PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

lewton
22-10-10, 01:21
Σερβιτορος απο την αλλη ακρη του κοσμου; Τοση ελλειψη απο σερβιτορους υπαρχει εκει;

Ω ναι. Είναι µια περιοχή απίστευτα πλούσια σε φυσικούς πόρους, άρα γεμάτη εργοστάσια/ορυχεία κλπ, και απίστευτα αραιοκατοικημένη, με αποτέλεσμα να έχουν τρελή έλλειψη προσωπικού με λίγα προσόντα. Χαρακτηριστικό είναι το ότι σε μια τυπική μονάδα ο μηχανικόs παίρνει ελάχιστα περισσότερα από τον τεχνικό (οι μηχανικοί κάνουν κρα να πάνε για την εμπειρία, ενώ τεχνικούς πότε δεν έχουν αρκετούς).

pakitis
22-10-10, 01:43
Το ασφαλιστικό/φορολογικό θέμα, καθώς και οι συνθήκες διαβίωσης, στην Τσεχία πως είναι; Δεν με ενδιαφέρει αν είναι αρκετά χαμηλοί οι μισθοί, αλλά περισσότερο για το κόστος ζωής.

Φύγαμε για Πράγα.. :p

http://euro2008girls.com/pics/czech_football_girl.jpg

tsigarid
22-10-10, 05:17
Ω ναι. Είναι µια περιοχή απίστευτα πλούσια σε φυσικούς πόρους, άρα γεμάτη εργοστάσια/ορυχεία κλπ, και απίστευτα αραιοκατοικημένη, με αποτέλεσμα να έχουν τρελή έλλειψη προσωπικού με λίγα προσόντα. Χαρακτηριστικό είναι το ότι σε μια τυπική μονάδα ο μηχανικόs παίρνει ελάχιστα περισσότερα από τον τεχνικό (οι μηχανικοί κάνουν κρα να πάνε για την εμπειρία, ενώ τεχνικούς πότε δεν έχουν αρκετούς).
Τα bold είναι το ζουμί. Το ίδιο ισχύει για την Αυστραλία.

KLG
22-10-10, 16:24
Η Αυστραλία είναι πιο κοντα στην Ασια, οποτε υπαρχει μεγαλη αυξηση στην μεταναστευση (περιστατικα εμβολης καικιων απο το ναυτικό κτλ κτλ)...

Ανεκαθεν όμως είχαν πολυ πιο αυστηρους όρους απο τον Καναδα, και επι της ουσία είναι πολυ δύσκολο για ανειδικευτο εργατη ακόμα και απο χωρα της ΕΕ.

lewton
22-10-10, 16:29
Και προσοχή, όταν μιλάμε για δυτικό Καναδά δεν εννοούμε το Βανκούβερ (μη θέλετε και δουλειά και πολιτισμένη μεγαλούπολη :p ) αλλά την ενδοχώρα.

HELL_pegaSOS
22-10-10, 17:44
Και προσοχή, όταν μιλάμε για δυτικό Καναδά δεν εννοούμε το Βανκούβερ (μη θέλετε και δουλειά και πολιτισμένη μεγαλούπολη :p ) αλλά την ενδοχώρα.

Ναι μου μίλησε για σχετικά βόρεια περιοχή, όπου κυριαρχεί μπουγατσόκρυο*. Καμία σχέση με Βανκούβερ. Ο μισθός νομίζω είναι σε καναδέζικα δολάρια. Οπως και να χει με βύσμα (άκα συγγενή) πάει κι όχι με αγγελία.


Κια μις που αναφέρατε Τσεχία, γώ πάντως πήγαινα άνετα Τσεχία και με τα μισά. Λατρεύω τις τσέχες! :twisted:
Αλλο βιοτικόλογικό επίπεδο.

*
Βγάλτε την μύγα από την λέξη, αν δεν καταλάβατε.

Link
22-10-10, 17:50
Παιδια για Βορεια Ιταλια τι εχετε να πειτε;Ξερω οτι εχει χαοτικη διαφορα με την νοτια και ηθελα να μαθω αν παιζουν αγγλοφωνες δουλειες καθολου εκει. Γνωριζει κανεις;

lewton
22-10-10, 18:33
Παιδια για Βορεια Ιταλια τι εχετε να πειτε;Ξερω οτι εχει χαοτικη διαφορα με την νοτια και ηθελα να μαθω αν παιζουν αγγλοφωνες δουλειες καθολου εκει. Γνωριζει κανεις;

Σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει δουλειά με αξιοπρεπή μισθό, όχι μόνο αγγλόφωνη αλλά και ιταλόφωνη.
Είναι από τις πιο κακές επιλογές για μετανάστευση (αν βέβαια βρεις δουλειά που σου αρέσει τότε να πας, αλλά το θεωρώ απίθανο να έχει καλό μισθό).

Στην Ιταλία η βασική διαφορά Βορρά-Νότου είναι η εξής:
Στο Νότο σε μια οικογένεια δουλεύει ένα μέλος και ζουν όλοι από το εισόδημά του (λίγο τα βοηθήματα ανεργίας, λίγο η φθηνή ζωή, τα βγάζουν πέρα ικανοποιητικά).
Στο Βορρά δουλεύουν όλα τα μέλη της οικογένειας αλλά με μισθούς ίδιους με της νότιας Ιταλίας και τελικά λόγω της πολύ ακριβότερης ζωής απολαμβάνουν το ίδιο επίπεδο ζωής με του Νότου.

Link
22-10-10, 21:40
Ομολογω οτι αλλιως τα ειχα μαθει για τις διαφορες νοτιας και βορειας Ιταλιας αλλα δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω. Η συνεισφορα σου σε αυτο το thread παντως ειναι πολυτιμη!:oneup:
Once again thanks.

lewton
22-10-10, 21:47
Ομολογω οτι αλλιως τα ειχα μαθει για τις διαφορες νοτιας και βορειας Ιταλιας αλλα δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω. Η συνεισφορα σου σε αυτο το thread παντως ειναι πολυτιμη!:oneup:
Once again thanks.

Κάτσε για να μην παρεξηγηθούμε. :p
Ναι, ο Βορράς είναι πιο πλούσιος, ισχύει αυτό που έχει μείνει ως στερεότυπο. Όμως ο πλούτος δημιουργήθηκε τις δεκαετίες 1960-1980. Σήμερα όσοι έβγαλαν χρήματα τότε ζουν από τα έτοιμα (αυτοί ή τα παιδιά τους) και περνάνε καλά, αλλά πλέον η περιοχή δεν είναι μέρος για να κάνεις άνετη ζωή ως εργαζόμενος. Δεν υποφέρει από ανεργία όπως ο Νότος αλλά δεν είναι μέρος για το οποίο αξίζει να αφήσεις την Ελλάδα.

Και αυτό που έγραψα παραπάνω ως βασική διαφορά Βορρά-Νότου μου το έχει πει επί λέξη Ιταλός, και στη συνέχεια όσοι Ιταλοί το άκουσαν (το μετέφερα για να δω αν θα διαφωνούσαν) είπαν ότι είναι μια πολύ καλή περίληψη του τι ισχύει.

Link
22-10-10, 21:58
Κάτσε για να μην παρεξηγηθούμε. :p
Ναι, ο Βορράς είναι πιο πλούσιος, ισχύει αυτό που έχει μείνει ως στερεότυπο. Όμως ο πλούτος δημιουργήθηκε τις δεκαετίες 1960-1980. Σήμερα όσοι έβγαλαν χρήματα τότε ζουν από τα έτοιμα (αυτοί ή τα παιδιά τους) και περνάνε καλά, αλλά πλέον η περιοχή δεν είναι μέρος για να κάνεις άνετη ζωή ως εργαζόμενος. Δεν υποφέρει από ανεργία όπως ο Νότος αλλά δεν είναι μέρος για το οποίο αξίζει να αφήσεις την Ελλάδα.

Και αυτό που έγραψα παραπάνω ως βασική διαφορά Βορρά-Νότου μου το έχει πει επί λέξη Ιταλός, και στη συνέχεια όσοι Ιταλοί το άκουσαν (το μετέφερα για να δω αν θα διαφωνούσαν) είπαν ότι είναι μια πολύ καλή περίληψη του τι ισχύει.

OK. Ευχαριστω για το ξεκαθαρισμα.:oneup:
Απλα απο περιεργεια ηθελα να μαθω τι επικρατει εκει γιατι σαν τοποθεσια δεν ειναι ασχημα.Και κοντα στην Ελλαδα και κοντα στην κεντρικη Ευρωπη και οι πολεις τους τρομερες και το εθνικο τους φαγητο ειναι η πιτσα!:p Δεν ξερω, για μενα θελω να συνδυασω ωραια πολη και καλη δουλεια.Αν τα καταφερω καλως αλλιως συμβιβαζομαστε.Βεβαια ο τομεας ομορφη πολη δεν ειναι και δυσκολο να καλυφθει αφου οι ελληνικες ειναι ως επι των πλειστων KAKAΣΧΗΜΕΣ,αχρωμες, αοσμες. Οποτε δυσκολα θα βρεις χειροτερες...

KLG
22-10-10, 22:16
Δεν είναι κακό να είνα αοσμες οι γυναίκες :p

SchumiGr1985
25-10-10, 10:25
Lewton τσεκαρε τα mail σου.:)

redfever7
25-10-10, 10:37
Σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει δουλειά με αξιοπρεπή μισθό, όχι μόνο αγγλόφωνη αλλά και ιταλόφωνη.
Είναι από τις πιο κακές επιλογές για μετανάστευση (αν βέβαια βρεις δουλειά που σου αρέσει τότε να πας, αλλά το θεωρώ απίθανο να έχει καλό μισθό).

Στην Ιταλία η βασική διαφορά Βορρά-Νότου είναι η εξής:
Στο Νότο σε μια οικογένεια δουλεύει ένα μέλος και ζουν όλοι από το εισόδημά του (λίγο τα βοηθήματα ανεργίας, λίγο η φθηνή ζωή, τα βγάζουν πέρα ικανοποιητικά).
Στο Βορρά δουλεύουν όλα τα μέλη της οικογένειας αλλά με μισθούς ίδιους με της νότιας Ιταλίας και τελικά λόγω της πολύ ακριβότερης ζωής απολαμβάνουν το ίδιο επίπεδο ζωής με του Νότου.

δεν ισχύει έτσι ακριβώς αυτό. Ακόμη και μεταξύ περιφερειών υπάρχει χαοτική διαφορά μεταξύ εργασίας, πχ Emilia Romagna είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα απ'ότι στο Piemonte και σε θέσεις εργασίας και σε μισθούς. χαρακτηριστικά στην Emilia Romagna η ανεργία το 2008 αν θυμάμαι καλά ήταν 4% όταν ο μέσος όρος της χώρας ήταν στο μαγειρεμένο 8+ . Βοράς με Νότο πάντως είναι η μέρα με τη νύχτα.

αγγλόφωνη δουλειά ούτε με δίκανο, μόνο ιταλόφωνη με πολύ καλά αγγλικά. δε φτάνει να επικοινωνείς με τους πελάτες/συνεργάτες του εξωτερικού, πρέπει να καταλαβαίνεστε και μεταξυ σας :whistle:

γενικά πάντως υπάρχει ζήτηση στο βορά απλά θέλει σωστό ψάξιμο και εκει

edit: και για του λόγου το αληθές
http://www.cooperativegrocer.coop/articles/2003-12-02/italys-emilia-romagna


Per capital income is 50% higher than the national average
Of the European regions, ER is number 11 of 122 regions in terms of GNP per inhabitant
Bologna has the highest disposable income of any of Italy's 103 provinces
Bologna has the highest per capita expenditure on the arts of any city in Italy
The unemployment rate of 4% is virtually full employment
70% of Bologna's households have home ownership

Factorgr
11-12-10, 20:57
@link

Ζω τα τελευταία 2 χρόνια σε Β. Ιταλία (Μιλάνο). Θα συμφωνήσω με lewton πως πρόκειται για κακή επιλογή για μετανάστευση.

Οι Ιταλοί δεν μιλάνε γρι αγγλικών οπότε χωρίς ιταλικά η ζωή σου θα είναι πολυ δύσκολη για να κάνεις τα βασικά και έπειτα για να κάνεις κοινωνικές σχέσεις. Οι μισθοί είναι περίπου 5-10% πάνω από Ελλάδα. Όμως το κόστος ζώης είναι κάπου 15-20% παραπάνω. Μεγάλο κόστος είναι το σπίτι (κυρίως στο Μιλάνο) που μπορεί να είναι και 75% παραπάνω από το αντίστοιχο κόστος στην Αθήνα. Οι φορολογία είναι αρκετά πιο υψηλή από την Ελληνική +10% οπότε μην περιμένεις να βγάλεις χρήματα. Το Μιλάνο είναι πολύ άσχημη σαν πόλη, αλλά οι άλλες πόλεις τους είναι πανέμορφες. Τηλεόραση και σινεμά είναι μεταγλωτισμένα. Είναι χειρότεροι από τους Έλληνες σε θέματα οργάνωσης και σχεδίασης οπότε η εργασιακή εμπειρία μπορέι να είναι δυσάρεστη.

Στα θετικά είναι πως είναι ευχάριστος λαός (αλλά πρέπει να μιλάς ιταλικά αλλιώς δεν θα σου μιλάει κανείς). Το φαγητό είναι τέλειο, η μουσική τους επίσης. Έχουν ωραίο τρόπο ζώης

resume: Έλα για διακοπές όχι για δουλεία

Link
18-12-10, 02:50
Factorgr
Σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση! Να σου πω την αληθεια δεν το σκεφτόμουνα τόσο σοβαρά(προτιμώ να βρω κάτι σε χώρες σαν την Ελβετία,την Ολλανδία ή τις Σκανδιναβικές).Απλα πέρασε σαν σκέψη απο το μυαλό μου και ήθελα να πάρω μια ιδέα.
Πολυ χρήσιμα πάντως αυτα που ανέφερες και λογικά αναφέρεσαι, σε οτι αφορά την Ελλάδα, τουλάχιστον για 2 χρόνια πριν έτσι; Η κατάσταση εδώ ομως πλεόν δεν παλέυεται ΚΑΘΟΛΟΥ και δυστυχώς ή ευτυχώς πολύς κοσμος σκέφτεται να φύγει ή το εχει κανει ήδη.
Ιταλία έχω έρθει, στη Ρώμη για διακοπές και την λάτρεψα. Απίστευτη η αιωνια πολη! Και με έκανε να θέλω να οργώσω όλη τη χώρα!Από τη Τοσκάνη και την Βενετία μέχρι το Κόμο, τη Νάπολη και τη Σικελία!Ελπίζω να το καταφέρω κάποια στιγμη.

snik38
01-01-11, 01:44
Καλησπερα παιδια και καλη χρονια. Θα ηθελα να πω 2-3 σκεψεις μου που εχω τελευταια καθως και να ρωτησω μερικα πραγματα. Αρκετο καιρο τωρα σκεφτομαι το ενδεχομενο να φυγω για δουλεια στο εξωτερικο. Η κατασταση στην Ελλαδα απο οτι φαινεται δεν ειναι και οτι καλυτερο και ετσι οπως πανε τα πραγματα μου φαινεται μονο χειροτερα θα γινεται. Εγω ειμαι 22 χρονων, εχω lower στα Αγγλικα και εχω σπουδασει σε ενα ιεκ πληροφορικη (τεχνικος δυκτιων & κατασκευη ιστοσελιδων) οπου εχω 2 μιση χρονια προυπηρεσια στον χωρο του web design.
Η μονη χωρα που εχω συγγενεις ειναι ο Καναδας και συγκεκριμενα στο Quebec οπου λογικα θα εχω ενα δωματιο για να μεινω προσωρινα. Δεν εχω ψαχτει ομως για το τι παιζει με τις θεσεις εργασιας και αν εχει ζητηση εκει το αντικειμενο των σπουδων μου. Το μονο που με προβληματιζει ειναι η αποσταση οποτε δεν ξερω αν θα ηταν καλυτερα καποιος να παει να ζησει σε μια χωρα της Ευρωπης.
Τελευταια εκοψα και την αναβολη των σπουδων μου και μπηκα φανταρος, ειμαι περιπου στους 2 μηνες εκει και προς το παρων νιωθω οτι πρωτη φορα ειμαι τοσο αχρηστος στην ζωη μου. Ειναι και λιγο δυσκολοι οι καιροι και ενω θα μπορουσα να το κυνηγουσα για δουλεια ειτε στην Ελλαδα ειτε στο εξωτερικο καθομαι και κοστιζω χρηματα στους δικους μου. Οποτε μου περνουν αρκετα σεναρια απο το μυαλο μου οπως το ενδεχομενο καποιας αναβολης και μετα ανυποτακτος εξωτερικου.
Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι ποσο ευκολο ειναι για καποιον να παει να δουλεψει στο εξωτερικο απο θεμα γραφιοκρατιας, νομιζω στην Ευρωπη ειναι πιο ευκολα τα πραγματα. Επισης εχει κανεις υποψιν αν υπαρχει ζητηση σε επαγγελματα σαν το δικο μου;

john dubi
01-01-11, 12:34
Καλησπερα παιδια και καλη χρονια. Θα ηθελα να πω 2-3 σκεψεις μου που εχω τελευταια καθως και να ρωτησω μερικα πραγματα. Αρκετο καιρο τωρα σκεφτομαι το ενδεχομενο να φυγω για δουλεια στο εξωτερικο. Η κατασταση στην Ελλαδα απο οτι φαινεται δεν ειναι και οτι καλυτερο και ετσι οπως πανε τα πραγματα μου φαινεται μονο χειροτερα θα γινεται. Εγω ειμαι 22 χρονων, εχω lower στα Αγγλικα και εχω σπουδασει σε ενα ιεκ πληροφορικη (τεχνικος δυκτιων & κατασκευη ιστοσελιδων) οπου εχω 2 μιση χρονια προυπηρεσια στον χωρο του web design.
Η μονη χωρα που εχω συγγενεις ειναι ο Καναδας και συγκεκριμενα στο Quebec οπου λογικα θα εχω ενα δωματιο για να μεινω προσωρινα. Δεν εχω ψαχτει ομως για το τι παιζει με τις θεσεις εργασιας και αν εχει ζητηση εκει το αντικειμενο των σπουδων μου. Το μονο που με προβληματιζει ειναι η αποσταση οποτε δεν ξερω αν θα ηταν καλυτερα καποιος να παει να ζησει σε μια χωρα της Ευρωπης.
Τελευταια εκοψα και την αναβολη των σπουδων μου και μπηκα φανταρος, ειμαι περιπου στους 2 μηνες εκει και προς το παρων νιωθω οτι πρωτη φορα ειμαι τοσο αχρηστος στην ζωη μου. Ειναι και λιγο δυσκολοι οι καιροι και ενω θα μπορουσα να το κυνηγουσα για δουλεια ειτε στην Ελλαδα ειτε στο εξωτερικο καθομαι και κοστιζω χρηματα στους δικους μου. Οποτε μου περνουν αρκετα σεναρια απο το μυαλο μου οπως το ενδεχομενο καποιας αναβολης και μετα ανυποτακτος εξωτερικου.
Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι ποσο ευκολο ειναι για καποιον να παει να δουλεψει στο εξωτερικο απο θεμα γραφιοκρατιας, νομιζω στην Ευρωπη ειναι πιο ευκολα τα πραγματα. Επισης εχει κανεις υποψιν αν υπαρχει ζητηση σε επαγγελματα σαν το δικο μου;

Το Quebec καλη περπιτωση και γενικα ο Καναδας. 1000 φορες καλυτερα απο Ευρωπη. Αμα μπορεις να βγαλεις αδεια παραμονης εκει μην το σκεφτεσαι καθολου.

tsigarid
01-01-11, 19:40
Επίσης μην σκέφτεσαι την απόσταση. Αν είναι να μπλέξεις με αεροδρόμια και πτήσεις, τι 6 ώρες (μαζί με αναμονές, αλλαγές αεροπλάνων κλπ), τι 12. Το οικονομικό (τιμή εισιτηρίου) είναι ένα ζήτημα.

snik38
01-01-11, 19:49
Βασικα αυτο που σκεφτομαι ειναι ο συνδιασμος δηλαδη οικονομικο & αποσταση. Ισως το οικονομικο πιο πολυ, αυτο που με προβληματιζει ειναι το τι βηματα πρεπει να κανω για να φυγω καποια στιγμη. Ειχα παει πιο μικρος για διακοπες και ειχα δει οτι ειναι αρκετα ομορφη πολη αλλα μιλανε κυριως Γαλλικα οποτε ισως θα ηταν καλυτερο να γραφτω σε καποιο φροντιστηριο πρωτα για καποιο καιρο ωστε να μην παω μονο με μια γλωσσα εκει.
Απο την αλλη δεν ξερω αν θα εχει απηχηση το επαγγελμα μου, υπαρχει καποια σελιδα που να εχει καποιες αγγελιες απο εργοδωτες για να παρω μια ιδεα τι εχει ζητηση;
Τελος επειδη ποτε μου δεν ειχα μπλεξει με την γραφειοκρατεια και δεν εχω ιδεα τι χρειαζεται για να παει καποιο στο εξωτερικο μπορει να μου πει καποιος που πηγε μονιμα εκει αν ηταν ευκολη η διαδικασια; Θυμαμαι πριν 10-15 χρονια ο θειος μου ειχε ταλαιπωρηθει για μερικα χρονια αν και ηταν παντρεμενος με γυναικα απο καναδα.
Γενικα νομιζω οτι αν ειναι να φυγω θα ηταν καλυτερα να φυγω οσο το δυνατων νωριτερα γινεται για αυτο προσπαθω να το ψαξω λιγο το θεμα απο εδω και απο εκει για να παρω μια ιδεα τι γινεται και τι επιλογες εχω για την ζωη μου.

anon
01-01-11, 20:04
δεν έχεις και πολλά προσόντα, αλλά είσαι νέος, και τα προσόντα (γνώσεις) αποκτώνται. Εχεις δυο πολύ καλά ατού. Είσαι νέος χωρίς δεσμεύσεις και υποχρεώσεις, άρα δεν είσαι "δεμένος" να υποστηρίζεις μια οικογένεια, οπότε μπορείς να ρισκάρεις εύκολα, και δεύτερο, έχεις μια οικογένεια στο εξωτερικό. Ειναι μεγάλο ατού να πας και να μπορείς να μένεις σε συγγενείς, χωρίς έξοδα, μέχρι να βολευτείς, συν ότι μπορούν να βοηθήσουν με τις γνωριμίες τους και την γνώση της χώρας και των ιδιαιτεροτήτων. Μπορεί πχ να μείνεις 6 μήνες μέχρι να βρείς κάτι καλό και να είσαι αυτάρκης, κάτι πολύ δύσκολο σε κάποιον με οικογένεια που να περιμένει φράγκα για να ζήσει.

lewton
01-01-11, 20:51
Είναι απείρως πιο εύκολο να παραμείνεις εντός του χώρου στον οποίο μπορείς να εργαστείς χωρίς να χρειάζεσαι άδεια (Ευρωπαϊκή Ένωση + ΕΖΕΣ). Οι εταιρίες σπάνια θα σπονσοράρουν κάποιον που δεν είναι ήδη υπάλληλός τους.
Αν πας στον Καναδά και μένεις με συγγενείς περιμένοντας να εκδοθεί η άδεια... φέξε Μάη μου. Βέβαια έχεις το πλεονέκτημα ότι η δουλειά σου έχει να κάνει με το Internet, επομένως όσο περιμένεις να λάβεις την άδεια μπορείς να έχεις ένα εισόδημα φτιάχνοντας σελίδες.

tsigarid
02-01-11, 05:30
Το πόσο εύκολο είναι να φύγεις και τι γραφειοκρατία συναντάς είναι πολύ γενικό. Ανάλογα τη δουλειά που θες να κάνεις μπορεί να βρεις εύκολα τρόπο να φύγεις, ή όχι. Οι νόμοι αυτοί αλλάζουν επίσης πολύ γρήγορα, οπότε πρέπει να ψάξεις είτε μόνος σου για την περίπτωσή σου και όχι κάτι γενικό, αλλά και για άτομα που έχουν πάει πρόσφατα στην ίδια χώρα για ίδια κατηγορία δουλειάς.

Όσο για το επάγγελμά σου, έχει πέραση. Το αν θα σε αναζητήσει μια εταιρεία από το εξωτερικό, είναι άλλο θέμα. Αφού έχεις συγγενείς εκεί, ρώτα τους που να ψάξεις για δουλειά μέσω internet. Όσο για τα Γαλλικά, ίσως να είναι πρόβλημα, αλλά όχι μεγάλο. Η χώρα έχει 2 επίσημες γλώσσες, άρα η γραφειοκρατία της είναι και στις δύο γλώσσες. Για να μιλήσεις με τους ανθρώπους δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα επίσης, πολλοί θα μιλάνε Αγγλικά. Το να ξέρεις τα Γαλλικά πάντως σίγουρα θα σε βοηθήσει, αλλά μπορείς να τα μάθεις και εκεί (θα έχεις και την πολύ αστεία Καναδική προφορά :P)

Siba
02-01-11, 14:23
Mε τις Σκανδιναβικες χωρες τι γινετε, το εχει ψαξει κανεις?

nikoker
12-01-11, 07:17
Πόσο εφικτό είναι να βρω εργασία στον τομέα της πληροφορικής στην Ολλανδία; Έχω τελειώσει πριν ένα μήνα περίπου ΤΕΙ Πληροφορικής. Έχω γνώσεις σε αρκετές τεχνολογίες και γλώσσες αλλά δυστυχώς λίγο από όλα...

Οι περισσότερες αγγελίες που έχω δει έχουν πολύ ψηλά qualifications. έχω κάνει αγγλικό CV και motivation letter και έχω στείλει 5-6 μέχρι στιγμής.
Για Ελλάδα δεν το συζητώ, δεν υπάρχει τίποτα (ειδικά στη Θεσσαλονίκη) και αν υπάρχει δεν απαντάει κανείς.
Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη ειδικά από αυτούς που ζουν εκεί.

random
12-01-11, 14:44
Πόσο εφικτό είναι να βρω εργασία στον τομέα της πληροφορικής στην Ολλανδία; Έχω τελειώσει πριν ένα μήνα περίπου ΤΕΙ Πληροφορικής. Έχω γνώσεις σε αρκετές τεχνολογίες και γλώσσες αλλά δυστυχώς λίγο από όλα...
Οι περισσότερες αγγελίες που έχω δει έχουν πολύ ψηλά qualifications. έχω κάνει αγγλικό CV και motivation letter και έχω στείλει 5-6 μέχρι στιγμής.

κι εγω με Αγγλικο cv, με 10+ ετη εμπειριας, το εχω στειλει σε 30+ αγγελιες, και ουδέν νεώτερο ακόμα.
μονο ένας, με ρώτησε πόσα ζητάω, και μετα την απάντηση μου, δεν ξαναφάνηκε.

Για αυτα που περιγράφεις υπάρχουν 2 βασικές δυσκολίες:

1. Δεν ξερεις Ολλανδικά
2. Δεν εισαι (ακόμα) μόνιμος κάτοικος Ολλανδίας (δηλ. με κανονική διεύθυνση, όχι ξενοδοχείου/hostel, και με ΑΦΜ. Για να παρεις το ΑΦΜ, θελεις πρωτα τη στέγη ).

Και η 3η οτι δεν εχεις καμια εμπειρία, αλλα αυτο δεν μπορει να αλλάξει. Παει πακέτο με το οτι εισαι νέος, και εχεις ολο το χρόνο μπροστά σου για λάθη και πειράματα. Καλυτερα Νέος και άπειρος, παρά έμπειρος στα 40φεύγα και με οικογένεια.



----------------------------------------------------------
1: Ναι, στην Ολλανδία, δουλειές για μη ολλανδόφωνους υπάρχουν. Εχει αρκετους που τα βγαζουν περα μονο με τα Αγγλικά (αλλα αγγλικα καλά, οχι επιπεδο Ψάλτης-καμάκι-στη-Ρόδο :worthy: ........ δηλαδή Βρετανοί, Αμερικάνοι, Αυστραλοί, Ελληνες μετα απο σπουδές σε βρετανικά πανεπιστημια, κλπ ).
Και στην πληροφορική, υπάρχουν τετοιες. Αλλα σε συνδιασμό με το (2), ειναι δυσκολο ο αλλος να σε προτιμήσει.
α. Εχει ηδη στην Ολλανδια αγγλόφωνους καταρτισμένους, με στεγη, που ψαχνουν δουλεια.
β. Αν εισαι σχετικά άπειρος, με ενα συνιθισμένο πτυχίο, εχει και μπολικους Ολλανδους -χωρις εμπειρια- να προσφέρουν το ίδιο έργο.
----------------------------------------------------------

2: αν σκεφτεσαι να αποκτήσεις και τη στέγη, και το ΑΦΜ, και μετά να ψάξεις για δουλειά επιτόπου (και στον ελευθερο χρονο να μαθαινεις και ολλανδικά),
υπολόγισε ενα γερό κομπόδεμα για να αρχίσεις.
η Αγορά ακινήτων ειναι δυσκολη (μεγαλη ζήτηση, μικρη προσφορά) -> ψηλά νοίκια, για πολυ μικρά σπίτια
(σπιτια, τροπος του λέγειν. Το αντιστοιχο της ελληνικής γκαρσονιέρας, εκει ειναι Δωματιο 6 τμ. με κοινοχρηστη κουζινα,μπάνιο).
οσο πιο κοντά στα επιχειρηματικά κέντρα, το σο πιο ακριβά.
Αμα πας στην υπαιθρο/περίχωρα θα σε ξεπαραδιάζει το καθημερινό τρένο ή το τρελλό μποτιλιάρισμα γυρω απο το Randstad.

----------------------------------------------------------
Μην θεωρήσεις οτι σε αποθαρρύνω.
Για άλλες χώρες εχω βρει πολυ περισσότερα μειονεκτήματα, όπως και για το να μεινεις Ελλάδα. απλά ανέφερα τα της Ολλανδιας, γιατι για εκει ενδιαφέρεσαι.


περισσότερα μπορεις να διαβάσεις εδώ:

http://www.mofeu.eu/forum/forumdisplay.php?59-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Forum

(11/6/2009 ) http://3000meres.blogspot.com/2009/06/blog-post_11.html

(25/9/2010 ) http://3000meres.blogspot.com/2010/09/blog-post.html


για Βρετανία έχεις σκεφτεί; επειδη ξέρεις τη γλώσσα.
(οι υπόλοιπες αγγλοφωνες, ειναι εκτός Ε.Ε. θελεις βίζα/πρασινη καρτα/χοντρό μέσο/συγγενή, και η Ιρλανδία ειναι υπο πτώχευση.. )




http://ngeor.net/blog/post/2010/10/16/Changing-Jobs.aspx

No-Name
12-01-11, 15:07
κι εγω με Αγγλικο cv, με 10+ ετη εμπειριας, το εχω στειλει σε 30+ αγγελιες, και ουδέν νεώτερο ακόμα.
μονο ένας, με ρώτησε πόσα ζητάω, και μετα την απάντηση μου, δεν ξαναφάνηκε.

Για αυτα που περιγράφεις υπάρχουν 2 βασικές δυσκολίες:

1. Δεν ξερεις Ολλανδικά
2. Δεν εισαι (ακόμα) μόνιμος κάτοικος Ολλανδίας (δηλ. με κανονική διεύθυνση, όχι ξενοδοχείου/hostel, και με ΑΦΜ. Για να παρεις το ΑΦΜ, θελεις πρωτα τη στέγη ).

Και η 3η οτι δεν εχεις καμια εμπειρία, αλλα αυτο δεν μπορει να αλλάξει. Παει πακέτο με το οτι εισαι νέος, και εχεις ολο το χρόνο μπροστά σου για λάθη και πειράματα. Καλυτερα Νέος και άπειρος, παρά έμπειρος στα 40φεύγα και με οικογένεια.



----------------------------------------------------------
1: Ναι, στην Ολλανδία, δουλειές για μη ολλανδόφωνους υπάρχουν. Εχει αρκετους που τα βγαζουν περα μονο με τα Αγγλικά (αλλα αγγλικα καλά, οχι επιπεδο Ψάλτης-καμάκι-στη-Ρόδο :worthy: ........ δηλαδή Βρετανοί, Αμερικάνοι, Αυστραλοί, Ελληνες μετα απο σπουδές σε βρετανικά πανεπιστημια, κλπ ).
Και στην πληροφορική, υπάρχουν τετοιες. Αλλα σε συνδιασμό με το (2), ειναι δυσκολο ο αλλος να σε προτιμήσει.
α. Εχει ηδη στην Ολλανδια αγγλόφωνους καταρτισμένους, με στεγη, που ψαχνουν δουλεια.
β. Αν εισαι σχετικά άπειρος, με ενα συνιθισμένο πτυχίο, εχει και μπολικους Ολλανδους -χωρις εμπειρια- να προσφέρουν το ίδιο έργο.
----------------------------------------------------------

2: αν σκεφτεσαι να αποκτήσεις και τη στέγη, και το ΑΦΜ, και μετά να ψάξεις για δουλειά επιτόπου (και στον ελευθερο χρονο να μαθαινεις και ολλανδικά),
υπολόγισε ενα γερό κομπόδεμα για να αρχίσεις.
η Αγορά ακινήτων ειναι δυσκολη (μεγαλη ζήτηση, μικρη προσφορά) -> ψηλά νοίκια, για πολυ μικρά σπίτια
(σπιτια, τροπος του λέγειν. Το αντιστοιχο της ελληνικής γκαρσονιέρας, εκει ειναι Δωματιο 6 τμ. με κοινοχρηστη κουζινα,μπάνιο).
οσο πιο κοντά στα επιχειρηματικά κέντρα, το σο πιο ακριβά.
Αμα πας στην υπαιθρο/περίχωρα θα σε ξεπαραδιάζει το καθημερινό τρένο ή το τρελλό μποτιλιάρισμα γυρω απο το Randstad.

----------------------------------------------------------
Μην θεωρήσεις οτι σε αποθαρρύνω.
Για άλλες χώρες εχω βρει πολυ περισσότερα μειονεκτήματα, όπως και για το να μεινεις Ελλάδα. απλά ανέφερα τα της Ολλανδιας, γιατι για εκει ενδιαφέρεσαι.


περισσότερα μπορεις να διαβάσεις εδώ:

http://www.mofeu.eu/forum/forumdisplay.php?59-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Forum

(11/6/2009 ) http://3000meres.blogspot.com/2009/06/blog-post_11.html

(25/9/2010 ) http://3000meres.blogspot.com/2010/09/blog-post.html


για Βρετανία έχεις σκεφτεί; επειδη ξέρεις τη γλώσσα.
(οι υπόλοιπες αγγλοφωνες, ειναι εκτός Ε.Ε. θελεις βίζα/πρασινη καρτα/χοντρό μέσο/συγγενή, και η Ιρλανδία ειναι υπο πτώχευση.. )




http://ngeor.net/blog/post/2010/10/16/Changing-Jobs.aspx

Χμμμ κοίτα επειδή μένω ήδη Ολλανδία και δεν μιλάω καθολου καλα Ολλανδικά θα πώ τα εξής.

Σπιτια έχει υπέροχα και με 100 Ε συμπεριλαμβάνοντας νερό/φως/τηλ/δίκτυο (μένω σε σπίτι 100 τμ, δεν υπάρχουν μόνο μικρα)
Εργασία θα βρείς αλλά μην περιμένεις εξ αρχής την καλύτερη, έχει παρα πολλές διεθνής εταιρίες.

Τα αγγλικά σου θα βελτιωθούν θέλοντας και μή επειδή θα μιλάς κάθε μέρα.

Εαν υπάρχει πτυχίο ΤΕΙ/ΑΕΙ είσαι ΟΚ, Εγώ το IST είχα τελειώσει πληροφορική και δεν είχα κανένα θέμα για να βρώ δουλειά (αναγνωριση κτλ ΟΚ)

Για να βγάλεις ΑΦΜ - BSN το λένε εδω ακόμα και σε χοτελ να μένεις είναι ΟΚ ,έτσι έβγαλα εγώ, είχα δηλώσει διευθυνση ξενοδοχείου.

Ολλανδικά μαθαίνεις δωρεάν μέσω του δήμου και πάιρνεις και πτυχίο NT-2 εαν σε ενδιαφέρει η υπηκόοτητα.

Εμένα με ενδιαφέρει και μετράω ακόμα 3 χρόνια ώστε να κάνω αίτηση και να απακτήσω Ολλανδικό διαβατήριο.

Στρατό εαν δεν έχεις πάει και τελικά φύγεις από Ελλάδα μη πάς δεν υπάρχει λόγος..... Για αναβολές ΜΚΕ κτλ κτλ έχω λινκ θα στο δωσω αργοτερα.

Εαν δεν σε χαλάει το κρύο και η βροχή δεν θα έχεις πρόβλημα βιταμίνγ D αγοράζεις και από το σούπερ μάρκετ

ότι άλλο θες εδώ είμαι ;)

lewton
12-01-11, 15:39
Αυτό το λινκ για το στρατό το θελω κι εγω. :)
Εχω και νεα περι στρατου απο Ελβετια αλλα απο το κινητό αδυνατώ.

doctor_667
12-01-11, 16:16
Αν πάντως υπάρχει η οικονομική δυνατότητα και η διάθεση, μπορείς να πας για μάστερ στη Ολλανδία έτσι ώστε να έχεις και ένα πτυχίο από δικό τους πανεπιστήμιο αλλά να μάθεις και ολλανδικά και να είσαι πιο έτοιμος μετά να ψάξεις δουλειά. Βέβαια απ' ότι ξέρω δεν πολυβλέπουν με καλό μάτι τα ελληνικά ΤΕΙ, εκτός κι αν έχεις πολύ καλό βαθμό.
Στη Θεσσαλονίκη είναι τόσο χάλια τα πράγματα; Έφυγα πριν ένα εξάμηνο και έχω χάσει και επαφή με συμφοιτητές που είναι στην ίδια κατάσταση

KLG
12-01-11, 16:39
'Οπως έχω γράψει και παλιότερα, μεταπτυχιακές σπουδες σε μια χωρα αποτελουν το διαβατήριο για την μετέπειτα επαγγελματική αποκατάσταση σε εκείνη τη χώρα ή και σε γειτονικες αναλογα με την περίπτωση (χωρίς φυσικά να υπάρχει 100% εξασφάλιση).

Αλλιώς, υπάρχει ένας δύσκολος δρόμος που χρειάζεται θέληση, χρήμα και τυχη. Να πας σε ενα χόστελ για 2 εβδομάδες, να παρεις ΑΦΜ, να βρεις μια δουλεια μεροκάματο (ή να γραφτεις στο ταμείο ανεργείας -ψάξε τις προυποθέσεις-) να βρεις ενα φτηνό σπιτι με 2-3 συγκάτοικους σε μηνιαία βάση και ταυτόχρονα να ψάχνεις για δουλεια δεν είναι απλά πραματα.

Τα χρήματα του μάστερ αν βρεις δουλεια θα τα κάνεις απόσβεση ευκολα, ενώ η μέθοδος του δύσκολου δρόμου έχει ρίσκο και στρες.

Η επιλογή είναι δική σου, όμως στη θέση σου δεν θα το επιχειρουσα αν δεν είχα κάτι συμφωνημένο απο Ελλάδα. Ειδικά στην αγορά που στοχευεις υπάρχει μεγαλη προσφορά.

Αν πάντως είσαι αποφασισμένος να πας σε χωρα μη-αγγλοφωνη θα σε συμβουλευα να σκεφτεις Σουηδία και Δανία (το κοινωνικό κράτος είναι 3 και 1.5 κλικς πιο πάνω απο Ολλανδια αντίστοιχα και υπάρχει λίγο λιγότερη προσφορά σε δουλειες ανειδικευτων πτυχιούχων).

Σε κάθε περίπτωση, για οποιαδήποτε σοβαρη μη-αγγλοφωνη χώρα (δλδ απο Γερμανία και πάνω) η γνώση της γλωσσας αποτελεί ένα τεράστιο πλεονέκτημα αν πας να χτυπήσεις την αγορά εργασίας στα τυφλά. Για τον πιθανό εργοδότη σου ο χρόνος που επενδυσες να μαθεις τη γλωσσα του αποτελει η καλύτερη ασφαλιστική προστασία (πχ αν εχεις χασει 1 χρονο να μαθεις Ολλανδικά, δεν θα την κοπανήσεις στο 3μηνο αφου κανεις μια αρπαχτη).

Καλή επιτυχία πάντως !

Μίλησε και με την πρεσβεία στην Αθήνα, προσπάθησε να κλείσεις ενα ραντεβου μαζί τους.

random
13-01-11, 02:26
Σπιτια έχει υπέροχα και με 100 Ε συμπεριλαμβάνοντας νερό/φως/τηλ/δίκτυο (μένω σε σπίτι 100 τμ, δεν υπάρχουν μόνο μικρα)
Εργασία θα βρείς αλλά μην περιμένεις εξ αρχής την καλύτερη, έχει παρα πολλές διεθνής εταιρίες.

Ωπα Ανθρωπέ μου.. που εισουν κρυμμένος και δεν σε ειχα πετυχει τοσο καιρο! :worthy:
Ένας Έλληνας που μου λέει πεντε ενθαρυντικές κουβεντες για το θεμα μου.
(ενθαρυντικές κουβεντες εχω βρει πολλες, αλλα κυριως απο αγγλοσαξωνες και λατινους. εμεις εδω φαινεται βλεπουμε τα ιδια ακριβως ποτήρια, μισοάδεια :closed: ..... )

"και με 100 Ε" εννοείς 100 Ευρώ ενοίκιο ????
που????
εννοεις τα δωματια των 6 τμ. (που και αυτα για τα τριπλά εχω ακουσει να ζητάνε) ή κατι καλύτερο?

Καλα οτι θα εχουν και σπιτια 100 τμ, και 300 τ.μ. και βάλε, δεν αμφιβάλλω. Απλα, εννοουσα οτι ενας μετανάστης που πάει στη χώρα χωρις να έχει ήδη συμφωνησει με εταιρεία, αλλα για να ψάξει επιτόπου, μαλλον δεν θα διαθετει το κομποδεμα για τοσα τετραγωνικά, πριν αρχισει να πεφτει ενας ολλανδικου μεγέθους μισθος.

Εχω συμπληρωσει 2 μηνες, ιδιαίτερα στη γλώσσα, και πιο πριν ασχοληθηκα καμποσο μονος με το rosetta. Εχω κανει κάποια πρόοδο,
αλλα σε καμια περιπτωση δεν τολμώ να την αναφέρω στο CV, σαν προσόν.
τι λες; τσαμπα κόπος, ή θα μετρήσει;

μπαινεις καθολου στο mofeu?

KLG
13-01-11, 03:05
Οι Αγγλοσάξωνες δεν αναγκάζονται να εγκαταλείψουν την χωρα τους επειδη δεν έχουν ευκαιρίες, αλλά ειναι μια επιλογή την οποία κάνουν συγκεκριμένοι ανθρωποι για πολλους λόγους, με τον βιοποριστικό να είναι απο τους τελευταίους... Οι Λατίνοι είναι φτερό στον άνεμο και γενικώς τα βλέπουνε πιο χαλαρά... κυρίως οι Ισπανόφωνοι.. σκάνε και ενα μπάφο και όλα καλα.

random δεν είναι περίπατος, και προφανώς ο no-name πατουσε γερά και τα κατάφερε. Θέλει οργάνωση, μεθοδικότητα, τυχη και ευνοική συγκυρία. Εσυ τα 2 πρωτα τα εχεις, για το τριτο μακάρι και το τέταρτο το ξεχνάμε.. Πρέπει να ξέρει ο nikoker τι τον περιμένει και να προετοιμαστεί κατάλληλα.

Χωρίς να θεωρω τη ζωή στο εξωτερικό επιτευγμα, πιστεύω οτι δεν κάνει για όλους και οτι πρεπει να γίνεται συνειδητα και αφου εχουν εξαντληθεί άλλα μέσα... Πάντως για έναν νεο ανθρωπο, οι σπουδες είναι ο πλεον ευκολος way in σε μια χώρα ;)

lewton
13-01-11, 03:13
Όπως υποσχέθηκα, έχω νέο περί στρατού από Ελβετία. Δύο γνωστοί μου που έκαναν αίτηση το Σεπτέμβρη για αναγνώριση ως κάτοικοι Ελβετίας και επ αόριστον αναβολή από το στρατό, έλαβαν το σχετικό χαρτί λίγο πριν τα Χριστούγεννα.
Αυτό σημαίνει ότι όσο διατηρούν αυτήν την ιδιότητα μπορούν να μπαινοβγαίνουν ουσιαστικά ελεύθερα στην Ελλάδα για ταξίδι, και ακόμα και αν συμβεί κάτι και τους αντιληφθεί το σύστημα είναι καλυμμένοι.
Από τη μέρα που το έμαθα άφησα στην άκρη οποιεσδήποτε σκέψεις για άλλες χώρες μετά το master (ψαχνόμουν γενικώς για πολιτισμένες χώρες, όπως πχ Νορβηγία, Ολλανδία κλπ) και πλέον θα κοιτάω μόνο Ελβετία, όπου έχω εμπειρία γνωστών και ξέρω ότι δουλεύει το όλο θέμα. :)

Link
13-01-11, 03:46
Το link που εννοεί ο No-Name είναι υποθέτω το www.omhroi.gr το οποιο έχει πολύ χρήσιμες πληροφορίες οδηγούς κτλ.
Φιλε Lewton οι γνωστοί σου ποσα χρονια έχουν στην Ελβετία? Για να χαρακτηριστούν ως μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού πρέπει να έχουν 7 συνεχόμενα χρονια βιοπορισμού στο εξωτερικό η 11 συνεχόμενα χρονια διαμονής στα εξωτερικό.Aπαξ και χαρακτηριστείς MKE παίρνεις όπως έγραψες μόνιμη αναβολή και είσαι κομπλέ. Πριν αυτά τα 7 χρονια παρέλθουν και για όσο χρονικό διάστημα έχει λήξει η αναβολή σου, θεώρησαι ανυπότακτος εξωτερικού όπου δικαιούσαι κανονικά να έρχεσαι στην Ελλάδα, θεωρητικά για 30 μέρες το χρόνο, αλλα πρακτικά όσο θες καθώς με την συνθήκη Schengen έχουν καταργηθεί οι έλεγχοι στα σύνορα. But you already know that. Πάντως επειδή το έχω ψάξει το θέμα, σου λέω ότι δεν έχει να κάνει με την χωρα. Ο νομος είναι συγκεκριμένος. Αν δηλαδή βρείς κάτι εκτος Ελβετίας δεν υπάρχει λόγος να το απορρίψεις λόγο αυτού.

lewton
13-01-11, 04:05
Φιλε Lewton οι γνωστοί σου ποσα χρονια έχουν στην Ελβετία? Για να χαρακτηριστούν ως μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού πρέπει να έχουν 7 συνεχόμενα χρονια βιοπορισμού στο εξωτερικό η 11 συνεχόμενα χρονια διαμονής στα εξωτερικό.Aπαξ και χαρακτηριστείς MKE παίρνεις όπως έγραψες μόνιμη αναβολή και είσαι κομπλέ.
Δεν έγραψα αυτό όμως.
Τα δύο αυτά άτομα έχουν ο ένας 2 χρόνια και κάτι και ο άλλος λιγότερο από ένα χρόνο στη χώρα. Για αυτό δεν αναγνωρίστηκαν ως ΜΚΕ, αλλά πήραν ένα χαρτί που επιβεβαιώνει ότι την παρούσα στιγμή μένουν στην Ελβετία.
Λόγω Σένγκεν μπορείς να μπαίνεις στην Ελλάδα και χωρίς το χαρτί αυτό, αλλά αν κάτι συμβεί και σε πάρει χαμπάρι το σύστημα δεν αποκλείεται να σε κλείσουν να υπηρετήσεις. Με το χαρτί αυτό είσαι εντελώς καλυμμένος.

Link
13-01-11, 04:33
Δεν έγραψα αυτό όμως.
Τα δύο αυτά άτομα έχουν ο ένας 2 χρόνια και κάτι και ο άλλος λιγότερο από ένα χρόνο στη χώρα. Για αυτό δεν αναγνωρίστηκαν ως ΜΚΕ, αλλά πήραν ένα χαρτί που επιβεβαιώνει ότι την παρούσα στιγμή μένουν στην Ελβετία.
Λόγω Σένγκεν μπορείς να μπαίνεις στην Ελλάδα και χωρίς το χαρτί αυτό, αλλά αν κάτι συμβεί και σε πάρει χαμπάρι το σύστημα δεν αποκλείεται να σε κλείσουν να υπηρετήσεις. Με το χαρτί αυτό είσαι εντελώς καλυμμένος.

Ώπ πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες! Ειλικρινά πρώτη φορα το ακούω. Μήπως όμως ζούσαν σε άλλη χωρα πριν από την Ελβετία και έτσι να κάλυψαν την προϋπόθεση των 7 χρόνων τώρα? Η ζούσαν Ελλάδα πριν πάνε Ελβετία?
Μήπως χαρακτηρίστηκαν ως ανυπότακτοι εξωτερικού? Όπως και να έχει keep us posted αν μάθεις περισσότερα γιατί αυτό που λες είναι ΠΟΛY ενδιαφέρον.
Πάντως ως ανυπότακτος εξωτερικού κάποιος δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα καθώς ο νομος του δίνει το δικαίωμα να ταξιδεύει στην Ελλάδα.
Επισυνάπτω τον νομο για οποιον ενδιαφέρεται.

doctor_667
13-01-11, 13:35
Πολυ τραβηγμένο να σε πιάσουν και να σε στείλουν μέσα. Έχω την εντύπωση ότι δε λέει και κάτι το χαρτί που έχουν οι γνωστοί σου lewton. Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και μια βεβαίωση από το πανεπιστήμιο ή από τη δουλειά σου για τον ίδιο σκοπό. Αυτό που μου είχε πει πάντως ο υπεύθυνος στη στρατονομία όταν είχα ρωτήσει είναι ότι αυτούς τους νοιάζει ο δόλος για να αποφύγεις τη στράτευση. Αν όντως είσαι στο εξωτερικό δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

lewton
13-01-11, 13:37
Πολυ τραβηγμένο να σε πιάσουν και να σε στείλουν μέσα.

Φίλος μου που πήγε στρατό πέρυσι μου είπε ότι είχε συγκρατούμενο που ζούσε κάπου στη Βρετανία και τον τσάκωσαν στο αεροδρόμιο οπότε ο άνθρωπος έχασε και δουλειά και τα πάντα για 9 μήνες. Μάλιστα ο συγκεκριμένος πετούσε πάντα για Ελλάδα μέσω χώρας του Σένγκεν.
Αυτά όμως τα μεταφέρω με επιφύλαξη επειδή μιλάμε για Ελλάδα και αν μπουν πάνω από ένας μεσάζοντας στην είδηση δεν ξέρεις που αρχίζει η σάλτσα. :p

No-Name
13-01-11, 13:44
Το site σχετικά με τα στρατολογικά όπως μεταφέρονται από το προξενείο Χάγης:
http://grconhague.weebly.com/sigmataurhoalphatauomicronlambdaomicrongammaiotakappaalpha.html

Σε προηγούμενο πόστ ανέφερα ποσό ενοικίου 100 Ε....Λάθος μου ήθελα να γράψω 1000 Ε;)
Πάντως γενικά σπίτια πάιζουν αρκεί να εισαι γρήγορος.

Lewton πώς είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό ακόμα στις μέρες μας?
Δεν μπορεί ο ανυπότακτος με καποια βεβαίωση από τη χώρα παραμονής του να αποφύγει το σουρεαλ αυτό στο αεροδρόμιο?

KLG
13-01-11, 15:44
Φίλος μου που πήγε στρατό πέρυσι μου είπε ότι είχε συγκρατούμενο που ζούσε κάπου στη Βρετανία και τον τσάκωσαν στο αεροδρόμιο οπότε ο άνθρωπος έχασε και δουλειά και τα πάντα για 9 μήνες. Μάλιστα ο συγκεκριμένος πετούσε πάντα για Ελλάδα μέσω χώρας του Σένγκεν.
Αυτά όμως τα μεταφέρω με επιφύλαξη επειδή μιλάμε για Ελλάδα και αν μπουν πάνω από ένας μεσάζοντας στην είδηση δεν ξέρεις που αρχίζει η σάλτσα. :p

Μυρίζομαι urbanology...:p

Τον πιάσανε οταν εφευγε? Με ελεγχο στο check in? Με το ζόρι ΔΕΝ πας φαντάρος ... αν εχεις να χασεις ετοιμη δουλεια σπας και το ποδι σου που λεει ο λογος για να παρεις αναβολή.. Για να μην είχε καμια διεξοδο ο τυπος πρεπει να τον μαντρωσανε στο φρουραρχειο και να τον στειλανε δεμμενο στο στρατόπεδο.

Πολυ extreme καταστάσεις...:hmm:

kover
13-01-11, 17:40
Φίλος μου που πήγε στρατό πέρυσι μου είπε ότι είχε συγκρατούμενο που ζούσε κάπου στη Βρετανία και τον τσάκωσαν στο αεροδρόμιο οπότε ο άνθρωπος έχασε και δουλειά και τα πάντα για 9 μήνες. Μάλιστα ο συγκεκριμένος πετούσε πάντα για Ελλάδα μέσω χώρας του Σένγκεν.
Αυτά όμως τα μεταφέρω με επιφύλαξη επειδή μιλάμε για Ελλάδα και αν μπουν πάνω από ένας μεσάζοντας στην είδηση δεν ξέρεις που αρχίζει η σάλτσα. :p

Urban legends κανονικά. Στρατό δε πάει κανείς με το ζόρι. Στρατονόμος είμουν και πήγαινα μία φορά την εβδομάδα στο αεροδρόμιο με μικτό κλιμάκιο αεροπορία/ναυτικό για να πιάσουμε ανυπότακτούς, λιποτάκτες κτλ.

Στη πραγματικότητα είχαμε μία λίστα με 5000 ονόματα και δε ξέρω τι πηγαίναμε να κάνουμε, γιατί ούτε φωτογραφίες είχαμε, ούτε ο ανυπότακτός θα περάσει με τη στολάρα του ώστε να καταλάβουμε πως είναι του στρατού και να του κάνουμε διαπίστευση, ούτε καν στο αεροδρόμιο μπαίναμε. Καθόμασταν στο grill εκεί στα ταξί, τρώγαμε 2 σουβλάκια και γυρνάγαμε σπίτια μας. Η σύληψη ανυπότακτων είναι ανέκδοτο και στο λέω από προσωπική εμπειρία ( 18 μήνες ανυπότακτός είμουν) και από συμφοιτητές και φίλους στην Αγγλία όπου έχουν φτάσει 40 χρονών και μπαινοβγαίνουν στη χώρα 10 φορές το χρόνο. Το αστείο είναι πως ακόμα και το μόνο δικαίωμα που μπορούν να κόψουν (ψήφο) δίνουν σε κάθε εκλογική περίοδο "χάρη" στους πάντες και τους πληρώνουν και αεροπορικά οι παρατάξεις για να γυρίσουν στη χώρα να ψηφίσουν.

Βέβαια αν κάποιος είναι ανυπότακτος δε θα μπορέσει να δουλέψει ούτε στον ιδωτικό, ούτε στον δημόσιο τομέα της Ελλάδος όμως θέμα σύλληψης δεν υπάρχει ούτε για αστείο.

voithostyrempora2
13-01-11, 22:29
'Οπως έχω γράψει και παλιότερα, μεταπτυχιακές σπουδες σε μια χωρα αποτελουν το διαβατήριο για την μετέπειτα επαγγελματική αποκατάσταση σε εκείνη τη χώρα ή και σε γειτονικες αναλογα με την περίπτωση (χωρίς φυσικά να υπάρχει 100% εξασφάλιση).
Σε κάθε περίπτω

Αυτό ακριβως έχω αποφασισει κι εγώ.Τελειώνω το Πολυτεχνειο σε ελάχιστους μηνες (μερικές βδομάδες βασικά :p),θα μπω φανταρος τον Αυγουστο (το Φλεβαρη πάω να κοψω αναβολή),θα τελειωσω Μάη 2012 και Σεπτέμβρη 2012 ρίχνω μαυρη πετρα πίσω μου με μεταπτυχιακο και στη συνεχεια δουλεια,πιθανώς και διδακτορικο ενδιαμεσα αν κατσει η φάση.

Για σχετικές συμβουλες θα σε:p ρωταω κατά τη διαρκεια της χρονιας.Ελπιζω να θυμασαι που ημουν σε μια φορουμοσυναντηση το 2006 που ήσουν κι εσύ :p .Ακομα σε θυμαμαι να στριβεις τσιγάρα :p.Οπότε τώρα που κέρδισα την εύνοιά σου :p ,είμαι σιγουρος πως θα μου απαντας :p:p:p.


Απλά με αυτα που διαβαζω αναρωτιεμαι μήπως είμαι κοροϊδο τελικά που θα μπω στρατο :hmm::hmm::hmm: .

Το μονο που με ανησυχει είναι ότι τελειωνοντας το μεταπτυχιακο το καλοκαιρι του 2012 θα ειμαι πια 25 (και κάτι) χρονων με μηδεν εργασιακη εμπειρια .Δεν ξερω αν αυτο θα είναι αξεπέραστο/τεραστιο/πολύ μεγαλο/μεγάλο πρόβλημα :hmm:. Μηχανικος Τηλεπικοινωνιων και Δικτυων με expertise @ Οπτικές ίνες και NPP (http://portal.acm.org/citation.cfm?id=184471) (ελπίζω ότι θα :p) είμαι .


Κάτι άλλο που με ανησυχει είναι ότι χρωσταω ένα τελευταιο μάθημα κορμου και τρεμω μηπως δεν το περασω τώρα το Φλεβαρη,αλλά αυτη η ανησυχια είανι offtopic :p.

KLG
13-01-11, 22:30
Βέβαια αν κάποιος είναι ανυπότακτος δε θα μπορέσει να δουλέψει ούτε στον ιδωτικό, ούτε στον δημόσιο τομέα της Ελλάδος όμως θέμα σύλληψης δεν υπάρχει ούτε για αστείο.

Αυτό είναι γεγονός, αν και αν κάποιος το πήγαινε στη Χάγη θα έβρισκε το δίκιο του 100% ... να θυμίσω υπουθεση Μποσμαν...

hammer21
13-01-11, 22:44
το Φλεβαρη πάω να κοψω αναβολή

Το εχεις ψαξει αυτο?Για να μπεις Αυγουστο πρεπει να την κοψεις Φλεβαρη?Θελω και γω να μπω τοτε

voithostyrempora2
13-01-11, 22:50
Το εχεις ψαξει αυτο?Για να μπεις Αυγουστο πρεπει να την κοψεις Φλεβαρη?Θελω και γω να μπω τοτε

Ναι ,δες το http://www.army.gr/default.php?pname=Article&art_id=48362&cat_id=175 στην ενοτητα 13 :



Για να καταταγείς με συγκεκριμένη ΕΣΣΟ θα πρέπει να διακόψεις την αναβολή σου μέσα στα παρακάτω διαστήματα:

α. Με την Α/ΕΣΣΟ (Φεβρουάριος): Από 1 Αυγούστου μέχρι 31 Οκτωβρίου
β. Με τη Β/ΕΣΣΟ (Μάϊος): Από 1 Νοεμβρίου μέχρι 31 Ιανουαρίου
γ. Με τη Γ/ΕΣΣΟ (Αύγουστος): Από 1 Φεβρουαρίου μέχρι 30 Απριλίου και
δ. Με τη Δ/ΕΣΣΟ (Νοέμβριος): Από 1 Μαΐου μέχρι 31 Ιουλίου

hammer21
13-01-11, 22:59
Α ωραιος...νομιζα οτι επρεπε να γινει αυστηρα τον Φλεβαρη.Thanks:)

contime
14-01-11, 01:06
Ως καποιος που εχει παει φανταρος και τωρα ψαχνεται για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο θα σας ελεγα, μακρυα απο αυτο το αχρηστο και καταστρεπτικο (απο πολλες πλευρες) πραγμα που λεγεται ελληνικος στρατος και που σε μεγαλο βαθμο ευθυνεται για την κατασταση που ειμαστε τωρα... Καντε την κατευθειαν για εξω.
Πολλες πληροφοριες θα βρειτε και στο σαιτ της υπογραφης μου.

voithostyrempora2
14-01-11, 01:17
Ως καποιος που εχει παει φανταρος και τωρα ψαχνεται για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο θα σας ελεγα, μακρυα απο αυτο το αχρηστο και καταστρεπτικο (απο πολλες πλευρες) πραγμα που λεγεται ελληνικος στρατος και που σε μεγαλο βαθμο ευθυνεται για την κατασταση που ειμαστε τωρα... Καντε την κατευθειαν για εξω.
Πολλες πληροφοριες θα βρειτε και στο σαιτ της υπογραφης μου.

Τώρα το λες???

:p:p:p

Εχω χασει οελς τις προθεσμιες για αιτησεις έξω για το 2011 :sorry::sorry::sorry:.


(δεν ειναι τοσο τα deadlines ,όσο το να διαλεξεις courses & πανεπιστημια,να παρεις GRE και τα σχετικα,να τρεξεις για συστατικες και τετοια κτλ)

lewton
14-01-11, 01:38
'Οπως έχω γράψει και παλιότερα, μεταπτυχιακές σπουδες σε μια χωρα αποτελουν το διαβατήριο για την μετέπειτα επαγγελματική αποκατάσταση σε εκείνη τη χώρα ή και σε γειτονικες αναλογα με την περίπτωση (χωρίς φυσικά να υπάρχει 100% εξασφάλιση).
Διαφωνώ από κάθε πλευρά. Το μεταπτυχιακό το κάνεις όταν το χρειαστείς επειδή το χρειάζεσαι, όχι ως δικαιολογία για να σου πληρώσει ο μπαμπάς τη διαμονή στο εξωτερικό. Αν το θέλεις για άνοιγμα πόρτας τότε καλύτερα να σου πληρώσει ο μπαμπάς 3-4 μήνες που θα ψάχνεις εργασία. Και λιγότερο χρήμα χάνει η οικογένεια και εσύ λιγότερο χρόνο.
Αυτή τη μανία να βρούμε μεταπτυχιακό επειδή πρέπει να γίνει (βλ. post του τσαμπικογείτονα που τα έχει βάψει μαύρα γιατί πάει, χάθηκε ο χρόνος) δεν την κατάλαβα ποτέ.
Άλλωστε πλέον μπορείς να μπεις στα θρανία και στα 30 και στα 40 και στα 50. Όταν νιώσεις ότι ήρθε η ώρα. Τότε τα χρήματα (δικά σου ή του μπαμπά) θα πιάσουν τόπο.

Φανερός Πράκτωρ
14-01-11, 01:46
Άλλωστε πλέον μπορείς να μπεις στα θρανία και στα 30 και στα 40 και στα 50. Όταν νιώσεις ότι ήρθε η ώρα. Τότε τα χρήματα (δικά σου ή του μπαμπά) θα πιάσουν τόπο.

Τότε μπορεί να μη "χωράς"να μπεις στα θρανία. Με λίγα λόγια ίσως να μη βρίσκεις σπόνσορα (πέρα από τον ίδιο σου τον εαυτό) και ίσως και να μην σε δέχονται μια που θα υπάρχουν άλλοι μικρότεροι που κάνουν τα ίδια ή και περισσότερα και οι οποίοι μπορεί και να τους κάτσουν και για phd.

@ ADSLgr.com All rights reserved.