PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

lewton
03-09-14, 12:09
Eνα ενδιαφέρον άρθρο με πίνακα που δείχνει την εκροή "φαιάς ουσίας" απο κάποιες χώρες της ΕΕ, και ποιές χώρες το εκμεταλλεύονται αυτό. Το παράδοξο ήταν που είδα ότι ΚΑΙ η Γαλλία παρουσιαζει φαινόμενο διαρροής εγκεφάλων.... Οχι στον βαθμό της Ελλάδας, αλλά αξιοσημείωτο...
http://www.alpbach.org/alpbuzz/where-the-european-brains-move/

Για τη Γαλλία είναι γνωστό ότι το κράτος σκοτώνει τη δημιουργικότητα των νέων.
Το μόνο εντυπωσιακό για εμένα είναι η Ολλανδία στο κόκκινο.
Προσέξτε την Τσεχία που είναι η μόνη χώρα της Ανατολικής Ευρώπης στο πράσινο. Δε με εκπλήσσει γιατί το ξέρω από παλιά ότι οι Τσέχοι αγαπούν τη χώρα τους και δεν μένουν σχεδόν ποτέ στο εξωτερικό, παρόλο που πάνε πολύ συχνά για σπουδές (Erasmus και όχι μόνο). Αντίθετα οι Πολωνοί, οι Ούγγαροι και οι Σλοβάκοι έχουν πολύ εύκολη τη μετανάστευση. Επίσης την Τσεχία τη βοηθάει να έρθει στο πράσινο ο μεγάλος (αναλογικά) αριθμός Σλοβάκων που μετακομίζουν στην Πράγα επειδή είναι μια πολύ όμορφη και δυναμική πόλη όπου νιώθουν σχεδόν σαν στο σπίτι τους.

megahead13
03-09-14, 12:51
Ο χάρτης περιγράφει με σχετική επιτυχία την κατάσταση σε ότι αφορά το από που μετακινούνται τα "μυαλά" παρόλα αυτά ξεγελάει σε κάποιες περιπτώσεις.
Και αυτό οφείλεται στο ότι δεν κοιτάει την μετακίνηση ανά υπηκοότητα αλλά από τη χώρα σπουδών ;)

Π.χ. δες προς ποια χώρα έφυγαν οι περισσότεροι φοιτητές από Ελλάδα ;)
Επίσης, βλέπω ότι η Ολλανδία είναι στο κόκκινο και πολλοί φύγαν για Βέλγιο, μήπως πηγαίνουν πολλοί Βέλγοι να σπουδάσουν στην Ολλανδία;
Στη Σλοβακία επίσης το ίδιο, πολλοί πηγαίνουν για σπουδές εκεί και μετά πίσω στις χώρες τους.
Επίσης να προσθέσω ότι πλέον δεν είναι μόνο τα «μυαλά» που φεύγουν (εκτός αν συζητάμε μόνο αυτό). Ο σώζων εαυτόν σωθήτω είναι η κατάσταση...

cool11
08-09-14, 11:48
Αν μεταναστεύουν ακομη κι αυτοί που έχουν χρήματα, πχ ο τραγουδιστής Νίκος Κουρκούλης
(το τραγούδι αφήνει χρήμα στην Ελλάδα, ακόμη κι οι τραγουδιάρηδες των πανηγυριών κοβουν χρήμα), πάρε και κατάλαβε τι γίνεται στα φτωχότερα κοινωνικά στρώματα...

antreas9
12-09-14, 10:37
Λοιπόν. Υπάρχει πολύ σοβαρό ενδεχόμενο μετανάστευσης Ρωσία, για δουλειά.
Τι ισχύει φορολογικά? Αν δηλώσω εργαζόμενος εξωτερικού, στη Ρωσία, θα φορολογούμαι ΜΟΝΟ εκεί?
Γιατί σε κάθε άλλη περίπτωση, αν φορολογούμαι γαι τα εισοδήματά μου, και εκεί , και εδώ, δεν έχει νόημα.

anon
12-09-14, 10:55
Να ρωτήσω κάτι. Σε περίπτωση εργασίας σε χώρα μη ΕΕ, όπως Ρωσια ή Αραβικά Εμιράτα πχ, μπορείς να μην δηλώσεις τα εισοδήματά σου εκεί;

evantigger
12-09-14, 12:22
Λοιπόν. Υπάρχει πολύ σοβαρό ενδεχόμενο μετανάστευσης Ρωσία, για δουλειά.
Τι ισχύει φορολογικά? Αν δηλώσω εργαζόμενος εξωτερικού, στη Ρωσία, θα φορολογούμαι ΜΟΝΟ εκεί?
Γιατί σε κάθε άλλη περίπτωση, αν φορολογούμαι γαι τα εισοδήματά μου, και εκεί , και εδώ, δεν έχει νόημα.

Απ'΄όσο θυμάμαι, αν είσαι σκοπεύεις να είσαι πάνω από 6 μήνες σε ξένη χώρα έχεις δικαίωμα να δηλώσεις Δ.Ο.Υ. εξωτερικού, θα σε ζορίσουν λίγο μέχρι να σε μεταφέρουν αλλά δε θα χρειαστεί να φορολογηθείς και εδώ αλλά μόνο εκεί.

lewton
12-09-14, 12:57
Μην το αμελησεις καθόλου γιατί εμάς στην Ευρώπη μας προστατεύουν και διάφορες ευρωπαϊκές συμβάσεις.
Δηλαδή αν κάποια στιγμή το ελληνικό δημόσιο προσπαθήσει να με φορολογήσει για τα λεφτά που βγάζω στην Ελβετία, θα τους τρέχω στα ευρωπαϊκά δικαστήρια.
Αν είσαι Ρωσία είσαι στο έλεος της ΔΟΥ σου.
Ψάξε πληροφορίες από άτομα που εργάζονται σε χώρες χωρίς συμφωνία για μη διπλή φορολόγηση.
Μην το αμελήσεις και ξεκίνα asap τις διαδικασίες για μεταφορά στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.

Crosswind
12-09-14, 13:29
Μην το αμελησεις καθόλου γιατί εμάς στην Ευρώπη μας προστατεύουν και διάφορες ευρωπαϊκές συμβάσεις.
Δηλαδή αν κάποια στιγμή το ελληνικό δημόσιο προσπαθήσει να με φορολογήσει για τα λεφτά που βγάζω στην Ελβετία, θα τους τρέχω στα ευρωπαϊκά δικαστήρια.
Αν είσαι Ρωσία είσαι στο έλεος της ΔΟΥ σου.
Ψάξε πληροφορίες από άτομα που εργάζονται σε χώρες χωρίς συμφωνία για μη διπλή φορολόγηση.
Μην το αμελήσεις και ξεκίνα asap τις διαδικασίες για μεταφορά στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.

Το αυτό. Μου πήρε σχεδόν 2 χρόνια για να τα καταφέρω να γραφτώ ΔΟΥ εξωτερικού. Κάθε φορά ζητούσαν διαφορετικά δικαιολογητικά (τα περισσότερα εκ των οποίων δεν υπάρχουν έξω) συν το ότι άλλαξαν 4-5 φορές οι εγκύκλιοι και ζητούσαν πάλι άλλα.

antreas9
12-09-14, 16:53
καλά, μόλις τελεσιδικήσει η μεταγραφη, θα το ξεκινήσω.
αλλά παίζει και ένα σοβαρό ενδεχόμενο, να έχω μισθό και στην Ελλάδα, και έτσι δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω ρε γαμωτο.
Το θέμα, είναι, ότι αλλιώς, δε μπορείς να νομιμοποιήσεις τα χρήματά σου!

lewton
12-09-14, 17:24
καλά, μόλις τελεσιδικήσει η μεταγραφη, θα το ξεκινήσω.
αλλά παίζει και ένα σοβαρό ενδεχόμενο, να έχω μισθό και στην Ελλάδα, και έτσι δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω ρε γαμωτο.
Το θέμα, είναι, ότι αλλιώς, δε μπορείς να νομιμοποιήσεις τα χρήματά σου!

Τι τα θέλεις λοιπόν και τρέχεις στις τριτοκοσμικές χώρες; :p

Πάντως αν μιλάμε για μισθό και στην Ελλάδα και εκεί, υποθέτω ότι πρόκειται για καλοπληρωμένη θέση και ότι το κύριο μέρος του μισθού είναι εδώ (τέλος πάντως, το κομμάτι που πάει για αποταμίευση) ενώ στη Ρωσία είναι μόνο για τα έξοδα διαβίωσης, σωστά;

antreas9
12-09-14, 17:57
Τι τα θέλεις λοιπόν και τρέχεις στις τριτοκοσμικές χώρες; :p

Πάντως αν μιλάμε για μισθό και στην Ελλάδα και εκεί, υποθέτω ότι πρόκειται για καλοπληρωμένη θέση και ότι το κύριο μέρος του μισθού είναι εδώ (τέλος πάντως, το κομμάτι που πάει για αποταμίευση) ενώ στη Ρωσία είναι μόνο για τα έξοδα διαβίωσης, σωστά;

όχι ακριβώς. Στη Ρωσία, πρέπει να παίρνεις ένα συγκεκριμένο ποσό και πάνω, για να βγάλεις deluxe visa, 3ετη, με δικαίωμα εργασίας. Οπότε, εκεί θα παίρνω πε΄ριπου τα 2/3 του μισθού, και τον υπο΄λοιποι Ελλάδα.
Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι μήπως ΔΕΝ τον πάρω όλο το μισθό πάνω, είνια για να μη φάινεται στους ρώσους (που είναι μαφίες), ο μισθός ολόκληρος....

chat1978
13-09-14, 00:37
Μην το αμελησεις καθόλου γιατί εμάς στην Ευρώπη μας προστατεύουν και διάφορες ευρωπαϊκές συμβάσεις.
Δηλαδή αν κάποια στιγμή το ελληνικό δημόσιο προσπαθήσει να με φορολογήσει για τα λεφτά που βγάζω στην Ελβετία, θα τους τρέχω στα ευρωπαϊκά δικαστήρια.

Από προσωπική εμπειρία με δύο ΔΟΥ σου λέω ότι είσαι στο έλεος της ΔΟΥ σου έτσι και αλλιώς.
Εγώ μια χαρά τα πλήρωσα πάντως και μου είπαν και όλας ότι αν το κυνηγήσω μπορεί και να ανακληθεί η μεταφορά στην ΔΟΥ εξωτερικού.
Ίσως μου πεις ότι αν διαβάσω την νομοθεσία θα τους κάνω τα μούτρα κρέας; Πως ακριβώς μένοντας στο εξωτερικό;

konenas
14-09-14, 16:55
https://www.facebook.com/syriza.anatropi/posts/321231288048841

xhaos
15-09-14, 07:57
Από προσωπική εμπειρία με δύο ΔΟΥ σου λέω ότι είσαι στο έλεος της ΔΟΥ σου έτσι και αλλιώς.
Εγώ μια χαρά τα πλήρωσα πάντως και μου είπαν και όλας ότι αν το κυνηγήσω μπορεί και να ανακληθεί η μεταφορά στην ΔΟΥ εξωτερικού.
Ίσως μου πεις ότι αν διαβάσω την νομοθεσία θα τους κάνω τα μούτρα κρέας; Πως ακριβώς μένοντας στο εξωτερικό;

αν σου είπαν τέτοιο πράγμα, πραγματικά αξίζει να τους κάνεις τα μούτρα του υπαλλήλου που στο είπε ...κρέας, και δεν εννοώ βάση νομοθεσίας.;)

cool11
15-09-14, 08:48
«Εξορίστηκαν» λόγω κρίσης περισσότερα από 150.000... λαμπρά μυαλά της Ελλάδας
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=113346939

chat1978
15-09-14, 09:28
αν σου είπαν τέτοιο πράγμα, πραγματικά αξίζει να τους κάνεις τα μούτρα του υπαλλήλου που στο είπε ...κρέας, και δεν εννοώ βάση νομοθεσίας.;)

Δεν με πέρναγαν στην ΔΟΥ εξωτερικού. Δεν μπορούσα να κάνω κάτι.
Εδώ δεν μου έλεγαν Καλά Καλά ποιο είσαι το πρόβλημα.Σε κάποια φάση μίλησα και με ένα πολύ ευγενικό τύπο στο Υπουργείο που σχετίζεται με την ανάλυση της νομοθεσίας και μου είπε ότι τυπικά είχαν δίκιο.


Μετά πήγε η γυναίκα μου.Αλλά της λέγαν άλλα της ζηταγανε. Και φαντάσου ήταν υποχρεωμένοι λόγω γάμου.

Εγώ Γενικά οπότε έχω να κάνω με δημόσιο και ειδικά εφορία ντρέπομαι για την εθνικότητα μου πια. Επειδή δεν είμαι ο μόνος εδώ ξένος στην εταιρεία, όταν άκουσα τι έκανε ο πορτογάλος ζήλεψα.

Και από όσο γνωρίζω κάποιες δου έτσι απλά το κάνουν χωρίς χαρτουρα. Βέβαια σε μια περίπτωση που ξέρω η υπάλληλος έχει χρόνια παιδί στο εξωτερικό.

Δράμα πάντως. Εγώ το πιστεύω ότι είσαι στο ελέους τους.

Και άκουσα και κάποια δεν προλαβαίνουμε και μας έχουν μειώσει κτλ κτλ.Όχι ότι διαφωνώ στην θεωρία Αλλά είχα δει και την συμπεριφορά τους όταν προλάβαιναν καφέ και εφημερίδα και τηλέφωνο .

cool11
15-09-14, 10:44
Απιστευτο 'μελλον' στην Ελλαδα.
Ή καθόλου δουλειά, ή δουλειές των 300€.
Η νέα γενιά των εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα αμείβεται με 300 ευρώ
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/ergasia/h_nea_genia_twn_ergazomenwn_ston_idiwtiko_tomea_ameivetai_me_300_eyrw.3026982.html

lewton
15-09-14, 22:38
Έλαβα σήμερα ένα μήνυμα στο LinkedIn από κάποιον από Northern Territory, Australia (άρα υποθέρω Darwin) που λέει ότι η εταιρία του ενδιαφέρεται να προσλαμβάνει Ευρωπαίους που πάνε εκεί με Working Holiday Visa και δουλεύουν στο IT support που κάνουν για τους πελάτες τους.
Δεν ξέρω κατά πόσο ενδιαφέρει η μετακόμιση στο Darwin για 6 μήνες αλλά αν κάποιος ενδιαφέρεται ας μου γράψει πμ να του δώσω το όνομα και να επικοινωνήσει ο ίδιος μαζί τους.
Εγώ Darwin δεν πάω. Φοβάμαι τους κροκόδειλους. :p

PopManiac
16-09-14, 00:35
Έλαβα σήμερα ένα μήνυμα στο LinkedIn από κάποιον από Northern Territory, Australia (άρα υποθέρω Darwin) που λέει ότι η εταιρία του ενδιαφέρεται να προσλαμβάνει Ευρωπαίους που πάνε εκεί με Working Holiday Visa και δουλεύουν στο IT support που κάνουν για τους πελάτες τους.
Δεν ξέρω κατά πόσο ενδιαφέρει η μετακόμιση στο Darwin για 6 μήνες αλλά αν κάποιος ενδιαφέρεται ας μου γράψει πμ να του δώσω το όνομα και να επικοινωνήσει ο ίδιος μαζί τους.
Εγώ Darwin δεν πάω. Φοβάμαι τους κροκόδειλους. :p

Γενικά προσοχή σε τέτοια μηνύματα, προσοχή στην επικοινωνία με διάφορους potential employees, και προσοχή τι συστήνετε εάν δεν έχετε ιδία άποψη για το (εξαιρετικά σοβαρό) θέμα ;)

Δεν αμφισβητώ καλές προθέσεις, απλά λέω προσοχή ιδιαίτερα τη σήμερον και ιδιαίτερα οι Έλληνες ;)

lewton
16-09-14, 01:29
Γενικά προσοχή σε τέτοια μηνύματα, προσοχή στην επικοινωνία με διάφορους potential employees, και προσοχή τι συστήνετε εάν δεν έχετε ιδία άποψη για το (εξαιρετικά σοβαρό) θέμα ;)

Δεν αμφισβητώ καλές προθέσεις, απλά λέω προσοχή ιδιαίτερα τη σήμερον και ιδιαίτερα οι Έλληνες ;)

Δέχομαι spam αρκετά συχνά στο LinkedIn και μπορώ να το ξεχωρίσω. ;)

Gianniskriti
16-09-14, 16:43
Ο κολλητος εργαζεται μονιμα εδω και 4 χρονια στο εξωτερικο (3 χρονια στην Γερμανια και τον τελευταιο χρονο στην Γαλλια). Στην Ελλαδα δεν εκανε ποτε φορολογικη δηλωση. Θα πρεπει να επισκεφθει την εφορια για να δηλωσει οτι εργαζεται και φορολογειται στο εξωτερικο ? Αν ναι, ξερετε τι χαρτια θα πρεπει να κραταει ? Ευχαριστω εκ των προτερων

evantigger
16-09-14, 16:53
Ο κολλητος εργαζεται μονιμα εδω και 4 χρονια στο εξωτερικο (3 χρονια στην Γερμανια και τον τελευταιο χρονο στην Γαλλια). Στην Ελλαδα δεν εκανε ποτε φορολογικη δηλωση. Θα πρεπει να επισκεφθει την εφορια για να δηλωσει οτι εργαζεται και φορολογειται στο εξωτερικο ? Αν ναι, ξερετε τι χαρτια θα πρεπει να κραταει ? Ευχαριστω εκ των προτερων

Ότι του κατεβεί του υπαλλήλου που θα τον εξυπηρετήσει στην Κούτρα. Έχει κάνει ποτέ έναρξη σε ελληνική εφορία...; Έχει πάρει κλειδάριθμο;

lewton
16-09-14, 17:49
Ο κολλητος εργαζεται μονιμα εδω και 4 χρονια στο εξωτερικο (3 χρονια στην Γερμανια και τον τελευταιο χρονο στην Γαλλια). Στην Ελλαδα δεν εκανε ποτε φορολογικη δηλωση. Θα πρεπει να επισκεφθει την εφορια για να δηλωσει οτι εργαζεται και φορολογειται στο εξωτερικο ? Αν ναι, ξερετε τι χαρτια θα πρεπει να κραταει ? Ευχαριστω εκ των προτερων
Mόνο αν έχει περιουσία στην Ελλάδα και άρα πρέπει να κάνει δήλωση.

Gianniskriti
17-09-14, 18:32
Ότι του κατεβεί του υπαλλήλου που θα τον εξυπηρετήσει στην Κούτρα. Έχει κάνει ποτέ έναρξη σε ελληνική εφορία...; Έχει πάρει κλειδάριθμο;
Ευχαριστω. Τι εννοεις εναρξη σε ελληνικη εφορια ? Ο ανθρωπος εναν αφμ εχει μονο αλλα ουδεποτε εκανε φορολογικη δηλωση γιατι μεχρι και πριν φυγειεξωτερικο τον δηλωναν οι γονεις του ως προστατευομενο. Ασφαλως ουτε κλειδαριθμο πηρε ποτε. Μπλεξαμε λες ?


Mόνο αν έχει περιουσία στην Ελλάδα και άρα πρέπει να κάνει δήλωση.
Προς το παρον δεν εχει καθολου περιουσια στην Ελλαδα, ουτε αυτοκινητο ουτε ακινητη περιουσια. Ομως απ οσον θυμαμαι απο φετος εκαναν δηλωσεις ολοι οι Ελληνες ακομα και οσοι δεν ειχαν περιουσια σωστα ?

chat1978
17-09-14, 21:34
Παιδιά τυπικά πρέπει να κάνουν όλοι δήλωση.
Ορισμένοι νιώθω ότι μεταφράζουν το δεν θα κάνω, δεν έκανα και δεν γουστάρω σε μπορώ να μην κάνω.
Από όσο γνωρίζω εγώ είναι υποχρεωτικό ασχέτως του αν σε κυνηγάνε ή όχι.

klap
18-09-14, 16:34
Για το ποιοι υποχρεούνται γενικώς να κάνουν δήλωση, δείτε εδώ http://www.forologikanea.gr/news/poioi-exoun-upoxreosi-na-upoballoun-forologiki-dilosi/, όπως είπε ο Demelene όλοι γενικώς.


Εδώ θα βρείτε σε ποιες περιπτώσεις υποχρεούνται να κάνουν δήλωση οι κάτοικοι εξωτερικού:
http://www.capital.gr/tax/news_tax.asp?id=1808589
Επίσης ενδιαφέρουσα και με περισσότερες λεπτομέρειες και παρακλάδια η συζήτηση στο φόρουμ των λογιστών http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=95789

Έχετε υπόψη ότι :

1. Σε φόρο υπόκειται κάθε φυσικό πρόσωπο για το παγκόσμιο εισόδημά του το οποίο έχει την κατοικία του ή τη συνήθη διαμονή του στην Ελλάδα.
2. Σε φόρο για το εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα υπόκεινται κάθε φυσικό πρόσωπο ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από τη συνήθη διαμονή του ή τον τόπο κατοικίας του.
Συνήθης Διαμονή: Θεωρείται στην Ελλάδα εάν υπερβαίνει τις 183 μέρες συνολικά μέσα στο ίδιο έτος, το βάρος της απόδειξης το φέρει ο φορολογούμενος.

eqvus
18-09-14, 16:44
Πρόκειται να ταξιδεύσει ο γιος μου στην Ελβετία -εκπαιδευτική εκδρομή στο CERN με το σχολείο, 17ετων- Γνωρίζει κανείς αν αρκεί η ταυτότητα ή θα χρειαστεί και άλλα έγραφα;

klap
18-09-14, 16:54
Η Ελβετία είναι κράτος - μέλος στη Συνθήκη Σένγκεν ήδη από 2008.

Επομένως αρκεί να έχει ταυτότητα με αναγραφή του ονόματος με λατινικούς χαρακτήρες. Αν δεν υπάρχει δίγλωσση ταυτότητα, τότε διαβατήριο.

Προσοχή θέλει το γεγονός ότι είναι ανήλικος. Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται ένα επιπλέον έγγραφο υπογεγραμμένο από τους γονείς, ή τον δεύτερο γονέα ή τον νόμιμο κηδεμόνα για να μπορέσει να ταξιδέψει.
Δείτε εδώ για περισσότερες πληροφορίες : http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/eu-citizen/index_el.htm

Τηλέφωνο πρεσβείας Ελβετίας στην Αθήνα : 210 723 03 64/65/66

eqvus
18-09-14, 16:59
Οκ, ευχαριστώ πολύ! Την ταυτότητα την έβγαλε πρόσφατα, ελπίζω να είναι οκ και να γλιτώσω τα έξοδα από τα παράβολα!

klap
18-09-14, 17:00
Δείτε και τη συνέχεια σε αυτό που έγραψα όμως...

eqvus
18-09-14, 17:05
Οκ, φαντάζομαι θα μας τα πούνε και από το σχολείο ... απλά μόλις πήρα την πρώτη κρυάδα και μέτραγα τα κουκιά:p
Thks και πάλι.

chat1978
18-09-14, 23:21
klap μιας και ασχολείσαι, τι έχεις ακούσει για την αναδρομική δήλωση;
Είχε πέσει στα χέρια μου ένα κείμενο που έλεγε ότι η εφορία θα επιτρέψει την εγγραφή αναδρομικά στην ΔΟΥ εξωτερικού και μάλιστα θα πρέπει να δώσει λεφτά πίσω σε περίπτωση που είχε κάνει καραγκιοζιλίκια και είχε φάει τσάμπα λεφτά όπως με μένα.

klap
21-09-14, 23:42
Demelene δεν το έχει πάρει το αυτί μου αυτό. Κάνε μια αναζήτηση στο tax heaven

voithostyrempora2
24-09-14, 15:44
Και κάτι που χρωστούσα στον Popmaniac από το διπλανό topic και αφορά το ασφαλιστικό στο εξωτερικό.

Εάν είσαι φοιτητής κάτω των 30 ετών εντός ΕΕ+Ελβετία+Νορβηγια και δε δουλεύεις (ή κανεις πρακτική), η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης είναι νομιμότατος τρόπος ασφάλισης. Συγκεκριμένα εδώ (https://www.aonstudentinsurance.com/pdf/factsheet_nuffic.pdf) η ΑΟΝ (από τους μεγαλύτερους ασφαλιστικούς φορείς παγκοσμίως) αναφέρει:

Students under the age of 30 years who are in the Netherlands solely for study purposes (and are not in a part-time job or paid internship) are exempt from the general requirement to take out Dutch public healthcare insurance. They will have to make alternative arrangements for healthcare insurance.

Perhaps you are covered under a public healthcare insurance plan at home. If this is the case make sure this provides adequate coverage during your stay in the Netherlands. If you are from an EU country, your insurance company can provide you with an EU Health Insurance Card.

Επισυνάπτω και το .pdf για λόγους αρχείου.

144538

O συνδυασμος full public state health insurance (με τον οδοντιατρο μέσα,που δεν το παρέχει κανένας Ολλανδικος ασφαλιστικός φορέας) + πλήρη ενσημα με 172 ευρώ το μήνα που ισχύει για την πρώτη κλάση του ΤΣΜΕΔΕ δεν τον βρίσκεις πουθενα στην Ολλανδία με τίποτα και είναι μακράν ο πιο συμφέρων τροπος ασφάλισης (και απόλυτα νομιμος :) ). Το ηθικό δίδαγμα είναι ένα: συνάδελφοι νέοι Μηχανικοι, πριν να φύγετε για μεταπτυχιακο στην ΕΕ+Ελβετία+Νορβηγια, εγγραφείτε στο ΤΕΕ :cool:.

:p

(όχι,δεν τρολάρω,αλήθεια συμφέρει)

doctor_667
24-09-14, 16:35
Και κάτι που χρωστούσα στον Popmaniac από το διπλανό topic και αφορά το ασφαλιστικό στο εξωτερικό.

Εάν είσαι φοιτητής κάτω των 30 ετών εντός ΕΕ+Ελβετία+Νορβηγια και δε δουλεύεις (ή κανεις πρακτική), η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης είναι νομιμότατος τρόπος ασφάλισης. Συγκεκριμένα εδώ (https://www.aonstudentinsurance.com/pdf/factsheet_nuffic.pdf) η ΑΟΝ (από τους μεγαλύτερους ασφαλιστικούς φορείς παγκοσμίως) αναφέρει:

Students under the age of 30 years who are in the Netherlands solely for study purposes (and are not in a part-time job or paid internship) are exempt from the general requirement to take out Dutch public healthcare insurance. They will have to make alternative arrangements for healthcare insurance.

Perhaps you are covered under a public healthcare insurance plan at home. If this is the case make sure this provides adequate coverage during your stay in the Netherlands. If you are from an EU country, your insurance company can provide you with an EU Health Insurance Card.

Επισυνάπτω και το .pdf για λόγους αρχείου.

144538

O συνδυασμος full public state health insurance (με τον οδοντιατρο μέσα,που δεν το παρέχει κανένας Ολλανδικος ασφαλιστικός φορέας) + πλήρη ενσημα με 172 ευρώ το μήνα που ισχύει για την πρώτη κλάση του ΤΣΜΕΔΕ δεν τον βρίσκεις πουθενα στην Ολλανδία με τίποτα και είναι μακράν ο πιο συμφέρων τροπος ασφάλισης (και απόλυτα νομιμος :) ). Το ηθικό δίδαγμα είναι ένα: συνάδελφοι νέοι Μηχανικοι, πριν να φύγετε για μεταπτυχιακο στην ΕΕ+Ελβετία+Νορβηγια, εγγραφείτε στο ΤΕΕ :cool:.

:p

(όχι,δεν τρολάρω,αλήθεια συμφέρει)

Όλα αυτά μέχρι να σου συμβεί όντως κάτι. Μια φορά χρειάστηκα την ασφάλεια όσο είχα την ΕΚΑ και πλήρωσα κανονικά "γιατί δεν βρέθηκε ο φορέας μου στην Ελλάδα".
Άσε που δεν νομίζω να είναι τόσο ακριβές οι φοιτητικές ασφάλειες. Της ΑΟΝ ξεκινάνε στα 40 ευρώ και έχουν και κάποια έξτρα που εγώ με τη βασική μου ασφάλεια δεν έχω.
Δεν νομίζω να φτάνει πάνω από 172 όσα έξτρα και να βάλεις.
Θα μου πεις είναι και τα ένσημα - προσωπικά δεν θα βασιζόμουν σε αυτό έτσι πως είναι τα ταμεία.

lewton
24-09-14, 20:54
Και κάτι που χρωστούσα στον Popmaniac από το διπλανό topic και αφορά το ασφαλιστικό στο εξωτερικό.

Εάν είσαι φοιτητής κάτω των 30 ετών εντός ΕΕ+Ελβετία+Νορβηγια και δε δουλεύεις (ή κανεις πρακτική), η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης είναι νομιμότατος τρόπος ασφάλισης. Συγκεκριμένα εδώ (https://www.aonstudentinsurance.com/pdf/factsheet_nuffic.pdf) η ΑΟΝ (από τους μεγαλύτερους ασφαλιστικούς φορείς παγκοσμίως) αναφέρει:

Students under the age of 30 years who are in the Netherlands solely for study purposes (and are not in a part-time job or paid internship) are exempt from the general requirement to take out Dutch public healthcare insurance. They will have to make alternative arrangements for healthcare insurance.

Perhaps you are covered under a public healthcare insurance plan at home. If this is the case make sure this provides adequate coverage during your stay in the Netherlands. If you are from an EU country, your insurance company can provide you with an EU Health Insurance Card.

Επισυνάπτω και το .pdf για λόγους αρχείου.

144538

O συνδυασμος full public state health insurance (με τον οδοντιατρο μέσα,που δεν το παρέχει κανένας Ολλανδικος ασφαλιστικός φορέας) + πλήρη ενσημα με 172 ευρώ το μήνα που ισχύει για την πρώτη κλάση του ΤΣΜΕΔΕ δεν τον βρίσκεις πουθενα στην Ολλανδία με τίποτα και είναι μακράν ο πιο συμφέρων τροπος ασφάλισης (και απόλυτα νομιμος :) ). Το ηθικό δίδαγμα είναι ένα: συνάδελφοι νέοι Μηχανικοι, πριν να φύγετε για μεταπτυχιακο στην ΕΕ+Ελβετία+Νορβηγια, εγγραφείτε στο ΤΕΕ :cool:.

:p

(όχι,δεν τρολάρω,αλήθεια συμφέρει)

Παραπληροφορείς.
Η κάρτα αυτή χρησιμοποιείται σε άλλη χώρα μόνο για έκτακτη ανάγκη (δηλαδή ο,τι μπορεί να σου συμβεί ενώ ταξιδεύεις).
Πχ ατύχημα, πολύ βαρύ κρυολόγημα-πνευμονία, επίσκεψη σε νοσοκομείο γιατί δε νιώθεις καλά ή έχεις περίεργα συμπτώματα κλπ.
Αλλά για σοβαρή μακροχρόνια θεραπεία πρέπει να γυρίσεις στη χώρα όπου είσαι ασφαλισμένος.
Επίσης δε μπορείς να πας στο γιατρό για να τσεκάρεις κάτι απλό, πχ το θυρεοειδή σου, έναν πόνο που σε ενοχλεί κλπ.

Καταλαβαίνω ότι είσαι ακόμα στην ηλικία που αν σου συμβεί κάτι και χρειάζεσαι νοσοκομείο θα επιστρέψεις στην Ελλάδα για να σε προσέχει η μαμά σου αλλά δε μπορείς να το παρουσιάζεις αυτό σαν σοβαρή επιλογή για όλον τον κόσμο.

cool11
25-09-14, 12:01
A ρε Ελλαδα πως καταντησες....
Μου λεγε γνωστος, οτι φιλος του - νέο παιδί, μετανάστευσε στην Ρουμανία, για δουλεια σε μια πολυεθνικη!
Μισθος; 700€ (απιαστο ονειρο στην Ελλαδα, για την πλειοψηφια των πολιτων), αλλα και προοπτικη καλή, και κόστος ζωής σχεδόν το μισό από Ελλάδα.
Άρα, οσο κι αν ακουγεται κάπως, είναι σχετικά καλά!

Ακομη κι εκει, ειναι καλυτερα απο Ελλαδα πια, σε πολλους τομεις...κυρίως μια προσφορα αξιοπρεπους εργασιας, και μια προοπτικη...
Αυτή ειναι η Ελλαδα του 2014. Ελληνες να μεταναστευουν ακομη και στην χωρα του Τσαουσέσκου...

:(

xhaos
25-09-14, 12:25
A ρε Ελλαδα πως καταντησες....
Μου λεγε γνωστος, οτι φιλος του - νέο παιδί, μετανάστευσε στην Ρουμανία, για δουλεια σε μια πολυεθνικη!
Μισθος; 700€ (απιαστο ονειρο στην Ελλαδα, για την πλειοψηφια των πολιτων), αλλα και προοπτικη καλή, και κόστος ζωής σχεδόν το μισό από Ελλάδα.
Άρα, οσο κι αν ακουγεται κάπως, είναι σχετικά καλά!

Ακομη κι εκει, ειναι καλυτερα απο Ελλαδα πια, σε πολλους τομεις...κυρίως μια προσφορα αξιοπρεπους εργασιας, και μια προοπτικη...
Αυτή ειναι η Ελλαδα του 2014. Ελληνες να μεταναστευουν ακομη και στην χωρα του Τσαουσέσκου...

:(

αφού είπαμε, θα έρθουν οι κομουνιστές και θα μας πάρουν τα σπίτια!
βέβαια μη φοβάσαι.... και εκεί θα έρθει.


http://www.bloomberg.com/news/2014-07-22/ethiopia-becomes-china-s-china-in-search-for-cheap-labor.html

voithostyrempora2
26-09-14, 03:57
Όλα αυτά μέχρι να σου συμβεί όντως κάτι. Μια φορά χρειάστηκα την ασφάλεια όσο είχα την ΕΚΑ και πλήρωσα κανονικά "γιατί δεν βρέθηκε ο φορέας μου στην Ελλάδα".
Άσε που δεν νομίζω να είναι τόσο ακριβές οι φοιτητικές ασφάλειες. Της ΑΟΝ ξεκινάνε στα 40 ευρώ και έχουν και κάποια έξτρα που εγώ με τη βασική μου ασφάλεια δεν έχω.
Δεν νομίζω να φτάνει πάνω από 172 όσα έξτρα και να βάλεις.
Θα μου πεις είναι και τα ένσημα - προσωπικά δεν θα βασιζόμουν σε αυτό έτσι πως είναι τα ταμεία.

Μάλλον έπεσες σε n00bά ή απλά σε ψάρωσε :p. Πάντως, ακόμη και αν πλήρωσες (κακώς στο ζήτησαν), παίρνεις απόδειξη και παραστατικό και αποζημιωνεσαι στο 100% της δαπάνης από το ΤΣΜΕΔΕ :). Μπορεί να κανουν 1-2 χρόνια να στα επιστρεψουν :whistle::whistle::whistle:, αλλά τα λεφτά σου θα τα πάρεις στο ακέραιο :). Συναδελφος που είχε ξεχάσει την κάρτα του όταν πήγε εδώ σε νοσοκομείο του Αϊντχοφεν φέτος την άνοιξη (οπότε και πλήρωσε και αυτός), κίνησε τη σχετική διαδικασία, έκανε αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ , εγκρίθηκε η πίστωση και περιμενει κανα εξάμηνο τώρα να τα παρει πίσω. Λογικά σε ακόμα ~1 χρονο :rofl:θα πληρωθεί .

Πράγματι, το φοιτητικό πακέτο ασφάλισης είναι στα 40κατι ευρώ το μηνα, αλλά χωρίς οδοντίατρο. Με οδοντιατρο πάει στα 60+ νομιζω. Τα άλλα 100-110 ευρώ μέχρι τα 172 ευρώ είναι πράγματι τα πλήρη ένσημα ενός ολόκληρου μήνα, που σε αυτή την τιμή είναι πραγματικό χάρισμα. Ασε που όσο καιρό είσαι στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ μετράει προϋπηρεσια για το ΑΣΕΠ :twisted::twisted::twisted: (μπουαχαχαχαχα) . Μάζευε ένσημα εσύ και θα πάρεις σύνταξη,μας έλεγαν :rofl:(σαν τους Ρωμαίους λεγεωνάριους).

Επίσης, ελπίζω να μη χρειαστεί να διαπιστώσω αν εχεις δίκιο ή αδικο περί της κάλυψης :p.


Παραπληροφορείς.
Η κάρτα αυτή χρησιμοποιείται σε άλλη χώρα μόνο για έκτακτη ανάγκη (δηλαδή ο,τι μπορεί να σου συμβεί ενώ ταξιδεύεις).
Πχ ατύχημα, πολύ βαρύ κρυολόγημα-πνευμονία, επίσκεψη σε νοσοκομείο γιατί δε νιώθεις καλά ή έχεις περίεργα συμπτώματα κλπ.
Αλλά για σοβαρή μακροχρόνια θεραπεία πρέπει να γυρίσεις στη χώρα όπου είσαι ασφαλισμένος.
Επίσης δε μπορείς να πας στο γιατρό για να τσεκάρεις κάτι απλό, πχ το θυρεοειδή σου, έναν πόνο που σε ενοχλεί κλπ.

Παρά τη μακρόχρονη παρουσία σου στο εξωτερικό, φαινεται να έχεις ξεχάσει τα Αγγλικά σου ;). Ας σου ξαναπαραθέσω το απόσπασμα από το .pdf της AON:

Students under the age of 30 years who are in the Netherlands solely for study purposes (and are not in a part-time job or paid internship) are exempt from the general requirement to take out Dutch public healthcare insurance. They will have to make alternative arrangements for healthcare insurance.

Perhaps you are covered under a public healthcare insurance plan at home. If this is the case make sure this provides adequate coverage during your stay in the Netherlands. If you are from an EU country, your insurance company can provide you with an EU Health Insurance Card.

Ελπίζω διαβάζοντας για δεύτερη φορά το ίδιο απόσπασμα να καταφερες να καταλαβεις τί γράφει ;). Περαν αυτού, έχω ρωτησει στην αρμόδια υπηρεσια για την ασφάλιση των φοιτητων στην Πρυτανεία του Πολυτεχνείου του Αϊντχοφεν και με διαβεβαιωσαν ότι η Ευρωπαϊκη Καρτα Ασφάλισης με απαλάσσει από την υποχρέωση να ασφαλιστώ όσο είμαι φοιτητής και δε δουλεύω ;).



Καταλαβαίνω ότι είσαι ακόμα στην ηλικία που αν σου συμβεί κάτι και χρειάζεσαι νοσοκομείο θα επιστρέψεις στην Ελλάδα για να σε προσέχει η μαμά σου αλλά δε μπορείς να το παρουσιάζεις αυτό σαν σοβαρή επιλογή για όλον τον κόσμο.

Καταλαβαίνω ότι η ηλικια μου είναι δύο ολοκληρα χρόνια μικρότερη της δικής σου, οπότε σε δύο χρόνια που θα φτάσω κι εγώ τα 29,καλά να'μαστε, θα καταλάβω τί εννοείς :).

lewton
26-09-14, 20:52
Mea culpa, δεν πρόσεξα οτι μιλάς για φοιτητές.
Για φοιτητές συμφωνώ - και εγώ στο Erasmus με αυτήν ήμουν.

Επειδή απο όσο ξέρω δεν είσαι πια φοιτητής νόμισα οτι το γράφεις για εργαζόμενους.
Για εργαζόμενους που είναι σοβαρά στο εξωτερικό (δηλαδή όχι για τριμηνη-εξαμηνη πρακτική) είναι τραγικό το να περιμένεις να εχεις σωστη καλυψη με μια κάρτα που δημιουργήθηκε για να διευκολύνει τον τουρισμό.
Αυτό το κόλλημα των μηχανικών μας τα status symbols του κλάδου σας είναι συγκρίσιμο με τα Apple fanboys και το πως νομίζουν οτι το i τους κάνει cool.

Οσον αφορα την ηλικία, αναφέρομαι στην πνευματική ηλικία και όχι στον απόλυτο αριθμό ετών.
Ξέρω τριανταπενταχρονο που αν πάθει κάτι ή θα έρθει η μαμά του στην Ελβετία να τον προσέχει στο νοσοκομειο ή θα φύγει για Ελλάδα για να έχει την αγάπη ολης της οικογένειας στο νοσοκομείο.
Ενώ όταν ο 24χρονος συγκάτοικος μου έσπασετο collarbone στο σκι πριν χρόνια δεν ήρθε κανένας απο τους γονείς του στην Ελβετία να τον δει γιατί "είχαν και δουλειές".

doctor_667
28-09-14, 21:39
Μιας και αυτή την εβδομάδα θα παραιτηθώ μάλλον από την τωρινή μου δουλειά σε μια μικρή/μεσαία εταιρία για μια θέση σε μια τεράστια πολυεθνική, ήθελα να ακούσω τις γνώμες των πιο έμπειρων εδώ.
Εντάξει, τα προφανή τα καταλαβαίνω αλλά αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία, θα το εκτιμούσα να ακούσω + και -. Μιλάμε πάντα για εξωτερικό, όπου και οι μικρότερες εταιρίες είναι τουλάχιστον οργανωμένες.

PopManiac
28-09-14, 22:50
Μιας και αυτή την εβδομάδα θα παραιτηθώ μάλλον από την τωρινή μου δουλειά σε μια μικρή/μεσαία εταιρία για μια θέση σε μια τεράστια πολυεθνική, ήθελα να ακούσω τις γνώμες των πιο έμπειρων εδώ.
Εντάξει, τα προφανή τα καταλαβαίνω αλλά αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία, θα το εκτιμούσα να ακούσω + και -. Μιλάμε πάντα για εξωτερικό, όπου και οι μικρότερες εταιρίες είναι τουλάχιστον οργανωμένες.

Να υποθέσω πως έχεις κλείσει συμβόλαια κλπ με την πολυεθνική, ΟΚ; Ξέρω πως είναι αρκετά προφανές αλλά αν δεν έχεις κλείσει για τα καλά τη μία δουλειά ΔΕΝ πας στην άλλη παρεκτός εάν σε κάνουν redundant ή έχεις μπουχτίσει τόσο που ακόμα και ένα λεπτό θα σε σκοτώσει ;)

Εάν και εφόσον έχεις κλειδώσει τη θέση, εξαρτάται...

Πρώτον προφανώς από τη θέση που παίρνεις ;) Δεύτερον από το μισθό - συνήθως οι πολυεθνικές και ιδιαίτερα τα μεγάλα brand names πληρώνουν λιγότερο από όσο αντίστοιχες θέσεις σε μικρομεσαίες εταιρείες επειδή ακριβώς είναι CV builder συνήθως η μεγάλη εταιρεία. Χαρακτηριστικές στον χώρο του ΙΤ είναι Google και Lenovo που γνωρίζω πως δίνουν ψίχουλα αλλά προφανώς 2-3 χρονάκια στην Γούγλη μετά σε οδηγούν σε αρκετά ανώτερη θέση οπουδήποτε.

Οι πολυεθνικές έχουν και αρκετά χαωτικά πλαίσια και οργάνωση, δεν είναι απαραίτητα κακό μεν αλλά από την άλλη νιώθεις λίγο χαμένος.

ΙΜΟ το βασικότερο είναι το CV builder του πράγματος παρεκτός και αν η ειδικότητα και η θέση είναι τέτοιες που δίνουν και το μεγάλο μισθό

lewton
28-09-14, 23:04
IMHO σε μια μεγάλη πολυεθνική είναι πιο πιθανό να σε πεθάνει η γραφειοκρατία και η πολιτική.

Αλλά ποτέ μη γενικεύουμε γιατί και σε μικρή εταιρία και σε πολυεθνική μπορεί να εχεις απο όλα (και θετικά και αρνητικά).

Προσωπικά θεωρώ ιδανικό περιβαλλον τις νέες εταιρίες web απο τις οποίες έχει άπειρες το Βερολίνο.
Ήμουν εκεί την περασμένη εβδομαδα για μια ακόμα συνέντευξη σε τέτοια εταιρία και επαθα και πάλι πολιτιστικό σοκ. Ασε τα networking party που γίνονται συνέχεια και μπορείς να βρεθείς απο το πουθενά με job offer πάνω απο ένα ποτήρι κρασί.
Σε μεγάλη εταιρία πλεον θα πήγαινα μονο για τα λεφτά.

doctor_667
29-09-14, 00:16
Να υποθέσω πως έχεις κλείσει συμβόλαια κλπ με την πολυεθνική, ΟΚ; Ξέρω πως είναι αρκετά προφανές αλλά αν δεν έχεις κλείσει για τα καλά τη μία δουλειά ΔΕΝ πας στην άλλη παρεκτός εάν σε κάνουν redundant ή έχεις μπουχτίσει τόσο που ακόμα και ένα λεπτό θα σε σκοτώσει ;)

Εάν και εφόσον έχεις κλειδώσει τη θέση, εξαρτάται...

Πρώτον προφανώς από τη θέση που παίρνεις ;) Δεύτερον από το μισθό - συνήθως οι πολυεθνικές και ιδιαίτερα τα μεγάλα brand names πληρώνουν λιγότερο από όσο αντίστοιχες θέσεις σε μικρομεσαίες εταιρείες επειδή ακριβώς είναι CV builder συνήθως η μεγάλη εταιρεία. Χαρακτηριστικές στον χώρο του ΙΤ είναι Google και Lenovo που γνωρίζω πως δίνουν ψίχουλα αλλά προφανώς 2-3 χρονάκια στην Γούγλη μετά σε οδηγούν σε αρκετά ανώτερη θέση οπουδήποτε.

Οι πολυεθνικές έχουν και αρκετά χαωτικά πλαίσια και οργάνωση, δεν είναι απαραίτητα κακό μεν αλλά από την άλλη νιώθεις λίγο χαμένος.

ΙΜΟ το βασικότερο είναι το CV builder του πράγματος παρεκτός και αν η ειδικότητα και η θέση είναι τέτοιες που δίνουν και το μεγάλο μισθό
Αύριο θα έχω το offer επίσημα, θα πάω το πρωί από εκεί για τις λεπτομέρειες και αν είναι τουλάχιστον τα ίδια λεφτά (που πιστεύω θα είναι), θα το πω στο αφεντικό μου μέσα στην εβδομάδα.
Γενικά ψιλοσυμφωνώ με αυτά και είναι και ο κύριος λόγος που πάω, σκέφτομαι ότι με 3-4 χρόνια σε μια τόσο αναγνωρίσιμη εταιρία, έχεις πολλές ευκαιρίες μετά. Μιλάμε για entry level έτσι κι αλλιώς που σου δίνουν τη δυνατότητα να πειραματιστείς στο τι σου αρέσει και να το κυνηγήσεις που είναι πολύ θετικό. Και γενικά είναι πολύ καλύτερη θέση από αυτή που είμαι τώρα, πιο πολύ για τη συζήτηση το έθεσα το θέμα.

IMHO σε μια μεγάλη πολυεθνική είναι πιο πιθανό να σε πεθάνει η γραφειοκρατία και η πολιτική.

Αλλά ποτέ μη γενικεύουμε γιατί και σε μικρή εταιρία και σε πολυεθνική μπορεί να εχεις απο όλα (και θετικά και αρνητικά).

Προσωπικά θεωρώ ιδανικό περιβαλλον τις νέες εταιρίες web απο τις οποίες έχει άπειρες το Βερολίνο.
Ήμουν εκεί την περασμένη εβδομαδα για μια ακόμα συνέντευξη σε τέτοια εταιρία και επαθα και πάλι πολιτιστικό σοκ. Ασε τα networking party που γίνονται συνέχεια και μπορείς να βρεθείς απο το πουθενά με job offer πάνω απο ένα ποτήρι κρασί.
Σε μεγάλη εταιρία πλεον θα πήγαινα μονο για τα λεφτά.
Συμφωνώ αρκετά και ειδικά η εταιρία που λέω φημίζεται για τη γραφειοκρατία και τις πολιτικές της. Μιλάμε για τεράστια εταιρία με χιλιάδες εργαζομένους σε πολλές χώρες, οπότε είναι σε ένα βαθμό αναμενόμενο.
Η άλλη εναλλακτική μου (αν και ακόμα απέχω από Offer εκεί) είναι το ιδανικό σενάριο startup που δεν είναι πια μικρή αλλά το περιβάλλον παραμένει εντυπωσιακά καλό και τα benefits είναι απίστευτα. Προτιμούσα με 1000 να δουλεύω σε τέτοιο περιβάλλον αλλά στην προκειμένη περίπτωση η θέση δεν ήταν τόσο του γούστου μου. Επίσης σε μικρές startuo που τώρα ξεκινάνε, τα λεφτά είναι συνήθως ψιλοχάλια για entry level δουλειές που όσο ναναι παίζει το ρόλο του.

lefe
29-09-14, 11:43
Οσο αφορα τους μισθους νομιζω εξαρταται απτην εταιρεια .
Προσωπικα εγω για entry level θεσεις αποσο εχω δει οι μισθοι μια χαρα ειναι στις μεγαλες εταιρειες (δεν ξερω για ΙΤ θεσεις ,ως Ηλεκτρολογος μιλαω παντα).
Βεβαια οπως φανταζεσαι οι μισθοι πανε και α) ανα χωρα , δηλαδη η ΙΒΜ στο Brno Τσεχια δεν δινει τα ιδια με το γραφειο της ΙΒΜ στο Μοναχο και β) ανα επιπεδο μισθων της ομαδας/κλιμακας που μπαινεις το οποιο φανταζομαι μονο ελαφρως μπορει να διαπραγματευτει (θελω να πω οτι το να μπεις σε θεση που εισαι εντελως overqualified δεν σημαινει ντε και καλα οτι θα παιρνεις και πολυ παραπανω λεφτα σε σχεση με οσα δινουν σε καποιον με προσοντα μεν αλλα λιγοτερα απο εσενα στην ιδια θεση). Επισης αν ζητανε σπουδες επιπεδου μαστερ για την ταδε θεση και εσυ εχεις 2 μαστερ δεν σημαινει οτι ντε και καλα πρεπει να δωσουν και παραπανω λεφτα.
Κατα τα αλλα πιθανα αρνητικα ειναι μερικες φορες η γραφειοκρατια που οδηγει σε paper pushing και οι μερικες φορες δαιδαλωδεις διαδικασιες για καποιες ενεργειες . Ολες οι μεγαλες εταιρειες εχουν αμετρητα processes που πρεπει να ακολουθουνται οποτε ισως στην αρχη να σου φαινονται λιγο βουνο (εμενα παντως μου φαινονται!).
Τα θετικα τα οποια κατα την αποψη μου ειναι πολυ περισσοτερα :
-Τεραστιο + στο βιογραφικο σου (οταν/αν αποφασισεις να φυγεις και να πας σε καπως πιο μικρη σε βλεπουν με αλλο ματι)
- Πιθανοτητα για συμμετοχη σε projects που δεν θα εβρισκες σε μικρη/μεσαια εταιρεια (δεν εχω ιδεα τι παιζει στο ΙΤ)
-Συνηθως μικροτερο δραμα για business expenses , trainings (εξαρταται καπως βεβαια απτον line manager)
-Τυπικοι οσο αφορα τις υποχρεωσεις της εταιρειας (πχ μισθος στις 26 και οχι τις 30 καθε μηνα , συστηματα flexitime )
-πιθανοτητες για εξελιξη μεσα στην εταιρεια -οκ αυτο ισχυει και για start ups - κυριως λογω του μεγαλου μεγεθους της εταιρειας και των θεσεων που προσπαθουν πρωτα να καλυπτουν εκ των εσω
-Συνηθως εξτρα συνταξιοδοτικο


Η δικια μου ερωτηση προς lewton περι Ελβετιας :

Ξερεις μηπως πως ακριβως ενημερωνονται/ενημερωνω για το τι ποσο εχω ξοδεψει μεχρι τωρα την ασφαλιστικη ? πχ παω σε γιατρο , πληρωνω και στελνω με γραμμα την αποδειξη στην ασφαλιστικη οτι στο franchise μου εχω ηδη πληρωσει τα πρωτα 100 CHF (απτο Χ ποσο του franchise που καλυπτω μονος μου) ; ή απλως πληρωνω και τα αλλα γινονται αυτοματα απτον γιατρο κλπ που ενημερωνει την ασφαλιστικη;

ps : Κατα τα αλλα την καλυτερη δουλεια οι Γιατροι την κανουν. Εκτος των μισθων εχω παρατηρησει οτι στην κεντρικη ευρωπη εχουν και κατι σαν ξεχωριστο στατους στην κοινωνια

ps2 : μιας που ξεκινησα να γραφω.. οσο αφορα την καρτα ασφαλισης εκτος σπουδων νομιζω ειναι τσαμπα ρισκο και ταλαιπωρια να την εχεις σαν μονιμη ασφαλιση. 1000 φορες πιο ακριβη αλλα της χωρας που εισαι. Καλα για την μελλοντικη συνταξη μετα απο 40 χρονια του ελληνικου ταμειου...

lewton
29-09-14, 13:53
Όσον αφορά τις πιθανότητες εξέλιξης, ναι σε μια μεγάλη εταιρία παίζουν συνέχεια ανοίγματα αλλά και σε μια μικρή λόγω της ραγδαίας ανάπτυξης μπορεί να συμβεί το ίδιο.
Δε μιλάω για startup αλλά για το επόμενο στάδιο από startup.
Πχ η εταιρία με την οποία είχα τη συνέντευξη στο Βερολίνο την περασμένη εβδομάδα δεν είναι πια startup, απασχολεί πλέον κάπου 250 άτομα, έχει σταθερή ροή εσόδων και έχει αρχίσει να είναι κερδοφόρα. Σε αυτό το περιβάλλον λοιπόν δημιουργούνται διαρκώς νέες θέσεις.

Άρα θα επαναλάβω ότι υπάρχουν κάποιες γενικές διαπιστώσεις αλλά σε τελική ανάλυση πρέπει να το δεις ειδικά για κάθε περίπτωση.
Τα πάντα μπορούν να σου συμβούν και σε μικρή και σε μεγάλη εταιρία.



Η δικια μου ερωτηση προς lewton περι Ελβετιας :

Ξερεις μηπως πως ακριβως ενημερωνονται/ενημερωνω για το τι ποσο εχω ξοδεψει μεχρι τωρα την ασφαλιστικη ? πχ παω σε γιατρο , πληρωνω και στελνω με γραμμα την αποδειξη στην ασφαλιστικη οτι στο franchise μου εχω ηδη πληρωσει τα πρωτα 100 CHF (απτο Χ ποσο του franchise που καλυπτω μονος μου) ; ή απλως πληρωνω και τα αλλα γινονται αυτοματα απτον γιατρο κλπ που ενημερωνει την ασφαλιστικη;

Λοιπόν, η κανονική διαδικασία είναι ότι συγκεντρώνεις τα έξοδά σου και τα στέλνεις στην ασφαλιστική σου. Πιθανότητες:
-μπορεί να πληρώσεις on the spot, δηλαδή φεύγοντας από το γιατρό ή τη στιγμή που ψωνίζεις στο φαρμακείο (ειδικά το φαρμακείο είναι προφανώς μόνο on the spot).
-μπορεί να λάβεις λογαριασμό εκ των υστέρων, το οποίο είναι by far το πιθανότερο όταν πας σε ιδιωτικό ιατρείο και ήταν το τυπικό και όταν πήγαινες σε νοσοκομείο ή ιδιωτική κλινική. Προσοχή ότι η ώρα που περνάς με τον γιατρό μετριέται και χρεώνεται με το λεπτό άρα να τους κόβεις ευγενικά την πάρλα.
-τα τελευταία 2-3 χρόνια υπάρχει νέα διαδικασία, δηλαδή το νοσοκομείο ή η ιδιωτική κλινική στέλνουν το λογαριασμό στην ασφαλιστική σου, η ασφαλιστική σου την πληρώνει ανεξάρτητα από το αν έχεις φτάσει το προσωπικό σου όριο, και σου στέλνει το λογαριασμό να τον πληρώσεις, είτε ολόκληρο αν ακόμα δεν έχεις φτάσει το προσωπικό σου όριο είτε μόνο το ποσοστό που σου αναλογεί.

Το επόμενο βήμα είναι το εξής:
-αν είσαι σε ακριβή ασφαλιστική μπορείς να στέλνεις τα έξοδα σου (λογαριασμούς και αποδείξεις από φαρμακείο μαζί με την συνταγογράφηση που δείχνει τα φάρμακα που πρέπει να πάρεις) καθώς προκύπτουν. Θυμάμαι ειδικά όταν ήμουν στη Helsana που είναι από τις καλύτερες, μου είχαν στείλει αυτοκολλητάκια που τα έβαζα πάνω σε φάκελο και τον έστελνα κατευθείαν. Αυτοί λοιπόν κρατούν όλα τα έξοδα που τους έχεις στείλει και όταν ξεπεράσεις το όριο αυτόματα πληρώνουν τη δική τους συμμετοχή. Αν λάβουν λογαριασμό για εσένα από νοσοκομείο και έχεις ξεπεράσει το όριο θα σου στείλουν εσένα λογαριασμό που θα έχει μόνο τη δική σου συμμετοχή.
-αν είσαι σε φθηνιάρικη όπως η Assura στην οποία είμαι τώρα, οι όροι λένε ότι δε μπορείς να τους ενοχλήσεις μέχρι τη στιγμή που πρέπει να σου επιστρέψουν χρήματα. Έτσι πρέπει να κρατάς προσεκτικό αρχείο με όλους τους λογαριασμούς, τις συνταγογραφήσεις και τις αποδείξεις από φαρμακεία, και τα στέλνεις όλα μαζί όταν ξεπεράσεις το όριο. Από εκείνη τη στιγμή μπορείς να τους στέλνεις κάθε νέο έξοδο καθώς προκύπτει. Αν λάβουν λογαριασμό για εσένα από νοσοκομείο χωρίς να έχεις ξεπεράσει το όριο τον πληρώνουν και σου στέλνουν να πληρώσεις όλο το ποσό, αν πάλι έχεις ξεπεράσει το όριο θα σου στείλουν όπως στην παραπάνω περίπτωση λογαριασμό που θα έχει μόνο τη δική σου συμμετοχή.
Εννοείται ότι μπορείς να είσαι στη Helsana και να μην στείλεις τα έξοδα πριν να είναι η ώρα να εισπράξεις κάτι από αυτούς, αλλά δε βλέπω το λόγο να το κάνεις αυτό εκτός αν πραγματικά δεν αναμένεις να ξεπεράσεις το όριο κατά το τρέχον έτος.

lefe
29-09-14, 14:12
Θενκ γιου σιρ!

Φανταζομαι τωρα που θα γυρισω θα χω τοτε γραμμα να πληρωσω 2-3 μηνες ασφαλιστρα (πληρωνεις λεει αναδρομικα απο την ημερομηνια που δηλωθηκες στον δημο :( ) και πιθανον να χουν και τα αυτοκολλητα που λες ειτε οδηγιες στα χαρτια

lewton
29-09-14, 14:27
Θενκ γιου σιρ!

Φανταζομαι τωρα που θα γυρισω θα χω τοτε γραμμα να πληρωσω 2-3 μηνες ασφαλιστρα (πληρωνεις λεει αναδρομικα απο την ημερομηνια που δηλωθηκες στον δημο :( ) και πιθανον να χουν και τα αυτοκολλητα που λες ειτε οδηγιες στα χαρτια

Σε περιμένει homework. :p

doctor_667
29-09-14, 23:59
Τελικά πήρα την προσφορά σήμερα στα χέρια μου και είναι (πολύ) καλή οικονομικά. Αλλά πιο πολύ εντυπωσιάστηκα από τις εξτρά παροχές, όπως γυμναστήριο στο κτήριο, πολλές επιλογές για ασφάλειες και συνταξιοδοτικό, ελαστικότητα στο να δουλεύω από το σπίτι και να κανονίζω τις ώρες μου και άλλα πολλά.
Στην προκειμένη δεν πολυτίθεται δίλημμα, και το αφεντικό μου δηλαδή το παραδέχτηκε.

PopManiac
30-09-14, 00:17
Τελικά πήρα την προσφορά σήμερα στα χέρια μου και είναι (πολύ) καλή οικονομικά. Αλλά πιο πολύ εντυπωσιάστηκα από τις εξτρά παροχές, όπως γυμναστήριο στο κτήριο, πολλές επιλογές για ασφάλειες και συνταξιοδοτικό, ελαστικότητα στο να δουλεύω από το σπίτι και να κανονίζω τις ώρες μου και άλλα πολλά.
Στην προκειμένη δεν πολυτίθεται δίλημμα, και το αφεντικό μου δηλαδή το παραδέχτηκε.

Μπουμπούνα το άφοβα και μην ακούς κανένα, συγχαρητήρια :clap:

@ ADSLgr.com All rights reserved.