PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαρίζονται παλιά περιφερειακά (όχι αιτήματα για χάρισμα ή αγορά)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147

Valder
29-03-09, 18:22
Λεπόν! Ας χαρίσω κι εγώ:

Κουτάκι με μητρική QDI 440BX νομίζω με P2 στα 400Mhz και 128 ΜΒ μνήμης. Έχει κι ένα CD rom hitachi 16x και μια κάρτα δικτύου επάνω. Η μητρική είναι χωρίς τη μπαταρία και το κουτί μισάνοιχτο.


2ο πισί

Amd Athlon 2400+
Μητρικούλα MSI K7N-L ή κάπως έτσι
512 RAM
6600LE NVIDIA 128MB
Τροφοδοτικό 485 Watt Enermax
και κάτι optical drives (αυτά τα θέλω, το σκέφτομαι ακόμα αν θα τα δώσω)

Οθόνη Hyundai 15"

Υπόψιν, η κάρτα πετάει artifacts και η μητρική παίζει να ναι καμμένη (δεν ανοίγει το πισί) Μπορεί να είναι και άλλα κομμάτια καμμένα απλά δεν έχω χώρο, χρόνο και λεφτά, οπότε πάρτε το και φτιάχτε το ΑΝ φτιάχνεται.

To 2o PC θέλω να φύγει όλο μαζί!

Επίσης έχω κι ένα παλιό τροφοδοτικό άνω των 300 Βαττ πρέπει να ναι, 350-375 δε θυμάμαι, βαριέμαι να κοιτάξω! Και μια Sound Blaster Live! από το 2000.

Εγγυήσεις δεν παίζουν. Μιλάμε για παλιά κομμάτια.

prodromosfan
29-03-09, 19:03
ενδιαφερομαι για το τροφοδοτικο.
σου στελνω πμ

Valder
29-03-09, 20:42
Έλαβα διάφορα πιμί. Πριν προχωρήσω στα κανονίσματα, να διευκρινήσω ότι απαραίτητο είναι να μπορείτε να έρθετε από το σπίτι μου στους Αμπελοκήπους (Αθήνα) να τα πάρετε.

Το πιό σύντομο είναι να μπορώ Παρασκευή ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ ως τις 2 το μεσημέρι, λόγω δουλειάς (με συγχωρείτε για την ταλαιπωρία:oops:).

Κλείνει το ένα τροφοδοτικό στον prodromosfan (παίζει να σου δώσω κι ένα δεύτερο να σιγουρέψουμε αν το ένα δεν παίξει, χάρη θα μου κάνεις κι εμένα να το πάρεις! :p)

Οι υπόλοιποι επιβεβαιώστε για αυτή την Παρασκευή πρωί (Αμπελοκήπους-Πανόρμου) αν μπορείτε. Τηρείται προτεραιότητα βεβαίως!;)

Υπενθυμίζω για το πισί, ένα ή περισσότερα υποσυστήματα παίζει να είναι καμμένα, και η κάρτα δεν τραβάει για 3D καταστάσεις! Και ότι κατα 99% θα πάει στα παιδιά που το ζήτησαν ολόκληρο (με συγχωρείτε οι υπόλοιποι)

snd
29-03-09, 21:52
Oπως ειπα οποιος θελει ερχεται απο εδω και παιρνει.
Ειμαι στην δουλεια απο της 18:00 μεχρι τις 02:00 οποτε υπαρχει αφθονος χρονος.

Χρήστο, ευχαριστώ για τους 4 δίσκους που μου έδωσες πριν λίγο.
(Μαζί με το cd του hdd regenarator :-)

Σε λίγο θα τους τεστάρω.

ΥΓ. Όσοι των δυτικών προαστείων χρειαστείτε υπηρεσίες internet, ας έχετε υπόψη και το μαγαζί του Χρήστου.

mikro_peponi
30-03-09, 12:45
Επειδή μετακομίζω έχω κι εγώ να δωσω κάποια πράγματα, που πιθανότατα δεν θα τα θέλετε, αλλά είπα να κάνω μια προσπάθεια πριν τα πετάξω.

Λοιπόν χαρίζονται:

1. εκτυπωτής hp 3820 (έχει χαλάσει η κεφαλή). Αν τον θέλετε για ανταλλακτικά καλώς

2. σκάνερ hp 3500c είναι καινούριο και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Αλλά δεν έχει καλώδιο τροφοδοσίας.

3. τηλέφωνο siemens σταθερό (με καλώδιο όχι ασύρματο)

Στην απίθανη περίπτωση που ενδιαφέρεστε για κάτι από τα παραπάνω επικοινωνήστε μέσω π.μ.

cpi
30-03-09, 15:47
το scanner το θελωωωω!στελνω Pm και το siemens

Valder
30-03-09, 19:20
Έφυγε ο Athlon όλος.

Έμεινε η 15αρα οθόνη, η κάρτα ήχου και ο Pentium 2

Δυο τροφοδοτικά τα δεσμεύω για 2 παιδιά απο εδώ, το ένερμαξ και το 3ΧΧάρι...

XPHSTOS29
30-03-09, 19:35
Με τους δισκους που πηρε ο φιλος snd ολοκληρωθηκε και η δικια μου προσφορα.
Θα επανερθω στο μελον με οτι αλλο περασει απο τα χερια μου.

n_i_kos
30-03-09, 19:39
Valder ευχαριστω για το Athlon,να εισαι καλα και χρωσταω το ...μπρελοκ;) !!!

gkats2002
30-03-09, 22:57
Καλησπέρα σε όλους.

Χαρίζονται

CD-recorder TEAC CD-W540 (βρέθηκε στο πατρικό και δεν γνωρίζω αν είχε παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα ή όχι)

CD-rom drive Samsung CD-Master 52E (το οποίο είχα πάρει από φίλο, και δεν το χρησιμοποίησα, οπότε πάλι δεν ξέρω αν είναι λειτουργικό)

Και τα δύο παραλαβή από Χαλάνδρι ή Καλαμάκι, πρωινές & απογευματινές ώρες αντίστοιχα, επικοινωνία με ΠΜ, όπως πάντα.

Ευχαριστώ.

Oionos
31-03-09, 00:08
Ηρθε και η σειρα μου.. Λοιπον.. Χαριζονται..



1 midi tower Thermaltake





http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=208940&page=43



Το κουτι δωθηκε στον φιλο oiono..


Nα ευχαριστησω ιδιαιτερως τον kosyuv και για το κουτι αλλα και για την συνολικη αψογη συμπεριφορα του αλλα και συνενοηση.

Nα ευχαριστησω και παλι τον kosyuv :oneup:για την χειρονομια του πριν 3 βδομαδες .


Ομως λογω συνωστισμου -πυκνοκατοικησης 4 hard disks & thermalright 120 & & & ,προτιμησα να τα μεταφερω ξανα στο παλιο μου κουτι (το οποιο οπως ειχα πει στον kosyuv θα εδινα εδω ,αλλα τελικα θα κρατησω αναγκαστηκα ).

Επομενως απο αυριο το μεσημερι ειναι διαθεσιμο το κουτι με μοναδικα κριτηρια-
-απαραιτητα η δυνατοτητα παραλαβης απο την Θεσσαλονικη στην περιοχη του Καυτατζογλειου (λογω ογκου)
-η δυνατοτητα να το παραλαβει το δυνατον γρηγοροτερα
και επομενως απο αυτα κρινεται και μονο η προτεραιοτητα επιλογης του παραληπτη .

Το κουτι θα περιεχει οτι ακριβως περιειχε οταν το παρελαβα και στην ιδια καλη κατασταση που το παρελαβα. (θα ειχε δωθει νωριτερα αλλα λογω ιωσης -γριππης εχω χασει 2 σαββατοκυριακα μεσα σε 20 μερες).

Δiνονται επισης (με συναντηση στο κεντρο της θεσσαλονικης )
-usb camera/στοιχειωδης φωτογραφικη μηχανη της Creative Labs WebCam Go (Ct6860) απ οτι θυμαμαι (εχει μεινει 3-4 χρονια σε καποιο συρταρι)4mb μνημη για αποθηκευση φωτογραφιων

-μια ψυκτρα για SocketA και Socket370

- ενα τροφοδοτικο noname 350W (εχει διαθεσιμα ενα atx power molex (οχι 4pino για Pentium 4 ) και 2 τετραπινα molex (no floppy drive 1.44 molex) τα υπολοιπα καλωδια ειναι συνδεδεμενα σε μια κλεμα μια και πρωτoπειρος ων, ειχα κανει καποιους πειραματισμους (στου κασιδι το κεφαλι ) πριν χρονια με ανεμιστηρακια για 7V και 5V.
To τροφοδοτικο δουλεψε κανονικα περυσι για κανενα 3μηνο με ενα Pentium3 (1 hard disk & ενα DvdRW .
Αν σε καποιον ειναι χρησιμο ....

snd
31-03-09, 03:24
Το καλύτερο thread του φόρουμ - για πολλά παρόμοια δικτυακά φόρα -θα έλεγα.

Αυτές τις μέρες, και με τη βοήθεια αυτού εδώ του thread , μαζεύτηκε κάμποσο υλικό για μεγάλωμα εργαστηρίου ΗΥ, για μαθητές.

Η προσπάθεια ξεκίνησε πριν 1 μήνα περίπου, με βάση 2 υπολογιστές σε λειτουργία και 5 σε ουσιαστική αχρησία, λόγω μη επισκευής τους. Δεν υπήρχαν γνώστες ή δεν υπήρχε διάθεση ενασχόλησης. Κι ενώ υπήρχαν διαθέσιμα 500 ευρώ για (μικρο)επισκευές. Υπήρχε π.χ. σύστημα με χτυπημένο δίσκο (κάποια bad sectors) - κι οι "υπεύθυνοι" τον έκλειναν και τον έβαζαν στην άκρη για πάντα. Δε μπορούσαν να πάρουν έναν 60άρη-80άρη ide με 35-40 ευρώ, με τηλέφωνο σε κάποιο online μαγαζί; Πού θα τους τον έφερνε την άλλη μέρα στο χώρο τους; Κι ενώ υπήρχε cd ανάκτησης [του πουλιάδη]!

Επίσης στο ίδιο εργαστήριο κι από μαζική εγκατάσταση του 2002-2003, ήταν μαζεμένα 3-4 μπελαλίδικα m/b ecs /apollo !!! Να ψάχνεις για bios στη ecs , να το βρίσκεις, να το δοκιμάζεις, και να σου βγαίνει συνέχεια το ίδιο μήνυμα, "βάλε το σωστό bios"!

Ή κι ακόμα από δωρεές ελληνοαμερικάνων ή τραπεζών κάποιοι dell ή compaq του 2000 , με περίεργα βύσματα. Πχ. υπήρχε κάρτα γραφικών 3dfx voodo με μια περίεργη έξοδο/διασύνδεση κάτι σαν dvi αλλά τραπεζοειδής κι όχι ορθογώνια. Άντε να βρεις το καλώδιο! btw όποιος τη θέλει αυτήν την agp κάρτα (1 ή 2χ), παραγωγης του 1998, του τη δίνω. Υπήρχε οθόνη compaq 19άρα αλλά ήθελε ρεύμα 110 volt!

Αυτή τη στιγμή είναι σε λειτουργία 13 υπολογιστές!

Κι ο στόχος είναι να φτάσουν τους 21, Υπάρχουν 21 οθόνες, οπότε λείπουν ακόμα 8 ΗΥ./

Όσοι έχετε παλιά, κουτιά, γρατζουνισμένα ακόμα και μπογιατισμένα... m/b κι άλλα parts , και μένετε στη νότια Αθήνα, από Σύνταγμα και κάτω :-) ας μου στείλετε κάποιο pm. Μόνο να μην είναι παρακάτω από πέντιουμ 3, γιατί τα παλιότερα θέλουν πολλά ξενύχτια μέχρι να μπουν στην παραγωγή !

:-)

Συζητώντας προχτές με το φίλο Tarasque, έμαθα για κάποιο πρόγραμμα του ΟΤΕ που μοίραζε παλιότερα αποοσυρόμενο η/υ υλικό σε σχολεία κλπ. και πως τώρα σταμάτησε. λόγω των ιδιαίτερων δυσκολιών του. Ξέρει κανένας σας για κάποιο άλλο φορέα ή μεγάλη εταιρεία που αλλάζει κάτι στον εξοπλισμό της αυτήν την εποχή;

cpi
31-03-09, 11:34
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=208940&page=43





Nα ευχαριστησω και παλι τον kosyuv :oneup:για την χειρονομια του πριν 3 βδομαδες .


Ομως λογω συνωστισμου -πυκνοκατοικησης 4 hard disks & thermalright 120 & & & ,προτιμησα να τα μεταφερω ξανα στο παλιο μου κουτι (το οποιο οπως ειχα πει στον kosyuv θα εδινα εδω ,αλλα τελικα θα κρατησω αναγκαστηκα ).

Επομενως απο αυριο το μεσημερι ειναι διαθεσιμο το κουτι με μοναδικα κριτηρια-
-απαραιτητα η δυνατοτητα παραλαβης απο την Θεσσαλονικη στην περιοχη του Καυτατζογλειου (λογω ογκου)
-η δυνατοτητα να το παραλαβει το δυνατον γρηγοροτερα
και επομενως απο αυτα κρινεται και μονο η προτεραιοτητα επιλογης του παραληπτη .

Το κουτι θα περιεχει οτι ακριβως περιειχε οταν το παρελαβα και στην ιδια καλη κατασταση που το παρελαβα. (θα ειχε δωθει νωριτερα αλλα λογω ιωσης -γριππης εχω χασει 2 σαββατοκυριακα μεσα σε 20 μερες).

Δiνονται επισης (με συναντηση στο κεντρο της θεσσαλονικης )
-usb camera/στοιχειωδης φωτογραφικη μηχανη της Creative Labs WebCam Go (Ct6860) απ οτι θυμαμαι (εχει μεινει 3-4 χρονια σε καποιο συρταρι)4mb μνημη για αποθηκευση φωτογραφιων

-μια ψυκτρα για SocketA και Socket370

- ενα τροφοδοτικο noname 350W (εχει διαθεσιμα ενα atx power molex (οχι 4pino για Pentium 4 ) και 2 τετραπινα molex (no floppy drive 1.44 molex) τα υπολοιπα καλωδια ειναι συνδεδεμενα σε μια κλεμα μια και πρωτoπειρος ων, ειχα κανει καποιους πειραματισμους (στου κασιδι το κεφαλι ) πριν χρονια με ανεμιστηρακια για 7V και 5V.
To τροφοδοτικο δουλεψε κανονικα περυσι για κανενα 3μηνο με ενα Pentium3 (1 hard disk & ενα DvdRW .
Αν σε καποιον ειναι χρησιμο ....

με αποστολή με έξοδα δικά μου με ελτα γίνεται???και η κάμερα επίσης???:worthy:

gkats2002
31-03-09, 12:27
Καλησπέρα σε όλους.

Χαρίζονται

CD-recorder TEAC CD-W540 (βρέθηκε στο πατρικό και δεν γνωρίζω αν είχε παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα ή όχι)

CD-rom drive Samsung CD-Master 52E (το οποίο είχα πάρει από φίλο, και δεν το χρησιμοποίησα, οπότε πάλι δεν ξέρω αν είναι λειτουργικό)

Και τα δύο παραλαβή από Χαλάνδρι ή Καλαμάκι, πρωινές & απογευματινές ώρες αντίστοιχα, επικοινωνία με ΠΜ, όπως πάντα.

Ευχαριστώ.

Έκλεισαν και τα δύο για το εργαστήρι που ανέφερε ο φίλος snd. Ελπίζω ότι θα λειτουργούν.

hitman_0394
31-03-09, 14:02
Oionos έχεις πμ. ;)

Regent
31-03-09, 14:45
Χαιρετώ.
Χαρίζονται τα παρακάτω:

1. Ten Car Audio D2000CRC (4x50 watts) (http://74.125.77.132/search?q=cache:EQnYslNImSYJ:www.4pi.gr/hitech/data/xls/T62_RadioCD,MD,CDChanger_Final.xls+d2000crc&cd=2&hl=el&ct=clnk&gl=gr&client=firefox-a) ράδιο-CD του αυτοκινήτου μου λόγω αλλαγής. Όταν αλλάχθηκε δεν λειτουργούσε το ραδιόφωνο αλλά πιθανότατα ήταν θέμα κεραίας. ΕΦΥΓΕ

2. μια βάση (και μόνο αυτή, το ασύρματο έγινε αυτοδύτης) μαζί με τον φορτιστή της και το βιβλιαράκι οδηγιών χρήσης με την απόδειξη-εγγύηση από ένα Panasonic KX-TG1100 (http://img.hexus.net/v2/lifestyle/pressreleases/panasonic/prodlaunch_03_06/kxtg1100s_c.jpg) ασύρματο τηλέφωνο.

Όποιος τα θέλει και μπορεί να περάσει από το Μαρούσι μέχρι την Δευτέρα που τελειώνει η άδειά μου τα παίρνει.

The King
31-03-09, 17:00
Η σειρα μου να συνεισφερω στο φεστιβαλ των δωρεων.

Τηλεοραση 20 ή 21 ιντσων, Prima, αρκετα χρονια ηταν αποθηκευμενη και ηρθε η ωρα να κανω παλι χωρο στις ντουλαπες για τα ρουχα της γυναικας μου.

Δεν υπαρχει το κοντρολ της αλλα πρεπει να δουλευει με τα Universal controls που κανουν 5€.

Την εβαλα στην πριζα δουλευει, ειδα πως οταν παταω τα κουμπια που εχει πανω καμια φορα κλεινει κι ανοιγει αμεσως, αν τη δουλεψετε με κοντρολ προφανως δεν θα το κανει. Δεν έχει Scart.

Πρεπει να τη δωσω μεχρι Κυριακή 5 Απριλιου 2009 αλλιως μετα παει στο σκουπιδιαρικο να βλεπουν οι γλαροι Eλεονωρα Μελετη στην χωματερη Λιοσιων.

Παραλαβη απο Ηλιουπολη Αττικης.

http://img18.imageshack.us/img18/1605/21921185.th.jpg (http://img18.imageshack.us/my.php?image=21921185.jpg)

Ευχαριστω.

snd
31-03-09, 17:13
Έκλεισαν και τα δύο για το εργαστήρι που ανέφερε ο φίλος snd. Ελπίζω ότι θα λειτουργούν.

Σήμερα πήραμε μια υπόσχεση (που θα εκπληρωθεί κατά 100%) από τοπικό κατάστημα ΟΤΕ, που μετακομίζει τοπικά (δεν κλείνει) , πως θα μας δώσουν κάποιες από τις αποσυρμένες κεντρικές τους μονάδες (η.υ) που ήδη είναι στις αποθήκες τους . Οι οθόνες τους δεν κάνουν γιατί "πρασινίζουν". Η διαδικασία -συνεννόηση με τις κεντρικές αποθήκες τους έγινε αστραπιαία, έδωσαν έγκριση από "πάνω" , οπότε σύντομα θα γίνουμε κι εμείς δωρεοδότες. Θα "ενώσουμε-ξεενώσουμε" και ότι περισσέψει θα βγει εδώ στο thread αυτό. Μόνο που δεν έχει προσιοριστεί ακριβώς χρονικά η μετακόμιση κι η παράδοση.
Όσοι έχουν γνώση ή εμπειρία από το υλικό του ΟΤΕ , τι συνθέσεις μπορεί να είναι; είναι τύπου παραγγελιών compaq... dell ή διάφορα, ανάμικτα; πού έπασχαν; ήταν mb με ενσωματωμένες κάρτες vga, δικτύου και ήχου;

treli@ris
31-03-09, 19:41
Όσοι έχουν γνώση ή εμπειρία από το υλικό του ΟΤΕ , τι συνθέσεις μπορεί να είναι; είναι τύπου παραγγελιών compaq... dell ή διάφορα, ανάμικτα; πού έπασχαν; ήταν mb με ενσωματωμένες κάρτες vga, δικτύου και ήχου;

Τα περισσοτερα ειναι Compaq μικρα οριζοντια κουτια με ενσωματωμη καρτα γραφικων. Κανουν τα απολυτως απαραιτητα

MadCatMk2
31-03-09, 20:49
Σήμερα πήραμε μια υπόσχεση (που θα εκπληρωθεί κατά 100%) από τοπικό κατάστημα ΟΤΕ, που μετακομίζει τοπικά (δεν κλείνει) , πως θα μας δώσουν κάποιες από τις αποσυρμένες κεντρικές τους μονάδες (η.υ) που ήδη είναι στις αποθήκες τους . Οι οθόνες τους δεν κάνουν γιατί "πρασινίζουν". Η διαδικασία -συνεννόηση με τις κεντρικές αποθήκες τους έγινε αστραπιαία, έδωσαν έγκριση από "πάνω" , οπότε σύντομα θα γίνουμε κι εμείς δωρεοδότες. Θα "ενώσουμε-ξεενώσουμε" και ότι περισσέψει θα βγει εδώ στο thread αυτό. Μόνο που δεν έχει προσιοριστεί ακριβώς χρονικά η μετακόμιση κι η παράδοση.
Όσοι έχουν γνώση ή εμπειρία από το υλικό του ΟΤΕ , τι συνθέσεις μπορεί να είναι; είναι τύπου παραγγελιών compaq... dell ή διάφορα, ανάμικτα; πού έπασχαν; ήταν mb με ενσωματωμένες κάρτες vga, δικτύου και ήχου;

Μιλάμε για Αθήνα πάντα, έτσι; Και χρειάζομαι 3 μηχανάκια..

snd
31-03-09, 22:34
Μιλάμε για Αθήνα πάντα, έτσι; Και χρειάζομαι 3 μηχανάκια..

Κάτσε πρώτα να τα δούμε :-)

Αν πας στο σιτέ του οτέ, στην περιοχή της "εταιρικής κοινωνικής ευθύνης" (θεσμός της τελευταίας 5ετίας?, που τον εφαρμόζουν οι μεγάλες εταιρείες -δεν ξέρω αν τους υποχρεώνει ο νόμος ή είναι από δική τους πρωτποβουλία) θα δεις που γράφει για πρόγραμμα χορήγησης αποσυρμένων η.υ. σε ευπαθείς κλπ κοινωνικές ομάδες, σχολεία...

Οπότε ας κάνεις τη σχετική αίτηση -αν δε λειτουργείς ατομικά αλλά για λογαριασμό κάποιας ομάδας, μκο. κλπ

Ήταν ευνοϊκή συγκυρία, που ενώ φτιάξαμε την αίτηση ένταξης στο σχετικό πρόγραμμα και πήγαμε να την επιδώσουμε στο τοπικό οτεμάγαζο, συνέπεσε να μετακομίζει σύντομα. οπότε τους ήρθαμε κι εμείς κουτί! "Κερδίζουν" κι από την αποφυγή συσκευασίας , μεταφοράς, αποσυσκευασίας!

Για τα "μηχανάκια"

Δοκιμάζοντας την αναγέννηση 2 Compaq Deskpro 8266 Series SP/.., του φίλου Tarasque έφαγα πολύ χρόνο να τα ξαναστήσω. Τον πρώτο τον έστησα σχετικά εύκολα, μέσα σε 1 ημέρα, αλλάζοντας μόνο το δίσκο του, που είχε πολλά badsectors. Και τούβαλα και τα xp pro sp3 μαζί με όλη τη σειρά των ramkids, περί τα 4gb, σε 10 GB IDE δίσκο, που έδωσε εδώ μέσα ο φίλος Χρήστος29. Και πάει μια χαρά, ας έχει μνήμη SDRAM 64 MB.
Το δεύτερο Compaq με παίδεψε πολύ και με παιδεύει ακόμα. Και σε αυτόν άλλαξα το δίσκο, του έβαλα έναν πολύ μικρό 2,1 GB , δωρεά κι αυτός του Χρήστου29.
Αναγκαστικά του έβαλα τα Windows98SE Greek. Κι ενώ όλα ήταν τόσο γρήγορα, σφαίρα πήγαινε, μόλις του βάζω και τους drivers της AtiRage ΙIC από το σιτέ της ati, άρχισαν τα προβλήματα. Τώρα είμαι στο δεύτερο φορμάτ! Πρέπει να θυμηθώ όα τα κολπακια του setup της εποχής εκείνης, πριν 10-12 χρόνια... άντε να βρἰσκω drivers για τα mass storage και τη θύρα usb... κάποια vxd αρχεία να μη θέλουν να εγκατασταθούν με τίποτε... να ψάχνω στα φόρα για λύση... οδηγούς για κάρτες δικτύου 3com ...

Ελπίζω να μη συνεχιστεί αυτή η κατάσταση για πολύ ακόμα :-)

Νομίζω όμως πως αν είχα κάποιους "υγιείς" σκληρούς δίσκους 20 gb και άνω καθώς και μνήμες SDRAM 128 ΜΒ, δε θα μου ήταν τόσο κουραστικό αφενός μεν, αφετέρου η χρήση που τους θέλω είναι για παιχνιδάκια κι όχι για σοβαρή εργασία. Αλλά μπαίνουν και στο ίντερνετ :-) Με MSIE 5.

Σαν κουτιά όμως, είναι στιβαρής κατασκευής.Πραγματικά αθόρυβα και δροσερά. Και μπορείς και να πατήσεις και πάνω τους για να ανέβεις στο πατάρι, π.χ. !

frenty
01-04-09, 01:24
@snd

Αντί να παιδευεσαι τόσο πολύ, γιατί δεν δοκιμάζεις να εγκαταστήσεις linux, openbsd;

XPHSTOS29
01-04-09, 01:29
Τα προγραμματα οδηγησης καλυτερα να τα περνας χειροκινητα αν θυμαμαι καλα και να αποφευγεις την χρηση του προγραματος εγκαταστασης .
Και αλλο ενα σημαντικο ειναι να αποφευγεις τους ελληνικους χαρακτηρες στους φακελους που χρησιμοποιεις ...
Επιπλεον εριξα μια γρηγορη ματια και σου βρηκα αυτο ....
http://www.technical-assistance.co.uk/kb/usbmsd98.php
Οσον αφορα τις καρτες δικτυου της 3com ετυχε και μου εφεραν μια σημερα (του 97) και βρηκα πολυ ευκολα οδηγους ... Κανε αναζητηση με τον αριθμο μοντελου πχ 3c339 εδω ...
http://www.3com.com/products/en_US/downloadsindex.jsp

Oionos
01-04-09, 02:53
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=208940&page=43





Nα ευχαριστησω και παλι τον kosyuv :oneup:για την χειρονομια του πριν 3 βδομαδες .


Ομως λογω συνωστισμου -πυκνοκατοικησης 4 hard disks & thermalright 120 & & & ,προτιμησα να τα μεταφερω ξανα στο παλιο μου κουτι (το οποιο οπως ειχα πει στον kosyuv θα εδινα εδω ,αλλα τελικα θα κρατησω αναγκαστηκα ).

Επομενως απο αυριο το μεσημερι ειναι διαθεσιμο το κουτι με μοναδικα κριτηρια-
-απαραιτητα η δυνατοτητα παραλαβης απο την Θεσσαλονικη στην περιοχη του Καυτατζογλειου (λογω ογκου)
-η δυνατοτητα να το παραλαβει το δυνατον γρηγοροτερα
και επομενως απο αυτα κρινεται και μονο η προτεραιοτητα επιλογης του παραληπτη .

Το κουτι θα περιεχει οτι ακριβως περιειχε οταν το παρελαβα και στην ιδια καλη κατασταση που το παρελαβα. (θα ειχε δωθει νωριτερα αλλα λογω ιωσης -γριππης εχω χασει 2 σαββατοκυριακα μεσα σε 20 μερες).

Δiνονται επισης (με συναντηση στο κεντρο της θεσσαλονικης )
-usb camera/στοιχειωδης φωτογραφικη μηχανη της Creative Labs WebCam Go (Ct6860) απ οτι θυμαμαι (εχει μεινει 3-4 χρονια σε καποιο συρταρι)4mb μνημη για αποθηκευση φωτογραφιων

-μια ψυκτρα για SocketA και Socket370

- ενα τροφοδοτικο noname 350W (εχει διαθεσιμα ενα atx power molex (οχι 4pino για Pentium 4 ) και 2 τετραπινα molex (no floppy drive 1.44 molex) τα υπολοιπα καλωδια ειναι συνδεδεμενα σε μια κλεμα μια και πρωτoπειρος ων, ειχα κανει καποιους πειραματισμους (στου κασιδι το κεφαλι ) πριν χρονια με ανεμιστηρακια για 7V και 5V.
To τροφοδοτικο δουλεψε κανονικα περυσι για κανενα 3μηνο με ενα Pentium3 (1 hard disk & ενα DvdRW .
Αν σε καποιον ειναι χρησιμο ....


Το κουτι και το τροφοδοτικο παρεληφθησαν σημερα απο τον stelios4711 που ηταν και ο πρωτος που εστειλε p.m. btw .Σε καλη μερια ...


Για την Creative Labs WebCam Go (Ct6860) προεραιοτητα εχει ο geodeath

Sorry ππου αργησα να ενημερωσω αλλα χαλαστηκα πολυ ασχημα και τωρα μολις ξαναμπηκα απο το μεσημερι ,γιατι διαπιστωσα μια παλαιοτερη μανουρα σε μια mobo .
(ενα σπασμενο Pin Sata και συγκεκριμμενα το τελευταιo pin σε μια απο εξι Sata θυρες της Mobo -για να τα δειτε πρεπει να αφαιρεσετε το πλαστικο περιβλημα .
Τελος παντων τσατιστηκα περισσοτερο γιατι οφειλεται στην προχειροτητα ,στην τσαπαλοσυνη και την υπερβολικη μου αυτοπεποιθηση κατα κυριο λογο.
Τεσπα shit happens :rainy: σε ολους.

n_i_kos
01-04-09, 05:31
@ snd : σου εστειλα μνμ...σου κου θα ετοιμασω πακετακια απο το παταρι και εγω παιδες...

speedster
01-04-09, 10:40
Να ευχαριστήσω κι εγώ με τη σειρά μου το Λυκούργο-Valder για το τροφοδοτικό... και γιατί πραγματικά είναι μικρός ο κόσμος...θα τα πούμε παρέα με τον νικο αν ειναι την επόμενη εβδομάδα..

mikro_peponi
01-04-09, 13:40
Ευχαριστώ τον φίλο Βαγγέλη που με απάλαξε από το σκάνερ.
μένει ο άχρηστος εκτυπωτής και το σταθερό τηλέφωνο.
Το τηλέφωνο είναι αυτό εδώ (http://images.owneriq.net/download/images/f/f2b7cee2-7aea-4fde-b20b-31b40c5ac54f-000001.png)

Ακόμη, έπεσα και πάνω σε μια παλιά τηλεόραση 20-21 ιντσών η οποία σαν του φίλου βάρβαρου δεν έχει κοντρόλ και scart.

Στην έσχατηαν δεν τα πάρει κανείς έλεγα να τα στείλω στην ανακύκλωση αλλά ποιος τα πάει μέχρι εκεί:)

dreadlord
01-04-09, 15:14
χαριζω το microsoft sidewinder gamepad. Θελει σειριακη συνδεση και παραθυρα του 1995-8. Κανονικα δουλευε και δε μου παει καρδια να το πεταξω, απλα πιανει χωρο..

Παραλαβη απο Ηλιουπολη Αθηνας

Στειλτε μου πμ

aircop
01-04-09, 15:16
Ευχαριστώ τον φίλο Βαγγέλη που με απάλαξε από το σκάνερ.
μένει ο άχρηστος εκτυπωτής και το σταθερό τηλέφωνο.
Το τηλέφωνο είναι αυτό εδώ (http://images.owneriq.net/download/images/f/f2b7cee2-7aea-4fde-b20b-31b40c5ac54f-000001.png)

Ακόμη, έπεσα και πάνω σε μια παλιά τηλεόραση 20-21 ιντσών η οποία σαν του φίλου βάρβαρου δεν έχει κοντρόλ και scart.

Στην έσχατηαν δεν τα πάρει κανείς έλεγα να τα στείλω στην ανακύκλωση αλλά ποιος τα πάει μέχρι εκεί:)

Έχεις πμ

switco
01-04-09, 15:49
χαριζω το microsoft sidewinder gamepad. Θελει σειριακη συνδεση και παραθυρα του 1995-8. Κανονικα δουλευε και δε μου παει καρδια να το πεταξω, απλα πιανει χωρο..

Παραλαβη απο Ηλιουπολη Αθηνας

Στειλτε μου πμ

τσεκαρε τα πμ σου

snd
01-04-09, 16:35
@snd

Αντί να παιδευεσαι τόσο πολύ, γιατί δεν δοκιμάζεις να εγκαταστήσεις linux, openbsd;

Άμα το ήξερα....

Κι ακόμα, μόλις τελειώσω το στήσιμο του εργαστηρίου, θα φύγω, (σε 2 μήνες περίπου) οπότε θα πρέπει όσοι μπουν μετά, να το ξέρουν κι αυτοί. κάτι που είναι απίθανο.

Το "λάθος"μου, μετά το δεύτερο φορμάτ και την πετυχημένη εγκατάσταση των windows 98 se (κανένα πρόβλημα με vxd, dll κλπ, καθώς έκανα πλήρη εγκατάσταση του network κλπ) ήταν που όταν έβαλα το utility της intel (chipset software identity? utility? ) , έκδοσης κάπου το 2003. Βιάστηκα και έβαλα το πρώτο που είδα κι ανέφερε για chipset 440.. και δεν είδα πως δεν ήταν για agp συστήματα!

Τώρα με τίποτε δε μπορώ να σετάρω την κάρτα γραφικών που είναι agp και δουλεύω με 16 χρώματα! Υάρχει κάποια λύση για αυτό ή πάλι φτού κι από την αρχή;


2. Ευχαριστώ το φίλο gkats22 για την πρωινή δωρεά του υλικού του (cdroms, dvdrom, μνήμες, cpu, κλπ.). Μόλις τελειώσει η δική μου δουλειά, ότι μείνει θα το ξαναμοιράσω εδώ στο φόρουμ

3. Για το φίλο που ενδιαφέρθηκε για την κάρτα 3dfx, πολύ ευχαρίστως. Θα είμαι εύκαιρος το Σάββατο, μεταξύ 2 μμ με 7 μμ , οότε μπορεί να έλθει να την πάρει. Μένω κοντά στη στάση του τραμ στη Μουσών, στο Παλαιό Φάληρο, ας μου στείλει το κινητό του να του στείλω με sms τη διεύθυνση παραλαβής. Θα πρέπει όμως να υπενθυμίσω πως δεν έχω το περίεργο καλώδιο σύνδεσής της με το μόνιτορ, δε μου το δὠσανε ποτέ. Η έξοδος αυτής της κάρτας είναι τραπεζοειδής μακρόστενη... και στην αρχή την πέρασα για dvi!!! Αν δεν είχε το τραπεζοειδές σχήμα, ο καθένας θα την περνούσε σαν dvi! Το σύστημα Η/Υ από όπου βγήκε, είχε αγοραστεί από κάποιο μαγαζί Η/Υ κάπου στο μετρό της πλατείας ΚΑΛΟΓΉΡΩΝ/ΔΑΦΝΗ... περί το 2000. Έτσι έγραφε το χαρτινο αυτοκόλλητο της εγγύησης στο πίσω μέρος του κουτιού

cpi
01-04-09, 16:40
γεια σας και πάλι ήρθε η ώρα να χαρίσω ξανά το τροφοδοτικό που έντεινα έχει κρατηθεί για το κατσικάκι,τώρα
ένας υπέροχα * μη λειτουργικός δίσκος 80GB Maxtor Serial Ατα 1.5gb/sec (diamondMaxPlus9 80Gb sata/150hdd)

παραλαβή από metro Αττική (pm με)


*ο δίσκος δουλευε ok μέχρι το τελευταίο format δεν τον αναγνώριζε με tpt κανένα από τα pc που έχω έχει τσεκαριστεί με info tool και δείχνει ok επειδή δεν αξίζει να ασχοληθώ μαζί του "γιαυτο" τον δίνω!

frenty
01-04-09, 16:49
Άμα το ήξερα....

Κι ακόμα, μόλις τελειώσω το στήσιμο του εργαστηρίου, θα φύγω, (σε 2 μήνες περίπου) οπότε θα πρέπει όσοι μπουν μετά, να το ξέρουν κι αυτοί. κάτι που είναι απίθανο.


Yπάρχουν διανομές που η εγκατάσταση είναι ευκολότερη από τα win.
Βάζεις το δισκάκι, την γλώσσα, διάταξη πληκτρολογίου και έτοιμο για εγκατάσταση.
Αν θες βοήθεια ή έχεις απορίες υπάρχει εδώ στο forum, κατηγορία για linux.
Πιστεύω ότι θα σε βοηθήσουν.
Κάνε μια αρχή εδώ στο forum για linux και ρώτησέ τους.

Αφού αφορά νέους μαθητές, δεν θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσουν με linux και οι γονείς τους να μην πληρώνουν τα win, antivirus και με αυτά τα χρήματα που θα περισσέψουν να βοηθήσουν καλύτερα το παιδί τους;

snd
01-04-09, 17:16
Τα προγραμματα οδηγησης καλυτερα να τα περνας χειροκινητα αν θυμαμαι καλα και να αποφευγεις την χρηση του προγραματος εγκαταστασης .
Και αλλο ενα σημαντικο ειναι να αποφευγεις τους ελληνικους χαρακτηρες στους φακελους που χρησιμοποιεις ...
Επιπλεον εριξα μια γρηγορη ματια και σου βρηκα αυτο ....
http://www.technical-assistance.co.uk/kb/usbmsd98.php
Οσον αφορα τις καρτες δικτυου της 3com ετυχε και μου εφεραν μια σημερα (του 97) και βρηκα πολυ ευκολα οδηγους ... Κανε αναζητηση με τον αριθμο μοντελου πχ 3c339 εδω ...
http://www.3com.com/products/en_US/downloadsindex.jsp

Xρήστο, έστησα τα win98 se στον 2,1 gb. και σκέφτηκα να κάνω οικονομία χωρου μη εγκαθιστώντας αρκετά αρχεία/λειτουργίες των win98 που αργότερα φάνηκε πως ήταν αναγκαία για να δουλέψει το newtwork. Έτσι προέκυψαν τα μηνύματα για ελλείψεις vxd κλπ Τη δεύτερη φορά πήγαν όλα καλά. Μόνο με την κάρτα γραφικών AtiRAGE 3D IIC AGP δεν τα πήγα καλά. Στο α΄compaq που του έβαλα τα xp όλα πήγαν καλά, στο β' compaq, με τα win98 δεν πήγε καλά η δουλειά της. Και σχετίζεται μάλλον με το λάθος utility της intel που χρησιμοποίησα.

Με τη 3com κάρτα δικτύου τελικά πήγε καλά η εγκατάσταση, δουλεύει . έχει πλάκα να βλέπεις σελίδες με eXplorer 5... να μη γίνεται update στην ΜΣ ! να κλείνει με μοιραίο σφάλμα ο explorer όταν κάνεις αναζήτηση από τη μπάρα... γενικά ένδοξες εποχές του 95-2000! κάθε μήνα και φορμάτ! Αλλά πλάκα πλάκα, με 64 mb τα window98 πηγαίνουν σφαίρα! τόσο γρήγορα που με εκπλήσουν, όταν χρησιμοποιώ σπίτι μου τα vista και τα windows7!

όντως τα vista TERASTIA ARGOKINHTA!

........Auto merged post: snd πρόσθεσε 10 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Yπάρχουν διανομές που η εγκατάσταση είναι ευκολότερη από τα win.
Βάζεις το δισκάκι, την γλώσσα, διάταξη πληκτρολογίου και έτοιμο για εγκατάσταση.
Αν θες βοήθεια ή έχεις απορίες υπάρχει εδώ στο forum, κατηγορία για linux.
Πιστεύω ότι θα σε βοηθήσουν.
Κάνε μια αρχή εδώ στο forum για linux και ρώτησέ τους.

Αφού αφορά νέους μαθητές, δεν θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσουν με linux και οι γονείς τους να μην πληρώνουν τα win, antivirus και με αυτά τα χρήματα που θα περισσέψουν να βοηθήσουν καλύτερα το παιδί τους;

OK
1. Μιλάμε για μαθητές 6 ως 11 ετών, που η γνώση των λειτουργικών είναι το τελευταίο στη σειρά του κατάλογου των 100 βασικών γνώσεων που πρέπει να απκτήσουν σε αυτήν την 5ετία. Στην παρούσα φάση, η χρήση των η.υ. είναι μέσο για διεκπεραίωση άλλων μαθησιακών στόχων και μαθημάτων, παρά η πληροφορική για την πληροφορική. Δεν ενδιαφέρει καν, ούτε η απόκτηση ICT δεξιοτήτων.

2. Ποιος πληρώνει σήμερα; ειδικά στο δημόσιο, δεν έγινε πριν 2-3 χρόνια, μαζική αγορά τόσων χιλιάδων -εκατοντάδων χιλιάδων αδειών χρήσης σε συμφωνία Αλογοκάπελα με την ms;

:-)

---------
βασικά το πρόβλημα είναι που ποτέ δε δυσκολεύτηκα στην αγορά -πληρωμή προϊόντων της ms, οπότε δεν ασχολήθηκα με αυτά που αναφέρεις. Αν πραγματικά δυσκολευτώ στην αγορά νέων προϊόντωn της ms , τότε μπορεί να αλλάξω και os

........Auto merged post: snd πρόσθεσε 2 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........


γεια σας και πάλι ήρθε η ώρα να χαρίσω ξανά το τροφοδοτικό που έντεινα έχει κρατηθεί για το κατσικάκι,τώρα
ένας υπέροχα μη λειτουργικός δίσκος 80GB Maxtor Serial Ατα 1.5gb/sec (diamondMaxPlus9 80Gb sata/150hdd)

παραλαβή από metro Αττική (pm με)

ου έρχομαι τρέχοντας :-)
αρκεί να μη τον ζήτησε κάποιος άλλος πρώτος
και να μην έχει bad sectors

........Auto merged post: snd πρόσθεσε 13 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Xρήστο, έστησα τα win98 se στον 2,1 gb. και σκέφτηκα να κάνω οικονομία χωρου μη εγκαθιστώντας αρκετά αρχεία/λειτουργίες των win98 που αργότερα φάνηκε πως ήταν αναγκαία για να δουλέψει το newtwork. Έτσι προέκυψαν τα μηνύματα για ελλείψεις vxd κλπ Τη δεύτερη φορά πήγαν όλα καλά. Μόνο με την κάρτα γραφικών AtiRAGE 3D IIC AGP δεν τα πήγα καλά. Στο α΄compaq που του έβαλα τα xp όλα πήγαν καλά, στο β' compaq, με τα win98 δεν πήγε καλά η δουλειά της. Και σχετίζεται μάλλον με το λάθος utility της intel που χρησιμοποίησα.

Με τη 3com κάρτα δικτύου τελικά πήγε καλά η εγκατάσταση, δουλεύει . έχει πλάκα να βλέπεις σελίδες με eXplorer 5... να μη γίνεται update στην ΜΣ ! να κλείνει με μοιραίο σφάλμα ο explorer όταν κάνεις αναζήτηση από τη μπάρα... γενικά ένδοξες εποχές του 95-2000! κάθε μήνα και φορμάτ! Αλλά πλάκα πλάκα, με 64 mb τα window98 πηγαίνουν σφαίρα! τόσο γρήγορα που με εκπλήσουν, όταν χρησιμοποιώ σπίτι μου τα vista και τα windows7!

όντως τα vista TERASTIA ARGOKINHTA!

........Auto merged post: snd πρόσθεσε 10 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........



OK
1. Μιλάμε για μαθητές 6 ως 11 ετών, που η γνώση των λειτουργικών είναι το τελευταίο στη σειρά του κατάλογου των 100 βασικών γνώσεων που πρέπει να απκτήσουν σε αυτήν την 5ετία. Στην παρούσα φάση, η χρήση των η.υ. είναι μέσο για διεκπεραίωση άλλων μαθησιακών στόχων και μαθημάτων, παρά η πληροφορική για την πληροφορική. Δεν ενδιαφέρει καν, ούτε η απόκτηση ICT δεξιοτήτων.

2. Ποιος πληρώνει σήμερα; ειδικά στο δημόσιο, δεν έγινε πριν 2-3 χρόνια, μαζική αγορά τόσων χιλιάδων -εκατοντάδων χιλιάδων αδειών χρήσης σε συμφωνία Αλογοκάπελα με την ms;

:-)

---------
βασικά το πρόβλημα είναι που ποτέ δε δυσκολεύτηκα στην αγορά -πληρωμή προϊόντων της ms, οπότε δεν ασχολήθηκα με αυτά που αναφέρεις. Αν πραγματικά δυσκολευτώ στην αγορά νέων προϊόντωn της ms , τότε μπορεί να αλλάξω και os

........Auto merged post: snd πρόσθεσε 2 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........



ου έρχομαι τρέχοντας :-)
αρκεί να μη τον ζήτησε κάποιος άλλος πρώτος
και να μην έχει bad sectors



υγ στα υπόψη για όσους εδώ μέσα σχετίζονται με φορείς κλπ, στη σελίδα του opap.gr στο tab εταρική κοινωνική ευθύνη, ας δουν τι δυνατότητες τους δίνονται

odys2008
01-04-09, 17:17
Λοιπόν,
δείνω την GA-8sr533 (http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Spec.aspx?ProductID=1337) μητρική για 478socket. Τελευταία χρήση πρίν 4περίπου χρόνια. Τότε δούλευε άψογα. Αν την θέλει κάποιος του την δίνω ευχαρίστως.
Υ.Γ.
Με συνάντηση

prodromosfan
01-04-09, 17:29
φιλε snd εχε υποψην και την καρτουλα agp που χαριζω και εγω αν ειναι να τη χρησιμοποιησεις καπου
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2560022&postcount=414

snd
01-04-09, 17:44
φιλε snd εχε υποψην και την καρτουλα agp που χαριζω και εγω αν ειναι να τη χρησιμοποιησεις καπου
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2560022&postcount=414

ok κανει... με 128mb ο Απόλλων 11 πήγε στη σελήνη!

Εμείς με τα ramkid ασχολούμαστε!

Πέσμου πότε και από που να περάσω (πάντα μετά τις 5) ή αν σε φέρνει ο δρόμος από τη παραλιακή, το εργαστήριο που στήνεται είναι πολύ κοντά στην παραλιακή

----
ερώτηση για τον Tarasque , αν διαβάζει το φόρουμ ή για όποιον άλλον το γνωρίζει

αυτή εδώ η μνήμη
http://www.multirama.gr/products/category.aspx?catid=020600&nav=020600:A00056:K00332
ταιριάζει στα compaq που μας έδωσες; (deskpro series ep/sb 6266)...
ή η compaq βγάζει περίεργες μνήμες πο μόνο από αυτήν αγοράζονται;

στο σιτέ της compaq -τώρα πια hp - δεν έχουν τις πληροφορίες για αυτό το μοντέλο.

cpi
01-04-09, 19:11
Λοιπόν,
δείνω την GA-8sr533 (http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Spec.aspx?ProductID=1337) μητρική για 478socket. Τελευταία χρήση πρίν 4περίπου χρόνια. Τότε δούλευε άψογα. Αν την θέλει κάποιος του την δίνω ευχαρίστως.
Υ.Γ.
Με συνάντηση

παρρρωωωωωωωωωων εαν δν εχει κλεισει την θελωωω:oneup:


ου έρχομαι τρέχοντας :-)
αρκεί να μη τον ζήτησε κάποιος άλλος πρώτος
και να μην έχει bad sectors

εισαι ο πρωτος και ο μοναδικός!όπως είπα έκανα format και ξέρω καλά τι κάνω τον είχα ελέγξει και όλα κομπλέ πράσινα!με tune up και με αλλα και όλα super μέχρι και το tool τις WD το είχε αναγνωρίσει αλλα μετά το format εκτος ότι αργούσε το pc να bootarei και δεν τον αναγνώριζε από πάνω!οποτε ουστ!χάχα pm me!

kondorgr
01-04-09, 19:12
ok κανει... με 128mb ο Απόλλων 11 πήγε στη σελήνη!

Εμείς με τα ramkid ασχολούμαστε!

Πέσμου πότε και από που να περάσω (πάντα μετά τις 5) ή αν σε φέρνει ο δρόμος από τη παραλιακή, το εργαστήριο που στήνεται είναι πολύ κοντά στην παραλιακή

----
ερώτηση για τον Tarasque , αν διαβάζει το φόρουμ ή για όποιον άλλον το γνωρίζει

αυτή εδώ η μνήμη
http://www.multirama.gr/products/category.aspx?catid=020600&nav=020600:A00056:K00332
ταιριάζει στα compaq που μας έδωσες; (deskpro series ep/sb 6266)...
ή η compaq βγάζει περίεργες μνήμες πο μόνο από αυτήν αγοράζονται;

στο σιτέ της compaq -τώρα πια hp - δεν έχουν τις πληροφορίες για αυτό το μοντέλο.

φιλε μου δεν νομιζω οτι παιζει κατι περιεργο με τις μνημες σε compaq. οσες φορες εβαλα αλλες σε compaq δεν ειχα προβλημα. τι παιρνουν? sdram η ddr? γιατι εχω κανα δυο sdram 64 αν ειναι να σου τις στειλω απο θεσσαλονικη κανενα προβλημα. ρωτα τον θανο:oneup:

XPHSTOS29
01-04-09, 19:53
Τα 98 εχουν ενα θεμα με το δικτυο ...
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις στατικες ΙΡ σε οσους υπολογιστες εχουν 98 και μολις πατησεις το οκ θα σου ζητησει ξανα (οπως και σε καθε αλλαγη) να περασει τα αρχεια.

Oionos
01-04-09, 19:55
Η Creative Labs WebCam Go (Ct6860) παρεληφθη απο geodeath.


Υ.Γ.


ok κανει... με 128mb ο Απόλλων 11 πήγε στη σελήνη!




128MB ???? Νο :nono: Way

geodeath
01-04-09, 19:58
Να ευχαριστήσω τον χρήστη Oionos για την ευγενική προσφορά της webcam. Την έχω συνδέσει ήδη σε μηχάνημα και παίζει μια χαρά.:respekt:

snd
01-04-09, 22:57
Η Creative Labs WebCam Go (Ct6860) παρεληφθη απο geodeath.


Υ.Γ.



128MB ???? Νο :nono: Way


και με επεξεργαστή 486 DX!!!!!!

ΘΈΛΕΙς ΜΆΡΤΥΡΑ ΤΗ ΝΑΣΑ?

........Auto merged post: snd πρόσθεσε 10 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


φιλε μου δεν νομιζω οτι παιζει κατι περιεργο με τις μνημες σε compaq. οσες φορες εβαλα αλλες σε compaq δεν ειχα προβλημα. τι παιρνουν? sdram η ddr? γιατι εχω κανα δυο sdram 64 αν ειναι να σου τις στειλω απο θεσσαλονικη κανενα προβλημα. ρωτα τον θανο:oneup:

ΟΚ Μόλις γύρισα από το μαγαζί του Χρήστου29 (Αιγάλεω), μου έδωσε ένα τσουβάλι μνήμες και εναν 40γβ δίσκο . θα τις δοκιμασω σε λίγο και θα σου πω. Χρήστο, ευχαριστώ και πάλι.

Επίσης ρώτησα και ένα στοκατζίδικο, στην Aργυρούπολη (Γερουλάνου τέρμα) και μου είπε πως πρέπει να παίζουν όλες οι μνημες sdram, αρκεί να έχουν τον ίδιο αριθμό πιν

θα το ψάξω κι άλλο, στην πράξη.

επίσης μου είπαν πῶς έχουν και στο μουλτιράμα στον πειραιά 3 καινούργια κομμάτα sdram kingston 256 στα 133, με 32 ευρώ

για τις δικές σου μνήμες, αν δε μπορέσω να ΚΆΝΩ ΚΆΤΙ ΜΈΣΑ ΣΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ, και δεν τις έδωσες κάπου αλλού, θα σου χτυπήσω την πόρτα.


υγ... πώς θα βρω καιο ανασύρω κάποια αρχεία (docs) απόένα φλασάκι 1 γβ που δν έχει λαμπάκι αναμμένο, ούτε φαίνεται;
υπάρχει κανένα αποτελεσματικό utility?

........Auto merged post: snd πρόσθεσε 10 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


εισαι ο πρωτος και ο μοναδικός!όπως είπα έκανα format και ξέρω καλά τι κάνω τον είχα ελέγξει και όλα κομπλέ πράσινα!με tune up και με αλλα και όλα super μέχρι και το tool τις WD το είχε αναγνωρίσει αλλα μετά το format εκτος ότι αργούσε το pc να bootarei και δεν τον αναγνώριζε από πάνω!οποτε ουστ!χάχα pm me!

οκ να ελθω κάποια στιγμή να τον πάρω. υπόψη πως είιναι για τοποθέτηση σε πισί για χρήση από παιδιά... που κάποιες φορές δεν κλείνουν κανονικά τα window, οπότε ο δίσκος γίνεται "dirty" και στην επαναφορά κολλάει στο crcdisk.sys και τρώμε ώρες για σκαντίσκ κλπ

το έχεις ψάξει με το hdd regenerator? μήπως χάθηκαν τα αρχεία με τις πληροφορίες του δίσκου, οπότε 8έλουν ξαναφτιάξιμο... καπου το διάβασα αυτό δε θυμάμαι πού.

πλ αττικής είσαι?

cpi
01-04-09, 23:07
υγ... πώς θα βρω καιο ανασύρω κάποια αρχεία (docs) απόένα φλασάκι 1 γβ που δν έχει λαμπάκι αναμμένο, ούτε φαίνεται;
υπάρχει κανένα αποτελεσματικό utility?

a μπράβο ρε φιλε θέλω και γω γιατί έχω ένα αναθεματισμένο usb και τα θέλω αυτά τα αρχεία αν μάθεις στείλε μου pm!pl αττικής με βολεύει δη παίζει με καμια δύναμη να το ξαναβάλω αυτό στο pc μου!σου λέω μαύρο πράγμα έβγαζε στην διαχείριση δίσκων επίσης κάτι που με τσάντισε απίστευτα είναι ότι ούτε διαμόρφωση δίσκων έκανε κόλλαγε μην σε πάρω και στο λαιμό μου.......:)

snd
01-04-09, 23:11
a μπράβο ρε φιλε θέλω και γω γιατί έχω ένα αναθεματισμένο usb και τα θέλω αυτά τα αρχεία αν μάθεις στείλε μου pm!pl αττικής με βολεύει δη παίζει με καμια δύναμη να το ξαναβάλω αυτό στο pc μου!σου λέω μαύρο πράγμα έβγαζε στην διαχείριση δίσκων επίσης κάτι που με τσάντισε απίστευτα είναι ότι ούτε διαμόρφωση δίσκων έκανε κόλλαγε μην σε πάρω και στο λαιμό μου.......:)

ρώτησα για το φλασάκι σε τεχνίτη και μου είπαν...αν γίνεται να ανασυρθούν, στοιχίζει από 50 ως 100 ευρώ

cpi
01-04-09, 23:16
πως είπατε παρακαλώ έπρεπε να πεις!για όνομα ..........στο καλο και τα αρχεία μου

snd
02-04-09, 00:13
πως είπατε παρακαλώ έπρεπε να πεις!για όνομα ..........στο καλο και τα αρχεία μου

αμα είναι σοβαρά αρχεία... επαγγελματία.. και αν φάει δυο τρεις ώρες να τα ανασύρει ο ειδικός, λογική φαίνεται η τιμή.

........Auto merged post: snd πρόσθεσε 54 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τα 98 εχουν ενα θεμα με το δικτυο ...
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις στατικες ΙΡ σε οσους υπολογιστες εχουν 98 και μολις πατησεις το οκ θα σου ζητησει ξανα (οπως και σε καθε αλλαγη) να περασει τα αρχεια.

Χρήστο, τις δυο πρώτες SDRAM μνήμες που δοκίμασα, την 128 ΜΒ pc 100 και την 128 MB pc133 ΑΣΤΕΡΙ! Δουλεύουν κι οι δυο. ΄

Θα δοκιμάσω αύριο στο άλλο Compaq και τις άλλες που μου έδωσες, οπότε θα μου περισσέψουν ίσως κάποιες SDRAM 32 MΒ και θα τις επιστρέ σε άλλους μέσα από το thread αυτό.

Νάσαι καλά!

BitOfSalt
02-04-09, 15:28
mikro_peponi (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=50248) σε ευχαριστώ πολύ για το scanner !

Με την σειρά μου και εγώ χαρίζω το scanner που αντικατέστησα με το παραπάνω.
Εϊναι ένα HP Scanjet 3200c σε άριστη κατάσταση , πλήρως λειτουργικό

Σειρά προτεραιότητας καθαρά προσωπική.
Για να μην γεμίζουμε και το thread με άσχετα μηνύματα, δηλώστε ενδιαφέρον μόνο με pm

Eυχαριστώ

8anos
02-04-09, 18:34
Λοιπόν για όποιον τα χρειάζεται και μπορεί να τα πάρει (περιοχή Νίκαια) :

1. Εκτυπωτής Canon BJC 3000, έχω χρόνια να τον χρησιμοποιήσω φαντάζομαι οτι χρειάζεται μελάνια.
2. Οθόνη crt 17' Philips 107E4 μέχρι πριν από δυο χρόνια λειτουργική, παροπλίστηκε γιατί την αντικατέστησα.
3. Ένας κατεστραμμένος laptop toshiba sp4600 (έπεσε καφές και απο τοτε δεν ξανάνοιξε) χωρίς τον σκληρό δίσκο.

aircop
02-04-09, 21:14
Λοιπόν για όποιον τα χρειάζεται και μπορεί να τα πάρει (περιοχή Νίκαια) :

1. Εκτυπωτής Canon BJC 3000, έχω χρόνια να τον χρησιμοποιήσω φαντάζομαι οτι χρειάζεται μελάνια.
2. Οθόνη crt 17' Philips 107E4 μέχρι πριν από δυο χρόνια λειτουργική, παροπλίστηκε γιατί την αντικατέστησα.
3. Ένας κατεστραμμένος laptop toshiba sp4600 (έπεσε καφές και απο τοτε δεν ξανάνοιξε) χωρίς τον σκληρό δίσκο.


Έχεις πμ

@ ADSLgr.com All rights reserved.