PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

lewton
18-05-08, 17:13
Σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να εργαστώ στο εξωτερικό, και θα ήθελα να μάθω τι ισχύει γενικά για την εργασία σε διάφορες χώρες.

1. Όσον αφορά τη φορολόγηση, προφανώς πρέπει να πληρώνεις φόρο στη χώρα όπου αμοίβεσαι, το θέμα είναι το αν πρέπει να γίνει κάποια διαδικασία εκ μέρους του εργαζόμενου ή αν τον φόρο στον κρατάει για το κράτος ο εργοδότης.
2. Τι ισχύει αναφορικά με την ασφάλισή μου αν δεν είμαι πολίτης της χώρας όπου εργάζομαι;
3. Αν κάποια στιγμή πω να βγω στη σύνταξη* και έχω εργαστεί σε 4-5 χώρες, τι γίνεται;

Όλα αυτά θα ήθελα να τα συζητήσουμε καταρχάς σε επίπεδο Ευρωπαϊκής Ένωσης/Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου, και κατά δεύτερον γενικότερα, αναφορικά με την εργασία σε άλλες χώρες.

Όσοι γνώστες, δώστε μου/μας τα φώτα σας.



*στη σύνταξη γελάμε, αφού έχουμε τουλάχιστον μισό αιώνα μέχρι να βγούμε στη σύνταξη εμείς οι <25 :p

nmavro73
18-05-08, 19:53
Καλύτερα να περάσεις από το ΙΚΑ. Υπάρχει ένα χαρτί που το φέρνεις από τον ασφαλιστικό φορέα του εξωτερικού και το δίνεις εδώ για να μετρήσει στη σύνταξή σου (όταν με το καλό έρθει η ώρα).
Οσο για το φόρο, νομίζω ότι στη δήλωση σου υπάρχει ένας κωδικός που λέει για εισοδήματα που αποκτήθηκαν στο εξωτερικό και έχουν ήδη φορολογηθεί. Και το ελληνικό δημόσιο δεν μπορεί να τα αγγίξει

pan.nl
18-05-08, 22:08
Χρήσιμο θέμα:oneup:, μιας και εγώ σκέφτομαι σοβαρά αυτή την εκδοχή.

chat1978
19-05-08, 11:12
Ενδιάφερον θέμα. Θέλω να μάθω και εγώ διάφορα.

Andrew
21-05-08, 07:19
Εφόσον πας για μόνιμα πάρε μεταγραφή στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού για την εφορία.
Τα εισοδήματα που έχεις στο εξωτερικό φορολογούνται εκεί (εκτός αν πας σε καμιά χώρα που δεν έχει υπογράψει σύμφωνο για την διπλή φορολόγηση με την Ελλάδα που είναι ελάχιστες) και συνήθως ο εργοδότης σου κρατάει τον φόρο για το κράτος. Προφανώς χρειάζεται να εκδόσεις στη χώρα που θα είσαι αριθμό φόρου και να κάνεις κάποιες διαδικασίες εκεί.

Στην Αυστραλία που είμαι εγώ έχεις 2 επιλογές όσον αφορά τη σύνταξη (αν δεν είσαι υπήκοος). Η να πάρεις το 40% του ποσού που δόθηκε για συντάξιμες ασφαλιστικές εισφορές (superannuation) όταν φύγεις από τη χώρα, ή να περιμένεις όταν πας 60 να το πάρεις ολόκληρο μαζί με τους τόκους που θα έχει μαζέψει.

lewton
21-05-08, 11:35
Εφόσον πας για μόνιμα πάρε μεταγραφή στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού για την εφορία.
Τα εισοδήματα που έχεις στο εξωτερικό φορολογούνται εκεί (εκτός αν πας σε καμιά χώρα που δεν έχει υπογράψει σύμφωνο για την διπλή φορολόγηση με την Ελλάδα που είναι ελάχιστες) και συνήθως ο εργοδότης σου κρατάει τον φόρο για το κράτος. Προφανώς χρειάζεται να εκδόσεις στη χώρα που θα είσαι αριθμό φόρου και να κάνεις κάποιες διαδικασίες εκεί.

Στην Αυστραλία που είμαι εγώ έχεις 2 επιλογές όσον αφορά τη σύνταξη (αν δεν είσαι υπήκοος). Η να πάρεις το 40% του ποσού που δόθηκε για συντάξιμες ασφαλιστικές εισφορές (superannuation) όταν φύγεις από τη χώρα, ή να περιμένεις όταν πας 60 να το πάρεις ολόκληρο μαζί με τους τόκους που θα έχει μαζέψει.
Κατατοπιστικότατος. :oneup:
Στην Αυστραλία γεννήθηκες ή πήγες εσύ;

stp
21-05-08, 11:56
Σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να εργαστώ στο εξωτερικό, και θα ήθελα να μάθω τι ισχύει γενικά για την εργασία σε διάφορες χώρες.

1. Όσον αφορά τη φορολόγηση, προφανώς πρέπει να πληρώνεις φόρο στη χώρα όπου αμοίβεσαι, το θέμα είναι το αν πρέπει να γίνει κάποια διαδικασία εκ μέρους του εργαζόμενου ή αν τον φόρο στον κρατάει για το κράτος ο εργοδότης.
2. Τι ισχύει αναφορικά με την ασφάλισή μου αν δεν είμαι πολίτης της χώρας όπου εργάζομαι;
3. Αν κάποια στιγμή πω να βγω στη σύνταξη* και έχω εργαστεί σε 4-5 χώρες, τι γίνεται;

Όλα αυτά θα ήθελα να τα συζητήσουμε καταρχάς σε επίπεδο Ευρωπαϊκής Ένωσης/Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου, και κατά δεύτερον γενικότερα, αναφορικά με την εργασία σε άλλες χώρες.


Μιλάω για ΕΕ και ΕΟΧ

1) Η φορολόγηση (μόνιμου) μισθωτού είναι όπως στην Ελλάδα -- ο εργοδότης κρατάει το φόρο κανονικά κλπ.

Κάνω το διαχωρισμό μόνιμου γιατί σε πολλές χώρες άμα είσαι με σύμβαση 6μηνη ας πούμε ή μένεις λιγότερο από κάποιες μέρες το χρόνο η υπόθεση περιπλέκει

2) Μόνιμος = πληρώνεις "ΙΚΑ", στο κρατάει ο εργοδότης και έχεις ασφάλιση κανονική και σύνταξη κλπ.

3) Το κρίσιμο .... Πριν βγεις στη σύνταξη (λένε γύρω στο έτος, αλλά αμα κρίνω από το πως είναι το ΙΚΑ, ξεκίνα καμιά δεκαετία πριν :p) μαζεύεις τα "ένσημα" από τις διάφορες χώρες (υπάρχει έντυπο του ΙΚΑ κλπ.) και τα πας στο ΙΚΑ και σου βγάζουν σύνταξη


Όσο για τη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού έχει το εξής θέμα (τελευταία φορά που ρώτησα) --- Αν γυρίσεις Ελλάδα και είσαι στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, τότε έχεις και πόθεν έσχες ( αν θες να αγοράσεις αμάξι κλπ.) --- το πρόβλημα είναι ότι αν έχεις κάποιο εισόδημα στην ελλάδα (νοίκι κλπ) τότε αυτό φορολογείται διαφορετικά (πιό πολύ...) από το αν είσαι σε μία κανονική εφορία

PopManiac
21-05-08, 12:14
Προσωπικά, λόγω Βελγικής νομοθεσίας είμαι πολιτιγραφημένος στο Βέλγιο πλέον και νομίζω πως αν παραμείνω για περίπου 3 χρόνια ακόμα μπορεί να ζητήσω και υπηκοότητα.

Φόρους πληρώνω εδώ, στην Ελλάδα έχω πάψει να κάνω δήλωση (ίσως κακώς) μιας και δεν έχω εισοδήματα ή άλλα περιουσιακά στοιχεία.

Πρακρατήσεις έχω εδώ (52% συνολικά στον μηνιαίο ακαθάριστο μισθό :wall:) και ασφαλιστική κάλυψη.

Συνταξιοδοτικά, όπως είπαν οι προλαλήσαντες - αν και έχω και ιδιωτικό πρόγραμμα που μου πληρώνει επιπρόσθετα η εταιρεία μου.

stp
21-05-08, 12:23
Προσωπικά, λόγω Βελγικής νομοθεσίας είμαι πολιτιγραφημένος στο Βέλγιο πλέον και νομίζω πως αν παραμείνω για περίπου 3 χρόνια ακόμα μπορεί να ζητήσω και υπηκοότητα.

Φόρους πληρώνω εδώ, στην Ελλάδα έχω πάψει να κάνω δήλωση (ίσως κακώς) μιας και δεν έχω εισοδήματα ή άλλα περιουσιακά στοιχεία.

Πρακρατήσεις έχω εδώ (52% συνολικά στον μηνιαίο ακαθάριστο μισθό :wall:) και ασφαλιστική κάλυψη.

Συνταξιοδοτικά, όπως είπαν οι προλαλήσαντες - αν και έχω και ιδιωτικό πρόγραμμα που μου πληρώνει επιπρόσθετα η εταιρεία μου.

Το πρόβλημα του να μην κάνεις δήλωση στην Ελλάδα (και να μην είσαι στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού) είναι ότι αν ποτέ γυρίσεις δεν θα έχεις πόθεν έσχες (για σπίτι αμάξι κλπ.)
Αν δεν έχεις εισοδήματα στην Ελλάδα πήγαινε στην ΔΟΥ εξωτερικού και κάνε δήλωση


52% είναι η φορολογική κλίμακα σου ή ο μέσος όρος του συντελεστή ? Πάντως σε χώρα (με υποτίθεται υψηλή φορολογία) ο μέσος φορολογικός συντελεστής είναι 4% παραπάνω από την ελλάδα λόγω των διαφόρων εκπτώσεων και του μεγαλύτερου αφορολόγητου (με αρκετά μεγαλύτερο μισθό βέβαια ....)

Andrew
21-05-08, 13:06
Κατατοπιστικότατος. :oneup:
Στην Αυστραλία γεννήθηκες ή πήγες εσύ;

Εδώ γεννήθηκα.
Τώρα ισχύει αυτό που είπαν και οι άλλοι αν πας ΔΟΥ εξωτερικού και έχεις εισοδήματα στην Ελλάδα. Χάνεις το αφορολόγητο που θα είχες αν ήσουν στη ΔΟΥ που ήσουν οπότε φορολογούνται με ψηλότερο συντελεστή. Βέβαια αν δεν έχεις τίποτα εισοδήματα στην Ελλάδα δεν σε νοιάζει αλλά μπορείς να δικαιολογήσεις μετά τα χρήματα που θα φέρεις στην Ελλάδα αν αποφασίσεις να γυρίσεις.

Από ασφαλιστική άποψη πάντως για όσους είναι μηχανικοί (και έχουν το νταβατζηλίκι του ΤΣΜΕΔΕ) υπάρχει μια διαδικασία για να εργάζεσαι στο εξωτερικό και να είσαι ασφαλισμένος εκεί (το οποίο καλύπτει τις ασφαλιστικές εισφορές σου στην ΕΕ). Δεν το έχω ψάξει αλλά στο ΤΣΜΕΔΕ μπορούν να σε ενημερώσουν για αυτό.

Τώρα για τη σύνταξη που θα πάρεις από άλλη(ες) χώρα δεν είναι ανάγκη να την κάνεις "μεταγραφή" στο ΙΚΑ. Ο πατέρας μου στην Ελλάδα παίρνει κανονικά σύνταξη και από Αυστραλία και από Ελλάδα και ξέρω και άλλους που παίρνουν ταυτόχρονα από Ελλάδα και Γερμανία. Πάντως πολλές χώρες (που έχουν κεφαλαιοαποδοτικό σύστημα σύνταξης) δίνουν τη δυνατότητα σε όσους είναι μετανάστες να πάρουν τη σύνταξη τους φεύγοντας από τη χώρα.

stp
21-05-08, 14:36
Τώρα για τη σύνταξη που θα πάρεις από άλλη(ες) χώρα δεν είναι ανάγκη να την κάνεις "μεταγραφή" στο ΙΚΑ. Ο πατέρας μου στην Ελλάδα παίρνει κανονικά σύνταξη και από Αυστραλία και από Ελλάδα και ξέρω και άλλους που παίρνουν ταυτόχρονα από Ελλάδα και Γερμανία. Πάντως πολλές χώρες (που έχουν κεφαλαιοαποδοτικό σύστημα σύνταξης) δίνουν τη δυνατότητα σε όσους είναι μετανάστες να πάρουν τη σύνταξη τους φεύγοντας από τη χώρα.

δεν παίρνεις ολόκληρο το ποσό από το ΙΚΑ --- Απλώς ο κάθε οργανισμός του εξωτερικού συμμετέχει ανάλογα με το τι έχεις δώσει
απλώς για να πάρεις το ποσοστό της σύνταξης του ΙΚΑ, πρέπει να τους δείξεις ότι έχεις μαζέψει τα ένσημα και κλπ.

Andrew
22-05-08, 04:06
Επειδή με αυτό το θέμα ασχολούνται πολλοί εδώ και έχω και τον πατέρα μου στην Ελλάδα με σύνταξη γίνεται το εξής:
Εφόσον έχεις δουλέψει στην Ελλάδα (και έχεις τα ανάλογα ένσημα) με αυτά δικαιούσαι μια Α σύνταξη. Αν η σύνταξη που παίρνεις από την Αυστραλία ΔΕΝ υπερβαίνει κάποιο ποσό παίρνεις πλήρη την σύνταξη του ΙΚΑ. Από την Αυστραλία εφόσον η σύνταξη του ΙΚΑ δεν υπερβαίνει και αυτή κάποιο ποσό παίρνεις πλήρη την σύνταξη και από εκεί.

Εδώ αρχίζουν τα αλλά:
Για να σου στέλνει σύνταξη η Αυστραλία στην Ελλάδα πρέπει να έχεις μείνει κάποια χρόνια στην Αυστραλία, δηλώνεις μετά διεύθυνση Ελλάδα και σου στέλνουν εκεί την σύνταξη. Επίσης πρέπει τον τελευταίο χρόνο πριν βγεις στη σύνταξη να είσαι στην Αυστραλία.
Από την Ελλάδα για να σου στείλουν τη σύνταξη στην Αυστραλία πρέπει να κάνεις 1000000 διαδικασίες τις οποίες λένε ό,τι θα απλοποιήσουν κάποτε...

lewton
22-05-08, 11:19
Ας αφήσουμε λίγο τη σύνταξη και ας πάμε στην ασφάλιση.
Εγώ ως Έλληνας (γεννημένος και μεγαλωμένος στην Ελλάδα), αν φύγω αύριο για Αυστραλία τι πρέπει να κάνω για να έχω ασφάλιση;
Δεν ξέρω καν αν υπάρχει μη ιδιωτική ασφάλιση εκεί πέρα. :p

stp
22-05-08, 14:06
Ας αφήσουμε λίγο τη σύνταξη και ας πάμε στην ασφάλιση.
Εγώ ως Έλληνας (γεννημένος και μεγαλωμένος στην Ελλάδα), αν φύγω αύριο για Αυστραλία τι πρέπει να κάνω για να έχω ασφάλιση;
Δεν ξέρω καν αν υπάρχει μη ιδιωτική ασφάλιση εκεί πέρα. :p

Δεν γνωρίζω για εκτός ΕΕ/ΕΟΧ --- Αλλά για ΕΕ/ΕΟΧ μόλις ξεκινήσεις δουλειά είσαι ασφαλισμένος κανονικότατα

PopManiac
22-05-08, 15:20
Nομίζω πως το Αυστραλιανό ασφαλιστικό προσομοιάζει το Αγγλοσαξωνικό μοντέλο και είναι πιο κοντά στις ΗΠΑ.

Δλδ, υπάρχει social security, αλλά είναι ελάχιστα τα benefits και ενθαρρύνεται το ιδιωτικό ασφαλιστικό πρόγρμμα που έχει η εκάστοτε εταιρεία.

Αν όντως έχεις επαφές με εταιρεία(είες) τότε μπορείς να ρωτήσεις ποια είναι τα benefits και τι καλύπτουν.

Χαρακτηριστικό ζήτημα στις ΗΠΑ για παράδειγμα είναι η κάλυψη μελών οικογένειας (που δε νομίζω προς το παρόν να σε αφορά ;)) αλλά και η οδοντιατρική κάλυψη γιατί το κόστος είναι πανάκριβο στις ΗΠΑ.

Andrew
23-05-08, 05:16
Ναι είναι σημαντικό και αυτό που λες για την ασφάλιση στην Αυστραλία.

Λοιπόν αν έχεις υπηκοότητα, ή πάρεις permanent resident status (που μπορείς να το πάρεις μετά από μερικά χρόνια ή και απευθείας σε μερικές περιπτώσεις) παίρνεις την ασφάλεια του Medicare που καλύπτει επισκέψεις σε γιατρούς (μέχρι το ποσό των $50 ανά επίσκεψη που τόσο παίρνουν οι περισσότεροι) και τις περισσότερες εξετάσεις (αλλά όχι όλα τα οδοντιατρικά!). Για φάρμακα πληρώνεις ένα μέρος της τιμής του φάρμακου που σου γράφουν οι γιατροί ($5). Μέχρι τότε όμως πρέπει να έχεις ιδιωτική ασφάλεια για υγεία.

Αν είσαι γυναίκα το Superannuation σε καλύπτει για παραμονή εκτός εργασίας λόγω εγκυμοσύνης αν και δεν νομίζω να έχεις τέτοιο πρόβλημα :whistle: ή για παραμονή εκτός εργασίας λόγω ατυχήματος, ιατρικού προβλήματος κλπ. Αυτό πληρώνεται επιπλέον ή μπορείς να επιλέξεις να δίνεται από τις εισφορές (και θα έχεις μικρότερη σύνταξη).

Εφόσον γίνεις υπήκοος, ή παραμείνεις πάνω από κάποια χρόνια όμως ισχύουν άλλα πράγματα σε αυτό τον τομέα μια και θα δικαιούσαι επίδομα ανεργίας ή ασθένειας από το Centrelink.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα πάντως θα το έχεις αν αποφασίσεις να πας Αυστραλία με το να αποκτήσεις visa μόνιμου κάτοικου. Αν δεν σε καλέσει κάποια εταιρεία (που έχεις ήδη συμφωνήσει να δουλέψεις εκεί) μέχρι να την αποκτήσεις λόγω θα ψάχνεσαι αρκετά.

lewton
23-05-08, 12:18
Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες.

Αν πω να πάω Αυστραλία έχοντας βρει τη δουλειά, δεν θα με καθυστερήσουν στη χορήγηση της Βίζας ε;

Andrew
24-05-08, 17:50
Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες.

Αν πω να πάω Αυστραλία έχοντας βρει τη δουλειά, δεν θα με καθυστερήσουν στη χορήγηση της Βίζας ε;
Τα κανονίζει ο εργοδότης σου αυτά. Γίνονται όλα πολύ εύκολα για σένα τότε.
*Αν αποφασίσεις να έρθεις εδώ να ξέρεις ό,τι το ADSL εδώ έχει download limits :whistle:*

lewton
24-05-08, 19:02
Τα κανονίζει ο εργοδότης σου αυτά. Γίνονται όλα πολύ εύκολα για σένα τότε.
*Αν αποφασίσεις να έρθεις εδώ να ξέρεις ό,τι το ADSL εδώ έχει download limits :whistle:*
Ευτυχώς βγήκε ένας νέος ISP με πολύ ενδιαφέρουσες χρεώσεις, και έτσι μπορεί να ξυπνήσει λίγο ο ανταγωνισμός.

lewton
07-11-08, 19:57
Επαναφέρω αυτό το πολύ ενδιαφέρον (αν δεν παινέψεις το σπίτι σου...) thread.

Είναι δυνατόν να ισχύει ότι για να πάει κάποιος Έλληνας να εργαστεί στην Ελβετία χρειάζεται και άδεια;
Εγώ πίστευα ότι επειδή είναι στον ΕΟΧ μπορώ ανά πάσα στιγμή να μπω σε ένα αεροπλάνο και να πάω να πιάσω δουλειά στη Λοζάνη. Σήμερα μου είπε ένας Ελβετός ότι πρέπει να βγάλω και μια άδεια, η οποία πάντως βγαίνει σε λιγότερο από μια ώρα.
Ξέρετε κάτι τέτοιο; :hmm:

Sovjohn
07-11-08, 20:10
Ας μην ξεχνάμε, Δημήτρη, ότι ΕΟΧ δεν είναι ΕΕ/Schengen/κτλ απόλυτα. Ενώ οι περισσότεροι κανονισμοί ισχύουν, προφανώς δεν ισχύουν όλοι. Και ναι, δεν περιμένω να χρειάζεσαι Visa για να δουλέψεις π.χ. στην Ελβετία, αλλά ούτε και το να είναι 100% αυτόματο.

Μια παραλλαγή του "δεν είναι όλα αυτόματα" βρίσκεται σε πολλές χώρες της ΕΕ που έχουν θέσει διάφορα κριτήρια για το κατά πόσον αποδέχονται εργασία από χώρες της ΕΕ των 25/27 (στην Αγγλία είχε γίνει ολόκληρο θέμα με τους "Polish plumbers" και πως η υπερπροσφορά τους σε τεχνικά / όχι ακαδημαικά επαγγέλματα θα μαράζωνε τους ντόπιους κλάδους).

john dubi
07-11-08, 20:15
Επαναφέρω αυτό το πολύ ενδιαφέρον (αν δεν παινέψεις το σπίτι σου...) thread.

Είναι δυνατόν να ισχύει ότι για να πάει κάποιος Έλληνας να εργαστεί στην Ελβετία χρειάζεται και άδεια;
Εγώ πίστευα ότι επειδή είναι στον ΕΟΧ μπορώ ανά πάσα στιγμή να μπω σε ένα αεροπλάνο και να πάω να πιάσω δουλειά στη Λοζάνη. Σήμερα μου είπε ένας Ελβετός ότι πρέπει να βγάλω και μια άδεια, η οποία πάντως βγαίνει σε λιγότερο από μια ώρα.
Ξέρετε κάτι τέτοιο; :hmm:

Το μόνο που θα χρειαστείς είναι μια διεύθηνση κατοικίας και ένα συμβόλαιο εργασίας με κάποια εταιρία.

Σαν πολίτης ΕΕ θα πάρεις άδεια παραμονής για 5 χρόνια. Τύπου B/EFTA
Σε αυτά τα 5 χρόνια θα σου κρατάνε την εφορία κάθε μήνα απ το μισθό.

Μετά απο τα 5 χρόνια λαμβάνεις την άδεια C/EFTA και έχεις σχεδόν όλα τα δικαιώματα του ελβετού αλλά δεν όχι της ψήφου.

Για να γίνεις ελβετός πρέπει να είσαι 12 χρόνια στην Ελβετία ή να είσαι 5 χρόνια παντρεμένος με ελβετίδα.

Η ασφάλεια υγείας είναι σε ιδιώτικο φορέα (υποχρεωτική)

Η σύνταξη είναι ένα μέρος σε κρατικό φορέα AHV ,ένα μέρος στον ιδιώτικο Pensionkasse.

Sovjohn
07-11-08, 20:19
Και όλα αυτά βρίσκονται στο: http://www.switzerland-4you.com/faq.htm

Μεταξύ άλλων αναφέρει ότι σαν πολίτης της ΕΕ, μπορείς να πας εκεί για 3 μήνες χωρίς κανένα χαρτί, για να βρεις δουλειά κτλ...και μετά, ότι λέει ο john dubi =)

john dubi
07-11-08, 20:24
Και όλα αυτά βρίσκονται στο: http://www.switzerland-4you.com/faq.htm

Μεταξύ άλλων αναφέρει ότι σαν πολίτης της ΕΕ, μπορείς να πας εκεί για 3 μήνες χωρίς κανένα χαρτί, για να βρεις δουλειά κτλ...και μετά, ότι λέει ο john dubi =)

Σου δίνουν άδεια τύπου L/EFTA για 18 μήνες ψάξιμο εργασίας (Πρέπει να έχεις κατοικία). Το πρόβλημα είναι οτι είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρείς χωρίς την B ή C άδεια παραμονής εργασία.
Εκτός αν έχεις γνωστό ή τύχη!

lewton
07-11-08, 22:44
Σου δίνουν άδεια τύπου L/EFTA για 18 μήνες ψάξιμο εργασίας (Πρέπει να έχεις κατοικία). Το πρόβλημα είναι οτι είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρείς χωρίς την B ή C άδεια παραμονής εργασία.
Εκτός αν έχεις γνωστό ή τύχη!
Ή αν έχεις ήδη βρει τη δουλειά και τα κάνει όλα ο εργοδότης φυσικά, σωστά;

john dubi
08-11-08, 11:30
Ή αν έχεις ήδη βρει τη δουλειά και τα κάνει όλα ο εργοδότης φυσικά, σωστά;

Κάνεις το συμβόλαιο εργασίας και το πας στο δήμο που είναι η κατοικία σου για να σου βγάλουν την άδεια. Έχει ένα μικρό κόστος για τα γραφικά περίπου 20 ευρώ και χρειάζεται μερικές φωτογραφίες.
Όταν έχεις ήδη την πρώτη άδεια L την παίρνει και τη στέλνει ο εργοδότης μαζί με το συμβόλαιο εργασίας στην αρμόδια υπηρεσία.
Μετά απο λίγο καιρό (και στις δύο περιπτώσεις παραπάνω) λαμβάνεις ένα συστημένο με την άδεια.
Μετά απο ένα μικρό χρονικό διάστημα θα λάβεις μια ειδοποίηση απ το δήμο οτι θα πρέπει να ασφαλιστείς για υγεία. Θα μπείς στο ίντερνετ,θα βρείς την ασφάλεια που σου κάνει (έχει μηχανές που τις βγάζει όλες συγκριτικά :)) και θα κάνεις το συμβόλαιο.
Τα γραφειοκρατικά εδώ τρέχουν γρήγορα, δεν περιμένεις και μπορείς να κάνεις όλες τις δουλειές σου με το ταχυδρομείο και το ίντερνετ.

lewton
08-11-08, 12:40
Κατατοπιστικότατος.
Με άλλα λόγια, αν -θεωρητικά- φύγω για δουλειά στην Ελβετία έχοντας ήδη βρει συμφωνήσει με την εταιρία, δε θα κάνω τίποτα από την Ελλάδα και θα τα κάνω όλα εκεί.

john dubi
08-11-08, 13:29
Κατατοπιστικότατος.
Με άλλα λόγια, αν -θεωρητικά- φύγω για δουλειά στην Ελβετία έχοντας ήδη βρει συμφωνήσει με την εταιρία, δε θα κάνω τίποτα από την Ελλάδα και θα τα κάνω όλα εκεί.

Έτσι είναι! Μεγάλες εταιρίες που προσκαλούν κόσμο απ έξω συνήθως βρίσκουν και κατοικία πριν.
Για παράδειγμα είχα γνωρίσει ένα τύπο απο Νέα Ζηλανδία πρίν απο χρόνια που τον είχε προσκαλέσει η τράπεζα Credit Suisse για εργασία στη Ζυρίχη σε IT.
Αν και δεν του είχαν βρεί σπίτι το πρώτο διάστημα τον είχαν σε ένα ξενοδοχείο. Τα είχαν προγραμματισεί όλα εξ αρχής. Άδεια,σχολείο για γλώσσα,κατοικία κλπ.
Χωρίς κάτι προκλεισμένο απο Ελλάδα ή βοήθεια απο εδώ στο να βρείς δουλειά μόνος σου χτυπόντας τις πόρτες των εταιριών είναι σχεδόν απίθανο.

lewton
08-11-08, 18:45
Μα δε θα έρθω ψάχνοντας. Περιμένω απάντηση Δευτέρα ή Τρίτη για μια θέση στη Γενεύη, αλλά επειδή είμαι πολύ αισιόδοξος άρχισα ήδη να ψάχνω τα διαδικαστικά καθώς και αεροπορικά εισιτήρια. :-P


YΓ. Ξέρει κανείς πόσο χρεώνει ανά έξτρα κιλό η Ολυμπιακή στις πτήσεις εξωτερικού στην οικονομική θέση;

Sovjohn
08-11-08, 18:51
Ναι - ανάλογα με το που θα πέσεις στο Βενιζέλος, θα σε αφήσουν να πάρεις μαζί δωρεάν κάπου 23-25 κιλά, και μετά είναι 5-10 Ε το κιλό, κάπου εκεί. Μια μεγάλη βαλίτσα γεμάτη είναι 25-28 κιλά περίπου, οπότε βγάλε συμπέρασμα. Καμία αποσκευή (από μόνη της) δεν πρέπει να είναι πάνω από 32 κιλά. Αυτά :)

wintech2003
08-11-08, 18:53
Αν είναι ΠΟΛΛΑ τα κιλά στείλτα με cargo.

lewton
08-11-08, 18:57
Αν είναι ΠΟΛΛΑ τα κιλά στείλτα με cargo.
Δε μετακομίζω. :p
Το μέγιστο που έχω χωρέσει στη βαλίτσα μου ήταν 30 κιλά, όταν γυρνούσα από Αυστραλία.

Sovjοhn ευχαριστώ. ;)

john dubi
08-11-08, 23:01
Ψάξε και με swiss για πτήση. Είναι πολύ καλά στο Γαλλοκομάτι της Ελβετίας για δουλειά και διαμονή! Καλή επιτυχία για Δευτέρα! :oneup:

lewton
08-11-08, 23:07
Ψάξε και με swiss για πτήση. Είναι πολύ καλά στο Γαλλοκομάτι της Ελβετίας για δουλειά και διαμονή! Καλή επιτυχία για Δευτέρα! :oneup:
Ευχαριστώ. :)

Link
09-11-08, 04:15
Lewton σε οτι αφορα τα μαθηματα της γλωσσας, εχεις ηδη καποια επαφη με αυτην; Η θα ξεκινησεις απο το μηδεν να την μαθεις χρησιμοποιωντας για αρχη τα αγγλικα;

ariadgr
09-11-08, 04:22
Μα δε θα έρθω ψάχνοντας. Περιμένω απάντηση Δευτέρα ή Τρίτη για μια θέση στη Γενεύη, αλλά επειδή είμαι πολύ αισιόδοξος άρχισα ήδη να ψάχνω τα διαδικαστικά καθώς και αεροπορικά εισιτήρια. :-P

YΓ. Ξέρει κανείς πόσο χρεώνει ανά έξτρα κιλό η Ολυμπιακή στις πτήσεις εξωτερικού στην οικονομική θέση;

Πληροφοριακά η Ολυμπιακή δεν πετάει πλέον (η ίδια) προς Γενεύη, αλλά έχει codeshare με την Flybaboo (http://195.167.49.235/gr/press_releases_gr.htm#241008).

lewton
09-11-08, 04:34
Πληροφοριακά η Ολυμπιακή δεν πετάει πλέον (η ίδια) προς Γενεύη, αλλά έχει codeshare με την Flybaboo (http://195.167.49.235/gr/press_releases_gr.htm#241008).
Την ποιά; :shock: :scared: :scared:
Γαμώτο, θα μου το φάει το 500ευρο η Swiss.... Η Ολυμπιακή έβγαινε γύρω στα 200 μόνο... :(
Kαι από ό,τι βλέπω (http://www.swiss.com/web/EN/services/baggage/Pages/free_checked_baggage.aspx) η Swiss δε χρεώνει με το κιλό το υπέρβαρο, αντίθετα το χρεώνει 100 ευρώ όσο και να είναι.

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 4 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Lewton σε οτι αφορα τα μαθηματα της γλωσσας, εχεις ηδη καποια επαφη με αυτην; Η θα ξεκινησεις απο το μηδεν να την μαθεις χρησιμοποιωντας για αρχη τα αγγλικα;

Η εταιρία στην οποία θα πάω αν όλα πάνε καλά είναι αμερικάνικη και στο γραφείο μιλάνε σχεδόν μόνο Αγγλικά.
Ωστόσο η πολύ καλή γνώση Γαλλικών που έχω μέτρησε κατά τη συνέντευξη (μίλα Γαλλικά σε Γαλλόφωνο και γίνεται χαλί να τον πατήσεις).

ariadgr
09-11-08, 04:40
Γαμώτο, θα μου το φάει το 500ευρο η Swiss.... Η Ολυμπιακή έβγαινε γύρω στα 200 μόνο... :(
Kαι από ό,τι βλέπω (http://www.swiss.com/web/EN/services/baggage/Pages/free_checked_baggage.aspx) η Swiss δε χρεώνει με το κιλό το υπέρβαρο, αντίθετα το χρεώνει 100 ευρώ όσο και να είναι.

Τότε προσπάθησε να περιορίσεις το βάρος κοντά στα 20-23 κιλά.

Υ.Γ. 500€ για Ελβετία είναι too much.
Στην ανάγκη βρες κάτι με connection σε άλλη ευρωπαϊκή πόλη.

lewton
09-11-08, 04:58
Μου φαίνεται θα πετάξω από Αθήνα για Μιλάνο με Aegean ή με Easyjet και μετά.... τρενάκι (http://en.wikipedia.org/wiki/Cisalpino)!!! :D
Τo ταξίδι Μιλάνο-Γενεύη κοστίζει μόλις 45 ευρώ στη β' θέση για άτομα κάτω των 25 ετών, και έχει και ειδική web προσφορά (αν την προλάβω) στα 20 ευρώ. Αυτά είναι. :oneup:

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 6 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω τον φίλο john dubi είναι αν οι τιμές που βλέπω στα ελβετικά sites εταιριών κινητής είναι πράγματι τελικές ή αν όπως στην Ελλάδα υπάρχουν και έξτρα φόροι πέραν του VAT.

Παρατηρώ (http://microsite.orange.ch/index_f2.php#prices_en) πχ. ότι το iPhone 3G 8GB το δίνουν μόλις 200 ευρώ με δωδεκάμηνο συμβόλαιο σε πρόγραμμα που έχει πάγιο μόλις 40 ευρώ (Optima 100) και παρέχει 100 λεπτά χρόνο ομιλίας προς ελβετικά και διεθνή νούμερα -σταθερά και κινητά- συμπεριλαμβανομένης της Ελλάδας, κάμποσα SMS δώρο και 1 GB χρήση δεδομένων.
Σε ποιό κατάστημα Vodafone να πάω να τα πω αυτά;
Εννοείται ότι με τέτοιο κόστος θα πάω να πάρω το iPhone.

john dubi
09-11-08, 14:05
Μου φαίνεται θα πετάξω από Αθήνα για Μιλάνο με Aegean ή με Easyjet και μετά.... τρενάκι (http://en.wikipedia.org/wiki/Cisalpino)!!! :D
Τo ταξίδι Μιλάνο-Γενεύη κοστίζει μόλις 45 ευρώ στη β' θέση για άτομα κάτω των 25 ετών, και έχει και ειδική web προσφορά (αν την προλάβω) στα 20 ευρώ. Αυτά είναι. :oneup:

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 6 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω τον φίλο john dubi είναι αν οι τιμές που βλέπω στα ελβετικά sites εταιριών κινητής είναι πράγματι τελικές ή αν όπως στην Ελλάδα υπάρχουν και έξτρα φόροι πέραν του VAT.

Παρατηρώ (http://microsite.orange.ch/index_f2.php#prices_en) πχ. ότι το iPhone 3G 8GB το δίνουν μόλις 200 ευρώ με δωδεκάμηνο συμβόλαιο σε πρόγραμμα που έχει πάγιο μόλις 40 ευρώ (Optima 100) και παρέχει 100 λεπτά χρόνο ομιλίας προς ελβετικά και διεθνή νούμερα -σταθερά και κινητά- συμπεριλαμβανομένης της Ελλάδας, κάμποσα SMS δώρο και 1 GB χρήση δεδομένων.
Σε ποιό κατάστημα Vodafone να πάω να τα πω αυτά;
Εννοείται ότι με τέτοιο κόστος θα πάω να πάρω το iPhone.

Οι τιμές είναι τελικές. Να προσέχεις μόνο τους αστερίσκους και τα ψιλά γράμματα! Οι ελβετοί είναι μεγάλα λαμόγια πάνω σε αυτό.
Έχω δει πολλά εδώ! :p

Sovjohn
09-11-08, 15:13
Α, επίσης keep in mind το εξής:

Οι αεροπορικές, εδώ και αρκετά χρόνια, ΣΙΧΑΙΝΟΝΤΑΙ τα one-way tickets...Σχεδόν καμία ξένη δεν τα προσφέρει σε ανταγωνιστικές τιμές, και μόνο από ΟΑ είχα βρει σε "νορμάλ" πλαίσια. Τι μπορείς να κάνεις, όμως...

Για να πας π.χ. Γενεύη την Παρασκευή, 14/11 (σε λιγότερο από 1 βδομάδα), σου βγάζει η swiss.com τιμούλα 500 Ε. Γιατί? Γιατί είναι από τα πιο ακριβά fare της, economy flexible ή business, και σου λέει "Χέστηκα και να ναι one way, εγώ την 500ρα μου την παίρνω, mwahaha."

Αντίθετα, αν κλείσεις π.χ. αναχώρηση από Αθήνα στο διάστημα 14-21/11 και επιστροφή κατά...Φλεβάρη/Μάρτη 2009, η συνολική τιμή που σου βγαίνει είναι 260-280 Ε.

Αν το συνδυάσεις και με καμιά ημερομηνία που ξέρεις ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν εισιτήριο, και να μην είναι εικονικό (π.χ. καμιά μικρή αδειούλα, οτιδήποτε), το σκέλος σου βγαίνει 130 Ε...Αρκετά καλή τιμή, δεδομένου ότι μιλάμε για κανονικές τιμές τώρα (ούτε προσφορές, ούτε τίποτα!)

Οπότε...reconsider τα 500ρια κτλ κτλ ;)

Όχι τίποτα άλλο, καλό το τρένο κτλ, αλλά πάντα είμαι υπέρ της άποψης ότι αν ταξιδεύεις με υπέρμετρα μπαγκάζια κτλ κτλ, δεν βολεύει καθόλου...Αν ήταν να έχεις μια χειραποσκευή μόνο, ευχαρίστως!

Link
09-11-08, 18:39
Η εταιρία στην οποία θα πάω αν όλα πάνε καλά είναι αμερικάνικη και στο γραφείο μιλάνε σχεδόν μόνο Αγγλικά.
Ωστόσο η πολύ καλή γνώση Γαλλικών που έχω μέτρησε κατά τη συνέντευξη (μίλα Γαλλικά σε Γαλλόφωνο και γίνεται χαλί να τον πατήσεις).

OK,thanks.

ariadgr
09-11-08, 19:46
Α, επίσης keep in mind το εξής:

Οι αεροπορικές, εδώ και αρκετά χρόνια, ΣΙΧΑΙΝΟΝΤΑΙ τα one-way tickets...Σχεδόν καμία ξένη δεν τα προσφέρει σε ανταγωνιστικές τιμές, και μόνο από ΟΑ είχα βρει σε "νορμάλ" πλαίσια. Τι μπορείς να κάνεις, όμως...

Για να πας π.χ. Γενεύη την Παρασκευή, 14/11 (σε λιγότερο από 1 βδομάδα), σου βγάζει η swiss.com τιμούλα 500 Ε. Γιατί? Γιατί είναι από τα πιο ακριβά fare της, economy flexible ή business, και σου λέει "Χέστηκα και να ναι one way, εγώ την 500ρα μου την παίρνω, mwahaha."

Αντίθετα, αν κλείσεις π.χ. αναχώρηση από Αθήνα στο διάστημα 14-21/11 και επιστροφή κατά...Φλεβάρη/Μάρτη 2009, η συνολική τιμή που σου βγαίνει είναι 260-280 Ε.

Αν το συνδυάσεις και με καμιά ημερομηνία που ξέρεις ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν εισιτήριο, και να μην είναι εικονικό (π.χ. καμιά μικρή αδειούλα, οτιδήποτε), το σκέλος σου βγαίνει 130 Ε...Αρκετά καλή τιμή, δεδομένου ότι μιλάμε για κανονικές τιμές τώρα (ούτε προσφορές, ούτε τίποτα!)

Οπότε...reconsider τα 500ρια κτλ κτλ ;)

Όχι τίποτα άλλο, καλό το τρένο κτλ, αλλά πάντα είμαι υπέρ της άποψης ότι αν ταξιδεύεις με υπέρμετρα μπαγκάζια κτλ κτλ, δεν βολεύει καθόλου...Αν ήταν να έχεις μια χειραποσκευή μόνο, ευχαρίστως!

Πολύ σωστό.
Αν ενδιαφερόμαστε για oneway, πάντα ελέγχουμε και τιμές oneway, και τιμές return. Αν η ημερομηνία επιστροφής είναι άγνωστη, βάζουμε μια τυχαία 2 μήνες μετά (που να έχει φθηνό ναύλο για εκείνη την ημερομηνία).

Αφού πετάξουμε την αναχώρηση, αν είμαστε βέβαιοι ότι δεν θα χρησιμοποιήσουμε το σκέλος της επιστροφής, και δεν αλλάζει με μικρή χρέωση η ημερομηνία σε κάτι πιο βολικό, ζητάμε ακύρωση του σκέλους της επιστροφής, και πίστωση τουλάχιστων των φόρων (αεροδρομίου, επιναύλου καυσίμων κλπ.) για το συγκεκριμένο σκέλος (οι οποίοι για ταξίδι στην Ευρώπη μπορεί να είναι και 70 ευρώ στο συγκεκριμένο σκέλος, δηλ. δεν πρόκειται για κάποιο ποσό τόσο μικρό που να μην αξίζει να ζητήσεις την πίστωσή του)

tsigarid
09-11-08, 20:05
One way εισιτήρια συμφέρει μόνο με low-cost εταιρείες τύπου easyjet, ryanair, airberlin κλπ...

Sovjohn
09-11-08, 20:26
Σωστό αυτό με την πίστωση - στην περίπτωση που συζητάγαμε (Swiss) αυτό σημαίνει ότι τουλάχιστον 50-60 Ε θα πιστώνονταν ως επιστροφή φόρων (μόνο οι επίναυλοι απ' ότι φαίνεται είναι 30-35 Ε, + 20-30 ο φόρος =50-60 Ε ανάλογα την περίπτωση...). Πρακτικά, λοιπόν, έχουμε "return" σε τιμή one way!

........Auto merged post: Sovjohn added 11 minutes and 46 seconds later ........


Την ποιά; :shock: :scared: :scared:
Γαμώτο, θα μου το φάει το 500ευρο η Swiss.... Η Ολυμπιακή έβγαινε γύρω στα 200 μόνο... :(
Kαι από ό,τι βλέπω (http://www.swiss.com/web/EN/services/baggage/Pages/free_checked_baggage.aspx) η Swiss δε χρεώνει με το κιλό το υπέρβαρο, αντίθετα το χρεώνει 100 ευρώ όσο και να είναι.


Επειδή αυτό μου έκανε εντύπωση - δεν ισχύει. Το piece concept (=δικαιούσαι συγκεκριμένο αριθμό αποσκευών ΚΑΙ βάρος) το εφαρμόζουν σε υπερατλαντικές πτήσεις με υψηλό κόστος...

Για Ευρώπη, ισχύει χρέωση ανά κιλό (στα επίπεδα των 10-15 Ε / κιλό που ήδη ήξερα):

http://www.swiss.com/web/EN/services/baggage/excess_baggage/Pages/weight_concept_form.aspx

Από Ζώνη 3 (Ελλάδα) σε Ζώνη 1 (Ελβετία) = 15 Ε / κιλό :cool: -και όχι, δεν θα σου χρεώσουν 15 Ε αν έχεις π.χ. 21 κιλά...Υπάρχει αυτό το "όριο" μέχρι τα 23 στις περισσότερες περιπτώσεις.

lewton
10-11-08, 01:38
Επιβεβαίωσα όσα γράψατε και έπαθα πλάκα.
Μπορεί να χρεώνει 500 ευρώ να πάω Γενεύη στις 27 Νοέμβρη, αλλά το να πάω στις 27 Νοέμβρη και να γυρίσω ένα μήνα μετά το χρεώνει συνολικά 270 ευρώ! Και αν επιλέξω το ταξίδι της επιστροφής να είναι Economy Flex (δηλαδή να μπορώ να του αλλάξω ημερομηνία) το κόστος είναι 470 ευρώ, δηλαδή και πάλι χαμηλότερο των 500.
Παράλογο; Δεν απαντάει, άρα.... λογικό!

Sovjohn
10-11-08, 16:45
Σε κάθε περίπτωση, το one way δεν αξίζει =)...Βουρ λοιπόν για return, και αν δεν "σου κάτσει" η ημερομηνία, ζήτα τους φόρους πίσω (τους φόρους τους δικαιούσαι 100%, τώρα για τα υπόλοιπα δεν ξέρω), μια χαρούλα

lewton
15-11-08, 01:06
Το μόνο που θα χρειαστείς είναι μια διεύθηνση κατοικίας και ένα συμβόλαιο εργασίας με κάποια εταιρία.

Σαν πολίτης ΕΕ θα πάρεις άδεια παραμονής για 5 χρόνια. Τύπου B/EFTA
Σε αυτά τα 5 χρόνια θα σου κρατάνε την εφορία κάθε μήνα απ το μισθό.

Μετά απο τα 5 χρόνια λαμβάνεις την άδεια C/EFTA και έχεις σχεδόν όλα τα δικαιώματα του ελβετού αλλά δεν όχι της ψήφου.

Σου δίνουν άδεια τύπου L/EFTA για 18 μήνες ψάξιμο εργασίας (Πρέπει να έχεις κατοικία). Το πρόβλημα είναι οτι είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρείς χωρίς την B ή C άδεια παραμονής εργασία.
Εκτός αν έχεις γνωστό ή τύχη!

Φίλε john dubi επιστρέφω στο θέμα για να σε ρωτήσω (αν γωνρίζεις φυσικά) αν αυτά που λες ισχύουν ακόμα και θα πρέπει να τα κάνω αν πιάσω δουλειά στην Ελβετία στις 7 Δεκέμβρη, δεδομένου ότι στις 12 Δεκέμβρη η Ελβετία γίνεται πλήρες μέρος του Schengen (http://www.swissinfo.ch/ger/news_digest/Schweiz_schon_bald_im_Schengen_Raum.html?siteSect=104&sid=9914736&cKey=1225460397000&ty=nd).

john dubi
15-11-08, 12:29
Να σου πω την αλήθεια αυτό για της 12 δεν το γνωρίζω. (Αν και το κείμενο γράφει για έλεγχο στα σύνορα,όχι για διαμονή και εργασία) Άμα έχεις το συμβόλαιο με την εταιρία τα υπόλοιπα είναι απλά. Θα σου πούνε εκεί για τα γραφειοκρατικά. Στο κάτω,κάτω είσαι πολίτης ΕΕ! No problem! :)

lewton
19-11-08, 01:25
Λοιπόν, 7 Δεκέμβρη πετάω με Swiss για Γενεύη.
Έκλεισα Business Class (saver, δηλαδή χωρίς flexibility) με 186 ευρώ! Και έχωσα και μια επιστροφή με 110 ευρώ (Economy saver) και αν δεν την κάνω θα πάρω 55 ευρώ πίσω.
Ευχαριστώ απεριόριστα που μου επισημάνατε την ύπαρξη αυτής της δυνατότητας. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.