PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατασταση κλιματιστικού



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5

Patentman
05-07-09, 22:27
Για να κατεβασει θερμοκρασια ο χωρος δεν πρεπει οι απωλειες να ειναι ισες ή μεγαλυτερες της αποδοσης του κλιματιστικου.

Τωρα αν δεν σου κατεβαζει θερμοκρασια αυτο σημαινει πως υπαρχει ενας ή πολλοι λογοι:

εχεις μεγαλες απωλειες. Μεγαλυτερες απο την αποδοση, ή αν κατεβαζει αλλά οχι πολυ τοτε εχεις σχεδον ισαξιες. (η μοναδα δουλευει ασταματητα, δεν κοβει)
ειναι τοποθετημενο πολυ ψηλα με αποτελεσμα να παιρνει τον ζεστο αερα του χωρου (κοντα στο ταβανι βραζει ο αερας) και ετσι να μην εχει καλη αποδοση. (η μοναδα δουλευει ασταματητα, δεν κοβει)
ειναι τοποθετημενο κοντα στο πατωμα (και ειναι τοιχου), οποτε ο αισθητηρας του λαμβανει διαφορετικη θερμοκρασια απο αυτη που επρεπε και κοβει πιο νωρις. (η μοναδα κοβει πολυ συχνα)
ειναι τοποθετημενο απεναντι απο κοντινο τοιχο ή μεσα σε μικρο χωρο που ενωνεται με μεγαλυτερους απο ενα στενο ανοιγμα (πορτα) και ο αισθητηρας λαμβανει διαφορετικη θερμοκρασια απο αυτη του χωρου. (η μοναδα κοβει πολυ συχνα)
ο αισθητηρας θερμοκρασιας βρισκεται στο τηλεχειριστηριο και αυτο ειναι τοποθετημενο σε τετοιο σημειο που λαμβανει ψυχροτερο αερα. (η μοναδα κοβει πολυ συχνα)


Οποτε δες αν δουλευει ασταματητα ή αν κοβει πολυ συχνα.

Παντως μην περιμενεις να πεσει η θερμοκρασια πολυ γρηγορα οταν εχεις πολλα παραθυρα (ηλιο και απωλειες) αλλά και ο χωρος ειναι μεγαλος και ειδικα οταν ο χωρος εχει ιδιαιτερο σχημα.

40palikj
06-07-09, 08:41
Μαλλον το πρωτο που λες συμβαινει! Να ρωτησω κατι ακομα. Κλιματιστικο 12αρα περσινο, αλλα το απλο ΟΧΙ inverter, εχει συνεχομενα την ιδια καταναλωσγ ρευματος; Το βαζω πχ, 24 βαθμους και αλλοτε δουλευει στο φουλ(τριτη σκαλα) και αλλωτε πρωτη και δευτερη. Ειτε πρωτη ειτε δευτερη ειτε τριτη σκαλα, εχει την ιδια καταναλωση; Οχι τιποτα αλλο αλλα αν καταναλωσει το ιδιο ρευμα στην πρωτη σκαλα και στην δευτερη απο ο,τι καταναλωνει στο φουλ(τριτη) να το εχω παντα στο φουλ...

ioa_pap
06-07-09, 09:33
Να ρωτησω κατι; Ποια ειναι μια 'καλη' θερμμοκρασια στον αερα που βγαζει το κλιματιστικο; Εβαλα θερμομετρο(OTIO-καλο ειναι) ακριβως επανω στις περσιδες(1-2 cm πιο μακρια) και το ρυθμισα στο φουλ και 16 βαθμος. Εξω ειχε καμια 30-31 οχι πολυ ζεστη. Στο θερμομετρο πηρα 14 κελσιου, 1-2 cm απο τις περσιδες. Ειναι οκ αυτη σαν κατωτατη θερμοκρασια; Ειναι καινοτργιο το κλιματιστικο 18αρι, και το μηκος του σωληνα ειναι μετα βιας κατι παραπανω 1 m, αντε 1 και μισο m βαρυα βαρυα

Προσφατα μετρησα το δικο μου 9αρι (hitachi inverter) και με παρομοιες θερμοκρασιες εσωτερικες-εξωτερικες που αναφερεις εβγαζε στη μεγιστη ταχυτητα γυρω στους 11-12 βαθμους μετα απο 5 λεπτα.
Βεβαια παιζει ρολο και ο ογκος του αερα που βγαζει ο ανεμιστηρας.Οσο πιο πολυ ογκο διοχετευει τοσο μεγαλυτερη θερμοκρασια θα δειχνει.

Οποτε θεωρω λαμβανοντας υποψη οτι το 18αρι σου δινει πιο πολυ αερα καλη σχετικα θερμοκρασια.
Αληθεια για τι μαρκα μιλαμε;Ειναι inverter ή οχι;
Ενας φιλος μου εβαλε προσφατα mitsubishi heavy inverter 24αρι και του βγαζει περιπου στους 11 βαθμους αλλα η δυναμη του αερα σε ταρακουναει :):)

40palikj
06-07-09, 10:09
Το 18αρι που μιλαμε, ειναι toytomi 18 inverter made in japan.....αυτο για το οποιο εκανε τις μετρησεις που ειπα(περιμενα καλυτερη αποδοση ομως....δεν ξερω...ισως να ειναι η διεα μου). Το αλλο για το οποιο ρωταω για καταναλωση στις 3 σκαλες παλι toytomi 12αρι ΟΧΙ inverter αλλα made in japan επισης. Το 12αρα που βγαζει 9.9 κελσιου:p Η μονη διαφορα ειναι στη εγκατασταση, το 18 εχει σωληνα 1 βαρυα βαρυα 1.5 μετρο, και το 12 εχει 2.5 και βαλε μετα..αλλα οχι πανω απο 3
ΥΓ:Ασε μετα απο αυτο το θρυλικο και ας μην το ξερει η μανα του Miyoto made in japan(τα νεα δεν ειναι γιαπωνεζικα) που πηρα...και εγω ξεχασα ποτε, κατα το 1996-7 θα ητανε, παω σε ο,τι να ειναι αρκει να εχει ταμπελα made in japan-εξου και τα 2 toytomi το ενα φετινο το αλλο περσινο

Patentman
06-07-09, 19:06
Μαλλον το πρωτο που λες συμβαινει! Να ρωτησω κατι ακομα. Κλιματιστικο 12αρα περσινο, αλλα το απλο ΟΧΙ inverter, εχει συνεχομενα την ιδια καταναλωσγ ρευματος; Το βαζω πχ, 24 βαθμους και αλλοτε δουλευει στο φουλ(τριτη σκαλα) και αλλωτε πρωτη και δευτερη. Ειτε πρωτη ειτε δευτερη ειτε τριτη σκαλα, εχει την ιδια καταναλωση; Οχι τιποτα αλλο αλλα αν καταναλωσει το ιδιο ρευμα στην πρωτη σκαλα και στην δευτερη απο ο,τι καταναλωνει στο φουλ(τριτη) να το εχω παντα στο φουλ...

Οση ωρα δουλευει η εξωτερικη μοναδα καταναλωνει το ιδιο ρευμα, δεν μεταβαλεται η καταναλωση της.

Οσο αφορά τον εσωτερικο ανεμιστηρα. Ειτε στην πρωτη, ειτε στην δευτερη/τριτη/φουλ η εξωτερικη μοναδα καταναλωνει το ιδιο.
Απλα καθε σκαλα του ανεμιστηρα υπολογισε οτι καταναλωνει 10W περιπου παραπανω (δηλαδη τιποτα) απο την χαμηλοτερη, και αυτη η διαφορά προκυπτει απο τον ιδιο τον εσωτερικο ανεμιστηρα, οχι απο την εξωτερικη μοναδα.

Σε συμφερει οντως να το εχεις στην φουλ μιας και ετσι μεγιστοποιεις την αποδοση του κλιματιστικου, μην αφηνοντας να παει χαμενη η ψυξη που εχει πιασει το στοιχειο και να διοχετευεται κατευθειαν στον χωρο.

40palikj
06-07-09, 23:58
Γιατι ομως στο νεο 18αρι ο αερας δεν ειναι πολυ κρυος; Δεν παγωνει το χωρο ποτε, το προηγουμενο τον παγωνε. Η διαφορα ειναι αισθητη. Ο αερας ειναι δροσερος βεβαια, αλλα οχι παγωμενος-κρυος οπως πριν. Τι μπορει να φταει; Ειναι σιγουρο οτι δεν εβαλε ο εγκαταστατης αντλια και τα σχετικα για να δει φρεον...απλα το πηρε και το εβαλε οπως ηταν...λετε να φταει αυτο; Κομματακι δυσκολο να φταιει το 18αρι ειναι και γιαπωνεζικο....καμια ιδεα κανεις; thanx

Leonidas33
08-07-09, 15:15
Συνηθως το φρεον ειναι standard σε ενα νεο κλιματιστικο απο μηχανημα πιεσης του εργοστασιου.Δεν συνισταται η αλλαγη του ή συμπληρωση του νωριτερα της 5 ετιας.Εαν δεν εχει γινει καμια βλακεια στην εγκατασταση ή το μηχανημα να ειναι ελαττωματικο (oποτε κοιτας την εγγυηση σου).....να εχεις υποψη σου τα εξης :

Oλα τα toyotomi ειναι κατασκευης φασον απο καποιον μεγαλο κατασκευαστη που πουλα παλαιοτερη τεχνολογια.
Συνηθως τα Ιαπωνικης κατασκευης που διαφημιζει,ειναι με Κινεζικα υλικα και ουσιαστικα συναρμολογιση γίνεται στην Ιαπωνια.Πολλα μοντελα εχουν πλαστικο ελικα στην τουρπινα,οποτε μην περιμενεις λοιπον κατι καλυτερο,ειδικα απο μια εταιρια που πουλα βασικα σομπες κλπ ειδη πατεντας....Επίσης η εγγυηση τους και υποστηριξη ειναι λιγο αμφιβολη στην αγορα μας αν δεν εχεις γνωστο ψυκτικο με ακρες..

Απο εκει και περα παντα υπάρχουν οι πιθανοτητες ενα προιον μιας φιρμας να τυχει να ειναι καλο σε εναν,και σε αλλον όχι,αναλογα την παρτιδα,αλλα και καθε μοντελο στη γκαμα ενος κατασκευαστη εχει διαφορες.

40palikj
11-07-09, 03:00
Τελος παντων...ηρθε ο εγκαταστατης, μετρησε δεν ειχε προβλημα. Ηρθαν απο την αντιπροσωπεια το ειδαν και οχι βιαστικα εκανε κανενα 40λεπτο, μια χαρα ειναι ο ιαπων. Απλα ειχα μαθει μια ζωη στο 18αρι το απλο που δουλευε στο φουλ και παγωνε το συμπαν αμεσως ενω το ινβερτερ δεν το κανει αυτο οπως μου εξηγησε ο τεχνικος που ηρθε απο αντιπορσωπεια, και καταβαζει σιγα σιγα για να μην καει πολυ ρευμα. Δεν ειναι θεμα μαρκας ή καταστυεης ειναι θεμα ινβετερ λεει. Ολα τα ινβερτερ ετσι κανουν, κατεβαζουν σιγα σιγα θερμοκρασια και κανουν ετσι οικονομια για να μη δουλεουν στο φουλ και 'τρωνε΄τις κιλοβατωρες με το κιλο. Παντως απο ενα περσυνο 18 ινβερτερ της fujitsu που πηρε ο brother, ειναι ΚΛΑΣΗΣ αποδοτικοτερος ο ιαπων μου:rofl: και τον ειχα περεξηγησει Ιαπων for ever και ας ειναι φασον ή μη φασον :worthy:

Οποιος παντως εχει Ιαπων toytomi μπορει να κανει το εξης για καθαρισμα. Ολα τα μοντελα(εχω το 12αρι το απλο, εχω το ινβετερ το 18αρια - υποθετω το ιδιο ειναι και 24αρια και 9αρι) εχουν στην εσωτερικη μοναδα, εκει που κλεινουν οι περσιδες, λιγο πιο κατω 2 ή 3 βίδες. Τις ξεβιδωνετε, και βγαζετε ολοκληρο το πλαστικο καλυμα. το τραβατε σιγα σιγα με προσοχη βγαινει πολυ ευκολα χωρις κινδυνο κανενα. Μετα παιρνετε 1 απο εκεινα τα σπρευ που ειναι για AC ψεκαζετε ΚΑΛΑ και μπολικα ολα τα στοιχεια, περιμενετε κανενα 10λεπτο, πλενεται το πλαστικο καλυμα και τα φιλτρα, τα οποια εν τω μεταξυ σε 10 λεπτα εχουν ηδη στεγνωσει. Τα ξαναβαζετε επισης ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ και το δουλευετε με ανοιχτα παραθυρια για λιγα λεπτα ....και γλιτωνετε το 40ευρω που ζητανε:rofl::rofl:
Το σπρευ κανει απο 8 -10 ευρω...και φτανει για 3 φορες για καλο καθαρισμα ανετα. την αλλη φορα ομως δεν θα παρω αυτο που ειχα μου φανηκε πολυ μυρωδικο και ελαφρως αντιμυκιτιακο....καλυτερα απο μαγαζι με ψυκτικα, θα με 'πιασουν΄λιγο αλλα τουλαχιστον θα ειναι επαγγελματικο και οχι ψιλο - μαμουνιαρικο σπρευ

τωρα για το εξω δεν ξερω,ας πει καποιος αλλος τι να κανουμε

Leonidas33
11-07-09, 21:20
Σου τα είπαν όπως τους συμφέρει πως λειτουργεί το Inverter.Oταν πετύχει την θερμοκρασία οι στροφές του κινητήρα και του ανεμιστήρα λειτουργούν ανάλογα ώστε να κρατάνε σταθερή την θερμοκρασία.Οπότε αν νιώθεις διαφορά θερμοκρασίας,απλά το μηχάνημα είναι δυστυχώς χάλια ποιότητα.

Οσο αφορά τα σπρευ καθαρισμού αν δεν αναφέρονται στις οδηγίες σχετικά,να μην χρησιμοποιούνται γιατί πάνε χημικές ουσίες εσωτερικά και χαλάνε συνήθως τα φίλτρα και κατά δεύτερο λόγο οι αισθητήρες.

40palikj
15-07-09, 16:25
Σου τα είπαν όπως τους συμφέρει πως λειτουργεί το Inverter.Oταν πετύχει την θερμοκρασία οι στροφές του κινητήρα και του ανεμιστήρα λειτουργούν ανάλογα ώστε να κρατάνε σταθερή την θερμοκρασία.Οπότε αν νιώθεις διαφορά θερμοκρασίας,απλά το μηχάνημα είναι δυστυχώς χάλια ποιότητα.

Οσο αφορά τα σπρευ καθαρισμού αν δεν αναφέρονται στις οδηγίες σχετικά,να μην χρησιμοποιούνται γιατί πάνε χημικές ουσίες εσωτερικά και χαλάνε συνήθως τα φίλτρα και κατά δεύτερο λόγο οι αισθητήρες.

μπα τωρα που ανεβηκε η θερμοκρασια εξω καλυτερο ειναι! ε δεν μπορει, γιατι και σε 1 futsitsu inverter (περσινο) που το ειδα τι και πως δουλευει, και εκεινο τα ιδια κανει και μη σου πω χειροτερα....δηλαδη βγαζει δροσερο αερα τα πρωτα λεπτα και μετα καθως τα λεπτα περανε ο αερας αρχιζει και παγωνει. Ο μαστορας που ηρθε απο αντιπροσωπεια και το μετρησε ειδα το θερμομετρο. Ηταν σαν καρφιτσα, το εβαλε στις περσιδες κοντα, και ειχε 22, μετα 20, μετα 18, μετα 16 αν θυμαμαι καλα πηγε μεχρι 10 βαθμους μετα απο κανενα 25 λεπτο....
Για το σπρευ τι εννοεις να αναφερονται; Και ψυκτικο να φερω παλι σπρευ θα μου βαλει, δεν θα κανει κατι παραπανω(μιλαω για καθαρισμο οχι ελεγχο ψυκτικου υγρου).
Α...το αλλο παλι, το παλιο, οχι ινβερτερ, στο εξω μηχανημα(στον ανεμιστηρα), η χοντρη σωληνας βγαζει νερο, σαν να ιδρωνει!! Τι ειναι παλι τουτο? :rofl::rofl::rofl: Δουλευει βεβαια, ψυγειο ειναι. Εχει λιγο νερακι, οχι τοσο πολυ και ο λεπτος σωληνας. Το νερο εμφανιζεται στη συνδεση του σωληνα με εκεινες τις παραξενες βανες εκει που παει και το ρευμα...Δηλαδη εκει που τελειωνει ο σωληνας και συνδεεται με τη βανα, εκει 'ιδρωνει'. Αμα του δωσω κανενα ice tea, λες να σταματησει? :hmm:

Patentman
15-07-09, 16:59
Nα σε ανησυχουσε αν δεν ιδρωνε -οπως λες.
Εφοσον ιδρωνει δουλευει καλα.

Leonidas33
16-07-09, 02:55
Είναι όντως ιδρωμένο ή ξεγελά και είναι παγωμένο όποτε είναι έλλειψη ή δυσλειτουργία του freon ;

Το πως λειτουργεί το Inverter σε κάθε μάρκα και κάθε τύπο κλματιστικού,είναι διαφορετικό και το βλέπουμε απο την συνεχή αποδοση όχι μεμονωμένα.

Oσο αφορα τα σπρευ ότι αναφέρονται στις οδηγίες για καθαρισμό του μηχανήματος.
Τώρα τι κάνει ο καθε ψυκτικός ...και αν ξέρει :whistle:

smyrali
20-07-09, 10:23
Καλημέρα...μετά από διακοπή ρεύματος όλα τα λαμπάκια του κλιματιστικου μου Samsung AQV09V άρχισαν να αναβοσβήνουν και να μη υπακούει στο τηλεκοντρόλ... κάνει 4 μπιπ στην αρχή όταν το βάζω στην πρίζα και μετά απλά αναβοσβήνουν τα λεντάκια του... υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω reset?

ευχαριστώ

tsavman
20-07-09, 21:19
Διάβασε στο εγχειρίδιο τί σημαίνουν τα λαμπάκια που αναβοσβήνουν. Ίσως πρόκειται για κάποια ηλεκτρική/ηλεκτρονική βλάβη λόγω πιθανής υπέρτασης τη στιγμή που επανήλθε η τάση στο δίκτυο του ρεύματος. Εγγύηση έχει το μηχάνημα;

Tiven
21-07-09, 00:39
Inverters + ΔΕΗ = profit NOT.

Leonidas33
22-07-09, 01:17
Aν χρησιμοποιείς Inverter 12ωρο,ανάλογα την ποιότητα του κλιματιστικού,το χώρο που καλύπτει, τις ρυθμίσεις,μπορείς να έχεις μείωση κατανάλωσης ΔΕΗ τουλάχιστον 30% .

Tiven
22-07-09, 18:11
Δεν το λέω για το θέμα της κατανάλωσης. Αν ήταν μόνο έτσι θα είχα πάρει inverter εδώ και μήνες αφού το καημένο το Firstline το έχω σκίσει εδώ και 2-3 χρόνια που το έχουμε. Κάθε μέρα σχεδόν πάντα on.

Το είπα γιατί είναι που είναι ευαίσθητα, με την ΔΕΗ που όποτε ναναι κάνει διακοπές/αυξομοιώσεις, γίνονται σμπαράλια.

greg21
22-07-09, 18:24
Δεν το λέω για το θέμα της κατανάλωσης. Αν ήταν μόνο έτσι θα είχα πάρει inverter εδώ και μήνες αφού το καημένο το Firstline το έχω σκίσει εδώ και 2-3 χρόνια που το έχουμε. Κάθε μέρα σχεδόν πάντα on.

Το είπα γιατί είναι που είναι ευαίσθητα, με την ΔΕΗ που όποτε ναναι κάνει διακοπές/αυξομοιώσεις, γίνονται σμπαράλια.

+1 :oneup: : είναι ο λόγος που δεν εχω πάρει μέχρι τωρα inverter.. στο γραφείο που εργάζομαι 3 inverter εχουν βγει off τα 2 τελευταια χρόνια λόγω αυξομειώσεων στο ρεύμα ..οπότε προσοχή και σε αυτό..

Leonidas33
22-07-09, 22:23
Γι'αυτό παίρνουμε Inverter από εταιρία που έχει παράδοση στον κλιματισμό,που αναφέρει προστασία κατά διακοπών (και λειτουργεί σωστά και η επαναφορά ρυθμίσεων) και το συνδεουμε και σε σωστή ηλεκτρική εγκατάσταση (πίνακα με προστασίες κλπ) ή εxtra μπρίζα που παρέχει προστασία κατά της υπέρτασης. :oneup:

EDIT : Και αν δεν έχουμε τίποτε από όλα αυτά,όταν γίνει διακοπή ή βλέπουμε αυξομειώσεις ,σταματάμε την λειτουργία του και περιμένουμε να σταθεροποιηθεί η τάση.(ισχύει για κάθε ευάλωτη ηλεκτρική ή ηλεκτρονική συσκευή αν δεν μπορούμε να την προστέψουμε αλλιώς).

esquellot
23-07-09, 14:24
Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου: Ο σωλήνας απορροής πρέπει πάντα να βγάζει υγρό ? Μιλώ για κλιματιστικά inverter. Για πείτε μου για να ξέρω.

and64
23-07-09, 14:27
Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου: Ο σωλήνας απορροής πρέπει πάντα να βγάζει υγρό ? Μιλώ για κλιματιστικά inverter. Για πείτε μου για να ξέρω.

Δεν παίζει ρόλο το Inverter ή οχι αλλά η υγρασία του χώρου και κατ'επέκταση της ατμόσφαιρας! Τα δικά μου πχ στην Αθήνα κάποιες φορές δεν βγάζουν καθόλου ή βγάζουν ελάχιστα αλλά στην Καλαμάτα μαζεύεις τα νερά με τους κουβάδες!!:lol:

esquellot
23-07-09, 15:37
Δεν παίζει ρόλο το Inverter ή οχι αλλά η υγρασία του χώρου και κατ'επέκταση της ατμόσφαιρας! Τα δικά μου πχ στην Αθήνα κάποιες φορές δεν βγάζουν καθόλου ή βγάζουν ελάχιστα αλλά στην Καλαμάτα μαζεύεις τα νερά με τους κουβάδες!!:lol:

Ευχαριστώ! Σωστός. :oneup:
Σφουγγάρισα το πάτωμα με νερό και μετά από λίγο είδα να βγαίνει από το σωλήνα νερό.:)

Tiven
23-07-09, 16:44
Και που να το βάλεις στην αφύγρανση. ;)

Έχω παρατηρήσει πως η θερμοκρασία αλλάζει πολύ πιο εύκολα αν το βάλω με ισορροπία στην λειτουργία αφύγρανσης και γενικά η αίσθηση στον χώρο είναι πολύ πιο ευχάριστη. Αν βέβαια το αφήσω για παραπάνω από όσο χρειαστεί (ανάλογα τον χώρο και την υγρασία) δεν μπορώ να κοιμηθώ γιατί με τσούζουν όλη νύχτα τα μάτια μου από την ξηρασία :cry:

and64
23-07-09, 16:51
Και που να το βάλεις στην αφύγρανση. ;)

Έχω παρατηρήσει πως η θερμοκρασία αλλάζει πολύ πιο εύκολα αν το βάλω με ισορροπία στην λειτουργία αφύγρανσης και γενικά η αίσθηση στον χώρο είναι πολύ πιο ευχάριστη. Αν βέβαια το αφήσω για παραπάνω από όσο χρειαστεί (ανάλογα τον χώρο και την υγρασία) δεν μπορώ να κοιμηθώ γιατί με τσούζουν όλη νύχτα τα μάτια μου από την ξηρασία :cry:

Αν σε πειράζει ναι δεν είναι ευχάριστο να ξηραίνεται τόσο πολύ η ατμόσφαιρα. Από την άλλη για να πάρεις μηχάνημα που να εχει και υγραντήρα (δηλ daikin) πρέπει να δώσεις μια περιουσία και δεν αξίζει...

Πάντως Καλαμάτα είναι μονιμα στο dry ολα...:lol::cool:

Leonidas33
24-07-09, 02:50
Στο Daikin ο υγραντήρας δουλεύει με προυποθέσεις μόνο στην θερμανση ,μην σας πουλάνε φούμαρα...:whistle:

Κλιματιστικά που έχουν μέτριση και της εξωτερικής θερμοκρασίας κλπ και όχι μόνο του χώρου που δουλεύουν,κάνουν λιγότερη και υπολογισμένη αφύγρανση και παρέχουν πιό ευχαριστη ατμόσφαιρα.

and64
24-07-09, 11:10
Στο Daikin ο υγραντήρας δουλεύει με προυποθέσεις μόνο στην θερμανση ,μην σας πουλάνε φούμαρα...:whistle:

Κλιματιστικά που έχουν μέτριση και της εξωτερικής θερμοκρασίας κλπ και όχι μόνο του χώρου που δουλεύουν,κάνουν λιγότερη και υπολογισμένη αφύγρανση και παρέχουν πιό ευχαριστη ατμόσφαιρα.

Όντως δεν το είχα προσέξει αυτό...

stripan
25-08-09, 13:57
Η επιπλέον σωλήνα χρεωνεται με το μέτρο
Το installation kit περιλαμβανει 5 έως 7 μέτρα και σε μερικά μοντέλα έως 10, ζευγάρι σωλήνα(οχι λιγότερο απο 3 μετρα σωλήνα για την καλή λειτουργία)
καλωδια και μονωτικά δεν πρέπει να χρεώνονται.
Προσοχή οι βάσεις είναι μέρος του installation kit (αν και προτείνω η μονάδα να "κάθεται κάτω")

skiny
25-08-09, 14:59
Παιδια ποσα περνει ενα ψυκτικος για να καθαρησει το κλιματιστικο?

Leonidas33
25-08-09, 15:48
Aπό 30 ευρώ μέχρι όσο θέλουν και εξαρτάται και από την κατάσταση του κλιματιστικού .

vamvakoolas
25-08-09, 16:21
επειδη το εχω κανει και εγω δεν παιζει ρολο η κατασταση

τιμες απο 20 ευρω για 9αρι και 30 με 40 για 12αρι και πανω....

ουσιαστικα ενα υγρο βαζει και καθαριζει τα φιλτρα

(το υγρο κανει γυρω στα 20 και κανει για 2-3 φορες!!!!) νομιζω εχει γραφτει ξανα στο φορουμ με λεπτομεριες

Leonidas33
25-08-09, 21:15
Η κατάσταση του κλιματιστικού παίζει ρόλο,γιατι καθαρισμό μπορεί να χρειάζεται και το εξωτερικό κουτί αν δεν έχει αντιμικροβιακό έλικα και κυψέλες (επηρεάζουν το ψυκτικό υγρό), και το εσωτερικό κουτί στον ανεμιστήρα αντίστοιχα,μετά δοκιμή σε λειτουργία,οπότε το κόστος ανεβαίνει και είναι κάπου ψιλοέλεγχος service.

Ο καθαρισμός δεν αφορά μόνο τα φίλτρα ή ψέκασμα με υγρό σαν απολύμανση που αναφέρεις.Οσοι το κάνουν απλά κοροιδεύουν τον κόσμο για να δικαιολογήσουν ότι κάνουν κάτι,και γι'αυτό το χωρίζουν για τις χρεώσεις σε κατηγορίες δήθεν με την απόδοση του μηχανήματος.Συνήθως οι τιμές είναι σταθερές,απλά λόγω ελεύθερης αγοράς ο καθένας ζητά όσο θέλει και κάνει ότι δουλειά θέλει.

Κάθε καλό μοντέλο κλιματιστικού γράφει στις οδηγίες τι χρειάζεται,και μερικά πράγματα καθαρισμού μπορείς τα κάνεις και μόνος σου.

vamvakoolas
26-08-09, 11:15
ωραια τα λες, (πολυ θεωρια)
βρες μου καποιον που να στα κανει ολα αυτα με λογικη τιμη για ιδιωτη :rofl:

Manolis_karas
26-08-09, 12:59
Γεια σας, άλλαξα κλιματιστικό και εγώ, την εξωτερική μονάδα ο τεχνικός την τοποθέτησε λόγω βάρους κατ΄ευθείαν πάνω στο πάτωμα της βεράντας, με αποτέλεσμα να εμποδίζεται η απορροή των νερών(βροχής πλυσίματος), μπορώ μόνος μου να τοποθετήσω ένα κομμάτι ξύλο μ36cmΧπ7cmΧυ5-7cm κάτω από κάθε βάση της μονάδος ή πρέπει να καλέσω τεχνικό; (έχουν ελαστικότητα οι χαλκοσωλήνες;) το κλιματιστικό είναι 24αρι.

Leonidas33
26-08-09, 22:04
Λαθος εγκατάσταση,βαζουν σχετικές βάσεις δαπέδου βιδωτές για αυτό το λόγο,και από το κενό τους δεν εμποδίζονται τα νερά.Με πατέντα μπορεί να γίνει κάτι...αλλά καλύτερα να καλέσεις τεχνικο για ναχεις εγγύηση.


ωραια τα λες, (πολυ θεωρια)
βρες μου καποιον που να στα κανει ολα αυτα με λογικη τιμη για ιδιωτη :rofl:
΄
Είναι απλό και κάνεις τα ίδια όπως σε άλλες αγορές σου.
Κάνεις έρευνα αγοράς ή βρίσκεις τηλ. μέσω κατάλογου ή από την αντιπροσωπεία να σου δώσει συνεργαζόμενα μαγαζια ή βρίσκεις ψυκτικό που ξέρει την φίρμα κλιματιστικού που έχεις, και ρωτάς τιμές.:oneup:

Manolis_karas
27-08-09, 11:27
Ευχαριστώ.

skiny
27-08-09, 22:04
παντος στο ιντερνετ δεν υπαρχει κανενα σιτε που να λεει πως γινονται αυτα....

knbsep
30-04-10, 22:26
Άντε ρε τζαμπατζήδες όλοι σας εδω μέσα. Έχουμε γεμίσει εξυπνάκιδες που νομίζουν οτι μπορούν να τα κάνουν όλα μόνοι τους. Πληρώστε τους ψυκτικούς όσα σας ζητάνε και μην εκμεταλεύεστε τις καταστάσεις. Τους λες 30 ευρώ για συντήρηση και σου λένε άστο γιατί βρήκε άλλον με 15. Ε άι στο διάολο πια. Πάνε οι ξεφτίλες με τα 15 και δεν βγάζουν ούτε την μάσκα. Κάνουν μισή ώρα με 45 λεπτά το πολύ την συντήρηση και όταν φύγουν το μηχάνημα είναι πιο βρώμικο απο οταν πήγαν. Το κακό είναι οτι ο πελάτης δεν ξέρει οτι εγώ που θα του έπαιρνα 30 με 40 Ευρώ θα του το πασπάτευα 2 ώρες, θα του το έκανα βίδες, θα του το ξανάδενα και όταν θα έφευγα το στοιχείο του θα ήταν καθρεύτης, με αποτέλεσμα να μην χρειαστεί καθαρισμό για τα επόμενα 2 χρόνια. Το ίδιο συμβαίνει και με τις εγκαταστάσεις.

tsavman
01-05-10, 10:49
Ωραίο ξέθαμα έκανες στο θέμα ρε knbsep.

Να ζητάς κ συ 15 αντί για 40. Ποιος μισθωτός βγάζει τόσα σε 2 ώρες;; Επίσης, το πασπάτεμα από μόνο του δε λέει κάτι. Αν ξέρεις, το συντηρείς κ μόνος σου (αναλαμβάνοντας την ευθύνη βεβαίως)..

JOTE
02-05-10, 01:24
ναι κατηγόρησε εμάς που δεν έχουμε λεφτά μην κατηγορείς τον εαυτό σου και τους υπόλοιπους "επαγγελματίες" που ζητάνε το λιγότερο 40 ευρώ (γιατί εμένα μου έχουν ζητήσει και 80) και νομίζουν οτι μπορούν να εξασφαλίσουν το μηνιάτικο σε 5 μέρες και χωρίς απόδειξη!!!.

Πάντως εμένα αν μου ζητούσες 40 θα στα έδινα και θα έκανα και το σταυρό μου.

Άρα πρώτα φώναξε στο σωματείο σας (δεν ξέρω αν έχετε) να μειώσουν τις τιμές (και στις εγκαταστάσεις.. οχι έχουν βγάλει κονδύλι τα πολυκαταστήματα και εσείς σαν καλοί επαγγελματίες ακολουθείτε τις τιμές τους ) και μετά έλα να φωνάξεις εδώ ... αλλά τότε δεν θα υπήρχε τέτοιο post εδώ

Hackerman
02-05-10, 11:35
...με αποτέλεσμα να μην χρειαστεί καθαρισμό για τα επόμενα 2 χρόνια...

Ενώ η εγγύηση για τον συμπιεστή, τα φίλτρα και το μηχάνημα μέσα στο δωμάτιο αναφέρει ότι θέλει σουλούπωμα κάθε ένα χρόνο.:whistle:

Αλλιώς, εγγύηση γιοκ.

JERY
02-05-10, 13:24
Εγω εχω παρει το υγρο και το κανω μονος μου , τα λυνω πλαινω τα φιλτρα το ψεκαζω 2-3 φορες το αφηνω να δουλεψει και μετα το κλεινω.Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη, και ειδικα για οσους πιανουν τα χερια τους δεν ειναι τιποτα.
Αμα εφαρμοζα τη λογικη του απο πανω.... θα επρεπε να δινω σε μαστορες 500ε το μηνα, μια χαρα τα καταφερνω και μονος μου, αυτοματο ποτισμα, καζανακι,αλλαγη βρυσης, βαψιμο, αλλαγη ρελε,τοποθετηση φωτοκυτταρου, μονωση σε ζαρντινιερες ,μονωση ταρατσας.και γενικα οτι προκυψει.:p

tsavman
02-05-10, 13:27
Άσε, και γω λυπάμαι κάτι τύπους που δεν πιάνουν τα χέρια τους και αναγκάζονται να τα σκάνε σε ένα σωρό επιτήδιους "μάστορες".
Με λίγο ψάξιμο και τα κατάλληλα εργαλεία όλα γίνονται!

JERY
02-05-10, 13:31
[QUOTE=knbsep;3460980]...με αποτέλεσμα να μην χρειαστεί καθαρισμό για τα επόμενα 2 χρόνια...QUOTE]

Ενώ η εγγύηση για τον συμπιεστή, τα φίλτρα και το μηχάνημα μέσα στο δωμάτιο αναφέρει ότι θέλει σουλούπωμα κάθε ένα χρόνο.:whistle:

Αλλιώς, εγγύηση γιοκ.
Αναλογα ποσο το δουλευεις, αν το δουλευεις χειμωνα καλοκαιρι μπορει να θελει και καθε 6 μηνες, για 2-3 μηνες το χρονο,μια φορα στα 2 χρονια αρκει πιστευω

........Auto merged post: JERY πρόσθεσε 4 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Άσε, και γω λυπάμαι κάτι τύπους που δεν πιάνουν τα χέρια τους και αναγκάζονται να τα σκάνε σε ένα σωρό επιτήδιους "μάστορες".
Με λίγο ψάξιμο και τα κατάλληλα εργαλεία όλα γίνονται!
Προσφατα επαθε ζημια ο αυτοματος κλιμακοστασιου, επειδη η συνδεσμολογια δεν ηταν συνηθησμενη και το μοντελο ειχε σβηστει πανω στον αυτοματο κανενα ηλετρολογος δεν ηξερε τι αυτοματος επρεπε να μπει, ειχα φερει 3.
Σε ενα forum εγραψα οτι ειχα καταλαβει για τη συνδεσμολογια , και αμεσως καποιος που προτεινε αυτοματο.Τον πηρα και εκανα τη δουλεια μου

Manolis_karas
02-05-10, 20:17
Άντε ρε τζαμπατζήδες όλοι σας....
Εγώ που θέλω ένα σωστό μάστορα, έστω και αν πληρώσω κάτι παραπάνω, πως θα τον καταλάβω; Έχω πληρώσει κερατιάτικα σε φίρμες που δεν ξέρουν τίποτα.

groody
08-05-10, 12:48
σιγα τους επαγγελματιες. Απο παπατζηδες αλλο τιποτα . εχει βρωμισει ο τοπος και το χειροτερο ειναι οτι ειναι δυσκολο να ξεχωρισεις τους καλους καθως δεν εγκαθιστας καθε μερα κλιματιστικο, οποτε σε οποιον απατεωνα φιλο-φιλου πεσεις. Οσο μπορουμε να τα κανουμε ολα μονοι μας θα τα κανουμε μονοι μας. κεραια νοβα μονοι μας, μπατριες βρυσες σωληνες καζανακια μονοι μας, αλλαγη λαδιων φιλτρων αυτοκινητου μονοι μας , κλιματιστικο μονοι μας(μανομετρα και αντλιες κενου και τριχες κατσαρες , με ενα γαλλικο κλειδη εναν κοφτη και εναν εκχειλωτη ερχονται και οι "επαγγελματιες"- οκ οχι ολοι αλλα αντε να του βρεις τους καλους).
Ολα μονοι ! μεχρι να γινετε επαγγελματιες και να διωξετε τους παπατζηδες.
Και κατι τελευταιο . Δε σας πληρωνουμε για εγχειριση ανοιχτης καρδιας. Ενα κλιματιστικο να μας περασετε. σας πληρωνουμε για το χρονο σας και την εξειδικευση και την ΕΓΓΥΗΣΗ.Καμια επιστημη πισω απο αυτο. Μα καμια. Μα καμια ομως. καμιαααα.

anger
08-05-10, 15:16
Για όποιον θέλει να κάνει έναν απλό καθαρισμό στο κλιματιστικό του παρακάτω υπάρχει όλη η διαδικασία http://www.youtube.com/watch?v=eTR9WK_JFiA
Άν δέν αποδίδει και χρειάζεται φρεον τότε αναγκαστικά φωνάζουμε ψυκτικό.

Sebu
08-05-10, 19:57
Για όποιον θέλει να κάνει έναν απλό καθαρισμό στο κλιματιστικό του παρακάτω υπάρχει όλη η διαδικασία http://www.youtube.com/watch?v=eTR9WK_JFiA
Άν δέν αποδίδει και χρειάζεται φρεον τότε αναγκαστικά φωνάζουμε ψυκτικό.

Πολυ ενδιαφερον, ευχαριστουμε

Εγω τα τελευταια 4-5 χρονια χρησιμοποιω το ετοιμο υγρο που πουλαει για αυτη τη χρηση πχ το Praktiker. Το ψεκαστηρι με εβγαλε για 4 χρονια (καθαρισμος 2 φορες το χρονο, προ και μετα εποχιακος σε 4 μηχανηματα για εσωτερικες μοναδες μονο).

Manolis_karas
08-05-10, 21:00
Εγγύηση, η σωστή λέξη, να πληρώσουμε όπως λέει ο φίλος knbsep, αλλά ποιος δίνει εγγύηση; Εμένα μέχρι τώρα κανένας.

arak
08-05-10, 21:10
αντε βρε τσιγκουνιδες.Σιγα τι ειναι 100 ευρο το χρονο για αυτο?Το πολυ 100

Manolis_karas
09-05-10, 11:07
100 χωρίς απόδειξη, με απόδειξη πόσα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.