PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

lewton
03-02-14, 09:23
Υ/Γ: Υποθέτω οτι μιλάς για GBP.
Γιατί να μιλάει για GBP; :hmm:

Crosswind
03-02-14, 12:59
Crosswind μπορείς να γράψεις ένα δυο πράγματα για την Ιρλανδία και τους ανθρώπους τους; Και επίσης πως έχουν επιρεαστεί από την "κρίση"

Σε γενικές γραμμές και πως τα βλέπω εγώ ως μετανάστης:
1) Οδήγηση: Έχει ησυχάσει το κεφάλι μου. Δεν έχει τους ελληναράδες που κορνάρουν πριν καν ανάψει πράσινο, δεν έχει σφήνες και γενικώς είναι ευγενικοί στην οδήγηση.
2) Υγεία: Αστα να πάνε. Πρέπει να είναι ο απόπατος της Ευρώπης. Πληρώνεις τα πάντα ακόμα και αν έχεις ασφάλεια υγείας. Δύο φορές έτυχε να τρέξω τον μικρό βραδιάτικα στο νοσοκομείο και πλήρωσα 100 ευρώ/φορά. Τόσο είναι η ταρίφα για τα επείγοντα ακόμα κι αν είσαι ασφαλισμένος.
3) Παιδεία: 9,5/10 σχολεία είναι Καθολικά με ό,τι αυτό συνεπάγεται και μεγάλο ποσοστό είναι αρρένων ή θηλέων. Για τα σχολεία που δεν έχουν σχέση με θρησκείες, είναι ελάχιστα (όταν λέω ελάχιστα εννοώ 3-4) και η λίστα αναμονής είναι τεράστια. Είχαμε πάει να γράψουμε το μικρό σε ένα και οι θέσεις ήταν κλειστές ως το 2017!!! Γι'αυτά τα σχολεία πρέπει να κάνεις εγγραφή το παιδί σου με το που θα γεννηθεί (κυριολεκτικά μιλάω, αυτό κάνουν πολλοί ντόπιοι). Επίσης στα Καθολικά σχολεία, προτεραιότητα στις θέσεις έχουν οι Καθολικοί, μετά οι λοιποί Χριστιανοί και μετα οι υπόλοιποι.
Παιδικοί σταθμοί: Το μόνο που θα γράψω είναι πως 9-5 βγαίνει γύρω στο χιλιάρικο το μήνα.
4) Κρίση: Μερικούς κλάδους τους βάρεσε κατακέφαλα (π.χ. οικοδομές), άλλοι δεν πήραν χαμπάρι (ΙΤ, Λογιστικά). Γενικώς αυτά που έχουν πέραση αυτόν τον καιρό είναι: Web Developers, ACCA Accountants και κάποιοι κλάδοι στις φαρμακοβιομηχανίες. Πάντως ό,τι και να λένε, ο μόνος λόγος που έχει δουλειές είναι ο χαμηλός φόρος επιχειρήσεων. Αν, όπως θέλουν οι Γερμανοί και οι Γάλλοι, γίνει ενιαίος στην ΕΕ, θα κλάψουνε μανούλες.
5) Άνθρωποι: Ευγενικοί, κεφάτοι και φυσικά πίνουν τ'άντερά τους. Και επειδή ακούγεται όπως αυτά που λένε για Γερμανούς και Άγγλους, θα φέρω ένα παράδειγμα. Πριν δυο χρόνια καλοκαίρι, σε γνωστό μεγάλο μπαρ της Θεσ/νίκης είμασταν παρέα 5-6 Έλληνες και καμιά 15ριά Ιρλανδοί. 2-3 ώρες αφού πήγαμε, το μαγαζί είχε μείνει από μπύρες όλων των ειδών και φέρναν από διπλανά μαγαζιά :crazy:
6) Ποιότητα ζωής: Δέκα κλάσεις πάνω από Ελλάδα. Άγχος ελάχιστο αφού ξέρεις τι πρέπει να κάνεις, καλοί μισθοί και δεν είναι τσιμεντοχώρα.

Ελπίζω να σε κάλυψα :)

PopManiac
03-02-14, 13:08
ΟΚ κατάλαβα.
Γιατί η απορία μου είναι αν πραγματικά σοβαρολογούν με το "εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις" και αν το νόμιμα εκτός στρατεύματος περνάει.

Μου ξέφυγε το παραπάνω σε bold...

Η απαίτηση είναι πάντοτε για εκπλήρωση στρατιωτικών υποχρεώσεων, δεν ενδιαφέρει εάν κανείς όντως πήγε στρατό ή μη αρκεί στην δεύτερη περίπτωση νομίμως να έχει πάρει απαλλαγή ;) (Παρεκτός εάν πρόκειται για πόστο που έχει "στρατιωτικές" απαιτήσεις αλλά τότε σιγά μην έπαιρναν κάποιον σου-του-ρου-που-ζου του ΕΣ :p)

KLG
03-02-14, 13:19
Σε γενικές γραμμές και πως τα βλέπω εγώ ως μετανάστης:
1) Οδήγηση: Έχει ησυχάσει το κεφάλι μου. Δεν έχει τους ελληναράδες που κορνάρουν πριν καν ανάψει πράσινο, δεν έχει σφήνες και γενικώς είναι ευγενικοί στην οδήγηση.
2) Υγεία: Αστα να πάνε. Πρέπει να είναι ο απόπατος της Ευρώπης. Πληρώνεις τα πάντα ακόμα και αν έχεις ασφάλεια υγείας. Δύο φορές έτυχε να τρέξω τον μικρό βραδιάτικα στο νοσοκομείο και πλήρωσα 100 ευρώ/φορά. Τόσο είναι η ταρίφα για τα επείγοντα ακόμα κι αν είσαι ασφαλισμένος.
3) Παιδεία: 9,5/10 σχολεία είναι Καθολικά με ό,τι αυτό συνεπάγεται και μεγάλο ποσοστό είναι αρρένων ή θηλέων. Για τα σχολεία που δεν έχουν σχέση με θρησκείες, είναι ελάχιστα (όταν λέω ελάχιστα εννοώ 3-4) και η λίστα αναμονής είναι τεράστια. Είχαμε πάει να γράψουμε το μικρό σε ένα και οι θέσεις ήταν κλειστές ως το 2017!!! Γι'αυτά τα σχολεία πρέπει να κάνεις εγγραφή το παιδί σου με το που θα γεννηθεί (κυριολεκτικά μιλάω, αυτό κάνουν πολλοί ντόπιοι). Επίσης στα Καθολικά σχολεία, προτεραιότητα στις θέσεις έχουν οι Καθολικοί, μετά οι λοιποί Χριστιανοί και μετα οι υπόλοιποι.
Παιδικοί σταθμοί: Το μόνο που θα γράψω είναι πως 9-5 βγαίνει γύρω στο χιλιάρικο το μήνα.
4) Κρίση: Μερικούς κλάδους τους βάρεσε κατακέφαλα (π.χ. οικοδομές), άλλοι δεν πήραν χαμπάρι (ΙΤ, Λογιστικά). Γενικώς αυτά που έχουν πέραση αυτόν τον καιρό είναι: Web Developers, ACCA Accountants και κάποιοι κλάδοι στις φαρμακοβιομηχανίες. Πάντως ό,τι και να λένε, ο μόνος λόγος που έχει δουλειές είναι ο χαμηλός φόρος επιχειρήσεων. Αν, όπως θέλουν οι Γερμανοί και οι Γάλλοι, γίνει ενιαίος στην ΕΕ, θα κλάψουνε μανούλες.
5) Άνθρωποι: Ευγενικοί, κεφάτοι και φυσικά πίνουν τ'άντερά τους. Και επειδή ακούγεται όπως αυτά που λένε για Γερμανούς και Άγγλους, θα φέρω ένα παράδειγμα. Πριν δυο χρόνια καλοκαίρι, σε γνωστό μεγάλο μπαρ της Θεσ/νίκης είμασταν παρέα 5-6 Έλληνες και καμιά 15ριά Ιρλανδοί. 2-3 ώρες αφού πήγαμε, το μαγαζί είχε μείνει από μπύρες όλων των ειδών και φέρναν από διπλανά μαγαζιά :crazy:
6) Ποιότητα ζωής: Δέκα κλάσεις πάνω από Ελλάδα. Άγχος ελάχιστο αφού ξέρεις τι πρέπει να κάνεις, καλοί μισθοί και δεν είναι τσιμεντοχώρα.

Ελπίζω να σε κάλυψα :)

7) Ginger / red heads - αν εχει τέτοιες προτιμήσεις ο φίλος :mrgreen:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
03-02-14, 13:46
...Επίσης στα Καθολικά σχολεία, προτεραιότητα στις θέσεις έχουν οι Καθολικοί, μετά οι λοιποί Χριστιανοί και μετα οι υπόλοιποι...

Αυτά περί discrimination και diversity δεν παίζουν εκεί ε; :lol:

KLG
03-02-14, 16:33
Btw ενα σχετικά ενδιαφέρον άρθρο για την ζωή στις σκανδιναβικές χώρες http://www.theguardian.com/world/2014/jan/27/scandinavian-miracle-brutal-truth-denmark-norway-sweden

Eπιστρεφω στο θέμα με ενα αρθρο απάντηση στο παραπανω αρθρο στη Guardian.

http://cphpost.dk/news/not-so-dark-lands-when-inaccuracies-meet-sensationalism.8510.html

Tα λέει καλύτερα απο οτι τα έγραψα εγώ.

Σιγουρα οι σκανδιναβικές χώρες δεν ειναι ο παράδεισος που παρουσιάζεται κυρίως απο όσους δεν ζουνε στις σκανδιναβικές χωρες και τους πολιτικους. Επίσης το αρθρο της Guardian κάνει ενα ενδιαφερον παιχνιδι με τα στατιστικά για να δείξει οτι η στατιστική διαβάζεται απο 2 πλευρες και μπορει να χρησιμοποιηθεί και για το αντιθετο συμπερασμα. Ομως τα βασικα στατιστικά που χρησιμοποιεί η Guardian είναι λάθος.

lewton
03-02-14, 18:19
Αυτά περί discrimination και diversity δεν παίζουν εκεί ε; :lol:
Αν το λειτουργεί η εκκλησία το σχολείο γιατί να μη μπορεί να επιλέξει τους μαθητές;
Η ευθύνη είναι της πολιτείας....

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
03-02-14, 18:45
Αν το λειτουργεί η εκκλησία το σχολείο γιατί να μη μπορεί να επιλέξει τους μαθητές;
Η ευθύνη είναι της πολιτείας....

Μα για την ευθύνη της πολιτείας το λέω κι εγώ, άλλωστε η εκκλησία λειτουργεί μεν το σχολείο, αλλά φαντάζομαι πως λειτουργεί υπό κάποια "εποπτεία".
Και εφόσον υπάρχει εμφανές (αλλά ενδεχομένως και "σιωπηρό") θέμα discrimination θα περίμενα να υπάρχει κάποια αντίδραση.

KLG
04-02-14, 00:42
Μα για την ευθύνη της πολιτείας το λέω κι εγώ, άλλωστε η εκκλησία λειτουργεί μεν το σχολείο, αλλά φαντάζομαι πως λειτουργεί υπό κάποια "εποπτεία".
Και εφόσον υπάρχει εμφανές (αλλά ενδεχομένως και "σιωπηρό") θέμα discrimination θα περίμενα να υπάρχει κάποια αντίδραση.

Στην Ιρλανδία? Στο πιο non-secular κράτος της ΕΕ?

- - - Updated - - -

Φέρνω σοβαρό (http://www.adslgr.com/forum/threads/794593-%CE%88%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%88%CE%B7-%CE%AE%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7?p=5313944#post5313944)θέμα προς συζήτηση...

shameless plug :mrgreen:

contime
04-02-14, 01:25
Γιατί να μιλάει για GBP; :hmm:

Γιατί σε κάποιες αγγελίες για Ιρλανδία αναφέρουν το μισθό και στα 2 νομίσματα και εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Ireland) διαβασα αυτό::what:

Despite the two jurisdictions using two distinct currencies (the euro and pound sterling), a growing amount of commercial activity is carried out on an all-island basis. This has been facilitated by the two jurisdictions' shared membership of the European Union, and there have been calls from members of the business community and policymakers for the creation of an "all-island economy" to take advantage of economies of scale and boost competitiveness.[89]


Σε γενικές γραμμές και πως τα βλέπω εγώ ως μετανάστης:
1) Οδήγηση: Έχει ησυχάσει το κεφάλι μου. Δεν έχει τους ελληναράδες που κορνάρουν πριν καν ανάψει πράσινο, δεν έχει σφήνες και γενικώς είναι ευγενικοί στην οδήγηση.
2) Υγεία: Αστα να πάνε. Πρέπει να είναι ο απόπατος της Ευρώπης. Πληρώνεις τα πάντα ακόμα και αν έχεις ασφάλεια υγείας. Δύο φορές έτυχε να τρέξω τον μικρό βραδιάτικα στο νοσοκομείο και πλήρωσα 100 ευρώ/φορά. Τόσο είναι η ταρίφα για τα επείγοντα ακόμα κι αν είσαι ασφαλισμένος.
3) Παιδεία: 9,5/10 σχολεία είναι Καθολικά με ό,τι αυτό συνεπάγεται και μεγάλο ποσοστό είναι αρρένων ή θηλέων. Για τα σχολεία που δεν έχουν σχέση με θρησκείες, είναι ελάχιστα (όταν λέω ελάχιστα εννοώ 3-4) και η λίστα αναμονής είναι τεράστια. Είχαμε πάει να γράψουμε το μικρό σε ένα και οι θέσεις ήταν κλειστές ως το 2017!!! Γι'αυτά τα σχολεία πρέπει να κάνεις εγγραφή το παιδί σου με το που θα γεννηθεί (κυριολεκτικά μιλάω, αυτό κάνουν πολλοί ντόπιοι). Επίσης στα Καθολικά σχολεία, προτεραιότητα στις θέσεις έχουν οι Καθολικοί, μετά οι λοιποί Χριστιανοί και μετα οι υπόλοιποι.
Παιδικοί σταθμοί: Το μόνο που θα γράψω είναι πως 9-5 βγαίνει γύρω στο χιλιάρικο το μήνα.
4) Κρίση: Μερικούς κλάδους τους βάρεσε κατακέφαλα (π.χ. οικοδομές), άλλοι δεν πήραν χαμπάρι (ΙΤ, Λογιστικά). Γενικώς αυτά που έχουν πέραση αυτόν τον καιρό είναι: Web Developers, ACCA Accountants και κάποιοι κλάδοι στις φαρμακοβιομηχανίες. Πάντως ό,τι και να λένε, ο μόνος λόγος που έχει δουλειές είναι ο χαμηλός φόρος επιχειρήσεων. Αν, όπως θέλουν οι Γερμανοί και οι Γάλλοι, γίνει ενιαίος στην ΕΕ, θα κλάψουνε μανούλες.
5) Άνθρωποι: Ευγενικοί, κεφάτοι και φυσικά πίνουν τ'άντερά τους. Και επειδή ακούγεται όπως αυτά που λένε για Γερμανούς και Άγγλους, θα φέρω ένα παράδειγμα. Πριν δυο χρόνια καλοκαίρι, σε γνωστό μεγάλο μπαρ της Θεσ/νίκης είμασταν παρέα 5-6 Έλληνες και καμιά 15ριά Ιρλανδοί. 2-3 ώρες αφού πήγαμε, το μαγαζί είχε μείνει από μπύρες όλων των ειδών και φέρναν από διπλανά μαγαζιά :crazy:
6) Ποιότητα ζωής: Δέκα κλάσεις πάνω από Ελλάδα. Άγχος ελάχιστο αφού ξέρεις τι πρέπει να κάνεις, καλοί μισθοί και δεν είναι τσιμεντοχώρα.

Ελπίζω να σε κάλυψα :)

Κατατοπιστικότατος! Ευχαριστούμε!:)

chat1978
04-02-14, 01:51
Σε γενικές γραμμές και πως τα βλέπω εγώ ως μετανάστης:
1) Οδήγηση: Έχει ησυχάσει το κεφάλι μου. Δεν έχει τους ελληναράδες που κορνάρουν πριν καν ανάψει πράσινο, δεν έχει σφήνες και γενικώς είναι ευγενικοί στην οδήγηση.
2) Υγεία: Αστα να πάνε. Πρέπει να είναι ο απόπατος της Ευρώπης. Πληρώνεις τα πάντα ακόμα και αν έχεις ασφάλεια υγείας. Δύο φορές έτυχε να τρέξω τον μικρό βραδιάτικα στο νοσοκομείο και πλήρωσα 100 ευρώ/φορά. Τόσο είναι η ταρίφα για τα επείγοντα ακόμα κι αν είσαι ασφαλισμένος.
3) Παιδεία: 9,5/10 σχολεία είναι Καθολικά με ό,τι αυτό συνεπάγεται και μεγάλο ποσοστό είναι αρρένων ή θηλέων. Για τα σχολεία που δεν έχουν σχέση με θρησκείες, είναι ελάχιστα (όταν λέω ελάχιστα εννοώ 3-4) και η λίστα αναμονής είναι τεράστια. Είχαμε πάει να γράψουμε το μικρό σε ένα και οι θέσεις ήταν κλειστές ως το 2017!!! Γι'αυτά τα σχολεία πρέπει να κάνεις εγγραφή το παιδί σου με το που θα γεννηθεί (κυριολεκτικά μιλάω, αυτό κάνουν πολλοί ντόπιοι). Επίσης στα Καθολικά σχολεία, προτεραιότητα στις θέσεις έχουν οι Καθολικοί, μετά οι λοιποί Χριστιανοί και μετα οι υπόλοιποι.
Παιδικοί σταθμοί: Το μόνο που θα γράψω είναι πως 9-5 βγαίνει γύρω στο χιλιάρικο το μήνα.
4) Κρίση: Μερικούς κλάδους τους βάρεσε κατακέφαλα (π.χ. οικοδομές), άλλοι δεν πήραν χαμπάρι (ΙΤ, Λογιστικά). Γενικώς αυτά που έχουν πέραση αυτόν τον καιρό είναι: Web Developers, ACCA Accountants και κάποιοι κλάδοι στις φαρμακοβιομηχανίες. Πάντως ό,τι και να λένε, ο μόνος λόγος που έχει δουλειές είναι ο χαμηλός φόρος επιχειρήσεων. Αν, όπως θέλουν οι Γερμανοί και οι Γάλλοι, γίνει ενιαίος στην ΕΕ, θα κλάψουνε μανούλες.
5) Άνθρωποι: Ευγενικοί, κεφάτοι και φυσικά πίνουν τ'άντερά τους. Και επειδή ακούγεται όπως αυτά που λένε για Γερμανούς και Άγγλους, θα φέρω ένα παράδειγμα. Πριν δυο χρόνια καλοκαίρι, σε γνωστό μεγάλο μπαρ της Θεσ/νίκης είμασταν παρέα 5-6 Έλληνες και καμιά 15ριά Ιρλανδοί. 2-3 ώρες αφού πήγαμε, το μαγαζί είχε μείνει από μπύρες όλων των ειδών και φέρναν από διπλανά μαγαζιά :crazy:
6) Ποιότητα ζωής: Δέκα κλάσεις πάνω από Ελλάδα. Άγχος ελάχιστο αφού ξέρεις τι πρέπει να κάνεις, καλοί μισθοί και δεν είναι τσιμεντοχώρα.

Ελπίζω να σε κάλυψα :)

Ευχαριστώ

contime
09-02-14, 20:24
Μάλλον σκουραίνουν τα πράγματα στην Ελβετία (http://tvxs.gr/news/kosmos/elbetia-dimopsifisma-yper-i-kata-tis-metanasteysis)...

PopManiac
09-02-14, 21:04
Μάλλον σκουραίνουν τα πράγματα στην Ελβετία (http://tvxs.gr/news/kosmos/elbetia-dimopsifisma-yper-i-kata-tis-metanasteysis)...

OK, κι εγώ λέω πως μάλλον επιτέλους θα πρέπει να ξεκαθαρίζουμε κάποια πράγματα ;)

Αφού οι Ελβετοί θέλουν να περιορίσουν την μετανάστευση από άλλες χώρες ΕΕ θα πρέπει να αποχαιρετήσουν και τις συμφωνίες που έχουν για ελεύθερη διακίνηση αγαθών και κεφαλαίου με την ΕΕ ;) Και έτσι και γιουβέτσι δεν γίνεται. Ας κλειστούν λοιπόν μέσα στις Άλπεις τους κι ας ζήσουν τον 100% ελβετικό τους παράδεισο

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
09-02-14, 21:13
Ξέρουμε τι συνέπειες μπορεί να έχει σαν "αντίποινα" από πλευράς ΕΕ;

cool11
09-02-14, 21:20
H EE τους ειχε προειδοποιησει οτι ειναι οι συμφωνιες 'ολα η τιποτα'.
Απαξ και οι ελβετοι μονομερως αλλαζουν κατι, αφου ετσι αποφασισαν στο δημοψηφισμα, λογικα αιρονται ολες οι συμφωνιες που ρυθμιζουν τις σχεσεις ΕΕ-Ελβετιας (οχι μονο για την διακινηση ανθρωπων), και μενει να δουμε που θα οδηγησει αυτο.
Δεν ειμαι σιγουρος αν οι ελβετοι εχουν ζυγισει ολα οσα μπορει να προκαλεσει μια τετοια αποφαση, που θα ξεκινα απο τον περιορισμο των πολιτων της ΕΕ να εγκατασταθουν ελευθερα εκει για διαμονη-εργασια.
Δεν ξερω αν τα εχουν σκεφτει πραγματικα ολα.

lewton
09-02-14, 22:43
Tα έγραφα πριν λίγες σελίδες αλλά πλέον έχω και νεότερα.

Που θα πάω δεν ξέρω, αλλά η νέα δομή δε μου αρέσει γιατί κατάργησαν το Group Controlling ως τμήμα (σε αυτό ανήκω τώρα) και θέλουν να με μεταφέρουν στο Consolidation, του οποίου Consolidation ο manager είναι συμπαθέστατος μερικές φορές σε προσωπικό επίπεδο, άλλες δε μπορείς να του μιλήσεις, και το χειρότερο είναι ότι είναι εντελώς ανισόρροπος σε επαγγελματικό επίπεδο.

Οπότε ψάχνω άλλη δουλειά που δεν ξέρω πότε θα βρεθεί και εν τω μεταξύ το μεγάλο αφεντικό μου πέταξε σαν ιδέα ότι μπορούμε να συμφωνήσουμε να κάτσω 6 μήνες για να κάνω καλό hand-over σε όποιον βρουν για να με αντικαταστήσει, με αντάλλαγμα (για τη δέσμευσή μου να μη φύγω ένα ωραίο πρωί και τους αφήσω στα κρύα του λουτρού) ένα καλό bonus στο τέλος και μια πολύ καλή συστατική.
Επειδή όμως άλλο το να το λέμε σαν ιδέα για να κερδίσουμε χρόνο και άλλο το να το κάνουμε πράξη, εγώ ψάχνω κανονικά για άλλη δουλειά και το ξέρουν και το μεγάλο αφεντικό, και ο τωρινός μου manager, και οι άλλοι 3-4 analysts του Controlling που είναι στην ηλικία μου πάνω-κάτω και μιλάμε πολύ, και την ερχόμενη εβδομάδα θα πρέπει να μιλήσω με τον μελλοντικό μου manager καθώς θα έρθει να μου πει ότι είναι ώρα να αλλάξω γραφείο. Οπότε θα του πω ότι δε με ενδιαφέρει καθόλου να εργαστώ στο Consolidation (δε θα του πω ότι είναι ανισόρροπος :p ) και ότι προσωπικά έχω αρχίσει να ψάχνομαι και άρα καλό θα είναι να αρχίσει να κοιτάει να βρει άλλον για την ομάδα του. Τώρα, αναλόγως του πως θα απαντήσει, ή θα μας ακούσει όλο το κτίριο ή θα συζητήσουμε σαν πολιτισμένοι άνθρωποι.

Εμένα εν πάση περιπτώσει, αν δε βρω άλλη δουλειά που να μου κάνει κλικ, με ενδιαφέρει να μείνω στην εταιρία μέχρι τέλος Απριλίου που λήγει και το ενοικιαστήριο του διαμερίσματός μου, και στη συνέχεια να φύγω για ένα εξάμηνο να γυρίσω τον κόσμο (και να φάω τις ελβετικές οικονομίες μου).

Ίσως προσπαθήσω να μείνω Αυστραλία ή US για να βελτιώσω τα Αγγλικά μου.
Η ιδέα είναι ότι αν μετά από 10 μήνες δεν έχω καταφέρει να βρω τίποτα πουθενά, επιστρέφω Ελβετία και χτυπάω επίδομα ανεργίας. Για να το πάρω πρέπει να κάνω αίτηση εντός 12 μηνών από τη στιγμή που θα μείνω άνεργος και μετά θα λαμβάνω για 18 μήνες καθαρά κάπου 4 χιλιάδες φράγκα το μήνα. Sounds like a plan. :cool:

Σε συνέχεια του post μου από τον Οκτώβρη, και με το τρομερό timing λόγω του δημοψηφίσματος, παραιτήθηκα από την εταιρία μου και ετοιμάζομαι σιγά-σιγά να πάω Βερολίνο για λίγους μήνες για εντατικά μαθήματα Γερμανικών και μετά βλέπουμε.

Πρώτα όμως σκοπεύω να πάρω το ελβετικό επίδομα ανεργίας και στη συνέχεια θα το παγώσω και θα φύγω για Γερμανία, έτσι ώστε αν τελικά όλα πάνε στραβά να μπορώ να επιστρέψω και να συνεχίσω το επίδομα.
Το καλό είναι το permit μου λήγει το 2016 επομένως και να μείνω άνεργος δικαιούμαι κανονικά το επίδομα.

john dubi
09-02-14, 22:53
Σε συνέχεια του post μου από τον Οκτώβρη, και με το τρομερό timing λόγω του δημοψηφίσματος, παραιτήθηκα από την εταιρία μου και ετοιμάζομαι σιγά-σιγά να πάω Βερολίνο για λίγους μήνες για εντατικά μαθήματα Γερμανικών και μετά βλέπουμε.

Πρώτα όμως σκοπεύω να πάρω το ελβετικό επίδομα ανεργίας και στη συνέχεια θα το παγώσω και θα φύγω για Γερμανία, έτσι ώστε αν τελικά όλα πάνε στραβά να μπορώ να επιστρέψω και να συνεχίσω το επίδομα.
Το καλό είναι το permit μου λήγει το 2016 επομένως και να μείνω άνεργος δικαιούμαι κανονικά το επίδομα.

Το επιδομα θα στο δωσουν σε 3 μηνες λογικα αφου παραιτηθηκες. Θα πρεπει να πληρωνεις την ασφαλεια υγειας αμα θες να κρατησεις το Β.

lewton
09-02-14, 22:56
Το επιδομα θα στο δωσουν σε 3 μηνες λογικα αφου παραιτηθηκες. Θα πρεπει να πληρωνεις την ασφαλεια υγειας αμα θες να κρατησεις το Β.

Το έχω υπόψη μου για την ασφάλεια.
Θα μετακομίσω Γερμανία και δε θα βγάλω εκεί ασφάλεια (δεν είμαι υποχρεωμένος εφόσον δεν είμαι μόνιμος κάτοικος), αντίθετα θα συνεχίσω να πληρώνω την ελβετική αρχικά (πανάκριβη σε σύγκριση με Γερμανία αλλά μιλάμε για μερικούς μήνες μόνο), και σε βάθος εξαμήνου θα ξέρω αν θέλω να μείνω Γερμανία ή να επιστρέψω Ελβετία (ή να φύγω για Αυστραλία).
Οπότε την κρατάω για να έχω τις πόρτες ανοιχτές.
Δε θα κάνω de-register από την Ελβετία.

Αλλά η ποινή λόγω παραίτησης νόμιζα ότι είναι 2 μήνες.... Είσαι σίγουρος ότι είναι 3;

john dubi
09-02-14, 23:10
Το έχω υπόψη μου για την ασφάλεια.
Θα μετακομίσω Γερμανία και δε θα βγάλω εκεί ασφάλεια (δεν είμαι υποχρεωμένος εφόσον δεν είμαι μόνιμος κάτοικος), αντίθετα θα συνεχίσω να πληρώνω την ελβετική αρχικά (πανάκριβη σε σύγκριση με Γερμανία αλλά μιλάμε για μερικούς μήνες μόνο), και σε βάθος εξαμήνου θα ξέρω αν θέλω να μείνω Γερμανία ή να επιστρέψω Ελβετία (ή να φύγω για Αυστραλία).
Οπότε την κρατάω για να έχω τις πόρτες ανοιχτές.
Δε θα κάνω de-register από την Ελβετία.

Αλλά η ποινή λόγω παραίτησης νόμιζα ότι είναι 2 μήνες.... Είσαι σίγουρος ότι είναι 3;

Καλη τυχη πανω απ ολα. Στη Ζυριχη ειναι 3 μηνες κανονικα. Εχω ακουσει διαφορες περιπτωσεις. Περνανε πολλα απ το χερι του υπαλληλου που θα πεσεις. Εχει καλους αλλα και περιεργους.

lewton
09-02-14, 23:19
Καλη τυχη πανω απ ολα. Στη Ζυριχη ειναι 3 μηνες κανονικα. Εχω ακουσει διαφορες περιπτωσεις. Περνανε πολλα απ το χερι του υπαλληλου που θα πεσεις. Εχει καλους αλλα και περιεργους.

Well, τι 2 τι 3;
Ευχαριστώ. :oneup:

chat1978
09-02-14, 23:24
Να σας ρωτήσω, στην Ελβετία οι κυβερνητικές υπηρεσίες μιλάνε Αγγλικά; Γενικά συνεργάζονται γιατί στο Βέλγιο και συγκεκριμένα στο Μέχελεν υπάρχει θέμα!

john dubi
09-02-14, 23:33
Να σας ρωτήσω, στην Ελβετία οι κυβερνητικές υπηρεσίες μιλάνε Αγγλικά; Γενικά συνεργάζονται γιατί στο Βέλγιο και συγκεκριμένα στο Μέχελεν υπάρχει θέμα!

Πολλα κρατικα εντυπα τα βρισκεις εκτος απο τις 4 επισημες ελβετικες γλωσσες και στα αγγλικα. Τωρα οσο αφορα την ομιλια ακρη θα βγαλεις. Για λεπτα ζητηματα ομως π.χ. εφορια :p κλπ καλυτερα ειναι να ξερεις μια απο τις επισημες γλωσσες.

lewton
09-02-14, 23:34
Να σας ρωτήσω, στην Ελβετία οι κυβερνητικές υπηρεσίες μιλάνε Αγγλικά; Γενικά συνεργάζονται γιατί στο Βέλγιο και συγκεκριμένα στο Μέχελεν υπάρχει θέμα!
Στην Άνω Ραχούλα του Valais δε νομίζω να μιλάνε Αγγλικά.
Στη Ζυρίχη, Γενεύη, Λοζάνη γενικά ναι.

cool11
09-02-14, 23:45
Παντως, δικαιωμα τους να αποφασιζουν για την ιδια τους τη χωρα, και θαυμαζω την δημοκρατία τους που εδω εμεις (στην γεννετειρα) εχουμε ξεχασει, αλλα η 'συμπεριφορα' τους αυτη με την ψηφο τους, την θεωρω καπως offensive για τους υπολοιπους πολιτες της ΕΕ.
Μπορω να καταλαβω οτι τωρα τελευταια εχει μπει ....πολυς λαος στην ΕΕ, και ισως να θελουν να βαλουν φραγμο σε τυχον πχ. γυφτοβουλγαρους ή ρουμάνους, αλλα το να 'κατατάσσουν' ουσιαστικα, τους Ευρωπαιους πολιτες, στην ιδια μοιρα και αντιμετωπιση με τον υπολοιπο κόμο, ειναι too much κατα την αποψη μου.
Ενταξει, αναχαιτισε τους πακιστανους, ινδους, τις φυλές της γης.
Αλλα εισαι περικυκλωμενος απο παντου απο την Ευρωπαϊκη Ενωση.
Το να τους βαζεις του Ευρωπαιους στο ιδιο καλαθι (γιατι αυτο ουσιαστικα ειναι-αμα δεν κανεις καμια διακριση ειδικα για τους Ευρωπαιους και την ελευθερη διακινηση ανθρωπων), με τους Πακιστανους, ειναι υποτιμητικο, το λιγοτερο. Και φυσικα δημιουργουνται πληθος αλλων θεματων που μενει να δουμε τωρα πια πως θα ρυθμιστουν.
Συμφωνω με τους προλλαλησαντες, τα θελουν μαλλον ολα δικα τους, αλλα δεν παει ετσι.
Η ΕΕ, εστω και ασθμαινουσα, ειναι απο τους μεγαλυτερους 'παικτες' παγκοσμιως, και σιγουρα με αριθμους και στοιχεια ο νο 1 'εταιρος' της ελβετιας.
Δεν τα κανουν καλα μου φαινεται. Θα επανεξεταστουν πολλα. Μαλλον στην ελβετια αναμενουν, οτι ολες οι νεες εξελιξεις θα ειναι υπερ τους. Αλλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.
Δικαιωμα της ελβετιας να αποφασιζει για τα του οικου της, αλλα και δικαιωμα της ΕΕ να αποφασισει τι θα κανει με την ελβετια.

Burning Skies
09-02-14, 23:48
Το να τους βαζεις του Ευρωπαιους στο ιδιο καλαθι (γιατι αυτο ουσιαστικα ειναι-αμα δεν κανεις καμια διακριση ειδικα για τους Ευρωπαιους και την ελευθερη διακινηση ανθρωπων), με τους Πακιστανους, ειναι υποτιμητικο, το λιγοτερο.

Ναι δεν μας ενοχλουν οι διακρισεις παρα μονο αν μας πιανουν και μας... Αλλωστε ειναι δυνατον να συγκρινεται ο super Ελληναρας με τον Πακιστανο; :down:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
09-02-14, 23:55
Dafuq did I just read? :crazy:

cool11
09-02-14, 23:57
Ναι δεν μας ενοχλουν οι διακρισεις παρα μονο αν μας πιανουν και μας... Αλλωστε ειναι δυνατον να συγκρινεται ο super Ελληναρας με τον Πακιστανο; :down:

To νοημα που θελω να πω, δεν εχει να κανει με εθνικοτητες ειδικα, ειναι οτι δεν μπορει να εξισωνουν την ΕΕ που τους περικυκλωνει και με την οποια εχουν πχ το 70% ολων των συναλλαγων τους(σε διαφορα θεματα), με τον υπολοιπο κοσμο, περα μακρια(πχ Κινα). Δικαιωμα τους, αλλα ειναι too much.

Burning Skies
10-02-14, 00:04
To νοημα που θελω να πω, ειναι, οτι δεν μπορει να εξισωνουν την ΕΕ που τους περικυκλωνει και με την οποια εχουν πχ το 70% ολων των συναλλαγων τους(σε διαφορα θεματα), με τον υπολοιπο κοσμο, περα μακρια(πχ Κινα). Δικαιωμα τους, αλλα ειναι too much.

Ναι αυτο ηθελες να πεις αλλα σου ξεφυγαν τυχαια κατι ψιλα για Πακιστανους και γυφτοβουλγαρους και για υποτιμητικες συγκρισεις με αυτους...

Σου εχω νεα λοιπον (επειδη χειροκροτας την δημοκρατια της ελβετιας). Δημοκρατια αν δεν συνοδευεται και απο τον σεβασμο σε στοιχειωδεις αρχες και ανθρωπινες αξιες ειναι τυποις δημοκρατια...

contime
10-02-14, 02:03
Μπορω να καταλαβω οτι τωρα τελευταια εχει μπει ....πολυς λαος στην ΕΕ, και ισως να θελουν να βαλουν φραγμο σε τυχον πχ. γυφτοβουλγαρους ή ρουμάνους, αλλα το να 'κατατάσσουν' ουσιαστικα, τους Ευρωπαιους πολιτες, στην ιδια μοιρα και αντιμετωπιση με τον υπολοιπο κόμο, ειναι too much κατα την αποψη μου.

Περαν του οτι θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, να σε ενημερώσω απλά ότι και αυτοί για γυφτοέλληνα σε/μας περνάνε...


Ενταξει, αναχαιτισε τους πακιστανους, ινδους, τις φυλές της γης.
Αλλα εισαι περικυκλωμενος απο παντου απο την Ευρωπαϊκη Ενωση.
Το να τους βαζεις του Ευρωπαιους στο ιδιο καλαθι (γιατι αυτο ουσιαστικα ειναι-αμα δεν κανεις καμια διακριση ειδικα για τους Ευρωπαιους και την ελευθερη διακινηση ανθρωπων), με τους Πακιστανους, ειναι υποτιμητικο, το λιγοτερο. Και φυσικα δημιουργουνται πληθος αλλων θεματων που μενει να δουμε τωρα πια πως θα ρυθμιστουν.

Σωστά, οι εντός Ευρώπης είναι "ανώτερης ποιότητας" μετανάστες (εκτος των γυφτοβούλγαρων φυσικά...)

Πάντως έχεις το κατάλληλο mindset για εργασία στο εξωτερικό...:whistle:

no_logo
10-02-14, 03:40
είναι ευχάριστο όταν τύποι σαν τον cool τρώνε τον ρατσισμό τους στην μάπα :)

xhaos
10-02-14, 07:40
Περαν του οτι θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, να σε ενημερώσω απλά ότι και αυτοί για γυφτοέλληνα σε/μας περνάνε...



Σωστά, οι εντός Ευρώπης είναι "ανώτερης ποιότητας" μετανάστες (εκτος των γυφτοβούλγαρων φυσικά...)

Πάντως έχεις το κατάλληλο mindset για εργασία στο εξωτερικό...:whistle:

Ξανά ανοίγουν φούρνοι και θα βρεί δουλειά?

cool11
10-02-14, 08:33
είναι ευχάριστο όταν τύποι σαν τον cool τρώνε τον ρατσισμό τους στην μάπα :)

Ειμαι κατα της εθνικής αλλοίωσης λόγω μετανάστευσης, και οι μη ευρωπαίοι σε ευρωπαϊκες χωρες ειναι σαν την μυγα μες το γαλα, οπως φυσικα και οι ευρωπαίοι σε μη ασιατικες χωρες.
Και φυσικα οι ισλαμιστες δεν ενσωματωνονται επαρκως σε καμια μη ισλαμικη κοινωνια.

Τωρα αν εσυ εισαι οπαδος του πολυφυλετισμου...

anon
10-02-14, 08:59
Πάντως έχεις το κατάλληλο mindset για εργασία στο εξωτερικό...:whistle:

γυφτοέλληνας;;;;;

konenas
10-02-14, 09:40
Ειμαι κατα της εθνικής αλλοίωσης λόγω μετανάστευσης, και οι μη ευρωπαίοι σε ευρωπαϊκες χωρες ειναι σαν την μυγα μες το γαλα, οπως φυσικα και οι ευρωπαίοι σε μη ασιατικες χωρες.
Και φυσικα οι ισλαμιστες δεν ενσωματωνονται επαρκως σε καμια μη ισλαμικη κοινωνια.

Τωρα αν εσυ εισαι οπαδος του πολυφυλετισμου...

εεεεεεεεεεεε? ΧΑ και Σαμαρά έτσι?

- - - Updated - - -


Ναι αυτο ηθελες να πεις αλλα σου ξεφυγαν τυχαια κατι ψιλα για Πακιστανους και γυφτοβουλγαρους και για υποτιμητικες συγκρισεις με αυτους...

Σου εχω νεα λοιπον (επειδη χειροκροτας την δημοκρατια της ελβετιας). Δημοκρατια αν δεν συνοδευεται και απο τον σεβασμο σε στοιχειωδεις αρχες και ανθρωπινες αξιες ειναι τυποις δημοκρατια...
Δημοκρατία είναι, αλλά δεν είναι πολιτισμός.

cool11
10-02-14, 10:09
ΧΑ και Σαμαρά έτσι?


Το οτι καποιοι καπηλευονται ορισμενες εννοιες, δεν σημαινει οτι ειναι ιδιοκτησία τους και απαγορευεται σε οποιονδηποτε αλλον να τις χρησιμοποιησει.
Η πατρίδα, το έθνος, είναι έννοιες διαχρονικές, πέρα και πάνω απο κόμματα και τυχάρπαστους πολιτικούς.

------------

Και για να επανελθουμε

Μετωπική σύγκρουση Ε.Ε. - Ελβετίας μετά το δημοψήφισμα
http://www.news.gr/kosmos/evroph/article/127757/metopikh-sygkroysh-ee-elvetias-meta-to.html

jose_ee1985
10-02-14, 11:06
Παντως, δικαιωμα τους να αποφασιζουν για την ιδια τους τη χωρα, και θαυμαζω την δημοκρατία τους που εδω εμεις (στην γεννετειρα) εχουμε ξεχασει, αλλα η 'συμπεριφορα' τους αυτη με την ψηφο τους, την θεωρω καπως offensive για τους υπολοιπους πολιτες της ΕΕ.
Μπορω να καταλαβω οτι τωρα τελευταια εχει μπει ....πολυς λαος στην ΕΕ, και ισως να θελουν να βαλουν φραγμο σε τυχον πχ. γυφτοβουλγαρους ή ρουμάνους, αλλα το να 'κατατάσσουν' ουσιαστικα, τους Ευρωπαιους πολιτες, στην ιδια μοιρα και αντιμετωπιση με τον υπολοιπο κόμο, ειναι too much κατα την αποψη μου.
Ενταξει, αναχαιτισε τους πακιστανους, ινδους, τις φυλές της γης.
Αλλα εισαι περικυκλωμενος απο παντου απο την Ευρωπαϊκη Ενωση.
Το να τους βαζεις του Ευρωπαιους στο ιδιο καλαθι (γιατι αυτο ουσιαστικα ειναι-αμα δεν κανεις καμια διακριση ειδικα για τους Ευρωπαιους και την ελευθερη διακινηση ανθρωπων), με τους Πακιστανους, ειναι υποτιμητικο, το λιγοτερο. Και φυσικα δημιουργουνται πληθος αλλων θεματων που μενει να δουμε τωρα πια πως θα ρυθμιστουν.
Συμφωνω με τους προλλαλησαντες, τα θελουν μαλλον ολα δικα τους, αλλα δεν παει ετσι.
Η ΕΕ, εστω και ασθμαινουσα, ειναι απο τους μεγαλυτερους 'παικτες' παγκοσμιως, και σιγουρα με αριθμους και στοιχεια ο νο 1 'εταιρος' της ελβετιας.
Δεν τα κανουν καλα μου φαινεται. Θα επανεξεταστουν πολλα. Μαλλον στην ελβετια αναμενουν, οτι ολες οι νεες εξελιξεις θα ειναι υπερ τους. Αλλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.
Δικαιωμα της ελβετιας να αποφασιζει για τα του οικου της, αλλα και δικαιωμα της ΕΕ να αποφασισει τι θα κανει με την ελβετια.


Είναι και πρωί και μου ήρθε βαρύ. Ο ρατσισμός είναι παντού.

mindtrapper
10-02-14, 11:44
Ναι cool, για τους γυφτοβούλγαρους και τους Πακιστανούς το έκαναν, όχι για τους φτωχομπινέδες τους Έλληνες και τους Πορτογάλους... Keep dreaming.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
10-02-14, 11:57
Ειμαι κατα της εθνικής αλλοίωσης λόγω μετανάστευσης, και οι μη ευρωπαίοι σε ευρωπαϊκες χωρες ειναι σαν την μυγα μες το γαλα, οπως φυσικα και οι ευρωπαίοι σε μη ασιατικες χωρες.
Και φυσικα οι ισλαμιστες δεν ενσωματωνονται επαρκως σε καμια μη ισλαμικη κοινωνια.
Δηλαδή αν είναι να μας αλλοιώσουν το έθνος οι Άραβες (που από πολιτισμό κλάιν μάιν ας πούμε, ποιοι Άραβες!!!), προτιμότερο να μας τον αλλοιώσουν οι Εγγλέζοι οι Γάλλοι και οι Γερμανοί που μπροστά στον δικό τους, ο Αραβικός πολιτισμός είναι μια σελίδα σε εφημερίδα!!

Αν ας πούμε (αντίστροφο σενάριο) ήμαστε εμείς η ισχυρή οικονομία της Ευρώπης και ο παράδεισος, σε εμάς θα ερχόταν μόνο η αφρόκρεμα της Ευρώπης, όλοι οι απόφοιτοι με MSc/PhD, όλα τα εξειδικευμένα στελέχη με γαλλικά και πιάνο και από τζάκι. Ειδικά η εργατική τάξη του Λονδίνου π.χ., το πρωί στο μετρό που πάει στη δουλειά διαβάζει Dickens (και Πλάτωνα φυσικά, ένα :respekt: την ημέρα στους Έλληνες είναι must!!!!). Αυτοί θα αφομοιωνόταν στο πιτς φιτίλι!

Ευχή και κατάρα σου δίνω να βρεις δουλειά στο εξωτερικό.

Ingenius
10-02-14, 12:10
Ευχή και κατάρα σου δίνω να βρεις δουλειά στο εξωτερικό.

Με αυτά τα μυαλά που κουβουλάει δεν τον βλέπω να φτάνει πέρα από το adslgr :p

anon
10-02-14, 12:14
Με αυτά τα μυαλά που κουβουλάει δεν τον βλέπω να φτάνει πέρα από το adslgr :p

Εγω θέλω τέτοιες ευχές και κατάρες.... :p :p

cool11
10-02-14, 12:31
Δηλαδή αν είναι να μας αλλοιώσουν το έθνος οι Άραβες (που από πολιτισμό κλάιν μάιν ας πούμε, ποιοι Άραβες!!!), προτιμότερο να μας τον αλλοιώσουν οι Εγγλέζοι οι Γάλλοι και οι Γερμανοί που μπροστά στον δικό τους, ο Αραβικός πολιτισμός είναι μια σελίδα σε εφημερίδα!!

Αν ας πούμε (αντίστροφο σενάριο) ήμαστε εμείς η ισχυρή οικονομία της Ευρώπης και ο παράδεισος, σε εμάς θα ερχόταν μόνο η αφρόκρεμα της Ευρώπης, όλοι οι απόφοιτοι με MSc/PhD, όλα τα εξειδικευμένα στελέχη με γαλλικά και πιάνο και από τζάκι. Ειδικά η εργατική τάξη του Λονδίνου π.χ., το πρωί στο μετρό που πάει στη δουλειά διαβάζει Dickens (και Πλάτωνα φυσικά, ένα :respekt: την ημέρα στους Έλληνες είναι must!!!!). Αυτοί θα αφομοιωνόταν στο πιτς φιτίλι!



Θεωρεις οτι ολες οι εθνοτητες ειναι στο ιδιο βαθμο αφομοιωσιμες οταν φευγουν απο τις πατριδες τους, και πανε σε ξενες χωρες;
Οποιος ειναι υπερ των λαθρο-μεταναστων της ελλαδας, ας φιλοξενησει μερικους στο σπιτι του.

konenas
10-02-14, 12:45
Θεωρεις οτι ολες οι εθνοτητες ειναι στο ιδιο βαθμο αφομοιωσιμες οταν φευγουν απο τις πατριδες τους, και πανε σε ξενες χωρες;
Οποιος ειναι υπερ των λαθρο-μεταναστων της ελλαδας, ας φιλοξενησει μερικους στο σπιτι του.

Εύγε! :down:
Η ξενοφοβία είναι συγκαλυμμένος ρατσισμός

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
10-02-14, 12:46
Θεωρεις οτι ολες οι εθνοτητες ειναι στο ιδιο βαθμο αφομοιωσιμες οταν φευγουν απο τις πατριδες τους, και πανε σε ξενες χωρες;
Οποιος ειναι υπερ των λαθρο-μεταναστων της ελλαδας, ας φιλοξενησει μερικους στο σπιτι του.

Την απάντηση στο ερώτημα σου θα τη βρεις στο κομμάτι που un-quotαρες.

konenas
10-02-14, 12:48
Η λύση δεν είναι η ξενοφοβία, αλλά η μη επέμβαση στα εσωτερικά των άλλων χωρών.

KLG
10-02-14, 13:31
Η γενική συζήτηση για το δημοψήφισμα στην Ελβετία ταιριάζει περισσότερο στο νήμα για τη μετανάστευση. Ας περιοριστουμε σε αυτό το νήμα στις συνέπειες για όσους βρίσκονται στην Ελβετία ή σκοπευουν να αναζητήσουν εργασία εκεί.

Μου έκανε εντυπωση επίσης η προτεραιότητα για τους Ελβετους στην αναζήτηση εργασίας οπως γράφεται στην απόφαση. ΟΚ γενικώς παίζει η προτεραιότητα στους ντόπιους αλλά συνηθως είναι "αγραφος" κανόνας, πρώτη φορά το βλέπω γραμμένο στο Συνταγμα ενός κράτους. Αυτό θα επηρεάσει όσους ξένουνς είναι στην Ελβετία με αδεια παραμονής που δεν έχει λήξει και αποφασίζουν να βρουνε άλλη δουλειά?

cool11
10-02-14, 15:22
Ενδιαφερον αρθρο για τις σχεσεις ΕΕ-Ελβετιας
http://news.in.gr/world/article/?aid=1231294234

anon
10-02-14, 15:34
Ενδιαφερον αρθρο για τις σχεσεις ΕΕ-Ελβετιας
http://news.in.gr/world/article/?aid=1231294234

Η απόφαση των Ελβετών, παρόλο που μπορεί να χαρακτηριστεί άνετα ρατσιστική, πρέπει να γίνει σεβαστή, είναι απόφαση του λαού της. Οπως επίσης να δεχτεί και ο ελβετικός λαός τις πιθανές επιπτώσεις, θετικές και αρνητικές, μιας τέτοιας απόφασης.

xhaos
10-02-14, 15:43
Η απόφαση των Ελβετών, παρόλο που μπορεί να χαρακτηριστεί άνετα ρατσιστική, πρέπει να γίνει σεβαστή, είναι απόφαση του λαού της. Οπως επίσης να δεχτεί και ο ελβετικός λαός τις πιθανές επιπτώσεις, θετικές και αρνητικές, μιας τέτοιας απόφασης.

το θέμα είναι ότι η απόφαση αυτή έχει επιπτώσεις στις μικρομεσαίες τάξεις της ΕΕ που μεταναστεύουν και καμία επίπτωση στις ανώτερες τάξεις οι οποίες και λαμβάνουν τις αποφάσεις και έχουν φυγαδευμένα εκεί τα λεφτά τους.

για αυτό τίποτα δεν θα γίνει. αλλά πραγματικά αυτό που έπρεπε να γίνει είναι να πει η ΕΕ στην ελβετια οτι κλείνουν τα σύνορα προς εσένα και για προϊόντα και για ανθρώπους αφού εσύ το ξεκινάς μέχρι να εναρμονιστεί το φορολογικό και το τραπεζικό. μέχρι τότε οτι cargo θέλεις από τα αεροδρόμια σου και εκτός ΕΕ.

Burning Skies
10-02-14, 17:56
Οποιος ειναι υπερ των λαθρο-μεταναστων της ελλαδας, ας φιλοξενησει μερικους στο σπιτι του.

Seriously????
Υπαρχουν ακομη ατομα που δεν ειναι ΧΑ και χρησιμοποιουν αυτο το κλισε;;;

- - - Updated - - -


το θέμα είναι ότι η απόφαση αυτή έχει επιπτώσεις στις μικρομεσαίες τάξεις της ΕΕ που μεταναστεύουν και καμία επίπτωση στις ανώτερες τάξεις οι οποίες και λαμβάνουν τις αποφάσεις και έχουν φυγαδευμένα εκεί τα λεφτά τους.

για αυτό τίποτα δεν θα γίνει. αλλά πραγματικά αυτό που έπρεπε να γίνει είναι να πει η ΕΕ στην ελβετια οτι κλείνουν τα σύνορα προς εσένα και για προϊόντα και για ανθρώπους αφού εσύ το ξεκινάς μέχρι να εναρμονιστεί το φορολογικό και το τραπεζικό. μέχρι τότε οτι cargo θέλεις από τα αεροδρόμια σου και εκτός ΕΕ.

Ετσι ακριβως. Embargo τους αξιζει αλλα σιγα μην πανε κοντρα στο κρατος που φυλαει τα βρωμικα λεφτα τους... Πιστευω οτι οι οποιες κυρωσεις ΑΝ υπαρξουν θα ειναι αστειες...

euri
10-02-14, 18:10
Επανάληψη / υπενθύμιση


Η γενική συζήτηση για το δημοψήφισμα στην Ελβετία ταιριάζει περισσότερο στο νήμα για τη μετανάστευση. Ας περιοριστουμε σε αυτό το νήμα στις συνέπειες για όσους βρίσκονται στην Ελβετία ή σκοπευουν να αναζητήσουν εργασία εκεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.