PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

PopManiac
27-06-14, 23:45
Νοοτροπία "νέου-παλιού". Δεδομένου οτι οταν πήγαν αυτοί τα πράγματα ήταν πολυ χειρότερα, εκτιμούν οτι οι νέοι πρέπει να υποστουν "τμήμα" αυτών που τραβήξανε.

Λάθος, αυτό που λες αναφέρεται σε μια γενιά πιο πίσω και ίσα-ίσα που αρκετοί από αυτούς που γνώρισα στην Αμερική από την οικογένειά μου εκεί - και έχουν αποδημήσει εις Κύριο εδώ και καιρό - ήταν τρελοί ψυχοπονιάρηδες.

Είναι η επόμενη γενιά αρκετών που έχουν γαλουχηθεί στο "στην Ελλάδα είναι όλα μπουρδέλο και οι Έλληνες είναι κωλο-λαός", δεν έχουν ποτέ γνωρίσει πραγματικά Έλληνες ή έχουν ζήσει Ελλάδα (παρεκτός από κάτι διακοπές στο χωριό ή στην Μύκονο-Σαντορίνη) και έχουν την σαφή άποψη πως οι κωλο-Έλληνες έφεραν την Ελλάδα εκεί που την έφεραν (ΟΚ, εδώ ίσως να έχουν κάποιο δίκιο αλλά για λάθος λόγους :p :p :p) και συνεπώς όσοι έρχονται από Ελλάδα έχουν μάθει στην φραπεδιά και την λούφα ενώ αυτοί που ζούνε Γερμανία / ΗΠΑ κλπ είναι άνθρωποι και πάει λέγοντας.

Ταυτόχρονα όμως μια χαρά έχουν την ελληνική λαμογιά όπου τους βολεύει ;)

Χείριστο σύμπτωμα αυτού του τύπου Έλληνα που ειλικρινά τους έχω γνωρίσει, τους έχω βρίσει ανοικτά, και έχω πει πως τους φτύνω και δεν ξαναπατώ είναι κατά κύριο λόγο ΗΠΑ και μάλιστα Αστόρια. Καταστάσεις ροκ εντελώς που απαιτούν ξεχωριστό νήμα να γράφεις

Διάβασα μια ιστορία ενός για Καναδά (http://imerologioanergou.gr/details.php?aid=1772) και ανατρίχιασα με ομοιότητες που είχα δει Αστόρια ΝΥ

KLG
28-06-14, 02:37
Ναι σωστά, αναφερομουν στη παλιότερη γενιά. Τα παιδιά τους είναι αυτό ακριβώς που αναφέρεις ;)

Gordito
28-06-14, 02:52
Λάθος, αυτό που λες αναφέρεται σε μια γενιά πιο πίσω και ίσα-ίσα που αρκετοί από αυτούς που γνώρισα στην Αμερική από την οικογένειά μου εκεί - και έχουν αποδημήσει εις Κύριο εδώ και καιρό - ήταν τρελοί ψυχοπονιάρηδες.

Είναι η επόμενη γενιά αρκετών που έχουν γαλουχηθεί στο "στην Ελλάδα είναι όλα μπουρδέλο και οι Έλληνες είναι κωλο-λαός", δεν έχουν ποτέ γνωρίσει πραγματικά Έλληνες ή έχουν ζήσει Ελλάδα (παρεκτός από κάτι διακοπές στο χωριό ή στην Μύκονο-Σαντορίνη) και έχουν την σαφή άποψη πως οι κωλο-Έλληνες έφεραν την Ελλάδα εκεί που την έφεραν (ΟΚ, εδώ ίσως να έχουν κάποιο δίκιο αλλά για λάθος λόγους :p :p :p) και συνεπώς όσοι έρχονται από Ελλάδα έχουν μάθει στην φραπεδιά και την λούφα ενώ αυτοί που ζούνε Γερμανία / ΗΠΑ κλπ είναι άνθρωποι και πάει λέγοντας.


Tα ιδια μου λεει και ενας φιλος μου καλος που ειναι στο Συδνευ, ολοιδιες ατακες.
Το καλυτερο ειναι που λενε "Εμεις ειμαστε πιο Ελληνες απο εσας" και κατι άλλα αστεια.

Συγχωρεστε μου την εκφραση, αλλα προκειται για ζωα που δεν μπορουν να δουν περα απο την μυτη τους

PopManiac
28-06-14, 03:16
Tα ιδια μου λεει και ενας φιλος μου καλος που ειναι στο Συδνευ, ολοιδιες ατακες.
Το καλυτερο ειναι που λενε "Εμεις ειμαστε πιο Ελληνες απο εσας" και κατι άλλα αστεια.

Συγχωρεστε μου την εκφραση, αλλα προκειται για ζωα που δεν μπορουν να δουν περα απο την μυτη τους

Δεν θα διαφωνήσω μεν για τους συγκεκριμένους, αλλά από την άλλη μην το γενικεύσουμε, ΟΚ;

Ο βλάχος ήταν βλάχος και θα παραμείνει βλάχος - με την έννοια της συμπεριφοράς προφανώς και όχι ταξικής ή γεωγραφικής καταγωγής - αλλά από την άλλη έχουμε και διαμάντια ανθρώπους εκεί έξω. Θα έλεγα μάλιστα πως τουλάχιστον στο Βέλγιο στα 9 μου χρόνια εδώ έχω η πλειοψηφία είναι τα διαμάντια, αλλά έχω γνωρίσει και το μερίδιο από βλάχους.

Το ότι βέβαια οι θεσμοί εκπροσώπησης Ελλήνων διασποράς μάλλον ΔΕΝ περιέχουν τα διαμάντια αυτά είναι ένα θέμα αλλά και μια άλλη συζήτηση ;)

Gordito
28-06-14, 03:21
Δεν θα διαφωνήσω μεν για τους συγκεκριμένους, αλλά από την άλλη μην το γενικεύσουμε, ΟΚ;

Ο βλάχος ήταν βλάχος και θα παραμείνει βλάχος - με την έννοια της συμπεριφοράς προφανώς και όχι ταξικής ή γεωγραφικής καταγωγής - αλλά από την άλλη έχουμε και διαμάντια ανθρώπους εκεί έξω. Θα έλεγα μάλιστα πως τουλάχιστον στο Βέλγιο στα 9 μου χρόνια εδώ έχω η πλειοψηφία είναι τα διαμάντια, αλλά έχω γνωρίσει και το μερίδιο από βλάχους.

Το ότι βέβαια οι θεσμοί εκπροσώπησης Ελλήνων διασποράς μάλλον ΔΕΝ περιέχουν τα διαμάντια αυτά είναι ένα θέμα αλλά και μια άλλη συζήτηση ;)

Δεν γενικευσα, για τους συγκεριμενους που παρουσιαζουν τετοια συμπεριφορα μιλησα.

lefe
28-06-14, 13:46
Εδω εντος Ελλαδος ακουσα την φοβερη ατακα οτι αυτοι που πανε εξωτερικο ειναι αυτοι που επιλεγουν την ευκολη λυση.. ναι πολυ ευκολη ελα και εσυ μπαρμπα στη ξενη χωρα αμα θες...
κοιτα συμπτωση ομως παντα αυτοι που εχουν αυτες τις αποψεις δεν μπορουν να πανε εξωτερικο λογω γλωσσας/"μην βγουμε εξω απτο comfort zone μας κλπ"

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
28-06-14, 13:51
Εδω εντος Ελλαδος ακουσα την φοβερη ατακα οτι αυτοι που πανε εξωτερικο ειναι αυτοι που επιλεγουν την ευκολη λυση.. ναι πολυ ευκολη ελα και εσυ μπαρμπα στη ξενη χωρα αμα θες...
κοιτα συμπτωση ομως παντα αυτοι που εχουν αυτες τις αποψεις δεν μπορουν να πανε εξωτερικο λογω γλωσσας/"μην βγουμε εξω απτο comfort zone μας κλπ"
Και συνοδεύεται από το "εσείς φεύγετε, εμείς όμως θα κάτσουμε να σώσουμε τη χώρα" :lol:

Zus
28-06-14, 14:28
Δεν πάνε πουθενά, επειδή σαν την Ελλάδα πουθενά, είναι η καλυτερότερη χώρα, μόνο εδώ ξέρουμε να διασκεδάζουμε και για αυτό έρχονται οι ξένοι διακοπές εδώ να ξεδώσουν.

Το ότι η διασκέδαση πλέον κατά κύριο λόγο είναι, χαζεύω τους 4 τοίχους επειδή δεν έχω φράγκο να κυκλοφορήσω, και στις διακοπές γινόμαστε δούλοι των... ξενέρωτων τουριστών πηγαίνοντάς τους καφέ στην ξαπλώστρα, δεν τους λέει και πολλά.

Gordito
28-06-14, 15:25
Εδω εντος Ελλαδος ακουσα την φοβερη ατακα οτι αυτοι που πανε εξωτερικο ειναι αυτοι που επιλεγουν την ευκολη λυση.. ναι πολυ ευκολη ελα και εσυ μπαρμπα στη ξενη χωρα αμα θες...
κοιτα συμπτωση ομως παντα αυτοι που εχουν αυτες τις αποψεις δεν μπορουν να πανε εξωτερικο λογω γλωσσας/"μην βγουμε εξω απτο comfort zone μας κλπ"

Κοιτα να δεις 'ευκολη λυση' λεει το εξωτερικο.
Δηλαδη σε ποιο μικροκοσμο ζει αυτος που ξεστομιζει τετοια πραγματα;

xhaos
28-06-14, 15:44
καποια φάση που συζήταγα ότι θέλω να μεταναστεύσω και με άρχισαν στις @@διες περί εύκολης λύσης και περί "θα αλλάξουμε τη χώρα, δεν θα αλλάξουμε χώρα" τους απάντησα οτι το πιο πατριωτικό πράγμα που μπορεί κάποιος κάτω από τα 40 να κάνει προς τη χώρα του είναι η "στέρηση φορολογητέου μαλ@#$$κα".

νομίζω πραγματικά ότι είναι ότι πιο καλό μπορείς να κάνεις...

κάτι άλλες αηδίες που πάνε πακέτο, π.χ.: μα θα φύγετε οι σπουδαγμένοι και θα μείνει ο Χ μεγάλο εργολάβος να κάνει κουμάντο, η απάντηση είναι: γιατί και πριν φύγουμε αυτός δεν έκανε κουμάντο; τώρα που φύγανε οι σπουδαγμένοι κατάφερε να κάνει κουμάντο ο Χ;

lefe
28-06-14, 15:47
Να το χα ακουσει/διαβασει μονο απο εναν και δυο καλα θα ηταν...
και δεν αναφερομαι καν στις "καλες" εποχες που δεν τις προλαβα δυστυχως αλλα ακουγα για αλλους τα κορυφαια του στυλ " μα που να μεινει εδω δεν ηταν αρκετα καλος....."
Λες και εξω σου λενε καλημερα φιλε μου παρε μερικα χιλιαρικα ετσι επειδη σε συμπαθησα.

PopManiac
28-06-14, 16:31
Εδώ μέχρι και άρθρα διαβάζω για το κουράγιο όσων μένουν εδώ (δλδ εκεί :p) και μάλιστα και από mainstream media

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
28-06-14, 16:39
Εδώ μέχρι και άρθρα διαβάζω για το κουράγιο όσων μένουν εδώ (δλδ εκεί :p) και μάλιστα και από mainstream media
Ε ναι, κάποιος πρέπει να τους κρατήσει κι εκεί, αν φύγουν όλοι ποιος θα πληρώνει φόρους για τον Βαρδινογιάννη και τον Σάλλα μετά;;;

chat1978
28-06-14, 19:50
Εγώ θα προκαλέσω λίγο.
Θεωρώ Εν μέρη την μετανάστευση ως εύκολη λύση για τους ανθρώπους με υψηλή ειδικά εκπαίδευση.
Εγώ μετανάστευσα το 2011.ήθελα χρόνια να φύγω αλλά επειδή γενικά είχα καλό μισθο το ανέβαλα. Είδα όμως που πάει το πράγμα και από το 2007 αρχίσει να ενημερώνομαι περι κόσμου και Ελλάδας.
Κανονικά ήθελα να το παλέψω για μια Ελλάδα "ελευθερη" . Όμως η εμπειρια μου με αποθαρρύνε. Κάθε φορά που υπάρχει και σημαντικό ο Έλληνας θα κοιτάξει το εγώ του.
Έτσι αποφάσισα να φύγω και ας πούμε να αφήσω άλλους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα αν το αποφασίσουν.
Τα λέω αυτά γιατί θα ήθελα να γυρίσω καποια φάση πίσω παρόλο που ξέρω ότι η ιστορία επαναλάμβανε τα.
Στις εκλογές αυτές όμως επαλήθευσα τους φόβους που είχα και φυσικά απογοήτευτικα.
Άκουσα και την μάνα μου που θεωρώ αντιπροσωπευτικη της γενιάς της να αναλύει πώς ψήφισε και εντάξει σκέφτηκα ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι να πεις στο παιδί σου φύγε και μην γυρίσεις πότε

Με την παραπάνω λογική θεωρώ ότι έχω ακολουθήσει την εύκολη λύση.
Και πιστεύω ότι και άλλοι τα ίδια έχουν κάνει.
Γιατί τα πολλά μου λόγια είναι φτώχεια καθώς στην τελική δεν κάθομαι πραγματικά υπέρ πατρίδας. Το αν αξίζει είναι άλλη υποθέση

Συγνώμη αλλά γράφω από κινητο

crypter
28-06-14, 20:29
Άσχετο, είναι κανένας σας φινλανδία; :p Πάω σεπτέβρη και ψάχνω γενικα.

PopManiac
29-06-14, 02:26
Εγώ θα προκαλέσω λίγο.
Θεωρώ Εν μέρη την μετανάστευση ως εύκολη λύση για τους ανθρώπους με υψηλή ειδικά εκπαίδευση.
Εγώ μετανάστευσα το 2011.ήθελα χρόνια να φύγω αλλά επειδή γενικά είχα καλό μισθο το ανέβαλα. Είδα όμως που πάει το πράγμα και από το 2007 αρχίσει να ενημερώνομαι περι κόσμου και Ελλάδας.
Κανονικά ήθελα να το παλέψω για μια Ελλάδα "ελευθερη" . Όμως η εμπειρια μου με αποθαρρύνε. Κάθε φορά που υπάρχει και σημαντικό ο Έλληνας θα κοιτάξει το εγώ του.
Έτσι αποφάσισα να φύγω και ας πούμε να αφήσω άλλους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα αν το αποφασίσουν.
Τα λέω αυτά γιατί θα ήθελα να γυρίσω καποια φάση πίσω παρόλο που ξέρω ότι η ιστορία επαναλάμβανε τα.
Στις εκλογές αυτές όμως επαλήθευσα τους φόβους που είχα και φυσικά απογοήτευτικα.
Άκουσα και την μάνα μου που θεωρώ αντιπροσωπευτικη της γενιάς της να αναλύει πώς ψήφισε και εντάξει σκέφτηκα ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι να πεις στο παιδί σου φύγε και μην γυρίσεις πότε

Με την παραπάνω λογική θεωρώ ότι έχω ακολουθήσει την εύκολη λύση.
Και πιστεύω ότι και άλλοι τα ίδια έχουν κάνει.
Γιατί τα πολλά μου λόγια είναι φτώχεια καθώς στην τελική δεν κάθομαι πραγματικά υπέρ πατρίδας. Το αν αξίζει είναι άλλη υποθέση

Συγνώμη αλλά γράφω από κινητο

Φίλε, με όλο το σεβασμό, μόνο και μόνο που το λες εύκολη λύση και "άλλοι να βγάλουν το φίδι από την τρύπα" είναι τουλάχιστον άσχετα - αν τα έγραφε άλλος θα μίλαγα για μπουρδολογία ολκής.

Εγώ δλδ έφυγα Ελλάδα μορφωμένος κλπ το 2005 και τότε σχεδόν όλοι μου έλεγαν "μαλάκας είσαι, πού θα το βρεις καλύτερα", δλδ να γράφω τώρα πως επέλεξα τον δύσκολο δρόμο;

Χαζομάρες, ο καθένας τραβάει τα ζόρια του και εδώ και εκεί, όπου είναι το εδώ και το εκεί.

Παρεκτός και αν έφυγες εξωτερικό για εργασιο-διακοπές όπως μια κάστα Ελλήνων που έχω γνωρίσει Βρυξέλλες που μια χαρά καρα-φραγκάτοι/ες είναι και με άριστες προοπτικές (πχ κόρη μεγαλοδικηγόρου) αλλά τους χαλάει η Ελλάδα και στην τελική γουστάρουν Ευρώπη.

Αν ανήκεις στην κατηγορία αυτή τότε ναι είναι εύκολη λύση αλλά εύκολη λύση στην ζωή γενικά.

Τα υπόλοιπα είναι είτε μπούρδες ή όπως ειρωνικά λέει ο gioannou:


Ε ναι, κάποιος πρέπει να τους κρατήσει κι εκεί, αν φύγουν όλοι ποιος θα πληρώνει φόρους για τον Βαρδινογιάννη και τον Σάλλα μετά;;;

lewton
29-06-14, 10:13
Εγώ δε θεωρώ ότι έκανα κάποιον άθλο με τη φυγή μου, το αντίθετο, πάντα ήθελα να φύγω απλά και μόνο για την εμπειρία (και για να μην πάω στρατό) και για αυτό και έφυγα Δεκέμβρη του 2008 δηλαδή 1,5 χρόνο πριν το Καστελόριζο.

lefe
29-06-14, 10:56
Μα και εγω δεν αναφερθηκα σε αθλο ή κατι το ποιος-ξερει-τι (στην τελικη αλλο να πας για δουλεια στην ευρωπη αλλο στην Κινα και αλλο στην Βραζιλια) , αλλα οχι να φτανουμε και στο αλλο ακρο... το γραψα πολυ γενικα βεβαια γιατι ποτε δεν ξερεις ποιος διαβαζει :D

Gordito
29-06-14, 11:04
Για καποιους ειναι άθλος (πχ μεταναστης του κ0λου που δουλευει γκαρσον στην Αυστραλια)
Για καποιους ειναι 'ευκολη λυση' (παιδια με καλη εκπαιδευση που φευγουν με 'παχυλο μισθο' 2-3 ωρες απο την Ελλαδα)

Δεν ειναι ολα ασπρο-μαυρο.

chat1978
29-06-14, 11:15
Φίλε, με όλο το σεβασμό, μόνο και μόνο που το λες εύκολη λύση και "άλλοι να βγάλουν το φίδι από την τρύπα" είναι τουλάχιστον άσχετα - αν τα έγραφε άλλος θα μίλαγα για μπουρδολογία ολκής.

Εγώ δλδ έφυγα Ελλάδα μορφωμένος κλπ το 2005 και τότε σχεδόν όλοι μου έλεγαν "μαλάκας είσαι, πού θα το βρεις καλύτερα", δλδ να γράφω τώρα πως επέλεξα τον δύσκολο δρόμο;

Χαζομάρες, ο καθένας τραβάει τα ζόρια του και εδώ και εκεί, όπου είναι το εδώ και το εκεί.

Παρεκτός και αν έφυγες εξωτερικό για εργασιο-διακοπές όπως μια κάστα Ελλήνων που έχω γνωρίσει Βρυξέλλες που μια χαρά καρα-φραγκάτοι/ες είναι και με άριστες προοπτικές (πχ κόρη μεγαλοδικηγόρου) αλλά τους χαλάει η Ελλάδα και στην τελική γουστάρουν Ευρώπη.

Αν ανήκεις στην κατηγορία αυτή τότε ναι είναι εύκολη λύση αλλά εύκολη λύση στην ζωή γενικά.

Τα υπόλοιπα είναι είτε μπούρδες ή όπως ειρωνικά λέει ο gioannou:


Γνωρίζεις ότι δεν έφυγα για διακοπές.
Επίσης να υπενθυμίσω ένα χαρακτηρίστικο τουλάχιστον δικό μας κατά το οποίο λέμε ψέματα πρώτα στον εαυτό μας.
Εγώ γνωρίζω πολύ κόσμο που μετανάστευσε περίπου στην ίδια χρονική περίοδο με μένα. Επίσης γνωρίζω και γνώριζαν κάποιες εναλλακτικές που ήθελαν όμως θυσίες.
Σχεδόν όλοι τους επιθυμούν την επιστροφή στην χώρα για τους ίδιους αλλά και για τα παιδιά τους. Βέβαια δεν πάνε γιατί γνωρίζουν τα χάλια όχι μόνο της χώρας αλλά και της νοοτροπίας. Ειλικρινά δεν γνωρίζω κανένα στον κύκλο μου που έχει έρθει για λατζα.

Τα παραπάνω για μένα είναι αν όχι η εύκολη λύση αλλά η ευκολότερη. Εννοείτε υπάρχουν δυσκολίες κτλ κτλ
Το χειρότερο είναι η συμπεριφορά του έφυγα και δε με απασχολεί. Ήταν Ιδιαίτερα φανερό αυτό από την αποχή των πχ Ελλήνων στο Βέλγιο και Ολλανδία στις εκλογές.

Αν αυτά τα θεωρείς μπούρδες δικαίωμα σου. Ίσως να είναι και θέμα κύκλου. Γιατί στις Βρυξέλλες υπάρχει πολύς κόσμος που σχετίζεται με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο μισθολογικα με την εε. Και ας μην κρυβόμαστε δεν είναι και τόσο μυστικό τι συμβαίνει ανεξαρτήτως ποσότητας δουλειάς.
Εκτός όμως και ειδικά εκεί που δεν έχει το ελληνικό καφέ ή νοσταλγία είναι πιο έντονη.
Πιθανά ίσως και να είμαι ο μόνος που πραγματικά τα έχει πάρει με την Ελλάδα σαν συμπεριφορά κι νοοτροπία όχι τώρα αλλά από παλαιότερα. Αντί να είναι κι άλλος ένας. Οι υπόλοιποι είναι στο κράξιμο και γενικά μια έλλειψη διάθεσης προσαρμογής κι ενσωμάτωσης με το τοπικό στοιχείο, όχι το ελληνικό.
Αυτοί είναι που κάνουν διακοπές εργασίας και αυτοί κατά βάση επέλεξαν την ευκολότερη λύση. Και αυτοί είναι πολλοί.
Επίσης πολλοί είναι και αυτοί που παρόλο προσπαθούν να ενσωματωθούν και να οργανώνουν την ζωή του προσδοκούν να επιστρέψουν μόλις τα πράγματα είναι καλύτερα.
Όλοι τους σχεδόν δεν γράφουν εδώ και δεν τους απασχολεί τι και πως αρκεί να πάνε κάποια φάση πίσω σε μια καλύτερη χώρα.
Μήπως αυτοί οι μετανάστες δεν επέλεξαν την ευκολότερη λύση;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
29-06-14, 11:19
Δεν είναι μόνο η δουλειά που βρίσκεις, είναι και το περιβάλλον που πας, ο κόσμος, οι παρέες, οι σχέσεις κλπ.

Και στην τελική δεν είναι Ολυμπιάδα να κρίνουμε ποιος έκανε άθλο, ποιος είχε ντοπαριστεί και ποιον σπρώξανε.


Στις εκλογές αυτές όμως επαλήθευσα τους φόβους που είχα και φυσικά απογοήτευτικα.
Άκουσα και την μάνα μου που θεωρώ αντιπροσωπευτικη της γενιάς της να αναλύει πώς ψήφισε και εντάξει σκέφτηκα ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι να πεις στο παιδί σου φύγε και μην γυρίσεις πότε

Θα το κρατήσω αυτό γιατί κάτι μου θύμισε.

lefe
29-06-14, 11:50
Σορρυ αλλα θα διαφωνήσω , ξερω βεβαια οτι δεν υπαρχει μονο ασπρο και μαυρο σε αυτα γιατι εξαρταται απτα ατομα που εχει γνωρισει ο καθενας ΑΛΛΑ ,
αν ειναι να μιλαμε για ευκολοτερη ή δυσκολοτερη λυση/επιλογη τοτε εννοειται οτι και οι 2 επιλογες σε ενα παρομοιο βαθος χρονου θα πρεπει οδηγουσαν στο ιδιο αποτελεσμα (ειτε ειναι μισθος ειτε ειναι καριερα ειτε δεν ξερω τι) αλλιως πως να γινει συγκριση??

και δυστυχως για καποια επαγγελματα σε κανενα λογικο βαθος χρονου δεν μπορουμε να μιλησουμε για παρομοια αποτελεσματα . Σπουδασα μηχανικος , να μεινω ελλαδα να κανω τι? να ειμαι σερβιτορος για 15 χρονια μεχρι να ξαναζωντανεψει η οικοδομη? και γιατι να το κανω αυτο αν δεν με ενδιαφερει και τοσο ο κατασκευαστικος τομεας? ελα που ειναι ομως σχεδον ο μοναδικος τομεας που υπαρχει στην Ελλαδα στους μηχανικους? πως μπορει να βγει με βαση αυτο συγκριση για ευκολοτερη και δυσκολοτερη λυση ? Φυσικα οπως ειπα δεν παμε και στο αλλο ακρο οτι κοιτα που πηγα κοιτα τι δυσκολα θελω παρασημο ανδρειας .. ολα ειναι θεμα προσωπικων επιλογων

PopManiac
29-06-14, 12:29
Γνωρίζεις ότι δεν έφυγα για διακοπές.
Επίσης να υπενθυμίσω ένα χαρακτηρίστικο τουλάχιστον δικό μας κατά το οποίο λέμε ψέματα πρώτα στον εαυτό μας.
Εγώ γνωρίζω πολύ κόσμο που μετανάστευσε περίπου στην ίδια χρονική περίοδο με μένα. Επίσης γνωρίζω και γνώριζαν κάποιες εναλλακτικές που ήθελαν όμως θυσίες.
Σχεδόν όλοι τους επιθυμούν την επιστροφή στην χώρα για τους ίδιους αλλά και για τα παιδιά τους. Βέβαια δεν πάνε γιατί γνωρίζουν τα χάλια όχι μόνο της χώρας αλλά και της νοοτροπίας. Ειλικρινά δεν γνωρίζω κανένα στον κύκλο μου που έχει έρθει για λατζα.

Τα παραπάνω για μένα είναι αν όχι η εύκολη λύση αλλά η ευκολότερη. Εννοείτε υπάρχουν δυσκολίες κτλ κτλ
Το χειρότερο είναι η συμπεριφορά του έφυγα και δε με απασχολεί. Ήταν Ιδιαίτερα φανερό αυτό από την αποχή των πχ Ελλήνων στο Βέλγιο και Ολλανδία στις εκλογές.

Αν αυτά τα θεωρείς μπούρδες δικαίωμα σου. Ίσως να είναι και θέμα κύκλου. Γιατί στις Βρυξέλλες υπάρχει πολύς κόσμος που σχετίζεται με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο μισθολογικα με την εε. Και ας μην κρυβόμαστε δεν είναι και τόσο μυστικό τι συμβαίνει ανεξαρτήτως ποσότητας δουλειάς.
Εκτός όμως και ειδικά εκεί που δεν έχει το ελληνικό καφέ ή νοσταλγία είναι πιο έντονη.
Πιθανά ίσως και να είμαι ο μόνος που πραγματικά τα έχει πάρει με την Ελλάδα σαν συμπεριφορά κι νοοτροπία όχι τώρα αλλά από παλαιότερα. Αντί να είναι κι άλλος ένας. Οι υπόλοιποι είναι στο κράξιμο και γενικά μια έλλειψη διάθεσης προσαρμογής κι ενσωμάτωσης με το τοπικό στοιχείο, όχι το ελληνικό.
Αυτοί είναι που κάνουν διακοπές εργασίας και αυτοί κατά βάση επέλεξαν την ευκολότερη λύση. Και αυτοί είναι πολλοί.
Επίσης πολλοί είναι και αυτοί που παρόλο προσπαθούν να ενσωματωθούν και να οργανώνουν την ζωή του προσδοκούν να επιστρέψουν μόλις τα πράγματα είναι καλύτερα.
Όλοι τους σχεδόν δεν γράφουν εδώ και δεν τους απασχολεί τι και πως αρκεί να πάνε κάποια φάση πίσω σε μια καλύτερη χώρα.
Μήπως αυτοί οι μετανάστες δεν επέλεξαν την ευκολότερη λύση;

Όχι δεν θεωρώ παρεκτός από περιπτώσεις κατηγορίας διακοπο-εργαζόμενων (που ναι θα τους βρεις περισσότερο Βρυξέλλες / Λονδίνο, αλήθεια είναι) με την καμία την μετανάστευση εύκολη λύση.

Αποδίδεις επίθετα σε καταστάσεις υποκειμενικές.

Ναι, όντως το να είσαι εξωτερικό και να βγάζεις τα διπλάσια (ή τριπλάσια) ενός ελληνικού σημερινού μισθού είναι κάτι αντικειμενικά καλό, αλλά από εκεί και πέρα αυτό δεν σημαίνει πως θα είναι έτσι πάντοτε. Τζογάρισμα είναι η μετανάστευση και μάλιστα τζογάρισμα άγριο και να μην πιάσω τις συζητήσεις για το πόσο εύκολο είναι να είσαι εσύ στην Γερμανία και ο ΧΨΩ άμεσος συγγενής σου στο χειρουργείο ή μόνος στην Ελλάδα χωρίς κανέναν με εσένα να παρέχεις μεν υποστήριξη οικονομική αλλά δυστυχώς λίγα άλλα.

Δεν είπα ότι λες μπούρδες, σε γνωρίζω καλά προσωπικά να ξέρω πως δεν είσαι τέτοιος άνθρωπος αλλά δεν μπορώ να μην επιμείνω ότι όποιος λέει το έξω είναι εύκολη λύση μπουρδολογεί ;)

john dubi
29-06-14, 14:28
Όχι δεν θεωρώ παρεκτός από περιπτώσεις κατηγορίας διακοπο-εργαζόμενων (που ναι θα τους βρεις περισσότερο Βρυξέλλες / Λονδίνο, αλήθεια είναι) με την καμία την μετανάστευση εύκολη λύση.

Αποδίδεις επίθετα σε καταστάσεις υποκειμενικές.

Ναι, όντως το να είσαι εξωτερικό και να βγάζεις τα διπλάσια (ή τριπλάσια) ενός ελληνικού σημερινού μισθού είναι κάτι αντικειμενικά καλό, αλλά από εκεί και πέρα αυτό δεν σημαίνει πως θα είναι έτσι πάντοτε. Τζογάρισμα είναι η μετανάστευση και μάλιστα τζογάρισμα άγριο και να μην πιάσω τις συζητήσεις για το πόσο εύκολο είναι να είσαι εσύ στην Γερμανία και ο ΧΨΩ άμεσος συγγενής σου στο χειρουργείο ή μόνος στην Ελλάδα χωρίς κανέναν με εσένα να παρέχεις μεν υποστήριξη οικονομική αλλά δυστυχώς λίγα άλλα.

Δεν είπα ότι λες μπούρδες, σε γνωρίζω καλά προσωπικά να ξέρω πως δεν είσαι τέτοιος άνθρωπος αλλά δεν μπορώ να μην επιμείνω ότι όποιος λέει το έξω είναι εύκολη λύση μπουρδολογεί ;)

Σωστος ο πλουτοκρατης για το τζογαρισμα που λεει. Το πιστευω και εγω. Γνωρισα και εχω ακουσει ιστοριες για αρκετους που παιξανε και χασανε στα 10 χρονια που ειμαι εξω.

Φανερός Πράκτωρ
29-06-14, 15:03
Μου κάνουν εντύπωση και εμένα αυτά που λέει ο Demelene μια που είναι ήδη έξω. Τα θεωρώ λαϊκίστικα (αν τα απομονώσω από αυτόν που τα λέει) και θα περίμενα να τα ακούσω από κάποιον που είναι Ελλάδα και απλά προσπαθεί να δικαιολογήσει τη δικιά του στάση ζωής μειώνοντας τις προσπάθειες των άλλων (κοινώς όσα δεν πιάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια)

PopManiac
29-06-14, 15:10
Παρενθετικά, για όσους θεωρούν τη μετανάστευση εύκολη λύση κάντε μια επίσκεψη στο παραδίπλα νήμα στην κατηγορία εδώ και διαβάστε τις απόψεις και ιστορία ενός συνανθρώπου μας που μετανάστευσε (http://www.adslgr.com/forum/threads/822777-%CE%95%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-%CF%86%CF%8C%CE%B2%CE%BF%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CF%85%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-(%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BE%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%86%CF%8D%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CF%82)) και ξαναμιλάμε για εύκολες λύσεις ;)

KLG
29-06-14, 18:29
Demelene, έχεις survivor guilt (http://en.wikipedia.org/wiki/Survivor_guilt). Φυσικά οχι στο βαθμο που περιγραφει το αρθρο, αλλά οσο να 'ναι το αγγιζεις λίγο το θέμα.

john dubi
29-06-14, 19:23
Ο Demelene αναφερει οτι δεν εχει στον κυκλο του ατομα που μεταναστευσαν για λατζα. Ειναι λογικο οταν ερθεις σε ξενη χωρα με ετοιμο συμβολαιο εργασιας,διαμερισμα κλπ να το λες ευκολη λυση.
Εκτος απο το θεμα της γλωσσας και το κλιμα δεν βλεπω καποιο αλλο προβλημα.
Το θεμα ειναι τι κανεις οταν ερθεις για ξεκινημα απο λατζα.

Φανερός Πράκτωρ
29-06-14, 19:32
Ο Demelene αναφερει οτι δεν εχει στον κυκλο του ατομα που μεταναστευσαν για λατζα. Ειναι λογικο οταν ερθεις σε ξενη χωρα με ετοιμο συμβολαιο εργασιας,διαμερισμα κλπ να το λες ευκολη λυση.
Εκτος απο το θεμα της γλωσσας και το κλιμα δεν βλεπω καποιο αλλο προβλημα.
Το θεμα ειναι τι κανεις οταν ερθεις για ξεκινημα απο λατζα.

Δεν είναι εύκολη λύση επειδή:
- τι θα κάνεις αν αλλάξεις δουλειά; Θα μείνεις στην ίδια χώρα/πόλη ή θα χρειαστεί να ξανακάνεις γνωριμίες από την αρχή (και ναι είναι πιο δύσκολο με ξένους οι γνωριμίες και ακόμα πιο δύσκολο αν δε μιλάς τη γλώσσα)
- τι θα κάνεις αν η γυναίκα σου/σχέση σου δεν βρίσκει δουλειά εκεί που βρίσκεις εσύ;
- τι κάνεις αν όπως ο είπε ο Pop κάτι συμβεί στους δικούς σου

κλπ κλπ

Μπορώ να βάλω πάρα πολλά στην παραπάνω λίστα που κάνουν το "φεύγω με συμβόλαιο και με σπίτι που μου έχει βρει η εταιρεία" να μη δείχνει και τόσο ιδανική λύση σε βάθος χρόνου όσο το παρουσιάζετε. Αν μιλάμε για 2-3 χρόνια, σε μια πόλη/χώρα που τη γουστάρεις που στα έχουν κανονίσει άλλοι όλα και εσύ ασχολείσαι με το να χαίρεσαι τη δουλειά σου και τη ζωή σου τότε πάω πάσο. Αλλά η εμπειρία δείχνει ότι δεν είναι τόσο απλά.

chat1978
29-06-14, 21:41
Μάλλον αναφερόμαστε σε διαφορετικό θέμα σχετικά με την εύκολη λύση.
Φυσικά και δεν είναι εύκολο. Και εγώ παντρεμένος με την γυναίκα να μην βρίσκει δουλειά λόγω διγλωσσικου Βελγίου.
Και φυσικά το θέμα παρέες δεν είναι και το πιο ευχαριστώ. Όμως αυτά αφορούν την δυσκολία αλλαγής τόπου. Παραπλήσια προβλήματα υπάρχουν και με αλλαγή τόπου στην Ελλάδα.
Ποια διάφορα υπάρχει ακριβώς αν αποφασίσεις να πας σε νησί και έχεις προβλήματα σαν αυτά που περιγράφει ο pop maniac;

Και παρακολουθώ αυτό το νήμα από τότε που ξεκίνησε πριν ακόμα η κρίση φανεί. Κάποια πράγματα που έχουν γραφτεί μόνο πίκρα δεν υποδηλώνουν.

Εγώ όταν λέω εύκολη λύση ή μάλλον ευκολότερη αναφέρομαι σε μια άλλη πτυχή που μόνο ένας κατάλαβε σαν ενοχικό σύνδρομο επιβιωσης. Όλοι εμείς με την ανώτερη μόρφωση και παιδεία δεν θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει παπάδες να αλλάξουμε τα πράγματα στην χώρα; όχι τίποτα άλλο αλλά από αν θέλετε πατριωτισμό.
Ανταυτου κάποιοι ανακηρύξαν την μάχη χαμένη πριν ξεκινήσει ή μετά από χρόνια του ' στου κουφού την πόρτα όσο θες βρόντα' τελικά όπως και εγω παρέδωσε το πνεύμα.

Βέβαια τα παραπάνω δεν τα κάνουν μόνο οι μετανάστες καθώς και αυτοί που μένουν Ελλαδα. Διαφορετικής μορφής ήττα δηλώνουν και αυτοί. Όμως, η μεγάλη διαρροή έχει υπάρξει στους πτυχιούχους πανεπιστημίου και σε άτομα που έχουν δει ένα δύο πράγματα διαφορετικα. Εμείς λοιπόν δεν διαλέγουμε την εύκολη λύση;
Λίγο ζόρισμα στα προσωπικά κι στη δουλειά με αντίτιμο "υψηλό'"μισθό και κάποια δουλειά με σεβασμό αντί για ζόρισμα και μάχη για μία καλύτερη Ελλάδα;


Γιατί δηλαδή έχουν γραφτεί άπειρα σε αυτό το φόρουμ για άλλους τρόπους που βλέπεις στο εξωτερικό; μήπως γιατι κρυφά μέσα μας θέλουμε το καλό μιας χώρας που θεωρούμε πατρίδα και θέλουμε να γυρίσουμε; γιατί αν ήταν εντελώς σκασίλα μας δεν θα είχαν γραφτεί ολόκληρα βιβλία εδώ μέσα τα τελευταία δέκα χρόνια…!

Δεν όνειροβατω παιδιά ούτε είμαι ρομαντικός. Γιαυτό και δεν κάθισα. Αλλά κατά την γνώμη μου οποίος μένει στην Ελλάδα και το παλεύει έχει κάθε δικαίωμα να με κατηγορήσει ότι διάλεξα την εύκολη λύση. Εμένα και άλλους. Αυτός που δεν έχει δικαίωμα να πει τίποτα είναι όλοι όσοι με έπεισαν με τα χρόνια ότι λόγω ψωροπεριφανειας είναι αγύριστο κεφάλι και έχουν βάλει σκοπό να μας καταστρέψουν για να μην πουν ότι έκαναν λάθος αυτοί ή οι τόσο λατρεμένοι γονείς τους. Εδώ δεν υπήρξε ποτέ θέμα, εύκολης ή οτιδήποτε άλλο λύσης γιατί πρωτίστως αυτοί επιλέγουν κάθε μέρα την εύκολη λυση. Αλλά δεν υπάρχουν μόνο μ@λ@κες αλλά και μια άλλη μικρή μειονότητα όπως ανάφερα.

Απέναντι σε αυτούς και μόνο αυτούς νιώθω υπολογος για την εύκολη λύση που πήρα!!

anon
29-06-14, 21:47
H μαχη ειναι χαμένη απο την στιγμή που ακόμα και "μορφωμένοι" άνθρωποι, με πτυχία, έχουν παρωπίδες χειρότερες και απο ενός τσομπάνη, και παραδείγματα εδώ στο φόρουμ έχουμε δεί αρκετά.

Οταν λοιπόν για την πορεία αυτού του τόπου, κατα το δημοκρατικό πολίτευμα, αποφασίζουν οι πολλοί και όχι οι άριστοι (και τώρα μην μου πείτε ότι πιστεύω στην αριστοκρατία, απλά αναφέρω μια πραγματικότητα), οι οποίοι πολλοί ποσοστιαία αποδεικνύουν περίτρανα σε κάθε εκλογική αναμέτρηση ότι αποτελούνται απο πρόβατα, τότε πολύ απλά λύση δεν υπάρχει. Εκτός εαν θες να παίξεις τον ρόλο του Δον Κιχώτη και να πολεμάς ανεμόμυλους.

Για μένα, ειδικά με τις τελευταίες εκλογικές αναμετρήσεις, είναι ένα θέμα λήξαν. Δεν υπάρχει σωτηρία, όσο ο κόσμος, ο λαός, είναι τόσο προβατοποιημένος, με τόσες παρωπίδες, και έλλειψη λογικής σκέψης σε ότι αφορά ποιός πρέπει να ηγείται. Δεν μπορεί να ψηφίζει κάποιος έχων σώας τας φρένας, με λογική και σκέψη, άτομα όπως ο Πάγκαλος, Βενιζέλος, Γιακουμάτος, Ντινόπουλος, Βούλτεψη και πάει λέγοντας (γιατί θα αναφέρω τελικα τουλάχιστον το 50% των βουλευτών μου φαίνεται).



Εγώ προσωπικα θα ήθελα πολύ να μεταναστευσω, μιας και εδω πλέον δεν υπάρχει μέλλον, δεν υπάρχει τίποτα. Ομως για τους 50άρηδες - περίπου τόσο ειμαι και εγώ - τα πράγματα είναι δύσκολα έως αδύνατα, είμαστε γέρικα άλογα, εκτός εαν υπάρχει κάποιο πολύ συγκεκριμένο skill set που απαιτείται και δεν υπάρχει διαθέσιμο, εμπειρία κλπ, διαφορετικά για μισθοδοτούμενος, καμμιά ελπίδα... Και λογικό άλλωστε. Και εγώ εαν ήμουν επιχειρηματίας, θα προτιμούσα έναν λιγότερο έμπειρο, αλλα νέο, τριαντάρη, που να τρέχει με τα πόδια στο κεφάλι, για να αποδείξει και την αξία του και για να κτίσει καρριέρα. Εαν ήθελα κάποιον σε θέση διοικητική, γιατί να πάρει έναν αλλοδαπό; Διοικητικές θέσεις έχουν πολύ το επικοινωνιακό, και όσο ναναι κάποιος ξένος μόνο και μόνο απο την γλώσσα έχει κάποιο θέμα (μιλώ για ξένο, που έρχεται απο τα ξένα, όχι ξένο υπήκοο που ειναι πολλά χρόνια στην χώρα εργασίας)

Gordito
29-06-14, 21:48
Εγώ όταν λέω εύκολη λύση ή μάλλον ευκολότερη αναφέρομαι σε μια άλλη πτυχή που μόνο ένας κατάλαβε σαν ενοχικό σύνδρομο επιβιωσης. Όλοι εμείς με την ανώτερη μόρφωση και παιδεία δεν θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει παπάδες να αλλάξουμε τα πράγματα στην χώρα; όχι τίποτα άλλο αλλά από αν θέλετε πατριωτισμό.


Συγωνμη για το υφος, αλλα αυτη τι παπαντζα ειναι τωρα;

Ολοι εσεις με την 'ανωτερη μορφωση' δεν υπηρχατε στην Ελλαδα και παλαιοτερα; Εμποδισατε να γινει κατι;

cool11
29-06-14, 21:59
H μαχη ειναι χαμένη απο την στιγμή που ακόμα και "μορφωμένοι" άνθρωποι, με πτυχία, έχουν παρωπίδες χειρότερες και απο ενός τσομπάνη, και παραδείγματα εδώ στο φόρουμ έχουμε δεί αρκετά.

Οταν λοιπόν για την πορεία αυτού του τόπου, κατα το δημοκρατικό πολίτευμα, αποφασίζουν οι πολλοί και όχι οι άριστοι (και τώρα μην μου πείτε ότι πιστεύω στην αριστοκρατία, απλά αναφέρω μια πραγματικότητα), οι οποίοι πολλοί ποσοστιαία αποδεικνύουν περίτρανα σε κάθε εκλογική αναμέτρηση ότι αποτελούνται απο πρόβατα, τότε πολύ απλά λύση δεν υπάρχει. Εκτός εαν θες να παίξεις τον ρόλο του Δον Κιχώτη και να πολεμάς ανεμόμυλους.

Για μένα, ειδικά με τις τελευταίες εκλογικές αναμετρήσεις, είναι ένα θέμα λήξαν. Δεν υπάρχει σωτηρία, όσο ο κόσμος, ο λαός, είναι τόσο προβατοποιημένος, με τόσες παρωπίδες, και έλλειψη λογικής σκέψης σε ότι αφορά ποιός πρέπει να ηγείται. Δεν μπορεί να ψηφίζει κάποιος έχων σώας τας φρένας, με λογική και σκέψη, άτομα όπως ο Πάγκαλος, Βενιζέλος, Γιακουμάτος, Ντινόπουλος, Βούλτεψη και πάει λέγοντας (γιατί θα αναφέρω τελικα τουλάχιστον το 50% των βουλευτών μου φαίνεται).



Εγώ προσωπικα θα ήθελα πολύ να μεταναστευσω, μιας και εδω πλέον δεν υπάρχει μέλλον, δεν υπάρχει τίποτα. Ομως για τους 50άρηδες - περίπου τόσο ειμαι και εγώ - τα πράγματα είναι δύσκολα έως αδύνατα, είμαστε γέρικα άλογα, εκτός εαν υπάρχει κάποιο πολύ συγκεκριμένο skill set που απαιτείται και δεν υπάρχει διαθέσιμο, εμπειρία κλπ, διαφορετικά για μισθοδοτούμενος, καμμιά ελπίδα... Και λογικό άλλωστε. Και εγώ εαν ήμουν επιχειρηματίας, θα προτιμούσα έναν λιγότερο έμπειρο, αλλα νέο, τριαντάρη, που να τρέχει με τα πόδια στο κεφάλι, για να αποδείξει και την αξία του και για να κτίσει καρριέρα. Εαν ήθελα κάποιον σε θέση διοικητική, γιατί να πάρει έναν αλλοδαπό; Διοικητικές θέσεις έχουν πολύ το επικοινωνιακό, και όσο ναναι κάποιος ξένος μόνο και μόνο απο την γλώσσα έχει κάποιο θέμα (μιλώ για ξένο, που έρχεται απο τα ξένα, όχι ξένο υπήκοο που ειναι πολλά χρόνια στην χώρα εργασίας)




Συμφωνω. Με ολα οσα εχει υποστει αυτη η χωρα και οι πολιτες της, εδω και 5 χρονια, δεν θα επρεπε ακομη να κυβερνα ο καθε Βενιζελος και ο καθε Σαμαρας, να παιρνουν τα ποσοστα που πηραν, και να πανε για εξαντληση 4ετιας.
Δεν ηταν εθνικες εκλογες, ισως ακομη περισσοτερο, ο κοσμος θα πρεπε να δειξει στο μεγιστο τη δυσαρεσκεια.
Την εδειξε; Τελικα οπως φαινεται οχι. Ή θα δοθει ενα βροντερο ΟΧΙ, ή με ήξεις αφήξεις δεν παμε πουθενα, μονο ακομη χειροτερα.
Ο λαος επικροτησε τα οσα συμβαινουν.
Και οι κυβερνωντες, αυτοι που οι ιδιοι μας εφτασαν (με την ψηφο του λαου φυσικα) ως εδω, συνεχιζουν τωρα την ιδια καταστροφικη πολιτικη, ευαγγελιζομενοι οτι θα μας σωσουν.
Τοση ελλειψη εγκεφαλουν υπαρχει πλεον στην ελλαδα;
Μου ρχεται να μπαινω σε ενα ενα σπιτι και να τους σπαω την τηλεοραση.
Δεν ξερω τι να πω πια.
Παντως και για μενα, οι τελευταιες εκλογες ηταν απιστευτη απογοητευση.
Εδειξε οτι ο ελληνας, μπορει να αυτοκτονει-μεταναστευει-ψαχνει στα σκουπιδα να φαει, αλλα η πλειοψηφια ελαχιστα αλλαξε.
Και αρα δεν αλλαζει τιποτε προς το καλυτερο.

HackFreak
29-06-14, 22:13
Συμφωνω. Με ολα οσα εχει υποστει αυτη η χωρα και οι πολιτες της, εδω και 5 χρονια, δεν θα επρεπε ακομη να κυβερνα ο καθε Βενιζελος και ο καθε Σαμαρας, να παιρνουν τα ποσοστα που πηραν, και να πανε για εξαντληση 4ετιας.
Δεν ηταν εθνικες εκλογες, ισως ακομη περισσοτερο, ο κοσμος θα πρεπε να δειξει στο μεγιστο τη δυσαρεσκεια.
Την εδειξε; Τελικα οπως φαινεται οχι. Ή θα δοθει ενα βροντερο ΟΧΙ, ή με ήξεις αφήξεις δεν παμε πουθενα, μονο ακομη χειροτερα.
Ο λαος επικροτησε τα οσα συμβαινουν.
Και οι κυβερνωντες, αυτοι που οι ιδιοι μας εφτασαν (με την ψηφο του λαου φυσικα) ως εδω, συνεχιζουν τωρα την ιδια καταστροφικη πολιτικη, ευαγγελιζομενοι οτι θα μας σωσουν.
Τοση ελλειψη εγκεφαλουν υπαρχει πλεον στην ελλαδα;
Μου ρχεται να μπαινω σε ενα ενα σπιτι και να τους σπαω την τηλεοραση.
Δεν ξερω τι να πω πια.
Παντως και για μενα, οι τελευταιες εκλογες ηταν απιστευτη απογοητευση.
Εδειξε οτι ο ελληνας, μπορει να αυτοκτονει-μεταναστευει-ψαχνει στα σκουπιδα να φαει, αλλα η πλειοψηφια ελαχιστα αλλαξε.
Και αρα δεν αλλαζει τιποτε προς το καλυτερο.

Τι περίμενες; Υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό βολεμένων, υπάρχει επίσης μεγάλο ποσοστό ατόμων που ψηφίζουν με βάση το ατομικό τους συμφέρον(αυτοί που προσπαθούν να βολευτούν δηλαδή), και επίσης υπάρχουν αρκετοί που απλά δεν μπορούν να αλλάξουν μυαλά(γηραιότεροι κυρίως)

chat1978
29-06-14, 22:15
Συγωνμη για το υφος, αλλα αυτη τι παπαντζα ειναι τωρα;

Ολοι εσεις με την 'ανωτερη μορφωση' δεν υπηρχατε στην Ελλαδα και παλαιοτερα; Εμποδισατε να γινει κατι;

Δεν εννοώ κάτι κακό. Ούτε τίποτα ψωνίσμενο αν φάνηκε έτσι.
Υποτίθεται ότι η ανώτερη μόρφωση ανοίγει μυαλά κτλ κτλ και το ανέφερα σαν σχήμα λόγου. Αναφερόμουν δηλαδή σε ένα τμήμα της κοινωνίας που υποτίθεται η κοινωνία επένδυσε για να την οδηγήσει επιστημονικά μπροστά.
Φυσικά δεν αποκλείω τους υπόλοιπους αλλά καλως ή κακώς υπάρχει μια προσδοκία από την επένδυση της ανώτερης μόρφωσης που δυστυχώς δεν ανταποκρινεται στις περιστάσεις.
Δεν έχω και πάντα την καλύτερη άποψη για τους ανώτερα μορφωμένους ανθρώπους για ένα απλό και βασικό λόγο. Αυτός τι δικαιολογία έχει να παραμένει στον κόσμο του ενώ υποτίθεται έχει εφοδιαστεί ειδικα να έχει κριτική ή επιστημονική σκέψη;
Θα παρακάλεσω να μη εστιάσεις σε αυτό το σημείο γιατί όπως είπα δεν ήθελα να δημιουργήσω εντυπώσεις σχετικά. Ζητώ συγνώμη αν το εξέφρασα λάθος και παρεξήγηθηκα.

anon
29-06-14, 22:20
Τι περίμενες; Υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό βολεμένων, υπάρχει επίσης μεγάλο ποσοστό ατόμων που ψηφίζουν με βάση το ατομικό τους συμφέρον(αυτοί που προσπαθούν να βολευτούν δηλαδή), και επίσης υπάρχουν αρκετοί που απλά δεν μπορούν να αλλάξουν μυαλά(γηραιότεροι κυρίως)

Εαν ισχύει αυτό, τοτε όσοι ψηφίζουν ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ, ΠΟΤΑΜΙ και γενικά μνημονια κόμματα, δεν έχουν πρόβλημα, είναι βολεμένοι.... Ε, εαν έστεκε αυτό, και το 40-50% των πολιτών ήταν βολεμένοι, δεν θα είχαμε πρόβλημα. Δυστυχώς εαν πάρουμε υπόψιν ότι δεν ψηφίζουν όλοι, τότε μιλάμε για ένα ποσοστό κάπου 30%. Και πάλι είναι πολύ μεγάλο, για να βλέπουμε τόσα μαγαζιά κλειστά, άλλα να ψυχοραγούν, και οι μισθοί να έχουν πέσει στα τάρταρα. Δεν εξηγείται δυστυχώς με την λογική του βολέματος, βολεμένοι ναναι το πολύ 10%. Και πολύ λέω. Οι υπόλοιποι ειναι απλά φοβισμένα πρόβατα.

chat1978
29-06-14, 22:23
Τι περίμενες; Υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό βολεμένων, υπάρχει επίσης μεγάλο ποσοστό ατόμων που ψηφίζουν με βάση το ατομικό τους συμφέρον(αυτοί που προσπαθούν να βολευτούν δηλαδή), και επίσης υπάρχουν αρκετοί που απλά δεν μπορούν να αλλάξουν μυαλά(γηραιότεροι κυρίως)

Και υπάρχει και ένα που δεν μπορεί να εναντιωθει απέναντι στον ξεροκέφαλο γονέα του. Και επειδή συνήθως υπάρχει μια σχέση οικονομικής εξάρτησης ή συνεχειας, ακολουθεί κατά πόδας την βλακεια. Η εναλλακτική είναι σχιζοφρένεια.
Πόσες φορές έχω κοντεψει να τρελαθώ από την αποδοχή των παιδιών σε βλακειες που περηφανα ξεστομιζαν οι γονείς τους και δεν έλεγαν τίποτα ή ακόμα και επιδοκιμαζαν την μαγκιά του πατέρα.
Το σύστημα έχει φροντίσει για την συνέχεια του.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
29-06-14, 22:24
Demelene, η ακαδημαϊκή μόρφωση δεν παράγει κριτική ή επιστημονική σκέψη από μόνη της, απλά δίνει "προβάδισμα" σε σχέση με όσους δεν την λαμβάνουν.
Αντιλαμβάνομαι τον λόγο που βάζεις απαιτήσεις στην "σπουδαγμένη" γενιά (αν και διαφωνώ) και πως βλέπεις το θέμα με μια πατριωτική σκοπιά, παρόλα αυτά ο πατριωτισμός στην Ελλάδα (καλώς ή κακώς δεν το εξετάζω) έχει εξασθενήσει πολύ σε σχέση με το '80 και το '90.

voithostyrempora2
29-06-14, 22:50
Εγώ πάλι συμφωνω με PopManiac:


Φίλε, με όλο το σεβασμό, μόνο και μόνο που το λες εύκολη λύση και "άλλοι να βγάλουν το φίδι από την τρύπα" είναι τουλάχιστον άσχετα - αν τα έγραφε άλλος θα μίλαγα για μπουρδολογία ολκής.

Εγώ δλδ έφυγα Ελλάδα μορφωμένος κλπ το 2005 και τότε σχεδόν όλοι μου έλεγαν "μαλάκας είσαι, πού θα το βρεις καλύτερα", δλδ να γράφω τώρα πως επέλεξα τον δύσκολο δρόμο;

Χαζομάρες, ο καθένας τραβάει τα ζόρια του και εδώ και εκεί, όπου είναι το εδώ και το εκεί.

Παρεκτός και αν έφυγες εξωτερικό για εργασιο-διακοπές όπως μια κάστα Ελλήνων που έχω γνωρίσει Βρυξέλλες που μια χαρά καρα-φραγκάτοι/ες είναι και με άριστες προοπτικές (πχ κόρη μεγαλοδικηγόρου) αλλά τους χαλάει η Ελλάδα και στην τελική γουστάρουν Ευρώπη.

Αν ανήκεις στην κατηγορία αυτή τότε ναι είναι εύκολη λύση αλλά εύκολη λύση στην ζωή γενικά.

Τα υπόλοιπα είναι είτε μπούρδες ή όπως ειρωνικά λέει ο gioannou:

και εκπλήσσομαι εξίσου επειδή έχω παρακολουθησει τα ποστ σου , demelene, ενώ είχαμε μιλήσει και σε δυο φορουμοσυναντησεις πριν ~7 χρονια (πωπω,γεράσαμε :p ).

Νομίζω ξεχνάς δύο βασικούς παράγοντες:

α)την επιβίωση αυτή καθαυτη. Υπάρχουν συμπολίτες μας στην Ελλάδα που μένουν άνεργοι,στη συνέχεια άστεγοι και κινδυνευει κυριολεκτικά η ζωή τους από την ασιτία και το κρύο του χειμώνα. Αν δεν έχεις μία καβατζα προσωπική/οικογενειακή, δεν είναι καθόλου απίθανο να βρεθείς σε αυτή τη θέση. Επειδη στην Ελλάδα το δεύτερο απαντάται αρκετά συχνα (οι περισσότεροι έχουν ενα σπίτι να μείνουν χωρίς ενοικιο,έστω και στην επαρχία) και επειδή έχουμε ακόμα το θεσμό της οικογενειας ισχύρο,η ανθρωπιστική κρίση είναι, προς το παρόν, σχετικά συγκρατημενη (σε σχέση με το να είχαμε παρόμοια ύφεση και φοροκαταιγίδα σε κάποια χώρα της Βόρειας Ευρώπης)

β)την αξιοπρεπή διαβίωση. Δε μιλάω για πολυτέλειες. Ούτε καν για "ενα σουβλάκι το μήνα". Μιλάω για τα αυτονόητα: να μη χρωστάς σε τράπεζες,να μη χρωστάς ενοίκια, να μπορείς να πληρώσεις φόρους και ασφαλιστικές εισφορές . Ακόμη και εργαζόμενοι που ακόμα πληρώνονται αξιοπρεπώς (εκεί στα 800-900 καθαρα το μηνα), δυσκολεύονται να τα βγάλουν περα physically. Ειδικά αν τρέχει κανα στεγαστικό δάνειο, κλαφ'τα Χαράλαμπε...

Δε σου βάζω καν στην κουβεντα κάποιες ανθρώπινες ανάγκες ψυχαγωγίας/διασκέδασης (να βγεις 2-3 φορές το μήνα για ποτό και 2 φορές τη βδομαδα για καφέ, να πας 10 μερες το χρόνο διακοπές, να δεις μια ταινία στο σινεμα ή ένα έργο στο θέατρο κάθε 15μερο κοκ), γιατί πλέον θεωρούνται περιττες πολυτέλειες για πολλούς.

Υπό αυτό λοιπόν το πρίσμα, η μετανάστευση δεν είναι "εύκολη λύση", αλλά μοναδικός τρόπος επιβίωσης για κάποιους (έστω όχι παρα πολλούς,αλλά για κάποιους σίγουρα ναι) και μοναδικός τρόπος αξιοπρεπούς διαβίωσης συν εξασφαλισης κάποιων από αυτες τις "περιττες πολυτέλεις" για πάρα πολλούς.

pskouras
29-06-14, 23:05
Συμφωνώ πλήρως voithos

konenas
29-06-14, 23:36
Την κατάσταση τη γνωρίζουμε, άλλοι στο πετσί μας, άλλοι θεωρητικά.

Πάμε ένα βήμα παραπέρα.

Πώς αλλάζει;
1. Κοιμάσαι και η τύχη σου δουλεύει.
2. Αγωνίζεσαι για την πάρτη σου.
3. Ξημεροβραδιάζεσαι για να συζητάς το πώς
4. Βλέπεις κι άλλη τηλεόραση πχ ποδόσφαιρο και ξεχνιέσαι
5. Αντιδράς ψηφίζοντας
6. Φωνάζεις στους άλλους τι έκαναν για σένα
7. Γράφεσαι σε κόμμα και περιμένεις να πιάσεις θέση
8. Συμμετέχεις σε πράξεις αλληλεγγύης
9. Άλλο _________

PopManiac
30-06-14, 02:09
Την κατάσταση τη γνωρίζουμε, άλλοι στο πετσί μας, άλλοι θεωρητικά.

Πάμε ένα βήμα παραπέρα.

Πώς αλλάζει;
1. Κοιμάσαι και η τύχη σου δουλεύει.
2. Αγωνίζεσαι για την πάρτη σου.
3. Ξημεροβραδιάζεσαι για να συζητάς το πώς
4. Βλέπεις κι άλλη τηλεόραση πχ ποδόσφαιρο και ξεχνιέσαι
5. Αντιδράς ψηφίζοντας
6. Φωνάζεις στους άλλους τι έκαναν για σένα
7. Γράφεσαι σε κόμμα και περιμένεις να πιάσεις θέση
8. Συμμετέχεις σε πράξεις αλληλεγγύης
9. Άλλο _________

Θα παραμείνουμε στο "Άλλο" επειδή το πάμε πολύ offtopic :rtfm:

chat1978
30-06-14, 14:44
Demelene, η ακαδημαϊκή μόρφωση δεν παράγει κριτική ή επιστημονική σκέψη από μόνη της, απλά δίνει "προβάδισμα" σε σχέση με όσους δεν την λαμβάνουν.
Αντιλαμβάνομαι τον λόγο που βάζεις απαιτήσεις στην "σπουδαγμένη" γενιά (αν και διαφωνώ) και πως βλέπεις το θέμα με μια πατριωτική σκοπιά, παρόλα αυτά ο πατριωτισμός στην Ελλάδα (καλώς ή κακώς δεν το εξετάζω) έχει εξασθενήσει πολύ σε σχέση με το '80 και το '90.
Και κάπως έτσι. Αλλά πόσο και αυτό off-topic. Σε κάθε περίπτωση κατι προσφέρει αλλά είναι στο άτομο να το χρησιμοποιησει και απλά να μην ψωνιστει. Θα μου πεις και αυτό κριτική σκέψη είναι....

chat1978
30-06-14, 14:48
Εγώ πάλι συμφωνω με PopManiac:

και εκπλήσσομαι εξίσου επειδή έχω παρακολουθησει τα ποστ σου , demelene, ενώ είχαμε μιλήσει και σε δυο φορουμοσυναντησεις πριν ~7 χρονια (πωπω,γεράσαμε :p ).

...

Υπό αυτό λοιπόν το πρίσμα, η μετανάστευση δεν είναι "εύκολη λύση", αλλά μοναδικός τρόπος επιβίωσης για κάποιους (έστω όχι παρα πολλούς,αλλά για κάποιους σίγουρα ναι) και μοναδικός τρόπος αξιοπρεπούς διαβίωσης συν εξασφαλισης κάποιων από αυτες τις "περιττες πολυτέλεις" για πάρα πολλούς.
Νομίζω αναφερθηκα σε αυτή την περίπτωση και διαχωριστικά από αυτή την σκοπιά . Αλλά οκ είναι και θέμα υποκειμενικης αντίληψης που θέλει να εστιάσει ο καθένας. Νομίζω είναι και άπο τα πράγματα που χτυπάνε ευαίσθητες χορδές. Γιαυτό και το σύστημα των ψηφίζω σαν μουλάρι το χρησιμοποιεί τόσο εντεχνα.

xhaos
01-07-14, 08:06
My 2 cents.
στην δουλειά περνάμε το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας μας σχεδόν όλοι. σίγουρα περισσότερο από όσο περνάμε με τις οικογένειες μας και άπειρα περισσότερο από όσο περνάμε με τους φίλους μας.
οποτε (για έμενα τουλάχιστον) το να είμαι σε μια δουλειά όπου να υπάρχει κάλο κλίμα και σεβασμός είναι το πιο σημαντικό. αυτός είναι και το βασικότερος λόγος μετανάστευσης.

ο δεύτερος λόγος είναι το οικονομικό (το οποίο πάει μαζί με την ποιότητα ζωής), γιατί εδώ όταν ψάχνει κάποιος εργαζόμενο, θέλει να τον πληρώνει λίγο πάνω από τον ανειδίκευτο, και ας έχει επενδύσει ο άλλος 15 χρονια να σπουδάζει.

anon
01-07-14, 08:11
My 2 cents.
στην δουλειά περνάμε το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας μας σχεδόν όλοι. σίγουρα περισσότερο από όσο περνάμε με τις οικογένειες μας και άπειρα περισσότερο από όσο περνάμε με τους φίλους μας.
οποτε (για έμενα τουλάχιστον) το να είμαι σε μια δουλειά όπου να υπάρχει κάλο κλίμα και σεβασμός είναι το πιο σημαντικό. αυτός είναι και το βασικότερος λόγος μετανάστευσης.

ο δεύτερος λόγος είναι το οικονομικό (το οποίο πάει μαζί με την ποιότητα ζωής), γιατί εδώ όταν ψάχνει κάποιος εργαζόμενο, θέλει να τον πληρώνει λίγο πάνω από τον ανειδίκευτο, και ας έχει επενδύσει ο άλλος 15 χρονια να σπουδάζει.

συμφωνω απόλυτα.

εν κατακλείδι στην Ελλάδα δεν αξίζει να επενδύσεις σε σπουδές, γιατί κατα κανόνα δεν αποδίδει (καρριέρα/χρήματα), αλλά να επενδύσεις σε γνωριμίες...

konenas
01-07-14, 10:49
συμφωνω απόλυτα.

εν κατακλείδι στην Ελλάδα δεν αξίζει να επενδύσεις σε σπουδές, γιατί κατα κανόνα δεν αποδίδει (καρριέρα/χρήματα), αλλά να επενδύσεις σε γνωριμίες...

Στην Ελλάδα δεν πρέπει να είσαι έξυπνος, φιλομαθής, τίμιος και άνθρωπος.

xhaos
01-07-14, 11:52
Στην Ελλάδα δεν πρέπει να είσαι έξυπνος, φιλομαθής, τίμιος και άνθρωπος.



κοίτα, η αλήθεια είναι οτι το κράτος κάνει οτι μπορεί (π.χ. σχολείο - στρατός) για να μην σε αφήσει να καταντήσεις ούτε έξυπνος, ούτε φιλομαθής ούτε τίμιος.

τώρα αν πας και κάνεις του κεφαλιού σου..... δεν σου φταίει το κράτος που είσαι outcast.

xaris2335
01-07-14, 12:50
Εγώ αυτό που έχω να πω για θέσεις εργασίας στο εξωτερικό είναι ότι εκεί έξω και πιο ειδικά Αγγλία κοιτάνε περισσότερο προϋπηρεσία πάνω στην χώρα της Αγγλίας και όχι στην Ελλάδα, την προϋπηρεσία της Ελλάδας δεν την υπολογίζουν και τόσο και ότι τα πτυχία δεν παίζουν και τόσο ρόλο εκεί έξω όσο το να είσαι ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη θέση.

Επίσης εκεί έχουν managers οι οποίοι φροντίζουν να σου βρουν δουλειά.
Εννοείται ότι υπάρχει αξιολόγηση και τα κριτήρια είναι πάντα αξιοκρατικά και όχι κομματικά, γνωστοί κτλ. όπως στο Ελλαδιστάν. :)
Αυτά απο εμπειρίες φίλων που έχουν πάει στην Αγγλία.

KLG
01-07-14, 13:05
To οτι τα κριτήρια είναι πάντα αξιοκρατικά είναι μύθος και καλό θα είναι τον ξεπεράσουν αμέσως οι jobseekers για να μην ταλαιπωρηθουν μήνες μέχρι να καταλάβουν τι γίνεται. Φυσικά κομματικές παρεμβάσεις είναι σπάνιες, αλλά οι "γνωστοί" παίζουν πάρα πολύ. Το απενοχοποιούν πλήρως με το να το ονομάζουν "networking". Ναι δεν θα σε βάλει ο γνωστός στην εταιρία, αλλά θα δημιουργήσει τις προυποθέσεις γνωριμίας και απο κεί και μετά είναι πάνω σου. Άλλωστε η επαγγελματική εμπειρία δεν μεταφραζεται στο πόσο καλός ήσουν στη δουλεια σου, αλλά στο πόσο μεγάλος είναι ο επαγγελματικός σου κύκλος και πως διαχειριζεσαι αυτές τις επαφές για να φέρεις "αναπτυξη" (growth) στη νέα σου δουλειά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.