PDA

Επιστροφή στο Forum : Τζόκερ & τζακποτ (joker & jackpot)...



Σελίδες : 1 [2] 3

Xguru
24-12-06, 20:25
Κλασικό πράγμα που λένε οι περισσότεροι σε περίπτωση που κέρδιζαν το τζόκερ.

Δηλαδή οι μόρφωση που θα έχεις αποσκοπεί αποκλειστικά στο χρήμα;

Θα σ'ενδιέφερε να είσαι αγράμματος/αστοιχείωτος και να έχεις μπόλικο χρήμα;

Μήπως τότε θα είχες μεγαλύτερη δυστυχία στη ζωή σου; ;)

Τί είναι αυτά που του λές του παιδιού, πιο φιλοσοφημένες απόψεις από τις δικές του δεν υπάρχουν.

Όσο λιγότερα ξέρει κάνεις τόσο πιο ευτυχισμένος είναι. Η άγνοια είναι πηγή ευτυχίας-η βλακεία να δειις. Αν με τα χρήματα ξεπεράσεις και το κόμπλεξ του να είσαι αμόρφωτος και γίνεις απλά ένας εκεντρικός πλούσιος τότε αν πάει καλά η υγεία σου έχεις όλες τις προϋποθέσεις που χρειάζονται για να είσαι ευτυχισμένος.

Εξάλλου σκέψου πόσα ωραία πράγματα μπορείς να κάνεις τουλάχιστον το μισό της ζωής σου που το δαπανάς για μόρφωση-σπουδές-εργασία!

The_StarGazer
24-12-06, 21:00
Να σου πω την δική μου σκέψη
Με το που τελειώνει η κατάθεση των δελτίων, και εφόσον όλα τα συστήματα είναι online, έχεις άμεσα από τον κεντρικό υπολογιστή τον συνδυασμό των αριθμών που ΔΕΝ κερδίζουν. Στην κλήρωση βάζουν αυτούς τους αριθμούς και ανακηρύσσουν έναν υπερτυχερό που στην ουσία δεν υπάρχει.

Και επειδή κανένας δεν περιμένει να βγεί ποτέ κάποιος από τους «τυχερούς» και να πει «εγώ κέρδισα το jackpot» (όπως θα έκανε και ο καθένας μας για ευνόητους λόγους) Είναι καλυμμένοι στο ότι κανένας δεν θα ψάξει ποτέ να βρεί αυτόν τον υπερτυχερό. Έτσι τα χρήματα μπορούν άνετα να παραμείνουν στα ταμεία τους μαζί με όλα τα υπόλοιπα που παίχτηκαν.

Δεν μου φαίνεται δύσκολο και ούτε χρειάζεται και κάποια τρελή συνομωσία για να γίνει. ;)


Εεεετσι. Μη νομιζετε οτι εκει στον ΟΠΑΠ τα μηχανηματα που εχουν ειναι Core 2 Duo με 1 GB
RAM και GeForce 7800 Ultra και WinXp SP2 .

Σιγα την πολλη ωρα που θελει να γινει ενα "Select" στην βαση για να βγει ο συνδιασμος που ΔΕΝ κερδιζει.

Και να το παμε και πιο μακρυα ?? Ποιος μας λεει οτι το συστημα δεν δουλευει LIVE. Οτι δηλαδη οι συνδυασμοι δεν απορριπτονται ενας ενας καθ' ολη τη διαρκεια της καταθεσης δελτιων μεχρι να βρουμε αυτον που θελουμε..
Εκει ουτε "Select" χρειαζεται να κανει κανεις. Με το που κλεινει η καταθεση εχουμε και τον συνδιασμο που μας ενδιαφερει. ;)

Αλλα ολα αυτα ειναι θεωριες συνομοσιας. :whistle:

golity
24-12-06, 21:49
Αλλα ολα αυτα ειναι θεωριες συνομοσιας. :whistle:
Το κακό είναι ότι στην Ελλάδα της λαμογίας και της διαπλοκής οι πιο απίθανες θεωρίες γίνονται πιθανές...

και μετά μου μιλάτε για θεωρία πιθανοτήτων! :p

kennyyy
24-12-06, 23:26
Θεωρία συνομωσίας απτις λίγες...
1) Το "απλό select" δεν είναι και τόσο απλό σε μια τέτοια βάση...Φυσικά δεν έχουν ένα P3 με 128μβ μνήμη αλλά σίγουρα δεν είναι απλό...
2) Μιλάτε για module στον κώδικα που κάνει τέτοια δουλειά. Το λογισμικό είναι της ιντραλότ. Όποιος έχει στοιχεία ότι υπάρχει τέτοιο module μπορεί να μιλήσει (ανώνυμα μιλάνε όλοι, δεν κοστίζει τίποτα...). Όποιος πιστεύει ότι τέτοιο module γράφτηκε και δεν το είδε κανείς απτους 100δες που γράφανε κώδικα στην πλατφόρμα τους μπορεί να συνεχίσει να πιστεύει στην ΘΣ. Όποιος πιστεύει ότι τέτοια συνομωσία υπάρχει περίπτωση να έπιασε στην Ελλάδα (υπάρχει το σχετικό ρητό γιατί δεν χρειάζονται μυστικές υπηρεσίες στην Κίνα και την Ελλάδα) επίσης μπορεί να πιστεύει στην ΘΣ.
3) Δηλαδή τσιμπάνε τα νούμερα και βγάζουν τον υπερτυχερό που θέλουνε...Μετά όμως *δεν* του δίνουν τα χρήματα. Στον ισολογισμό τι γράφουνε και πως δικαιολογούνται 14 εκατ ευρώ που έπρεπε να διατεθούν αλλά δεν διατέθηκαν...Δεν νομίζω να κρατάνε τα λογιστικά τους με μπακαλοτεφτέρι, κάπου θα φαίνεται και αυτό ως (άσπρη) τρύπα.
Αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι να τσιμπάνε νούμερα και να τα δίνουν στον δικό τους. Αλλά να τα δίνουν κανονικά, όχι να τα κρατάνε για την επόμενη κλήρωση ή δεν ξέρω και γω τι...
4) Η κλήρωση του τζόκερ γίνεται ζωντανά με μπαλάκια και κόσμο εκεί πέρα. Πόσο εύκολο είναι να τσιμπήσεις νούμερα?...Ειδικά ακριβώς την 6άδα που θέλεις. Μιλάμε για άγριο τσίμπημα πλέον...
Για το 4 δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω έτσι είναι. Φυσικά σε περίπτωση που γίνεται κλήρωση με pseudorandom ακολουθίες από υπολογιστή μπορούν να γίνουν πολλά όπως ξέρουν όσοι έχουν σπουδάσει πληροφορική.
Ignorance is bliss συμφωνώ απόλυτα! Οι πιο ευτυχισμένοι άνθρωποι που έχω γνωρίσει είναι (συνήθως) οι χαζοί και όσοι δεν έχουν σπουδάσει. Αλλα προσωπικά φυσικά και θα σπούδαζα/δούλευα ακόμα και με +14 εκατομύρια...Δουλεύουμε γιατί μας αρέσει η δουλειά μας εξάλλου:)
Καλή τύχη σε όλους!

manoulamou
24-12-06, 23:32
Επιτελους επαιξα κι εγω υστερ απο πολυ καιρο, ενα τζοκερ:rofl:
Ποσα επιασα λετε?
:x :censored: :scared: :shock:

ΝΑΙ επιασα 2
Ενα για για καθε φορα που εχω παιξει συνολικα.
Αντε βρε καλα Χριστουγεννα:lol: :rolleyes: :)

princess
24-12-06, 23:41
εγω παλι που παιζω παντα καθε κυριακη δυο δελτια, βλαστημησα την ωρα που πηγα στο πρακτορειο!!! Δε μου κοβει καθολου... κι επειδη ειμαι και προληπτικη περιμενα να ξεκολλησουν τα μηχανακια για να τα ριξω (αν δεν τα ειχα ετοιμα θα ειχα φυγει επιτοπου!). Μα τι τρελλα πιανει τον κοσμο ρε παιδια.... Λες κι αμα δεν πιασει τα πολλα, τα λιγα θα του κακοπεσουν! Εντωμεταξυ επεσε και το site του οπαπ με τα αποτελεσματα!!!!!!

Xguru
25-12-06, 00:01
Κι εγώ παίζω σχεδόν κάθε βδομάδα, το κόστος είναι πολύ μικρό και το κέρδος τεράστιο (με ελάχιστη πιθανότητα). Οπότε αφιερώνω 1000 ευρώ περίπου στη ζωή μου προκαλώντας την τύχη μου που κατά τεράστια πιθανότητα δε θα μου κάτσει, αλλά αν μου κααάτσει...:p

coftaras
25-12-06, 00:14
Εχουν βγει τα αποτελεσματα?Θελω να δω αν ειμαι ο μονος που επιασε 5+1 .........στον υπνο μου.....:whistle:

The_StarGazer
25-12-06, 00:26
Θεωρία συνομωσίας απτις λίγες...
1) Το "απλό select" δεν είναι και τόσο απλό σε μια τέτοια βάση...Φυσικά δεν έχουν ένα P3 με 128μβ μνήμη αλλά σίγουρα δεν είναι απλό...

Ειναι πιο απλο απ οτι φανταζεσαι.



2) Μιλάτε για module στον κώδικα που κάνει τέτοια δουλειά. Το λογισμικό είναι της ιντραλότ. Όποιος έχει στοιχεία ότι υπάρχει τέτοιο module μπορεί να μιλήσει (ανώνυμα μιλάνε όλοι, δεν κοστίζει τίποτα...). Όποιος πιστεύει ότι τέτοιο module γράφτηκε και δεν το είδε κανείς απτους 100δες που γράφανε κώδικα στην πλατφόρμα τους μπορεί να συνεχίσει να πιστεύει στην ΘΣ.


Μα αμα ειχε κανεις στοιχεια οπως λες , στην καλλυτερη περιπτωση θα το εβγαζε στην δημοσιοτητα για να προφυλαξει τον κοσμο.
Στην χειροτερη ?? Θα τσιμπαγε μια καλη μιζα απο τους ενδιαφερομενους και θα εκανε την παπια.

Κωδικας μπορει να προστεθει σε οποιοδηποτε προγραμμα , οποιαδηποτε στιγμη.




Αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι να τσιμπάνε νούμερα και να τα δίνουν στον δικό τους. Αλλά να τα δίνουν κανονικά, όχι να τα κρατάνε για την επόμενη κλήρωση ή δεν ξέρω και γω τι...

Ναι αυτο λεμε.



4) Η κλήρωση του τζόκερ γίνεται ζωντανά με μπαλάκια και κόσμο εκεί πέρα. Πόσο εύκολο είναι να τσιμπήσεις νούμερα?...Ειδικά ακριβώς την 6άδα που θέλεις. Μιλάμε για άγριο τσίμπημα πλέον...

Για να σου απαντησω στη ερωτηση σου. Αυτη (http://www.imdb.com/title/tt0219952/) την ταινια την εχεις δει ??? ;)

kennyyy
25-12-06, 01:47
Ειναι πιο απλο απ οτι φανταζεσαι.


Δεν το φαντάζομαι γιαυτό δεν είπα ότι είναι αδύνατο.



Μα αμα ειχε κανεις στοιχεια οπως λες , στην καλλυτερη περιπτωση θα το εβγαζε στην δημοσιοτητα για να προφυλαξει τον κοσμο.
Στην χειροτερη ?? Θα τσιμπαγε μια καλη μιζα απο τους ενδιαφερομενους και θα εκανε την παπια.
Κωδικας μπορει να προστεθει σε οποιοδηποτε προγραμμα , οποιαδηποτε στιγμη.

Αυτό που λέω είναι ότι σε κώδικα που δουλεύουν 100δες άτομα ταυτόχρονα δεν γίνεται να προστεθεί τέτοιο module κατά το development. Το "Κωδικας μπορει να προστεθει σε οποιοδηποτε προγραμμα , οποιαδηποτε στιγμη. " γενικά είναι σωστό μόνο αν το κάνεις "Κωδικας μπορει να προστεθει σε οποιοδηποτε προγραμμα , οποιαδηποτε στιγμη *αν δεν σε ενδιαφέρει το ΑΝ και ΠΩΣ θα τρέχει το πρόγραμμα μετά*" αλλιώς ισχύει μόνο για τις εφαρμογές που γράφεις μόνος σου ή με 2-3 φίλους σου και όχι για τέτοιου μεγέθους συστήματα.




Για να σου απαντησω στη ερωτηση σου. Αυτη (http://www.imdb.com/title/tt0219952/) την ταινια την εχεις δει ??? ;)
Όχι και θα την δω ίσως αυτές τις μέρες:) Ενδιαφέρον φαίνεται!

Τεσπα, δεν θεωρώ τίποτα αδύνατο αλλά είναι απτις τραβηγμένες θεωρίες συνομωσίας δεδομένου του πόσοι άνθρωποι εμπλέκονται σε μια τέτοια κλήρωση (και σύστημα) συν του ότι θεωρώ πολύ δύσκολο να τροποποιηθεί τέτοιο σύστημα εκ των υστέρων λόγω της πολυπλοκότητάς του. Αλλά φυσικά, αν δεν γνωρίζουμε λεπτομέρειες της υλοποίησής του δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα...
Καλοφάγωτα τα 4.5μύρια σε όποιους τα κερδίσανε (και γω 2 έπιασα και γμτ θα έπιανα και το τζόκερ παραλίγο!...) πάντως!
Άντε και του χρόνου:)

The_StarGazer
25-12-06, 03:33
Αυτό που λέω είναι ότι σε κώδικα που δουλεύουν 100δες άτομα ταυτόχρονα δεν γίνεται να προστεθεί τέτοιο module κατά το development. Το "Κωδικας μπορει να προστεθει σε οποιοδηποτε προγραμμα , οποιαδηποτε στιγμη. " γενικά είναι σωστό μόνο αν το κάνεις "Κωδικας μπορει να προστεθει σε οποιοδηποτε προγραμμα , οποιαδηποτε στιγμη *αν δεν σε ενδιαφέρει το ΑΝ και ΠΩΣ θα τρέχει το πρόγραμμα μετά*" αλλιώς ισχύει μόνο για τις εφαρμογές που γράφεις μόνος σου ή με 2-3 φίλους σου και όχι για τέτοιου μεγέθους συστήματα.

Γιατι το λες αυτο. Μια χαρα θα δουλευει. Αφου θα εχει περασει και testing. Ή νομιζεις οτι θα το αφηνανε στην τυχη του ???
Και οχι 100αδες. Καμμια 20αρια ατομα θα δουλευαν. Αντε βαλε 30.





Όχι και θα την δω ίσως αυτές τις μέρες:) Ενδιαφέρον φαίνεται!

Τωρα ειδα οτι, αναφερεται λεει σε πραγματικο γεγονος.



Καλοφάγωτα τα 4.5μύρια σε όποιους τα κερδίσανε (και γω 2 έπιασα και γμτ θα έπιανα και το τζόκερ παραλίγο!...) πάντως!
Άντε και του χρόνου:)

3 βγηκανε ??? Καλωφαγωτα. Οχι και του χρονου. Το Πασχα ειναι σε 4 μηνες :lol: :lol:

kennyyy
25-12-06, 07:01
3 βγηκανε ??? Καλωφαγωτα. Οχι και του χρονου. Το Πασχα ειναι σε 4 μηνες :lol: :lol:
Μπα, 0.30Ε το χρόνο είναι αρκετά πιστεύω αν σε θέλει η τύχη σου! Αν δε σε θέλει δεν πα να παίζεις και 18000Ε (το άκουσα ότι ήταν το πιο ακριβό δελτίο...:Ο!!!) πάλι λίγα είναι...!
4.666.666 ευρώ, πραγματικά διαβολική σύμπτωση...!:rofl::rofl:

Kthulhu
25-12-06, 10:37
Κλασικό πράγμα που λένε οι περισσότεροι σε περίπτωση που κέρδιζαν το τζόκερ.

Δηλαδή οι μόρφωση που θα έχεις αποσκοπεί αποκλειστικά στο χρήμα;

Θα σ'ενδιέφερε να είσαι αγράμματος/αστοιχείωτος και να έχεις μπόλικο χρήμα;

Μήπως τότε θα είχες μεγαλύτερη δυστυχία στη ζωή σου; ;)

Δηλαδή, φίλε μου, έχεις την ψευδαίσθηση ότι το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα, ειδικά από το Λύκειο και μετά, παρέχει μόρφωση? Αυτή είναι μεγαλύτερη θεωρία συνομοσίας κι απ' την άλλη με το Τζοκερ...

Πιστέψτε με, εγώ νιώθω πως το μόνο που κατάλαβα που τέλειωσα το λύκειο, ήταν πως έχασα τρια χρόνια από τη ζωή μου. Nothing more, nothing less.


Αυτό που είπε ο Xguru είναι το σωστότερο. Συνολικά στη ζωή μας θα κατασπαταλήσουμε μεγάλα χρηματικά ποσά σε τρελές βλακείες. Το να ξοδέψεις 1.000 συνολικά για να παίζεις ένα-δυο δελτία την εβδομάδα δεν είναι τίποτα.

Προσωπικά θα το έκανα, αλλά ποιός τρέχει τώρα στο πρακτορείο...

Α, και δεν ξέρω για το Τζόκερ, αλλά ένας γνωστός των γονιών μου είχε κερδίσει 80 μύρια δραχμές στο Λόττο. Πάνω κάτω τόσα είχε κερδίσει σε άλλη φάση και ο Φούρναρης της γειτονιάς, κι έφτιαξε ένα φούρνο ΝΑ (με το συμπάθειο). Άρα κάποιοι κερδίζουν, ή απλά τότε ο ΟΠΑΠ δεν είχε αρχίσει τη συνομοσία, διαλέγετε και παίρνετε.

odd
25-12-06, 18:38
Παίδες μην ασχολείστε τσάμπα με θεωρίες συνωμοσίας. Τα 20 εκ. ευρώ τα δίνουν στους τυχερούς. Αλλά αν το δει κάποιος συνολικά, θα καταλάβει γιατί τα δίνουν αβίαστα.

Στο τελευταίο τζακ ποτ παίχτηκαν 70κάτι εκατομμύρια στήλες, δηλαδή τα έσοδα του ΟΠΑΠ ήταν γύρω στα 21.500.000€.

Αν σκεφτεί κανείς, όμως ότι τα 10 εκ. ήταν από τα προηγούμενα τζακ ποτ, σημαίνει ότι ο ΟΠΑΠ έβγαλε 11.5 εκ. € καθαρά από αυτή την ιστορία, με τα κέρδη των παιχτών υπολογισμένα...

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη.

υγ. επίσης από τα 20εκ. ευρώ που δίνονται σαν κέρδη, τα 2.5 εκ. μοιράζονται σε μερίδια των ποσών κάτω του 1.5€, εκ των οποίων 1,2 εκ. είναι σε μερίδια της τάξης του 0,64€, που σημαίνει ότι πολλά από αυτά τα χρήματα δεν θα εισπραχτούν, αλλά θα τροφοδοτήσουν δωρεάν το επόμενο τζακ ποτ και πάει λέγοντας.

πηγή: http://www.opap.gr/jokerGame.fds?langid=1

alwaysalone
25-12-06, 19:34
Σε καλή μερια όσοι τα πήρανε..
Εγω δεν ηθελα πολλά πάντως, γυρως στις 700-800.000 χιλιάδες, για να παρω ενα σπιτακι + μαγαζί..

Τα υπολοιπα περι τζακ ποτ δε τα ξερω.. Παντως εχω και γω γνωστο που κερδισε στο λοττο 40.000 ευρώ και αλλη μια γνωστή που ειχε κερδισει προ παρα πολλών ετών 60.000.000 δρχ στο λοττο επισης..

Εγώ πάλι.. Ούτε ενα ευρώ..Ποτε!

manoulamou
25-12-06, 23:19
Τα πολλα λεφτα ειναι χρησιμα σε ολους.
Τα παρα πολλα εξελισσονται σε καταρα.
Διαβαζα παλιοτερα στα ΝΕΑ ρεπορταζ για "υπερτυχερους" λαχειων.
Απ ολους μονο ενας παπας που τα μοιρασε στα παιδια του
ειχε καλο τελος, ολοι οι αλλοι δυστυχησαν για διαφορους λογους:twisted:

MNP-10
26-12-06, 01:08
Εχω ακουσει οτι αυτα τα λενε οι φτωχοι για να παρηγοριουνται :p

manoulamou
26-12-06, 01:16
Μια δοκιμη θα σας πεισει:rofl:

Kthulhu
26-12-06, 03:46
Όπως είπε κάποτε, κάποιος:

Θα ήθελα η ζωή να μου δώσει την ευκαιρία να διαπιστώσω ο ίδιος αν τα πολλά λεφτά φέρνουν την ευτυχία...

Και το να σου λέει ένας που δεν έχει λεφτά "τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία", είναι σαν να σου λέει ένας με πλήρη αχρωματοψία "Το κόκκινο δεν πάει με το πορτοκαλί". Μπορεί να έχει δίκιο σ' αυτό που λέει, όμως το λέει χωρίς να έχει χειροπιαστά στοιχεία, παρά μόνο μεταχειρισμένες μαρτυρίες (κι αν τις έχει κιόλας).

Προσωπικά θεωρώ ότι η ευτυχία είναι κάτι περισσότερο από τα χρήματα, όμως δεν μπορείς να την έχεις χωρίς χρήματα. Και όταν τα χρήματα είναι λίγα, συνήθως είσαι δούλος του χρήματος, δουλεύεις εσύ γι αυτό. Όταν είναι περισσότερα, μπορείς να τα βάλεις να δουλεύουν αυτά για σένα, και αυτή είναι η οικονομική ελευθερία...

Xguru
26-12-06, 04:17
Μια δοκιμη θα σας πεισει:rofl:

Εμένα θα με ενδιέφερε πολύ η δοκιμή, δε φοβάμαι να δοκιμάζω καινούργια πράγματα, παρακαλώ ο χορηγός του ποσού να με βάλει πρώτο στη λίστα ε:lol:

PS. Mε 14 εκατομμύρια δεν θεωρείσαι πλούσιος αφού δε σου φτάνουν ούτε ένα tanker VLCC να αγοράσεις (κάνει γύρω στα 50 μύρια), (τί πλούσιος είσαι αν δεν μπορείς να αγοράσεις ένα πλοίο;)
Απλά είσαι σχετικά άνετος αν δεν κάνεις σπατάλες πάντα.

sakis_the_fraud
26-12-06, 04:19
Προσωπικά θεωρώ ότι η ευτυχία είναι κάτι περισσότερο από τα χρήματα, όμως δεν μπορείς να την έχεις χωρίς χρήματα. Και όταν τα χρήματα είναι λίγα, συνήθως είσαι δούλος του χρήματος, δουλεύεις εσύ γι αυτό. Όταν είναι περισσότερα, μπορείς να τα βάλεις να δουλεύουν αυτά για σένα, και αυτή είναι η οικονομική ελευθερία...

:worthy: :respekt:

anon
26-12-06, 10:40
Εχω ακούσει το άλλο. "Τα χρήματα απο μονα τους δεν φαίρνουν την ευτυχία, αλλα σίγουρα μπορούν να σου αγοράσουν αρκετή!"

Οπως επίσης σε θέματα υγείας, αν δεν έχεις φράγκα, την έκανες.... Η' όπως βλέπουμε σε πολλές περιπτώσεις, οικογένειες να ξεπουλάνες ότι έχουν και δεν έχουν και να παίρνουν δανεικά, έρανους κλπ για κάποια σοβαρή περίπτωση υγείας. Αντε πες τους ότι τα χρήματα δεν φαίρνουν την ευτυχία.

Βέβαια στην τελική, όλα είναι θέμα αντίληψης. Και οι ασκητές πχ, ευτυχισμένοι είναι....

princess
26-12-06, 15:35
Και ως γνωστον, οποιος λεει οτι τα χρηματα δεν μπορουν να αγορασουν την ευτυχια απλα δεν ξερει απο που να ψωνισει!!!! :lol:

Slammer
26-12-06, 21:14
Η ύπαρξη χρημάτων μπορεί να μη σημαίνει αυτομάτως ευτυχία, η έλλειψη τους όμως είναι αιτία δυστυχίας.......

manoulamou
26-12-06, 22:06
Τελικα κερδισε καποιο μελος του forum μερικα ευρω
ή τσαμπα παει τοση φιλοσοφικη συζητηση;) ???:)
Ερχεται και το υποχρεωτικο τζακ ποτ της Πρωτοχρονιας ορματεεεε:p

gonzalez-gr
27-12-06, 00:28
για λιγο εχασα τα 14εκ αλλα στο πρωτοχρονιατικοθ θα γινει χαμοοοος:oneup:
Και οτι ειπα παραπανω για το τζοκερ υσχυει :whistle:

manoulamou
27-12-06, 21:29
Τα νεα τα ακουσατε πιστευω: μια αδιστακτη κυρια μανα με 2 παιδια
εφτιαξε με τα ρεστα απο το δικο της δελτιο, ενα ακομα δελτιο που το χαρισε σε φιλο της
που κερδισε ενα τεραστιο ποσο και μετα της ζητησε να το μοιραστουν!!!!
Κατι τετοιοι τυπο χαλανε την πιατσα:rolleyes: ΑΙΣΧΟΣ!:lol:

gonzalez-gr
28-12-06, 02:27
Πεστα πεστα! Εγω μετα απο αυτο δεν θα εμφανιζομουν ξανα σε εκεινο το πρακτορειο και θα εξαφανιζομουν.Τωρα με αυτα τα 2.2 που θα παρει απο μισα ολοκληρη αλυσιδα προπο θα ανοιξει :rofl: :respekt:

dim12
27-12-07, 19:13
μπορει καποιος να μου πει πως παιζεται τζοκερ με επιπλεον αριθμους.δηλαδη θελω να μαθω πως γινεται η χρεωση.σκευτομαι τωρα λογω γιορτων να παιξω ενα με παραπανω λεφτα(παιζω 2-3φορες το χρονο).

vshadow
27-12-07, 20:39
Παρακάτω είναι η πίσω όψη του δελτίου του τζόκερ. Ανάλογα με τους αριθμούς που παίζεις αυξάνονται και οι στήλες. Αν παίξεις 7 αριθμούς, θα έχεις 21 στήλες (δηλαδή 21 πεντάδες) και θα πληρώσεις 21*0,30 Ευρώ = 6,30 Ευρώ

Πίσω όψη δελτίου Τζόκερ (http://www.opap.gr/articleimages/TZOKER_PLIROFORIWN.jpg)

dim12
27-12-07, 21:08
sorry αλλα δε καταλαβα πως υπολογιζεις την χρεωση.αν εγω θελω να παιξω με αριθμους 7 αντι για 5 και 2 αντι 1τζοκερ?

thama
27-12-07, 21:35
Η χρέωση γίνεται με βάση την απλή μαθηματική σχέση

Χρέωση = Α * Β * Γ
Γ = 0.30 € είναι Η χρέωση ανα στήλη
Β = Πόσους Αριθμούς Τζοκερ έπαιξες
Α = Συνδυασμοί των αριθμών που έπαιξες ανα 5

Αν εσύ παίξεις 6 νούμερα επάνω και 2 κάτω τότε έχουμε
Α = 6*5*4*3*2 / (1*2*3*4*5) = 6
Β = 2

Αρα πληρώνεις 6*2*0,30 = 3,60€

Τώρα, αν δεν ξέρεςι τι είναι οι συνδυασμοί, θα σε παραπέμψω σε μαθηματικά Λυκείου
ή στο site http://combinatorics.scientist.gr/combinations.htm
Αυτό το θαυμαστικό μετά από έναν αριθμό, είναι το παραγοντικό.
n! = 1*2*3*...*(n-1)*n
Συνδυασμοί των (n ανα k) = n!/(k! *(n-k)! )

http://www.opap.gr/articleimages/TZOKER_PROVLEPSWN.jpg
http://www.opap.gr/articleimages/TZOKER_PLIROFORIWN.jpg


ΕDIT

Αν παίξεις 7 και 2 τότε έχουμε
Α = Συνδυασμοι (7 ανα 5) = 7 * 6 * 5 * 4 * 3 / (1*2*3*4*5) = 21
Β = 2
Γ = 0,30 €

Συνολική χρέωση: 12,60 €

kyriakos7
29-12-07, 22:35
παιζω καθε χρονο αλλα τιποτα ρε παιδια.
αντε να δουμε μπας και φετος γινει τιποτα.

guzel
29-12-07, 23:01
πως γινεται καθε χρονο να εχει συνεχομενα τζακ ποτ ?τυχαιο ειναι ?:hmm:


τα συστηματα ειναι βλακειες. αν ειναι να σου κατσει θα σου κατσει. ασε που με συστημα παιρνει πιο λιγα. ετσι δεν ειναι ?

........Auto merged post: guzel added 14 Minutes and 27 Seconds later........

υγεια παιδια . ολα τα αλλα ειναι παροδικα. αν ερθουν τα χρηματα εχει καλος. οχι ομως να γινει και αυτοσκοπος. ο ανθρωπος μπορει να ειναι ευτυχισμενος με πολυ λιγα.;) τα λευτα δεν ειναι η ευτχυχια

manoulamou
29-12-07, 23:10
Προτιμαω απλα για το καλο του (επομενου) χρονου, να παιρνω Κρατικο Λαχειο...
Ενα για καθε μελος της οικογενειας!
Τζοκερ ουτε ξερω τι ειναι, κατι λοτο εχω παιξει κατα καιρους 3-4 φορες εξ αρχης δλδ....
Ορισμενα τζακ ποτ ειναι προαποφασισμενα/καθορισμενα
για αυτες τις μεγαλες γιορτες...

DOU
29-12-07, 23:29
Ρωταει στην διαφημιση για το τζοκερ "κι αν σου κατσει?", δεν αναρωτηθηκαν ομως τι γινεται "κι αν δε σου κατσει?"..

KLG
30-12-07, 05:18
Όταν έπαιζα κάτι λόττο μεταβλητά δικής μου έμπνευσης, προσπαθούσα να διαλέγω τυχαία νούμερα. Επειδή δεν υπάρχει καμία γεννήτρια πραγματικά τυχαίων αριθμών, είχα αριθμήσει δίευρα και είχα φτιάξει μια κληρωτίδα. :lol:

mistral
31-12-07, 00:03
πως γινεται καθε χρονο να εχει συνεχομενα τζακ ποτ ?τυχαιο ειναι ?:hmm:


Ναι ειδικά την περίοδο των Χριστουγέννων πραγματικά ... πάντα δίνει πολλά
Μπά... απλά συμβαίνει... τυχαίο είναι ... ο νόμος των ... πιθανοτήτων :p

........Auto merged post: mistral added 1 Minutes and 51 Seconds later........


Ρωταει στην διαφημιση για το τζοκερ "κι αν σου κατσει?", δεν αναρωτηθηκαν ομως τι γινεται "κι αν δε σου κατσει?"..

... το να μην σου κάτσει συμβαίνει σπάνια ... συνήθως σου κάθεται. :p
Γι αυτό και δεν το σκέφτηκαν...

manoulamou
31-12-07, 00:05
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ???
Αλλαξε avatar ο KLG???

mistral
31-12-07, 00:10
Αυτο τα lotto και joker μας έκαναν μεγάλη χαλάστρα λέμεε :(
Έφυγε ο κόσμος απ το προ-πο και ακόμα και όταν πιάνεις κάνα 13άρι της πλάκας φράγκα παίρνεις..
"Νάτανε το '81 χρόνια δοξασμένα" που με 12άρι έβγαζες 15 μέρες διακοπές στην Κέρκυρα τουλάχιστον ... και δεν ήταν και τόσο δύσκολο... με ένα καλό μεταβλητό και λίγο ψάξιμο...

........Auto merged post: mistral added 1 Minutes and 3 Seconds later........


ΤΙ ΕΓΙΝΕ ???
Αλλαξε avatar ο KLG???

...Ναί !

Πάλι καλά που μας θύμησες το Κρατικό ... Αύριο κληρώνει !
Να αγοράσουμε τουλάχιστον ένα...

KLG
31-12-07, 18:50
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ???
Αλλαξε avatar ο KLG???


Eίναι το Χριστουγεννιάτικο, ετεροχρονισμένο :p

DOU
31-12-07, 19:04
Επιασα 1+1! Κερναω μπυρες..:p

kyriakos7
31-12-07, 23:12
Επιασα 1+1! Κερναω μπυρες..:p

πσσσσ φιλε εκανες την τυχη σου :lol:

καλα ρε τσιγκουνη μονο μπυρες κερνας ??? :rofl: :rofl:

DOU
30-07-08, 18:06
Δλδ αν παω στον χορταρεα και του πω,ρε συ χορταρεα μιας και εισαι γατα σε αυτα εσυ δεν μου λες, ποσα θες για να προβλεψεις τα νουμερα του τζοκερ? Αμα κερδισω θα τα παρουμε μισα-μισα....:p

Λετε να πετυχει???:lol::lol::whistle:

manoulamou
30-07-08, 18:23
Τα πολλά λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία, αλλά βοηθάνε να
... περάσεις καλά, χωρίς αυτήν
... αγοράσεις ένα αντίγραφο της
... την νοικιάσεις
Όποιος το είπε δεν ήξερε πού την πουλάνε !:p

Κάνε με προφήτη να σε κάνω πλούσιο εεε;;;

Θέλετε κι άλλα; Πού το ξεθάψατε αυτό πάλι;

DOU
31-12-09, 23:24
Ποιος κερδισε ρε κουφαλες και δεν το λεει???http://www.kitrinomavro.gr/board/images/smilies/2th.gifhttp://www.kitrinomavro.gr/board/images/smilies/2th.gif

aglaisma
31-12-09, 23:33
Κερδισα 8 ευρω στο κρατικο. Με τις υγειες μας.

Khaos Sektor
31-12-09, 23:53
Κερδισα και εγω το φανταστικο ποσο των ΔΥΟ ευρω στο τζοκερ. Κρατικο λαχειο δεν ξαναπαιζω.

ardi21
01-01-10, 00:44
Εγω πηρα 3... Βασικα το μακρυτερο:p

Μονο πριν απο 3-4 χρονια ειχαμε κερδισει 3 ευρω στο λαχειο και το γατονι η μανα μου νομιζε οτι ηταν 3.000 και με ξυπνησε πρωι-πρωι μεσα στην τρελη χαρα... Παει και ο υπνος!

ming
04-01-10, 16:59
μαλλον ο θειος θελει να κανει καποια μεταγραφη στον ολυμπιακο τωρα πρωσφατα :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.