PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

tsigarid
10-01-14, 21:36
Αν δεν σε πειράζει η απόσταση, Σίδνεϊ. Η Ευρώπη έχει δυσκολίες, ακόμα και η Γερμανία.

chat1978
11-01-14, 00:05
Εγώ πάντως θα έφευγα προς Αυστραλία!

Carno
11-01-14, 01:39
Βερολίνο ή Σίδνεϊ;
Δυσκολεύομαι να αποφασισω που να μετακομισω...
Σίδνεϋ.
Η Ευρώπη, συμπεριλαμβανόμενης της Γερμανίας, βγάζει τον επιθανάτιο ρόγχο.

SotSirx
11-01-14, 01:47
Tα Η.Α.Ε θα σκεφτοταν κανεις για να δουλεψει???Διαβασα οτι στα επομενα χρονια θα δημιουργηθουν δεκαδες χιλιαδες θεσεις για εργασια...

tsigarid
11-01-14, 01:49
Tα Η.Α.Ε θα σκεφτοταν κανεις για να δουλεψει???Διαβασα οτι στα επομενα χρονια θα δημιουργηθουν δεκαδες χιλιαδες θεσεις για εργασια...

Φυσικά, αν δεν έχεις γυναίκες να πάρεις μαζί σου, τα λεφτά είναι άπειρα. Με γυναίκες ξέχνα το, εκτός αν τις μισείς.

SotSirx
11-01-14, 01:55
Φυσικά, αν δεν έχεις γυναίκες να πάρεις μαζί σου, τα λεφτά είναι άπειρα. Με γυναίκες ξέχνα το, εκτός αν τις μισείς.

Αφου τα λεφτα υπαρχουν(κλεμμενη ατακα) θα παμε εκει να ανοιξουμε ενα χαρεμι...:rofl:
Περα απο την πλακα εαν αρχισουν και σφιγγουν τα πραγματα στην ευρωπη βλεπω να την κανουμε για εκει...

cool11
11-01-14, 02:19
Εκτος Ε.Ε. και ευρώ...... η πιο πλούσια χωρα της Ευρωπης
http://ksipnistere.blogspot.gr/2012/04/blog-post_7133.html

KLG
11-01-14, 02:21
Εκτος Ε.Ε. και ευρώ...... η πιο πλούσια χωρα της Ευρωπης
http://ksipnistere.blogspot.gr/2012/04/blog-post_7133.html

To αρθρο γραφει βλακείες. Θα σε αφησω όμως με τη βοήθεια της wikipedia να τις βρεις μόνος σου.

Hint: αναζήτηση Δανία, Σουηδία.

tsigarid
11-01-14, 02:34
Αφου τα λεφτα υπαρχουν(κλεμμενη ατακα) θα παμε εκει να ανοιξουμε ενα χαρεμι...:rofl:
Περα απο την πλακα εαν αρχισουν και σφιγγουν τα πραγματα στην ευρωπη βλεπω να την κανουμε για εκει...

Χωρίς πλάκα, οι γυναίκες θα υποφέρουν εκεί. Δεν είναι αδύνατο να ζήσουν, υπάρχουν ολόκληρες περιοχές για δυτικούς που δεν πατάει άραβας, αλλά λίγο πιο έξω να βγεις βλέπεις τρομερά πράματα, μέχρι και φυλακή μπορεί να πάει κάποια γιατί έκανε κάτι ασήμαντο. Σκέψου το 10 φορές πριν πας, όχι μία. Βέβαια, όταν σου ανακοινώσουν το μισθό σου, ο πειρασμός θα είναι μεγάλος...

SotSirx
11-01-14, 02:56
Χωρίς πλάκα, οι γυναίκες θα υποφέρουν εκεί. Δεν είναι αδύνατο να ζήσουν, υπάρχουν ολόκληρες περιοχές για δυτικούς που δεν πατάει άραβας, αλλά λίγο πιο έξω να βγεις βλέπεις τρομερά πράματα, μέχρι και φυλακή μπορεί να πάει κάποια γιατί έκανε κάτι ασήμαντο. Σκέψου το 10 φορές πριν πας, όχι μία. Βέβαια, όταν σου ανακοινώσουν το μισθό σου, ο πειρασμός θα είναι μεγάλος...

Ειναι σαν γκετο δηλαδη η περιοχη???Τωρα διαβαζα οτι απαγορευεται η δημοσια καταναλωση αλκοολ και φιλι σε δημοσιο χωρο μπορει να πας και φυλακη...

lewton
11-01-14, 03:01
Tα Η.Α.Ε θα σκεφτοταν κανεις για να δουλεψει???Διαβασα οτι στα επομενα χρονια θα δημιουργηθουν δεκαδες χιλιαδες θεσεις για εργασια...
Σε καμία περίπτωση, γιατί όπως απαιτω απο τους Μουσουλμάνους να σέβονται τους νόμους και τα ήθη μας όταν είναι στην Ευρώπη, ετσι αυτοί έχουν το δικαίωμα να απαιτούν απο εμένα να σέβομαι τις καθυστερημένες παραδόσεις τους όταν είμαι εκεί, κάτι που δε σκοπεύω να κάνω. :p

Φανερός Πράκτωρ
11-01-14, 12:36
Βερολίνο ή Σίδνεϊ;
Δυσκολεύομαι να αποφασισω που να μετακομισω...

το ένα είναι χειρότερο από το άλλο :p
Αλλά αυτά είναι προσωπικά θέματα που διαφέρουν σε κάθε άνθρωπο.

Με λίγα λόγια για μένα:

Βερολίνο:
- έχει Γερμανούς (που ποτέ δεν συμπάθησα σαν τρόπο σκέψης)
- έχει χαμηλούς μισθούς
- βοηθάς μια χώρα που πηδάει την υπόλοιπη Ευρώπη (αυτό συνδέεται με το ότι δεν συμπαθώ το Γερμανικό mentality)
- είναι καλλιτεχνική πόλη

Δηλαδή το μόνο θετικό για μένα είναι το τελευταίο που ΟΚ, δεν είναι λόγος σημαντικός για να το προτιμήσεις. Τα παραπάνω έχοντας ζήσει 2 χρόνια στη Γερμανία και έχοντας απλά επισκεφτεί το Βερολίνο.

Το Σίδνεϊ ακούγεται ωραίο σαν εμπειρία (αλλά μέχρι εκεί). Σαν αρνητικά θα έβαζα:
- μεγάλη διαφορά σε time zone που λογικά χάνεις φίλους/γνωστούς ακόμα και συγγενείς που είναι Ευρώπη
- φαντάζομαι ότι ακολουθεί το ίδιο status με την Αμερική στο θέμα βίζα και (τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια) θα είναι άμεσα συνδεδεμένη με την εργασία σου. Προσωπικά το θεωρώ τρομερά εκβιαστικό να πρέπει να αγχώνεσαι για το σπίτι σου όταν η δουλειά σου δεν πάει καλά και θα το έκανα μόνο αν μου έδιναν 2 με 3 φορές τα λεφτά που θα έπαιρνα στην Ευρώπη (μετά φόρων).

Αλλά όπως σου είπα και στην αρχή αυτά είναι προσωπικά ζητήματα και διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Carno
11-01-14, 17:45
Ειναι σαν γκετο δηλαδη η περιοχη???Τωρα διαβαζα οτι απαγορευεται η δημοσια καταναλωση αλκοολ και φιλι σε δημοσιο χωρο μπορει να πας και φυλακη...
Υπερ:
Μισθός, εταιρικές παροχές, προοπτικές εξέλιξης, δυνατό βιογραφικό, συνήθως κόστος ζωής πολύ χαμηλό.

Κατά:
Καιρός - αν δεν το ζήσεις, δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ-, κουλτούρα, υποχρεωτική μονογαμία- εκτός κι αν κάνεις πάιχνίδι στα ξενοδοχεία κτλ, με κίνδυνο να σε καρφώσουν-, μέτρια ποιότητα ζωής. Υπάρχουν κι άλλα, σε αφήνω τα βρεις μόνος- μη σε απογοητεύσω.

Εν κατακλείδι:
Αν είσαι τυχοδιώκτης, σε ενδιαφέρει το κομπόδεμα και το βιογραφικό, δεν εχεις ιδιαίτερες "ανάγκες", αλλά αντίθετα μπορείς εύκολα να προσαρμοστείς στην τοπική κουλτούρα, τόλμησέ το.

TSITSO
14-01-14, 14:28
Υπερ:
Μισθός, εταιρικές παροχές, προοπτικές εξέλιξης, δυνατό βιογραφικό, συνήθως κόστος ζωής πολύ χαμηλό.

Κατά:
Καιρός - αν δεν το ζήσεις, δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ-, κουλτούρα, υποχρεωτική μονογαμία- εκτός κι αν κάνεις πάιχνίδι στα ξενοδοχεία κτλ, με κίνδυνο να σε καρφώσουν-, μέτρια ποιότητα ζωής. Υπάρχουν κι άλλα, σε αφήνω τα βρεις μόνος- μη σε απογοητεύσω.

Εν κατακλείδι:
Αν είσαι τυχοδιώκτης, σε ενδιαφέρει το κομπόδεμα και το βιογραφικό, δεν εχεις ιδιαίτερες "ανάγκες", αλλά αντίθετα μπορείς εύκολα να προσαρμοστείς στην τοπική κουλτούρα, τόλμησέ το.

Γενικά, ισχύουν όσα λέει ο φίλος παραπάνω, αλλά εξαρτάται κι από το μέρος που είσαι.

Στο Ντουμπάι ένας μη-μουσουλμάνος βρίσκει ότι θα έβρισκε στην χώρα του, μπορεί κι ακόμα περισσότερα. Πολύ υψηλό το κόστος ζωής και τα ενοίκια είναι εξωφρενικά (αν δεν περιλαμβάνεται στο πακέτο που σου προσφέρει η δουλειά, απλά δεν παλεύεται).

Στο Αμπού Ντάμπι και στα υπόλοιπα εμιράτα οι συνθήκες είναι χειρότερες αλλά και το κόστος ζωής χαμηλότερο.

Όσο για την μονογαμία, άμα έχεις οικογένεια μάλλον δεν έχει και μεγάλη σημασία. :p

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα για μένα είναι η αίσθηση της ασφάλειας που υπάρχει και που δεν νομίζω να υπάρχει σε πολλά μέρη στον κόσμο. Ουσιαστικά η εγκληματικότητα τείνει στο μηδέν και μπορείς να κυκλοφορείς με ασφάλεια οπουδήποτε και οποιαδήποτε ώρα της ημέρας.

Συμπερασματικά, γενικά καλές αποδοχές, υψηλό κόστος ζωής, υποφερτές συνθήκες ζωής, αν μπορείς να ακολουθείς μερικούς βασικούς κανόνες και ξεπεράσεις το γεγονός ότι από Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο κυκλοφορείς μόνο σε κλιματιζόμενους χώρους.

vamvakoolas
14-01-14, 14:57
επειδη γραφονται και ανακριβειες:

Σε αρκετες μουσουλμανικες χωρες δεν υπαρχουν σ/κ (σαββατοκυριακα) ολες ειναι εργασιμες ημερες
Σε ΟΛΕΣ τις μουσουλμανικες χωρες η διασκεδαση (ελευθερος χρονος) περιοριζεται πολυ (κυριως σε ξενοδοχεια καζινο και εστιατορια αντε και κανενα γυμναστηριο)
Για να ταξιδεψεις σε μερος εκτος (μεγαλου αστικου κεντρου) σχεδον σε ολες τις μουσουλμανικες χωρες συνοδευεσαι αν προτημησεις τα μεσα μεταφορας απο στρατιωτη/ες και αν ταξιδεψεις με ΙΧ σε συμβουλευουν να εχεις οδηγο/φρουρο
Το καλοκαιρι απλως δε παιζει να εισαι εκτος air condition (εκτος και αν κυκλοφορας με μαγιο)
Στο θεμα γυναικα πικρα: αν εχεις γυναικα και τη φερεις/επισκεψη πρεπει να προσεχει στο ντυσιμο και εσυ τους...λυσσαριδες. Καλα για ντοπια δε το συζηταω απλως το ξεχνας. Μαλιστα υπαρχει ενα γνωστο μοτο για τις δυτικες επαγγελματιες οτι ειναι πανευκολο να βρουν συντροφο
Τα θετικα
-τρελοι μισθοι
-τελεια επαγγ περιβαλλοντα
-τρελος σεβασμος απο ντοπιους συναδελφους
-δε παιζει απολυση εκτος αν εισαι τεμπελης

Εγω εχω εμπειρια απο Αιγυπτο (επι μουμπαρακ τωρα ειναι @#$λο:whistle:)και πολλους φιλους σαουδαραβια

TSITSO
14-01-14, 16:54
επειδη γραφονται και ανακριβειες:

Σε αρκετες μουσουλμανικες χωρες δεν υπαρχουν σ/κ (σαββατοκυριακα) ολες ειναι εργασιμες ημερες
Σε ΟΛΕΣ τις μουσουλμανικες χωρες η διασκεδαση (ελευθερος χρονος) περιοριζεται πολυ (κυριως σε ξενοδοχεια καζινο και εστιατορια αντε και κανενα γυμναστηριο)
Για να ταξιδεψεις σε μερος εκτος (μεγαλου αστικου κεντρου) σχεδον σε ολες τις μουσουλμανικες χωρες συνοδευεσαι αν προτημησεις τα μεσα μεταφορας απο στρατιωτη/ες και αν ταξιδεψεις με ΙΧ σε συμβουλευουν να εχεις οδηγο/φρουρο
Το καλοκαιρι απλως δε παιζει να εισαι εκτος air condition (εκτος και αν κυκλοφορας με μαγιο)
Στο θεμα γυναικα πικρα: αν εχεις γυναικα και τη φερεις/επισκεψη πρεπει να προσεχει στο ντυσιμο και εσυ τους...λυσσαριδες. Καλα για ντοπια δε το συζηταω απλως το ξεχνας. Μαλιστα υπαρχει ενα γνωστο μοτο για τις δυτικες επαγγελματιες οτι ειναι πανευκολο να βρουν συντροφο
Τα θετικα
-τρελοι μισθοι
-τελεια επαγγ περιβαλλοντα
-τρελος σεβασμος απο ντοπιους συναδελφους
-δε παιζει απολυση εκτος αν εισαι τεμπελης

Εγω εχω εμπειρια απο Αιγυπτο (επι μουμπαρακ τωρα ειναι @#$λο:whistle:)και πολλους φιλους σαουδαραβια

Ισχύουν αυτά που λες, για βόρεια αφρική και Σαουδική Αραβία κυρίως από ότι ξέρω.

Αυτά που λέω εγώ ισχύουν για τις χώρες του κόλπου, όπου ζω και εργάζομαι.
ΣΚ μια χαρά υπάρχουν (είναι Παρασκευή και Σάββατο), ανάλογα την εταιρεία.
Μια χαρά κυκλοφορείς όπου θες με ασφάλεια.
Οι μη μουσουλμάνες ντύνονται κανονικά.
Για το σεξ εκτός γάμου, σε μαζεύουν με συνοπτικές διαδικασίες (μόνο άμα σε καρφώσουν συνήθως).

Για τον Κόλπο, οι συνθήκες διαφέρουν ανάλογα με τη χώρα.

Με το Ντουμπάι να είναι το 10 και η Σαουδική να είναι το μηδέν, οι υπόλοιπες χώρες παίζουν κάπου ανάμεσα.

Εδώ στο Ντουμπάι, υπάρχουν 2-3 χιλιάδες έλληνες, ελληνικό εστιατόριο και ελληνικό σουβλατζίδικο (χωρίς χοιρινό, βεβαίως, βεβαίως...)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
14-01-14, 16:59
Εδώ στο Ντουμπάι, υπάρχουν 2-3 χιλιάδες έλληνες, ελληνικό εστιατόριο και ελληνικό σουβλατζίδικο (χωρίς χοιρινό, βεβαίως, βεβαίως...)
Πιατάδικο δεν παίζει; :mrgreen:

KLG
14-01-14, 17:03
Για το σεξ εκτός γάμου, σε μαζεύουν με συνοπτικές διαδικασίες (μόνο άμα σε καρφώσουν συνήθως).

Κάτσε λιγο...

Δηλαδή σεξ εκτός γάμου με Δυτική? Δηλαδη αν παιχτεί σκηνικό με την απέναντι και ο άλλος που την γουστάρει σας καρφώσει... θα βρεθείτε εσυ και αυτή στη μπουζου?

TSITSO
14-01-14, 17:37
Πιατάδικο δεν παίζει; :mrgreen:
Έχω ακούσει για ένα λιβανέζικο σκυλάδικο που πετάνε χαρτονομίσματα αντί για πιάτα, αλλά δεν έχω αδειάσει να πάω ακόμα... :cool:
Κυκλοφορεί σχετικό βίντεο στο youtube


Κάτσε λιγο...

Δηλαδή σεξ εκτός γάμου με Δυτική? Δηλαδη αν παιχτεί σκηνικό με την απέναντι και ο άλλος που την γουστάρει σας καρφώσει... θα βρεθείτε εσυ και αυτή στη μπουζου?

Κανονικά και με το νόμο. Συνήθως ένα με τρεις μήνες. Μετά θα έρθει ο πρέσβης, θα διαμαρτυρηθούν οι γονείς πίσω στην πατρίδα, μπορεί να γράψει καμιά εφημερίδα για το απάνθρωπο μεσαιωνικό καθεστώς...
Οπότε να πάρεις χάρη και λίγο νωρίτερα.

Norwegian woman Marte Deborah Dalelv jailed for having consensual sex with boss (http://gulfnews.com/news/gulf/uae/crime/norwegian-woman-marte-deborah-dalelv-jailed-for-having-consensual-sex-with-boss-1.1211513)

Καμιά φορά βγαίνουν τέτοιες ιστορίες με δυτικούς που έρχονται εδώ και νομίζουν ότι πάνε στα Μάλια και Χερσόνησο της Κρήτης. Ξέρεις, δεν τα μαθαίνουμε και όλα...

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
14-01-14, 18:07
Norwegian woman Marte Deborah Dalelv jailed for having consensual sex with boss (http://gulfnews.com/news/gulf/uae/crime/norwegian-woman-marte-deborah-dalelv-jailed-for-having-consensual-sex-with-boss-1.1211513)

Καμιά φορά βγαίνουν τέτοιες ιστορίες με δυτικούς που έρχονται εδώ και νομίζουν ότι πάνε στα Μάλια και Χερσόνησο της Κρήτης. Ξέρεις, δεν τα μαθαίνουμε και όλα...

Καλά, εν προκειμένω πήγε η ίδια στους μπάτσους και μετά δεν μπόρεσε να αποδείξει το βιασμό.
BTW, υπάρχει forensic analysis για το αν υπήρχε σεξουαλική επαφή ή όχι; Δηλαδή αν σε καταγγείλει ο μπάκουρος που λέει και ο KLG, έρχονται με τα γαντάκια στο σπίτι και σε μαγαρίζουν;

KLG
14-01-14, 18:53
Ναι δηλαδη αν καταγγείλει ο μπάκουρος, η κοπέλα θα πρέπει να υποστεί τη διαδικασία ελέγχου με το rape kit?

Υποθετω οτι κατανάλωση αλκοολ μονο οταν μπορείς να κινηθεις μέσω κλειστών δρόμων δλδ απο το bar στο σπιτι? Παιζει να σε τσιμπήσουν εξω απο το bar οταν πηγαίνεις σπιτι (έστω και με τα πόδια, αν υπάρχει το concept "περπατάω" εκεί)?

lewton
14-01-14, 19:10
10 παίρνει συγκεκριμένα το Ντουμπάι ή όλα τα ΗΑΕ;

Carno
14-01-14, 22:09
Κάτσε λιγο...

Δηλαδή σεξ εκτός γάμου με Δυτική? Δηλαδη αν παιχτεί σκηνικό με την απέναντι και ο άλλος που την γουστάρει σας καρφώσει... θα βρεθείτε εσυ και αυτή στη μπουζου?
Το πιο σοφό σε τέτοιες χώρες, να σεβόμαστε τα ήθη και έθιμά τους, ώστε να μη δημιουργούνται περιττές παρεξηγήσεις.

Υποθετω οτι κατανάλωση αλκοολ μονο οταν μπορείς να κινηθεις μέσω κλειστών δρόμων δλδ απο το bar στο σπιτι? Παιζει να σε τσιμπήσουν εξω απο το bar οταν πηγαίνεις σπιτι (έστω και με τα πόδια, αν υπάρχει το concept "περπατάω" εκεί)?
Στα ξενοδοχεία και στα ακριβά εστιατόρια υπάρχει αλκοόλ.


ΣΚ μια χαρά υπάρχουν (είναι Παρασκευή και Σάββατο), ανάλογα την εταιρεία.
Μια χαρά κυκλοφορείς όπου θες με ασφάλεια.
Παρασκευή αργία. Συνήθως καθημερινά από 12- 6 υπολειτουργούν όλα λόγω ζέστης.
Η κυκλοφορία ενός δυτικού φόρα παρτίδα σε τέτοια χώρα δεν συνίσταται. Φλερτάρει με άπειρους κινδύνους, στους οποίους δεν υπάρχει λόγος να εκτεθεί.

KLG
14-01-14, 22:11
Δηλαδή για να συνοψίσουμε... μπυρες μόνο στο σπίτι και μόνος σου και απο φίκι φίκι για τους ανυπαντρους μόνο πλαστική κούκλα !!!

Ωραία ζωή :p

Carno
14-01-14, 22:17
Όποιος σκέφτεται το θέμα εργασία σε κάποια αραβική χώρα, ας δει πρώτα το Sex and the City 2. Πλάκα- πλάκα η ταινία δίνει μία ιδέα για την ζωή σε αυτές τις χώρες.

chat1978
15-01-14, 02:34
Το πιο σοφό σε τέτοιες χώρες, να σεβόμαστε τα ήθη και έθιμά τους, ώστε να μη δημιουργούνται περιττές παρεξηγήσεις.
Βέβαια αυτό θα πρεπει να εχει μια αμφίδρομη σχέση.
Ειλικρινά αυτό το πράγμα με εκνευρίζει απίστευτα.

voithostyrempora2
15-01-14, 03:21
Δηλαδή για να συνοψίσουμε... μπυρες μόνο στο σπίτι και μόνος σου και απο φίκι φίκι για τους ανυπαντρους μόνο πλαστική κούκλα !!!

Ωραία ζωή :p

Και δεν έχει bacon :p. Πραγματική απελπισια :p.

tsigarid
15-01-14, 06:54
Βέβαια αυτό θα πρεπει να εχει μια αμφίδρομη σχέση.
Ειλικρινά αυτό το πράγμα με εκνευρίζει απίστευτα.

Ακριβώς έτσι. Όταν εγώ βλέπω στο δρόμο γυναίκες που το μόνο που βλέπεις είναι τα μάτια, καταπίνω την προσωπική μου άποψη περί δικαιωμάτων και ελευθερίας, και δέχομαι τη διαφορετικότητα στην κουλτούρα. Παρόλα αυτά, υπάρχουν δυτικές χώρες (βλέπε π.χ. Γαλλία) που ποινικοποιούν μαντήλες και συναφή, κάτι που προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο. Τέλος πάντων, είναι μεγάλη συζήτηση και εκτός θέματος.

KLG
15-01-14, 12:33
Ακριβώς έτσι. Όταν εγώ βλέπω στο δρόμο γυναίκες που το μόνο που βλέπεις είναι τα μάτια, καταπίνω την προσωπική μου άποψη περί δικαιωμάτων και ελευθερίας, και δέχομαι τη διαφορετικότητα στην κουλτούρα. Παρόλα αυτά, υπάρχουν δυτικές χώρες (βλέπε π.χ. Γαλλία) που ποινικοποιούν μαντήλες και συναφή, κάτι που προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο. Τέλος πάντων, είναι μεγάλη συζήτηση και εκτός θέματος.

Αυτό που περιγράφεις δεν ειναι αμφιδρομη σχέση αλλά ανεκτικότητα. Η κυρίες με το ολοσωμο στη Δύση δεν σέβονται την κουλτούρα της χώρας η οποία τις φιλοξενεί... κατ 'αντιστοιχία με τις ξεκολλες τουρίστριες σε μουσουλμανικές που θυμουνται να πετάξουν ενα αραχνούφαντο μαντίλι και αν.

TSITSO
15-01-14, 12:44
10 παίρνει συγκεκριμένα το Ντουμπάι ή όλα τα ΗΑΕ;

Το Ντουμπάι είναι αντικειμενικά το πιο δυτικό-friendly από τα υπόλοιπα εμιράτα, στα οποία οι επιλογές για έξω και διασκέδαση μειώνονται αρκετά. Αλλά οι αποστάσεις δεν είναι τραγικές, ξέρω κόσμο που δουλεύει Αμπού Ντάμπι και μένει Ντουμπάι (1 ώρα απόσταση).


Δηλαδή για να συνοψίσουμε... μπυρες μόνο στο σπίτι και μόνος σου και απο φίκι φίκι για τους ανυπαντρους μόνο πλαστική κούκλα !!!

Ωραία ζωή :p

Για το αλκοόλ, υπάρχει μηδενική ανοχή στον συνδυασμό αλκοόλ και οδήγηση και πολύ καλά κάνουν δλδ. Κατά τα άλλα, τα πράγματα είναι σχετικά χαλαρά αν δεν προκαλείς

Το σπορ του φίκι φίκι για ανύπαντρους είναι αρκετά διαδεδομένο, αρκεί πάλι να μην προκαλείς (ή να μην σου κάτσει πολύ στραβή).

What is it with expats and sex offences? (http://gulfnews.com/about-gulf-news/al-nisr-portfolio/xpress/news/what-is-it-with-expats-and-sex-offences-1.1215403)


Ακριβώς έτσι. Όταν εγώ βλέπω στο δρόμο γυναίκες που το μόνο που βλέπεις είναι τα μάτια, καταπίνω την προσωπική μου άποψη περί δικαιωμάτων και ελευθερίας, και δέχομαι τη διαφορετικότητα στην κουλτούρα. Παρόλα αυτά, υπάρχουν δυτικές χώρες (βλέπε π.χ. Γαλλία) που ποινικοποιούν μαντήλες και συναφή, κάτι που προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο. Τέλος πάντων, είναι μεγάλη συζήτηση και εκτός θέματος.

Έτσι ακριβώς. Εκτός από τις προσωπικές ελευθερίες και τα δικαιώματα, υπάρχει και το θέμα των συνθηκών διαβίωσης των ξένων εργατών που δεν καταπίνεται με τίποτα.

Conditions for Abu Dhabi's migrant workers 'shame the west' (http://www.theguardian.com/world/2013/dec/22/abu-dhabi-migrant-workers-conditions-shame-west)

vamvakoolas
15-01-14, 17:37
παντως για να μεινω στο θεμα με εχουν καλεσει τελος αυγουστου Σεπτεμβρη Ισραηλ! Λογικα θα παω για λιγο καιρο να δουμε τι παιζει!!!!!!!!!!

(ολοι με ρωτανε τι αλεξισφαιρο να παρω:rofl:)

KLG
15-01-14, 17:38
Αυγουστο-Σεπτεμβρη θα χρειαστείς μια φόρμα με εσωτερικό A/C :p

euri
15-01-14, 21:31
Ή αλεξίσφαιρο γιλέκο με A/C :p

tsigarid
15-01-14, 21:57
Βγαίνουν αλεξίσφαιρα γιλέκα bomb-proof;

vamvakoolas
16-01-14, 14:37
το καλυτερο δε το εγραψα: δεν ειναι Ιερουσαλημ based αλλα υπαιθρο (και ερημο).....

Παντως απο τα μεχρι τωρα οι Ισραηλινοι μονο #%α δε θα μου περνουν εκει (πληρωμενα τα παντα)

Παντως οπως ειχα γραψει με το που εφυγα Αιγυπτο επεσε ο Μουμπαρακ και αρχισε το χαος..

Δηλαδη τωρα αν παω λετε να αρχισει ο Γ' παγκοσμιος;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
16-01-14, 14:52
Που ξέρεις, μπορεί να γίνει πόλεμος, να απελευθερωθεί η Παλαιστίνη και μετά να γίνεις ο vamvakoolas της Αραβίας

anon
16-01-14, 15:01
Ακριβώς έτσι. Όταν εγώ βλέπω στο δρόμο γυναίκες που το μόνο που βλέπεις είναι τα μάτια, καταπίνω την προσωπική μου άποψη περί δικαιωμάτων και ελευθερίας, και δέχομαι τη διαφορετικότητα στην κουλτούρα. Παρόλα αυτά, υπάρχουν δυτικές χώρες (βλέπε π.χ. Γαλλία) που ποινικοποιούν μαντήλες και συναφή, κάτι που προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο. Τέλος πάντων, είναι μεγάλη συζήτηση και εκτός θέματος.

Είναι μεγάλο θέμα. Εαν η άλλη θέλει να φορά τσαντόρ γιατί αυτό την εκφράζει, τότε πως μπορείς να το ποινικοποιείς; Δεν κυκλοφορεί δα και γυμνή για να έχουμε θέμα προσβολής δημοσίας αιδούς, εδώ φοράνε χίλια δυο μύρια περίεργα άλλες. Απο την άλλη εαν την υποχρεώνουν απο το θρήσκευμα, οικογένεια, συγγενεις, να φορά τσαντόρ, καλά κάνουν και το απαγορεύουν.

chat1978
17-01-14, 00:10
Είναι μεγάλο θέμα. Εαν η άλλη θέλει να φορά τσαντόρ γιατί αυτό την εκφράζει, τότε πως μπορείς να το ποινικοποιείς; Δεν κυκλοφορεί δα και γυμνή για να έχουμε θέμα προσβολής δημοσίας αιδούς, εδώ φοράνε χίλια δυο μύρια περίεργα άλλες. Απο την άλλη εαν την υποχρεώνουν απο το θρήσκευμα, οικογένεια, συγγενεις, να φορά τσαντόρ, καλά κάνουν και το απαγορεύουν.
Για τους μουσουλμάνους χωρίς παροπίδες η τσαντόρ έχει μια παραπλήσια αξία με το σταυρουδάκι που φοράνε οι Έλληνες.
Εγώ δεν έχω πραγματική άποψη για το θέμα αλλά νομίζω υπάρχουν πολλά διαφορετικά μέρη για να δείξουν σεβασμό οι μουσουλμάνοι.

lewton
20-01-14, 11:29
Ελαφρώς off-topic.
Διαβάζω τώρα το απόλυτο thread (αυτό με τον τύπο που νοίκιασε αυτοκίνητο στο Λονδίνο και έκανε συλλογή κλήσεων) και θυμήθηκα ότι έχω και εγώ νοικιάσει αυτοκίνητο διάφορες φορές.
Ξέρετε μέχρι πόσο μπορεί να καθυστερήσουν οι κλήσεις;
Έχω νοικιάσει στη Σκωτία αλλά κρίνοντας από αυτόν θα είχα ήδη λάβει τις κλήσεις μιας και πάνε 8-9 μήνες.
Έχω όμως συχνά νοικιάσει στην Ελβετία (ως μόνιμος κάτοικος Ελβετίας) και έχω μπει πολύ στη Γαλλία (όπου στους αυτοκινητοδρόμους έχουν όριο ταχύτητας τα 110). Έχετε ιδέα πόσο μπορεί να αργήσει μια κλήση απο Γαλλία να με βρει στην Ελβετία;

Προφανώς δεν έχω μπει σε λεωφορειολωρίδα και δεν έχω παρκάρει παράνομα.
Αλλά αυτό το 110 στον αυτοκινητόδρομο με σκοτώνει.

doctor_667
20-01-14, 14:01
Ολλανδία κάνουν 2-3 εβδομάδες να έρθουν. Φαντάζομαι οι χρόνοι θα είναι παρόμοιοι και για τις άλλες χώρες.
Υπολόγισε και το χρόνο να βρει η εταιρία ποιος είχε το αμάξι τότε και τα στοιχεία του και παίρνεις μια ιδέα.

Πάνω από 2 μήνες δηλαδή δεν πιστεύω να παίρνει με τίποτα.

lewton
20-01-14, 14:11
Ολλανδία κάνουν 2-3 εβδομάδες να έρθουν. Φαντάζομαι οι χρόνοι θα είναι παρόμοιοι και για τις άλλες χώρες.
Υπολόγισε και το χρόνο να βρει η εταιρία ποιος είχε το αμάξι τότε και τα στοιχεία του και παίρνεις μια ιδέα.

Πάνω από 2 μήνες δηλαδή δεν πιστεύω να παίρνει με τίποτα.
Προσοχή ότι λέω για αυτοκίνητο νοικιασμένο στην Ελβετία που το κυκλοφόρησα Γαλλία.
Αν είχα κάνει καμια παράβαση εντός Ελβετίας ξέρω ότι σε μια εβδομάδα θα είχε χρεωθεί η πιστωτική μου. :p

doctor_667
20-01-14, 15:20
A ok, δεν το κατάλαβα αυτό στην αρχή. Και πάλι όμως πόσο παραπάνω να κάνει από 2-3 μήνες;

lewton
20-01-14, 15:34
A ok, δεν το κατάλαβα αυτό στην αρχή. Και πάλι όμως πόσο παραπάνω να κάνει από 2-3 μήνες;

Αυτό ρωτάω. :p

aroutis
20-01-14, 16:07
Παντως (σε σχέση με το θέμα εργασίας στα εμιράτα), η αποψη μου ειναι ότι αν αποφασίσεις να δουλέψεις εκεί προφανώς έχεις πάρει και απόφαση να κάνεις blend in the culture.
Δηλαδή δεν αντιλαμβάνομαι τη κριτική που γίνεται στα θέματα ζωής, θρησκείας κλπ.
Θεωρώ ότι κάποιος οφείλει να σέβεται τον τόπο που πάει όπως και τις παραδόσεις του.
Αλλωστε, έχει και την επιλογή να μην πάει... ;)

doctor_667
20-01-14, 16:08
Αυτό ρωτάω. :pΕ ακριβώς δύσκολα θα ξέρει κανείς πιστεύω :)

Πάντως έχε στο νου σου ότι έχει κι ένα 10% περιθώριο λάθους, κλέβουν και λίγο τα κοντέρ, εντάξει θα είσαι.

KLG
20-01-14, 16:10
Παντως (σε σχέση με το θέμα εργασίας στα εμιράτα), η αποψη μου ειναι ότι αν αποφασίσεις να δουλέψεις εκεί προφανώς έχεις πάρει και απόφαση να κάνεις blend in the culture.
Δηλαδή δεν αντιλαμβάνομαι τη κριτική που γίνεται στα θέματα ζωής, θρησκείας κλπ.
Θεωρώ ότι κάποιος οφείλει να σέβεται τον τόπο που πάει όπως και τις παραδόσεις του.
Αλλωστε, έχει και την επιλογή να μην πάει... ;)

Δεν παίρνεις απόφαση να κανεις blend in. Αν θες να κανεις blend in θα πρεπει να μάθεις τη γλώσσα, να φορας ρομπες και να κανεις ναργιλέδες μερα νυχτα :p Όσοι πανε παίρνουν αποφαση οταν θα ζησουν μια περιορισμένη ζωή για ενα διαστημα με ανταλλαγμα την κονόμα.

PopManiac
20-01-14, 16:11
Παντως (σε σχέση με το θέμα εργασίας στα εμιράτα), η αποψη μου ειναι ότι αν αποφασίσεις να δουλέψεις εκεί προφανώς έχεις πάρει και απόφαση να κάνεις blend in the culture.
Δηλαδή δεν αντιλαμβάνομαι τη κριτική που γίνεται στα θέματα ζωής, θρησκείας κλπ.
Θεωρώ ότι κάποιος οφείλει να σέβεται τον τόπο που πάει όπως και τις παραδόσεις του.
Αλλωστε, έχει και την επιλογή να μην πάει... ;)

Blend in στα Εμιράτα δεν παίζει επειδή ακόμα και αν έχεις όλη την καλή διάθεση να ντύσεις την καλή σου στις μπούρκες (λέμε τώρα), για να γίνει blend in, να σου απαντήσω στα αγγλικά it takes two to tango και οι εκεί ντόπιοι δεν χορεύουν :-k

dkarko
20-01-14, 16:20
Επίσης lewton το όριο είναι συνήθως 130 εκτός και αν έχει κακοκαιρία (τότε είναι 110). Στους περιφερειακούς "rocade" μπορεί να κατέβει στα 70 λόγω ρύπανσης αλλα πολύ σπάνια.

lewton
20-01-14, 18:04
Επίσης lewton το όριο είναι συνήθως 130 εκτός και αν έχει κακοκαιρία (τότε είναι 110). Στους περιφερειακούς "rocade" μπορεί να κατέβει στα 70 λόγω ρύπανσης αλλα πολύ σπάνια.

Και άλλος από το Εξάγωνο;
Μα πόσοι είστε επιτέλους!

tsigarid
20-01-14, 20:16
Επίσης lewton το όριο είναι συνήθως 130 εκτός και αν έχει κακοκαιρία (τότε είναι 110). Στους περιφερειακούς "rocade" μπορεί να κατέβει στα 70 λόγω ρύπανσης αλλα πολύ σπάνια.

Αυτό ακριβώς, το όριο συνήθως είναι 130 στη Γαλλία.

Εγώ πάντως πήρα κλήση με Ελληνικό αυτοκίνητο στην Κροατία για παράνομο παρκάρισμα, πρέπει να έχουν περάσει 5-6 χρόνια, η κλήση ακόμα δεν έχει έρθει :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.