PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

vamvakoolas
21-01-14, 14:41
Αυτό ακριβώς, το όριο συνήθως είναι 130 στη Γαλλία.

Εγώ πάντως πήρα κλήση με Ελληνικό αυτοκίνητο στην Κροατία για παράνομο παρκάρισμα, πρέπει να έχουν περάσει 5-6 χρόνια, η κλήση ακόμα δεν έχει έρθει :p

δεν εχει γινει συγχρονισμος του μηχανογραφικου συστηματος Κροατων (κομπιουτερακι/αποτυπωση στοιχειων σε κληση) με των Ελληνων (Αβακας/λαδοκολλα)

john dubi
21-01-14, 21:38
Προσοχή ότι λέω για αυτοκίνητο νοικιασμένο στην Ελβετία που το κυκλοφόρησα Γαλλία.
Αν είχα κάνει καμια παράβαση εντός Ελβετίας ξέρω ότι σε μια εβδομάδα θα είχε χρεωθεί η πιστωτική μου. :p

Απο Γαλλια σε μενα εδω και 2 χρονια ακομα να ερθει (με ελεβετικες πινακιδες). Δεν προσεξα το gps και την εφαγα τη φλασια.

Απο αλλους που εχω δει εχουν ερθει σχετικα γρηγορα. σε 1 με 2 μηνες. Απλως παιρνεις την κληση. Γραφεις απο πισω οτι δεν οδηγουσες εσυ και την στελνεις πισω.

Ειναι μονο στα γαλλικα και δεν εχει καποιο λογαριασμο τραπεζας με IBAN να πληρωσεις. Χαιρετισματα δηλαδη αμα δεν μενεις Γαλλια.

tsigarid
21-01-14, 21:49
Απο Γαλλια σε μενα εδω και 2 χρονια ακομα να ερθει (με ελεβετικες πινακιδες). Δεν προσεξα το gps και την εφαγα τη φλασια.

Απο αλλους που εχω δει εχουν ερθει σχετικα γρηγορα. σε 1 με 2 μηνες. Απλως παιρνεις την κληση. Γραφεις απο πισω οτι δεν οδηγουσες εσυ και την στελνεις πισω.

Ειναι μονο στα γαλλικα και δεν εχει καποιο λογαριασμο τραπεζας με IBAN να πληρωσεις. Χαιρετισματα δηλαδη αμα δεν μενεις Γαλλια.

Δεν παίζει να ισχύει αυτό. Πολύ εύκολος τρόπος να ξεφύγεις, δεν είναι χαζοί...

john dubi
21-01-14, 21:59
Δεν παίζει να ισχύει αυτό. Πολύ εύκολος τρόπος να ξεφύγεις, δεν είναι χαζοί...

Δεν ανεφερα οτι ειναι χαζοι. Απλως σε δυο ατομα που γνωριζω δεν ξαναεπεστρεψε.

Στην Ελλαδα οι ελβετοι τις στελνουν μεταφρασμενες και με τραπεζικο λογαριασμο να πληρωσεις. Ασ το κανουν και τα γαλλακια αυτο. Δεν μενουμε ολοι στη Γενευη και στη Βασιλεια.

xhaos
21-01-14, 22:21
Έχω διαβάσει οτι εκτώς απο τα ραντάρ πλέων σε καταγράφουν και με τις κάμερες και υπολογίζουν τη μέση ταχύτητα. Αν είναι πάνω απο το όριο την έφαγες. Βέβαια αυτό μόνο σε κλειστούς δρόμους που μετράνε ποτέ μπήκε ς στο τμήμα καί πότε βγηκες

chat1978
22-01-14, 00:12
Έχω διαβάσει οτι εκτώς απο τα ραντάρ πλέων σε καταγράφουν και με τις κάμερες και υπολογίζουν τη μέση ταχύτητα. Αν είναι πάνω απο το όριο την έφαγες. Βέβαια αυτό μόνο σε κλειστούς δρόμους που μετράνε ποτέ μπήκε ς στο τμήμα καί πότε βγηκες
Στην Ολλανδία είναι ανώμαλοι πραγματικά.
Έξι λωρίδες δρόμο να βλέπεις στο τέρμα της γης και όριο 80 ή 100 χλμ/ω. Ναι μετράνε την μέση ταχύτητα point to point και το καλύτερο για το τέλος.
Το ποσοστό λάθους δεν είναι 10% όπως Ελλάδα, ούτε 6ή7% όπως στο Βέλγιο. Εϊναι 1 ή 2%.
Αν δεν οδηγήσεις στην Ολλανδία δεν ξέρεις τι σημαίνει γκαζοκίλερ προσπέραση με 1 χλμ/ω διαφορά.

Cruise control και Speed limiter οδηγάνε στην Ολλανδία. Αν μια χώρα χρειάζεται να βρει τον αυτόματο πιλότο είναι αυτή.

Μόνη αιτία που δέχομαι για τα όρια είναι η σύνδεση υψηλής ταχύτητας με ατμοσφαιρικούς ρύπους και φασαρία.
Βέβαια το ντίζελ μου στα χαμηλά χιλιόμετρα βγάζει κατανάλωσω μεγαλύτερη από τα 120 τελικά γιατί απλά στα 80 δεν κάθεται η έκτη.

Εννοείται ότι μόλις βγουν εκτός Ολλανδίας οι Ολλανδοί του δίνουν και καταλαβαίνει!

doctor_667
22-01-14, 02:42
Στην Ολλανδία είναι ανώμαλοι πραγματικά.
Έξι λωρίδες δρόμο να βλέπεις στο τέρμα της γης και όριο 80 ή 100 χλμ/ω. Ναι μετράνε την μέση ταχύτητα point to point και το καλύτερο για το τέλος.
Το ποσοστό λάθους δεν είναι 10% όπως Ελλάδα, ούτε 6ή7% όπως στο Βέλγιο. Εϊναι 1 ή 2%.
Αν δεν οδηγήσεις στην Ολλανδία δεν ξέρεις τι σημαίνει γκαζοκίλερ προσπέραση με 1 χλμ/ω διαφορά.

Cruise control και Speed limiter οδηγάνε στην Ολλανδία. Αν μια χώρα χρειάζεται να βρει τον αυτόματο πιλότο είναι αυτή.

Μόνη αιτία που δέχομαι για τα όρια είναι η σύνδεση υψηλής ταχύτητας με ατμοσφαιρικούς ρύπους και φασαρία.
Βέβαια το ντίζελ μου στα χαμηλά χιλιόμετρα βγάζει κατανάλωσω μεγαλύτερη από τα 120 τελικά γιατί απλά στα 80 δεν κάθεται η έκτη.

Εννοείται ότι μόλις βγουν εκτός Ολλανδίας οι Ολλανδοί του δίνουν και καταλαβαίνει!
Δεν ξέρω που το είδες αυτό το 1 ή 2%, αλλά αν ισχύει είναι εξαίρεση. 10% είναι στις περισσότερες περιπτώσεις, άντε να πάει και 8%.
Και δεν νομίζω να ισχύει ότι οι Ολλανδοί τηρούν τα όρια, συνήθως ξέρουν που έχει κάμερες και απλά δεν τρέχουν σε αυτά τα κομμάτια.
Πάντως ότι τα όρια είναι τραγικά ορισμένες φορές ισχύει και παραδόξως 130 όριο έχουν μόνο δρόμοι νότια και ανατολικά.

xhaos
22-01-14, 08:57
Δεν ξέρω που το είδες αυτό το 1 ή 2%, αλλά αν ισχύει είναι εξαίρεση. 10% είναι στις περισσότερες περιπτώσεις, άντε να πάει και 8%.
Και δεν νομίζω να ισχύει ότι οι Ολλανδοί τηρούν τα όρια, συνήθως ξέρουν που έχει κάμερες και απλά δεν τρέχουν σε αυτά τα κομμάτια.
Πάντως ότι τα όρια είναι τραγικά ορισμένες φορές ισχύει και παραδόξως 130 όριο έχουν μόνο δρόμοι νότια και ανατολικά.

το πρόβλημα δεν είναι να σε βρει κάμερα με πάνω από το όριο ταχύτητας. το πρόβλημα είναι ότι υπολογίζουν και το μέσο όρο της ταχύτητας σου σε κάθε τμήμα του δρόμου βλέποντας τις πινακίδες σου τι ώρα εφτασαν σε κάθε κάμερα.
δηλαδή μπορείς να κάνεις μια διαδρομή με 300kmh αλλά πριν φτάσεις στην επόμενη κάμερα θα πρέπει να κάτσεις για τσιγάρο και καφέ ώστε να περάσεις από εκεί σαν να ακολουθούσες τα όρια ταχύτητας.

sotiros
22-01-14, 13:03
οι ολλανδοι εκτος ολλανδιας περιφρονουν τους παντες και τα παντα ......

doctor_667
22-01-14, 13:35
το πρόβλημα δεν είναι να σε βρει κάμερα με πάνω από το όριο ταχύτητας. το πρόβλημα είναι ότι υπολογίζουν και το μέσο όρο της ταχύτητας σου σε κάθε τμήμα του δρόμου βλέποντας τις πινακίδες σου τι ώρα εφτασαν σε κάθε κάμερα.
δηλαδή μπορείς να κάνεις μια διαδρομή με 300kmh αλλά πριν φτάσεις στην επόμενη κάμερα θα πρέπει να κάτσεις για τσιγάρο και καφέ ώστε να περάσεις από εκεί σαν να ακολουθούσες τα όρια ταχύτητας.
Αν ισχύει αυτό, τότε σίγουρα δεν είναι τόσο αυστηρό, αλλά ρυθμισμένο να πιάνει τις πολύ μεγάλες παραβάσεις.
Τουλάχιστον εγώ θα έπρεπε να έχω φάει άπειρες κλήσεις έτσι και σε πιάνει με το παραμικρό αυτό, πόσο μάλλον οι υπόλοιποι Ολλανδοί που τρέχουν παραπάνω από μένα.
Θα κοιτάξω πάντως μία κλήση που μου ήρθε την προηγούμενη εβδομάδα για παράβαση σε αυτοκινητόδρομο μήπως έλεγε αυτό.
Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία γιατί δεν ήξερα το δρόμο έτσι κι αλλιώς και υπέθεσα ότι απλά δεν είδα την κάμερα που με έπιασε.

chat1978
22-01-14, 20:36
Δεν ξέρω που το είδες αυτό το 1 ή 2%, αλλά αν ισχύει είναι εξαίρεση. 10% είναι στις περισσότερες περιπτώσεις, άντε να πάει και 8%.
Και δεν νομίζω να ισχύει ότι οι Ολλανδοί τηρούν τα όρια, συνήθως ξέρουν που έχει κάμερες και απλά δεν τρέχουν σε αυτά τα κομμάτια.
Πάντως ότι τα όρια είναι τραγικά ορισμένες φορές ισχύει και παραδόξως 130 όριο έχουν μόνο δρόμοι νότια και ανατολικά.


Αν ισχύει αυτό, τότε σίγουρα δεν είναι τόσο αυστηρό, αλλά ρυθμισμένο να πιάνει τις πολύ μεγάλες παραβάσεις.
Έχω ολλανδούς συναδέρφους στο Βέλγιο, Βέλγους που πάνε συχνά Ολλανδά και Ολλανδούς συναδέρφους στην Ολλανδία.
Αυτοί μου τα έχουν πει αυτά. Επίσης μου έχουν πει ότι δεν είναι ξεκάθαρο σχετικά με τα όρια καθώς έχουν timezones αλλά όχι παντού.
Επίσης μου είπαν ότι τα δυναμικά όρια ισχύουν και στα ραντάρ ενώ στο Βέλγιο όχι.
Και στο νότιο και στο βόρειο Holland κατάσταση είναι τραγική ως γελοία.

Εξαρτάται τι πινακίδα έχεις. Ένας πορτογάλλος συνάδερφος πρόσφατα έφαγε μια των 150 ευρώ

doctor_667
23-01-14, 12:12
Σαν τακτικός πελάτης τους :p, μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι το 1-2% δεν ισχύει, ειδικά στον αυτοκινητόδρομο.
Το χαμηλότερο που έχω δει είναι 54 όριο, όταν οι πινακίδες λένε 50 (το πρόστιμο αυτό είναι το χαμηλότερο κιόλας που έχω φάει).

Τα timezones ισχύουν, αλλά έχουν και δυναμικές πινακίδες συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις.
Έχω δει και κάτι κουλά βέβαια, τύπου 120 06.00 - 19.00, που δεν έχεις καμιά ιδέα τι ισχύει τις άλλες ώρες.

IoStefo1
23-01-14, 12:41
Παίξε ένα παιχνίδι να δούμε το ταλέντο σου.:)

http://www.verkeerstalent-online.nl/

john dubi
23-01-14, 21:49
Απο αντιρανταρ εχει δοκιμασει κανεις εδω στην Ευρωπη τιποτα? Λενε καλα λογια για το valentine (http://www.valentine1.com/) σε πολλα τεστ στο Αμερικα!

xhaos
23-01-14, 22:24
Δεν υπάρχουν αντι ραντάρ. Μόνο ανιχνευτές. Ενας με 50 ευρό που εχω ειναι μια χαρά.

africa
23-01-14, 23:19
Δεν υπάρχουν αντι ραντάρ. Μόνο ανιχνευτές. Ενας με 50 ευρό που εχω ειναι μια χαρά.
κάποιο link?

PopManiac
24-01-14, 02:24
Αν και δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά πάντως στο όνομα αυτού εδώ (http://www.coyotesystems.co.uk/) πίνουν νερό στο Βέλγιο ;)

xhaos
24-01-14, 08:46
κάποιο link?


http://www.youtube.com/watch?v=0BkS1E7nN_Y

βέβαια είναι 2000€ αν σε πιάσουν!

anon
24-01-14, 08:50
Δεν υπάρχουν αντι ραντάρ. Μόνο ανιχνευτές. Ενας με 50 ευρό που εχω ειναι μια χαρά.

Yπάρχουν συσκευές αντι-ρανταρ, αλλά ειναι παράνομο.

xhaos
24-01-14, 08:50
Αν και δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά πάντως στο όνομα αυτού εδώ (http://www.coyotesystems.co.uk/) πίνουν νερό στο Βέλγιο ;)

το coyote από όσο ξέρω είναι απλά gps με radar+camera POI. υπάρχουν άλλα που ανιχνεύουν την ακτινοβολία και βαράνε.

euri
25-01-14, 01:22
Αν και δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά πάντως στο όνομα αυτού εδώ (http://www.coyotesystems.co.uk/) πίνουν νερό στο Βέλγιο ;)

Το είχα δοκιμάσει στη Γαλλία πριν μερικά χρόνια. Καλούτσικο.

Όπως είπε και ο χχάος, είναι ένα GPS receiver με SIM card και κατεβάζει POIs. Απαιτείται συνδρομή και φυσικά όσο μεγαλύτερο community από πίσω τόσο το καλύτερο, καθώς πολλά από τα δεδομένα του προέρχονται από crowdsourcing.

cool11
01-02-14, 20:32
Να μείνεις στην Ελλάδα της ανεργίας ή να φύγεις;
http://news247.gr/eidiseis/gnomes/na_meineis_sthn_ellada_ths_anergias_h_na_fugeis_ayth_einai_h_gnwmh_mas.2621682.html
Χιλιες και μια γνωμες, αλλα νομιζω οι περισσοτεροι θα συμφωνησουν οτι η ζυγαρια κλίνει προς τα έξω.

crypter
01-02-14, 20:37
Btw ενα σχετικά ενδιαφέρον άρθρο για την ζωή στις σκανδιναβικές χώρες http://www.theguardian.com/world/2014/jan/27/scandinavian-miracle-brutal-truth-denmark-norway-sweden

contime
01-02-14, 22:07
Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω μιας και εχουμε αρκετους απο UK, τι παίζει με τους μισθούς στην Ιρλανδία στον τομέα του HR?
Π.χ. Για κάποιον με μεταπτυχιακές σπούδες και 1-2 χρόνια προυπηρεσία σε ΗR πολυεθνικής εταιρείας. Μιλάμε για entry θέσεις δηλαδή.
Έριξα μια ματιά και στο glassdoor αλλά είπα μήπως γνωρίζετε κάτι παραπάνω.

Ευχαριστώ!

KLG
01-02-14, 23:23
Btw ενα σχετικά ενδιαφέρον άρθρο για την ζωή στις σκανδιναβικές χώρες http://www.theguardian.com/world/2014/jan/27/scandinavian-miracle-brutal-truth-denmark-norway-sweden

Χαζομαρουλες λέει το αρθρο... περνάει διαφορες ανακρίβειες μασκαρεμένες με αλήθειες. π.χ. η Δανία εχει χαμηλότερο μεσο όρο ωρών εργασίας, οποτε και συνολικά η παραγωγικότητα είναι χαμηλοτερη απο αλλες παραγωγικες χωρες, όμως κατ 'ατομο ειναι υψηλή (ψηλότερη απο UK). Ακομα και το αρθρο που χρησιμοποιει σαν πηγη το αρθρο δεν δείχνει χαμηλή παραγωγικότητα. Police state, health care με ώρες αναμονής τους το δίνω... αλλα μπορει καποιος απο UK να σχολιάζει αυτά τα δυο θέματα για άλλες χώρες.

Εκει ομως που λεει χαζομάρες είναι στο ecological footprint. Παλι απο το ιδιο link φαίνεται οτι το carbon footprint ειναι μικρο σε σχεση με τους μεγάλους polluters, και οτι αυτο που συνεισφέρει στο footprint είναι η κτηνοτροφία και η γεωργία.

Crosswind
02-02-14, 01:23
Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω μιας και εχουμε αρκετους απο UK, τι παίζει με τους μισθούς στην Ιρλανδία στον τομέα του HR?
Π.χ. Για κάποιον με μεταπτυχιακές σπούδες και 1-2 χρόνια προυπηρεσία σε ΗR πολυεθνικής εταιρείας. Μιλάμε για entry θέσεις δηλαδή.
Έριξα μια ματιά και στο glassdoor αλλά είπα μήπως γνωρίζετε κάτι παραπάνω.

Ευχαριστώ!

Ταβάνι στα 30k μεικτά για την πλειοψηφία των επιχειρήσεων.

contime
02-02-14, 14:51
Thanks Crosswind!

Έχω ακούσει ότι γενικά η ζωή στην Ιρλανδία είναι πολυ ακριβή, με αυτά τα χρήματα σου μένει τίποτα στην άκρη στο τέλος του μήνα?

Για Δουβλίνο ενδιαφέρομαι και από οτι βλέπω μένεις εκεί :)

Υ/Γ: Υποθέτω οτι μιλάς για GBP.

Crosswind
02-02-14, 15:56
Thanks Crosswind!

Έχω ακούσει ότι γενικά η ζωή στην Ιρλανδία είναι πολυ ακριβή, με αυτά τα χρήματα σου μένει τίποτα στην άκρη στο τέλος του μήνα?

Για Δουβλίνο ενδιαφέρομαι και από οτι βλέπω μένεις εκεί :)

Υ/Γ: Υποθέτω οτι μιλάς για GBP.

Δυστυχώς μιλάω για ευρά :(
Γενικώς το HR λόγω υπερπροσφοράς έχει πέσει πολύ.
Από κει και πέρα, αν είσαι μόνος σου, θα έχεις 500-600 για νοίκι (με συγκάτοικο), γύρω στα 200 σουπερμάρκετ, κανένα κατοστάρικο λογαριασμούς (γκάζι/ρεύμα/ίντερνετ). Θεωρητικά, αν δεν κάνεις τρελλά έξοδα, θα μπορείς να βάζεις κάτι και στην άκρη. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, για κάποιο διάστημα με 30κ ζούσαμε εγώ/γυναίκα/παιδί.
Ό,τι άλλο θες, εδώ ειμαστε :)

chat1978
02-02-14, 16:12
Crosswind μπορείς να γράψεις ένα δυο πράγματα για την Ιρλανδία και τους ανθρώπους τους; Και επίσης πως έχουν επιρεαστεί από την "κρίση"

lefe
02-02-14, 17:06
και τωρα που γυριζει.. εχουμε τιποτε πληροφοριες για Μοναχο?

PopManiac
02-02-14, 17:28
και τωρα που γυριζει.. εχουμε τιποτε πληροφοριες για Μοναχο?

Δεν έχω δουλέψει ποτέ εκεί αλλά έχω πάει επανειλημμένα για δουλειά / break ;)

Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως το Μόναχο σήμερα είναι το Beverly Hills της Γερμανίας με τα υψηλότερα κόστη διαβίωσης, τα πιο τρέντυ μαγαζιά, αλλά και εξαιρετική ζωή (για όσους έχουν να πληρώσουν). Είναι σαφώς από τα ακριβότερα μέρη στην Γερμανία και επομένως φαντάζομαι πως εργασία εκεί θα επιφέρει μεγαλύτερη διάβρωση στον μισθό λόγω κόστους.

lefe
02-02-14, 17:42
κ εγω ρε γμτ για το κοστος ζωης (κυριως ενοικια βασικα) ειμαι προβληματισμενος

KLG
02-02-14, 18:19
Τα ενοίκια είναι ακριβα και οι μεσίτες έχουν μεγάλες προμήθειες... μπορεί και 2 ενοίκια... υπολογισε και deposit, και σου βγαινει ενα τετραχίλιαρο μπροστά. Δεν ξερω γιατί είναι τόσο ακριβα, η πολη ειναι εξαιρετικά απλωμένη, τα ΜΜΕ πάνε παντου, δεν καταλαβαίνω γιατι μια γκαρσονιέρα μισή ωρα απο το κεντρο πρεπει να έχει 700 ευρω ενοίκιο. Τα χαμένα λεφτα όμως δεν είναι τα ενοίκια, αλλά αυτά που ζητάνε οι μεσίτες. Αν είσαι τυχερός και βρεις κάτι με "word of mouth" go for it.

Κατα τα άλλα η βόλτα είναι ακριβή σε σχέση με την υπόλοιπη Γερμανία, αλλά το σουπερ-μαρκετ είναι φτηνό (οπως και σε όλη τη Γερμανία). Για τη ζωή και τους ανθρώπους δεν μπορώ να πω πολλά μιας και είμαι εξαιρετικά προκατειλημμένος κατά των Γερμανών, και οι Βαυαροί είναι οτι χειρότερο μπορεί να δείξει η Γερμανία. Αν η δουλεια είναι σε διεθνη οργανισμό με πολλους ξένους ή πανεπιστήμιο τότε θα είσαι οκ. Αν είναι καποια μικρή εταιρία και οι συναδελφοι είναι Γερμανοι, να μην τσιγγουνευτείς στο broadband και στο ενοίκιο... θα περάσεις πολυ χρόνο στο σπίτι σου.

lefe
02-02-14, 18:24
6-μηνη πρακτικη σε οργανισμο ειναι γιαυτο λιγο προβληματιζομαι με τα ενοικια :D ...
.. συν το οτι ειναι λιγο συνθετο φανταζομαι μεσω τηλεφωνου να βρω ευκολα κατι

Φανερός Πράκτωρ
02-02-14, 18:25
μιας και είμαι εξαιρετικά προκατειλημμένος κατά των Γερμανών

κοίτα κάτι συμπτώσεις...

PopManiac
02-02-14, 18:27
6-μηνη πρακτικη σε οργανισμο ειναι γιαυτο λιγο προβληματιζομαι με τα ενοικια :D ...
.. συν το οτι ειναι λιγο συνθετο φανταζομαι μεσω τηλεφωνου να βρω ευκολα κατι

Μην προβληματίζεσαι τόσο πολύ ;)

Κατ'αρχάς ξεκίνα με τον ίδιο τον οργανισμό και το contact που έχεις εκεί με ευγενικές ερωτήσεις για πληροφορίες περί διαβίωσης κλπ.

Στην τελική αν πηγαίνεις με 6μηνο συμβόλαιο υποθέτω πως θα κάνεις κάποιο stage / internship και συνεπώς δεν θα είσαι ο μόνος ;) Ρώτα άλλους συνάδελφους να μάθεις. Μην ντραπείς να ρωτήσεις ό,τι (κόσμιο :p :p :p :p) σου κατέβει στο κεφάλι!

KLG
02-02-14, 18:35
6-μηνη πρακτικη σε οργανισμο ειναι γιαυτο λιγο προβληματιζομαι με τα ενοικια :D ...
.. συν το οτι ειναι λιγο συνθετο φανταζομαι μεσω τηλεφωνου να βρω ευκολα κατι

Ψαξε απο facebook να βρεις το group του οργανισμου και τα associated groups των interns για να αποκτήσεις ένα δικτυο πριν πας εκεί. Γενικώς υπάρχει μεγαλη ζητηση για συγκατοικους. Κάποιοι φευγουν, κάποιοι έρχονται οποτε υπάρχει κίνηση. Για προσωρινο accommodation τσέκαρε το airbnb.com.

PopManiac
02-02-14, 18:41
Ψαξε απο facebook να βρεις το group του οργανισμου και τα associated groups των interns για να αποκτήσεις ένα δικτυο πριν πας εκεί. Γενικώς υπάρχει μεγαλη ζητηση για συγκατοικους. Κάποιοι φευγουν, κάποιοι έρχονται οποτε υπάρχει κίνηση. Για προσωρινο accommodation τσέκαρε το airbnb.com.

Σωστός ο Σταλίνας και μην ντραπείς γενικά, ρώτα ό,τι μπορείς να ρωτήσεις. Ένα contact detail να σου δώσουν από κάποιον/α stagiaire και το πας από εκεί ρωτώντας ;)

Δεν είσαι σίγουρα ο μόνος stagiaire στο Μόναχο ;)

- - - Updated - - -

PS: Αν επιτρέπεται για ποιον οργανισμό μιλάμε;

lefe
02-02-14, 18:43
Θενκ γιουυυ :) :)

Τωρα λεω μεσω FB να εξασκήσω τις τεχνικες stalking να βρω τιποτε πρωην πρακτικαριους να τους ρωτησω ...

@Popmaniac http://www.epo.org/

KLG
02-02-14, 18:55
I knew it :p

PopManiac
02-02-14, 19:09
Θενκ γιουυυ :) :)

Τωρα λεω μεσω FB να εξασκήσω τις τεχνικες stalking να βρω τιποτε πρωην πρακτικαριους να τους ρωτησω ...

@Popmaniac http://www.epo.org/

Ναι, μου ξέφυγε επειδή έχω συναντηθεί επανειλημμένα με στελέχη του οργανισμού στις Βρυξέλλες (πφφφφφτ, όλοι εδώ έρχονται :p)

Κατ'αρχάς, συγχαρητήρια για το stage μιας και γνωρίζω πολύ καλά την δουλειά του ΕΡΟ όπως επίσης πως είναι σκληρό μαγαζί επαγγελματικά και μαζεύουν κόσμο με περγαμηνές. Συνεπώς, μπράβο για ένα καλό πρώτο βήμα! :oneup:

Από εκεί και πέρα, μην ανησυχείς και τόσο. Έχοντας κάνει stage στην Commission και μάλιστα σχετικά πρόσφατα (προ 10ετίας δλδ :p) γνωρίζω πως οι stagiaire ζούνε σε έναν δικό τους (με την καλή έννοια) κόσμο όπου περνάνε πολύ όμορφα στα πλαίσια των βαλαντίων τους (Σημ: Οι μόνοι stagiaire από την εμπειρία μου που ξόδευαν λες και ήταν άρχοντες και λόρδοι ήταν μιας και μόνο εθνικότητας - μαντέψτε ποιας :-k). Αν μπεις στο κύκλωμα βρίσκοντας 1-2 contacts θα σε βοηθήσουν μια χαρά να κατατοπιστείς

- - - Updated - - -

Και να μην ξεχάσω το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ:

Εσύ είσαι επερχόμενος stagiaire άρα υπάρχουν απερχόμενοι ;) Κάπου κάπως είναι οργανωμένοι και επειδή είναι παρακλάδι (τρόπον τινά) της ΕΕ το ΕΡΟ, θα πρέπει να έχουν επίσημους εκπρόσωπους στον οργανισμό.

Ψάξε λοιπόν από το HR του ΕΡΟ τα στοιχεία επικοινωνίας και ξεκίνα εκεί, ούτε Facebook ούτε alumni! ;)

lefe
02-02-14, 19:16
(Σημ: Οι μόνοι stagiaire από την εμπειρία μου που ξόδευαν λες και ήταν άρχοντες και λόρδοι ήταν μιας και μόνο εθνικότητας - μαντέψτε ποιας :-k).


Μιλας με γριφους!!
Προς το παρον ειχα μιλησει με το HR μονο και μου εχουν στειλει το πρωτο αυτοματο εμαιλ που με ενημερωνουν οτι μετα το interview σας δεχτηκαμε κλπ κλπ και θα σας στειλουμε συντομα νεο εμαιλ με πληροφοριες συμβολαιο κλπ....
γιαυτο λιγο ειμαι στα χαμενα περιμενω το 2ο εμαιλ με τις πληροφοριες :D

Φανερός Πράκτωρ
02-02-14, 19:19
Μιλας με γριφους!!
Προς το παρον ειχα μιλησει με το HR μονο και μου εχουν στειλει το πρωτο εμαιλ που με ενημερωνουν οτι μετα το interview σας δεχτηκαμε κλπ κλπ και θα σας στειλουμε συντομα νεο εμαιλ με πληροφοριες συμβολαιο κλπ....
γιαυτο λιγο ειμαι στα χαμενα περιμενω το 2ο εμαιλ με τις πληροφοριες :D

lefe, με το στρατιωτικό τι έχεις κάνει;

lefe
02-02-14, 19:21
τιποτε αναβολη εχω... (εαν ηταν για μονιμη θεση θα μου ζητουσαν εγγραφα οτι εχω ολοκληρωσει τις υποχρεωσεις μου...)
αλλο θεμα κ αυτο με το στρατιωτικο .. δεν ξερω τι θα ξημερωσει..

Φανερός Πράκτωρ
02-02-14, 19:31
τιποτε αναβολη εχω... εαν ηταν για μονιμη θεση θα μου ζητουσαν εγγραφα οτι εχω ολοκληρωσει τις υποχρεωσεις μου...
αλλο θεμα κ αυτο με το στρατιωτικο .. δεν εχω ιδεα κ εκει ..

ΟΚ κατάλαβα.
Γιατί η απορία μου είναι αν πραγματικά σοβαρολογούν με το "εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις" και αν το νόμιμα εκτός στρατεύματος περνάει.

lefe
02-02-14, 19:35
ΟΚ κατάλαβα.
Γιατί η απορία μου είναι αν πραγματικά σοβαρολογούν με το "εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις" και αν το νόμιμα εκτός στρατεύματος περνάει.

απο αυτα που εχω διαβασει στις χωρες που δεν εχουν υποχρεωτικη θητεια ζητανε χαρτι απτο υπουργειο οτι οντως η θητεια δεν ειναι υποχρεωτικη...
σε αυτες που εχουν θητεια νομιζω ισχυει οτι ισχυει και με το δημοσιο (φανταζομαι δηλαδη εκπληρωμενες υποχρεωσεις ειτε νομιμη απαλλαγη απο αυτες ) χωρις να βαζω κ το χερι μου στη φωτια παντα...

doctor_667
02-02-14, 19:36
Μην αγχώνεσαι πάντως, από φίλους σε αντίστοιχους οργανισμούς έχω δει ότι το μόνο εύκολο είναι να κάνεις παρέες στην αρχή.
Συνήθως οι stagiaires και trainees είναι καλά δικτυωμένοι και βοηθάνε ο ένας τον άλλο.

Τώρα για Μόναχο συγκεκριμένα, επειδή έχω πολλούς γνωστούς από εκεί, είναι γενικά η πιο ακριβή περιοχή στη Γερμανία,
με τα νοίκια ειδικά να είναι φωτιά. Δεν ξέρω ακριβώς το μισθό που θα παίρνεις, αλλά αν κρίνω από αυτά που ξέρω, ίσως δεν είναι αρκετά για να συντηρείσαι μόνος σου,
κι όταν λέω συντηρείσαι δεν εννοώ να επιβιώνεις απλά, αλλά να μπορείς να πας και μια βόλτα και κανένα ταξίδι.

Φανερός Πράκτωρ
02-02-14, 19:39
απο αυτα που εχω διαβασει στις χωρες που δεν εχουν υποχρεωτικη θητεια ζητανε χαρτι απτο υπουργειο οτι οντως η θητεια δεν ειναι υποχρεωτικη...
σε αυτες που εχουν θητεια νομιζω ισχυει οτι ισχυει και με το δημοσιο (φανταζομαι δηλαδη εκπληρωμενες υποχρεωσεις ειτε νομιμη απαλλαγη απο αυτες ) χωρις να βαζω κ το χερι μου στη φωτια παντα...

Ναι αυτά τα ξέρω και εγώ απλά θα ήθελα κάτι παραπάνω από το τυπικό επειδή και τους ίδιους (π.χ. τους HR του EPO) δεν τους έχω δει σίγουρος σε αυτό το κομμάτι.

PopManiac
02-02-14, 21:20
Συνήθως σε οργανισμούς ΕΕ βασικά στην αίτηση δίνεις λόγω τιμής στην υπογραφή πως έχεις εκπληρώσει στρατιωτικές υποχρεώσεις. Εάν τελικά φτάσεις να πάρεις την θέση δεν ξέρω αν ζητούν κάποια βεβαίωση από στρατολογία αλλά επιφυλάσσονται του δικαιώματος. Γενικά, συνιστώ να ΜΗΝ πει κανείς ψέμματα για το θέμα αυτό ;)

xhaos
03-02-14, 08:55
Crosswind μπορείς να γράψεις ένα δυο πράγματα για την Ιρλανδία και τους ανθρώπους τους; Και επίσης πως έχουν επιρεαστεί από την "κρίση"

δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα εκεί με την κρίση, αλλά έχω πάει αρκετές φορές στο παρελθόν. είναι ίσως η μοναδική χώρα που θα πηγαινα μετανάστης δίχως να το σκεφτώ ούτε λεπτό.
εμένα μου άρεσε πάρα πολύ και ο τρόπος δουλειάς τους (χαλαρά με διαλείμματα και δουλειά να βγαινει), και οι πόλεις τους (cork που έχω ζήσει) αλλά και οι άνθρωποι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.