PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

KLG
06-03-14, 16:38
Επειδη γραφει 'we deliver the world' νομισα οτι ειναι απο προς ολο τον κοσμο. Εβαλα να δω, ενα δεμα 1mx1mx1m απο ελλαδα για ελβετια, και εβγαλε χρεωση 1500 λιρες!

To collection θα γίνει απο UK, προφανώς και το quote που σου εβγαλε δεν έχει νόημα.

- - - Updated - - -


Εγω ξεκινησα την διαδικασια για μεταφορα στη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου αλλα εφαγα ακυρο γιατι η συζηγος εχει εργασια στην Ελλαδα και επομενως για τις ελληνικες φορολογικες αρχες η φορολογικη μου κατοικια παραμενει στην ελλαδα παρα το γεγονος οτι δεν αποκτω ουτε ενα σεντς εισοδημα στην ελλαδα και δεν εχω ουτε κινητη ουτε ακινητη περιουσια.
Πηρα ενα χαρτι απο την ΔΟΣ (διεθνων οικονομικων σχεσεων αν δεν κανω λαθος) που πρεπει να καταθεσω στην σουηδικη εφορια, να κανω δηλωση στη Σουηδια, να παρω την εκκαθαριση, να κανω δηλωση στην ελλαδα, και να φορολογηθω για το παγκοσμιο εισοδημα μου (sic!) στην ελλαδα.
Θα πρεπει για αυτο να συνεννοηθουν οι δυο φορολογικες αρχες και να δεχτουν οι σουηδοι να στειλουν τα χρηματα του φορου που μου κρατανε στην ελλαδα.
Ελπιζω η ολη διαδικασια να γινει αναιμακτα.
Καποιος που το εχει κανει;

Λοιπον τελικά πηγε ο φαδερ στην ΔΟΥ (την τοπική μας) και μιλησε με την εφορο. Του ειπε οτι η μεθοδος που περιεγραφα παραπανω, με μεταφορα στη ΔΟΥ εξωτερικου και κοντρα δηλώσεις είναι περιττή απο την στιγμή που η θεση εργασίας μου δεν είναι μονιμη, δηλαδη απο την στιγμή που είμαι συμβασιουχος ορισμένου χρόνου. Αρκεί στην κανονική μου δηλωση να συμπληρωσω ενα κουτακι τα εισοδηματα μου στο εξωτερικό και το ποσο φορολογηθηκα για αυτά. Οι υπολοιποι που εχετε μπλεξει με την ταλαιπωρία ειστε με συμβολαια ορισμένου χρόνου?

In other news, ηρθε και το χαρτι για τις ευρωεκλογες. Οποτε είτε θα ψηφισω για τους Ελληνες στη πρεσβεία, είτε για τους Δανους στο τοπικο εκλογικό κεντρο. Λεω να ψηφισω για τους Δανούς εκπροσώπους... μποϋκοταζ στις ελληνικες ευρωεκλογές :p

vamvakoolas
06-03-14, 17:02
To collection θα γίνει απο UK, προφανώς και το quote που σου εβγαλε δεν έχει νόημα.

- - - Updated - - -



Λοιπον τελικά πηγε ο φαδερ στην ΔΟΥ (την τοπική μας) και μιλησε με την εφορο. Του ειπε οτι η μεθοδος που περιεγραφα παραπανω, με μεταφορα στη ΔΟΥ εξωτερικου και κοντρα δηλώσεις είναι περιττή απο την στιγμή που η θεση εργασίας μου δεν είναι μονιμη, δηλαδη απο την στιγμή που είμαι συμβασιουχος ορισμένου χρόνου. Αρκεί στην κανονική μου δηλωση να συμπληρωσω ενα κουτακι τα εισοδηματα μου στο εξωτερικό και το ποσο φορολογηθηκα για αυτά. Οι υπολοιποι που εχετε μπλεξει με την ταλαιπωρία ειστε με συμβολαια ορισμένου χρόνου?

In other news, ηρθε και το χαρτι για τις ευρωεκλογες. Οποτε είτε θα ψηφισω για τους Ελληνες στη πρεσβεία, είτε για τους Δανους στο τοπικο εκλογικό κεντρο. Λεω να ψηφισω για τους Δανούς εκπροσώπους... μποϋκοταζ στις ελληνικες ευρωεκλογές :p

εγω εχω ψηφισει για ευρωβουλευτες σε 2 διαφορετικες χωρες..... γμτ αν ημουν ξενος στην Ελλαδα παιζει να καβατζωνα κανενα χαρτζιλικι...

8anos
06-03-14, 18:26
To collection θα γίνει απο UK, προφανώς και το quote που σου εβγαλε δεν έχει νόημα.

- - - Updated - - -



Λοιπον τελικά πηγε ο φαδερ στην ΔΟΥ (την τοπική μας) και μιλησε με την εφορο. Του ειπε οτι η μεθοδος που περιεγραφα παραπανω, με μεταφορα στη ΔΟΥ εξωτερικου και κοντρα δηλώσεις είναι περιττή απο την στιγμή που η θεση εργασίας μου δεν είναι μονιμη, δηλαδη απο την στιγμή που είμαι συμβασιουχος ορισμένου χρόνου. Αρκεί στην κανονική μου δηλωση να συμπληρωσω ενα κουτακι τα εισοδηματα μου στο εξωτερικό και το ποσο φορολογηθηκα για αυτά. Οι υπολοιποι που εχετε μπλεξει με την ταλαιπωρία ειστε με συμβολαια ορισμένου χρόνου?

In other news, ηρθε και το χαρτι για τις ευρωεκλογες. Οποτε είτε θα ψηφισω για τους Ελληνες στη πρεσβεία, είτε για τους Δανους στο τοπικο εκλογικό κεντρο. Λεω να ψηφισω για τους Δανούς εκπροσώπους... μποϋκοταζ στις ελληνικες ευρωεκλογές :p

εξακολουθείς να θεώρησε φορολογικός κατοικος ελλάδας και θα πρέπει οι ελληνικές φορολογικές αρχές να πάρουν τον φόρο που εχεις πληρώσει απο τις αντίστοιχες δανέζικες και να κανουν τον συμψηφισμό.
Το πρόβλημα ειναι οτι ολο αυτο δεν γίνεται αυτόματα.
Είχα στείλει το έγγραφο που μου δώσανε απο την ΔΟΣ στην σουηδική εφορία ,ηλεκτρονικά παρακαλώ :p, και εχτές επικοινώνησαν μαζί μου.
Ευτυχώς μου τηλεφώνησε μια ελληνικής καταγωγής υπάλληλος, ευτυχώς γιατί τα σουηδικά μου ή τα αγγλικά μου δεν επαρκούν για να εξηγήσω την κατάσταση αφενός και αφετέρου ήξερε απο πρώτο χέρι τη σημαίνει να προσπαθήσει κάποιος να συνεννοηθεί με την ελληνική εφορία.
Μου είπε οτι θα το κοιτάξει και της πρότεινα να επικοινωνήσουν υπηρεσιακά με τους Έλληνες συναδέλφους τους αφού και οι Σουηδοί και οι Έλληνες επιμένουν οτι είμαι φορολογικός κάτοικος της χώρας τους.
Εν αναμονή λοιπόν και θα ενημερώσω

lewton
18-03-14, 22:14
Για πείτε κάτι, εκεί στο Νησί (το UK ντε) έχει αντίστοιχο ψαχτήρι του skroutz.gr;

euri
18-03-14, 22:20
Dealtime UK (http://www.dealtime.co.uk/);

doctor_667
18-03-14, 22:49
Εγώ για πολλές χώρες (Γερμανία, Αγγλία, Γαλλία πχ) χρησιμοποιώ τα idealo και twenga (πρόσθεσε τo κατάλληλo domain).

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
19-03-14, 01:10
Για πείτε κάτι, εκεί στο Νησί (το UK ντε) έχει αντίστοιχο ψαχτήρι του skroutz.gr;

Ήρθες τελικά;

voithostyrempora2
19-03-14, 01:37
Εγώ για πολλές χώρες (Γερμανία, Αγγλία, Γαλλία πχ) χρησιμοποιώ τα idealo και twenga (πρόσθεσε τo κατάλληλo domain).

Για μας τους Ολλανδούς? :p

lewton
19-03-14, 09:24
Εγώ για πολλές χώρες (Γερμανία, Αγγλία, Γαλλία πχ) χρησιμοποιώ τα idealo και twenga (πρόσθεσε τo κατάλληλo domain).Θα τα τσεκάρω αν και θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει ένα ντόπιο ανά χώρα.
Στη Γερμανία είναι το billiger.de και στην Ελβετία το toppreise.ch.


Ήρθες τελικά;
Λάθος ερώτηση.
Πετάγομαι συχνά Λονδίνο για βόλτα. Η επόμενη θα είναι τέλος Μαρτίου και θέλω να τσεκάρω αν μπορώ να βρω σε κάποιο μαγαζί εκεί το Moto X πιο φθηνά από τα CHF 429 της Ελβετίας.

klap
19-03-14, 13:45
Φαντάζομαι ότι όλο και κάποιος θα το έχει αναφέρει παραπάνω, αλλά όσοι είναι να φύγετε/ έχετε φύγει πρόσφατα/ έχετε φύγει και δεν το βλέπετε να ξαναγυρνάτε στην Ελλάδα, μην ξεχάσετε να υποβάλλετε αίτηση απαλλαγής από την υποχρέωση καταβολής ασφαλιστικών εισφορών στα Ταμεία σας. Έτσι δεν διπλοπληρώνετε ασφαλιστικές εισφορές και έχετε και το κεφάλι σας ήσυχο (υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι είστε καλυμμένοι ασφαλιστικά εκεί που δουλεύετε, αν και ανασφάλιστη και μαύρη εργασία σε σοβαρές χώρες και σοβαρές επιχειρήσεις δεν παίζει συχνά).
Τα ελληνικά ταμεία ζητούν κάποια βεβαίωση που αποδεικνύει από πότε εργάζεστε στο εξωτερικό και ότι έχετε ασφαλιστική κάλυψη από τον εργοδότη σας.
Και βέβαια επειδή έχουμε να κάνουμε με την ελληνική δημόσια διοίκηση, πάντα υπάρχει και η φάβα και ο λάκκος: άλλα ταμεία απαλλάσσουν από την υποχρέωση από τότε που ξεκινά να εργάζεται κανείς (αναδρομικά ασχέτως του χρόνου υποβολής της αίτησης), και άλλα ταμεία από την ημερομηνία της αίτησης μόνο, οπότε μην το αργείτε πολύ.

Η απαλλαγή διαρκεί για όσο καιρό εργάζεστε / είστε ασφαλισμένοι εκτός Ελλάδας.

Έχω να πω και το εξής θετικό: σε ελληνικό ταμείο έκανα την παραπάνω διαδικασία μόνον με τηλέφωνο και e-mail. Υπέβαλλα την αίτηση και τα δικαιολογητικά σκαναρισμένα και υπέβαλα και τη μία βεβαίωση καλού κακού μεταφρασμένη από τα Αγγλικά. Τα δέχθηκαν όλα χωρίς βεβαιώσεις γνησίου της υπογραφής, επικυρώσεις μετάφρασης, πρωτότυπα κλπ. Άλλο ταμείο τα ήθελε ΟΟΟΛΑ μεταφρασμένα και σε χαρτί...

Το δεύτερο θέμα που θέλω να θίξω είναι αυτό της μεταφοράς των ετών ασφάλισης από την Ελλάδα. Είναι ΠΟΛΥ μεγάλο θέμα και εξαιρετικά εξατομικευμένο, σε άλλους συμφέρει, σε άλλους όχι, και βέβαια παίζει ρόλο η μονιμότητα της εργασίας στην αλλοδαπή. Αλλά είναι σίγουρα food for thought και καλή αφορμή για να το συζητήσει κανείς με τον αλλοδαπό ασφαλιστικό φορέα του.

- - - Updated - - -


Για μας τους Ολλανδούς? :p

http://www.prijsvergelijk.nl/

en heel veel succes !

KLG
19-03-14, 13:50
Το αντίθετο δεν ειναι viable για χωρες με τρελες εισφορές δλδ να πληρώνει καποιος εισφορές στην Ελλάδα (τυπου ΤΕΕ ας πουμε) για να γλυτώσει τις εισφορές στα ξένα?

klap
19-03-14, 13:57
Αν μιλάμε για εισφορές ασθένειας, να υπενθυμίσω ότι από την Ελλάδα σε καλύπτουν στην ΕΕ μόνο για έκτακτα περιστατικά. Δηλαδή εάν δεν πρόκειται για κάτι έκτακτο, είσαι ακάλυπτος και τα πληρώνεις από την τσέπη σου.
Εάν μιλάμε για σύνταξη, θα πάρεις την ελληνική σύνταξη, όση θα είναι αυτή όταν θα φτάσεις να συνταξιοδοτηθείς...Φαντάζεσαι να ζεις πχ στη Σουηδία με κόστος ζωής Χ+5 όπου χ ο μέσος κοινοτικός όρος και στα 65 σου να παίρνεις ελληνική σύνταξη, δηλαδή 850 Ευρώ για να ζεις με αυτά τα χρήματα στη Σουηδία όντας πλέον στην 3η ηλικία; όχι καλή ιδέα, νομίζω



Επίσης έχει να κάνει και με το επάγγελμα, δηλαδή εάν ασκείς κάποιο επάγγελμα που απαιτεί εντοπιότητα (δηλαδή να ζεις και να εργάζεσαι σε συγκεκριμένη ΄χώρα ή και πόλη, όπως πχ οι δικηγόροι) είναι παράνομο να μην βρίσκεσαι και να μην ασκείς το επάγγελμα κανονικά και να είσαι μονίμως στο εξωτερικό χωρίς να έχεις ενημερώσει...

vamvakoolas
19-03-14, 15:38
φιλε συντοπιτη βρυξελλιωτη μαλλον δεν εχεις συναντησει απο κοντα το ΤΕΡΑΣ της δημοσιας ελληνικης "διοικησης"

Παραδειγμα φιλου. Εργαστηκε Ελλαδα χ χρονια. Εφυγε για Ευρωπη. Εργαστηκε αλλα ψ χρονια και εκανε τη $@#ια να ξαναγυρισει να εργαστει και να παρει συνταξη εδω.

Προβλημα: Η αναγνωριση ενσημων απο τα ξενα. Συνηθως οι ξενοι τα στελνουν ολα αλλα

μεχρι να γινουν οι αναγκαστικες μεταφρασεις
μεχρι να μετρηθουν και να πιστοποιηθουν τα ξενα ενσημα
μεχρι να καταμετρηθουν τα εντος Ελλαδος ενσημα

μπορει να πεθανεις!

Τα γραφω για οσους εχουν καποια ενσημα (οπως εγω) πριν αρχισει να μηχανογραφειται το #@$λο συστημα των ασφαλιστηκων ταμειων. Δηλαδη οσα εχουν χαρτινα ενσημα πρεπει να το κυνηγήσουν αρκετα ωστε και αυτα να μηχανογραφουν

Υ.Γ: ΤΑ εχουμε ξαναγραψει εδω απλως προσφατα επιβεβαιωθηκα (στη δυσκολια και στους χρονους) απο ενα παιδι που πηγε για αναγνωριση ενσημων....

doctor_667
19-03-14, 16:52
Θα τα τσεκάρω αν και θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει ένα ντόπιο ανά χώρα.
Στη Γερμανία είναι το billiger.de και στην Ελβετία το toppreise.ch.

Λίγο που το κοίταξα πάντως, δεν μου έβγαλε αποτελέσματα για snowboard πχ που έψαχνα πρόσφατα ή μάλλον μου έβγαλε πολύ λιγά. Θέλω να πω ότι δύσκολα κάποιο είναι καλό για τα πάντα.

Για μας τους Ολλανδούς? :p
http://tweakers.net/ για ηλεκτρονικά και τέτοια
Γενικά, http://www.kieskeurig.nl/ και http://www.prijsvergelijk.nl/ είναι καλά.
Πάντως δεν έχει και πολύ νόημα εδώ, δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές στις τιμές απ'ότι έχω παρατηρήσει από μαγαζί σε μαγαζί.

cool11
19-03-14, 21:53
φιλε συντοπιτη βρυξελλιωτη μαλλον δεν εχεις συναντησει απο κοντα το ΤΕΡΑΣ της δημοσιας ελληνικης "διοικησης"

Παραδειγμα φιλου. Εργαστηκε Ελλαδα χ χρονια. Εφυγε για Ευρωπη. Εργαστηκε αλλα ψ χρονια και εκανε τη $@#ια να ξαναγυρισει να εργαστει και να παρει συνταξη εδω.

Προβλημα: Η αναγνωριση ενσημων απο τα ξενα. Συνηθως οι ξενοι τα στελνουν ολα αλλα

μεχρι να γινουν οι αναγκαστικες μεταφρασεις
μεχρι να μετρηθουν και να πιστοποιηθουν τα ξενα ενσημα
μεχρι να καταμετρηθουν τα εντος Ελλαδος ενσημα

μπορει να πεθανεις!

Τα γραφω για οσους εχουν καποια ενσημα (οπως εγω) πριν αρχισει να μηχανογραφειται το #@$λο συστημα των ασφαλιστηκων ταμειων. Δηλαδη οσα εχουν χαρτινα ενσημα πρεπει να το κυνηγήσουν αρκετα ωστε και αυτα να μηχανογραφουν

Υ.Γ: ΤΑ εχουμε ξαναγραψει εδω απλως προσφατα επιβεβαιωθηκα (στη δυσκολια και στους χρονους) απο ενα παιδι που πηγε για αναγνωριση ενσημων....

Εχω χαρτινα ενσημα. Πως μπορω να τα 'μηχανογραφησω' απο τωρα; Υπαρχει καποια συγκεκριμενη-τυποποιημενη διαδικασια;

klap
19-03-14, 22:26
φιλε συντοπιτη βρυξελλιωτη μαλλον δεν εχεις συναντησει απο κοντα το ΤΕΡΑΣ της δημοσιας ελληνικης "διοικησης"....

Αγαπητέ συντοπίτη Βρυξελλιώτη, έχεις να κάνεις έτσι για αλλαγή με συντοπίτισσα Βρυξελλιώτισσα με code postale 1000 :p

Γνωρίζω το τέρας της ελληνικής δημόσιας διοίκησης, διότι εργαζόμουν σε αυτό κάμποσα χρονάκια. Γι' αυτό παίρνουμε τα ένσημά μας και τα φέρνουμε εδώ και ουδεπώποτε το αντίθετο :)

Εσύ αναγνώρισες χρόνια ασφάλισης από Ελλάδα; Αν ναι, θα μας δώσεις πληροφορίες όπως τι ταμείο από Ελλάδα και τι αντιστοιχία υπήρχε περίπου;

chat1978
20-03-14, 10:36
Για μας τους Ολλανδούς? :p
http://www.kieskeurig.be/ Νομίζω υπάρχει άλλο ένα για Βέλγιο και Ολλανδία!


Φαντάζομαι ότι όλο και κάποιος θα το έχει αναφέρει παραπάνω, αλλά όσοι είναι να φύγετε/ έχετε φύγει πρόσφατα/ έχετε φύγει και δεν το βλέπετε να ξαναγυρνάτε στην Ελλάδα, μην ξεχάσετε να υποβάλλετε αίτηση απαλλαγής από την υποχρέωση καταβολής ασφαλιστικών εισφορών στα Ταμεία σας. Έτσι δεν διπλοπληρώνετε ασφαλιστικές εισφορές και έχετε και το κεφάλι σας ήσυχο (υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι είστε καλυμμένοι ασφαλιστικά εκεί που δουλεύετε, αν και ανασφάλιστη και μαύρη εργασία σε σοβαρές χώρες και σοβαρές επιχειρήσεις δεν παίζει συχνά).
Τα ελληνικά ταμεία ζητούν κάποια βεβαίωση που αποδεικνύει από πότε εργάζεστε στο εξωτερικό και ότι έχετε ασφαλιστική κάλυψη από τον εργοδότη σας.
Και βέβαια επειδή έχουμε να κάνουμε με την ελληνική δημόσια διοίκηση, πάντα υπάρχει και η φάβα και ο λάκκος: άλλα ταμεία απαλλάσσουν από την υποχρέωση από τότε που ξεκινά να εργάζεται κανείς (αναδρομικά ασχέτως του χρόνου υποβολής της αίτησης), και άλλα ταμεία από την ημερομηνία της αίτησης μόνο, οπότε μην το αργείτε πολύ.

Η απαλλαγή διαρκεί για όσο καιρό εργάζεστε / είστε ασφαλισμένοι εκτός Ελλάδας.

Έχω να πω και το εξής θετικό: σε ελληνικό ταμείο έκανα την παραπάνω διαδικασία μόνον με τηλέφωνο και e-mail. Υπέβαλλα την αίτηση και τα δικαιολογητικά σκαναρισμένα και υπέβαλα και τη μία βεβαίωση καλού κακού μεταφρασμένη από τα Αγγλικά. Τα δέχθηκαν όλα χωρίς βεβαιώσεις γνησίου της υπογραφής, επικυρώσεις μετάφρασης, πρωτότυπα κλπ. Άλλο ταμείο τα ήθελε ΟΟΟΛΑ μεταφρασμένα και σε χαρτί...

Το δεύτερο θέμα που θέλω να θίξω είναι αυτό της μεταφοράς των ετών ασφάλισης από την Ελλάδα. Είναι ΠΟΛΥ μεγάλο θέμα και εξαιρετικά εξατομικευμένο, σε άλλους συμφέρει, σε άλλους όχι, και βέβαια παίζει ρόλο η μονιμότητα της εργασίας στην αλλοδαπή. Αλλά είναι σίγουρα food for thought και καλή αφορμή για να το συζητήσει κανείς με τον αλλοδαπό ασφαλιστικό φορέα του.

- - - Updated - - -



http://www.prijsvergelijk.nl/

en heel veel succes !
Εγώ ήξερα για ΤΣΜΕΔΕ. Έχει αλλάξει κάτι για ΙΚΑ; Στο ΙΚΑ πχ δεν καταβάλεις εισφορές αν δεν δουλεύεις!

vamvakoolas
20-03-14, 13:26
Αγαπητέ συντοπίτη Βρυξελλιώτη, έχεις να κάνεις έτσι για αλλαγή με συντοπίτισσα Βρυξελλιώτισσα με code postale 1000 :p

Γνωρίζω το τέρας της ελληνικής δημόσιας διοίκησης, διότι εργαζόμουν σε αυτό κάμποσα χρονάκια. Γι' αυτό παίρνουμε τα ένσημά μας και τα φέρνουμε εδώ και ουδεπώποτε το αντίθετο :)

Εσύ αναγνώρισες χρόνια ασφάλισης από Ελλάδα; Αν ναι, θα μας δώσεις πληροφορίες όπως τι ταμείο από Ελλάδα και τι αντιστοιχία υπήρχε περίπου;

αγαπητη βριξελιωτισσα (πως τη παλευεις στο καπιταλ;) παντα αναφερομαι σε ΙΚΑ

εγω η μονη μου επαφη με το ΙΚΑ ειναι οτι οταν ξεκινησα να εργαζομαι για 1-2 χρονια βαζανε τα ενσημα μου σε εναν εργατη απο τον Αγ Στεφανο Αττικης! απο τοτε, τι να ασχοληθω ξανα με Ελλαδα (ΟΥΣΤΤΤΤΤΤΤΤ κοπροι)

cool11
20-03-14, 13:47
Δηλαδη οσα εχουν χαρτινα ενσημα πρεπει να το κυνηγήσουν αρκετα ωστε και αυτα να μηχανογραφουν



vamvakoolas ή οποιος γνωριζει, ας πει, ωστε προκαταβολικα να γινει οτι χρειαζεται και να μην υπαρχει θεμα 'αναγνωρισης' ενσημων στο εξωτερικο:
πως μπορει κανεις να κυνηγησει ωστε να μηχανογραφησει τα παλια χαρτινα ενσημα;
Δεν υποτιθεται οτι ειναι 'εντος' του ηλεκτρονικου συστηματος του ΙΚΑ;
Εγω εχω μερικα 'χαρτινα', απο τελη δεκαετιας '90 και αρχες δεκαετιας 2000.
Ειναι δυνατον να μην ειναι μηχανογραφημενα;
Τι μπορει να γινει για να ειμαστε σιγουροι οτι ειναι εντος συστηματος, και να μην υπαρχει προβλημα στο μελλον σε τυχον διακρατικη συνεργασία;

vamvakoolas
20-03-14, 14:24
vamvakoolas ή οποιος γνωριζει, ας πει, ωστε προκαταβολικα να γινει οτι χρειαζεται και να μην υπαρχει θεμα 'αναγνωρισης' ενσημων στο εξωτερικο:
πως μπορει κανεις να κυνηγησει ωστε να μηχανογραφησει τα παλια χαρτινα ενσημα;
Δεν υποτιθεται οτι ειναι 'εντος' του ηλεκτρονικου συστηματος του ΙΚΑ;
Εγω εχω μερικα 'χαρτινα', απο τελη δεκαετιας '90 και αρχες δεκαετιας 2000.
Ειναι δυνατον να μην ειναι μηχανογραφημενα;
Τι μπορει να γινει για να ειμαστε σιγουροι οτι ειναι εντος συστηματος, και να μην υπαρχει προβλημα στο μελλον σε τυχον διακρατικη συνεργασία;

δυστηχως πρεπει να πας στο ΙΚΑ της περιοχης σου (δε θυμαμαι σε ποιο τμημα ειναι τα ενσημα, θα σου πουν ομως) και μαζι με το αρμοδιο υπαλληλο να το ψαξετε. Πρεπει να εισαι τρελα ευγενικος και υπομονετικος/ταπεινος (το ΤΕΡΑΣ που εγραφα). Οχι τσαμπουκαδες φασαριες γιατι δε περνανε. Εγω πηγα πρωι (μιλαμε 7 ημουν απεξω)αγνοησα οτι τα ζωα πρωτα εκαναν το κουτσομπολιο της ημερας, καφε, εφημεριδα και ευγενικα τους ζητησα να με βοηθησουν και το ανακαλυψαμε το λαθος στα ενσημα

Υπαρχουν και γραφεια που χρεωνουν να κανουν αυτη τη δουλεια αν δε μπορεις εσυ

Φανερός Πράκτωρ
20-03-14, 16:02
Για Νορβηγία & Όσλο πιο συγκεκριμένα τι ξέρετε για μισθούς & κόστος ζωής (διατροφής, σπιτιού κλπ);
Μια σύγκριση με τα αντίστοιχα σε κεντρική Ευρώπη (Γαλλία - Γερμανία) θα βοηθούσε πολύ.
Μιλάμε για IT δουλειά σε μεγάλη πολυεθνική.

doctor_667
20-03-14, 17:35
Έτσι χοντρικά, παίζει και να είναι η πιο ακριβή πόλη του κόσμου. Μιλάμε για εξωπραγματικές τιμές ακόμα και για βασικά πράγματα.
Για τους μισθούς δεν ξέρω λεπτόμέρειες, αλλά σίγουρα ειναι ανώτεροι από της κεντρικής Ευρώπης, νομίζω πάντως όχι τόσο πολύ που να δικαιολογούν το τόσο παραπάνω κόστος ζωής.

klap
20-03-14, 21:46
Τα όσα έγραψα για τα ασφαλιστικά παραπάνω ισχύουν σίγουρα για το ΕΤΑΑ - Τομέα Νομικών. Έχω ακούσει όμως και άλλους συναδέλφους οι οποίοι τα κατάφεραν και με άλλα ταμεία. Για το ΙΚΑ συγκεκριμένα δεν ξέρω τι να πω για τις εισφορές.

Μπορώ όμως να πω πως τα πράγματα έχουν αλλάξει κάπως στο ΙΚΑ από τότε που μηχανογραφήθηκε, σε πολλούς τομείς. Τις προάλλες τηλεφώνησα σε περιφερειακό υποκατάστημα ΙΚΑ στην Άθήνα για κάποιο υπόθεση που είχαμε εδώ στη δουλειά και η υπάλληλος έδωσε τουλάχιστον μισή ώρα από το χρόνο της για να αντλήσει πληροφορίες για δύο άτομα από το σύστημα και να δώσει οδηγίες για το τι πρέπει να κάνουν ακριβώς ώστε να επιλυθεί το πρόβλημά τους. Δεν ξέρω εάν έπαιξε ρόλο το από που τηλεφωνούσα, αλλά ήταν εξαιρετικά πρόθυμη και οι πληροφορίες που έδωσε ήταν διασταυρωμένα σωστές.

- - - Updated - - -


δυστηχως πρεπει να πας στο ΙΚΑ της περιοχης σου (δε θυμαμαι σε ποιο τμημα ειναι τα ενσημα, θα σου πουν ομως) και μαζι με το αρμοδιο υπαλληλο να το ψαξετε. Πρεπει να εισαι τρελα ευγενικος και υπομονετικος/ταπεινος (το ΤΕΡΑΣ που εγραφα). Οχι τσαμπουκαδες φασαριες γιατι δε περνανε. Εγω πηγα πρωι (μιλαμε 7 ημουν απεξω)αγνοησα οτι τα ζωα πρωτα εκαναν το κουτσομπολιο της ημερας, καφε, εφημεριδα και ευγενικα τους ζητησα να με βοηθησουν και το ανακαλυψαμε το λαθος στα ενσημα

Υπαρχουν και γραφεια που χρεωνουν να κανουν αυτη τη δουλεια αν δε μπορεις εσυ

Όντως πας στο τοπικό ΙΚΑ στο οποίο ανήκεις και το ψάχνεις μαζί με τον υπάλληλο. Είναι μηχανογραφημένα τα αρχεία πια, οπότε η αναζήτηση είναι πιο εύκολη. Βασικά πρέπει να έχει κανείς μαζί του τον αριθμό μητρώου του στο ΙΚΑ και το ΑΜΚΑ του. Δες πληροφορίες εδώ http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/home.cfm


Vamvakoola, εσύ που είσαι εκτός κάπιταλ, πού είσαι; και πώς την παλεύει κανείς εκτός κάπιταλ; (πες μου Φλάνδρα... τις προάλλες είχα μία εντελώς καμένη συζήτηση με κάποιον γιατί στα ελληνικά δεν λέμε Φλαμανδία, αφού οι κάτοικοι λέγονται Φλαμανδοί...)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
20-03-14, 21:46
Το ΙΚΑ δεν έχει υποχρεωτικές εισφορές, σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα ασφαλιστικά ταμεία.

chat1978
21-03-14, 00:24
Το ΙΚΑ δεν έχει υποχρεωτικές εισφορές, σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα ασφαλιστικά ταμεία.

Ναι και εγώ δεν καταλαβαίνω αν πρέπει να κάνω κάτι για αυτό! ΙΚΑ ήμουν και θα μπορούσα να έχω απολυθεί και να μην πληρώνω εισφορές.
Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω αν πρέπει να κάνω κάτι!


vamvakoolas είσαι ο 4ος στο Βέλγιο; Από πότε; Νομίζω είμαστε

Demelene
Klap
PopManiac
??vamvakoolas??

cool11
21-03-14, 09:53
Το γαμωτο ειναι οτι το ΙΚΑ εχει απ'οσο ξερω εφαρμογη online, που δειχνει ολα τα ενσημα καποιου (θελει μια εγγραφη-μια μικρη διαδικασια κλπ), αλλα δειχνει τα ενσημα απο 2002 και μετα.
Οποιος εχει πριν το 2002 δεν δειχνει!
Κριμα. Λες κι η μηχανογραφηση στο ΙΚΑ ξεκινησε το 2002.
Αν εδειχνε και πιο πριν, θα ηταν ολα πιο ευκολα, με μια ματια θα εβλεπες αν ολα ειναι ok.

klap
21-03-14, 10:48
Ναι και εγώ δεν καταλαβαίνω αν πρέπει να κάνω κάτι για αυτό! ΙΚΑ ήμουν και θα μπορούσα να έχω απολυθεί και να μην πληρώνω εισφορές.
Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω αν πρέπει να κάνω κάτι!



Η λογική λέει ότι δε χρειάζεται να κάνεις κάτι αφού δεν πληρώνεις περιοδικά σταθερές εισφορές. Σε κάθε περίπτωση, δες αν αξίζει να μεταφέρεις ένσημα εδώ... <συνάδελφοί μου που ήταν στο ΙΚΑ και μετέφεραν εδώ, είπαν ότι τους συμφέρει, αλλά είναι εντελώς ατομικό αυτό.

Παρεμπιπτόντως πάω προξενείο τώρα να καταθέσω τα χαρτιά για να ψηφίσω εδώ στις ευρωεκλογές. Το κάνατε / θα το κάνετε;

IoStefo1
21-03-14, 11:05
Βρε παιδιά εσείς που μένετε στην Ολλανδία μην αδικείτε και το :p http://www.beslist.nl/

xhaos
21-03-14, 11:07
Το γαμωτο ειναι οτι το ΙΚΑ εχει απ'οσο ξερω εφαρμογη online, που δειχνει ολα τα ενσημα καποιου (θελει μια εγγραφη-μια μικρη διαδικασια κλπ), αλλα δειχνει τα ενσημα απο 2002 και μετα.
Οποιος εχει πριν το 2002 δεν δειχνει!
Κριμα. Λες κι η μηχανογραφηση στο ΙΚΑ ξεκινησε το 2002.
Αν εδειχνε και πιο πριν, θα ηταν ολα πιο ευκολα, με μια ματια θα εβλεπες αν ολα ειναι ok.

Η μηχανογράφηση ξεκίνησε τότε και απο οτι ακούω θέλουν απο ΕΣΠΑ να βγάλουν έργο ψηφιοποίησης και data entry παλαιών δεδομένων

cool11
21-03-14, 11:36
Η μηχανογράφηση ξεκίνησε τότε και απο οτι ακούω θέλουν απο ΕΣΠΑ να βγάλουν έργο ψηφιοποίησης και data entry παλαιών δεδομένων

Μακαρι χιλιες φορες!

vamvakoolas
21-03-14, 12:56
Η μηχανογράφηση ξεκίνησε τότε και απο οτι ακούω θέλουν απο ΕΣΠΑ να βγάλουν έργο ψηφιοποίησης και data entry παλαιών δεδομένων

Παιδια δε διαβαζετε τι γραφω:

ΣΤΟ ΙΚΑ απο καποια ημερομηνια και μετα (δε θυμαμαι) αρχισαν τα ενσημα να γινονται digital ΠΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ! οσοι ομως ειχαν χαρτινα θα πρεπει να ψαχτουν γιατι το ΙΚΑ δεν εχει αρχισει να τα ψηφοποιει οπως εγραψε και ο φιλος.


Υ.Γ: Οι βασεις μου ειναι Αθηνα και Αμβερσα->Antwerpen (Λιμανι κοντα) αλλα επειδη ειμαι και λιγο απροβλεπτος μπορει να πεταχτω σε ολη Ευρωπη Βαλκανια. Ζω Αμβερσα 3 χρονια

Υ.Γ2: Ο διευθυντης μου (Ελληνας) σπουδασε....Αμβερσα τετοια #$@ια που καραφλιασα

IoStefo1
21-03-14, 13:19
Και εγώ το 2012 που κατέβηκα Ελλάδα είχα πάρει και τα χάρτινα ένσημα μαζί μου με σκοπό να πάω στο
τοπικό ΙΚΑ τις περιοχής μου και να τους ζητήσω να τα μετρήσουν και να μου πουν τον ακριβή αριθμό
ενσήμων που έχω,και να τους ρωτήσω τι θα γίνει με την σύνταξη μου όταν θα έλθει η ώρα για να την
πάρω,η απάντηση που έλαβα κύριε πρέπει να πάτε στα κεντρικά στην Αθήνα όπως και πήγα την επόμενη
ημέρα,(ο θεός να τα κάνει κεντρικά σκέτο μπ@@ρδελο)αν θυμάμαι καλά είναι στην αγίου Κωνσταντίνου σε
ένα στενό,μπαίνω σε μια αίθουσα με γκισεδες πολύς κόσμος και σκέτο οχλαγωγία ομολογώ πως αισθάνθηκα
πολύ άσχημα (μα από την μια είναι πολύ φυσικό μετά από τόσα χρόνια στην Ολλανδία έχω ξεσυνηθίσει
και προσπάθησα να προσαρμοστώ)παίρνω έναν αριθμό και υπομονετικά περιμένω,όταν ήρθε η συρα μου
ρωτάω τον υπάλληλο ήρθα να ρωτήσω για τα ένσημα που έχω να καταμετρηθούν,και πιες ενέργειες πρέπει
να κάνω για να πάρω σύνταξη όταν θα έρθει η ώρα μιας και μένω στο εξωτερικό μόνιμος κάτοικος,
ο υπάλληλος μου είπε εφόσον μένετε στο εξωτερικό θα πάτε στον 5οροφο και θα ρωτήσετε εκεί όπως
και έκανα και τον υπάλληλο που συνάντησα ούτε καν με πήρε στο γραφείο του στα όρθια η απάντηση
που έλαβα,(πριν ένα χρόνο από την συνταξιοδότηση σας θα απευθυνθείτε στο αντίστοιχο αρμόδιο φορέα
που είστε ασφαλισμένος και αυτοί θα διεκδικήσουν την ανάλογη σύνταξη που σας ανάλογη από εμάς,
δίνοντας τους τα ένσημα που έχετε.)
Τώρα από δω και πέρα ο θεός να βάλει το χεράκι του.

http://europa.eu/youreurope/citizens/work/retire-abroad/state-pensions-abroad/index_el.htm

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
21-03-14, 13:24
http://europa.eu/youreurope/citizens/work/retire-abroad/state-pensions-abroad/index_el.htm
Έχει παραμελήσει κάπως το συνταξιοδοτικό θέμα η ΕΕ ή μου φαίνεται....;

IoStefo1
21-03-14, 13:49
Και πολύ μάλιστα αυτού του είδους τα ζητήματα έπρεπε είδη να είχαν αυτοματοποιηθεί.

klap
21-03-14, 14:46
Επειδή είχαμε ακριβώς λοιπόν εδώ στα κεντρικά της ΕΕ μια συζήτηση για το θέμα της ενοποίησης του συνταξιοδοτικού, αυτό είναι ένα πολύ δύσκολο εγχείρημα.Καταρχήν να πούμε ότι για τα συνταξιοδοτικά θέματα (όροι χορήγησης συντάξεων , ύψος, ηλικία κλπ) είναι αρμόδια τα κράτη μέλη αποκλειστικώς, δηλαδή η ΕΕ δεν έχει αρμοδιότητα.
Η Επιτροπή ξεκίνησε πριν κάποια χρόνιαμια προσπάθεια εναρμόνισης μέσω οδηγίας, δηλαδή στο ελάχιστο δυνατόν. Ετοίμασε ένα νομοθέτημα, το οποίο ενέκρινε το Κοινοβούλιο στο προσχέδιό του, όμως όταν έφτασε στο Συμβούλιο, δεν προχώρησε, κι αυτό διότι τα συστήματα μεταξύ των κρατών μελών διαφέρουν σημαντικά μεταξύ τους. Δεν μπορούν καν να συμφωνήσουν σε ενιαία ηλικία συνταξιοδότησης, διότι αυτό έχει να κάνει όχι μόνον με τα οικονομικά των ασφ. ταμείων, αλλά και με τα οικονομικά των κρατών.
Ενδεικτικά να σας πω (επειδή χθες είχα στα χέρια μου μια τέτοια υπόθεση) ότι η Ουγγαρία έχει σε ορισμένες περιπτώσεις ως ηλικία συνταξιοδότησης τα 72 έτη (!!) κι έχει γίνει σφαγή σε κοινωνικό επίπεδο, διότι εν μία νυκτί κατήργησαν τις συντάξεις για τους πρόωρα συνταξιοδοτηθέντες από όλα τα σώματα ασφαλείας (κι από κει πέρασε το ΔΝΤ, να θυμίσω :P). Όταν λοιπόν η σύνταξη είναι να χορηγηθεί στα 72, στα οποία ήδη πολλοί δεν φτάνουν λόγω ασθενείας, καταλαβαινει κανείς ότι και ο 69 είναι πρόωρα συνταξιοδοτηθείς, ενώ σε άλλες χώρες έχει βγει με πλήρη σύνταξη...κι αυτό για 28 χώρες... ένας χαμός δηλαδή

konenas
21-03-14, 17:02
Τι ασχολείστε με συντάξεις;
Ότι γίνεται σήμερα στην Ελλάδα θα γίνει και στην υπόλοιπη ΕΕ σε 10 χρόνια
Ενοποίηση του συνταξιοδοτικού με σύνταξη Βουλγαρίας στα 70+

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
21-03-14, 17:08
Επειδή είχαμε ακριβώς λοιπόν εδώ στα κεντρικά της ΕΕ μια συζήτηση για το θέμα της ενοποίησης του συνταξιοδοτικού, αυτό είναι ένα πολύ δύσκολο εγχείρημα.Καταρχήν να πούμε ότι για τα συνταξιοδοτικά θέματα (όροι χορήγησης συντάξεων , ύψος, ηλικία κλπ) είναι αρμόδια τα κράτη μέλη αποκλειστικώς, δηλαδή η ΕΕ δεν έχει αρμοδιότητα.
Η Επιτροπή ξεκίνησε πριν κάποια χρόνιαμια προσπάθεια εναρμόνισης μέσω οδηγίας, δηλαδή στο ελάχιστο δυνατόν. Ετοίμασε ένα νομοθέτημα, το οποίο ενέκρινε το Κοινοβούλιο στο προσχέδιό του, όμως όταν έφτασε στο Συμβούλιο, δεν προχώρησε, κι αυτό διότι τα συστήματα μεταξύ των κρατών μελών διαφέρουν σημαντικά μεταξύ τους. Δεν μπορούν καν να συμφωνήσουν σε ενιαία ηλικία συνταξιοδότησης, διότι αυτό έχει να κάνει όχι μόνον με τα οικονομικά των ασφ. ταμείων, αλλά και με τα οικονομικά των κρατών.
Ενδεικτικά να σας πω (επειδή χθες είχα στα χέρια μου μια τέτοια υπόθεση) ότι η Ουγγαρία έχει σε ορισμένες περιπτώσεις ως ηλικία συνταξιοδότησης τα 72 έτη (!!) κι έχει γίνει σφαγή σε κοινωνικό επίπεδο, διότι εν μία νυκτί κατήργησαν τις συντάξεις για τους πρόωρα συνταξιοδοτηθέντες από όλα τα σώματα ασφαλείας (κι από κει πέρασε το ΔΝΤ, να θυμίσω :P). Όταν λοιπόν η σύνταξη είναι να χορηγηθεί στα 72, στα οποία ήδη πολλοί δεν φτάνουν λόγω ασθενείας, καταλαβαινει κανείς ότι και ο 69 είναι πρόωρα συνταξιοδοτηθείς, ενώ σε άλλες χώρες έχει βγει με πλήρη σύνταξη...κι αυτό για 28 χώρες... ένας χαμός δηλαδή

Καταλαβαίνω ότι η εναρμόνιση είναι δύσκολο έως ανέφικτο εγχείρημα.
Δεν αναφερόμουν σε αυτό όμως. Πιστεύω πως θα έπρεπε να υπάρχει κάποια υπηρεσία (on-line π.χ.) η οποία να προσφέρει υπολογιζόμενη (έστω και εκτιμώμενη) σύνταξη, αν έχει επιτευχθεί το ηλικιακό κατά περίπτωση κλπ. Όχι δηλαδή ο καθένας όοοοοταν νομίζει ότι πλησιάζει να συνταξιοδοτηθεί, τότε να κινεί τη διαδικασία.
Αντιλαμβάνομαι ότι ακόμα και σε επίπεδο κράτους κάτι τέτοιο είναι τρομερά δύσκολο, πόσο μάλλον σε επίπεδο σύγκλισης 25+ κρατών μελών.

konenas
21-03-14, 17:18
Δεν θυμάμαι σε ποιο κράτος (νομίζω Αγγλία), αλλά στέλνουν επιστολή με τα ένσημα που έχεις νομίζω 5 χρόνια πριν, ώστε να δεις αν συνταξιοδοτείσαι και να κάνεις το κουμάντο σου.

chat1978
21-03-14, 18:42
Επειδή είχαμε ακριβώς λοιπόν εδώ στα κεντρικά της ΕΕ μια συζήτηση για το θέμα της ενοποίησης του συνταξιοδοτικού, αυτό είναι ένα πολύ δύσκολο εγχείρημα.Καταρχήν να πούμε ότι για τα συνταξιοδοτικά θέματα (όροι χορήγησης συντάξεων , ύψος, ηλικία κλπ) είναι αρμόδια τα κράτη μέλη αποκλειστικώς, δηλαδή η ΕΕ δεν έχει αρμοδιότητα.
Η Επιτροπή ξεκίνησε πριν κάποια χρόνιαμια προσπάθεια εναρμόνισης μέσω οδηγίας, δηλαδή στο ελάχιστο δυνατόν. Ετοίμασε ένα νομοθέτημα, το οποίο ενέκρινε το Κοινοβούλιο στο προσχέδιό του, όμως όταν έφτασε στο Συμβούλιο, δεν προχώρησε, κι αυτό διότι τα συστήματα μεταξύ των κρατών μελών διαφέρουν σημαντικά μεταξύ τους. Δεν μπορούν καν να συμφωνήσουν σε ενιαία ηλικία συνταξιοδότησης, διότι αυτό έχει να κάνει όχι μόνον με τα οικονομικά των ασφ. ταμείων, αλλά και με τα οικονομικά των κρατών.
Ενδεικτικά να σας πω (επειδή χθες είχα στα χέρια μου μια τέτοια υπόθεση) ότι η Ουγγαρία έχει σε ορισμένες περιπτώσεις ως ηλικία συνταξιοδότησης τα 72 έτη (!!) κι έχει γίνει σφαγή σε κοινωνικό επίπεδο, διότι εν μία νυκτί κατήργησαν τις συντάξεις για τους πρόωρα συνταξιοδοτηθέντες από όλα τα σώματα ασφαλείας (κι από κει πέρασε το ΔΝΤ, να θυμίσω :P). Όταν λοιπόν η σύνταξη είναι να χορηγηθεί στα 72, στα οποία ήδη πολλοί δεν φτάνουν λόγω ασθενείας, καταλαβαινει κανείς ότι και ο 69 είναι πρόωρα συνταξιοδοτηθείς, ενώ σε άλλες χώρες έχει βγει με πλήρη σύνταξη...κι αυτό για 28 χώρες... ένας χαμός δηλαδή
Τώρα θα γίνω κακός αλλά αν χρειαστεί να βάλουν χέρι στα λεφτά του κοσμάκι και να ξεπληρώσουν χρέη μέσω συνταξιοδοτικών ταμείων άλλων χωρών τότε θα βρούν το τρόπο!

anon
21-03-14, 19:45
Καταλαβαίνω ότι η εναρμόνιση είναι δύσκολο έως ανέφικτο εγχείρημα.
Δεν αναφερόμουν σε αυτό όμως. Πιστεύω πως θα έπρεπε να υπάρχει κάποια υπηρεσία (on-line π.χ.) η οποία να προσφέρει υπολογιζόμενη (έστω και εκτιμώμενη) σύνταξη, αν έχει επιτευχθεί το ηλικιακό κατά περίπτωση κλπ. Όχι δηλαδή ο καθένας όοοοοταν νομίζει ότι πλησιάζει να συνταξιοδοτηθεί, τότε να κινεί τη διαδικασία.
Αντιλαμβάνομαι ότι ακόμα και σε επίπεδο κράτους κάτι τέτοιο είναι τρομερά δύσκολο, πόσο μάλλον σε επίπεδο σύγκλισης 25+ κρατών μελών.

Aν η σύνταξη ειναι ανταποδοτική το πράγμα ειναι πολύ εύκολο να γίνει. Δυστυχως δεν είναι.

8anos
25-03-14, 14:27
οσοι βρίσκονται σε ευρωπαϊκές χώρες και θέλουν να ψηφίσουν στις ευρωεκλογές (το Κόμμα ε! οι υπόλοιποι να κάτσουν στα αυγά τους :p ) η προθεσμία για τις αιτήσεις ειναι μέχρι της 28 Μαρτίου

οδηγίες: 137102

http://www.ypes.gr/epe2014/(S(c435ha45ukiw5jzsxi2lr345))/Search_me_18.aspx

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
25-03-14, 14:29
οσοι βρίσκονται σε ευρωπαϊκές χώρες και θέλουν να ψηφίσουν στις ευρωεκλογές (το Κόμμα ε! οι υπόλοιποι να κάτσουν στα αυγά τους :p ) η προθεσμία για τις αιτήσεις ειναι μέχρι της 28 Μαρτίου

οδηγίες: 137102

http://www.ypes.gr/epe2014/(S(c435ha45ukiw5jzsxi2lr345))/Search_me_18.aspx

Τόσος πολύς κόσμος έχει πάει στη Γερμανία;:shock:

Φανερός Πράκτωρ
25-03-14, 15:18
Τόσος πολύς κόσμος έχει πάει στη Γερμανία;:shock:

μάλλον είναι αυτοί που έχουν μείνει από παλιά. Αλλιώς δεν βγάζει πολύ νόημα.

lewton
25-03-14, 16:09
Άλλος ένας και εγώ για Deutschland. :p

lefe
26-03-14, 14:15
μονο στην περιοχή του μοναχου έχει 22000 με δικαίωμα ψήφου...

cool11
26-03-14, 15:00
Πεφτει πολυς ξενιτεμος παιδια...ξαδερφος μου μεταναστευσε για Μοναχο αυτες τις μερες...

Daemon
26-03-14, 15:20
Πεφτει πολυς ξενιτεμος παιδια...ξαδερφος μου μεταναστευσε για Μοναχο αυτες τις μερες...Και εγώ για εκεί κατευθύνομαι... τι λέει από προσφορά εργασίας? δυστυχώς τα γερμανικά μου δεν είναι καλά... έχω εμπειρία στον χώρο της πληροφορικής...

cool11
26-03-14, 21:39
Και εγώ για εκεί κατευθύνομαι... τι λέει από προσφορά εργασίας? δυστυχώς τα γερμανικά μου δεν είναι καλά... έχω εμπειρία στον χώρο της πληροφορικής...

Πολλα δεν ξερω, τωρα πηγε το παιδι, αυτος πηγε σε ελληνα με εστιατοριο, παροτι εχει σπουδες σε ναυτιλιακα, αλλα τι να το κανεις, στην ελλαδα δεν μπορουσε να σταυρωσει δουλεια.
Τουλαχιστον εκει, ας ξεκινα απο 'χαμηλα'(αν και απο ελλαδα γι'αυτον καλυτερα, εδω δεν ειχε κατι), αλλα εχει μια προοπτικη.
Εδω δεν εχουμε ουτε προοπτικη ουτε τιποτε.
Και δουλεια που εχουμε οσοι εχουμε, απλα 'σερνομαστε'...
:(

Φανερός Πράκτωρ
26-03-14, 22:09
Πολλα δεν ξερω, τωρα πηγε το παιδι, αυτος πηγε σε ελληνα με εστιατοριο, παροτι εχει σπουδες σε ναυτιλιακα, αλλα τι να το κανεις, στην ελλαδα δεν μπορουσε να σταυρωσει δουλεια.
Τουλαχιστον εκει, ας ξεκινα απο 'χαμηλα'(αν και απο ελλαδα γι'αυτον καλυτερα, εδω δεν ειχε κατι), αλλα εχει μια προοπτικη.
Εδω δεν εχουμε ουτε προοπτικη ουτε τιποτε.
Και δουλεια που εχουμε οσοι εχουμε, απλα 'σερνομαστε'...
:(

πωωωω ρε μιζέρια....!!! δεν παίζεσαι αδερφάκι μου

- - - Updated - - -


Άλλος ένας και εγώ για Deutschland. :p

καλά εσύ δεν ήταν να πας αρκετά πιο μακρυά;

cool11
26-03-14, 22:12
πωωωω ρε μιζέρια....!!! δεν παίζεσαι αδερφάκι μου



Μαγκα μου, οσο δυσκολα να και να περνας στην ξενιτια του...Παρισιου, το greek drama δεν το ζεις καθε μερα.
Ετσι θα εκανα κι εγω κριτικη, εκ του ασφαλους και με ανεση.

Εδω ο κοσμος, σιγουρα το ξερεις, την βγαζει δεν τη βγαζει.
Αλλα εσυ θες να μην μιλαμε κιολας.
Τι να σου πω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.