PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

cool11
11-06-14, 12:28
Μενοντας σε χωριο εξω απο την πολη, πόση ώρα είναι να φτάσεις πχ κεντρο πολης με το τρένο;

lefe
11-06-14, 12:28
Όταν (και αν) μπουν οι περιορισμοί τότε οι εταιρίες θα αρχίσουν να ψάχνουν για άτομα που έχουν ήδη B ή C permit.
Για την ώρα δεν έχει γίνει τίποτα και επομένως η εταιρία μπορεί να φέρει όποιον Ευρωπαίο θέλει.
Αν η θέση είναι μόνιμη θα πάρεις B permit. Mε το B permit είσαι ΟΚ για 5 χρόνια. Πριν λήξει το B permit δε θα σε διώξει κανείς. Με τα σημερινά δεδομένα όταν λήξει το B permit παίρνεις αυτόματα C permit και είσαι πλέον μόνιμος κάτοικος. Όταν (και αν) αλλάξει η τρέχουσα πολιτική, μπορεί όντως να έχεις θέματα στη λήξη του B permit δηλαδή σε 5 χρόνια από την έναρξη της εργασίας σου. Προσωπικά το αποκλείω γιατί θα αρχίσουν πρώτα να διώχνουν αυτoύς με L permit.

Πάμε στο L permit τώρα. Το L permit το παίρνεις όταν δεν σου κάνουν μόνιμο συμβόλαιο αλλά ορισμένου χρόνου. Αυτό λήγει όταν λήγει το τρέχον συμβόλαιο. Αν λοιπόν σου λήξει το L permit σε ένα χρόνο και έχουν εφαρμόσει όρια, τότε ναι, είναι πιθανό να σου δείξουν την πόρτα της εξόδου από τον παράδεισο.


Το σίγουρο είναι ότι αρχικά θα μείνεις είτε σε συγκατοίκηση είτε αν είσαι τυχερός θα βρεις subrent, δηλαδή κάποιος που φεύγει για ταξίδι 3-4 μήνες να σου αφήσει το διαμέρισμά του. Η ζήτηση είναι τεράστια και δεν παίζει να βρεις δικό σου διαμέρισμα από την αρχή.
Εκτός αν πας να μείνεις σε χωριό. Στα χωριά χτίζονται συνέχεια πολυκατοικίες και τα δίνουν πιο εύκολα τα διαμερίσματα επειδή υπάρχει λιγότερος ανταγωνισμός.
Καλή τύχη.

Λογικα για B με κοβω.
o relocation provider που προσφερουν για βοηθεια στο home finding παιζει να βοηθησει στο ολο θεμα φανταζομαι?

zero
11-06-14, 13:09
Κάθομαι και διαβάζω σελίδες ολόκληρες, μιας και σε 8 μήνες ξεμπερδεύω με πρακτική και στρατό και έχω ψηθεί για έξω.
Θέλω να κάνω 3 ερωτήσεις:
1) Αν αλλάζεις χώρες συχνά τι γίνεται με το συνταξιοδοτικό όταν φτάσεις στην ηλίκια αυτή;
2) Λόγω έλλειψης εμπειρίας, οι εταιρίες προσφέρουν ταχύρυθμα μαθήματα πάνω στις τεχνολογίες που χρησιμοποιούν;
Για παράδειγμα εγώ κοιτάω για junior θέσεις σχετικά με Μηχανικούς Αυτοματισμού. Κάθε εταιρία χρησιμοποιεί διαφορετικά πρωτόκολλα για δικτύωση, τα οποία συνήθως θέλουν σεμηνάρια.
Σε τέτοιες περιπτώσεις αναφέρομαι.

lefe
11-06-14, 13:14
Κάθομαι και διαβάζω σελίδες ολόκληρες, μιας και σε 8 μήνες ξεμπερδεύω με πρακτική και στρατό και έχω ψηθεί για έξω.
Θέλω να κάνω 3 ερωτήσεις:
1) Αν αλλάζεις χώρες συχνά τι γίνεται με το συνταξιοδοτικό όταν φτάσεις στην ηλίκια αυτή;
2) Λόγω έλλειψης εμπειρίας, οι εταιρίες προσφέρουν ταχύρυθμα μαθήματα πάνω στις τεχνολογίες που χρησιμοποιούν;
Για παράδειγμα εγώ κοιτάω για junior θέσεις σχετικά με Μηχανικούς Αυτοματισμού. Ωστόσο, για παράδειγμα, κάθε εταιρία χρησιμοποιεί διαφορετικά πρωτόκολλα για δικτύωση, τα οποία συνήθως θέλουν σεμηνάρια.

Ψαξου για graduate programs στις εταιρειες που σε ενδιαφερουν , νομιζω πολλες μεγαλες εταιρειες εχουν και συνδυαζει αυτο που θες δηλαδη entry level σε συνδυασμο με καποια εκπαιδευση στα συστηματα τους.. για οσες δεν εχουν νομιζω παιζεται .. οι πιο μικρες ισως σου πουν τιποτε για μικροτερο μισθο για ενα διαστημα οσο εκπαιδευεσαι (ισως και internship?)....νομιζω αυτα ειναι αναλογα την οποια εμπειρια εχεις μεχρι τωρα και την πολιτικη της καθε εταιρειας.
Πολυ πιθανο να παιζει πρωτα internship 4/6 μηνο και μετα κανονικη θεση

KLG
11-06-14, 15:53
Ψαξου για graduate programs στις εταιρειες που σε ενδιαφερουν , νομιζω πολλες μεγαλες εταιρειες εχουν και συνδυαζει αυτο που θες δηλαδη entry level σε συνδυασμο με καποια εκπαιδευση στα συστηματα τους.. για οσες δεν εχουν νομιζω παιζεται .. οι πιο μικρες ισως σου πουν τιποτε για μικροτερο μισθο για ενα διαστημα οσο εκπαιδευεσαι (ισως και internship?)....νομιζω αυτα ειναι αναλογα την οποια εμπειρια εχεις μεχρι τωρα και την πολιτικη της καθε εταιρειας.
Πολυ πιθανο να παιζει πρωτα internship 4/6 μηνο και μετα κανονικη θεση

Στα graduate προγραμματα έχουν ξεφύγει οι απαιτήσεις πλεον. Αν και σπάνια ζητάνε προυπηρεσία, αν τσεκάρεις τα cv των εκάστοτε poster boys/ girls (ατομα που τα βαζουν να διαφημιζουν το προγραμμα "ξεκινησα περσυ, εχω γυρίσει όλο το κόσμο και εχω μαθει τόσα πολλα πραγματα, όλα είναι σουπερ, ελάτε και εσείς") θα δεις οτι οι περισσότεροι έχουν προυπηρεσία. Πέρα απο αυτό, παίζουν και ενα σωρό αλλα πραγματα π.χ. εθελοντισμός κτλ κτλ που δείχνουν οτι είσαι "leader material" ή αυτό το "κατι" που ψαχνουν. Καλύτερος τρόπος για way in δυστυχως ειναι το internship ή το μεταπτυχιακό.

lefe
11-06-14, 18:02
ε χωρις καποια προυπηρεσια σε internship(s) και εγω αμφιβαλλω.. απο κει και περα τους νοιαζουν οι ξενες γλωσσες , flexibility κλπ συμφωνω σε ολα εκτος απτον εθελοντισμο :p

klap
14-06-14, 14:12
Κάθομαι και διαβάζω σελίδες ολόκληρες, μιας και σε 8 μήνες ξεμπερδεύω με πρακτική και στρατό και έχω ψηθεί για έξω.
Θέλω να κάνω 3 ερωτήσεις:
1) Αν αλλάζεις χώρες συχνά τι γίνεται με το συνταξιοδοτικό όταν φτάσεις στην ηλίκια αυτή;


Αν αλλάζεις εντός της ΕΕ, δηλαδή πχ. πας 2 χρόνια Γερμανία, 2 χρόνια Ιταλία και 5 χρόνια Αγγλία, τα χρόνια προσμετρώνται στο τέλος, όταν αποφασίσεις να βγεις στη σύνταξη, στην οποία θα βγεις όμως σύμφωνα με το καθεστώς που ισχύει στην τελευταία χώρα που είσαι, δηλαδή αν είσαι Γαλλία, θα βγεις στα 62.
Για να προσμετρηθούν τα χρόνια με χώρα εκτός ΕΕ, πρέπει η Ελλάδα να έχει διακρατική συμφωνία με τη χώρα αυτή.
Αν σε ενδιαφέρει για το τι γίνεται σε περίπτωση που καταλήξεις Ελλάδα πριν συνταξιοδοτηθείς, τηλ στον τωρινό ασφαλιστικό σου φορέα για να σου δώσουν μία ιδέα.Πάντω η σύνταξη πληρώνεται σε όποια χώρα ορίσεις εσύ.

Η διαδικασία για τα παραπάνω είναι χρονοβόρα, αλλά γίνεται. Παράδειγμα είναι οι γερμανοί πολίτες που ζουν στην Ελλάδα μετά τη συνταξιοδότησή τους, και εισπραττουν τη γερμανική σύνταξή τους εδώ.

zero
14-06-14, 14:41
Δηλαδή, συνταξιοδοτείσαι Γαλλία στα 62.
Έστω με σπουδές/στρατό/κλπ πιάνεις δουλειά στα 26.
36 χρόνια εργάζεσαι σε 6 διαφορετικές χώρες για διάστημα 6 χρόνων στην κάθε μία.

Η σύνταξή σου θα προέρχεται από 6 ασφαλιστικά ταμεία, την οποία θα μαζεύει από τα υπόλοιπα πέντε, το ΙΚΑ της Γαλλίας;
Πολύ πρόχειρα, αυτή είναι η απορία μου.

8anos
14-06-14, 15:59
θα περνεις απο το καθενα το κομματι που σου αναλογεί, 10 ευρω απο το ενα, 100 απο το αλλο κοκ
το ικα της γαλιας θα αναλαβει να μαζεψει τα χαρτια απο τις υπολοιπες χώρες
τα λεφτα μαλλον θα τα περνεις απο τον καθε φορεα χωριστα
στα 62 θα παρεις τα χρηματα απο τον φορεα της γαλιας, αν βγαινουν στα 62, στα 67 απο τον φορεα της σουηδιας, στα 70 απο τον φορεα της ελλαδας κοκ

klap
15-06-14, 18:51
θα περνεις απο το καθενα το κομματι που σου αναλογεί, 10 ευρω απο το ενα, 100 απο το αλλο κοκ
το ικα της γαλιας θα αναλαβει να μαζεψει τα χαρτια απο τις υπολοιπες χώρες
τα λεφτα μαλλον θα τα περνεις απο τον καθε φορεα χωριστα
στα 62 θα παρεις τα χρηματα απο τον φορεα της γαλιας, αν βγαινουν στα 62, στα 67 απο τον φορεα της σουηδιας, στα 70 απο τον φορεα της ελλαδας κοκ

Ορθώς ομίλησες αν και (εικάζω) καθήμενος

apple3
17-06-14, 18:56
Κανένας άλλος; :p

- - - Updated - - -



Υπολόγισε για να είναι μέσα 1500 φράγκα το μήνα για ένα μικρό διαμέρισμα σε καλή κατάσταση με όλα μέσα (νερό, ηλεκτρικό, broadband, etc). Μπορεί να βρεις και με λίγο λιγότερα, δεν ξέρω από Ζυρίχη, απλά το λέω χοντρικά.
Αν είσαι νέος στο μυαλό (ξέρω 35άρηδες που μένουν σε συγκατοίκηση από επιλογή, και ξέρω 25άρηδες που ψάχνουν μόνο για μόνοι τους) μπορείς να ψάξεις συγκατοίκηση. ;)

Επειδή μου έγραψες και πμ και ρωτούσες περί μισθοδοσίας, τσέκαρε αυτό για το πόσα θα παίρνεις καθαρά:
http://fr.comparis.ch/steuern/quellensteuerrechner/default.aspx
Αυτό ισχύει για όσο είσαι φορολογούμενος στην πηγή (δηλαδή στα κρατάει η εταιρία). Μετά από 5 χρόνια αλλάζεις καθεστώς αλλά για τα πρώτα 5 χρόνια ισχύει αυτό.
Όμως αυτά είναι μόνο ο φόρος. Θα σου κρατούν επίσης και τα social charges αλλά και το υποχρεωτικό pension plan.
Εσύ θα πληρώνεις επιπλέον την ασφάλιση υγείας, επειδή δεν είναι κρατική οπότε πρέπει να πάρεις από εταιρία της επιλογής σου (η επιλογή να μην πάρεις δεν παίζει).

Πρέπει να μείνεις 3 μήνες άνεργος για να πάρεις το επίδομα.

lewton
17-06-14, 21:21
Πρέπει να μείνεις 3 μήνες άνεργος για να πάρεις το επίδομα.

Ευχαριστώ.

Gordito
19-06-14, 02:14
Λοιπον αναζητω τη βοηθεια σας.

"Κοιταζω γυρω μου και βλεπω" (Παπανδρεου mocking) την καταντια της χωρας μας.

Ανθρωπους να δουλεουν για 15€ τη μερα 8 ωρες. Κοπελες να καθαριζουν πολυκατοικιες για 300€ το μηνα. (both true stories)
Εγω προσωπικα πλεον δουλευω για 30€ τη μερα, χωρις τιποτα αλλο (αδειες/δωρα/ενσημα) και εργασια σε αυτο που εχω κανει ~15 χρονια να μην υπαρχει ( τεχνιτης σε αλουμινια/τζαμια)

Λυση και σωτηρια φανταζει το εξωτερικο.
"Νεος" ειμαι ακομα, οικογενεια δεν εχω κανει, δουλεια σταθερη δεν εχω, θελω να δοκιμασω.

Οπου φανταζομαι, με την προυπηρεσια που εχω, θα μπορεσω να βρω εργασια με ~καλο/βασικο μισθο.
Θα ερθει και η κοπελα μου μαζι.

Eχοντας κανει μια μινι αναζητηση, σκεφτομαι την Νορβηγια, οπου με 2 μισθους θα μπορεσουμε να ζησουμε και να βαλουμε κατι στην ακρη.

Εχω ενα κομποδεμα που το εχω φυλαξει με κοπο και ιδρωτα.
Σκεφτομαι να το παρω και να φυγω για εκει, αναζητωντας στα γραφεια ευρεσεως εργασιας.
Διαμονη σε hostels μεχρι να βρεθει κατι.

Να πω/ρωτησω τα εξης:

1) Θελω να φυγω. Οπως προ-ειπα, δεν εχω κατι να χασω, εκτος ισως απο το κομποδεμα, αν γυρισω απραγος. Δεν με νοιαζει.

2) Η κοπελα μου δεν ειναι ελληνιδα, ουτε καν πολιτης της ΕΕ (Σέρβα)
Ποσο ευκολα θα μπορεσει να με ακολουθησει; Ειναι τοσο 'ευκολο' οσο το 'παντρευομαι και ερχεται ως Ελληνιδα';

3) Καποιος που εχει κανει κατι αναλογο;

Ξεκιναω απο εδω διερευνητικα το ψαξιμο.

Ακουω προτασεις/ιδεες/συμβουλες.

tsigarid
19-06-14, 03:58
1) "Διαμονή σε hostels μέχρι να βρεθεί κάτι" είναι συνταγή αποτυχίας, εκτός αν έχεις ΠΟΛΛΑ στην άκρη ή είσαι κωλόφαρδος.
2) Σε ακολουθεί ως σύζυγος πολίτη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όχι ως Ελληνίδα. Προ γάμου, είσαστε δύο ανεξάρτητα άτομα και δεν μπορεί να σε ακολουθήσει ως μέλος της οικογένειας, καθώς δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Ανάλογα το status της στην Ελλάδα, ίσως να μπορεί να έρθει εύκολα σε χώρες εντός Σένγκεν ανεξάρτητα, αλλά εξαρτάται από το με τι χαρτιά είναι τώρα στην Ελλάδα.

chat1978
19-06-14, 09:58
Gordito κάποια σχόλεια γύρω από το θέμα όπως το έθεσες, το οποίο το έθεσες πολύ εστιασμένα και φαίνεται ότι ξέρεις τι θες να κάνεις.

Να έχεις υπόψη ότι πράγματα έχουν αλλάξει καθώς η προσφορά είναι πολύ μεγάλη και η ζήτηση σταθερή.
Το μεγάλο ατού είναι η γνώση της γλώσσας έστω και σε κάποιο βαθμό. Δεύτερο η γνώση του αντικειμένου σου στα Αγγλικά.
Δεν γνωρίζω για την Νορβηγία τι γίνεται με το θέμα γλώσσα. Ξέρω ότι όλοι είναι γλωσσομαθείς στην Σκανδιναβία και σε κοιτάζουν περιέργα αν ρωτήσεις αν μιλάνε Αγγλικά.
Εδώ στο Βέλγιο όμως είναι λιγότερο δεκτική στο να μιλήσουν Αγγλικά σε σχέση με δύο χρόνια πριν.
Συμβουλή μου να αποφύγεις με κάθε δυνατό τρόπο διγλωσσική χώρα.
Εδώ πάντως στο Βέλγιο τα πράγματα έχουν σφύξει.

Σχετικά με την κοπέλα; Εμένα δεν αναγνώριζαν την τότε κοπέλα μου, Ελληνίδα πολίτη στο δημαρχείο. Γνωρίζω ότι η πόλη που ζω είναι απίστευτα δύσκολη σε αυτά τα θέματα καθώς άλλοι δεν είχαν θέματα σε άλες πόλεις στο Βέλγιο.
Ουσιαστικά ο γάμος ήταν η μόνη λύση!

doctor_667
19-06-14, 09:59
Λοιπον αναζητω τη βοηθεια σας.

"Κοιταζω γυρω μου και βλεπω" (Παπανδρεου mocking) την καταντια της χωρας μας.

Ανθρωπους να δουλεουν για 15€ τη μερα 8 ωρες. Κοπελες να καθαριζουν πολυκατοικιες για 300€ το μηνα. (both true stories)
Εγω προσωπικα πλεον δουλευω για 30€ τη μερα, χωρις τιποτα αλλο (αδειες/δωρα/ενσημα) και εργασια σε αυτο που εχω κανει ~15 χρονια να μην υπαρχει ( τεχνιτης σε αλουμινια/τζαμια)

Λυση και σωτηρια φανταζει το εξωτερικο.
"Νεος" ειμαι ακομα, οικογενεια δεν εχω κανει, δουλεια σταθερη δεν εχω, θελω να δοκιμασω.

Οπου φανταζομαι, με την προυπηρεσια που εχω, θα μπορεσω να βρω εργασια με ~καλο/βασικο μισθο.
Θα ερθει και η κοπελα μου μαζι.

Eχοντας κανει μια μινι αναζητηση, σκεφτομαι την Νορβηγια, οπου με 2 μισθους θα μπορεσουμε να ζησουμε και να βαλουμε κατι στην ακρη.

Εχω ενα κομποδεμα που το εχω φυλαξει με κοπο και ιδρωτα.
Σκεφτομαι να το παρω και να φυγω για εκει, αναζητωντας στα γραφεια ευρεσεως εργασιας.
Διαμονη σε hostels μεχρι να βρεθει κατι.

Να πω/ρωτησω τα εξης:

1) Θελω να φυγω. Οπως προ-ειπα, δεν εχω κατι να χασω, εκτος ισως απο το κομποδεμα, αν γυρισω απραγος. Δεν με νοιαζει.

2) Η κοπελα μου δεν ειναι ελληνιδα, ουτε καν πολιτης της ΕΕ (Σέρβα)
Ποσο ευκολα θα μπορεσει να με ακολουθησει; Ειναι τοσο 'ευκολο' οσο το 'παντρευομαι και ερχεται ως Ελληνιδα';

3) Καποιος που εχει κανει κατι αναλογο;

Ξεκιναω απο εδω διερευνητικα το ψαξιμο.

Ακουω προτασεις/ιδεες/συμβουλες.

Από τη στιγμή που έχεις ήδη δουλειά, θα έλεγα να μην πάρεις βιαστικές αποφάσεις. Έχω ακούσει πολύ κόσμο που έφυγε χωρίς σχέδιο και κατέληξε να χαλάσει όλα τα λεφτά που είχε στην άκρη γι'αυτό προσοχή.
Νορβηγία επίσης είναι πανάκριβη, αν δεν βρεις κάτι γρήγορα θα σου φύσουν πολύ γρήγορα τα λεφτά. Επίσης, δεν είναι EU οπότε ίσως είναι και πιο δύσκολο για την κοπέλα σου;

Για μένα, το καλύτερο είναι να ψάξεις από Ελλάδα όσο αυτό είναι δυνατόν, ρώτα κανένα φίλο σου στο εξωτερικό τι μπορείς να κάνεις εκεί που βρίσκονται και αν μπορούν να σε βοηθήσουν με οποιοδήποτε τρόπο.

vamvakoolas
19-06-14, 11:26
καλα δεν ειναι τραγικα τα πραγματα.

Για τη νορβηγια υπαρχει ζητηση για τετοιες ειδικοτητες αλλα η γλωσσα ειναι τεραστιο θεμα στη Νορβηγια. Αν δε τη ξερεις...δραμα. Ο κολλητος μου (παντρεμενος με Νορβηγιδα) δοκιμασε πριν μηνες να δουλεψει εκει (με ετοιμη δουλεια απο τη γυναικα του) αλλα με το καιρο επεσαν οι δουλειες λογω γλωσσας ασε που αυτος ειχε σπιτι και ηταν και επαρχια (αρα λιγοτερα εξοδα).

Γενικα θα σου προτεινα μια χωρα που να ξερεις αρκετα τη γλωσσα και καλο ειναι πριν πας να παρεις τηλεφωνα τιποτα γραφεια ευρεσεως εργασιας και αφου αναφερεις ειλικρινα τα παντα για σενα να ρωτησεις τις προοπτικες.

lewton
19-06-14, 12:42
Θα έλεγα να έρθεις σε επαφή με εταιρίες που θα μπορούν να σουν βρουν δουλειά ως ειδικευμένο τεχνίτη με 15 χρόνια εμπειρία σε αυτό, καθώς έρχονται πολλοί εντελώς ανειδίκευτοι όπως και πολλοί με πτυχία που ψάχνουν δουλειά κατευθείαν ως μεγαλοστελέχη (:p) αλλά οι ειδικευμένοι τεχνίτες είναι κάτι που εκτιμάται πολύ.
Στην Ελβετία ο κλάδος της οικοδομής πάει πολύ καλά και πιστεύω ότι θα σε έπαιρναν πολύ γρήγορα και χωρίς πολλή γκρίνια για τη γλώσσα. Και ειδικά επειδή είναι δίγλωσση χώρα, έχουν συνηθίσει να κάνουν τη δουλειά παρά τα εμπόδια της κακής γνώσης ο ένας της γλώσσας του άλλου.

klap
19-06-14, 17:50
Καταρχήν να πω ότι η Νορβηγία είναι χώρα Σένγκεν, αλλά δεν είναι χώρα - μέλος της ΕΕ. Αυτό σημαίνει ότι εσύ μπαινεις χωρίς διαβατήριομόνο με ταυτότητα και μένεις τρίμηνο, μετά χρειάζεσαι άδεια παραμονής πολίτη ΕΕ, που δεν είναι πρόβλημα. Εντούτοις για να εργαστείς θέλεις άδεια εργασίας, την οποία ζητά ο εργοδότης για σένα.

Η κοπέλα λόγω εθνικότητας χρειάζεται βίζα από Νορβηγικό προξενείο. Αν θέλει να παραμείνειπέραν του τριμήνου, πρέπει να πάρει άδεια παραμονής και για να γίνει αυτό πρέπει να δείξει λόγο για τον οποίο παραμένει, επαρκές εισόδημα και σταθερή κατοικία (κοινώς το χοστέλι δεν κάνει δουλειά). Αν την παντρευτείς, θα πάρει βίζα πιο εύκολα ως σύζυγος πολίτη ΕΕ . Περισσότερες πληροφορίες εδώ http://www.udi.no/en/want-to-apply/?c=srb

Για τα λοιπά, το μόνο σχόλιο είναι ότι μιλάς για μία χώρα με δύσκολη γλώσσα (εκτός εάν μιλάς Γερμανικά, οπότε θα μάθεις εύκολα). Τα Αγγλικά είναι προσωρινή λύση. Φυσικά και δεν θα πρέπει να πας στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα, μίλα καλύτερα με γραφεία ευρέσεως εργασίας, ξεκίνα με τα μεγάλα Adecco, Accenture κλπ και δες τι γίνεται. Επειδή είναι πανάκριβη χώρα, ίσως η ακριβότερη σε όλη την ήπειρο, δεν είναι καλό να πας και ό,τι βγει, όπως είπε κάποιος θέλει πολύ μεγάλη τύχη. Βασικα θα χάσεις χρόνο και χρήμα ψάχνοντας που πρέπει να ψάξεις, κι είναι κρίμα.

KLG
19-06-14, 18:17
Gordito, δεν ξέρω ακριβως την κατάσταση στη Νορβηγία αλλά μπορώ να σου πω οτι στη Δανία το "παντρευομαι και φέρνω τη γυναίκα μου" δεν πιάνει ευκολα. Το ξέρω απο δευτερο χερι απο φίλο Δανό, του οποίου η κοπέλα ζεί παράνομα στη Δανία επειδή ο μισθός του δεν πληρεί την προϋποθεση του "sponsoring". Eμεινε εγκυος και έκανε όλα τα tests / scans στη Γερμανία, μεχρι που ο GP του φίλου μου ο οποιος παρανομα εβλεπε τη κοπέλα (βασικά εδινε κάποιες συμβουλές και τα φυλλάδια που δίνει στις λεχώνες το συστημα υγείας) τον συμβουλεψε να κανει ιδιωτική ασφάλεια η οποια πανω κατω ερχεται στα ιδια (συμπερ. τα αεροπορικά για Γερμανία) αλλά καλύπτει τα εκτακτα της εγκυμωσύνης. Τελικά παντρευτηκαν στη Δανία και τώρα μπορεί να αποκτήσει αδεια παραμονής (για την οποία αδεια παραμονής κάνουν αίτηση και οι πολίτες ΕΕ). Εχω και αλλα παραδειγματα απο φίλους Δανους οι οποιοι ταλαιπωθηκαν.

Απο πρώτο χέρι, όταν ηρθε η κοπέλα μου επρεπε να δείξει λογαριασμό 10k ευρω και χαρτί οτι μένει σε σπίτι με δανεζικη διευθυνση το οποίο μπορεί να το προμηθευσει μόνο ο ιδιοκτήτης (και οχι ο sub-renter ή συγκάτοικος). Τελικά εγινα εγώ ο σπόνσορας , οριακά με βαση τον μισθό μου. Και να φανταστείς οτι ηδη μένω εδώ 3 χρόνια, και είχα παει 3-4 φορές στις υπηρεσίες, είχαμε περισσότερα δικαιολογητικά απο αυτά που ζητουσανε και οταν τελικά πήγαμε να τα καταθέσουμε είχαν ήδη αυξησει τα όρια απο αυτά που που μας είχαν πει πριν απο 1-2 μήνες. Δεν λέω οτι όλα ειναι δύσκολα, αλλα οτι χρειάζεται πολυ καλή οργάνωση.

Στα δικά σου τώρα, το "πάω σε χόστελ και βλέπουμε" σε μια χώρα σαν τη Νορβηγία με υψηλό κόστος ζωής και μη-αγγλοφωνη δεν θα δουλέψει καλά. Βέβαια στη Νορβηγία πηγαίνουν πάρα πολυ Σουηδοί και κάτοικοι των Βαλτικών χωρών + Πολωνία για δουλειά (σερβιτόροι, υπάλληλοι εργοστασίων) με μια προσφατη ιστορία που βγήκε στη φόρα για τις "απαραδεκτες" συνθήκες εργασίας και διαβίωσης για Σουηδές εργατριες εργοστασίου smoothies. Υπάρχει μια κινητικότητα στις προσωρινές δουλειές, ημιπαράνομες σε οτι αφορά το εργασιακό αλλά κυρίως την διαμονή (π.χ. μένουν 5-6 σε σπιτια στα οποία είναι δηλωμένοι 2). Ακόμα και αυτή η λύση είναι καλύτερη απο το χόστελ.

Σαν γενική συμβουλή, επικοινωνησε με τη πρεσβεία τους στην Αθήνα να πάρεις κάποιες πληροφορίες, αν μπορουν να γίνουν αιτήσεις για αδεια παραμονής στην Αθήνα και τι μπορεί να γίνει με τη κοπέλα σου. Σίγουρα θα έχουν και οδηγίες για job-seekers, ειδικά σε τεχνικά επαγγελματα στα οποία θα έχουν και έλλειψη. Αν είσαι αποφασισμένος ρώτα και για μαθήματα νορβηγικών και μεθοδευσε την μεταναστευση σου για αρχες Άνοιξης το 2015, λίγο πριν ανοίξει ο καιρός και αρχίσει να δουλευει ο κατασκευαστικός τομέας. Ψαξε και για συγκατοικηση απο online για να γλυτώσεις το χοστελ.

Μόνο αν εχεις εξασφαλίσει δουλεια και στέγη φέρε την κοπέλα σου (ή συζυγο με το καλό). Ένας ανεργος job-seeker, τα βγαζει ευκολότερα απο 2 ;)

konenas
19-06-14, 18:29
Οι οδηγίες όλων σας με εντυπωσιάζουν.
Καθαρές και ξάστερες.

Εύγε!

lewton
19-06-14, 19:11
Πάντως τα νορβηγικά θεωρούνται εύκολη γλώσσα.

PopManiac
19-06-14, 19:20
Gordito με έχουν καλύψει οι αποπάνω, αν και ομολογώ πως μολονότι Βρυξέλλες υπάρχει ζήτηση για αλουμινάδες, βλέπω ολοένα και περισσότερους Πολωνούς / Ανατολικούς που σημαίνει πως την σήμερον οι μισθοί πιθανώς να μην υπερβαίνουν τους Ελληνικούς σε βαθμό που να αξίζει τον κόπο.

Από την άλλη μπορεί να κάνω λάθος αλλά θα ρωτήσω έναν φίλο μου που έχει μαγαζιά και διαμερίσματα στις Βρυξέλλες και μπορεί να μάθω τίποτε παραπάνω για την πιάτσα.

Να προσθέσω κι εγώ πάντως πως χρειάζεται πολλή προσοχή και η οργή και θυμός αν και λογικά συναισθήματα είναι πάρα πολύ κακοί σύμβουλοι για μετανάστευση την σήμερον όπου μάλιστα παίζει μεγάλος ανταγωνισμός όχι μόνο ντόπιος αλλά και από Νότια (Ισπανία / Πορτογαλία) και Ανατολική Ευρώπη ;)

Προσεκτικά βήματα, μόνο αυτό θα πω ;)

lefe
19-06-14, 20:13
Καλησπερα ,
δεν ξερω τιποτε σχεδον για Νορβηγια αλλα εχε υποψη σου οτι μιλαμε για την πιο ακριβη χωρα της Ευρωπης η οποια μαλιστα δεν ειναι στην Ευρωπαικη ένωση...
Ναι οι μισθοι ειναι υψηλοι αλλα μην τους βλεπεις σαν απολυτα ποσα αλλα αναλογικα με το κοστος ζωης . Θα σε συμβουλευα να ψαχτεις μεσω της πρεσβειας τους για να αποφυγεις δυσαρεστες καταστασεις. Επισης τα χοστελ και οι πανσιον δεν ειναι οσο φτηνα φανταζεσαι ενω ταυτοχρονα το να νοικιασεις εστω και ενα μικρο στουντιο ειναι αδυνατο. Μονη λυση η συγκατοίκηση.
Θα σου προτεινα να ψαχτεις επισης για λιγο πιο "κλασσικες" επιλογες οπως Γερμανια , Αυστρια κλπ... εκτος αν το κομποδεμα αναγκης που εχεις μαζεψει ειναι τουλαχιστον καμια 15.000++ και εισαι διατεθειμένος να παρεις τετοια ρισκα(να τα φας δηλαδη κ να γυρισεις πισω). Παντως , για να μην ειμαι μονο αρνητικος , και εγω εχω ακουσει οτι εχουν μεγαλη ελλειψη για τέτοιου ειδους επαγγελματα .. Νορβηγοι ειναι λογικα ειναι οργανωμενοι οποτε λογικα η πρεσβεια τους θα εχει καποιες πληροφοριες να σου δωσει , αν ειναι εντελως αρνητικοι δεν θα σου προτεινα να πας για "ατακτη επιθεση" με την λογικη οτι ντου και οτι γινει

KLG
19-06-14, 20:17
Δεν νομίζω οτι έχει προοπτικές στη Γερμανία. Εννοω οτι ακόμα και αν βρει δουλειά, δεν αξίζει τον κόπο η ξενιτειά και η επένδυση του για λίγο περισσότερα στη τσέπη σε μια χώρα -κακά τα ψέματα- εχθρική.

Αξίζει τον κόπο η Ελβετία και οι σκανδιναβικές χώρες που ακόμα δεν είναι mainstream επιλογές (αν και γινονται), απλά θέλει οργάνωση και μεθοδικότητα.

PopManiac
19-06-14, 20:19
Δεν νομίζω οτι έχει προοπτικές στη Γερμανία. Εννοω οτι ακόμα και αν βρει δουλειά, δεν αξίζει τον κόπο η ξενιτειά και η επένδυση του για λίγο περισσότερα στη τσέπη σε μια χώρα -κακά τα ψέματα- εχθρική.

Αξίζει τον κόπο η Ελβετία και οι σκανδιναβικές χώρες που ακόμα δεν είναι mainstream επιλογές (αν και γινονται), απλά θέλει οργάνωση και μεθοδικότητα.

Μην το κάνουμε hijack το νήμα αλλά δεν με πείθει το ότι η Γερμανία είναι εχθρική χώρα - δεν καταλαβαίνω με ποιους όρους την κατατάσσεις ως εχθρική

KLG
19-06-14, 20:34
Μην το κάνουμε hijack το νήμα αλλά δεν με πείθει το ότι η Γερμανία είναι εχθρική χώρα - δεν καταλαβαίνω με ποιους όρους την κατατάσσεις ως εχθρική

Για 3 λόγους:

1. Τεχνική δουλειά μαστορα σε εναν τομέα γεματο στερεοτυπα για τους ξένους εργάτες... Απο το "οι ξένοι μας παίρνουν τις δουλειες", μέχρι το "οι ξένοι είναι τεμπέληδες/ ατσαλοι you-name-it" οπως λέγεται π.χ. για τους Πολωνους στην Αγγλία.

2. Εκμεταλλευση των μεταναστών ακόμα και απο τους ομοεθνείς τους. Εξακριβωμένα χαμηλότεροι μισθοι και εξακριβωμένα περιστατικά με λαμόγια αφεντικά.

3. Ρατσισμός και ξενοφοβία σε αυξηση στη κοινωνία, με πιο εντονα τα φαινόμενα στην εργατική τάξη με την οποία θα εργάζεται. Να σου υπενθυμίσω οτι εβγαλαν νεοναζι ευρωβουλευτη και κάτι προσφατο: 20% αυξηση στις επιθέσεις προς τους ξένους (http://www.bbc.com/news/world-europe-27910099).

+1 Δεν ξέρω κατα πόσο κάποιος μπορεί να πηγαίνει και να έρχεται απο τη δουλεια και να βλέπει παντου τα πρωτοσελιδα των φυλλάδων.

PopManiac
19-06-14, 20:37
Με εξαίρεση το τελευταίο που φαντάζομαι πως αναφέρεσαι σε εμετούς έντυπα όπως η Bild που αναφέρονται κάθε 3 και λίγο στην Ελλάδα και στους τεμπέληδες Έλληνες, τα λοιπά που περιγράφεις ΙΜΗΟ λίγο-πολύ παίζουν παντού στην Β. Ευρώπη με διαφορές ενδεχομένως στο ένα ή στο άλλο, αλλά δε νομίζω πως η Γερμανία ξεχωρίζει ;)

chat1978
19-06-14, 20:42
Για 3 λόγους:

1. Τεχνική δουλειά μαστορα σε εναν τομέα γεματο στερεοτυπα για τους ξένους εργάτες... Απο το "οι ξένοι μας παίρνουν τις δουλειες", μέχρι το "οι ξένοι είναι τεμπέληδες/ ατσαλοι you-name-it" οπως λέγεται π.χ. για τους Πολωνους στην Αγγλία.

2. Εκμεταλλευση των μεταναστών ακόμα και απο τους ομοεθνείς τους. Εξακριβωμένα χαμηλότεροι μισθοι και εξακριβωμένα περιστατικά με λαμόγια αφεντικά.

3. Ρατσισμός και ξενοφοβία σε αυξηση στη κοινωνία, με πιο εντονα τα φαινόμενα στην εργατική τάξη με την οποία θα εργάζεται. Να σου υπενθυμίσω οτι εβγαλαν νεοναζι ευρωβουλευτη και κάτι προσφατο: 20% αυξηση στις επιθέσεις προς τους ξένους (http://www.bbc.com/news/world-europe-27910099).

+1 Δεν ξέρω κατα πόσο κάποιος μπορεί να πηγαίνει και να έρχεται απο τη δουλεια και να βλέπει παντου τα πρωτοσελιδα των φυλλάδων.

Εγώ έχω ακούσει επίσης και ανθελληνικά περιστατικά. Καταστάσεις που ήταν δύσκολο για τον Έλληνα είτε από λεγόμενα είτε από συνθήκες. Και τα έχω ακούσει από διάφορους και αρκετά ώστε να έχω προβληματιστεί πριν ακόμα έρθω Βέλγιο.
Από Ολλανδία έχω ακούσει μόνο ένα σκηνικό παρόλο που οι Ολλανδοί που δεν έχουν πατήσει Ελλάδα έχουν μια αντιπάθεια προς την χώρα μας. Επίσης δεν λαμβάνω καλό κλίμα από τους συναδερφούς στην Ολλανδία.
Για το Βέλγιο πχ μια φορά ένας συνάδερφος είπε κάτι μεταξύ αστείου και σοβαρού για τεμπελεία (δεν νομίζω το εννοούσε ή το πίστευε) μπήκε στην θέση του και δεν έχει ξανατύχει τίποτα.
Γενικά συμπάθεια έχω λάβει παρά εχθρικότητα. Βέβαια δεν μένω Αμβέρσα όπου διαπρέπουν κάποια εθνικιστικά στοιχεία!

KLG
19-06-14, 20:42
Με εξαίρεση το τελευταίο που φαντάζομαι πως αναφέρεσαι σε εμετούς έντυπα όπως η Bild που αναφέρονται κάθε 3 και λίγο στην Ελλάδα και στους τεμπέληδες Έλληνες, τα λοιπά που περιγράφεις ΙΜΗΟ λίγο-πολύ παίζουν παντού στην Β. Ευρώπη με διαφορές ενδεχομένως στο ένα ή στο άλλο, αλλά δε νομίζω πως η Γερμανία ξεχωρίζει ;)

Ακόμα και αν παίζουν παντου, θα του μένουν περισσότερα στη τσέπη (όπως ανεφερα και στο αρχικό μου μυνημα). Αμα ειναι να μου λένε στη μουρη οτι ειμαι τεμπέλης και οτι κλέβω τα λεφτα τους, ας με πληρώνουν καλύτερα. Ασε που είμαι 100% σίγουρος οτι αυτη τη στιγμή οι Έλληνες στη Γερμανία, ακόμα και για δουλειές μηχανικών εχουν την αντιμετωπιση τριτο-τετακοσμικού, κάτι που δεν ισχυει ακόμα στις σκανδιναβικές χώρες.

voithostyrempora2
19-06-14, 20:42
Με εξαίρεση το τελευταίο που φαντάζομαι πως αναφέρεσαι σε εμετούς έντυπα όπως η Bild που αναφέρονται κάθε 3 και λίγο στην Ελλάδα και στους τεμπέληδες Έλληνες, τα λοιπά που περιγράφεις ΙΜΗΟ λίγο-πολύ παίζουν παντού στην Β. Ευρώπη με διαφορές ενδεχομένως στο ένα ή στο άλλο, αλλά δε νομίζω πως η Γερμανία ξεχωρίζει ;)

Απ'όσα βλεπω και στην Ολλανδια, αυτό που λεει ο Pop ισχύει.

KLG
19-06-14, 20:44
Απ'όσα βλεπω και στην Ολλανδια, αυτό που λεει ο Pop ισχύει.

Που? Στο πανεπιστήμιο ή στην οικοδομή?

voithostyrempora2
19-06-14, 20:49
Οχι,οχι,στο Πολυτεχνείο καμία σχέση.Ισα-ισα, που πιο multicultural και non-discriminating πεθαινεις :p.

Από συζητησεις με Ελληνες που δουλεύουν σερβιτόροι,θυρωροι,σεκιουριτάδες κοκ, εκ των οποίων πολλοί έχουν 10-15 χρονια εδώ. Btw το Eindhoven λόγω Brainport (http://www.brainport.nl/en) και αμετρητων πολυεθνικών και γιγαντων στυλ Philips,ASML κοκ είναι από τις πιο προοδευτικές πόλεις της Ολλανδίας.

(χαρακτηριστικό στατιστικό (http://www.brainport.nl/en/work/the-number-of-international-knowledge-workers-triples-in-the-south-netherlands))

KLG
19-06-14, 20:57
Καλά... Πάντως Γερμανοί, Ολλανδοί, Φιλανδοί είναι στην top τριάδα μου, μάλλον low τριαδα... Στην καλύτερη, χασκογελα, ειρωνίες και εχθρική συμπεριφορά.

PopManiac
19-06-14, 20:58
Καλά... Πάντως Γερμανοί, Ολλανδοί, Φιλανδοί είναι στην top τριάδα μου, μάλλον low τριαδα... Στην καλύτερη, χασκογελα, ειρωνίες και εχθρική συμπεριφορά.

Συμφωνούμε μεν αλλά άστο δω βρε ο άνθρωπος έκανε ερωτήσεις μην το γυρίσουμε στη δική μας αμπελοφιλοσοφία :p

doctor_667
19-06-14, 21:23
Καλά... Πάντως Γερμανοί, Ολλανδοί, Φιλανδοί είναι στην top τριάδα μου, μάλλον low τριαδα... Στην καλύτερη, χασκογελα, ειρωνίες και εχθρική συμπεριφορά.
Ολλανδία πάντως κι εγώ δεν το νιώθω καθόλου πλέον αυτό το εχθρικό κλίμα, πριν από 2.5 χρόνια ναι, άκουγα κάποια αραιά σχόλια. Για τους Φινλανδούς επίσης εκπλήσσομαι που το πιστεύεις αυτό, έχω πολλούς συνάδελφους και μερικούς φίλους και το μόνο που έχω δει είναι ενδιαφέρον για την κατάσταση. Για τους Γερμανούς θα συμφωνήσω λίγο, αλλά και πάλι δεν θα ήταν κάτι που θα με έκανε να μην θέλω να πάω να δουλέψω εκεί. Ίσα ίσα αν μπορούσα να αλλάξω χώρα, Γερμανία θα ήθελα να πάω :p.

Συμφωνούμε μεν αλλά άστο δω βρε ο άνθρωπος έκανε ερωτήσεις μην το γυρίσουμε στη δική μας αμπελοφιλοσοφία :p
Εντάξει, δεν είναι και άσχετη η κουβέντα αυτή με το γενικό θέμα αλλά ακόμα και συγκεκριμένα για τον Gordito.

john dubi
19-06-14, 21:45
Απο εμπειρια που εχω σε Ελβετια. Σαν απλος τεχνιτης σε οικοδομη χωρις γλωσσα ειναι πολυ δυσκολο. Οι ρυθμοι πανε τοσο γρηγορα που κανενας δεν εχει την υπομονη να χανει χρονο στην επικοινωνια.
Το αλλο και μεγαλυτερο προβλημα ειναι τα λαθη πανω στην εργασια. Κοστιζουν σε χρονο και χρημα. Κακα τα ψεματα αλλα ο πρωτος που παιρνει ποδι σε τετοια θεματα δεν ειναι ο ντοπιος.

Gordito
20-06-14, 00:47
1) "Διαμονή σε hostels μέχρι να βρεθεί κάτι" είναι συνταγή αποτυχίας, εκτός αν έχεις ΠΟΛΛΑ στην άκρη ή είσαι κωλόφαρδος.
2) Σε ακολουθεί ως σύζυγος πολίτη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όχι ως Ελληνίδα. Προ γάμου, είσαστε δύο ανεξάρτητα άτομα και δεν μπορεί να σε ακολουθήσει ως μέλος της οικογένειας, καθώς δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Ανάλογα το status της στην Ελλάδα, ίσως να μπορεί να έρθει εύκολα σε χώρες εντός Σένγκεν ανεξάρτητα, αλλά εξαρτάται από το με τι χαρτιά είναι τώρα στην Ελλάδα.

Tα Hostel ψαχνοντας βλεπω οτι δεν ειναι 'ακριβα', πχ 25-30€ τη μερα σε dorms.

Oταν θα παω (αν παω χυμα), θα υπολογισω να υπαρχει κομποδεμα για ~2 μηνες ανεργιας (τιμες/κοστος ζωης βλεπω απο το numbeo.com)



Gordito κάποια σχόλεια γύρω από το θέμα όπως το έθεσες, το οποίο το έθεσες πολύ εστιασμένα και φαίνεται ότι ξέρεις τι θες να κάνεις.

Δεν το ξεστομισα ετσι, εχω καιρο την σκεψη και την προδιαθεση.


Από τη στιγμή που έχεις ήδη δουλειά, θα έλεγα να μην πάρεις βιαστικές αποφάσεις. Έχω ακούσει πολύ κόσμο που έφυγε χωρίς σχέδιο και κατέληξε να χαλάσει όλα τα λεφτά που είχε στην άκρη γι'αυτό προσοχή.
Νορβηγία επίσης είναι πανάκριβη, αν δεν βρεις κάτι γρήγορα θα σου φύσουν πολύ γρήγορα τα λεφτά. Επίσης, δεν είναι EU οπότε ίσως είναι και πιο δύσκολο για την κοπέλα σου;

Για μένα, το καλύτερο είναι να ψάξεις από Ελλάδα όσο αυτό είναι δυνατόν, ρώτα κανένα φίλο σου στο εξωτερικό τι μπορείς να κάνεις εκεί που βρίσκονται και αν μπορούν να σε βοηθήσουν με οποιοδήποτε τρόπο.

Εχω καποιους φιλους, ακομα ομως δεν εχω ασχοληθει παρα επιφανειακα.
Οπως ειπα, θελω να ακουσω απο εδω παιδια που εχουν ηδη κανει το βημα (εστω και με τελειως αλλο τροπο/μεσα)



Γενικα θα σου προτεινα μια χωρα που να ξερεις αρκετα τη γλωσσα και καλο ειναι πριν πας να παρεις τηλεφωνα τιποτα γραφεια ευρεσεως εργασιας και αφου αναφερεις ειλικρινα τα παντα για σενα να ρωτησεις τις προοπτικες.

Αγγλικα ξερω αριστα.
Αγγλια δεν παω, και USA/Australia δεν μπορω να παω (θα πηγαινα αμεσως αν μπορουσα)


Θα έλεγα να έρθεις σε επαφή με εταιρίες που θα μπορούν να σουν βρουν δουλειά ως ειδικευμένο τεχνίτη με 15 χρόνια εμπειρία σε αυτό, καθώς έρχονται πολλοί εντελώς ανειδίκευτοι όπως και πολλοί με πτυχία που ψάχνουν δουλειά κατευθείαν ως μεγαλοστελέχη (:p) αλλά οι ειδικευμένοι τεχνίτες είναι κάτι που εκτιμάται πολύ.
Στην Ελβετία ο κλάδος της οικοδομής πάει πολύ καλά και πιστεύω ότι θα σε έπαιρναν πολύ γρήγορα και χωρίς πολλή γκρίνια για τη γλώσσα. Και ειδικά επειδή είναι δίγλωσση χώρα, έχουν συνηθίσει να κάνουν τη δουλειά παρά τα εμπόδια της κακής γνώσης ο ένας της γλώσσας του άλλου.

Δεν ξερω τιποτα για Ελβετια.
Και εκει βοηθουν τα γραφεια ευρεσεως;


Καταρχήν να πω ότι η Νορβηγία είναι χώρα Σένγκεν, αλλά δεν είναι χώρα - μέλος της ΕΕ. Αυτό σημαίνει ότι εσύ μπαινεις χωρίς διαβατήριομόνο με ταυτότητα και μένεις τρίμηνο, μετά χρειάζεσαι άδεια παραμονής πολίτη ΕΕ, που δεν είναι πρόβλημα. Εντούτοις για να εργαστείς θέλεις άδεια εργασίας, την οποία ζητά ο εργοδότης για σένα.

Η κοπέλα λόγω εθνικότητας χρειάζεται βίζα από Νορβηγικό προξενείο. Αν θέλει να παραμείνειπέραν του τριμήνου, πρέπει να πάρει άδεια παραμονής και για να γίνει αυτό πρέπει να δείξει λόγο για τον οποίο παραμένει, επαρκές εισόδημα και σταθερή κατοικία (κοινώς το χοστέλι δεν κάνει δουλειά). Αν την παντρευτείς, θα πάρει βίζα πιο εύκολα ως σύζυγος πολίτη ΕΕ . Περισσότερες πληροφορίες εδώ http://www.udi.no/en/want-to-apply/?c=srb

Για τα λοιπά, το μόνο σχόλιο είναι ότι μιλάς για μία χώρα με δύσκολη γλώσσα (εκτός εάν μιλάς Γερμανικά, οπότε θα μάθεις εύκολα). Τα Αγγλικά είναι προσωρινή λύση. Φυσικά και δεν θα πρέπει να πας στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα, μίλα καλύτερα με γραφεία ευρέσεως εργασίας, ξεκίνα με τα μεγάλα Adecco, Accenture κλπ και δες τι γίνεται. Επειδή είναι πανάκριβη χώρα, ίσως η ακριβότερη σε όλη την ήπειρο, δεν είναι καλό να πας και ό,τι βγει, όπως είπε κάποιος θέλει πολύ μεγάλη τύχη. Βασικα θα χάσεις χρόνο και χρήμα ψάχνοντας που πρέπει να ψάξεις, κι είναι κρίμα.

Εχεις δικιο.
Aλλα δεν θα επαιρνα απλα ενα αεροπλανο και θα πηγαινα τοσο χυμα, θα πηγαινα σε 4-5 μερη κατευθυνομενος απο γνωστους.

anon
20-06-14, 08:51
Μην το κάνουμε hijack το νήμα αλλά δεν με πείθει το ότι η Γερμανία είναι εχθρική χώρα - δεν καταλαβαίνω με ποιους όρους την κατατάσσεις ως εχθρική

Eχοντας όλο το σόι του πατέρα μου, πολλούς θειούς θειές και ξαδέρφια, και οι γονείς μου κάνανε 15 χρόνια εκεί, και πρόσφατα ένας συνάδελφος πήγε (χωρίς να ξέρει γρι γερμανικά), η πλειονότητα του κόσμου δεν είναι εχθρική στους έλληνες, αν και αν πιαστεί κουβέντα πολιτικο-οικονομική θα ακουστούν μπινελίκια για την Ελλάδα ως χώρα, αλλά όχι τόσο σαν Ελληνες. με τους τούρκους, που ειναι και πολλοί, έχουν ένα θέμα.

vamvakoolas
20-06-14, 11:30
Gordito με έχουν καλύψει οι αποπάνω, αν και ομολογώ πως μολονότι Βρυξέλλες υπάρχει ζήτηση για αλουμινάδες, βλέπω ολοένα και περισσότερους Πολωνούς / Ανατολικούς που σημαίνει πως την σήμερον οι μισθοί πιθανώς να μην υπερβαίνουν τους Ελληνικούς σε βαθμό που να αξίζει τον κόπο.

Από την άλλη μπορεί να κάνω λάθος αλλά θα ρωτήσω έναν φίλο μου που έχει μαγαζιά και διαμερίσματα στις Βρυξέλλες και μπορεί να μάθω τίποτε παραπάνω για την πιάτσα.

Να προσθέσω κι εγώ πάντως πως χρειάζεται πολλή προσοχή και η οργή και θυμός αν και λογικά συναισθήματα είναι πάρα πολύ κακοί σύμβουλοι για μετανάστευση την σήμερον όπου μάλιστα παίζει μεγάλος ανταγωνισμός όχι μόνο ντόπιος αλλά και από Νότια (Ισπανία / Πορτογαλία) και Ανατολική Ευρώπη ;)

Προσεκτικά βήματα, μόνο αυτό θα πω ;)
Εχεις απολυτο δικιο. Στη πολυκατοικια μου (Αμβερσσα) επειδη κατα καιρους ερχονται εργατες απο σλοβενια/τσεχια/πολωνια για λιγο καιρο ρωτησα τι παιζει:

Υπαρχει ενας βελγος εργολαβος που κλεινει δουλειες αλλα αυτος εχει δικο του συνεργειο απο εργατες (ξενους) που μαλιστα ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ τους φερνει απο τις χωρες τους οδικως! Δε πρεπει να παιζουν τρελοι μισθοι με αυτο το καθεστως

Επειδη ξερεις αγγλικα (και οχι Νορβηγικα) δες Μαλτα,ή Ιρλανδια

xhaos
20-06-14, 11:35
Ιρλανδία έχω πάει πάρα πολλές φορές για δουλειά, νομίζω ότι είναι η πιο ελληνική χώρα με την καλή έννοια στην ΕΕ. θα πήγαινα αβλεπη.

αλλα οικονομικά και μάλιστα στο θέμα της οικοδομής έχουν "κλείσει" μετά τις φούσκες στο real estate.

Crosswind
20-06-14, 12:28
αλλα οικονομικά και μάλιστα στο θέμα της οικοδομής έχουν "κλείσει" μετά τις φούσκες στο real estate.

Ως "ντόπιος", επιβεβαιώνω. Δε χτίζεται τίποτα πλεόν, γι'αυτό και οι τιμές των σπιτιών στο Δουβλίνο έχουν ανέβει 20% από πέρσι τέτοια εποχή.

klap
20-06-14, 16:34
Όσα είπατε για Γερμανία (είτε ισχύουν είτε όχι) δεν ισχύουν ακριβώς το ίδιο, αυτολεξεί μάλιστα, και για τους ξένους στην Ελλάδα;

Νομίζω ότι εξαρτάται που θα πέσεις. Σε κάθε χώρα υπάρχουν άνθρωποι και άνθρωποι. Εάν πέσεις στη Γερμανία σε άνθρωπο που ενστερνίζεται την Bild, καλό είναι να τον αποφύγεις έτσι κι αλλιώς, διότι αν πιστεύει ο,τι του γράφει μια φυλλάδα, είναι πολύ περιορισμένης νοημοσύνης και οριζόντων, σαν να διαβάζει αντίστοιχες φυλλάδες στην Ελλάδα.
Ας μη γενικεύουμε,νομίζω κάπου εκεί είναι το (λογικό) σφάλμα.

Προσωπικά πουθενά εδώ στο Βέλγιο δεν ένιωσα ειρωνεία, διάκριση κλπ. Γενικεύσεις (π.χ. όλοι οι Έλληνες αντιγράφουν από τους διπλανούς τους στις εξετάσεις) ναι, ηλίθια ανέκδοτα σε παρέα, ναι, αλλά κακομεταχείριση ή πρόβλημα σε υπηρεσία, σε συνεργασία, στην πολυκατοικία κλπ. δεν είχα ποτέ.

PGouv
23-06-14, 17:30
Απο καναδά έχει πάει κανεις;

cool11
24-06-14, 08:23
141219

headbanger
27-06-14, 16:57
Απο καναδά έχει πάει κανεις;

Είμαι εδώ 3 χρόνια τώρα (πως περνάει ο καιρός έτσι!)

Συγκεκριμένα Αλμπέρτα, μιας και για να έρθεις ΚΑναδά καλό είναι να πας σε επαρχία (Province) Με θέσεις εργασίας. Εδώ έχει τα πετρελαια.
Να έχετε στον νου σας ότι τα πράγματα στένεψαν πολύ για τους temporary foreign workers, μετά το σκάνδαλο με τα McD @ British Columbia

Zus
27-06-14, 20:25
Για 3 λόγους:

1. Τεχνική δουλειά μαστορα σε εναν τομέα γεματο στερεοτυπα για τους ξένους εργάτες... Απο το "οι ξένοι μας παίρνουν τις δουλειες", μέχρι το "οι ξένοι είναι τεμπέληδες/ ατσαλοι you-name-it" οπως λέγεται π.χ. για τους Πολωνους στην Αγγλία.

2. Εκμεταλλευση των μεταναστών ακόμα και απο τους ομοεθνείς τους. Εξακριβωμένα χαμηλότεροι μισθοι και εξακριβωμένα περιστατικά με λαμόγια αφεντικά.

3. Ρατσισμός και ξενοφοβία σε αυξηση στη κοινωνία, με πιο εντονα τα φαινόμενα στην εργατική τάξη με την οποία θα εργάζεται. Να σου υπενθυμίσω οτι εβγαλαν νεοναζι ευρωβουλευτη και κάτι προσφατο: 20% αυξηση στις επιθέσεις προς τους ξένους (http://www.bbc.com/news/world-europe-27910099).

+1 Δεν ξέρω κατα πόσο κάποιος μπορεί να πηγαίνει και να έρχεται απο τη δουλεια και να βλέπει παντου τα πρωτοσελιδα των φυλλάδων.

Επειδή δεν έχει πολύ καιρό που ζευγάρι φίλων πήγε προς Γερμανία μεριά, και έπειτα από λίγο ακολούθησε και η μητέρα του αγοριού, οι έλληνες μετανάστες προηγούμενης γενιάς που έχουν πλέον βολευτεί, και έτυχε να στραφούν σε αυτούς για δουλειά, ήταν οι σιχαμερότεροι στο θέμα εκμετάλλευσης.

PopManiac
27-06-14, 20:37
Επειδή δεν έχει πολύ καιρό που ζευγάρι φίλων πήγε προς Γερμανία μεριά, και έπειτα από λίγο ακολούθησε και η μητέρα του αγοριού, οι έλληνες μετανάστες προηγούμενης γενιάς που έχουν πλέον βολευτεί, και έτυχε να στραφούν σε αυτούς για δουλειά, ήταν οι σιχαμερότεροι στο θέμα εκμετάλλευσης.

Γενικά οι Έλληνες εργοδότες εξωτερικού σε blue collar επίπεδο είναι οι ελεεινότεροι των ελεεινών έναντι Ελλήνων καθώς έχουν και την ανωτερότητα του "εμείς που είμαστε Αμερικάνοι / Γερμανοί / Βέλγοι / γουατέβα και γίναμε άνθρωποι ενώ εσείς τα ζώα". Τώρα δε με την κρίση ούτε καν δεν θέλω να σκέφτομαι τι ύφος θα έχουν :down:

Zus
27-06-14, 20:43
Κομπλεξάρες? :hmm:

KLG
27-06-14, 20:46
Νοοτροπία "νέου-παλιού". Δεδομένου οτι οταν πήγαν αυτοί τα πράγματα ήταν πολυ χειρότερα, εκτιμούν οτι οι νέοι πρέπει να υποστουν "τμήμα" αυτών που τραβήξανε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.