PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

doctor_667
24-07-14, 18:16
Γεια και σε σας παιδιά!:) Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Φυσικά και επιτρέπεται φίλε gioannou. Τι έχω να κρύψω; Είμαι ένα καλό μπαστάρδεμα Accounting and Finance + ΜΒΑ με διπλωματική, εργασίες και προτζεκτς όλα επάνω σε ΙΤ-Telecoms. (μείγμα business - technical stuff)


Ξέρεις, δεν έχω κάτι κακό με τις εταιρείες στην Ελλάδα. Έχω πέσει και σε πολύ καλούς και ξηγημένους συνεντευξανθρώπους, έχω πέσει και σε ανθρώπους που με κοίταγαν λες και είμαι από τον Άρη, ή και σε ανθρώπους που είχαν να το πω λίγο περιπαικτικό ύφος δεν ξέρω... Είναι ανάλογα την περίπτωση. Απλά νιώθω ότι ή θα μπω κάπου εδώ πέρα και θα είμαι under σε αμοιβές/θέση και κυρίως ωράριο και εν γένει συνθήκες, ή που θα περιμένω να πούμε πόσο καιρό και θα κάθομαι να βαράω τα... μου στον τοίχο μέχρι να σκάσει αξιοπρεπής ευκαιρία. Δεν είμαι τέτοιος και δεν βγαίνει κι έτσι η ζωή. Άμα δεν το κυνηγάς εξ' αρχής για τα καλά και βολεύεσαι στην comfort zone άστο.

Το μόνο που νοιάζεται αυτό το κράτος είναι να δημιουργεί βαουτσεράκια της πλάκας για νέους μέχρι 29 ετών, να τους κάνει είλωτες για 5 δεκάρες που θα τις πάρουν μετά την παρέλευση της σύμβασης και αν, ενω αν παραιτηθούν νωρίτερα δε δικαιούνται τίποτα και τέτοια όμορφα. Όσο για τους 30+ είσαι αναγκασμένος να ψάχνεις στον ΟΑΕΔ για παρόμοιες φίφες μετα συγχωρήσεως που δε βγαίνουν ποτέ.

Ξέρω δε με ρώτησε κανείς για να τα πω αυτά, αλλά, να μη τα πω; Τα ξέρετε κι εσείς ήδη. Γι αυτό φύγατε και μακάρι να σας μοιάσω.
Εγώ σου λέω ότι υπάρχει αρκετή δουλειά για αυτό το προφίλ και είμαι σίγουρος ότι θα ήσουν και καλύτερος και πιο εργατικός από πολλούς ντόπιους.
Αλλά είναι δύσκολο να καταλάβει ο άλλος πως έφτασες 30 χρονών χωρίς να δουλέψεις και απλά σπούδαζες. Πως πήρες ΜΒΑ χωρίς να εχεις δουλέψει πιο πριν.
Συμβουλή μου θα ήταν να κρύψεις επιμελώς την ηλικία σου και να δεις για κανένα graduate management program. Προσπάθησε να βάλεις οτιδήποτε σχετικό για προϋπηρεσία (πρακτική, τίποτα από το στρατό) να δείξεις ότι έχεις ασχοληθεί με αυτό και τόνισε τα ακαδημαϊκά πρότζεκτ.

- - - Updated - - -

Βλέπω ότι άργησα λίγο και απαντήσαν κι άλλοι πάνω στα graduate πρόγράμματα.

Πάνω σε αυτό που λέτε, οι μεγάλες εταιρίες σίγουρα πληρώνουν για τα μεταφορικά. Έχω πολλούς γνωστούς που κάνανε αιτήσεις από άλλες χώρες.
Παραδείγματα που γνωρίζω προσωπικά(για να καταλάβετε πιο πολύ για τι μέγεθος εταιρίας μιλάμε): Cisco, SAP, ESA, Barclays, Siemens.

Δεν σημαίνει πάντως αυτό ότι πιο μικρές δεν θα πληρώσουν, απλά όσο πιο μεγάλες τόσο πιο πιθανό (και τόσο πιο πιθανό να έχουν και graduate πρόγραμμα).

Carno
24-07-14, 18:18
Δεν ξέρω, αν είμαι λάθος
Είσαι λάθος. Πώς θα γνωρίζεις τις συνθήκες, απαιτήσεις κτλ, όταν δεν είσαι παρών;

vamvakoolas
25-07-14, 11:20
Μάλλον στα καλύπτουν και αυτά αν το κανείς αλλά εγώ το αποφεύγω και δηλώνω τα απαραίτητα/βασικά. Όχι ότι θα τους νοιάξει αν πληρώσουν ένα καφέ η μια τυρόπιτα όταν σου καλύπτουν ξενοδοχεία, αεροπορικά εισιτήρια ή ακομα και γεύματα αλλα ειναι θέμα τακτ.

μαλλον δεν ημουν κατανοητος (πρεπει να ξαναμαθω...Ελληνικα)

Μου πληρωσαν ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΑΦΕ!

8anos
25-07-14, 17:01
Οταν εψαχνα για δουλεια στο εξωτερικο οι ολλανδοι δεν μου ειχαν καλυψει τιποτα, οι βελγοι μου καλυψανε φαγητο και στεγη, οι σουηδοι ολα μεταφορικα στεγη κλπ
Τελικα κατεληξα στη σουηδια :p

chat1978
25-07-14, 17:49
Οταν εψαχνα για δουλεια στο εξωτερικο οι ολλανδοι δεν μου ειχαν καλυψει τιποτα, οι βελγοι μου καλυψανε φαγητο και στεγη, οι σουηδοι ολα μεταφορικα στεγη κλπ
Τελικα κατεληξα στη σουηδια :p

Οι Ολλανδοί είναι οι Νο1 τσιγκούνηδες στην Ευρώπη, οι Βέλγοι (Φλαμανδοί) ακολουθούν με μια αισθητή δόση παραπάνω largeness και μετά ίσως το χάος!
:)

Στα σοβαρά τώρα γενικά αυτά έχουν σταματήσει εκτός και αν οι ίδιοι καίγονται να βρουν κάποιον που δεν βρίσκουν στην χώρα τους.
Όπως έχει γίνει με ένα γνωστό μου!

lewton
26-07-14, 00:59
Εγώ πριν 3 εβδομαδες πήγα Άμστερνταμ όλα πληρωμένα για συνέντευξη.
Τελικά όμως δεν πήρα τη θέση. :( Πήρα κάτι άλλο. :p

anon
01-08-14, 09:58
Eργασία στο εξωτερικό. Πόλεις με κόστος διαβίωσης (οικογένειας), μέση θερμοκρασία και ταχύτητα ιντερνετ (ώστε να δουλεύεις remotely αλλού).
http://nomadlist.io/?hn

cool11
01-08-14, 11:00
Οι δέκα καλύτερες χώρες για να εργαστείς
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/ergasia/oi_deka_kaluteres_xwres_gia_na_ergasteis.2953289.html

ciaoant1
18-08-14, 07:30
Να ρωτησω κ εγω κατι: Ζω πλεον στο εξωτερικο,αλλα εχω στο ονομα μου ενα μικρο χωραφι στο χωριο που κληρονομησα οταν πεθανε ο πατερας μου. Ποσο περιπου θα φορολογηθω γι'αυτο;

Επισης, θα φορολογηθω και για τα εισοδηματα μου ως μισθωτος σε αλλη χωρα της ΕΕ; (απο ενα χρεωκοπημενο κρατος που ψαχνει απεγνωσμενα για λεφτα ολα να τα περιμενεις)

8anos
18-08-14, 09:30
κανε ενεργειες να μεταφερθεις στην δου κατοικων εξωτερικου οταν πληρεις τις προυποθεσεις, διαφορετικα θα πρεπει να κανεις δηλωση για τα εισοδηματα σου στην αλλοδαπη και να πληρωνεις τον φορο "αλληλεγγυης"

chat1978
18-08-14, 10:08
Να ρωτησω κ εγω κατι: Ζω πλεον στο εξωτερικο,αλλα εχω στο ονομα μου ενα μικρο χωραφι στο χωριο που κληρονομησα οταν πεθανε ο πατερας μου. Ποσο περιπου θα φορολογηθω γι'αυτο;

Επισης, θα φορολογηθω και για τα εισοδηματα μου ως μισθωτος σε αλλη χωρα της ΕΕ; (απο ενα χρεωκοπημενο κρατος που ψαχνει απεγνωσμενα για λεφτα ολα να τα περιμενεις)


κανε ενεργειες να μεταφερθεις στην δου κατοικων εξωτερικου οταν πληρεις τις προυποθεσεις, διαφορετικα θα πρεπει να κανεις δηλωση για τα εισοδηματα σου στην αλλοδαπη και να πληρωνεις τον φορο "αλληλεγγυης"

Η ΔΟΥ εξωτερικού είναι μονόδρομος ποια αν θες να είσαι έστω και λίγο νόμιμος.
Μόλις πάμε όλοι και μας έχουν μαζέψει και φακελώσει όλους σαν τα πρόβατα στην στάνη, τότε θα μας βάλουν να πληρώσουμε όλα τα σπασμένα.
Εγώ πέρσυ αναγκαστικά να πληρώσω αυτό τον φόρο αλληλεγγύης γιατί η μουλάρα στην ΔΟΥ μου δεν ήθελε να με περάσει χωρίς να δηλώσω το Παγκόσμιο εισόδημα. (αν αναρωτιέστε τι σκατά είναι αυτό, τότε είναι απλά το εισόδημα που έχεις βγάλει εκτός ελλάδας). Στην αρχή με το κόλπο των αποδείξεων πλήρωσσα 200 δηλώντας αποδείξεις που μου έδωσε ο πατέρας μου. Αλλιώς θα πλήρωνα 500. Μετά για να πάω στην ΔΟΥ, λόγω του φόρου αλληλεγγύης που εφαρμόστηκε στο παγκόσμιο εισόδημα, πλήρωσα άλλα 300.
Φέτος αφού πήγαμε στην ΔΟΥ, μας έδωσαν και 70 ευρώ πίσω. Μας είπαν ότι μπορεί να έγινε διόρθωση από πέρσι.

lewton
18-08-14, 10:23
Η ΔΟΥ εξωτερικού είναι μονόδρομος ποια αν θες να είσαι έστω και λίγο νόμιμος.
Μόλις πάμε όλοι και μας έχουν μαζέψει και φακελώσει όλους σαν τα πρόβατα στην στάνη, τότε θα μας βάλουν να πληρώσουμε όλα τα σπασμένα.
Εγώ πέρσυ αναγκαστικά να πληρώσω αυτό τον φόρο αλληλεγγύης γιατί η μουλάρα στην ΔΟΥ μου δεν ήθελε να με περάσει χωρίς να δηλώσω το Παγκόσμιο εισόδημα. (αν αναρωτιέστε τι σκατά είναι αυτό, τότε είναι απλά το εισόδημα που έχεις βγάλει εκτός ελλάδας). Στην αρχή με το κόλπο των αποδείξεων πλήρωσσα 200 δηλώντας αποδείξεις που μου έδωσε ο πατέρας μου. Αλλιώς θα πλήρωνα 500. Μετά για να πάω στην ΔΟΥ, λόγω του φόρου αλληλεγγύης που εφαρμόστηκε στο παγκόσμιο εισόδημα, πλήρωσα άλλα 300.
Φέτος αφού πήγαμε στην ΔΟΥ, μας έδωσαν και 70 ευρώ πίσω. Μας είπαν ότι μπορεί να έγινε διόρθωση από πέρσι.
Εγώ μέχρι να αλλάξει αυτό δεν δηλώνω και δεν πληρώνω τίποτα.... :down:
Μου εβγαιναν κάπου 15 χιλιάδες ευρώ για το 2012 (επειδή βγάζουμε πολλά στην Ελβετία :p ). Έκλεισα τον browser. :twisted:

Φανερός Πράκτωρ
18-08-14, 10:28
Έκλεισα τον browser. :twisted:

:lol: :p :lol: :p

σαν να λέμε, άλλαξα πλευρό :lol:

lewton
18-08-14, 10:40
:lol: :p :lol: :p

σαν να λέμε, άλλαξα πλευρό :lol:
Όχι εγώ, η λογίστρια για την ακρίβεια.
Ήταν πολύ μπερδεμένο για να βγάλω άκρη μόνος μου.

chat1978
18-08-14, 10:54
Εγώ μέχρι να αλλάξει αυτό δεν δηλώνω και δεν πληρώνω τίποτα.... :down:
Μου εβγαιναν κάπου 15 χιλιάδες ευρώ για το 2012 (επειδή βγάζουμε πολλά στην Ελβετία :p ). Έκλεισα τον browser. :twisted:

Δεν είσαι νόμιμος έλληνας πολίτης φίλε μου όμως όπως εγώ....

Περιμένω παραλλαγές στις τονισμένες λέξεις....
Εγώ έχω σκεφτεί κάποιες ήδη....

Φανερός Πράκτωρ
18-08-14, 12:02
Καλά αυτό που γίνεται με το παγκόσμιο εισόδημα είναι σουρεαλισμός. Ζητάνε κάθε χρόνο να αποδείξεις τα αυτονόητα. Πρέπει να πείσεις τους ξένους ότι πρέπει να υπογράψουν χαρτιά που βασίζονται σε συμβάσεις του 1950 (και από ότι φαίνεται δεν χρησιμοποιούνται) και η απάντηση των ελληνικών αρχών στο γιατί μια φορολογική δήλωση εξωτερικού δεν φτάνει για να αποδείξεις ότι ζεις εκεί, είναι απάντηση Πυθίας (εμείς αυτό θέλουμε, αν δεν το προσκομίσετε μπορεί να έχετε πρόβλημα, μπορεί και όχι).

lefe
18-08-14, 12:24
Καλημερα , αν καταλαβα δηλαδη καλα με βαση την εμπειρια ολονων με την ,αποτι φαινεται ανικητη , ελληνικη γραφειοκρατια στην περιπτωση μου* πρεπει στις αρχες του 2015 να κανω τα χαρτια για να μεταφερθω στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου?

* το 2014 εργαστηκα 1 μηνα πρακτικη στην Σοφια(Βουλγαρια) ,καπακι πηγα και ειμαι ακομα για πρακτικη 5-5μιση μηνες στο Μοναχο(Γερμανια) μεχρι και τον Αυγουστο , απο Σεπτεμβριο ξεκιναω στην Ζυριχη(Ελβετια) με unlimited contract . Ο μισθος μου αυτο το 5μηνο ηταν αφορολογητος στην Γερμανια . Για τον ελβετικο μισθο φορολογουμαι κανονικα στην Ελβετια. Για τον μισθο της πρακτικης στην Σοφια φορολογηθηκα on the source . Φανταζομαι οτι τους μισθους απτις πρακτικες θα τους κανω γαργαρα και θα αλλαξω μονο βαση του απεριοριστης διαρκειας νεου συμβολαιου?

lewton
18-08-14, 13:31
Καλημερα , αν καταλαβα δηλαδη καλα με βαση την εμπειρια ολονων με την ,αποτι φαινεται ανικητη , ελληνικη γραφειοκρατια στην περιπτωση μου* πρεπει στις αρχες του 2015 να κανω τα χαρτια για να μεταφερθω στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου?

* το 2014 εργαστηκα 1 μηνα πρακτικη στην Σοφια(Βουλγαρια) ,καπακι πηγα και ειμαι ακομα για πρακτικη 5-5μιση μηνες στο Μοναχο(Γερμανια) μεχρι και τον Αυγουστο , απο Σεπτεμβριο ξεκιναω στην Ζυριχη(Ελβετια) με unlimited contract . Ο μισθος μου αυτο το 5μηνο ηταν αφορολογητος στην Γερμανια . Για τον ελβετικο μισθο φορολογουμαι κανονικα στην Ελβετια. Για τον μισθο της πρακτικης στην Σοφια φορολογηθηκα on the source . Φανταζομαι οτι τους μισθους απτις πρακτικες θα τους κανω γαργαρα και θα αλλαξω μονο βαση του απεριοριστης διαρκειας νεου συμβολαιου?

Για να πας στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού θα αγνοήσεις τη Γερμανία και τη Βουλγαρία.
Θα πας με τα χαρτιά που αποδεικνύουν ότι πλέον ζεις και εργάζεσαι στη Ζυρίχη. Το ποια ακριβώς χαρτιά θα ζητηθούν είναι στο χέρι του υπαλλήλου της τωρινής σου ΔΟΥ.

doctor_667
18-08-14, 13:50
Το ποια ακριβώς χαρτιά θα ζητηθούν είναι στο χέρι του υπαλλήλου της τωρινής σου ΔΟΥ.
Απ' ό,τι έχω καταλάβει, αυτό εξαρτάται λίγο με τα κέφια του υπαλλήλου; Ακούω κάτι ιστορίες κι έχω φρίξει.
Εγώ ήμουν εξαιρετικά τυχερός σε αυτό το θέμα μιας και η μάνα μου είναι λογίστρια και τους ξέρει τους εφοριακούς στην πόλη μου πολύ καλά,
οπότε αρκέστηκαν σε ένα απλό χαρτί από τον εργοδότη μου (στα αγγλικά :p).

lefe
18-08-14, 14:13
Επισης γνωστος μου μου ειπε οτι εχει απλοποιηθει λιγο η διαδικασια απτον Ιουλιο για την μεταφορα στην ΔΟΥ εξωτερικου ? ή ειναι μια καπως αισιοδοξη αποψη ?
Καλα τις 2 πρακτικες δεν το σκεφτομαι καν αν μπω στην διαδικασια να τις αναφερω θα πρεπει να πηγαινοερχομαι σαν τρελος σε καθε πρεσβεια και δημαρχειο για εισοδημα που ειτε εχει ηδη φορολογηθει ειτε ειναι αφορολογητο στην χωρα που ημουν. Για το της Γερμανιας θα το δηλωσω κανονικα στην Γερμανια απλα θα βγει 0 φορος στην φορολογικη δηλωση
@doctor αν θες σε pm σε ποια πολη ειναι λογιστρια η μητερα σου ?

ciaoant1
18-08-14, 17:04
κανε ενεργειες να μεταφερθεις στην δου κατοικων εξωτερικου οταν πληρεις τις προυποθεσεις, διαφορετικα θα πρεπει να κανεις δηλωση για τα εισοδηματα σου στην αλλοδαπη και να πληρωνεις τον φορο "αλληλεγγυης"
Ποιες ακριβως ειναι οι προυποθεσειςαυτες; Ειμαι ασχετος με τη γραφειοκρατια

8anos
18-08-14, 17:51
την πιο προσφατη εγκυκλιο θα την διαβασεις εδω http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19169

με μια κουβεντα θα πρεπει να εχεις πανω απο 183 μερες βιοπορισμου στο εξωτερικο

μια πιο συνολικη εικονα μπορει να παρει καποιος διαβαζονας αυτο

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/19615

ciaoant1
18-08-14, 18:29
ΟΚ, σε ευχαριστω,οποτε σε 4 περιπου μηνες που κλεινω εξαμηνο θα παω να γραφτω στη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου. Αυτο που με ανησυχει βεβαια καπως ειναι το οτι οπως ελεγα και πριν,εχω κληρονομησει απο τον πατερα μου ενα μικρο χωραφι με λιγες ελιες. Μαλιστα,εισπραττω κ επιδοτηση,εστω κ μικρη,για το χωραφι αυτο,αρα...εχω εισοδηματα κ στην Ελλαδα!Θα μου δημιουργησει προβλημα αυτο; Αν ναι,να πουλησω το χωραφι,δεν μου χρειαζεται σε κατι κ ειναι μικρο

8anos
18-08-14, 18:55
αυτο δεν το ξερω, αν μπορεις βαλε ενα λογιστη να ρωτησει στην δου σου

chat1978
18-08-14, 20:18
Επισης γνωστος μου μου ειπε οτι εχει απλοποιηθει λιγο η διαδικασια απτον Ιουλιο για την μεταφορα στην ΔΟΥ εξωτερικου ? ή ειναι μια καπως αισιοδοξη αποψη ?
Καλα τις 2 πρακτικες δεν το σκεφτομαι καν αν μπω στην διαδικασια να τις αναφερω θα πρεπει να πηγαινοερχομαι σαν τρελος σε καθε πρεσβεια και δημαρχειο για εισοδημα που ειτε εχει ηδη φορολογηθει ειτε ειναι αφορολογητο στην χωρα που ημουν. Για το της Γερμανιας θα το δηλωσω κανονικα στην Γερμανια απλα θα βγει 0 φορος στην φορολογικη δηλωση
@doctor αν θες σε pm σε ποια πολη ειναι λογιστρια η μητερα σου ?

Επίσης διάβασα σε ένα link ότι θα ισχύσει και αναδρομικά. Εγώ θέλω να ζητήσω τα 500 πίσω

ttsesm
19-08-14, 16:56
Παιδιά να κάνω και 'γω μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος, την επόμενη εβδομάδα έχω κλείσει συνέντευξη για δουλειά junior software developer στην νορβηγία. Επειδή λογικά θα με ρωτήσουν και για μισθό γνωρίζει κανεις να μου πει περίπου πόσο να τους ζητήσω. Με μια γρήγορη ματιά είδα ότι για τέτοιες περίπου θέσεις κάτι μεταξύ 50000-60000 ΝΟΚ/month είνια οκ, επίσης να πω ότι η τοποθεσία θα είναι λογικά σε μία πόλη μισή ώρα από το Οσλο και είμαι με προυπηρεσία ενός χρόνου. Αν γνωρίζει κάποιος θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως, και ειδικά αν μένει και νορβηγία ακόμα καλυτερα. Αν και μένω δανία αυτήν την στιγμή, ξέρω ότι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς τα ίδια.

lefe
19-08-14, 17:03
Αν και δε γνωριζω για Νορβηγια ριξε μια ματια στο http://www.numbeo.com/cost-of-living/calculator.jsp στην ουσια σου μεταφραζει το Χ ποσο στην ταδε πολη σε τι ποσο αντιστοιχει στην πολη που σε ενδιαφερει και ομολογω για τις 3-4 πολεις που ξερω και το εχω δοκιμασει η εκτιμηση που εδινε ηταν σχετικαααααααα (+- 5-15%) κοντα στην πραγματικοτητα

doctor_667
21-08-14, 11:01
Συζητάω με μια εταιρία που αν όλα πάνε καλά, θα πρέπει να πάω για εκπαίδευση στο Σαν Φρανσίσκο τον Οκτώβριο. Χρειάζομαι βίζα αν δεν κάνω λάθος, που εξ όσων γνωρίζω χρειάζεται μια διαδικασία για να βγει.
Το θέμα είναι ότι ο Σεπτέμβριος θα έχει φουλ τρέξιμο για να κάνω σωστό handover στην τωρινή δουλειά μου και δεν νομίζω να μου δώσουν όσες μέρες διακοπών μου έχουν μείνει και πολύ φοβάμαι ότι ο ένας μήνας που πρέπει να τους δώσω notice δεν φτάνει και δεν θα ήθελα να φύγω έτσι. Με λίγα λόγια δεν ξέρω αν θα έχω χρόνο να πάω καν στην Ελλάδα να κάνω τις όποιες διαδικασίες.

Ξέρει κανείς αν μπορώ να το κάνω στην εδώ πρεσβεία/προξενείο; Μήπως μπορεί η εταιρία να με βοηθήσει κάπως; Αν υποθέσουμε ότι πρέπει να γίνει Ελλάδα, πόσες μέρες απαιτούνται;

xhaos
21-08-14, 11:04
στην Ελλαδα θέλεις μια-δυο βδομάδες χρόνο αλλά 2 μέρες είναι στην ουσία.

μπορείς να πας σε οποιαδήποτε Αμερικάνικη πρεσβεία να κανονίσεις για έκδοση βίζας και για την συνέντευξη που θέλουν στην πρεσβεία. πρακτικά απαραίτητο - υποχρεωτικό είναι να έχεις και ένα letter από τον εργοδότη σου.

doctor_667
21-08-14, 11:10
Σε ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Βλέπω τώρα ότι η Ελλάδα είναι πλέον στο Visa Waiver Program (VWP) και μπορούμε να ταξιδέψουμε χωρίς βίζα μέχρι 90 μέρες με μια online αίτηση προκαταβολικά.
Το έχει κάνει κανείς αυτό;

xhaos
21-08-14, 11:14
το έχει κάνει κολλητός μου, την πρώτη φορά που πήγε όλα ΟΚ, αλλά τη δεύτερη φορά μια Κινέζα στον έλεγχο διαβατηρίων του είπε: you are no good for my country και τον έστειλαν πίσω με την επόμενη πτήση και χρέωση (last minute ticket.....άστα να πάνε) δικιά του.

γενικά μη το τζογάρεις με VWP. ειδικά αφού μπορείς να πας επίσημα.

doctor_667
21-08-14, 11:45
Και έχουν το δικαίωμα να σου αρνηθούν την είσοδο αν έχεις αυτό το χαρτί; Με ποιο σκεπτικό; :hmm:

Στην περίπτωση μου βολεύει πάρα πολύ αλλά θα ήθελα να είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει περίπτωση να με στείλουν πίσω.
Πάει κι ένας φίλος μου σε 10 μέρες για παρόμοιο λόγο οπότε θα ρωτήσω τι έκανε αυτός γιατί δεν θυμάμαι να πήγε στην πρεσβεία στην Ελλάδα τις 10 μέρες που κατέβηκε.

Φανερός Πράκτωρ
21-08-14, 11:50
Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς να διαλέξεις. Εννοώ ότι αν πας για σύντομο διάστημα πας με το waiver program. Αν πας για πιο μακροπρόθεσμα πας για visa. Ας σου πει κάποιος άλλος που πάει πιο συχνά μια που εγώ είχα βγάλει βίζα όταν δεν ήμασταν στο waiver πρόγραμμα η οποία ισχύει ακόμα (10 χρόνια...). Μέχρι τη λήξη της (πρέπει να) πετάω με αυτή για Αμερική (ακόμα και αν είναι σε ληγμένο διαβατήριο κλπ).

Επιπλέον η συγκεκριμένη visa βγήκε εκτός Ελλάδας (στην τοπική αμερικάνικη πρεσβεία/προξενείο) για Ελληνικό διαβατήριο.
Τέλος νομίζω ότι μπορούν να σε απορρίψουν ακόμα και αν έχεις visa. Περνάς ελέγχους και εκεί (που πρέπει να δικαιολογήσεις γιατί πας, που θα μείνεις κλπ) αλλά και ίσως και πριν μπεις στο αεροπλάνο. Την τελευταία φορά μου έτυχε και το 2ο.

crypter
21-08-14, 11:52
Αυτές οι 90 μέρες μετράνε νομιζω τον χρόνο. Οπότε αν ο γνωστός σου πήγε στον ιδιο χρόνο πάλι με το ιδιο χαρτι λογικό να τον διώξουν.
Το πιο safe ειναι να πας πρεσβεία η εστω να παρεις τηλεφωνο να ρωτήσεις.
Γιατί θές και άλλη visa αν ειναι να δουλέψεις εκεί απο αυτήν των 90 ημερών. Αυτή ειναι μόνο για τουρισμό αν δεν κανω λάθος.
Και δεν θες να μπλέξεις με αυτά γιατί ειναι αρκετά παρανοικοι εκει πέρα με κάτι τέτοια.

doctor_667
21-08-14, 13:02
Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς να διαλέξεις. Εννοώ ότι αν πας για σύντομο διάστημα πας με το waiver program. Αν πας για πιο μακροπρόθεσμα πας για visa. Ας σου πει κάποιος άλλος που πάει πιο συχνά μια που εγώ είχα βγάλει βίζα όταν δεν ήμασταν στο waiver πρόγραμμα η οποία ισχύει ακόμα (10 χρόνια...). Μέχρι τη λήξη της (πρέπει να) πετάω με αυτή για Αμερική (ακόμα και αν είναι σε ληγμένο διαβατήριο κλπ).
Απ'ότι κατάλαβα δεν ισχύει αυτό και είσαι ελεύθερος να διαλέξεις τι θες. Δηλαδή και ο φίλος του xhaos τι θα μπορούσε να κάνει αν η μόνη του επιλογή ήταν το VWP; Αν και αυτή η περίπτωση μου φαίνεται εξαιρετικά τραβηγμένη.

Επιπλέον η συγκεκριμένη visa βγήκε εκτός Ελλάδας (στην τοπική αμερικάνικη πρεσβεία/προξενείο) για Ελληνικό διαβατήριο.
Αυτό είναι πολύ θετικό σε περίπτωση που πρέπει να βγάλω βίζα. Οι διαδικασίες χρειάζονται παρόμοιο χρόνο με αυτές στην Ελλάδα να φανταστώ;

Αυτές οι 90 μέρες μετράνε νομιζω τον χρόνο. Οπότε αν ο γνωστός σου πήγε στον ιδιο χρόνο πάλι με το ιδιο χαρτι λογικό να τον διώξουν.
Το πιο safe ειναι να πας πρεσβεία η εστω να παρεις τηλεφωνο να ρωτήσεις.
Γιατί θές και άλλη visa αν ειναι να δουλέψεις εκεί απο αυτήν των 90 ημερών. Αυτή ειναι μόνο για τουρισμό αν δεν κανω λάθος.
Και δεν θες να μπλέξεις με αυτά γιατί ειναι αρκετά παρανοικοι εκει πέρα με κάτι τέτοια.
Δεν ειναι μόνο για τουρισμό, το λέει ξεκάθαρα ότι μπορεί να είναι και για επαγγελματικούς λόγους.


Ρώτησα και το φίλο μου και μου είπε ότι έκανε κι αυτός το WVP με πολλή φυσικότητα, μου είπε ότι ήξερε αρκετό κόσμο που το έκανε πρόσφατα, αν και νομίζω κανένας για επαγγελματικούς λόγους.

xhaos
21-08-14, 13:16
90 ημέρες κάθε 6 μήνες είναι.
ο χρόνος γενικά εξαρτάται από το φόρτο της κάθε πρεσβείας.
(ο φίλος μου γενικά είχε πάει και τις δυο φορές σαν "τουρίστας" αλλά είχε κανονισμένες συνεντεύξεις για δουλειά)


γενικά νομίζω καλό είναι να πας πλήρως νόμιμος και με όλα τα ταρατατζουμ. μη το τζογάρεις.

doctor_667
21-08-14, 14:16
Μα διαβάζοντας το σάιτ τους, αυτός καταλαβαίνω ότι είναι ο νόμιμος τρόπος για άτομα που θέλουν να κάτσουν μέχρι 3 μήνες, είτε αυτό είναι για τουριστικούς είτε για επαγγελματικούς (εκπαίδευση, συνέδριο, κλπ και όχι συνέντευξη).

Τέλος πάντων, για μένα το σημαντικό ήταν να υπάρχει εναλλακτική που φαίνεται ότι υπάρχει και φαντάζομαι αν κάτσει τελικά αυτό, θα βοηθήσει και η εταιρία.

Φανερός Πράκτωρ
21-08-14, 14:29
Οι διαδικασίες χρειάζονται παρόμοιο χρόνο με αυτές στην Ελλάδα να φανταστώ;

Δεν θυμάμαι. Λογικά εξαρτάται από τον φόρτο της τοπικής πρεσβείας/προξενείου (στο Παρίσι την έβγαλα).
Εμένα με είχαν φοβίσει και μου είχαν πει να αρχίσω πολύ νωρίς την όλη διαδικασία (μήνες). Τελικά έγινε μέσα σε μερικές βδομάδες (μη ρωτήσεις πόσο).

Επιπλέον αφού είναι εταιρεία στη μέση λογικά θα το αναλάβουν αυτοί που σίγουρα είναι πιο έμπειροι από εσένα με το τι αποδεικτικά χρειάζονται.
Σε γενικές γραμμές μη σκας και πολύ. Γνώμη μου είναι ότι στο συγκεκριμένο ζήτημα (το να μπεις) δίνεται παραπάνω σημασία από ότι πρέπει.
Απλά κοίταξε σε αυτά που λες/δηλώνεις να είναι λογικά/πιστευτά και μην ασχολείσαι και πολύ.

lewton
22-08-14, 10:33
Σε ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Βλέπω τώρα ότι η Ελλάδα είναι πλέον στο Visa Waiver Program (VWP) και μπορούμε να ταξιδέψουμε χωρίς βίζα μέχρι 90 μέρες με μια online αίτηση προκαταβολικά.
Το έχει κάνει κανείς αυτό;
Εγώ. 12345

tsigarid
22-08-14, 22:53
VWP: Μπορείς να πας, αρκεί να συμπληρώσεις μία φόρμα online πριν φτάσεις στο αεροδρόμιο, και δεν μπορεί κανείς να σου αρνηθεί να μπεις στη χώρα. Ισχύει για 90 μέρες το χρόνο νομίζω, όχι το εξάμηνο. Η B1/B2 visa που λέει για επαγγελματικούς λόγους προϋποθέτει ότι δεν θα πάρεις λεφτά. Αν η επίσκεψή σου προβλέπει μισθό, πρέπει να βγάλεις άλλη visa, και το VWP δεν σε καλύπτει. Για ανανεώσεις visa πας σε όποια πρεσβεία του κόσμου θες χωρίς πρόβλημα. Για νέες αιτήσεις πας στη χώρα καταγωγής σου ή στη χώρα κατοικίας σου (το αποδεικνύεις με τοπική διεύθυνση) κατά προτίμηση, αλλά αν έχεις όλα τα χαρτιά σου εντάξει, μπορείς να πας και σε κάποια άσχετη χώρα.

chat1978
23-08-14, 01:25
Παιδιά κάνετε λάθος σε ένα θέμα.
Κάθε μορφή βίζας είναι σαν μια προέγγριση εισόδου. Κάτι σαν σε αφήνω να πετάξεις για την χώρα μου αλλά μόλις έρθεις σε αυτή μπορώ να σου αρνηθώ την είσοδο.
Γενικά δεν συμβαίνει αλλά αυτό προσφέρει η βίζα.

xhaos
23-08-14, 12:51
Παιδιά κάνετε λάθος σε ένα θέμα.
Κάθε μορφή βίζας είναι σαν μια προέγγριση εισόδου. Κάτι σαν σε αφήνω να πετάξεις για την χώρα μου αλλά μόλις έρθεις σε αυτή μπορώ να σου αρνηθώ την είσοδο.
Γενικά δεν συμβαίνει αλλά αυτό προσφέρει η βίζα.

+1
γενικά δεν συμβαίνει με την έννοια ότι ο γενικός κανόνας είναι ότι θα μπεις στη χώρα. αλλά δεν είναι νόμος.....

chat1978
23-08-14, 12:56
+1
γενικά δεν συμβαίνει με την έννοια ότι ο γενικός κανόνας είναι ότι θα μπεις στη χώρα. αλλά δεν είναι νόμος.....

Είσαι επισκέπτης. Αυτό σου επιτρέπουν. Με αυτή την έννοια μπορούν να αλλάξουν γνώμη όποτε θέλουν και να σε απελάσουν.
Απλά ειδικά για την Αμερική οι άνθρωποι είναι καραγκιόζηδες όσο δεν πάει!
Εγώ εκνευρίστηκα τόσο πολύ που δεν θέλω να ξαναπάω και να τους αφήσω λεφτά σαν τουρίστας.
Βασικά δεν θέλω να ξαναπάω αλλά μάλλον για την δουλειά θα χρειαστεί!

john dubi
23-08-14, 14:37
Είσαι επισκέπτης. Αυτό σου επιτρέπουν. Με αυτή την έννοια μπορούν να αλλάξουν γνώμη όποτε θέλουν και να σε απελάσουν.
Απλά ειδικά για την Αμερική οι άνθρωποι είναι καραγκιόζηδες όσο δεν πάει!
Εγώ εκνευρίστηκα τόσο πολύ που δεν θέλω να ξαναπάω και να τους αφήσω λεφτά σαν τουρίστας.
Βασικά δεν θέλω να ξαναπάω αλλά μάλλον για την δουλειά θα χρειαστεί!

Χαχα τι σου κανανε? Πηρανε τα αποτυπωματα απ τα δυο χερια,φωτο με τη logitech και σε ρωτησανε αν θα πας στο Λας Βεγκας? :p

chat1978
23-08-14, 16:07
Χαχα τι σου κανανε? Πηρανε τα αποτυπωματα απ τα δυο χερια,φωτο με τη logitech και σε ρωτησανε αν θα πας στο Λας Βεγκας? :p

Λοιπον επειδή ταξίδεψα από Ολλανδία με τόπο κατοικίας το Βέλγιο και υπηκότητα Ελληνική, μου σταμπάραν το διαβατήριο 15 φορές.
Με περάσαν έξτρα έλεγχο όπου γίνεται.
Στα διαβατήρια τέτοιο φακέλωμα δεν γίνεται.
Στο έλεγχο, εντάξει μεγάλε πιάσε και τα μπαλάκια μου. Προσωπικά το θεωρώ προσβολή.
Στο αεροδρόμιο οι Αμερικάνικες εταιρίες έχουν ειδικά διαμορφωμένα gate για έξτρα έλεγχο.
Στην επιστροφή τους φάνηκε περίεργο που στην ερώτηση πόσο καιρό θα μείνω Ολλανδία ήθελα να βάλω 0 μέρες γιατί θα έφευγα απευθείας με τον θαλλύ. Πάμε πάλι συζήτηση.

Μου είπα και διάφορες ιστορίες που το κάνουν ακόμα πιο γελοίο.

Και όλα αυτά για με το που πατήσεις στην Βοστώνη να σκεφτείς τι παρακμή είναι αυτή;
Τρένα σαν αυτά της πελλοπονήσου όταν μικρός πήγαινα Αγ. Θεοδώρους.
Καμιά ηλεκτρονική σήμανση.
Το πιο παρακμιακό μετρό έβερ. Ο ΗΣΑΠ ίσως το ανταγωνιζόταν μεταξύ Αττικής και Μοναστηράκι. ίσως και με τους παλαιότερους σταθμούς.

megahead13
23-08-14, 18:24
Λοιπον επειδή ταξίδεψα από Ολλανδία με τόπο κατοικίας το Βέλγιο και υπηκότητα Ελληνική, μου σταμπάραν το διαβατήριο 15 φορές.
Με περάσαν έξτρα έλεγχο όπου γίνεται.
Στα διαβατήρια τέτοιο φακέλωμα δεν γίνεται.
Στο έλεγχο, εντάξει μεγάλε πιάσε και τα μπαλάκια μου. Προσωπικά το θεωρώ προσβολή.
Στο αεροδρόμιο οι Αμερικάνικες εταιρίες έχουν ειδικά διαμορφωμένα gate για έξτρα έλεγχο.
Στην επιστροφή τους φάνηκε περίεργο που στην ερώτηση πόσο καιρό θα μείνω Ολλανδία ήθελα να βάλω 0 μέρες γιατί θα έφευγα απευθείας με τον θαλλύ. Πάμε πάλι συζήτηση.

Μου είπα και διάφορες ιστορίες που το κάνουν ακόμα πιο γελοίο.

Και όλα αυτά για με το που πατήσεις στην Βοστώνη να σκεφτείς τι παρακμή είναι αυτή;
Τρένα σαν αυτά της πελλοπονήσου όταν μικρός πήγαινα Αγ. Θεοδώρους.
Καμιά ηλεκτρονική σήμανση.
Το πιο παρακμιακό μετρό έβερ. Ο ΗΣΑΠ ίσως το ανταγωνιζόταν μεταξύ Αττικής και Μοναστηράκι. ίσως και με τους παλαιότερους σταθμούς.
Από Βοστώνη έχω περάσει κι εγώ, αλλά δεν ήταν τόσο χάλια. Πάντως όντως το συγκεκριμένο αεροδρόμιο έχει μια φήμη για τους αυστηρούς (σε βαθμό γελοιότητας) ελέγχους. Ακόμα και ντόπιοι τους κράζουν. Φλόριδα όμως μου έχουν πει ότι είναι πιο χαλλλαροί.

Όσον αφορά τα τρένα τους, ε εντάξει μην περιμένεις πολλά. Αφού όλοι είναι με τα 5λιτρα V8 :p (καλά όχι ακριβώς πλέον). Παρ' όλ' αυτά το μετρό της Βοστώνης δεν είναι τόσο χάλια ρε συ :hmm:

tsigarid
23-08-14, 20:36
Και εγώ τη χειρότερη εμπειρία από τους στρ@τόκαβλους της TSA στη Βοστώνη την έχω.

chat1978
23-08-14, 23:24
Παρ' όλ' αυτά το μετρό της Βοστώνης δεν είναι τόσο χάλια ρε συ :hmm:
Εγώ μπήκα σε δυο γραμμές του μετρό. Ένα υπόγειο σαν τραμ τραγωδία και ένα πιο κανονικό τρένο που ερχόταν από το harvard.
Εντάξει δεν λέω το δεύτερο παλευόταν αλλά οι σταθμοί τους ήταν μέσα στην παρακμή. Μια παραπλήσια με των Βρυξελών πχ.

anon
03-09-14, 11:43
Eνα ενδιαφέρον άρθρο με πίνακα που δείχνει την εκροή "φαιάς ουσίας" απο κάποιες χώρες της ΕΕ, και ποιές χώρες το εκμεταλλεύονται αυτό. Το παράδοξο ήταν που είδα ότι ΚΑΙ η Γαλλία παρουσιαζει φαινόμενο διαρροής εγκεφάλων.... Οχι στον βαθμό της Ελλάδας, αλλά αξιοσημείωτο...
http://www.alpbach.org/alpbuzz/where-the-european-brains-move/

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
03-09-14, 11:54
Ο χάρτης περιγράφει με σχετική επιτυχία την κατάσταση σε ότι αφορά το από που μετακινούνται τα "μυαλά" παρόλα αυτά ξεγελάει σε κάποιες περιπτώσεις.
Και αυτό οφείλεται στο ότι δεν κοιτάει την μετακίνηση ανά υπηκοότητα αλλά από τη χώρα σπουδών ;)

Π.χ. δες προς ποια χώρα έφυγαν οι περισσότεροι φοιτητές από Ελλάδα ;)
Επίσης, βλέπω ότι η Ολλανδία είναι στο κόκκινο και πολλοί φύγαν για Βέλγιο, μήπως πηγαίνουν πολλοί Βέλγοι να σπουδάσουν στην Ολλανδία;
Στη Σλοβακία επίσης το ίδιο, πολλοί πηγαίνουν για σπουδές εκεί και μετά πίσω στις χώρες τους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.