PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατασταση κλιματιστικού



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5

JOTE
09-05-10, 18:57
100 χωρίς απόδειξη, με απόδειξη πόσα;



εεεε! δεν είναι δύσκολο 121 ( το λιγότερο):p

Manolis_karas
11-05-10, 09:25
Μήπως 200+

Hackerman
11-05-10, 11:28
Μήπως υπερβάλετε λιγάκι? Αυτά τα ποσά που αναφέρετε μερικοί είναι από άλλο πλανήτη.:down:

Ένας επαγγελματίας ψυκτικός για μια συντήρηση θα ζητήσει γύρω στα 40-50 ευρώ. Αν βρεθεί ένας όπου ένας τεχνικός του ζητήσει παραπάνω, θα είναι άξιος της μοίρας του, αν δεν ψάξει λίγο.

george_daniil
15-06-10, 15:34
Καλησπέρα και από μένα

Θα ήθελα και εγώ να εκφράσω τα παράπονά μου

Είναι δυνατόν καινούργιο κλιματιστικο με τους σωλήνες του , τα υγρά του , τα καλώδια ρεύματος του τις βίδες του , τα ούπα του, την τρύπα που θα περάσουν οι σωλήνες έτοιμη τις γωνίες για την εξωτερική μονάδα έτοιμες με τριπάνι δικό μου για να μην το κουράσω το τεχνικό και κουβαλάει το δικό του να μου ζητάει 80 euro για να μου συνδέσει το ένα και ένας άλλος 75 ευρο επιδή τα υλικά τα έχω,

Τυχαίνει και θέλω να λέγομαι τεχνικός - καθηγητής υπολογιστών σε φροντηστήριο και η ώρα μου ανέρχεται κάπου στα 5€ ΜΟΙΚΤΑ σε ένα κλάδο που κάθε μέρα διαβάζουμε μπορεί κάποιος επαγγελματίας ψυκτικός να μας πεί πως ςc@t@ χρεώνουνε???

Συγνώμη αλλά είμαι εκτός εαυτού!!!:evil:

Μάλλον θα κάνω όπως τα δίχνει και ο φίλος μας στο video Και ο θεός βοηθός και μετά θα καλέσω τεχνικο για συντήρηση από εταιρία με 35€

http://www.youtube.com/watch?v=PdMRVO_NOz4

Μηπως έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο???

Gianniskriti
24-06-10, 17:23
αντε βρε τσιγκουνιδες.Σιγα τι ειναι 100 ευρο το χρονο για αυτο?Το πολυ 100

Κι εσύ θιγμένος ψυκτικός? Αντε ρε που κλαίγεστε κιόλας, απατεώνες του λαού.

........Auto merged post: Gianniskriti πρόσθεσε 1 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλησπέρα και από μένα

Θα ήθελα και εγώ να εκφράσω τα παράπονά μου

Είναι δυνατόν καινούργιο κλιματιστικο με τους σωλήνες του , τα υγρά του , τα καλώδια ρεύματος του τις βίδες του , τα ούπα του, την τρύπα που θα περάσουν οι σωλήνες έτοιμη τις γωνίες για την εξωτερική μονάδα έτοιμες με τριπάνι δικό μου για να μην το κουράσω το τεχνικό και κουβαλάει το δικό του να μου ζητάει 80 euro για να μου συνδέσει το ένα και ένας άλλος 75 ευρο επιδή τα υλικά τα έχω,

Τυχαίνει και θέλω να λέγομαι τεχνικός - καθηγητής υπολογιστών σε φροντηστήριο και η ώρα μου ανέρχεται κάπου στα 5€ ΜΟΙΚΤΑ σε ένα κλάδο που κάθε μέρα διαβάζουμε μπορεί κάποιος επαγγελματίας ψυκτικός να μας πεί πως ςc@t@ χρεώνουνε???

Συγνώμη αλλά είμαι εκτός εαυτού!!!:evil:

Μάλλον θα κάνω όπως τα δίχνει και ο φίλος μας στο video Και ο θεός βοηθός και μετά θα καλέσω τεχνικο για συντήρηση από εταιρία με 35€

http://www.youtube.com/watch?v=PdMRVO_NOz4

Μηπως έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο???

Καλά ξηγιέσαι, αφού δεν είναι ανθρώποι. Οτι μαθαίνουμε για καλό μας είναι.

sdikr
24-06-10, 17:30
Καλησπέρα και από μένα

Θα ήθελα και εγώ να εκφράσω τα παράπονά μου

Είναι δυνατόν καινούργιο κλιματιστικο με τους σωλήνες του , τα υγρά του , τα καλώδια ρεύματος του τις βίδες του , τα ούπα του, την τρύπα που θα περάσουν οι σωλήνες έτοιμη τις γωνίες για την εξωτερική μονάδα έτοιμες με τριπάνι δικό μου για να μην το κουράσω το τεχνικό και κουβαλάει το δικό του να μου ζητάει 80 euro για να μου συνδέσει το ένα και ένας άλλος 75 ευρο επιδή τα υλικά τα έχω,

Τυχαίνει και θέλω να λέγομαι τεχνικός - καθηγητής υπολογιστών σε φροντηστήριο και η ώρα μου ανέρχεται κάπου στα 5€ ΜΟΙΚΤΑ σε ένα κλάδο που κάθε μέρα διαβάζουμε μπορεί κάποιος επαγγελματίας ψυκτικός να μας πεί πως ςc@t@ χρεώνουνε???

Συγνώμη αλλά είμαι εκτός εαυτού!!!:evil:

Μάλλον θα κάνω όπως τα δίχνει και ο φίλος μας στο video Και ο θεός βοηθός και μετά θα καλέσω τεχνικο για συντήρηση από εταιρία με 35€

http://www.youtube.com/watch?v=PdMRVO_NOz4

Μηπως έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο???


Για πες μας όμως στα ιδιαίτερά πόσα θα ήθελες;

Αφου έκανες όλα αυτά, γιατί δεν το έβαλες μόνος σου;
ΥΓ δεν είμαι ψυκτικός

giwrgosth
24-06-10, 17:32
Για πες μας όμως στα ιδιαίτερά πόσα θα ήθελες;
Η δική μας δουλειά αξίζει πάντα περισσότερο από των άλλων... ;)

panagiotis_sim
01-08-10, 17:52
καλησπέρα κα από εμένα!! πραγματικά έχω τρελαθεί με ένα κλιματιστικό της LG 9000BTU που αγόρασα μόλις πριν από 3 εβδομάδες! στην αρχή μου έκαψε την ασφάλεια που είχε η εξωτερική μονάδα.. φωνάζω τους τεχνικούς της LG και μου λένε ότι αυτός που μου το είχε εγκαταστήσει είχε βάλει ανάποδα τα καλώδια καθώς έδινε από τη μέσα μονάδα ρεύμα στη έξω ενώ ήθελε το ανάποδο. Τέλος πάντων μου το φτιάχνουν αλλά μου λένε να φωνάξω τον εγκαταστάτη και το μου το βάλει από την αρχή καθώς είχε βάλει και τους δυο σωλήνες σε μια μόνωση...αφού λοιπόν τον φώναξα και μου το έφτιαξε (του άλλαξα και τοποθεσία) είδα ότι είχε πέσει η επίδοση του. Μέχρι πριν την αλλαγή το λειτουργούσα στους 28 βαθμούς και χρειαζόμουν σεντόνι τα βράδια, τώρα το έβαλα στους 22 και το βράδυ έγινα μούσκεμα στον ιδρώτα. σήμερα είδα ότι στη εξωτερική μονάδα η μικρή βάνα είχε γίνει άσπρη από τον πάγο και το έκλεισα επειδή φοβήθηκα… επίσης άνοιξα την μέσα μονάδα και είδα κομμάτια πάγου στο εσωτερικό της!!! Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τις γίνεται και έχω πάγο στην βάνα αλλά και στην εσωτερική μονάδα??

Leonidas33
01-08-10, 21:55
Κακή εγκατάσταση και επισκευή :)

tsavman
02-08-10, 13:26
Πάγο στην εσωτερική μονάδα; Που ακριβώς;

Στη βάνα κ μένα πιάνει όταν το λειτουργώ πολύ, καθώς είναι το μόνο μη μονωμένο σημείο.

Δυστυχώς σε βλέπω για επανεγκατάσταση, αλλά περίμενες και τους πιο ειδικούς εδώ μέσα να βοηθήσουν.

JohnPro
02-08-10, 13:31
Κακή εγκατάσταση και επισκευή :)

Συμφωνώ...:oneup:

Tiven
02-08-10, 13:41
Νομίζω πως αν έχει πάγο κάτι δεν πάει καλά. Εδώ πέρα τα ίδια έκανε μέχρι που το ξαναγεμίσαμε και από τότε ιδρώνει. Ένας φίλος ψυκτικός μου είπε πως όταν λειτουργεί σωστά έτσι πρέπει να κάνει ο μικρός σωλήνας.

JohnPro
02-08-10, 13:46
Και εμένα ένας ψυκτικός μου είπε πως οι χαμηλές θερμοκρασιες χαλάνε το κλιματιστικό... Άσχετο

aaaaalexios
19-08-10, 17:53
Εμένα σήμερα μου εγκαταστήσανε δυο κληματιστικα από κωτσοβολο ένα 9 inv lg και ένα 17 inv toyotomi , μπορούσα να τα βάλω και εγώ αλλά προτίμησα έναν τεχνικό γιατι δεν ειχα αντλία κενου . Φαίνεται ότι ουτε ο τεχνικός ειχε γιατι δεν χρησιμοποίησε ουτε καν εξαέρωση δεν εκανε , ένωσε τους σωλήνες άνοιξε το φρεον και έτοιμο .. α ξέχασα 180 το μαλλί

elephant
28-08-10, 01:24
Έχω ένα 12αρι Samsung inverter. Γενικώς ευχαριστημένος.
Χρειάζομαι άλλο ένα σε άλλο χώρο του σπιτιού.
Από το λίγο που ξεφύλλισα εδώ το thread διάβασα ένα θεματάκι με το μηχανισμό inverter της Samsung και τις διακοπές ρεύματος.
Ότι αν γίνει διακοπή ή αυξομείωση της τάσης παίζει να τα παίξει το κλιματιστικό.
Να προτιμήσω άλλη μάρκα ή όχι Inverter; Στο υπάρχον να βάλω κάποια προστασία στο διακόπτη του ρεύματος;
Πείτε οι γνώστες...

thourios
28-08-10, 01:47
Έχω δύο 12άρια Inverter της Samsung και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με τις διακοπές ρεύματος.
Το τελευταίο μάλιστα το αγόρασα φέτος παραεισαγωγή από το Praktiker 460€.

Έχω να σημειώσω όμως το εξής: Στο εξοχικό μου έχω δύο Samsung 12άρια, το ένα inverter αγορασμένο πριν δύο χρόνια (made in China) και το δεύτερο αγορασμένο πριν 10 χρόνια περίπου μη inverter (made in Korea). Οι εξωτερικές μονάδες και των δύο είναι τοποθετημένες πάνω σε πλάκα τσιμέντου εκτεθειμένες τώρα το καλοκαίρι στον ήλιο και τον χειμώνα στην βροχή κτλ. Δεν προστατεύονται από πουθένα.

Φέτος λοιπόν παρατήρησα στην εξωτερική μονάδα του inverter (διετίας) στο πίσω μέρος σγουριές στο πλέγμα που προστατεύειι τις ψύκτρες :down::down: ενώ αντίθετα το δεκαετίας μηχάνημα είναι ακόμα σαν καινούργιο.

Από απόδοση τώρα όλα το μηχανήματα είναι "κανόνι".

:)

40palikj
21-10-10, 00:16
Εγω βρηκα εναν βουλγαρο! εχω 2 στο σπιτι και 3 ο αδεφος μου, 5 το συνολο. μια φορα, οποτε τον βολεψει λιγο πριν το καλοκαιρακι, επεθιδη ερχεται αυτος συχνα πυνκα ελλαδα, τον λεω να μου πει απο πριν και να κανονισω, του δινω 60 ευρω για τα 5 κλιματιστικα, τα πλενει κιολας, τα καθαριζει, φερνει και την αντιλια μαζι του, στο τελος του κερναω και δυο μεγαλες μπυρες και ο ανθρωπος ειναι μεσα στην τρελη χαρα και ασε τους δικους μας να θελουν μισο μηνιατικο και 5 κλιματιστικα! βρε αιντε απο εδω....α ναι, αμα χρειαστω φρεον και μου βαλει μου το χρειωνει 5 ευρω γιατι αν λειπει θα λειπει πολυ λιγο!

pallmall23
02-09-11, 23:09
καλησπέρα παιδιά και από έμενα...θέλω έναν ψυκτικό λίγο οικονομικό... είμαι άνεργος και έχω δυσκολίες αυτόν τον καιρό...ένας φίλος μου χάρισε ένα μικρο κλιματιστικό, έκανε μετακόμιση σε μικρότερο σπίτι..και ευτυχώς για εμένα..ίσως μπορέσω να δροσιστώ και εγώ...εάν μπορεί η ξέρη κάποιος....πμ ευχαριστώ.
(περιοχή Αλιμος ) blackspeed42@gmail.com

teodor_ch
28-08-13, 10:26
Δε βρήκα κάποιο καταλληλότερο θέμα για αυτό ξεθάβω αυτό.

Σχετικά με εγκατάσταση κλιματιστικού.

Αφορά 24άρι επώνυμο στο σαλόνι και η ερώτηση είναι για τη θέση του εξωτερικού μηχανήματος.

1ο σενάριο να πάει στην ταράτσα όπου έτσι έχουμε 11-14 μέτρα σωλήνα σύνολο απο τα οποία τα 4 είναι υψομετρική διαφορά

2ο να κάτσει στο μπαλκόνι του ορόφου (όπου θα είναι ΠΟΛΥ άσχημο) όπου έχουμε 4 μέτρα σωλήνα σύνολο με 2 μέτρα υψομετρική διαφορά.

Το κόστος εγκατάστασης δε το υπολογίζω αν και έχουν μεγάλη διαφορά.



Απο άποψη απόδοσης υπο την προϋπόθεση ότι τηρώ τα όρια του κατασκευαστή στις αποστάσεις υπάρχει μεγάλη διαφορά?
Ο ψυκτικός (δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο και δε ξέρω αν έχει γνώσεις...) ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.


Η άποψή σας?

Papados
28-08-13, 11:01
Δε βρήκα κάποιο καταλληλότερο θέμα για αυτό ξεθάβω αυτό.



Απο άποψη απόδοσης υπο την προϋπόθεση ότι τηρώ τα όρια του κατασκευαστή στις αποστάσεις υπάρχει μεγάλη διαφορά?
Ο ψυκτικός (δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο και δε ξέρω αν έχει γνώσεις...) ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.


Η άποψή σας?

Κανένα απολύτως πρόβλημα. Τηρώντας τις αποστάσεις και την ποσότητα του ψυκτικού υγρού.

teodor_ch
28-08-13, 11:47
Κανένα απολύτως πρόβλημα. Τηρώντας τις αποστάσεις και την ποσότητα του ψυκτικού υγρού.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αν σε περίπτωση προ-εγκατάστασης υπολογίσουμε σωληνώσεις για 24άρι και τελικά χρειαστεί 18άρι άρα και θα έχουμε μεγαλύτερης διαμέτρου χαλκοσωλήνες υπάρχει πρόβλημα?
Εδώ βγαίνουμε εκτός προδιαγραφών...

Papados
28-08-13, 12:01
Οχι απαραίτητα. Ολα μπορούν να υπολογιστούν και να είμαστε εντός προδιαγραφών.
Συνήθως τις προεγκαταστάσεις τις κάνει όποιος νάναι, εκτός του ψυκτικού. Υπάρχουν προεγκαταστάσεις που δεν έχουν τραβήξει ούτε αποχέτευση.
Απο εκει να καταλάβεις τι γίνετε.

teodor_ch
28-08-13, 12:21
Οχι απαραίτητα. Ολα μπορούν να υπολογιστούν και να είμαστε εντός προδιαγραφών.
Συνήθως τις προεγκαταστάσεις τις κάνει όποιος νάναι, εκτός του ψυκτικού. Υπάρχουν προεγκαταστάσεις που δεν έχουν τραβήξει ούτε αποχέτευση.
Απο εκει να καταλάβεις τι γίνετε.

Επειδή για προ-εγκατάσταση μιλάμε και ο μηχανολόγος δεν έχει τελειώσει τη μελέτη θέρμανσης/ψύξης (δεν έχουμε αποφασίσει κάποια κρίσιμα κομμάτια) μου λέει ότι είμαστε ανάμεσα σε 18άρι και 24άρι.
Ε, αυτά τα δύο δέχονται διαφορετικής διαμέτρου σωλήνες!

Για να είμαστε σίγουροι βάζουμε λοιπόν σωλήνα για 24άρι και βλέπουμε.

Προ-εγκατάσταση χωρίς αποχέτευση μήπως δεν είναι προ-εγκατάσταση? :)

Αποχέτευση, χαλκοσωλήνα, ρεύματα είναι ένα πακέτο. Ή το κάνεις όλο ή δεν κάνεις τίποτα νομίζω...

patch
28-08-13, 12:29
18 & 24 στις περισσότερες εταιρείες έχουν ίδια διάμετρο σωλήνα (1/4 & 1/2)
εάν θέλει 5/8 να δεις άλλη μάρκα ;)
και εάν μιλάμε για νέα κατοικία κρύψτε το σε μια γυψοσανίδα εάν μπορείς να ανέβεις ελάχιστα σε χρήματα

το εξωτερικό σε δάπεδο και να δεις καλά τα db θορύβου

Papados
28-08-13, 12:32
Αποχέτευση, χαλκοσωλήνα, ρεύματα είναι ένα πακέτο. Ή το κάνεις όλο ή δεν κάνεις τίποτα νομίζω...

Εσυ καλά νομίζεις.:p
Αμα βγεις όμως έξω να δεις τι γίνετε, θα φρίξεις :whistle:

teodor_ch
28-08-13, 12:58
18 & 24 στις περισσότερες εταιρείες έχουν ίδια διάμετρο σωλήνα (1/4 & 1/2)
εάν θέλει 5/8 να δεις άλλη μάρκα ;)
και εάν μιλάμε για νέα κατοικία κρύψτε το σε μια γυψοσανίδα εάν μπορείς να ανέβεις ελάχιστα σε χρήματα

το εξωτερικό σε δάπεδο και να δεις καλά τα db θορύβου

με μπέρδεψες τώρα
για 5/8 νομίζω μου είπε ο μάστορας

Υπόψιν δουλεύει για την Daikin.
Υποθέτω θα γνωρίζει!


Για αυτό το τυχαίο μοντέλο
http://eshop.daikin.gr/gr/monades-toihou/ftx-jvgv/ftx60gvrx60gv/
βρήκα αυτές τις διαστάσεις

Συνδέσεις Σωληνώσεων Υγρό/Αέριο/Συμπυκνώματα mm
6,35/12,7/18,0


Επειδή αύριο ξεκινάει η εγκατάσταση και μου έβαλες φωτιές
στα γρήγορα εδώ λέει
http://www.gedsa.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_estore.tpl&product_id=520&category_id=32&option=com_virtuemart&Itemid=277
1/4 1/2 για 18άρι/20άρι

http://www.gedsa.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_estore.tpl&product_id=521&category_id=32&option=com_virtuemart&Itemid=277
3/8 5/8 για 24άρι

patch
28-08-13, 13:19
1/4 & 1/2 είναι αυτά και είναι ίδια και στο ftxs50 (18αρι)

- - - Updated - - -

να μείνεις με σοβαρές εταιρίες, μην κοιτάς κινέζικα (και είναι πολύ καλά πλασαρισμένα πλέον στην ελληνική αγορά )

daikin
mitsubishi
toshiba
hitachi
είναι επιλογές σχετικά σίγουρες (αλλά φέρνουν και αυτά κακά μοντέλα πλέον στην Ελλάδα έτσι όπως καταντήσαμε )

πως μπορείς να το ελέγξεις
να είναι οπωσδήποτε inverter
κοιτάς COOP > 3.5
κοιτάς φάσμα θερμοκρασιών λειτουργίας = τουλάχιστον -15 μέχρι 42 βαθμούς
κοιτάς db θορύβου

κοινός μείνε με daikin ;)

teodor_ch
29-08-13, 11:15
Επανέρχομαι γιατί είμαι ψείρας και ανησυχώ μήπως κάνουμε μα...κία...

Με 5/8 σωλήνα, αν τελικά βάλω A/C που χρειάζεται 1/2 δηλαδή μικρότερη θα υπάρχει πρόβλημα?

Σίγουρα θα έχω πετάξει χρήματα για περιττό χαλκό.

Αλλά στη λειτουργία θα υπάρχει πρόβλημα? Μικρότερη απόδοση, αξιοπιστία?

Papados
29-08-13, 13:04
Οχι δεν θα έχεις πρόβλημα εκτός εάν το μήκος των σωληνώσεων είναι στο άνω όριο.

teodor_ch
29-08-13, 13:37
Οχι δεν θα έχεις πρόβλημα εκτός εάν το μήκος των σωληνώσεων είναι στο άνω όριο.

Τα μήκη οριζόντια/κατακόρυφα τα τηρούμε 100%.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

patch
29-08-13, 15:33
το αν θα έχεις πρόβλημα είναι δύσκολο να το εξηγήσουμε σε φόρουμ αλλά να στο θέσω αλλιώς
αν το νούμερο σου είναι 44 αλλά αγοράσεις αθλητικά 46 θα περπατήσεις αλλά δεν νομίζω να τρέξεις στο μαραθώνιο χωρίς να κάνεις κάλο
για μικρότερη διατομή δεν το συζητάμε καν

άλλη διατομή σημαίνει άλλη πίεση, άλλη ταχύτητα, άλλο σημείο βρασμού ψυκτικού υγρού (αυτά δεν τα μετράνε όλα τα κλιματιστικά, το daikin όμως τα μετράει, οι πλακέτες του είναι ένας υπολογιστής)
αν δεν μπορεί ο συμπιεστής να φέρει πίσω τα λάδια του μειώνεις το χρόνο ζωής του
και δεν έχει τόση σημασία το 5/8 όσο έχει το 3/8 αντί 1/4
αποφάσισε τώρα και μην αλλάζεις (το daikin θέλει παροχή ρεύματος στην εξωτερική μονάδα)

Papados
29-08-13, 16:29
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου σε όσα λες με μία μόνο παρατήρηση.

Η μεγαλύτερη διατομή σωλήνων σημαίνει ότι θέλει παραπάνω πλήρωση από ότι εαν έχει την αναγραφόμενη.
Η πίεση και η ταχύτητα τα οποία είναι αλληλοεξαρτώμενα μεγέθη, έχουν να κάνουν με την πληρότητα του κυκλώματος με υγρό.

Στην περίπτωσή μας, η ενα νουμερο μεγαλύτερη διατομή, μπορεί να "μεταφραστεί" σε κάποια παραπάνω μέτρα της κανονικής διατομής.
Αρα με σωστή πλήρωση δεν θα έχει πρόβλημα.

patch
29-08-13, 20:18
οκ, και εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου (αν και όχι απόλυτα αλλά δεν θα αρχίσουμε τώρα να ανεβάζουμε καμπύλες εδώ γιατί προφανώς είμαστε συνάδερφοι και το έχουμε κάνει και οι δυο :) )
απλά εσύ λες ότι αν βάλει μεγαλύτερο νούμερο αθλητικά να βάλει εφημερίδα για να εφαρμόσει το πόδι του :p

αυτό που θέλω να πω στο φίλο όμως είναι ότι διάλεξε τώρα τι θα βάλεις και μείνε με αυτό χωρίς να αγχωθείς
βασικά το διλδίλημμα 18-24 δεν υφίσταται για μένα και εξηγούμαι
θα αλλάξουν τα τετραγωνικά ; θα αλλάξει η μόνωση ; θα αλλάξουν οι μπαλκονόπορτα, παράθυρα ;
ΟΧΙ
άρα δεν υπάρχει δίλημμα, υπολογίζεις τι χρειάζεται ο χώρος και τέλος
βάλε εδώ μια μουτζούρα με διαστάσεις (γιατί οι φαρμακοποιοί μόνο μουτζούρες μπορείτε να κάνετε :p ) βάλε και πόρτες παράθυρα, μόνωση, όροφος, νέα παλιά κατοικία και σου λέμε τι θες
διαλέγεις μάρκα, βάζεις ότι διατομές θέλει και τέλος

Papados
30-08-13, 08:14
απλά εσύ λες ότι αν βάλει μεγαλύτερο νούμερο αθλητικά να βάλει εφημερίδα για να εφαρμόσει το πόδι του :p


:oneup::oneup: Τρομερό παράδειγμα.:respekt:


αυτό που θέλω να πω στο φίλο όμως είναι ότι διάλεξε τώρα τι θα βάλεις και μείνε με αυτό χωρίς να αγχωθείς
βασικά το διλδίλημμα 18-24 δεν υφίσταται για μένα και εξηγούμαι
θα αλλάξουν τα τετραγωνικά ; θα αλλάξει η μόνωση ; θα αλλάξουν οι μπαλκονόπορτα, παράθυρα ;
ΟΧΙ
άρα δεν υπάρχει δίλημμα, υπολογίζεις τι χρειάζεται ο χώρος και τέλος
βάλε εδώ μια μουτζούρα με διαστάσεις (γιατί οι φαρμακοποιοί μόνο μουτζούρες μπορείτε να κάνετε :p ) βάλε και πόρτες παράθυρα, μόνωση, όροφος, νέα παλιά κατοικία και σου λέμε τι θες
διαλέγεις μάρκα, βάζεις ότι διατομές θέλει και τέλος

+1

teodor_ch
02-09-13, 16:00
Σας ευχαριστώ για τις προσφορές σας. :)

Τη μελέτη την έχει αναλάβει μηχανολόγος μηχανικός και απλά δεν την έχουμε κάνει γιατί δεν έχουμε αποφασίσει κάποια πράγματα (ενεργειακά τζάμια, πάχος θερμοπρόσοψης κλπ).

Έβαλα 5/8 και βλέπουμε!

AccountSaver
15-01-15, 22:01
Καλησπέρα παιδιά,

Μένω Θεσσαλονίκη - Κέντρο.

Έχω ρημαχτεί στα τηλ. και δεν βλέπω ανταπόκριση σωστή ή με σωστή λογική.

Θέλω έναν ψυκτικό ο οποίος :
1. Να είναι με άδεια ώστε να βάλει σφραγίδα & υπογραφή στην σωστή εγκατάσταση της μοναδάς της οποίας θα μου βάλει γιατί πλεόν οι εταιρίες θέλουν να φαίνετε ποιος έκανε τι ώστε αν φταίει αυτός να αναλάβει την ζημιά που έκανε στο κλιμαστικό αλλίως ΔΕΝ καλύπτομαι από την εγγύηση του κλιμαστικού αν έκανε άλλος την βλακεία όπως είναι λογικό.

2. Να χρησιμοποιήσει αντλία κενού ,και όχι με κατσαβίδια σε εξαέρωση.

3. Να βάλει ΡΑΚΟΡ και όχι να το κάνει με κόλληση

4. Να κάνει χωριστή μόνωση το κάθε καλώδιο και όχι όλα μαζί ενοποιημένα.

5. Να δώσει απόδειξη.

Έχετε κάποιον κατά νου;

Πήρα ακριβώς 18 τηλέφωνα σε εταιρίες Θεσσαλονίκης και καλά και σχεδόν το 60% δεν έχουν ΚΑΝ άδεια, και οι υπόλοιποι λένε οτι για μια απεγκατάσταση ενός 9000 και εγκατάσταση ενός 9000 στην ίδια ακριβώς θέση,τοίχο τοίχο,μπρος πίσω,θα κάνουν κολλήσεις και όχι με ρακόρ...

Μόνος 1 βρέθηκε με 70€ + απόδειξη + ρακόρ + αντλία κενού.Απλά δεν ξέρει πως μπορεί να εγγυηθεί στην σωστή λειτουργία του κλιματιστικού,αλλά αν θέλω μπορεί να βάλει όπου θέλω σφραγίδα. Δεν νομίζω να είναι πολλά τα 70€;
(Αν και από την άλλη είναι απεγκατάσταση κλιμαστιτικού,και εγκατάσταση νέου στην ίδια ακριβώς θέση,με έτοιμη τρύπα καλώδια κτλ. είναι τοίχο-τοίχο μπρος πίσω).


Όποιος μπορεί ας βοηθήσει ή αν έχει να προτείνει κάποιον.

patch
15-01-15, 22:39
lol, κάτι δεν κάνεις καλά, μάλλον τους βρήκες απο χρυσό οδηγό ε;
βρες ενα dealer Daikin/Mitsubishi και ζήτα τους συνεργάτη η δικό τους συνεργείο
στο κενό να ζητάς να κάνει στα 500 μίκρον μετρημένο ηλεκτρονικό κενομέτρο :p
αυτά που λες είναι μια απλούστατη κανονική εγκατάσταση και θα πρέπει να πληρώσεις ~100€ (20+80)

έλα να αρχίσουν τώρα οι εξυπνάδες για το κόστος

AccountSaver
16-01-15, 00:16
lol, κάτι δεν κάνεις καλά, μάλλον τους βρήκες απο χρυσό οδηγό ε;
βρες ενα dealer Daikin/Mitsubishi και ζήτα τους συνεργάτη η δικό τους συνεργείο
στο κενό να ζητάς να κάνει στα 500 μίκρον μετρημένο ηλεκτρονικό κενομέτρο :p
αυτά που λες είναι μια απλούστατη κανονική εγκατάσταση και θα πρέπει να πληρώσεις ~100€ (20+80)

έλα να αρχίσουν τώρα οι εξυπνάδες για το κόστος

μέσω ίντερνετ και διαφημιζόμενοι κιόλας παρακαλώ.

Ενώ έχω πάρει samsung κληματιστικό μπορώ να πάρω άλλο συνεργάτη κτλ.;

Τι είναι αυτό το 500 μίκρον μετρημένο;

Μια χαρά είναι τα λεφτά πιστεύω,αν και όλα όπως είπα είναι έτοιμα.:cool:

Tiven
16-01-15, 03:11
Μιλάτε σοβαρά όταν μιλάτε για κόλληση αντί για ρακόρ;;;

Το κάνουν τεχνικοί αυτό το πράγμα;

patch
16-01-15, 17:33
Μιλάτε σοβαρά όταν μιλάτε για κόλληση αντί για ρακόρ;;;

Το κάνουν τεχνικοί αυτό το πράγμα;

Έχει εξαφανιστεί 20 χρόνια σίγουρα η κολληση, πρέπει να είσαι μαζόχας να το κάνεις
την κολληση την έκαναν όλοι οι άσχετοι που δεν είχαν εργαλεία εκχυλοσης, από τότε έμεινε και το δεν δουλεύει το ac βάλτου φρεον

- - - Updated - - -


μέσω ίντερνετ και διαφημιζόμενοι κιόλας παρακαλώ.

Ενώ έχω πάρει samsung κληματιστικό μπορώ να πάρω άλλο συνεργάτη κτλ.;

Τι είναι αυτό το 500 μίκρον μετρημένο;

Μια χαρά είναι τα λεφτά πιστεύω,αν και όλα όπως είπα είναι έτοιμα.:cool:

Μικρόν, μονάδα μέτρησης κενού, 500 μικρόν 99% κενό, 150 μικρόν 99,99% κενο

AccountSaver
16-01-15, 18:53
Έχει εξαφανιστεί 20 χρόνια σίγουρα η κολληση, πρέπει να είσαι μαζόχας να το κάνεις
την κολληση την έκαναν όλοι οι άσχετοι που δεν είχαν εργαλεία εκχυλοσης, από τότε έμεινε και το δεν δουλεύει το ac βάλτου φρεον

- - - Updated - - -



Μικρόν, μονάδα μέτρησης κενού, 500 μικρόν 99% κενό, 150 μικρόν 99,99% κενο

οκ κατάλαβα.

Ναι, οι περισσότεροι με είπαν με κόλληση και ΌΧΙ ρακόρ.

Σήμερα μίλησα με την samsung και με είπαν για δικούς τους 2 συνεργάτες,οπότε θα πάρω εκείνους να έχω το κεφάλι μου ήσυχο περί εγγύησης κτλ.

RyDeR
16-01-15, 21:14
Αν βρεις τελικά τεχνικό να τα κάνει όλα αυτά, θα με ενδιέφερε και εμένα να τον φέρω Χαλκιδική.

AccountSaver
01-03-15, 03:22
Αν βρεις τελικά τεχνικό να τα κάνει όλα αυτά, θα με ενδιέφερε και εμένα να τον φέρω Χαλκιδική.

επιτέλους σήμερα το βάλαμε :)

Μετά από πολύ ψάξιμο και συμβουλές κτλ. και τι να ζητήσω όλα πήγαν κατά σειρά και κατά βήμα ρακόρ+αντλία κενού με απόδειξη εκγατάσταση 9000btu

https://www.facebook.com/george.lymp?sk=reviews

vasilimertzani
01-03-15, 15:52
Έχει εξαφανιστεί 20 χρόνια σίγουρα η κολληση, πρέπει να είσαι μαζόχας να το κάνεις
την κολληση την έκαναν όλοι οι άσχετοι που δεν είχαν εργαλεία εκχυλοσης, από τότε έμεινε και το δεν δουλεύει το ac βάλτου φρεον

- - - Updated - - -



Μικρόν, μονάδα μέτρησης κενού, 500 μικρόν 99% κενό, 150 μικρόν 99,99% κενο

αδερφε μου κατι μπερδευεις.το μικρον δεν ειναι μοναδα μετρησης κενου.http://www.general-refrigeration.gr/component/eshop/catalog/item/%09ergaleia-gia-ton-psiktiko/89-%09kenometra/1043-ite-827-vrp.html

οι μοναδες υποπιεσης ειναι ιδιες με την πιεση ..το 99% κενο και 99.99% τι ακριβως σημαινει???

RyDeR
01-03-15, 20:57
επιτέλους σήμερα το βάλαμε :)

Μετά από πολύ ψάξιμο και συμβουλές κτλ. και τι να ζητήσω όλα πήγαν κατά σειρά και κατά βήμα ρακόρ+αντλία κενού με απόδειξη εκγατάσταση 9000btu

https://www.facebook.com/george.lymp?sk=reviews


Πόσο πήγε η εγκατάσταση;

knbsep
02-03-15, 22:46
αδερφε μου κατι μπερδευεις.το μικρον δεν ειναι μοναδα μετρησης κενου.http://www.general-refrigeration.gr/component/eshop/catalog/item/%09ergaleia-gia-ton-psiktiko/89-%09kenometra/1043-ite-827-vrp.html

οι μοναδες υποπιεσης ειναι ιδιες με την πιεση ..το 99% κενο και 99.99% τι ακριβως σημαινει???

Διάβασε λίγο φίλε μου τι γράφουν τα όργανα μετρήσεων κενού:
http://www.general-refrigeration.gr/component/eshop/catalog/item/%09ergaleia-gia-ton-psiktiko/89-%09kenometra/1047-tif9450d.html
Απλά σου παραθέτω ένα όργανο από όλα για να δεις μέχρι πού μπορούν να φτάσουν.

Papados
03-03-15, 09:55
Τα microns είναι milliTorrs
1 mbar = 750.061673821 milliTorrs
Αρα μιλάμε για ένα κενό της τάξης του 1mbar

vasilimertzani
04-03-15, 16:32
Διάβασε λίγο φίλε μου τι γράφουν τα όργανα μετρήσεων κενού:
http://www.general-refrigeration.gr/component/eshop/catalog/item/%09ergaleia-gia-ton-psiktiko/89-%09kenometra/1047-tif9450d.html
Απλά σου παραθέτω ένα όργανο από όλα για να δεις μέχρι πού μπορούν να φτάσουν.

ναι εχεις δικιο.Νομιζζα οτι εννουσες μm.

puntix
07-08-15, 17:19
καλησπέρα , έχω εγκαταστήσει τα κλιματιστικά μόνος μου , και μόλις έβαλα και ένα καινούργιο 9-αρακι toyotomi και έχω 2 απορίες , μαζί με κάποια εργαλεία οπως μανόμετρο και ενα φιαλάκι έχω αγοράσει και μια αντλία κενού refco και θα ήθελα να μου πεί κάποιος που γνωρίζει απο αυτά αν η σωστή συνδεσμολογία είναι η εξής ξεκινάω από την αντλία η οποία βγάζει 2 εξόδους αναρρόφησης μια 1/4 και μια 3/8 , άρα υποθέτω ότι αν βάλω το κενό-μετρο με έναν αντάπτορα από 1/4 σε 3/8 και στην έξοδο του 1/4 συνδέω στο μεσαια θέση του μανόμετρου και παίρνω με ενα άλλο λάστιχο που έχει πάνω στο μανόμετρο για την αντλία και το βάζω στην βαλβίδα χαμηλής σωστά;

teodor_ch
07-08-15, 20:11
πολύ γρήγορη ερωτηση....
inventor passion 24αρι
ή
fujitsu 24 asyg 24 lfcc
στα ίδια λεφτά

@ ADSLgr.com All rights reserved.