει hyde park και regents park είναι σε εξωφρενικές τιμές πλέον. Όχι μόνο αυτά που βλέπουν τα πάρκα αλλά και οι περιοχές αυτών. Στο one hyde park ας πούμε ούτε η Madona ή ο Beckam δεν έχουν να αγοράσουν

KLG
13-12-13, 20:14
pounds/pre-tax/2 εργαζομενοι

Τοτε είστε μια χαρά. Απλά λόγω του μικρου ίσως ζοριστείτε λιγάκι με το σπίτι (εννοω να βρείτε κάπου που να μην είναι αχουρι).

Αν το παιδί είναι ηλικία σχολείου τότε πρεπει να ψαχτείτε πολύ ως προς τα σχολεία της περιοχής, κάτι που θα αυξησει (κατα πολύ) το νοίκι. Αν δεν είναι ακομα σε ηλικία σχολείου, μπορείτε να κάνετε μια μικρή καβατζουλα μέχρι να πάει και να χρειαστεί να μετακομίσετε κάπου καλά.

kover
13-12-13, 22:03
Τοτε είστε μια χαρά. Απλά λόγω του μικρου ίσως ζοριστείτε λιγάκι με το σπίτι (εννοω να βρείτε κάπου που να μην είναι αχουρι).

Αν το παιδί είναι ηλικία σχολείου τότε πρεπει να ψαχτείτε πολύ ως προς τα σχολεία της περιοχής, κάτι που θα αυξησει (κατα πολύ) το νοίκι. Αν δεν είναι ακομα σε ηλικία σχολείου, μπορείτε να κάνετε μια μικρή καβατζουλα μέχρι να πάει και να χρειαστεί να μετακομίσετε κάπου καλά.
Τα σχολεία παίζουν ρόλο στις αξίες αλλά όχι τόσο μεγάλο. Υπάρχουν πολύ καλά σχολεία που είναι zone3,4,5,6 (βασικά τα καλύτερα εκεί είναι) και οι περιοχές είναι εντελώς οικογενιακές, ήσυχες και σχετικά φτηνές.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
16-12-13, 17:53
Επειδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να με μεταθέσει η εταιρεία στο Λονδίνο (προσπαθώ να το αποφύγω, αλλά με βλέπω να χάνω), αν μπορούν οι Λονδρέζοι συμφορουμίτες να βοηθήσουν στα παρακάτω :)

1) Household income (2 adults/1 child) θα είναι 90k λίρες/χρόνο. Θα είναι αρκετά για μία αξιοπρεπή ζωή? (όταν λέω αξιοπρεπή εννοώ να μπορώ να αγοράζω κανα γκάτζετ, να πηγαίνω Ελλάδα 2-3 φορές το χρόνο κτλ)
2) Τα γραφεία είναι στο Moorgate. Σε ποιες περιοχές (το πολύ 40-45 λεπτα απόσταση με ΜΜΕ) να ψάχνω για σπίτι? Απλά να είναι σχετικά ήσυχη και ασφαλής περιοχή.
3) Most important. Ελληνικά φαγάδικα. Ποια και πού ειναι? :p

Αυτά μου έρχονται τώρα αλλά θα σκεφτώ σίγουρα και άλλα στη συνέχεια.

Το income είναι μια χαρά :oneup:. Το θέμα είναι αν θέλεις να το φας σε ακριβή περιοχή ή σε μια πιο προσιτή και όχι τόσο γκλαμουράτη.

Και το Southwark που είναι κάτω από Moorgate είναι καλή περιοχή (όχι επιπέδου Hyde Park αλλά anyway) έχει και το Borough Market κοντά για να ψωνίζεις τα ΣΚ και είσαι και δίπλα στο ποτάμι :). Και έχει ένα σωρό εκδηλώσεις κάθε τόσο μπροστά από το Δημαρχείο, ότι πρέπει για το παιδί ;)! Για κάποιο περίεργο λόγο δεν θεωρείται και τόσο καλή περιοχή, αλλά προσωπικά δεν καταλαβαίνω το γιατί. Δεν θα πρότεινα να μείνεις προς Hyde Park, αν και οικονομικά νομίζω πως σε παίρνει...εμένα δεν μου αρέσει προσωπικά.
Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, το Islington είναι αρκετά καλό, αν πας και προς Finsbury park έχει και Ελληνικά/Κυπριακά/Τούρκικα μπακάλικα. Μην πας κοντά στο Angel (αν και το λατρεύω) γιατί θα έχει πολύ φασαρία.
Το Hackney έχει όντως αναβαθμιστεί, αλλά μήπως θα φάει πολύ φασαρία κι εκεί; Έχει και παιδάκι.
Μία ακόμα επιλογή που είναι όμως οριακά σε άποψη απόστασης (περίπου 45-50' με το μετρό από Moorgate station) είναι το Ealing, με πολύ καλή αγορά, καλό κόσμο και πολύ καλή αναλογία κόστους/αξίας. Και αρκετή ανοιχτωσιά.

Σε ότι αφορά τα φαγάδικα, αν ψάχνεις για ελληνικά θα ψιλοαπογοητευτείς. Πιθανότατα θα σου πουν όλοι για το φοβερό σουβλάκι του Olive oil and Oregano στο Westfield (noobάδες...). Έχει ανοίξει και ένας Θεσσαλονικιός ένα γυράδικο στο Camden, έτσι κι έτσι...
Έχει ανοίξει ένα καινούριο ταβερνάκι κοντά στο Euston, το οποίο το άνοιξε ένας τύπος από την Περαία (Θεσ/νίκης). Πήγαν φίλοι μου και μου λένε πως είναι ότι καλύτερο υπάρχει από ελληνικό φαΐ στο Λονδίνο.
Υπάρχει και το The life Goddess, το οποίο είναι καφέ/φαγάδικο αλλά τσιμπάει αρκετά στις τιμές.
Τα περισσότερα Ελληνικά/Κυπριακά πάντως θα τα βρεις στο Southgate, αλλά πέφτει κι αυτό λίγο μακριά...

Για οτιδήποτε άλλο, εδώ είμαστε :rockon:

megahead13
16-12-13, 19:14
Ωραίος ο gioannou! :oneup: Για Finsbury Park δεν ξέρω, μέτριο μου φαίνεται. Το σώζει κάπως ότι είναι δίπλα από Arsenal. Για τα φαγάδικα: Όχι και φοβερό το Olive and Oregano (αν και μου άρεσε η πίτα από καλαμποκάλευρο). Απλώς αρκετά καλό με δεδομένο ότι είσαι στην Αγγλία και θες ένα σουβλάκι πιο «Ελληνικό» και όχι το βρετανοποιημένο που βρίσκεις στα Τούρκικα κεμπαπτζίδικα (αν και ο Τούρκος που είναι στη γειτονιά μου φτιάχνει γαμώ τους γύρους :p). Διαφορετικά σύμφωνα με τα ελληνικά στάνταρ μάλλον είναι λίγο ποιο πάνω από μέτριος.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
17-12-13, 13:34
Ελληνικά φαγάδικα υπάρχουν πολλά κυρίως στο βόρειο Λονδίνο και πλέον υπάρχουν και καλά στο κεντρικό Λονδίνο -bayswater, soho- και σε διάφορα άλλα μέρη (κορυφαίο από τα καλά είναι το Lemonia στο primrose hill και το vrisaki στο wood green).
Στο lemonia έχεις πάει; Από τιμές τι λέει;

kover
17-12-13, 16:34
Πήγα πριν 3 χρόνια και μπορει να ξανα πάω αυτές τις μέρες. Ένα 50 αρι το άτομο αλλα με κρασιά, αναψυκτικα, νερά πολλά και γενικά καθόλου συγκράτηση (πλήρωνε ο κουμπάρος). Νομίζω με ένα 25αρι το άτομο τρως ορεκτικο κυρίως και σαλάτα. Για Λονδίνο και ελληνικό νομίζω πως είναι το καλύτερο αν και καλό ελληνικό (επιπέδου Ελλάδας ενοω) στο Λονδίνο δεν έχω φάει ποτέ απο το 1999 που πρωτοπήγα. Στη Καρλσρούη ας πούμε έχω κάνει 3 φορές Πάσχα και το φαί που έφαγα δε το βρίσκεις ούτε στην Ελλάδα.

Crosswind
19-12-13, 12:20
Κατ'αρχάς να ευχαριστήσω τους συμφορουμίτες που μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν :)

Απ'ότι βλέπω η πλειοψηφία (και εδώ αλλά και από συναδέλφους που μένουν Λονδίνο) προτείνει Islington. Υπάρχει κάποια συνοικία στο borough που να αποφύγω (από άποψη εγκληματικότητας) ή όλες είναι πάνω-κάτω το ίδιο?
Όπως δείχνουν τα πράγματα, θα ξέρω σε καμιά βδομάδα αν θα με στείλουν Λονδίνο. Fingers crossed ότι θ'αλλάξουν γνώμη και θα μ'αφήσουν εδώ που είμαι.

PopManiac
19-12-13, 12:21
Κατ'αρχάς να ευχαριστήσω τους συμφορουμίτες που μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν :)

Απ'ότι βλέπω η πλειοψηφία (και εδώ αλλά και από συναδέλφους που μένουν Λονδίνο) προτείνει Islington. Υπάρχει κάποια συνοικία στο borough που να αποφύγω (από άποψη εγκληματικότητας) ή όλες είναι πάνω-κάτω το ίδιο?
Όπως δείχνουν τα πράγματα, θα ξέρω σε καμιά βδομάδα αν θα με στείλουν Λονδίνο. Fingers crossed ότι θ'αλλάξουν γνώμη και θα μ'αφήσουν εδώ που είμαι.

Δουβλίνο με 90Κ λίρες εισόδημα;;;;; Συμφωνώ, κάτσε στ'αυγά σου :oneup:

lewton
10-01-14, 21:09
Βερολίνο ή Σίδνεϊ;
Δυσκολεύομαι να αποφασισω που να μετακομισω...

KLG
10-01-14, 21:13
Sydney γιατι στην Ευρωπη τα πράγματα σκουρένουν...

(περιορισμους σε όλους τους jobseekers ονειρευονται οι Βρετανοι σοσιαλδημοκράτες)

http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-25678829

σκουλίκια.... Οχι οτι βέβαια παιζει να γινει αυτό στα επόμενα 3-4 χρόνια. Μέχρι στιγμής το μόνο που κρατάει τις φιλοΕΕ κυβερνήσεις (και αντιπολιτευσεις) του Νότου είναι η δυνατότητα ευρεσης εργασίας στον Βορρά.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
10-01-14, 21:22
Θα σκουρύνουν τόσο πολύ στη Γερμανία στα επόμενα 4-5 χρόνια; Εκτός αν θέλει να μετοικήσει μόνιμα...
Όσο για τους εργατικούς, περισσότερο μου φαίνεται να γίνεται αυτή η στροφή για ψηφοθηρικούς λόγους, αφού μέχρι στιγμής μόνο ο Κάμερον είχε άποψη επί του θέματος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.