PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

lewton
21-09-10, 19:22
Εγώ στο ESCP (βγήκαμε και πρώτοι στους Financial Times (http://www.escpeurope.eu/nc/news/news-single/article/master-in-management-ranked-n-1-worldwide-by-ft-in-2010/) μη μας ματιάσω) έδωσα Proficiency από το 2000 και DALF από το 2005 και τα δέχθηκαν χωρίς κανένα πρόβλημα.

Φανερός Πράκτωρ
21-09-10, 19:43
και σε μένα σε άλλες χώρες δεν είχαν πρόβλημα. Μόνο οι Άγγλοι είχαν. Και όλα αυτά για να σε δεχτούν για phd που λογικά η γλώσσα δεν είναι και το πρώτο κριτήριο.

ANEMONAS
21-09-10, 19:43
καλησπερα,

ειμαι μηχανολογος μηχανικος, εχω σπουδασει αγγλια,msc-beng, το 2002 επεστρεψα ελλαδα.
Αφου τελειωσα στρατιωτικο και αφου εφαγα την κρυαδα να βρω δουλεια μη εχοντας εμπειρια καταφερα να δουλεψω 4 χρονια στον τομεα των μελετων.

Τα πραγματα στον χωρο της οικοδομης ειναι αθλια και σκεφτομαι πια εντονα να φυγω εξω..

εχει καποιος εμπειρια σχετικα με την εργασια μηχανικων στο εξωτερικο?

σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων..

lewton
21-09-10, 19:48
Kανείς δεν μου έχει ζητήσει πιστοποιητικό ξένης γλώσσας.

Επειδή τα interviews ειναι στα αγγλικά το μόνο σίγουρο είναι ότι σε τσεκάρουν επί τόπου.

Τώρα αν δηλώσεις ότι ξέρεις άλλες γλώσσες όπως Γαλλικά Γερμανικά κατά 99% θα έχει και τεστάκι....;)

Για πες τώρα που το θυμήθηκα, οι Ολλανδοί εξακολουθούν να σε κοιτάνε με οίκτο όταν λες ότι είσαι Έλληνας;

Link
21-09-10, 22:54
Μπορεί να σου ζητήσουν να δωσεις καποιο "δικό τους" εσωτερικό τεστ ή κάποιο στανταρ εμπορικό και γρήγορο τεστ (toefl, ielts). Πάντως θα μετρήσει πολυ η επικοινωνία σας γραπτή και προφορική. Αν σκοπευεις να πας στην αγγλία, ψάξε καμια ταινια του guy ritchie ή το trainspotting για να συνηθίσει λίγο το αυτί σου και να ξεχάσει τις αμερικανιες (πλάκα σου κάνω, αυτες οι ταινίες εχουν πολυ δυσκολα αγγλικα, καλύτερα ταινιες εποχης με λόρδους και μεγαλα φουστανια - αλλα πρόσεχε μην σου μείνει κανα κουσούρι :p :p )

Τα πτυχία μετράνε μόνο αν εχουν περάσει μεχρι 2 χρονια απο την ημερομηνία αποκτησης... τουλαχιστον για τα πανεπιστήμια στην Αγγλία... αντε και την Σκωτία :p

Και εδω βασικα φαίνεται η καλοστημένη απάτη που επιβαρύνει την ελληνική οικογένεια με τουλαχιστον 4 πτυχία αγγλικών, ενω χρειάζονται το πολυ 2.

Αν και δεν το πολυσκεφτομαι για Αγγλια ποτε δεν ξερεις.Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

ntoremi
21-09-10, 23:49
καλησπερα,

ειμαι μηχανολογος μηχανικος, εχω σπουδασει αγγλια,msc-beng, το 2002 επεστρεψα ελλαδα.
Αφου τελειωσα στρατιωτικο και αφου εφαγα την κρυαδα να βρω δουλεια μη εχοντας εμπειρια καταφερα να δουλεψω 4 χρονια στον τομεα των μελετων.

Τα πραγματα στον χωρο της οικοδομης ειναι αθλια και σκεφτομαι πια εντονα να φυγω εξω..

εχει καποιος εμπειρια σχετικα με την εργασια μηχανικων στο εξωτερικο?

σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων..

Σπουδασες στην Αγγλια και γυρισες στην Ελλαδα για τον στρατο; Πώς και δεν εμεινες εκει για δουλεια; Ολοι ετσι κανουν...
Τελος παντων, αφου εζησες αρκετα χρονια στην Αγγλια, θα ξερεις πώς ειναι τα πραγματα. Μιας και εχεις και επαγγελματικη εμπειρια πλεον, δεν θα ειναι δυσκολο να ξαναπας πισω και βρεις δουλεια.

KLG
22-09-10, 00:16
Εγώ στο ESCP (βγήκαμε και πρώτοι στους Financial Times (http://www.escpeurope.eu/nc/news/news-single/article/master-in-management-ranked-n-1-worldwide-by-ft-in-2010/) μη μας ματιάσω) έδωσα Proficiency από το 2000 και DALF από το 2005 και τα δέχθηκαν χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το μαστερ στην Αγγλία είναι βιομηχανία... και η αγορά λειτουργεί με συγκεκριμένους όρους. Όσοι έχουν δώσει TOEFL ξέρουν οτι και με ενα "συμβολικό" τίμημα μπορείς να στείλεις τα αποτελέσμετα στα πανεπιστήμια. Επίσης κάποια πανεπιστήμια δέχονται μόνο αυτόν τον τρόπο, και οχι την φωτοτυπία των αποτελεσμάτων -η οποία και δεν σου φτάνει την μέρα των αποτελεσμάτων-.

Είναι ενα συστημα, και πρέπει να παίξεις ακριβως με τους όρους που ζητάνε ή να πληρώσεις παραπάνω (π.χ. αν εχεις χαμηλο σκορ να κανεις summer school). Ξέρω πάντως οτι είσαι φανατικός υπερμαχος του αγγλοσαξονικου μοντέλου, οποτε αν χρειαστει καποια στιγμη να πας κατα ΗΒ δεν θα εχεις προβλημα να δωσεις οσες εξετασεις σου ζητήσουν :p :p :p

ANEMONAS
22-09-10, 07:57
Σπουδασες στην Αγγλια και γυρισες στην Ελλαδα για τον στρατο; Πώς και δεν εμεινες εκει για δουλεια; Ολοι ετσι κανουν...
Τελος παντων, αφου εζησες αρκετα χρονια στην Αγγλια, θα ξερεις πώς ειναι τα πραγματα. Μιας και εχεις και επαγγελματικη εμπειρια πλεον, δεν θα ειναι δυσκολο να ξαναπας πισω και βρεις δουλεια.

προσπαθησα να βρω μολις τελειωσα..εστειλα βιογραφικα αλλα ηταν δυσκολο μιας και ηθελαν εμπειρια..θεσεις εργασιας διχως εμπειρια καταλαμβαναν οσοι ειχαν τελειωσει τοπ πανεπιστημια με τοπ βαθμους..

contime
22-09-10, 15:38
Εγώ στο ESCP (βγήκαμε και πρώτοι στους Financial Times (http://www.escpeurope.eu/nc/news/news-single/article/master-in-management-ranked-n-1-worldwide-by-ft-in-2010/) μη μας ματιάσω) έδωσα Proficiency από το 2000 και DALF από το 2005 και τα δέχθηκαν χωρίς κανένα πρόβλημα.

Του εριξα μια ματια, αλλα πολυ ακριβο, εκτος αν κανω καποιο λαθος.
11,300€ for European Union citizens per Master year

analogue
02-10-10, 18:28
To ωράριο ειναι 8:00 με 16:30 ή 9:00 με 17:30.

Για 40 ώρες την εβδομάδα υπέγραψα, οι υπερωρίες πληρώνονται αλλά δεν είναι πολιτική της εταιρείας να κάνεις υπερωρίες.

Ναι τηρείται από ότι είδα οταν έρθει η ώρα κλείνεις pc και την κάνεις για σπίτι σου.

Το καλό είναι ότι τα ΜΜΜ έχουν συγκεκριμένο ωράριο σε καθημερινή βάση και με online πληροφόρηση οπότε ξέρεις κατα βάση τι ώρα θα είσαι σπίτι σου.
Φίλε συγχαρητήρια, όλα θα πάνει καλά τουλάχιστον καλύτερα απ'ότι εδώ!
Ενδιαφέρομαι και εγώ και το κοιτάζω εντατικά τους τελευταίους μήνες. Ηθελα να ρωτήσω
βρήκες τη δουλειά μέσω headhunters η κάπως αλλιώς? Πόσο καιρό σου πήρε το ψάξιμο και γενικά αν ξέρεις τι χρειάζεται σε μια τηλ/κη συνέντευξη για να κάνεις τη διαφορά (tips).
Εγω ενδιαφέρομαι για IC Analag design, ζήτηση υπάρχει απο εταιρείες μεγάλες και μικρές. Το θέμα είναι τι πιθανότητες έχεις σε μια εταιρεία που συγκεντρώνει cv απο τόσες χώρες???

redfever7
07-10-10, 15:17
χθες πέρασα από ένα απ τα παραρτήματα της AIESEC για να μάθω 5 πράγματα παραπάνω. αν και προσωπικά δεν μπορώ να πω πως πείστηκα για το σοβαρό του εγχειρήματος, τι εμπειρίες είχατε εσείς ;:hmm:

lewton
07-10-10, 17:35
χθες πέρασα από ένα απ τα παραρτήματα της AIESEC για να μάθω 5 πράγματα παραπάνω. αν και προσωπικά δεν μπορώ να πω πως πείστηκα για το σοβαρό του εγχειρήματος, τι εμπειρίες είχατε εσείς ;:hmm:

Φυσικά και δε δίνουν σοβαρή εντύπωση, για την πλάκα τους ασχολούνται με το θέμα τα παιδιά και εντελώς εθελοντικά.
Αν είσαι αποφασισμένος μπορείς να πετύχεις και καλή θέση, όπως εγώ που βρέθηκα να κάνω internship στη Γενεύη, στα πανευρωπαϊκό κεντρικό γραφείο της μεγαλύτερης εταιρίας ΙΤ στον κόσμο με μισθό περίπου στο μέσο όρο των internships στην Ελβετία (52Κ ελβετικά φράγκα το χρόνο μεικτά) και απέκτησα μια πολύ δυνατή εμπειρία από το πώς λειτουργεί και διανέμει τα προϊόντα της μια πολυεθνική αυτού του μεγέθους διαχειριζόμενος για το αφεντικό μου χοντρικά τζίρο 8 δισ. ευρώ το χρόνο.
Οι περισσότερες θέσεις όμως προσφέρουν μισθό αρκετά κάτω από το μέσο όρο του μέρους όπου πας (βλ. 800 ευρώ/μήνα που μου έδινε μια εταιρία για να πάω στο Μάαστριχτ της Ολλανδίας) και τα παιδιά της AIESEC θα σε πιέσουν να δεχθείς την πρώτη που θα βρεθεί - απλά μην τους δίνεις σημασία. ;)

contime
07-10-10, 22:19
Πολυ ενημερωτικος lewton.:oneup:
Για τις αμοιβες των πρακτικων ειχα διαβασει οτι ειναι ισες με τον βασικο μισθο της χωρας, οποτε ειναι αρκετα λογικο να ειναι κατω απο το μεσο ορο.

gkarak
08-10-10, 12:49
Τα internship στην Αγγλία σε ΙΤ τομέα ειναι περίπου £0 - £35.000 ετησίως αναλόγως σε ποια εταιρία το κάνεις και για πόσο καιρό. Οταν έκανα εγώ πριν 5 χρόνια, ειχα μισθό περίπου £1000 το μήνα καθαρά με συμβόλαιο 6 μηνών.
Για ιδεές, http://jobsearch.monster.co.uk/Search.aspx?q=internship

dimnot
08-10-10, 13:07
χθες πέρασα από ένα απ τα παραρτήματα της AIESEC για να μάθω 5 πράγματα παραπάνω. αν και προσωπικά δεν μπορώ να πω πως πείστηκα για το σοβαρό του εγχειρήματος, τι εμπειρίες είχατε εσείς ;:hmm:

Για την AIESEC δεν γνωρίζω να σου πω, αλλά ένας φίλος μου από ΑΣΟΕΕ έκανε την πρακτική του στην Αγγλία μέσω του προγράμματος erasmus placement. Είναι ανεξάρτητο πρόγραμμα από το απλό εράσμους αλλά και πάλι κάνεις τα χαρτιά σου μέσω πανεπιστημίου και παίρνεις κ υποτροφία από το ΙΚΥ! Ο φίλος μου βρήκε μόνος του στο ίντερνετ αυτή την εταιρία (http://www.internship-uk.com/program_placement.asp) και γύρισε με τις καλύτερες εντυπώσεις, κάτι που με ώθησε και εμένα να κάνω αίτηση εκεί! Δεν ξέρω ακόμα αν θα πάω γτ έχω στείλει βιογραφικό και περιμένω να επικοινωνήσουν μαζί μου! ;)

redfever7
08-10-10, 14:23
Βασικά απ'ότι κατάλαβα διαχειρίζονται στην AIESEC το CV σου για 3 μήνες και ότι βρεις ξέρω γω, κάπου εκεί το έχασα για αυτό και ρώτησα κ εδώ :oneup:

tnx για τις συμβουλές για UK, τελείωσα το master μου εκεί (περιμένω βαθμό διπλωματικής) αλλά δεν με σηκώνει το κλίμα :oops: για διάφορους λόγους. Η όλη σκέψη μου βασικά είναι να πάω Ιταλία (και αρκετά συγκεκριμένα σε πόλη λόγω γλώσσας,καταγωγής,σπιτιού και ένα κάρο άλλους λόγους) και ήθελα να δω τι παίζει μέσω internship & aiesec πρωτού αρχίσω να στέλνω CV ως indipendant.

contime
08-10-10, 15:29
Βασικά απ'ότι κατάλαβα διαχειρίζονται στην AIESEC το CV σου για 3 μήνες και ότι βρεις ξέρω γω, κάπου εκεί το έχασα για αυτό και ρώτησα κ εδώ :oneup:

Ναι καπως ετσι, με μια συμμετοχη απο πλευρας σου της ταξης των 150 ευρω ομως.

nikoker
11-10-10, 00:44
Internship στο εξωτερικό είναι οι πρακτική άσκηση που ζητάνε οι σχολές (τει συνήθως) εδώ στην Ελλάδα;

lewton
11-10-10, 00:57
Εξαρτάται από τη χώρα το τι αποκαλούν internship ή traineeship ή stage κλπ.
Δηλαδή μπορεί το λεξικό να σου τα βγάζει ως μεταφράσεις αλλά ανάλογα με τις συνήθειες κάθε χώρας σημαίνουν άλλο πράγμα.


Εγώ χρησιμοποιώ τον όρο intern επειδή έτσι το αποκαλεί η AIESEC, αλλά στην εταιρία μου δε θεωρούμουν intern αλλά regular temporary employee (γνωρίζω πολύ καλά την εσωτερική ορολογία επειδή 20% του χρόνου μου ήταν HR-related), τη στιγμή που υπήρχε και ο college intern ο οποίος θεωρείτο contigent employee έπαιρνε μισθό από τίποτα (πχ στη Γαλλία) έως κάτι πολύ χαμηλό (πχ στην Ελβετία), είχε συμβόλαιο μάξιμουμ 6 μηνών και ο ρόλος του δεν περιλάμβανε την ευθύνη για τίποτα, απλά υπήρχε για να βοηθάει.

psyxakias
11-10-10, 12:40
εγώ που βρέθηκα να κάνω internship στη Γενεύη, στα πανευρωπαϊκό κεντρικό γραφείο της μεγαλύτερης εταιρίας ΙΤ στον κόσμο με μισθό περίπου στο μέσο όρο των internships στην Ελβετία (52Κ ελβετικά φράγκα το χρόνο μεικτά) ... διαχειριζόμενος για το αφεντικό μου χοντρικά τζίρο 8 δισ. ευρώ το χρόνο.Σε πιάσανε κορόιδο, με ένα 3χιλιαρο ευρώ μεικτά (δηλαδή καθαρά κανά 1800-2000 ευρώ μόνο; :shock:) το μήνα έπαιρνες τέτοια ευθύνη; Εδώ, στην μεγαλύτερη εταιρία ξυσίματος στον κοσμο (= τη βουλή), τόσα δίνουμε στο παιδί με τους καφέδες χωρίς τέτοια super-duper ευθύνη. ;)

lewton
11-10-10, 13:23
Σε πιάσανε κορόιδο, με ένα 3χιλιαρο ευρώ μεικτά (δηλαδή καθαρά κανά 1800-2000 ευρώ μόνο; :shock:) το μήνα έπαιρνες τέτοια ευθύνη; Εδώ, στην μεγαλύτερη εταιρία ξυσίματος στον κοσμο (= τη βουλή), τόσα δίνουμε στο παιδί με τους καφέδες χωρίς τέτοια super-duper ευθύνη. ;)
Εγώ πρώτα έκανα αίτηση στη βουλή, αλλά επειδή δεν είχα πάει στρατό δε θέλανε να επενδύσουν στην εκπαίδευσή μου γιατί θα έπρεπε αναπόφευκτα να φύγω για να κάνω το φανταριλίκι.
Έτσι βρέθηκα στη Γενεύη. :sorry:

ΥΓ. Δεν είχα ευθύνη για τις πωλήσεις, τα δεδομένα ανέλυα για να βρω δυνατούς και αδύναμους κρίκους. :p

apok
11-10-10, 13:42
ριχνει έντονες κλεφτες ματιές προς ΕΜΕΑ μεριά... κανεις απο εκει να μεταφέρει καμια γνωση εμπειρία;

lewton
11-10-10, 13:53
...με ένα 3χιλιαρο ευρώ μεικτά (δηλαδή καθαρά κανά 1800-2000 ευρώ μόνο; :shock:) ...

Τώρα πρόσεξα τους υπολογισμούς σου.
Δεν έχεις ακούσει τίποτα περί φορολογίας στην Ελβετία; Σιγά να μην έφευγε το 1/3 σε φόρους. :p


Tώρα όσον αφορά το πόσα με πλήρωναν σε ευρώ εξαρτάται από το αν μιλάς για το όταν ξεκίνησα ή τώρα. Γιατί όταν ξεκίνησα στα τέλη του 2008 το ευρώ άξιζε 1,50-1,55 φράγκα και η Εθνική Τράπεζα της Ελβετίας είχε κανόνα να επεμβαίνει όποτε το ευρώ έπεφτε κάτω από 1,5 φράγκα για να μην πάθουν ζημιά οι εξαγωγές τους, αλλά τον τελευταίο χρόνο συνειδητοποίησε τη ματαιότητα αυτής της προσπάθειας και το έχει αφήσει εκεί που το βλέπεις σήμερα (το οποίο δε με χάλασε ;) ).

lewton
12-10-10, 19:24
Άσχετο, μήπως το thread πρέπει να συγχωνευτεί με αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=204022);

ariadgr
12-10-10, 19:40
Άσχετο, μήπως το thread πρέπει να συγχωνευτεί με αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=204022);

:oneup:

gkarak
13-10-10, 14:28
Για όσους θέλουν εμψύχωση για να μετακομίσουν στο εξωτερικό

Βlindtype : μόλις αγοράστηκε απο τη google. Εδρα στη Sillicon Valley, ιδρυτές έλληνες.

Mπράβο στα 2 ξαδέλφια που κόπιασαν αλλα τα κατάφεραν.
http://www.blindtype.com/about.html

Ας μην σκεφτόμαστε να φύγουμε έξω μόνο για να δουλέυουμε για άλλους:
"If you're going to be thinking anything, you might as well think big" - Donald Trump

Φυσικα το ίδιο μπορεί να γίνει και στην Ελλάδα... με λίγο παραπάνω κόπο.

alexandrozz
13-10-10, 18:08
Τώρα πρόσεξα τους υπολογισμούς σου.
Δεν έχεις ακούσει τίποτα περί φορολογίας στην Ελβετία; Σιγά να μην έφευγε το 1/3 σε φόρους. :p

Να σε ρωτήσω κάτι γιατί έχω προσπαθήσει να βγάλω άκρη και δεν βγάζω. Αν ξέρεις στο περίπου πχ σε αγγελίες με ποσά 80.000 φράγκα, πόσα περίπου σου μένουν στο χέρι?

lewton
13-10-10, 19:53
Να σε ρωτήσω κάτι γιατί έχω προσπαθήσει να βγάλω άκρη και δεν βγάζω. Αν ξέρεις στο περίπου πχ σε αγγελίες με ποσά 80.000 φράγκα, πόσα περίπου σου μένουν στο χέρι?
Αν η δουλειά είναι στη Γενεύη (που έχει από τους υψηλότερους, αν όχι τους απόλυτα υψηλότερους, φορολογικούς συντελεστές) νομίζω ότι θα παίρνεις καθαρά γύρω στα 65-67 χιλιάρικα φράγκα το χρόνο. Διαιρείς με 12 ή 13 για να βρεις μηνιαίο μισθό (στις πολυεθνικές συνήθως είναι 12).
Εμένα μου κρατούσαν γύρω στο 17%, το οποίο αφορούσε όχι μόνο φορολογία αλλά και κοινωνική προστασία. Σε άλλα καντόνια κρατούν περισσότερο.

Μόνο που θα πρέπει να πληρώνεις ασφάλιση υγείας στη συνέχεια (δεν είναι κρατική για αυτό και δεν στην κρατούν από το μισθό). Υπολόγισε να πληρώνεις γύρω στα 200 φράγκα το μήνα για μια κακή ασφάλιση ή γύρω στα 300 φράγκα για μια κανονική.

3lbereth
14-10-10, 10:45
48.000 ευρώ?
Pas mal, pas mal...

Εδώ στο Ελλάντα, το ΙΚΑ κρατάει από τον εργαζόμενο 16% για άθλιες υπηρεσίες και αμφίβολη σύνταξη. Μισθοσυντήρητος με 1500 ευρώ μεικτά δίνει 240 ευρώ στο ΙΚΑ και ο Ελβετός με τα 4.000 μισθό δίνει 220!

opener
14-10-10, 11:59
Σε πιάσανε κορόιδο, με ένα 3χιλιαρο ευρώ μεικτά (δηλαδή καθαρά κανά 1800-2000 ευρώ μόνο; :shock:) το μήνα έπαιρνες τέτοια ευθύνη; Εδώ, στην μεγαλύτερη εταιρία ξυσίματος στον κοσμο (= τη βουλή), τόσα δίνουμε στο παιδί με τους καφέδες χωρίς τέτοια super-duper ευθύνη. ;)


Εγώ πρώτα έκανα αίτηση στη βουλή, αλλά επειδή δεν είχα πάει στρατό δε θέλανε να επενδύσουν στην εκπαίδευσή μου γιατί θα έπρεπε αναπόφευκτα να φύγω για να κάνω το φανταριλίκι.
Έτσι βρέθηκα στη Γενεύη. :sorry:

ΥΓ. Δεν είχα ευθύνη για τις πωλήσεις, τα δεδομένα ανέλυα για να βρω δυνατούς και αδύναμους κρίκους. :p
----->
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3748372&postcount=10566

:p

wintech2003
14-10-10, 13:31
Πρέπει όμως να πούμε ότι ο Ελβετός με τα 220 ευρώ στην περίθαλψη του δεν δικαιούται φάρμακα όπως εδώ στην Ελλάδα, πρέπει να τα πληρώνει όλα μόνος του (εφόσον μπορεί, αν δεν μπορεί είναι άλλο καπέλο, υπάρχει λύση), καθώς και οτι την πρώτη φορά που θα νοσηλευτεί πληρώνει ενα αρκετά μεγάλο ποσό για την νοσηλεία του, που μένει σαν κεφάλαιο για το συνταξιοδοτικό του.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνω Ελβετία με Ελλάδα, είμαι και εγώ απο αυτούς που θέλουν να φύγουν και ας είναι στην Κύπρο. Απλά αναφέρω κάποιες λεπτομέριες για να μην νομίζετε οτι με 220 ευρά τον μήνα ξεμπέρδεψες for life.

SchumiGr1985
17-10-10, 01:16
Γεια σας και απο εμενα.
Σκεφτομαι να φυγω Ελβετια για να δουλεψω 4-5 μηνες.Θα ηθελα να ρωτησω (κυριως αυτους που εχουν ζησει και εργαστει εκει) κατα ποσο ειναι ευκολο να βρεις μια αγγλοφωνη δουλεια που να μην απαιτει πτυχιο.
'Η ακομα και σε ελληνικη επιχειρηση.
Για πειτε.....

lewton
17-10-10, 12:00
Γεια σας και απο εμενα.
Σκεφτομαι να φυγω Ελβετια για να δουλεψω 4-5 μηνες.Θα ηθελα να ρωτησω (κυριως αυτους που εχουν ζησει και εργαστει εκει) κατα ποσο ειναι ευκολο να βρεις μια αγγλοφωνη δουλεια που να μην απαιτει πτυχιο.
'Η ακομα και σε ελληνικη επιχειρηση.
Για πειτε.....

Αναλυτικά: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3610967&highlight=jobup#post3610967

Και επιγραμματικά:
LinkedIn
jobup.ch (για γαλλόφωνη Ελβετία)
monster.ch (για όλη τη χώρα, λιγότερες θέσεις από το jobup για τη γαλλόφωνη Ελβετία αλλά πάρα πολλές από τη γερμανόφωνη)

Ελληνική εταιρία και να υπάρχει δε θα σε προτιμήσει λόγω εθνικότητας. Αυτό που μπορεί να παίξει είναι να σε προτιμήσουν έναντι άλλου με τα ίδια πάνω-κάτω προσόντα (έτσι γέμισε το CERN Ισπανούς :rolleyes: ).
Μπορείς να δοκιμάσεις την Temenos στη Γενεύη που φτιάνει λογισμικό για τράπεζες, στην οποία υπάρχουν αρκετοί managers Έλληνες. Αλλά μην γράψεις στο cover letter «παρακαλώ δώστε το CV μου σε Ελληνα manager». Τυχερά είναι αυτά.

SchumiGr1985
17-10-10, 16:34
Διαβασα το λινκ που παραθετεις αλλα:
1) Τα site που δινεις δεν εχουν επιλογη για αγγλικη γλωσσα, οποτε υποθετω οτι και οι αγγελιες για αγγλοφωνη εργασια θα ειναι περιορισμενες
2) Αναζητω δουλεια που να μην προυποθετει πτυχιο.Αυτο δεν σημαινει οτι εχω καποιες γνωσεις οι οποιες απλα δεν εχουν πιστοποιηθει μεσω ενος πτυχιου.Ειμαι απλα ενας ανειδικευτος χωρις καποιες σοβαρες γνωσεις για να εργαστω σε ιδιωτικη εταιρεια ως στελεχος.Ψαχνω πιο πολυ για δουλειες οπως οδηγος, σερβιτορος κλπ.Θα βρω τετοιες δουλειες στα site που παραθετεις?

Εδιτ: Λαθος μου για την επιλογη γλωσσας, μονο το monster δεν δινει αυτη τη δυνατοτητα.

lewton
17-10-10, 16:58
Διαβασα το λινκ που παραθετεις αλλα:
1) Τα site που δινεις δεν εχουν επιλογη για αγγλικη γλωσσα, οποτε υποθετω οτι και οι αγγελιες για αγγλοφωνη εργασια θα ειναι περιορισμενες
2) Αναζητω δουλεια που να μην προυποθετει πτυχιο.Αυτο δεν σημαινει οτι εχω καποιες γνωσεις οι οποιες απλα δεν εχουν πιστοποιηθει μεσω ενος πτυχιου.Ειμαι απλα ενας ανειδικευτος χωρις καποιες σοβαρες γνωσεις για να εργαστω σε ιδιωτικη εταιρεια ως στελεχος.Ψαχνω πιο πολυ για δουλειες οπως οδηγος, σερβιτορος κλπ.Θα βρω τετοιες δουλειες στα site που παραθετεις?

Εδιτ: Λαθος μου για την επιλογη γλωσσας, μονο το monster δεν δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Ναι, επιλέγοντας τις κατάλληλες βιομηχανίες και τις κατάλληλες functional areas θα βρεις τα πάντα.
Η Ελβετία είναι μια χώρα όπου δε χρειάζεται πτυχίο για να ζήσεις αξιοπρεπώς, το αντίθετο μάλιστα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση δυο φορές που επισκέφθηκα νοσοκομείο είναι ότι σχεδόν όλοι οι γιατροί ήταν ξένοι (από όλη την Ευρώπη και το Μάκγρεμπ), γιατί ο μέσος Ελβετός ή θα γίνει τραπεζικός ή θα επιλέξει να μη σπουδάσει και θα δουλεύει πχ ως κηπουρός με μια χαρά μισθό.
Έχεις και τεράστιο συγκριτικό πλεονέκτημα γιατί συνήθως για μια ειδικευμένο δυναμικό λαμβάνουν αιτήσεις από μη Ευρωπαίους, και εσύ ως Έλληνας δε χρειάζεσαι άδεια εργασίας (θεωρητικά χρειάζεσαι αλλά κατόπιν συμφωνίας με την ΕΕ στην πράξη δεν έχουν τη δυνατότητα να σε απορρίψουν οι αρμόδιες υπηρεσίες και για αυτό ένας Ευρωπαίος μπορεί να ξεκινήσει δουλειά πριν καν λάβει την άδεια ενώ ένας Βραζιλιάνος μπορεί να περιμένει και 3 μήνες μέχρι να λάβει απάντηση και αυτή μπορεί να είναι αρνητική). Επομένως σε οποιαδήποτε αίτηση κάνεις, εκεί που γράφεις εθνικότητα πρόσθεσε "no need for permit). ;)

cool11
17-10-10, 17:32
Γιατι, δεν ξερουν οι ελβ.εργοδοτες οτι οι ελληνες ως ευρωπαιοι πολιτες δεν χρειαζονται αδεια? (no need for permit)

Φανερός Πράκτωρ
17-10-10, 18:10
Γιατι, δεν ξερουν οι ελβ.εργοδοτες οτι οι ελληνες ως ευρωπαιοι πολιτες δεν χρειαζονται αδεια? (no need for permit)

Εδώ μια γραμματέας από την Ποστογαλλία με ρωτούσε αν είναι η Ελλάδα στην ΕΕ (που μπήκαμε πριν από αυτούς)... Δεν φαντάζεσαι τι ηλιθιότητα κυκλοφορεί και καλό είναι ορισμένα πράγματα να τα ξεκαθαρίζεις ακόμα και αν φαίνεται περιττό.

john dubi
17-10-10, 18:32
...Αναζητω δουλεια που να μην προυποθετει πτυχιο.Αυτο δεν σημαινει οτι εχω καποιες γνωσεις οι οποιες απλα δεν εχουν πιστοποιηθει μεσω ενος πτυχιου.Ειμαι απλα ενας ανειδικευτος χωρις καποιες σοβαρες γνωσεις για να εργαστω σε ιδιωτικη εταιρεια ως στελεχος.Ψαχνω πιο πολυ για δουλειες οπως οδηγος, σερβιτορος κλπ.Θα βρω τετοιες δουλειες στα site που παραθετεις?

Εδιτ: Λαθος μου για την επιλογη γλωσσας, μονο το monster δεν δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τετοιες δουλειες ειναι δυσκολο να βρεις αμα δεν σε βαλει καποιος γνωστος που ειναι ηδη στην Ελβετια. Για δυο λογους: Γλωσσα,αδεια παραμονης και εργασιας.
Αμα θελεις δοκιμασε στο τομεα των ξενοδοχειων για παραδειγμα αλλα ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος.

KLG
17-10-10, 20:48
Εδώ μια γραμματέας από την Ποστογαλλία με ρωτούσε αν είναι η Ελλάδα στην ΕΕ (που μπήκαμε πριν από αυτούς)... Δεν φαντάζεσαι τι ηλιθιότητα κυκλοφορεί και καλό είναι ορισμένα πράγματα να τα ξεκαθαρίζεις ακόμα και αν φαίνεται περιττό.

Το ίδιο και η τραπεζική υπαλληλος στην Αγγλία όταν μου εδωσε την αιτηση για non-EU national...

Η βλακεία γενικώς είναι ανίκητη...

SchumiGr1985
18-10-10, 00:42
Τετοιες δουλειες ειναι δυσκολο να βρεις αμα δεν σε βαλει καποιος γνωστος που ειναι ηδη στην Ελβετια. Για δυο λογους: Γλωσσα,αδεια παραμονης και εργασιας.
Αμα θελεις δοκιμασε στο τομεα των ξενοδοχειων για παραδειγμα αλλα ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος.

Στην αρχη και εγω αυτο πιστευα αλλα οσο ψαχνω, ανακαλυπτω οτι υπαρχουν αρκετοι σαν εμενα στην Ελβετια οποτε συνεχιζω το ψαξιμο...
Βρηκα αγγελιες για ξενοδοχεια, ρεσεψιονιστ κλπ αλλα για αρχη θα ηθελα μια δουλεια που να μην χρειαζεται να μιλαω με κοσμο.'Η τουλαχιστον αν μιλαω αυτο να γινεται μονο στα αγγλικα.
Με τον τυπο της δουλειας δεν εχω προβλημα, αν πληρουνται αυτες οι προυποθεσεις.Αυριο θα μιλησω με την Ελληνικη Πρεσβεια στην Ελβετια μηπως και μπορουν να με βοηθησουν σε κατι.

Nozomi
18-10-10, 01:46
Πάντως μέχρι πρόσφατα (προ κρίσης), απ' την Ελλάδα μετανάστευαν μόνο (ή επί το πλείστον) άτομα με πτυχία ΑΕΙ με σκοπό να βρουν καλύτερη αμοιβόμενη εργασία πάνω στον τομέα τους.

Αν τώρα φεύγει κόσμος για ανειδίκευτη εργασία έστω και στην Ελβετία, μάλλον τα πράγματα έχουν σκουρύνει πολύ...:(

HELL_pegaSOS
21-10-10, 16:51
Χρήσιμο θέμα:oneup:, μιας και εγώ σκέφτομαι σοβαρά αυτή την εκδοχή.

Πάρα, παρα πολλοί την σκεφτόμαστε και σε πολλούς θα φανεί χρήσιμο το θέμα.:oneup:

........Auto merged post: HELL_pegaSOS πρόσθεσε 27 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πάντως μέχρι πρόσφατα (προ κρίσης), απ' την Ελλάδα μετανάστευαν μόνο (ή επί το πλείστον) άτομα με πτυχία ΑΕΙ με σκοπό να βρουν καλύτερη αμοιβόμενη εργασία πάνω στον τομέα τους.

Αν τώρα φεύγει κόσμος για ανειδίκευτη εργασία έστω και στην Ελβετία, μάλλον τα πράγματα έχουν σκουρύνει πολύ...:(


Εχω γνωστό που έχει σχεδόν κλείσει δουλειά στον δυτικό Καναδά.
Τουριστικές επιχειρήσεις, σερβιτόρος.
Θα παίρνει γύρω στα δυομιση χιλιάρικα. ;)

Darth_Sidius
21-10-10, 17:20
Οπου φύγει φύγει κύριοι (και κυρίες φυσικά) :oneup:

Σιγα μην κάτσουμε να λοιμάξουμε εδω !

gkarak
21-10-10, 17:33
Οπου φύγει φύγει κύριοι (και κυρίες φυσικά) :oneup:
!

Ακόμα το σκέφτομαι να γυρίσω Ελλάδα... :sorry:
Ηδη έκλεισα 10ετία στην Αγγλία!

Darth_Sidius
21-10-10, 17:37
Τώρα να γυρίσεις??? Στη χειρότερη (το λέω ελπίζοντας μην ερθουν και χειρότερα) περίοδο της χώρας???

Αφου άντεξες τόσο κάνε λίγο υπομονή μπάς και φτιάξει τιποτα?

Μακάρι να την έπαιρνα και εγώ την απόφαση (και οχι να συμβιβάζομαι σε μερικούς μήνες το χρόνο σαν intramuro).

uncharted
21-10-10, 19:15
Εχω γνωστό που έχει σχεδόν κλείσει δουλειά στον δυτικό Καναδά.
Τουριστικές επιχειρήσεις, σερβιτόρος.
Θα παίρνει γύρω στα δυομιση χιλιάρικα. ;)
ευρω ή (καναδεζικα) δολαρια?


Ακόμα το σκέφτομαι να γυρίσω Ελλάδα... :sorry:
Ηδη έκλεισα 10ετία στην Αγγλία!
τσαμπα σε τρωει το "σαρακι"...

psyxakias
21-10-10, 19:43
Το ασφαλιστικό/φορολογικό θέμα, καθώς και οι συνθήκες διαβίωσης, στην Τσεχία πως είναι; Δεν με ενδιαφέρει αν είναι αρκετά χαμηλοί οι μισθοί, αλλά περισσότερο για το κόστος ζωής.

ntoremi
21-10-10, 20:31
Εχω γνωστό που έχει σχεδόν κλείσει δουλειά στον δυτικό Καναδά.
Τουριστικές επιχειρήσεις, σερβιτόρος.
Θα παίρνει γύρω στα δυομιση χιλιάρικα. ;)

Σερβιτορος απο την αλλη ακρη του κοσμου; Τοση ελλειψη απο σερβιτορους υπαρχει εκει;

uncharted
21-10-10, 20:37
Σερβιτορος απο την αλλη ακρη του κοσμου; Τοση ελλειψη απο σερβιτορους υπαρχει εκει;
δεν καταδεχονται οι ντοπιοι ισως?

KLG
21-10-10, 20:47
Το ασφαλιστικό/φορολογικό θέμα, καθώς και οι συνθήκες διαβίωσης, στην Τσεχία πως είναι; Δεν με ενδιαφέρει αν είναι αρκετά χαμηλοί οι μισθοί, αλλά περισσότερο για το κόστος ζωής.

Υπαρχει ενας μελος μας στη Τσεχια (φοιτητής) που εχει και την Elisha Cuthbert (με τρελαινει αυτη η τυπισσα) υπογραφη...

Ελπιζω να το δει το μηνυμα και να επικοινωνήσει !!

@ ADSLgr.com All rights reserved.