PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

lefe
15-07-14, 17:00
Και για Γερμανια λαθος τα βγαζει (χωρια το οτι η φορολογια δεν ειναι ακριβως η ιδια σε ολα τα κρατιδια) και μαλιστα τα βγαζει παραπανω με σημαντικη διαφορα..

PopManiac
15-07-14, 17:10
Για Βέλγιο πολύ ανακριβές αλλά για Βέλγιο υπάρχουν πολύ πιο εξειδικευμένα brut-net simulators ;)

Tsene
15-07-14, 21:13
Ενδιαφερον.Καποιος εκτός Ελλάδος να δοκιμασει? :)

Για Αγγλία σωστά τα βγάζει.

doctor_667
16-07-14, 00:15
Ενδιαφερον.Καποιος εκτός Ελλάδος να δοκιμασει? :)
Για Ολλανδία είναι λάθος, πολύ αισιόδοξο το βρίσκω :p. Αν και αν μετράει μόνο το φόρο δεν είναι και πολύ έξω.

Όπως έχω πει, ψάχνω λίγο για τίποτα καινούριο και μου ζητήσαν από μια εταιρία να κάνω online ένα assessment από την SHL.
Λίγο που το γκούγκλαρα, είναι κάτι χαζές ερωτήσεις με ποσοστά και αυτά τα σχήματα και τα patterns. Πρέπει να προσέξω κάτι;
Μου είπαν ότι θα πάρει μία με μιάμιση ώρα, άρα δεν έχω χρονικό όριο;
Τελικά το έκανα την Κυριακή και ήταν αρκετά πιο δύσκολο απότι υπολόγιζα. Η αλήθεια είναι ότι το είχα πάρει στην πλάκα και δεν προετοιμάστηκα καθόλου, ενώ κι όλο αυτό με το χρονόμετρο μου ήταν λίγο ξένο και το ξεχνούσα και δεν απάντησα καθόλου σε 4-5 ερωτήσεις. Τελικά είχα 20 στις 30 απότι κατάλαβα σωστές κι ενώ χρειαζόμουν 22 για να προχωρήσω. Περίεργη γενικά αλλά μάλλον χρήσιμη εμπειρία.

Zus
16-07-14, 14:19
Κατά 90% τέλη Αυγούστου, θα πετάξω προς Αγγλία.

Αν πραγματοποιηθεί η προσπάθεια, θα παραμείνω για έναν μήνα σε σπίτι φίλης και έπειτα, αναλόγως την επιτυχία στην εύρεση εργασίας στον μήνα αυτό, θα ακολουθήσει η συγκατοίκηση μαζί της για την μοιρασιά των εξόδων. Σκοπός του ταξιδιού η δουλειά για διάστημα 1-2 χρόνων, ώστε να ακολουθήσει έπειτα το μεταπτυχιακό μου, καθότι λεφτά την δεδομένη στιγμή δεν υπάρχουν για κάτι τέτοιο.

Το πτυχίο ΤΕΙ Πληροφορικής και οι λιγοστές γνώσεις μου σε προγραμματισμό, δεν μου επιτρέπουν ακόμα να κάνω αίτηση για σοβαρές δουλειές τον τομέα αυτό. Θέλω οπωσδήποτε το επόμενο χαρτί.

Μπορώ άνετα για παράδειγμα να δουλέψω ως τεχνικός υπολογιστών, μπορώ άνετα να εγκαταστήσω δίκτυα κλπ αλλά αγχώνομαι και για το επικοινωνιακό κομμάτι. Αν και τα Αγγλικά μου είναι πολύ ικανοποιητικά, δεν ξέρω αν θα καταφέρω να δουλέψω στο προσκήνιο έχοντας να εξυπηρετήσω εκατοντάδες πελάτες καθημερινά. Θέλω να δουλεύω στο παρασκήνιο :p

Επιπλέον, γερός δυνατός είμαι, μπορώ να ανταπεξέλθω σε βαριές εργασίες. Φόρτωμα, πλύσιμο, εργοστάσια, ξυλουργεία κλπ. Αυτές οι δουλειές είναι εύκολο να βρεθούν στο νησί και αν ναι πώς να τις αναζητήσω?

Για κάποιον που γνωρίζει, υπάρχει στην Αγγλία κάτι αντίστοιχο του ΟΑΕΔ? Να με δηλώσω σαν έλληνα που κατοικεί πλέον και αναζητεί δουλειά στο νησί?

Οι ερωτήσεις μου είναι πάρα πολλές, αλλά μέχρι να επιβεβαιωθεί το όλο σκηνικό, περιορίζομαι σε αυτές. Όποιος μπορεί ας δώσει κάποια συμβουλή :)

No-Name
16-07-14, 15:41
Ενδιαφερον.Καποιος εκτός Ελλάδος να δοκιμασει? :)

Για Ολλανδία είναι λάθος.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
16-07-14, 20:22
Κατά 90% τέλη Αυγούστου, θα πετάξω προς Αγγλία.

Αν πραγματοποιηθεί η προσπάθεια, θα παραμείνω για έναν μήνα σε σπίτι φίλης και έπειτα, αναλόγως την επιτυχία στην εύρεση εργασίας στον μήνα αυτό, θα ακολουθήσει η συγκατοίκηση μαζί της για την μοιρασιά των εξόδων. Σκοπός του ταξιδιού η δουλειά για διάστημα 1-2 χρόνων, ώστε να ακολουθήσει έπειτα το μεταπτυχιακό μου, καθότι λεφτά την δεδομένη στιγμή δεν υπάρχουν για κάτι τέτοιο.

Το πτυχίο ΤΕΙ Πληροφορικής και οι λιγοστές γνώσεις μου σε προγραμματισμό, δεν μου επιτρέπουν ακόμα να κάνω αίτηση για σοβαρές δουλειές τον τομέα αυτό. Θέλω οπωσδήποτε το επόμενο χαρτί.

Μπορώ άνετα για παράδειγμα να δουλέψω ως τεχνικός υπολογιστών, μπορώ άνετα να εγκαταστήσω δίκτυα κλπ αλλά αγχώνομαι και για το επικοινωνιακό κομμάτι. Αν και τα Αγγλικά μου είναι πολύ ικανοποιητικά, δεν ξέρω αν θα καταφέρω να δουλέψω στο προσκήνιο έχοντας να εξυπηρετήσω εκατοντάδες πελάτες καθημερινά. Θέλω να δουλεύω στο παρασκήνιο :p

Επιπλέον, γερός δυνατός είμαι, μπορώ να ανταπεξέλθω σε βαριές εργασίες. Φόρτωμα, πλύσιμο, εργοστάσια, ξυλουργεία κλπ. Αυτές οι δουλειές είναι εύκολο να βρεθούν στο νησί και αν ναι πώς να τις αναζητήσω?

Για κάποιον που γνωρίζει, υπάρχει στην Αγγλία κάτι αντίστοιχο του ΟΑΕΔ? Να με δηλώσω σαν έλληνα που κατοικεί πλέον και αναζητεί δουλειά στο νησί?

Οι ερωτήσεις μου είναι πάρα πολλές, αλλά μέχρι να επιβεβαιωθεί το όλο σκηνικό, περιορίζομαι σε αυτές. Όποιος μπορεί ας δώσει κάποια συμβουλή :)
Σε ποια πόλη θα μείνεις;
Έχεις ήδη κλείσει για μεταπτυχιακό;

Όσο για τις γνώσεις σου στα Αγγλικά, άσε να τις κρίνει αυτός που θα σε προσλάβει με το καλό ;)

Zus
17-07-14, 11:37
Σε ποια πόλη θα μείνεις;
Έχεις ήδη κλείσει για μεταπτυχιακό;

Όσο για τις γνώσεις σου στα Αγγλικά, άσε να τις κρίνει αυτός που θα σε προσλάβει με το καλό ;)

Λονδίνο. (Ξέρω πολύ ακριβά, αλλά δεν επιλέγω εγώ).

Όχι δεν έχω κλείσει, καθώς δεν ξέρω καν αν θα βρω δουλειά στο νησί.

doctor_667
17-07-14, 12:34
Το πτυχίο ΤΕΙ Πληροφορικής και οι λιγοστές γνώσεις μου σε προγραμματισμό, δεν μου επιτρέπουν ακόμα να κάνω αίτηση για σοβαρές δουλειές τον τομέα αυτό. Θέλω οπωσδήποτε το επόμενο χαρτί.
Εδώ κάνεις λάθος, ο προγραμματισμός δεν έχει να κάνει με κανένα χαρτί, έχοντας τελειώσει ΤΕΙ Πληροφορικής θα έπρεπε οι γνώσεις σου να μην είναι λιγοστές. Αν σου αρέσει εννοώ δηλαδή, αν όχι κανένα πρόβλημα, υπάρχουν πολλές επιλογές στον τομέα της Πληροφορικής.


Μπορώ άνετα για παράδειγμα να δουλέψω ως τεχνικός υπολογιστών, μπορώ άνετα να εγκαταστήσω δίκτυα κλπ αλλά αγχώνομαι και για το επικοινωνιακό κομμάτι. Αν και τα Αγγλικά μου είναι πολύ ικανοποιητικά, δεν ξέρω αν θα καταφέρω να δουλέψω στο προσκήνιο έχοντας να εξυπηρετήσω εκατοντάδες πελάτες καθημερινά. Θέλω να δουλεύω στο παρασκήνιο :p
Τέτοιες δουλειές πχ θα βρεις σε αφθονία αλλά το Λονδίνο είναι λίγο ζούγκλα, υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός και φαντάζομαι θα είναι δύσκολο. Για τα Αγγλικά τώρα, αν νιώθεις άβολα για customer facing θέσεις, νομίζω θα το καταλάβουν εύκολα στη συνέντευξη όπου και τέλεια να είναι τα Αγγλικά σου, δεν θα έχεις αυτοπεποίθηση. Φυσικά αν αποκλείσεις τέτοιες θέσεις, μειώνονται κι άλλο οι επιλογές σου...

Επιπλέον, γερός δυνατός είμαι, μπορώ να ανταπεξέλθω σε βαριές εργασίες. Φόρτωμα, πλύσιμο, εργοστάσια, ξυλουργεία κλπ. Αυτές οι δουλειές είναι εύκολο να βρεθούν στο νησί και αν ναι πώς να τις αναζητήσω?
Έχω ακούσει από διάφορους γνωστούς ότι βρήκαν στο Λονδίνο ανειδίκευτη εργασία (εμπορικό κατάστημα, σούπερ μάρκετ, σερβιτόρος) σχετικά εύκολα και με λεφτά που φτάνουν να ζήσεις.

Zus
17-07-14, 12:50
Εδώ κάνεις λάθος, ο προγραμματισμός δεν έχει να κάνει με κανένα χαρτί, έχοντας τελειώσει ΤΕΙ Πληροφορικής θα έπρεπε οι γνώσεις σου να μην είναι λιγοστές. Αν σου αρέσει εννοώ δηλαδή, αν όχι κανένα πρόβλημα, υπάρχουν πολλές επιλογές στον τομέα της Πληροφορικής.
Τέτοιες δουλειές πχ θα βρεις σε αφθονία αλλά το Λονδίνο είναι λίγο ζούγκλα, υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός και φαντάζομαι θα είναι δύσκολο. Για τα Αγγλικά τώρα, αν νιώθεις άβολα για customer facing θέσεις, νομίζω θα το καταλάβουν εύκολα στη συνέντευξη όπου και τέλεια να είναι τα Αγγλικά σου, δεν θα έχεις αυτοπεποίθηση. Φυσικά αν αποκλείσεις τέτοιες θέσεις, μειώνονται κι άλλο οι επιλογές σου...

Έχω ακούσει από διάφορους γνωστούς ότι βρήκαν στο Λονδίνο ανειδίκευτη εργασία (εμπορικό κατάστημα, σούπερ μάρκετ, σερβιτόρος) σχετικά εύκολα και με λεφτά που φτάνουν να ζήσεις.

Έκανα αρκετές λάθος επιλογές, βολεύτηκα σε δουλειές άσχετες με τον τομέα που μου απέφεραν χρήμα, ήρθε και το φανταρικό μετά... Οι βασικές γνώσεις που έχω αποκτήσει, είναι από tutorials και youtube.

vamvakoolas
17-07-14, 12:54
το σιγουρο ειναι οτι ασχετη δουλεια για να καλυψεις τα εξοδα σου θα βρεις σχετικα ευκολα (απο ιντερνετ, απο καμια εφημεριδα ακομα και σε αγγελιες σε τοιχους ή σε εμπορικα κεντρα). Τα χρηματα ομως ενδεχομενως να μη σε φτανουν για να μαζευεις για το μεταπτυχιακο...

Για εργασια αν φοβασαι τα αγγλικα (ειναι λιγο ψειρες ειδικα στο Λονδινο) μπορεις να δουλεψεις σαν τεχνικος (αν εχεις γνωσεις) οπου σπανια μιλας με πολυ κοσμο. Μπορεις για παραδειγμα να πας σε καταστηματα (οχι αλυσιδες καταστηματων) ψιλοσυνοικιακα και να ρωτησεις αν χρειαζονται ατομο ή να τους αφησεις ενα βιογραφικο. Παντως η αυτοπεποιθηση παιζει ρολο (οχι μονο στη γλωσσα) οποτε οπλισου με υπομονη και καλη τυχη..

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
17-07-14, 23:20
Λονδίνο. (Ξέρω πολύ ακριβά, αλλά δεν επιλέγω εγώ).

Όχι δεν έχω κλείσει, καθώς δεν ξέρω καν αν θα βρω δουλειά στο νησί.

Καλώς να μας έρθεις :p
Συνεχίζει ακάθεκτα το Λονδίνο, σε λίγο θα μπει στις 10 μεγαλύτερες Ελληνικές πόλεις σε πληθυσμό :lol: (καλά αν βάλουμε και τους Κύπριους...)

Αν θυμηθώ αύριο θα περάσω από το job centre του πανεπιστημίου να μάθω τι παίζει για τους ανέργους.
Αν ψήνεσαι για καφέ, γίνεται και χωρίς προϋπηρεσία.

lewton
22-07-14, 11:47
Στην Ολλανδία (Άμστερνταμ αν δεν είναι ίδια η φορολογία παντού) με μεικτό μισθό 55 χιλιάδες το χρόνο και 13 μισθούς, πόσα περίπου παίρνεις στο χέρι καθαρά κάθε μήνα;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
22-07-14, 12:29
Δοκίμασες κάτι τέτοιο;
Calculate net salary / income tax (http://calculatenetsalary.com/calculate-net-salary-in-thenetherlands.html)

lewton
22-07-14, 12:41
Δοκίμασες κάτι τέτοιο;
Calculate net salary / income tax (http://calculatenetsalary.com/calculate-net-salary-in-thenetherlands.html)

Δε λέγαμε πριν μερικά posts ότι δεν είναι αξιόπιστο; :p

doctor_667
22-07-14, 12:50
Στην Ολλανδία (Άμστερνταμ αν δεν είναι ίδια η φορολογία παντού) με μεικτό μισθό 55 χιλιάδες το χρόνο και 13 μισθούς, πόσα περίπου παίρνεις στο χέρι καθαρά κάθε μήνα;
2600 με 2800 υπολόγιζε περίπου. Εκεί που θα είναι καλή μαγκιά είναι να έρθεις με το 30% σαν skilled immigrant που θα σε πάει στα 3100-3200. Ρώτα τους αν είναι δυνατόν, δεν θα έχουν πρόβλημα λογικά να το κάνουν.

lewton
22-07-14, 12:58
2600 με 2800 υπολόγιζε περίπου. Εκεί που θα είναι καλή μαγκιά είναι να έρθεις με το 30% σαν skilled immigrant που θα σε πάει στα 3100-3200. Ρώτα τους αν είναι δυνατόν, δεν θα έχουν πρόβλημα λογικά να το κάνουν.

Τι είναι αυτό;
Επιδότηση από το κράτος;

doctor_667
22-07-14, 13:06
Ναι, βασικά σου κάνουν έκπτωση στο φόρο για να καλύψουν τα έξοδα που έχει ένας expat.

Διάβασε εδώ για αναλυτικά:
http://www.expatica.com/nl/finance_business/tax/The-Dutch-30-percent-ruling_explained_11398.html

Γενικά ψάξτο σαν "30% ruling" αν θες να βρεις κι άλλες λεπτομέρειες, γιατί αυτά που σου έστειλα μπορεί να έχουν αλλάξει λίγο.
Να ξέρεις ότι υπάρχουν και εταιρίες που θα το λάβουν υπόψιν τους αν το ζητήσεις και μπορεί να σου προσφέρουν λιγότερα με την ηλίθια λογική "αφού έτσι κι αλλιώς στα ίδια καθαρά θα καταλήξεις".

Επίσης, αν τελικά δεν σε προσλάβουν με το 30%, μπορείς να διαπραγματευτείς να δουλεύεις πιο λίγες ώρες την εβδομάδα (32 ή 36) και να πάρεις λίγο λιγότερα για να μην βρίσκεσαι στην πάνω βαθμίδα φορολόγησης που είναι 52%.

lewton
22-07-14, 14:36
Ναι, βασικά σου κάνουν έκπτωση στο φόρο για να καλύψουν τα έξοδα που έχει ένας expat.

Διάβασε εδώ για αναλυτικά:
http://www.expatica.com/nl/finance_business/tax/The-Dutch-30-percent-ruling_explained_11398.html

Γενικά ψάξτο σαν "30% ruling" αν θες να βρεις κι άλλες λεπτομέρειες, γιατί αυτά που σου έστειλα μπορεί να έχουν αλλάξει λίγο.
Να ξέρεις ότι υπάρχουν και εταιρίες που θα το λάβουν υπόψιν τους αν το ζητήσεις και μπορεί να σου προσφέρουν λιγότερα με την ηλίθια λογική "αφού έτσι κι αλλιώς στα ίδια καθαρά θα καταλήξεις".

Επίσης, αν τελικά δεν σε προσλάβουν με το 30%, μπορείς να διαπραγματευτείς να δουλεύεις πιο λίγες ώρες την εβδομάδα (32 ή 36) και να πάρεις λίγο λιγότερα για να μην βρίσκεσαι στην πάνω βαθμίδα φορολόγησης που είναι 52%.

Να ζητησω να δουλεύω λιγότερο από 100% δεν παίζει, όχι γιατί θα με χαλούσε αλλά γιατί δεν μπορώ να το αιτιολογήσω σε μια εταιρία στην οποία κάνω αίτηση για θέση πλήρους απασχόλησης και δεδομένου ότι δεν είμαι και δεν έχω και πολλές πιθανότητες να είμαι έγκυος ή λεχώνα. :p
Άσε που αν φτάσω να βγάζω τόσα που να μπω στη βαθμίδα του 52% δε νομίζω να έχω και παράπονο.

voithostyrempora2
22-07-14, 14:47
Τι είναι αυτό;
Επιδότηση από το κράτος;

Είναι κίνητρο από την Ολλανδική Κυβερνηση για να μαζεψει τα brightest minds. Ό,τι κάνει η Ελληνικη Κυβερνηση ,ε, ΑΚΡΙΒΩΣ το αντιθετο :p .

Εάν πάρεις Ολλανδικό ΑΜΚΑ (Social Security Number που λένε οι Αγγλοι ή BSN που λένε οι Ολλανδοί) για πρώτη φορά (δηλαδή να μην έχεις ήδη) όταν πιάσεις δουλειά που απαιτεί "πτυχίο ΑΕΙ", παίρνεις ως κίνητρο την έξτρα φοροέκπτωση κατά 30% που μετράει πολύ :respekt:. Ετσι τραβανε κόσμο από όλη την Ευρώπη (και όχι μονο). Η φοροεκπτωση ισχύει για τα πρώτα 8 χρόνια.

(εγώ πήρα ΑΜΚΑ όταν ξεκινησα το Μαστερ εδώ, πριν από 23 μήνες,οπότε δεν εχω τη φοροέκπτωση :p )

anon
22-07-14, 15:08
Είναι κίνητρο από την Ολλανδική Κυβερνηση για να μαζεψει τα brightest minds. Ό,τι κάνει η Ελληνικη Κυβερνηση ,ε, ΑΚΡΙΒΩΣ το αντιθετο :p .

Εάν πάρεις Ολλανδικό ΑΜΚΑ (Social Security Number που λένε οι Αγγλοι ή BSN που λένε οι Ολλανδοί) για πρώτη φορά (δηλαδή να μην έχεις ήδη) όταν πιάσεις δουλειά που απαιτεί "πτυχίο ΑΕΙ", παίρνεις ως κίνητρο την έξτρα φοροέκπτωση κατά 30% που μετράει πολύ :respekt:. Ετσι τραβανε κόσμο από όλη την Ευρώπη (και όχι μονο). Η φοροεκπτωση ισχύει για τα πρώτα 8 χρόνια.

(εγώ πήρα ΑΜΚΑ όταν ξεκινησα το Μαστερ εδώ, πριν από 23 μήνες,οπότε δεν εχω τη φοροέκπτωση :p )

Kαλά, δεν είπες ότι ισχύει για τα πρώτα 8 χρόνια; ή μήπως επειδή δεν ξεκίνησες να δουλεύεις αμέσως, έχασες το προνόμιο αυτό;

voithostyrempora2
22-07-14, 15:09
Τα πρώτα 8 χρονια εφόσον παίρνεις Ολλανδικο ΑΜΚΑ με την πρόσληψη. Εγω έχω ήδη ΑΜΚΑ εδώ και δύο χρονια πριν να πιάσω δουλειά :p .

doctor_667
22-07-14, 15:48
Να ζητησω να δουλεύω λιγότερο από 100% δεν παίζει, όχι γιατί θα με χαλούσε αλλά γιατί δεν μπορώ να το αιτιολογήσω σε μια εταιρία στην οποία κάνω αίτηση για θέση πλήρους απασχόλησης και δεδομένου ότι δεν είμαι και δεν έχω και πολλές πιθανότητες να είμαι έγκυος ή λεχώνα. :p
Άσε που αν φτάσω να βγάζω τόσα που να μπω στη βαθμίδα του 52% δε νομίζω να έχω και παράπονο.
Το κοίταξα λίγο τώρα και τελικά είσαι εκτός της τελευταίας βαθμίδας, αφού ξεκινάει στα 56000 περίπου. Πάντως μπορεί να σε πιάσει με το οτιδήποτε έξτρα (μπόνους, εκτός έδρας, κλπ) οπότε καλό είναι να το έχεις στο μυαλό σου. Να ξέρεις ότι το να δουλεύεις 32 ή 36 ώρες δεν είναι καθολου περίεργο εδώ πέρα, γενικά εκτιμούν πολύ τον προσωπικό χρόνο και σίγουρα θα μπορούσες να το ρωτήσεις χωρίς παρεξηγήσεις αν ενδιαφέρεσαι. Η αλήθεια είναι ότι συνήθως θα το γράφει στην αγγελία ή ρητά ή λέγοντας flexible hours ξέρω γω.

Είναι κίνητρο από την Ολλανδική Κυβερνηση για να μαζεψει τα brightest minds. Ό,τι κάνει η Ελληνικη Κυβερνηση ,ε, ΑΚΡΙΒΩΣ το αντιθετο :p .

Εάν πάρεις Ολλανδικό ΑΜΚΑ (Social Security Number που λένε οι Αγγλοι ή BSN που λένε οι Ολλανδοί) για πρώτη φορά (δηλαδή να μην έχεις ήδη) όταν πιάσεις δουλειά που απαιτεί "πτυχίο ΑΕΙ", παίρνεις ως κίνητρο την έξτρα φοροέκπτωση κατά 30% που μετράει πολύ :respekt:. Ετσι τραβανε κόσμο από όλη την Ευρώπη (και όχι μονο). Η φοροεκπτωση ισχύει για τα πρώτα 8 χρόνια.

(εγώ πήρα ΑΜΚΑ όταν ξεκινησα το Μαστερ εδώ, πριν από 23 μήνες,οπότε δεν εχω τη φοροέκπτωση :p )
Δεν είναι τόσο απλό πάντως αν διαβάσεις και το λινκ παραπάνω. Απαγόρευεται επίσης να μένεις 150 χιλιόμετρα από τα σύνορα, πρέπει να σε κάνουν recruit από το εξωτερικό (και όχι να έχεις έρθει εδώ να ψάξεις δουλειά πχ) και το εισόδημα να είναι αρκετά υψηλό (τώρα βλέπω το έχουν στις 35000 το χρόνο που είναι οριακό το αν το πιάνει ένας νέος εργαζόμενος από το πανεπιστήμιο).

lewton
22-07-14, 16:26
Μάλιστα, πολύ ενδιαφέρον.
Είμαι γενικά σε φάση job hunting τώρα, και το να μετακομίσω Ολλανδία χωρίς να έχω βρει δουλειά δεν παίζει γιατί έχω αποφασίσει να πάω Βερολίνο από Σεπτέμβρη (και επειδή η ζωή είναι πολύ΄φθηνή αλλά και για να κάνω εντατικά μαθήματα Γερμανικών και να μη χάνω το χρόνο μου εντελώς άεργος), αλλά συνέχεια σκάνε στα διάφορα sites μου πολύ ενδιαφέρουσες θέσεις στην Ολλανδία επομένως υπάρχει η πιθανότητα να βρω κάτι εκεί πέρα.
Άρα θα έχω υπόψη αυτό το πρόγραμμα.

lefe
22-07-14, 16:36
By the way θυμαμαι πιο παλια ειχες αναφερει οτι ειχες βγει ανυποτακτος εξωτερικου και πληρωνες σιγα σιγα το προστιμο , ειχες κανενα προβλημα τωρα που ησουν προσωρινα (απτα συμφραζομενα φανταζομαι μερικες βδομαδες?) στην Ελλαδα?? ειτε γενικα σου δημιουργησε τιποτε αλλα θεματα αυτο?


αν ψαχνεις και για θεσεις γερμανια :
jobboerse.arbeitsagentur.de
stepstone.de

voithostyrempora2
22-07-14, 18:47
Δεν είναι τόσο απλό πάντως αν διαβάσεις και το λινκ παραπάνω. Απαγόρευεται επίσης να μένεις 150 χιλιόμετρα από τα σύνορα,

Αυτό πιάνει μια πολύ πολύ μικρή περιοχή της Ευρώπης και σίγουρα όχι την Ελβετια που έμενε ο lewton ή την Ελλαδα για όσους μας διαβαζουν.


πρέπει να σε κάνουν recruit από το εξωτερικό (και όχι να έχεις έρθει εδώ να ψάξεις δουλειά πχ)

Αυτό δε φαίνεται εντός της ΕΕ :) .Δε μπορούν να ξέρουν ότι εισαι εδώ επί μήνες αν σε φιλοξενει κάποιος συγγενής ή φιλος σου. Ενα από τα αμέτρητα καλά της ΕΕ :) (αυτό πάει για τους φίλους μου τους ΚΚΕδες :p ).


και το εισόδημα να είναι αρκετά υψηλό (τώρα βλέπω το έχουν στις 35000 το χρόνο που είναι οριακό το αν το πιάνει ένας νέος εργαζόμενος από το πανεπιστήμιο).

Αυτές οι μικτές αποδοχές είναι trivial για ένα Μηχανικό με Master, ακομη και την day 1 που θα δουλέψει, τουλάχιστον στο Αϊντχοφεν και στη Νότια Ολλανδια :) .

chat1978
22-07-14, 19:31
Και στο Βέλγιο υπάρχει κάτι αντίστοιχο που το λένε xpat allowance.
Στην ουσία το Βέλγικο κράτος προσπαθεί να μειώσει τον φόρο σου για να το εναρμονήσει με τον χαμηλότερο της χώρας προέλευσης.
Φυσικά ο εργοδότης πρέπει να κινήσει τις διαδικασίες και γενικά είναι μπλέξιμο
Κάπου στα 400 διαφορά το μήνα.

Επειδή όμως η Ελληνική κυβέρνηση ανέβασε φόρους, το Βέλγικο κράτος λέει ότι ωπ δεν είναι τόσο διαφορετικά και έχει μειώσει το allowance.

xhaos
22-07-14, 23:18
Και στο Βέλγιο υπάρχει κάτι αντίστοιχο που το λένε xpat allowance.
Στην ουσία το Βέλγικο κράτος προσπαθεί να μειώσει τον φόρο σου για να το εναρμονήσει με τον χαμηλότερο της χώρας προέλευσης.
Φυσικά ο εργοδότης πρέπει να κινήσει τις διαδικασίες και γενικά είναι μπλέξιμο
Κάπου στα 400 διαφορά το μήνα.

Επειδή όμως η Ελληνική κυβέρνηση ανέβασε φόρους, το Βέλγικο κράτος λέει ότι ωπ δεν είναι τόσο διαφορετικά και έχει μειώσει το allowance.

κοίτα μόνο μην πάρουν χαμπάρι ότι στην Ελλάδα οι φόροι τελικά είναι πολύ πιο πάνω και σου ζητά το Βελγικό κράτος allowance

chat1978
23-07-14, 09:33
κοίτα μόνο μην πάρουν χαμπάρι ότι στην Ελλάδα οι φόροι τελικά είναι πολύ πιο πάνω και σου ζητά το Βελγικό κράτος allowance

Βασικά θα προτιμούσα ένα μισθό στην με 200+ καθαρά χωρις το xpat αντί για 400+ καθαρά με το xpat.
Έχει κάτι περίεργα παρελκόμενα η ιστορία που δεν μου αρέσουν.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του τα πω.

Γενικώ η ληστεία θέλει οργάνωση και γιαυτό υπάρχει διακρακτική ένωση των εφοριών από εδώ και στο εξής.
Φυσικά στην Ελλάδα αναγνωρίζουμε μόνο τα υπερ του κλέφτη και για τα υπόλοιπα αφήνουμε τον κόσμο να σφάζετε με τους εφοριακούς!

Προς το παρών κάνω την πάπια μέχρι να έρθει δεύτερος μισθός αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα γίνω πάπια στο τέλος.

cool11
23-07-14, 14:20
Αρθρο απο το capital.gr:
Φύγετε όσο είναι καιρός…
http://www.capital.gr/stoupas/Article.aspx?id=2069150
Ενα απο τα πολλά σχόλια του αρθρου...
" Παντως βλεπω γυρω μου πολλους φιλους να αποχαιρετουν τα παιδια τους που πανε σε καποια αλλη χωρα οχι πλεον με δακρυα στα ματια αλλα με χαμογελο ανακουφισης."

Valder
24-07-14, 13:17
Κάποιος στην ηλικία μου (30) με ακαδημαικά και extracurricular προσόντα αλλά χωρίς προυπηρεσία, θα είχε τύχη εκεί έξω; Πως το βλέπετε;

Με τρώει να φύγω εξωτερικό, γιατί εδώ νομίζω πως πέφτει δούλεμα ακόμα και στις συνεντεύξεις, αν σου απαντήσουν καν και δεν κρατήσουν το βιογραφικό σου δεν ξέρω κι εγω για τι σκοπούς.

ΥΓ: Από που θα προτείνατε να αρχίσω την αναζήτησή μου; Θα μου άρεσε να παω ΗΠΑ ή Ολλανδία αλλά απ' το θα μου άρεσε μέχρι το πρέπει και το μπορώ έχει απόσταση...

cool11
24-07-14, 14:28
Κατι φαινεται να αλλαζει στην φορολογια για κατοικους εξωτερικου.
Πολυ καλο αρθρο εδω
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/164716/katoikoi-exoterikoy-2014-h-epohh-ton-anataraxeon.html
αλλα επειδη πολλοι προβληματισμοι τιθενται και ισως και δευτερες σκεψεις, αν καποιος το 'καταλαβει' και το 'επεξεργαστει' λιγο παραπανω, ας πει εδω το 'ρεζουμέ'.

lefe
24-07-14, 14:50
Κάποιος στην ηλικία μου (30) με ακαδημαικά και extracurricular προσόντα αλλά χωρίς προυπηρεσία, θα είχε τύχη εκεί έξω; Πως το βλέπετε;

Με τρώει να φύγω εξωτερικό, γιατί εδώ νομίζω πως πέφτει δούλεμα ακόμα και στις συνεντεύξεις, αν σου απαντήσουν καν και δεν κρατήσουν το βιογραφικό σου δεν ξέρω κι εγω για τι σκοπούς.

ΥΓ: Από που θα προτείνατε να αρχίσω την αναζήτησή μου; Θα μου άρεσε να παω ΗΠΑ ή Ολλανδία αλλά απ' το θα μου άρεσε μέχρι το πρέπει και το μπορώ έχει απόσταση...

Χελοου , σε γενικες γραμμες ναι μπορεις ειδικα σε χωρες της ΕΕ. Για ΗΠΑ ειναι αρκετα εως πολυ πιο συνθετο το θεμα (ακομα και για τον ιδιο τον εργοδοτη σου)
Παρολαυτα ειναι και λιγο σχετικο το θεμα , αν με τα ακαδημαικα προσοντα εννοεις PhD τοτε μετραει σαν εργασιακη εμπειρια(πχ το 1/2 ειτε τα 2/3 της διαρκειας του κλπ) τις περισσοτερες φορες ..
επισης παιζουν και οι αλλοι παραμετροι οπως ξενες γλωσσες κλπ

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
24-07-14, 15:20
Παρολαυτα ειναι και λιγο σχετικο το θεμα , αν με τα ακαδημαικα προσοντα εννοεις PhD τοτε μετραει σαν εργασιακη εμπειρια(πχ το 1/2 ειτε τα 2/3 της διαρκειας του κλπ) τις περισσοτερες φορες ..
Δεν το γνώριζα αυτό.
Πίστευα ότι θα μπορούσα με κάποιο τρόπο να πλασάρω το PhD μου ως εργασιακή (π.χ. σαν συμμετοχή σε project) αλλά φανταζόμουν ότι δεν είχα και πολλές ελπίδες να το "περάσω" έτσι...

Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με τη φύση τους δουλειάς και τον εργοδότη;;;

Φανερός Πράκτωρ
24-07-14, 15:25
Εγώ χαλαρά τους το περνάω και ως εργασιακή εμπειρία και μάλιστα υψηλού επιπέδου. Και επι της ουσίας ετσι ήταν και σαν ρυθμούς ετσι ήταν αλλά και τυπικά ετσι ήταν επειδή είχα κανονικό μισθό και πλήρωνα σαν κανονικός εργαζόμενος φόρους.

lefe
24-07-14, 15:35
Δεν το γνώριζα αυτό.
Πίστευα ότι θα μπορούσα με κάποιο τρόπο να πλασάρω το PhD μου ως εργασιακή (π.χ. σαν συμμετοχή σε project) αλλά φανταζόμουν ότι δεν είχα και πολλές ελπίδες να το "περάσω" έτσι...

Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με τη φύση τους δουλειάς και τον εργοδότη;;;

Ναι ειναι και λιγο σχετικο και εξαρταται απτην εταιρεια και το τι πολιτικη εχουν και πως ακριβως υπολογιζουν τους μισθους και τα κλιμακια τους. Θελω να πω απτην μια αν για την ταδε θεση ζητανε PhD δεν προκειται να στο πληρωσουν παραπανω γιατι προφανως οσοι κανουν αιτηση το εχουν οποτε και ο μισθος ξεκιναει απτο αντιστοιχο επιπεδο.
Σε αλλη θεση αν ζητανε μαστερ και σε προσλαβουν πιθανον , παντα σε συναρτηση με την πολιτικη της εταιρειας , να μπεις σε λιγο ψηλοτερη βαθμιδα .
Επειδη δυστυχως ειναι πολυ σχετικο και δεν ισχυει κατι στανταρ το μονο σιγουρο που μπορω να σου πω ειναι οτι στην πρωην εταιρεια μου ξερω οτι ισχυει το εξης :
Αν μπεις σε entry level θεση , το κλιμακιο μισθου σου εαν εχεις διδακτoρικο θα ειναι αυτο που θα ειχες αν δουλευες ηδη για 1-1,5 χρονο στην εταιρεια γιατι υπολογιζουν το μισο διδακτορικο ως εμπειρια (προφανως δεν κανουν το ιδιο αν εκανες 5 6 χρονια για το διδακτορικο). Αν το σκεφτεις εχει λογικη γιατι συνηθως οσοι κανουν διδακτορικο ειναι ταυτοχρονα γραμμενοι ως προσωπικο της καθε σχολης και πληρωνονται απτη σχολη τουλαχιστον στο εξωτερικο.
Σε αλλες εταιρεις θα σου πουν ο μισθος που δινουμε ειναι μεχρι τοσο , εχεις διδακτορικο? ωραια εισαι πιο δυνατος υποψηφιος . Αλλα οπως και να εχει ειναι εργασιακη εμπειρια τουλαχιστον στους τομεις

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
24-07-14, 15:46
Ναι ειναι και λιγο σχετικο και εξαρταται απτην εταιρεια και το τι πολιτικη εχουν και πως ακριβως υπολογιζουν τους μισθους και τα κλιμακια τους. Θελω να πω απτην μια αν για την ταδε θεση ζητανε PhD δεν προκειται να στο πληρωσουν παραπανω γιατι προφανως οσοι κανουν αιτηση το εχουν οποτε και ο μισθος ξεκιναει απτο αντιστοιχο επιπεδο.
Σε αλλη θεση αν ζητανε μαστερ και σε προσλαβουν πιθανον , παντα σε συναρτηση με την πολιτικη της εταιρειας , να μπεις σε λιγο ψηλοτερη βαθμιδα .
Επειδη δυστυχως ειναι πολυ σχετικο και δεν ισχυει κατι στανταρ το μονο σιγουρο που μπορω να σου πω ειναι οτι στην πρωην εταιρεια μου ξερω οτι ισχυει το εξης :
Αν μπεις σε entry level θεση , το κλιμακιο μισθου σου εαν εχεις διδακτωρικο θα ειναι αυτο που θα ειχες αν δουλευες ηδη για 1-1,5 χρονο στην εταιρεια γιατι υπολογιζουν το μισο διδακτορικο ως εμπειρια (προφανως δεν κανουν το ιδιο αν εκανες 5 6 χρονια για το διδακτορικο). Αν το σκεφτεις εχει λογικη γιατι συνηθως οσοι κανουν διδακτορικο ειναι ταυτοχρονα γραμμενοι ως προσωπικο της καθε σχολης και πληρωνονται απτη σχολη τουλαχιστον στο εξωτερικο.
Σε αλλες εταιρεις θα σου πουν ο μισθος που δινουμε ειναι μεχρι τοσο , εχεις διδακτορικο? ωραια εισαι πιο δυνατος υποψηφιος .

Στην Αγγλία τουλάχιστον, δεν είναι κανόνας ότι θα αμείβεσαι σαν διδακτορικός. Τουναντίον, από όσους έχω γνωρίσει στο Λονδίνο, θα έλεγα ότι χοντρά χοντρά ένα 10% είναι με υποτροφία και φυσικά η αμοιβή είναι λίγο πάνω από το όριο της φτώχειας (:p) χωρίς φυσικά να πληρώνεις φόρους και ασφάλιση.

- - - Updated - - -


Κάποιος στην ηλικία μου (30) με ακαδημαικά και extracurricular προσόντα αλλά χωρίς προυπηρεσία, θα είχε τύχη εκεί έξω; Πως το βλέπετε;

Με τρώει να φύγω εξωτερικό, γιατί εδώ νομίζω πως πέφτει δούλεμα ακόμα και στις συνεντεύξεις, αν σου απαντήσουν καν και δεν κρατήσουν το βιογραφικό σου δεν ξέρω κι εγω για τι σκοπούς.

ΥΓ: Από που θα προτείνατε να αρχίσω την αναζήτησή μου; Θα μου άρεσε να παω ΗΠΑ ή Ολλανδία αλλά απ' το θα μου άρεσε μέχρι το πρέπει και το μπορώ έχει απόσταση...

Για τί αντικείμενο μιλάμε (αν επιτρέπεται);

lefe
24-07-14, 15:47
Δεν ξερω αλλα πιστευω μπορει πολυ ευκολα να παρουσιαστει ως επαγγελματικη εμπειρια γιατι για μερος του διδακτορικου εκανες ερευνα,προτζεκτς ειτε μαθημα σε αλλους... και ετσι και αλλιως στα ιντερβιου ρωτανε ολοι ερωτησεις του στυλ αντιμετωπισες ποτε το ταδε και το ταδε και την ταδε κατασταση? Οποτε ευκολα προσαρμοζεις τις εμπειριες σου..
Βεβαια εγω κυριως για τομεις technology και engineering κλπ ξερω ειτε ακουω απο αλλους... Αυτο για το ανωτερο κλιμακιο μου το ειχε πει γνωστη μου με διδακτορικο απο εκει (1200 το stipend/month) . Η ιδια μου ειχε πει οτι το Δρ. παντα σαν επαγγελματικη εμπειρια μετραει

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
24-07-14, 15:51
Νομίζω πως το κλιμάκιο (Αγγλία τουλ.) υπολογίζεται βάσει ακαδημαϊκής κατάρτισης και όχι βάσει εμπειρίας για τις θέσεις που ζητούν minimum πτυχία αλλά δεν παίρνω και όρκο....

Carno
24-07-14, 16:23
Κάποιος στην ηλικία μου (30) με ακαδημαικά και extracurricular προσόντα αλλά χωρίς προυπηρεσία, θα είχε τύχη εκεί έξω; Πως το βλέπετε;

Εξαρτάται από τον κλάδο σου. Αν είσαι θετικές επιστήμες- επιστήμες υγείας, εύκολα. Αν είσαι από θεωρητικές επιστήμες, σκούρα τα πράγματα.

Valder
24-07-14, 17:01
Χελοου , σε γενικες γραμμες ναι μπορεις ειδικα σε χωρες της ΕΕ. Για ΗΠΑ ειναι αρκετα εως πολυ πιο συνθετο το θεμα (ακομα και για τον ιδιο τον εργοδοτη σου)
Παρολαυτα ειναι και λιγο σχετικο το θεμα , αν με τα ακαδημαικα προσοντα εννοεις PhD τοτε μετραει σαν εργασιακη εμπειρια(πχ το 1/2 ειτε τα 2/3 της διαρκειας του κλπ) τις περισσοτερες φορες ..
επισης παιζουν και οι αλλοι παραμετροι οπως ξενες γλωσσες κλπ


Στην Αγγλία τουλάχιστον, δεν είναι κανόνας ότι θα αμείβεσαι σαν διδακτορικός. Τουναντίον, από όσους έχω γνωρίσει στο Λονδίνο, θα έλεγα ότι χοντρά χοντρά ένα 10% είναι με υποτροφία και φυσικά η αμοιβή είναι λίγο πάνω από το όριο της φτώχειας (:p) χωρίς φυσικά να πληρώνεις φόρους και ασφάλιση.

- - - Updated - - -



Για τί αντικείμενο μιλάμε (αν επιτρέπεται);


Εξαρτάται από τον κλάδο σου. Αν είσαι θετικές επιστήμες- επιστήμες υγείας, εύκολα. Αν είσαι από θεωρητικές επιστήμες, σκούρα τα πράγματα.

Γεια και σε σας παιδιά!:) Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Φυσικά και επιτρέπεται φίλε gioannou. Τι έχω να κρύψω; Είμαι ένα καλό μπαστάρδεμα Accounting and Finance + ΜΒΑ με διπλωματική, εργασίες και προτζεκτς όλα επάνω σε ΙΤ-Telecoms. (μείγμα business - technical stuff)


Ξέρεις, δεν έχω κάτι κακό με τις εταιρείες στην Ελλάδα. Έχω πέσει και σε πολύ καλούς και ξηγημένους συνεντευξανθρώπους, έχω πέσει και σε ανθρώπους που με κοίταγαν λες και είμαι από τον Άρη, ή και σε ανθρώπους που είχαν να το πω λίγο περιπαικτικό ύφος δεν ξέρω... Είναι ανάλογα την περίπτωση. Απλά νιώθω ότι ή θα μπω κάπου εδώ πέρα και θα είμαι under σε αμοιβές/θέση και κυρίως ωράριο και εν γένει συνθήκες, ή που θα περιμένω να πούμε πόσο καιρό και θα κάθομαι να βαράω τα... μου στον τοίχο μέχρι να σκάσει αξιοπρεπής ευκαιρία. Δεν είμαι τέτοιος και δεν βγαίνει κι έτσι η ζωή. Άμα δεν το κυνηγάς εξ' αρχής για τα καλά και βολεύεσαι στην comfort zone άστο.

Το μόνο που νοιάζεται αυτό το κράτος είναι να δημιουργεί βαουτσεράκια της πλάκας για νέους μέχρι 29 ετών, να τους κάνει είλωτες για 5 δεκάρες που θα τις πάρουν μετά την παρέλευση της σύμβασης και αν, ενω αν παραιτηθούν νωρίτερα δε δικαιούνται τίποτα και τέτοια όμορφα. Όσο για τους 30+ είσαι αναγκασμένος να ψάχνεις στον ΟΑΕΔ για παρόμοιες φίφες μετα συγχωρήσεως που δε βγαίνουν ποτέ.

Ξέρω δε με ρώτησε κανείς για να τα πω αυτά, αλλά, να μη τα πω; Τα ξέρετε κι εσείς ήδη. Γι αυτό φύγατε και μακάρι να σας μοιάσω.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
24-07-14, 17:13
Για την Αγγλία τουλάχιστον, υπάρχουν πολλές θέσεις για Graduates (τα λεγόμενα graduate jobs/schemes και κυρίως σε μεγάλες εταιρίες, π.χ. consultants), στις οποίες δεν ζητούν καν προϋπηρεσία, απλά δίνουν έμφαση στα skills σου. Κοινώς, το σημαντικότερο κομμάτι είναι η συνέντευξη.
Κινήσου γρήγορα όμως ;)

Valder
24-07-14, 17:26
Το ψάξιμο το κάνεις απο δω και σου παίρνουν συνέντευξη μέσω σκαιπ - δίνουν ένα άλφα περιθώριο να κάνεις τα κουμάντα σου ή συνίσταται μια επαφή με τη χώρα, μια πρώτη διαμονή κάτι;

Το λεω γιατί εγω δεν προτίθεμαι -ελλείψει σχετικής δυνατότητας- να κανω πρώτα τη -μόνιμη- μετακίνηση και μετά την αναζήτηση αλλά το αντίθετο. Δεν ξέρω, αν είμαι λάθος βάλτε μου μυαλό. :oops:

lefe
24-07-14, 17:36
Το ψάξιμο το κάνεις απο δω και σου παίρνουν συνέντευξη μέσω σκαιπ - δίνουν ένα άλφα περιθώριο να κάνεις τα κουμάντα σου ή συνίσταται μια επαφή με τη χώρα, μια πρώτη διαμονή κάτι;

Το λεω γιατί εγω δεν προτίθεμαι -ελλείψει σχετικής δυνατότητας- να κανω πρώτα τη -μόνιμη- μετακίνηση και μετά την αναζήτηση αλλά το αντίθετο. Δεν ξέρω, αν είμαι λάθος βάλτε μου μυαλό. :oops:

Για τα graduate programmes που νομιζω οτι αναφερθηκε ο προλαλησαντας(αυτα δεν εννοουσες?) . Εχει συνηθως πρωτα καποιο ονλινε τεστ , μετα συνεντευξη μεσω τηλεφωνου και μετα συνεντευξη επιτοπου οπου σου πληρωνουν οι περισσοτεροι τα μεταφορικα και την διαμονη. Για τις αλλες θεσεις συνηθως ειναι λιγοτερο flexible χωρις να αποκλειεται φυσικα ως πρωτο ιντερβιου να ειναι μεσω τηλεφωνου και σε δευτερο να σε καλεσουν απο εκει να τα πειτε

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
24-07-14, 17:40
Κακά τα ψέμματα, οι πιθανότητες μειώνονται αν δεν μπορείς να έχεις φυσική παρουσία στη συνέντευξη.
Αν δεν μπορείς να βρίσκεσαι στη χώρα, καλό θα είναι να χτίσεις πολύ πολύ καλά το βιογραφικό και το cover letter και να συμπεριλάβεις συστατικές (αν είναι δυνατόν) ακόμα και αν δεν το ζητάνε.

Από εμπειρίες φίλων, το πράγμα τσουλάει πολύ καλύτερα αν βρίσκεσαι στην χώρα. Μπορείς βέβαια να κινήσεις το θέμα μέσω recruitment agent για τη δική σου ευκολία, ακόμα και από Ελλάδα.

- - - Updated - - -


μετα συνεντευξη μεσω τηλεφωνου και μετα συνεντευξη επιτοπου οπου σου πληρωνουν οι περισσοτεροι τα μεταφορικα και την διαμονη
Σε ποια χώρα αυτά, να πάω κι εγώ :p

vamvakoolas
24-07-14, 17:45
λογω εμπειριας για τα graduates

πολυ πιθανον μετα τα 30 (ή εκει γυρω) να 8αει πανηγυρικο ακυρο ειδικα στην Αγγλια. Αρκετες αιτησεις απορρίπτονται ως overqualified δυστηχως..Ενα που παρατηρισα ειναι οτι τοπικες επιχειρησεις/ομιλοι προτιμουν υποψηφιους με καποιες σπουδες Αγγλια για πολλα λογους (παραδειγμα: ο υποψηφιος εχει γνωρισει το τροπο ζωης στο νησι, ξερει περιπου τις μεγαλες επιχειρησεις, εχει γνωρισει τον τροπο σκεψης αλλων επιστημωνων στο ιδιο αντικειμενο)

Επισης στη συνεντευξη μπορει να σου πληρωσουν τα οδοιπορικα αλλα στη κρισιμη ερωτηση ποτε εισαι ετοιμος/η να ποιασεις δουλεια (relocation που λεμε στη πιατσα) αν αναφερεις κανενα μηνα ...παει το πουλακι. Πρεπει σε συντομο χρονικο διαστημα να εχει βρεθει κατοικια, ανοιγμα social number τροπος μετακινησης και αλλα

Σε αλλες χωρες οπως Ολλανδια/Γαλλια εκ πειρας ειναι πολυ πιο ευκολο και εκει εκτιμουνται δεοντος τα phdssssssssssss

αυτα απο εμενα

@gioannou συμφωνω απολυτα:oneup:

Φανερός Πράκτωρ
24-07-14, 17:45
Σε ποια χώρα αυτά, να πάω κι εγώ :p σε πολλές ευρωπαϊκές αλλά συνήθως οι πιο μεγάλες εταιρείες στα καλύπτουν αυτά.

lefe
24-07-14, 17:47
Κακά τα ψέμματα, οι πιθανότητες μειώνονται αν δεν μπορείς να έχεις φυσική παρουσία στη συνέντευξη.
Αν δεν μπορείς να βρίσκεσαι στη χώρα, καλό θα είναι να χτίσεις πολύ πολύ καλά το βιογραφικό και το cover letter και να συμπεριλάβεις συστατικές (αν είναι δυνατόν) ακόμα και αν δεν το ζητάνε.

Από εμπειρίες φίλων, το πράγμα τσουλάει πολύ καλύτερα αν βρίσκεσαι στην χώρα. Μπορείς βέβαια να κινήσεις το θέμα μέσω recruitment agent για τη δική σου ευκολία, ακόμα και από Ελλάδα.

- - - Updated - - -

Σε ποια χώρα αυτά, να πάω κι εγώ :p


Συμφωνω σε αυτο . Eκτος χωρας ειναι αρκετα δυσκολο και συνηθως εχεις ελπιδες μονο σε θεσεις που ψαχνουν international κοσμο σε μεγαλες εταιρειες .
Σε μικρες/μεσαιες ουτε καν δεν ισχυει αυτο που ειπα για τα εξοδα και τα μεταφορικα . Απο μεγαλες εταιρειες 2-3 περιπτωσεις που ξερω στην Γερμανια(η μια σε μενα προσωπικα) πληρωσαν για το τελευταιο ιντερβιου τα μεταφορικα (τρενο ειτε λεωφορειο ειτε αεροπλανο economy class ) και την διαμονη . Σε μια αλλη περιπτωση γνωστου μου Αγγλια και σε αυτον αν θυμαμαι καλα ειχαν πληρωσει τα αεροπορικα αλλα δεν ξερω για το ξενοδοχειο. Και οι 3 περιπτωσεις σε entry level επιπεδο (περιπου)

vamvakoolas
24-07-14, 17:49
σε πολλές ευρωπαϊκές αλλά συνήθως οι πιο μεγάλες εταιρείες στα καλύπτουν αυτά.

εμενα (με διαθεση χουμορ το γραφω) καποτε η deutsche bank απο Αγγλια->Γερμανια ειχε πληρωσει και με αποδειξη μαλιστα ενα καφε μου...

Φανερός Πράκτωρ
24-07-14, 17:56
εμενα (με διαθεση χουμορ το γραφω) καποτε η deutsche bank απο Αγγλια->Γερμανια ειχε πληρωσει και με αποδειξη μαλιστα ενα καφε μου...

Μάλλον στα καλύπτουν και αυτά αν το κανείς αλλά εγώ το αποφεύγω και δηλώνω τα απαραίτητα/βασικά. Όχι ότι θα τους νοιάξει αν πληρώσουν ένα καφέ η μια τυρόπιτα όταν σου καλύπτουν ξενοδοχεία, αεροπορικά εισιτήρια ή ακομα και γεύματα αλλα ειναι θέμα τακτ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.