PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

Φανερός Πράκτωρ
26-03-14, 22:32
Η κλάψα δεν φέρνει την άνοιξη αλλά οι πράξεις. Επιπλέον άλλο το να διαμαρτύρεσαι και να ζητάς τα δικαιώματά σου και άλλο να κλαίγεσαι συνεχώς.
Και αυτό σε αρκετά thread...

Όσο για την "ξενιτιά του Παρισιού"... ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα.

cool11
26-03-14, 22:35
Ο καθενας 'κρίνει εξ' ιδίων τα αλλότρια'...

KLG
26-03-14, 22:50
Πολλα δεν ξερω, τωρα πηγε το παιδι, αυτος πηγε σε ελληνα με εστιατοριο, παροτι εχει σπουδες σε ναυτιλιακα, αλλα τι να το κανεις, στην ελλαδα δεν μπορουσε να σταυρωσει δουλεια.
Τουλαχιστον εκει, ας ξεκινα απο 'χαμηλα'(αν και απο ελλαδα γι'αυτον καλυτερα, εδω δεν ειχε κατι), αλλα εχει μια προοπτικη.
Εδω δεν εχουμε ουτε προοπτικη ουτε τιποτε.
Και δουλεια που εχουμε οσοι εχουμε, απλα 'σερνομαστε'...
:(

Tι προοπτική εχει? Να παντρευτει τη κόρη του ταβερνιάρη και να γίνει αρχιταβερνιάρης? Σαν να έχουν βγει απο ελληνική ταινία οι σκηνές που περιγράφεις.

Για τους υπόλοιπους, αν κάποιος με σπουδές και πτυχία ξενιτευεται για να πίασει μια δουλειά ασχετη με τις σπουδες του, καλύτερα να μείνει στη χώρα του και να πιασει την ίδια (ασχετη με τις σπουδές) δουλειά του, να ζει στο σπίτι του με την οικογενεια του.

PopManiac
27-03-14, 00:07
Yπάρχει Greek drama και υπάρχει Greek drama... Αυτήν τη στιγμή με ένα μισθό ανώτερου μανατζεραίου στην Ευρώπη, τουτέστιν περίπου 4 με 5 χιλιάδες καθαρά (δλδ τελικός μισθός μετά φόρων / παρακρατήσεων / κλπ) δεν υπάρχει καλύτερο μέρος από την Αθήνα όπως έχω διαπιστώσει με 2 γνωστούς μου που είναι τέτοιες περιπτώσεις.

Και πριν βιαστείτε να μου πείτε "ναι ρε συ με τέτοια λεφτά παντού είναι καλά" θα σας πω πως σε σχέση με καιρό, επίπεδο ζωής (ευτυχώς ακόμα οι Έλληνες Αθηναίοι :p βγαίνουν) αλλά και νοίκια την σήμερον ημέρα η Αθήνα είναι τρελός παράδεισος.

Προφανώς βέβαια για τους πάρα πολύ λίγους πλέον

chat1978
27-03-14, 00:13
Yπάρχει Greek drama και υπάρχει Greek drama... Αυτήν τη στιγμή με ένα μισθό ανώτερου μανατζεραίου στην Ευρώπη, τουτέστιν περίπου 4 με 5 χιλιάδες καθαρά (δλδ τελικός μισθός μετά φόρων / παρακρατήσεων / κλπ) δεν υπάρχει καλύτερο μέρος από την Αθήνα όπως έχω διαπιστώσει με 2 γνωστούς μου που είναι τέτοιες περιπτώσεις.

Και πριν βιαστείτε να μου πείτε "ναι ρε συ με τέτοια λεφτά παντού είναι καλά" θα σας πω πως σε σχέση με καιρό, επίπεδο ζωής (ευτυχώς ακόμα οι Έλληνες Αθηναίοι :p βγαίνουν) αλλά και νοίκια την σήμερον ημέρα η Αθήνα είναι τρελός παράδεισος.

Προφανώς βέβαια για τους πάρα πολύ λίγους πλέον

Νομίζω ότι και μόνο η αναφορά του παραδείγματος είναι άτυχη.
Εκτός και αν αναφέρεσαι σε κάτι σαν the wealthy friends of athens.

PopManiac
27-03-14, 00:18
Νομίζω ότι και μόνο η αναφορά του παραδείγματος είναι άτυχη.
Εκτός και αν αναφέρεσαι σε κάτι σαν the wealthy friends of athens.

Αναφέρομαι σε στελέχη εταιρειών που γνωρίζω προσωπικά, η μία δουλεύει σε μεγάλη πολυεθνική αλλά η θέση της κοπέλας είναι Ελλάδα, ο άλλος έχει πάει πρόσφατα εκεί από Βέλγιο.

Και οι δύο αμοίβονται μισθούς που δεν είναι καθόλου ατυχείς ή άσχετοι ή σπάνιοι (κάθε άλλο) για ανώτερο μανατζμέντ σε εταιρεία Ευρωπαϊκή.

Οι μισθοί αυτοί προφανώς και εξασφαλίζουν μία άνετη ζωή (με αστερίσκο βάζω για Λονδίνο / Παρίσι ένεκα τιμών ενοικίων που είναι στον θεό) αλλά στην Ελλάδα η τρελή προστιθέμενη αξία είναι τόσο στον τρόπο ζωής όσο - κυριότερο - στην ποιότητα από πλευράς απίστευτου κλίματος.

Τι wealthy friends πας να πεις; Ναι, οι μισθοί αυτοί την σήμερον στην Ελλάδα είναι σπανιότατοι για τοπ μάνατζμεντ και ανταποκρίνονται μάλλον σε Διοικητικό Συμβούλιο μεγαλοεταιρείας, αλλά μιλώ σε γενικότερο επίπεδο ως προς το πώς η Ελλάδα φαίνεται και σε κάποιους έξω.

chat1978
27-03-14, 00:33
Τι wealthy friends πας να πεις; Ναι, οι μισθοί αυτοί την σήμερον στην Ελλάδα είναι σπανιότατοι για τοπ μάνατζμεντ και ανταποκρίνονται μάλλον σε Διοικητικό Συμβούλιο μεγαλοεταιρείας, αλλά μιλώ σε γενικότερο επίπεδο ως προς το πώς η Ελλάδα φαίνεται και σε κάποιους έξω.
Αναφερόμουν ειρωνικά στο the greek housewives ή κάπως έτσι.
Κοίτα δεν θα σταθώ αν παίρνουν σωστά ή όχι το μισθό. Θα σταθώ όμως στο πως σχετίζεται με τους υπόλοιπους υπαλλήλους στην ίδια εταιρία και ίδιο γραφείο.

Και ο λόγος που είπα ατυχές είναι γιατί το έγραψες σχετικά με "drama" που καλώς ή κακώς ανέφερε ένα άλλο μέλος.

Όσον αφορά την μετανάστευση, υπάρχουν καλές δουλειές και υπάρχουν και αυτά που ακούγονται με αισχρή εκμετάλευση σε Γερμανία από Έλληνες σε Έλληνες.
Δεν είναι όλα μέλι γάλα στο εξωτερικό αν και με μια καλή δουλειά (όπως εμένα μου έτυχε) δεν συγκρίνεται με την Ελλάδα. Και δεν είναι παιδιά μόνο τα λεφτά αλλά και η ίδια η δουλειά.
Προσωπικά ενώ είχα δουλειά απευδησα με το ελληνικό software.
Η χώρα με καλούς προς εξαιρετικούς προγραμματιστές μαστίζεται από τα τζιμάνια μανατζαρέους και κάθε λογής τυχάρπαστο που δεν ξέρει που πάνε τα 4 στο θέμα.
Και επειδή πρόσφατα πήγα στο Αμερικανικό γραφείο, δυστυχώς στην Ελλάδα ακολουθούμε πιστά την Αμερικανική βλακεία με το ίδιο καρότο μπροστά από τον γάιδαρο που είναι οι εργαζόμενοι.
Και έρχεσαι ευρώπη και βλέπεις σχετικά μέτριους προγραμματιστές να διαπρέπουν γιατί ... Γιατί άραγε;

Pop γνωριζόμαστε, δεν αναφέρομαι σε σένα ούτε σε άλλους καθώς δεν γνωρίζω την επαγγελματική σας δυνότητα. Αλλά εγώ και πολλοί άλλοι έχουμε φτάσει στο αμήν με την ελληνικά βλακεία και αναποτελεσματικότητα λόγο σαμποταζ σε ένα εντελώς high tech επαγγελματικό χώρο.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
27-03-14, 00:41
Προσωπικά ένας (πλέον του καθιερωμένου) λόγος που με αποτρέπει από το να επιστρέψω είναι η νοοτροπία. Αν επιστρέψω, δεν πρόκειται να πάω σε πόλη κι ας σκυλοβαρεθώ. Σε χωριό μόνο και ακόμα καλύτερα σε νησί.

Για να πω την αλήθεια, φαντάζομαι ότι αν μείνω για πολλά χρόνια σε μία ξένη χώρα όλο και κάτι θα με χαλάσει κι εκεί οπότε κρατάω μικρό καλάθι :p

megahead13
27-03-14, 00:50
Αναφερόμουν ειρωνικά στο the greek housewives ή κάπως έτσι.
Κοίτα δεν θα σταθώ αν παίρνουν σωστά ή όχι το μισθό. Θα σταθώ όμως στο πως σχετίζεται με τους υπόλοιπους υπαλλήλους στην ίδια εταιρία και ίδιο γραφείο.

Και ο λόγος που είπα ατυχές είναι γιατί το έγραψες σχετικά με "drama" που καλώς ή κακώς ανέφερε ένα άλλο μέλος.

Όσον αφορά την μετανάστευση, υπάρχουν καλές δουλειές και υπάρχουν και αυτά που ακούγονται με αισχρή εκμετάλευση σε Γερμανία από Έλληνες σε Έλληνες.
Δεν είναι όλα μέλι γάλα στο εξωτερικό αν και με μια καλή δουλειά (όπως εμένα μου έτυχε) δεν συγκρίνεται με την Ελλάδα. Και δεν είναι παιδιά μόνο τα λεφτά αλλά και η ίδια η δουλειά.
Προσωπικά ενώ είχα δουλειά απευδησα με το ελληνικό software.
Η χώρα με καλούς προς εξαιρετικούς προγραμματιστές μαστίζεται από τα τζιμάνια μανατζαρέους και κάθε λογής τυχάρπαστο που δεν ξέρει που πάνε τα 4 στο θέμα.
Και επειδή πρόσφατα πήγα στο Αμερικανικό γραφείο, δυστυχώς στην Ελλάδα ακολουθούμε πιστά την Αμερικανική βλακεία με το ίδιο καρότο μπροστά από τον γάιδαρο που είναι οι εργαζόμενοι.
Και έρχεσαι ευρώπη και βλέπεις σχετικά μέτριους προγραμματιστές να διαπρέπουν γιατί ... Γιατί άραγε;

Pop γνωριζόμαστε, δεν αναφέρομαι σε σένα ούτε σε άλλους καθώς δεν γνωρίζω την επαγγελματική σας δυνότητα. Αλλά εγώ και πολλοί άλλοι έχουμε φτάσει στο αμήν με την ελληνικά βλακεία και αναποτελεσματικότητα λόγο σαμποταζ σε ένα εντελώς high tech επαγγελματικό χώρο.
Το εξηγείς λίγο αυτό;; :hmm:

lewton
27-03-14, 01:12
καλά εσύ δεν ήταν να πας αρκετά πιο μακρυά;

Μόνο αν ψηφίσουν το νόμο που προσθέτει την Ελλάδα στο πρόγραμμα Working Holiday Visa (http://en.wikipedia.org/wiki/Working_Holidays_in_Australia).

Έχει προκύψει εν τω μεταξύ κάτι τρομερά ενδιαφέρον στη Γερμανία, fingers crossed κλπ, γιατί αν μου κάτσει να με πάρουν θα έχω ολοκληρώσει την στροφή στην καριέρα μου (στροφή στην ποιότητα :p ) που παλεύω εδώ και χρόνια.

chat1978
27-03-14, 01:24
Το εξηγείς λίγο αυτό;; :hmm:
Μικρός είχα ταξιδέψει πολύ στην Αμερική και ο πατέρας μου δούλευε σε Αμερικάνικη αεροπορική και είχε συγγενείς και φίλους συναδέρφους.
Επίσης παλαιότερα είχα ταξιδέξει και πολύ ευρώπη αλλά ήμουν μικρός και δεν θυμάμαι τόσα πολλά.
Καθώς μεγάλωνα διαπίστωνα ότι στην Ελλάδα αν και αντι-Αμερικάνοι, ακολουθούσαμε πολλά από τα παραδείγματα τους. Ειδικά στον επαγγελματικό χώρο όσον αφορά την ιεράρχηση.
Όταν μεγάλωσα λοιπόν συνειδητοποιήσα αυτό το πράγμα ακόμα περισσότερο και η καταβάθρωση των κοινωνικών και επαγγελματικών δικαιωμάτων μας απομακρύνει ακόμα περισσότερο από ότι Ευρωπαικό πιστεύαμε ότι είχαμε.
Δεν θα επεκταθώ και σε άλλα ζητήματα όπως πχ δημόσιες μεταφορές και θα μείνω στο επαγγελματικό.

Ερχόμενος στο Βέλγιο είχα αμέσως την διαφορά στον τρόπο εργασίας. Όχι τόσο σε θέματα εξυπνάδας αλλά στον τρόπο και στην σχέση μεταξύ των μελών μιας ομάδας.
Το είδα και αυτό στην Ολλανδία. Επίσης είδα τις μισθολογικές διαφορές.
Εγώ στην Ελλάδα κάποια φάση σαν senior και ρόλο manager έπαιρνα τρείς φορές τα καθαρά από ένα junior ο οποίος έβγαζε διπλάσια δουλειά από ένα senior με μισθό παραπλήσιο μου.
Κάπως έτσι ξεκίνησα και εγώ και λύσαξα να τα μάθω όλα γιατί ήθελα καλύτερο μισθό.
Επίσης μια ζωή είχα να συνεργαστώ με πολιτές και managers που δεν ξέρουν που πάνε κυριολεκτικά τα 4 από το αντικείμενο που καλούνται να διαχειριστούν ή να πουλήσουν. Μόνο τα λεφτά και οι τίτλοι στην Ελλάδα. Αρκεί να έχουν πάρει το PMI ή να είναι εμφανέστατη γκόμενα (συγνώμη αλλά αν και θα ακουστώ σεξιστής, έχουν δει πολλά τα μάτια μου).
Στο Βέλγιο πχ, οι μισθοι είναι πιο ισορροπημένοι μέσα στην ομάδα και επίσης τουλάχιστον εδώ που δουλεύω εγώ, οι managers έχουν κάποιο σχετικό παραλθόν στο αντικείμενο μου. Ακόμα και οι πωλητές.
Όταν όμως πρέπει να μιλήσω με τους αντίστοιχους Αμερικάνους νομίζω ότι μιλάω με Ελλάδα από το επίπεδο της ασχετοσύνης και της απαξίωσης όσον αφορά το αντικείμενο που μοιραζόμαστε από αντίθετες πλευρές.
Πήγα λοιπον και μια επισκεψούλα σε ένα από τα γραφεία στην Βοστώνη για δύο εβδομάδες και έφριξα κυριολεκτικά.
Για να μην είμαι άδικως σαν τους ευρωπαίους managers που ξεχνάνε ότι παντού δεν υπάρχουν κράτη και νόμοι σαν την Ευρώπη, θα αναφέρω οτι στην Αμερική παραιτήσαι αλλά και απολύεσαι την ίδια μέρα χωρίς πολλά πολλά.

Αυτό που με εκνεύρισε περισσότερο από όλα είναι η συμπεριφορά της εκεί manager η οποία έκανε ότι ουσιαστικά είχα γνωρίσει να κάνουν όλοι οι αντίστοιχοι της στην Ελλάδα. Κονέ και προώθηση mail αλλά με μηδενικό τελικά αποτέλεσμα.

Στο Βέλγιο και Ολλανδία, ο υπάλληλος αφήνεται να αναλάβει πρωτοβουλίες στον χρόνο της εργασίας. ΤΟυλάχιστον στην εταιρία μου, είναι ένα ρίσκο που παίρνει η εταιρία και είτε απολαμβάνει τους καρπούς είτε κάποιες φορές χάνει τσάμπα χρόνο. Ο υπάλληλος γνωρίζει ότι δεν θα απολυθεί για πλάκα και αν τύχει και έκανε χοντρο χαζομάρα υπάρχει και ένα κράτος πρόνοιας. Στην Αμερική δεν υπάρχει τίποτα από αυτά! Το μόνο που κάθομαι και γελάω με τους Ευρωπαίους managers είναι το πως νομίζουν ότι μάλλον σε όλο το πλανήτη ισχύουν τα ίδια με την χώρα τους και πάνε και καταργούν τα cubicles και εκνευρίζονται με την έλλειψη πρωτοβουλίας. Όπως τους εξηγώ, ορισμένα πράγματα δεν μπορούν να διαχειριστούν με μονομερή κατανόηση της αιτίας και του προβλήματος.

Το καρότο και γάιδορος πάει στο όνειρο του γκαράζ που μας πλασάρουν και ιδιαίτερως στην Ελλάδα. Εγώ δεν έχω γνωρίσει πολλούς Βέλγους που ονειρεύονται να κάνουν την τύχη τους από μια ευτυχή κατάληξη μιας κατά τ' άλλα καλής ιδέας. Και φυσικά γνωρίζουν ότι για κάθε μια πετυχημένη υπάρχουν και άλλες χίλιες αποτυγχημένες. Στην Ελλάδα όμως και στην Αμερική, πλασάρεται απίστευτα το πλασματικό όνειρο του πετυχημένου και το πιο αστείο είναι ότι το χάφτουμε κανονικά.

Γενικά μπορώ να θάψω την Αμερική για σελίδες αλλά δεν νομίζω ότι αυτό θες, συνεπώς θα σταματήσω εδώ. Υπόψιν δεν έμεινα στην Βοστώνη αλλά κάπου στην μέση του πουθενά σχετικά!

- - - Updated - - -


Προσωπικά ένας (πλέον του καθιερωμένου) λόγος που με αποτρέπει από το να επιστρέψω είναι η νοοτροπία. Αν επιστρέψω, δεν πρόκειται να πάω σε πόλη κι ας σκυλοβαρεθώ. Σε χωριό μόνο και ακόμα καλύτερα σε νησί.

Για να πω την αλήθεια, φαντάζομαι ότι αν μείνω για πολλά χρόνια σε μία ξένη χώρα όλο και κάτι θα με χαλάσει κι εκεί οπότε κρατάω μικρό καλάθι :p

Εγώ αν δεν αλλάξει κάτι στην Αθήνα, δεν θέλω να ξαναπατήσω το πόδι μου.
Εδώ και στην γυναίκα μου αναφέρω ότι η Αθήνα δεν είναι Ελλάδα γιατί απλά δεν προσφέρει τίποτα από όσα φανταζόμαστε ότι προσφέρει η Ελλάδα από άποψης θάλασας, καιρού και φυσης.
Δυστυχώς όλες οι δουλειές είναι εκεί για το αντικείμενο μου και online δεν γίνεται να ανταγωνιστεις των Μαλαίσιο.
Επίσης δεν έχω και θερμές σχέσεις με την οικογένεια μου συνεπώς έχω ένα λιγότερο λόγο να επισκεφτώ την πόλη που μεγάλωσα.

Φυσικά όλοι οι γνωστοί μου εκνευρίζονται κτλ κτλ.
Θα το πω πιο χοντρά. Αν είναι να πηγαίνω διακοπές Ελλάδα δύο εβδομάδες τον χρόνο, πάω και από το εξωτερικό όπου τον υπόλοιπο χρόνο δεν με ταλανίζει η απίστευτη επαγγελματική νεοτροπία που έχω βιώσει.
Μάλιστα, λόγω νόμων αλλά και εταιρίας μπορώ να πάω μέχρι και τέσσερις εβδομάδες διακοπές χωρίς τον φόβο ότι μπορεί να έχει μετακομίσει η εταιρία ενώ έλειπα.
Και μετά απορεί κανείς πως οι Βέλγοι, Ολλανδοί και μάλλον Γάλλοι κάνουν ταξίδια ζωής σε Λατινική και Νότια Αμερική, Αφρική και Αυστραλία.

- - - Updated - - -


Μόνο αν ψηφίσουν το νόμο που προσθέτει την Ελλάδα στο πρόγραμμα Working Holiday Visa (http://en.wikipedia.org/wiki/Working_Holidays_in_Australia).

Έχει προκύψει εν τω μεταξύ κάτι τρομερά ενδιαφέρον στη Γερμανία, fingers crossed κλπ, γιατί αν μου κάτσει να με πάρουν θα έχω ολοκληρώσει την στροφή στην καριέρα μου (στροφή στην ποιότητα :p ) που παλεύω εδώ και χρόνια.

Καλή τύχη!

PopManiac
27-03-14, 01:29
Demelene, λες δλδ πως σε μισθολογικούς όρους που περιέγραψα παραπάνω για 2 γνωστούς μου που βρίσκονται τώρα στην Ελλάδα, πάλι ΔΕΝ θα επέστρεφες έστω και για μερικά χρόνια;;;;;;; Προσωπικά, θα γύριζα με βεβαιότητα 90% αλλά δε νομίζω για πάντα ;)

Για Αμερική έχω πολλές αντιρρήσεις καθώς γράφεις και κρίνεις αποκλειστικά από την εμπειρία σου. Εγώ που δούλεψα 6 μήνες σε πολύ μεγάλη εταιρεία στην καρδιά της ΝΥ κάπου στο 2001 έχω πολύ διαφορετικές αναφορικά τουλάχιστον με την σύγκριση με Ελλάδα... Αλλά είναι αργά σχετικά και έχω αρκετά πρωινό ξύπνημα αύριο και πλήρη μέρα συνεπώς επιφυλάσσομαι

megahead13
27-03-14, 02:20
Για Αμερική έχω πολλές αντιρρήσεις καθώς γράφεις και κρίνεις αποκλειστικά από την εμπειρία σου. Εγώ που δούλεψα 6 μήνες σε πολύ μεγάλη εταιρεία στην καρδιά της ΝΥ κάπου στο 2001 έχω πολύ διαφορετικές αναφορικά τουλάχιστον με την σύγκριση με Ελλάδα... Αλλά είναι αργά σχετικά και έχω αρκετά πρωινό ξύπνημα αύριο και πλήρη μέρα συνεπώς επιφυλάσσομαι
Συμφωνώ με τον Ποπ. Ήμουν κι εγώ στο γραφείο της εταιρείας μας στη Βοστώνης το Νοέμβρη και δεν παρατήρησα κάτι τόσο αρνητικά «χτυπητό». Και τα γραφεία της Ευρώπης είναι μια χαρά στο επίπεδο που ανέφερε ο Demelene. Αυτό όμως ίσως έχει να κάνει με την εταιρική κουλτούρα/προφίλ της εταιρείας, την ιστορία της, κτλ. Θα έλεγα ότι είμαι πολύ τυχερός, γι' αυτό και για την ώρα δε φεύγω, αν και θα μπορούσα να πάω αλλού. Φυσικά δε σημαίνει ότι παντού στη Βρετανία είναι έτσι. Δηλαδή μην κρίνουμε από μεμονωμένες (καλές ή κακές) περιπτώσεις το σύνολο

- - - Updated - - -


Tι προοπτική εχει? Να παντρευτει τη κόρη του ταβερνιάρη και να γίνει αρχιταβερνιάρης? Σαν να έχουν βγει απο ελληνική ταινία οι σκηνές που περιγράφεις.

Για τους υπόλοιπους, αν κάποιος με σπουδές και πτυχία ξενιτευεται για να πίασει μια δουλειά ασχετη με τις σπουδες του, καλύτερα να μείνει στη χώρα του και να πιασει την ίδια (ασχετη με τις σπουδές) δουλειά του, να ζει στο σπίτι του με την οικογενεια του.
Ακριβώς. Τί προοπτική να έχει δηλαδή κάποιος που έχει ανώτερες σπουδές και δουλεύει σερβιτόρος (χωρίς φυσικά να υποτιμάω τους σερβιτόρους). Επειδή είναι Γερμανία και δεν είναι Ελλάδα;; Ή νομίζεις ότι εκεί τα βγάζει πιο εύκολα;;

Πάντως ένα γενικότερο σχόλιο σχετικά με το ποιοι μεταναστεύουν: Έχω παρατηρήσει πως εδώ και ένα τουλάχιστον χρόνο έχουν αρχίσει να φεύγουν οι πάντες, ανεξάρτητα από πτυχία ή όχι. Εδώ και μήνες έχω αρχίσει και πετυχαίνω παιδιά που την πουλεύουν από Ελλάδα με μόνο τους εφόδιο (σε πολλές περιπτώσεις) κάποια γνώση Αγγλικών. Και που; Σε μια μικρή πόλη ~100κ κατοίκων (έστω και αν αυτή είναι η πρωτεύουσα του νομού).

anon
27-03-14, 03:37
Για τους υπόλοιπους, αν κάποιος με σπουδές και πτυχία ξενιτευεται για να πίασει μια δουλειά ασχετη με τις σπουδες του, καλύτερα να μείνει στη χώρα του και να πιασει την ίδια (ασχετη με τις σπουδές) δουλειά του, να ζει στο σπίτι του με την οικογενεια του.

Kαι στην Ελλάδα, ειδικά στην Ελλάδα, αυτός ειναι ο κανόνας... Πόσο είναι το ποσοστό πτυχιούχων που κάνουν ότι σπούδασαν; Εξαιρετικά χαμηλό.

cool11
27-03-14, 09:06
Η χώρα με καλούς προς εξαιρετικούς προγραμματιστές μαστίζεται από τα τζιμάνια μανατζαρέους και κάθε λογής τυχάρπαστο που δεν ξέρει που πάνε τα 4 στο θέμα.

Πόσο δίκιο έχεις!

anon
27-03-14, 09:24
Πάντως ένα γενικότερο σχόλιο σχετικά με το ποιοι μεταναστεύουν: Έχω παρατηρήσει πως εδώ και ένα τουλάχιστον χρόνο έχουν αρχίσει να φεύγουν οι πάντες, ανεξάρτητα από πτυχία ή όχι. Εδώ και μήνες έχω αρχίσει και πετυχαίνω παιδιά που την πουλεύουν από Ελλάδα με μόνο τους εφόδιο (σε πολλές περιπτώσεις) κάποια γνώση Αγγλικών. Και που; Σε μια μικρή πόλη ~100κ κατοίκων (έστω και αν αυτή είναι η πρωτεύουσα του νομού).

Είμαι σε ΕΠΑΛ, οι περισσότεροι γνωσιακά δεν ξέρουν να κάνουν καν πολλαπλασιασμό δυο δεκαδικών αριθμών, αλλά όλοι που ενδιαφέρονται για επαγγελματική αποκατάσταση, κοιτάνε για έξω. Και κοιτάνε να την κάνουν με συνδρομή γνωστών παρεπιδημούντων στην αλλοδαπή (κλασσικός έλληνας), και για οποιαδήποτε δουλειά...

Gordito
27-03-14, 10:53
Tα αυτονοητα λεμε σε αυτο το thread.

Αν εχεις παχυλο μισθο στην Ελλαδα, δεν εχεις λογο να πας εξω. Εκτος αν εξω εχεις βλεψεις για ακομα παχυλοτερο, ενδεχομενως και καποια σιγουρια κλπ
Εχουμε τον καλυτερο καιρο του κοσμου, διασκεδαση full, τα παντα ολα και δεν μας λειπει τιποτα.


Tι προοπτική εχει? Να παντρευτει τη κόρη του ταβερνιάρη και να γίνει αρχιταβερνιάρης? Σαν να έχουν βγει απο ελληνική ταινία οι σκηνές που περιγράφεις.

Για τους υπόλοιπους, αν κάποιος με σπουδές και πτυχία ξενιτευεται για να πίασει μια δουλειά ασχετη με τις σπουδες του, καλύτερα να μείνει στη χώρα του και να πιασει την ίδια (ασχετη με τις σπουδές) δουλειά του, να ζει στο σπίτι του με την οικογενεια του.

Ειναι ευκολο στην Ελλαδα να βρεις δουλεια;

Εγω βγηκα στην αγορα σαν ανειδικευτος 32 χρονων [οτι εκανα τοσα χρονια πεθανε {για μενα} - τεχνιτης αλουμινια-τζαμια] και βρηκα μονο τοιχους.
Αναγκάστηκα λοιπον να διευρυνω τον κυκλο μου και να βρω δουλεια μεσω γνωστου, φυσικα διχως αυριο και μελλον. Απλα να μπαινει κατι στο ταμειο.

Ευελπιστω λοιπον, οτι θα μπορεσω σε μερικους μηνες να εχω καποια λεφτα με τα οποια θα αναζητησω ευκολοτερα την τυχη μου στο εξωτερικο - αν δεν το κανω, θα πεθανω εδω μιζερος.

Το εξωτερικο φαινεται σε καποιους σαν και εμενα σαν οαση, ναι μεν και εκει χαμηλομισθος, αλλα εργασια με μεγαλυτερη βεβαιοτητα.

- - - Updated - - -

Αληθεια, ποιοι απο εδω ειναι στην Νορβηγια;;;;

chat1978
27-03-14, 11:02
Demelene, λες δλδ πως σε μισθολογικούς όρους που περιέγραψα παραπάνω για 2 γνωστούς μου που βρίσκονται τώρα στην Ελλάδα, πάλι ΔΕΝ θα επέστρεφες έστω και για μερικά χρόνια;;;;;;; Προσωπικά, θα γύριζα με βεβαιότητα 90% αλλά δε νομίζω για πάντα ;)

Tα αυτονοητα λεμε σε αυτο το thread.
Μα δεν νομίζω να ήταν ποτέ αυτό το ερώτημα. Όλοι έχουμε την τιμή πώλησης μας. Γιατί θα μπορούσα να τραβήξω το ερώτημα και με άλλες μορφές πιο σχετικές με την βια και καταστολή που υπάρχει στην Ελλάδα και άλλες χώρες.


Για Αμερική έχω πολλές αντιρρήσεις καθώς γράφεις και κρίνεις αποκλειστικά από την εμπειρία σου. Εγώ που δούλεψα 6 μήνες σε πολύ μεγάλη εταιρεία στην καρδιά της ΝΥ κάπου στο 2001 έχω πολύ διαφορετικές αναφορικά τουλάχιστον με την σύγκριση με Ελλάδα... Αλλά είναι αργά σχετικά και έχω αρκετά πρωινό ξύπνημα αύριο και πλήρη μέρα συνεπώς επιφυλάσσομαι


Συμφωνώ με τον Ποπ. Ήμουν κι εγώ στο γραφείο της εταιρείας μας στη Βοστώνης το Νοέμβρη και δεν παρατήρησα κάτι τόσο αρνητικά «χτυπητό». Και τα γραφεία της Ευρώπης είναι μια χαρά στο επίπεδο που ανέφερε ο Demelene. Αυτό όμως ίσως έχει να κάνει με την εταιρική κουλτούρα/προφίλ της εταιρείας, την ιστορία της, κτλ. Θα έλεγα ότι είμαι πολύ τυχερός, γι' αυτό και για την ώρα δε φεύγω, αν και θα μπορούσα να πάω αλλού. Φυσικά δε σημαίνει ότι παντού στη Βρετανία είναι έτσι. Δηλαδή μην κρίνουμε από μεμονωμένες (καλές ή κακές) περιπτώσεις το σύνολο
Μπορεί και να έχετε δίκιο. Οι πλειοψηφία των υπαλλήλων σε αυτό το γραφείο είναι ας πούμε 15 χρόνια τουλάχιστον μεγαλύτεροι μου.
Αλλά έχω μιλήσει και με άλλους εκτός Βοστώνης όπως και με it από πελάτες.
Μπορεί και να κάνω λάθος και μπορεί και να έπεσε στην εξαίρεση ή στον κανόνα όπως μπορεί να έγινε και με σας.
Αυτό το στραβό κλίμα όμως το βλέπεις και εκτός εργασίας που εντάξει εκτός Βοστώνης (25mi) δεν παλευόταν.
Στην Βοστώνη μέσα αυτό το fake positive energy ήταν σαφώς μειωμένο

xhaos
27-03-14, 11:15
Tα αυτονοητα λεμε σε αυτο το thread.
Αν εχεις παχυλο μισθο στην Ελλαδα, δεν εχεις λογο να πας εξω. Εκτος αν εξω εχεις βλεψεις για ακομα παχυλοτερο, ενδεχομενως και καποια σιγουρια κλπ
Εχουμε τον καλυτερο καιρο του κοσμου, διασκεδαση full, τα παντα ολα και δεν μας λειπει τιποτα.


πράγματι, αν δεν σε πειράζει ότι δεν έχεις: 1. σύστημα υγείας παρότι πληρώνεις σαν μ&#*&# 2. δωρεάν παιδεία παρότι την πληρώνεις σαν *&^&^* 3. δρόμους να κινηθείς στις πόλεις 4. να πληρώνεις διόδια για να τζογάρεις τη ζωή σου στην Πατρών Αθηνών 5. να απαξιώνεις τους κόπους σου να μπεις σε κάποια σχολή και να την τελειώσεις για να μένεις άνεργος
πράγματι τότε δεν έχεις κανένα λόγο να φύγεις.


εκτός και αν είσαι μηχανικός οπότε το κράτος σου λέει ότι οι εισφορές σου τρέχουν ανεξάρτητα από το αν δουλεύεις και αν έχεις να φας.

konenas
27-03-14, 11:21
πράγματι, αν δεν σε πειράζει ότι δεν έχεις: 1. σύστημα υγείας παρότι πληρώνεις σαν μ&#*&# 2. δωρεάν παιδεία παρότι την πληρώνεις σαν *&^&^* 3. δρόμους να κινηθείς στις πόλεις 4. να πληρώνεις διόδια για να τζογάρεις τη ζωή σου στην Πατρών Αθηνών 5. να απαξιώνεις τους κόπους σου να μπεις σε κάποια σχολή και να την τελειώσεις για να μένεις άνεργος
πράγματι τότε δεν έχεις κανένα λόγο να φύγεις.


εκτός και αν είσαι μηχανικός οπότε το κράτος σου λέει ότι οι εισφορές σου τρέχουν ανεξάρτητα από το αν δουλεύεις και αν έχεις να φας.

ή ΕΕ οπότε σε βάζει μέσα στη φυλακή γιατί δεν φρόντισες την υγεία σου ...
Σου προσφέρει και υπηρεσίες υγείας δωρεάν (βλ. κολαστήριο)

lewton
27-03-14, 11:37
Και μετά απορεί κανείς πως οι Βέλγοι, Ολλανδοί και μάλλον Γάλλοι κάνουν ταξίδια ζωής σε Λατινική και Νότια Αμερική, Αφρική και Αυστραλία.
Μα δεν είναι ταξίδια ζωής για αυτούς! Τουλάχιστον μια φορά κάθε 2-3 χρόνια ταξιδεύουν εκτός Ευρώπης οι περισσότεροι γνωστοί μου. Βασικό πρόβλημα δεν είναι τα λεφτά αλλά ο χρόνος.
Το οποίο μου συμβαίνει τώρα και εμένα γιατί εκεί που ήθελα να μη δουλέψω για 3 μήνες φέτος το καλοκαίρι (τελειώνω την τωρινή δουλειά στις 30 Ιουνίου) και να γυρίσω λίγο Εκουαδόρ και Περού, προέκυψε τώρα αυτή η τρομερή πιθανή ευκαιρία στη Γερμανία και δε μπορώ να τους πω "όλα τέλεια, να αρχίσω την 1η Οκτώβρη;". :p Σε βαθμό που αν τελικά δε με πάρουν δε θα στεναχωρηθώ και πολύ, θα πνίξω τη στεναχώρια με μια επίσκεψη στα Galapagos. :p


Καλή τύχη!Ευχαριστώ. :)

megahead13
27-03-14, 13:05
Είμαι σε ΕΠΑΛ, οι περισσότεροι γνωσιακά δεν ξέρουν να κάνουν καν πολλαπλασιασμό δυο δεκαδικών αριθμών, αλλά όλοι που ενδιαφέρονται για επαγγελματική αποκατάσταση, κοιτάνε για έξω. Και κοιτάνε να την κάνουν με συνδρομή γνωστών παρεπιδημούντων στην αλλοδαπή (κλασσικός έλληνας), και για οποιαδήποτε δουλειά...
Όχι απαραίτητα πλέον. Έρχονται εδώ και ότι κάτσει. Κοιτάνε να βρουν και άλλους Έλληνες (όχι γνωστούς τους) που έχουν εγκατασταθεί σχετικά πρόσφατα πριν από αυτούς κι έτσι την παλεύουν να βρουν κάτι. Μερικοί τα καταφέρνουν.


Ειναι ευκολο στην Ελλαδα να βρεις δουλεια;

Εγω βγηκα στην αγορα σαν ανειδικευτος 32 χρονων [οτι εκανα τοσα χρονια πεθανε {για μενα} - τεχνιτης αλουμινια-τζαμια] και βρηκα μονο τοιχους.
Αναγκάστηκα λοιπον να διευρυνω τον κυκλο μου και να βρω δουλεια μεσω γνωστου, φυσικα διχως αυριο και μελλον. Απλα να μπαινει κατι στο ταμειο.

Ευελπιστω λοιπον, οτι θα μπορεσω σε μερικους μηνες να εχω καποια λεφτα με τα οποια θα αναζητησω ευκολοτερα την τυχη μου στο εξωτερικο - αν δεν το κανω, θα πεθανω εδω μιζερος.

Το εξωτερικο φαινεται σε καποιους σαν και εμενα σαν οαση, ναι μεν και εκει χαμηλομισθος, αλλα εργασια με μεγαλυτερη βεβαιοτητα.
Καθόλου εύκολο δεν είναι να βρεις στην Ελλάδα δουλειά σε οποιοδήποτε επίπεδο (πτυχιούχος ή μη). Όμως, επαναλαμβάνω χωρίς να θέλω να μειώσω τους μη πτυχιούχους (έτσι κι αλλιώς τα πτυχία από μόνα τους δε λένε και πολλά, ούτε όσοι τα έχουν είναι αυτόματα καλύτεροι από αυτούς που δεν τα έχουν και δε βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω), δεν είναι το ίδιο να έχεις τελειώσει κάποιο τριτοβάθμιο ίδρυμα και να την κάνεις για Αγγλία προκειμένου να δουλεύεις στα Tesco πχ. Αν το αντικείμενο που σπούδασες σου αρέσει (για να μην πω σε φτιάχνει, είσαι πωρωμένος με αυτό, κτλ), είναι πραγματικά κρίμα να μην αξιοποιήσεις τις γνώσεις σου και τον κόπο που έκανες για να τις αποκτήσεις (και αυτό ισχύει ανεξαρτήτως αν πρόκεται για ανώτερες σπουδές). Μπορεί να κάνεις δουλειά ανειδίκευτου στην αρχή, αλλά για μακροπρόθεσμα και αν πραγματικά θες να έχεις προοπτικές για κάτι καλύτερο δεν είναι. Καλύτερα κάτσε σπίτι σου στην Ελλάδα με τους γονείς σου που λέει ο KLG. Όπως και να έχει θα είσαι σπίτι σου, δε θα μοιράζεσαι με άλλους ένα μικρό διαμέρισμα, κτλ, κτλ Εκτός κι αν είσαι καπάτσος και επιχειρηματικό δαιμόνιο και γίνεις ο επόμενος Ωνάσης :p


Μπορεί και να έχετε δίκιο. Οι πλειοψηφία των υπαλλήλων σε αυτό το γραφείο είναι ας πούμε 15 χρόνια τουλάχιστον μεγαλύτεροι μου.
Αλλά έχω μιλήσει και με άλλους εκτός Βοστώνης όπως και με it από πελάτες.
Μπορεί και να κάνω λάθος και μπορεί και να έπεσε στην εξαίρεση ή στον κανόνα όπως μπορεί να έγινε και με σας.
Αυτό το στραβό κλίμα όμως το βλέπεις και εκτός εργασίας που εντάξει εκτός Βοστώνης (25mi) δεν παλευόταν.
Στην Βοστώνη μέσα αυτό το fake positive energy ήταν σαφώς μειωμένο
Κοίτα, η Αμερική σίγουρα έχει πολλά στραβά. Δε θα έφτανε όμως εκεί που έχει φτάσει αν δεν είχε και κάποια καλά (και παρακαλώ μην το πάμε τώρα σε επίπεδο κακού Κλίντον, Ομπάμια, ΝΑΤΟ, κτλ, κτλ) ;)

vamvakoolas
27-03-14, 13:21
επειδη διαβαζω και αρλουμπες γιατι ισως μερικοι ζουν στα συννεφα:

Εγω δεν ειμαι μανατζερ ουτε βγαζω φωτοτυπιες:rofl:

Ζωη στο Εξωτερικο: Τα εξοδα αν εξαιρεσω την Αγγλια και τη Γαλλια ΟΛΕΣ οι αλλες ευρωπαικες χωρες που εχω ζησει κυριως Βελγιο Ιταλια Ισπανια μου κοστιζουν σχεδον τα ιδια με Ελλαδα δηλαδη ενοικιο και φαι οχι εξω αλλα σσουπερ μαρκετ,λαικη(που ειναι τα 2 βασικα εξοδα).

Για να βρεις δουλεια στο εξωτερικο δεν ειναι ευκολο: Οταν ξεκινησα εγω Λονδινο οι μονες συνεντευξεις που με καλεσαν ηταν απο ξενες εταιριες (γαλλικες γερμανικες!)που δραστηριοποιουταν στη χωρα. Γενικα ειναι δυσκολο με το που τελειωνεις σπουδες να βρεις καλη δουλεια (οχι βεβαια οπως στην Ελλαδα) το ιδανικο θα ηταν να ξεκινησει καποιος με μια μικρη ντοπια εταιριουλα για 2-3 χρονια και μετα να παει για τα ...μεγαλα:whistle:

Αποσο εχω μαθει το ιδανικο για μενα να εργαζεται καποιος επιστημονας ειναι Βαλκανια, χωρες τις πρωην ΕΣΣΔ και βορεια Αφρικη. Οι αποδοχες ειναι τεραστιες, εχεις τρελο σεβασμο σε σημειο που να κρεμονται απο τα λογια σου και το επιπεδο διαβιωσης ειναι υψηλο. Απλως υπαρχει η ονειρομανεια απο τα ΜΜΕ για Γερμανια/Αγγλια= παραδεισος και ολοι τρεχουν εκει. Αν δει κανεις ισολογισμους ξενων εταιριων που δραστηριοποιουνται στις περιοχες που ανεφερα εχουν τρελα κερδη και γι'αυτο ακομα και Ελληνικες εταιριες πανε προς τα εκει.

Πως βρισκεις δουλεια εκει; Υπαρχουν 2 εκδοχες
1)Κλασσικα απο ιντερνετ ή αγγελιες απο ελληνικα σαιτ που αναφερουν για αυτες τις περιοχες. Το κλειδι ειναι να ψαχνεις σε γερμανικα ή αγγλικα σαιτς που αναφερουν για χωρα εργασιας π.χ Μαυροβουνιο
2)Με ρισκο να πας 2 εβδομαδες εκει σε ενα ξενοδοχειο (μικρο κοστος)και να πας σε ενα γραφειο ευρεσης εργασιας

megahead13
27-03-14, 13:30
επειδη διαβαζω και αρλουμπες γιατι ισως μερικοι ζουν στα συννεφα:

Εγω δεν ειμαι μανατζερ ουτε βγαζω φωτοτυπιες:rofl:

Ζωη στο Εξωτερικο: Τα εξοδα αν εξαιρεσω την Αγγλια και τη Γαλλια ΟΛΕΣ οι αλλες ευρωπαικες χωρες που εχω ζησει κυριως Βελγιο Ιταλια Ισπανια μου κοστιζουν σχεδον τα ιδια με Ελλαδα δηλαδη ενοικιο και φαι οχι εξω αλλα σσουπερ μαρκετ,λαικη(που ειναι τα 2 βασικα εξοδα).

Για να βρεις δουλεια στο εξωτερικο δεν ειναι ευκολο: Οταν ξεκινησα εγω Λονδινο οι μονες συνεντευξεις που με καλεσαν ηταν απο ξενες εταιριες (γαλλικες γερμανικες!)που δραστηριοποιουταν στη χωρα. Γενικα ειναι δυσκολο με το που τελειωνεις σπουδες να βρεις καλη δουλεια (οχι βεβαια οπως στην Ελλαδα) το ιδανικο θα ηταν να ξεκινησει καποιος με μια μικρη ντοπια εταιριουλα για 2-3 χρονια και μετα να παει για τα ...μεγαλα:whistle:

Αποσο εχω μαθει το ιδανικο για μενα να εργαζεται καποιος επιστημονας ειναι Βαλκανια, χωρες τις πρωην ΕΣΣΔ και βορεια Αφρικη. Οι αποδοχες ειναι τεραστιες, εχεις τρελο σεβασμο σε σημειο που να κρεμονται απο τα λογια σου και το επιπεδο διαβιωσης ειναι υψηλο. Απλως υπαρχει η ονειρομανεια απο τα ΜΜΕ για Γερμανια/Αγγλια= παραδεισος και ολοι τρεχουν εκει. Αν δει κανεις ισολογισμους ξενων εταιριων που δραστηριοποιουνται στις περιοχες που ανεφερα εχουν τρελα κερδη και γι'αυτο ακομα και Ελληνικες εταιριες πανε προς τα εκει.

Πως βρισκεις δουλεια εκει; Υπαρχουν 2 εκδοχες
1)Κλασσικα απο ιντερνετ ή αγγελιες απο ελληνικα σαιτ που αναφερουν για αυτες τις περιοχες. Το κλειδι ειναι να ψαχνεις σε γερμανικα ή αγγλικα σαιτς που αναφερουν για χωρα εργασιας π.χ Μαυροβουνιο
2)Με ρισκο να πας 2 εβδομαδες εκει σε ενα ξενοδοχειο (μικρο κοστος)και να πας σε ενα γραφειο ευρεσης εργασιας
Σχετικά με τα έξοδα διαβίωσης: Εγώ πιστεύω ότι παντού τα ίδια είναι πάνω κάτω. Αν έχεις ένα σχετικά αξιοπρεπή μισθό και μένεις μόνος σου, τουλάχιστον τα μισά σου φεύγουν για τα πάγια έξοδα του μήνα όπου και να είσαι. Πιστεύω ότι δεν είναι θέμα χώρας, αλλά το που μένεις στη συγκεκριμένη χώρα. Πχ δεν είναι το ίδιο το Λονδίνο και οι περισσότερες καλές περιοχές γύρω από αυτό (Surrey, Oxford, κάποια μέρη του Kent, κτλ), με Εδιμβούργο ας πούμε. Δεν είναι το ίδιο το Παρίσι με εκτός Παρισιού ή το Μόναχο με το Βερολίνο

vamvakoolas
27-03-14, 13:40
για το φαι ισως να εχεις δικιο αλλα με το ενοικιο πηγαινε να πιασεις σπιτι π.χ Surrey ή LYon και μετα τρεχα σε Τορινο ή Γανδη ακομα και Βαρκελωνη και θα καταλαβεις τις διαφορες

Ξαναγραφω οτι ειναι απο εμπειριες και οχι διαβασα καπου, μου ειπε ο Μητσος έιδα στη τν

Υ.Γ Γερμανια δεν εχω ζησει , δε ξερω δεν απαντω

lewton
27-03-14, 14:00
για το φαι ισως να εχεις δικιο αλλα με το ενοικιο πηγαινε να πιασεις σπιτι π.χ Surrey ή LYon και μετα τρεχα σε Τορινο ή Γανδη ακομα και Βαρκελωνη και θα καταλαβεις τις διαφορες

Ξαναγραφω οτι ειναι απο εμπειριες και οχι διαβασα καπου, μου ειπε ο Μητσος έιδα στη τν

Υ.Γ Γερμανια δεν εχω ζησει , δε ξερω δεν απαντω
Μάλιστα, επειδή λοιπόν έχεις 4 (?), 5 (?), άντε 10 το πολύ εμπειρίες, δικαιούσαι να λες ότι οι υπόλοιποι λέμε αρλούμπες.

megahead13
27-03-14, 14:09
για το φαι ισως να εχεις δικιο αλλα με το ενοικιο πηγαινε να πιασεις σπιτι π.χ Surrey ή LYon και μετα τρεχα σε Τορινο ή Γανδη ακομα και Βαρκελωνη και θα καταλαβεις τις διαφορες

Ξαναγραφω οτι ειναι απο εμπειριες και οχι διαβασα καπου, μου ειπε ο Μητσος έιδα στη τν

Υ.Γ Γερμανια δεν εχω ζησει , δε ξερω δεν απαντω
Μίλησα για πάγια έξοδα γενικά. Όχι μεμονωμένα για νοίκι ή μεμονωμένα για φαγητό. Με βάση αυτό είπα ότι γνώμη μου είναι πως τα πάγια έξοδα είναι τουλάχιστον ο μισός μισθός στις περισσότερες των περιπτώσεων, εξαιρουμένων Λονδίνου, Παρισίου, Μονάχου, Στοκχόλμης, κτλ Πχ οι μισθοί στη Γερμανία είναι σχετικά καλύτερα από Βρετανία. Η φορολογία όμως είναι αρκετά υψηλότερη (να μην πιάσουμε κάτι Ολλανδίες, Σουηδίες, Δανίες, κτλ). Τελικά καταλήγεις να έχεις στην τσέπη τα ίδια πάνω κάτω.

PopManiac
27-03-14, 14:22
"Χρωστάω" ένα ποστ με τις εμπειρίες μου εργασιακά από ΗΠΑ, έχοντας δουλέψει 6μηνο σε τεράστια πολυεθνική σε ΙΤ στη ΝΥ, περισσότερο ως "παρατηρητής" από όπου και τελικά αποφάσισα πως δεν μου κάνει σαν στυλ και εξηγώ (Σημ.: Μιλώ όμως για 2001 και σε αυτά τα 13 χρόνια πολλά πρέπει να έχουν αλλάξει και όχι προς το καλύτερο):

1. Οι Αμερικάνοι δουλεύουν ωράρια τα οποία για Ευρώπη θα φάνταζαν ως κανονικά κάτεργα. Αν κανείς σκεφτεί πως στη ΝΥ δια νόμου ο εργοδότης υποχρεούται να παρέχει μόλις 9 εργάσιμες μέρες τον χρόνο σε άδεια, καταλαβαίνετε το πλαίσιο στο οποίο διαμορφώνεται το πράγμα! Από την άλλη, πάντοτε στην δική μου εμπειρία, ΟΛΑ τα στελέχη της εταιρείας πηδιούνται αν και προφανώς αναλογικά λιγότερο όσο ανεβαίνει κανείς τα σκαλιά. Όμως, ακόμα και για έναν τοπ μάνατζερ / μέλος ΔΣ τα ωράρια είναι τρελά

2. Το καρότο βέβαια είναι αφενός οι μεγάλες αυξήσεις και παχυλοί μισθοί στα ανώτερα στάδια αλλά και οι μεγάλες πιθανότητες αλματώδους ανέλιξης που στην Ευρώπη - με πιο "παραδοσιακά" ιεραρχικά πλαίσια - πολύ σπάνια κανείς θα δει. Στην εταιρεία που ήμουν, υπήρχαν Senior VP (Vice Presidents) ηλικίας 40 ετών και τοπ μάνατζερς στα 30 ή 32. Επίσης, ήταν σχετικά εύκολο κανείς, μέσα σε μία 8ετία (και λιγότερο) από κατώτερο στέλεχος να καταλήξει τοπ μάνατζερ. Αυτό θα μπορούσε να ειδωθεί ως "αξιοκρατία" αν και είναι πολύ σχετικό

3. Είναι σχετικό καθώς λόγω πλήρους απορρυθμισμένων σχέσεων εργασίας, η αξιοκρατία μετριάζεται κατά πολύ από προσωπικές σχέσεις και καπρίτσια ανωτέρων. Δλδ, μπορεί να πάθεις τεράστια ζημιά αν πχ δηλώσεις pro-gay γάμου και το αφεντικό σου είναι ένας συντηρητικός Ρεπουμπλικάνος, άντε να βρεις το δίκιο σου. Είσαι διαρκώς έρμαιο - σε βαθμό ανήκουστο για ευρωπαϊκά δεδομένα - στα καπρίτσια των ανωτέρων. Παράδειγμα, στην μονάδα που δούλευα, είχαμε από πάνω μας έναν VP ο οποίος πήγαινε στον αντίστοιχο senior VP. Ο VP που είχαμε ήθελε να ενημερώνεται κάθε εβδομάδα για τα τεκταινόμενα σε ένα group conf call. Μέχρι εδώ ΟΚ, μόνο που το group conf call λάμβανε χώρα κάθε Κυριακή και κράταγε τουλάχιστον μία ώρα! Και το κερασάκι ήταν πως επειδή ο VP ήταν και θρήσκος και ήθελε να πηγαίνει εκκλησία στις 10 το πρωί και μετά να έχει την μέρα με τα παιδιά του, έπρεπε να κάνουμε το conf call 8 το πρωί!!!!! Άντε τώρα σε ηλικία 28 ετών να ξυπνάς κυριακάτικα 8 παρά δέκα :p Αλλά, νόμος είναι το δίκιο του αφεντικού

4. Ποιότητα εργαζόμενων: Δούλευα σε τεράστιο οργανισμό και ήμουν και αρκετά άπειρος τότε να κρίνω, αλλά με την σημερινή εμπειρία μου μπορώ να πω πως υπήρχε μια κάποια μεγαλύτερη ενθάρρυνση για out of the box σκέψη και δράση (όχι βέβαια σε βαθμό Silicon Valley) και τα στελέχη που γνώρισα ήταν απίστευτα ικανά.

lewton
27-03-14, 14:38
Για αυτό και δεν θα πήγαινα ποτέ ΗΠΑ/Καναδά, με εξαίρεση αν κάτσει ευκαιρία για Silicon Valley οπότε θα πάω τρέχοντας και χωρίς μισθό. :p

PopManiac
27-03-14, 14:56
Για αυτό και δεν θα πήγαινα ποτέ ΗΠΑ/Καναδά, με εξαίρεση αν κάτσει ευκαιρία για Silicon Valley οπότε θα πάω τρέχοντας και χωρίς μισθό. :p

Για Καναδά δεν ξέρω αλλά όμως από την εμπειρία μου ΗΠΑ (και τονίζω πως μιλώ για ΝΥ, δεν ξέρω τι γίνεται στην Οκλαχόμα Σίτι αν και δε νομίζω πως τα παραπάνω που έγραψα διαφέρουν) και τουλάχιστον τότε που ήμουν, τα λεφτά όμως ήταν πολύ περισσότερα συγκριτικά με Ευρώπη για εκείνους που κατάφερναν να αναρριχηθούν.

Με το όποιο βέβαια τίμημα σε προσωπικό χρόνο, καταπόνηση κλπ...

Τι να λέμε τώρα, εδώ γνώρισα δικηγόρο εκ ΝΥ ορμώμενο που είχε έρθει Βρυξέλλες για να μετεκπαιδευτεί σε συγκεκριμένο κλάδο και μετά επέστρεψε ΝΥ και τον βρήκα το 2010 σε ηλικία 26 ετών να βγάζει μισό εκατομμύριο $ τον χρόνο...

Αλλά, προφανώς, για όσους τα καταφέρουν - το περίφημο "Αμερικανικό όνειρο" που είναι (και) σανό για να μασάει ο κόσμος και να "πιστεύει" πως κάποια μέρα κι εκείνοι

cool11
27-03-14, 15:04
Ελπιζω η Ευρωπη να διατηρησει τους περισσοτερο ανθρωπινους ρυθμους ζωης που εχει, σε σχεση με Αμερικη.
Δεν χρειαζεται να 'εξαντληθει' κανεις, για να ειναι παραγωγικος. Και δυστυχως αυτη η ηλιθια λογικη υπαρχει κατα κορον και στην δύστυχη χώρα μας...

PopManiac
27-03-14, 15:12
Ελπιζω η Ευρωπη να διατηρησει τους περισσοτερο ανθρωπινους ρυθμους ζωης που εχει, σε σχεση με Αμερικη.
Δεν χρειαζεται να 'εξαντληθει' κανεις, για να ειναι παραγωγικος. Και δυστυχως αυτη η ηλιθια λογικη υπαρχει κατα κορον και στην δύστυχη χώρα μας...

Μα η Ελλάδα είναι η πρώτη που αμερικανοποιείται στις εργασιακές σχέσεις και μάλιστα με τον χειρότερο δυνατό τρόπο καθώς τουλάχιστον στην Αμερική έχεις και ένα καρόττο - αν είσαι σε κάποια εταιρεία και έχεις κάποια προσόντα - την πιθανότητα πως με δουλειά και σκίσιμο μπορείς κάποια μέρα, ίσως, να δεις και μισθούς πενταψήφιους ή παραπάνω...

Στην Ελλάδα ούτε αυτό δεν υπάρχει πλέον, μόνο το σουξέ στόρυ και η ανάπτυξη που έρχεται και οι ελάχιστες θέσεις για τους πολύ λίγους που είτε έρχονται Ελλάδα από εξωτερικό με "μετάθεση" και με μισθούς εξωτερικού ή ανήκουν στους ελάχιστους που ακόμα βγάζουν παχυλούς μισθούς (Σημ: Και είναι κορόϊδα να τους δηλώνουν και να τον τρώνε ασάλιωτο από το ΥπΟικ)

Ας είναι όμως, μην το συνεχίσουμε επειδή ξεφεύγουμε

anon
27-03-14, 15:14
Μα η Ελλάδα είναι η πρώτη που αμερικανοποιείται στις εργασιακές σχέσεις και μάλιστα με τον χειρότερο δυνατό τρόπο καθώς τουλάχιστον στην Αμερική έχεις και ένα καρόττο - αν είσαι σε κάποια εταιρεία και έχεις κάποια προσόντα - την πιθανότητα πως με δουλειά και σκίσιμο μπορείς κάποια μέρα, ίσως, να δεις και μισθούς πενταψήφιους ή παραπάνω...

Στην Ελλάδα ούτε αυτό δεν υπάρχει πλέον, μόνο το σουξέ στόρυ και η ανάπτυξη που έρχεται και οι ελάχιστες θέσεις για τους πολύ λίγους που είτε έρχονται Ελλάδα από εξωτερικό με "μετάθεση" και με μισθούς εξωτερικού ή ανήκουν στους ελάχιστους που ακόμα βγάζουν παχυλούς μισθούς (Σημ: Και είναι κορόϊδα να τους δηλώνουν και να τον τρώνε ασάλιωτο από το ΥπΟικ)

Ας είναι όμως, μην το συνεχίσουμε επειδή ξεφεύγουμε

Ακριβως.... Εδώ ακόμα και οικονομικός διευθυντής σε μεγάλη εταιρία να είσαι, δεν θα δείς πενταψήφιο μισθό.... Παρόλα τα προσόντα, περγαμηνές εμπειρία, ευθύνη κλπ κλπ. Οπότε εαν αυτος δεν βλέπει πενταψήφιο, ανάλογα πάει και στους υπολοιπους ολους...

KLG
27-03-14, 15:48
Μα η Ελλάδα είναι η πρώτη που αμερικανοποιείται στις εργασιακές σχέσεις και μάλιστα με τον χειρότερο δυνατό τρόπο καθώς τουλάχιστον στην Αμερική έχεις και ένα καρόττο - αν είσαι σε κάποια εταιρεία και έχεις κάποια προσόντα - την πιθανότητα πως με δουλειά και σκίσιμο μπορείς κάποια μέρα, ίσως, να δεις και μισθούς πενταψήφιους ή παραπάνω...

Aρα το σχόλιο του Demeleme είναι ακριβές. Οταν παίζεις με καρότα, υπάρχουν και τα μαστίγια (σε κάποιες εταιρίες είναι κρυμμένα, σε κάποιες είναι στην είσοδο). Σε γενικές γραμμές το κλιμα είναι πιο εντονο στις αμερικανικες πολυεθνικές ή στα αμερικανικά γραφεία των ευρωπαικών. Δεν μπορώ να φαντάστω στην Αμερική την Novo Nordisk ή την Maersk να δουλευουν με τους ρυθμους δημοσίου υπαλλήλου (Δανου, αρα πιο χαλαρος απο τον Ελληνα) όπως δουλευουν εδώ.

Επίσης οι ανθρωποι που καταλήγουν στα πενταψήφια νουμερα απο το τα 26 τους, δεν φτανουν με χαμογελα και αγαπες, ουτε με αδειες πατρότητας / μητρότητας, ουτε με ωράριο 8.30-16.30, θεμελιωδη χαρακτηριστικά του ευρωπαϊκου συστήματος (και οχι του αγγλοσαξωνικου). Ακόμα και στη Γερμανία που λίγο πολυ έχουν αποδομηθεί τα πάντα και παίζει και η γερμανική ιεραρχία (και αυταρχισμός) οι συνθήκες είναι πολυ καλύτερες απο ΗΠΑ (και ίσως ΗΒ).

Δεν χρειαζεται να εχεις φαει τα νιατα σου στα lobby των πολυεθνικών για να καταλήξεις σε αυτά τα συμπερασματα ;)

PopManiac
27-03-14, 17:44
Nice try Stalinas, αλλά αυτό που με διαφοροποιεί εμπειρικά από τον Demelene είναι πως οι Αμερικανικές εταιρείες έχουν Ελληνικό τρόπο λειτουργίας. Κάθε άλλο από την εμπειρία μου και επισήμανα απλά το μόνο "κοινό" που έχουμε (πλέον) με την Αμερική και αυτό είναι οι απορρυθμισμένες σχέσεις εργασίας και το πλήρες μπάχαλο χωρίς καν τα καρόττα.

vamvakoolas
27-03-14, 17:45
ασχετο/σχετικο: ξερει κανεις μεχρι τι οριο ειναι το τελωνειακο "ελευθερο" για ιδιωτη απο 3ες χωρες;(π.χ Κινα) σε Γερμανια/Βελγιο?

στην Ελλαδα ειναι 55 ευρ

KLG
27-03-14, 17:52
Nice try Stalinas, αλλά αυτό που με διαφοροποιεί εμπειρικά από τον Demelene είναι πως οι Αμερικανικές εταιρείες έχουν Ελληνικό τρόπο λειτουργίας. Κάθε άλλο από την εμπειρία μου και επισήμανα απλά το μόνο "κοινό" που έχουμε (πλέον) με την Αμερική και αυτό είναι οι απορρυθμισμένες σχέσεις εργασίας και το πλήρες μπάχαλο χωρίς καν τα καρόττα.

Αυτο εννοει και αυτός. Δηλαδή τι αλλο θα μπορουσαμε να εχουμε κοινό με μια αμερικανική εταιρία? :hmm:

megahead13
27-03-14, 18:27
Αυτο εννοει και αυτός. Δηλαδή τι αλλο θα μπορουσαμε να εχουμε κοινό με μια αμερικανική εταιρία? :hmm:
Μα τί είδους ερώτηση είναι αυτή;;; :hmm: Άψογη οργάνωση και όραμα για το μέλλον φυσικά!! Αμάν ρε γιατρέ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

euri
27-03-14, 19:08
Οργκένωση, πέρκινγκ, πολύ καλή σέρβις

chat1978
27-03-14, 19:55
Επειδή είμαστε εντελώς offtopic βάζω τα quotes σε spoilers για να μην βγαίνουν αράδες τουλάχιστον για όσους δεν ενδιαφέρονται

"Χρωστάω" ένα ποστ με τις εμπειρίες μου εργασιακά από ΗΠΑ, έχοντας δουλέψει 6μηνο σε τεράστια πολυεθνική σε ΙΤ στη ΝΥ, περισσότερο ως "παρατηρητής" από όπου και τελικά αποφάσισα πως δεν μου κάνει σαν στυλ και εξηγώ (Σημ.: Μιλώ όμως για 2001 και σε αυτά τα 13 χρόνια πολλά πρέπει να έχουν αλλάξει και όχι προς το καλύτερο):

1. Οι Αμερικάνοι δουλεύουν ωράρια τα οποία για Ευρώπη θα φάνταζαν ως κανονικά κάτεργα. Αν κανείς σκεφτεί πως στη ΝΥ δια νόμου ο εργοδότης υποχρεούται να παρέχει μόλις 9 εργάσιμες μέρες τον χρόνο σε άδεια, καταλαβαίνετε το πλαίσιο στο οποίο διαμορφώνεται το πράγμα! Από την άλλη, πάντοτε στην δική μου εμπειρία, ΟΛΑ τα στελέχη της εταιρείας πηδιούνται αν και προφανώς αναλογικά λιγότερο όσο ανεβαίνει κανείς τα σκαλιά. Όμως, ακόμα και για έναν τοπ μάνατζερ / μέλος ΔΣ τα ωράρια είναι τρελά

2. Το καρότο βέβαια είναι αφενός οι μεγάλες αυξήσεις και παχυλοί μισθοί στα ανώτερα στάδια αλλά και οι μεγάλες πιθανότητες αλματώδους ανέλιξης που στην Ευρώπη - με πιο "παραδοσιακά" ιεραρχικά πλαίσια - πολύ σπάνια κανείς θα δει. Στην εταιρεία που ήμουν, υπήρχαν Senior VP (Vice Presidents) ηλικίας 40 ετών και τοπ μάνατζερς στα 30 ή 32. Επίσης, ήταν σχετικά εύκολο κανείς, μέσα σε μία 8ετία (και λιγότερο) από κατώτερο στέλεχος να καταλήξει τοπ μάνατζερ. Αυτό θα μπορούσε να ειδωθεί ως "αξιοκρατία" αν και είναι πολύ σχετικό

3. Είναι σχετικό καθώς λόγω πλήρους απορρυθμισμένων σχέσεων εργασίας, η αξιοκρατία μετριάζεται κατά πολύ από προσωπικές σχέσεις και καπρίτσια ανωτέρων. Δλδ, μπορεί να πάθεις τεράστια ζημιά αν πχ δηλώσεις pro-gay γάμου και το αφεντικό σου είναι ένας συντηρητικός Ρεπουμπλικάνος, άντε να βρεις το δίκιο σου. Είσαι διαρκώς έρμαιο - σε βαθμό ανήκουστο για ευρωπαϊκά δεδομένα - στα καπρίτσια των ανωτέρων. Παράδειγμα, στην μονάδα που δούλευα, είχαμε από πάνω μας έναν VP ο οποίος πήγαινε στον αντίστοιχο senior VP. Ο VP που είχαμε ήθελε να ενημερώνεται κάθε εβδομάδα για τα τεκταινόμενα σε ένα group conf call. Μέχρι εδώ ΟΚ, μόνο που το group conf call λάμβανε χώρα κάθε Κυριακή και κράταγε τουλάχιστον μία ώρα! Και το κερασάκι ήταν πως επειδή ο VP ήταν και θρήσκος και ήθελε να πηγαίνει εκκλησία στις 10 το πρωί και μετά να έχει την μέρα με τα παιδιά του, έπρεπε να κάνουμε το conf call 8 το πρωί!!!!! Άντε τώρα σε ηλικία 28 ετών να ξυπνάς κυριακάτικα 8 παρά δέκα :p Αλλά, νόμος είναι το δίκιο του αφεντικού

4. Ποιότητα εργαζόμενων: Δούλευα σε τεράστιο οργανισμό και ήμουν και αρκετά άπειρος τότε να κρίνω, αλλά με την σημερινή εμπειρία μου μπορώ να πω πως υπήρχε μια κάποια μεγαλύτερη ενθάρρυνση για out of the box σκέψη και δράση (όχι βέβαια σε βαθμό Silicon Valley) και τα στελέχη που γνώρισα ήταν απίστευτα ικανά.


Για Καναδά δεν ξέρω αλλά όμως από την εμπειρία μου ΗΠΑ (και τονίζω πως μιλώ για ΝΥ, δεν ξέρω τι γίνεται στην Οκλαχόμα Σίτι αν και δε νομίζω πως τα παραπάνω που έγραψα διαφέρουν) και τουλάχιστον τότε που ήμουν, τα λεφτά όμως ήταν πολύ περισσότερα συγκριτικά με Ευρώπη για εκείνους που κατάφερναν να αναρριχηθούν.

Με το όποιο βέβαια τίμημα σε προσωπικό χρόνο, καταπόνηση κλπ...

Τι να λέμε τώρα, εδώ γνώρισα δικηγόρο εκ ΝΥ ορμώμενο που είχε έρθει Βρυξέλλες για να μετεκπαιδευτεί σε συγκεκριμένο κλάδο και μετά επέστρεψε ΝΥ και τον βρήκα το 2010 σε ηλικία 26 ετών να βγάζει μισό εκατομμύριο $ τον χρόνο...

Αλλά, προφανώς, για όσους τα καταφέρουν - το περίφημο "Αμερικανικό όνειρο" που είναι (και) σανό για να μασάει ο κόσμος και να "πιστεύει" πως κάποια μέρα κι εκείνοι

Τώρα λέμε τα πράγματα σωστά. Πιθανόν πριν παρανοηθήκαμε
Και το 4 που αναφέρεις ίσως δεν το έθεσα σωστά. Οι άνθρωποι είναι τόσοι πολλοί και εισαγάγουν τόσο ξένο δυναμικό, που φυσικά και θα βρεθούν κάπου τα αστέρια που θα τους κάνουν το greatest country in the world.
Γενικά όμως εγώ έχω την αίσθηση ότι αν δεν δουλέψεις σε εταιρίες με αστέρες το επίπεδο είναι χαμηλό.
Το πιο κοντινό παραπλήσιο παράδειγμα είναι οι γυναίκες! Κοίτε τι δείχνει η τηλεόραση, τι πιστεύουμε ότι υπάρχει πραγματικά και τι υπάρχει πραγματικά!
Σε κάθε περίπτωση στο αγαπημένη ξένη σειρά τα σχόλια δεν κρύβονται για τις ομορφιές!


Nice try Stalinas, αλλά αυτό που με διαφοροποιεί εμπειρικά από τον Demelene είναι πως οι Αμερικανικές εταιρείες έχουν Ελληνικό τρόπο λειτουργίας. Κάθε άλλο από την εμπειρία μου και επισήμανα απλά το μόνο "κοινό" που έχουμε (πλέον) με την Αμερική και αυτό είναι οι απορρυθμισμένες σχέσεις εργασίας και το πλήρες μπάχαλο χωρίς καν τα καρόττα.


Αυτο εννοει και αυτός. Δηλαδή τι αλλο θα μπορουσαμε να εχουμε κοινό με μια αμερικανική εταιρία? :hmm:
Μήπως οι Ελληνικές εταιρίες έχουνε τον αμερικάνικο τρόπο λειτουργίας σε μια μπασταρδεμένη έκδοση που δεν αφήνει ούτε τους αστέρες να λάμψουν;
Δηλαδή άντε και να δεχθώ τα κακά της Αμερικής, κανείς όμως δεν μπορεί να πει ότι δεν βγάζει αστέρες που λάμπουν. Εξού και ότι οι ίδιοι ακόμα τεχνολογικά είναι μπροστά σε βιομηχανίες αιχμής.
Στην Ελλάδα όμως των Αμερικάνικων ονείρων και εργασιακών συνθηκών γιατί δεν συμβαίνει;
Ειδικά στο χώρο του λογισμικού, ο Ζαχαρίας δεν το φτιάχνω δίνει όλες τις απαντήσεις.

xhaos
28-03-14, 08:05
η μεγάλη διαφορά νομίζω οτι είναι στη νοοτροπία της δουλειάς. π.χ. στην Ελλάδα λέμε τσίμπησα - πήρα μια δουλεία. στην Αμερική ο όρος είναι awarder.
όσοι γνωρίζετε Αγγλικά καταλαβαίνετε οτι υπάρχει μεγάλη απόσταση ανάμεσα στους δυο όρους.

από αυτή τη σημασιολογικη διαφορά ξεκινά η ιστορία για εμένα. ο ένας κοιτάζει να κάνει μια αρπαχτή και ο άλλος να βγάλει κάτι το οποίο θα είναι διαφήμιση για την εταιρία του.

klap
31-03-14, 18:55
Επειδή κάποιος το ανέφερε πιο πάνω (2 ή 3 σελίδες πιο πίσω :P) να ενημερώσω ότι εάν ενδιαφέρεστε να ψηφίσετε για τις Ευρωεκλογές στη χώρα που κατοικείτε (εκτός Ελλάδας δηλαδή, και υπό την προϋπόθεση ότι θα διοργανωθούν εκλογές στη χώρα σας), δόθηκε παράταση μίας εβδομάδας από το Υπουργείο Εσωτερικών. Έτσι η νέα προθεσμία για την υποβολή της αίτησης στην Πρεσβεία/ στο Προξενείο της Ελλάδας λήγει στις 4 Απριλίου.
Σημειώνεται ότι πρέπει πρώτα να έχετε κάνει την ηλεκτρονική διαδικασία online και μετά πάτε με 2 αντίγραφα υπογεγραμμένα του εγγράφου που θα σας βγάλει το σύστημα και την ταυτότητά σας στην Πρεσβεία/ στο Προξενείο.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Η ψηφοφορία είναι πιθανότατο να διεξαχθεί την προηγούμενη ημέρα, δηλαδή το Σάββατο 24 Μαϊου και όχι στις 25. Επιβεβαιώστε όταν θα πάτε να καταθέσετε τα χαρτιά. Εδώ Βρυξέλλες είναι στις 24 του μηνός στην Ελληνική Κοινότητα.

chat1978
31-03-14, 18:57
Επειδή κάποιος το ανέφερε πιο πάνω (2 ή 3 σελίδες πιο πίσω :P) να ενημερώσω ότι εάν ενδιαφέρεστε να ψηφίσετε για τις Ευρωεκλογές στη χώρα που κατοικείτε (εκτός Ελλάδας δηλαδή, και υπό την προϋπόθεση ότι θα διοργανωθούν εκλογές στη χώρα σας), δόθηκε παράταση μίας εβδομάδας από το Υπουργείο Εσωτερικών. Έτσι η νέα προθεσμία για την υποβολή της αίτησης στην Πρεσβεία/ στο Προξενείο της Ελλάδας λήγει στις 4 Απριλίου.
Σημειώνεται ότι πρέπει πρώτα να έχετε κάνει την ηλεκτρονική διαδικασία online και μετά πάτε με 2 αντίγραφα υπογεγραμμένα του εγγράφου που θα σας βγάλει το σύστημα και την ταυτότητά σας στην Πρεσβεία/ στο Προξενείο.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Η ψηφοφορία είναι πιθανότατο να διεξαχθεί την προηγούμενη ημέρα, δηλαδή το Σάββατο 24 Μαϊου και όχι στις 25. Επιβεβαιώστε όταν θα πάτε να καταθέσετε τα χαρτιά. Εδώ Βρυξέλλες είναι στις 24 του μηνός στην Ελληνική Κοινότητα.

Έχω την αίσθηση ότι η ηλεκτρονική αίτηση είναι μόνο για την παραγωγή του έντυπου προς εκτύπωση! Δεν έγινε καμιά ταυτοποιήση όταν κατέθεσα τα δικά μου χαρτιά.
Επίσης ένας φίλος ρώτησε και είπε ότι ένα άτομο μπορεί να καταθέσαι και για άλλο με μια απλή εξουσιοδότηση.
Πάντως χωρίς το έντυπο τυπωμένο δεν σε αφήνουν!

crypter
31-03-14, 19:00
Είναι κανένας σας Ελσίνκι/Φινλανδία; :p Θα πάω σε μερικούς μήνες.

klap
31-03-14, 19:14
Για να απαντήσω στα παραπάνω, έφυγα από την Ελλάδα πριν 7 μήνες, σε σχετικά μεγάλη επαγγελματικά ηλικία. Δηλαδή εργαζόμουν στην Ελλάδα ήδη 18 χρόνια (οκ, αν δεν μετρήσει κανείς την άσκηση, 16 χρόνια). Κι έφυγα αφήνοντας πίσω σταθερή δουλειά, και για την ακρίβεια δύο δουλειές, μία ως μισθωτή και μία ως ελεύθερος επαγγελματίας πιασμένη καλά, κοινώς πνιγόμουν στη δουλειά, και μία στρωμένη ζωή χωρίς οφειλές. Κοινώς ήμουν από τους τυχερούς.
Μπορώ να πω δημοσίως ότι παρότι εργαζόμουν τόσο πολύ και δε μου χρωστούσαν, πρωτότυπο για ελληνικά δεδομένα αυτό, είχα αρχίσει να μη βγαίνω οικονομικά. Και σ' αυτό έχω να ευχαριστήσω το ελληνικό δημόσιο που με ανάγκασε να πληρώσω φόρους ακινήτων τριών ετών + φόρο εισοδήματος + χαράτσι για 2 χρόνια μέσα σε ένα έτος, καθώς επίσης και το κόστος ζωής στην Ελλάδα που φυσικά ήταν αστρονομικά αναντίστοιχο των εισοδημάτων που έβαιναν μειούμενα λόγω κρίσης.
Αγαπώ τη χώρα μου, κι όσο κι αν η ζωή στο εξωτερικό μου ήταν πάντα ελκυστική για διάφορους λόγους δεν θα έμπαινα στο πρώτο αεροπλάνο για να φύγω για κάτι απλά διαφορετικό. Αλλά ναι, τώρα μπορώ να πω ότι καλά έκανα και έφυγα. Άφησα πίσω σπίτι, οικογένεια, φίλους. Κέρδισα όμως κάτι που είχα αρχίσει να χάνω: την αξιοπρέπειά μου και την ηρεμία μου. Δεν θα πω ότι ζω τη μεγάλη ζωή εδώ. Δουλεύω πολύ και σκληρά, κάτι που έκανα και στην Ελλάδα έτσι κι αλλιώς. Όμως εδώ έχω εργασιακό σεβασμό και ξέρω ότι έχω και κάποια δικαιώματα εκτός από υποχρεώσεις. Επίσης απαλλάχθηκα από αυτό που πραγματικά μισούσα στην Ελλάδα και αυτό είναι η μιζέρια του καθημερινού άγχους: μόλις ανοίγεις τα μάτια σου το πρωί η πρώτη σου σκέψη να είναι ΤΙ θα πληρώσεις σήμερα, ΑΝ θα έχεις να το πληρώσεις και ΤΙ θα έρθει το πάνω κάτω σήμερα κι από πού θα σου τη φέρουν. Αυτό σου τρώει τη ζωή και σε αρρωσταίνει σωματικά και ψυχικά.
Επίσης η ελληνική κρίση έβγαλε μέσα στους ανθρώπους και τον πραγματικό τους εαυτό: όσοι καλύπτανε τον μικρό εαυτό τους πίσω από μία επίπλαστη οικονομική άνεση, μόλις έφυγε το παραβάν, φάνηκε η ασχήμια τους.Προδοσίες για 30 αργύρια, θαψίματα και φρικτές συμπεριφορές στην ημερήσια διάταξη, επειδή εσύ τύχαινε να είσαι τυχερός και να έχεις δουλειά.
Δε λέω ότι ζω στον παράδεισο, ξέρω ότι κάθε άλλο παρά αγγελικά πλασμένος είναι ο κόσμος γύρω μου. Ξέρω όμως ότι εδώ δουλεύω και έχω μια αισιοδοξία ότι θα μπορέσω τουλάχιστον να δώσω στα παιδιά μου όσα μου παρείχαν οι δικοί μου γονείς (οι οποίοι με δύο μισθούς στις παλιές εποχές έκαναν οικογένεια, αγόρασαν σπίτι και πήραν αυτοκίνητα χωρίς δόσεις). Αυτό στην Ελλάδα λίγοι πια μπορούν να το εγγυηθούν. Διότι στην Ελλάδα οι δουλειές είναι λίγες, κι αν έχεις προσόντα, αντί να σε αξιοποιήσουν, σε θάβουν κατά το δικό τους δοκούν. Άρα ο συνδυασμός κρίσης + νοοτροπίας είναι εργασιακά τοξικός.

chat1978
31-03-14, 20:35
Για να απαντήσω στα παραπάνω, έφυγα από την Ελλάδα πριν 7 μήνες, σε σχετικά μεγάλη επαγγελματικά ηλικία. Δηλαδή εργαζόμουν στην Ελλάδα ήδη 18 χρόνια (οκ, αν δεν μετρήσει κανείς την άσκηση, 16 χρόνια). Κι έφυγα αφήνοντας πίσω σταθερή δουλειά, και για την ακρίβεια δύο δουλειές, μία ως μισθωτή και μία ως ελεύθερος επαγγελματίας πιασμένη καλά, κοινώς πνιγόμουν στη δουλειά, και μία στρωμένη ζωή χωρίς οφειλές. Κοινώς ήμουν από τους τυχερούς.
Μπορώ να πω δημοσίως ότι παρότι εργαζόμουν τόσο πολύ και δε μου χρωστούσαν, πρωτότυπο για ελληνικά δεδομένα αυτό, είχα αρχίσει να μη βγαίνω οικονομικά. Και σ' αυτό έχω να ευχαριστήσω το ελληνικό δημόσιο που με ανάγκασε να πληρώσω φόρους ακινήτων τριών ετών + φόρο εισοδήματος + χαράτσι για 2 χρόνια μέσα σε ένα έτος, καθώς επίσης και το κόστος ζωής στην Ελλάδα που φυσικά ήταν αστρονομικά αναντίστοιχο των εισοδημάτων που έβαιναν μειούμενα λόγω κρίσης.
Αγαπώ τη χώρα μου, κι όσο κι αν η ζωή στο εξωτερικό μου ήταν πάντα ελκυστική για διάφορους λόγους δεν θα έμπαινα στο πρώτο αεροπλάνο για να φύγω για κάτι απλά διαφορετικό. Αλλά ναι, τώρα μπορώ να πω ότι καλά έκανα και έφυγα. Άφησα πίσω σπίτι, οικογένεια, φίλους. Κέρδισα όμως κάτι που είχα αρχίσει να χάνω: την αξιοπρέπειά μου και την ηρεμία μου. Δεν θα πω ότι ζω τη μεγάλη ζωή εδώ. Δουλεύω πολύ και σκληρά, κάτι που έκανα και στην Ελλάδα έτσι κι αλλιώς. Όμως εδώ έχω εργασιακό σεβασμό και ξέρω ότι έχω και κάποια δικαιώματα εκτός από υποχρεώσεις. Επίσης απαλλάχθηκα από αυτό που πραγματικά μισούσα στην Ελλάδα και αυτό είναι η μιζέρια του καθημερινού άγχους: μόλις ανοίγεις τα μάτια σου το πρωί η πρώτη σου σκέψη να είναι ΤΙ θα πληρώσεις σήμερα, ΑΝ θα έχεις να το πληρώσεις και ΤΙ θα έρθει το πάνω κάτω σήμερα κι από πού θα σου τη φέρουν. Αυτό σου τρώει τη ζωή και σε αρρωσταίνει σωματικά και ψυχικά.
Επίσης η ελληνική κρίση έβγαλε μέσα στους ανθρώπους και τον πραγματικό τους εαυτό: όσοι καλύπτανε τον μικρό εαυτό τους πίσω από μία επίπλαστη οικονομική άνεση, μόλις έφυγε το παραβάν, φάνηκε η ασχήμια τους.Προδοσίες για 30 αργύρια, θαψίματα και φρικτές συμπεριφορές στην ημερήσια διάταξη, επειδή εσύ τύχαινε να είσαι τυχερός και να έχεις δουλειά.
Δε λέω ότι ζω στον παράδεισο, ξέρω ότι κάθε άλλο παρά αγγελικά πλασμένος είναι ο κόσμος γύρω μου. Ξέρω όμως ότι εδώ δουλεύω και έχω μια αισιοδοξία ότι θα μπορέσω τουλάχιστον να δώσω στα παιδιά μου όσα μου παρείχαν οι δικοί μου γονείς (οι οποίοι με δύο μισθούς στις παλιές εποχές έκαναν οικογένεια, αγόρασαν σπίτι και πήραν αυτοκίνητα χωρίς δόσεις). Αυτό στην Ελλάδα λίγοι πια μπορούν να το εγγυηθούν. Διότι στην Ελλάδα οι δουλειές είναι λίγες, κι αν έχεις προσόντα, αντί να σε αξιοποιήσουν, σε θάβουν κατά το δικό τους δοκούν. Άρα ο συνδυασμός κρίσης + νοοτροπίας είναι εργασιακά τοξικός.

Ο παράδεισος είναι λίγο συννεφιασμένος! Συνήθως βέβαια γιατί φέτος μας έχει εκπλήξει ευχάριστα σε σημείο που απορούμαι τι μας επιφυλάσει για το καλοκαίρι.
Εγώ πιστεύω ότι η μιζέρια στην Ελλάδα, ειδικά στο εργοσιακό, ήταν και παλαιότερα σήμα κατατεθέν!

headbanger
04-04-14, 00:18
3ο έτος πλέον στον Βορειοδυτικό Καναδά.
Έκανα το πρώτο βήμα μέσω ενός φοιτητικού οργανισμού. ένα χρόνο μετά,αφού είχα την ανάλογη εμπειρά από προσωπική ενασχόληση και θετικά references, κατάφερα και είμαι πλέον σε Τ3 θέση σε άλλη εταιρεία.


Δεν υπάρχουν οι τρελές ώρες στον Καναδά, εκτός αν δουλεύειες ως contractor. Ως τώρα, πέρα από το ΚΡΥΟ, δεν έχω κανέναν παράπονο από τις συνθήκες εργασίας καθώς και την αξιοκρατεία.

Από συνταξιοδοτικό. πρέπει να κάνεις τα κουμάντα σου μόνος, η υγεία είναι δωρεάν σε μεγάλο ποσοστό, και η φορολογία είναι σε λογικά πλαίσια.
Δυστυχώς γράφω το παρών στο διαλλειμα για καφέ.Θα επανέλθω σε τυχών ερωτήσεις αργότερα.

Zus
04-04-14, 00:49
Υπάρχουν κάποια youth programms απασχόλησης στο εξωτερικό(Ε.Ε) να τρέχουν? Κάτι είχε πάρει το μάτι μου παλιότερα.

Geneva7
06-04-14, 14:30
Καλησπέρα στην παρέα, εξαιρετικά ενδιαφέρον το thread, το παρακολουθώ καιρό και είπα να μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου ως τώρα.

Σύγκριση λοιπόν δεν υπάρχει μεταξύ εργασιακών συνθηκών Ελλάδας εξωτερικού. Εγώ το διαπίστωσα όταν μετα την πρώτη μου δουλεια σε χώρα του πρώην ανατολικού μπλοκ (αλλα σε μεγάλη αμερικανική εταιρεια), πήρα το ρίσκο ένα μέσω κρίσης να δεχθώ μια πρόταση απο Αθηνα, περισσότερο για να ζήσω και τη ζωή στην πατρίδα ως εργαζόμενος. Ενώ λοιπόν ήμουν σε μια πολυεθνική σοβαρή εταιρεια, οι συνθήκες ήταν χειριστες και αν και είχα ένα μισθό καλό για την εποχή δεν άξιζε σε καμία περίπτωση το ψυχολογικό κόστος της ελληνικής καθημερινότητας. Το περιβάλλον στη δουλεια ήταν πλήρως ελληνικο, με όλα τα άσχημα που αυτό συνεπαγεται. Κλίκες, θάψιματα, νοοτροπίες δουλεύω 20 ώρες τη μέρα άρα είμαι σούπερ και αλλα τέτοια τραγικά. Ευτυχώς, ήμουν τυχερός και μου έκατσε απο το πουθενά μια ευκαιρία που είχα παλέψει προ ετών, με αποτέλεσμα να φύγω πάλι τρέχοντας, αυτή τη φορά χωρίς καν σκέψη επιστροφής. Βοηθάει και το γεγονός ότι πλέον είμαι σε μια προηγμένη χώρα του εξωτερικού αλλα κυρίως το ότι αηδίασα με την ελληνική εργασιακή κουλτούρα. Εδω, η δουλειά ειναι μπόλικη, η πίεση επίσης, αλλα το αντάλλαγμα αξίζει τον κόπο, και κυρίως οι συμπεριφορές είναι μια χαρά, το περιβάλλον φιλικό, τα αφεντικά έχουν ένα συμβουλευτικό ρόλο αν θες βοήθεια , καμία σχέση με το μαστίγιο των ελλήνων. Δίνεται απόλυτη πρωτοβουλία στον υπάλληλο, που βέβαια έχει και τις ανάλογες ευθύνες αλλα και το credit.

Έν ολίγοις, ακόμα και μεταξύ μιας θέσης που απλά βγάζεις τα έξοδα σου στο εξωτερικό και στην Ελλάδα, εγώ θα επέλεγα το πρώτο - όπως ήταν η πρώτη μου εμπειρία στο εξωτερικό. Τότε δεν μου αρκούσε αυτό, αλλα δεν ήξερα απο πρώτο χέρι πως έχουν τα πραγματα. Μακάρι να αλλάξουν κάποια στιγμή..

Φανερός Πράκτωρ
06-04-14, 14:53
πολύ ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου από την Ελλάδα. Τώρα να υποθέσω ότι είσαι Γενεύη;

@ ADSLgr.com All rights reserved.