PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

lewton
14-01-11, 02:11
Εγώ δεν αναφέρθηκα σε κάποιον που τον τραβάει το πανεπιστήμιο και θέλει να φτάσει μέχρι το Phd. Είστε άλλη συνομοταξία που σέβομαι αν και δεν κατανοώ. :p
Αναφέρομαι στον τύπο νέου που κάνει το master χωρίς να ξέρει γιατί. Και καταλήξει να διαλέξει απλά για να διαλέξει.

KLG
14-01-11, 02:24
Διαφωνώ από κάθε πλευρά. Το μεταπτυχιακό το κάνεις όταν το χρειαστείς επειδή το χρειάζεσαι, όχι ως δικαιολογία για να σου πληρώσει ο μπαμπάς τη διαμονή στο εξωτερικό. Αν το θέλεις για άνοιγμα πόρτας τότε καλύτερα να σου πληρώσει ο μπαμπάς 3-4 μήνες που θα ψάχνεις εργασία. Και λιγότερο χρήμα χάνει η οικογένεια και εσύ λιγότερο χρόνο.
Αυτή τη μανία να βρούμε μεταπτυχιακό επειδή πρέπει να γίνει (βλ. post του τσαμπικογείτονα που τα έχει βάψει μαύρα γιατί πάει, χάθηκε ο χρόνος) δεν την κατάλαβα ποτέ.
Άλλωστε πλέον μπορείς να μπεις στα θρανία και στα 30 και στα 40 και στα 50. Όταν νιώσεις ότι ήρθε η ώρα. Τότε τα χρήματα (δικά σου ή του μπαμπά) θα πιάσουν τόπο.

Κάνεις παρα πολλα λάθη...

Τι εννοεις με το "Το μεταπτυχιακό το κάνεις όταν το χρειαστείς επειδή το χρειάζεσαι" ?

Αν θες να κάνεις μεταπτυχιακό για ακαδημαικούς ή επιστημονικους λόγους, υπάρχουν εξαιρετικά προγράμματα στην Ελλάδα, με ελευθερη δομή, πολλές επιλογές, χαμηλή τιμή να γεμίσουν τον χρόνο σου και να καλύψουν τις ανησυχίες σου.

'Οταν όμως μπεις στη διαδικασία να κάνεις ενα 12μηνο crash course προγραμμα στο εξωτερικό, δεν θα το κάνεις για ψώνιο σου... θα είναι στα πλαίσια ενος σχεδιου που εχεις καταρτήσει πιο πριν για να αποκτήσεις ένα qualification που θα σου ανοίξει συγκεκριμένες πόρτες... οπότε ασε τα σχόλια περι λεφτών του μπαμπά γιατί τα λεφτά του μπαμπά τα τρώνε όσοι κάνουν τυχαίες επιλογές.

Τα βλέπεις τα πραματα απο την δική σου εξαιρετικά ευνοική συγκυρία. Δεν έχεις δει κόσμο με μαστερ να κουβαλάει σακια επειδη δεν μπορει να βρει δουλεια σε pub επειδή είναι overqualified, ουτε έχεις φιλοξενησει φίλους με δανεικά κουστουμια για interviews...

Αυτή τη μανία να βρούμε μεταπτυχιακό επειδή πρέπει να γίνει (βλ. post του τσαμπικογείτονα που τα έχει βάψει μαύρα γιατί πάει, χάθηκε ο χρόνος) δεν την κατάλαβα ποτέ.

Και εδώ κανεις λαθος... να κανει καποιος μεταπτυχιακό για να μπει σε ενα συστημα (το οποιο θα του το αποσβέσει κιολας πριν βγει στη συνταξη :whistle:) δεν δηλώνει οτι το κάνει για να το κάνει.

Στα θρανία μπορείς να πας στα 30-40-50 με οικογένεια, μέτρια δουλεια χωρίς προσόντα και επαγγελματική ανασφάλεια?

Προσοχή, δεν λέω οτι το μεταπτυχιακό θα εξασφαλίσει την τέλεια δουλεια στην Ελλάδα, αλλά οτι στο εξωτερικό θα ανοιξει την πόρτα για μια καλή καρριερα ή εστω καλύτερα απο ενα stage των 592 ευρω μετά απο δικαστήριο...

Φανερός Πράκτωρ
14-01-11, 12:28
Εγώ δεν αναφέρθηκα σε κάποιον που τον τραβάει το πανεπιστήμιο και θέλει να φτάσει μέχρι το Phd. Είστε άλλη συνομοταξία που σέβομαι αν και δεν κατανοώ. :p
Αναφέρομαι στον τύπο νέου που κάνει το master χωρίς να ξέρει γιατί. Και καταλήξει να διαλέξει απλά για να διαλέξει.
:)
το point μου ήταν ότι οι σπουδές δεν γίνονται τόσο εύκολα όποτε θες ή με το ίδιο κόστος (προσωπική προσπάθεια και οικονομικό κόστος). Αυτό ισχύει και γι'αυτόν που δεν έχει το ψώνιο με τις σπουδές και θέλει απλά να κάνει ένα master. Πάντα θα υπάρχουν οι "πολλά υποσχόμενοι¨ (οι νέοι, οι καλοί, με τους μεγάλους βαθμούς). Το θέμα είναι πόσο μακρυά βρίσκεσαι από αυτούς και αυτό θα κρίνει αν θα σε δεχθούν στο master και αν θα σου δώσουν υποτροφία.

........Auto merged post: zoup πρόσθεσε 9 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Διαφωνώ από κάθε πλευρά. Το μεταπτυχιακό το κάνεις όταν το χρειαστείς επειδή το χρειάζεσαι, όχι ως δικαιολογία για να σου πληρώσει ο μπαμπάς τη διαμονή στο εξωτερικό. Αν το θέλεις για άνοιγμα πόρτας τότε καλύτερα να σου πληρώσει ο μπαμπάς 3-4 μήνες που θα ψάχνεις εργασία. Και λιγότερο χρήμα χάνει η οικογένεια και εσύ λιγότερο χρόνο.
Αυτή τη μανία να βρούμε μεταπτυχιακό επειδή πρέπει να γίνει (βλ. post του τσαμπικογείτονα που τα έχει βάψει μαύρα γιατί πάει, χάθηκε ο χρόνος) δεν την κατάλαβα ποτέ.

Το να πάρεις ένα πτυχίο στη χώρα που θα αναζητήσεις δουλειά είναι η "περπατημένη" και έχει αρκετά πλεονεκτήματα. Μερικά από αυτά είναι ότι πας σε ένα προστατευμένο περιβάλλον όπως είναι το πανεπιστήμιο, εξοικειώνεσαι με την πραγματικότητα της χώρας, αποκτάς διασυνδέσεις, έχεις ένα χαρτί από πανεπιστήμιο που μπορούν να αξιολογήσουν την ποιότητά του οι μελλοντικοί εργοδότες σου (γιατί είναι της χώρας τους αλλά και μεγαλύτερο από τα δικά μας κλπ).

Για όλα τα παραπάνω το master δεν δείχνει και τόσο κακή ιδέα. Μια άλλη καλή ιδέα είναι να δουλέψεις σε project ενός πανεπιστημίου (πχ σαν engineer). Με τον τρόπο αυτό αποφεύγεις το master και κρατάς αρκετά από τα καλά που αναφέρθηκαν παραπάνω.

Το να πας σαν αλεξιπτωτιστής νοικιάζοντας ένα σπίτι και να αρχίσεις να ψάχνεις για δουλειά μου φαίνεται το τέλειο σενάριο για αποτυχία. Δεν γνωρίζω κανέναν που να το έχει κάνει (επιτυχημένα) αλλά γι'αυτό ίσως να φταίει και ο κύκλος μου. Όμως ακόμα και εσύ αν δεν κάνω λάθος τη δουλειά τη βρήκες πριν φύγεις από Ελλάδα. Έτσι δεν είναι;

contime
14-01-11, 17:43
Τώρα το λες???

:p:p:p

Εχω χασει οελς τις προθεσμιες για αιτησεις έξω για το 2011 :sorry::sorry::sorry:.


(δεν ειναι τοσο τα deadlines ,όσο το να διαλεξεις courses & πανεπιστημια,να παρεις GRE και τα σχετικα,να τρεξεις για συστατικες και τετοια κτλ)

Tα deadlines ειναι συνηθως κατα τον Απριλη Μαη ενω σε αλλα ακομα και Ιουλιο. Κρινω βεβαια απο το δικο μου αντικειμενο, στο δικο σου δεν ξερω τι παιζει. Απ ολα τα "προβληματα" που σε καθυστερουν μονο το gre μπορω να κατανοησω που χρειαζεται καποια προετοιμασια αν και δεν το ζητανε ολα τα πανεπιστημια. Αν οι προθεσμιες σου ειναι αυτες που νομιζω, τοτε μια χαρα προλαβαινεις, με την εξαιρεση του gre.


Διαφωνώ από κάθε πλευρά. Το μεταπτυχιακό το κάνεις όταν το χρειαστείς επειδή το χρειάζεσαι, όχι ως δικαιολογία για να σου πληρώσει ο μπαμπάς τη διαμονή στο εξωτερικό. Αν το θέλεις για άνοιγμα πόρτας τότε καλύτερα να σου πληρώσει ο μπαμπάς 3-4 μήνες που θα ψάχνεις εργασία. Και λιγότερο χρήμα χάνει η οικογένεια και εσύ λιγότερο χρόνο.
Αυτή τη μανία να βρούμε μεταπτυχιακό επειδή πρέπει να γίνει (βλ. post του τσαμπικογείτονα που τα έχει βάψει μαύρα γιατί πάει, χάθηκε ο χρόνος) δεν την κατάλαβα ποτέ.
Άλλωστε πλέον μπορείς να μπεις στα θρανία και στα 30 και στα 40 και στα 50. Όταν νιώσεις ότι ήρθε η ώρα. Τότε τα χρήματα (δικά σου ή του μπαμπά) θα πιάσουν τόπο.
Θα συμφωνησω με αυτα που εγραψε ο klg. Αν θελεις ουτως ή αλλως να κανεις να μεταπτυχιακο καλυτερα κανε το εξω για την εμπειρια μιας ξενης κουλτουρας αλλα και τις καλυτερες επαγγελματικες προοποτικες. Ειδικα τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη, ειναι η καλυτερη επιλογη για καποιον που τελειωνει τις σπουδες του, αφου να βρει εργασια πανω στο αντικειμενο του (αλλα και γενικοτερα...) ειναι απο πολυ δυσκολο εως αδυνατο, εκτος αν εχει καποιον να τον "σπρωξει". Τωρα για το θεμα του μεταπτυχιακου στα 30-50 διαφωνω τελειως μιας και ειναι απειρως πιο δυσκολο να αφησεις οικογενεια παιδια δουλεια και να ξεκινησεις για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο ή ακομα κι εδω. Νομιζω οτι κρινεις το θεμα τελειως προσωπικα και με τις τωρινες συνθηκες της ζωης σου.

voithostyrempora2
15-01-11, 03:08
Tα deadlines ειναι συνηθως κατα τον Απριλη Μαη ενω σε αλλα ακομα και Ιουλιο. Κρινω βεβαια απο το δικο μου αντικειμενο, στο δικο σου δεν ξερω τι παιζει. Απ ολα τα "προβληματα" που σε καθυστερουν μονο το gre μπορω να κατανοησω που χρειαζεται καποια προετοιμασια αν και δεν το ζητανε ολα τα πανεπιστημια. Αν οι προθεσμιες σου ειναι αυτες που νομιζω, τοτε μια χαρα προλαβαινεις, με την εξαιρεση του gre.

Φλεβαρη είναι απ'όσο ξέρω.Οπότε δεν παιζει να προλαβω με τπτ.Εχω και εξετατσικη 7-25 Φλεβαρη :whistle:.Αρα στρατός για 9 μήνες (Αυγουστος 2011 έως Μάης 2012) και σεπτεμβρης 2012 η πολυπόθητη μεταναστευση :oneup::oneup::oneup: για πάντα :oneup: .

στις γραφικοτητες του μικρου Πληροφορικαριου για "τσαμπικογειτονες" απαξιώ ακόμη και να απαντήσω ;)


:p

lewton
16-01-11, 02:47
Καταρχάς συμφωνώ απόλυτα με τον contime για το ότι το μεταπτυχιακό καλό είναι να το κάνουμε έξω. Το πιστεύω αυτό για πολλούς λόγους, μερικούς από τους οποίους ο ίδιος δεν αναφέρει, αλλά σίγουρα και όπως λέει ο ίδιος και για να μας ανοίξει το δρόμο για μια σοβαρή εργασία κάπου εκεί γύρω.
Διαφωνώ όμως με το να το κάνουμε μόνο για να χρησιμεύσει ως πόρτα προς το εξωτερικό.

Δεύτερον, ίσως στο τελευταίο μου post (301) να μην εξήγησα αρκετά για να μη βγω off-topic, αλλά αυτό που κατακρίνω είναι η νοοτροπία «τελείωσα το bachelor, τώρα πρέπει να κάνω master, ας αρχίσω τις αιτήσεις και ο,τι κάτσει». Το είδα σε αρκετούς πρώην συμφοιτητές από Ελλάδα, που όταν τελειώναμε το πτυχίο ήταν obsessed με το να βρουν μεταπτυχιακό χωρίς να είναι σίγουροι για το λόγο αλλά και χωρίς να ξέρουν τι τους ενδιαφέρει. Άλλα παιδιά είχαν βρει τι τους τραβάει και ψάχνονταν προς τα εκεί, αλλά για κάποιους ήταν απλά η αυτονόητη και μοναδική επιλογή σε μια γραμμική πορεία «προπτυχιακό->μεταπτυχιακό->δουλειά->οικογένεια->σύνταξη->θάνατος». Η οποία νοοτροπία με τρέλαινε.

Τρίτον, για να γυρίσω στο αρχικό μου σχόλιο (299), επιμένω ότι η αναζήτηση μεταπτυχιακού στο εξωτερικό μόνο και μόνο επειδή κάπου εκεί γύρω θέλει να ζήσει κανείς είναι λάθος και σπατάλη χρημάτων.
Ο KLG λέει ότι δε μπορείς να πας να μείνεις σε hostel και να ψάχνεις για εργασία, αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι μπορείς (αν και δεν το ενθαρρύνω) και ότι εν τέλει θα βρεις την εργασία πολύ πριν τα έξοδα αγγίξουν το 50% των εξόδων ενός μεταπτυχιακού (το οποίο μεταπτυχιακό αν δεν ξέρεις γιατί το κάνεις μάλλον δε θα προσφέρει και τίποτα).
Αναφέρω το παράδειγμα της Ολλανδέζας πρώην συγκατοίκου μου στη Γενεύη, η οποία στα 35 της είχε μια πολύ καλή δουλειά στην Ολλανδία, δεν είχε κάνει οικογένεια, και της είχε μείνει καημός να ζήσει στο εξωτερικό. Μια ωραία ημέρα λοιπόν παραιτήθηκε από την πολύ καλή δουλειά, πούλησε το σπίτι της, κοίταξε τον εαυτό της στον καθρέφτη και είπε «καλή τύχη». Ήρθε στη Γενεύη σε αναζήτηση εργασίας και 2 μήνες μετά έφευγε για Σιγκαπούρη/Χονγκ Κονγκ, επειδή βρήκε δουλειά σε αμερικάνικη εταιρία πρώτων υλών και την έστελναν για 3 μήνες σε κάθε πολη για εκπαίδευση, με προοπτική μετά το εξάμηνο να πιάσει κανονικά δουλειά στο γραφείο τους στη Λοζάνη. Τελικά γύρισε στη Λοζάνη μετά από 4 μήνες επειδή παραιτήθηκε κάποιος από το τμήμα και τη χρειάστηκαν, αλλά δεν τα έβαψε και μαύρα.
Όπως είπα αυτό δεν το ενθαρρύνω. Αυτό όμως που ενθαρρύνω είναι, εφόσον σε ενδιαφέρει η εργασία και όχι το να σπουδάσεις, η αναζήτηση εργασίας στην ευρύτερη περιοχή ΕΕ/ΕΟΧ/ΕΖΕΣ από Ελλάδα. Αργείς λίγο αλλά βρίσκεις, επειδή υπάρχουν χώρες (μια μικρή στα βόρεια των Άλπεων μου έρχεται στο μυαλό) όπου υπάρχει έλλειψη εργατικού δυναμικού με τίτλο πανεπιστημίου και διαθεσιμότητα να ξεκινήσει με έναν μέτριο μισθό (από 2000 ευρώ το μήνα, κάτι που επιτρέπει να ζήσεις πολύ ανετότερα από κάποιον με 800 ευρώ στην Ελλάδα).

Και τέλος, εγώ αυτή τη στιγμή κάνω μεταπτυχιακό σε Business School η ιδέα για το οποίο προέκυψε όσο εργαζόμουν στην Ελβετία. Αν τελειώνοντας το ελληνικό πανεπιστήμιο είχα γίνει obsessed να κάνω μεταπτυχιακό δε θα είχα καν σκεφτεί κάτι τέτοιο, αλλά η δουλειά με βοήθησε να δω καλύτερα τι με ενδιαφέρει.
Και το ότι το μεταπτυχιακό με έχει φέρει αυτή τη στιγμή στην Ισπανία και από το Φλεβάρη θα με στείλει στη Γερμανία δε σημαίνει απολύτως τίποτα για το που θα εργαστώ αμέσως μετά. Μπορεί να κάτσει κάποια από αυτές τις δύο χώρες, αλλά η αναζήτησή μου θα είναι πολύ πιο ανοικτή (οπουδήποτε στην Ευρώπη υπάρχει ενδιαφέρουσα θέση, και λοξοκοιτώντας προς Λατινική Αμερική).

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 58 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το site σχετικά με τα στρατολογικά όπως μεταφέρονται από το προξενείο Χάγης:
http://grconhague.weebly.com/sigmataurhoalphatauomicronlambdaomicrongammaiotakappaalpha.html

Επιβεβαίωσα ότι αυτό ακριβώς (Ανυπότακτοι εξωτερικού) έβγαλαν οι δύο γνωστοί μου που ζουν στη Ζυρίχη. Επομένως μάλλον δεν προσέθεσα κάτι νέο στην κουβέντα.


Μυρίζομαι urbanology...:p
Urban legends κανονικά. Στρατό δε πάει κανείς με το ζόρι. Στρατονόμος είμουν και πήγαινα μία φορά την εβδομάδα στο αεροδρόμιο με μικτό κλιμάκιο αεροπορία/ναυτικό για να πιάσουμε ανυπότακτούς, λιποτάκτες κτλ.
Δεκτό. :p


Lewton πώς είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό ακόμα στις μέρες μας?
Δεν μπορεί ο ανυπότακτος με καποια βεβαίωση από τη χώρα παραμονής του να αποφύγει το σουρεαλ αυτό στο αεροδρόμιο?
Eίπαμε, παίζει να είναι urban legend, αλλά για να τα πούμε και όλα, ο μύθος λέει ότι ο συγκεκριμένος δεν είχε λάβει κανένα χαρτί και μπαινόβγαινε Ελλάδα εδώ και χρόνια βασισμένος στο ότι δε γίνεται έλεγχος.

pan.nl
16-01-11, 03:14
Το site σχετικά με τα στρατολογικά όπως μεταφέρονται από το προξενείο Χάγης:
http://grconhague.weebly.com/sigmataurhoalphatauomicronlambdaomicrongammaiotakappaalpha.html

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες, κάτι όμως δε μου φαίνεται τόσο ξεκάθαρο. Συγκεκριμένα στη σελίδα http://grconhague.weebly.com/stratol3.html αναφέρεται: "Εφόσον έχετε ήδη λάβει από το στρατολογικό σας γραφείο ειδοποίηση ότι κηρυχθήκατε ανυπότακτος εξωτερικού, το Προξενικό Γραφείο μπορεί να σας χορηγήσει Στρατολογική Βεβαίωση Διαμονής." Πώς θα γνωρίζει το στρατολογικό γραφείο εκ των προτέρων οτι διαμένει κάποιος στο εξωτερικό ώστε να στείλει τη σχετική ειδοποίηση; Έχει να κάνει με τη διεύθυνση που δηλώνει κάποιος στην εφορία;

contime
16-01-11, 23:54
@lewton
Kοιτα, το ιδανικο ειναι αυτο που λες εσυ. Δηλαδη να δουλεψεις λιγο πανω στο αντικειμενο, για τι καμια φορα η θεωρια απο την πραξη εχει μεγαλη διαφορα και στη συνεχεια να δεις ποιο μεταπτυχιακο ειναι αυτο που καλυπτει τα ενδιαφεροντα σου. Τη δεδομενη χρονικη στιγμη ομως που δεν υπαρχει η "πολυτελεια" να εργαστεις πανω στο αντικειμενο σου ή και γενικοτερα, το πιο πιθανο ειναι να μη σου δοθει ποτε αυτη η ευκαιρια... Επομενως το επομενο βημα ειναι να επιλεξεις ενα μεταπτυχακο που πιστευεις οτι σε ικανοποιει. Αν η επιλογη ειναι εστω σε μια τετοια βαση, θεωρω οτι δεν υπαρχει (μεγαλο) προβλημα. Το προβλημα εγκειται στα σκεπτικα «προπτυχιακό->μεταπτυχιακό->δουλειά->οικογένεια->σύνταξη->θάνατος» που λες κι εσυ.:rolleyes:

nikos73gr
01-02-11, 04:28
Χωρίς να έχω διαβάσει τις προηγούμενες απαντήσεις, πολύ συνοπτικά περιγράφω την εμπειρία μου που ίσως να φανεί χρήσιμη σε αρκετούς.
Μετανάστευσα πρόσφατα στην Ελβετία, σε συγγενικά πρόσωπα με σκοπό να εργασθώ εκεί αν και με είχαν προειδοποιήσει οτι θα είναι πολύ δύσκολο να βρω κάτι. Έχοντας ως εφόδια τα πτυχία και τα διπλώματά μου, δεν έδωσα πολύ σημασία.
Ο λόγος που αποφάσισα να το κάνω ήταν τα χρέη μου σε τράπεζες, που αν και δεν είναι υπέρογκα, με πιέζουν οπότε σκέφτηκα να τα μειώσω δραστικά με αυτό τον τρόπο. Άλλωστε όπως διαπίστωσα από κοντά, οι μισθοί είναι από τετραπλάσιοι και πάνω, τα τρόφιμα και ρούχα κοστίζουν το ίδιο, τα ενοίκια εκτός των μεγάλων πόλεων είναι φτηνά, η φορολογία είναι υψηλή, ξεκινάει από 15%, και πάλι όμως τα είχα υπολογίσει οτι θα μένουν αρκετά στην άκρη κάθε μήνα.
Επειδή και η Ελβετία είναι χώρα Σέγκεν, για τους 3 πρώτους μήνες μπορείς να εγκατασταθείς ελεύθερα και να αναζητήσεις εργασία. Εφόσον βρεις, παρουσιάζεις στο δημαρχείο που μένεις την πρόσληψη και αυτομάτως σου χορηγούν άδεια παραμονής.
Όταν όμως έφτασα εκεί, πληροφορήθηκα την ύπαρξη εγκυκλίου η οποία επιβάλλει στους εργοδότες να προσλαμβάνουν πρώτα ελβετούς υπηκόους, στη συνέχεια μετανάστες που ήδη ζουν και εργάζονται τουλάχιστον 5 χρόνια στη χώρα με απόλυτη προτεραιότητα όσοι είναι εγγεγραμμένοι στο ταμείο ανεργίας.
Από και μόνο κατάλαβα οτι οι πιθανότητες να βρω εργασία, έσβηναν.
Χωρίς να χάνω χρόνο, ξεκίνησα την αναζήτηση εργασίας, θέσεις υπήρχαν και έστειλα πάνω από 100 αιτήσεις. Όλοι απάντησαν άμεσα, αλλά με την ίδια στερεότυπη απάντηση: ευχαριστούμε πολύ για την απάντησή σας, όμως παρόλα τα προσόντα και την αξιόλογη προυπηρεσία σας, ανάμεσα στα πολλά βιογραφικά που λάβαμε υπάρχουν κάποια που έχουμε ξεχωρίσει επειδή ανταποκρίνονται πληρέστερα στο προφίλ που αναζητούμε. Καλή τύχη κλπ.
Πέρναγε το τρίμηνο οπότε έσφιξα τα δόντια μου και είπα οτι πρέπει να βρω μια οποιαδήποτε δουλειά για να κάνω έστω μια αρχή και να αποκτήσω την πολυπόθητη άδεια παραμονής. Έστειλα σε διαθέσιμες θέσεις εργασίας σε McDonalds, Ikea, Media Markt, σουπερ μάρκετ, πυροβολούσα τυφλά και έστελνα βιογραφικά και σε εταιρείες που δεν είχαν διαθέσιμες θέσεις. Όλοι απαντούσαν το ίδιο.
Στο τέλος του τριμήνου, μην έχοντας βρει εργασία, για να αποκτήσω άδεια παραμονής για άλλους 3 μήνες, έπρεπε να παρουσιάσω στις αρχές ένα τραπεζικό λογαριασμό με υπόλοιπο τέτοιο ώστε να μπορώ καλύπτω τα έξοδά μου χωρίς να χρειαστεί να προσφύγω στις κοινωνικές υπηρεσίες, το οποίο φυσικά και δεν είχα, καθώς και την σύναψη ασφάλειας υγείας, την οποία φυσικά δεν είχα την δυνατότητα να πληρώσω. Οπότε, όπως ήρθα, έτσι και έφυγα καθότι στην ουσία έκανα τουρισμό.
Από την άλλη παρατήρησα οτι υπήρχαν μεγάλες ομάδες σκοπιανών, κοσοβάρων που υποστήριζαν ο ένας τον άλλον και έβρισκαν σε ομοεθνείς δουλειά, καθότι καλά δικτυωμένοι.
Αν κάποιος θέλει να τολμήσει να φύγει για το εξωτερικό, να το κάνει μόνο εφόσον έχει την δουλειά σίγουρη!

chat1978
01-02-11, 08:58
Και στην Γερμανία έχει πέσει τέτοια οδηγία!

cool11
01-02-11, 13:59
nikos73gr, νομιζω οτι το λαθος σου ειναι οτι ξεκινησες και πηγες εκει.
Εστω και αν ειχες γνωστους να μεινεις.
Καλυτερα να στελνεις mail ή να κανεις αιτησεις ηλεκτρονικα, κι αμα σε καλεσουν πας.
Αλλα να πας και να περιμενεις, κι αν σε καλεσουν , αυτο, οσο και να μην το θελουμε μπορει να πάρει και χρονια.
Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

anon
01-02-11, 14:03
εμ, ναι, μόνο εδώ είναι ξέφραγο αμπέλι. Με τα απελευθερωμένα σύνορα εντός ΕΕ το κάθε κράτος βάζει με πλάγιους τρόπους δικλείδες ασφαλείας για να μην μείνει το δικό του εργατικό δυναμικό άνεργο. Οπότε ουσιαστικά μόνο για δουλειές που δεν θέλουν οι ντόπιοι παίρνουν ξένους (όπως κάνανε και παλιά). Πάλι καλά που κάποιοι λαοί είναι ξύπνιοι και βοηθούν τους ομοεθνείς τους. Για τους έλληνες δεν μπορεί να υπάρξει κάτι τέτοιο, μιας και είμαστε διεθνώς γνωστοί ότι ο ένας έλληνας πάει να βγάλει το μάτι του αλλουνού, όχι να τον βοηθήσει κιόλας!

john dubi
01-02-11, 14:20
εμ, ναι, μόνο εδώ είναι ξέφραγο αμπέλι. Με τα απελευθερωμένα σύνορα εντός ΕΕ το κάθε κράτος βάζει με πλάγιους τρόπους δικλείδες ασφαλείας για να μην μείνει το δικό του εργατικό δυναμικό άνεργο. Οπότε ουσιαστικά μόνο για δουλειές που δεν θέλουν οι ντόπιοι παίρνουν ξένους (όπως κάνανε και παλιά). Πάλι καλά που κάποιοι λαοί είναι ξύπνιοι και βοηθούν τους ομοεθνείς τους. Για τους έλληνες δεν μπορεί να υπάρξει κάτι τέτοιο, μιας και είμαστε διεθνώς γνωστοί ότι ο ένας έλληνας πάει να βγάλει το μάτι του αλλουνού, όχι να τον βοηθήσει κιόλας!

Ακριβως ετσι! Αυτο ειναι και η διαφορα μας με Αλβανους,κοσοβαρους,σκοπιανους κλπ που αναφερθηκε στο παραπανω post.

KLG
01-02-11, 15:14
Για σταθείτε λίγο... Δλδ στην Ελβετία οι Αλβανοι, οι Κοσοβάροι κτλ έχουν κάνει τόσο καλό δικτυο ώστε να προωθουν δικούς τους και σε δουλειές πέρα απο το μεροκάματο? Δλδ χτυπάνε δουλείες ΙΤ κτλ ή απλα καβατζώνουν ένα δικό τους σαν λαντζιέρη στο κεμπαπτσίδικο τους?

Γιατί σορυ κιόλας, το να λειτουργουν τόσο οργανωμένα εθνικά λομπυ είναι μια πυριτιδαποθήκη. Βέβαια απο τον ξαδερφό μου που κάνει PhD εκεί και έχει ήδη προτάσεις (τον τσιμπήσανε απο linkedin) όπως και απο γνωστους του "ταπεινούς" μαστεράδες -απο τους οποίους όσοι θέλανε βρήκανε δουλειές- αλλιως τα μαθαίνω τα πραματα... Λες τελικά οι σπουδές να είναι διαβατήριο για την εργασία σε μια χώρα? :rolleyes:

Πάντως δεν θα έπρεπε να θεωρουμε στα θετικά μιας χωρας την ύπαρξη εγκυκλίου που δίνει προτεραιότητα στους ντόπιους για med/high qualified jobs. Eίμαι σίγουρος οτι κάτι τέτοιο σε μια οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ δεν θα μπορεί να σταθεί... και αναφέρομαι σε επίσημη και κατεγραμμένη οδηγία... οχι μια γενική διάθεση στην αγορά εργασίας.

contime
01-02-11, 15:18
@nikos73gr
Σεβαστη και χρησιμη η εμπειρια σου, αλλα νομιζω οτι το καλυτερο ειναι καποιος που θελει να παει και να ψαχτει να το κανει. Αν το κανει και την πατησει απλα θα εχει φαει τα μουτρα του και θα εχει μαθει καποια πραγματα. Εξαλλου υπαρχουν ανθρωποι που εκαναν την ιδια κινηση με σενα και βγηκαν κερδισμενοι. Θες απο τυχη, θες επειδη ηταν καλυτερα δικτυομενοι τα καταφεραν.

........Auto merged post: contime πρόσθεσε 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πάντως δεν θα έπρεπε να θεωρουμε στα θετικά μιας χωρας την ύπαρξη εγκυκλίου που δίνει προτεραιότητα στους ντόπιους για med/high qualified jobs. Eίμαι σίγουρος οτι κάτι τέτοιο σε μια οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ δεν θα μπορεί να σταθεί... και αναφέρομαι σε επίσημη και κατεγραμμένη οδηγία... οχι μια γενική διάθεση στην αγορά εργασίας.

Αυτο σκεφτομουν κι εγω. Δεδομενης της ισοτητας των Ευρωπαιων πολιτων δε νομιζω οτι αυτο θα μπορουσε να σταθει νομικα.:nono:

nikos73gr
01-02-11, 15:29
@nikos73gr
Σεβαστη και χρησιμη η εμπειρια σου, αλλα νομιζω οτι το καλυτερο ειναι καποιος που θελει να παει και να ψαχτει να το κανει. Αν το κανει και την πατησει απλα θα εχει φαει τα μουτρα του και θα εχει μαθει καποια πραγματα. Εξαλλου υπαρχουν ανθρωποι που εκαναν την ιδια κινηση με σενα και βγηκαν κερδισμενοι. Θες απο τυχη, θες επειδη ηταν καλυτερα δικτυομενοι τα καταφεραν.

........Auto merged post: contime πρόσθεσε 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Αυτο σκεφτομουν κι εγω. Δεδομενης της ισοτητας των Ευρωπαιων πολιτων δε νομιζω οτι αυτο θα μπορουσε να σταθει νομικα.:nono:

Καλά σίγουρα είναι και θέμα τύχης και δικτύωσης. Απλά εγώ στάθηκα διπλά άτυχος. Από την άλλη, αν δεν είχα δοκιμάσει θα είχα σκάσει.
Ισότητα ευρωπαίων πολιτών ναι, μόνο που η Ελβετία είναι εκτός ΕΕ, είναι όμως χώρα σέγκεν.

........Auto merged post: nikos73gr πρόσθεσε 6 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για σταθείτε λίγο... Δλδ στην Ελβετία οι Αλβανοι, οι Κοσοβάροι κτλ έχουν κάνει τόσο καλό δικτυο ώστε να προωθουν δικούς τους και σε δουλειές πέρα απο το μεροκάματο? Δλδ χτυπάνε δουλείες ΙΤ κτλ ή απλα καβατζώνουν ένα δικό τους σαν λαντζιέρη στο κεμπαπτσίδικο τους?

Γιατί σορυ κιόλας, το να λειτουργουν τόσο οργανωμένα εθνικά λομπυ είναι μια πυριτιδαποθήκη. Βέβαια απο τον ξαδερφό μου που κάνει PhD εκεί και έχει ήδη προτάσεις (τον τσιμπήσανε απο linkedin) όπως και απο γνωστους του "ταπεινούς" μαστεράδες -απο τους οποίους όσοι θέλανε βρήκανε δουλειές- αλλιως τα μαθαίνω τα πραματα... Λες τελικά οι σπουδές να είναι διαβατήριο για την εργασία σε μια χώρα? :rolleyes:

Πάντως δεν θα έπρεπε να θεωρουμε στα θετικά μιας χωρας την ύπαρξη εγκυκλίου που δίνει προτεραιότητα στους ντόπιους για med/high qualified jobs. Eίμαι σίγουρος οτι κάτι τέτοιο σε μια οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ δεν θα μπορεί να σταθεί... και αναφέρομαι σε επίσημη και κατεγραμμένη οδηγία... οχι μια γενική διάθεση στην αγορά εργασίας.

γνώρισα στην ελβετία 2 παιδιά που ήρθαν από ελλάδα πριν 2 χρόνια. Ο πατέρας τους ζούσε εκεί μόνιμα και ήταν δικτυωμένος, είχε φιλενάδα ελβετίδα και τα βόλεψε σε δική της επιχείρηση. Αμφιβάλλω αν έβγαλαν το λύκειο. Όπως γνώρισα και ένα παιδί, ηλεκτρονικός υπολογιστών, έψαχνε 6 μήνες, δεν βρήκε τίποτα και γύρισε πίσω.

όσο για τους σκοπιανούς/κοσοβάρους που ανέφερα, ναι είναι άρτια δικτυωμένοι και βρίσκουν δουλειές σε κεμπαμπτζίδικα και καφέ δικά τους, ξυλουργεία κλπ που είναι ουκ ολίγα. Στην πόλη που έμενα το 45% των κατοίκων προέρχονται από αυτές τις χώρες.

lewton
01-02-11, 15:30
Βέβαια απο τον ξαδερφό μου που κάνει PhD εκεί και έχει ήδη προτάσεις (τον τσιμπήσανε απο linkedin) όπως και απο γνωστους του "ταπεινούς" μαστεράδες -απο τους οποίους όσοι θέλανε βρήκανε δουλειές- αλλιως τα μαθαίνω τα πραματα... Λες τελικά οι σπουδές να είναι διαβατήριο για την εργασία σε μια χώρα? :rolleyes:

Προσπάθησα να δείξω ανωτερότητα και να κάνω ότι δεν το είδα ( :p ), αλλά επειδή σε πάω θα απαντήσω. :)
Περίπου το 10% των φίλων/γνωστών μου στην Ελβετία σπούδασε στη χώρα αυτή. Όλοι οι υπόλοιποι πήγαν εκεί για να εργαστούν. Αν κάποιος δε θέλει να το δεχτεί κανένα πρόβλημα.
Όσον αφορά το φίλο nikos73gr, και χωρίς φυσικά να γνωρίζω τι είδους εργασιακή εμπειρία είχε, νομίζω ότι το να πας στα 35+ σου σε μια χώρα που απο επαγγελματική άποψη είναι (δικαίως) ψηλομήτα, έχοντας να δείξεις εργασιακή εμπειρία σε ελληνικές εταιρίες, σίγουρα δε θα τους γεμίσει το μάτι. Ακούγεται σκληρό και θα προτιμούσα να μην το γράψω, αλλά έτσι είναι τα πράγματα και σε όποιον δεν αρέσει... δε μπορεί να κάνει τίποτα. Άλλωστε είναι ίσως η μοναδική χώρα της ηπειρωτικής δυτικής Ευρώπης που είναι καπιταλιστική και το λέει. Όλες οι άλλες προσπαθούν να το παίξουν σοσιαλδημοκρατικές κοινωνίες (ο,τι κι αν σημαίνει αυτό).
Ο,τι έχω γράψει ως τώρα αφορά νέους αποφοίτους, οι οποίοι ενδιαφέρουν τις εταιρίες πολύ περισσότερο.

KLG
01-02-11, 15:30
Nίκο την επόμενη φορά καλύτερα να διαλέξεις μια χώρα στην ΕΕ, αφου κάνεις μια μικρή μελέτη για την ανεργεία στον τομέα που αναφέρεις και μπεις σε φόρουμς Ελλήνων της διασποράς. Νομίζω οτι αν βρεις όλες τις εταιρίες απο πριν και επικοινωνήσεις μαζί τους την επόμενη που θα αποκτήσεις αριθμό ασφάλισης και επίσημη έδρα θα είναι πολυ καλύτερα.

contime
01-02-11, 15:44
Ισότητα ευρωπαίων πολιτών ναι, μόνο που η Ελβετία είναι εκτός ΕΕ, είναι όμως χώρα σέγκεν.

To γνωριζω, στο σχολιο του klg πηγαινε η απαντηση μου για τις αλλες ευρωπαικες χωρες. Αν ηταν εε δε θα χρειαζοσουν και αδεια παραμονης...οποτε οπως σου ειπαν και τα παιδια ισως ειναι καλυτερα την επομενη να δοκιμασεις κατι εντος εε.

KLG
01-02-11, 15:44
Προσπάθησα να δείξω ανωτερότητα και να κάνω ότι δεν το είδα ( :p ), αλλά επειδή σε πάω θα απαντήσω. :)
Περίπου το 10% των φίλων/γνωστών μου στην Ελβετία σπούδασε στη χώρα αυτή. Όλοι οι υπόλοιποι πήγαν εκεί για να εργαστούν. Αν κάποιος δε θέλει να το δεχτεί κανένα πρόβλημα.

Τότε θα πρέπει να μοιραστούν την εμπειρία τους με όσους ενδιαφέρονται... σίγουρα θα υπάρχει μια online κοινότητα. Γενικά νομίζω οτι είναι καλό σε τέτοιες δύσκολες ώρες να παρέχουμε κάθε υποστηριξη σε όσους θέλουν να κάνουν το βήμα. Το πιο δύσκολο είναι η απόφαση, αλλά μέχρι να παρθεί. Μετά ξεκινάνε οι πραγματικές δυσκολίες και χρειάζεται οργάνωση και ενημέρωση.

Τώρα για την δική μας διαφωνία νομίζω οτι υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό που θα πρέπει κάποιος να είναι πολυ ανευθυνος για να διαλέξει κάτι που δεν του ταιριάζει... Επίσης ακόμα και αν διαλέξει κάτι μπορεί να μετακινηθεί στην αρχή (είδα κάτι τέτοιο να συμβαίνει με όλους τους μαγκες οικονομολόγους απο Ελλάδα, που διαλέξανε μαστερ Οικονομετρίας στο York και 3/4 την κοπανήσανε για πιο ευκολα μαστερ του τμήματος, ώστε να το τελειωσουν, και να γυρίσουν διαμαρτυρόμενοι για τα πτυχία σουπερ-μαρκετ :rolleyes:).

Τα βλέπεις τα πράματα απο μια πολυ συγκεκριμένη οπτική γωνία... ίσως επειδή είσαι νέος :p, ίσως επειδή είχες προσόντα/τύχη/δίκτυο και σου δόθηκε η ευκαιρία, την οποία και αξιοποίησες τέλεια, να τρυπώσεις στο σύστημα. Η κατάσταση δεν είναι τόσο ευκολη για τους περισσότερους ώστε να παρουν το αεροπλάνο και το πτυχίο τους και να βρουνε δουλειά στο εξωτερικό.

lewton
01-02-11, 15:53
Τότε θα πρέπει να μοιραστούν την εμπειρία τους με όσους ενδιαφέρονται... σίγουρα θα υπάρχει μια online κοινότητα.
www.englishforum.ch :oneup:
Εξηγεί τα πάντα, πχ πώς λειτουργεί το σύστημα με τις άδειες παραμονής κτλ. :oneup:

Στη θεωρία δεν υπάρχει κανένας απολύτως περιορισμός για ξένους από τις 25 χώρες της Ευρώπης (εκτός Βουλγαρίας/Ρουμανίας) από το 2011.
Μέχρι και το 2010 δεν υπήρχε περιορισμός για τις 15 παλιές συν Μάλτα και Κύπρο που είναι πολύ μικρές και κανείς δε νοιάζεται. :p
Αυτό σημαίνει ότι η εταιρία μπορεί να σε προσλάβει και εσύ να αρχίσεις να δουλεύεις πριν καν λάβεις την άδεια (όρος της ΕΕ), ενώ οι υπόλοιποι ξένοι πρέπει πρώτα να τη λάβουν και μπορεί και να μην εγκριθεί.

Στην πράξη τώρα, έχω ακούσει ότι αν μια εταιρία το παρακάνει προσλαμβάνοντας μη μόνιμους κατοίκους κι ας έρχονται από τις χώρες της ΕΕ, το καντόνι μπορεί να θυμώσει και να αρχίσει να της απορρίπτει οποιοδήποτε αίτημα για Αμερικάνους/Ρώσους/Ινδούς κτλ. Οπότε προσπαθούν να μην το τραβάνε στα όρια.
Αυτό είναι φήμη και όποιος θέλει την πιστεύει. :hmm:

nikos73gr
01-02-11, 16:31
www.englishforum.ch :oneup:
Εξηγεί τα πάντα, πχ πώς λειτουργεί το σύστημα με τις άδειες παραμονής κτλ. :oneup:

Στη θεωρία δεν υπάρχει κανένας απολύτως περιορισμός για ξένους από τις 25 χώρες της Ευρώπης (εκτός Βουλγαρίας/Ρουμανίας) από το 2011.
Μέχρι και το 2010 δεν υπήρχε περιορισμός για τις 15 παλιές συν Μάλτα και Κύπρο που είναι πολύ μικρές και κανείς δε νοιάζεται. :p
Αυτό σημαίνει ότι η εταιρία μπορεί να σε προσλάβει και εσύ να αρχίσεις να δουλεύεις πριν καν λάβεις την άδεια (όρος της ΕΕ), ενώ οι υπόλοιποι ξένοι πρέπει πρώτα να τη λάβουν και μπορεί και να μην εγκριθεί.

Στην πράξη τώρα, έχω ακούσει ότι αν μια εταιρία το παρακάνει προσλαμβάνοντας μη μόνιμους κατοίκους κι ας έρχονται από τις χώρες της ΕΕ, το καντόνι μπορεί να θυμώσει και να αρχίσει να της απορρίπτει οποιοδήποτε αίτημα για Αμερικάνους/Ρώσους/Ινδούς κτλ. Οπότε προσπαθούν να μην το τραβάνε στα όρια.
Αυτό είναι φήμη και όποιος θέλει την πιστεύει. :hmm:

Δεν είναι φήμη, το βίωσα στο πετσί μου χωρίς να είμαι ινδός ούτε ρώσος :p

........Auto merged post: nikos73gr πρόσθεσε 1 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Nίκο την επόμενη φορά καλύτερα να διαλέξεις μια χώρα στην ΕΕ, αφου κάνεις μια μικρή μελέτη για την ανεργεία στον τομέα που αναφέρεις και μπεις σε φόρουμς Ελλήνων της διασποράς. Νομίζω οτι αν βρεις όλες τις εταιρίες απο πριν και επικοινωνήσεις μαζί τους την επόμενη που θα αποκτήσεις αριθμό ασφάλισης και επίσημη έδρα θα είναι πολυ καλύτερα.

τέρμα.... δοκίμασα και δεν ασχολούμαι πλέον :p

........Auto merged post: nikos73gr πρόσθεσε 20 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Προσπάθησα να δείξω ανωτερότητα και να κάνω ότι δεν το είδα ( :p ), αλλά επειδή σε πάω θα απαντήσω. :)
Περίπου το 10% των φίλων/γνωστών μου στην Ελβετία σπούδασε στη χώρα αυτή. Όλοι οι υπόλοιποι πήγαν εκεί για να εργαστούν. Αν κάποιος δε θέλει να το δεχτεί κανένα πρόβλημα.
Όσον αφορά το φίλο nikos73gr, και χωρίς φυσικά να γνωρίζω τι είδους εργασιακή εμπειρία είχε, νομίζω ότι το να πας στα 35+ σου σε μια χώρα που απο επαγγελματική άποψη είναι (δικαίως) ψηλομήτα, έχοντας να δείξεις εργασιακή εμπειρία σε ελληνικές εταιρίες, σίγουρα δε θα τους γεμίσει το μάτι. Ακούγεται σκληρό και θα προτιμούσα να μην το γράψω, αλλά έτσι είναι τα πράγματα και σε όποιον δεν αρέσει... δε μπορεί να κάνει τίποτα. Άλλωστε είναι ίσως η μοναδική χώρα της ηπειρωτικής δυτικής Ευρώπης που είναι καπιταλιστική και το λέει. Όλες οι άλλες προσπαθούν να το παίξουν σοσιαλδημοκρατικές κοινωνίες (ο,τι κι αν σημαίνει αυτό).
Ο,τι έχω γράψει ως τώρα αφορά νέους αποφοίτους, οι οποίοι ενδιαφέρουν τις εταιρίες πολύ περισσότερο.

ίσως έχεις δίκιο, όσον αφορά την ηλικία αν και για αρκετές θέσεις μου φαίνεται αφελές να προσληφθούν νέα άτομα χωρίς εργασιακή εμπερία και χωρίς επαγγελματικές γνωριμίες.
ο τομέας μου είναι τουριστικά, κρατήσεις κλπ. Το ειρωνικό είναι οτι υπήρχαν διαθέσιμες θέσεις από μεγάλα tour operators που αναζητούσαν υπαλλήλους που να ασχολούνται αποκλειστικά με το αντικείμενο Ελλάδα. Πέρα από την απόδοσή μου, έχω γνωριμίες με υπαλλήλους/διευθυντές στα περισσότερα ξενοδοχεία, πράγμα που θεωρείται απαραίτητο στο συγκεκριμένο τομέα, ώστε όταν στη σαιζόν υπάρχουν 10 ενδιαφέρομενοι για 2 δωμάτια, να τα κερδίσεις εσύ. Τώρα μιλάω καθαρά για μένα για να μην παρεξηγηθώ.
Από εκεί και πέρα οι ελβετοί μπορεί να εργάζονται 45-48 ώρες την εβδομάδα αλλά οι συνθήκες που εγώ είδα από κοντά, σε σύγκριση με τις δικές μας συνθήκες σε ιδιωτικές εταιρείες, είναι αραχτοί και light, χαλαροί.
Και κακά τα ψέμματα οι έλληνες τουλάχιστον της γενιάς μου και έπειτα έχουν πολύ μεγαλύτερο μορφωτικό επίπεδο όσον αφορά μάστερ, μεταπτυχιακά κλπ. Όπως υπερτερούν και σε γλωσσομάθεια. Μπορεί η Ελβετία να έχει 4 γλώσσες επίσημες, αλλά ο μέσος ελβετός μιλάει μόνο την τοπική του γλώσσα, για παράδειγμα τα γερμανικά, στην πιο βλάχικη έκδοσή της, και δεν είναι λίγοι οι υπάλληλοι γραφείου ή και επιστήμονες όπως γιατροί που ναι μεν μπορούν να γράψουν και να διαβάσουν γερμανικά αλλά δεν μπορούν να την μιλήσουν καθότι μιλούν αυτή την πολύ βαριά διάλεκτο.
Παρά τα πτυχία μου, διπλώματα, γλώσσες, προυπηρεσίες, συστατικές επιστολές, απλά στάθηκα άτυχος.
Από εκεί και πέρα τα πάντα δουλεύουν ρολόι, η γραφειοκρατία είναι ανύπαρκτη, όσοι μένουν εκεί είναι πραγματικά τυχεροί, θα ήθελα να ήμουν και εγώ ανάμεσά τους, αλλά τα πράγματα στη ζωή δεν έρχονται πάντα όπως τα σχεδιάζεις.

Link
01-02-11, 18:18
Και πανω που ετοιμαζομουν να γραψω ενα μηνυμα σχετικα με την ζωη στην Ελβετια, ερχεται το μηνυμα του nikos73gr και μου κοβει τα φτερα κανονικα...Οπως και να 'χει θα το γραψω γιατι θελω να ακουσω αποψεις.
Λοιπον εχω αποφασισει εδω και καιρο οτι θελω να βρω εργασια στο εξωτερικο και με ιδιαιτερη προτιμηση στην Ελβετια. Μαζι με μενα το ιδιο σκεφτονται και 2 φιλοι(ο ενας σιγουρος, ο αλλος το σκεφτεται) με τους οποιους υπαρχει η σκεψη να νοικιαζαμε ενα σπιτι και να ξεκινουσαμε την αναζητηση εργασιας επιτοπου. Ετσι θα γλυτωναμε και πολλα χρηματα λογω συγκατοικησης. Εψαξα στα περιχωρα της Γενευης ωστε να βρω φθηνοτερα διαμερισματα και βρηκα, π.χ. στο Plan les Ouates με 2 υπνοδωματια, σαλονι με κουζινα και μπανιο περιπου στα 600 ευρω το μηνα.Αρα θα μας εβγαινε χοντρικα 200-300 ευρω το ατομα το μηνα.
Μεταπτυχιακο αυτην τη στιγμη δεν θελω να κανω οποτε αρκουμαστε στο απλο πτυχιο.Τωρα αν ειναι αρκετο δεν ξερω...
Και μετα διαβασα το μηνυμα του nikos73gr και ξενερωσα με την ζωη μου. Εκανε οτι ακριβως ειχα στον νου μου και μαλιστα ειχε και συγγενεις εκει και παρολαυτα δεν του βγηκε. Ενταξει προφανως ειναι και θεμα τυχης, συγκυριων, αντικειμενου αλλα και παλι σε προβληματιζει.
Εσεις τι λετε?Ιδιαιτερα οσοι ζειτε/ζησατε, εργαζεστε στην Ελβετια; Και αν τελικα το τολμησω ποια πολη να προτιμησω; Τεινω προς την Γενευη που ειναι και γαλλοφωνη.
Ειμαι ολος αυτια!
Lewton thanks για το link!:oneup:

Sovjohn
01-02-11, 18:54
Προσωπικά, δεν θα επέλεγα χώρα με visa / residence permit / κτλ requirement για να πάω να μείνω εκεί και "να δοκιμάσω την τύχη μου".

Στο κάτω-κάτω της γραφής, το ίδιο πράγμα σε χώρα της Ε.Ε. αν μη τι άλλο δεν σου θέτει χρονικό όριο! Όχι ότι θα το κάνεις για πάντα, αλλά κουβέντα να γίνεται.

Το ίδιο "σχέδιο" σε χώρα που δεν έχει θέματα με το πόσο θα μείνεις εκεί / γιατί / κτλ, μου φαίνεται πιο λογικό.

Αν και λογικότερο απ' όλα θα μου φαινόταν να βρείτε οποιαδήποτε δουλειά (μα οποιαδήποτε...call center? delivery? whatever) πριν πάτε εκεί. Και εντός τριμήνου, ξεκινάτε και "κανονική αναζήτηση"...

Just my 2 cents!

Darth_Sidius
01-02-11, 19:01
Εντάξυ οπως το βλέπω και εγώ ψάχνοντας δειλά δειλά...είναι δύσκολο ακόμα και στην "παραδοσιακή" ΕΕ να βρείς δουλειά. Θέλει υπομονή και επιμονή (αναλόγως προσόντων) και κάποια στιγμή κάτι θα βρεθεί.

Το θέμα βέβαια είναι οτι αφενώς η "υπομονή" κοστίζει και αφετερου σε ποιά χώρα οι χρόνοι "υπομονής" είναι μικρότεροι.

Εγώ αν με το καλό το παρω απόφαση θα κοιτάξω και εκτώς ΕΕ ετσι για να αυξίσω τις επιλογές.

lewton
01-02-11, 19:16
Και πανω που ετοιμαζομουν να γραψω ενα μηνυμα σχετικα με την ζωη στην Ελβετια, ερχεται το μηνυμα του nikos73gr και μου κοβει τα φτερα κανονικα...Οπως και να 'χει θα το γραψω γιατι θελω να ακουσω αποψεις.
Λοιπον εχω αποφασισει εδω και καιρο οτι θελω να βρω εργασια στο εξωτερικο και με ιδιαιτερη προτιμηση στην Ελβετια. Μαζι με μενα το ιδιο σκεφτονται και 2 φιλοι(ο ενας σιγουρος, ο αλλος το σκεφτεται) με τους οποιους υπαρχει η σκεψη να νοικιαζαμε ενα σπιτι και να ξεκινουσαμε την αναζητηση εργασιας επιτοπου. Ετσι θα γλυτωναμε και πολλα χρηματα λογω συγκατοικησης. Εψαξα στα περιχωρα της Γενευης ωστε να βρω φθηνοτερα διαμερισματα και βρηκα, π.χ. στο Plan les Ouates με 2 υπνοδωματια, σαλονι με κουζινα και μπανιο περιπου στα 600 ευρω το μηνα.Αρα θα μας εβγαινε χοντρικα 200-300 ευρω το ατομα το μηνα.
Μεταπτυχιακο αυτην τη στιγμη δεν θελω να κανω οποτε αρκουμαστε στο απλο πτυχιο.Τωρα αν ειναι αρκετο δεν ξερω...
Και μετα διαβασα το μηνυμα του nikos73gr και ξενερωσα με την ζωη μου. Εκανε οτι ακριβως ειχα στον νου μου και μαλιστα ειχε και συγγενεις εκει και παρολαυτα δεν του βγηκε. Ενταξει προφανως ειναι και θεμα τυχης, συγκυριων, αντικειμενου αλλα και παλι σε προβληματιζει.
Εσεις τι λετε?Ιδιαιτερα οσοι ζειτε/ζησατε, εργαζεστε στην Ελβετια; Και αν τελικα το τολμησω ποια πολη να προτιμησω; Τεινω προς την Γενευη που ειναι και γαλλοφωνη.
Ειμαι ολος αυτια!
Lewton thanks για το link!:oneup:

Γιατί δεν ψάχνετε από Ελλάδα;
Έχω γράψει ότι θεωρώ σπατάλη χρημάτων το να πας χωρίς να έχεις τίποτα και επιπλέον αναγκάζεσαι να επικεντρώσεις την έρευνά σου σε μια περιοχή.
Εγώ όταν βρέθηκα στην Ελβετία δεν βρέθηκα εκεί ψάχνοντας συγκεκριμένα στην Ελβετία. Ήμουν σε μια φάση «ψάχνω δουλειά σε όλον τον κόσμο και αν από κάπου λάβω προσφορά το σκέφτομαι». Γιατί να αποκλείσεις Ολλανδίες, Αυστρίες, Γαλλίες κλπ;

Link
01-02-11, 19:25
Bασικα αυτο εχω ξεκινησει να κανω αλλα λεω αν περνανε οι μηνες και δεν βλεπω αποτελεσμα να καταφυγω στη λυση που εγραψα πιο πανω. Κυριως γιατι ετσι πιστευω ειναι πιο ευκολο να βρεις και δουλειες οπως call centers κτλ για αρχη και μετα βλεπεις.
Δεν ξερω ειλικρινα, σκεψεις κανω και για αυτο θελω να ακουσω και τις γνωμες σας, ειδικα οσων απο εσας εχετε κανει το βημα.

hammer21
01-02-11, 19:40
Ας πουμε οτι συμφωνεις προφορικα με εταιρεια να πας να δουλεψεις?Τις τελικες και πιο σοβαρες "διαπραγματευσεις" πχ χρηματα δεν τις κανεις απο κοντα?Αν ναι, τα εισιτηρια τα βαζεις απο την τσεπη σου ή παιζει να σε καλυψει η εταιρεια(πολλα θελω:p)?
Επισης αν δωσεις τα χερια με εταιρεια σε βοηθανε με τα χαρτια?

john dubi
01-02-11, 19:51
...Από εκεί και πέρα οι ελβετοί μπορεί να εργάζονται 45-48 ώρες την εβδομάδα αλλά οι συνθήκες που εγώ είδα από κοντά, σε σύγκριση με τις δικές μας συνθήκες σε ιδιωτικές εταιρείες, είναι αραχτοί και light, χαλαροί.
Και κακά τα ψέμματα οι έλληνες τουλάχιστον της γενιάς μου και έπειτα έχουν πολύ μεγαλύτερο μορφωτικό επίπεδο όσον αφορά μάστερ, μεταπτυχιακά κλπ. Όπως υπερτερούν και σε γλωσσομάθεια. Μπορεί η Ελβετία να έχει 4 γλώσσες επίσημες, αλλά ο μέσος ελβετός μιλάει μόνο την τοπική του γλώσσα, για παράδειγμα τα γερμανικά, στην πιο βλάχικη έκδοσή της, και δεν είναι λίγοι οι υπάλληλοι γραφείου ή και επιστήμονες όπως γιατροί που ναι μεν μπορούν να γράψουν και να διαβάσουν γερμανικά αλλά δεν μπορούν να την μιλήσουν καθότι μιλούν αυτή την πολύ βαριά διάλεκτο.
Παρά τα πτυχία μου, διπλώματα, γλώσσες, προυπηρεσίες, συστατικές επιστολές, απλά στάθηκα άτυχος.
Από εκεί και πέρα τα πάντα δουλεύουν ρολόι, η γραφειοκρατία είναι ανύπαρκτη, όσοι μένουν εκεί είναι πραγματικά τυχεροί, θα ήθελα να ήμουν και εγώ ανάμεσά τους, αλλά τα πράγματα στη ζωή δεν έρχονται πάντα όπως τα σχεδιάζεις.

Σωστα τα λες! Ειχες τα προσοντα αλλα οχι τυχη. Το θεμα ειναι οτι η Ελβετια στοιχιζει ακριβα στο να ερθεις και να αρχισεις απ το μηδεν χωρις υποστηριξη.
Αμα ξεκινησεις ομως σου δινοντε παρα πολλες ευκαιριες. Τωρα που ξερεις πως ειναι τα πραγματα δοκιμασε να το κυνηγας απο Ελλαδα. Μην το αφησεις.

nikos73gr
01-02-11, 20:14
Και πανω που ετοιμαζομουν να γραψω ενα μηνυμα σχετικα με την ζωη στην Ελβετια, ερχεται το μηνυμα του nikos73gr και μου κοβει τα φτερα κανονικα...Οπως και να 'χει θα το γραψω γιατι θελω να ακουσω αποψεις.
Λοιπον εχω αποφασισει εδω και καιρο οτι θελω να βρω εργασια στο εξωτερικο και με ιδιαιτερη προτιμηση στην Ελβετια. Μαζι με μενα το ιδιο σκεφτονται και 2 φιλοι(ο ενας σιγουρος, ο αλλος το σκεφτεται) με τους οποιους υπαρχει η σκεψη να νοικιαζαμε ενα σπιτι και να ξεκινουσαμε την αναζητηση εργασιας επιτοπου. Ετσι θα γλυτωναμε και πολλα χρηματα λογω συγκατοικησης. Εψαξα στα περιχωρα της Γενευης ωστε να βρω φθηνοτερα διαμερισματα και βρηκα, π.χ. στο Plan les Ouates με 2 υπνοδωματια, σαλονι με κουζινα και μπανιο περιπου στα 600 ευρω το μηνα.Αρα θα μας εβγαινε χοντρικα 200-300 ευρω το ατομα το μηνα.
Μεταπτυχιακο αυτην τη στιγμη δεν θελω να κανω οποτε αρκουμαστε στο απλο πτυχιο.Τωρα αν ειναι αρκετο δεν ξερω...
Και μετα διαβασα το μηνυμα του nikos73gr και ξενερωσα με την ζωη μου. Εκανε οτι ακριβως ειχα στον νου μου και μαλιστα ειχε και συγγενεις εκει και παρολαυτα δεν του βγηκε. Ενταξει προφανως ειναι και θεμα τυχης, συγκυριων, αντικειμενου αλλα και παλι σε προβληματιζει.
Εσεις τι λετε?Ιδιαιτερα οσοι ζειτε/ζησατε, εργαζεστε στην Ελβετια; Και αν τελικα το τολμησω ποια πολη να προτιμησω; Τεινω προς την Γενευη που ειναι και γαλλοφωνη.
Ειμαι ολος αυτια!
Lewton thanks για το link!:oneup:

Φίλε, απλά έγραψα αυτό που βίωσα, δεν βράζουν όμως όλοι στο ίδιο καζάνι. Πήγαινε και δοκίμασε! Το ενοίκιο που βρήκες είναι πολύ καλό επειδή μέσα σε αυτό περιλαμβάνονται κοινόχρηστα, ζεστό νερό και θέρμανση. Η γαλλόφωνη Ελβετία ίσως να είναι πιο ανοιχτή. Εγώ έπεσα σε βλάχους αγελαδάρηδες γερμανόφωνους...... :oops:

lewton
01-02-11, 20:25
Bασικα αυτο εχω ξεκινησει να κανω αλλα λεω αν περνανε οι μηνες και δεν βλεπω αποτελεσμα να καταφυγω στη λυση που εγραψα πιο πανω. Κυριως γιατι ετσι πιστευω ειναι πιο ευκολο να βρεις και δουλειες οπως call centers κτλ για αρχη και μετα βλεπεις.
Δεν ξερω ειλικρινα, σκεψεις κανω και για αυτο θελω να ακουσω και τις γνωμες σας, ειδικα οσων απο εσας εχετε κανει το βημα.

ΟΚ, μια λεπτομέρεια ακόμα: η αγορά εργασίας είναι ΑΠΕΙΡΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ στη Ζυρίχη σε σύγκριση με τη Γενεύη.
Επίσης η Ζυρίχη είναι πολύ κοντά και σε άλλες πόλεις όπου θα μπορούσες να πεταχτείς για συνέντευξη (κυρίως Βασιλεία). Αν πας και κλειστείς στη Γενεύη, φτάνεις εύκολα μόνο μέχρι Λοζάνη.

megahead13
01-02-11, 22:34
Γιατί σορυ κιόλας, το να λειτουργουν τόσο οργανωμένα εθνικά λομπυ είναι μια πυριτιδαποθήκη. Βέβαια απο τον ξαδερφό μου που κάνει PhD εκεί και έχει ήδη προτάσεις (τον τσιμπήσανε απο linkedin) όπως και απο γνωστους του "ταπεινούς" μαστεράδες -απο τους οποίους όσοι θέλανε βρήκανε δουλειές- αλλιως τα μαθαίνω τα πραματα... Λες τελικά οι σπουδές να είναι διαβατήριο για την εργασία σε μια χώρα? :rolleyes:
Προσωπικά τείνω να συμφωνήσω με το γιατρό στα bold. Είμαι 3++ χρόνια στο HB και βρήκα δουλειά 3,5 μήνες περίπου μετά από το πέρας του μεταπτυχιακού μου. Κυριολεκτικά όμως ξεσκίστηκα να στέλνω βιογραφικά και να συμπληρώνω αιτήσεις! Πραγματικά έχασα το λογαριασμό! Σίγουρα στάθηκα και τυχερός, αλλά πιστεύω ότι η παραμονή μου τα τελευταία χρόνια στο ΗΒ λόγω των σπουδών με βοήθησε αρκετά ώστε να βρω γρήγορα δουλειά εδώ.


Αν πας και κλειστείς στη Γενεύη, φτάνεις εύκολα μόνο μέχρι Λοζάνη.
Έ, εντάξει. Μικρό το κακό... Τι Λοζάνη, τι Κοζάνη! :sneer: :p

john dubi
01-02-11, 23:11
...Εγώ έπεσα σε βλάχους αγελαδάρηδες γερμανόφωνους...... :oops:

Να ειμασταν και εμεις ελβετοι αγελαδαρηδες! Με την οικοδομικη επανασταση που εχει η Ελβετια τα τελευταια χρονια εχουν γινει εκατομυριουχοι! :p

nikos73gr
01-02-11, 23:13
Να ειμασταν και εμεις ελβετοι αγελαδαρηδες! Με την οικοδομικη επανασταση που εχει η Ελβετια τα τελευταια χρονια εχουν γινει εκατομυριουχοι! :p

εκατομμυριούχοι σίγουρα όχι..... αλλά ζουν αξιοπρεπώς!

john dubi
01-02-11, 23:25
εκατομμυριούχοι σίγουρα όχι..... αλλά ζουν αξιοπρεπώς!

Mir han viel geld in der Schwiz! :p

nikos73gr
01-02-11, 23:32
Προσπάθησα να δείξω ανωτερότητα και να κάνω ότι δεν το είδα ( :p ), αλλά επειδή σε πάω θα απαντήσω. :)
Περίπου το 10% των φίλων/γνωστών μου στην Ελβετία σπούδασε στη χώρα αυτή. Όλοι οι υπόλοιποι πήγαν εκεί για να εργαστούν. Αν κάποιος δε θέλει να το δεχτεί κανένα πρόβλημα.
Όσον αφορά το φίλο nikos73gr, και χωρίς φυσικά να γνωρίζω τι είδους εργασιακή εμπειρία είχε, νομίζω ότι το να πας στα 35+ σου σε μια χώρα που απο επαγγελματική άποψη είναι (δικαίως) ψηλομήτα, έχοντας να δείξεις εργασιακή εμπειρία σε ελληνικές εταιρίες, σίγουρα δε θα τους γεμίσει το μάτι. Ακούγεται σκληρό και θα προτιμούσα να μην το γράψω, αλλά έτσι είναι τα πράγματα και σε όποιον δεν αρέσει... δε μπορεί να κάνει τίποτα. Άλλωστε είναι ίσως η μοναδική χώρα της ηπειρωτικής δυτικής Ευρώπης που είναι καπιταλιστική και το λέει. Όλες οι άλλες προσπαθούν να το παίξουν σοσιαλδημοκρατικές κοινωνίες (ο,τι κι αν σημαίνει αυτό).
Ο,τι έχω γράψει ως τώρα αφορά νέους αποφοίτους, οι οποίοι ενδιαφέρουν τις εταιρίες πολύ περισσότερο.

Καπιταλισμός! Εδώ γελάμε! Στην καπιταλιστική λοιπόν Ελβετία, αν απολυθείς και μείνεις άνεργος, το ταμείο ανεργίας σου δίνει για 12 μήνες τουλάχιστον, το 80% των καθαρών αποδοχών που είχες στην τελευταία εργασία, το οποίο φυσικά είναι πολλαπλάσιο από τα ψίχουλα που πληρώνουν οι εργοδότες στην Ελλάδα, ή από τα 450 ευρώ που δίνει ο ΟΑΕΔ.
Μετά την παρέλευση του 12μηνου αν δεν βρεις δουλειά, ή δεν σου βρει το ταμείο ανεργίας δουλειά, κανονίζουν για σένα το existenzminimum, δηλαδή ανάλογα το αν μένεις μόνος, ή έχεις οικογένεια με παιδιά, το κράτος επιδοτεί το ενοίκιο, τους λογαριασμούς, και το ψυγείο είναι γεμάτο.
Το ίδιο exiztenzminimum κανονίζουν για όποιον έβγαλε "χαμηλή" σύνταξη και του δίνουν ένα επιπλέον επίδομα για να μπορέσει να ζήσει αξιοπρεπώς.
Το όριο στην Ελβετία για να μπορείς θεωρηθείς οτι ζεις αξιοπρεπώς είναι 28 χιλιάδες ελβετικά φράγκα ετησίως, κάπου 22 χιλιάδες ευρώ, σε περίπτωση που μένεις μόνος.
Το ίδιο αν αρρωστήσεις και χρειαστείς νοσηλεία, η συμμετοχή είναι ένα 10%, αν όμως ανήκεις στην ομάδα των 22 χιλιάδων ευρώ, σου επιστρέφουν το 80% από τα έξοδα νοσηλείας μέσα σε 15 μέρες από την αίτηση.
Τώρα αν λάβουμε υπόψη οτι τα ενοίκια είναι πάνω κάτω όπως στη Ελλάδα, τα τρόφιμα και ο ρουχισμός κοστίζουν το ίδιο, η βενζίνη είναι στο 1,15 το λίτρο, πείτε μου εσείς αν αυτό είναι καπιταλισμός! Για μένα είναι η γη της επαγγελίας!!!!!

john dubi
02-02-11, 00:05
Καπιταλισμός! Εδώ γελάμε! Στην καπιταλιστική λοιπόν Ελβετία, αν απολυθείς και μείνεις άνεργος, το ταμείο ανεργίας σου δίνει για 12 μήνες τουλάχιστον, το 80% των καθαρών αποδοχών που είχες στην τελευταία εργασία, το οποίο φυσικά είναι πολλαπλάσιο από τα ψίχουλα που πληρώνουν οι εργοδότες στην Ελλάδα, ή από τα 450 ευρώ που δίνει ο ΟΑΕΔ.
Μετά την παρέλευση του 12μηνου αν δεν βρεις δουλειά, ή δεν σου βρει το ταμείο ανεργίας δουλειά, κανονίζουν για σένα το existenzminimum, δηλαδή ανάλογα το αν μένεις μόνος, ή έχεις οικογένεια με παιδιά, το κράτος επιδοτεί το ενοίκιο, τους λογαριασμούς, και το ψυγείο είναι γεμάτο.
Το ίδιο exiztenzminimum κανονίζουν για όποιον έβγαλε "χαμηλή" σύνταξη και του δίνουν ένα επιπλέον επίδομα για να μπορέσει να ζήσει αξιοπρεπώς.
Το όριο στην Ελβετία για να μπορείς θεωρηθείς οτι ζεις αξιοπρεπώς είναι 28 χιλιάδες ελβετικά φράγκα ετησίως, κάπου 22 χιλιάδες ευρώ, σε περίπτωση που μένεις μόνος.
Το ίδιο αν αρρωστήσεις και χρειαστείς νοσηλεία, η συμμετοχή είναι ένα 10%, αν όμως ανήκεις στην ομάδα των 22 χιλιάδων ευρώ, σου επιστρέφουν το 80% από τα έξοδα νοσηλείας μέσα σε 15 μέρες από την αίτηση.
Τώρα αν λάβουμε υπόψη οτι τα ενοίκια είναι πάνω κάτω όπως στη Ελλάδα, τα τρόφιμα και ο ρουχισμός κοστίζουν το ίδιο, η βενζίνη είναι στο 1,15 το λίτρο, πείτε μου εσείς αν αυτό είναι καπιταλισμός! Για μένα είναι η γη της επαγγελίας!!!!!

Ξεχασες να αναφερεις οτι το ταμειο ανεργειας μπορει να σε στειλει σε δουλεια μεχρι και 40 χλμ απο το σπιτι σου. Αμα δεν πας. Σου κοβουν τα λεφτα.
Το επιδομα που λαμβανεις σαν βοηθεια ειναι μονο ενα συμπληρωμα. Για πηγαινε να αγορασεις ενα αυτοκινητο ή να κανεις καμια περιεργη σπαταλη και τσουπ ηρθε ο ελεγχος του δημου στην πορτα σου.
Δεν ειναι τοσο ροδινα τα πραγματα. Τα τελευταια χρονια οι ελβετοι δεν ειναι τοσο ανοιχτοχεριδες.
Καλυτερα απο την Ελλαδα σε λεφτα,οργανωση ειναι. Αλλα οχι και η χωρα της επαγγελιας!
Καναδα μερια εχεις παει? Εκει ειναι η χωρα της επαγγελιας!

nikos73gr
02-02-11, 00:18
Ξεχασες να αναφερεις οτι το ταμειο ανεργειας μπορει να σε στειλει σε δουλεια μεχρι και 40 χλμ απο το σπιτι σου. Αμα δεν πας. Σου κοβουν τα λεφτα.
Το επιδομα που λαμβανεις σαν βοηθεια ειναι μονο ενα συμπληρωμα. Για πηγαινε να αγορασεις ενα αυτοκινητο ή να κανεις καμια περιεργη σπαταλη και τσουπ ηρθε ο ελεγχος του δημου στην πορτα σου.
Δεν ειναι τοσο ροδινα τα πραγματα. Τα τελευταια χρονια οι ελβετοι δεν ειναι τοσο ανοιχτοχεριδες.
Καλυτερα απο την Ελλαδα σε λεφτα,οργανωση ειναι. Αλλα οχι και η χωρα της επαγγελιας!
Καναδα μερια εχεις παει? Εκει ειναι η χωρα της επαγγελιας!

καλά κάνουν! αυτό έλειπε, με επίδομα ανεργίας να αγοράσεις και αυτοκίνητο! Όσο για το συμπλήρωμα, βρες μου εσύ συμπλήρωμα 800-1000 φράγκα το μήνα στην Ελλάδα! Για μένα που ζώ στη χώρα της ασυδοσίας, η Ελβετία, ναι, είναι η χώρα της επαγγελίας.
Έλα εδώ στην Ελλάδα, κλείσε ραντεβού σε ιατρό του ΙΚΑ μετά από 1 μήνα, και στην επίσκεψη, αν σηκωθεί να σε κοιτάξει, σφύρα μου! Βρες μου ελβετό γιατρό που να θέλει φακελάκι για να σε "προσέξει". Μείνε εδώ στην Ελλάδα άνεργος για 12 μήνες και μετά θα δεις για πότε θα βρεθείς από το ενοίκιο...στο χαρτόκουτο! Η περίμενε τον ΟΑΕΔ να σου βρει δουλειά έστω και 40 χμ μακριά. 'Η βρες μου εσύ στην ελληνική φορολογική δήλωση τα σημεία που σου ζητάνε να συμπληρώσεις στην Ελβετία, πόσα χμ μακριά είναι η εργασία από το σπίτι σου, πόση βενζίνη ξόδεψες ή πόσα πλήρωσες με μεταφορικό μέσο, πόσα ξόδεψες για να φας στην εργασία σου!
Έλεος! Μην τα ισοπεδώνουμε όλα! :evil:

john dubi
02-02-11, 01:00
Εχεις δικιο μετρο συγκρισης δεν υπαρχει. Τα τελευταια χρονια η Ελλαδα πηρε πολυ τη κατηφορα.
Μπορουσε να ηταν πολυ καλυτερα αν ελεγχανε και κλεβανε τουλαχιστων σαν τους ελβετους και οχι ετσι.

KallitexnisPro
02-02-11, 03:41
Πλέον πολλά μέρη θα μοιάζουν ως "Γη της επαγγελίας" και όχι άδικα φυσικά. . .

Το παράδειγμα που αναφέρεται παραπάνω για την Ελβετία είναι χαρακτηριστικό.
Δυστυχώς, αυτήν είναι η Ελλάδα μας, μία χώρα χωρίς μέλλον, όσο σκληρό και
αν ακούγεται, αυτή είναι η πραγματικότητα.

Και μην μου πει κανείς, σαν την Ελλάδα καμιά . . γιατί αυτό το σλόγκαν "Όλη μέρα
καθόμαστε, πίνουμε καφέ και ξενυχτάμε στα μπουζούκια" είδατε που μας οδήγησε. .

Αμ, τόσο βλάκες είναι οι άλλοι ευρωπαίοι, εεέ?, είτε λέγεται Ελβετός, είτε Γερμανός !

Τελικά θα βγεί ανέκδοτο: Ήταν ένας Έλληνας του παρελθόντος, ένας Έλληνας του
παρόντος και ένας Έλληνας που δεν είχε μέλλον . .

:rofl:

chat1978
02-02-11, 09:12
Υπάρχει και μια σημαντική διαφορά στους ίδιους τους ανθρώπους.
Όταν εγώ ήμουν φοιτητής, ήξερα άτομα κατά συνείδηση άνεργους που στην καλύτερη έβρισκαν ένα επιδοτούμενο εκπαιδευτικό πρόγραμμα και την περνούσαν με ένα πολύ σεβαστό ποσό το μήνα, πολλές φορές καλύτερο από κανονικούς εργαζόμενους.

Κάποτε, στην Ελλάδα η ανεργία ήταν μια μορφή ΔΥ.

Darth_Sidius
02-02-11, 11:31
Γενικά παιδιά απο Headhunters έχει κανείς εμπειρία? Αξίζει τον κόπο να ψαχτείς με τετοια γραφεία?

Σου βρίσκουν όντως δουλειά αναλόγως προσόντων?

Η ερώτηση μου αναφέρεται σε όλες τις χώρες που δρούν τετοιες εταιρίες.

lewton
02-02-11, 11:42
καλά κάνουν! αυτό έλειπε, με επίδομα ανεργίας να αγοράσεις και αυτοκίνητο! Όσο για το συμπλήρωμα, βρες μου εσύ συμπλήρωμα 800-1000 φράγκα το μήνα στην Ελλάδα! Για μένα που ζώ στη χώρα της ασυδοσίας, η Ελβετία, ναι, είναι η χώρα της επαγγελίας.
Έλα εδώ στην Ελλάδα, κλείσε ραντεβού σε ιατρό του ΙΚΑ μετά από 1 μήνα, και στην επίσκεψη, αν σηκωθεί να σε κοιτάξει, σφύρα μου! Βρες μου ελβετό γιατρό που να θέλει φακελάκι για να σε "προσέξει". Μείνε εδώ στην Ελλάδα άνεργος για 12 μήνες και μετά θα δεις για πότε θα βρεθείς από το ενοίκιο...στο χαρτόκουτο! Η περίμενε τον ΟΑΕΔ να σου βρει δουλειά έστω και 40 χμ μακριά. 'Η βρες μου εσύ στην ελληνική φορολογική δήλωση τα σημεία που σου ζητάνε να συμπληρώσεις στην Ελβετία, πόσα χμ μακριά είναι η εργασία από το σπίτι σου, πόση βενζίνη ξόδεψες ή πόσα πλήρωσες με μεταφορικό μέσο, πόσα ξόδεψες για να φας στην εργασία σου!
Έλεος! Μην τα ισοπεδώνουμε όλα! :evil:
Τι εννοείς 800 και 1000;
Για να πάρεις τόσο λίγα πρέπει ο προηγούμενος μισθός σου να ήταν κάτω από 2000 φράγκα το μήνα.
Αν βρεις δουλειά (όχι part time) με τόσο χαμηλό μισθό να το βάλουμε στο ελβετικό βιβλίο γκίνες.

nikos73gr
02-02-11, 13:02
Τι εννοείς 800 και 1000;
Για να πάρεις τόσο λίγα πρέπει ο προηγούμενος μισθός σου να ήταν κάτω από 2000 φράγκα το μήνα.
Αν βρεις δουλειά (όχι part time) με τόσο χαμηλό μισθό να το βάλουμε στο ελβετικό βιβλίο γκίνες.

αυτό είναι συνήθως το συμπλήρωμα που δίνουν σε χαμηλοσυνταξιούχους των 2000 φράγκων ή σε εργαζόμενους part-time. μπορεί να δίνουν και παραπάνω, δεν το ξέρω.

lewton
02-02-11, 13:31
αυτό είναι συνήθως το συμπλήρωμα που δίνουν σε χαμηλοσυνταξιούχους των 2000 φράγκων ή σε εργαζόμενους part-time. μπορεί να δίνουν και παραπάνω, δεν το ξέρω.
ΟΚ, μιλάς για την κοινωνική βοήθεια. :oneup:
Το επίδομα ανεργίας πάντως είναι εξαιρετικά καλό. Αρκεί να έχεις συμπληρώσεις 12 μήνες εργασίας το τελευταίο 18μηνο ή 24μηνο (πχ το πρώτο μου συμβόλαιο ήταν διάρκειας σχεδόν ενός χρόνου επειδή άρχισα στις 8 Δεκέμβρη και είχαμε συμφωνήσει για μέχρι τέλος Νοέμβρη, οπότε αν δεν ανανέωνα δε θα δικαιούμουν unemployment benefits).

cool11
02-02-11, 14:01
Στην ελβετια, αν για καποιο λογο χασεις τη δουλεια σου, και δεν εχεις φυσικα ακομη οριστικη αδεια παραμονης(β?), πρεπει μετα να φυγεις απο τη χωρα; Υπαρχουν χρονικα περιθωρια, να ψαξεις για κατι αλλο, τι προβλεπεται;

nikos73gr
02-02-11, 15:38
ΟΚ, μιλάς για την κοινωνική βοήθεια. :oneup:
Το επίδομα ανεργίας πάντως είναι εξαιρετικά καλό. Αρκεί να έχεις συμπληρώσεις 12 μήνες εργασίας το τελευταίο 18μηνο ή 24μηνο (πχ το πρώτο μου συμβόλαιο ήταν διάρκειας σχεδόν ενός χρόνου επειδή άρχισα στις 8 Δεκέμβρη και είχαμε συμφωνήσει για μέχρι τέλος Νοέμβρη, οπότε αν δεν ανανέωνα δε θα δικαιούμουν unemployment benefits).

στην ελλάδα να γυρίσεις μόνο για διακοπές... αλλιώς θα σε κυνηγάει η κατάρα μου :twisted:

........Auto merged post: nikos73gr πρόσθεσε 51 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στην ελβετια, αν για καποιο λογο χασεις τη δουλεια σου, και δεν εχεις φυσικα ακομη οριστικη αδεια παραμονης(β?), πρεπει μετα να φυγεις απο τη χωρα; Υπαρχουν χρονικα περιθωρια, να ψαξεις για κατι αλλο, τι προβλεπεται;

κάποιοι άλλοι που μένουν στην ελβετία μπορούν να σε ενημερώσουν καλύτερα.
Προσωπικά νομίζω οτι με πολίτες ΕΕ είναι πιό χαλαροί.
Σε τέτοια περίπτωση νομίζω επίσης, το ζουμί είναι πόσα περιθώρια έχει η τσέπη σου ώστε να μπορέσεις χωρίς δουλειά να είσαι συνεπής στο ενοίκιο, στην ασφάλιση υγείας και φυσικό στο στομάχι σου....

lewton
02-02-11, 15:39
Στην ελβετια, αν για καποιο λογο χασεις τη δουλεια σου, και δεν εχεις φυσικα ακομη οριστικη αδεια παραμονης(β?), πρεπει μετα να φυγεις απο τη χωρα; Υπαρχουν χρονικα περιθωρια, να ψαξεις για κατι αλλο, τι προβλεπεται;
Αν δεν έχεις κλείσει τους 12 μήνες πληρωμής social security δεν έχεις κανένα δικαίωμα σε βοήθημα, και ανάλογα με την εθνικότητά σου μπορείς να μείνεις ή όχι (Έλληνας μπορεί να μείνει όσο θέλει χωρίς δουλειά).
Αν τους έχεις κλείσει δικαιούσαι unemployment benefits για ένα χρόνο (ή 18 μήνες - δε θυμάμαι), το οποίο είναι στην πράξη γύρω στο 80% (!) του μισθού σου. Αν δε βρεις δουλειά μέχρι να λήξει δε θυμάμαι τι γίνεται, αλλά μιλάμε για μια χώρα με ανεργία κάτω του 4%...

john dubi
02-02-11, 20:41
Στην ελβετια, αν για καποιο λογο χασεις τη δουλεια σου, και δεν εχεις φυσικα ακομη οριστικη αδεια παραμονης(β?), πρεπει μετα να φυγεις απο τη χωρα; Υπαρχουν χρονικα περιθωρια, να ψαξεις για κατι αλλο, τι προβλεπεται;

Δεν σε διωχνουν πριν απο τους 2 με 3 μηνες που ειναι η δοκιμαστικη περιοδο για καθε συμβολαιο.
Τωρα αμα κανεις κατι χοντρο π.χ. κλοπη,ξυλο με συναδελφους :p ειναι αλλο θεμα.
Αυτο σημαινει οτι απο θεμα χαρτιων εισαι οκ! Απο θεμα χρηματων τι γινεται μιας που δεν δικαιουσε ταμειο ανεργειας? Θα πρεπει να βρεις το συντομοτερο εργασια μιας που το νοικι και η ασφαλεια θα τρεχει.
Αυτο ειναι που καιει βασικα τους ελβετους. Αμα μπορεις να μεινεις χωρις να επιβαρυνεις το κρατος και εφοσον εχεις χαρτια μεινε! Δεν σε ενοχλει κανενας.
Μεχρι το 2005 μπορουσες να κανεις πολλα εδω μετα απο ενα χρονο δουλειας. Υπηρχε κοσμος που δουλευε 6 μηνες και καθοτανε τους υπολλοιπους. Σου πληρωνανε σχολειο για να μαθεις την γλωσσα μεχρι και το εισητηριο για τις συγκοινωνιες.
Τωρα σε περνανε απο 40 κυματα. Αυτα σαν ξενος. Υπαρχει μεγαλη επιφυλακτικοτητα απο τον ελβετικο ΟΑΕΔ (RAV) Αμα εισαι ελβετος αλαζει το πραγμα.

Link
10-02-11, 01:34
ΟΚ, μια λεπτομέρεια ακόμα: η αγορά εργασίας είναι ΑΠΕΙΡΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ στη Ζυρίχη σε σύγκριση με τη Γενεύη.
Επίσης η Ζυρίχη είναι πολύ κοντά και σε άλλες πόλεις όπου θα μπορούσες να πεταχτείς για συνέντευξη (κυρίως Βασιλεία). Αν πας και κλειστείς στη Γενεύη, φτάνεις εύκολα μόνο μέχρι Λοζάνη.
Eυχαριστω για το tip Lewton! Οι τιμες στα supermarket πως ειναι; Πανω κατω ιδια με Ελλαδα ή είναι τα παντα πανακριβα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.