PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΥΔΑΠ Χαμηλή πίεση νερού



koslyr
26-05-08, 23:28
Εδω και 1 μήνα η πίεση του νερού στην περιοχή μας είναι ιδιαίτερα χαμηλή, με αποτελέσμα στο 2ο όροφο του σπιτιού να φτανει το νερο με πολύ χαμηλη πίεση.
Ιδιαίτερα το πρωι & μεσημέρι δεν υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις ουτε ενα μπανιο.
Η κατάσταση αυτή ξεκίνησε απο αρχες Μαιου όπου μερχι τοτε, δεν υπήρχε ιδιαίτερο πρόβλημα.

Μεχρι σήμερα έχω δηλώσει τρεις φορές τηλεφωνικά στην ΕΥΔΑΠ την συγκεκριμένη βλάβη, όπου στην μια ήρθε τεχνικός της εταιρείας στο σπιτι όπου διαπίστωσε ότι η πίεση του νερού ήταν κατω από το μισό της κανονικής. Μας είπε ότι θα το κοιτάξουν αλλά το προβλημα συνεχίζει να παραμένει.

Θα ήθελα να γνωριζω εάν υπάρχει τρόπος να πιέσω περισσότερο (με κάποια καταγελλία) την ΕΥΔΑΠ καθώς όσες φορές και έαν δηλώσω την βλάβη δεν φαίνεται να ιδρώνει ιδιαίτερα το αυτί τους.

ariadgr
26-05-08, 23:31
Μπορείς να δοκιμάσεις μια καταγγελία στο Συνήγορο του Καταναλωτή (www.synigoroskatanaloti.gr).

panther.
26-05-08, 23:33
καλυτερα ζητα το τηλεφωνο αυτου που εχει αναλαβει το θεμα ή το τηλεφωνο της συγκεκριμμενης υπηρεσιας ή εργολαβου αν το εχουν δωσει εξω. παντως με την καταγγελια δυσκολα τα πραγματα... αν μαθεις κατι αλλο γραψε να μαθουμε κ εμεις μηπως μας τυχει στο μελλον...

gravis
27-05-08, 18:29
Αγορασε ενα μοτερακι, και θα δεις την πιεση να ανεβαινει κατακορυφα, αν και θεωρουνται "παρανομα" αν δεν υπαρχει δεξαμενη νερου που να τραβαει κατευθειαν απο εκει, γιατι αν τραβαει απο το δικτυο κατευθειαν, στην ουσια κανει αφαιμαξη , με αποτελεσμα να πεφτει μετα η πιεση των γειτονων, τεσπα...

emeliss
27-05-08, 18:46
Καθόλου tespa. Μπορεί εύκολα να βαλει μοτέρ και δεξαμενή.

gravis
27-05-08, 19:42
Για δεξαμενη δεν ξερω αν ειναι εφικτο γι αυτον να κανει, γιατι η δεξαμενη εχει αλλα κακα, αλλα ειναι μοτερακι ευκολα μπορει να το βαλει ;)

emeliss
27-05-08, 19:46
Και να τον δείρουν μετά οι γείτονες

shaq141a
28-05-08, 00:25
Μα μάλλον οι γείτονες έχουν βάλει ήδη μοτεράκι και για αυτό δεν έχει νερό.

koslyr
28-05-08, 00:41
Σχετικά με την τοποθέτηση αντλίας-δεξαμενής:

1) Πόσο περίπου κοστίζει;
2) Πού γίνεται η τοποθέτηση αυτού; Πριν το μετρητή εξωτερικα στο σπίτι ή μετά τον γενικό διακόπτη;
3) Η χρήση της συγκεκριμένης αντλίας θεωρείται παράνομη σε περίπτωση καταγγελίας (π.χ. από κάποιον γείτονα);
4) Με την εγκατάσταση της αντλίας το πρόβλημα της χαμηλής πίεσης θα λυθεί οριστικά ;
5) Η λειτουργία της αντλίας κατά την χρήση της θα παράγει κάποιο θόρυβο ή δουλεύει χωρίς να γίνεται αντηλιπτή;
6) Οποιαδήποτε εμπειρία από χρήστες που έχουν εγκαταστήσει παρόμοιο σύστημα θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη.

gravis
29-05-08, 00:01
1) το μοτερ κοστιζει αναλογα με τους Ιππους, η καλυτερα ποσα κυβικα μετρα /λεπτο νερο μπορει να στειλει, για την οικια σου το μαξιμουν 400 ευρω.
2) η τοποθετηση γινετε μετα τον μετρητη και μετα τον διακοπτη
3) η παρανομια του ειναι γενικος αγραφος κανονας, δεν ειδα καπου επισημα να αναφερεται (αναφερομαι σε περιπτωσεις που δεν βαλεις δεξαμενη) σε περιπτωση καταγγελιας, απλως την ξυλωνεις.
4) ναι λυνεται οριστικα, εκτος αν η πιεση του νερου πεσει σε επιπεδο σταγονας οποτε και δεν λειτουργει..
5) το μοτερ κανει ενα πολυ μικρο θορυβο, πιο μικροτερο και απο την εξωτερικη μοναδα ενος αιρ condition. γενικος αν το βαλεις σε μια γωνια που δεν θα φαινετε δεν γινετε αντιληπτο.
επισης τα καινουρια δεν δουλευουν συνεχεια, αλλα μολις υπαρχει διαφορα πιεσης, δηλαδη μολις ανοιξεις την βρυση

6) η εγκατασταση ειναι πανευκολη, εισοδος νερου απο τον μετρητη στην αντλια, και απο την αντλια στο δικτυο του σπιτιου. επισης δεν εχεις προβλημα οταν διακοπει το ρευμα, το νερο περναει κανονικα με την πιεση του δικτυου τις ευδαπ , επισης δεν χρειαζετια να το λειτουργεις συνεχεια αλλα μονο οταν το εχεις αναγκη.

koslyr
30-05-08, 18:53
Η τοποθέτηση της αντλίας θα μπορούσε να γίνει στον τρίτο όροφο του σπιτιού όπου υπάρχει κυριως το πρόβλημα ή είναι προτιμότερο να εγκατασταθεί μετά το γενικό διακόπτη νερού.

Εάν δεν θελω να δουλεύει συνεχώς αλλά μόνο όταν το χρειάζομαι (για μπανιο) μπορώ εύκολα (με ένα διακόπτη) να απενεργοποιώ τη λειτουργία του;

Από μάρκες - μοντέλα υπάρχει κάποιο που θα προτείνατε ως αξιόπιστη επιλογή;

jim atlas
05-12-09, 12:42
Καλως ηλθα στη παρεα κ' καλως σας βρηκα !!!!!
Εν' ετη 2009
κανω αντιλογο με την ΕΥΔΑΠ εδω και 1 εβδομαδα γιατι να εχω χαμηλη πιεση νερου εδω και 3 μηνες μιας και δωσομε απο 250.000 ευρω ο καθενας μας στη πολυκατοικια !!
Επισημα μου απαντα η ΕΥΔΑΠ πως απο 2.5 μεχρι 10 bar πιεση εαν μετρησουν πριν το ρολοι, ειναι καλυμενοι απο μεριας τους !!
Μετραω με τον υδραυλικο σημερα Σαββατο 07.00 το πρωι που ολοι κοιμουνται κ' δεν εχει καταναλωση κ' εχω 3 bar πιεση στο ρολοι...........
1ος -2 bar
2oς -2 bar
3oς -1.5bar
4ος -1bar
5ος -0.8bar
6ος -0.5bar
1 bar πιεση ειναι σαν να αδειαζεις ενα ποτηρι νερο στο νεροχυτη.........:down:
Ενω τα ειχα βαλει με το κατασκευαστη κ' τον υδραυλικο του οτι με εμπαιζανε....... αποδυκνειεται οτι πρεπει να τουφεκισω την ΕΥΔΑΠ..........!!!
Απο Δευτερα............ ξεκιναει αγωνας με ΙΝΚΑ και οτι προκυψει ...... μου φαινεται!!!!!!!!:hmm:

psyxakias
05-12-09, 12:48
Το θέμα της πίεσης του νερού αποτελεί σοβαρό πρόβλημα στους υψηλούς ορόφους (4+), και ανέκαθεν μου την έσπαγε ειδικά στο μπάνιο. Ευχαριστιέμαι τα βραδινά μπάνια μετά τις 01:00 που έχει λιγότερες συνακροάσεις και περισσότερο bandwidth διαθέσιμο το αστικό κέντρο. :crazy:

euri
05-12-09, 13:27
Το θέμα της πίεσης του νερού αποτελεί σοβαρό πρόβλημα στους υψηλούς ορόφους (4+), και ανέκαθεν μου την έσπαγε ειδικά στο μπάνιο. Ευχαριστιέμαι τα βραδινά μπάνια μετά τις 01:00 που έχει λιγότερες συνακροάσεις και περισσότερο bandwidth διαθέσιμο το αστικό κέντρο. :crazy:

Λούσου με FTTH και θα δεις!
:rofl:

ipo
05-12-09, 13:51
Λούσου με FTTH και θα δεις!
:rofl:
:rofl::rofl:

kerkiss
05-12-09, 14:50
Ώρες-ώρες με πιάνουν τα νεύρα μου με κάποιες απαντήσεις-συστάσεις-συμβουλές
Ακου εκεί "αγόρασε μοτεράκι" !!!
Μα καλά διαβάζετε προσεκτικά το θέμα ;
Αν το διαβάζατε θα βλέπατε ότι γράφει για "πτώση πίεσης στην περιοχή του εδώ και ένα μήνα"
Και η περιοχή αυτή (σύμφωνα με τα στοιχεία του) είναι ο Βύρωνας δηλαδή κεντρικότατος δήμος
Άραγε η πτώση της πίεσης δεν τον αφορά αποκλειστικά αλλά είναι θέμα ευρύτερο και επειδή συμβαίνει εδώ και ένα μήνα δεν αποτελεί μόνιμο πρόβλημα αλλά ευκαιριακό που κάποιοι λόγοι το προξένησαν
Τους λόγους αυτούς οφείλει να τους βρει και να τους διορθώσει ο πάροχος και κανείς άλλος
Αντί λοιπόν να τον προτρέψουμε να αντιδράσει σαν πολίτης που έχει δικαιώματα και τα υπερασπίζεται του υποδεικνύουμε να βολευτεί σαν εξυπνοελληναράς

Όχι φίλε, ξέχνα τα μοτεράκια και τις άλλες αηδίες
Μαζευτείτε όσο το δυνατόν περισσότεροι από την περιοχή που αντιμετωπίζει το πρόβλημα και κινηθείτε οργανωνμένα και μαζικά κατά της ΕΥΔΑΠ
Κλείστε και τους δρόμους αν χρειαστεί αν και πλέον είναι πιο αποτελεσματικό να το κάνετε θέμα στα κανάλια

Τώρα για τα μοτεράκια και ειδικά για αυτά που είναι συνδεδεμένα κατευθείαν στο δίκτυο χωρίς την μεσολάβηση δεξαμενής έχω να πω ότι αποτελούν καρκίνωμα και η τέτοια χρήση τους έσχατη αλητεία
Ζω στην περιοχή παραλίας Μαραθώνα και το καλοκαίρι σχεδόν όλα τα παραθαλάσσια κέντρα έχουν εγκαταστήσει τέτοια συστήματα καθώς επίσης και ορισμένοι ανεγκέφαλοι γαϊδαροϊδιώτες που ποτίζουν το γκαζόν τους μεσημεριάτικα
Αυτό μας κάνει να υποφέρουμε από έλλειψη πίεσης νερού όχι σε όροφο αλλά σε ισόγειο 20μ από την κεντρική παροχή
Ένα μοτεράκι (αντλεία) ακόμα και με δεξαμενή προκαλεί προβλήματα αν γίνεται αλόγιστη χρήση νερού σε ώρες που ο πολύς κόσμος το χρειάζεται π.χ. μεσημέρι απόγευμα και αυτό διότι αν ποτίζεις εκτάσεις ναι μεν το νερό θα έχει την πίεση που θα σου παρέχει το μοτέρ αλλά η δεξαμενή θα αναπληρώνει ταυτόχρονα το νερό που καταναλώνεται
Και αυτό διότι έχει την ίδια αρχή λειτουργίας με το καζανάκι του λουτρού, αν αδειάζει τραβά νερό έως να γεμίσει πράγμα το οποίο σημαίνει ότι αν ποτίζεις το γκαζόν σου το απόγευμα είναι σαν να το ποτίζεις από την βρύση (με διαφορά πίεσης μόνο η οποία μειώνει τον χρόνο ποτίσματος αλλά όχι τον χρόνο άντλησης από το δίκτυο) πράγμα το οποίο σημαίνει λιγότερο νερό και πίεση για όλους
Και το καλοκαίρι είναι αυξημένα τόσο η παρουσία κόσμου στην περιοχή όσο και οι ανάγκες ποτίσματος
Θα πρέπει λοιπόν μια τέτοια εγκατάσταση (με δεξαμενή πάντα) αν χρησιμοποιείται και για πότισμα να είναι συνδεδεμένη με χρονοδιακόπτες και να λειτουργεί τις νυκτερινές ώρες που οι ανάγκες για νερό είναι ελάχιστες

emeliss
05-12-09, 16:53
Χαλάρωσε λίγο kerkiss. Πολλά νεύρα. Δηλαδή αν βάλει δεξαμενή θα τον βαφτίσεις "εξυπνοελληναρά"; Είναι μία λύση. Πρότεινε αυτό που θεωρείς εσύ βέλτιστο και άσε τους χαρακτηρισμούς.

Όσο για τα ποτίσματα (το μισό ποστ σου δηλαδή), είναι τελείως άσχετα με το πρόβλημα του φίλου που είναι η πίεση στον 2ο όροφο. Ποιος δεν διαβάζει λοιπόν προσεκτικά το θέμα;

psyxakias
05-12-09, 17:31
Εγώ πάντως διαβάζοντας το thread, σαν κλασσικός Ελληνάρας, ζήλεψα με τα μοτεράκια και θα ήθελα να βάλω και εγώ ένα... χωρίς δεξαμενή εννοείται :p

kerkiss
05-12-09, 17:35
Χαλάρωσε λίγο kerkiss. Πολλά νεύρα. Δηλαδή αν βάλει δεξαμενή θα τον βαφτίσεις "εξυπνοελληναρά"; Είναι μία λύση. Πρότεινε αυτό που θεωρείς εσύ βέλτιστο και άσε τους χαρακτηρισμούς.

Όσο για τα ποτίσματα (το μισό ποστ σου δηλαδή), είναι τελείως άσχετα με το πρόβλημα του φίλου που είναι η πίεση στον 2ο όροφο. Ποιος δεν διαβάζει λοιπόν προσεκτικά το θέμα;
Αν σε τσίμπησε μύγα και μυγιάστηκες κούλαρε
Το πρόβλημα του φίλου είναι πρόβλημα ομαδικό κεντρικής και πυκνοκατοικημένης περιοχής της Αθήνας και όχι ατομικό πρόβλημα κάποιας μονοκατοικίας στο κάτω ερημοχώρι
Σαν τέτοιο λοιπόν λύνεται ομαδικά και όχι ατομικά οπότε οι αντλίες με ή χωρίς δεξαμενές είναι περιττές και άτοπες φιλολογίες

psyxakias
05-12-09, 17:41
Κανά URL για φθηνό, αξιόπιστο και αθόρυβο μοτεράκι έχουμε; :rolleyes: :p

Φανερός Πράκτωρ
05-12-09, 17:41
Εγώ πάντως διαβάζοντας το thread, σαν κλασσικός Ελληνάρας, ζήλεψα με τα μοτεράκια και θα ήθελα να βάλω και εγώ ένα... χωρίς δεξαμενή εννοείται :p

Ελληνάρα! :p

kerkiss
05-12-09, 17:48
Κανά URL για φθηνό, αξιόπιστο και αθόρυβο μοτεράκι έχουμε; :rolleyes: :p
Αντλίες λέγονται και μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις για να αδιάζεις και τους βόθρους όπως έκαναν (και κάνουν ακόμα) κάποιοι (πολλοί) έξυπνοι σε κοσμικότατο νησί της Ελλάδας μόλις άρχιζαν οι βροχές (για να καλύπτουν τα αίσχη τους) ώστε να γλυτώσουν τα έξοδα του βυτίου εκκένωσης βόθρων

jim atlas
05-12-09, 19:46
Μιας και εχουμε δωσει 250.000 ευρα ο καθενας μας στη πολυκατοικια μας , σκεφτομαστε να τα πουλησουμε και να παμε σε μονοκατοικιες προκειμενου να ειμαστε ευχαριστημενοι με τα 2,5 bar πιεση που ειναι καλυμενη η ΕΥΔΑΠ......... κ' να κανουμε ενα μπανιο της προκοπης !!!
Αν αυτη τη λογικη πρεπει να υοθετησουμε ............ ας παμε στη Μποτσουανα να μη πληρωνουμε φορους κ' να εχουμε λιγοτερη γραφειοκρατια μηπως γλιτωσουμε κ' το στομαχι μας!!!!!!
Κατι .......... δεξαμενες κ' μοτερακια......... μου κανουν ακριτικη περιοχη..........
Απο την ακριτικη ......... Δαφνη Αττικης............. σας χαιρετω !!! :rofl:

sdikr
05-12-09, 19:52
Μιας και εχουμε δωσει 250.000 ευρα ο καθενας μας στη πολυκατοικια μας , σκεφτομαστε να τα πουλησουμε και να παμε σε μονοκατοικιες προκειμενου να ειμαστε ευχαριστημενοι με τα 2,5 bar πιεση που ειναι καλυμενη η ΕΥΔΑΠ......... κ' να κανουμε ενα μπανιο της προκοπης !!!
Αν αυτη τη λογικη πρεπει να υοθετησουμε ............ ας παμε στη Μποτσουανα να μη πληρωνουμε φορους κ' να εχουμε λιγοτερη γραφειοκρατια μηπως γλιτωσουμε κ' το στομαχι μας!!!!!!
Κατι .......... δεξαμενες κ' μοτερακια......... μου κανουν ακριτικη περιοχη..........
Απο την ακριτικη ......... Δαφνη Αττικης............. σας χαιρετω !!! :rofl:


τα 250.000 τα δωσατε για την Ευδαπ; ή για το σπίτι;

gentux
05-12-09, 20:00
Μαζική κινητοποίηση αν θες την γνώμη μου,
ίσως κάποια διανομή εντύπων για την συγκέντρωση σας και ρίξτε στο ψαχνό.
Ο Αυτιάς ψοφάει για κάτι τέτοια.

giwrgosth
07-12-09, 17:57
250.000 στην ΕΥΔΑΠ??? Γιατί? Αγοράσατε μετοχές, ή τη λίμνη Μαραθώνα?

jim atlas
07-12-09, 21:04
250.000 για το καθε διαμερισμα...........

giwrgosth
07-12-09, 22:52
μιας και δωσομε απο 250.000 ευρω ο καθενας μας στη πολυκατοικια !!

250.000 για το καθε διαμερισμα...........
Είναι σα να λες ότι πληρώσατε ο καθένας 250.000 ευρώ στην ΕΥΔΑΠ!

ipo
07-12-09, 23:02
Νομίζω ότι θέλει να πει ότι μιας και δώσανε 250.000€, μπορούν να πουλήσουν τα διαμερίσματα και να πάνε σε ισόγεια μονοκατοικία, πληρώνοντας την προκαταβολή με αυτά τα χρήματα και παίρνοντας δάνειο για το υπόλοιπο 50% της μονοκατοικίας. Έτσι θα είναι με φεσωμένοι, αλλά τουλάχιστον θα έχουν καλή πίεση νερού.

OxAp0d0
08-12-09, 00:42
Το θέμα της πίεσης του νερού αποτελεί σοβαρό πρόβλημα στους υψηλούς ορόφους (4+), και ανέκαθεν μου την έσπαγε ειδικά στο μπάνιο. Ευχαριστιέμαι τα βραδινά μπάνια μετά τις 01:00 που έχει λιγότερες συνακροάσεις και περισσότερο bandwidth διαθέσιμο το αστικό κέντρο. :crazy:

Άσε που μερικές φορές έχει και crosstalk (ακούγονται κανονικότατα οι συνομηλίες από τον φωταγωγό).

tsoun
15-07-11, 14:53
Εδω και 1 μήνα η πίεση του νερού στην περιοχή μας είναι ιδιαίτερα χαμηλή, με αποτελέσμα στο 2ο όροφο του σπιτιού να φτανει το νερο με πολύ χαμηλη πίεση.
Ιδιαίτερα το πρωι & μεσημέρι δεν υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις ουτε ενα μπανιο.
Η κατάσταση αυτή ξεκίνησε απο αρχες Μαιου όπου μερχι τοτε, δεν υπήρχε ιδιαίτερο πρόβλημα.

Μεχρι σήμερα έχω δηλώσει τρεις φορές τηλεφωνικά στην ΕΥΔΑΠ την συγκεκριμένη βλάβη, όπου στην μια ήρθε τεχνικός της εταιρείας στο σπιτι όπου διαπίστωσε ότι η πίεση του νερού ήταν κατω από το μισό της κανονικής. Μας είπε ότι θα το κοιτάξουν αλλά το προβλημα συνεχίζει να παραμένει.

Θα ήθελα να γνωριζω εάν υπάρχει τρόπος να πιέσω περισσότερο (με κάποια καταγελλία) την ΕΥΔΑΠ καθώς όσες φορές και έαν δηλώσω την βλάβη δεν φαίνεται να ιδρώνει ιδιαίτερα το αυτί τους.
Καλησπέρα!Koslyr έχουμε το ίδιο πρόβλημα με εσένα με τη διαφορά ότι έχουμε πρόβλημα εδώ και έναν χρόνο.Γενικά ποτέ δεν είχαμε κανονική πίεση στο σπίτι μας (6 ος όροφος) αλλα τον τελευταίο 1-1 1/5 είναι τραγικό.Τους τελευταίους 7 μήνες δε....αστα να πάνε!!Εγω φεύγω από τον Άλιμο και πάω στην Καλλιθέα στο αγόρι μου να κάνω μπάνιο.Παρά τις επανηλλειμένες προσπάθειές μας με τηλέφωνα στην ΕΥΔΑ τελικά μας παρέπεμψαν στο υδρονομείο Πειραιά καθώς λένε οτι είναι το αρμόδιο για το ζήτημά μας.Από το Υδρονομείο Πειραιά πριν 5 μήνες απλά ήρθαν,κάνανε μέτρηση,είπαν οτι όντως είναι χαμηλή και οτι θα έρθουν να το φτιάξουνε.Όπως τους είδες εσύ,άλλο τόσο τους είδα και εγώ!Ζούμε με τριτοκοσμικές παροχές εμείς οι Έλληνες......Δυστιχώς!Αποτην ερχόμενη εβδομάδα θα πάω στα ΚΕΠ να υποβάλλω αίτηση στα κεντρικά της ΕΥΔΑΠ για την πίεση μήπως και έρθουν τελικά και ζήσουμε σαν άνθρωποι!Σε χαιρετώ και σε συμμερίζομαι αφάνταστα!!!

soulfreem
16-05-20, 08:12
Λοιπόν για να μην παιδευεσται η πτώση πίεσης νερού οφείλεται στο μετρητή της ΕΥΔΑΠ βουλώνει με πετραδακια σκουπίδια η σιτα του μετρητή και θέλει καθάρισμα.Θα βγάλετε τον μετρητή και θα την καθαρίσετε και μετά θα επανέλθει κανονικά η πίεση.

ipo
16-05-20, 22:00
Ελπίζω να το είχαν λύσει νωρίτερα και να μην έχουν μείνει 9 χρόνια άπλυτοι. :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.