PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

xaris2335
01-07-14, 13:09
Ναι οκ αλλά η αξιολόγηση είναι αξιοκρατική αυτό είναι σίγουρο απο γνωστό που είναι εκεί.
Οι πάντες αξιολογούνται εκεί.

anon
01-07-14, 13:21
To οτι τα κριτήρια είναι πάντα αξιοκρατικά είναι μύθος και καλό θα είναι τον ξεπεράσουν αμέσως οι jobseekers για να μην ταλαιπωρηθουν μήνες μέχρι να καταλάβουν τι γίνεται. Φυσικά κομματικές παρεμβάσεις είναι σπάνιες, αλλά οι "γνωστοί" παίζουν πάρα πολύ. Το απενοχοποιούν πλήρως με το να το ονομάζουν "networking". Ναι δεν θα σε βάλει ο γνωστός στην εταιρία, αλλά θα δημιουργήσει τις προυποθέσεις γνωριμίας και απο κεί και μετά είναι πάνω σου. Άλλωστε η επαγγελματική εμπειρία δεν μεταφραζεται στο πόσο καλός ήσουν στη δουλεια σου, αλλά στο πόσο μεγάλος είναι ο επαγγελματικός σου κύκλος και πως διαχειριζεσαι αυτές τις επαφές για να φέρεις "αναπτυξη" (growth) στη νέα σου δουλειά.

Εμείς το λέμε μέσον.... :lol:

- - - Updated - - -


Ναι οκ αλλά η αξιολόγηση είναι αξιοκρατική αυτό είναι σίγουρο απο γνωστό που είναι εκεί.
Οι πάντες αξιολογούνται εκεί.

Kαλά, μην κόβεις και φλέβες. Σίγουρα καλύτερα απο εδώ. Αλλά και εκεί τα ίδια γίνονται, και δεν είναι τυχαίο που σε σειρές ή ταινίες το βλέπουμε συνέχεια, που σημαίνει ότι υπάρχει και μάλιστα αρκετά, και προκαλει και προβληματισμό. Απλά στην Ελλάδα το έχουμε κάνει πρωτάθλημα!

chat1978
01-07-14, 13:25
To οτι τα κριτήρια είναι πάντα αξιοκρατικά είναι μύθος και καλό θα είναι τον ξεπεράσουν αμέσως οι jobseekers για να μην ταλαιπωρηθουν μήνες μέχρι να καταλάβουν τι γίνεται. Φυσικά κομματικές παρεμβάσεις είναι σπάνιες, αλλά οι "γνωστοί" παίζουν πάρα πολύ. Το απενοχοποιούν πλήρως με το να το ονομάζουν "networking". Ναι δεν θα σε βάλει ο γνωστός στην εταιρία, αλλά θα δημιουργήσει τις προυποθέσεις γνωριμίας και απο κεί και μετά είναι πάνω σου. Άλλωστε η επαγγελματική εμπειρία δεν μεταφραζεται στο πόσο καλός ήσουν στη δουλεια σου, αλλά στο πόσο μεγάλος είναι ο επαγγελματικός σου κύκλος και πως διαχειριζεσαι αυτές τις επαφές για να φέρεις "αναπτυξη" (growth) στη νέα σου δουλειά.
Νομιζω το πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι τα recruitment agencies που γενικα απαρτιζονται απο ατομα που δεν ξερουν τιποτα πρακτικο σχετικα με την αξιολογογηση των ατομων που προτεινουν. Χαρακτηριστικοτερη τυποποιηση αυτης της νεοτροπιας ειναι το LinkedIn.


Ναι οκ αλλά η αξιολόγηση είναι αξιοκρατική αυτό είναι σίγουρο απο γνωστό που είναι εκεί.
Οι πάντες αξιολογούνται εκεί.
Σε σχεση με ελλαδα που εζησα εγω δεν υπαρχει καμια συγκριση.
Οταν ομως εγκληματιστεις και προσδοκας σοβαρη και αντικειμενικη αξιολογηση τοτε τα πραγματα δεν ειναι τοσο καλα. Βεβαια εχω εμπειρια απο μια μονο εταιρια στο Βελγιο και οτι μου λενε φιλοι.

klap
01-07-14, 13:26
Από μένα τρία τινά:

α) μιλώ καθαρά από και θα αναφερθώ στην προσωπική μου εμπειρία: στην Ελλάδα πριν φύγω ήμουν από τους τυχερούς, δούλευα δύο δουλειές, πρωί -βράδυ. Δεν ήμουν άνεργη επομένως, είχα δικό μου (και πολυέξοδο) σπίτι και έμενα και μόνη τον τελευταίο ενάμιση χρόνο πριν φύγω, καλύπτοντας όλα μου τα έξοδα ολομόναχη, τρέχοντας με τη γλώσσα έξω. Δε χρωστούσα σε κανέναν (... <-- προσθέστε ό,τι λέξη θέλετε), που αυτό στην Ελλάδα είναι κατόρθωμα τη σήμερον ημέρα από μόνο του, το έχουν κάνει πραγματικό άθλο. Είχα όμως αρχίσει να μην βγαίνω οικονομικά, διότι η Ελλάδα έχει κόστος ζωής Βόρειας Ευρώπης με μισθούς Ανατολικής Ευρώπης πλέον...Βάλε και τον πολλαπλασιασμό των φόρων και των εισφορών και των ασφαλίστρων και όλων γενικά και βουαλά, να το το απίστευτο μίγμα.

β) μου προέκυψε μία επαγγελματική ευκαιρία, για την οποία ομολογώ είχα βάλει τις βάσεις χρόνια πριν, τότε ως καβάντζα. Και αποφάσισα να φύγω για τους απλούς λόγους :1) γιατί μπορούσα, με την έννοια ότι και τα προσόντα είχα και δεν είχα κάτι άμεσα να με δεσμεύει στην Ελλάδα, 2) γιατί η κατάσταση στην Ελλάδα είναι hopeless και όπως είπε και ο anon πριν, δεν αλλάζουν τα μυαλά, μόνο πιο κάτω / πίσω μπορεί να πάει, και όταν θα αρχίσει να ορθοποδεί η Ελλάδα εγώ θα βγαίνω σιγά σιγά στη σύνταξη, 3) γιατί αν είναι τελικά να κάνω οικογένεια και να αφήσω κάτι πίσω μου, να έχω τη δυνατότητα να προσφέρω σε αυτά τα παιδιά ό,τι μπόρεσαν να προσφέρουν οι γονείς μου πριν τόσα χρόνια, κάτι που στην Ελλάδα σήμερα είναι απλά ακατόρθωτο (δουλεύεις για να επιβιώσεις απλά και για να πληρώνεις, όχι για να κάνεις αυτά που θέλεις εσύ και να βάζεις και στην άκρη, όπως κάναμε παλιότερα).

Δεν είμαι σε θέση να σας απαντήσω εάν πήρα την εύκολη λύση. Ξέρω όμως ότι έκανα ό,τι καλύτερο για μένα, για την καριέρα μου και για τα τυχόν παιδιά που θα αποκτήσω.Εγωίστρια; Ίσως. Αγαπώ τη χώρα μου και δε μου ήταν εύκολο να την αφήσω. Αυτή όμως με είχε εγκαταλείψει πρώτη πιο πριν, καταστρέφοντάς μου κάθε ευκαιρία να εξελιχθώ σαν άνθρωπος και να προσφέρω σε αυτή στο πικ της πορείας μου - μετά με εγκατέλειψαν και κάποιοι άνθρωποί της. Τώρα ζω σε μία χώρα που μιλώ και τις τρεις γλώσσες της, και δεν ξέρω εάν είναι εύκολα ή δύσκολα, προσπαθώ, μαθαίνω, κάνω και καμιά πατάτα που και που. Αλλά ξέροντάς με όσο με ξέρω, το να μείνω στην Ελλάδα θα ήταν για μένα αργός θάνατος, από κάθε άποψη. Γιατί όπως ξαναείπα, η κρίση έβγαλε στην επιφάνεια και όλους τους σκατοχαρακτήρες που κρύβονταν πίσω από μία επίπλαστη ευγένεια και ευμάρεια.

γ) όσο για την Ελλάδα, θα επαναλάβω κάτι που είπα σε κάποιον γνωστό την τελευταία φορά που ήμουν εκεί: έλεγε πόσο οργισμένος είναι ο κόσμος με τους πολιτικούς και πρέπει να τους τιμωρήσει στις εκλογές κ.λπ. και του κάνω μία "Οκ. Οργισμένοι όλοι, έξαλλοι και τα λοιπά. Μήπως η οργή για πέμπτη συνεχή χρονιά είναι απλά ένα άλλοθι για να μην κάνετε τίποτε; για να μην αλλάξει τίποτε; γιατί το θέμα είναι να μη μείνεις στην οργή, αλλά να τη χρησιμοποιήσεις για να αλλάξεις κάτι".

Daemon
01-07-14, 13:36
Από μένα τρία τινά:

α) μιλώ καθαρά από και θα αναφερθώ στην προσωπική μου εμπειρία: στην Ελλάδα πριν φύγω ήμουν από τους τυχερούς, δούλευα δύο δουλειές, πρωί -βράδυ. Δεν ήμουν άνεργη επομένως, είχα δικό μου (και πολυέξοδο) σπίτι και έμενα και μόνη τον τελευταίο ενάμιση χρόνο πριν φύγω, καλύπτοντας όλα μου τα έξοδα ολομόναχη, τρέχοντας με τη γλώσσα έξω. Δε χρωστούσα σε κανέναν (... <-- προσθέστε ό,τι λέξη θέλετε), που αυτό στην Ελλάδα είναι κατόρθωμα τη σήμερον ημέρα από μόνο του, το έχουν κάνει πραγματικό άθλο. Είχα όμως αρχίσει να μην βγαίνω οικονομικά, διότι η Ελλάδα έχει κόστος ζωής Βόρειας Ευρώπης με μισθούς Ανατολικής Ευρώπης πλέον...Βάλε και τον πολλαπλασιασμό των φόρων και των εισφορών και των ασφαλίστρων και όλων γενικά και βουαλά, να το το απίστευτο μίγμα.

β) μου προέκυψε μία επαγγελματική ευκαιρία, για την οποία ομολογώ είχα βάλει τις βάσεις χρόνια πριν, τότε ως καβάντζα. Και αποφάσισα να φύγω για τους απλούς λόγους :1) γιατί μπορούσα, με την έννοια ότι και τα προσόντα είχα και δεν είχα κάτι άμεσα να με δεσμεύει στην Ελλάδα, 2) γιατί η κατάσταση στην Ελλάδα είναι hopeless και όπως είπε και ο anon πριν, δεν αλλάζουν τα μυαλά, μόνο πιο κάτω / πίσω μπορεί να πάει, και όταν θα αρχίσει να ορθοποδεί η Ελλάδα εγώ θα βγαίνω σιγά σιγά στη σύνταξη, 3) γιατί αν είναι τελικά να κάνω οικογένεια και να αφήσω κάτι πίσω μου, να έχω τη δυνατότητα να προσφέρω σε αυτά τα παιδιά ό,τι μπόρεσαν να προσφέρουν οι γονείς μου πριν τόσα χρόνια, κάτι που στην Ελλάδα σήμερα είναι απλά ακατόρθωτο (δουλεύεις για να επιβιώσεις απλά και για να πληρώνεις, όχι για να κάνεις αυτά που θέλεις εσύ και να βάζεις και στην άκρη, όπως κάναμε παλιότερα).

Δεν είμαι σε θέση να σας απαντήσω εάν πήρα την εύκολη λύση. Ξέρω όμως ότι έκανα ό,τι καλύτερο για μένα, για την καριέρα μου και για τα τυχόν παιδιά που θα αποκτήσω.Εγωίστρια; Ίσως. Αγαπώ τη χώρα μου και δε μου ήταν εύκολο να την αφήσω. Αυτή όμως με είχε εγκαταλείψει πρώτη πιο πριν, καταστρέφοντάς μου κάθε ευκαιρία να εξελιχθώ σαν άνθρωπος και να προσφέρω σε αυτή στο πικ της πορείας μου - μετά με εγκατέλειψαν και κάποιοι άνθρωποί της. Τώρα ζω σε μία χώρα που μιλώ και τις τρεις γλώσσες της, και δεν ξέρω εάν είναι εύκολα ή δύσκολα, προσπαθώ, μαθαίνω, κάνω και καμιά πατάτα που και που. Αλλά ξέροντάς με όσο με ξέρω, το να μείνω στην Ελλάδα θα ήταν για μένα αργός θάνατος, από κάθε άποψη. Γιατί όπως ξαναείπα, η κρίση έβγαλε στην επιφάνεια και όλους τους σκατοχαρακτήρες που κρύβονταν πίσω από μία επίπλαστη ευγένεια και ευμάρεια.

γ) όσο για την Ελλάδα, θα επαναλάβω κάτι που είπα σε κάποιον γνωστό την τελευταία φορά που ήμουν εκεί: έλεγε πόσο οργισμένος είναι ο κόσμος με τους πολιτικούς και πρέπει να τους τιμωρήσει στις εκλογές κ.λπ. και του κάνω μία "Οκ. Οργισμένοι όλοι, έξαλλοι και τα λοιπά. Μήπως η οργή για πέμπτη συνεχή χρονιά είναι απλά ένα άλλοθι για να μην κάνετε τίποτε; για να μην αλλάξει τίποτε; γιατί το θέμα είναι να μη μείνεις στην οργή, αλλά να τη χρησιμοποιήσεις για να αλλάξεις κάτι".εξαιρετικό, με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο!!!

konenas
01-07-14, 13:38
Από μένα τρία τινά:
...
γ) όσο για την Ελλάδα, θα επαναλάβω κάτι που είπα σε κάποιον γνωστό την τελευταία φορά που ήμουν εκεί: έλεγε πόσο οργισμένος είναι ο κόσμος με τους πολιτικούς και πρέπει να τους τιμωρήσει στις εκλογές κ.λπ. και του κάνω μία "Οκ. Οργισμένοι όλοι, έξαλλοι και τα λοιπά. Μήπως η οργή για πέμπτη συνεχή χρονιά είναι απλά ένα άλλοθι για να μην κάνετε τίποτε; για να μην αλλάξει τίποτε; γιατί το θέμα είναι να μη μείνεις στην οργή, αλλά να τη χρησιμοποιήσεις για να αλλάξεις κάτι".

Έγινε κάτι.
Λίγο είναι ότι σχεδόν εξαφανίστηκε το ΠΑΣΟΚ ( σαν ελιά ) και έπεσε στα τάρταρα η ΝΔ;
Όμως υπάρχουν πολλοί - άχρηστοι και μη - που έχουν εξαρτήσει τη ζωή τους στον δικομματισμό

KLG
01-07-14, 13:41
Ναι οκ αλλά η αξιολόγηση είναι αξιοκρατική αυτό είναι σίγουρο απο γνωστό που είναι εκεί.
Οι πάντες αξιολογούνται εκεί.

Οι πάντες αξιολογουνται, αλλά οχι αξιοκρατικά. Τα κριτήρια αξιολογησης είναι αντικειμενικα μέχρι κάποιο σημείο το οποιο το πιάνουν οι περισσότεροι, μετά γίνονται υποκειμενικά αρα και σχετικά. Η πλειοψηφία του εργατικού δυναμικου πιάνει τους στόχους και είναι "καλοί στη δουλειά τους". Απο κει και περα "καλοί στη δουλεια τους" θα υπάρχουν πάντα, όπως θα υπάρχουν και πολλοί με καλούς βαθμους απο καλά πανεπιστήμια. Δεδομένου οτι οι περισσότεροι μπορουν να ανταπεξέλθουν στα καθήκοντα τους, αυτό που μετράει είναι το τι θα φέρουν στην εταιρία.

ΙΜΟ οι μόνες δουλειες που μπορεί να είναι απολύτως αξιοκρατικές είναι στα mcdonalds.

PopManiac
01-07-14, 13:54
Οι πάντες αξιολογουνται, αλλά οχι αξιοκρατικά. Τα κριτήρια αξιολογησης είναι αντικειμενικα μέχρι κάποιο σημείο το οποιο το πιάνουν οι περισσότεροι, μετά γίνονται υποκειμενικά αρα και σχετικά. Η πλειοψηφία του εργατικού δυναμικου πιάνει τους στόχους και είναι "καλοί στη δουλειά τους". Απο κει και περα "καλοί στη δουλεια τους" θα υπάρχουν πάντα, όπως θα υπάρχουν και πολλοί με καλούς βαθμους απο καλά πανεπιστήμια. Δεδομένου οτι οι περισσότεροι μπορουν να ανταπεξέλθουν στα καθήκοντα τους, αυτό που μετράει είναι το τι θα φέρουν στην εταιρία.

ΙΜΟ οι μόνες δουλειες που μπορεί να είναι απολύτως αξιοκρατικές είναι στα mcdonalds.

Αντικειμενική αξιολόγηση και πλήρης αξιοκρατία είναι ανύπαρκτες έννοιες, σα να λέμε αντικειμενικη διαιτησία :p

Δεν υπάρχουν πουθενά, μιας και πάντοτε παίζει ρόλο ο ανθρώπινος παράγοντας όπως πχ η γνωριμία. Εκείνο που διαφέρει από την Ελλάδα όμως ειναι πως εύλογα στο εξωτερικό μπορεί κανείς να αναμένει πως τα προσόντα (και η παρουσίαση αυτών από τον έκαστοτε υποψηφιο μην το ξεχνάμε!) θα παιξουν τον κύριο ρόλο ενω Ελλάδα ισχύει μάλλον το αντίστροφο.

Αλλά και στο εξωτερικό δεν εχουνε ρομπότ και συνεπώς υποκειμενικές τάσεις και προδιαθέσεις παίζουν ουσιώδη ρόλο.

Απλά εξωτερικό είναι πιο επαγγελματιες και ψάχνουν περισσότερο το προσόν και για αυτό έχουν δικλειδες ασφάλειας με συνεντεύξεις με πάνελ, follow up συνεντεύξεις με το ίδιο πάνελ ή με άλλα στελέχη κλπ.

Τέλος, δεν γίνεται από ενα επίπεδο θέσης και πάνω να μην αυξάνεται η υποκειμενικότητα μιας και εννοείται πως ceo θα βάλεις μεν τον καλύτερο αλλά και αυτόν που εμπιστεύεσαι (ή γυναίκα για να το παίξεις gender neutral :p)

KLG
01-07-14, 14:10
ΟΚ πράκτορα, αλλά αυτό που λέμε στην Ελλάδα γνωριμία με 3 winks ;) ;) ;) υπάρχει και στο εξωτερικό χωρίς τα winks φυσικά. Καλοί υποψήφιοι υπάρχουν πολλοί, η αγορα εργασίας είναι ενοποιημένη, η εκπαιδευση εχει τυποποιηθεί σε μεγάλο βαθμό, οι extra-curricular δραστηριοτητες υπάρχουν απο πάρα πολλούς (οχι Έλληνες). Απο κει και πέρα κάποιοι προχωράνε, και κάποιοι όχι. Αυτοί που προχωράνε είναι όσοι ξεσκίζονται στο networking κυρίως απο την προηγουμενη δουλειά τους, ή εκπαιδευονται σεα αυτή τη διαδικασία κατα τη διαρκεια του μεταξύ εργασιών.

Ενδεικτικό ενα αρθρο (http://www.thelocal.se/20140505/expensive-jobs-training-no-longer-works-agency) που έχω παραθέσει ξανά. Τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν σε όλες τις "μικρές" χώρες.

PopManiac
01-07-14, 14:30
ΟΚ πράκτορα, αλλά αυτό που λέμε στην Ελλάδα γνωριμία με 3 winks ;) ;) ;) υπάρχει και στο εξωτερικό χωρίς τα winks φυσικά. Καλοί υποψήφιοι υπάρχουν πολλοί, η αγορα εργασίας είναι ενοποιημένη, η εκπαιδευση εχει τυποποιηθεί σε μεγάλο βαθμό, οι extra-curricular δραστηριοτητες υπάρχουν απο πάρα πολλούς (οχι Έλληνες). Απο κει και πέρα κάποιοι προχωράνε, και κάποιοι όχι. Αυτοί που προχωράνε είναι όσοι ξεσκίζονται στο networking κυρίως απο την προηγουμενη δουλειά τους, ή εκπαιδευονται σεα αυτή τη διαδικασία κατα τη διαρκεια του μεταξύ εργασιών.

Ενδεικτικό ενα αρθρο (http://www.thelocal.se/20140505/expensive-jobs-training-no-longer-works-agency) που έχω παραθέσει ξανά. Τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν σε όλες τις "μικρές" χώρες.

Το δίκτυο πάντοτε παίζει τον ρόλο του είτε για να σε φέρει σε επαφή με εκείνον που προσφέρει εργασία ή για να πουλήσεις τον εαυτό σου.

Δεν είναι δα και κάτι κακό αλλά είναι και αρκετά out of proportions το άρθρο. Μπορώ μάλιστα και να μιλήσω από προσωπική πείρα και να πω πως το δίκτυο για να βρεις δουλειά δεν είναι πάντοτε το σιγουράκι.

Βέβαια, εάν κυνηγάς δουλειά σε έναν τομέα - πχ engineering - και μπορείς να δείξεις προσόντα αλλά και δίκτυο καλό είναι.

doctor_667
01-07-14, 14:42
Το δίκτυο πάντοτε παίζει τον ρόλο του είτε για να σε φέρει σε επαφή με εκείνον που προσφέρει εργασία ή για να πουλήσεις τον εαυτό σου.

Δεν είναι δα και κάτι κακό αλλά είναι και αρκετά out of proportions το άρθρο. Μπορώ μάλιστα και να μιλήσω από προσωπική πείρα και να πω πως το δίκτυο για να βρεις δουλειά δεν είναι πάντοτε το σιγουράκι.

Βέβαια, εάν κυνηγάς δουλειά σε έναν τομέα - πχ engineering - και μπορείς να δείξεις προσόντα αλλά και δίκτυο καλό είναι.
Αυτό ακριβώς, και το βλέπω και προσωπικά, όταν έψαχνα για δουλειά είχα στείλει κάποια βιογραφικά και στο μόνο που μου απαντήσαν ήταν κάποιο που το προώθησε ένας εργαζόμενος στην εταιρία. Φυσικά πέρασα κανονικά συνεντεύξεις αλλά μου είπαν ότι μετράει ο υποψήφιος να βρίσκεται στο δίκτυο κάποιου που ήδη εργάζεται εκεί και μάλιστα μπορείς να πάρεις και μπόνους αν προτείνεις κάποιον που μείνει για κάποιο χρονικό διάστημα.

Τώρα που ψάχνομαι πάλι λίγο, κανόνισα να βρεθώ με μια παλιά συμφοιτήτρια μου και ίσως να μπορέσει ο φίλος της να με συστήσει σε μεγάλη πολυεθνική, αν και αυτοί λένε ότι προσλαμβάνουν μόνο άτομα που μιλάνε Ολλανδικά. Αυτό που μου είπε είναι ότι το βάζουν για να κάνουν ένα μικρό ξεσκαρτάρισμα και φυσικά δεν ισχύει.

Απλά στην Ελλάδα ισχύει πολύ το π.χ. "ψάχνουμε για κάποιον ΙΤ + ο γιος του Κώστα τελείωσε Πληροφορική ---> βρήκαμε το άτομο μας".

klap
01-07-14, 14:49
Αυτό ακριβώς, και το βλέπω και προσωπικά, όταν έψαχνα για δουλειά είχα στείλει κάποια βιογραφικά και στο μόνο που μου απαντήσαν ήταν κάποιο που το προώθησε ένας εργαζόμενος στην εταιρία. Φυσικά πέρασα κανονικά συνεντεύξεις αλλά μου είπαν ότι μετράει ο υποψήφιος να βρίσκεται στο δίκτυο κάποιου που ήδη εργάζεται εκεί και μάλιστα μπορείς να πάρεις και μπόνους αν προτείνεις κάποιον που μείνει για κάποιο χρονικό διάστημα.

Τώρα που ψάχνομαι πάλι λίγο, κανόνισα να βρεθώ με μια παλιά συμφοιτήτρια μου και ίσως να μπορέσει ο φίλος της να με συστήσει σε μεγάλη πολυεθνική, αν και αυτοί λένε ότι προσλαμβάνουν μόνο άτομα που μιλάνε Ολλανδικά. Αυτό που μου είπε είναι ότι το βάζουν για να κάνουν ένα μικρό ξεσκαρτάρισμα και φυσικά δεν ισχύει.

Απλά στην Ελλάδα ισχύει πολύ το π.χ. "ψάχνουμε για κάποιον ΙΤ + ο γιος του Κώστα τελείωσε Πληροφορική ---> βρήκαμε το άτομο μας".

Δε διαφωνώ μαζί σου και μαζί σας, η γνωριμία και η σύσταση παίζουν το ρόλο τους σε μεγάλο βαθμό, διότι εάν δεν έχεις και κάποιον να σου σφυρίξει ότι άνοιξε θέση, συχνά δεν μαθαίνεις καν για αυτή την ευκαιρία. Αυτό νομίζω συμβαίνει παντού και θα συμβαίνει πάντοτε, απλά νομίζω διαφέρει ο βαθμός με τον οποίο γίνεται η ανάθεση. Δεν είναι δηλαδή απαραίτητο ότι επειδή ξέρεις κάποιον θα πάρεις τη θέση. Στην Ελλάδα ίσως, έξω δεν είμαι τόσο σίγουρη.
Στο εξωτερικό συχνά σου γυρίζει και μπούμερανγκ το να έχεις γνωστό, διότι κάποιοι αρκετοί εκνευρίζονται αν πάει κάποιος να τους "πιάσει" για να τους "μιλήσει" οπότε καίγεσαι μόνο και μόνο επειδή κάποιος μίλησε υπέρ σου, άσχετα αν το κανόνισες εσύ ή έγινε αυτόκλητα.

Ειδικά για σένα doctor_667: μάθε τα τα ρημάδια τα Ολλανδικά, πιο εύκολα είναι από τα Αγγλικά στη γραμματική - το λεξιλόγιο είναι πιο ζόρικο αν δε μιλάς γερμανικά. Αλλά αφού ζεις εκεί, ΄θα είναι πολύ ευκολότερο (ξέρω τι σου λέω!)

doctor_667
01-07-14, 17:05
Δε διαφωνώ μαζί σου και μαζί σας, η γνωριμία και η σύσταση παίζουν το ρόλο τους σε μεγάλο βαθμό, διότι εάν δεν έχεις και κάποιον να σου σφυρίξει ότι άνοιξε θέση, συχνά δεν μαθαίνεις καν για αυτή την ευκαιρία. Αυτό νομίζω συμβαίνει παντού και θα συμβαίνει πάντοτε, απλά νομίζω διαφέρει ο βαθμός με τον οποίο γίνεται η ανάθεση. Δεν είναι δηλαδή απαραίτητο ότι επειδή ξέρεις κάποιον θα πάρεις τη θέση. Στην Ελλάδα ίσως, έξω δεν είμαι τόσο σίγουρη.
Στο εξωτερικό συχνά σου γυρίζει και μπούμερανγκ το να έχεις γνωστό, διότι κάποιοι αρκετοί εκνευρίζονται αν πάει κάποιος να τους "πιάσει" για να τους "μιλήσει" οπότε καίγεσαι μόνο και μόνο επειδή κάποιος μίλησε υπέρ σου, άσχετα αν το κανόνισες εσύ ή έγινε αυτόκλητα.

Ειδικά για σένα doctor_667: μάθε τα τα ρημάδια τα Ολλανδικά, πιο εύκολα είναι από τα Αγγλικά στη γραμματική - το λεξιλόγιο είναι πιο ζόρικο αν δε μιλάς γερμανικά. Αλλά αφού ζεις εκεί, ΄θα είναι πολύ ευκολότερο (ξέρω τι σου λέω!)
Εντάξει δεν είναι ότι δεν μιλάω καθόλου, αλλά για να δουλέψεις χρειάζεσαι πολύ καλύτερο επίπεδο. Θα ξαναξεκινούσα μαθήματα (λογικά θα τα πλήρωνε και η εταιρία) αλλά δεν έχω καθόλου χρόνο αυτή την περίοδο.

vamvakoolas
01-07-14, 17:33
απο τη πειρα μου παιζει ρολο οταν ενας εργαζομενο γνωριζει εναν υποψηφιο προς προσληψη Απο την αλλη ομως ειναι ρισκο αν δεν στερειωσει ο υποψηφιος..(δε λεω απο αποψη προσοντων αλλα απο αποψη χαρακτηρα)γιατι εκθετει τον εργαζομενο

klap
02-07-14, 12:15
Εντάξει δεν είναι ότι δεν μιλάω καθόλου, αλλά για να δουλέψεις χρειάζεσαι πολύ καλύτερο επίπεδο. Θα ξαναξεκινούσα μαθήματα (λογικά θα τα πλήρωνε και η εταιρία) αλλά δεν έχω καθόλου χρόνο αυτή την περίοδο.

https://onzetaal.nl/taaladvies/advies/nederlands-als-tweede-taal
Σ' αυτό το σάιτ μπορείς να βρεις υλικό και να δεις πώς να κάνεις online μαθηματάκια όποτε βολεύεσαι για να δώσεις το γνωστό πτυχίο. Βοηθά τρελά και η τηλεόραση επίσης, μιας και υποτιτλίζουν τα πάντα...

voithostyrempora2
02-07-14, 13:51
Ελάτε ρε παιδιά με τα Ολλανδικά.Δεν αντεχονται ως γλώσσα. Βιασμένα βλαχογερμανικά στα χειρότερά τους. Πήρα ένα course Ολλανδικών και το περασα με την πρώτη στο Πολυτεχνειο του Eindhoven (πήρα και το certificate Α2 μαζί) , αλλά σε σχετική ερώτηση συναδέλφου που πρότεινε να πάμε για το Β1 και να γραφτουμε μαζι για να'μαστε στην ίδια τάξη η απάντησή μου ήταν σαφής: "Δε θα συνέχιζα να μαθαίνω Ολλανδικά ούτε υπό την απειλή οπλου" .


:cool:

8anos
02-07-14, 13:57
εαν θελεις να μεινεις και να ζήσεις στη χώρα και πιθανον για να εχεις καλύτερες επαγγελματικές ευκαιρίες, η τοπική γλώσσα είναι απαραίτητη

doctor_667
02-07-14, 14:45
Εγώ μιλούσα κάποτε Γερμανικά και γενικά δεν έχω κάνει ιδιαίτερη προσπάθεια και τα ψιλοκαταλαβαίνω, αλλά όπως λέει και ένας φίλος μου "Η ζωή είναι πολύ μικρή για να μάθεις Ολλανδικά" :tongue:

Πέρα από την πλάκα, κι επειδή κοιτάω λίγο τι γίνεται στην αγορά συτή την περίοδο, αν ήξερα Ολλανδικά θα είχα αυτομάτως απείρως περισσότερες ευκαιρίες.

8anos
02-07-14, 14:59
με ελάχιστη προσπάθεια, συναστροφή με ντόπιους και θέληση σε δυο χρόνια θα την μιλας ικανοποιητικά.
εδω έχουν μάθει και μιλάνε , άνθρωποι που δεν ειχαν δεί ποτέ χαρτί στα ματια τους και δεν είχαν ιδέα τι ειναι το αλφάβητο

doctor_667
02-07-14, 15:52
Το θέμα είναι ότι μιλάνε όλοι Αγγλικά και δεν υπάρχει κανένας λόγος να μιλήσω Ολλανδικά. Είμαι στο ίδιο επίπεδο τα τελευταία δυόμιση χρόνια και μικρές βελτιώσεις βλέπω γενικά (βέβαια στην αρχή έφτασα πολύ γρήγορα σε επίπεδο να καταλαβαίνω γραπτά και λίγο προφορικά). Ο μόνος τρόπος να βελτιωθώ τώρα είναι με μαθήματα.

Έχει τύχη κατάσταση που είμαι κολλημένος μέσα στην κίνηση μετά τη δουλειά, βιάζομαι να πάω στο αεροδρόμιο και ταυτόχρονα έχω πάρει στο ιατρείο να κανονίσω να πάρω κάτι εξετάσεις και η γραμματέας να μην ξέρει ούτε λέξη στα Αγγλικά. :p Με τα πολλά συννεονηθήκαμε και κατάλαβα ότι αν αναγκαζόμουν να μιλάω κάθε μέρα από λίγο έτσι τώρα θα τα μιλούσα πολύ καλά.

8anos
02-07-14, 16:06
βρες μια ολλανδεζα και προσπάθησε να μην μιλάτε αγγλικά, σε έξι μήνες θα μάθεις ολλανδικά χρόνων :p

contime
02-07-14, 22:13
εαν θελεις να μεινεις και να ζήσεις στη χώρα και πιθανον για να εχεις καλύτερες επαγγελματικές ευκαιρίες, η τοπική γλώσσα είναι απαραίτητη

...και να μη νιώθεις τουριστας μετά από 5 χρόνια... θα προσέθετα.:evil:

Crosswind
05-07-14, 20:57
Υπάρχει κανείς που να έχει δουλέψει Φιλιππίνες (Μανίλα) ή που να έχει ενημέρωση από πρώτο χέρι?

megahead13
05-07-14, 21:41
Υπάρχει κανείς που να έχει δουλέψει Φιλιππίνες (Μανίλα) ή που να έχει ενημέρωση από πρώτο χέρι?
Γιατί περίπτωση μιλάμε;;; Ίσως να μπορέσω να βρω πληροφορίες...

Crosswind
05-07-14, 22:16
Γιατί περίπτωση μιλάμε;;; Ίσως να μπορέσω να βρω πληροφορίες...

Παίζει μία καλή θέση ΙΤ Manager για την οποία έχω καλές πιθανότητες, αλλά βλέπω μεγάλες διαφορές από blog σε blog σε ό,τι αφορά κόστος ζωής, σχολεία κτλ. Αν μπορέσεις να βρεις κάτι αξιόπιστο, θα είμαι ευγνώμων :)

konenas
06-07-14, 09:24
Απ' όσο γνωρίζω, στις Φιλιππίνες και ειδικά στην Μανίλα παίζει μεγάλη εγκληματικότητα.

lewton
06-07-14, 10:25
Σας χαιρετώ από την ελληνική επαρχία όπου ως άνεργος τρώω τα λεφτά που έβγαλα στην Ελβετία και ετοιμάζω την επόμενη κίνηση. :p

hemlock
06-07-14, 10:36
Σας χαιρετώ από την ελληνική επαρχία όπου ως άνεργος τρώω τα λεφτά που έβγαλα στην Ελβετία και ετοιμάζω την επόμενη κίνηση. :p
Σκέψου να ανοίξεις τυρογαλάδικο.:rofl:

Φανερός Πράκτωρ
06-07-14, 13:02
Σας χαιρετώ από την ελληνική επαρχία όπου ως άνεργος τρώω τα λεφτά που έβγαλα στην Ελβετία και ετοιμάζω την επόμενη κίνηση. :p

Keep us updated ;)

8anos
07-07-14, 23:45
το γράφω εδω γιατι ξέρω οτι υπάρχουν παιδιά που ειναι στο εξωτερικό ανυπότακτοι.
κατατέθηκε νομοσχέδιο που αν περάσει ουσιαστικά υποχρεώνει τους ανυπότακτους που ειναι ήδη 35 ετων να παρουσιαστούν ή να τακτοποιήσουν το θεμα με απαλλαγή, εως τις αρχές του 2016, διαφορετικά η ανυποταξία δεν τακτοποιείται -αφήνοντας υπονοούμενα για το ποινικό κομμάτι - και το πρόστιμο ΔΕΝ επιστρέφεται



Άρθρο 31: Ρύθμιση στρατιωτικών υποχρεώσεων στρατευσίμων, ανυποτάκτων και οπλιτών που έχουν συμπληρώσει το τριακοστό πέμπτο έτος της ηλικίας τους

Στο άρθρο 57 του ν.3421/2005 οι παράγραφοι 4 και 5 αντικαθίστανται ως εξής:
«4. Όσοι διετέλεσαν ή διατελούν σε ανυποταξία και έχουν συμπληρώσει το τριακοστό πέμπτο (35ο) έτος της ηλικίας τους κατά την ημερομηνία έναρξης ισχύος του παρόντος άρθρου, εφόσον έχουν ήδη καταταγεί ή θα καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις μέχρι και την 1η Ιανουαρίου 2016, εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι.
5. Το αξιόποινο της ανυποταξίας τους εξαλείφεται με παραγραφή, αίρονται οι σχετικές συνέπειες και οι δικογραφίες τίθενται στο αρχείο με πράξη του εισαγγελέα του αρμοδίου στρατιωτικού δικαστηρίου».


http://www.opengov.gr/mindefence/?p=5023

tsigarid
08-07-14, 04:59
Παίζει μία καλή θέση ΙΤ Manager για την οποία έχω καλές πιθανότητες, αλλά βλέπω μεγάλες διαφορές από blog σε blog σε ό,τι αφορά κόστος ζωής, σχολεία κτλ. Αν μπορέσεις να βρεις κάτι αξιόπιστο, θα είμαι ευγνώμων :)

Είσαι έτοιμος για 4-5 τυφώνες το χρόνο; Έχω ζήσει 2 κυκλώνες (ίδιο πράμα, άλλη ονομασία σε Ατλαντικό/Ειρηνικό) και δεν είναι παιχνίδι.

doctor_667
08-07-14, 12:45
Όπως έχω πει, ψάχνω λίγο για τίποτα καινούριο και μου ζητήσαν από μια εταιρία να κάνω online ένα assessment από την SHL.
Λίγο που το γκούγκλαρα, είναι κάτι χαζές ερωτήσεις με ποσοστά και αυτά τα σχήματα και τα patterns. Πρέπει να προσέξω κάτι;
Μου είπαν ότι θα πάρει μία με μιάμιση ώρα, άρα δεν έχω χρονικό όριο;

lefe
08-07-14, 14:42
Όπως έχω πει, ψάχνω λίγο για τίποτα καινούριο και μου ζητήσαν από μια εταιρία να κάνω online ένα assessment από την SHL.
Λίγο που το γκούγκλαρα, είναι κάτι χαζές ερωτήσεις με ποσοστά και αυτά τα σχήματα και τα patterns. Πρέπει να προσέξω κάτι;
Μου είπαν ότι θα πάρει μία με μιάμιση ώρα, άρα δεν έχω χρονικό όριο;

Δεν ξερω αν ολα τα τεστ της SHL ειναι τα ιδια ειτε αλλαζουν παντως οταν ειχα κανει εγω ειχε 2 "ενοτητες"
-Numerical reasoning
-Verbal reasoning

Το 1ο ειχε ερωτησεις με βαση πινακες με στοιχεια που σου εδινε. Πχ ειχε εναν πινακα με αναλυτικα κοστη διαφορων υλικων για διαφορετικα ηδη ρουχισμου και για διαφορετικες βαθμιδες προσωπικου και σου λεγε αν αλλαξει αυτο και αυτο στα κοστη ποσο % θα γινεται το ταδε κλπ .Ο επομενος πινακας ηταν με κοστος παραγωγης και αποθεματα και τετοια και αντε παλι ερωτησεις. Ειχα 45 λεπτα που εφταναν σαν χρονος αλλα μην νομιζεις οτι θα σαι και ετοιμος σε 20λεπτο..
Το δευτερο ειχε κειμενακια στα αγγλικα και καποιες ερωτησεις να απαντησεις με βαση το τι διαβασες , προσοχη οχι το οτι καταλαβες απτα συμφραζομενα ειτε υστερα απο καποια διαδικασια λογικης σκεψης αλλα αποκλειστικα με βαση το τι ηταν clearly stated
Επισης να ξερεις οτι τα αποτελεσματα που παιρνουν οι εταιρεις (και δεν στα ανακοινωνουν παντα) ειναι της μορφης πχ "ο doctor_667 στην ταδε ενοτητα ειχε καλυτερα αποτελεσματα απτο υπολοιπο 95% οσων κανανε το τεστ τους τελευταιους 12 ειτε 24 μηνες κλπ"



ps: αν θυμαμαι καλα πριν κανεις το τεστ εχει και ενα simulation να κανεις για practice αν θες :)

doctor_667
08-07-14, 15:45
Δεν ξερω αν ολα τα τεστ της SHL ειναι τα ιδια ειτε αλλαζουν παντως οταν ειχα κανει εγω ειχε 2 "ενοτητες"
-Numerical reasoning
-Verbal reasoning

Το 1ο ειχε ερωτησεις με βαση πινακες με στοιχεια που σου εδινε. Πχ ειχε εναν πινακα με αναλυτικα κοστη διαφορων υλικων για διαφορετικα ηδη ρουχισμου και για διαφορετικες βαθμιδες προσωπικου και σου λεγε αν αλλαξει αυτο και αυτο στα κοστη ποσο % θα γινεται το ταδε κλπ .Ο επομενος πινακας ηταν με κοστος παραγωγης και αποθεματα και τετοια και αντε παλι ερωτησεις.
Μου είπαν ότι βλέπουν τα "Abstract Thinking, Analytical Reasoning, Attention to Detail, Mathematical Problem-Solving, and Process Mapping" με αυτό οπότε δεν είμαι σίγουρος ποιες ενότητες πρέπει να κάνω.

Ειχα 45 λεπτα που εφταναν σαν χρονος αλλα μην νομιζεις οτι θα σαι και ετοιμος σε 20λεπτο..
Το δευτερο ειχε κειμενακια στα αγγλικα και καποιες ερωτησεις να απαντησεις με βαση το τι διαβασες , προσοχη οχι το οτι καταλαβες απτα συμφραζομενα ειτε υστερα απο καποια διαδικασια λογικης σκεψης αλλα αποκλειστικα με βαση το τι ηταν clearly stated
Όσα δοκιμαστικά έκανα μου φάνηκαν πολύ απλά γιαυτό φαντάζομαι πως ίσως είναι περιορισμένος ο χρόνος.

Επισης να ξερεις οτι τα αποτελεσματα που παιρνουν οι εταιρεις (και δεν στα ανακοινωνουν παντα) ειναι της μορφης πχ "ο doctor_667 στην ταδε ενοτητα ειχε καλυτερα αποτελεσματα απτο υπολοιπο 95% οσων κανανε το τεστ τους τελευταιους 12 ειτε 24 μηνες κλπ"
Μου είπανε ότι πρέπει να πιάσω κάποιο όριο, μπορεί να εννοούν τότε όριο σε σχέση με τις επισδόσεις άλλων.

lefe
08-07-14, 15:59
Αποτι φανταζομαι θα εχουν αυτοι καμια 20αρια διαφορετικες κατηγοριες τεστς και καθε εταιρεια επιλεγει ποιες την ενδιαφερουν αναλογα τη θεση . Παντως αν σου ειπαν 90 λεπτα συνολικα καθολου παραξενο να ειναι 2 ενοτητες και τουλαχιστον η μια να ειναι το numerical reasoning

Στο εμαιλ που μου ειχαν στειλει τοτε ελεγε

Assessment name Overall time you will need
Numerical Reasoning 45 Minutes
Verbal Reasoning test 45 Minutes

Απο περιεργεια αν θες γραψε και την εταιρεια σε πμ
οταν εκανα λογκ ιν πριν ξεκινησω το τεστ ειχε στο ιδιο μενου να κανεις και practice

lewton
08-07-14, 16:00
το γράφω εδω γιατι ξέρω οτι υπάρχουν παιδιά που ειναι στο εξωτερικό ανυπότακτοι.
κατατέθηκε νομοσχέδιο που αν περάσει ουσιαστικά υποχρεώνει τους ανυπότακτους που ειναι ήδη 35 ετων να παρουσιαστούν ή να τακτοποιήσουν το θεμα με απαλλαγή, εως τις αρχές του 2016, διαφορετικά η ανυποταξία δεν τακτοποιείται -αφήνοντας υπονοούμενα για το ποινικό κομμάτι - και το πρόστιμο ΔΕΝ επιστρέφεται



http://www.opengov.gr/mindefence/?p=5023

Tι ισχύει για όσους δεν είναι 35 και ούτε θα είναι το 2016 ξέρεις;
Γιατί λέει για άρθρο 57 και πάει μέχρι το 45...

8anos
08-07-14, 16:09
Tι ισχύει για όσους δεν είναι 35 και ούτε θα είναι το 2016 ξέρεις;
Γιατί λέει για άρθρο 57 και πάει μέχρι το 45...

ειναι το άρθρο 57 του νόμου 3421/2005, σε αυτο αλλάζουν οι παραγραφοι 4 και 5



Ρύθμιση στρατιωτικών υποχρεώσεων στρατευσίμων, ανυπότακτων και οπλιτών που έχουν συμπληρώσει το τριακοστό πέμπτο έτος της ηλικίας τους

1. Όσοι συμπληρώνουν το τριακοστό πέμπτο έτος της ηλικίας τους μπορούν να εξαγοράσουν το υπόλοιπο των στρατιωτικών τους υποχρεώσεων, εφόσον έχουν καταταγεί ή θα καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις και αφού προηγουμένως εκπληρώσουν ενόπλως στρατεύσιμη στρατιωτική υποχρέωση τουλάχιστον ενός (1) μήνα.

2. Το χρηματικό ποσό που καταβάλλεται για εξαγορά κάθε μήνα στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης, η αναπροσαρμογή του, ο τρόπος, η διαδικασία και οι προθεσμίες καταβολής καθορίζονται με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Εθνικής Αμυνας, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Κατά τον αρχικό καθορισμό του δεν μπορεί να είναι μικρότερο των καταβαλλόμενων, κατά την ημερομηνία έκδοσης της παραπάνω απόφασης, καθαρών μηνιαίων αποδοχών του νεοκατατασσόμενου Επαγγελματία Οπλίτη (ΕΠ.ΟΠ). Τα χρηματικά ποσά, που καταβάλλονται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου αυτού, αποτελούν έσοδα του Δημοσίου και περιέρχονται στον Κρατικό Προϋπολογισμό.

3. Όσοι διατελούν σε λιποταξία υπάγονται στις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου αυτού μετά τη διακοπή της, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.

4. Όσοι από τους αναφερομένους στην παράγραφο 1 του παρόντος άρθρου διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία, με την κατάταξη τους στις Ένοπλες Δυνάμεις εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι.

5. Το αξιόποινο της ανυποταξίας των παραπάνω εξαλείφεται με παραγραφή και αίρονται όλες οι σχετικές συνέπειες. Οι δικογραφίες για τις ανυποταξίες τίθενται στο αρχείο με πράξεις του εισαγγελέα του αρμόδιου στρατιωτικού δικαστηρίου.

6. Στις διατάξεις του παρόντος άρθρου δεν υπάγονται όσοι είτε με τη χρήση πλαστών δικαιολογητικών είτε με οποιονδήποτε άλλον τρόπο προκάλεσαν ή προκαλούν την έκδοση παράνομων διοικητικών πράξεων, προκειμένου να παρατείνουν την παραμονή τους εκτός των τάξεων των Ενόπλων Δυνάμεων ή να αποφύγουν την υποχρέωση στράτευσης τους.

7. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Αμυνας, που εκδίδεται ύστερα από πρόταση του Αρχηγού του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Αμυνας και δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, καθορίζονται το ακριβές χρονικό διάστημα της στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης που πρέπει να εκπληρώσουν οι ενδιαφερόμενοι, ο τρόπος και η διαδικασία κατάταξης και στρατολογικής τακτοποίησης των αναφερομένων στις προηγούμενες παραγράφους, οι προϋποθέσεις, οι διαδικασίες και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την υπαγωγή στις διατάξεις του άρθρου αυτού, καθώς και κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του.

8. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Αμυνας, που δεν δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, σε περίοδο επιστράτευσης, πολέμου ή έκτακτης ανάγκης σε περίοδο ειρήνης, είναι δυνατόν να αναστέλλεται η εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου αυτού.


θα αλλαξει σε:



Ρύθμιση στρατιωτικών υποχρεώσεων στρατευσίμων, ανυπότακτων και οπλιτών που έχουν συμπληρώσει το τριακοστό πέμπτο έτος της ηλικίας τους

1. Όσοι συμπληρώνουν το τριακοστό πέμπτο έτος της ηλικίας τους μπορούν να εξαγοράσουν το υπόλοιπο των στρατιωτικών τους υποχρεώσεων, εφόσον έχουν καταταγεί ή θα καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις και αφού προηγουμένως εκπληρώσουν ενόπλως στρατεύσιμη στρατιωτική υποχρέωση τουλάχιστον ενός (1) μήνα.

2. Το χρηματικό ποσό που καταβάλλεται για εξαγορά κάθε μήνα στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης, η αναπροσαρμογή του, ο τρόπος, η διαδικασία και οι προθεσμίες καταβολής καθορίζονται με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Εθνικής Αμυνας, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Κατά τον αρχικό καθορισμό του δεν μπορεί να είναι μικρότερο των καταβαλλόμενων, κατά την ημερομηνία έκδοσης της παραπάνω απόφασης, καθαρών μηνιαίων αποδοχών του νεοκατατασσόμενου Επαγγελματία Οπλίτη (ΕΠ.ΟΠ). Τα χρηματικά ποσά, που καταβάλλονται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου αυτού, αποτελούν έσοδα του Δημοσίου και περιέρχονται στον Κρατικό Προϋπολογισμό.

3. Όσοι διατελούν σε λιποταξία υπάγονται στις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου αυτού μετά τη διακοπή της, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.

4. Όσοι διετέλεσαν ή διατελούν σε ανυποταξία και έχουν συμπληρώσει το τριακοστό πέμπτο (35ο) έτος της ηλικίας τους κατά την ημερομηνία έναρξης ισχύος του παρόντος άρθρου, εφόσον έχουν ήδη καταταγεί ή θα καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις μέχρι και την 1η Ιανουαρίου 2016, εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι.

5. Το αξιόποινο της ανυποταξίας τους εξαλείφεται με παραγραφή, αίρονται οι σχετικές συνέπειες και οι δικογραφίες τίθενται στο αρχείο με πράξη του εισαγγελέα του αρμοδίου στρατιωτικού δικαστηρίου

6. Στις διατάξεις του παρόντος άρθρου δεν υπάγονται όσοι είτε με τη χρήση πλαστών δικαιολογητικών είτε με οποιονδήποτε άλλον τρόπο προκάλεσαν ή προκαλούν την έκδοση παράνομων διοικητικών πράξεων, προκειμένου να παρατείνουν την παραμονή τους εκτός των τάξεων των Ενόπλων Δυνάμεων ή να αποφύγουν την υποχρέωση στράτευσης τους.

7. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Αμυνας, που εκδίδεται ύστερα από πρόταση του Αρχηγού του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Αμυνας και δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, καθορίζονται το ακριβές χρονικό διάστημα της στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης που πρέπει να εκπληρώσουν οι ενδιαφερόμενοι, ο τρόπος και η διαδικασία κατάταξης και στρατολογικής τακτοποίησης των αναφερομένων στις προηγούμενες παραγράφους, οι προϋποθέσεις, οι διαδικασίες και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την υπαγωγή στις διατάξεις του άρθρου αυτού, καθώς και κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του.

8. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Αμυνας, που δεν δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, σε περίοδο επιστράτευσης, πολέμου ή έκτακτης ανάγκης σε περίοδο ειρήνης, είναι δυνατόν να αναστέλλεται η εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου αυτού.



υποθέτω οτι δεν θα τακτοποιείται η ανυποταξία οπως σήμερα και το πρόστιμο θα ισχύει, οπότε στην πράξη διπλασιάζει το ποσο της εξαγοράς, αν παει να εξαγοράσει κάποιος.
Δεν μπορω να καταλάβω τι θα γίνει με αυτους που ειναι ανυπότακτοι και θα βγουν πχ Ι5

lewton
08-07-14, 16:35
Κατάλαβα, ευχαριστώ.

megahead13
08-07-14, 16:36
Παίζει μία καλή θέση ΙΤ Manager για την οποία έχω καλές πιθανότητες, αλλά βλέπω μεγάλες διαφορές από blog σε blog σε ό,τι αφορά κόστος ζωής, σχολεία κτλ. Αν μπορέσεις να βρεις κάτι αξιόπιστο, θα είμαι ευγνώμων :)
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1. Κοιτάς εδώ:

http://www.internations.org/philippines-expats
http://www.expatexchange.com/philippines/liveinphilippines.html

2. Κόστος ζωής μάλλον πιο φθηνά από ΗΒ, Ιρλανδία. Μιλάμε όμως για τα καθημερινά έξοδα
3. Σχολεία: Μάλλον προσανατολίζεσαι σε ιδιωτικά στα οποία πηγαίνουν τα παιδιά των expats. Είναι ακριβά όμως. Φυσικά υπάρχουν και τα δημόσια, αλλά για την περίπτωση που συζητάμε μάλλον δύσκολα
4. Τεράστια πόλη με ότι αυτό συνεπάγεται για την καθημερινότητα (μετακίνηση, κτλ). Όπως κάθε μεγαλούπολη/χώρα υπάρχουν μέρη που ούτε η ντόπιοι δεν πατάνε. Ο συνάδελφος μου είπε αυτολεξεί: "He would be better in the areas called Makati, Ortigas, Bonifacio Global City. These are the Business districts where international companies are."
5. Γενικά υπάρχουν πολλοί IT expats (και από Δύση μεριά) γιατί υπάρχουν πολλά call centers
6. Για τους τυφώνες που λέει ο tsigarid νομίζω πως δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα από τη μεριά που είναι η Μανίλα

Πάνω, κάτω αυτά. Ελπίζω να βοήθησα κάπως...

doctor_667
08-07-14, 17:32
Αποτι φανταζομαι θα εχουν αυτοι καμια 20αρια διαφορετικες κατηγοριες τεστς και καθε εταιρεια επιλεγει ποιες την ενδιαφερουν αναλογα τη θεση . Παντως αν σου ειπαν 90 λεπτα συνολικα καθολου παραξενο να ειναι 2 ενοτητες και τουλαχιστον η μια να ειναι το numerical reasoning

Στο εμαιλ που μου ειχαν στειλει τοτε ελεγε

Assessment name Overall time you will need
Numerical Reasoning 45 Minutes
Verbal Reasoning test 45 Minutes

Απο περιεργεια αν θες γραψε και την εταιρεια σε πμ
οταν εκανα λογκ ιν πριν ξεκινησω το τεστ ειχε στο ιδιο μενου να κανεις και practice
Ναι, γενικά υπάρχουν 7-8 κατηγορίες και διαλέγει η εταιρία τι θέλει, απλά έτσι πως μου το έχουν πει δεν βγάζω άκρη ποια θα πρέπει να κάνω.
Η αλήθεια είναι ότι δεν τσέκαρα το λινκ γιατί φοβάμαι μην ξεκινήσει κατευθείαν και λένε ότι δεν μπορώ να το σταματήσω μετά.

Απ' ότι διαβάζω πολλές εταιρίες ειδικά σε σχέση με finance το χρησιμοποιούν. Στην περίπτωση μου αν και είναι ΙΤ η θέση η εταιρία ασχολείται με finance οπότε πήραν από εκεί τις κακές συνήθειες :p
Σου στέλνω π.μ. πάντως.

fisherboy
08-07-14, 17:43
Όπως έχω πει, ψάχνω λίγο για τίποτα καινούριο και μου ζητήσαν από μια εταιρία να κάνω online ένα assessment από την SHL.
Λίγο που το γκούγκλαρα, είναι κάτι χαζές ερωτήσεις με ποσοστά και αυτά τα σχήματα και τα patterns. Πρέπει να προσέξω κάτι;
Μου είπαν ότι θα πάρει μία με μιάμιση ώρα, άρα δεν έχω χρονικό όριο;

Την προηγούμενη εβδομάδα πέρασα από ένα παρόμοιο τεστ πολυεθνικής εδώ στην Ελλάδα. Το τεστ ήταν της Cubiks και όχι της SHL, παρόλα αυτά θα σου γράψω τι είδα.

Το δικό μου είχε δύο ενότητες, όπως αυτές που περιγράφει ο lefe παραπάνω, και είχα διαθέσιμα 20 λεπτά για κάθε μία.

Στην πρώτη έπρεπε να υπολογίσεις ποσοστά, κόστος καυσίμων για διάφορες διαδρομές (σου έδινε τριγωνικές λίστες με χιλιομετρικές αποστάσεις μεταξύ πόλεων), ιστογράμματα ή διαγράμματα-πίτες όπου υπολόγιζες πωλήσεις συνδυάζοντας στοιχεία από αυτά ανάλογα τι σου ζητούσε κάθε φορά. Οι ερωτήσεις δεν ήταν πολύ δύσκολες, αλλά έπρεπε να απαντήσω σε 30 ερωτήσεις μέσα σε 20 λεπτά και άφησα λίγες στο τέλος χωρίς να τις απαντήσω γιατί δεν προλάβαινα.

Στο Verbal Reasoning απαντούσες σε ερωτήσεις πάνω σε κειμενάκια 5-6 γραμμών. Επέλεγες αν η πρόταση ήταν αληθής, ψευδής ή δεν μπορούσες να βγάλεις συμπέρασμα για την πρόταση βάσει του κειμένου. Είχα 44 ερωτήσεις σε 20 λεπτά και πρόλαβα στο τσακ. Κάθε 5-6 ερωτήσεις άλλαζε το κειμενάκι. Ίσως με βοηθούσε αν κάθε φορά που άλλαζε το κειμενάκι, διάβαζα την πρώτη ερώτηση πριν διαβάσω το κειμενάκι, έτσι ώστε να ξέρω τι ψάχνω και να κερδίσω λίγο χρόνο.

- - - Updated - - -

Να ρωτήσω και κάτι άλλο παιδιά. Υπάρχει κανείς που έχει εμπειρία από κεντρική/ανατολική Ευρώπη; Αναφέρομαι κυρίως σε Τσεχία, Ουγγαρία, Πολωνία.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
11-07-14, 08:45
Μια ερώτηση για τους Βελγο-Ολλανδούς:

Κατά 99.9% θα ταξιδέψω με Eurostar από Λονδίνο για Βέλγιο, ο σκοπός μου είναι να φτάσω στο Μάαστριχτ.
Υπάρχει ναύλος που σου επιτρέπει να ταξιδέψεις μέχρι όποιο σταθμό θέλεις στο Βέλγιο.

Μέχρι που περίπου πρέπει να φτάσω ώστε να βρω τρένο για Μάαστριχτ; Μέχρι Λιέγη;

doctor_667
11-07-14, 10:14
Μια ερώτηση για τους Βελγο-Ολλανδούς:

Κατά 99.9% θα ταξιδέψω με Eurostar από Λονδίνο για Βέλγιο, ο σκοπός μου είναι να φτάσω στο Μάαστριχτ.
Υπάρχει ναύλος που σου επιτρέπει να ταξιδέψεις μέχρι όποιο σταθμό θέλεις στο Βέλγιο.

Μέχρι που περίπου πρέπει να φτάσω ώστε να βρω τρένο για Μάαστριχτ; Μέχρι Λιέγη;
Ναι, Liege Guillemins είναι ο πιο κοντινός, κανένα μισάωρο πάνω κάτω.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
11-07-14, 10:37
Ναι, Liege Guillemins είναι ο πιο κοντινός, κανένα μισάωρο πάνω κάτω.
OK, thx :oneup:

IoStefo1
11-07-14, 11:43
Μέχρι που περίπου πρέπει να φτάσω ώστε να βρω τρένο για Μάαστριχτ; Μέχρι Λιέγη;

Πληροφοριακά στο Μάαστριχτ αν χρειαστείς να χρησιμοποιήσεις τα ΜΜΜ θα χρειαστείς να βγάλεις OV-chicard
τα χάρτινα εισιτήρια έχουν καταργηθεί από 9 Ιουλίου.

https://www.ov-chipkaart.nl/mijnovchipkaart/?taal=en

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
11-07-14, 11:47
Στο Μάαααστριχτ θα φιλοξενηθώ σε σπίτι φίλου, οπότε έχω βολευτεί για τις μετακινήσεις.
Ευχαριστώ πάντως ;)

Crosswind
11-07-14, 12:21
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1. Κοιτάς εδώ:

http://www.internations.org/philippines-expats
http://www.expatexchange.com/philippines/liveinphilippines.html

2. Κόστος ζωής μάλλον πιο φθηνά από ΗΒ, Ιρλανδία. Μιλάμε όμως για τα καθημερινά έξοδα
3. Σχολεία: Μάλλον προσανατολίζεσαι σε ιδιωτικά στα οποία πηγαίνουν τα παιδιά των expats. Είναι ακριβά όμως. Φυσικά υπάρχουν και τα δημόσια, αλλά για την περίπτωση που συζητάμε μάλλον δύσκολα
4. Τεράστια πόλη με ότι αυτό συνεπάγεται για την καθημερινότητα (μετακίνηση, κτλ). Όπως κάθε μεγαλούπολη/χώρα υπάρχουν μέρη που ούτε η ντόπιοι δεν πατάνε. Ο συνάδελφος μου είπε αυτολεξεί: "He would be better in the areas called Makati, Ortigas, Bonifacio Global City. These are the Business districts where international companies are."
5. Γενικά υπάρχουν πολλοί IT expats (και από Δύση μεριά) γιατί υπάρχουν πολλά call centers
6. Για τους τυφώνες που λέει ο tsigarid νομίζω πως δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα από τη μεριά που είναι η Μανίλα

Πάνω, κάτω αυτά. Ελπίζω να βοήθησα κάπως...

Ευχαριστώ τα μάλα :oneup:

voithostyrempora2
15-07-14, 14:37
Αυτό (http://calculatenetsalary.com/) τα λέει σωστά?

xhaos
15-07-14, 16:42
Αυτό (http://calculatenetsalary.com/) τα λέει σωστά?

για Ελλαδα που το δοκίμασα, ΟΧΙ.

δεν έχει τίποτα από αφορολόγητο, εισφορές κλπ. και στο Country Taxes βγάζει λάθος νούμερο.

voithostyrempora2
15-07-14, 16:58
Ενδιαφερον.Καποιος εκτός Ελλάδος να δοκιμασει? :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.