PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

KLG
17-02-11, 01:21
Τι να πιάσω και τι να αφήσω βρε gousia... Καταθλιψη, αυτοκτονιες και δεικτης ευτυχίας... τα εχεις μπερδέψει λίγο...

Η ιστορία με την Γαλλία που αναφέρεις είχε σχέση με την France Telecom και συγκεκριμένες δυσκολιες. Επισης την Γαλλία βορεια χώρα δεν την λες. Μετά για τα ποσοστά της κατάθλιψης... Φυσικά και η κατάθλιψη είναι αυξημένη σε χωρες του εξωτερικου, αφου εκεί την μετράνε και δεν είναι ταμπου. Αν μια χωρα μετράει την καταθλιψη, και μια οχι, μαντεψε σε ποια χώρα τα ποσοστα είναι μεγαλύτερα επι του συνόλου του πληθυσμού...

Μετά, ένας άνθρωπος μπορεί να είναι δυστυχισμένος χωρις να πάσχει απο καταθλιψη, ακόμα και για το αντιστροφο δεν ειμαι σιγουρος (δλδ οτι κάποιος που έχει καταθλιψη ειναι δυστυχισμένος) αφου δεν είμαι ψυχολόγος.

Για τα δίδακτρα μας λες οτι στο εξωτερικό υπάρχουν, και μας βάζεις να σου αποδείξουμε το αντίθετο. Λυπάμαι, αλλά έτσι δεν γiνεται διάλογος... Το δευτερο αποτελεσμα στον γουγλη μου εβγαλε αυτό:

http://www.studyineurope.eu/tuition-fees

Ριξε του μια ματια...

Τώρα για το επιπεδο του ελληνικου πανεπιστημίου δεν έχω να πω τιποτα στο συγκεκριμένο νημα, έχει γίνει μια αναλυτική συζητηση σε 1-2 νήματα. Αυτα που γραφεις, τα έχω πει (5 χρονια πριν οταν εκανα το μεταπτυχιακό μου σε μαθηματικό τμημα σαν απόφοιτος μαθηματικου τμηματος στην Ελλαδα), τα ακουγα για 5 συνεχόμενα χρόνια κυρίως απο μαστεράδες Ελληνες και μπορώ να σου πω οτι και έχεις και δεν έχεις δίκιο. Επιγραμματικά, σε ακατεργαστη γνώση είμαστε σουπερ... εχουμε βιβλία απειρων σελίδων στις βιβλιοθηκες μας, έχουμε αποδειξει χιλιαδες θεωρηματα (οι θετικοί), λυσαμε παρα πολλες δυσκολες -αλλα ηδη λυμμενες- ασκήσεις, αλλά... την γνώση αυτή δεν μπορούμε να την αξιοποιήσουμε πρακτικά σε κάποιο βαθμό (οχι οτι ο ρολος το πανεπιστημιου ειναι καθαρά πρακτικός). Αλλά αυτό είναι μια μεγάλη συζήτηση και οχι για αυτό το νημα.

Εντάξει έχουμε εντελως διαφορετική αντίληψη. Ελπίζω να σου πανε όλα καλά οταν τελειώσεις το πολυτεχνείο και να βρεις οτι ψαχνεις στην Ελλάδα... αλλά αν δεν αλλάξεις λογική και τα πραγματα δεν σου ερθουν οπως τα θελεις, θα ταλαιπωρηθείς πάρα πολυ. Στο λέω επειδη την περασα τη φάση σου, φωναζα για τα πτυχία σουπερ μαρκετ απο τα ελληνικά αμφιθέατρα και τους πρώτους 6 μηνες στην Αγγλία καθομασταν 10 Ελληνες απο το πρωι μεχρι το βραδυ και κράζαμε τα παντα... καποια στιγμή αλλαξα νοοτροπία, μπορεί να αλλάξεις και εσυ ;)

VALLGOX
17-02-11, 04:23
Κανεις;

PALADIN
17-02-11, 10:11
Στο λέω επειδη την περασα τη φάση σου, φωναζα για τα πτυχία σουπερ μαρκετ απο τα ελληνικά αμφιθέατρα και τους πρώτους 6 μηνες στην Αγγλία καθομασταν 10 Ελληνες απο το πρωι μεχρι το βραδυ και κράζαμε τα παντα... καποια στιγμή αλλαξα νοοτροπία, μπορεί να αλλάξεις και εσυ ;)

Γιατί κράζατε τα πάντα; αυτό μπορείς να το αναλύσεις; Τι σε έκανε να αντιδράς έτσι;
ή τι έκανε τους άλλους Ελληνες της παρέας σου να αντιδρούν έτσι;

iant
17-02-11, 10:32
Κανεις;

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3981423&postcount=391


Αν όλοι έχουν πτυχία τι περιμένεις να γίνει;
Κάποτε λέγανε πάρε εναν γιατρό, τώρα το hot είναι ο υδραυλικός :p

Ψάξε να δεις διαφορές στο farmer με το αγρότης σε Ελλάδα και εξωτερικό

........Auto merged post: sdikr πρόσθεσε 2 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........



η Αυστραλία είναι δύσκολή χώρα, αν έχεις γνώστους θα έχεις παραπάνω πόντους, αν παντρευτείς θα πάρεις αδεία με work permit για 2 χρόνια (μετά θα κάνουν έλεγχο αν όλα πάνε καλά και θα πάρεις το μόνιμο )

Μόνος να πας δύσκολα,

έχει σελίδα το immigration της Αυστραλίας, ρίξε του μια ματιά

Φανερός Πράκτωρ
17-02-11, 12:15
Ρε παιδιά εγώ όλα αυτά τα χρόνια που είμαι εδώ πάνω ποτέ δεν άκουσα κακό λόγο για τον απλό Έλληνα. Ίσα, ίσα που μας θεωρούν από τους καλύτερους τόσο στον ακαδημαϊκό τομέα (και ως φοιτητές και ως καθηγητές), όσο και στον εργασιακό. Ειδικά μετά και τα τελευταία εδώ και ένα χρόνο, μπορώ να πω πως μας βλέπουν και με συμπάθεια, μια και το βλέπουν κι αυτοί το γενικότερο χάλι της ΕΕ (θα μπορούσα να αναφέρω 1-2 ιστοριούλες, αλλά θα πλατειάσω). Για να μην παρεξηγηθώ: Μιλάω πάντα από τις δικές μου προσωπικές εμπειρίες. Ότι υπάρχουν κάφροι Ελληναράδες που έρχονται στο εξωτερικό νομίζοντας ότι είναι σε κάνα Μπανανιστάν, αυτό εννοείται. Τώρα για το τι γίνεται στη Γερμανία φυσικά δεν έχω άποψη. Ο John Dubi, ζώντας εκεί παραδίπλα, σίγουρα έχει καλύτερη εικόνα. Πάντως με όσα παιδιά Γερμανούς γνώρισα (με τον έναν μάλιστα κάναμε πολύ παρέα) πρόβλημα δεν είχα...

Η γενικότερη αλήθεια είναι ότι έχουμε καλή φήμη στον ακαδημαϊκό τομέα (και οι καθηγητές αλλά και οι φοιτητές). Τώρα στην καθημερινή ζωή, εξαρτάται με ποιόν συναναστρέφεσαι. Και στη Γαλλία (που είναι καθαρά φιλελληνική χώρα) είχα ακούσει 1-2 πικρόχολα σχόλια για την Ελλάδα και τους Έλληνες αλλά ήταν η τρομερή μειοψηφία. Η συντριπτική πλειοψηφία μας αντιμετώπιζε με συμπάθεια και έβλεπε παραπέρα από την Γερμανική προπαγάνδα (βλέπε προβλήματα της ΕΕ). Στη Γερμανία, που ζω τώρα πια, έχω ακούσει πιο πολλά όμορφα (του στυλ πουλήστε και κανένα νησί κλπ) αλλά αυτά παραμένουν μειοψηφία και εκθέτουν αυτούς που τα λένε. Επιπλέον σε γνωστό έχει γίνει και μεγαλύτερη χοντράδα του στυλ χώσιμο στον δρόμο όταν άκουσαν Ελληνικά και βρισιές για το να φύγετε από τη Γερμανία κλπ. Αυτά τα γεγονότα είναι καθαρή μειοψηφία αλλά καλό είναι να λέγονται.

HELL_pegaSOS
17-02-11, 14:34
Για όσους μένουν Θεσσαλονίκη ή βρίσκονται σχετικά κοντά:

Ο ΟΑΕ∆ µαζί µε το Ευρωπαϊκό ∆ίκτυο EURES και µε τη συµµετοχή του
Γραφείου ∆ιασύνδεσης του Αριστοτελείου Πανεπιστηµίου Θεσσαλονίκης θα
οργανώσει στις 24 Φεβρουαρίου 2011 την εκδήλωση EURESALON
2011. To EURESALON θα φιλοξενηθεί στο ξενοδοχείο EXCELSIOR HOTEL,
Κοµνηνών 10 & Μητροπόλεως 23, Θεσσαλονίκη.
To EURESALON 2011 είναι µια έκθεση εργασίας την οποία
επισκέπτονται ενδιαφερόµενοι που επιθυµούν να αναζητήσουν εργασία σε
χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του Ευρωπαϊκού Οικονοµικού χώρου.
Η έκθεση εργασίας θα αρχίσει από τις 09.00 π.µ. µέχρι τις 14:00 και από
15:00 µέχρι 18:00µ.µ. Σύµβουλοι απασχόλησης από την ΚΥΠΡΟ,
ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΑΥΣΤΡΙΑ, ΒΕΛΓΙΟ, ΟΛΛΑΝ∆ΙΑ, ΝΟΡΒΗΓΙΑ, ΣΟΥΗ∆ΙΑ,
ΑΓΓΛΙΑ, ΕΛΒΕΤΙΑ θα ενηµερώσουν το ενδιαφερόµενο κοινό για τις
συνθήκες διαβίωσης και εργασίας των κρατών µελών της Ε.Ε, για
ευκαιρίες απασχόλησης και θα κατευθύνουν τους υποψηφίους πώς να
έλθουν σε επαφή µε τους ενδεχόµενους εργοδότες.
Επιπλέον, θα συµµετέχουν και τα δίκτυα κινητικότητας AIESEC,
EUROGUIDANCE και το EUROPASS.
ΕΙΣΟ∆ΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

Πηγή (http://www.cso.auth.gr/greek/Drasi75.gr.htm)

anon
17-02-11, 17:57
Αυτός ο κακός ο εργοδότης πάλι;
μα μπορείς να γίνεις εργοδότης του εαυτού σου, δοκίμασε το θα δεις οτι τελικά δεν υπάρχει υπεραξία, υπάρχει απλά γραφειοκρατία

Aν μάθεις άλλη καραμέλα, έλα να μιλήσουμε. Μακάρι όλοι να είμασταν επιχειρηματιες, αλλά δεν μπορεί να δουλέψει τίποτε έτσι και το ξέρεις. Οπότε άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Μπορούν όλοι, ή έστω το 50% των εργαζομένων ή έστω το 20% των εργαζομένων σου λέω εγώ να γίνουν επιχειρηματίες; Μπορούν; Και το να δουλεύουν με μπλοκάκι δεν τους κάνει επιχειρηματίες, αλλά μια κομπίνα/απάτη των πραγματικών επιχειρηματιών να γλυτώνουν έξοδα/εισφορές, κοινώς να βγάζουν περισσότερα (ή να ξοδεύουν λιγότερα). Δεν μπορούν. Δεν μπορούν όλοι και όλα να γίνουν επιχειρήσεις του ενός ατόμου, οπότε το επιχείρημά σου είναι απλός λαικισμός. Γίνε και εσύ επιχειρηματίας, μπορείς. Ολοι μπορούν.

Εγώ δεν αντιλέγω ότι το να επιχειρείς έχει και αυτο τα ρίσκα του. Αλλά άλλο το ένα άλλο το άλλο. Εγώ έγραψα ότι όποιος νομίζει ότι απλά η δουλειά του, η ποιότητα και η ποσότητα δουλειάς του, θα αντικατοπτρισθεί στο μισθό του, πλανάται πλάνην οικτρά. Κοιμάται. Οι μισθοι διαμορφώνονται απο τους κανόνες αγοράς - ζήτησης. Μπορείς να είσαι ο τοπ νευροχειρούργος του κόσμου. Εαν είσαι στο ΕΣΥ Κωλοπετινίτσας, σκ@τ@ λεφτά θα παίρνεις. Εαν είσαι στο John Hopkins όμως, καλά λεφτά θα παίρνεις (ή σε οποιοδήποτε άλλο διεθνώς πρωτοκλασάτο). Οπως επίσης, όταν πρωτοεμφανίσθηκε η πληροφορική και μέχρι αρχές σχεδόν της δεκαετίας του 80, όπου βασικά υπήρχαν μόνο τα big iron συστήματα, το να είσαι διαχειριστής συστήματος πχ ή προγραμματιστής ήταν πρωτοκλασσάτη δουλειά, εξαιρετικά αμοιβόμενη. Σήμερα; κατα το 99% όχι, που σημαίνει γενικώς όχι. Το ότι 1% παίρνει καλά λεφτά, για τα σημερινά δεδομένα (και σε καμμιά περίπτωση ανάλογα εκείνης της εποχής, πχ θυμάμαι ότι ο διαχειριστής του Univac 1100/60, του mainframe του Πανεπιστημίου Πατρών έβγαζε πιο πολλά και απο καθηγητή πανεπιστημίου) δεν μπορεί να θεωρηθεί ο κανόνας, αλλά η εξαίρεση.

........Auto merged post: anon πρόσθεσε 2 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν όλοι έχουν πτυχία τι περιμένεις να γίνει;
Κάποτε λέγανε πάρε εναν γιατρό, τώρα το hot είναι ο υδραυλικός :p

Να, που μόνος σου έρχεσαι στα λόγια μου. Ολα είναι θέμα προσφοράς - ζήτησης. Απλά κάποιοι ξέρουν να "πουλάνε" καλά τον εαυτό τους, και αυτό δεν είναι θέμα που το μαθαίνουν στα σχολεία. Οπότε κυρίως όσοι τόχουν ως ταλέντο, και γιαυτό βλέπουμε άτομα, που όλοι να παραδεχόμαστε ότι δεν το αξίζουν ίσως, και όμως ως μισθωτοί να απολαμβάνουν υψηλούς μισθούς. Είτε για "πουλάνε" καλά τον εαυτό τους (κυριολεκτικά, μεταφορικά, whatever) ή πουλάνε άλλους (κυριολεκτικά, μεταφορικά, whatever)... Aπο κεί και πέρα, όσο πιο αναντικατάστατος είσαι, τόσο πιο πολλά λεφτά παίρνεις. Τελεία και παύλα. Δεν πα νασαι ο τοπ εργαζόμενος, να βγάζει 100,000 τον μήνα καθαρα υπεραξία ο εργοδότης σου απο σένα, εαν μπορεί να βρεί σαν εσένα οποιαδήποτε στιγμή στην αγορά, βασικό θα παίρνεις και δεκάρα τσακιστή παραπάνω (βέβαια για να λέμε και του λόγου το αληθές, εαν πραγματικά υπήρχε μια τόσο τεράστια διαφορά υπεραξίας, ο εργαζόμενος θα έβγαινε μόνος του και θα τόπαιζε ελεύθερος επαγγελματίας και θα τα τσέπωνε ο ίδιος τα ίδια ή έστω τα μισά. Γιαυτό βλέπουμε τα μαστόρια - ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί κλπ - όλα ναναι ελεύθεροι επαγγελματίες ή τέλος πάντων ήταν τις προηγούμενες καλές εποχές που υπήρχαν δουλειές).

VALLGOX
18-02-11, 02:23
http://www.adslgr.com/forum/showpost...&postcount=391

Οτι να νε iant :rtfm:

iant
18-02-11, 10:28
Γιατί; Κάτι είναι και αυτό! Σου είπε σε ποιο site μπορείς να βρεις κάτι...

VALLGOX
18-02-11, 14:46
Γιατί; Κάτι είναι και αυτό! Σου είπε σε ποιο site μπορείς να βρεις κάτι...

Τα βρηκα απο αλλου αυτα που ηθελα...

Ευχαριστω παντως...

Andrew
25-02-11, 03:48
Μαγκες το εχω σκεφτει σοβαρα για Αυστραλια.
Ξερει κανεις πως γινετε να παω σαν μεταναστης εκει;(νομιμα)
Κανεις νομιζω αιτηση και αναλογος απο καποια κριτιρια,αν θα την δεχτουν.
Ξερετε ποια ειναι αυτα και ποσο μετραει το καθενα; ή απο που μπορω να μαθω; (παντα μιλαμε χωρις να εχω συγγενης και φιλους εκει ή γυναικα,εδω δεν εχω παιδια και γυναικα,ειμαι 21)

Pleaze answer...

Μια και είσαι 21 μπορείς να έρθεις άνετα να σπουδάσεις κάτι εδώ και μετά να παραμείνεις.
Ομως αυτό μπορεί να είναι εύκολο από πλευράς δυσκολίας ΟΜΩΣ είναι αρκετά δύσκολο από πλευράς οικονομικών. Τα πανεπιστήμια/σχολές έχουν δίδακτρα ενώ το κόστος ζωής είναι πιο φτηνό από ότι στην Ελλάδα (με εξαίρεση το ενοίκιο που δεν μπορείς να το γλυτώσεις βέβαια). Αν βρεις δουλειά που είναι αρκετά εύκολο κανονίζεις τα έξοδα σου.

Πληροφορίες μπορείς να βρεις στο http://www.studyinaustralia.gov.au http://www.immi.gov.au

Αλλιώς για να έρθεις είναι αρκετά δύσκολο και χρονοβόρο όπως λέει και ο sdikr που μάλλον το δοκίμασε.

Αν θες στείλε μου pm και μπορώ να σου δώσω πληροφορίες.

IoStefo1
25-02-11, 12:42
Μαγκες το εχω σκεφτει σοβαρα για Αυστραλια.
Ξερει κανεις πως γινετε να παω σαν μεταναστης εκει;(νομιμα)
Κανεις νομιζω αιτηση και αναλογος απο καποια κριτιρια,αν θα την δεχτουν.
Ξερετε ποια ειναι αυτα και ποσο μετραει το καθενα; ή απο που μπορω να μαθω; (παντα μιλαμε χωρις να εχω συγγενης και φιλους εκει ή γυναικα,εδω δεν εχω παιδια και γυναικα,ειμαι 21)

Pleaze answer...

http://www.mofeu.eu/forum/showthread.php?t=6494

Andrew
26-02-11, 07:04
http://www.mofeu.eu/forum/showthread.php?t=6494

Γράφει αρκετές ανακρίβειες αυτό, αλλά αυτά που αναφέρει ο 1ος αρθρογράφος πάνω κάτω ισχύουν. Ο 2ος έχει τόσες ανακρίβειες που πρέπει να του βάλεις ένα Χ.

alexandrozz
01-03-11, 01:02
@VALLGOX
ξεκίνα από εδώ: http://www.immi.gov.au/skilled/
Θέλει λίγο μελέτη, σε γενικές γραμμές απ' ότι έχω ακούσει (ράδιο αρβύλα), Έλληνας με κάποιες σπουδές δεν θα έχει πρόβλημα για visa

Andrew
02-03-11, 14:18
@VALLGOX
ξεκίνα από εδώ: http://www.immi.gov.au/skilled/
Θέλει λίγο μελέτη, σε γενικές γραμμές απ' ότι έχω ακούσει (ράδιο αρβύλα), Έλληνας με κάποιες σπουδές δεν θα έχει πρόβλημα για visa

Να αναφερθώ στο θέμα μια και βλέπω σας ενδιαφέρει. Η δουλειά μου εμένα είναι σύμβουλος εκπαίδευσης και συνεργάζομαι με δικηγόρο εξειδικευμένο στο δίκαιο μετανάστευσης (οι όροι στα Αγγλικά είναι Education Agent και Migration Agent).

Υπάρχει ο τρόπος μετανάστευσης που προσφέρει το Skilled Migration, για αυτό τον τρόπο υπάρχουν 3 διαδρομές που θα εξηγήσω. Υπάρχουν άπειροι άλλοι τρόποι και διαδρομές βέβαια.

Η 1η είναι κάνεις μια αίτηση σαν ιδιώτης για να μεταναστεύσεις. Πρέπει να είσαι μέσα στις ειδικότητες που ζητούνται. Ολες οι πληροφορίες υπάρχουν στο site του υπουργείου (http://www.immi.gov.au/skilled/). Μπορεί κάποιος να κάνει αυτή την αίτηση, να μαζέψει δικαιολογητικά, να αναγνωρίσει την επαγγελματική του εμπειρια, να πληρώσει παράβολα κλπ κλπ. Αυτή την διαδικασία αν θέλει κάποιος μπορεί να την κάνει και μόνος του ή μπορεί να αναθέσει σε κάποιον Migration Agent να του την κάνει.

Η 2η είναι κάποιος εργοδότης να σε προσλάβει εσένα, πρέπει να είσαι πάλι στις ειδικότητες που ζητούνται (ευρύτερη λίστα όμως). Επειδή γνωρίζουν ότι θα έχεις δουλειά από τον εργοδότη για τα επόμενα 3 χρόνια, αυτές οι αιτήσεις περνάνε πολύ πιο εύκολα και εγκρίνονται σχεδόν πάντα. Την αίτηση την κάνεις πάλι εσύ, ο εργοδότης σου ή την αναθέτεις πάλι σε κάποιον Migration Agent. Το πρόβλημα είναι βέβαια ότι είναι δύσκολο να βρεις εργασία από την άλλη άκρη του κόσμου.

H 3η και με την οποία ασχολούμαι εγώ και εξυπηρετεί αρκετά νεαρούς ανθρώπους (ή όχι και τόσο νεαρούς μια και οι περισσότεροι είναι κάπου στα 30) είναι να αποκτήσεις την ειδικότητα που επιθυμείς και την επαγγελματική εμπειρία στην Αυστραλία. Αυτή έχει το πλεονέκτημα ότι τόσο τα πτυχία όσο και η επαγγελματική εμπειρία αποδεικνύονται εύκολα. Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις πανεπιστημιακές σπουδές, γίνεται και με σπουδές τεχνικών επαγγελμάτων (που έχουν και μεγάλη ζήτηση) αλλά βέβαια έχει το προφανές μειονέκτημα ότι απαιτεί χρόνο. Ταυτόχρονα έχει και κόστος μια και απαιτούνται δίδακτρα στις σχολές.

Για οτιδήποτε πάντως θέλει να κάνει κάποιος που έχει να κάνει με την απόδειξη των γνώσεων Αγγλικών απαιτείται το IELTS (το οποίο είναι σε επίπεδο αντίστοιχο με το Lower).

Αυτό που γίνεται αρκετά συχνά πάντως είναι να έρχεται κάποιος για σπουδές Αγγλικών μια και ότι και να κάνει χρειάζεται το IELTS. Ταυτόχρονα αποκτά άδεια εργασίας. Ετσι βρίσκει κάποιον εργοδότη, τον προσλαμβάνει αυτός δοκιμαστικά και μετά κανονίζουν για να πάρει visa για θέση εργασίας.

H ανεργία πάντως εδώ μπορεί να είναι στο 5% και να μην έχει χτυπήσει την Αυστραλία η κρίση ΑΛΛΑ απαιτείται καλή γνώση Αγγλικών. Το να βρει κάποιος μια προσωρινή δουλειά είναι το μόνο εύκολο μια και εδώ βρίσκουν πολύ εύκολα δουλειές οι διάφοροι backpackers. Προσωπικά δεν ξέρω κανέναν άνεργο (ΑΕΡΓΟΙ υπάρχουν που ζουν με επιδόματα αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία).

Μια και το θέμα είναι τα ασφαλιστικά/συνταξιοδοτικά, ισχύει ότι οι σπουδαστές πρέπει να έχουν ιδιωτική ασφάλιση υγείας ($380 το χρόνο αυτή που δίνω εγώ, αλλά υπάρχουν και φτηνότερες). Για τους υπόλοιπους υπάρχει το σύστημα του Medicare που είναι δωρεάν, αλλά δεν καλύπτει οδοντιατρικά/γυαλιά μυωπίας και διάφορα επιλεκτικά για τα οποία αρκετοί κάνουν ιδιωτική ασφάλιση. Για σύνταξη υπάρχει το superannuation το οποίο είναι (χοντρικά) ότι βάζεις το 9% του μεικτού μισθού σου σε ένα ταμείο το οποίο σου αποδίδεται είτε σαν εφάπαξ είτε σαν σύνταξη όταν περάσεις μια ορισμένη ηλικία. Ταυτόχρονα αν είσαι πάνω από 65 σου δίνεται σύνταξη από το κράτος.

contime
03-03-11, 01:00
Μπραβο Andrew πολυ κατατοπιστικες οι πληροφοριες σου! Θα βοηθησουν σιγουρα πολλα παιδια απο δω, που ψαχνονται για Αυστραλια!:oneup:

Sovjohn
05-03-11, 17:27
Να αναφερθώ στο θέμα μια και βλέπω σας ενδιαφέρει. Η δουλειά μου εμένα είναι σύμβουλος εκπαίδευσης και συνεργάζομαι με δικηγόρο εξειδικευμένο στο δίκαιο μετανάστευσης (οι όροι στα Αγγλικά είναι Education Agent και Migration Agent).

Υπάρχει ο τρόπος μετανάστευσης που προσφέρει το Skilled Migration, για αυτό τον τρόπο υπάρχουν 3 διαδρομές που θα εξηγήσω. Υπάρχουν άπειροι άλλοι τρόποι και διαδρομές βέβαια.

Η 1η είναι κάνεις μια αίτηση σαν ιδιώτης για να μεταναστεύσεις. Πρέπει να είσαι μέσα στις ειδικότητες που ζητούνται. Ολες οι πληροφορίες υπάρχουν στο site του υπουργείου (http://www.immi.gov.au/skilled/). Μπορεί κάποιος να κάνει αυτή την αίτηση, να μαζέψει δικαιολογητικά, να αναγνωρίσει την επαγγελματική του εμπειρια, να πληρώσει παράβολα κλπ κλπ. Αυτή την διαδικασία αν θέλει κάποιος μπορεί να την κάνει και μόνος του ή μπορεί να αναθέσει σε κάποιον Migration Agent να του την κάνει.

Η 2η είναι κάποιος εργοδότης να σε προσλάβει εσένα, πρέπει να είσαι πάλι στις ειδικότητες που ζητούνται (ευρύτερη λίστα όμως). Επειδή γνωρίζουν ότι θα έχεις δουλειά από τον εργοδότη για τα επόμενα 3 χρόνια, αυτές οι αιτήσεις περνάνε πολύ πιο εύκολα και εγκρίνονται σχεδόν πάντα. Την αίτηση την κάνεις πάλι εσύ, ο εργοδότης σου ή την αναθέτεις πάλι σε κάποιον Migration Agent. Το πρόβλημα είναι βέβαια ότι είναι δύσκολο να βρεις εργασία από την άλλη άκρη του κόσμου.

H 3η και με την οποία ασχολούμαι εγώ και εξυπηρετεί αρκετά νεαρούς ανθρώπους (ή όχι και τόσο νεαρούς μια και οι περισσότεροι είναι κάπου στα 30) είναι να αποκτήσεις την ειδικότητα που επιθυμείς και την επαγγελματική εμπειρία στην Αυστραλία. Αυτή έχει το πλεονέκτημα ότι τόσο τα πτυχία όσο και η επαγγελματική εμπειρία αποδεικνύονται εύκολα. Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις πανεπιστημιακές σπουδές, γίνεται και με σπουδές τεχνικών επαγγελμάτων (που έχουν και μεγάλη ζήτηση) αλλά βέβαια έχει το προφανές μειονέκτημα ότι απαιτεί χρόνο. Ταυτόχρονα έχει και κόστος μια και απαιτούνται δίδακτρα στις σχολές.

Για οτιδήποτε πάντως θέλει να κάνει κάποιος που έχει να κάνει με την απόδειξη των γνώσεων Αγγλικών απαιτείται το IELTS (το οποίο είναι σε επίπεδο αντίστοιχο με το Lower).

Αυτό που γίνεται αρκετά συχνά πάντως είναι να έρχεται κάποιος για σπουδές Αγγλικών μια και ότι και να κάνει χρειάζεται το IELTS. Ταυτόχρονα αποκτά άδεια εργασίας. Ετσι βρίσκει κάποιον εργοδότη, τον προσλαμβάνει αυτός δοκιμαστικά και μετά κανονίζουν για να πάρει visa για θέση εργασίας.

H ανεργία πάντως εδώ μπορεί να είναι στο 5% και να μην έχει χτυπήσει την Αυστραλία η κρίση ΑΛΛΑ απαιτείται καλή γνώση Αγγλικών. Το να βρει κάποιος μια προσωρινή δουλειά είναι το μόνο εύκολο μια και εδώ βρίσκουν πολύ εύκολα δουλειές οι διάφοροι backpackers. Προσωπικά δεν ξέρω κανέναν άνεργο (ΑΕΡΓΟΙ υπάρχουν που ζουν με επιδόματα αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία).

Μια και το θέμα είναι τα ασφαλιστικά/συνταξιοδοτικά, ισχύει ότι οι σπουδαστές πρέπει να έχουν ιδιωτική ασφάλιση υγείας ($380 το χρόνο αυτή που δίνω εγώ, αλλά υπάρχουν και φτηνότερες). Για τους υπόλοιπους υπάρχει το σύστημα του Medicare που είναι δωρεάν, αλλά δεν καλύπτει οδοντιατρικά/γυαλιά μυωπίας και διάφορα επιλεκτικά για τα οποία αρκετοί κάνουν ιδιωτική ασφάλιση. Για σύνταξη υπάρχει το superannuation το οποίο είναι (χοντρικά) ότι βάζεις το 9% του μεικτού μισθού σου σε ένα ταμείο το οποίο σου αποδίδεται είτε σαν εφάπαξ είτε σαν σύνταξη όταν περάσεις μια ορισμένη ηλικία. Ταυτόχρονα αν είσαι πάνω από 65 σου δίνεται σύνταξη από το κράτος.

Κατατοπιστικότατος... But...

α) Το internet στην Australia sucks :p
β) Τα παιχνίδια ακόμα δεν έχουν 18+ classification, και με το MA15+, δουλειά δε γίνεται :p

Πέραν της απόστασης, υπάρχουν και αυτοί οι αποθαρρυντικοί παράγοντες! :twisted:

Undisputed
05-03-11, 17:58
Μερικές πληροφορίες που εχουν αρχίσει να μαζεύονται για την Ευρώπη και τι ισχύει ...

http://www.epaggelmatiesoaee.net/

sdikr
05-03-11, 18:08
Κατατοπιστικότατος... But...

α) Το internet στην Australia sucks :p
β) Τα παιχνίδια ακόμα δεν έχουν 18+ classification, και με το MA15+, δουλειά δε γίνεται :p

Πέραν της απόστασης, υπάρχουν και αυτοί οι αποθαρρυντικοί παράγοντες! :twisted:

α) δεν θα το έλεγα, έχει κάποιους περιορισμούς άλλα όχι και sucks,
β) Αυτό δεν μπορώ να πω οτι το κατάλαβα

ααα που είσαι έχει και ήλιο και σουβλάκια :p

Andrew
06-03-11, 04:34
α) δεν θα το έλεγα, έχει κάποιους περιορισμούς άλλα όχι και sucks,
β) Αυτό δεν μπορώ να πω οτι το κατάλαβα

ααα που είσαι έχει και ήλιο και σουβλάκια :p

Τους φραπέδες γιατί τους ξέχασες???

Το Internet είναι από τα πράγματα τα οποία είναι πιο ακριβά εδώ, αλλά αυτό θα αλλάξει όταν στρωθεί το εθνικό δίκτυο. Βέβαια το ότι πληρώνω γύρω στα 50 Ευρώ το μήνα για το Ιντερνετ (απεριόριστο) δεν με απασχολεί, μια και αυτό είναι ένα ελάχιστο ποσοστό από το μισθό μου, κάπου στο 1%. Τώρα για τα παιχνίδια... αυτά που δεν κυκλοφορούν εδώ τα παραγγέλνεις από το Internet και με το δολλάριο Αυστραλίας να έχει περάσει το Αμερικάνικο δεν νομίζω να σου φανούν και πολύ ακριβά, και αν κατεβάζεις demos :whistle: ακόμα φτηνότερα.

Να μην σας τα παρουσιάζω όλα καλά και ρόδινα, η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα που είναι πιο ακριβά εδώ είναι τα ενοίκια, τσιγάρα και φρούτα ΕΚΤΟΣ εποχής, τα οποία για κάποιον που έρχεται εδώ είναι έξοδα που δεν είναι εύκολο να γλυτώσει. Πάντως επειδή τα πάντα σε πληροφορίες υπάρχουν στο Internet μπορείτε να δείτε π.χ. στο Coles (http://www.coles.com.au) (βάλτε κωδικό 3000 που είναι Μελβούρνη) τις τιμές των προιόντων του supermarket, στο Seek (http://www.seek.com.au) τι μισθούς δίνουν οι διάφορες δουλειές, στο Domain (http://www.domain.com.au) πόσο έχει να νοικιάσεις ένα σπίτι κλπ.

Α, μια παρανόηση που επίσης υπάρχει είναι ότι θα έρθει κάποιος εδώ και θα είναι σαν τους Πακιστανούς στην Ελλάδα. Το 40% του πληθυσμού σε Μελβούρνη - Σύδνευ έχουν γεννηθεί εκτός Αυστραλίας και δεν απασχολεί κανέναν εργοδότη από που είσαι, παρά μόνο το τι ξέρεις. Το μεγάλο κακό βέβαια είναι ότι εδώ δεν είναι Ευρώπη για να πάρεις ένα αεροπλάνο και να είσαι πίσω σε 2 ώρες.

lewton
06-03-11, 10:54
Να μην σας τα παρουσιάζω όλα καλά και ρόδινα, η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα που είναι πιο ακριβά εδώ είναι τα ενοίκια, τσιγάρα και φρούτα ΕΚΤΟΣ εποχής, τα οποία για κάποιον που έρχεται εδώ είναι έξοδα που δεν είναι εύκολο να γλυτώσει.
[καρά-offtopic]
Τα φρούτα εκτός εποχής είναι πολύ θετικό να είναι πανάκριβα.
Είναι ότι πιο αντιοικολογικό το να θέλεις πεπόνι το χειμώνα.
[/καρά-offtopic]

SchumiGr1985
22-03-11, 15:54
Lewton τσεκαρε τα μαιλ σου. ;)

KLG
22-03-11, 17:00
Ασχετο... lewton ήρθανε τα πρωτα καρπούζια της σεζον εδώ πέρα... από Κόστα Ρίκα :p

alekan
22-03-11, 17:10
Ασχετο... lewton ήρθανε τα πρωτα καρπούζια της σεζον εδώ πέρα... από Κόστα Ρίκα :p
Και τι το λες αυτό;; Νομίζεις οτι ζηλεύουμε; Εδώ στην εξωτική Ηλεία, σε λίγο καιρό βγαίνουν τα ντόπια πρώτα καρπούζα
Kαλα είσαι ρε παιντι;;

KLG
22-03-11, 17:54
Και τι το λες αυτό;; Νομίζεις οτι ζηλεύουμε; Εδώ στην εξωτική Ηλεία, σε λίγο καιρό βγαίνουν τα ντόπια πρώτα καρπούζα
Kαλα είσαι ρε παιντι;;

Ήταν στο πνευμα του προηγουμενου μηνυματος του lewton για τα εκτός εποχής φρουτα. Καλα είμαι ναι... ερχονται αναναδες απο την Τζαμαικα, καρπουζια απο την Κοστα Ρικα, η θερμοκρασία εφτασε στους 10oC... έρχεται το καλοκαίρι :p

IoStefo1
22-03-11, 19:16
Ήταν στο πνευμα του προηγουμενου μηνυματος του lewton για τα εκτός εποχής φρουτα. Καλα είμαι ναι... ερχονται αναναδες απο την Τζαμαικα, καρπουζια απο την Κοστα Ρικα, η θερμοκρασία εφτασε στους 10oC... έρχεται το καλοκαίρι :p

Σας τρόμε 5οC.. Εμείς έχουμε 15οC..:lol::lol::lol:

tsigarid
22-03-11, 19:30
Ασχετο... lewton ήρθανε τα πρωτα καρπούζια της σεζον εδώ πέρα... από Κόστα Ρίκα :p
Τι εννοείς ήρθανε; Εδώ δε σταματήσαμε να έχουμε και καρπούζια και πεπόνια όλο το χειμώνα :p

lewton
22-03-11, 20:26
Για αυτό γίνονται σεισμοί 9 ρίχτερ.... επειδή θέλετε καρπούζι χειμωνιάτικα. Χάθηκε να φάτε κανένα αχλαδάκι; :p

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 0 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Lewton τσεκαρε τα μαιλ σου. ;)
Ωχ σόρι, το είδα αλλά ήταν τότε που μετακόμιζα Βερολίνο και μετά ξεχάστηκα τελείως.... :oops:

megahead13
22-03-11, 21:02
Berlin?? Wunderbar! :p Τυχεράκια :)

john dubi
23-03-11, 00:13
Τι λεει το Βερολινο? Σε κανα μηνα θ ανεβω με το αυτοκινητο για δυο,τρεις μερες! :)

lewton
23-03-11, 00:15
Μια χαρά μέχρι στιγμής, αν και δεν είμαι φαν του πιο βασικού συστατικού του (wild night life). :)

john dubi
23-03-11, 00:22
Μια χαρά μέχρι στιγμής, αν και δεν είμαι φαν του πιο βασικού συστατικού του (wild night life). :)
Τι ποιο ομορφο! γερμαναραδες (και γερμανιδες ;)) τυφλα μεθυσμενους! :p

jose_ee1985
23-03-11, 05:40
Σόρρυ για τη συνέχιση του offtopic, αλλά αν δεν το πω θα σκάσω. Από τότε που επισκέφθηκα το Βερολίνο το 2009 όλες οι άλλες πόλεις μου φαίνονται λίγες. Μου έκανε μεγάλο κακό :D Τόση ομορφιά, άπλα, πράσινο, ιστορία, ζωντανια, οργάνωση, αξιοθέατα μαζί δύσκολα ξαναβρίσκεις.

(Κάτι πήγε να κάνει το Εδιμβούργο μόνο, αλλά πάλι Berlin uber alles)

tsigarid
23-03-11, 17:41
Μια χαρά μέχρι στιγμής, αν και δεν είμαι φαν του πιο βασικού συστατικού του (wild night life). :)
Καλά, κάτσε να φτιάξει ο καιρός και να ανοίξουν οι beergardens με τις σεζλόνγκ και τα ξαναλέμε ;)

Φανταστική πόλη το Βερολίνο, από τις αγαπημένες μου :clap:

lewton
24-03-11, 02:05
Αλήθεια, στην Ολλανδία τι παίζει με φορολογία και μισθούς;
1. Αν ο μικτός μισθός σου λέει ας πούμε 40.000 ευρώ το χρόνο, σε πόσα μεταφράζεται αυτό στο λογαριασμό σου κάθε μήνα;
2. Πρέπει να πληρώσεις επιπλέον την ασφάλιση υγείας ή είναι κρατική και στην έχουν ήδη παρακρατήσει;
3. Σε πόσους μισθούς είναι σύνηθες να μοιράζεται το ετήσιο εισόδημα; 12 ή 13;

Όποιος ξέρει, θα ήμουν ευγνώμων. :oneup:

megahead13
24-03-11, 02:28
Αυτό που ξέρω για τη φορολογία στην Ολλανδία από φίλο που εργάζεται εκεί είναι πως αν σε προσλάβουν ως εξειδικευμένο προσωπικό που δε μπορεί να καλυφθεί από Ολλανδό, τότε έχεις μειωμένο φόρο. Ο φίλος μου πχ έχει διδακτορικό σε βιοπληροφορική. Τώρα πώς το αποδεικνύει αυτό η εταιρεία/οργανισμός που σε προσλαμβάνει δεν το γνωρίζω. Το άλλο που μου έχει πει κι αυτός και 1-2 άλλοι φίλοι που έκαναν μεταπτυχιακό εκεί είναι πώς στην Ολλανδία η φορολογία είναι πολύ υψηλή.

No-Name
24-03-11, 10:56
Αλήθεια, στην Ολλανδία τι παίζει με φορολογία και μισθούς;
1. Αν ο μικτός μισθός σου λέει ας πούμε 40.000 ευρώ το χρόνο, σε πόσα μεταφράζεται αυτό στο λογαριασμό σου κάθε μήνα;
2. Πρέπει να πληρώσεις επιπλέον την ασφάλιση υγείας ή είναι κρατική και στην έχουν ήδη παρακρατήσει;
3. Σε πόσους μισθούς είναι σύνηθες να μοιράζεται το ετήσιο εισόδημα; 12 ή 13;

Όποιος ξέρει, θα ήμουν ευγνώμων. :oneup:
Θα μιλήσω με νούμερα που γνωρίζω

1. Eαν εχεις ένα μηνιαίο μισθό 3000 Ευρώ μεικτά ->> τα καθαρά σου θα είναι περίπου 2100
2. Η βασική ασφάλιση πάει περίπου 106 ευρώ/ μήνα και την πληρώνεις εσύ
3. 12 μισθοί το χρόνο + 8% τον Μάιο επίδομα αδείας

Ελπίζω να σε κάλυψα ;)

john dubi
25-03-11, 01:01
Πολλες πληροφοριες εδω αλλα μονο στα γερμανικα.
Γερμανικα (http://www.ba-auslandsvermittlung.de/lang_de/nn_2752/DE/LaenderEU/Niederlande/Arbeiten/arbeiten-knoten.html__nnn=true)

Και εδω σε αγγλικα και ολανδικα.
Αγγλικα (http://www.belastingdienst.nl/english/individuals.html)

lewton
25-03-11, 01:13
Θα μιλήσω με νούμερα που γνωρίζω

1. Eαν εχεις ένα μηνιαίο μισθό 3000 Ευρώ μεικτά ->> τα καθαρά σου θα είναι περίπου 2100
2. Η βασική ασφάλιση πάει περίπου 106 ευρώ/ μήνα και την πληρώνεις εσύ
3. 12 μισθοί το χρόνο + 8% τον Μάιο επίδομα αδείας

Ελπίζω να σε κάλυψα ;)

Με κάλυψες, ευχαριστώ. :oneup:

ubuntubu
30-03-11, 16:15
ΓΕΡΜΑΝΙΑ Ζητούνται 100.000 «γκασταρμπάιτερ» μηχανικοί!


Το σύνολο των μελών του… ΤΕΕ θα μπορούσε να απορροφήσει η γερμανική αγορά εργασίας, καθώς η μεγαλύτερη οικονομία της Ευρώπης «διψά» για καταρτισμένους μηχανικούς, την ώρα που στην Ελλάδα η ιδιωτική οικοδομική δραστηριότητα και τα δημόσια έργα έχουν παραλύσει, με αποτέλεσμα η συντριπτική πλειοψηφία των μηχανικών να κινείται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας.http://www.makthes.gr/news/reportage/71497/

SchumiGr1985
03-04-11, 14:32
Ξερει κανεις τι παιζει στην Αγγλια απο φορολογια και ασφαλιση? Bρηκα καποιες θεσεις στο Banbury (που απ οτι καταλαβα ειναι κατι σαν την Σινδο της Αγγλιας) και θα ηθελα να μαθω γενικως τι κατασταση επικρατει εκει.Ετησιος μισθος 18-20.000 λιρες ποσο περιπου ειναι καθαρα το μηνα?

megahead13
03-04-11, 15:00
Για τις πρώτες £35000 οι κρατήσεις (κρατική ασφάλιση και φόρος) είναι 25% το οποίο κρατείται κάθε μήνα (αυτό σημαίνει ότι δεν ανησυχείς για δήλωση εισοδήματος κάθε χρόνο, έτσι έχεις ξεμπερδέψει με αυτό). Αν πχ παίρνεις ετήσιο μισθό £45000, τότε οι £35000 φορολογούνται με 25% και οι υπόλοιπες £10000 με 40% (δε θυμάμαι ακριβώς αν είναι 40%, πάντως έτσι πάει). Από εκεί κι έπειτα έχεις την επιλογή ιδιωτικής ασφάλισης. Πχ μπορείς να διαλέξεις να έχεις 1% κρατήσεις στο οποίο η εταιρεία βάζει επιπλέον 2%, δηλαδή 3% σύνολο. Είναι καλό να το κάνεις γιατί η κρατική σύνταξη δε φτάνει ούτε για φιστίκια! :down: Τώρα για την περίπτωσή σου οι περίπου £20000 μεικτά θεωρώ ότι είναι πολύ λίγα για κάποιον με σχετική εμπειρία στο αντικείμενο (αντίστοιχη προϋπηρεσία ή/και πτυχίο πανεπιστημίου). Για απόφοιτο που ξεκινάει την καριέρα του ίσως να είναι καλά, αλλιώς θεωρώ πώς είναι κοροϊδία.

SchumiGr1985
03-04-11, 16:47
Κοιτα τα 20.000 τα εβαλα εγω αυθαιρετα καθως στην αγγελια λεει attractive salary και excellent benefits.Aυτο για το 25% που λες βγαινει αρκετα λεφτα το μηνα εκτος και αν εγω δεν καταλαβα κατι καλα.Για 20.000 πχ το 25% ειναι 5000 οποτε ειναι περιπου 415 λιρες το μηνα.Τα εχω κανει σωστα?

megahead13
03-04-11, 16:56
Ναι, τόσο είναι οι κρατήσεις, δηλαδή καθαρά θα έχεις £1250. Ανάλογα με το που θα μένεις και αν είσαι μόνος περίπου τα μισά τα θες για το σπίτι (νοίκι, council tax, ρεύμα ή ρεύμα/γκάζι, νερό, internet). Αν μοιράζεσαι σαφέστατα το κόστος μειώνεται.

SchumiGr1985
03-04-11, 17:24
Ουσιαστικα δλδ δεν αξιζει να πας για κατω απο 25.000 λιρες.Περιμενα οτι η Αγγλια θα ειναι πιο τσιμπημενη σε σχεση με αλλες χωρες αλλα οχι και ετσι.Οπως και να χει ευχαριστω.

megahead13
03-04-11, 18:36
Ουσιαστικα δλδ δεν αξιζει να πας για κατω απο 25.000 λιρες.Περιμενα οτι η Αγγλια θα ειναι πιο τσιμπημενη σε σχεση με αλλες χωρες αλλα οχι και ετσι.Οπως και να χει ευχαριστω.
Έτσι ακριβώς!!

tolisscsd
03-04-11, 22:28
Ουσιαστικα δλδ δεν αξιζει να πας για κατω απο 25.000 λιρες.Περιμενα οτι η Αγγλια θα ειναι πιο τσιμπημενη σε σχεση με αλλες χωρες αλλα οχι και ετσι.Οπως και να χει ευχαριστω.
Για Λονδίνο που γνωρίζω, δεν αξίζει η μετανάστευση για κάτω από 30.000 λίρες, ενώ θα πρέπει να βρεις και σπίτι με συγκάτοικο.

lewton
03-04-11, 22:35
Εγώ στο Master έχω συμφοιτητές που υπέγραψαν να εργαστούν στο Λονδίνο σε εταιρίες τύπου UBS (ναι, η ελβετική τράπεζα), Google (ναι, η μια και μοναδική) για μισθό γύρω στις 25 χιλιάδες λίρες για τον πρώτο χρόνο.
Βέβαια να διευκρινήσω ότι και οι δύο δεν έκαναν αίτηση για συγκεκριμένη θέση αλλά συμμετείχαν στο graduate program των εταιριών, και είναι φοβερά ευτυχισμένοι. Αλλά ξέρουν ότι ο μπαμπάς θα πρέπει να τσοντάρει μέχρι να βγει ο ένας χρόνος και να πάρουν καλύτερο συμβόλαιο.
Επομένως συμφωνώ ότι για Λονδίνο τα 25 χιλιάρικα είναι λίγα, δεν επιτρέπουν να ζήσεις χωρίς έξτρα εισόδημα. Ούτε και για 30 χιλιάδες θα πήγαινα Λονδίνο.
Στην βρετανική επαρχία ναι, γιατί όχι, με 25 χιλιάδες λίρες τα βγάζεις πέρα ψιλοάνετα.

sonic
03-04-11, 23:08
Διαφωνώ, 25,000 είναι σχετικά καλά, έτσι και αλλιώς για να πεις ότι μένεις μόνος σου σε δικό σου σπίτι/διαμέρισμα καλό, δηλ. να δίνεις £350+ την εβδομάδα (Λονδίνο πάντα), πρέπει να βγάζεις τουλάχιστον £60,000 (όχι εξωπραγματικό, αλλά θεωρείται senior θέση).

Οπότε, με 25,000 τον μήνα έχεις περίπου £1500, εννοείται ότι μένεις με συγκάτοικους, πράγμα που θεωρώ απαραίτητο ακόμα και να φτάνουν τα λεφτά σε μια πόλη όπως το Λονδίνο. ΟΚ, δεν κάνεις ζωάρα, αλλά μπορείς άνετα να καλύψεις έξοδα, και να κάνεις και το κομμάτι σου.

megahead13
03-04-11, 23:42
Ακόμα και με £30000 θέλεις συγκάτοικο στο Λονδίνο.

Σχετικό-άσχετο: Οι μετακινήσεις πολύ ακριβές εδώ κάτω ρε γμτ... :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.