PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατασταση κλιματιστικού



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5

and64
16-06-08, 18:01
Παιδιά καλησπέρα. Μου εγκατέστησαν πριν 2-3 εβδομάδες ένα samsung 9αρι Inverter το οποίο δούλευε μια χαρά μέχρι και σήμερα. Το είχα ανάψει περίπου 1 ώρα με ανοιχτές κάποιες ενδιάμεσες πόρτες και έτσι δεν έφτανε ποτέ να σβήσει ο συμπιεστής (και λόγω Inverter). Κάποια στιγμή κλείνοντας τις πόρτες και απομονώνοντας το δωμάτιο όπως είναι λογικό έφτασε στην επιθυμητή θερμοκρασία και άρχισε να αναβοσβήνει. Μετά από 40-45 λεπτά σε λειτουργία με κλειστές τις πόρτες το εξωτερικό άρχισε να κάνει απίστευτη φασαρία και μέσα έβγαζε ζέστη!!!! Κοιτώντας το εξωτερικό είδα ότι η μία σωλήνα είχε πιάσει πάγο με 32-33c θερμοκρασία περιβάλλοντος!!

Ορίστε και μια φωτογραφία. 38739

Τι μπορεί να παίζει;

utp
16-06-08, 18:23
Παιδιά καλησπέρα. Μου εγκατέστησαν πριν 2-3 εβδομάδες ένα samsung 9αρι Inverter το οποίο δούλευε μια χαρά μέχρι και σήμερα. Το είχα ανάψει περίπου 1 ώρα με ανοιχτές κάποιες ενδιάμεσες πόρτες και έτσι δεν έφτανε ποτέ να σβήσει ο συμπιεστής (και λόγω Inverter). Κάποια στιγμή κλείνοντας τις πόρτες και απομονώνοντας το δωμάτιο όπως είναι λογικό έφτασε στην επιθυμητή θερμοκρασία και άρχισε να αναβοσβήνει. Μετά από 40-45 λεπτά σε λειτουργία με κλειστές τις πόρτες το εξωτερικό άρχισε να κάνει απίστευτη φασαρία και μέσα έβγαζε ζέστη!!!! Κοιτώντας το εξωτερικό είδα ότι η μία σωλήνα είχε πιάσει πάγο με 32-33c θερμοκρασία περιβάλλοντος!!

Ορίστε και μια φωτογραφία. 38739

Τι μπορεί να παίζει;

Αυτος ο παγος δειχνει οτι δουλευε πολυ ωρα σε μεγιστες στροφες ο συμπιεστης για να ψυξει το χωρο?Μηπως κατεβασες υπερβολικα την θερμοκρασια με το τηλεκοντρολ?Οταν λες οτι εφτασε στην επιθυμητη θερμοκρασια και εσβησε να σου πω οτι τα inverter δεν σβηνουν αλλα αυξομειωνουν στροφες.
Εβγαζε μεσα ζεστη??Κατι δεν παει καλα....

and64
16-06-08, 18:29
Αυτος ο παγος δειχνει οτι δουλευε πολυ ωρα σε μεγιστες στροφες ο συμπιεστης για να ψυξει το χωρο?Μηπως κατεβασες υπερβολικα την θερμοκρασια με το τηλεκοντρολ?Οταν λες οτι εφτασε στην επιθυμητη θερμοκρασια και εσβησε να σου πω οτι τα inverter δεν σβηνουν αλλα αυξομειωνουν στροφες.
Εβγαζε μεσα ζεστη??Κατι δεν παει καλα....

Η θερμοκρασία είναι ρυθμισμένη στους 25c. Το ξέρω ότι τα inverter δεν σβήνουν γενικώς αλλά κάποια στιγμή σταματάει και αυτό όταν η θερμοκρασία πέσει κάτω από την ρυθμισμένη (σε μένα πχ έδειχνε 24 στο δωμάτιο και το είχα ρυθμίσει στους 25). Οση ώρα δούλευε στην turbo λειτουργία δεν έπιανε πάγο. Και τώρα που το έσβησα 5 λεπτά και το ξαναέβαλα ψύχει μια χαρά. :stunned:

Μήπως έχει τσακίσει καμια σωλήνα;:confused:

subzer0
16-06-08, 20:16
@ and64.
Τσέκαρε τώρα που , όπως λες , δουλεύει σωστά το μηχάνημα αν η άλλη σωλήνα (όχι αυτή που έχει πιάσει πάγο) είναι δροσερή.
Όταν η μικρή σωλήνα (αυτή με τον πάγο) πίασει χιόνι(ή παγώσει) το μηχάνημα θέλει φρεόν.
Αλλά μετά από εγκατάσταση 2-3 εβδομάδων? :hmm:

and64
16-06-08, 20:23
@ and64.
Τσέκαρε τώρα που , όπως λες , δουλεύει σωστά το μηχάνημα αν η άλλη σωλήνα (όχι αυτή που έχει πιάσει πάγο) είναι δροσερή.
Όταν η μικρή σωλήνα (αυτή με τον πάγο) πίασει χιόνι(ή παγώσει) το μηχάνημα θέλει φρεόν.
Αλλά μετά από εγκατάσταση 2-3 εβδομάδων? :hmm:

Ναι η σωλήνα είναι δροσερή. Πάντως παράξενο μου φαίνεται να έχει χάσει φρέον τόσο γρήγορα.

Α, και κάτι άλλο: το συγκεκριμένο μηχάνημα (Samsung AQV09MSAN (http://www.samsung.com/gr/products/airconditioning/homework/classicseries/aqv09msan.asp)) αν και το αγόρασα για να ηρεμήσω από τον θόρυβο που έκανε ένα bluesky των 170 ευρώ που είχα 4-5 χρόνια μου βγήκε πιο θορυβώδες!!:wall:

Όταν η θερμοκρασία του δωματίου φτάσει στους 1-2 βαθμούς σε σχέση με αυτή που έχει οριστεί και το εξωτερικό αρχίζει να μειώνει τις στροφές του, τότε αρχίζει ένα εκνευριστικότατο "γρύλισμα" που ακούγεται πάρα πολύ. Όταν δουλεύει είτε στο full είτε στο ελάχιστο δεν ακούγεται τίποτα...:crazy:

subzer0
16-06-08, 20:32
Πολύ μυστήρια συμπεριφορά το μηχάνημα έτσι όπως τα γράφεις.
Τι να σου πω.
Από εδώ δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα. :p
Καινούριο μηχάνημα να κάνει τέτοια πράγματα...

and64
16-06-08, 20:36
Πολύ μυστήρια συμπεριφορά το μηχάνημα έτσι όπως τα γράφεις.
Τι να σου πω.
Από εδώ δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα. :p
Καινούριο μηχάνημα να κάνει τέτοια πράγματα...

Έλα ντε! Εγώ να δείς φρίκη που έχω φάει με το "καινούριο μηχάνημα".:hammer::gun:

Αύριο θα πάρω τηλέφωνο το service να του ρίξουν μια ματιά αρχικά για τον πάγο και μετά βλέπουμε με τους θορύβους τι γίνεται

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως!

subzer0
16-06-08, 20:48
Έλα ντε! Εγώ να δείς φρίκη που έχω φάει με το "καινούριο μηχάνημα".:hammer::gun:

Αύριο θα πάρω τηλέφωνο το service να του ρίξουν μια ματιά αρχικά για τον πάγο και μετά βλέπουμε με τους θορύβους τι γίνεται


Και καλά θα κάνεις μια και το μηχάηνμα δεν έχει κλείσει ουτε μήνα και σε καλύπτει πλήρως η εγγύηση.


Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως!

Anytime. ;)

mookie
19-06-08, 11:56
οποιος ενδιαφερεται για την μεση καταναλωση του κλιματιστικου, θα σας πω οτι σημερα το βραδυ το είχα ανοιχτο απο τις 12.30 την νυχτα μεχρι τις 10.30 το πρωι,και εκαψε 3 κιλοβατορες (ειναι συνδεμενο με χελονα), φυσουσε στις 22 βαθμους κελισιου.

tsavman
19-06-08, 15:15
10 ωρες=0,21 ευρώ είναι πολύ καλή κατανάλωση.

Σε ποιο μοντέλο αναφέρεσαι;

Αναρωτιέμαι πόσο μπορεί να καίει το δικό μου (22άρι Fujitsu) :hmm:

JERY
23-06-08, 01:11
Παιδια εχω ενα GE κληματιστικο 9αρι και η εξωτερικη μοναδα ειναι στη ταρατσα(εναν οροφο απο πανω) πρεπει να της βαλω κατι να μην τη βλεπει ο ηλιος ? Μονωση κτλ? Του αδερφου μου που ειναι ακριβως το ιδιο και η εξ μοναδα που ειναι σε μπαλκονι μου φενεται οτι αποδιδει καλυτερα

subzer0
23-06-08, 01:21
Παιδια εχω ενα GE κληματιστικο 9αρι και η εξωτερικη μοναδα ειναι στη ταρατσα(εναν οροφο απο πανω) πρεπει να της βαλω κατι να μην τη βλεπει ο ηλιος ? Μονωση κτλ? Του αδερφου μου που ειναι ακριβως το ιδιο και η εξ μοναδα που ειναι σε μπαλκονι μου φενεται οτι αποδιδει καλυτερα

Όχι δεν χρειάζεται να του κάνεις κάτι.
Το μηχάνημα είναι παλιό? (Ρωτάω μήπως και είναι πολλά μέτρα οι σωλήνες ή μήπως έχουν φύγει τίποτα οι μονώσεις από τις σωλήνες)

JERY
23-06-08, 02:07
Oχι αλλα αυτος που το εβαλε ηταν μεγαλος !#$%#$.Περυσι το εβαλα
Το διαβασα και σε ενα βιβλιο του τεε και σε ενα αρθρο στο νετ.Ειναι σιγουρο οτι δεν μειωνει την αποδοση?

subzer0
23-06-08, 02:12
Oχι αλλα αυτος που το εβαλε ηταν μεγαλος !#$%#$.Περυσι το εβαλα
Το διαβασα και σε ενα βιβλιο του τεε και σε ενα αρθρο στο νετ.Ειναι σιγουρο οτι δεν μειωνει την αποδοση?

Σίγουρο είναι τουλάχιστον από όσο ξέρω. Πάρα πολλά μηχανήματα έχω βάλει σε ταράτσα.
Ειδικά σε προεγκαταστάσεις τα πιο πολλά εκεί πάνε.
Οπότε και αφού είναι καινούριο το μηχάνημα δεν έχεις πρόβλημα με μετρα και υψομετρικές διαφορές.
Κάτι άλλο θα συμβαίνει. :hmm:

opener
23-06-08, 07:51
Παιδια εχω ενα GE κληματιστικο 9αρι και η εξωτερικη μοναδα ειναι στη ταρατσα(εναν οροφο απο πανω) πρεπει να της βαλω κατι να μην τη βλεπει ο ηλιος ? Μονωση κτλ? Του αδερφου μου που ειναι ακριβως το ιδιο και η εξ μοναδα που ειναι σε μπαλκονι μου φενεται οτι αποδιδει καλυτερα

Για την εξωτερικη μοναδα:
Με την προυποθεση οτι τα μηκη των σωληνωσεων ειναι τα ιδια (ειτε η εξωτ.μοναδα ειναι υπο σκια ειτε ειναι εκτεθιμενη στον ηλιο)=
Στον κυκλο ψυξης του χωρου, η απαγωγη της θερμοτητος γινεται στην εξωτερικη μοναδα.
Ειναι λογικο να απαγεται εκει περισσοτερη θερμοτητα οταν η εξωτ.μοναδα ειναι υπο σκια παρα οταν ειναι στον ηλιο και εκτος απο την παραπανω εργασια (απαγωγη θερμοτητος) εχει να αποβαλει και την θερμοτητα που δεχεται απο το "τηγανισμα" του ηλιου.

JERY
23-06-08, 09:45
Για την εξωτερικη μοναδα:
Με την προυποθεση οτι τα μηκη των σωληνωσεων ειναι τα ιδια (ειτε η εξωτ.μοναδα ειναι υπο σκια ειτε ειναι εκτεθιμενη στον ηλιο)=
Στον κυκλο ψυξης του χωρου, η απαγωγη της θερμοτητος γινεται στην εξωτερικη μοναδα.
Ειναι λογικο να απαγεται εκει περισσοτερη θερμοτητα οταν η εξωτ.μοναδα ειναι υπο σκια παρα οταν ειναι στον ηλιο και εκτος απο την παραπανω εργασια (απαγωγη θερμοτητος) εχει να αποβαλει και την θερμοτητα που δεχεται απο το "τηγανισμα" του ηλιου.

Παδια ευχαριστω για τις συμβουλες! μπορειτε να ριξετε μια ματια και εδω σε ενα προβλημα με τη μυρωδια που εχω.Οσο για την εξωτερικη μοναδα μαλλον θα βαλω καπιο σκεπαστρο στο τοιχο
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2145478&postcount=112

opener
23-06-08, 10:08
Παδια ευχαριστω για τις συμβουλες! μπορειτε να ριξετε μια ματια και εδω σε ενα προβλημα με τη μυρωδια που εχω.Οσο για την εξωτερικη μοναδα μαλλον θα βαλω καπιο σκεπαστρο στο τοιχο
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2145478&postcount=112

Αγορασε το καταλληλο καθαριστικο (δες αυτα που γραφει ο φιλος εδω, η διαβασε ολο το θεμα)=

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2119778&postcount=13

Το συμπυκνωμα της υγρασιας του δωματιου συγκεντρωνεται στο τασι της εσωτερικης μοναδας και αν αυτο εχει την καταλληλη κλιση φευγει μεσω της σωληνος αποχετευσης.
Ριξε λιγο νερο στο τασι να δεις φευγει η λιμναζει εκει, αν λιμναζει το νερο τοτε πρεπει να αλλαξεις την κλιση.

JERY
23-06-08, 10:22
Αγορασε το καταλληλο καθαριστικο (δες αυτα που γραφει ο φιλος εδω, η διαβασε ολο το θεμα)=

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2119778&postcount=13

Το συμπυκνωμα της υγρασιας του δωματιου συγκεντρωνεται στο τασι της εσωτερικης μοναδας και αν αυτο εχει την καταλληλη κλιση φευγει μεσω της σωληνος αποχετευσης.
Ριξε λιγο νερο στο τασι να δεις φευγει η λιμναζει εκει, αν λιμναζει το νερο τοτε πρεπει να αλλαξεις την κλιση.

Tα εχω δει αυτα.Η κλιση δεν ρυθμιζεται,οταν ριχνω νερο παντα μενει λιγο στην ακρη!
Πρεπει να ανεβει η σταθμη του πανω απο την εσοχη για να φυγει απο τη τρυπα.Εκτως αν ειναι αυτος ο ρολος του αφρολεξ που οταν μπαινει βρισκεται πανω απο τη τρυπα αλλα το νερο το βρηκα απο κατω.
Ελεος ειναι και GE!
Ευχαριστω παντως
................................

Τωρα που το ειδα το αφρολεξ δεν πρεπει να εχει σχεση πρεπει να ειναι για του κραδασμους αφου δεν κανει τελεια επαφη.Η τρυπα ειναι διπλα απο το αφρολεξ

mookie
23-06-08, 11:04
@ tsavman

Εχω Alaska 9ari αυτο ποου υπαρχει στο Makro.

tsavman
23-06-08, 15:40
@ tsavman

Εχω Alaska 9ari αυτο ποου υπαρχει στο Makro.

Alaska :hmm:πρώτη φορά τα ακούω.

Από θόρυβο εξωτερικής μονάδας πως πάει; Θέλουμε να πάρουμε ένα μικρό για το εξοχικό.

JERY
23-06-08, 16:28
Ξερει κανενας to thl της αντιπροσωπεια της GE?
Τα χω παρει το @$%^ μου, 300ε το ενα και εχουν τετοιο προβλημα! Το εχω δει απο 10 μεριες και δεν μποει να ρυθμιστει

...........

Tελικα εκανα καθαρισμο μονος μου.Πηρα απο τα carfour ενα καθαριστηκο για κλιματιστικα και πηρα και detol σε σπρει.
Θα παρω και αυτιο την servise one που εχει τo servise στην ελλαδα για την ge και βλεπω

mookie
25-06-08, 11:57
Alaska :hmm:πρώτη φορά τα ακούω.

Από θόρυβο εξωτερικής μονάδας πως πάει; Θέλουμε να πάρουμε ένα μικρό για το εξοχικό.

τι να σου πω, ειναι σχετικο ο θωρυβος. Π.χ. ο γυφτος που πουλαει πατατες με ξυπναει, η γυναικα απο τη γειτονια που φωναζει το παιδι με ξυπναει, το κλιματιστικο δεν με ενοχλει καθόλου! πιο πολυ ακουω τον αερα που φυσαει το εσωτερικο μηχανιμα παρα το εξω, μια χαρα κοιμαμαι. κυρολεκτικα εχω 50cm, απο το εξωτερικο μηχανιμα, και μας χωριζει τοιχο απο γυψοσανιδα.

Tiven
25-06-08, 12:40
τι να σου πω, ειναι σχετικο ο θωρυβος. Π.χ. ο γυφτος που πουλαει πατατες με ξυπναει, η γυναικα απο τη γειτονια που φωναζει το παιδι με ξυπναει, το κλιματιστικο δεν με ενοχλει καθόλου! πιο πολυ ακουω τον αερα που φυσαει το εσωτερικο μηχανιμα παρα το εξω, μια χαρα κοιμαμαι. κυρολεκτικα εχω 50cm, απο το εξωτερικο μηχανιμα, και μας χωριζει τοιχο απο γυψοσανιδα.

Ίδια ακριβώς περίπτωση εδώ. Η εξωτερική δεν με ενοχλεί , ενώ η μέσα με τρελαίνει !! Κάνει αρκετό θόρυβο !! Γυψοσανίδα επίσης. Η εξωτερική κάνει λίγο περισσότερο θόρυβο τα μεσημέρια που έξω κάνει υπερβολική ζέστη κάποιες μέρες.

and64
26-06-08, 21:33
@ and64.
Τσέκαρε τώρα που , όπως λες , δουλεύει σωστά το μηχάνημα αν η άλλη σωλήνα (όχι αυτή που έχει πιάσει πάγο) είναι δροσερή.
Όταν η μικρή σωλήνα (αυτή με τον πάγο) πίασει χιόνι(ή παγώσει) το μηχάνημα θέλει φρεόν.
Αλλά μετά από εγκατάσταση 2-3 εβδομάδων? :hmm:

Για την ιστορία τελικά όντως είχε χάσει φρέον το μηχάνημα καθώς είχαν μείνει χαλαρά τα ρακόρ όπως μου είπε το παιδί από το service του φουρλή που ήρθε. Έφτιαξε και τον θόρυβο βαζοντας ένα κομμάτι αφρολέξ ανάμεσα στο κενό που υπάρχει από τον εναλλάκτη μέχρι την "οροφή" του κουτιού. Τώρα πλέον υπάρχει μόνο το 1/10 θορύβου μόνο όταν δουλεύει σε πολύ χαμηλές στροφές αλλά και πάλι πρέπει να στήσεις αυτί για να τον ακούσεις...

kage
28-06-08, 04:07
δεν ισχυει οτι το ac πρεπει να ναι πιο ψηλα απο το εξωτερικο μηχανημα?πως το βαζουν στις ταρατσες οι αλλοι?

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=154702&page=9
αν υπαρχει κανενας ειδικος μπορει να μου πει αν υπαρχει λυση στο βουητο?

@mod or admins μηπως να ενωνατε τα τοπικ?

franjolas
14-07-08, 20:34
Το δικό μου κλιματιστικό, μετά από 8 χρόνια καλής λειτουργίας ξαφνικά παρουσίασε ένα περίεργο πρόβλημα. Μετά από 30-40 λεπτά λειτουργίας κλείνει μόνο του σαν να έχω ενεργοποιήσει τον χρονοδιακόπτη τερματισμού του. Τα φίλτρα είναι καθαρά και το φρέον ελεγμένο και σε φυσιολογικά επίπεδα. Κοίταξα την εξωτερική μονάδα και λειτουργεί ήσυχα και δεν έχει μαζέψει ακαθαρσίες, ειδικά στην φτερωτή της. Τι μπορεί να φταίει, κανένας θερμοστάτης στην εσωτερική μονάδα μήπως;

andreasp
26-06-09, 17:14
Ζωντανεύω ένα παλιό thread , μια που ειναι η εποχή τώρα.

Εχω ενα Fujiyomi κλιματιστικο, 10ετιας.
Για την χρήση που το θέλω , είναι μια χαρά, αρκεί να βρω ένα control που να δουλεύει!
Εχω δοκιμάσει 5 πολυ κοντρολ.
Ουτε ένα δεν δούλεψε!
Μηπως υπάρχει κανείς , που έτυχε να έχει το ίδιο και έχει περίσευμα κοντρολ?
Εστω και δανεικό , για να σιγουρέψω ότι λαμβάνει η μέσα μονάδα, και να μην παιδεύομαι τσάμπα.

Επόμενη ερώτηση τώρα.
Για τον ίδιο χώρο, αν δεν βρω κοντρολ, λέω να πάρω ένα καινούργιο.
Ειμαι ανάμεσα σε Carrefure Home 12αρι, HAC12407E, Class D, στα 149ευρω (συνολικό κόστος 220) με 5 χρόνια εγγύηση το εξωτερικό και 2 το εσωτερικό, και
Samsung AQV12NSA inverter στα 317ευρω με επιδότηση (συνολικό κόστος 420) με 2 χρόνια εγγυηση συνολικά.
Απο ψυκτικό δεν μπορείς να βγάλεις άκρη. Ο καθένας το μακρύ και το κοντό του. Αλλος λέει ότι ειναι για πέταμα το samsung, αλλος ότι ειναι μέτριο.
Κανείς δεν λέει ότι είναι καλο, γιατί το βλέπουν φτηνό για inverter.
Ολοι συμφωνούν, ότι τα inverter είναι πιο ευαίσθητα απο τα απλά.

Τι λέτε?
Προσπαθώ να καταλάβω την διαφορά στην κατανάλωση , ανάμεσα στα 2 , αλλα δεν βγάζω άκρη.

Hackerman
26-06-09, 17:49
Αν είναι να πάρεις Samsung, πάρε μοντέλο που έχει βγει για λιγότερο από 7 μήνες στην αγορά, για μέγιστη οικονομία στο ρεύμα.

Έχω εγώ ένα και πρόσφατα μου έβγαλε κωδικό βλάβης στην οθόνη. Τίποτα σοβαρό (έχουν αλλοιωθεί κάποιες παράμετροι στον "υπολογιστή" της εξωτερικής μονάδας). Ο τεχνικός μού είπε ότι αυτό συμβαίνει συχνά στα Samsung.

Σημειωτέον ότι πρέπει να κάνεις συντήρηση κάθε χρόνο, γιατί έτσι κρατάς και την εγγύηση του αποσυμπιεστή.

andreasp
26-06-09, 21:09
Αν είναι να πάρεις Samsung, πάρε μοντέλο που έχει βγει για λιγότερο από 7 μήνες στην αγορά, για μέγιστη οικονομία στο ρεύμα.

Έχω εγώ ένα και πρόσφατα μου έβγαλε κωδικό βλάβης στην οθόνη. Τίποτα σοβαρό (έχουν αλλοιωθεί κάποιες παράμετροι στον "υπολογιστή" της εξωτερικής μονάδας). Ο τεχνικός μού είπε ότι αυτό συμβαίνει συχνά στα Samsung.

Σημειωτέον ότι πρέπει να κάνεις συντήρηση κάθε χρόνο, γιατί έτσι κρατάς και την εγγύηση του αποσυμπιεστή.

Η εγγύηση για τον συμπιεστή είναι μόνο 2 χρόνια και όχι 5.
Οπότε φαντάζομαι οτι δεν τίθεται θέμα σερβις για να ισχύει η εγγύηση.
Τώρα αυτο που είπες για τον κωδικό, μου το είπε και γνωστός ψυκτικός και δεν τον πίστεψα.
Το θέμα είναι...
Τι γίνεται όταν θα βαράνε οι κωδικοί και το μηχάνημα θα είναι εκτός εγγύησης?

Hackerman
27-06-09, 09:46
Τότε, έχεις χοντρό θέμα. Για παράδειγμα, εμένα μου εμφάνισε τον κωδικό E4-69. Αν το μηχάνημα δεν είχε εγγύηση, θα πλήρωνα γύρω στα 150€. Όσον αφορά στην εγγύηση, μέσω της συντήρησης, επεκτείνεται κατά ένα χρόνο, από ότι μου έχει πει τεχνικός.

Leonidas33
27-06-09, 20:52
Επεκτείνεται κατά ένα χρόνο μονο γι'αυτο που χάλασε και μονο αν επισκευαστηκε απο εξουσιοδοτημενο..

........Auto merged post: Leonidas33 πρόσθεσε 4 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το δικό μου κλιματιστικό, μετά από 8 χρόνια καλής λειτουργίας ξαφνικά παρουσίασε ένα περίεργο πρόβλημα. Μετά από 30-40 λεπτά λειτουργίας κλείνει μόνο του σαν να έχω ενεργοποιήσει τον χρονοδιακόπτη τερματισμού του. Τα φίλτρα είναι καθαρά και το φρέον ελεγμένο και σε φυσιολογικά επίπεδα. Κοίταξα την εξωτερική μονάδα και λειτουργεί ήσυχα και δεν έχει μαζέψει ακαθαρσίες, ειδικά στην φτερωτή της. Τι μπορεί να φταίει, κανένας θερμοστάτης στην εσωτερική μονάδα μήπως;

Φιλε μου τα κλιματιστικα θελουν συντηριση καθε 2-4 ετη ,μετα την ληξη της εγγυησης
Για 80 ευρω πανω κατω έλεγχο, γλιτωνουμε μεγαλυτερες ζημιες και το εχουμε ετοιμο όταν χρειαστει μην μας κρεμασει.

Μου ακουγεται ηλεκτρονικο προβλημα δηλ στην πλακετα υπολογισε 150+ βλαβη +εργασια

andreasp
28-06-09, 01:49
Τότε, έχεις χοντρό θέμα. Για παράδειγμα, εμένα μου εμφάνισε τον κωδικό E4-69. Αν το μηχάνημα δεν είχε εγγύηση, θα πλήρωνα γύρω στα 150€. Όσον αφορά στην εγγύηση, μέσω της συντήρησης, επεκτείνεται κατά ένα χρόνο, από ότι μου έχει πει τεχνικός.

Firstline και άγιος ο θεός!
Σιγά μην τους πληρώνω 150αρια, κάθε φορά που κολλάει το κινέζικο κύκλωμα της συμφοράς που διαλέξαν να βάλουν!

Patentman
28-06-09, 02:20
Παρε ενα τετοιο http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=102611
Το μετρησα και καταναλωνει 1100W (σχεδον οσο τα κλασης Α).
Ασχετα αν λεει οτι ειναι κλασης D.
Απο αποδοση εχει καλη.

Τωρα δεν εχει γραψει και πολλες ωρες το μηχανημα, ειναι σχετικα προσφατο, οποτε δεν ξερω τι βγαζει.
Αλλά οπως η πλειοψηφια, δεν βγαζει τιποτα.
Ολα Κινεζικα ειναι αλλωστε...

Εγω εχω δυο Samsung AQ09FD (http://www.samsung.com/it/consumer/detail/detail.do?group=homeappliances&type=airconditioners&subtype=classicseries&model_cd=AQ09FDN)
Tα ειχα βρει σε προσφορα περσυ στο mediamarkt μιας και το μοντελο αυτο ηταν για την Ιταλικη αγορα (και τα βρηκα τον Οκτωβρη που στην Ιταλια ηθελαν να ξεστοκαρουν).
Πολυ καλα σε αποδοση, μικρη καταναλωση (αναμενομενο) αθορυβα αλλά το ενα λογω των κραδασμων που εχει η εξωτερικη μοναδα ετυχε και επεσε πανω σε τοιχο της πλακας (διπλος αλλά με τα τουβλα ορθια αντι πλαγιαστα και ασοβαντιστος απο μεσα λογω του οτι ειναι διπλος) και δονειται ο τοιχος.
Ετσι μεσα ακουγεται ενας βομβος (ο τοιχος που παλλεται).

Οποτε με βαση αυτα θα σου ελεγα το Matsui μιας και ειναι με φρεον R-407C στο οποιο οι συμπιεστες δεν δημιουργουν κραδασμους σε τετοια ενταση σε σχεση με οσα εχουν R-410A.
(το οτι οι κραδασμοι ειναι απο τον συμπιεστη το ξερω μιας και αποσυνδεσα τον ανεμιστηρα... )
Τελικα ελυσα το "προβλημα" με εξτρα λαστιχα (παρεχει ενα λαστιχο ανα βαση) κατω απο τις βασεις και χωρις να σφιξω πολυ τις βιδες.

........Auto merged post: Patentman πρόσθεσε 6 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΥΓ. αν και δεν ξερω κατα ποσο αλλαξε η καταναλωση του λογω πληρωσης φρεον (αυτοι που το τοποθετησαν εκαναν κακη εκτονωση του ενος σωληνα και ειχε διαρροη).
Θα επαιξε καποιον ρολο αλλά και παλι η καταναλωση δεν μπορει να εχει μεγαλη διαφορα απο αυτην που μετρησα.

Leonidas33
28-06-09, 06:57
Oι κλασεις Α και D εχουν διαφορες στην κατασκευη και δεν αφορα μονο την καταναλωση.

opener
28-06-09, 08:29
....
Επόμενη ερώτηση τώρα.
Για τον ίδιο χώρο, αν δεν βρω κοντρολ, λέω να πάρω ένα καινούργιο.
Ειμαι ανάμεσα σε Carrefure Home 12αρι, HAC12407E, Class D, στα 149ευρω (συνολικό κόστος 220) με 5 χρόνια εγγύηση το εξωτερικό και 2 το εσωτερικό, και
Samsung AQV12NSA inverter στα 317ευρω με επιδότηση (συνολικό κόστος 420) με 2 χρόνια εγγυηση συνολικά......

Θα σου ελεγα να μην παρεις οτιδηποτε ειναι Class D.
http://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_energy_label



Παρε ενα τετοιο http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=102611
Το μετρησα και καταναλωνει 1100W (σχεδον οσο τα κλασης Α).
Ασχετα αν λεει οτι ειναι κλασης D.Απο αποδοση εχει καλη.
....
???? :hmm:

Δεν δινεις τις μετρησεις σου και στην Matsui να το μαθουν και αυτοι οτι ειναι class D αλλα συμπεριφερεται σαν class A? :p

btw, τι Matsui τι Mitsui (η γνωστη πατεντα αλλαγης ενος μονο γραμματος καποιας γνωστης φιρμας).
Εγω προσωπικα δεν θα αγοραζα ποτε κατι απο μια τετοια εταιρεια, μονο και μονο για τον παραπανω λογο.

MITSUI Engineering & Shipbuilding Co.,Ltd.
http://www.mes.co.jp/english/business/index.html
http://www.mes.co.jp/english/business/ship/index.html

andreasp
28-06-09, 09:11
Παρε ενα τετοιο http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=102611
Το μετρησα και καταναλωνει 1100W (σχεδον οσο τα κλασης Α).
Ασχετα αν λεει οτι ειναι κλασης D.
Απο αποδοση εχει καλη.

Πώς μετράς την κατανάλωση?

........Auto merged post: andreasp πρόσθεσε 2 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα σου ελεγα να μην παρεις οτιδηποτε ειναι Class D.
http://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_energy_label


Να σου πω την αλήθεια, δεν κατάλαβα τι λέει.
Πάντως , μην το ορκίζεσε ότι το A Class που θα πάρεις είναι A !
Ο κινέζος ότι του ζητήσεις σταμπώνει επάνω!
Να δεις μοντέλα, που ως δια μαγείας αλλάζουν χρόνο με το χρόνο απο C σε B και μετά σε A !
Το ίδιο μοντέλο ακριβώς, στον επίσημο κατάλογο της εταιρίας.

Patentman
28-06-09, 13:45
Πώς μετράς την κατανάλωση?

Με μετρητη καταναλωσης (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217016).

andreasp
28-06-09, 18:08
Με μετρητη καταναλωσης (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217016).

Θα πάω να τον πάρω άυριο το πρωί.
Θα ρωτήσω στο μαγαζί με τα ηλεκτρονικά της γειτονιάς μου.
Ειναι αρκετά ψαγμένο.
Αντε να δούμε, τι θα δούμε...

BELIS
28-06-09, 23:52
Τότε, έχεις χοντρό θέμα. Για παράδειγμα, εμένα μου εμφάνισε τον κωδικό E4-69. Αν το μηχάνημα δεν είχε εγγύηση, θα πλήρωνα γύρω στα 150€. Όσον αφορά στην εγγύηση, μέσω της συντήρησης, επεκτείνεται κατά ένα χρόνο, από ότι μου έχει πει τεχνικός.

Φίλε μου θυμάσαι αν σου είπαν τί υποδηλώνει αυτός ο κωδικός?? Μου το έβγαλε προχτές μια φορά σε ολοκαίνουριο μηχάνημα και μετά ξανά τίποτα, το μηχάνημα δουλεύει μια χαρά!! Πρέπει να ανησυχήσω???

andreasp
29-06-09, 07:55
Δεν έχει σημασία τι υποδηλώνει ο κωδικός.
Σημασία έχει, ότι χτυπάει, και θέλουν κανα 100ευρω για να ερθουν να σου κανουν ενα reset αν δεν εισαι στην εγγύηση!

Hackerman
29-06-09, 08:25
Firstline και άγιος ο θεός!
Σιγά μην τους πληρώνω 150αρια, κάθε φορά που κολλάει το κινέζικο κύκλωμα της συμφοράς που διαλέξαν να βάλουν!

Κορεάτικα είναι!!!

andreasp
30-06-09, 09:22
Τα Samsung Inverter που κυκλοφορούν σήμερα, είναι Made In China, και έχουν ακριβώς αυτό το θέμα που περιγράφεις.
Χτυπάνε κωδικούς, και πρέπει να έρχετε τεχνικός να του κάνει reset.

Tiven
30-06-09, 09:34
Εγώ πάντως δεν εμπιστεύομαι Inverter με την καμία, όχι τόσο για τους περίεργους κωδικούς και τα reset που λέτε όσο το αναξιόπιστο δίκτυο της ΔΕΗ.

Έχω εδώ και 3-4 χρόνια ένα Firstline από το carrefour που λειτουργεί απροβλημάτιστα μέρα-νύχτα χειμώνα-καλοκαίρι σχεδόν πάντα, αν εξαιρέσεις την εξωτερική μονάδα που χάλασε λόγω δικής μας βλακείας τον χειμώνα. Την αλλάξαμε (είχαμε 2 και δεν είχαμε βάλει το δεύτερο τόσα χρόνια :lol:) και όλα μια χαρά.

Η εξωτερική κάτι έπαθε ξαφνικά και εκεί που τραβάει περισσότερο ρεύμα για μια στιγμή και αρχίζει η εξωτερική να λειτουργεί, αυτή το έκανε συνέχεια κάθε 10 sec λες και προσπαθούσε αλλά δεν μπορούσε. Ένας φίλος ψυκτικός μου είπε πως χάλασε κάτι μέσα (δεν θυμάμαι τώρα) και έγινε μάλλον επειδή λειτουργούσε με λάθος πίεση για πολύ καιρό (λάθος εμένα και του πατέρα μου που το βάλαμε).

vimaproto
01-07-09, 13:53
Να σας πω και γω την ιστορία μου. Πρωτοπήρα Α/c πριν από 32 χρόνια και ήταν monoblock ,ιταλικό Delci, κολλημένο με φυσούνα στην μπαλκονόπορτα. (Τρύπα στο τζάμι)
Δουλεύει ακόμη. Εχει το θόρυβο που έχει μια εξωτερική μονάδα. Από τότε έχω βάλει άλλα δύο split σε μένα και στον αδερφό μου. Μιτσουμπίσι και Σανυο 12000BTU. Επειδή πιάνουν τα χέρια μου, τα εγκατέστησα εντελώς μόνος γιαυτό και τις εξωτερικές μονάδες τις έβαλα κάτω. Δουλεύουν περισσότερο από 15 χρόνια θαυμάσια. Οι θόρυβοι που εμφανίζονται (αν εμφανίζονται) είναι γιατί συντονίζονται σε κάποιες στροφές οι λαμαρίνες, γιαυτό και σε κάποιο φίλο που είχε θόρυβο (όπως λέει), ο τεχνικός του έβαλε (στρίμωξε) κάπου αφρολέξ και άλλαξε την ιδιοσυχνότητα της λαμαρίνας. Οπως γίνεται και σε παλιά αυτοκίνητα όταν εν στάση δουλεύουν στο ρελαντί και μόλις μαρσάρεις, φεύγει ο θόρυβος. (Αν δεν καταλάβατε την ιδιοσυχνότητα δεν πειράζει, είναι θεωρητικά.) Για να λειτουργεί με μεγαλύτερη απόδοση το a/c καλό είναι η εξωτερική μονάδα να βρίσκεται σε σκιερό μέρος. Το a/c inverter κάνουν καλύτερη αξιοποίηση της ηλεκτρικής ενέργειας. Για τους κωδικούς που λέτε ότι χρειάζονται δεν γνωρίζω και δεν έχω άποψη. Τέλος μη παίρνετε μετρητοίς αυτά που σας λένε οι "τεχνίτες" γιατί τα ποιο πολλά είναι μπαρούφες, αποκυήματα της φαντασίας των.

and64
01-07-09, 14:53
Οι θόρυβοι που εμφανίζονται (αν εμφανίζονται) είναι γιατί συντονίζονται σε κάποιες στροφές οι λαμαρίνες, γιαυτό και σε κάποιο φίλο που είχε θόρυβο (όπως λέει), ο τεχνικός του έβαλε (στρίμωξε) κάπου αφρολέξ και άλλαξε την ιδιοσυχνότητα της λαμαρίνας.

Τίποτα δεν άλλαξε, μετά από 1 μήνα αρχισε τα ίδια και ακόμα κάνει φασαρία... Απ'οτι ειδα και σε άλλο thread το ίδιο μηχάνημα εχει και άλλος συνφορουμίτης και παλι κάνει φασαρία επομένως κάτι παίζει με αυτή τη σειρά της samsung...:down:

Τα πιο σκυλιά είναι τα argo (rebranded sanyo) που δουλεύουν από το '95 στην Καλαμάτα απροβλημάτιστα!!:D

vimaproto
01-07-09, 20:05
Από ότι ξέρω (δεν είμαι και Expert) θόρυβος που έρχεται και φεύγει δεν οφείλεται σε μηχανική βλάβη. Αν μιλάς για το συγκεκριμένο με το αφρολέξ , ίσως να έφυγε αυτό ή να εξασθένησε η επαφή του με τη λαμαρίνα. (Αν ήταν η λαμαρίνα). Αν είναι από το μοτέρ θα είχε βγεί off μέχρι τώρα. Αν του λείπουν υγρά, πως σταμάτησε με το αφρολέξ; Μήπως τότε του πρόσθεσε υγρά τα οποία τώρα ξαναέχασε; Που προσδιορίζεις τον θόρυβο; Τι είδους θόρυβος είναι; Μήπως χτυπήθηκε η φτερωτή και έχασε το κεντράρισμα. Μήπως ο θόρυβος είναι στην εσωτερική μονάδα και ακούγονται τα ρουλεμάν - κουζινέττα οπότε θέλουν λάδωμα; Τι να πω. Δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο. Ευχομαι να λύσεις σύντομα το πρόβλημα. Υπομονή. Γεια.

and64
01-07-09, 20:15
Από ότι ξέρω (δεν είμαι και Expert) θόρυβος που έρχεται και φεύγει δεν οφείλεται σε μηχανική βλάβη. Αν μιλάς για το συγκεκριμένο με το αφρολέξ , ίσως να έφυγε αυτό ή να εξασθένησε η επαφή του με τη λαμαρίνα. (Αν ήταν η λαμαρίνα). Αν είναι από το μοτέρ θα είχε βγεί off μέχρι τώρα. Αν του λείπουν υγρά, πως σταμάτησε με το αφρολέξ; Μήπως τότε του πρόσθεσε υγρά τα οποία τώρα ξαναέχασε; Που προσδιορίζεις τον θόρυβο; Τι είδους θόρυβος είναι; Μήπως χτυπήθηκε η φτερωτή και έχασε το κεντράρισμα. Μήπως ο θόρυβος είναι στην εσωτερική μονάδα και ακούγονται τα ρουλεμάν - κουζινέττα οπότε θέλουν λάδωμα; Τι να πω. Δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο. Ευχομαι να λύσεις σύντομα το πρόβλημα. Υπομονή. Γεια.

Μπα στη θέση του ειναι το αφρολέξ (ανάμσεσα στον εναλλάκτη και το περίβλημα είναι). Συμπληρώθηκε φρέον 1 μήνα μετά που μπήκε (είχε χάσει, λόγω κακής εγκατάστασης μου είπε το παιδί που ηρθε απο το service), η φτερωτή γυρνάει μια χαρά και το μέσα αθόρυβο. Τεσπα, δεν ασχολούμαι άλλο μαζί του, οταν βρω ευκαιρία θα το βάλω να πατάει στο μπαλκόνι και τέρμα!

40palikj
05-07-09, 21:37
Να ρωτησω κατι; Ποια ειναι μια 'καλη' θερμμοκρασια στον αερα που βγαζει το κλιματιστικο; Εβαλα θερμομετρο(OTIO-καλο ειναι) ακριβως επανω στις περσιδες(1-2 cm πιο μακρια) και το ρυθμισα στο φουλ και 16 βαθμος. Εξω ειχε καμια 30-31 οχι πολυ ζεστη. Στο θερμομετρο πηρα 14 κελσιου, 1-2 cm απο τις περσιδες. Ειναι οκ αυτη σαν κατωτατη θερμοκρασια; Ειναι καινοτργιο το κλιματιστικο 18αρι, και το μηκος του σωληνα ειναι μετα βιας κατι παραπανω 1 m, αντε 1 και μισο m βαρυα βαρυα

Patentman
05-07-09, 21:44
Παιζει ρολο και η εσωτερικη θερμοκρασια. ;)
Αν μετρησεις μετα απο ωρα θα δεις οτι πεφτει.

Παντως δεν κατεβαινουν πολυ, δεν χρειαζεται να κατεβουν πολυ.
Στα αυτοκινητα κατεβαινουν περισσοτερο (συνηθες οι 6 βαθμοι) μιας και εκει υπαρχει προβλημα ογκου, οποτε με μικρο στοιχειο πρεπει να εχουν μεγαλη αποδοση, αρα κατεβαζουν θερμοκρασια.

40palikj
05-07-09, 22:05
Η εσωτερικη ειναι καπου στα 24.7....οχι πολυ κοντα οχι τερμα μακρυα απο το κλιματιστικο. Βεβαια ο χωρος εχει ΠΟΛΛΑ παραθυρα, αν και με κλειστα παντζουρια..... βασικα ειναι 50-50, 50% ντουβαρια ή αερας και 50% παραθυρα απο πανω ως κατω..... Παντως και μετα απο 40-50 λεπτα που το ειχα στο φουλ(16 κελσιου και τατυχυτητα φουλ) κατω απο 24.3 δεν επεσε ποτε....για αυτο τσεκαρα αερα ακριβως στις περσιδες, μπας και δεν ειναι πολυ κρυος και μου βγηκε 14 κελσιου...

@ ADSLgr.com All rights reserved.