PDA

Επιστροφή στο Forum : Τζόκερ & τζακποτ (joker & jackpot)...

Σελίδες : [1] 2 3

kubiak
08-09-05, 01:15
.

Κάτι μου μυρίζει εδώ.
Σχετικά συνεχόμενα και με πολύ μεγάλα ποσά (11Μ Ευρώ πριν από λίγο καιρό, 5,3Μ Ευρώ σήμερα). :cool:
Μήπως μαζεύουν χρήματα;

Τι λέτε;

ReverseR
08-09-05, 01:23
Κοίτα στο περίπου να βγαίνουνε πιο σπάνιοι αριθμοί σίγουρα το ελεγχουνε και το κάνουνε

Και φυσικά βγάζουν και κάτι παραπάνω απ αυτό.

κατι λίγο άσχετο. Το τζόκερ παλια δεν έδινε καμια 400 μύρια με μία και μόνο κλήρωση?Τώρα το έχουν ρίξει στο 250. Θυμάμαι λάθος?

John_Nastos
08-09-05, 01:26
Μάλλον παίζονται λιγότερες στήλες, γι' αυτό.

Re-Ti-Re
08-09-05, 08:33
Ξέρω πολλούς που δεν παίζουν αν τα λεφτά δεν είναι πολλά.
Παίζουν μεγάλα (για μένα) ποσά και αναζητούν μεγάλα κέρδη.

power
08-09-05, 08:55
Kαι εγώ πίστευα κάποτε οτι είναι τυχαίο.

Τώρα πλέον πιστεύω οτι τίποτα δεν είναι τυχαίο.
Ο ΟΠΑΠ θα δώσει 5-6 Μ και απο τις στήλες θα πάρει 10-20Μ π.χ.
Το κράτος θα πάρει το 80% και αυτό είναι μια πολύ καλή "αρπαχτή" προκειμένου να κλείσουν πολλές τρύπες που επείγουν (κατα καιρούς).

*Προσοχή, τα νούμερα είναι τυχαία.

kubiak
08-09-05, 15:09
.

250M ΔΡΧ και 400Μ ΔΡΧ δεν είναι σε καμία περίπτωση 5Μ ή 11Μ ευρώ...
Τι να πω ίσως είναι και ιδέα μου αλλά μου φαίνεται ότι κάτι "βρωμάει" εδώ...

XPHSTOS29
08-09-05, 15:30
Εδω και πολλα χρονια βρωμαει κατι με τα τζακ ποτ ( βλεπε πασχα- πρωτοχρονια ).Τωρα ισως και να ειναι απλα η ιδεα μου ...........

HaRRy
08-09-05, 15:41
Παιδες για μένα ΟΛΑ αυτά είναι ΜΟΥ-ΦΑ...
Μαζεύουν λεφτα απο τον κάθε πικραμένο και αυτός που κερδίζει δε τον ξέρει κανείς...
Κατι βοσκοί εδω κι εκεί συνήθως είναι ή κάποιο άγνωστοι κάπου...
ΤΟΣΑ λεφτά ρε παιδιά ΟΣΟ και να φοβάσαι να το πεις οτι κέρδισες δε θα σε καταλάβαινε κάποιος??
Πιστεύω οτι 4 στους 5 νικητές είναι "απο μέσα"
Τα λεφτά πανε σε κρυφές παροχες κομμάτων, υπηρεσιών κλπ
ΟΚ πες οτι ο ενας κερδίζει, υπάρχει και είναι ΑΣΧΕΤΟΣ απο το κύκλωμα δε το αρνούμαι!!
Δε θα την γλυτώσει γιατί θα ξανοιχτεί κάπου...
Εγώ ξέρω έναν που τα τσέπωσε χοντρα πριν 10 χρόνια και του τα φάγανε τα λεφτά ΥΠΟΥΡΓΟΙ και Συμβουλάτορες... υπάρχει τεράστιος μηχανισμός απο πίσω!!
Γιαυτο και ΔΕΝ παίζω ΠΟΤΕ...
Αντε σε κανα καζίνο μια στο τόσο κι αυτό με μέτρο... πάω με 100 ευρώ το πολύ (στις γιορτες) στην τσέπη και χωρίς πιστωτικές κλπ!!

Gedo
08-09-05, 16:21
Μα ειναι δυνατον να μοιρασουν τοσα εκατομυρια ευρω στον κοσμακη.

Δεν μ'αρεσουν οι θεωριες συνομωσιας, αλλα στο συγκεκριμενο θεμα πιστευω οτι μας κοροιδευουν.

apos74
08-09-05, 17:42
Μα ειναι δυνατον να μοιρασουν τοσα εκατομυρια ευρω στον κοσμακη.

Γιατι ρε παιδια ειναι αδυνατο να δινουν τα χρηματα αυτα σε καποιον ή καποιους τυχερους?

Ετσι και αλλιως, αυτοι εχουν βγαλει τα πολλαπλασια απο τις στηλες του Τζοκερ που παιζονται καθε εβδομαδα.

Τα διανεμομενα κερδη εξαρτωνται παντα απο τις εκαστοτε στηλες που παιζονται απο τους παικτες και δεν ειναι ενα σταθερο ποσο οπως πχ στα Λαχεια.

Και εγω εχω ακουσει κατα καιρους για συνωμοσιες και επιλεκτικες κληρωσεις αριθμων και οχι μονο στο Τζοκερ αλλα και στο Λοττο και στα Λαϊκα και Εθνικα λαχεια αλλα ποτε δεν υπηρξαν επαρκη και τεκμηριωμενα στοιχεια για να αποδειξουν τα περι στημενων κληρωσεων.

Ασε που ΑΝ καποτε γινοτανε και μαθευοταν κατι τετοιο, η ζημια για τον ΟΠΑΠ και το κρατος θα ηταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ γιατι προσδωκουν πολλα εσοδα απο αυτους τους διαγωνισμους.

Δεν συμφερει, ουτε τον ΟΠΑΠ ουτε το ιδιο το κρατος να "στησει" διαγωνισμους γιατι στην ουσια τα χρηματα που επιστρεφουν στους παικτες ειναι ενα μικρο μονο ποσοστο απο αυτα που εχουν παρει.

tuko
08-09-05, 17:50
Ποιος ξερει τι γινεται πραγματικα....

Παντως γνωριζω 2 ανθρωπους που κερδισαν αρκετα χρηματα στο Λοττο/Τζοκερ... 500 εκ. δρχ ο ενας και καπου 200 εκ. δρχ ο δευτερος..... Ειδικα ο δευτερος ηταν και ιδιοκτητης πρακτορειου ΠΡΟ-ΠΟ και κερδιζε συχνα αρκετα μεγαλα ποσα...

power
08-09-05, 17:50
Εδω και πολλα χρονια βρωμαει κατι με τα τζακ ποτ ( βλεπε πασχα- πρωτοχρονια ).Τωρα ισως και να ειναι απλα η ιδεα μου ...........

Ειδικά τις περιόδους εορτών είναι παραπάνω απο κραυγαλέο.
Κάθε προτοχρονία έχει συνεχόμενα τζακ ποτ όλο τον Δεκέμβρη.

Ο κοσμάκης έχει κανένα φράγκο παραπάνω (απο τα δώρα) και σπρώχνει στα χοντρά τζακ ποτ.
Τα λεφτά που θα δώσει ο ΟΠΑΠ στον πρώτο, (τα 4-5 Μ) τα έχει πάρει ήδη από το πρώτο-δεύτερο τζακ-ποτ.

Gedo
08-09-05, 17:51
Το τζοκερ υπαρχει και εγω δεν ξερω ποσα χρονια, 2 φορες την εβδομαδα εχει κληρωση.

Ξερει καποιος απο εσας εναν, ΕΝΑΝ οχι 2 που να εχει κερδισει πανω απο 50 μυρια?

Εχετε ακουσε?ι Εστω γνωστο γνωστου σας?

Τοσα χρονια, τι στο διαολο χιλιαδες θα ειναι οι νικητες, μα να μην ξερει ποτε κανεις κανεναν.

Gedo
08-09-05, 17:52
Ποιος ξερει τι γινεται πραγματικα....

Παντως γνωριζω 2 ανθρωπους που κερδισαν αρκετα χρηματα στο Λοττο/Τζοκερ... 500 εκ. δρχ ο ενας και καπου 200 εκ. δρχ ο δευτερος..... Ειδικα ο δευτερος ηταν και ιδιοκτητης πρακτορειου ΠΡΟ-ΠΟ και κερδιζε συχνα αρκετα μεγαλα ποσα...

Το παιρνω πισω αυτο που ειπα.

tuko
08-09-05, 18:10
Μακαρι παντως να μπορουσαμε να μαθουμε τελικα ποσο "αδιαβλητη" ειναι η διαδικασια των κληρωσεων...θα ειχε ενδιαφερον (ακαδημαϊκο).

apos74
08-09-05, 18:10
Πολλες φορες βλεπουμε ανθρωπους με καλα αυτοκινητα, σπιτια κλπ και ποτε δεν παει το μυαλο μας οτι αυτοι οι ανθρωποι μπορει να τα "πιασανε" απο κανα Τζοκερ ή κανα λαχειο.

Εγω προσωπικα πολλες φορες αναρωτιεμαι για καποια ατομα που γνωριζα και δεν ηταν απο πλουσεις οικογενειες, πως τα κονομησανε και τωρα ειναι στην χλιδη.

Εχω εναν πελατη που ο πατερας του εχει μια βιοτεχνια (οχι μεγαλου μεγεθους) με αγροτικα προϊοντα. Τα τελευταια χρονια, επεκτεινανε την δουλεια τους και σε αλλες δραστηριοτητες, αγορασαν τριοροφη μεζονετα, καινουρια αυτοκινητα κλπ. Ελεγα (και νομιζα) οτι πανε καλα οι δουλειες τους και προοδευουν γενικως. Πριν 1 χρονο εμαθα ολως τυχαιως, απο καποιον συγχωριανο του πελατη μου οτι ειχαν πιασει το Λαχειο και μαλιστα 2 φορες σε διαστημα 5 χρονων.

Με αυτο θελω να πω οτι οι περρισσοτεροι που τα κονομανε απο τετοια παιχνιδια, το κρυβουνε (και καλα κανουνε) και προσπαθουν να δειξουν οτι πανε καλα οι δουλειες τους και σ'αυτο οφειλεται και η οικονομικη αναπτυξη τους.

thama
08-09-05, 18:12
Για να είμαστε απόλυτα ειλικρινής, τα παιχνίδια που δεν έχουν σταθερό κέρδος - βλέπε ΚΙΝΟ SUPER3 EXTRA5- στο μόνο σημείο που σηκώνουν "στήσιμο" είναι στο πλήθος των νικητών.
Εξηγούμαι...
Αν δηλαδή η στήλη 1 2 3 4 5 6 (τυχαία) την έχουν παίξει 100 άτομα, ε τότε ίσως να φροντίσουν να μη βγει.

Τα χρήματα θα δοθούν, βρέξει χιονίσει. Πρέπει να γνωρίζουμε ότι το πράγμα λειτουργεί ποσοστιαία. Δηλαδή για παράδειγμα (Δεν γνωρίζω ποσοστά- κατ εκτίμηση) στο Από τα 100 € που παίζονται στο Τζοκερ, τα 60 πάνε στους νικητές, 10 κρατά ο πράκτορας και 30 ο ΟΠΑΠ .

Απλά συμφέρει στον ΟΠΑΠ να ακούγεται ότι παίρνει ένας το μεγάλο ποσό για να αυξήσει τις πωλήσεις του.

Για τα άλλα παιχνίδια, που διεξάγονται με ηλεκτρονικές κληρώσεις, και τα κέρδη είναι προκαθορισμένα είχα διαβάσει σε ένα παλαιότερο τεύχος του περιοδικού "Τα παιχνίδια της Τύχης" ότι η ηλεκτρονικη κληρωτίδα είναι "ευαίσθητη" όταν στα αποτελέσματα που επιφέρουν μεγάλη χασούρα στον ΟΠΑΠ.
Στην ηλεκτρονική κλήρωση οι δυνατότητες παρέμβασης (και ευαισθησίας) είναι σαφώς μεγαλύτερες από ότι στις κληρώσεις που βλέπουμε στν τηλεόραση και διεξάγονται με τον κλασσικό τρόπο.

apos74
08-09-05, 18:20
Πολλες φορες εχουν πει οτι και στα Καζινο, στηνονται τα παιχνιδια οπως η Ρουλετα, οι κουλοχερηδες κλπ.

Πολλα ακουγονται αλλα ελαχιστα (ως καθολου) μπορουν να αποδειχθουν.

Το θεμα ειναι μεχρι να τα "πιασουμε" ΕΜΕΙΣ. Οσο δεν τα "πιανουμε" μπορει να τα θεωρουμε "στημενα". Οταν με το καλο (μακαρι) τα "πιασουμε" και εμεις, τοτε ολα μελι γαλα.:p

Slammer
08-09-05, 18:34
Πριν 2-3 χρονια ειχα ενα φιλαράκι-γνωστό, ο οποίος εκει που δουλευε πληρώνονταν καθε εβδομάδα. Τα ψιλά από το "βδομαδιάτικο" τα έπαιζε με 2-3 συναδελφους λοττο. Αυτό γινόταν κάθε εβδομάδα, οπότε κάποια στιγμή οι ανθρωποι ήταν τυχεροί και πήραν 650 εκατομύρια. Φυσικά παραιτήθηκε από την δουλειά του και απο τοτε δεν τον εχω ξαναδεί.......

coftaras
08-09-05, 19:44
Δεν μ'αρεσουν οι θεωριες συνομωσιας, αλλα στο συγκεκριμενο θεμα πιστευω οτι μας κοροιδευουν.
Να ρωτησω κατι?Γιατι οταν γινεται η κληρωση ΠΟΤΕ η καμερα δεν διχνει την διαδικασια με μια καμερα αλλα ΣΥΝΕΧΕΙΑ αλλαζουν πλανα.Προσπαθησα καποτε να δω το μπαλακι που βγηκε ποια ηταν η πορεια του μεσα στην κληρωτηδα αλλα αυτο σταθηκε ΑΔΥΝΑΤΟΝ γιατι δεν ειχα ενα στθερο πλανο της.Που ξερω εγω αν τα μπαλακια που θελουν να βγουν ειναι βαρυτερα και μενουν στο πατο της κληρωτηδας?

thama
08-09-05, 20:13
Να ρωτησω κατι?Γιατι οταν γινεται η κληρωση ΠΟΤΕ η καμερα δεν διχνει την διαδικασια με μια καμερα αλλα ΣΥΝΕΧΕΙΑ αλλαζουν πλανα.Προσπαθησα καποτε να δω το μπαλακι που βγηκε ποια ηταν η πορεια του μεσα στην κληρωτηδα αλλα αυτο σταθηκε ΑΔΥΝΑΤΟΝ γιατι δεν ειχα ενα στθερο πλανο της.Που ξερω εγω αν τα μπαλακια που θελουν να βγουν ειναι βαρυτερα και μενουν στο πατο της κληρωτηδας?

Αυτή είναι κλασσική ερώτηση.
Τα μπαλάκια, έχω την εντύπωση, ότι είναι κάθε φορά τα ίδια. Συνεπώς δεν έχεις παρα να πας και να τα ζυγίσεις......

Πέραν πλάκας, τώρα, τι σε κανει να πιστέυεις ότι υπάρχουν μπαλάκια που μένουν στον πάτο όλη την ώρα ?
Αυτό με βάση τη φυσική είναι αδύνατο, αφού τα μπαλάκια έχουν σχεδόν σφαιρικό σχήμα και η κληρωτίδα γυρίζει έχοντας μέσα και κάτι σαν αναδευτήρες. Παρακολούθησα μια φορά προσεκτικά την κλήρωση και κατάλαβα ότι τα μπαλάκια ανεβαίνουν σχεδόν όλα προς τα πάνω.

thama
08-09-05, 20:22
.

Κάτι μου μυρίζει εδώ.
Σχετικά συνεχόμενα και με πολύ μεγάλα ποσά (11Μ Ευρώ πριν από λίγο καιρό, 5,3Μ Ευρώ σήμερα). :cool:
Μήπως μαζεύουν χρήματα;

Τι λέτε;

Πάμε να δούμε και το θέμα πιο μαθηματικά.

Πόσες είναι οι δυνατές στήλες

20 * 45! / (5 ! 40 !) = 24435180 στήλες

Για να είναι αδύνατο το τζακποτ, πρέπει να παιχτούν 24435180 διαφορετικές στήλες.
Στην τελευταία κλήρωση, όπου είχαμε τζακ πότ παίχτηκαν συνολικά 16.478.351 στήλες http://www.opap.gr/jokerGame.fds?langid=1

coftaras
08-09-05, 20:22
Mε εχει βαλει σε υποψια το γεγονος οταν εχουμε γιορτες ή οταν εχουμε πτωση του τζιρου του ΤΖΟΚΕΡ εχουμε συνεχη τζακ ποτ.Δεν θεωρω τυχαιο αυτο και ουτε το γεγονος με τις καμερες που ανεφερα παραπανω.

thama
08-09-05, 20:28
Ίσως να μην είναι τελείως αδιάβλητο, αλλά κλέψιμο(χρηματικό) θεωρώ ότι είναι αδύνατο να γίνει, καθώς από τη στιγμή που ανακοινώνεται ο αριθμός των στηλών που έχουν παιχτεί είναι εύκολο να δεις τι παίζει (υπόψιν ότι οι πράκτορες γνωρίζουν πόσες στήλες έχουν παιχτεί στο πρακτορείο τους)

ReverseR
08-09-05, 21:36
Για να είναι αδύνατο το τζακποτ, πρέπει να παιχτούν 24435180 διαφορετικές στήλες.
Στην τελευταία κλήρωση, όπου είχαμε τζακ πότ παίχτηκαν συνολικά 16.478.351 στήλες http://www.opap.gr/jokerGame.fds?langid=1

Αυτό δεν λέει τπτ. Δεν είναι σίγουρο οτι θα τύχεις 6 αν ρίξιεις ένα ζάρι 6 φορές.
Εγώ πιστεύω οτι ελεγχουν σε ένα αλφα βαθμό τα νούμερα που βγαίνουν, ωστε να βγαίνουν πιο σπάνιες στήλες.
Αν κλέβουν πάντως ο μόνος τρόπος είναι με ψεύτικους νικητές ώστε να μοιράζουν λιγότερα κέρδη στους αληθινους(δεν νομίζω όμως οτι γίνεται κάτι τέτοιο)

Στο Κινο, σουπερ3 κλπ βγαίνουν αυτόματα από υπολογιστή τα νούμερα που έχουν λιγότερα έξοδα για τον ΟΠΑΠ

kubiak
09-09-05, 00:33
Βρε παιδιά, αν σας πω ότι δεν το περίμενα το σημερινό τζακποτ θα σας πω ψέματα...

Το προηγούμενο των 11Μ είχε ένα νικητή.

Είμαι περίεργος να δω πόσοι νικητές θα βρεθούν όταν αυτό το νέο σερί με τα τζακποτ πάρει τέλος...

apos74
09-09-05, 00:48

Μα αν δεν κανω λαθος, ΟΛΕΣ οι κληρωσεις διενεργουνται παρουσια πολλων ατομων συμπεριλαμβανομενων και καποιων που θελουν απλα να παρακολουθησουν την κληρωση απο κοντα χωρις να εχουν σχεση με τον ΟΠΑΠ.

Και θα το ξαναπω, ο ΟΠΑΠ και ο καθε ΟΠΑΠ δεν εχει κανενα συμφερον να ΜΗΝ δινει τα χρηματα αυτα στους παικτες αφου τα ποσα που διανεμει ειναι υπολογισμενα αναλογικα βαση των στηλων που εχουν παιχτει. Ξερει τι στηλες εχει και ποσα Ευρω θα δωσει στους νικητες.

Υπαρχουν ομως και παιχνιδια οπως ειναι το ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ που εκει ΔΕΝ μπορει να γνωριζει απο πριν τι ποσα θα επιστρεψει στους παιχτες αφου τα κερδη δεν ειναι αναλογικα με τα εσοδα. Εκει, οντως, μπορει να υπαρξει και ζημια σε καποιες περιπτωσεις και να αναγκαστει να βαλει και χρηματα απο την τσεπη του.

kubiak
09-09-05, 00:54
.

Το θέμα με τα τζακποτ όμως "τσιμπάει" πολλούς ευκαιριακούς χρήστες (χαρακτηρισμός που μου ταιριάζει όσον αφορά το τζόκερ)...

apos74
09-09-05, 01:06
Το θέμα με τα τζακποτ όμως "τσιμπάει" πολλούς ευκαιριακούς χρήστες (χαρακτηρισμός που μου ταιριάζει όσον αφορά το τζόκερ)...

Συμφωνω οτι τα πολλα μυρια Ευρωμπαλακια που διανεμονται απο το Τζοκερ δελεαζουν αρκετο κοσμο και κανουν πολλους που δεν παιζουν αυτο το παιχνιδι, να παιξουν εστω και μερικα απλα δελτια.

Να ρωτησω κατι ομως? Δηλαδη ρε παιδια, ειναι ολοι τοσο κονομημενοι που μισο εκατομυριο Ευρω ή 1 εκατομυριο Ευρω ειναι λιγα? Γιατι δηλαδη εκει δεν γινεται χαμος? Πρεπει να υπαρχουν τα πολλα μυρια για να προσελκησουν κοσμο? Ποιος δεν θα ηθελε να κερδισει 1 μυριο Ευρω? Δεν ειναι δελαρ αυτο το ποσο? Και μη μου πει καποιος τωρα, αλλο το 1 και αλλο τα 5 ή τα 10. Συμφωνω. Υπαρχει τεραστια διαφορα. Αλλα ποιος δεν θελει εστω το ενα? Δεν τα κονομας δηλαδη? Στις εποχες που ζουμε, δεν ειναι ονειρο το 1 εκατομυριο?

jog
09-09-05, 09:44
Παιδιά πάλι χθες τζακποτ είχε?
Ξέρει κανείς στα πόσα θα πάει το ποσό?
Άντε να πιάσουμε τίποτα αυτήν την φορά!

Χθες ονειρεύτηκα ότι έπιασα 5αρι και κέρδισα 5 ευρώ :p

thama
09-09-05, 09:51
Ναι και χθες Τζακ ποτ

http://www.opap.gr/jokerGame.fds?langid=1

Το ποσό των 5.4 Μ€ στην επόμενη κλήρωση.....
Η επίσημη ανακοίνωση μιλά για τουλάχιστον 6.7Μ€

jog
09-09-05, 10:55
Αυτήν την φορά θα παίξω.
Παίδες το δελτίο που όλα τα τζόκερ είναι σημειωμένα και παίζεις 5 αριθμόυς στην πάνω στήλη πόσο πάει?

apos74
09-09-05, 11:20
Αυτήν την φορά θα παίξω.

Δηλαδη να καταλαβω, γιατι δεν επαιξες και οταν ηταν 1 ή 2 ή 3 εκατομυρια ευρω. Αυτα τα χρηματα δεν σε δελεασαν δηλαδη? Εκτος και αν εισαι φραγκατος και τα θεωρεις "ψιλα".:p

power
09-09-05, 23:09
Δηλαδη να καταλαβω, γιατι δεν επαιξες και οταν ηταν 1 ή 2 ή 3 εκατομυρια ευρω. Αυτα τα χρηματα δεν σε δελεασαν δηλαδη? Εκτος και αν εισαι φραγκατος και τα θεωρεις "ψιλα".:p

Δεν είναι έτσι φίλε.

Αυτό είναι το κόλπο του τζακποτ. Όλος ο κόσμος το έχει αυτό στο μυαλό του. Ακόμα και χωρίς τζακ ποτ (500κ) όλοι "σώζονται".
Απλά όταν βομβαρδίζεσαι απο διαφημήσεις για 5-6-7-8 εκατομμύρια, σκέφτεσαι "..χοντρά λεφτά", αρχίζεις να ονειρεύεσαι, μέχρι που μαθαίνεις οτι έχασες τα 1-2-10-50-100 και παραπάνω ευρώ που έπαιξες, και αρχίζεις να σκέφτεσαι πόσο πήγε το πετρέλαιο, και πώς θα πληρώσεις την πιστωτική και τον ΟΤΕ που ήρθε πάλι 150 ευρώ.....

apos74
09-09-05, 23:37
Δεν είναι έτσι φίλε.

Αυτό είναι το κόλπο του τζακποτ. Όλος ο κόσμος το έχει αυτό στο μυαλό του. Ακόμα και χωρίς τζακ ποτ (500κ) όλοι "σώζονται".
Απλά όταν βομβαρδίζεσαι απο διαφημήσεις για 5-6-7-8 εκατομμύρια, σκέφτεσαι "..χοντρά λεφτά", αρχίζεις να ονειρεύεσαι, μέχρι που μαθαίνεις οτι έχασες τα 1-2-10-50-100 και παραπάνω ευρώ που έπαιξες, και αρχίζεις να σκέφτεσαι πόσο πήγε το πετρέλαιο, και πώς θα πληρώσεις την πιστωτική και τον ΟΤΕ που ήρθε πάλι 150 ευρώ.....

To θεμα ειναι να μην την παραμυθιαζεται ο κοσμος και ξοδευει περρισσοτερα χρηματα οταν εχει Τζακ Ποτ. Γιατι και 1 εκατομυριο Ευρω ειναι πραγματικα ενα απιαστο ονειρο για την συντριπτικη πλειοψηφια των ανθρωπων.

Εγω προσωπικα αυτην την στιγμη δεν παιζω κανενα τυχερο παιχνιδι του ΟΠΑΠ. Οχι γιατι δεν τα εμπιστευομαι αλλα επειδη οι πιθανοτητες να πιασεις (χοντρα χρηματα) ειναι απειροελαχιστες.
Δεν αποκλειω καποια στιγμη να ξαναρχισω να παιζω, πολυ χαλαρα ομως. Ισα ισα για να πουμε οτι συμετεχουμε και εμεις!!! ;)

Παλαιοτερα που επαιζα συχνα Λοττο, Τζοκερ, Στοιχημα, εβαζα σχεδον παντα τα ιδια χρηματα (οχι πολλα) και δεν επηρεαζομουν απο τα τζακ ποτ που ειχε κατα περιοδους. Εκει ειναι που χρειαζεται προσοχη. Γιατι γνωριζω περιπτωσεις ανθρωπων που μεχρι και λεφτα δανειζονται για να παιξουν στα τυχερα παιχνιδια.

Hengeo
09-09-05, 23:40
Είπαμε conspiracy theory αλλά όχι και έτσι! :banned: Μειωμένη κίνηση είναι η λύση του μυστηρίου! Παίζονται λιγότερες στήλες άρα και οι πιθανότητες για να είναι νικηφόρα κάποια λιγοστεύουν. Σίγουρα βέβαια παίζει προβολή όταν υπάρχει τζακ-ποτ, καλά τα λέει ο power... ;)

coftaras
22-12-06, 21:24
Για αλλη μια φορα μερες Χριστουγεννων και Πρωτοχρονιας το τζοκερ μοιραζει τρελα χρηματα.Συμπτωση ή οχι?Για μενα ΟΧΙ αλλα φυσικα δεν μπορω να το αποδειξω!!
Τα χρηματα πανε σε αληθινα ατομα ή εικονικά....?Εγω βεβαια θα παιξω ενα μικρο ποσο ετσι για την πλακα....Μακαρι να τα παρουν πολλοι ανθρωποι γιατι ειναι αμαρτια να τα παρει μονος ενας!!!

Xguru
22-12-06, 22:05
Όταν κάτι σχηματίζει pattern τότε σταματάει να είναι τυχαίο, ή η "τυχαιότητα" του δεν είναι τόση όση νομίζουν όλοι. Αν κρίνω από τα διαδοχικά πρωτοχρονιάτικα jackpots κάτι μου βρωμάει

Μαλακίες λες, είδα τις προηγούμενες χρονιές, συνολικά (όχι μόνο Χριστούγεννα) και είναι τίγκα στα jack pots σε άσχετες φάσεις τη διαφορά την κάνουν τα πολλά χρήματα που παίζονται την πρωτοχρονιά Τουλάχιστον από μια γρήγορη ματιά στα διαχρονικά αποτελέσματα-κερδη αυτό διαπίστωσα. Το μόνο σίγουρο pattern είναι ότι αυτές τις μέρες παίζουν πάρα πολλοί.

sakis_the_fraud
23-12-06, 08:17
βρε ας τα κερδισω εγω και δεν α πω τιποτα! :p

ουτε που θα με νοιαζει πως εγιναν τα πραγματα...

johann69
23-12-06, 10:12
εχει ξανα τζακποτ??

gonzalez-gr
24-12-06, 00:49
αυριο πιθανων καποιος θα παρει 14 εκ Ευρο! Το μεγαλυτερο ποσο που θα εχει δωθει ποτε!
Οποιος τα παρει θα εχει εξασφαλισμενη ζωη μεχρι το τελος του και μετα παει λεγοντας!
Αντε αν ειμαι εγω ο υπερυπερυπερυπερ τυχερος θα δωσο και ενα πολυ σημαντικο ποσο στο adslgr.com .(10 Ε φτανουν! Ακομα δεν τα πηραμε ..σπαταλες :respekt: )

Αν τα παρω εγω παντος θα προσπαθησω να τα επενδυσω σωστα.Θα αγορασω μια σπιταρονα,ενα μαματο αυτοκινητο,εναν μαματο υπολογιστη,θα ξεπληρωσω ολα τα δανεια που εχουμε σαν οικογενεια,θα σταματησω το σχολειο :respekt: ,Θα χρεισω μια καινουργια πολυκατοικια για να περνω τα ενοικια,θα αγορασω καποιο μαγαζι,θα βαλω συνδεση 150mb μπας και δω ασπρη μερα,θα κανω επιτελους ενα φορουμ οπως το θελω και θα εχει και κοσμο :lol: (ζητω το google :rofl: )
θα παω πολλα ταξιδια στο εξωτερικο,θα μπορω να εχω οτι θελω οποτε το θελω,θα αγορασω κανα παιχταρα για τον Παναθηναικο :rofl: θα παρω ολους του φιλους μου και θα παμε σε διαφορα μεροι του κοσμου,θα ξεπληρωσω επιτελους την vodafone (800Ε απληρωτος λογαριασμος.. :sorry: :sorry:) θα αφηνω επιτελους μπουρμπουαρ :rofl: ,Θα κανω δωρο σε αυτην που θελω κατι πολυ ακριβω(μπας και πεσει:respekt: ) Επισης δεν θα ξεχασω να κανω και μια δωρεα στην εκκλησια για να με εχει καλα γιατι αλλιως τι να τα κανω τα λεφτα αν βλεπω τα ραδικια αναποδα!

βεβαια για να γινουν ολα αυτα θα πρεπει η 00000000,00000000000000000000001 ευκαιρια που υπαρχει για να κερδισω να γινει πραγματικοτητα:oneup:

Xguru
24-12-06, 01:27
Θεωρία πιθανοτήτων: Χρειάζεσαι πάρα πολλές ζωές για να κερδίσεις το Τζόκερ.

Πραγματικότητα: Για πήγαινε να εξηγήσεις στον προηγούμενο υπερτυχερό του τζόκερ γιατί δεν πρέπει να παίζεις/ελπίζεις να δεις που θα σου πει να βάλεις την θεωρία πιθανοτήτων!

The_StarGazer
24-12-06, 02:23
Για αλλη μια φορα μερες Χριστουγεννων και Πρωτοχρονιας το τζοκερ μοιραζει τρελα χρηματα.Συμπτωση ή οχι?Για μενα ΟΧΙ αλλα φυσικα δεν μπορω να το αποδειξω!!

Ελα ρε και εσυ που δεν ειναι συμπτωση. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ειναι να εχει Τζακποτ καθε Χριστουγεννα και Πασχα. Πως θα κονομησουμε ακομα πιο πολλα ??

Θεωρία πιθανοτήτων: Χρειάζεσαι πάρα πολλές ζωές για να κερδίσεις το Τζόκερ.

Νομιζω ειχανε πει πως ειναι 1 στα 14.000.000 να κερδισεις.

Πραγματικότητα: Για πήγαινε να εξηγήσεις στον προηγούμενο υπερτυχερό του τζόκερ γιατί δεν πρέπει να παίζεις/ελπίζεις να δεις που θα σου πει να βάλεις την θεωρία πιθανοτήτων!

Σε παω στοιχημα οτι το Πασχα θα εχει τουλαχιστον 3 συνεχομενα Τζακποτ. Τι λες , το βαζουμε ??? Στα 3 Τζακποτ κερδιζεις εσυ.

Xguru
24-12-06, 18:23
Σε παω στοιχημα οτι το Πασχα θα εχει τουλαχιστον 3 συνεχομενα Τζακποτ. Τι λες , το βαζουμε ??? Στα 3 Τζακποτ κερδιζεις εσυ.

Αν κρίνω από τον αριθμό των jackpots διαχρονικά ανεξαρτήτως γιορτών είναι πολύ πιθανόν να έχουμε...μπορεί και όχι, οι πιθανότητες πάντως απ΄ ότι έχω δει είναι υπέρ σου (όχι επειδή είναι πάσχα αλλά επειδή παρουσιάζονται συχνά πολλά jackpots).

The_StarGazer
24-12-06, 18:41
Και κατα περιεργο τροπο ολα (τα μεγαλα) καθονται στις γιορτες. Και ειδικα τα συνεχομενα.
Κοιτα να δεις βρε παιδι μου καμμια φορα αμα θελει εεε ??? :rolleyes:

Xguru
24-12-06, 18:53
@The_StarGazer
Ρίξε μια ματιά στα ιστορικά στοιχεία (xls αρχεία) στο παρακάτω link.
http://www.opap.gr/jokerGame.fds?langid=1

Jackpots έχουμε πολλά και μαζεμένα ανεξαρτήτως γιορτών, η διαφορά είναι ότι επειδή στις γιορτές παίζονται πολλά χρήματα και ένα jackpot να εμφανιστεί θα μοιράσει πολλά λεφτά.

Kthulhu
24-12-06, 18:53
Κατ' αρχάς, το γεγονός ότι το Ποσόν πήγε στα 14.000.000 είναι επειδή ο ΟΠΑΠ αποφάσισε να βάλει στο Τζόκερ αδιάθετα κέρδη από άλλα τυχερά παιχνίδια. Ένα πολύ καλό κόλπο μάρκετινγκ, καθώς όσο μεγαλύτερο το ποσόν, τόσο περισσότεροι θα τρέξουν, και άρα τόσο μεγαλύτερα τα κέρδη.

Οι πιθανότητες να πιάσεις το 5+1 νομίζω τις είχαμε υπολογίσει με ένα φίλο μου ως μία στα 24.000.000.

Τώρα το πόσο στημένο μπορεί να είναι, για να ήταν πραγματικά στημένο θα έπρεπε ο ΟΠΑΠ στα 20 λεπτά πριν την κλήρωση που σταματάνε να δέχονται τα πρακτορεία, να υπολογίσει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς που έχουν γίνει από τους παίχτες, να επιλέξει μετά ένα συνδυασμό που δεν έχει γίνει και να βάλει δικούς του ανθρώπους να τον παίξουν.

Σαν να παραείναι αυτό για συνομοσία, έτσι δεν είναι?

slow
24-12-06, 19:13
Τώρα το πόσο στημένο μπορεί να είναι, για να ήταν πραγματικά στημένο θα έπρεπε ο ΟΠΑΠ στα 20 λεπτά πριν την κλήρωση που σταματάνε να δέχονται τα πρακτορεία, να υπολογίσει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς που έχουν γίνει από τους παίχτες, να επιλέξει μετά ένα συνδυασμό που δεν έχει γίνει και να βάλει δικούς του ανθρώπους να τον παίξουν.

Σαν να παραείναι αυτό για συνομοσία, έτσι δεν είναι?

Να σου πω την δική μου σκέψη
Με το που τελειώνει η κατάθεση των δελτίων, και εφόσον όλα τα συστήματα είναι online, έχεις άμεσα από τον κεντρικό υπολογιστή τον συνδυασμό των αριθμών που ΔΕΝ κερδίζουν. Στην κλήρωση βάζουν αυτούς τους αριθμούς και ανακηρύσσουν έναν υπερτυχερό που στην ουσία δεν υπάρχει.

Και επειδή κανένας δεν περιμένει να βγεί ποτέ κάποιος από τους «τυχερούς» και να πει «εγώ κέρδισα το jackpot» (όπως θα έκανε και ο καθένας μας για ευνόητους λόγους) Είναι καλυμμένοι στο ότι κανένας δεν θα ψάξει ποτέ να βρεί αυτόν τον υπερτυχερό. Έτσι τα χρήματα μπορούν άνετα να παραμείνουν στα ταμεία τους μαζί με όλα τα υπόλοιπα που παίχτηκαν.

Δεν μου φαίνεται δύσκολο και ούτε χρειάζεται και κάποια τρελή συνομωσία για να γίνει. ;)

Xguru
24-12-06, 19:37
Να σου πω την δική μου σκέψη
Με το που τελειώνει η κατάθεση των δελτίων, και εφόσον όλα τα συστήματα είναι online, έχεις άμεσα από τον κεντρικό υπολογιστή τον συνδυασμό των αριθμών που ΔΕΝ κερδίζουν. Στην κλήρωση βάζουν αυτούς τους αριθμούς και ανακηρύσσουν έναν υπερτυχερό που στην ουσία δεν υπάρχει.

Και επειδή κανένας δεν περιμένει να βγεί ποτέ κάποιος από τους «τυχερούς» και να πει «εγώ κέρδισα το jackpot» (όπως θα έκανε και ο καθένας μας για ευνόητους λόγους) Είναι καλυμμένοι στο ότι κανένας δεν θα ψάξει ποτέ να βρεί αυτόν τον υπερτυχερό. Έτσι τα χρήματα μπορούν άνετα να παραμείνουν στα ταμεία τους μαζί με όλα τα υπόλοιπα που παίχτηκαν.

Δεν μου φαίνεται δύσκολο και ούτε χρειάζεται και κάποια τρελή συνομωσία για να γίνει. ;)

Και το κερδοφόρο δελτίο που δεν θα υπάρχει που θα το καταθέσουν στον οπαπ; Είναι δυνατόν ο ΟΠΑΠ να μοιράσει χρήματα χωρίς να υπάρχει δελτίο, θα τον πάνε μέσα τον υπάλληλο. Είναι τόσο χαλαρή η διαδικασία; (το γνωρίζεις εκ των έσω ή το υποθέτεις;)

AddictedToChaos
24-12-06, 20:10
Αν τα παρω εγω παντος θα προσπαθησω να τα επενδυσω σωστα.Θα αγορασω μια σπιταρονα,ενα μαματο αυτοκινητο,εναν μαματο υπολογιστη,θα ξεπληρωσω ολα τα δανεια που εχουμε σαν οικογενεια,θα σταματησω το σχολειο :respekt:

Κλασικό πράγμα που λένε οι περισσότεροι σε περίπτωση που κέρδιζαν το τζόκερ.

Δηλαδή οι μόρφωση που θα έχεις αποσκοπεί αποκλειστικά στο χρήμα;

Θα σ'ενδιέφερε να είσαι αγράμματος/αστοιχείωτος και να έχεις μπόλικο χρήμα;

Μήπως τότε θα είχες μεγαλύτερη δυστυχία στη ζωή σου; ;)

Copyright © Keen Notion Co (2002-2014) Copyright Keen Notion Co.