PDA

Επιστροφή στο Forum : Πακετο σταθερου τηλεφωνου για 4 μηνες



gonzo26
21-05-08, 17:15
Ενας γνωστος μου θελει να βαλει σταθερο τηλεφωνο για 4 μηνες.
Ποια εταιρια και ποιο πακετο τον συμφερει περισσοτερο? (όχι ιντερνετ)

sdikr
21-05-08, 21:22
Καμία, πέραν του ΟΤΕ (ελάχιστο 2 μήνες για γραμμή)

guzel
21-05-08, 22:06
μπορει να κοψει οποτε θελησει απλα θα πληρωσει τελος διακοπης.

το τελος διακοπης ειναι περιπου οσο και τα παγια του οτε που θα πληρωνε το 4μηνο(60ε) :oneup:

οποτε εχουμε με 25-30ε το μηνα: απεριοριστα εθνικα ,υπεραστικα(26 χωρες) και 60 λεπτα προς κινητα, παντα χωρις παγιο γραμμης οτε

gonzo26
22-05-08, 00:29
Δηλαδη σε ολες τις εταιριες πλην Οτε το minimum ειναι 12μηνες?
Με τις τιμες τι γινεται? Δεν υπαρχουν πακετα να διαλεξω?
Δεν καταλαβα τι ακριβως μου προτεινετε.


Καμία, πέραν του ΟΤΕ (ελάχιστο 2 μήνες για γραμμή)
Για ποιο πακετο του Οτε μιλας? Δε πιστευω να εννοεις το κλασικο των 10δρχ/λεπτο+μηνιαιο παγιο.
Σε πόσο καιρο θα λειτουργησει η γραμμη που θα ζητησεις να σου βαλουν? Εγω θα ηθελά το πολυ σε 1 μηνα.
Υπαρχουν τελη ενεργοποιησης?

μπορει να κοψει οποτε θελησει απλα θα πληρωσει τελος διακοπης.
το τελος διακοπης ειναι περιπου οσο και τα παγια του οτε που θα πληρωνε το 4μηνο(60ε)
οποτε εχουμε με 25-30ε το μηνα: απεριοριστα εθνικα ,υπεραστικα(26 χωρες) και 60 λεπτα προς κινητα, παντα χωρις παγιο γραμμης οτε
Για ποια εταιρια μιλας?

gonzo26
22-05-08, 15:08
Απο μια ερευνα που εκανα διαπιστωνω οτι φτηνοτερη ειναι η Vivodi με το προγραμμα... parla-parla :lol:

Mόνο 14.8€/μηνα για απεριοριστα τηλεφωνα.

guzel
22-05-08, 16:49
για την χολ.. αλλα σε ολες το ιδιο παιζει.. οποτε θελεις διακοπτεις απλα πληρωνεις το τελος διακοπης..αλλα οπως σου ειπα παραπανω αν αφαιρεσεις τα παγια γραμμης του οτε βγαινεις κερδισμενος καθως θα εχεις απεριοριστα

gonzo26
22-05-08, 16:55
Οπως λεω στο προηγουμενο μου, η Vivodi εχει τα μισα λεφτα απ τη Ηοl...

guzel
22-05-08, 17:07
η βιβοντι δινει 60 λεπτα προς κινητα και σε 26 χωρες στο κοσμο ?

gonzo26 αναλογα με τις αναγκες του ας επιλεξει το καλυτερο γι αυτον ..

jap
22-05-08, 17:24
To parla-parla είναι άσχετο, απαιτεί και πάγιο OTE.

Αν ο φίλος σου μιλάει για τους καλοκαιρινούς μήνες, σε σπίτι δικό του, μπορεί να δει και το κατ'εξοχήν του OTE. Αλλιώς, για να μην κάνει προσευχές για το πότε θα τον συνδέσουν, ο OTE είναι μονόδρομος.

Αν πάλι θα έχει τι να το κάνει μετά τους 4 μήνες, πρέπει να εξετάσει και το κινητοσταθερό της Vodafone. Για 4 μήνες, με όσο θα πλήρωνε για πάγια στον ΟΤΕ, έχει 500 λεπτά το μήνα σε αστικά-υέραστικά, χωρίς τέλη ενεργοποίησης. Παραμένει η δέσμευση για άλλους 8 μήνες, αλλά μπορεί ή να το σπάσει (και του λέμε ή εγώ ή κάποιος άλλος από το forum τι ακριβώς λέει το συμβόλαιο ότι πρέπει να πληρώσει) ή να μεταφέρει τη γραμμή, με ένα τηλεφώνημα. Η μεταφορά γίνεται μετά από 3 μήνες παραμονής στην ίδια διεύθυνση, η αρχική σύνδεση γίνεται χωρίς τέλη και σε 2 εργάσιμες, ενώ αν δεν πάρει και καθόλου εξοπλισμό ίσως τον συμφέρει μετά το 4μηνο να το σπάσει.

gonzo26
22-05-08, 17:30
Tι λες βρε jap? Δεν εχει παγιο του ΟΤΕ. Μπες στο site να το δεις.

Guzel, δε νομιζω ο γνωστος μου να ενδιαφερεται να μιλαει με... 26 χωρες στο κοσμο. 14,8€ ειναι λιγοτερο κι απ το παγιο του Οτε.

jap
22-05-08, 17:53
Tι λες βρε jap? Δεν εχει παγιο του ΟΤΕ. Μπες στο site να το δεις.

Guzel, δε νομιζω ο γνωστος μου να ενδιαφερεται να μιλαει με... 26 χωρες στο κοσμο. 14,8€ ειναι λιγοτερο κι απ το παγιο του Οτε.

Δεν θα σου έγραφα αν δεν είχα καταλάβει πόσο λάθος έχεις καταλάβει. Αν δεις, αναφέρει Προεπιλογή Φορέα. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να είσαι ήδη συνδρομητής του ΟΤΕ και να πληρώνεις το πάγιο. Γιατί να σου αναφέρει η Vivodi το πάγιο του ΟΤΕ, σε αυτήν θα το πληρώσεις; Σε αυτήν θα πληρώσεις τα 14,80, το δικό της πάγιο. Απορώ πώς δεν στο εξήγησε ο guzel, που συνήθως είναι ενημερωμένος, θα νόμισε ότι αναφέρεσαι στο telefonet.

guzel
22-05-08, 18:23
οπως τα λεει ο jap ειναι .. αν επιλεξει το parla parla θα πληρωνει κανονικα το παγιο γραμμης στον οτε. τα προγραμματα προεπιλογης μπορεις να τα διακοψεις οποτε θελεις.

για να επιλεξει ομως το καλυτερο πακετο θα πρεπει να μας πει τις αναγκες του! τον εδνιαφερει να μιλαει απεριοριστα ?αν οχι και κανει λιγες κλησεις μικρης διαρκειας υπαρχουν κ αλλα πακετα οπως vodafone σταθερη κλπ

gonzo26
22-05-08, 18:26
Προσπαθησα να παρω το 13880 για να ρωτησω αλλα για την Τellas δεν υπαρχει τετοιο νουμερο...

Mπορει να παρει καποιος αλλος να μαθουμε? Εσυ jap εισαι 100% σιγουρος οτι περιλαμβανεται και το παγιο του Οτε ή αλλου φορεα? Αν ναι τοτε πρεπει να καρπαζωσω τον φιλο μου, που μου ειπε λαθος πληροφοριες.

guzel
22-05-08, 18:32
Mπορει να παρει καποιος αλλος να μαθουμε? Εσυ jap εισαι 100% σιγουρος οτι περιλαμβανεται και το παγιο του Οτε ή αλλου φορεα? Αν ναι τοτε πρεπει να καρπαζωσω τον φιλο μου, που μου ειπε λαθος πληροφοριες.

εγω ειμαι 101% σιγουρος :p 14ε για το παρλα παρλά + το παγιο του οτε καθε διμηνο

για βιβοντι παρε απο το σταθερο σου στο: 211-750-3700

jap
22-05-08, 18:39
Η Tellas? ποια Tellas?

κι εγώ 101%...

Τέλος πάντων, αν μας πεις πόσο σκοπεύει να το κάψει ο φίλος σου (πόσες ώρες περίπου να μιλάει και πού) και αν το 4μηνο είναι ελαστικό, θα μπορέσουμε να σου προτείνουμε κάτι καλό.

guzel
22-05-08, 18:45
Η Tellas? ποια Tellas?


.

προφανως προσπαθει να καλεσει μεσω τελλας την βιβο 13880 :p

gonzo26
22-05-08, 23:08
Ναι ρε μαστορια, το ειπαμε. Αφου tellas εχω, απο tellas πηγα να παρω, γιατι σας φαινεται περιεργο?

Λοιπον, αυτο που θελει ο γνωστος ειναι απεριοριστα τηλεφωνα σε σταθερα, αστικα και υπεραστικα γιατι μιλαει πολυ. Αν δεν μπορει να υπαρξει 4μηνο, ας ειναι και 12μηνο.

Μαλλον προσανατολιζομαι σε tellas ή forthnet που ειναι 27€.

Η γραμμη θα ειναι καινουργια. Ξερετε ποσο καιρο κανουν σημερα αυτες οι εταιριες να σου βαλουν τηλεφωνο?

guzel
23-05-08, 00:22
Η γραμμη θα ειναι καινουργια. Ξερετε ποσο καιρο κανουν σημερα αυτες οι εταιριες να σου βαλουν τηλεφωνο?

τι εννοεις η γραμμη ειναι καινουργια? υπαρχει εγκατασταση ? αν οχι θα χρεωθει το ποσο για νεα εγκατασταση ~30-35ευρω..για την ενεργοποιηση ειναι σχετικο //25εργασιμες.. λεμε τωρα :p αμ ειναι τυχερος αρκετα νωριτερα:oneup:

gonzo26
23-05-08, 02:28
Επρεπε να πω "η γραμμη ΘΑ ειναι καινουργια".
Δεν υπηρχε ποτέ τηλεφωνο σε αυτο το σπιτι.
25 εργασιμες???!!!

Ο Π-Οτές πόσο ειναι? Αν ειναι γρηγορος, τοτε ο Ποτές ειναι μονοδρομος.
Υπαρχουν τηλεφωνικα πακετα που δεν περιλαμβανουν το παγιο του?

jap
23-05-08, 09:02
Ψάξε τα εξής:

- ΟΤΕ με κάποιο πακέτο με προεπιλογή
π.χ. parla-parla της Vivodi (πάγιο 15 ευρώ)
MILA της Lannet (πάγιο 15 ευρώ)
WIND Σταθερή Απεριόριστα (πάγιο 18 ευρώ αλλά έχει και 60 λεπτά σε κινητά WIND)
(15 ευρώ πάγιο ΟΤΕ + το πάγιο της 2ης εταιρείας)

- HOL telephony (29,90 ευρώ το μήνα)

- Tellas Telephony Unlimited (27 ευρώ το μήνα)

- Vivodi Telephonet+ (20 ευρώ το μήνα μέχρι 15/6, όλα πληρωμένα, και έχει και δωράκι το ADSL στα 10Μβπσ)

Θα επιλέξει ο φίλος σου όχι μόνο με κριτήριο το κόστος, αλλά χρόνους ενεργοποίησης, κόστος ενεργοποίησης, κόστος διακοπής, φήμη κάθε εταιρείας. Επίσης, συγκρίνοντας μόνο τα παραπάνω 4, της Vivodi είναι η πιο αναξιόπιστη περίπτωση, αλλά και η μόνη που αν κοπεί το ρεύμα δεν έχεις τηλέφωνο. Forthnet δεν τη βάζω μέσα γιατί δεν δίνει νέες συνδέσεις, μόνο με μεταφορά από ΟΤΕ, άσε που θα έλεγα ου μπλέξεις, για πολλούς λόγους. Μη βασιστείς μόνο σε αυτά, πάρε τηλ. την κάθε εταιρεία να σου διευκρινίσουν απορίες κλπ και μπες και στα αντίστοιχα topics εδώ να δεις εντυπώσεις.

gonzo26
23-05-08, 11:14
Aυτη τη στιγμη το πιο σημαντικο ειναι η αμεση εγκατασταση και ενεργοποιηση νεας γραμμης.
Στις 25 εργασιμες εχουν παραμεινει οι εταιριες? οπως δηλ. και πριν εναμισυ χρονο ειναι τα πραγματα? Δεν εχει βελτιωθει τιποτα ως τωρα?

Ο πΟτέ σε ποσες μερες σου βαζει τηλεφωνο απ τη στιγμη που θα του ζητησεις? (κσι μετα βαζω καποιο πακετο απεριοριστων κλησεων ιδιωτικης εταιριας).

jap
23-05-08, 12:06
Aυτη τη στιγμη το πιο σημαντικο ειναι η αμεση εγκατασταση και ενεργοποιηση νεας γραμμης.
Στις 25 εργασιμες εχουν παραμεινει οι εταιριες? οπως δηλ. και πριν εναμισυ χρονο ειναι τα πραγματα? Δεν εχει βελτιωθει τιποτα ως τωρα?

Ο πΟτέ σε ποσες μερες σου βαζει τηλεφωνο απ τη στιγμη που θα του ζητησεις? (κσι μετα βαζω καποιο πακετο απεριοριστων κλησεων ιδιωτικης εταιριας).

Εγώ δεν ξέρω να απαντήσω γιατί έχω καιρό να βάλω νέα γραμμή ΟΤΕ. Σε γενικές γραμμές, 1 εβδομάδα στο νερό, αλλά μπορεί και πολύ περισσότερο, ανάλογα με τους ρυθμούς του τοπικού ΟΤΕ. Η πιο πρόσφατη εμπειρία είναι με τη netone, έκαναν 16 μέρες ημερολογιακές συνολικά, από τη στιγμή της αίτησης στο site τους. Σε αυτό το διάστημα έγινε παράδοση εξοπλισμού, παράδοση νέας γραμμής από ΟΤΕ (χωρίς ραντεβού, δεν ξέρω πότε ήρθαν, κάποιος ευκολόπιστος θα τους άνοιξε στην πολυκατοικία), και την τελευταία μέρα μικτονόμηση από τον τεχνικό τους που με έψαχνε 4-5 μέρες, δηλ. θεωρητικά θα μπορούσε να έχει γίνει και νωρίτερα. Η μόνη περίπτωση που ξέρω για νέα γραμμή εγγυημένα σε 2 εργάσιμες είναι από τη Vodafone στο κινητοσταθερό που σου πρότεινα αρχικά, όταν δεν ήξερα ότι ο φίλος σου θέλει απεριόριστες κλήσεις. Αλλά είναι γραμμή κινητού, δεν εμπλέκεται ο ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.