PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα εκκαθαρισης ;



antrenik
03-06-08, 22:03
Χαιρετω και παω κατευθειαν στο θεμα.

Θελω την γνωμη σας για καποιο free προγραμμα εκκαθαρισης απο υπολειματα που μενουν στον υπολογιστη, γιατι ενας φιλος μου ειπε πως η εκκαθαριση δισκου των windows αφηνει πολλα που δεν φαινονται με αποτελεσμα να αργει ο υπολογιστης.

Εχω Vista home premium Sp1

Καποιο ευκολοχρηστο αν γινεται καθοτι νεος στο ''επαγγελμα''

Ευχαριστω

kuja
03-06-08, 22:15
Το clear η καπως ετσι ειναι το καλυτερο.Το google θα το βρει

razorblade1100
03-06-08, 22:17
το ccleaner (τσαμπα) καθαριζει μερικα βασικα πραγματα καθως και την registry.
εγω το χρησιμοποιω σε συνδιασμο με το tune-up utilities(οχι τσαμπα) που εκτος απο "καθαριστη υπολειματων"
εχει και εναν σχετικα καλο defragmenter και utility για tweaks και κατι αλλα. :p

antrenik
03-06-08, 23:11
το ccleaner (τσαμπα) καθαριζει μερικα βασικα πραγματα καθως και την registry.
εγω το χρησιμοποιω σε συνδιασμο με το tune-up utilities(οχι τσαμπα) που εκτος απο "καθαριστη υπολειματων"
εχει και εναν σχετικα καλο defragmenter και utility για tweaks και κατι αλλα. :p

Κατεβασα το ccleaner και το δοκιμασα αλλα εκανα και μια εκκαθαριση απο τα windows και ειχε και αλλα οπως μου εδειξε το συστημα..........:hmm:

gvenos
03-06-08, 23:13
Το Ccleaner ειναι απο τα καλύτερα προγράμματα που κυκλοφορούν για καθαρισμό και το βασικότερο είναι και Free!

razorblade1100
03-06-08, 23:17
Κατεβασα το ccleaner και το δοκιμασα αλλα εκανα και μια εκκαθαριση απο τα windows και ειχε και αλλα οπως μου εδειξε το συστημα..........:hmm:
τι εννοεις? σκαναρες και την registry να πεταξεις και αποκει τα αχρηστα? :hmm:

gvenos
03-06-08, 23:19
[QUOTE=adolf;2093853]Απο εδώ κατέβασέ το : http://www.ccleaner.com/download[/QUOT

Μπορείς να το κατεβάσεις και απο το www.filehippo.com

pan05
03-06-08, 23:32
Πολύ καλή και επίσης δωρεάν σουίτα είναι και το glary utilities (http://www.glaryutilities.com/).

Όπως με κάθε πρόγραμμα του είδους, χρησιμοποίησέ το με προσοχή.

antrenik
03-06-08, 23:39
τι εννοεις? σκαναρες και την registry να πεταξεις και αποκει τα αχρηστα? :hmm:

Βασικα ειπα οτι ειμαι νεος στο επαγγελμα,ριξε ομως μια ματια σε αυτο που εκανα

37884

και πες μου αν θες κατι αλλο που πρεπει να κανω.

razorblade1100
04-06-08, 10:17
Βασικα ειπα οτι ειμαι νεος στο επαγγελμα,ριξε ομως μια ματια σε αυτο που εκανα

37884

και πες μου αν θες κατι αλλο που πρεπει να κανω.


νταξει καλα ειναι εκανες αναλυση και εκκαθαριση μετα ετσι?:hmm:
και πηγαινε και στην αριστερη μερια στην καρτελα registry και πατα και εκει analyse και fix errors
αν σε ρωτησει αν θες να κανεις backup τοτε κανε(μην το αφησεις χωρις να κανεις backup) :p

21century
04-06-08, 10:33
Συμφωνώ απολυτα για το Ccleaner που ειναι απο τα καλύτερα προγράμματα και το χρησιμοποιω σε 2 φορητα συστήματα, έχει αναβαθμίσεις και το καλύτερο δεν καταναλώνει πόρους απο το σύστημα..

antrenik
04-06-08, 20:45
νταξει καλα ειναι εκανες αναλυση και εκκαθαριση μετα ετσι?:hmm:
και πηγαινε και στην αριστερη μερια στην καρτελα registry και πατα και εκει analyse και fix errors
αν σε ρωτησει αν θες να κανεις backup τοτε κανε(μην το αφησεις χωρις να κανεις backup) :p

Εχαριστω η βοηθεια σου ηταν πολυτιμη:oneup:

antrenik
06-06-08, 00:13
νταξει καλα ειναι εκανες αναλυση και εκκαθαριση μετα ετσι?:hmm:
και πηγαινε και στην αριστερη μερια στην καρτελα registry και πατα και εκει analyse και fix errors
αν σε ρωτησει αν θες να κανεις backup τοτε κανε(μην το αφησεις χωρις να κανεις backup) :p

Εκανα αυτο αλλα πριν πατησω διορθωση μου εβγαλε αυτο.

38028

Να συνεχισω η θα γινει καμια πατατα και που χρησιμευει;:hmm:

hellenicsun
06-06-08, 00:31
Προχώρα άφοβα. Λογικά θα σου ζητήσει πρώτα να κρατήσει backup κι εσύ θα επιλέξεις ΟΚ ώστε να το κάνει.

razorblade1100
06-06-08, 08:18
Εκανα αυτο αλλα πριν πατησω διορθωση μου εβγαλε αυτο.

38028

Να συνεχισω η θα γινει καμια πατατα και που χρησιμευει;:hmm:
ναι δεν ειναι λαθος καλα σου το εβγαλε. :p
απλα πατα το διορθωση λαθων η τι λεει εκει.:)

antrenik
06-06-08, 19:52
ναι δεν ειναι λαθος καλα σου το εβγαλε. :p
απλα πατα το διορθωση λαθων η τι λεει εκει.:)

Ευχαριστω για αλλη μια φορα:oneup:

xristo_s
01-07-08, 18:21
Μια ερωτηση!
κατεβασα το registry booster 2 και εκανα ενα free scan.Μου βρηκε καποια λαθη(γυρω στα 700)
Στην συνεχεια με ρωτησε αν θελω να κανω διορθωση ολων αυτων.ετσι και εκανα.
Βεβαια δεν μου τα εσβησε και μου ειπε να παρω την full version για να γινει διορθωση και των υπολοιπων(εκανε μονο τα 15 διορθωση).
Δεν εκανα κανενα back up στην registry.Μπορει αυτο να μου εχει δημιουργησει καποιο προβλημα;Αν ναι πως θα το βρω;
Ειμαι και λιγο ασχετος με αυτα.:oops:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

antrenik
01-07-08, 21:50
Μια ερωτηση!
κατεβασα το registry booster 2 και εκανα ενα free scan.Μου βρηκε καποια λαθη(γυρω στα 700)
Στην συνεχεια με ρωτησε αν θελω να κανω διορθωση ολων αυτων.ετσι και εκανα.
Βεβαια δεν μου τα εσβησε και μου ειπε να παρω την full version για να γινει διορθωση και των υπολοιπων(εκανε μονο τα 15 διορθωση).
Δεν εκανα κανενα back up στην registry.Μπορει αυτο να μου εχει δημιουργησει καποιο προβλημα;Αν ναι πως θα το βρω;
Ειμαι και λιγο ασχετος με αυτα.:oops:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Κατεβασε το ccleaner. Ειναι πολυ απλο και free

crypter
02-07-08, 00:20
Βεβαια δεν μου τα εσβησε και μου ειπε να παρω την full version για να γινει διορθωση και των υπολοιπων(εκανε μονο τα 15 διορθωση).
Δεν εκανα κανενα back up στην registry.Μπορει αυτο να μου εχει δημιουργησει καποιο προβλημα;Αν ναι πως θα το βρω;
Ειμαι και λιγο ασχετος με αυτα.
δοκιμασε με το ccleaner οπως σου ειπαν και οσον αφορα το backup δεν ειναι τιποτα οταν θα πας να κανεις τον καθαρισμο θα σε ρωτησει (to ccleaner) αν θες να κανεις backup και εσυ απλα πατας ναι και επιλεγεις σε ποιον υποφακελο θες να το αποθυκευσεις..

τωρα προβλημα μπορει να σου δημιουργησει αλλα πολυ σπανια και επαναφερεται πολυ ευκολα εφοσον εχεις κανει backup...αν ειναι απλα ψαξε στο google για "restore registry ccleaner" η κατι παρομοιο:p

ΓΙΩΡΓΟΣ77
14-08-10, 10:08
Καλημερα παιδια. Ειμαι καινουργιος στην παρεα σας. Θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με την εκκαθαριση του σκληρου δισκου απο ανεπιθυμητα αρχεια και βιντεο. Ειχα διαγραψει προσφατα καποια βιντεο και δεν εχει γινει επιτυχης η διαγραφη με αποτελεσμα τα βιντεο αυτα να ειναι κρυφα στον σκληρο δισκο του υπολογιστη μου ( netbook ) . Εχω χασει 30 GB απο τον σκληρο δισκο. Ξερει κανενας απο εσας παιδια με ποιο τροπο μπορω να διαγραψω πληρως και επιτυχης αυτα τα βιντεο και σε ποιον φακελο μπορω να τα βρω που βρισκονται. Επισης γνωριζετε ποιο προγραμμα πρεπει να κατεβασω και να χρησιμοποιησω για να βρω αυτα τα ανεπιθυμητα βιντεο και πως να χειριστω αυτο το προγραμμα για να βρει αυτα τα ανεπιθυμητα βιντεο για να τα διαγραψω πληρως.

opener
14-08-10, 10:37
CCleaner: Quick Tour, Frequently Asked Questions (FAQ), Documentation, Community Forum.
http://www.piriform.com/ccleaner/help

wi fi thief
14-08-10, 12:33
CCleaner Enhancer Makes CCleaner Even Better, Now Cleans 270 New Apps



http://lifehacker.com/5606634/ccleaner-enhancer-makes-ccleaner-even-better-by-cleaning-270-new-apps

και απο εμενα ccleaner :cool:

kazeta
14-08-10, 12:37
To ccleaner ειναι αρκετα καλο για γενικη χρηση, αλλα το registry cleaner που διαθετει ειναι "επιφανειακο".
Μπορεις να δοκιμασεις και αυτο (http://tweaknow.com/download/PowerPack23.exe)
Ειναι μια πληρης δωρεαν σουιτα με καλυτερα εργαλεια απο τo ccleaner.

opener
14-08-10, 13:32
Παλαιο (του 2005) αρθρο, αλλα παντα επικαιρο.
Κοινος νους.....

....
There are perfectly good free registry cleaners, virus checkers and other utilites on the web. The good ones are reviewed in magazines, recommended in web forums and mentioned in columns like Ask Jack. Also, you can always run a search on the company or product name before you decide on a download.

One good free registry cleaner is CCleaner -- it cleans other sorts of crap as well, such as temporary Internet files. If you find it useful, you can make a donation via PayPal.

http://www.guardian.co.uk/technology/askjack/2005/nov/07/registrycleanerscam

eagle13
14-08-10, 13:53
Για καθαρισμό temporary files αν θες

http://www.geekstogo.com/forum/files/file/187-tfc-temp-file-cleaner-by-oldtimer/

πολύ καλό !! Δοκίμασε το !! :oneup:

wi fi thief
14-08-10, 14:03
To ccleaner ειναι αρκετα καλο για γενικη χρηση, αλλα το registry cleaner που διαθετει ειναι "επιφανειακο".
Μπορεις να δοκιμασεις και αυτο (http://tweaknow.com/download/PowerPack23.exe)
Ειναι μια πληρης δωρεαν σουιτα με καλυτερα εργαλεια απο τo ccleaner.

κι εγω εχω και αλλο προγραμμα (tune up utilities) που κανει περισσοτερες δουλειες απο το ccleaner, επισης εχω διαφορετικο προγραμμα για defragment (auslogics) αλλα με αυτα κανω τις δουλειες που δεν μπορει να κανει το ccleaner...

καποτε (στα xp) ειχα χρησιμοποιησει αλλα προγραμματα για το καθαρισμα της registry (δεν θυμαμαι ποια, αλλα υποτιθεται οτι ητανε αποκλειστικα για registry και «ισχυρα», βρισκανε παραπανω θεματα απο το ccleaner) αλλα ειχα προβληματα (ευτυχως υπηρχε backup)

αντιθετα, με το ccleaner ποτε δεν αντιληφθηκα, χρονια τωρα και σε τρια διαφορετικα OS, προβλημα με τον καθαρισμο της registry.
Το εμπιστευομαι τοσο πολυ πλεον που δεν κραταω ουτε backups παρ' ολο που τα προτεινει.

δεν αμφιβαλλω οτι ισως υπαρχουνε καλυτερα προγραμματα, απλα προτεινω αυτο που κανει τη δουλεια μου καλυτερα και που εμπιστευομαι (κι εγω και εκατομυρια χρηστες) :cool:

ειδικα με το CCleaner Enhancer (http://thewebatom.net/programs/ccleaner-enhancer/) (το συνιστω σε ολους τους θαυμαστες του CC αν δεν το εχουνε ακομα ανακαλυψει) το καθαρισμα περιττων αρχειων, cache, temp files, history κλπ απο σχεδον ολα το software που χρησιμοποιω, εγινε παιχνιδακι :cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.