PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

Kenshin
02-12-14, 12:33
Να ρωτήσω και γω επειδή ψάχνομαι γενικά. Είμαι σε φάση που κάνω πρακτική για να πάρω το πτυχίο τον Μάρτη.
Τελειώνω το Τμήμα Αυτοματισμού στον Πειραιά και εργάζομαι σε εταιρία με Βιομηχανικούς Αυτοματισμούς.
Αν και μαθαίνω πολλά εδώ που είμαι(ηλεκτρολογικά και ηλεκτρολογικό σχέδιο eplan), το αντικείμενο δε με συγκινεί. Ίσως επειδή δεν είναι όπως το περίμενα(ήθελα να ασχοληθώ με προγραμματισμό plc, κάτι που δεν υπάρχει περίπτωση να σου το μάθει ο εργοδότης), αλλά είπα να δώσω μια ευκαιρία μήπως και μου αρέσει αυτό το κομμάτι.
Αγγλικά είμαι σε επίπεδο c1 και έχω ξεκινήσει ξανά, μήπως χρειαστεί να δώσω IELTS.

Το θέμα μου είναι το εξής:
Σκέφτομαι να ψάξω για θέσεις ΙΤ. Ωστόσο δεν έχω εμπειρία σε αυτό το κομμάτι (εντάξει κάνω και τον IT Manager εδώ που είμαι :p ).
Αξίζει ο τομέας αυτό; Ρωτώ γιατί πιθανόν πολλοί από εσάς, να έχετε σχετικό αντικείμενο απασχόλησης.

Τα graduate programs που αναφέρατε, συνήθως προσφέρονται από μεγάλες εταιρίες και αξίζουν, ειδικά υπάρχει και κάποιος μισθός ώστε να βγάζεις τα προς το ζην. Ωστόσο έχει αναφερθεί, νομίζω, πως είναι δύσκολο να σε πάρουν λόγω του μεγάλου αριθμού αιτήσεων.

Αν υπάρχει κάποια σελίδα σχετική ώστε να με βοηθήσει στο ψάξιμο, θα χαιρόμουν να την αναφέρατε.

ΥΓ. Ελπίζω να μην είμαι πολύ offtopic.

lefe
02-12-14, 12:45
Για τα διάφορα graduate προγράμματα λες; Κοιτάω τους τελευταίους 5-6 μήνες αλλά προς το παρόν ανεπιτυχώς.

Στα περισσοτερα graduate προγραμματα (μεγαλων εταιρειων) χωρις καμια εμπειρια ειναι σχεδον αδυνατο , θα ελεγα απολυτως αδυνατο αλλα ο κοσμος λεει ποτε μη λες ποτε
Ο λογος ειναι και ο ανταγωνισμος αλλα και καθαρα αντικειμενικα οταν πας στο ιντερβιου θα αρχισουν να σε ρωτανε ερωτησεις του στυλ πες μου ποτε αντιμετωπισες αυτο και αυτο το προβλημα , πες μας μια φορα που σου ετυχε αυτο και τι εκανες κλπ . Εκει τι θα πεις για το μαθημα που σε δυσκολεψε στο τριτο ετος? Περιττο να αναφερω για ξενες γλωσσες νομιζω (οκ αυτο εξαρταται απτην εταιρεια και τις τοποθεσιες που παιζουν)

Οι μισθοι σε οσα προγραμματα ξερω (προσωπικη εμπειρια) ειναι entry level (στην χειροτερη 5% κατω απτο entry level αλλα εχεις καποιες αλλες παροχες και ευκολιες που το αντισταθμιζουν).
Για sites πας στην ιστοσελιδα της καθε εταιρειας και κοιτας .
Σαν φορτο εργασιας ,ευθυνης και μισθων ειναι αλλο πραγμα οι πρακτικες και αλλο τα graduate programs, graduate trainee programs ή οπως τα βαφτιζει η καθε εταιρεια

cool11
03-12-14, 15:06
Για δειτε αυτη την ερευνα
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231368196

jose_ee1985
03-12-14, 19:29
Για δειτε αυτη την ερευνα
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231368196

Τι σου κάνει εντύπωση;

anon
03-12-14, 22:11
Για δειτε αυτη την ερευνα
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231368196

To διαβάσατε;;; τι π@π@ριές λέει το άρθρο; σίγουρα κατασκευασμένο... Τελευταίο σαν κριτήριο ο μισθός; μόνο το 55% προτίθεται να μεταναστεύσει για καλύτερη εργασία; πφφφφφφφ, βρωμάει απο μακριά ότι ειναι "φτιαγμένο".... Εκτός εαν το δείγμα τους περιορίστηκε στα γεωγραφικά όρια Εκάλης, Κηφισιάς και λοιπών Βορείων Προαστείων.... :wink:

doctor_667
04-12-14, 00:20
Για τα διάφορα graduate προγράμματα λες; Κοιτάω τους τελευταίους 5-6 μήνες αλλά προς το παρόν ανεπιτυχώς.
Όταν λες ανεπιτυχώς, δεν σου απαντάνε καθόλου; Σου δίνουν κάποια δικαιολογία; Ίσως κάνεις κάτι λάθος τότε στις αιτήσεις και πρέπει να το διορθώσεις. Κι επίσης όταν λες δεν έχεις καθόλου εμπειρία, δεν έχεις καμιά πρακτική; Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω για τέτοιου είδους θέσεις, αλλά είναι αλήθεια ότι είναι αρκετά ανταγωνιστικά.

Στα περισσοτερα graduate προγραμματα (μεγαλων εταιρειων) χωρις καμια εμπειρια ειναι σχεδον αδυνατο , θα ελεγα απολυτως αδυνατο αλλα ο κοσμος λεει ποτε μη λες ποτε
Ο λογος ειναι και ο ανταγωνισμος αλλα και καθαρα αντικειμενικα οταν πας στο ιντερβιου θα αρχισουν να σε ρωτανε ερωτησεις του στυλ πες μου ποτε αντιμετωπισες αυτο και αυτο το προβλημα , πες μας μια φορα που σου ετυχε αυτο και τι εκανες κλπ . Εκει τι θα πεις για το μαθημα που σε δυσκολεψε στο τριτο ετος? Περιττο να αναφερω για ξενες γλωσσες νομιζω (οκ αυτο εξαρταται απτην εταιρεια και τις τοποθεσιες που παιζουν)

Οι μισθοι σε οσα προγραμματα ξερω (προσωπικη εμπειρια) ειναι entry level (στην χειροτερη 5% κατω απτο entry level αλλα εχεις καποιες αλλες παροχες και ευκολιες που το αντισταθμιζουν).
Για sites πας στην ιστοσελιδα της καθε εταιρειας και κοιτας .
Σαν φορτο εργασιας ,ευθυνης και μισθων ειναι αλλο πραγμα οι πρακτικες και αλλο τα graduate programs, graduate trainee programs ή οπως τα βαφτιζει η καθε εταιρεια
Από την εμπειρία μου πάντως δεν είναι απαραίτητο να έχεις επαγγελματική εμπειρία, ειδικά αν έχεις μάστερ π.χ. Μια πρακτική και καμιά μικρότερη δουλειά πάντως είναι το συνηθισμένο για άτομα που κάνουν αιτήσεις για αυτές τις θέσεις. Μισθολογικά, από την εμπειρία μου είναι παραπάνω από μια απλή entry level δουλειά - εγώ άλλαξα από τέτοια για να πάω σε graduate πρόγραμμα με παραπάνω λεφτά.

George978
04-12-14, 00:39
To διαβάσατε;;; τι π@π@ριές λέει το άρθρο; σίγουρα κατασκευασμένο... Τελευταίο σαν κριτήριο ο μισθός; μόνο το 55% προτίθεται να μεταναστεύσει για καλύτερη εργασία; πφφφφφφφ, βρωμάει απο μακριά ότι ειναι "φτιαγμένο".... Εκτός εαν το δείγμα τους περιορίστηκε στα γεωγραφικά όρια Εκάλης, Κηφισιάς και λοιπών Βορείων Προαστείων.... :wink:

3ελα ντε, εγω απο το κυκλο μου το ποσοστο ανερχεται στο 98%. εκανα τα μαθηματικα, αληθεια τοσο βγαινει δεν κανω πλακα

lewton
04-12-14, 00:43
3ελα ντε, εγω απο το κυκλο μου το ποσοστο ανερχεται στο 98%. εκανα τα μαθηματικα, αληθεια τοσο βγαινει δεν κανω πλακα

Ρώτησες 50 άτομα; :p

George978
04-12-14, 00:49
δεν ρωτησα, ξερω απο την επαφη που εχω με τα ατομα αυτα, και ειναι πανω απο 50. Απλα ειναι τραγικη η κατασταση...

8anos
04-12-14, 00:50
Αυτη τη στιγμή ζούμε στη Σουηδία.

Τα θετικά:
Καλό εργασιακό περιβάλλον και κουλτούρα.
Καλοί μισθοί
Υποδομές που διευκολύνουν την καθημερινότητα, πάρκα, δρόμοι, παιδικοί σταθμοί κλπ
Καλή αεροπορική σύνδεση με Ελλάδα και ευρώπη
Ελληνικό στοιχείο στην ηλικία μας.


Τα αρνητικά
Κρύο και σκοτάδι τον χειμώνα
Μια "Αμερικανοποιημένη" στον τρόπο σκέψης κοινωνία. Μιλάω με νεους ανθρώπους εδώ και ειναι απογοητευτικό το πώς σκέφτονται.
Ενα παραπαίον εκπαιδευτικό σύστημα, αν και θα επιδιώξουμε να στείλουμε τα παιδιά στο Διεθνές σχολείο που ακολουθεί διαφορετικό πρόγραμμα.

Σε αυτα προστίθενται σκέψεις και πιθανόν υποκειμενικοί φοβοι μου, που εχουν να κάνουν με:

την άνοδο της ακροδεξίας στην χώρα
την πιθανότητα εκδήλωσης και εδώ βαθιάς οικονομικής κρίσης
την πιεση για είσοδο της χώρας στο ΝΑΤΟ και εγκατάλειψης της ουδετερότητας.


Πιθανότατα θα συνεχίσουμε εδώ γιατι το ισοζύγιο ειναι θετικό. Παρόλα αυτά επειδή πάντα υπάρχει το καλύτερο, θα ήθελα να ακούσω κάποια επιπλέον γνώμη και εμπειρία.

Το ερώτημα μου
Εαν είχατε την επιλογή να ζήσετε με την οικογένεια σας σε κάποια εκτός της Ελλάδας χώρα και να μεγαλώσουν τα παιδιά σας σε αυτή ποια θα επιλέγατε;

lefe
04-12-14, 01:27
Όταν λες ανεπιτυχώς, δεν σου απαντάνε καθόλου; Σου δίνουν κάποια δικαιολογία; Ίσως κάνεις κάτι λάθος τότε στις αιτήσεις και πρέπει να το διορθώσεις. Κι επίσης όταν λες δεν έχεις καθόλου εμπειρία, δεν έχεις καμιά πρακτική; Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω για τέτοιου είδους θέσεις, αλλά είναι αλήθεια ότι είναι αρκετά ανταγωνιστικά.

Από την εμπειρία μου πάντως δεν είναι απαραίτητο να έχεις επαγγελματική εμπειρία, ειδικά αν έχεις μάστερ π.χ. Μια πρακτική και καμιά μικρότερη δουλειά πάντως είναι το συνηθισμένο για άτομα που κάνουν αιτήσεις για αυτές τις θέσεις. Μισθολογικά, από την εμπειρία μου είναι παραπάνω από μια απλή entry level δουλειά - εγώ άλλαξα από τέτοια για να πάω σε graduate πρόγραμμα με παραπάνω λεφτά.

my bad δεν το εγραψα σωστα ,

και εγω επαγγελματικη εμπειρια 6-18 μηνων περιπου εννοω (Μεσες ακρες αυτα ετσι?. Με μαστερ και ξενες γλωσσες αναλογα την χωρα/θεση που υπηρχε , πχ ειμαι με 3 ξενες C2 level αλλοι πχ που ειναι Γερμανοι ειναι απλα με Αγγλικα , αλλοι Γερμανικα Γαλλικα Αγγλικά. αλλοι Ινδοι με Αγγλικα.... κλπ.. παντα αναλογα το τι ψαχνουν οι μανατζαρεοι) .
Μπορει να ειναι απο πρακτικη μπορει απο μια αλλη κλασσικη θεση δεν εχει τοσο σημασια. Εξαιρεσεις υπαρχουν σε ολα αυτα βεβαια ειχε και τυπο 30αρη παντρεμενο με καμια 3-4 χρονια εμπειριας πχ ειχε και τυπο 23 .
Απλα ηθελα να τονισω οτι αναφερομαι σε πρακτικη τυπου internships εξωτερικου που οντως και μαθαινεις και δουλευεις κανονικα και οχι στο ελληνικο στυλ πρακτικης τυπου θα σε γραψω οτι εκανες για 6 μηνες περνα να πινουμε κανα καφε κλπ κλπ. Για τους μισθους εξαρταται νομιζω απτην χωρα/εταιρεια κλπ εγραψα 5% λιγοτερο σαν μεσο ορο για να μαστε μεσα :p



Εαν είχατε την επιλογή να ζήσετε με την οικογένεια σας σε κάποια εκτός της Ελλάδας χώρα και να μεγαλώσουν τα παιδιά σας σε αυτή ποια θα επιλέγατε;



Αν και νομιζω (ειτε θελω να νομιζω) οτι απεχω (?) ηλικιακα απο αυτα τα θεματα , προσωπικα αν μου λεγες βγαλε την Ελλαδα απτο μυαλο σου ακομα και αν ειχες λεφτα να μη δουλευεις που λεει ο λογος (for the sake of argument) νομιζω μια αρκετα ασφαλης επιλογη θα ηταν η Γερμανια σε πολεις τυπου Μοναχο ειτε Βερολινο. Αν και εχω συγγενεις δεν εχω παει ποτε Σουηδια οποτε δεν μπορω να επιχειρηματολογησω σε επιπεδο συγκρισης βεβαια. Σε γενικες γραμμες ομως οι 2 αυτες πολεις συνδυαζουν και international πληθυσμο και καλο επιπεδο ζωης και αξιοπρεπεις μισθους. Δυστυχως η ακροδεξια συγκαλυμμένη ή οχι ανεβαινει σε ολη την Ευρωπη.

ΥΓ: τι εννοεις για την αμερικανοποιημενη κοινωνια και τον τροπο σκεψης τους?

fisherboy
04-12-14, 01:57
Όταν λες ανεπιτυχώς, δεν σου απαντάνε καθόλου; Σου δίνουν κάποια δικαιολογία; Ίσως κάνεις κάτι λάθος τότε στις αιτήσεις και πρέπει να το διορθώσεις. Κι επίσης όταν λες δεν έχεις καθόλου εμπειρία, δεν έχεις καμιά πρακτική; Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω για τέτοιου είδους θέσεις, αλλά είναι αλήθεια ότι είναι αρκετά ανταγωνιστικά.

Μου απαντάνε τα κλασσικά, ότι βρέθηκαν άλλοι υποψήφιοι που ταιριάζουν καλύτερα στις ανάγκες τους.

Πάντως να πω ότι μου έχει κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που δύο εταιρείες από την Γερμανία μπήκαν στην διαδικασία να μου στείλουν επιστολή στο σπίτι ότι δεν με λαμβάνουν υπόψην για τα περαιτέρω. Και να σκεφτείτε ότι δεν είχα περάσει καν από συνέντευξη. Αντίθετα εδώ στην Ελλάδα ζήτημα ένα 15%-20% να σε ενημερώνει ότι δεν προχωράς στην διαδικασία επιλογής, παρόλο που πήγες για συνέντευξη.

Το να κάνω λάθος στις αιτήσεις δεν το αποκλείω. Έχεις να δώσεις κάποιες γενικές συμβουλές ή κάτι στο οποίο θα πρέπει να δώσω προσοχή;

Όσον αφορά την εμπειρία, πρακτική μέσω της σχολής δεν είχα κάνει καθώς δεν ήταν υποχρεωτική.:wall: Το μόνο που έχω είναι το ότι δούλευα/δουλεύω από μικρός με τον πατέρα μου που είναι τεχνικός και το οποίο το αναφέρω στο βιογραφικό.

Btw ήταν λάθος ο μισθός στην αγγελία και τελικά είναι 30000 κορώνες (~1085 ευρώ μεικτά) και όχι 18000 κορώνες(~650 ευρώ μεικτά) που είχα διαβάσει αρχικά.

lefe
04-12-14, 02:09
Μου απαντάνε τα κλασσικά, ότι βρέθηκαν άλλοι υποψήφιοι που ταιριάζουν καλύτερα στις ανάγκες τους.

Πάντως να πω ότι μου έχει κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που δύο εταιρείες από την Γερμανία μπήκαν στην διαδικασία να μου στείλουν επιστολή στο σπίτι ότι δεν με λαμβάνουν υπόψην για τα περαιτέρω. Και να σκεφτείτε ότι δεν είχα περάσει καν από συνέντευξη. Αντίθετα εδώ στην Ελλάδα ζήτημα ένα 15%-20% να σε ενημερώνει ότι δεν προχωράς στην διαδικασία επιλογής, παρόλο που πήγες για συνέντευξη.

Το να κάνω λάθος στις αιτήσεις δεν το αποκλείω. Έχεις να δώσεις κάποιες γενικές συμβουλές ή κάτι στο οποίο θα πρέπει να δώσω προσοχή;

Όσον αφορά την εμπειρία, πρακτική μέσω της σχολής δεν είχα κάνει καθώς δεν ήταν υποχρεωτική.:wall: Το μόνο που έχω είναι το ότι δούλευα/δουλεύω από μικρός με τον πατέρα μου που είναι τεχνικός και το οποίο το αναφέρω στο βιογραφικό.

Btw ήταν λάθος ο μισθός στην αγγελία και τελικά είναι 30000 κορώνες (~1085 ευρώ μεικτά) και όχι 18000 κορώνες(~650 ευρώ μεικτά) που είχα διαβάσει αρχικά.

Πρακτικη μπορεις και τωρα να κανεις δεν σε περιορίζει κατι. Απο κει περα ανεξαρτητως μισθου αν το αντικειμενο της θεσης σε ενδιαφερει εστω και λιγο θα σου προτεινα να πας και με το που κλεισεις κανα εξαμηνο να αρχισεις(αν θες εννοειται) να ψαχνεις για κατι που σε ενδιαφερει/πληρωνει πιο πολυ . Οι λογοι ειναι διαφοροι ,και προϋπηρεσία θα γραψεις και φαίνεται κατα την ταπεινη μου αποψη διαφορετικο οταν ηδη εχεις μια θεση και ψαχνεις για αλλη σε συγκριση με καποιον που ειναι ανεργος. Επισης στο βιογραφικο σου θα φαίνεται και η εμπειρια στο εξωτερικο που ειναι επισης παρα πολυ θετικο.

fisherboy
04-12-14, 02:19
Πρακτικη μπορεις και τωρα να κανεις δεν σε περιορίζει κατι. Απο κει περα ανεξαρτητως μισθου αν το αντικειμενο της θεσης σε ενδιαφερει εστω και λιγο θα σου προτεινα να πας και με το που κλεισεις κανα εξαμηνο να αρχισεις(αν θες εννοειται) να ψαχνεις για κατι που σε ενδιαφερει/πληρωνει πιο πολυ . Οι λογοι ειναι διαφοροι ,και προϋπηρεσία θα γραψεις και φαίνεται κατα την ταπεινη μου αποψη διαφορετικο οταν ηδη εχεις μια θεση και ψαχνεις για αλλη σε συγκριση με καποιον που ειναι ανεργος. Επισης στο βιογραφικο σου θα φαίνεται και η εμπειρια στο εξωτερικο που ειναι επισης παρα πολυ θετικο.

Είχα ρωτήσει στο γραφείο που ασχολείται με την πρακτική στην σχολή μου και μου είχαν πει ότι εφόσον αποφοίτησα δεν μπορώ να κάνω πλέον πρακτική.

Κατά τα υπόλοιπα, συμφωνώ με αυτά που γράφεις, κάπως έτσι τα έχω κι εγώ στο μυαλό μου. Ας ξεκινήσω να αποκτήσω λίγο προϋπηρεσία και μετά βλέπω για κάτι άλλο.

Kenshin
04-12-14, 10:24
Καλά ό,τι νά ναι στα γραφεία πρακτικής.
Δες erasmus+ ή το πρόγραμμα Leonardo da vinci, αν τρέχει ακόμα.
Στο erasmus+ έχεις τη δυνατότητα να κάνεις πρακτική ακόμα και μετά την αποφοίτηση.

lewton
04-12-14, 13:57
Το ερώτημα μου
Εαν είχατε την επιλογή να ζήσετε με την οικογένεια σας σε κάποια εκτός της Ελλάδας χώρα και να μεγαλώσουν τα παιδιά σας σε αυτή ποια θα επιλέγατε;
Θα επέλεγα τη γαλλόφωνη Ελβετία (δηλαδή εκεί από όπου έφυγα) αλλά όχι Γενευή, ιδανικά πόλεις όπως Λοζάνη, Morges, Montreux.

8anos
04-12-14, 14:13
Θα επέλεγα τη γαλλόφωνη Ελβετία (δηλαδή εκεί από όπου έφυγα) αλλά όχι Γενευή, ιδανικά πόλεις όπως Λοζάνη, Morges, Montreux.

να σου πω την αλήθεια ειναι πρώτο πρώτο στη λίστα των εναλλακτικών επιλογών, λόγω και της γλώσσας, η κυρα είναι και γαλλόφωνη εγώ πρέπει να τα βελτιώσω αλλα δεν ειμαι tabula rasa.
οσο το εχω κοιτάξει πρέπει να εχει βαρύνουσα σημασία στην αναζήτηση δουλειάς οι συστάσεις, τουλάχιστον στον χώρο μου αφού δεν βλέπω πολλές αγγελίες

σε ευχαριστώ για τις συγκεκριμένες προτάσεις!

lewton
04-12-14, 14:22
να σου πω την αλήθεια ειναι πρώτο πρώτο στη λίστα των εναλλακτικών επιλογών, λόγω και της γλώσσας, η κυρα είναι και γαλλόφωνη εγώ πρέπει να τα βελτιώσω αλλα δεν ειμαι tabula rasa.
οσο το εχω κοιτάξει πρέπει να εχει βαρύνουσα σημασία στην αναζήτηση δουλειάς οι συστάσεις, τουλάχιστον στον χώρο μου αφού δεν βλέπω πολλές αγγελίες

σε ευχαριστώ για τις συγκεκριμένες προτάσεις!

Με τι ασχολείσαι επαγγελματικά (για να δω αν έχω τίποτα γνωριμίες);

- - - Updated - - -

Στην περιοχή της Γενεύης-Λοζάνης το απίστευτο είναι το πόσο καλό καιρό έχει. Η λίμνη της Γενεύης κρατάει θερμότητα λόγω του μεγέθους και του μεγάλου βάθους της, οπότε δίνει με διαφορά το καλύτερο κλίμα της κεντρικής Ευρώπης.
Το χειμώνα συνήθως βλέπεις στο κινητό κάτι σαν "θερμοκρασία -2, feel 2" ενώ εδώ στη Γερμανία που είμαι τώρα βλέπω στις καλές μέρες "θερμοκρασία -5, feel 10". :p
Aπό Μάρτη μέχρι Οκτώβρη η θερμοκρασία ανεβαίνει σταθερά πάνω από 20 και το μόνο εκνευριστικό είναι να βρέχει όλο το ΣΚ. Θυμάμαι το καλοκαίρι του 2012, Δευτέρα-Παρασκευή λιακάδα, Σάββατο-Κυριακή βροχή. :evil:

Όπως φυσικά είναι σημαντικό για όποιον δεν είναι βαμπίρ και το ότι η διαφορά στη διάρκεια μέρας-νύχτας είναι σε λογικά επίπεδα όλο το χρόνο (χειρότερα από Ελλάδα αλλά καμία σχέση με Σουηδία). Δεν μπορώ να κοιμηθώ αν έχει βγει ο ήλιος, οπότε στο Βερολίνο το καλοκαίρι ξυπνάω κάθε μέρα στις 5. :evil:

Η κοινωνία είναι φιλική και το γεγονός ότι μιλάμε για γαλλόφωνη περιοχή σημαίνει ότι πολιτισμικά επηρεάζεται από τη Γαλλία και για αυτό τα παιδιά τα μαθαίνουν να αμφισβητούν πράγματα και καταστάσεις πιο εύκολα από τους Γερμανόφωνους.

KLG
04-12-14, 14:57
Αυτη τη στιγμή ζούμε στη Σουηδία.

Τα θετικά:
Καλό εργασιακό περιβάλλον και κουλτούρα.
Καλοί μισθοί
Υποδομές που διευκολύνουν την καθημερινότητα, πάρκα, δρόμοι, παιδικοί σταθμοί κλπ
Καλή αεροπορική σύνδεση με Ελλάδα και ευρώπη
Ελληνικό στοιχείο στην ηλικία μας.


Τα αρνητικά
Κρύο και σκοτάδι τον χειμώνα
Μια "Αμερικανοποιημένη" στον τρόπο σκέψης κοινωνία. Μιλάω με νεους ανθρώπους εδώ και ειναι απογοητευτικό το πώς σκέφτονται.
Ενα παραπαίον εκπαιδευτικό σύστημα, αν και θα επιδιώξουμε να στείλουμε τα παιδιά στο Διεθνές σχολείο που ακολουθεί διαφορετικό πρόγραμμα.

Σε αυτα προστίθενται σκέψεις και πιθανόν υποκειμενικοί φοβοι μου, που εχουν να κάνουν με:

την άνοδο της ακροδεξίας στην χώρα
την πιθανότητα εκδήλωσης και εδώ βαθιάς οικονομικής κρίσης
την πιεση για είσοδο της χώρας στο ΝΑΤΟ και εγκατάλειψης της ουδετερότητας.


Πιθανότατα θα συνεχίσουμε εδώ γιατι το ισοζύγιο ειναι θετικό. Παρόλα αυτά επειδή πάντα υπάρχει το καλύτερο, θα ήθελα να ακούσω κάποια επιπλέον γνώμη και εμπειρία.

Το ερώτημα μου
Εαν είχατε την επιλογή να ζήσετε με την οικογένεια σας σε κάποια εκτός της Ελλάδας χώρα και να μεγαλώσουν τα παιδιά σας σε αυτή ποια θα επιλέγατε;

Με εξαίρεση το θέμα του ΝΑΤΟ (εδώ όπως γνωρίζεις είμαστε πρωτοπαλλίκαρα) συμμερίζουμε τον προβληματισμό σου. Να προσθέσω οτι στη Σουηδία τωρα είδατε την ακροδεξια να είναι ρυθμιστής με την κοινοβουλευτική κρίση για την ψηφιση του προυπολογισμού.

Εδω είναι ρυθμιστες πολλά χρόνια. Οχι κοινοβουλευτικά ακόμα, αλλά εχουν μετατοπίσει τον πολιτικό λόγο (και κατ' επέκταση το πολιτικό φάσμα) προς τα πολύ δεξιά. Αν ανοίξεις ενα καναλι θα δεις παντου τη λέξη "Asyl" και τι συζήτηση να περιφερεται γύρω απο το "πόσους", "ποιούς" και "απο πού". Βεβαια ετοιμαζονται και για κοινοβουλευτικό ρόλο (βγαίνουν πρώτοι στις δημοσκοπησεις).

Οπως και να 'χει καταντάει κουραστικό το κεντρικό πολιτικό θέμα να είναι η μετανάστευση, ιδίως αν είσαι μετανάστης.

Α, και τα παιδια οπωσδήποτε σε international school, εδω όλοι οι ξένοι τα στέλνουν σε int. schools με κάθε τρόπο.

8anos
04-12-14, 15:03
Με τι ασχολείσαι επαγγελματικά (για να δω αν έχω τίποτα γνωριμίες);

- - - Updated - - -

Στην περιοχή της Γενεύης-Λοζάνης το απίστευτο είναι το πόσο καλό καιρό έχει. Η λίμνη της Γενεύης κρατάει θερμότητα λόγω του μεγέθους και του μεγάλου βάθους της, οπότε δίνει με διαφορά το καλύτερο κλίμα της κεντρικής Ευρώπης.
Το χειμώνα συνήθως βλέπεις στο κινητό κάτι σαν "θερμοκρασία -2, feel 2" ενώ εδώ στη Γερμανία που είμαι τώρα βλέπω στις καλές μέρες "θερμοκρασία -5, feel 10". :p
Aπό Μάρτη μέχρι Οκτώβρη η θερμοκρασία ανεβαίνει σταθερά πάνω από 20 και το μόνο εκνευριστικό είναι να βρέχει όλο το ΣΚ. Θυμάμαι το καλοκαίρι του 2012, Δευτέρα-Παρασκευή λιακάδα, Σάββατο-Κυριακή βροχή. :evil:

Όπως φυσικά είναι σημαντικό για όποιον δεν είναι βαμπίρ και το ότι η διαφορά στη διάρκεια μέρας-νύχτας είναι σε λογικά επίπεδα όλο το χρόνο (χειρότερα από Ελλάδα αλλά καμία σχέση με Σουηδία). Δεν μπορώ να κοιμηθώ αν έχει βγει ο ήλιος, οπότε στο Βερολίνο το καλοκαίρι ξυπνάω κάθε μέρα στις 5. :evil:

Η κοινωνία είναι φιλική και το γεγονός ότι μιλάμε για γαλλόφωνη περιοχή σημαίνει ότι πολιτισμικά επηρεάζεται από τη Γαλλία και για αυτό τα παιδιά τα μαθαίνουν να αμφισβητούν πράγματα και καταστάσεις πιο εύκολα από τους Γερμανόφωνους.

μαλιστα, ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
εγω γιατρός είμαι, αλλά απο αυτούς που δεν βλέπεις ποτέ και δεν θέλεις να δεις πίστεψε με :p

lefe
04-12-14, 15:04
μαλιστα, ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
εγω γιατρός είμαι, αλλά απο αυτούς που δεν βλέπεις ποτέ και δεν θέλεις να δεις πίστεψε με :p

Ιατροδικαστης?????!!

8anos
04-12-14, 15:05
Με εξαίρεση το θέμα του ΝΑΤΟ (εδώ όπως γνωρίζεις είμαστε πρωτοπαλλίκαρα) συμμερίζουμε τον προβληματισμό σου. Να προσθέσω οτι στη Σουηδία τωρα είδατε την ακροδεξια να είναι ρυθμιστής με την κοινοβουλευτική κρίση για την ψηφιση του προυπολογισμού.

Εδω είναι ρυθμιστες πολλά χρόνια. Οχι κοινοβουλευτικά ακόμα, αλλά εχουν μετατοπίσει τον πολιτικό λόγο (και κατ' επέκταση το πολιτικό φάσμα) προς τα πολύ δεξιά. Αν ανοίξεις ενα καναλι θα δεις παντου τη λέξη "Asyl" και τι συζήτηση να περιφερεται γύρω απο το "πόσους", "ποιούς" και "απο πού". Βεβαια ετοιμαζονται και για κοινοβουλευτικό ρόλο (βγαίνουν πρώτοι στις δημοσκοπησεις).

Οπως και να 'χει καταντάει κουραστικό το κεντρικό πολιτικό θέμα να είναι η μετανάστευση, ιδίως αν είσαι μετανάστης.

Α, και τα παιδια οπωσδήποτε σε international school, εδω όλοι οι ξένοι τα στέλνουν σε int. schools με κάθε τρόπο.

στον καπιταλισμό παντού κατατρεγμένοι θα είμαστε :p
ναι τα παιδιά τα εχουμε βάλει απο τωρα στην ουρα της αναμονής για το international school, παρα το γεγονός οτι ειναι μικρά

PopManiac
04-12-14, 15:06
Ογκολόγος; Αν και statistically speaking όλοι μας έχουμε 50% πιθανότητα στη ζωή μας να σας δούμε κάποια στιγμή :-k

8anos
04-12-14, 15:07
Ιατροδικαστης?????!!

κανω και απο αυτα :p
οχι ομως τα περιστατικά που εχουν νομικό/αστυνομικό ενδιαφέρον

- - - Updated - - -

παθολογοανατόμος ειμαι

lefe
04-12-14, 15:09
Οπως και να 'χει καταντάει κουραστικό το κεντρικό πολιτικό θέμα να είναι η μετανάστευση, ιδίως αν είσαι μετανάστης.


Να προσθεσω και οτι κατα την αποψη μου στην πλειοψηφια των περιπτωσεων οι κοινωνιες και η βιομηχανια τους(high tech ή μη) θα βραχυκυκλωναν / φρεναραν (ή και χειροτερα σε καποιες περιπτωσεις) αμεσα αν διωχνανε μεταναστες
Τουλαχιστον τα αδερφια οι Ελβετοι καταψηφισαν το τελευταιο δημοψηφισμα στις 29 Νοεμβρη (long story short περιορισμο της ετησιας μεταναστευσης στο 0,2% του πλυθησμου υπο το καλυμμα περιβαλλοντικων θεματων ) και καπως φρεναραν/ισοφαρισαν το θεμα με το δημοψηφισμα του Φεβρουαριου που οριακα ειχε περασει

PopManiac
04-12-14, 15:09
κανω και απο αυτα :p
οχι ομως τα περιστατικά που εχουν νομικό/αστυνομικό ενδιαφέρον

- - - Updated - - -

παθολογοανατόμος ειμαι

Ά, ΟΚ τότε κανένα πρόβλημα, όταν μας βλέπετε εσείς εμείς πλέον δεν βλέπουμε τίποτα και δεν ακούμε κανέναν :lol:

cool11
04-12-14, 15:17
Να προσθεσω και οτι κατα την αποψη μου στην πλειοψηφια των περιπτωσεων οι κοινωνιες και η βιομηχανια τους(high tech ή μη) θα βραχυκυκλωναν / φρεναραν (ή και χειροτερα σε καποιες περιπτωσεις) αμεσα αν διωχνανε μεταναστες
Τουλαχιστον τα αδερφια οι Ελβετοι καταψηφισαν το τελευταιο δημοψηφισμα στις 29 Νοεμβρη (long story short περιορισμο της ετησιας μεταναστευσης στο 0,2% του πλυθησμου υπο το καλυμμα περιβαλλοντικων θεματων ) και καπως φρεναραν/ισοφαρισαν το θεμα με το δημοψηφισμα του Φεβρουαριου που οριακα ειχε περασει

Εγω μπερδευτηκα με τα δημοψηφισματα. Δεν ξερω ποιο/τι ισχυει τελικα.
Τον Φλεβαρη εστω και οριακα, ειπαν ναι σε περιορισμο.
Τον Νοεμβρη ειπαν κατι αλλο; Και δεν ισχυει τελικα του Φλεβαρη;

KLG
04-12-14, 15:20
Να προσθεσω και οτι κατα την αποψη μου στην πλειοψηφια των περιπτωσεων οι κοινωνιες και η βιομηχανια τους(high tech ή μη) θα βραχυκυκλωναν / φρεναραν (ή και χειροτερα σε καποιες περιπτωσεις) αμεσα αν διωχνανε μεταναστες
Τουλαχιστον τα αδερφια οι Ελβετοι καταψηφισαν το τελευταιο δημοψηφισμα στις 29 Νοεμβρη (long story short περιορισμο της ετησιας μεταναστευσης στο 0,2% του πλυθησμου υπο το καλυμμα περιβαλλοντικων θεματων ) και καπως φρεναραν/ισοφαρισαν το θεμα με το δημοψηφισμα του Φεβρουαριου που οριακα ειχε περασει

To τελευταιο δημοψηφισμα δεν είχε απλά ως θέμα την μεταναστευση, είχε την ευγονική. Και όπως να χει δεν θα χρησιμοποιουσα την Ελβετια ως παραδειγμα χωρας με θετικό κλίμα στο θέμα της μεταναστευσης.

lefe
04-12-14, 15:25
Εγω μπερδευτηκα με τα δημοψηφισματα. Δεν ξερω ποιο/τι ισχυει τελικα.
Τον Φλεβαρη εστω και οριακα, ειπαν ναι σε περιορισμο.
Τον Νοεμβρη ειπαν κατι αλλο; Και δεν ισχυει τελικα του Φλεβαρη;

Για του Φεβρουαριου ειναι μαλλον πιο ενημερωμενος ο lewton αλλα τοτε ειχε περασει πολυ οριακα , νομιζω με 0,50% διαφορα? , οτι θα πρεπει μεσα στα επομενα χρονια να γινουν προτασεις για τον ελεγχο της μεταναστευσης. Θεμα καπως παραξενο κατα την αποψη μου μιας και η Ελβετια δεν ειναι ΕΕ και δεν ειναι χυμα η εγγραφη στο δημο και η αδεια εργασιας . Θελει να χεις ηδη συμβολαιο στα χερια σου οποτε αλλα συμφεροντα βρωμανε

Το τελευταιο που καταψηφισαν το Ecopop ηταν με το προσχημα της προστασιας του περιβαλλοντος και του infrastructure sustainability . Η προταση ηταν να υπαρχει οριο 16,000 *0,2% του πλυθησμου* στην ετησια μεταναστευση για να μην επιβαρυνονται οι πολεις η φυση οι δομες κλπ κλπ (και λοιπες χαζες προφασεις οταν οι επενδυσεις σε τετοια projects ειναι παντα προς οφελος και της βιομηχανιας και της πολιτειας..). Καταψηφιστηκε σε ποσοστα 70% περιπου. Οι λογοι νομιζω προφανεις. Δεν θυμαμαι αν επαιζε και θεμα ποσοστωσης ανα χωρα καταγωγης του υποψηφιου μεταναστη και δεν ξερω αν εχει σημασια μιας και ετσι κ αλλιως ηταν εμετικο το ολο σχεδιο
Στην εταιρεια μου το 48% ειναι ξενοι και το 52% Ελβετοι. Η πλειοψηφια των ξενων εργαζομενων ειναι απο ΕΕ.


To τελευταιο δημοψηφισμα δεν είχε απλά ως θέμα την μεταναστευση, είχε την ευγονική. Και όπως να χει δεν θα χρησιμοποιουσα την Ελβετια ως παραδειγμα χωρας με θετικό κλίμα στο θέμα της μεταναστευσης.


συμφωνω αλλα μη ξεχνας μιλαμε για εκτος ΕΕ οποτε εχουν μια ελευθερια να το παιζουν ιστορια.. Βεβαια οπως ειπα και πιο πανω γιαυτο δεν ξερω αν και ποσο αξιζει η Ελβετια αν εχεις παιδια. Δεν ξερω για το αντιστοιχο κοστος στις αλλες χωρες αλλα εχω μια ανησυχια οτι το κοστος ζωης αν πληρωνεις παιδικους σταθμους , ιδιωτικα σχολεια και τα λοιπα ειναι πολυ μεγαλο.

8anos
04-12-14, 15:40
Βεβαια οπως ειπα και πιο πανω γιαυτο δεν ξερω αν και ποσο αξιζει η Ελβετια αν εχεις παιδια. Δεν ξερω για το αντιστοιχο κοστος στις αλλες χωρες αλλα εχω μια ανησυχια οτι το κοστος ζωης αν πληρωνεις παιδικους σταθμους , ιδιωτικα σχολεια και τα λοιπα ειναι πολυ μεγαλο.

αυτο δεν το ειχα σκεφτεί να πω την αλήθεια

cool11
04-12-14, 15:43
Αρα δεν βλεπω να εχει 'αναιρεθει' το δημοψηφισμα του Φεβρουαριου.

lefe
04-12-14, 15:52
αυτο δεν το ειχα σκεφτεί να πω την αλήθεια

Βεβαια οι μισθοι των γιατρων με ειδικοτητα και εμπειρια κλπ ειναι και σε αλλα επιπεδα ετσι? Εγω το βλεπω καθαρα υποκειμενικα στα 25 μου με entry level αποδοχες

No-Name
05-12-14, 02:04
Hello guys υπαρχει καποιος λογιστης η εφοριακος εδω; Ας μου στειλει καποιο pm
Mesw taxisnet ειδα ενα προστιμο 6000 απο στρατολογις επειδη ειμαι ανυποτακος εξωτερικου αλλα δεν μπορω να κανω ρυθμιση καρντια μου..... Ημερομηνια εξοφλησης 31/12/2014 lol

Και απο την αλλη η στρατολογια με ξαναβαζει για καταταξη τον 01/2015 και ας ειχα προσκομισει χαρτουρα οτι μενω ολλανδια απο το 2009.....

8anos
05-12-14, 10:44
πρεπει να λήξει πρώτα , απο την πρωτοχρονια και μετα θα μπορείς να κανεις ρυθμιση

- - - Updated - - -

η στρατολογια γενικα θα σε ψαχνει και θα σε καλει

lefe
05-12-14, 10:48
Ακομα και αν εχεις κανει τα χαρτια κλπ οτι εισαι στο εξωτερικο συνεχιζουν να καλουν? δεν ειναι καπως παραξενο?

8anos
05-12-14, 10:55
ναι συνεχίζουν, το ξέρω απο πρώτο χέρι :p

lewton
05-12-14, 15:44
Hello guys υπαρχει καποιος λογιστης η εφοριακος εδω; Ας μου στειλει καποιο pm
Mesw taxisnet ειδα ενα προστιμο 6000 απο στρατολογις επειδη ειμαι ανυποτακος εξωτερικου αλλα δεν μπορω να κανω ρυθμιση καρντια μου..... Ημερομηνια εξοφλησης 31/12/2014 lol

Και απο την αλλη η στρατολογια με ξαναβαζει για καταταξη τον 01/2015 και ας ειχα προσκομισει χαρτουρα οτι μενω ολλανδια απο το 2009.....

Σε διπλανό thread με ενημέρωσαν ότι κακώς τα πλήρωσα.
Ρώτα και εκεί καμια γνώμη.

vamvakoolas
05-12-14, 18:49
Το φθινόπωρο ημουν Κινα (εγραφα για Ισραηλ αλλα πως τα φερνει η @@να η ζωη)

Επιγραμματικα:
Θετικα:

Απειρος σεβασμος για τους foreigners (ουσιαστικα ψαχνουν μεντορες οχι υπαλληλους)
Πολυ καλοι μισθοι και εξαιρετικα χαμηλο κοστος ζωης (φαι μετακινησεις σχεδον τσαμπα)
Μηδεν εγκληματικοτητα/φιλικοι οι Κινεζοι με foreigners
Καλη η διασυνδεση με Ευρωπη/Ελλαδα
Παρα πολυ μεγαλη ζητηση για foreigners

Αρνητικα
Θελουν στελεχη με γερα πτυχια και οχι τοσο προυπηρεσια
Κινεζικα ειναι σχεδον must
Διασκεδαση τινει στο μηδεν
Οδηγηση μονο αν εισαι κασκαντερ (αρα ή σοφερ ή με ΜΜΜ)
Επειδη ειναι αχανης περιοχη δυσκολο ακομα και το...socializing με αλλους ξενους (να εισαι τυχερος η εταιρια σου να εχει και αλλους ξενους
Μολυνση...παντου (αρα τρωμε τυποποιημενα και δε μενουμε πολυ εξω)

cool11
05-12-14, 23:26
Το φθινόπωρο ημουν Κινα (εγραφα για Ισραηλ αλλα πως τα φερνει η @@να η ζωη)

Επιγραμματικα:
Θετικα:

Απειρος σεβασμος για τους foreigners (ουσιαστικα ψαχνουν μεντορες οχι υπαλληλους)
Πολυ καλοι μισθοι και εξαιρετικα χαμηλο κοστος ζωης (φαι μετακινησεις σχεδον τσαμπα)
Μηδεν εγκληματικοτητα/φιλικοι οι Κινεζοι με foreigners
Καλη η διασυνδεση με Ευρωπη/Ελλαδα
Παρα πολυ μεγαλη ζητηση για foreigners

Αρνητικα
Θελουν στελεχη με γερα πτυχια και οχι τοσο προυπηρεσια
Κινεζικα ειναι σχεδον must
Διασκεδαση τινει στο μηδεν
Οδηγηση μονο αν εισαι κασκαντερ (αρα ή σοφερ ή με ΜΜΜ)
Επειδη ειναι αχανης περιοχη δυσκολο ακομα και το...socializing με αλλους ξενους (να εισαι τυχερος η εταιρια σου να εχει και αλλους ξενους
Μολυνση...παντου (αρα τρωμε τυποποιημενα και δε μενουμε πολυ εξω)

Κινα...
Αξιζει να μεινεις εκει για λιγα χρονια;
Με καλο μισθο, αποταμιευεις κιολας;
Αν βρεις εργασια, σου κανει συμβολαιο εταιρια, παιρνεις και αδεια παραμονης;
Καλυτερα δουλεια σε πολυεθνικη στην Κινα, ή και σε μια καλη κινεζικη εταιρια το ιδιο ειναι;

africa
06-12-14, 00:29
Οι κινεζες λεν τιποτα?

No-Name
06-12-14, 00:51
Σε διπλανό thread με ενημέρωσαν ότι κακώς τα πλήρωσα.
Ρώτα και εκεί καμια γνώμη.

Και να τα ειχα δεν θα τα εδινα.... συγνωμη αλλα αρνουμαι να πληρωσω ενα προστιμο γιατι απλα δεν πηγα στρατο αλλα επελεξα να ζησω εκτος Ελλάδας.
Εξάλλου από Ιανουάριο 2016 θα είμαι ΜΚΕ οποτε θα διαγραφεί.( εφοσον δεν με εχουν χωσει μεσα στην επομενη βιζιτα μου στην Ελλαδα :P )

evantigger
06-12-14, 00:52
Οι κινεζες λεν τιποτα?
Νομίζω είναι και θέμα, αν θα βρεις διαθέσιμη Κινέζα...

cool11
06-12-14, 01:46
Νομίζω είναι και θέμα, αν θα βρεις διαθέσιμη Κινέζα...

Γιατι;

Φανερός Πράκτωρ
06-12-14, 10:39
Εξάλλου από Ιανουάριο 2016 θα είμαι ΜΚΕ οποτε θα διαγραφεί.( εφοσον δεν με εχουν χωσει μεσα στην επομενη βιζιτα μου στην Ελλαδα :P )

Ναι, θα διαγραφεί απλά πρόσεξε, επειδή το πρόστιμο είναι σε εφορία, το τι γίνεται αν έχεις περιουσία στο όνομά σου.
Επιπλέον πρόσεξε τι διαδικασίες κινούνται από το Ελληνικό κράτος σε περίπτωση που έχεις ανεξόφλητες οφειλές προς την εφορία.

vamvakoolas
08-12-14, 15:41
για να απαντησω εν ταχει:

Δεν ειναι ευκολο να πας Κινα ακομα και τουριστας! πρεπει να πας προξενιο να βγαλεις βιζα και να πληρωσεις... Αν ομως θες να μεινεις Κινα (φοιτητης/εργαζομενος) ή γενικα πανω απο καποιο χρονικο διαστημα παιζει ιερα εξεταση (οι Αμερικανοι ειναι γατακια μπροστα τους)
Που θα μενεις; Ποιος εγγυαται τη παρουσια σου εκει; εχεις επισημη επιστολη απο πανεπιστημιο εργασια; εχεις επιστολη απο αντιστοιχο υπουργειο; (αρα ειτε φοιτητης ειτε εργαζομενος πρεπει οπωσδηποτε να σε εχουν δεχθει απο Κινα)

Αφου τελειωσεις με αυτα ολα ειναι οκ: Ειναι τελειο μερος για ενα ξενο απο αποψης εργασιας (σπανια να περνεις εντολες ολο δινεις αλλα απο την αλλη δινεις λογο στη διοικηση για τις πραξεις σου) λογικα ωραρια και ...αυτο που ενδιαφερει πολυ καλοι μισθοι. Το ιδανικο ειναι να βρεις πολυεθνικη εταιρια για να καβατζωθεις με τα κινεζικα (να μην αναγκαστεις να μαθεις καλα) αλλα αποσο ξερω ακομα και να σε προσλαβουν και να μη ξερεις καλα σε υποχρεωνουν (νομιζω ειναι και νομος εκει) να μαθεις κινεζικα εννοειται καπακι μετα τη δουλεια (οποτε το 8-9ωρο γινεται 12 ωρο)

Οι κινεζες ειναι πολυ φιλικες με τους ξενους (ευκαρια να "αποδρασουν") και ψαχνονται κυριως για γαμο...μαλιστα στο πηγαινε ειχα καμακι απο κινεζα! Το δυσκολο ειναι να βρεις κινεζα να συννεοεισαι αλλα και εμφανιση (αυτο βεβαια ειναι θεμα γουστου)

Ασχετο: εβλεπα στη τηλεοραση (καμμια 40αρια καναλια τοπικα) μια συναυλια μουσικης. Μεχρι εδω καλα. Ξαφνικα αρχισαν να ανοιγουν οι ουρανοι (μιλαμε για τρελο νερο) και πανω που παω να αλλαξω καναλι (ε δε γινεται θα το κοψει ο σκηνοθετης) η συναυλια συνεχιζει! Ο τραγουδιστης με κουστουμι να συνεχιζει εντελως βρεγμενος και το κερασακι στη τουρτα ειναι οταν βγαινει μια κοπελα με τουαλετα και να εχουν γινει ολα χαλια (μακιγιαζ/μαλλια ρουχα) αλλα και οι 2 συνεχισαν μεχρι να τελειωσει το προγραμμα τους. Αν και φαινεται αστειο ή σοκαριστικο εγω πιστευω οτι δε θα το ξεχασω ποτε....

KLG
09-12-14, 13:01
Σχετικά με κάποια συζήτηση που ειχαμε παλιότερα με τα σχέδια του Gordito νομίζω για δουλειές στον κατασκευαστικό τομέα στην Αγγλία: http://www.bbc.com/news/uk-30390005

Gordito
10-12-14, 21:10
Αυτες οι ειδησεις, αναθεμα και αν κρυβουν μια στάλα αληθειας.
Δηλαδη δεν εχουν τουβλαδες σε ολοκληρη Αγγλια και φερνουν ξενους με διπλό μισθο;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
19-12-14, 18:28
Ρε σεις, Βρυξελλιώτες, τι γίνεται εκεί, έχει κι εκεί μπαχαλάκηδες; :p

George978
20-12-14, 16:14
Οι κινεζες λεν τιποτα?

ναι αμε, Κινεζικα

Φανερός Πράκτωρ
06-01-15, 12:25
Βάζω και εδώ ένα link για μια ερώτηση για στρατολογικά που έκανα σε άλλο νήμα μια που σχετίζεται με τους μόνιμους κατοίκους εξωτερικού που νομίζω ότι είναι αρκετοί που διαβάζουν το συγκεκριμένο νήμα.

http://www.adslgr.com/forum/threads/682549-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CF%84%CF%81%CF%8C%CE%B9%CE%BA%CE%B1?p=5581410#post5581410

@ ADSLgr.com All rights reserved.