PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 [56] 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

Geneva7
06-04-14, 16:47
Ναι φίλε, εδω και μισό χρόνο..

cool11
09-04-14, 14:13
Το ροζ διπλωμα οδηγησης που εχουμε στην Ελλαδα, το λεγομενο και 'ευρωπαϊκου τυπου', κανονικα αναγνωριζεται για χρήση στην Ευρωπη;
Αν πχ θελησω να νοικιασω αυτοκινητο κλπ? Ή αν οδηγώ με το δικό μου;

PopManiac
09-04-14, 14:15
Το ροζ διπλωμα οδηγησης που εχουμε στην Ελλαδα, το λεγομενο και 'ευρωπαϊκου τυπου', κανονικα αναγνωριζεται για χρήση στην Ευρωπη;
Αν πχ θελησω να νοικιασω αυτοκινητο κλπ? Ή αν οδηγώ με το δικό μου;

Ναι αλλά πρέπει να έχεις ένα που αναγράφει τα στοιχεία σου και με λατινικούς χαρακτήρες ;)

Αν όχι είσαι στο έλεος του υπάλληλου στον γκισέ της εταιρείας ενοικίασης αυτοκινήτων

lewton
09-04-14, 14:23
Θα επαναλάβω κάτι που είχα γράψει αρκετές σελίδες πίσω.
Όσοι φεύγετε για εξωτερικό για δουλειά φροντίστε να γραφτείτε στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, εκτός αν δεν έχετε τίποτα στο όνομά σας στην Ελλάδα και άρα δεν υποχρεούστε να κάνετε δήλωση.
Έχω μπλέξει πολύ άσχημα...

KLG
09-04-14, 14:29
Θα επαναλάβω κάτι που είχα γράψει αρκετές σελίδες πίσω.
Όσοι φεύγετε για εξωτερικό για δουλειά φροντίστε να γραφτείτε στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, εκτός αν δεν έχετε τίποτα στο όνομά σας στην Ελλάδα και άρα δεν υποχρεούστε να κάνετε δήλωση.
Έχω μπλέξει πολύ άσχημα...

Στον πατέρα μου πάντως είπαν οτι αυτο αξιζει να γινει μονο αν το συμβόλαιο δείχνει μόνιμη θέση (και οχι συμβασιουχου).

8anos
09-04-14, 14:53
Το ξανάγραψα και παραπάνω : σημασία έχει ποιας χώρας είσαι φορολογικός κάτοικος, αν δεν αλλάξεις φορολογική κατοικία το ελληνικό δημόσιο μπορεί μετα από χρόνια, αν πάρει χαμπάρι οτι είχες εισοδήματα στο εξωτερικό, να αξιώσει τους φόρους στα εισοδήματα αυτα και άντε βγάλε άκρη.
Στην περιπτωσή μου. Έκανα τη φορολογική δήλωση εδώ στη Σουηδία θα περιμένω την εκκαθάριση, θα την μεταφράσω και επικυρώσω στο προξενείο και θα κάνω την δήλωση στην Ελλάδα δηλώνοντας τα εισοδήματα και τον φόρο που πλήρωσα εδώ, και μετά ο θεός :bless: βοηθός

megahead13
09-04-14, 15:04
Το ροζ διπλωμα οδηγησης που εχουμε στην Ελλαδα, το λεγομενο και 'ευρωπαϊκου τυπου', κανονικα αναγνωριζεται για χρήση στην Ευρωπη;
Αν πχ θελησω να νοικιασω αυτοκινητο κλπ? Ή αν οδηγώ με το δικό μου;
Ναι, ποτέ δεν είχα πρόβλημα

PopManiac
09-04-14, 15:08
Το ξανάγραψα και παραπάνω : σημασία έχει ποιας χώρας είσαι φορολογικός κάτοικος, αν δεν αλλάξεις φορολογική κατοικία το ελληνικό δημόσιο μπορεί μετα από χρόνια, αν πάρει χαμπάρι οτι είχες εισοδήματα στο εξωτερικό, να αξιώσει τους φόρους στα εισοδήματα αυτα και άντε βγάλε άκρη.
Στην περιπτωσή μου. Έκανα τη φορολογική δήλωση εδώ στη Σουηδία θα περιμένω την εκκαθάριση, θα την μεταφράσω και επικυρώσω στο προξενείο και θα κάνω την δήλωση στην Ελλάδα δηλώνοντας τα εισοδήματα και τον φόρο που πλήρωσα εδώ, και μετά ο θεός :bless: βοηθός

Δεν είναι τόσο εύκολο μιας και ο νόμος είναι αρκετά σαφής χωρίς ανάγκη δηλώσεων κλπ: Φορολογική κατοικία είναι εκεί που κανείς εργάζεται άνω των 180 ημερών τον χρόνο ;)

Το πρόβλημα με την Ελλάδα γίνεται ορατό εάν κανείς έχει περιουσία στο όνομά του στην Ελλάδα

8anos
09-04-14, 15:27
Δεν είναι τόσο εύκολο μιας και ο νόμος είναι αρκετά σαφής χωρίς ανάγκη δηλώσεων κλπ: Φορολογική κατοικία είναι εκεί που κανείς εργάζεται άνω των 180 ημερών τον χρόνο ;)

Το πρόβλημα με την Ελλάδα γίνεται ορατό εάν κανείς έχει περιουσία στο όνομά του στην Ελλάδα

Το βάρος της απόδειξης της φορολογικής κατοικίας έχει μεταφερθεί στο φορολογούμενο (παρ 7, άρθρο 61).
http://www.capital.gr/tax/news_tax.asp?id=1808589


Επομένως (προσοχή):

• για τους φορολογικούς κατοίκους της Ελλάδας (αδιάφορα από την ιθαγένειά τους) αντικείμενο της φορολογίας εισοδήματος είναι το παγκόσμιο εισόδημα τους.

• Αντιθέτως, για τους κατοίκους εξωτερικού, δηλαδή τα πρόσωπα που δεν είναι ούτε κάτοικοι της Ελλάδας ούτε συνήθως διαμένοντες σε αυτήν, αντικείμενο της φορολογίας εισοδήματος είναι μόνο το εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα.

Πότε θεωρείται συνήθης η διαμονή στην Ελλάδα:

• Το φυσικό πρόσωπο θεωρείται ότι διατηρεί τη συνήθη διαμονή του στην Ελλάδα, εφόσον η παραμονή του υπερβαίνει συνολικά τις 183 ημέρες μέσα στο ίδιο έτος.

• Η διαμονή τεκμαίρεται ως συνήθης, εκτός αν ο φορολογούμενος αποδείξει διαφορετικά. (παρ. 1, άρθρο 2 του Κ.Φ.Ε.- ν. 2238/94 όπως ισχύει).

Το βάρος της απόδειξης της φορολογικής κατοικίας έχει μεταφερθεί στο φορολογούμενο (παρ 7, άρθρο 61).

Επομένως: Στο γκισέ της εφορίας οδηγούνται όλοι οι κάτοικοι εξωτερικού;

Όχι. Αλλά όποιος ισχυρίζεται πως είναι κάτοικος εξωτερικού (όχι Ελλάδας) πρέπει να προσκομίζει στοιχεία μόνιμης κατοικίας της χώρας όπου ζεί.

Τεκμηρίωση της φορολογικής κατοικίας. (παρ 7 και 8, άρθρου 61):

Με βάση τις προηγούμενες διατάξεις το φυσικό πρόσωπο που δηλώνει κάτοικος εξωτερικού και φορολογείται στην Ελλάδα για το εισόδημα που αποκτά στην Ελλάδα, υποχρεούται με την υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματός του να υποβάλλει τα δικαιολογητικά που προβλέπει η Υπ. απόφ. πολ.1145/31.5.2012, όπως τροποποιήθηκε με την πολ. 1217/17.12.2012. Δηλαδή:

Α) Πιστοποιητικό Φορολογικής Κατοικίας για τις χώρες με τις οποίες έχουμε υπογράψει ΣΑΔΦΕ.

Β) για τις υπόλοιπες χώρες:

αντίγραφο της Δήλωσης Εισοδήματος εάν προβλέπεται κάτι τέτοιο στη χώρα προέλευσης ή βεβαίωση από φορολογική αρχή της χώρας προέλευσης από την οποία να προκύπτει το παγκόσμιο εισόδημα του φορολογουμένου.

Αν δεν είναι δυνατή η προσκόμιση κάποιου από τα δύο αυτά δικαιολογητικά τότε χρειάζεται πιστοποιητικό μόνιμης κατοικίας από δημόσια αρχή της χώρας προέλευσης (π.χ. δήμος), του ιδίου, αλλά και των μελών της οικογένειάς του (σύζυγος, τέκνα), προκειμένου να αποδειχθεί ο ισχυρός δεσμός του φυσικού προσώπου με τη χώρα προέλευσης.


Πηγή:www.capital.gr

lewton
09-04-14, 15:58
Αυτό που μου συμβαίνει εμένα είναι ότι ενώ μου βγαίνει φόρος εισοδήματος μηδέν μιας και δεν έχω εισοδήματα στην Ελλάδα, μου βγαίνει εισφορά αλληλεγγύης περί τα 2.500€ βάση του εισοδήματός μου στην Ελβετία. :evil:

8anos
09-04-14, 16:27
Αυτό που μου συμβαίνει εμένα είναι ότι ενώ μου βγαίνει φόρος εισοδήματος μηδέν μιας και δεν έχω εισοδήματα στην Ελλάδα, μου βγαίνει εισφορά αλληλεγγύης περί τα 2.500€ βάση του εισοδήματός μου στην Ελβετία. :evil:

δεν θα γίνει συμψηφισμός με τον φόρο που έδωσες στην ελβετία;

- - - Updated - - -

ΚΕΙΜΕΝΑ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ / ΣΥΜΦΩΝΙΩΝ ΑΠΟΦΥΓΗΣ ΔΙΠΛΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΕ:


http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/ddos/b.html

konenas
09-04-14, 16:39
Αλληλεγγύη :whistle:

8anos
09-04-14, 16:42
"αλληλεγγυη" να δείξει αλλα δεν μπορεί να φορολογηθεί δυο φορές για το ίδιο εισόδημα.
η ελληνική εφορία πρέπει να ζητήσει τα χρήματα απο τους ελβετούς

lewton
09-04-14, 16:45
δεν θα γίνει συμψηφισμός με τον φόρο που έδωσες στην ελβετία;

- - - Updated - - -

ΚΕΙΜΕΝΑ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ / ΣΥΜΦΩΝΙΩΝ ΑΠΟΦΥΓΗΣ ΔΙΠΛΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΕ:


http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/ddos/b.html
Δεν τίθεται καν θέμα συμψηφισμού για το φόρο εισοδήματος.
Ο φόρος εισοδήματος είναι μηδέν γιατί τον πληρώνω μόνο στην Ελβετία.

8anos
09-04-14, 16:59
Δεν τίθεται καν θέμα συμψηφισμού για το φόρο εισοδήματος.
Ο φόρος εισοδήματος είναι μηδέν γιατί τον πληρώνω μόνο στην Ελβετία.

μπορεί να φορολογηθείς για το εισοδημα σου δυο φορές; Οχι
για αυτο υπάρχει η σύμβαση,

- - - Updated - - -

Διαδικασία αμοιβαίου διακανονισμού



1. Στις περιπτώσεις που ένα πρόσωπο θεωρεί ότι οι ενέργειες ενός ή και των δύο Συμβαλλόμενων Kρατών
έχουν ή θα έχουν γι’ αυτό σαν αποτέλεσμα την επιβολή φορολογίας η οποία δεν είναι σύμφωνη με τις διατάξεις
αυτής της Σύμβασης μπορεί, ανεξάρτητα από τα μέσα θεραπείας που προβλέπονται από την εσωτερική
νομοθεσία αυτών των Kρατών, να θέσει την περίπτωσή του υπόψη της αρμόδιας αρχής του Συμβαλλόμενου
Kράτους του οποίου είναι κάτοικος ή, αν εφαρμόζεται γι’ αυτό το πρόσωπο η παράγραφος 1 του άρθρου 23, της
αρμόδιας αρχής του Συμβαλλόμενου Kράτους του οποίου είναι υπήκοος. Hπερίπτωση αυτή πρέπει να τεθεί
υπόψη μέσα σε τρία χρόνια από την πρώτη κοινοποίηση της πράξης καταλογισμού φόρου η επιβολή του οποίου
δεν είναι σύμφωνη με τις διατάξεις της Σύμβασης.
2. H αρμόδια αρχή προσπαθεί, αν η ένσταση θεωρηθεί βάσιμη και η ίδια δεν μπορεί να δώσει ικανοποιητική
λύση, να επιλύει τη διαφορά με αμοιβαία συμφωνία με την αρμόδια αρχή του άλλου Συμβαλλόμενου Kράτους, με
σκοπό την αποφυγή της φορολογίας που δεν είναι σύμφωνη με τη Σύμβαση.
3. Oι αρμόδιες αρχές των Συμβαλλόμενων Kρατών θα προσπαθούν να επιλύουν με αμοιβαία συμφωνία
οποιεσδήποτε δυσχέρειες ή αμφιβολίες ανακύπτουν ως προς την ερμηνεία και την εφαρμογή της Σύμβασης.
Mπορούν επίσης να συμβουλεύονται η μία την άλλη για την εξάλειψη της διπλής φορολογίας σε περιπτώσεις που
δεν προβλέπονται από τη Σύμβαση.
4. Oι αρμόδιες αρχές των Συμβαλλόμενων Kρατών μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους απ’ ευθείας με
σκοπό να φθάσουν σε μία συμφωνία με την έννοια των προηγούμενων παραγράφων. Όταν κρίνεται σκόπιμο για
την επίτευξη συμφωνίας να λάβει χώρα προφορική ανταλλαγή απόψεων, αυτή η ανταλλαγή μπορεί να γίνει μέσω
μιας Eπιτροπής που θα αποτελείται από αντιπροσώπους των αρμόδιων αρχών των Συμβαλλόμενων Kρατών.

konenas
09-04-14, 17:01
"αλληλεγγυη" να δείξει αλλα δεν μπορεί να φορολογηθεί δυο φορές για το ίδιο εισόδημα.
η ελληνική εφορία πρέπει να ζητήσει τα χρήματα απο τους ελβετούς

Δεν έπιασες τον υπονοούμενο ;)

8anos
09-04-14, 18:16
Δεν τίθεται καν θέμα συμψηφισμού για το φόρο εισοδήματος.
Ο φόρος εισοδήματος είναι μηδέν γιατί τον πληρώνω μόνο στην Ελβετία.

με εβαλές να ξαναδιαβασω την συμβαση με την Σουηδία και διάβασα την σύμβαση με την ελβετία



Άρθρο 2
Φόροι που καλύπτονται
1. H παρούσα Σύμβαση εφαρμόζεται στους φόρους εισοδήματος που επιβάλλονται για λογαριασμό του
καθενός από τα Συμβαλλόμενα Kράτη ή των πολιτικών τους υποδιαιρέσεων ή των τοπικών αρχών, ανεξάρτητα
από τον τρόπο που επιβάλλονται.
2. Φόροι εισοδήματος θεωρούνται όλοι οι τακτικοί και έκτακτοι φόροι που επιβάλλονται στο συνολικό εισόδημα
ή σε στοιχεία του εισοδήματος, συμπεριλαμβανομένων των φόρων που επιβάλλονται στην ωφέλεια που
προκύπτει από την εκποίηση κινητής ή ακίνητης περιουσίας, καθώς και οι φόροι από την ανατίμηση του
κεφαλαίου.

KEΦAΛAIO IV
MEΘOΔOI ΓIA THN EΞAΛEIΨH ΔIΠΛHΣ ΦOPOΛOΓIAΣ
Άρθρο 22
1. Στις περιπτώσεις που κάτοικος Eλλάδας αποκτά εισόδημα το οποίο σύμφωνα με τις διατάξεις αυτής της
Σύμβασης μπορεί να φορολογείται στην Eλβετία, η Eλλάδα επιτρέπει σαν έκπτωση από το φόρο εισοδήματος του
κατοίκου αυτού ποσό ίσο προς το φόρο εισοδήματος που καταβλήθηκε στην Eλβετία. Aυτή η έκπτωση όμως δεν
υπερβαίνει το τμήμα εκείνο του ελληνικού φόρου, όπως αυτός υπολογίστηκε πριν δοθεί η έκπτωση, το οποίο
(τμήμα φόρου) αναλογεί στο εισόδημα που μπορεί να φορολογείται στην Eλβετία.



- - - Updated - - -


Δεν έπιασες τον υπονοούμενο ;)

υπονοούμενο για ποιον για την "αλληλεγύη" ή για τον lewton :p

lewton
09-04-14, 18:31
με εβαλές να ξαναδιαβασω την συμβαση με την Σουηδία και διάβασα την σύμβαση με την ελβετία



Nαι πες μου τώρα ότι πρέπει να πληρώσω και φόρο εισοδήματος. :p

Ξαναλέω: η εφορία στην Ελλάδα δε μου ζητάει φόρο εισοδήματος, επειδή τον φόρο εισοδήματος τον πληρώνω στην Ελβετία. Μου ζητάει όμως εισφορά αλληλεγγυής επειδή με βλέπει φορολογικά κάτοικο Ελλάδας και άρα έχει λέει το δικαίωμα να μου βάλει εισφορά αλληλεγγύης στα εισοδήματα της Ελβετίας.

8anos
09-04-14, 18:40
ρε lewton τι φορο πληρωσες στην Ελβετία; Δεν ειναι υψηλότερος απο αυτον που θα πλήρωνες στην ελλάδα;

Δηλαδή υποθετικά νούμερα:
εισοδημα 40000 ευρω, φόρος στην ελβετια 15000, φορος που θα έπρεπε να πληρώσεις στην Ελλάδα 12000, η ελληνική εφορία παίρνει 0 γιατι τα εχεις πληρώσει ήδη.
εισοδημα 40000 , φορος στην ελβετια 8000, φορος που θα έπρεπε να πληρώσεις στην Ελλάδα 12000, η ελληνική εφορία θα πάρει απο εσένα 12000-8000 = 4000 ευρώ.

Το ζήτημα είναι να θεωρήσουν την εισφορά ως φορολογία εισοδήματος πραγμα που προβλέπεται απο τη σύμβαση

euri
09-04-14, 20:01
Το ροζ διπλωμα οδηγησης που εχουμε στην Ελλαδα, το λεγομενο και 'ευρωπαϊκου τυπου', κανονικα αναγνωριζεται για χρήση στην Ευρωπη;
Αν πχ θελησω να νοικιασω αυτοκινητο κλπ? Ή αν οδηγώ με το δικό μου;


Ναι αλλά πρέπει να έχεις ένα που αναγράφει τα στοιχεία σου και με λατινικούς χαρακτήρες ;)

Αν όχι είσαι στο έλεος του υπάλληλου στον γκισέ της εταιρείας ενοικίασης αυτοκινήτων


Ναι, ποτέ δεν είχα πρόβλημα

Χρησιμοποίησα το "παλιό" ροζ δίπλωμα (τρίπτυχο), και μάλιστα μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες, πάρα πολλές φορές στο εξωτερικό (ΕΕ και Τουρκία) χωρίς κανένα πρόβλημα, ήδη από τη δεκαετία '90. Εκτός από ένα υποκατάστημα της Budget στο Παρίσι, όπου η υπάλληλος δεν το δεχόταν επειδή δεν είχε λατινικούς χαρακτήρες. Έκανα σχετική φασαρία, μιας και είχαν κάνει και άλλες ηλιθιότητες με την κράτηση, και τελικά πήρα το αυτοκίνητο.

Πριν έρθω στη Φινλανδία άλλαξα το δίπλωμα προληπτικά και πήρα αυτό που είναι σε μέγεθος πιστωτικής κάρτας.

voithostyrempora2
09-04-14, 20:46
Αυτό που μου συμβαίνει εμένα είναι ότι ενώ μου βγαίνει φόρος εισοδήματος μηδέν μιας και δεν έχω εισοδήματα στην Ελλάδα, μου βγαίνει εισφορά αλληλεγγύης περί τα 2.500€ βάση του εισοδήματός μου στην Ελβετία. :evil:

Μια χαρά. Ετσι θα μειωθεί και το Δημόσιο Χρέος. Πλερώ :respekt:.

:p

Αυτό το πράγμα που αλλάζεις χωρα για να σωθείς και ακόμη και τότε το Κράτος σε θεωρεί συνέταιρό του και με νταβατζιλικι σου ζητάει κερατιάτικα είναι αδιανόητο. Πολύ περισσότερο για όσους φύγατε έξω πριν την Υφεση...

Btw κι εγώ το ροζ τρίπτυχο χρησιμοποιησα για ενοικιαση αυτοκινητου πριν κανα εξάμηνο στην Ολλανδία και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

chat1978
09-04-14, 20:55
Αυτό που μου συμβαίνει εμένα είναι ότι ενώ μου βγαίνει φόρος εισοδήματος μηδέν μιας και δεν έχω εισοδήματα στην Ελλάδα, μου βγαίνει εισφορά αλληλεγγύης περί τα 2.500€ βάση του εισοδήματός μου στην Ελβετία. :evil:

Και εγώ αυτά έπαθα με την περσυνή.
Τώρα έχω κολήσει με το θέμα ότι δεν αποδέχτηκαν την μεταφορά της γυναίκας μου και δεν ξέρω πως θα κάνουμε δήλωση
Επίσης πρέπει κάθε χρόνο να τρέξει κάποιος να παραδώσει ένα χαρτί για την αποφυγή διπλής φορολόγησης.
Ο πατέρας μου λέει ότι γίνεται χαμός στην ΔΟΥ Εξωτερικού

megahead13
09-04-14, 21:00
Μ' αυτά και μ΄αυτά τελικά είχε δίκιο η μάνα μου που μου τα είχε πρήξει... τα συκώτια :p πριν ~3 χρόνια για να γραφτώ στη ΔΟΥ μονίμων κατοίκου εξωτερικού κι εγώ της έλεγα «σώπα μωρέ τώρα». :whistle:

kover
09-04-14, 21:01
Lewton στη θεωρία αν λογίζεται ως φορολογικός κάτοικος Ελλάδας πρέπει να πληρώσεις, αν υπάρχει, τη διάφορα που προκύπτει μεταξύ του ελβετικου φόρου εισοδήματος και του ελληνικού (αν οι συντελεστές εδώ είναι μεγαλύτεροι). Αυτο ισχύει για όλες τις πηγές εισοδήματος που μπορει να έχεις στην αλλοδαπή.

Τώρα η έκτακτη εισφορά είναι απάτη φόρος γιατι έρχεται και μας ξανα φορολογεί σε ήδη φορολογημενα εισοδήματα (δε λογαριαζει εισφορές, δε λογαριάζει τίποτα, απλα στεγνά φορολογεί τα μικτά μας έσοδα).

Εγω θα έλεγα να ρωτήσεις κάποιον πιο ειδικό γιατι it can get tricky με την ελληνική εφορία και το τροπο που ερμηνεύουν τους νομούς.

Φανερός Πράκτωρ
09-04-14, 21:25
Μ' αυτά και μ΄αυτά τελικά είχε δίκιο η μάνα μου που μου τα είχε πρήξει... τα συκώτια :p πριν ~3 χρόνια για να γραφτώ στη ΔΟΥ μονίμων κατοίκου εξωτερικού κι εγώ της έλεγα «σώπα μωρέ τώρα». :whistle:
οι μάνες ξέρουν τι κάνουν... :smoke: :)

lewton
09-04-14, 22:36
Τώρα η έκτακτη εισφορά είναι απάτη φόρος γιατι έρχεται και μας ξανα φορολογεί σε ήδη φορολογημενα εισοδήματα (δε λογαριαζει εισφορές, δε λογαριάζει τίποτα, απλα στεγνά φορολογεί τα μικτά μας έσοδα).

Αυτό ακριβώς. :down:

konenas
09-04-14, 23:10
Μ' αυτά και μ΄αυτά τελικά είχε δίκιο η μάνα μου που μου τα είχε πρήξει... τα συκώτια :p πριν ~3 χρόνια για να γραφτώ στη ΔΟΥ μονίμων κατοίκου εξωτερικού κι εγώ της έλεγα «σώπα μωρέ τώρα». :whistle:

Φόρεσες ζακέτα;

8anos
09-04-14, 23:50
Lewton στη θεωρία αν λογίζεται ως φορολογικός κάτοικος Ελλάδας πρέπει να πληρώσεις, αν υπάρχει, τη διάφορα που προκύπτει μεταξύ του ελβετικου φόρου εισοδήματος και του ελληνικού (αν οι συντελεστές εδώ είναι μεγαλύτεροι). Αυτο ισχύει για όλες τις πηγές εισοδήματος που μπορει να έχεις στην αλλοδαπή.

Τώρα η έκτακτη εισφορά είναι απάτη φόρος γιατι έρχεται και μας ξανα φορολογεί σε ήδη φορολογημενα εισοδήματα (δε λογαριαζει εισφορές, δε λογαριάζει τίποτα, απλα στεγνά φορολογεί τα μικτά μας έσοδα).

Εγω θα έλεγα να ρωτήσεις κάποιον πιο ειδικό γιατι it can get tricky με την ελληνική εφορία και το τροπο που ερμηνεύουν τους νομούς.



Αυτό ακριβώς. :down:

εννοειται πάρε τη γνώμη φοροτεχνικού αλλα δυστυχώς οι περισσότεροι εχουν μαύρα μεσάνυχτα.
εγω λεω να επιμείνεις
η διμερής σύμβαση κατα τη γνώμη μου είναι καθαρή για το τι θεωρείται φόρος εισοδήματος, τον οποίο έχεις ήδη πληρώσει:


Φόροι εισοδήματος θεωρούνται όλοι οι τακτικοί και έκτακτοι φόροι που επιβάλλονται στο συνολικό εισόδημα
ή σε στοιχεία του εισοδήματος, συμπεριλαμβανομένων των φόρων που επιβάλλονται στην ωφέλεια που
προκύπτει από την εκποίηση κινητής ή ακίνητης περιουσίας, καθώς και οι φόροι από την ανατίμηση του
κεφαλαίου.

αμφισβήτησε γραπτώς στην ΔΟΥ σου την ερμηνεία τους αν δεν συμπεριλαμβάνουν την εκτατη εισφορά στην φορολογία εισοδήματος και ζήτα την θέση τους γραπτά.
ενα πρώτο βήμα μετά ειναι ο συνήγορος του πολίτη

megahead13
10-04-14, 00:56
οι μάνες ξέρουν τι κάνουν... :smoke: :)
Έεεεεετσι! :up: :lol: :lol:


Φόρεσες ζακέτα;
Μπαρδόν;; Τί ζακέτα;; :hmm:

PopManiac
10-04-14, 01:12
Παίδες mark this for future reference για να μου την πείτε ή να με δοξάσετε (Ελληνοφρένεια σημερινή :p :p :p) αλλά ένας καλός - πολύ καλός - φίλος φοροτεχνικός / λογιστής μου είχε πει χρόνια πριν πως "εάν δεν έχεις εισοδήματα και δεν δηλώνεσαι, άστους να κουρεύονται". Προσωπικά αυτό έχω κάνει, στην τελική πληρώνω φόρο σε κράτος-μέλος ΕΕ, μένω εδώ άνω των 180 ημερών τον χρόνο, έ, να πάνε να μαμηθούν ;)

Εάν ποτέ θελήσω να αγοράσω σπίτι Ελλάδα, εάν ποτέ είμαι σε τέτοιο status, τότε προτιμώ να αλλάξω υπηκοότητα ;)

kover
10-04-14, 07:23
εννοειται πάρε τη γνώμη φοροτεχνικού αλλα δυστυχώς οι περισσότεροι εχουν μαύρα μεσάνυχτα.
εγω λεω να επιμείνεις
η διμερής σύμβαση κατα τη γνώμη μου είναι καθαρή για το τι θεωρείται φόρος εισοδήματος, τον οποίο έχεις ήδη πληρώσει:

αμφισβήτησε γραπτώς στην ΔΟΥ σου την ερμηνεία τους αν δεν συμπεριλαμβάνουν την εκτατη εισφορά στην φορολογία εισοδήματος και ζήτα την θέση τους γραπτά.
ενα πρώτο βήμα μετά ειναι ο συνήγορος του πολίτη

Ας το κάνει αλλά έχω προσωπική εμπειρία για παρεμεφερές θέμα που η εφορία μου απάντησε μετά από 8 μήνες γραπτά. Στο μεσοδιάστημα έκανα και ερώτημα στο υπουργείο οικονομικών που μου απάντησε μέσα σε 2 μήνες και έλεγε πράγματα εντελώς διαφορετικά από την εφορία. Βρέθηκα λοιπόν στη θέση να έχω δύο γραπτές απαντήσεις διαφορετικές η μία από την άλλη με το ίδιο ακριβώς ερώτημα. Τελικά έπραξα αυτό που μου απάντησε η εφορία (γιατί έτσι με συμβούλεψαν οι λογιστές) και ας μην είχε καμία λογική και τρελή χασούρα για μένα.


Παίδες mark this for future reference για να μου την πείτε ή να με δοξάσετε (Ελληνοφρένεια σημερινή :p :p :p) αλλά ένας καλός - πολύ καλός - φίλος φοροτεχνικός / λογιστής μου είχε πει χρόνια πριν πως "εάν δεν έχεις εισοδήματα και δεν δηλώνεσαι, άστους να κουρεύονται". Προσωπικά αυτό έχω κάνει, στην τελική πληρώνω φόρο σε κράτος-μέλος ΕΕ, μένω εδώ άνω των 180 ημερών τον χρόνο, έ, να πάνε να μαμηθούν ;)

Εάν ποτέ θελήσω να αγοράσω σπίτι Ελλάδα, εάν ποτέ είμαι σε τέτοιο status, τότε προτιμώ να αλλάξω υπηκοότητα ;)

Εάν δεν υπάρχει ακίνητο στο ονομά σου στην Ελλάδα τότε πραγματικά άστους να κουρέυονται. Δε μπορούν να σου κάνουν τίποτα και όλος ο παραλογισμός τους γυρίζει μπούμερανγκ και πουλάς εσύ πλέον τρελίτσα στις εφορίες. Εάν υπάρχει ακίνητο τότε χορεύεις. Επίσης η υπηκοότητα δεν έχει καμία σχέση με το τι φορολογικός κάτοικος λογίζεσαι ως.

konenas
10-04-14, 08:06
Έεεεεετσι! :up: :lol: :lol:


Μπαρδόν;; Τί ζακέτα;; :hmm:

Η μάνα σου δεν σου το είπε;
Βγαίνουν έξω1 χωρίς ζακέτα;
1 εξωτερικό

8anos
10-04-14, 10:13
Ας το κάνει αλλά έχω προσωπική εμπειρία για παρεμεφερές θέμα που η εφορία μου απάντησε μετά από 8 μήνες γραπτά. Στο μεσοδιάστημα έκανα και ερώτημα στο υπουργείο οικονομικών που μου απάντησε μέσα σε 2 μήνες και έλεγε πράγματα εντελώς διαφορετικά από την εφορία. Βρέθηκα λοιπόν στη θέση να έχω δύο γραπτές απαντήσεις διαφορετικές η μία από την άλλη με το ίδιο ακριβώς ερώτημα. Τελικά έπραξα αυτό που μου απάντησε η εφορία (γιατί έτσι με συμβούλεψαν οι λογιστές) και ας μην είχε καμία λογική και τρελή χασούρα για μένα.



Εάν δεν υπάρχει ακίνητο στο ονομά σου στην Ελλάδα τότε πραγματικά άστους να κουρέυονται. Δε μπορούν να σου κάνουν τίποτα και όλος ο παραλογισμός τους γυρίζει μπούμερανγκ και πουλάς εσύ πλέον τρελίτσα στις εφορίες. Εάν υπάρχει ακίνητο τότε χορεύεις. Επίσης η υπηκοότητα δεν έχει καμία σχέση με το τι φορολογικός κάτοικος λογίζεσαι ως.

8 μηνες; απαράδεκτοι, όταν η διοίκηση αυθαιρετεί απέναντί σου, κόντρα στο νόμο που υποτίθεται οτι υπηρετεί δεν μπορεί να σκύβεις το κεφάλι



Οι δημόσιες υπηρεσίες, οι οργανισμοί τοπικής αυτοδιοίκησης και τα νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, όταν υποβάλλονται αιτήσεις, οφείλουν να διεκπεραιώνουν τις υποθέσεις των ενδιαφερομένων και να αποφαίνονται για τα αιτήματά τους μέσα σε προθεσμία πενήντα (50) ημερών,
http://www.ydmed.gov.gr/?cat=70

lewton
10-04-14, 10:54
Εγώ δεν το σκύβω το κεφάλι, απλά δεν πληρώνω μια. :p

doctor_667
10-04-14, 11:09
Η μάνα μου πάντως, που είναι και λογίστρια και τους ξέρει τους εφοριακούς στην πόλη μου καλά, μου είπε ότι το μόνο που χρειάζεται είναι ένα χαρτί που να λέει ότι μένω εδώ, πχ από το δημαρχείο της πόλης μου.
Μπορεί να είναι τόσο διαφορετικά τα πράγματα;;:hmm:

Κάτι άλλο, ξέρει κανείς τι χαρτιά χρειάζονται για να βγω ανυπότακτος εξωτερικού; Η στρατολογία είπε στον πατέρα μου όταν πήραν να δουν γιατί δεν μπήκα ότι δεν χρεάζεται να κάνω τίποτα, αλλά θυμάμαι ότι ο αδερφός μου είχε μαζέψει κάτι χαρτιά όταν είχε κινήσει τη διαδικασία πριν κάποια χρόνια. Το προξενείο εδώ λέει ότι πρέπει να μιλήσω με αυτούς, αλλά δεν σηκώνουν το κωλοτηλέφωνο με τίποτα.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
10-04-14, 11:12
Η μάνα μου πάντως, που είναι και λογίστρια και τους ξέρει τους εφοριακούς στην πόλη μου καλά, μου είπε ότι το μόνο που χρειάζεται είναι ένα χαρτί που να λέει ότι μένω εδώ, πχ από το δημαρχείο της πόλης μου.
Μπορεί να είναι τόσο διαφορετικά τα πράγματα;;:hmm:

Θα πρότεινα να κρατάτε μικρό καλάθι :p (ή μάλλον μεγάλο για να χωράει τα δικαιολογητικά)
Δεν διάβασες τι κέρατα γράφουν οι άλλοι παραπάνω;

pan.nl
10-04-14, 11:26
Κάτι άλλο, ξέρει κανείς τι χαρτιά χρειάζονται για να βγω ανυπότακτος εξωτερικού; Η στρατολογία είπε στον πατέρα μου όταν πήραν να δουν γιατί δεν μπήκα ότι δεν χρεάζεται να κάνω τίποτα, αλλά θυμάμαι ότι ο αδερφός μου είχε μαζέψει κάτι χαρτιά όταν είχε κινήσει τη διαδικασία πριν κάποια χρόνια. Το προξενείο εδώ λέει ότι πρέπει να μιλήσω με αυτούς, αλλά δεν σηκώνουν το κωλοτηλέφωνο με τίποτα.

Κάλεσε την πρεσβεία στη Χάγη: https://sites.google.com/site/greekconsulatenl/proxenikes-diadikasies/stratologika-themata/3-anypotaktoi-exoterikou

doctor_667
10-04-14, 11:41
Κάλεσε την πρεσβεία στη Χάγη: https://sites.google.com/site/greekconsulatenl/proxenikes-diadikasies/stratologika-themata/3-anypotaktoi-exoterikou
Προφανώς δεν έχεις δοκιμάσει να πάρεις τηλέφωνο τον τελευταίο χρόνο :p
Πρέπει να έχω πάρει και 30 φορές και δεν το σηκώνουν.

8anos
10-04-14, 11:51
Στην σουηδία χρειάζεται έγγραφο απο σουηδική υπηρεσία - την εφορία :p - που αποδεικνύει οτι μένεις στη χώρα,φαντάζομαι μια βεβαίωση απο το δήμο στην ολλανδία θα είναι οκ , το οποίο πηγαίνεις στο προξενείο πρεσβεία, σου ετοιμάζουν μια βεβαίωση οτι μένεις στη χώρα η οποια βεβαίωση στέλνεται στο στρατολογικό γραφείο που ανήκεις, κατά προτίμηση με φαξ του προξενείου/ πρεσβείας.

Φανερός Πράκτωρ
10-04-14, 12:00
Από ότι μου είπαν από το προξενείο στο Παρισι (και θυμάμαι ακόμα):
- το να βγεις ανυπότακτος εξωτερικού χρησιμεύει μόνο στο αν θες να μπεις Ελλάδα για λίγο διάστημα και να μην κίνδυνευεις να σε σταματήσουν. Λογικα το κάνεις πριν πας Ελλάδα και το στάτους πρέπει να ανανεώνεται κάθε 6 μήνες. Στην πραγματικότητα εντός Σένγκεν κανείς δεν ελέγχει τίποτα αλλα ποτέ δεν ξέρεις...
- το ουσιαστικό ειναι να πάρεις αναβολή ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού το οποίο γίνεται με το να αποδείξεις ότι έχεις 7 εργάσιμα χρόνια έξω η κάμποσα παραπάνω που απλά κατοικίες έξω.

Με το που βγαίνεις ανυπότακτος (εσωτερικού ή εξωτερικου) σου μπαίνει ένα πρόστιμο 6000 ευρώ που παει στην εφορία. σβηνεται όταν αποδείξεις ότι είσαι νόμιμα εκτός στρατεύματος.

Για τα θέματα αυτά λογικά πρέπει να μιλήσεις με το προξενείο και όχι με την πρεσβεία. Αν δεν απαντάει το προξενείο στην πόλη σου δοκίμασε να καλέσεις άλλο προξενείο της Ελλάδας στην χώρα που κατοικίες.

vamvakoolas
10-04-14, 14:20
ισχυουν τα παραπανω αλλα λογω εμπειριας βαλε ενα δικο σου να ρωτησει το στρατολογικο γραφειο της περιοχης σου (μη τρελενεσαι δε θα σε μαζεψουν για μια ερωτηση)

απο την απλη εμπειρια μου η πιο απλη λυση ειναι να αλλαξης υπηκοοτητα ή να εχεις διπλη και @#$στηκες. Διαφορετικα εγω θα προτεινα να περνεις συνεχεια αναβολες οποτε οταν φτασεις σε μια ηλικια που θα εισαι μεγαλος ή θα εχεις οικογενεια δικη σου να κανεις τη βασικη εκπαιδευση (40 μερες, αρα μια αδεια απο δουλεια) και that's it

doctor_667
10-04-14, 14:48
Δεν νομίζω να χρειάζεται ανανέωση του στάτους, αλλά πρέπει να γίνει μια φορά.
Το θέμα είναι ότι είναι επικίνδυνοι με το να λένε ανακρίβειες και αν δεν το ήξερα τώρα εγώ από τον αδερφό μου, μπορεί να έμπλεκα στο μέλλον αφήνοντας το.

Επίσης, στο προξενείο εδώ είναι τραγικοί, δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα και ακόμα και για να ψηφίσεις τώρα στις ευρωεκλογές έμαθα ότι ζητάνε κάτι απίθανα πράγματα.
Είναι κοντά στο γραφείο, αλλά δεν θέλω να τους κάνω τη χάρη να τραβηχτώ ως εκεί επειδή βαριούνται να σηκώσουν ένα τηλέφωνο.

Φανερός Πράκτωρ
10-04-14, 17:05
Δεν νομίζω να χρειάζεται ανανέωση του στάτους, αλλά πρέπει να γίνει μια φορά.

Μπορεί και να λένε χαζομάρες, δεν θα εκπλαγώ. Βέβαια για να το αμφισβητήσεις πρέπει να έχεις ακούσει το αντίθετο από επίσημη πηγή (π.χ. άλλο προξενείο) ή να το έχεις δει κάπου επίσημα γραμμένο (ΦΕΚ κλπ)

Αλλιώς με το να λέμε τι μας φαίνεται λογικό, δεν κάνουμε σοβαρή συζήτηση.

- - - Updated - - -

Και κάτι ακόμα, γιατί θες να βγεις ανυπότακτος εξωτερικού;

υγ: έχω κάνει πρόσφατα τη διαδικασία για μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και τα έχω ψάξει σχετικά

IoStefo1
10-04-14, 18:10
137904137904
Η μάνα μου πάντως, που είναι και λογίστρια και τους ξέρει τους εφοριακούς στην πόλη μου καλά, μου είπε ότι το μόνο που χρειάζεται είναι ένα χαρτί που να λέει ότι μένω εδώ, πχ από το δημαρχείο της πόλης μου.
Μπορεί να είναι τόσο διαφορετικά τα πράγματα;;:hmm:

Κάτι άλλο, ξέρει κανείς τι χαρτιά χρειάζονται για να βγω ανυπότακτος εξωτερικού; Η στρατολογία είπε στον πατέρα μου όταν πήραν να δουν γιατί δεν μπήκα ότι δεν χρεάζεται να κάνω τίποτα, αλλά θυμάμαι ότι ο αδερφός μου είχε μαζέψει κάτι χαρτιά όταν είχε κινήσει τη διαδικασία πριν κάποια χρόνια. Το προξενείο εδώ λέει ότι πρέπει να μιλήσω με αυτούς, αλλά δεν σηκώνουν το κωλοτηλέφωνο με τίποτα.

Με ένα uittreksel από το δημαρχείο σου μπορείς να τους αποδείξεις πως μένεις στο εξωτερικό,το uittreksel κοστίζει 14,50€

doctor_667
11-04-14, 10:32
Μπορεί και να λένε χαζομάρες, δεν θα εκπλαγώ. Βέβαια για να το αμφισβητήσεις πρέπει να έχεις ακούσει το αντίθετο από επίσημη πηγή (π.χ. άλλο προξενείο) ή να το έχεις δει κάπου επίσημα γραμμένο (ΦΕΚ κλπ)

Αλλιώς με το να λέμε τι μας φαίνεται λογικό, δεν κάνουμε σοβαρή συζήτηση.
Και κάτι ακόμα, γιατί θες να βγεις ανυπότακτος εξωτερικού;

υγ: έχω κάνει πρόσφατα τη διαδικασία για μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και τα έχω ψάξει σχετικά
Γιατί να μην θέλω, αν είμαι ανυπότακτος εσωτερικού θεωρητικά μπορούν να με στείλουν στρατοδικείο με το που με πιάσουν στην Ελλάδα.
Δεν μπορώ να βγω ΜΚΕ ακόμα αφού δεν έχω συμπληρώσει τα απαραίτητα χρόνια.

Για τη διαδικασία, λέω ο,τι γνωρίζω από τον αδερφό μου, που δεν θυμάμαι να χρειάστηκε να ξαναπάει χαρτιά.


137904137904

Με ένα uittreksel από το δημαρχείο σου μπορείς να τους αποδείξεις πως μένεις στο εξωτερικό,το uittreksel κοστίζει 14,50€
Ναι, το έχω κάνει ήδη αυτό και περιμένω να φτάσει Ελλάδα το χαρτί.

cool11
11-04-14, 13:58
Μπραβο στη Γαλλια
http://news247.gr/eidiseis/kosmos/news/gallia_wra_18_01_mporeis_pleon_-kai_me_to_nomo-_na_mhn_apanthseis_se_kanena_epaggelmatiko_e-mail.2733470.html

Φανερός Πράκτωρ
11-04-14, 18:37
Μπραβο στη Γαλλια
http://news247.gr/eidiseis/kosmos/news/gallia_wra_18_01_mporeis_pleon_-kai_me_to_nomo-_na_mhn_apanthseis_se_kanena_epaggelmatiko_e-mail.2733470.html

ναι... ΟΚ...
μην παίρνεις στα σοβαρά ότι διαβάζεις ειδικά σε site σαν το παραπάνω... Αλλά νομίζω ότι το έχουμε ξανασυζητήσει αυτό

Φανερός Πράκτωρ
11-04-14, 23:22
Είμαι σε ένα γυράδικο στο Όσλο (Νορβηγία). Ρωτάω διστακτικά τον σκουρόχρωμο ταμία αν μιλάει αγγλικά. Μου απαντάει εμφανώς προσβεβλημένος, "φυσικά". Μετά από τόσα χρόνια Γαλλία και Γερμανία παθαίνω πολιτισμικό σοκ...!!!

tsigarid
11-04-14, 23:47
Είμαι σε ένα γυράδικο στο Όσλο (Νορβηγία). Ρωτάω διστακτικά τον σκουρόχρωμο ταμία αν μιλάει αγγλικά. Μου απαντάει εμφανώς προσβεβλημένος, "φυσικά". Μετά από τόσα χρόνια Γαλλία και Γερμανία παθαίνω πολιτισμικό σοκ...!!!

Α ναι, ξέχασα να σε προειδοποιήσω για αυτό το φαινόμενο :p

KLG
12-04-14, 14:00
Είμαι σε ένα γυράδικο στο Όσλο (Νορβηγία). Ρωτάω διστακτικά τον σκουρόχρωμο ταμία αν μιλάει αγγλικά. Μου απαντάει εμφανώς προσβεβλημένος, "φυσικά". Μετά από τόσα χρόνια Γαλλία και Γερμανία παθαίνω πολιτισμικό σοκ...!!!

Δεν τα ρωτάμε ρε συ αυτά. Ξεκινας στα αγγλικα και ξερεις οτι ο αλλος θα απαντησει στα αγγλικα με αυτοπεποιθηση και θάρρος :p Ετσι και αλλιως ο "νεομετανάστης" φαινεται. Πρόβλημα ίσως να εχεις με μπαρ και σερβιτορους που εχουν "φρεσκο" προσωπικό απο Βαλτικές και μερικους (ελαχιστους) ταριφες / οδηγους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.